رئیس جمهور ترکیه

رئیس جمهور ترکیه

رکنارکنا2 ساعت قبل
اردوغان خطاب به دانشجویان دانشگاه «بیلکنت» گفت: «کمیته نوبل اعتبار خود را از دست داده است، امروز آن یک سازمان ایدئولوژیکی است که کاملا دارای انگیزه سیاسی است. رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر جایزه نوبل را به او اعطا کنند، آیا قبول خواهد کرد یا خیر، گفت: نه. وی همچنین اظهار داشت ترکیه امسال در مراسم دریافت جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد و از همه دوستان ترکیه خواست از آنکارا تبعیت کنند. اردوغان پیشتر اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ به نویسنده اتریشی را به دلیل موضع گیری خود در مورد جنگ یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۰ محکوم کرده بود. جوایز نوبل ۲۰۱۹ در ادبیات، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی (یا فیزیولوژی) و پزشکی سه شنبه در استکهلم اهدا می‌شود.
الفالف2 ساعت قبل
فرمانده نیروی دریایی دولت وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» تهدید کرده است که در صورت ورود کشتی‌های ترکیه به آب‌های نزدیک لیبی، آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. گروه جهان الف، ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۳ ۳۹۸۰۹۱۹۱۹۳به گزارش فارس، فرمانده نیروی دریایی دولت ژنرال «خلیفه حفتر» در لیبی دوشنبه در گفت‌وگو با یک رسانه یونانی بر مخالفت شدید خود با توافق جدید ترکیه با نیروهای دولت وفاق لیبی مستقر در طرابلس تأکید کرد. به نوشته وبگاه «گریک ریپورتر»، فرمانده نیروی دریایی نیروهای خلیفه حفتر در مصاحبه با شبکه خبری «گریک آلفا تی وی» گفت که دستور غرق کردن هرگونه کشتی ترکیه در منطقه را داده است. به نوشته گریک ریپورتر، فرمانده نیروی دریایی حفتر گفت: «من دستور دارم … به محض رسیدن کشتی‌های تحقیقاتی ترکیه، من راه حلی دارم و خودم آن‌ها را غرق می‌کنم. (جزئیات بیشتر) نیروهای شرق لیبی تحت امر ژنرال خلیفه حفتر نیز در روزهای گذشته با صدور بیانیه‌ای امضای توافقنامه بین السراج و اردوغان را باطل دانستند.
الفالف2 ساعت قبل
رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی مراسم گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر در دانشگاه بیلکنت آنکارا در این باره گفت: برنامه‌های پنهانی با پوتین نداریم. رجب طیب اردوغان با انتقاد از اعطای جایزه نوبل ادبی به نویسنده اتریشی حامی نسل کشی بوسنی و هرزگوین افزود: اگر جایزه نوبل را به من بدهند، نمی‌پذیرم. ترکیه در مراسم اهدای جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد. اهدای جایزه به یک قاتل، حمایت از ظلم است. اردوغان درباره روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز تصریح کرد: به ما می‌گویند که جمعیت شما زیاد است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
نیروهای امنیتی ترکیه در یک عملیات ضد تروریستی در برخی شهرهای این کشور ۱۲ تن را به ظن همکاری و کمک به گروه تروریستی داعش دستگیر کردند. اعتمادآنلاین| پلیس ترکیه از انجام عملیات ضد‌تروریستی و دستگیری ۱۲ نفر به ظن همکاری با گروه داعش خبر داد. چهار نفر دیگر نیز طی عملیاتی در شهر «مالتیا» در شرق ترکیه دستگیر شدند. این افراد به سرقت پول برای کمک به داعش و فعالیت جهت نجات برخی نیروهای داعش که از سوی کردهای مستقر در سوریه دستگیر شده بودند، متهم هستند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته گفت که ترکیه تاکنون ۷۵۰۰ عضو داعش را تبعید کرده و ۱۱۴۹ نفر نیز در زندان‌های ترکیه هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
فرمانده نیروی دریایی دولت وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» تهدید کرده است که در صورت ورود کشتی‌های ترکیه به آب‌های نزدیک لیبی، آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. اعتمادآنلاین| فرمانده نیروی دریایی دولت ژنرال «خلیفه حفتر» در لیبی دوشنبه در گفت‌وگو با یک رسانه یونانی بر مخالفت شدید خود با توافق جدید ترکیه با نیروهای دولت وفاق لیبی مستقر در طرابلس تأکید کرد. به نوشته وبگاه «گریک ریپورتر»، فرمانده نیروی دریایی نیروهای خلیفه حفتر در مصاحبه با شبکه خبری «گریک آلفا تی وی» گفت که دستور غرق کردن هرگونه کشتی ترکیه در منطقه را داده است. به نوشته گریک ریپورتر، فرمانده نیروی دریایی حفتر گفت: «من دستور دارم … به محض رسیدن کشتی‌های تحقیقاتی ترکیه، من راه حلی دارم و خودم آن‌ها را غرق می‌کنم. نیروهای شرق لیبی تحت امر ژنرال خلیفه حفتر نیز در روزهای گذشته با صدور بیانیه‌ای امضای توافقنامه بین السراج و اردوغان را باطل دانستند.
فارسفارس3 ساعت قبل
فرمانده نیروی دریایی دولت وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» تهدید کرده است که در صورت ورود کشتی‌های ترکیه به آب‌های نزدیک لیبی، آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. فرمانده وابسته به «حفتر» ترکیه را به پاسخ نظامی تهدید کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، فرمانده نیروی دریایی دولت ژنرال «خلیفه حفتر» در لیبی دوشنبه در گفت‌وگو با یک رسانه یونانی بر مخالفت شدید خود با توافق جدید ترکیه با نیروهای دولت وفاق لیبی مستقر در طرابلس تأکید کرد. به نوشته وبگاه «گریک ریپورتر»، فرمانده نیروی دریایی نیروهای خلیفه حفتر در مصاحبه با شبکه خبری «گریک آلفا تی وی» گفت که دستور غرق کردن هرگونه کشتی ترکیه در منطقه را داده است. به نوشته گریک ریپورتر، فرمانده نیروی دریایی حفتر گفت: «من دستور دارم … به محض رسیدن کشتی‌های تحقیقاتی ترکیه، من راه حلی دارم و خودم آن‌ها را غرق می‌کنم. (جزئیات بیشتر) نیروهای شرق لیبی تحت امر ژنرال خلیفه حفتر نیز در روزهای گذشته با صدور بیانیه‌ای امضای توافقنامه بین السراج و اردوغان را باطل دانستند.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
معاون رییس جمهور ترکیه اظهار کرد، آنکارا مصمم به ادامه مبارزه با تروریسم در منطقه است. به گزارش ایسنا، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه به قانونگذاران این کشور گفت: هدف مبارزه ما نابودی تهدید تروریستی است که سال‌ها برای ما ایجاد مشکل کرده است و این مبارزه قاطعانه ادامه خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری آناتولی، اوکتای خاطرنشان کرد، پ. ک. ک و یگان‌های مدافع خلق نماینده کردها نیستند و این گروه «به اندازه داعش خطرناک است». وی افزود، ترکیه در شرق فرات در سوریه صلح و امنیت ایجاد خواهد کرد. معاون رییس جمهور ترکیه اظهار کرد: ما این کار را برای همه برادرانمان از همه ریشه‌ها انجام خواهیم داد، برای عرب‌ها، کردها، ایزدی‌ها و کلدانیان.
فارسفارس4 ساعت قبل
نیروهای امنیتی ترکیه در یک عملیات ضد تروریستی در برخی شهرهای این کشور ۱۲ تن را به ظن همکاری و کمک به گروه تروریستی داعش دستگیر کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پلیس ترکیه از انجام عملیات ضد‌تروریستی و دستگیری ۱۲ نفر به ظن همکاری با گروه داعش خبر داد. چهار نفر دیگر نیز طی عملیاتی در شهر «مالتیا» در شرق ترکیه دستگیر شدند. این افراد به سرقت پول برای کمک به داعش و فعالیت جهت نجات برخی نیروهای داعش که از سوی کردهای مستقر در سوریه دستگیر شده بودند، متهم هستند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته گفت که ترکیه تاکنون ۷۵۰۰ عضو داعش را تبعید کرده و ۱۱۴۹ نفر نیز در زندان‌های ترکیه هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه در سخنانی گفت که خروج ترکیه از سوریه بستگی به تروریست‌ها دارد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان تصریح کرد: «ما زمانی از سوریه عقب‌نشینی می‌کنیم که تروریست‌ها از این کشور خارج شوند». این در حالی است که مقامات سوریه حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه را نوعی «اشغالگری» خواندند و خواستار خروج هر چه سریعتر نیروهای ترکیه شدند. در همین راستا، بشار اسد رئیس‌جمهو سوریه در گفت‌وگو با یک شبکه ایتالیایی گفت که ترکیه باید دیر یا زود خاک سوریه را ترک کند. رئیس جمهور ترکیه دیروز گفته بود که درباره اوضاع لیبی با روسیه صحبت خواهد کرد، ‌چون آنکارا نمی‌خواهد لیبی به سوریه دیگری تبدیل شود.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه اعلام کرد: در صورت درخواست لیبی، نیروی نظامی به این کشور اعزام می‌کنیم. رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی مراسم گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر در دانشگاه بیلکنت آنکارا در این باره گفت: برنامه‌های پنهانی با پوتین نداریم. رجب طیب اردوغان با انتقاد از اعطای جایزه نوبل ادبی به نویسنده اتریشی حامی نسل کشی بوسنی و هرزگوین افزود: اگر جایزه نوبل را به من بدهند، نمی‌پذیرم. ترکیه در مراسم اهدای جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد. اهدای جایزه به یک قاتل، حمایت از ظلم است.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر جایزه نوبل را به او اعطا کنند، آیا قبول خواهد کرد یا خیر، گفت: نه. وی همچنین اظهار داشت ترکیه امسال در مراسم دریافت جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد و از همه دوستان ترکیه خواست از آنکارا تبعیت کنند. اردوغان پیشتر اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ به نویسنده اتریشی را به دلیل موضع گیری خود در مورد جنگ یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۰ محکوم کرده بود. جوایز نوبل ۲۰۱۹ در ادبیات، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی (یا فیزیولوژی) و پزشکی سه شنبه در استکهلم اهدا می‌شود. همچنین امروز جایزه صلح نوبل به آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی برای پایان دادن به درگیری با اریتره --کشور همسایه خود --در اسلو اهدا شد.
نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه تاکنون به ۱۱۰ هزار سوریه‌ای حق شهروندی اعطا کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر ۳۶۰ هزار سوری داوطلبانه به جرابلس سوریه بازگشته‌اند. رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: در کشورهای حوزه خلیج شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را به عنوان یک رهبر قبول دارم. از ما می‌پرسند چه زمانی از سوریه خارج می‌شوید، زمانی که شما از سوریه خارج شدید و ما تمام تروریست‌ها را پاکسازی کردیم آن وقت ما هم خارج می‌شویم. رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: تاکنون به ۱۱۰ هزار سوریه‌ای حق شهروندی اعطا کرده‌ایم. اردوغان همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص جایزه نوبل نیز با ذکر این نکته که ترکیه در مراسم اهدای جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد، گفت: اهدای جایزه به یک قاتل حمایت از ظلم است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: در کشورهای حوزه خلیج شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را به عنوان یک رهبر قبول دارم. از ما می‌پرسند چه زمانی از سوریه خارج می‌شوید، زمانی که شما از سوریه خارج شدید و ما تمام تروریست‌ها را پاکسازی کردیم آن وقت ما هم خارج می‌شویم. رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: تاکنون به ۱۱۰ هزار سوریه‌ای حق شهروندی اعطا کرده‌ایم. اردوغان همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص جایزه نوبل نیز با ذکر این نکته که ترکیه در مراسم اهدای جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد، گفت: اهدای جایزه به یک قاتل حمایت از ظلم است. وی در پاسخ به سوالی درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز یادآور شد: به ما می‌گویند که جمعیت شما زیاد است.
فارسفارس8 ساعت قبل
رئیس‌جمهور ترکیه خروج کشورش از سوریه را منوط به خروج تروریست‌ها از این کشور کرد و گفت که نیروهای ارتش ترکیه زمانی از سوریه عقب‌نشینی خواهند کرد که عناصر تروریستی خارج شوند. اردوغان: هر وقت تروریست‌ها از سوریه رفتند، ما هم می‌رویمبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه در سخنانی گفت که خروج ترکیه از سوریه بستگی به تروریست‌ها دارد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان تصریح کرد: «ما زمانی از سوریه عقب‌نشینی می‌کنیم که تروریست‌ها از این کشور خارج شوند». این در حالی است که مقامات سوریه حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه را نوعی «اشغالگری» خواندند و خواستار خروج هر چه سریعتر نیروهای ترکیه شدند. رئیس‌جمهور ترکیه اضافه کرد: «اروپا اکنون از بحران وجود رهبر حقیقی رنج می‌برد و ما نمی‌توانیم بگوییم که فلانی نمونه بارز رهبر حقیقی اروپا است».
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اظهارات خود گفت: آقای ترامپ یک شخصیت مهم است، او هیچ برنامه مخفیانه‌ای ندارد و صراحتا درباره نگرانی‌های خود صحبت می‌کند. اردوغان در ادامه به منطقه خلیج فارس اشاره کرد و با نادیده گرفتن اسناد تاریخی در مورد این منطقه و خلیج خواندن آن گفت: در خلیج من امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی را به عنوان یک رهبر جوان و فعال دوست دارم. او همیشه در کنار فقرا بوده و به کشورهایی که به کمک نیاز داشته‌اند کمک کرده است. اردوغان در ادامه از اروپا نیز انتقاد کرد و گفت: هم اکنون اروپا در خصوص رهبری در یک بحران جدی قرار دارد. گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان یک رهبر الهام بخش بود اما اکنون اروپا از داشتن چنین رهبری بی بهره است.
رکنارکنا8 ساعت قبل
به گزارش رکنا، به نقل از رویترز، ترکیه اعلام کرده، در کنار آلبانی و کوزوو، مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل را در اعتراض به اهدای نوبل ادبیات به هاندکه تحریم می‌کند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اعطای نوبل ادبیات به هاندکه گفت: اعطای جایزه نوبل ادبیات در تاریخ ۱۰ دسامبر مصادف با روز جهانی حقوق بشر به یک نژادپرستی که منکر وقوع نسل کشی در بوسنی شده و از جنایتکاران جنگی دفاع می‌کند معنی دیگری به جز پاداش دادن به نقض حقوق بشر ندارد. این انتخاب امسال آکادمی نوبل برای جایزه نوبل ادبیات انتقادهای زیادی را موجب شده است. امروز (سه‌شنبه)، پیتر هاندکه ۹ میلیون کرون (۹۳۵ هزار دلار) جایزه نوبل را دریافت خواهد کرد. تمامی سفیران حاضر در سوئد به مراسم رسمی اهدای این جایزه دعوت می‌شوند اما ترکیه، کوزوو و آلبانی این مراسم را تحریم کرده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه آکادمی نوبل را به دلیل اعطای جایزه نوبل ادبیات به پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی حامی اسلوبودان میلوشویچ، رئیس‌جمهور سابق صربستان متهم به «پاداش دادن به نقض حقوق بشر» کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ترکیه اعلام کرده، در کنار آلبانی و کوزوو، مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل را در اعتراض به اهدای نوبل ادبیات به هاندکه تحریم می‌کند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اعطای نوبل ادبیات به هاندکه گفت: اعطای جایزه نوبل ادبیات در تاریخ ۱۰ دسامبر مصادف با روز جهانی حقوق بشر به یک نژادپرستی که منکر وقوع نسل کشی در بوسنی شده و از جنایتکاران جنگی دفاع می‌کند معنی دیگری به جز پاداش دادن به نقض حقوق بشر ندارد. این انتخاب امسال آکادمی نوبل برای جایزه نوبل ادبیات انتقادهای زیادی را موجب شده است. امروز (سه‌شنبه)، پیتر هاندکه ۹ میلیون کرون (۹۳۵ هزار دلار) جایزه نوبل را دریافت خواهد کرد.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پارلمان لیبی در مناطق تحت حاکمیت دولت شرق این کشور قرار دارد. پارلمان طرابلس از تواققنامه اخیر دولت وفاق ملی با ترکیه حمایت می‌کند. رئیس پارلمان لیبی با ارسال نامه به دبیرکل سازمان ملل از او خواست، به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی از سوی این سازمان را پس بگیرد. به نوشته پایگاه خبری «اخبار لیبیا» رئیس پارلمان لیبی خطاب به دیبرکل سازمان ملل نوشت: از آنجایی که توافقنامه آنکارا طرابلس فاقد مشروعیت است. وی افزود: پارلمان لیبی می‌تواند دولت موقت (شرق) را جایگزین دولت وفاق ملی کند یا یک دولت وحدت ملی تشکیل دهد.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه همچنین اشاره کرد که روسیه، امارات و مصر با کمک‌های نظامی به لیبی تحریم‌های سازمان ملل را نقض کردند. اردوغان در ادامه از تمایل خود به گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای بررسی وضعیت لیبی پیش از دیدار برنامه‌ریزی‌ شده‌شان در تاریخ هشتم ژانویه آتی در استانبول سخن گفت. اردوغان در ادامه این مصاحبه، پیرامون توافق ترکیه با لیبی گفت: آنکارا با اتکا به حقوق خود برگرفته از قوانین بین المللی توافق‌نامه‌های دریایی و نفتی را با دولت لیبی به امضا رسانده است. اردوغان با اشاره به توافق دریایی آنکارا و دولت وفاق ملی لیبی تاکید کرد: ترکیه و لیبی با توافق جدید قادر به انجام فعالیت‌های اکتشافی در منطقه انحصاری اقتصادی خواهد بود و هیچ مشکلی در این راستا وجود ندارد. او یادآور شد که این گام مدتها پیش برداشته شده اما به دلیل مرگ معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی عملیاتی نشد.
مهرمهر13 ساعت قبل
خبرگزاری مهر، گروه فرهنگصنعت کتاب قرقیزستان در حال حاضر بحرانی طولانی را سپری می‌کند و وضعیت نامناسبی دارد. آنها به خاطر کاهش علاقه مردم به کتاب و کتابخوانی؛ وظیفه یک انتشارات کتاب را انجام نمی‌دهند و همچنین نمی‌توانند کتاب چاپ شده را به فروش برسانند. در حال حاضر در قرقیزستان نزدیک به ۱۳۵ شرکت و سازمان صنعت چاپ و انتشار وجود دارد ولی تنها حدود ۱۰ شرکت کتاب چاپ می‌کند. آیگل تاکایوا ابراز امیدواری کرد که مرکز فرهنگی ترکیه مرکز و کانون دوستی و تقویت وحدت دو ملت برادر خواهد بود. در این کنفرانس کارشناسان و صاحنظرانی از قرقیزستان، چین، ترکیه و نویسندگان و … شرکت کردند.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، در صورتی که دولت وفاق ملی لیبی بخواهد، آنکارا آماده است نیروهای نظامی خود را به این کشور اعزام کند. رئیس جمهور ترکیه همچنین اشاره کرد که روسیه، امارات و مصر با کمک‌های نظامی به لیبی تحریم‌های سازمان ملل را نقض کردند. اردوغان در ادامه این مصاحبه، پیرامون توافق ترکیه با لیبی گفت: آنکارا با اتکا به حقوق خود برگرفته از قوانین بین المللی توافق‌نامه‌های دریایی و نفتی را با دولت لیبی به امضا رسانده است. او یادآور شد که این گام مدتها پیش برداشته شده اما به دلیل مرگ معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی عملیاتی نشد. وی همچنین درباره مساله اس۴۰۰‌ها گفت: آنکارا تصمیم ندارد خرید سیستم‌های اس ۴۰۰ از روسیه را با هدف خرید سیستم‌های موشکی پاتریوت از آمریکا لغو کند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
رسانه‌ها خبر داده‌اند که نیروهای حفتر در حال پیشروی هستند و چیزی نمانده به طرابلس پایتخت لیبی برسند. دولت وفاق ملی نیز به شدت نگران است و خواهان قطع حمایت روسیه از حفتر شده. اردوغان در تازه‌ترین مصاحبه تلویزیونی خود٬ ژنرال حفتر را یک عنصر غیرقانونی قلمداد و اعلام کرد که او وضعیت خوبی ندارد. اما اردوغان می‌خواهد با توجه به حساسیت مساله لیبی٬ پیش از آن سفر٬ به صورت تلفنی با پوتین صحبت کند. به عبارتی دیگر٬ پافشاری اردوغان برای دفاع از وفاق ملی و مقابله با حفتر٬ می‌تواند به عاملی تبدیل شود برای برای لطمه زدن به روابط آنکارا – مسکو.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از داون نیوز، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان که به ترکیه سفر کرده است با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار تصریح کرد: منطقه جنوب آسیا به صلح و ثبات احتیاج دارد و ما معتقدیم که کلید این ثبات صلح افغانستان است. قریشی گفت: پاکستان و افغانستان روابط دیرینه‌ای دارند و ما می‌دانیم که اگر افغانستان به ثبات برسد در اصل پاکستان نیز به ثبات رسیده است. اردوغان نیز با تاکید به اهمیت صلح افغانستان در مناسبات کشورهای جنوب آسیا گفت: امیدواریم که کابل هرچه زودتر شاهد صلح میان طرفین مناقشه باشد. وزیر خارجه پاکستان در نشست عمومی این اجلاس نیز سخنرانی کرد و حین سخنرانی وزیر خارجه هند در اعتراض به وضعیت مردم کشمیر جلسه را ترک کرد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
(شبکه تلویزیونی المیادین) مصر// سامح شکری وزیر امور خارجه مصر روز دوشنبه در ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن با مایک پمپئو وزیر امور خارجه دیدار کرد. (شبکه تلویزیونی الجزیره) روسیه// روسیه آمادگی بررسی ایده ترامپ در مورد معاهده جدید خلع سلاح هسته‌ای را دارد. (شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی) میانمار// رهبر میانمار برای رسیدگی به اتهام جنایات نسل کشی عازم لاهه شد. (شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی) آفریقای جنوبی// جاری شدن سیل، زندگی مردم را در آفریقای جنوبی مختل کرد. (شبکه تلویزیونی الحدث) اوگاندا// سیل و رانش زمین سبب آواره شدن هزاران نفر در اوگاندا شده است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد این کشور قصد دارد یک میلیون آواره سوری را در منطقه شمال سوریه که آنکارا ماه اکتبر در آن عملیاتی نظامی انجام داد، اسکان دهد. اردوغان در گفتگو با تلویزیون دولتی تی آر تی TRT اعلام کرد ترکیه در صورتی که متحدانش از این کشور حمایت نکنند، هزینه اسکان آوارگان جنگ سوریه را خود تامین خواهد کرد. ترکیه و شورشیان سوری متحدش آن عملیات را علیه شبه نظامیان کرد «ی پ گ» انجام دادند، که آنکارا آن را به عنوان گروهی تروریستی قلمداد می‌کند. آنکارا پیش از این اعلام کرده است می‌تواند تا دو میلیون آواره سوری را در یک «منطقه امن» به طول ۴۴۴ کیلومتر که قصد دارد در شمال شرقی سوریه ایجاد کند، اسکان دهد. در حال حاضر، ترکیه میزبان بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از سوری‌هایی است که در مدت هشت سال و نیم جنگ سوریه آواره شدند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه درخواست کرده تا دیداری با وی درباره موضوع لیبی داشته باشد، چراکه نمی‌خواهد لیبی به سوریه دیگری تبدیل شود. «نیکوس دیندیاس» وزیر خارجه یونان روز جمعه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که آتن به «محمد یونس المنفی» سفیر دولت وفاق ملی لیبی ۷۲ ساعت مهلت داده تا یونان را ترک کند. دیندیاس همچنین امضای یادداشت تفاهم دریایی بین طرابلس و آنکارا را «نقض آشکار قانون بین‌المللی» خواند. در پی امضای این یادداشت تفاهم، یونان، مصر و قبرس بیانیه مشترکی صادر و طی آن امضای یادداشت تفاهم درباره مناطق دریایی را اقدامی فاقد وجاهت قانونی خواندند. وی به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نیز اشاره کرد و گفت که هدف اساسی سوریه خالی کردن منطقه شمال سوریه از تروریست‌ها بوده و بر حق خود در این درخواست در مذاکره با روسیه و آمریکا تاکید کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیرامون امضای توافقنامه دریایی و همکاری‌های نظامی و امنیتی با لیبی گفت: آنکارا در امضای این توافقنامه از حق قانونی خود با استناد به قوانین بین المللی استفاده کرده است. رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: توافق ترکیه با دولت قانونی لیبی که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است، حقوق دو کشور را تأمین می‌کند و ما نسخه‌ای از این توافقنامه را برای سازمان ملل ارسال کرده‌ایم. توافق ترکیه و لیبی، قویترین واکنش و پاسخ به تلاش‌های یونان و قبرس برای محاصره ترکیه در شرق مدیترانه بود. ترکیه و لیبی می‌توانند به صورت مشترک در شرق دریای مدیترانه دست به اکتشاف منابع انرژی بزنند. اردوغان افزود: در گفتگو با نخست وزیر یونان آمادگی ترکیه را برای گشودن کانال‌های مذاکره به او اعلام کردم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه درخواست کرده تا دیداری با وی درباره موضوع لیبی داشته باشد، چراکه نمی‌خواهد لیبی به سوریه دیگری تبدیل شود. «نیکوس دیندیاس» وزیر خارجه یونان روز جمعه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که آتن به «محمد یونس المنفی» سفیر دولت وفاق ملی لیبی ۷۲ ساعت مهلت داده تا یونان را ترک کند. دیندیاس همچنین امضای یادداشت تفاهم دریایی بین طرابلس و آنکارا را «نقض آشکار قانون بین‌المللی» خواند. در پی امضای این یادداشت تفاهم، یونان، مصر و قبرس بیانیه مشترکی صادر و طی آن امضای یادداشت تفاهم درباره مناطق دریایی را اقدامی فاقد وجاهت قانونی خواندند. وی به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه نیز اشاره کرد و گفت که هدف اساسی سوریه خالی کردن منطقه شمال سوریه از تروریست‌ها بوده و بر حق خود در این درخواست در مذاکره با روسیه و آمریکا تاکید کرده است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه یونان گفت که کشورش برای مجازات کردن ترکیه به دلیل توافقنامه دریایی با لیبی به اتحادیه اروپا نیاز دارد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، «نیکوس دندیاس» وزیر خارجه یونان روز دوشنبه پس از دیدار با وزیران خارجه اتحادیه اروپا در «بروکسل» پایتخت بلژیک در این زمینه گفت: «من خواستار محکوم کردن مستقیم این تفاهم‌نامه‌ها شدم و پیشنهاد کردم در صورتی‌که ترکیه و دولت طرابلس از همکاری امتناع ورزند، چارچوبی برای مجازات‌ها ایجاد شود.» رئیس جمهور ترکیه و «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی ۲۷ نوامبر (چهارشنبه ششم آذر) دو یادداشت تفاهم در زمینه همکاری امنیتی و مناطق دریایی امضا کردند که با واکنش شدید مصر، قبرس و یونان مواجه شد و متعاقب آن یونان از اخراج سفیر دولت السراج از خبر داد. (جزئیات بیشتر) به نوشته اسپوتنیک، با وجود نگرانی‌های دیپلمات‌های اروپایی از توافق ترکیه و لیبی، تاکنون اقدامی علیه ترکیه صورت نگرفته است. این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در نشستی گفت که اگر یونان، رژیم اسرائیل و مصر بدون اجازه ترکیه اقدامی در منطقه کنند، ممکن است آنکارا اعزام نیرو به لیبی را در نظر بگیرد. انتهای پیام/ق

به انتهای لیست رسیدید