دولت عراق

دولت عراق

فراروفرارو9 ساعت قبل
منابع نزدیک به عبدالهمدی می‌گویند آمریکا می‌خواهد تظاهرات عراق را به یک مسئله بین المللی تبدیل کند و در روز‌های آینده متحدانش را علیه عراق بسیج کند. ظاهرا دولت عراق از بیانیه آمریکا غافلگیر شده است. با وجود گذشت دو روز از انتشار بیانیه کاخ سفید، دولت عبدالمهدی هیچ واکنشی به آن نشان نداده است. تظاهرات عراق هنوز ادامه دارد؛ روز دوشنبه شهر‌های استان‌های بصره، ذی قار، نجف، واسط، بابل، المثنی، قادسیه، میسان و بغداد صحنه تظاهرات بود. تعداد تلفات تظاهرات عراق از ۳۰۰ کشته و ۱۵ هزار مجروح گذشته است.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، نخست وزیر عراق روز سه شنبه اعتراضات و تظاهرات در این کشور را رویدادی مهم و فرصتی گرانبها برای انجام اصلاحات برشمرد. «عادل عبدالمهدی» در نشست سه شنبه شب هیات دولت عراق همچنین افزود که در این اعتراضات تعدادی از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی کشته شدند که این مایه تاسف و اندوه است. نخست وزیر عراق همچنین بر انسجام و رابطه برادری نیروهای مسلح و مردم این کشور تاکید کرد و افزود که دولت درس‌های زیادی از تظاهرات گرفته است. عبدالمهدی در عین حال اظهار داشت که موضوع فساد یک معضل قدیمی در عراق است و مربوط به برهه اخیر نمی‌شود.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
دولت عراق از موکول شدن انتخابات شورای استان‌های این کشور به بعد از انجام اصلاحات خبر دادند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کابینه دولت عراق امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که با موکول شدن انتخابات شورای استان‌های این کشور به بعد از انجام اصلاحات و تصویب قوانین مهم جدید موافقت کرده است. کابینه دولت عراق تأکید کرد که موعد دقیق برگزاری انتخابات شورای استان‌ها به زودی تعیین خواهد شد. شورای وزیران عراق در نشست امروز خود همچنین با تصویب قانون کمیساریای عالی انتخابات و انتخابات پارلمانی در این کشور موافقت کرد. قرار بود انتخابات شورای استان‌های عراق اواخر سال جاری میلادی در سراسر این کشور برگزار شود.
فارسفارس12 ساعت قبل
کابینه دولت عراق ضمن تعویق انتخابات شورای شهر، با تصویب قانون کمیسیون عالی انتخابات و انتخابات پارلمان این کشور موافقت کرد. قرار بود انتخابات شورای استانی و محلی عراق بیستم آوریل ۲۰۲۰ (۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) برگزار شود. پارلمان عراق پیشتر گفته بود که قصد تعویق انتخابات را ندارد. شبکه تلویزیونی «سومریه» عراق گزارش داد که کابینه دولت عراق به ریاست «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور تشکیل جلسه داده و با تعویق انتخابات موافقت کرده است. دولت عراق در نشست امروز خود همچنین با تصویب قانون کمیسریای عالی انتخابات و انتخابات پارلمانی در این کشور موافقت کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
اقدامات دولت عراق: هفده تصمیم دولت عراق برای پاسخ به مطالبات معترضانهیئت دولت عراق در پنجم اکتبر، بسته حمایتی مرکب از هفده تصمیم را برای پاسخ به خواسته‌های معترضان صادر کرد که عبارتند از:۱- برنامه‌ای برای ارائه زمین‌های مسکونی ویژه افراد کم درآمد و دیگر اقشار مطابق با تصمیم ویژه هیئت دولت در همه استان‌ها به اجرا درآید. «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق در ادامه اعتراض‌های مردمی عراق، خواستار حضور نمایندگانی از صفوف معترضان در صحن پارلمان شد. تصویب بسته نخست مطالبات معترضانپس از این دیدار، رئیس پارلمان عراق، مجموعه توصیه‌هایی را عنوان کرد. تایید وجود درخواست‌هایی برای استیضاح نخست‌وزیر و چند وزیر کابینهرئیس پارلمان عراق نیز از درخواست‌هایی برای استیضاح نخست‌وزیر و وزرای نفت، برق، صنایع و دارایی او خبر داد. توقف استفاده از گاز اشک‌آورکمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق در اول نوامبر، خواستار توقف استفاده از گازهای اشک‌آور علیه معترضان شد.
برترین‌هابرترین‌ها15 ساعت قبل
کابینه دولت عراق ضمن تعویق انتخابات شورای شهر، با تصویب قانون کمیسیون عالی انتخابات و انتخابات پارلمان این کشور موافقت کرد. قرار بود انتخابات شورای استانی و محلی عراق بیستم آوریل ۲۰۲۰ (۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) برگزار شود. پارلمان عراق پیشتر گفته بود که قصد تعویق انتخابات را ندارد. شبکه تلویزیونی «سومریه» عراق گزارش داد که کابینه دولت عراق به ریاست «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور تشکیل جلسه داده و با تعویق انتخابات موافقت کرده است. دولت عراق در نشست امروز خود همچنین با تصویب قانون کمیسریای عالی انتخابات و انتخابات پارلمانی در این کشور موافقت کرده است.
فارسفارس16 ساعت قبل
دولت و پارلمان عراق از آغاز تظاهرات‌های مردمی تاکنون، گامهایی برای اجابت خواست معترضان برداشته‌اند که یکی از مهم‌ترین موارد تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره فساد و لغو شوراهای استانداری است. «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق در ادامه اعتراض‌های مردمی عراق، خواستار حضور نمایندگانی از صفوف معترضان در صحن پارلمان شد. تصویب بسته نخست مطالبات معترضانپس از این دیدار، رئیس پارلمان عراق، مجموعه توصیه‌هایی را عنوان کرد. تایید وجود درخواست‌هایی برای استیضاح نخست‌وزیر و چند وزیر کابینهرئیس پارلمان عراق نیز از درخواست‌هایی برای استیضاح نخست‌وزیر و وزرای نفت، برق، صنایع و دارایی او خبر داد. توقف استفاده از گاز اشک‌آورکمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق در اول نوامبر، خواستار توقف استفاده از گازهای اشک‌آور علیه معترضان شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین18 ساعت قبل
تلاش آمریکا با چنین رویکردی سرنگون کردن دولت کنونی و جایگزین ‏کردن آن با دولت دیگری است که به آمریکا نزدیک باشد. دولت آمریکا در بیانیه کوتاه خود ادعاهایی را درباره دولت عراق و همچنین ایران مطرح کرد. این دو گروه سیاسی درخواست آمریکا را برای برگزار کردن انتخابات زودهنگام در عراق، ‏چیزی جز تلاش برای سرنگون کردن آن و مقدمه‌ای برای کودتای سیاسی قلمداد نکردند؛ کودتایی که هدف از ‏آن تغییر نقشه پارلمانی [وضع پارلمان] به نفع گروه‌هایی است که واشنگتن درصدد به قدرت رساندن آن‌ها ‏در عراق است. او در بیانیه خود اعلام کرد: «اگر آمریکا بار دیگر در عراق دخالت کند، با برگزاری ‏تظاهرات میلیونی خشم، به حضور آن پایان خواهد داد. الخزعلی طرح برگزاری ‏انتخابات زودهنگام را طرحی آمریکایی توصیف کرد.
وانانیوزوانانیوز18 ساعت قبل
عراقچی افزود: در حقیقت هدف ما از کاهش تعهدات، حفظ برجام است نه از بین بردن آن. بنابراین در این مساله هیچ شکی وجود ندارد که ایران خواهان سلاح هسته‌ای نیست بلکه دشمن آن است. روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری عمیق با عراق داریم و این روابط براساس منافع متقابل است. ما خواهان بازگشت آرامش به عراق هستیم اما این مساله به معنای دخالت در امور داخلی عراق نیست. برخی به دنبال استفاده از فرصت و برهم زدن روابط ایران و عراق هستند اما ما بر این باوریم که تلاش‌های آنان نتیجه نخواهد داد.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
یک منبع مسئول از تلاش آمریکا برای بین المللی کردن پرونده تظاهرات عراق خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سومریه‌نیوز، یک منبع مسئول اعلام کرد: آمریکایی‌ها برای بین المللی کردن پرونده تظاهرات عراق و متحد کردن هم‌پیمانان غربی خود و کشورهای منطقه برای اعلام موضعی مشابه تلاش می‌کنند. این موضع جدید باعث می‌شود دولت و گروه‌های سیاسی نتوانند از عهده مقابله با تظاهرات برآیند. این منبع افزود: بیانیه اخیر کاخ سفید به مثابه توقف حمایت از دولت عراق و درخواست برای برکناری آن از طریق برگزاری انتخابات زودهنگام بود. احتمالا آمریکا مواضع دیگری نیز اتخاذ کند از جمله اینکه به استثنا قرار دادن عراق درباره واردات گاز و برق ایران پایان داده و بغداد را بین قطع تعامل با ایران یا تحریم‌ها مخیر کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین19 ساعت قبل
وزارت خارجه عراق اعلام کرد که وزیر خارجه سعودی در تماس تلفنی با همتای عراقی خود در جریان بسته‌های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته‌های معترضان قرار گرفت. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، وزیر خارجه عراق روز سه شنبه با همتای سعودی خود درباره بسته‌های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته‌های معترضان عراقی گفت‌وگو کرد. دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق یک تماس تلفنی از «فیصل بن فرحان» همتای سعودی خود دریافت کرد. به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، بر اساس این بیانیه، دو طرف در مورد راه‌های تقویت روابط بین بغداد و ریاض برای کمک به تحقق آرمان‌های هر دو کشور بحث و گفت‌وگو کردند و وزیر خارجه عراق از تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی که دولت عراق برای تحقق خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان ارائه کرده است، برای همتای سعودی خود سخن گفت. بیانیه وزارت خارجه عراق افزود: آنها همچنین درباره شماری از مسائل منطقه که مورد اهتمام هر دو کشور است و لزوم ایجاد راه حل‌های سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت‌وگو کردند.
فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه عراق روز سه شنبه با همتای سعودی خود درباره بسته‌های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته‌های معترضان عراقی گفت‌وگو کرد. دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق یک تماس تلفنی از «فیصل بن فرحان» همتای سعودی خود دریافت کرد. به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، بر اساس این بیانیه، دو طرف در مورد راه‌های تقویت روابط بین بغداد و ریاض برای کمک به تحقق آرمان‌های هر دو کشور بحث و گفت‌وگو کردند و وزیر خارجه عراق از تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی که دولت عراق برای تحقق خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان ارائه کرده است، برای همتای سعودی خود سخن گفت. بیانیه وزارت خارجه عراق افزود: آنها همچنین درباره شماری از مسائل منطقه که مورد اهتمام هر دو کشور است و لزوم ایجاد راه حل‌های سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت‌وگو کردند. انتهای پیام/م
برنابرنا20 ساعت قبل
وزارت خارجه عراق اعلام کرد که وزیر خارجه سعودی در تماس تلفنی با همتای عراقی خود در جریان بسته‌های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته‌های معترضان قرار گرفت. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، وزیر خارجه عراق روز سه شنبه با همتای سعودی خود درباره بسته‌های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته‌های معترضان عراقی گفت‌وگو کرد. دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق یک تماس تلفنی از «فیصل بن فرحان» همتای سعودی خود دریافت کرد. به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، بر اساس این بیانیه، دو طرف در مورد راه‌های تقویت روابط بین بغداد و ریاض برای کمک به تحقق آرمان‌های هر دو کشور بحث و گفت‌وگو کردند و وزیر خارجه عراق از تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی که دولت عراق برای تحقق خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان ارائه کرده است، برای همتای سعودی خود سخن گفت. بیانیه وزارت خارجه عراق افزود: آنها همچنین درباره شماری از مسائل منطقه که مورد اهتمام هر دو کشور است و لزوم ایجاد راه حل‌های سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت‌وگو کردند.
فارسفارس20 ساعت قبل
یک رسانه عربی به نقل از مقامات دولت عراق گزارش کرد، مخالفت آمریکا با پیشرفت روند حل و فصل مسئله اعتراضات عراق با کمک ایران، کاخ سفید را واداشته تا برای بین‌المللی کردن مسئله اعتراضات عراق، تلاش کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از منابع نزدیک به عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق از تلاش آمریکا برای بین المللی کردن موضوع اعتراضات در عراق خبر داد. کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار یک بیانیه، ضمن اعلام «نگرانی شدید» آمریکا درباره تحولات عراق، اظهاراتی ضد ایرانی مطرح کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. به گفته این مقام وزارت خارجه عراق، آمریکا در ضمن تلاش‌هایی که برای بین المللی کردن مسئله تظاهرات در عراق بکار بسته است، احتمال دارد معافیت‌ عراق از تحریم‌های ایران برای واردات برق و گاز را تمدید نکند و تهدید کند که عراق یا با ایران قطع رابطه می‌کند و یا تحریم می‌شود. آیا مقصر «قانون پل برمر» حاکم مدنی آمریکا بر عراق در دوره اشغال این کشور نبود؟.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
«اختلافات داخلی، جنگ فرسایشی با تروریسم و اعتراضات و نارضایتی مردم از سیستم سیاسی کشور، در مدت ۱۶ سال گذشتە، سە فاکتور مهم برای ایجاد بحران‌های پی در پی در عراق بودە است.» به گزارش ایسنا، حلیمه ملایی، کارشناس مسائل عراق در یادداشتی نوشته است: حضور بسیار کمرنگ مردم مناطق جنوب عراق در انتخابات پارلمانی گذشتە این کشور، (در بعضی مناطق کمتر از ۱۱ ٪) پیام اعتراضی روشنی بە سیستم سیاسی و حاکمان عراق بود. بعد از سقوط صدام حسین و رژیم بعث، مردم عراق امیدوار بودند، سیستم حمکرانی عراق نوین، «فدرالی دموکراتیک» باشد و حقوق تمامی اتنیک و قومیت‌های این کشور، طبق قانون محقق شود. بە طور کل می‌توان گفت، اختلافات داخلی (شیعی- سنی، کرد- عرب، شیعی- شیعی)، جنگ فرسایشی با تروریسم (القاعدە و داعش) و اعتراضات و نارضایتی‌های مردم از وضعیت معیشتی و خدماتی، در مدت ۱۶ سال گذشتە سە فاکتور مهم برای ایجاد بحران‌های پی در پی در عراق بودە است. همانطور کە در تظاهرات جاری کشتە و زخمی شدن مردم عراق بە دست بعضی از گروها را شاهد بودیم، این موضوع مهم در بزنگاه‌ها می‌تواند کشور عراق را بە سوی یک جنگ داخلی تمام عیار ببرد.

هدف کاهش تعهدات، حفظ برجام نه از بین بردن آن

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
هدف کاری که انجام می‌دهیم یعنی کاهش تعهدات برجامی، حفظ توافق هسته‌ای و نه از بین بردن آن است. هدف این است که از جانب خود برای حفظ توافق تلاش کنیم و به تدریج تعهدات خود را کاهش می‌دهیم تا دیپلماسی فرصت داشته باشد. هدف کاری که انجام می‌دهیم یعنی کاهش تعهدات برجامی، حفظ توافق هسته‌ای و نه از بین بردن آن است. هدف این است که از جانب خود برای حفظ توافق تلاش کنیم و به تدریج تعهدات خود را کاهش می‌دهیم تا دیپلماسی فرصت داشته باشد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاکنون ایران به مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی روی آورد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
وزیر دادگستری عراق ضمن ابراز تأسف از کشته شدن تظاهرکنندگان در جریان اعتراضات اخیر، اعلام کرد که تحقیقاتی در این باره انجام می‌دهد. وی گفت که دولت عراق برای تحقیقات درخصوص تجاوز به تظاهرکنندگان تلاش زیادی کرده است. عثمان گفت: قانون اساسی عراق تجمعات مسالمت‌آمیز را تضمین می‌کند و هدف مقامات حمایت از معترضان است. طرح‌هایی برای آزادی معترضان بازداشت‌شده و انجام اصلاحات انتخاباتی وجود دارد و این دو مساله در بسته پیشنهادی سازمان ملل وجود دارند. دیپلمات‌های چندین کشور از جمله آمریکا از تعامل دولت عراق با تظاهرکنندگان به شدت انتقاد کرده‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشوبگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از منابع نزدیک به عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق از تلاش آمریکا برای بین المللی کردن موضوع اعتراضات در عراق خبر داد. کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار یک بیانیه، ضمن اعلام «نگرانی شدید» آمریکا درباره تحولات عراق، اظهاراتی ضد ایرانی مطرح کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. به گفته این مقام وزارت خارجه عراق، آمریکا در ضمن تلاش‌هایی که برای بین المللی کردن مسئله تظاهرات در عراق بکار بسته است، احتمال دارد معافیت‌ عراق از تحریم‌های ایران برای واردات برق و گاز را تمدید نکند و تهدید کند که عراق یا با ایران قطع رابطه می‌کند و یا تحریم می‌شود. مرجعیت هم اعلام کرد که مخالف مداخله خارجی در امور ملت عراق است، خواه مداخه فردی یا بین المللی باشد. آیا مقصر «قانون پل برمر» حاکم مدنی آمریکا بر عراق در دوره اشغال این کشور نبود؟.
مهرمهر22 ساعت قبل
وی با اشاره به زیر کشت رفتن ۲۱۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان برای شلتوک بیان کرد: در حال حاضر حدود ۶۳۰ هزار نفر در بخش برنج‌کاری فعال هستند. سواری تصریح کرد: کشورها خواهان ورود محصولات یا کالاهای مختلف معمولا روند صادرات را برای کشور مقابل تسهیل می‌کنند اما تاکنون طرف عراقی برای خرید محصول برنج یا شلتوک استان خوزستان رغبت نشان نداده است. عراق هم تولید داردرئیس انجمن برنج استان خوزستان ادامه داد: مسئولان استان خوزستان برای اثبات حسن نیت خود و اینکه مخالف صادرات نیستند، نسبت به اخذ مجوز صادرات شلتوک و برنج اقدام کردند ولی عراق معادل خوزستان تولید این محصول را دارد و در حال حاضر هم شاید وضعیت امنیتی کشور روند صادرات را به تأخیر بیندازد. سواری در خصوص صادرات شلتوک‌تر به عراق بیان کرد: حتی خود دولت عراق هم برنج شالی را به صورت خشک شده یعنی شالی‌کوبی خریداری می‌کنند. رئیس انجمن برنج استان خوزستان بیان کرد: زمان شروع برداشت شلتوک از اول ماه آبان است ولی هماهنگی‌های لازم از مهرماه انجام شده تا شاهد خسارت کشاورزان نباشیم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
رئیس انجمن برنج استان خوزستان: پیام خوزستان - اهواز- رئیس انجمن برنج استان خوزستان گفت: کشور عراق تاکنون برای خرید شلتوک خوزستان رغبت نشان نداده است و این امر شلتوک کاران را با مشکل مواجه می‌کند. وی با اشاره به زیر کشت رفتن ۲۱۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان برای شلتوک بیان کرد: در حال حاضر حدود ۶۳۰ هزار نفر در بخش برنج‌کاری فعال هستند. سواری تصریح کرد: کشورها خواهان ورود محصولات یا کالاهای مختلف معمولا روند صادرات را برای کشور مقابل تسهیل می‌کنند اما تاکنون طرف عراقی برای خرید محصول برنج یا شلتوک استان خوزستان رغبت نشان نداده است. سواری در خصوص صادرات شلتوک‌تر به عراق بیان کرد: حتی خود دولت عراق هم برنج شالی را به صورت خشک شده یعنی شالی‌کوبی خریداری می‌کنند. رئیس انجمن برنج استان خوزستان بیان کرد: زمان شروع برداشت شلتوک از اول ماه آبان است ولی هماهنگی‌های لازم از مهرماه انجام شده تا شاهد خسارت کشاورزان نباشیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، در بیانیه‌ای که شب گذشته منتشر شد، اعلام کرد: «ایالات متحده با خواسته هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق همراه می‌شود و از دولت این کشور می‌خواهد که خشونت‌ها علیه معترضان را متوقف کند و وعده برهم صالح رئیس جمهوری را برای تصویب اصلاحات انتخاباتی را انجام دهد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.» در حالی کاخ سفید خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق است که هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق در بسته پیشنهادی خود اشاره‌ای به انتخابات زودهنگام نکرده است. جالب اینجاست که آمریکا در حالی به دنبال انتخابات زودهنگام در عراق است که ایران را متهم به دخالت در امور داخلی عراق می‌کند! آمریکا چندین ماه است که از سیاست‌های دولت عراق به خصوص در مورد ایران ابراز نارضایتی می‌کند و تلاش کرده تا با تهدید و تطمیع، مقامات بغداد را به موضعگیری علیه ایران وادار نماید؛ تلاشی که ناکام مانده است. البته آمریکا به همین مقدار قانع نیست و با سردادن شعارهای ضدایرانی و تحریک مردم، تقلا می‌کند تا مردم عراق را علیه ایران بدبین کند. بدون شک، این سناریوی آمریکا با وجود مرجعیت و هوشیاری ملت عراق، ناکام خواهد ماند و باز هم واشنگتن ناکام خواهد ماند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، روز دوشنبه اعلام کرد که توافق میان تظاهرکنندگان عراقی و مقام‌های این کشور تنها راه برای خروج از ناآرامی‌ها است. اعتمادآنلاین| یک مقام در اتحادیه عرب در بیانیه‌ای اعلام کرد: ابوالغیط ملاحظات دولت عراق درخصوص لزوم کنترل شرایط و جلوگیری از وقوع هرج و مرج را درک می‌کند؛ اما همزمان در خصوص تداوم خشونت و نبود چشم‌انداز مشخصی برای پایان خونریزی در این کشور نگران است. بر اساس این گزارش، دبیرکل اتحادیه عرب همچنین ابراز امیداواری کرده که عراق وارد هرج و مرج بیشتر نشود. ابوالغیط همچنین دخالت‌ها و فشارهای خارجی بر عراق را موضوعی مردود دانسته که باعث پیچیدگی بیشتر شرایط می‌شود. وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه عرب در کنار عراق برای عبور از این مرحله سخت بوده و آماده کمک به این کشور است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، در بیانیه‌ای که شب گذشته منتشر شد، اعلام کرد: «ایالات متحده با خواسته هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق همراه می‌شود و از دولت این کشور می‌خواهد که خشونت‌ها علیه معترضان را متوقف کند و وعده برهم صالح رئیس جمهوری را برای تصویب اصلاحات انتخاباتی را انجام دهد و انتخابات زودهنگام برگزار کند.» در حالی کاخ سفید خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق است که هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق در بسته پیشنهادی خود اشاره‌ای به انتخابات زودهنگام نکرده است. جالب اینجاست که آمریکا در حالی به دنبال انتخابات زودهنگام در عراق است که ایران را متهم به دخالت در امور داخلی عراق می‌کند! آمریکا چندین ماه است که از سیاست‌های دولت عراق به خصوص در مورد ایران ابراز نارضایتی می‌کند و تلاش کرده تا با تهدید و تطمیع، مقامات بغداد را به موضعگیری علیه ایران وادار نماید؛ تلاشی که ناکام مانده است. البته آمریکا به همین مقدار قانع نیست و با سردادن شعارهای ضدایرانی و تحریک مردم، تقلا می‌کند تا مردم عراق را علیه ایران بدبین کند. بدون شک، این سناریوی آمریکا با وجود مرجعیت و هوشیاری ملت عراق، ناکام خواهد ماند و باز هم واشنگتن ناکام خواهد ماند.

(تصاویر) حجاب نماینده سازمان ملل در دیدار با آیت الله سیستانی

5+
فراروفرارو1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
با وجود تحرکات مشکوکی که در برخی شهرهای عراق وجود دارد، اما به نظر می‌رسد فضای کلی تحولات عراق به سمت ثبات و آرامش سیاسی پیش می‌رود. کاهش حقوق مسئولان و مقامات ارشد عراق از جمله تصمیمات گرفته شده در راستای اصلاحات اعلام شده است. کمیته موقت برای پیشنهادهای تعدیل قانون اساسی، پنجم ماه جاری از ادامه حرکت در مسیر تعدیل قانون اساسی بر اساس برنامه زمان بندی مشخص خبر داد و اعلام کرد یک پایگاه اینترنتی ایجاد شده تا نظرات و دیدگاه‌های تمام طیف‌های جامعه عراق از جمله نمایندگان تظاهرات کنندگان درباره تعدیل قانون اساسی دریافت شود. ریاست پارلمان عراق از سازمان‌های جامعه مدنی خواسته است در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی شرکت کند. یک منبع پارلمانی در این باره گفت ریاست پارلمان، سازمان‌های جامعه مدنی را به اعزام نمایندگانشان برای مشارکت در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی دعوت کرده است.
فارسفارس1 روز قبل
سخنگوی جنبش عصائب اهل الحق عراق با بیان اینکه آمریکا در پی شکست در منطقه به مداخله در اعتراضات عراق روی آورده است، گفت: ملت عراق در مسیر مطالبه حقوق مشروع خود تسلیم امر مرجعیت و لا غیر است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «محمود الربیعی»، سخنگوی دفتر سیاسی عصائب اهل الحق به رهبری «قیس الخزعلی» در عراق تاکید کرد ملت عراق در مسیر مطالبه حقوق خود تسلیم امر مرجعیت و نه فشارها و مداخله‌های خارجی می‌شوند. الربیعی در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین مرجعیت عراق را بیان کننده خواسته‌های جوانان این کشور خواند. این شخصیت الحشد الشعبی ورود نظامیان آمریکایی از سوریه به عراق را از مظاهر مداخله نظامی آمریکا در عراق دانست. سخنگوی عصائب اهل الحق گفت: فرمان مرجعیت دینی فرمان قابل اجرا در کشور خواهد بود.
برنابرنا1 روز قبل
بر اساس این گزارش، دبیرکل اتحادیه عرب همچنین ابراز امیداواری کرده که عراق وارد هرج و مرج بیشتر نشود. ابوالغیط همچنین دخالت‌ها و فشارهای خارجی بر عراق را موضوعی مردود دانسته که باعث پیچیدگی بیشتر شرایط می‌شود. وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه عرب در کنار عراق برای عبور از این مرحله سخت بوده و آماده کمک به این کشور است. ۲۵ اکتبر (سوم آبان) دور دوم اعتراضات در عراق آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی، صدور دستورالعمل‌های مختلف نتوانسته است، آرامش را به کشور بازگرداند. مرحله نخست اعتراضات مردم عراق روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
دبیرکل اتحادیه عرب ابراز امیدواری کرد که رهبران سیاسی عراق بتوانند در در نزدیک‌ترین زمان ممکن از تنش و خشونت کنونی رهایی یابند. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به تداوم تلفات در میان تظاهرکنندگان عراقی ابراز ناراحتی و تاسف کرد و برای زخمی‌شدگان آرزوی بهبودی هرچه‌سریع‌تر کرد. دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد، امیدوار است که رهبران سیاسی عراق بتوانند در نزدیک‌ترین زمان ممکن از تنش و خشونت کنونی رهایی یابند. این منبع همچنین اعلام کرد: توافق میان تظاهرکنندگان و رهبران سیاسی تنها راه رسیدن به حل بحران است که منفعت ملی عراق را محقق سازد و خواسته‌های شهروندان عراقی را برای داشتن عراق با ثبات، مستقل و شکوفا برآورده کند. انتهای پیام
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
پلاسخارت تأکید کرد که همه باید به حاکمیت عراق احترام گذارند و ما نیز به آن احترام می‌گذاریم. وی در ادامه افزود: «عراق نباید صحنه تسویه حساب‌های سیاسی باشد، چرا که اخباری از تمام طرف‌ها به ما می‌رسد». نماینده سازمان ملل در امور عراق از دولت خواست در این موضوع که گاز اشک‌آور از کجا آمده است، تحقیق کند. پلاسخارت در ادامه گفت: «اگر قدرت‌های سیاسی و ریاستی توانمند نبوده و به دنبال انجام اصلاحات نباشند، باید راه دیگری را انتخاب کرد». وی تأکید کرد که مرجعیت بر لزوم عدم توسل به خشونت علیه تظاهر کنندگان صلح طلب و نیز توقف فوری موج بازداشت‌ها و لزوم انجام اصلاحات تأکید کرده است».
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ بیانیه اخیر مرجعیت عالی شیعیان عراق در خصوص حوادث جاری این کشور، بدون شک نماد و نشانه‌ای بارز از رصد دقیق و هوشمندانه اوضاع جاری در عراق توسط مرجعیت عالی و تلاش ایشان برای حل واقعی بحران در کشور عراق است. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ بیانیه اخیر مرجعیت عالی شیعیان عراق در خصوص حوادث جاری این کشور، بدون شک نماد و نشانه‌ای بارز از رصد دقیق و هوشمندانه اوضاع جاری در عراق توسط مرجعیت عالی و تلاش ایشان برای حل واقعی بحران در کشور عراق است. ۴- جداسازی مسیر معترضین واقعی از آشوبگران– مسالمت آمیز بودن اعتراضات اهمیت فوق العاده‌ای داشته و مسئولیت بزرگ نیرو‌های امنیتی، تامین امنیت تظاهر کنندگان است. ۵- هشیاری در برابر سوء استفاده دشمنان عراق از وضعیت موجود– لزوم هشیاری و آگاهی ملت عراق خصوصا معترضین نسبت به اهداف پلید دشمنان ملت عراق و جلوگیری ازمصادره تظاهرات از سوی برخی طرف‌های داخلی و خارجی که در دهه‌های گذشته نقش بارزی در محنت‌های عراق و سرکوب ملت آن داشته‌اند ضروری است. ۶- رعایت حقوق نیرو‌های نظامی و امنیتی در تظاهرات– رعایت حقوق نیرو‌های مسلح و کسانی است که طی سال‌های اخیر سینه خود را در محافظت از ملت عراق سپر کرده‌اند.

به انتهای لیست رسیدید