رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان

تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی افزود: اگر طالبان حاضر به آتش‌بس نشود متاسفانه تلاش‌های ما برای تامین صلح به جایی نخواهد رسید. سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان افزود که در گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان در قطر درباره کاهش خشونت‌ها و یا آتش‌بس هیچ پیشرفتی ایجاد نشده است. وی ادامه داد که پایان دادن به جنگ و برقراری صلح اولویت دولت افغانستان است و تاکید کرد که دولت و مردم افغانستان همواره بر برقراری آتش‌بس پافشاری کرده‌اند. صدیقی در حالی می‌گوید؛ رئیس جمهور آمریکا اعلام آتش‌بس را به عنوان پیش‌شرط توافق صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی می‌داند که طالبان تاکید کرده است که گفت‌وگوها تنها درباره کاهش خشونت‌ها جریان دارد. سخنگوی طالبان اخیرا در بیانیه‌ای گفته بود که مذاکرات این گروه با آمریکا درباره «امضای توافقنامه صلح و چگونگی مراسم آن» جریان دارد.
فارسفارس10 ساعت قبل
رئیس جمهور قرقیزستان، تقویت روابط با افغانستان را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی این کشور اعلام کرد. جین بیک‌اف: تقویت روابط با افغانستان یکی از اولویت‌های قرقیزستان استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «محمد ایسو مصباح» سفیر افغانستان در قرقیزستان با «سارانبای جین بیک اف» رئیس جمهور این کشور دیدار کرد. جین بیک اف با اشاره به فعالیت مؤثر ایسو مصباح اظهار داشت: تقویت روابط با افغانستان یکی از اولویت‌های دولت قرقیزستان است. روابط دیپلماتیک بین قرقیزستان و افغانستان در تاریخ ۱۲ نوامبر سال ۱۹۹۹ برقرار شد. سفارت افغانستان در قرقیزستان در سال ۲۰۰۲ و سفارت قرقیز در شهر «کابل» در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت: اعتمادسازی برای صلح و اظهار نیت صادقانه طرف مقابل برای صلح یک ضرورت اساسی است. وی افزود: آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به مالکیت افغان‌ها با محوریت دولت افغانستان و نیز اعلام آتش‌بس عمومی و سراسری، سه ضرورت جدی برای اعتمادسازی و سه نقطه بزرگ و کلیدی برای موفقیت پروسه صلح است. براساس بیانیه منتشر شده توسط دفتر رسانه‌ای دانش، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان تاکید می‌کند که بدون این سه اصل نه اعتمادی به وجود می‌آید و نه برای یک صلح پایدار می‌توان امیدی داشت. «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز امروز در نشست امنیتی «رایزینا» تصریح کرد که آتش‌بس تسریع کننده صلح پایدار است اما طالبان در رابطه با صلح جدی نیستند. این در حالی است که باوجود تاکید دولت افغانستان برای درج آتش‌بس به عنوان بخشی از توافق آمریکا با طالبان، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که در این توافقنامه هیچ چیز جدید وارد نشده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- رییس جمهور افغانستان در مراسم دانش‌آموختگی دانشگاه افسری گفت: مداخلات خارجی در وزارت کشور باید به صفر برسد. به گزارش خبرگزاری میزان، مراسم جشن دانش‌آموختگی دانشگاه پلیس ملی شهید عبدالرازق امروز دوشنبه (۲۳ جدی) با حضور اشرف غنی رییس جمهور، وزیر کشور و شماری از مسئولان امنیتی افغانستان در کابل برگزار شد. اشرف غنی در ابتدای این مراسم گفت: شما شیر مردان و شیر زنانی هستید که تا آخرین قطره خون خود از افغانستان دفاع می‌کنید. رئیس جمهور افغانستان در این مراسم با اشاره به مداخلات خارجی خطاب به وزارت کشور گفت: مداخلات خارجی در وزارت کشور باید به صفر برسد. وی ادامه داد: در قانون ما مسلح ‌غیر مسوول وجود ندارد، دزد و قاچاقچی نمی‌تواند پلیس را تهدید کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، ریچارد اولسون نماینده ویژه سابق آمریکا در افغانستان و پاکستان گفت که در صورت بحران طولانی مدت و کم شدت با ایران، آمریکا باید حضور نظامی در افغانستان را حفظ کند. اولسون به «نیویورک تایمز» گفت که واشنگتن برای تهدید ایران باید حضور نظامی نسبتا قوی را در افغانستان حفظ کند. در حالی که طالبان بر خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید دارد، این دیپلمات سابق آمریکایی گفت که اگر کاخ سفید تصمیم به ادامه حضور قوی در افغانستان بگیرد این به معنای پایان روند صلح افغانستان خواهد بود. این در حالی است که پس از ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی عراق توسط آمریکا، تنش‌ها بین تهران و واشنگتن افزایش یافته است. پس از این حمله تروریستی «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: تمامی همسایگان خود اطمینان می‌دهیم که مطابق با مندرجات توافق امنیتی با آمریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- در پی حمله پهپادی آمریکا به شهرستان شیندند هرات، شهروندان این ولایت آمریکا را عامل اصلی جنگ در افغانستان دانسته و خواستار پایان دادن به این حملات شدند. وی با اشاره به اینکه طالبان یک پروژه آمریکایی است و تنها در جنگ با طالبان نیروهای افغان و غیر نظامیان کشته می‌شوند افزود: حکومت تاکنون نتوانسته عملیات‌های خودسرانه نیروهای آمریکایی را کنترل کند و جلوی آنها را بگیرد. آنها آمریکایی‌ها را مقصر اصلی جنگ در افغانستان می‌دانند و از حکومت می‌خواهند تا در اسرع وقت فرصت آتش‌بس ایجاد شود و دیگر شاهد کشتار مردم بیگناه نباشند. دکتر احمد تواب هاشمی پزشک بخش اورژانس بیمارستان هرات گفت: شب گذشته پس از بمباران شهرستان شیندند ده‌ها تن توسط آمبولانس‌ها به به این بیمارستان منتقل شدند که تعدادی از آنها تاکنون درمان شده‌اند. بمباران‌های هوایی از سوی نیروهای آمریکایی موضوع جدیدی نیست و در ولایت هرات نیز چند وقت یکبار این عملیات‌ها صورت می‌گیرد که منجر به کشته شدن نظامیان و غیر نظامیان می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
فارسفارس1 هفته قبل
در پی حمله پهپادی آمریکا به شهرستان شیندند هرات، شهروندان این ولایت آمریکا را عامل اصلی جنگ در افغانستان دانسته و خواستار پایان دادن به این حملات شدند. وی با اشاره به اینکه طالبان یک پروژه آمریکایی است و تنها در جنگ با طالبان نیروهای افغان و غیر نظامیان کشته می‌شوند افزود: حکومت تاکنون نتوانسته عملیات‌های خودسرانه نیروهای آمریکایی را کنترل کند و جلوی آنها را بگیرد. آنها آمریکایی‌ها را مقصر اصلی جنگ در افغانستان می‌دانند و از حکومت می‌خواهند تا در اسرع وقت فرصت آتش‌بس ایجاد شود و دیگر شاهد کشتار مردم بیگناه نباشند. دکتر احمد تواب هاشمی پزشک بخش اورژانس بیمارستان هرات گفت: شب گذشته پس از بمباران شهرستان شیندند ده‌ها تن توسط آمبولانس‌ها به به این بیمارستان منتقل شدند که تعدادی از آنها تاکنون درمان شده‌اند. به گزارش فارس، بمباران‌های هوایی از سوی نیروهای آمریکایی موضوع جدیدی نیست و در ولایت هرات نیز چند وقت یکبار این عملیات‌ها صورت می‌گیرد که منجر به کشته شدن نظامیان و غیر نظامیان می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کابل، استانداری ننگرهار افغانستان ۱۳۰ عضو پاکستانی داعش را به بزرگان اقوام در پاکستان تحویل داد. شاه محمود میاخیل استاندار ننگرهار امروز اعلام کرد: ۵۰ زن و ۸۰ کودک داعشی پس از آنکه خود را تسلیم نظامیان افغان در این استان کردند، به بزرگان اقوام در پاکستان تحویل داده شدند. بزرگان اقوام در استان ننگرهار اعلام کردند: زنان و کودکان هرچند از اعضای خانواده داعشی‌ها هستند، اما مجرم نیستند و مردم افغانستان آن‌ها را مجرم نمی‌شناسند. افراد بانفوذ در اقوام پاکستان نیز که برای تحویل گرفتن زنان و کودکان داعشی به استان ننگرهار سفر کرده بودند، دستگاه اطلاعات پاکستان را به حمایت از تروریسم در افغانستان متهم کردند. حدود یک ماه قبل بیش از هزار داعشی در استان ننگرهار خود را تسلیم دولت افغانستان کرده بودند. پس از تسلیم شدن داعشی‌ها به نظامیان افغان در ننگرهار، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در سفرش به ننگرهار، پایان کار داعش را در شرق این کشور اعلام کرد. خبر دیگر اینکه دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع افغانستان امروز دربیانیه‌ای از کشته شدن ۵۰ مخالف مسلح دولت این کشور درعملیات شبانه روز گذشته نیرو‌های ارتش خبر داد. براساس بیانیه وزارت دفاع افغانستان، این عملیات در ۱۴ استان این کشور اجرا شد که براثر آن علاوه بر کشته شدن ۵۰ مخالف مسلح، ۱۱ نفر از آن‌ها نیز زخمی شدند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ریچارد اولسون» نماینده ویژه سابق آمریکا در افغانستان و پاکستان گفت که در صورت بحران طولانی مدت و کم شدت با ایران، آمریکا باید حضور نظامی در افغانستان را حفظ کند. اولسون به «نیویورک تایمز» گفت که واشنگتن برای تهدید ایران باید حضور نظامی نسبتا قوی را در افغانستان حفظ کند. در حالی که طالبان بر خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید دارد، این دیپلمات سابق آمریکایی گفت که اگر کاخ سفید تصمیم به ادامه حضور قوی در افغانستان بگیرد این به معنای پایان روند صلح افغانستان خواهد بود. از سوی دیگر نیز اخیرا برخی رسانه‌های غربی از موافقت طالبان برای آتش‌بس موقت و کاهش خشونت‌ها خبر داده بودند که توسط سخنگوی طالبان تکذیب شد. این در حالی است که پس از ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی عراق توسط آمریکا، تنش‌ها بین تهران و واشنگتن افزایش یافته است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در تماسی تلفنی درباره مسایل امنیتی و تحولات اخیر منطقه گفت‌وگو کردند. «صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفت که قرار بود دبیرکل ناتو روز گذشته وارد کابل شود و با رئیس جمهور افغانستان دیدار کند اما به دلیل «تنش‌های به میان آمده بین آمریکا و ایران» این سفر را به تعویق انداخت. صدیقی افزود که در این تماس استولتنبرگ بر ادامه حمایت ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعی و روند صلح افغانستان تاکید کرد. دبیرکل ناتو که بر ادامه حضور نظامی در افغانستان تاکید دارد، افزود: تا زمانی که نیاز باشد به حمایت از افغانستان ادامه خواهیم داد. اشرف غنی پیش از این در تماس با وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده نخواهد شد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در یک تماس تلفنی درباره وضعیت امنیتی منطقه، بویژه مشکلات امنیتی اخیر بین آمریکا و ایران تبادل نظر کردند. ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای درباره این تماس اظهار داشت: دو طرف تاکید کردند که «زمان آن فرا رسیده تا آمریکا و ایران در راستای تنش‌زدایی گام بردارند». رئیس جمهور افغانستان پیش از این نیز در تماس با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا تصریح کرده بود که خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نشود. پیش از این «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان ضمن تاکید بر تنش‌زدایی در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی گفته بود که امیدوار است حوادث اخیر در منطقه «بر وضعیت و همکاری دوستان و متحدان کشور ما در افغانستان تأثیر منفی نگذارد». عبدالله از آمریکا خواسته بود که از افزایش تنش‌ها جلوگیری کند و ابراز امیدواری کرده بود که هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل کنند.
فارسفارس1 هفته قبل
«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در تماس تلفنی با «مارک اسپر» در مورد تحولات منطقه و لزوم تنش زدایی میان ایران و آمریکا گفتگو کردند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، ‌ «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در تماس تلفنی با «مارک اسپر» در مورد تحولات منطقه و لزوم تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا گفت‌وگو کردند. در این تماس تلفنی غنی و اسپر ضمن بحث و تبادل نظر در مورد وضعیت امنیتی منطقه و به ویژه تنش اخیر میان آمریکا و ایران بر لزوم تنش زدایی میان تهران و واشنگتن تاکید کردند. پیش از این نیز اشرف غنی در گفت‌وگویی تلفنی با حسن روحانی رییس جمهور ایران، بر حفظ روابط میان دو کشور تاکید کرد. در پی حمله تروریستی روز جمعه گذشته آمریکا به فرودگاه عراق، سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شهادت رسید.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، بابک ندرخانی با تاکید بر اینکه کشور افغانستان فضای خوبی برای سرمایه گذاری فعالان ICT است، اظهار داشت: اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به شدت بر ایجاد شهر هوشمند، دیجیتال سازی و بسترهای الکترونیک در این کشور تاکید دارد و از سوی دیگر بخش خصوصی افغانستان کاملا پتانسیل این را دارد که با ایران وارد همکاری شود. اما در بخش خصوصی این فضا اکنون وجود دارد. بخش خصوصی در افغانستان هزینه‌های خود را تامین می‌کند و ترجیح می‌دهد با ایران همکاری داشته باشد. چرا که آنها به ایران نزدیک هستند و دو طرف زبان و فرهنگ مشترک با یکدیگر دارند. به گفته وی، افغانستانی‌ها به شدت علاقه مند برای کار با ایران هستند و نفرت بسیار زیادی نسبت به آمریکا و اروپا دارند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، شاه محمود قریشی دیروز در نشست نمایندگان مجلس سنای پاکستان در اسلام آباد افزود: اسلام آباد رایزنی گسترده‌ای را با تعدادی از کشورها برای بررسی تحولات منطقه آغاز کرده است. وزیر امور خارجه پاکستان گفت که ترور سردار سلیمانی باعث واکنش جدی مقامات عالی ایران و کشورهای دیگر از جمله عراق آیت الله سیستانی و انصارالله یمن شد. وزیر خارجه پاکستان خاطرنشان کرد که اسلام آباد از هرگونه اقدام یکجانبه و تهاجمی مخالف است و از تمامی طرف‌ها می‌خواهد که اختلافات خود را به صورت دیپلماتیک و از طریق گفت وگو حل کنند. قریشی با اشاره به تشکیل ستاد ویژه در وزارت امور خارجه پاکستان برای رصد تحولات منطقه، از جامعه جهانی، دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت خواست برای جلوگیری از تشدید درگیری‌ها و برقراری صلح وارد عمل شوند. قریشی وزیر امور خارجه پاکستان نیز روز گذشته در تماس تلفنی با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود درباره تحولات اخیر در منطقه رایزنی کرد.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
شهادت سردار سلیمانی واکنش‌های زیادی را در میان مردم و دولت‌ها در سراسر جهان و به‌ویژه در منطقه برانگیخته است. اعلامیه‌ای که اشرف غنی به مناسبت شهادت سردار سلیمانی صادر کرد مصداق کاملی از همین موضوع است. سردار سلیمانی تنها همیار جنگ و جهاد در افغانستان نبود بلکه همان‌گونه که رئیس جمهور پیشین این کشور یادآوری کرده است، او از حامیان و هواخواهان صلح و ثبات در افغانستان بود. در ماه‌های اخیر و در فرایند گفت‌وگوها میان طالبان و دولت و گروه‌های سیاسی افغانستان، سردار سلیمانی نقش مؤثری در نزدیکی و ارتباط میان آن‌ها ایفا کرده بود. بیانیه طالبان در محکومیت اقدام آمریکا در ترور شهید سلیمانی و هشدار نسبت به تبعات و عواقب این اقدام را می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
رئیس جمهور با تاکید بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه آغازگر هیچ تجاوز و تنشی حتی نسبت به آمریکا نبوده و همواره اقدامات ایران پاسخی به تجاوز آمریکا بوده است. رئیس جمهور ادامه داد: صلح و ثبات افغانستان برای ایران اهمیت زیادی دارد و ما صلح و ثبات افغانستان را به نفع مردم دو کشور می‌دانیم. روحانی با قدردانی از مراتب همدردی رئیس جمهور افغانستان افزود: می‌دانیم مردم افغانستان نیز همچون ملت ایران سوگوار این حادثه هستند. رئیس جمهور افغانستان ضمن تاکید بر حفظ منافع مشترک دو کشور در منطقه اظهار داشت: امنیت ایران امنیت ماست و تلاش دولت و ملت افغانستان ایجاد صلح و ثبات و برادری خواهد بود. اشرف غنی با اشاره به روابط دیرینه و تاریخی دو ملت، از حسن همجواری ملت ایران نسبت به افغانستان طی دهه‌های گذشته قدردانی کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان می‌گوید از آنجا که سردار سلیمانی نقش بسیار مؤثری در مهار داعش آن هم در مغایرت با اهداف آمریکا در منطقه داشت؛ توسط رژیم تروریست پرور آمریکا به شهادت رسید. جعفری تصریح کرد: آمریکا به عنوان کشور ایجاد کننده داعش می‌خواست با به شهادت رساندن سردار سلیمانی که در مقابل داعش ایستاده بود از او انتقام بگیرد. به گفته جعفری، شهادت سردار سلیمانی یک حرکت از پیش طرح ریزی شده برای مهار جبهه‌های مقاومت و آزادی خواه علیه داعش بود. مسئول حزب رفاه در این باره افزود: حرکت آمریکا یک نوع تروریسم دولتی محسوب می‌شود؛ آمریکا کارش مدیریت تروریسم در سرتاسر جهان است. به گفته مسئول حزب رفاه افغانستان، با شهادت سردار سلیمانی اکنون ملت‌ها بیدار شده‌اند چرا که برای تمامی جهانیان بیش از پیش روشن گردید که آمریکایی‌ها خود تروریست پرور هستند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان در دیدار با «بهادر امینیان» سفیر ایران در کابل تاکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده نخواهد شد. دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در بیانیه‌ای نوشت که محب در این دیدار ابراز امیدواری کرد که آمریکا و ایران خویشتن داری کنند و راه صلح‌آمیزی را پیش گیرند. پیش از این نیز «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در واکنش به ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی گفته بود، به تمامی همسایگان خود اطمینان می‌دهیم که مطابق با مندرجات توافق امنیتی با آمریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. رئیس جمهور افغانستان در تماس تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعات دیگر منطقه‌ای تاکید کرد. انتهای پیام/.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
خبرگزاری میزان- ریاست اجرایی افغانستان شهادت سردار سپهبد سلیمانی را به خانواده شهید، دولت و مردم ایران تسلیت گفت و تاکید کرد که ایران در دهه‌های گذشته همواره از افغانستان حمایت کرده است. به گزارش خبرگزاری میزان، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به ترور سپهبد سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای گفت: از وقوع حادثه‌‌ صبح جمعه در بغداد که منجر به جان باختن سردار سلیمانی و همراهان وی گردید متأسف هستیم. این رخداد را به خانواده سردار سلیمانی، حکومت و مردم ایران تسلیت می‌گوییم. عبدالله با اشاره به حمایت‌های ایران از افغانستان در دهه‌های اخیر گفت: «جمهوری اسلامی ایران یکی از همسایگان و متحدان کشور ما است. انتهای پیام/.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در بیانیه‌ای اظهار داشت: به ملت شریف افغانستان و تمامی همسایگان خود اطمینان می‌دهیم که مطابق با مندرجات توافق امنیتی با آمریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اشرف غنی در تماس تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعلت دیگر منطقه‌ای تاکید کرد. در بیانیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است: «از همسایه بزرگ خویش ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده دارد و از آمریکا که شریک استراتژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم که از افزایش تنش‌ها جلوگیری نموده و امید بر آن داریم که هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل کنند». بامداد روز گذشته در جریان حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سلیمانی به‌ همراه ابومهدی المهندس معاون حشد شعبی و چند نفر از اعضای این سازمان به شهادت رسیدند. انتهای پیام/تسنیم
همشهریهمشهری2 هفته قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپوتنیک، ​پمپئو در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «در خصوص تصمیم ترامپ مبنی بر کشتن (به شهادت رساندن) قاسم سلیمانی بخاطر حفاظت از آمریکایی‌ها با محمد اشرف غنی صحبت کردم.» وی در ادامه نوشت: ‌ «اقدامات دولت ایران منبع بی ثباتی منطقه است. ایالات متحده از مردم و منافع خود محافظت خواهد کرد.»
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
آقای اسدی لاری سوابق همکاری دو کشور را در بخش سلامت و درمان چشمگیر دانست و تأکید کرد: زمینه‌های جذب گردشگر از کشور افغانستان در حوزه سلامت در حال ایجاد و گسترش است. وی درباره زیر ساخت‌های جذب گردشگر سلامت در کشور گفت: هم اکنون سامانه گردشگر سلامت فعال است و بیش از ۱۵۰ مرکز درمانی و بیش از ۵۰ شرکت گردشگری فعال هستند و مجوز‌های لازم را دریافت کردند. مدیرکل همکاری‌های بین المللی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پذیرش گردشگری سلامت محدود به کشور‌های همسایه نیست و اکنون از کشور‌های اروپای مرکزی و شمال آفریقا در خواست‌هایی برای درمان در جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است. وی گفت: توسعه مناسبات و همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه گردشگری سلامت از اولویت‌های همکاری‌های دو کشور است. سفیر افغانستان در جمهوری اسلامی ایران افزود: در دیدار‌هایی که در ۶ ماه گذشته با رئیس جمهور افغانستان داشتیم توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری سلامت از اولویت‌های همکاری‌های افغانستان با جمهوری اسلامی ایران است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افعانستان گفت: بحرانهای جاری در افغانستان با توجه به تاثیرگذاری آن بر همسایگان و سایر کشورهای منطقه صرفا موضوعی مربوط به افغانستان نیست. وی اظهار داشت: برای مقابله با بحرانهای امنیتی در افغانستان، نیازمند همکاری‌های منطقه‌ای هستیم. محب در گفتگوی اختصاصی با نور نیوز ادامه داد: کشورهای مهمی چون روسیه در این کنفرانس شرکت داشتند که اگرچه با ما مرز مشترک ندارند اما می‌توانند نقش بسیار مهمی در کمک به رفع بحرانهای امنیتی افغانستان داشته باشند. وی خاطرنشان کرد: حضور کشورهای موثر منطقه در این نشست همفکری و مشارکت آنها در حل مسائل منطقه را بدنبال داشت. محب درباره انتقال داعش به افغانستان گفت: علت اصلی ناامنی در افغانستان طالبان است و این ناامنی باعث شده بسیاری از تروریست‌ها از این فرصت استفاده کنند و با حضور در افغانستان منطقه را تهدید نمایند.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، ازبکستان می‌خواهد از طریق افغانستان به هند وصل شود و به همین دلیل تاشکند از حضور بیشتر هند در آسیای مرکزی حمایت می‌کند. رسانه‌های ازبکستان می‌گویند این راه آهن به طول تقریبا ۶۵۰ کیلومتر شهرهای مزارشریف و هرات را به هم وصل خواهد کرد و بعد به کابل نیز امتداد خواهد یافت. رئیس جمهور ازبکستان علاقه دارد هند به یک پروژه راه آهن در افغانستان بپیوندد. این پروژه بزرگ با توافق رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی و شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان انجام شده است. دولت ازبکستان ۵۰۰ میلیون دلار را به این پروژه اختصاص داده است، پس از ساخت بزرگراه زرنج دلارام در افغانستان و بندر شهید بهشتی در چابهار، این طرح به یکی دیگر از پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای برای هند تبدیل خواهد شد.
تابناکتابناک3 هفته قبل
رئیس جمهور فعلی افغانستان در پی مشخص شدن نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری این کشور، با گفتن اینکه تیم انتخاباتی او «تیم تصمیم» است نه «تیم تقسیم»، از جامعه جهانی به خاطر حمایت از روند این انتخابات تشکر کرد. اشرف غنی در نخستین سخنرانی بعد از اعلام نتایج ابتدایی گفت، هدف تیم انتخاباتی‌اش «خدمت مساوی برای هر افغان است». او از نیروهای امنیتی افغانستان تشکر و تاکید کرد: اگر انتخاباتی در افغانستان برگزار شده به دلیل فداکاریهای نیروهای امنیتی بوده است. او که در جمع هوادارانش در ارگ ریاست جمهوری افغانستان سخن می‌گفت، این گردهمایی را «جشن» نامید اما گفت که «جشن نهایی» را بعدا برگزار خواهند کرد. رئیس جمهور افغانستان دو کودک را هم در آغوش خود گرفت و گفت، برای ساختن آینده کودکان کار می‌کند.

خرابی‌های حمله طالبان به پایگاه هوایی آمریکا در بگرام + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 ماه قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اعضای طالبان به مقر نیروهای آمریکایی در بگرام افغانستان حمله کردند. عملیات انتحاری طالبان در نزدیکی پایگاه هوایی آمریکا در بگرام باعث مرگ دو نفر و زخمی شدن ۷۳ نفر دیگر شد. در ادامه خرابی‌های ناشی از این عملیات انتحاری را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: تابوت پزشک ژاپنی بر دوش رئیس جمهور افغانستان + فیلمانتهای پیام/
مهرمهر1 ماه قبل
وی در ادامه تصریح نمود: ادعای دکتر عبدالله در ارتباط با برنده شدن تیم ثبات و همگرایی مطلق نبود. اما شواهد و ارزیابی‌های تیم ما نشان می‌دهد که ما (تیم ثبات و همگرایی) برنده انتخابات ریاست جمهوری هستیم. خواست ما این است که کمیسیون قانون را مد نظر بگیرد. سخنگوی تیم همگرایی از کمیسیون انتخابات افغانستان می‌خواهد که آرایی که بر اساس قانون و طرزالعمل‌ها باطل است را باطل اعلام کند تا زمینه برای تفتیش و بازشماری آرا فراهم شود. سخنگوی تیم انتخاباتی اشرف غنی همچنین مدعی شد که برخی از تیم‌های رقیب با توسل به زور تظاهرات اعتراضی را بر علیه تیم دولت ساز برپا کرده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
به اعتقاد بسیاری از ناظران نگاه اردوغان به افغانستان نگاهی ویژه است و او با مطرح کردن موضوع صلح، برنامه هایی برای افغانستان دارد. در زمانی که اغلب کشورها هنوز در گیر و دار به رسمیت شناختن یا نشناختن کشور افغانستان بودند، عثمانی‌ها به سرعت به استقلال افغانستان رسمیت دادند و به عنوان دومین کشوری شناخته شدند که استقلال را پذیرفت. دولت ترکیه، به خصوص در یک دهه اخیر با مطرح کردن موضوع صلح در افغانستان توانسته خودش را به عنوان نیروی حامی صلح در افغانستان در منطقه جا بیندازد. یکی از تلاش‌های دولت اردوغان، ایجاد نشست‌های سه جانبه صلح میان پاکستان، افغانستان و ترکیه از سال ۲۰۰۷ بود. افغانستان به دنبال حمایت اقتصادی استترکیه آنقدر که به گسترش روابط سیاسی و فرهنگی با افغانستان علاقه مند است، به توسعه همکاری‌های اقتصادی علاقه‌ای ندارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- وزیر امور مهاجرین افغانستان گفت: به دستور ریاست جمهوری در مرحله اول ۲ هزار هکتار در میان آوراگان و بازگشتگان در هرات توزیع خواهد شد. وی با بیان اینکه در مرحله اول این طرح ۲ هزار هکتار در شهرک سعادت هرات به مهاجران داده می‌شود، افزود: در مرحله بعد قرار است در ۱۲ ولایت دیگر افغانستان نیز زمین برای ساخت مسکن میان مهاجران توزیع شود. وزیر مهاجران تصریح کرد: ننگرهار، لقمان، لوگر و پروان در مرحله بعد از ولایت‌های هستند که طی سال آینده در آنها زمین میان مهاجران و آوارگان توزیع خواهد شد. خانواده‌های مهاجرین، آوارگان داخلی و شهدا در این رابطه می‌گویند: به دلیل جنگ و فقر در مناطق اصلی به هرات آواره شدیم و توانایی بازگشت به زادگایش را نداریم. این افراد تاکید کردند: طی سال گذشته در وضعیت بدی قرار داشته و امیداوریم با توزیع زمین وضعیت زندگی بهبود پیدا کند.

به انتهای لیست رسیدید