دولت جبل‌الطارق

دولت جبل‌الطارق

تسنیمتسنیم2 ماه قبل
سپاه تحریم شد، ظریف به دمشق رفتفروردینسال ۹۸ با تداوم فشار حداکثری آمریکا برای به زانو درآمدن ایران آغاز شد. در داخل اما این اقدام آمریکا باعث اتفاقات بسیار مثبتی شد. ۲۷ فروردین‌ماه محمدجواد ظریف عازم دمشق شد تا با رئیس‌جمهور سوریه و دیگر مقامات این کشور دیدار و رایزنی کند. مرزبندی رئیس جمهور با کاسبان ترساردیبهشتروزهای ابتدایی دومین ماه از سال جاری در حالی سپری شد که پایان معافیت‌های خرید نفت ایران بر آن سایه انداخته بود. این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود و ضربه سنگینی به ایران توصیف می‌شد.
الفالف2 ماه قبل
طی بررسی‌هایی که براساس مفاد MLC و حقوق بین‌الملل دریایی صورت گرفته، خدمه شناور در شرایط مطلوبی قرار دارند و منتظر فرآیندهای حقوقی و دادرسی پرونده هستند. همچنین پیرو هماهنگی‌های قبلی مقرر شد که اقدامات لازم جهت بازگشت ۷ نفر از خدمه کشتی به کشور خود صورت پذیرد. در این دیدار پس از ملاقات با تمامی خدمه و شنیدن درخواست‌ها، وضعیت آذوقه و سیستم رفاهی و سوخت و ارتباط دریانوردان با خانواده‌ها بررسی شد که خوشبختانه در شرایط قابل قبولی قرار دارد. طبق گزارش بازدید نمایندگان انجمن صنفی دریانوردان تجاری ایران از نفتکش انگلیسی STENA IMPERO، برخورد دولت ایران با خدمه نفتکش انگلیسی بر اساس استانداردهای بین‌المللی و رفتارهای انسان‌دوستانه بوده است. این در حالی است که دولت جبل‌الطارق در دوره توقیف نفتکش آدریان دریا ۱ (گریس ۱) برخورد نامناسب و غیرانسانی و بر خلاف استانداردهای MLC و قوانین دریایی با خدمه کشتی مذکور داشته است و در حال حاضر کاپیتان کشتی، مورد تحریم‌های دولت آمریکا قرار گرفته است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
پس از توقیف این ابر نفتکش، ایران به‌صورت رسمی به این موضوع اعتراض و مستندات خود را به دادگاه جبل‌الطارق ارائه کرد. به هرحال به دنبال رفع توقیف کشتی آدریان دریا «گریس-۱» آمریکا تلاش کرد که مانع ادامه مسیر نفتکش ایران شود. ربیعی همچنین گفت که خریدار مقصد نهایی نفتکش ایران را تعیین خواهد کرد. پمپئو همچنین در توییتر خود نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران «ضمانت» داده بود نفتکش به سوریه نمی‌رود. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا هم روز گذشته در بیانیه‌ای، نفتکش آدریان دریا را تحت تحریم قرار داده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ماه قبل
ساعت ۲۴-وزیر امور خارجه آمریکا با ادعاهایی ضد ایرانی به تحریم کشتی آدریان دریا از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا واکنش نشان داد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه توییترش در واکنش به تحریم شدن کشتی آدریان دریا از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا نوشت: ما به اعمال تحریم‌هایمان بر بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم ادامه خواهیم داد. هر کسی که از حکومت غیرقانونی ایران حمایت کند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. ما اطلاعات داریم که [نشان می‌دهد] این کشتی در حال حرکت به سمت طرطوس سوریه است. اعتماد کردن به ظریف، اشتباه بزرگی بود.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
ایران نفت‌کش «آدریان‌دریا» و‌ محموله نفتی‌اش را یک‌جا روی دریا فروخت سخنگوی دولت تصریح کرد: اینکه کشتی کجا برود مربوط به صاحب کشتی است. در حالی که پس از آزادی، نام این کشتی که در مالکیت ایران بود، به «آدریان دریا» تغییر یافت و با پرچم جمهوری اسلامی جبل الطارق را ترک کرد. وی در ادامه با اشاره به آدریان دریا [گریس ۱] کشتی حامل سوخت ایران نوشت: سوخت قاچاقی که توسط آدریان دریا در حال حرکت به سمت ترکیه است، نباید در یک بندر یا دریا تخلیه شود. آمادگی ارتش جمهوری اسلامی برای اسکورت نفتکش ایرانیدر همین حال، معاون هماهنگ کننده ارتش از آمادگی نیروی دریایی ارتش برای اسکورت نفتکش «آدریان دریا» خبر داد. امیر دریادار «حبیب الله سیاری» درباره آمادگی ارتش برای اسکورت کشتی آدریان دریا گفت: ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی آمادگی دارد که اگر توسط مسئولین بالای کشور تشخیص داده بشود، در هر جایی که لازم باشد این کشتی را اسکورت کند.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشجان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری با طرح ادعاهایی علیه ایران نوشت که برای کارزار جلوگیری از ایران در زمینه آن‌چه حمایت مالی تروریسم، بی‌ثبات کردن جهان و نقض تحریم‌های جهانی می‌خواند، همکاری همه لازم است. اخبار سیاسی- وی در ادامه با اشاره به آدریان دریا [گریس ۱] کشتی حامل سوخت ایران نوشت: سوخت قاچاقی که توسط آدریان دریا در حال حرکت به سمت ترکیه است، نباید در یک بندر یا دریا تخلیه شود. اظهارات بولتون در پی این مطرح می‌شود که کشتی آدریان دریا در اوایل ماه ژوئیه توسط نیروی دریایی انگلیس در منطقه جبل‌الطارق و با ادعای نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا با حمل سوخت غیرقانونی به سوریه، توقیف شد. سپس دولت جبل‌الطارق اعلام کرد که دلیلی برای در توقیف نگه داشتن این کشتی ندارد و آن را علیرغم درخواست آمریکا برای تمدید توقیف این کشتی، آزاد کرد. اخیرا برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که این کشتی به سمت ترکیه تغییر مسیر داده و راهی بندری به نام مرسین است.

انگلیس، فرمانبر آمریکا و بازنده اول و آخر ماجرای نفتکش است +فیلم

رکنارکنا2 ماه قبل
به گزارش رکنا، پس از گذشت چندین هفته از اقدام خصمانه و غیرقانونی انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی، مقامات دولت جبل‌الطارق ابر نفتکش ایرانی گریس- ۱ را برخلاف درخواست‌های مکرر آمریکا و ممانعت از آزادی آن، رفع توقیف و آزاد کرد. بسیاری از کارشناسان بین‌الملل آزادی نفتکش ایرانی توسط انگلیس را شکست مفتضحانه دولت انگلیس و آمریکا دانستند و آن را نتیجه اقتدار ایران معرفی کردند. یکی از کارشناسان سیاسی شبکه عربی الغد نیز به شکست مفتضحانه آمریکا و انگلیس در برابر ایران اعتراف کرد و در بخش از سخنان خود گفت: «انگلیس، فرمانبر آمریکا و بازنده اول و آخر ماجرای نفتکش است. انگلیس وقتی کشتی ایرانی را به این شکل توقیف کرد، متوجه محدودیت خود در این مورد شد و احساس کرد که در این موضوع گرفتار شده است». سیزدهم تیرماه بود که مقامات دولت جبل‌الطارق که زیر نظر انگلیس قرار دارد، در اقدامی‌ که از سوی مقامات کشورمان راهزنی دریایی خوانده شد، نفتکش گریس ۱ را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه در نزدیکی آب‌های این منطقه توقیف کردند. اقدامی که حتی از سوی کارشناسان شبکه بی‌بی‌سی فارسی، وابسته به دولت انگلیس نیز غیرقانونی خوانده شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشمنابع خبری ساعاتی پیش اعلام کردند نفتکش ایرانی «آدریان دریا-۱» در حال حرکت به سمت بندری در ترکیه است. پیش از این گفته می‌شد این نفتکش ایرانی که به تازگی ازجبل‌الطارق آزاد شده به سمت یونان در حال حرکت است. اخبار سیاسی- دولت جبل‌الطارق بیست و هفتم مرداد ماه درخواست آمریکا را برای توقیف نفتکش ایرانی رد و اعلام کرد قادر به انجام این درخواست نیست؛ چراکه جبل‌الطارق تحت قوانین اتحادیه اروپا قرار دارد. نفتکش ایرانی آدریان دریا که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران است، از یک ماه و نیم پیش در توقیف جبل‌الطارق بود. برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، گفت: آمریکا تحرکات ابرنفتکشی که آزاد شد و همچنین تحرکات تمام نفتکش‌هایی که نفت ایران را حمل می‌کنند به دقت زیرنظر دارد.
ایلناایلنا2 ماه قبل
یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده قاطعانه تحریم‌های خود را علیه هر فرد و نهادی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به نفت‌کش ایرانی «آدریان‌دریا-۱» کمک کند، اجرا خواهد کرد. به گزارش ایلنا، یک مقام آمریکایی، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد، ایالات متحده قاطعانه تحریم‌های خود را اجرا خواهد کرد تا مانع کمک بخش خصوصی به نفت‌کش ایرانی «آدریان‌دریا-۱» شود. این مقام آمریکایی، که خواست نامش فاش نشود، گفت: «ما به بخش کشتی‌رانی هشدار می‌دهیم که قاطعانه تحریم‌های ایالات متحده را اجرا می‌کنیم.» نفت‌کش «آدریان دریا ۱» که ۱۳ تیرماه با نام دیگری، «گریس- ۱» توسط دولت جبل‌الطارق توقیف شده بود روز یکشنبه هفته جاری پس از ۴۵ روز توقیف، این منطقه را ترک کرد و هم اینک در دریای مدیترانه در حال حرکت است. مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه عنوان کرد، ایالات متحده علیه هر فرد و نهادی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به این نفت‌کش کمک کند، اقدام خواهد کرد.

پیروزی دیپلماتیک ایران در رفع توقیف «آدریان دریا» (گریس ۱)

7+
ایمناایمنا2 ماه قبل
انتخابانتخاب3 ماه قبل
وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه ان. بی. سی مواضع کشورمان را درباره رویدادهای اخیر منطقه شرح داد. ایران عضوی از اتحادیه اروپا نیست و ما مشمول مقررات اتحادیه اروپا نمی‌شویم. اتحادیه اروپا نیز مدعی این نیست که می‌تواند مقرراتش را به طور فرامرزی بر کشورهای دیگر اعمال کند. این واقعیت امر بوده است و همچنین مقصد این کشتی ارتباطی به اتحادیه اروپا نداشته است. وی همچنین درباره کشتی انگلیسی توقیف‌شده توسط ایران گفت: این کشتی برخی مقررات دریانوردی را نادیده گرفت و باید روند مربوطه را در نظام دادگاهی ما طی کند.
وانانیوزوانانیوز3 ماه قبل
واکنش‌ها به آزادسازی «آدریان دریا» و تحریم خدمه نفتکش ایرانی از سوی آمریکاواکنش‌ها به آزادسازی «آدریان دریا» و تحریم خدمه نفتکش ایرانی از سوی آمریکابه گزارش وانانیوز، سید حسین نقوی حسینی با اشاره حرکت نفتکش ایرانی از جبل‌الطارق به سمت آب‌های بین‌المللی، اظهار کرد: از همان ابتدای توقیف نفتکش، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این اقدام انگلیس خلاف موازین بین‌المللی و رژیم حقوقی حاکم بر جبل‌الطارق بود در نهایت تلاش‌های حقوقی باعث شد که دادگاه جبل‌الطارق حکم آزادی نفتکش ایران را بدهد، این یعنی ایران از ابتدا در چارچوب موازین بین‌المللی موضوع را با حقانیت دنبال کرد و اقدام انگلیس اقدامی خصمانه علیه کشور ما محسوب می‌شد. وی ادامه داد: پس از صدور رای آزادی آمریکایی‌ها شروع به مشکل‌تراشی کردند تا اجازه اجرای حکم دادگاه را ندهند. آنها کار را به جایی کشیدند که خدمه کشتی را تحریم کردند. دیپلماسی مقاومت نفتکش «آدریان دریا» را آزاد کردابوالفضل حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به رفع توقیف نفتکش آدریان دریا، اظهار داشت: خوشبختانه دولت جبل‌الطارق تقاضای آمریکا برای تمدید توقیف این نفتکش را رد و مجوز آزادی آن را صادر کرده در غیر این صورت اقدام آمریکایی‌ها قطعا مشمول مقابله به مثل می‌شد چرا که ایران حق مقابله به مثل داشت. حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه دیپلماسی ایران در این رابطه مبتنی بر حفظ امنیت و منافع ملی بود، گفت: دیپلماسی مقاومت و انقلابی باعث آزادی نفتکش آدریان دریا شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ماه قبل
ساعت ۲۴-سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام آمریکا در تحریم خدمه نفتکش ایرانی در ادامه‌ پروژه فشار بر ایران انجام شد. وی ادامه داد: پس از صدور رای آزادی آمریکایی‌ها شروع به مشکل‌تراشی کردند تا اجازه اجرای حکم دادگاه را ندهند. آنها کار را به جایی کشیدند که خدمه کشتی را تحریم کردند. این اقدامات همه در ادامه‌ پروژه فشار به ایران است؛ رفتارهایی از این جنس که بارها و بارها در گذشته دیده شده آن هم با طرح ادعاهایی که واقعیت نداشته است. حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه دیپلماسی ایران در این رابطه مبتنی بر حفظ امنیت و منافع ملی بود، گفت: دیپلماسی مقاومت و انقلابی باعث آزادی نفتکش آدریان دریا شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
وی ادامه داد: پس از صدور رای آزادی آمریکایی‌ها شروع به مشکل‌تراشی کردند تا اجازه اجرای حکم دادگاه را ندهند. آنها کار را به جایی کشیدند که خدمه کشتی را تحریم کردند. این اقدامات همه در ادامه‌ پروژه فشار به ایران است؛ رفتارهایی از این جنس که بارها و بارها در گذشته دیده شده آن هم با طرح ادعاهایی که واقعیت نداشته است. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه خارج از منشور ملل متحد عمل نکرده است، توقیف کشتی انگلیسی در آب‌های خلیج فارس هم اقدام مقابله به مثل نبود، آنها مرتکب جرمی شده بودند، لذا در صورتی که از سوی آمریکایی‌ها اقدامی صورت بگیرد واکنش نشان می‌دهیم. حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه دیپلماسی ایران در این رابطه مبتنی بر حفظ امنیت و منافع ملی بود، گفت: دیپلماسی مقاومت و انقلابی باعث آزادی نفتکش آدریان دریا شد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
ابوالفضل حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به رفع توقیف نفتکش آدریان دریا، اظهار داشت: خوشبختانه دولت جبل‌الطارق تقاضای آمریکا برای تمدید توقیف این نفتکش را رد و مجوز آزادی آن را صادر کرده در غیر این صورت اقدام آمریکایی‌ها قطعا مشمول مقابله به مثل می‌شد چرا که ایران حق مقابله به مثل داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه خارج از منشور ملل متحد عمل نکرده است، توقیف کشتی انگلیسی در آب‌های خلیج فارس هم اقدام مقابله به مثل نبود، آنها مرتکب جرمی شده بودند، لذا در صورتی که از سوی آمریکایی‌ها اقدامی صورت بگیرد واکنش نشان می‌دهیم. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: اقدام انگلیس خطری در جهت امنیت دریایی همه کشورها بود بنابراین جمهوری اسلامی ایران تصمیم به برخورد قاطع گرفت چرا که بسیاری از کشورها برای خرید نفت منطقه به خلیج فارس کشتی می‌فرستند و ما نمی‌توانستیم اجازه دهیم منطقه دچار بحران شود. حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه دیپلماسی ایران در این رابطه مبتنی بر حفظ امنیت و منافع ملی بود، گفت: دیپلماسی مقاومت و انقلابی باعث آزادی نفتکش آدریان دریا شد. انتهای‌ پیام/
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، برایان هوک مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد دولت متبوعش معتقد است غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد. این دیپلمات ارشد آمریکایی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری مدعی شد: «ایران قبلا فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک داشته و به همین دلیل ما معتقدیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم بدهد. غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد.» وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس خود و مقامات آمریکایی مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای افزود: «ایران برای فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز خود نیازی به غنی‌سازی اورانیوم ندارد. اگر بتوانیم به غنی‌سازی اورانیوم در ایران پایان دهیم، دیگر نگران نزدیک شدن ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نخواهیم بود.» برایان هوک همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص اختلافات واشنگتن و لندن در خصوص ایران اظهار داشت: «فکر می‌کنم اغلب در این خصوص مبالغه می‌شود. البته من نمی‌خواهم درباره تصمیمات داخلی مقامات جبل‌الطارق [مبنی بر آزادسازی نفتکش ایرانی] صحبت کنم.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، «برایان هوک» مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد دولت متبوعش معتقد است غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد. این دیپلمات ارشد آمریکایی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری مدعی شد: «ایران قبلا فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک داشته و به همین دلیل ما معتقدیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم بدهد. غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد.» وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس خود و مقامات آمریکایی مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای افزود: «ایران برای فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز خود نیازی به غنی‌سازی اورانیوم ندارد. اگر بتوانیم به غنی‌سازی اورانیوم در ایران پایان دهیم، دیگر نگران نزدیک شدن ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نخواهیم بود.» برایان هوک همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص اختلافات واشنگتن و لندن در خصوص ایران اظهار داشت: «فکر می‌کنم اغلب در این خصوص مبالغه می‌شود. البته من نمی‌خواهم درباره تصمیمات داخلی مقامات جبل‌الطارق [مبنی بر آزادسازی نفتکش ایرانی] صحبت کنم.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد از نظر دولت متبوعش، ایران اساسا نباید اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند. خبرگزاری تسنیم: به نقل از رویترز، «برایان هوک» مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد دولت متبوعش معتقد است غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد. این دیپلمات ارشد آمریکایی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری مدعی شد: «ایران قبلا فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک داشته و به همین دلیل ما معتقدیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم بدهد. غنی‌سازی اورانیوم در ایران باید به صفر برسد.» وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس خود و مقامات آمریکایی مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای افزود: «ایران برای فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز خود نیازی به غنی‌سازی اورانیوم ندارد. اگر بتوانیم به غنی‌سازی اورانیوم در ایران پایان دهیم، دیگر نگران نزدیک شدن ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نخواهیم بود.» برایان هوک همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص اختلافات واشنگتن و لندن در خصوص ایران اظهار داشت: «فکر می‌کنم اغلب در این خصوص مبالغه می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
توفیق شومان گفت: «آمریکایی‌ها نمی‌توانند این نفتکش را توقیف کنند، زیرا با واکنش سخت و خشن ایران مواجه می‌شوند و ممکن است منطقه را از مرحله گفت‌وگوی غیرمستقیم به مرحله رودررویی غیرمستقیم بکشاند.» کارشناس لبنانی گفت: «تصور نمی‌کنم واشنگتن به دنبال چنین چیزی باشد همچنان که تهران نیز خواهان چنین چیزی نیست.» تلویزیون الجزیره روز دوشنبه گزارش داد نفتکش ایرانی گریس ۱ که به آدریان دریا تغییر نام داده در حال حرکت به سمت جزیره کلاماتا یونان است. ‏شبکه تلویزیونی GBC متعلق به جبل الطارق نیز با انتشار فیلمی از دور شدن نفت کش گریس ۱ (آدریان دریا) از آب‌های این منطقه خبر داد. دولت جبل‌الطارق روز شنبه درخواست آمریکا را برای توقیف نفتکش ایرانی رد، و اعلام کرد قادر به انجام این درخواست نیست، چرا که جبل‌الطارق تحت قوانین اتحادیه اروپا قرار دارد. دادگاه فدرال واشنگتن جمعه حکم توقیف این نفتکش، محموله نفت آن و حدود یک میلیون دلار را صادر کرد. تفنگداران دریایی سلطنتی انگلیس ماه ژوئیه این کشتی را به اتهام حمل نفت به سوریه بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا در جبل‌الطارق توقیف کردند. دولت جبل الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ناتوانی دولت مرکزی در اجرای احکام درخواست شده، ناشی از اعمال قانون اتحادیه اروپا و تفاوت در رژیم‌های تحریم‌های مربوط به ایران در اتحادیه اروپا و آمریکاست.» ۲۳۲۳
ایسناایسنا3 ماه قبل
معاون اول رئیس جمهوری همچنین در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر لزوم تسریع در تخلیه کالاهای اساسی از بنادر کشور تاکید کرد. داستان سیب‌زمینی و پیاز که هرسال به کمبود می‌خوردیم با این پیش بینی واردات‌ها درست شده است. الان انبارداری ما درست است علاوه بر نیاز بازار برای چند ماه کالای اساسی در انبار داریم. سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت از صدور حکم پرونده حادثه سقوط اتوبوس در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات خبر داد. همچنین دانشگاه آزاد تا ۵ سال حق انتخاب مسئول ترابری دانشگاه را ندارد و این کار باید با نظارت دادستانی انجام شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، حشمت الله فلاحت‌پیشه، در واکنش به آزادی ابرنفتکش «گریس ۱»، گفت: توقیف نفتکش ایران ادامه بحران گذشته و آغاز یک بحران جدید بود، اما خوشبختانه دولت جبل‌الطارق تقاضای آمریکا برای تمدید توقیف این نفتکش را رد و مجوز آزادی آن را صادر کرده است. در غیر این صورت اقدام آمریکایی‌ها قطعا مشمول مقابله به مثل می‌شد زیرا ایرانی‌ها حق مقابله به مثل داشتند. نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از آنجایی که ما سیاست آمریکا و انگلیس را در یک راستا می‌بینیم، لذا اختلاف با انگلیس پایان نمی‌پذیرد اگر نفتکش ایران سالم به مقصد نرسد. فلاحت‌پیشه یادآور شد: این شرایط بحرانی است که آمریکایی‌ها آغاز کردند و انگلیسی‌ها ادامه دادند اما در صورتی که نفتکش گریس۱ سالم به مقصد نرسد، ضررش متوجه تمام کشورها می‌شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس مقررات خود عمل می‌کند لذا آمریکا و انگلیسی‌ها باید به این بحران پایان دهند.
شاناشانا3 ماه قبل
از همه مقام‌های عالی کشور، رسانه‌ها، مردم و دیگرانی که در این مقطع نشان دادند ایران یک کل واحد است و فرقی میان اجزایش نیست و همه از فرمانده دیپلماسی حمایت می‌کنند تشکر می‌کنم. وی درباره رفع توقیف کشتی حامل نفت ایران افزود: اقدام دولت انگلیس و دولت جبل‌الطارق درباره توقیف گریس یک، غیرقانونی بود و اعلام کردیم این اقدام راهزنی دریایی است و هیچ قانون بین‌المللی چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. ایران از طریق مجاری حقوقی و دیپلماتیک اقدام‌هایی انجام داد که به ثمر نشست و کشتی در حال طی مسیر خود است. موسوی درباره احتمال توقیف دوباره نفتکش حامل نفت ایران عنوان کرد: اگر این اقدام انجام یا حتی بیان شود، این مسئله یک نوع تهدید کشتیرانی آزاد است. ایران از طریق مجاری رسمی که داشته و به‌ویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقام‌های آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند، زیرا با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند.
خانه ملتخانه ملت3 ماه قبل
حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در واکنش به آزادی ابرنفتکش «گریس ۱»، گفت: توقیف نفتکش ایران ادامه بحران گذشته و آغاز یک بحران جدید بود، اما خوشبختانه دولت جبل‌الطارق تقاضای آمریکا برای تمدید توقیف این نفتکش را رد و مجوز آزادی آن را صادر کرده است. در غیر این صورت اقدام آمریکایی‌ها قطعا مشمول مقابله به مثل می‌شد زیرا ایرانی‌ها حق مقابله به مثل داشتند. نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از آنجایی که ما سیاست آمریکا و انگلیس را در یک راستا می‌بینیم، لذا اختلاف با انگلیس پایان نمی‌پذیرد اگر نفتکش ایران سالم به مقصد نرسد. فلاحت‌پیشه یادآور شد: این شرایط بحرانی است که آمریکایی‌ها آغاز کردند و انگلیسی‌ها ادامه دادند اما در صورتی که نفتکش گریس۱ سالم به مقصد نرسد، ضررش متوجه تمام کشورها می‌شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس مقررات خود عمل می‌کند لذا آمریکا و انگلیسی‌ها باید به این بحران پایان دهند. /پایان پیام
جام نیوزجام نیوز3 ماه قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، خبرگزاری رویترز از حرکت نفتکش ایرانی گریس-۱ با نام جدید آدریان دریا-۱ از بندر جبل الطارق خبر داده است. مقصد این نفتکش که ۴۶ روز در جبل الطارق توقیف بود، هنوز اعلام نشده است. رسانه‌های محلی در جبل الطارق هم حرکت نفتکش ایرانی را تایید کرده‌اند. گریس ۱ در ۱۳ تیر ماه توسط جبل‌الطارق و نیروهای ارتش انگلیس در آب‌های بین المللی نزدیک به جبل‌الطارق توقیف شده بود. با این حال آمریکا همچنان در تلاش برای توقیف آن بود اما دولت محلی جبل‌الطارق اعلام کرد «قادر نیست» درخواست آمریکا برای توقیف ابرنفتکش ایرانی را برآورده کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
قاضی دیوان‌عالی جبل‌الطارق غروب پنج‌شنبه (۲۴ مرداد) به وقت ایران با بیان اینکه درخواست آمریکا برای توقیف کشتی به‌دست دادگاه نرسیده، گفت که مجوز آزادی کشتی گریس-۱ را صادر کرده است. اقدامی که با واکنش خشم‌آلود مقامات آمریکایی مواجه شد و سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز جمعه خدمه نفتکش گریس-۱ را تهدید به ابطال روادید کرد. وزارت دادگستری آمریکا مدعی است که گریس-۱ به سپاه پاسداران ایران مرتبط است که از سوی آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی این کشور قرار گرفته است. به گزارش «ایسنا» به نوشته واشنگتن اگزمینر، مقامات منطقه‌ای جبل‌الطارق که در حاکمیت انگلیس قرار دارد، به‌‌رغم هشدارهای آمریکا طی حکمی نفتکش «گریس-۱» را رفع توقیف کردند. این، شامل اجرای کامل تحریم‌ها علیه ایران و سپاه پاسداران می‌شود.» جبل‌الطارق تحت فشار آمریکا بودهمچنین رضا نصری، کارشناس حقوق بین‌الملل و سیاست خارجی در رابطه با اینکه چرا جبل‌الطارق کشتی ایران را آزاد کرد و دلایل سیاسی و حقوقی این تصمیم دولت جبل‌الطارق چیست، گفت: «تمام شواهد نشان می‌دهد توقیف این کشتی توسط فرمانداری جبل‌الطارق با فشار آمریکا صورت گرفت.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
ناتوانی حاکمیت مرکزی در دریافت احکام درخواستی، نتیجه اجرای قوانین اتحادیه اروپا و تفاوت هایی در نظام‌های تحریمی اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد ایران است. نفتکش «گریس ۱» به «آدریان دریا» تغییر نام داده است. «جلیل اسلامی» معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی عصر جمعه از تغییر نام نفتکش «گریس ۱» به «آدریان دریا» خبر داد و اعلام کرد که این نفتکش اکنون به سمت مدیترانه در حال حرکت است. اسلامی توضیح داد: در روزهایی که نفتکش ایرانی «گریس ۱» در توقیف جبل‌الطارق بود، پاناما به استفاده از این نفتکش پایان داد. روز پنجشنبه دادگاه عالی جبل‌الطارق با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش «گریس ۱» (آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد اما دادگاه منطقه کلمبیا در آمریکا روز جمعه به حکم توقیف آن رای داد.
جام نیوزجام نیوز3 ماه قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، جبل‌الطارق درخواست آمریکا مبنی بر توقیف و ضبط نفتکش گریس ۱ (آدریان دریا) را که حامل نفت ایران است، رد کرده است. جبل‌الطارق می‌گوید به این دلیل که متعهد به قوانین اتحادیه اروپاست، نمی‌تواند درخواست آمریکا را اجرا کند. دولت جبل‌الطارق با صدور بیانیه‌ای گفته است: «دولت مرکزی قادر به اجرای درخواست آمریکا نیست به این دلیل که قوانین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران متفاوت از تحریم‌های آمریکاست.» مقام‌های جبل‌الطارق روز جمعه (۱۵اوت/ ۲۴ مرداد) دستور آزادی نفتکش گریس ۱ را دادند، این مهلتی بود که دادگاه پیشتر برای توقیف نفتکش تعیین کرده بود. دلایل اعلام شده از سوی مقامات جبل‌الطارق و دولت انگلیس آنقدر سست اند که حتی کارشناسان شبکه بی بی سی فارسی، رسانه دولتی انگلیس نیز توقیف نفتکش ایرانی را غیرقانونی خوانده‌اند.
برنابرنا3 ماه قبل
جبل الطارق درخواست آمریکا برای توقیف نفتکش ایرانی را نپذیرفت. به گزارش گروه خبرخبرگزاری برنا، روزنامه «جبل‌الطارق کرونیکل» گزارش داد که ‌دولت جبل‌الطارق امروز (یکشبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا درصدد است این نفتکش را به دلایلی که در اصل با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مرتبط است، ‌توقیف کند. در این بیانیه آمده است: نظام تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران از اساس با نظام تحریم‌های آمریکا علیه ایران متفاوت است. این بیانیه افزود: حاکمیت مرکزی جبل‌الطارق (برای اقدام حقوقی متقابل) نمی‌تواند جویای حکم دیوان عالی جبل‌الطارق برای ارائه کمک بازدارندگی مورد درخواست ایالات متحده آمریکا شود. ناتوانی حاکمیت مرکزی در دریافت احکام درخواستی، نتیجه اجرای قوانین اتحادیه اروپا و تفاوت هایی در نظام‌های تحریمی اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد ایران است.

گریس۱ در مسیر مدیترانه/کاهش ۳۸درصدی تجمعات اعتراضی/تاکید ظریف بر دیپلماسی فعال و …

3+
ایسناایسنا3 ماه قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین3 ماه قبل
با حکمی که دادگاه جبل الطارق درباره رفع توقیف گریس ۱ صادر کرد بیش از گذشته غیرقانونی بودن اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی آشکار شد. بنابر این مقامات دولت بویژه دستگاه دیپلماسی کشور و وزارت نفت ایران باید با تهیه شکواییه‌ای از انگلیس به دادگاه عمومی اتحادیه اروپا شکایت نمایند و خواستار دریافت غرامت از انگلیس شوند. اقدامی که حتی از سوی کارشناسان شبکه بی بی سی فارسی، وابسته به دولت انگلیس نیز غیرقانونی خوانده شد. بنابر این مقامات دولت بویژه دستگاه دیپلماسی کشور و وزارت نفت ایران باید با تهیه شکواییه‌ای از انگلیس به دادگاه عمومی اتحادیه اروپا شکایت نمایند و خواستار پرداخت غرامت از سوی دولت انگلیس بابت توقیف نفتکش ایرانی نمایند. سعید محمودی، کارشناس حقوق بین الملل در همین زمینه در گفتگو با بی بی سی فارسی با تاکید بر اینکه شانس حقوقی ایران برای محکومیت انگلیس در دادگاه اتحادیه اروپا، برای پرداخت غرامت به ایران زیاد است گفت: راه حقوقی که وجود دارد این است که ایران به دادگاه اتحادیه اروپا شکایت و درخواست غرامت نماید و بگوید که دولت انگلیس مقررات اتحادیه اروپا را به غلط اجرا کرده است؛ شانس حقوقی ایران برای پیروزی در دادگاه هم زیاد است.» وی در ادامه درباره میزان غرامتی که ایران میتواند بابت هر روز توقیف گریس۱، در دادگاه اتحادیه اروپا از انگلیس مطالبه نماید افزود: کشتی با این عظمت و بزرگی حد اقل روزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار برای ایران هزینه دارد؛ یعنی ایران می‌تواند مبالغ سنگینی را به عنوان غرامت درخواست نماید.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

برجام