دولت سعودی

دولت سعودی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ «رند پال» نماینده جمهوری‌خواه مردم ایالت «کنتاکی» در مجلس سنای آمریکا در پیامی توئیتری به سه موضوع زیر اشاره کرد: نخست، حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دوم، قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار و ستون‌نویس سابق روزنامه آمریکایی واشنگتن پست که اقامت آمریکا را داشت و سوم، حمله «محمد سعید الشمرانی» به پایگاه نظامی پنساکولا. این سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «پانزده (تبعه) سعودی، ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند. دولت سعودی یک روزنامه‌نگار آمریکایی را می‌کشد. یک خلبان سعودی که در حال آموزش بود، سه تن از سربازان ما را می‌کشد. آیا هیچ کسی می‌تواند سرنخ مشترک این مسائل را پیدا کند؟ نظر من این است: ما باید خیلی وقت قبل، از آموزش {نظامی} سعودی‌ها و تجهیز آن‌ها به سلاح دست بر‌می‌داشتیم».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
«رند پال» سناتور جمهوری‌خواه با اشاره به حمله یک عضو ارتش عربستان سعودی در پایگاه «پنساکولا»، نقش سعودی‌ها در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را یادآوری کرده و توقف صدور سلاح و آموزش نظامی ریاض را خواستار شده است. سوم، حمله «محمد سعید الشمرانی» به پایگاه نظامی پنساکولا. این سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «۱۵ (تبعه) سعودی ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند. رند پال تنها عضو کنگره آمریکا نبوده که به حمله اخیر به پنساکولا واکنش نشان داده است. پیش از این، دو قانونگذار کنگره هم خواستار تعلیق آموزش نظامی سعودی‌ها در آمریکا شده بودندمنبع: فارس
فارسفارس11 ساعت قبل
«رند پال» سناتور جمهوری‌خواه با اشاره به حمله یک عضو ارتش عربستان سعودی در پایگاه «پنساکولا»، نقش سعودی‌ها در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را یادآوری کرده و توقف صدور سلاح و آموزش نظامی ریاض را خواستار شده است. سوم، حمله «محمد سعید الشمرانی» به پایگاه نظامی پنساکولا. این سناتور عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «۱۵ (تبعه) سعودی ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند. آیا هیچ کسی می‌تواند سرنخ مشترک این مسائل را پیدا کند؟ نظر من این است: خیلی وقت قبل ما باید از تسلیح و آموزش نظامی سعودی‌ها دست بر‌می‌داشتیم». پیش از این، دو قانونگذار کنگره هم خواستار تعلیق آموزش نظامی سعودی‌ها در آمریکا شده بودند (جزئیات بیشتر).
ایلناایلنا14 ساعت قبل
کارزار انتخاباتی معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بار دیگر به رئیس کاخ سفید، حمله کرده و سیاست‌های وی در قبال کره‌شمالی و عربستان را مورد انتقاد قرار داد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کارزار انتخاباتی «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، روز گذشته -‌یکشنبه- بار دیگر به «دونالد ترامپ»، رئیس کاخ سفید، حمله کرد و خواستار بازنگری روابط این کشور با عربستان شد. کارزار انتخاباتی بایدن آزمایش اخیر موشکی کره‌شمالی را «تحقیر» ترامپ خواند. «تی‌جی داکلو»، سخنگوی کارزار انتخاباتی بایدن، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ برای دولت سعودی «چک سفید نوشته تا با مصونیت تمام هر کاری دلش می‌خواهد در جهان انجام دهد». این در حالی است که ترامپ بارها گفته «رابطه خوبی» با کره‌شمالی دارد.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
حالا این بخشی از بیانات امسال رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی‌ (ع) را بخوانید؛ «کشوری در این منطقه و شاید در همه جای دنیا، به بدی دولت سعودی من سراغ ندارم؛ دولت سعودی، هم مستبد است، هم دیکتاتور است، هم ظالم است، هم وابسته است، هم فاسد است. برای این دولت این جوری، امکانات هسته‌ای فراهم می‌کنند، اعلان کردند که نیروگاه هسته‌ای برایش می‌سازند، اعلان کردند که مراکز تولید موشک برایش درست می‌کنند! آنجا اشکالی ندارد، آنجا چون وابسته‌ به آنها است، چون متعلق به آنها است، اشکال ندارد که بسازند. حالا البته دارند اعلان می‌کنند، اگر هم بسازند، بنده شخصا ناراحت نمی‌شوم، چون می‌دانم که اینها ان‌شاءالله در دوران نه چندان دوری، به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد». حالا با این حساب آیا حق مسلم ما نیست که به آل‌سعود بگوئیم؛ بخر که خوب می «خری»!
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال حادثه اخیر تیراندازی یک تبعه سعودی در پایگاه دریایی آمریکا در فلوریدا و کشته شدن چند تن، دو قانونگذار آمریکایی تعلیق موقت آموزش نظامیان خارجی در این کشور را خواستار شدند. به نوشته وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ»، «مت گیتس» از قانونگذاران جمهوریخواه آمریکای اهل فلوریدا در گفت‌وگو با شبکه خبری «ای‌بی‌سی»، گفت: «باید این برنامه را متوقف کنیم. این دانشجوی سعودی در حال فراگیری علوم هوایی در این پایگاه نظامی آمریکایی بود. در پی تیراندازی عصر جمعه در این پایگاه نظامی، دستکم ۳ نفر کشته شدند. (جزئیات بیشتر) این در حالی است که پلیس فدرال آمریکا یکشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که تیراندازی شهروند سعودی در پایگاه نظامی فلوریدا را یک اقدام تروریستی می‌داند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
خبرگزاری فارس: به دنبال حادثه اخیر تیراندازی یک تبعه سعودی در پایگاه دریایی آمریکا در فلوریدا و کشته شدن چند تن، دو قانونگذار آمریکایی تعلیق موقت آموزش نظامیان خارجی در این کشور را خواستار شدند. به نوشته وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ»، «مت گیتس» از قانونگذاران جمهوریخواه آمریکای اهل فلوریدا در گفت‌وگو با شبکه خبری «ای‌بی‌سی»، گفت: «باید این برنامه را متوقف کنیم. این دانشجوی سعودی در حال فراگیری علوم هوایی در این پایگاه نظامی آمریکایی بود. در پی تیراندازی عصر جمعه در این پایگاه نظامی، دستکم ۳ نفر کشته شدند. (جزئیات بیشتر) این در حالی است که پلیس فدرال آمریکا یکشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که تیراندازی شهروند سعودی در پایگاه نظامی فلوریدا را یک اقدام تروریستی می‌داند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «موسی عبد النور» رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران سوریه و نزدیک به دولت این کشور روز جمعه (دیروز) برای شرکت در نشست سالانه اتحادیه روزنامه‌نگاران عرب در ریاض، به عربستان سعودی سفر کرد. اخبار بین‌الملل- به نوشته صفحه رسمی اتحادیه روزنامه‌گاران سوریه در فیس بوک، این نشست از روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شده و برای دومین بار است که دولت سعودی از «موسی عبدالنور» نیز برای حضور در این نشست دعوت می‌کند. پیش از این نیز «عماد موفق العزب» وزیر تعلیم و تربیت سوریه برای شرکت در نشستی به ریاض سفر کرده بود. دولت سعودی از نوامبر سال ۲۰۱۱ روابط دیپلماتیک خود با دولت سوریه را قطع کرده است. در این راستا پادشاه سعودی برای اولین بار از امیر قطر دعوت کرده در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 روز قبل
باید توجه داشت بحران لبنان همانند تحولات عراق دارای زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی است که ریشه در فساد و عدم کارآیی نظام‌های سیاسی دو کشور دارد. البته فساد موجود در ارکان دولت لبنان ریشه دارتر و قدیمی‌تر از عراق است. اما در واقع همین زمان بود که فساد مالی و سیاسی به شکل بسیار گسترده در لبنان نهادینه شد. در مقابل دریافت رقم‌های کلان وام خارجی عملا هیچ کار اقتصادی نشده و لبنان در حوزه برق، آب و خدمات شهری وضعیت خوبی ندارد. این مسائل زمینه نارضایتی مردم را فراهم آورده و بنابر این طبیعی است که شهروندان در راستای مطالبه از رهبران و در جهت بهبود وضعیت اقتصادی به خیابان‌ها بیایند.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، برخی تحرکات و اقدامات بازسازی و نوسازی در سفارت عربستان سعودی در دمشق چنین نشان می‌دهد که احتمال بازگشایی سفارتخانه این کشور در سوریه وجود دارد. یک منبع مطلع در این باره به وبگاه روسیا الیوم گفت که موعد بازگشایی سفارت ریاض در دمشق همچنان نامشخص است، اما نشانه‌ها حکایت از عادی‌سازی روابط میان دو کشور در آینده دارد و در حال حاضر صرفا مسأله زمان مطرح است. روز پنجشنبه نیز برای اولین بار «موسی عبدالنور» رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران سوریه به دعوت دولت سعودی به ریاض سفر کرد تا در نشست اتحاد روزنامه‌نگاران عرب شرکت کند. اما «احمد مرعی» عضو پارلمان سوریه این سفر را نشانه مهمی از برقراری دوباره روابط دو کشور و تغییر موضع ریاض در قبال دمشق دانست و افزود: «عربستان سعودی در تلاش برای خروج از بحران‌های منطقه‌ای است. با این حال بازگشایی سفارتخانه‌های بحرین و امارات در دمشق و حتی برگزاری جشن ملی سوریه در سفارت امارات در هفته گذشته، می‌تواند تأثیر مثبتی بر برقراری دوباره روابط ریاض و دمشق بگذارد.
فارسفارس2 روز قبل
نویسنده و معارض معروف دولت سعودی در صفحه توئیتر خود ادعای «عادل الجبیر» درباره آغاز جنگ یمن به دست انصارالله را اوج وقاحت و نابخردی توصیف کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دکتر «فؤاد ابراهیم» نویسنده و معارض معروف عربستانی به سخنان روز گذشته «عادل الجبیر» در خصوص جنگ یمن واکنش نشان داد و گفت که «یمنی‌ها بازی نمی‌خورند». او با اشاره به سخن دیگر الجبیر مبنی بر اینکه انصارالله یمن در آینده سیاسی یمن نقش دارد نیز نوشت: «الجبیر کیکی را تقسیم می‌کند که گویی خودش آن را درست کرده یا خریده است. فقط باید به او گفت که شما در یمن شکست خوردید و شکست خورده حق تحمیل چیزی را ندارد. «عبدالملک العجری» عضو کمیته ملی یمن هم در واکنش به اظهارات الجبیر گفت: «این اقدامی تحریک آمیز است که طرف‌های خارجی درباره نقش انصار الله در آینده یمن حرف بزنند.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «موسی عبد النور» رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران سوریه و نزدیک به دولت این کشور روز جمعه (دیروز) برای شرکت در نشست سالانه اتحادیه روزنامه‌نگاران عرب در ریاض، به عربستان سعودی سفر کرد. به نوشته صفحه رسمی اتحادیه روزنامه‌گاران سوریه در فیس بوک، این نشست از روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شده و برای دومین بار است که دولت سعودی از «موسی عبدالنور» نیز برای حضور در این نشست دعوت می‌کند. پیش از این نیز «عماد موفق العزب» وزیر تعلیم و تربیت سوریه برای شرکت در نشستی به ریاض سفر کرده بود. دولت سعودی از نوامبر سال ۲۰۱۱ روابط دیپلماتیک خود با دولت سوریه را قطع کرده است. در این راستا پادشاه سعودی برای اولین بار از امیر قطر دعوت کرده در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کند.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
پادشاه عربستان سعودی در تماس تلفنی با دونالد ترامپ از او بابت تیراندازی یک نظامی سعودی در یک پایگاهی نظامی در آمریکا عذرخواهی کرد. این شهروند سعودی یک نظامی ارتش عربستان سعودی است که در پایگاه دریایی «پنساکولا» در حال آموزش بوده است. دونالد ترامپ دیروز خبر تماس تلفنی پادشاه عربستان سعودی را در یک رشته توییت اعلام کرد و نوشت «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی پس از این حادثه با او تماس گرفته و مراتب تسلیت خود به خانواده‌های قربانیان را اعلام کرده است. دولت سعودی به این افراد (قربانیان) بدهکار است چرا که مهاجم یکی از افسران ارتش عربستان سعودی بوده است. " سال گذشته نیز یک قاضی فدرال آمریکا درخواست دولت عربستان سعودی برای مختومه شدن پرونده نقش دولت سعودی در حادثه ۱۱ سپتامبر را رد کرده است.
فارسفارس4 روز قبل
یک کارشناس و تحلیلگر اماراتی اجرای توافقنامه ریاض را به نفع «همه» خواند و تأکید کرد که «بازنده بزرگ» طرفی است که توافق ریاض را نقض کند. «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نیز در سخنانی مدعی شد که این توافق گامی در جهت راه‌حل سیاسی و پایان جنگ یمن است و با بیان اینکه دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب «برادران» یکدیگر هستند، گفت که دولت سعودی تمام تلاش خود را برای پایان دادن به درگیری‌های میان «برادران» در یمن به کار می‌گیرد. صبح امروز (پنجشنبه) شهر «ابین» در جنوب یمن با درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای وابسته به دولت مستعفی و نیروهای اماراتی آغاز شد. شاهدان عینی اعلام کردند: درگیری‌های شدیدی میان نیروهای گارد ریاست‌جمهوری و نیروهای «الحزام الامنی» (وابسته به امارات) که از زنجبار به سمت «احور» واقع در شرق ابین آمده بودند، آغاز شده شده است. (جزئیات بیشتر) انتهای پیام/ص
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
به گزارش مشرق، ۱۴ آبان ماه بود که مراسم امضای توافق میان دولت مستعفی «عبد ربه منصور هادی» و شورای انتقالی جنوب که هر کدام به ترتیب منافع دولت سعودی و امارات را در جنوب یمن پیش می‌برند، سرانجام در شهر ریاض برگزار شد تا به درگیری‌ها دو طرفه میان آنها پایان داده شود. اما صبح امروز (پنجشنبه) شهر «ابین» در جنوب یمن با درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای وابسته به دولت مستعفی و نیروهای اماراتی آغاز شد. بیشتر بخوانید: ارتش یمن دومین پرنده مهاجم ائتلاف سعودی را سرنگون کرددر ادامه این گزارش آمده، فرماندهان ائتلاف تلاش دارد به درگیری‌ها میان دو طرف پایان دهد. در ادامه این گزارش بود، نیروهای الحزام‌الامنی حضور خود در مناطق تحت تسلط شورای انتقالی را تشدید کرده‌اند تا آماده هر تحرک احتمالی نیروهای وابسته به دولت مستعفی باشند. پس از این موضوع، «مهدی ناصر حنتوش» از فرماندهان نیروهای الحزام الامنی در محور احور استان ابین اعلام آماده‌باش کرد.
فارسفارس4 روز قبل
هنوز یک ماه از امضای توافق میان نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن و نیروهای اماراتی با هدف پایان دادن به تنش‌ها نگذشته که منابع آگاه از درگیر شدن دوباره آنها در جنوب یمن خبر می‌دهند. اما صبح امروز (پنجشنبه) شهر «ابین» در جنوب یمن با درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای وابسته به دولت مستعفی و نیروهای اماراتی آغاز شد. روزنامه «العربی الجدید» هم دیروز گزارش داد، پس از آنکه شورای انتقالی جنوب اعلام کرده در کمیته نظامی و امنیتی مقرر شده بر اساس توافق ریاض شرکت نمی‌کند استان ابین شاهد تنش دوباره است. در ادامه این گزارش بود، نیروهای الحزام‌الامنی حضور خود در مناطق تحت تسلط شورای انتقالی را تشدید کرده‌اند تا آماده هر تحرک احتمالی نیروهای وابسته به دولت مستعفی باشند. پس از این موضوع، «مهدی ناصر حنتوش» از فرماندهان نیروهای الحزام الامنی در محور احور استان ابین اعلام آماده‌باش کرد.
فارسفارس5 روز قبل
تحلیلگر مسائل منطقه با بیان اینکه قطعا ریاض پشت سر ناآرامی‌های اخیر عراق بود، گفت: وجود یک عراق مستقل، قوی و منسجم برای عربستان سعودی غیر قابل پذیرش است. زنگنه خاطرنشان کرد: عراق هم در کنار مراکز قدرت بزرگی مثل ایران و ترکیه قرار گرفته و هم نزدیک به مرکز توطئه‌ها در منطقه و جنگ افروزی‌ها مثل رژیم صهیونیستی است. به باور این تحلیلگر مسائل منطقه، تشویق به مسلح شدن و ایجاد نیروهای نظامی جدید در غرب عراق ابهامات زیادی دارد و مسائل پنهان آن هنوز به طور کامل منتشر نشده است. زنگنه ادامه داد: معلوم است که این نوع نتایج بسیار دور از منطق است و هیچ دلیلی بر آن وجود ندارد. زنگنه ادامه داد: ‌کافی است ۱۰ نفر با هدف، برنامه‌ریزی، هماهنگ و سازمان یافته در این مراکز حضور یابند.
الفالف5 روز قبل
اجلاس اقتصادی عربستان سعودی موسوم به «داووس صحرا» برگزار شد و در جریان آن، توافقاتی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار به امضا رسیدند. سرمایه گذاران به دلیل ریسک‌های ژئوپلیتیک سرمایه گذاری در عربستان، در این باره محتاطانه عمل می‌کنند. مولفه هایی از این دست در نهایت بر استراتژی سرمایه گذاری عربستان سعودی سنگینی کرده و بر آن تاثیرات منفی خود را خواهند گذاشت. برخی از آن‌ها قید سرمایه گذاری در عربستان را زده‌اند و یا سرمایه‌های خود را به کشورهایشان بازگردانده‌اند. عربستان سعودی از ترس تشدید تنش‌ها با تهران سعی کرده از گسترش اختلافات و از کنترل خارج شدن آن‌ها جلوگیری کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 روز قبل
به گزارش مشرق، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقانونی گفت که جهان در انجام وظیفه خود در محاکمه و مجازات عاملان قاتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی ناموفق بوده است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «آگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد سه‌شنبه به خبرنگاران در «بروکسل»، پایتخت بلژیک گفت که اتحادیه اروپا و ایالات متحده باید در واکنش به قتل خاشقچی توسط عاملان منتسب به نظام سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، اقدامات بیشتری انجام دهند. به نوشته رویترز، کالامارد، خواستار تحقیقات جنایی بین المللی در زمینه مشخص شدن عامل قتل جمال خاشقچی شد. در حالی‌که ۱۱ مظنون به اتهام قتل خاشقچی محاکمه شده‌اند، اما گفته می‌شود کالامارد خواستار تحقیقات در این باره از «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و دیگر مقامات این کشور است. به گزارش رویترز، سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) و سایر دولت‌های غربی به این نتیجه رسیده‌اند که بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده، اما مقامات سعودی این مسئله را انکار می‌کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 روز قبل
وی تصریح کرد: طی یک سال اخیر حجم روابط تجاری میان دو کشور ۶۳ درصد افزایش داشته است و قطری‌ها علاقه زیادی برای سرمایه گذاری در پاکستان دارند. بخاری افزود: به زودی کنسولگری قطر در شهر پیشاور پاکستان نیز راه اندازی می‌شود و مردم ایالت خیبرپختونخوا می‌توانند از این نمایندگی ویزای قطر دریافت کنند. وی گفت: دولتمردان قطر که در تلاش هستند تا میزبانی شایسته‌ای در جام جهانی فوتبال پیش رو داشته باشند نیروی کار مورد نیاز خود را از پاکستان تامین خواهند کرد. وی تاکید کرد: دو کشور تمایل دارند حجم روابط تجاری و استراتژیک را افزایش دهند و ممکن است به زودی هزاران پاکستانی دیگر برای کار راهی کشور قطر شوند. گفتنی است پس از تحت فشار گرفتن قطر توسط دولت سعودی روابط میان این کشور با پاکستان افزایش یافته است و قطر برای ساخت و سازهای مورد نیاز برای میزبانی جام جهانی برای ۱۰۰ هزار پاکستانی ویزا صادر کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، دستگاه قضایی عرستان سعودی در ادامه صدور احکام «ناعادلانه» خود علیه معارضین، برای تعدادی از جوانان مناطق شیعه‌نشین «قطیف» و «العوامیه»، حکم اعدام صادر کرده است. به نوشته وبگاه «التوحید الاسلامی»، دادگاه کیفری ریاض برای پنج نفر از جوانان شیعی دو منطقه شرق عربستان، حکم اولیه اعدام صادر کرده است. این پایگاه نوشته است که این افراد مدت‌ها تحت شکنجه قرار داشته‌اند و احکام آن‌ها بر اساس اعترافات اجباری صادر شده است. فعالان سعودی نیز در صفحات توئیتر خود، احکام اعدام علیه این تعداد از جوانان قطیفی را «ناعادلانه» خوانده و خواستار تلاش نهادهای حقوق بشری برای آزادی محکومان به اعدام شدند. اسامی محکومان به اعدام: - احمد محمد ابو عبدالله از العوامیه-موسی جعفر آل صمخان از العوامیه-محمود عیسی القلاف از قطیف-امیر محمد أبو عبدالله از قطیف- محمد علی العقیلی از العوامیه
فارسفارس1 هفته قبل
دادگاه کیفری ریاض برای پنج نفر از جوانان شیعی بازداشت شده، حکم اولیه اعدام صادر کرده است. عربستان سعودی ۵جوان شیعه را به اعدام محکوم کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دستگاه قضایی عرستان سعودی در ادامه صدور احکام «ناعادلانه» خود علیه معارضین، برای تعدادی از جوانان مناطق شیعه‌نشین «قطیف» و «العوامیه»، حکم اعدام صادر کرده است. به نوشته وبگاه «التوحید الاسلامی»، دادگاه کیفری ریاض برای پنج نفر از جوانان شیعی دو منطقه شرق عربستان، حکم اولیه اعدام صادر کرده است. فعالان سعودی نیز در صفحات توئیتر خود، احکام اعدام علیه این تعداد از جوانان قطیفی را «ناعادلانه» خوانده و خواستار تلاش نهادهای حقوق بشری برای آزادی محکومان به اعدام شدند. اسامی محکومان به اعدام: - احمد محمد ابو عبدالله از العوامیه-موسى جعفر آل صمخان از العوامیه-محمود عیسى القلاف از قطیف-امیر محمد أبو عبدالله از قطیف- محمد علی العقیلی از العوامیهانتهای پیام/ق
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
دادگاه کیفری ریاض برای پنج نفر از جوانان شیعی بازداشت شده، حکم اولیه اعدام صادر کرده است. خبرگزاری فارس: دستگاه قضایی عرستان سعودی در ادامه صدور احکام «ناعادلانه» خود علیه معارضین، برای تعدادی از جوانان مناطق شیعه‌نشین «قطیف» و «العوامیه»، حکم اعدام صادر کرده است. به نوشته وبگاه «التوحید الاسلامی»، دادگاه کیفری ریاض برای پنج نفر از جوانان شیعی دو منطقه شرق عربستان، حکم اولیه اعدام صادر کرده است. فعالان سعودی نیز در صفحات توئیتر خود، احکام اعدام علیه این تعداد از جوانان قطیفی را «ناعادلانه» خوانده و خواستار تلاش نهادهای حقوق بشری برای آزادی محکومان به اعدام شدند. اسامی محکومان به اعدام: - احمد محمد ابو عبدالله از العوامیه-موسى جعفر آل صمخان از العوامیه-محمود عیسى القلاف از قطیف-امیر محمد أبو عبدالله از قطیف- محمد علی العقیلی از العوامیه
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
وی تصریح کرد: طی یک سال اخیر حجم روابط تجاری میان دو کشور ۶۳ درصد افزایش داشته است و قطری‌ها علاقه زیادی برای سرمایه گذاری در پاکستان دارند. بخاری افزود: به زودی کنسولگری قطر در شهر پیشاور پاکستان نیز راه اندازی می‌شود و مردم ایالت خیبرپختونخوا می‌توانند از این نمایندگی ویزای قطر دریافت کنند. وی گفت: دولتمردان قطر که در تلاش هستند تا میزبانی شایسته‌ای در جام جهانی فوتبال پیش رو داشته باشند نیروی کار مورد نیاز خود را از پاکستان تامین خواهند کرد. وی تاکید کرد: دو کشور تمایل دارند حجم روابط تجاری و استراتژیک را افزایش دهند و ممکن است به زودی هزاران پاکستانی دیگر برای کار راهی کشور قطر شوند. گفتنی است پس از تحت فشار گرفتن قطر توسط دولت سعودی روابط میان این کشور با پاکستان افزایش یافته است و قطر برای ساخت و سازهای مورد نیاز برای میزبانی جام جهانی برای ۱۰۰ هزار پاکستانی ویزا صادر کرده است.
فارسفارس1 هفته قبل
پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز از سال ۲۰۱۵ را می‌توان مبدأ خروج از محافظه‌کاری سنتی در عربستان دانست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت سعودی شنبه ۳۰ نوامبر (سوم ربیع‌الثانی ۱۴۳۶ - چهارم بهمن ۱۳۹۳) پنجمین سال شاه شدن سلمان بن عبدالعزیز را جشن گرفت. در این میان سیاست «ریاضت اقتصادی» تأثیر منفی بر اقتصادی سعودی گذاشت و موجب افزایش رکود و زیان به بخش دولتی و کاهش جذب نیروی جدید شد. خاشقچی و بحران قطرمحاصره قطر و قتل فجیع «جمال خاشقچی» دو رویداد دیگر عصر پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز است. موقعیت دولت سعودی در جهان اسلام که خود را نماد اسلام معرفی می‌کند نیز بسیار مخدوش شد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «زلفی بخاری» معاون ویژه عمران خان ضمن ملاقات با «محمد بن عبدالرحمان» معاون نخست وزیر قطر از پیشرفت چشم گیر سطح روابط تجاری میان دو کشور خبر داد. اخبار بین‌الملل- وی تصریح کرد: طی یک سال اخیر حجم روابط تجاری میان دو کشور ۶۳ درصد افزایش داشته است و قطری‌ها علاقه زیادی برای سرمایه گذاری در پاکستان دارند. بخاری افزود: به زودی کنسولگری قطر در شهر پیشاور پاکستان نیز راه اندازی می‌شود و مردم ایالت خیبرپختونخوا می‌توانند از این نمایندگی ویزای قطر دریافت کنند. وی تاکید کرد: دو کشور تمایل دارند حجم روابط تجاری و استراتژیک را افزایش دهند و ممکن است به زودی هزاران پاکستانی دیگر برای کار راهی کشور قطر شوند. گفتنی است پس از تحت فشار گرفتن قطر توسط دولت سعودی روابط میان این کشور با پاکستان افزایش یافته است و قطر برای ساخت و سازهای مورد نیاز برای میزبانی جام جهانی برای ۱۰۰ هزار پاکستانی ویزا صادر کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشدولت سعودی شنبه ۳۰ نوامبر (سوم ربیع‌الثانی ۱۴۳۶ - چهارم بهمن ۱۳۹۳) پنجمین سال شاه شدن سلمان بن عبدالعزیز را جشن گرفت. در این میان سیاست «ریاضت اقتصادی» تأثیر منفی بر اقتصادی سعودی گذاشت و موجب افزایش رکود و زیان به بخش دولتی و کاهش جذب نیروی جدید شد. خاشقچی و بحران قطرمحاصره قطر و قتل فجیع «جمال خاشقچی» دو رویداد دیگر عصر پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز است. پس این قتل، تقریبا تمامی گزارش‌های بین‌المللی از دست داشتن «محمد بن سلمان» سخن گفتند و فشارهای بین‌المللی به طور کم سابقه‌ای افزایش یافت. موقعیت دولت سعودی در جهان اسلام که خود را نماد اسلام معرفی می‌کند نیز بسیار مخدوش شد.
ایلناایلنا1 هفته قبل
عرب ویکلی در گزارشی به تلاش عربستان برای بالابردن قابلیت‌های نظامی خود پرداخت. به گزارش ایلنا به نقل از عرب ویکلی، این احتمال وجود دارد که دولت عربستان سعودی در بودجه سال آینده خود بخش زیادی را به هزینه‌های نظامی برای مقابله با تهدیدهای ایران اختصاص دهد. دولت سعودی با ترس از حمله ایران به اختصاص هزینه نظامی بالا در بودجه خود اقدام خواهد کرد. در بودجه سال آینده عربستان سعودی بخش مهمی به خرید تجهیزات نظامی از خارج اختصاص داده شده است. در حال حاضر تنش با ایران و درگیری نظامی با انصارالله تحت حمایت ایران بالابردن قابلیت‌های نظامی را اولویت اصلی عربستان کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی روز پنجشنبه هفته گذشته عازم امارات شد و با «محمد بن زاید» و دیگر مسئولان اماراتی دیدار کرد. روزنامه الاخبار لبنان نیز نوشته است که دیدار محمد بن سلمان و محمد بن زاید حائز اهمیت بالایی است و دو طرف در نظر دارند تفاهمات جدیدی با هدف ایجاد «ائتلاف صلح» به جای «ائتلاف جنگ و خونریزی» بنا نهند و این رخداد می‌تواند بر تمامی منطقه تأثیرگذار باشد. الاخبار افزود: «دیدار بین دو فرد پس از تنش‌های اخیر منطقه، در هم تنیدگی روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما در مقابل رسانه‌های سعودی و اماراتی بیش از هر چیزی به استحکام روابط دو کشور اشاره کرده و سفر محمد بن سلمان را نشانه‌ای بر تعمیق این روابط تفسیر کردند. روزنامه «الخلیج» امارات نوشت: عربستان سعودی و امارات می‌دانند که ما در جهان پر آشوب و منطقه بی ثباتی که تهدیدات بسیاری را در خود دارد؛ زندگی می‌کنیم.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
برخی رسانه‌های عربی نوشته‌اند که با توجه به شرایط منطقه و به خصوص شرایط امارات و عربستان سعودی، سفر محمد بن سلمان به ابوظبی در راستای همکاری‌ها برای پایان دادن به جنگ یمن صورت گرفته است. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی روز پنجشنبه هفته گذشته عازم امارات شد و با «محمد بن زاید» و دیگر مسئولان اماراتی دیدار کرد. امارات جهت باز کردن خطوط ارتباطی خود با ایران، از یمن عقب‌نشینی کرده و توافق ریاض درگیری میان وابستگان دولت سعودی و امارات را در یمن پایان داده و ریاض نیز پس از حمله به آرامکو در صدد کاهش بحران برآمده است. روزنامه الایام یمن نیز این سفر را در چارچوب تلاش برای حل مسالمت‌آمیز بحران یمن دانست و نوشت که دیدار ولی‌عهد سعودی از امارات در شرایطی است که بحران میان دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب می‌رود تا توافق ریاض را از بین ببرد. روزنامه «الخلیج» امارات نوشت: عربستان سعودی و امارات می‌دانند که ما در جهان پر آشوب و منطقه بی ثباتی که تهدیدات بسیاری را در خود دارد؛ زندگی می‌کنیم.

به انتهای لیست رسیدید