رئیس جمهور روسیه

رئیس جمهور روسیه

:: دارابی-رایزنی‌های دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی در مسکو

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از مسکو، بررسی راه‌های توسعه و تعمیق همکاریهای دو کشور در زمینه علمی، فن آوری و فرهنگی محور گفتگو و دیدارهای حجت الاسلام سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان در روسیه است. حجت الاسلام عاملی در ادامه دیدارهای خود با مقامات علمی، فرهنگی و دانشگاهی روسیه، عصر پنجشنبه با حضور در انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این انستیتو، در جمع استادان و دانشجویان سخنرانی کرد. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان همچنین در دیدارهای جداگانه با ویاچسلاو نیکونوف رئیس کمیته علم و آموزش مجلس دومای روسیه، آندره فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهور و رئیس شورای علم و آموزش روسیه و نیز ولادیمیر تولستوی نوه لئو تولستوی نویسنده شهیر روس و مشاور ارشد رئیس جمهور روسیه در امور فرهنگی، خواستار توسعه و تعمیق مناسبات فرهنگی و علمی بین دو کشور شد. مصاحبه‌ها:۱- حجت الاسلام سید سعید رضا عاملی رنانی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی۲- ایگور عبدالغازیوف - رئیس انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه از آمادگی روسیه برای گفتگو بر سر پیمان «استارت نو» در پایان سال جاری میلادی خبر داد. پوتین گفت: «روسیه تا پایان سال جاری آمادگی دارد تا معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای موسوم به استارت نو را بدون شرایط اضافی تمدید کند». توافق نامه استارت نو، در ماه فوریه ۲۰۲۱ منقضی می‌شود. معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به «استارت»، سال ۱۹۹۱ منعقد و دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد. «باراک اوباما» و «دیمیتری مدودف»، روسای جمهوری وقت آمریکا و روسیه، پیمان جایگزین معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت نو) را ۸ آوریل ۲۰۱۰ در «پراگ»، پایتخت جمهوری چک، امضا کردند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز , ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت آماده است پیمان کنترل تسلیحات استارت نو را بدون شروط دیگر یا مباحثات بیشتر تمدید کند. پیمان استارت نو (به انگلیسی: New START) پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان آمریکا آمریکا و روسیه است. رییس‌جمهور آمریکا و همتای روسی وی ۸ آوریل ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار و یک پیمان برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود امضا کردند. آمریکا و روسیه تحت این قرارداد جدید، اجازه دارند حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک را مستقر کنند؛ حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در سال ۲۰۰۲ میلادیمعاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به «استارت»، در سال ۱۹۹۱ منعقد شد و در دسامبر ۲۰۰۹ منقضی شد. باراک اوباما و دیمیتری مدودف، روسای جمهوری وقت آمریکا و روسیه پیمان جایگزین معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت) را امضا کردند.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که در عرصه سیاست خارجی با رفتار عجیب و غریب خود گاهی موجب رنجش متحدانش می‌شود و گاهی از در دوستی با دشمنانش درمی آید و در عرصه داخلی با تملق گویی رأی دهندگانش، برداشت کاملا شخصی خود را از روابط بین الملل به جهان تحمیل کرده است و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ همچنان در پی پیروزی است. - بحران سوریه، شاهد مدعا:۲۷ اکتبر رئیس جمهور آمریکا آنچه را که احتمالا پیروزی اصلی وی در عرصه جهانی است، اعلام می‌کند: مرگ ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش در یک عملیات نظامی آمریکا در سوریه. نایل گاردینر، کارشناس «بنیاد هریتیج» خاطرنشان کرد: «در دوره ترامپ، داعش قلمروی خود را در عراق و سوریه از دست داد. این نتیجه‌ای بسیار بسیار بزرگ است.» این در واقع همان شعاری است که این میلیاردر جمهوری خواه در مبارزات انتخاباتی آینده خود تکرار خواهد کرد. اما مرگ تحت تعقیب‌ترین فرد جهان، به این شرایط آشفته خاتمه داد. دونالد ترامپ با نشان دادن توافق خود با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که نظام‌های دموکراتیک متعددی در جهان تمایل چندانی به معاشرت با وی ندارند، موجب رنجش نزدیک‌ترین متحدانش در اروپا و همچنین در کنگره آمریکا شد. هر چند که از نظر نایل گاردینر، حامی سرسخت ترامپ معتقد است، برای سران کشور‌های خارجی این یک اشتباه است که تصور کنند وی (ترامپ) پس از انتخابات دیگر در کاخ سفید نخواهد بود.» در هر صورت، غول مستغلات آمریکا که یک تازه وارد سیاسی محسوب می‌شود، یک بار دیگر این فرصت را خواهد داشت که در نشست آتی سران بزرگترین قدرت‌های جهان «گروه هفت یا هشت»، نخبگان سیاسی دنیا را که در کمپ دیوید میزبان آن‌ها خواهد بود، مبهوت کند. دونالد ترامپ تمایل خود را برای دعوت از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به نشست کمپ دیوید پنهان نکرده است، اقدامی که می‌تواند انتقاد‌های زیادی را به دنبال داشته باشد.

:: دارابی- رایزنی‌های دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در روسیه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از مسکو؛ حجت الاسلام سید سعید عاملی رنانی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان در ادامه رایزنی با مقامات و شخصیت‌های علمی و فرهنگی روسیه، عصر امروز پنجشنبه با ویاچسلاو نیکونوف رئیس کمیته آموزش و علوم مجلس دومای روسیه دیدار کرد. گسترش همکاریهای فرهنگی، علمی و آموزشی، تبادل تجربیات و نیز استفاده بهینه از ظرفیت‌های گسترده علمی، دانشگاهی و فرهنگی در ایران و روسیه، محور این گفتگوها بود. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان روز گذشته نیز با آندره فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهور و رئیس شورای علم و آموزش روسیه و ولادیمیر تولستوی مشاور رئیس جمهور روسیه در امور فرهنگی دیدار کرد. حجت الاسلام عاملی رنانی همچنین قرار است با حضور در دانشگاه دولتی مسکو، در جمع استادان و دانشجویان انستیتو آسیا و آفریقا سخنرانی کند.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
زینب فتاح در بلومبرگ نوشت: در ماه‌های اخیر شاهد عقب نشینی کشور‌های عربی خلیج فارس از کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه ایران بوده‌ایم. همه شواهد موجود نشان دهنده از سر گیری دیپلماسی و کاهش تنش در منطقه خلیج فارس هستند. تابستان امسال شاهد حوادث زیادی در خلیج فارس از جمله حمله به نفت کش‌های تجاری و سرنگونی یک پهپاد جاسوسی آمریکا بودیم. البته کشور‌های عربی خلیج فارس رویکرد‌های متفاوتی را در قبال حوادث اخیر دنبال می‌کنند. هم زمان، قدرت‌های دیگر از جمله روسیه در حال تلاش برای افزایش نفوذ خود در منطقه خلیج فارس هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، رئیس جمهور روسیه درباره تلاش‌های‌ آمریکا در نظامی کردن فضا هشدار داد. به نوشته خبرگزاری «رویترز» «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه که در شهر «سوچی» در جنوب روسیه سخنرانی می‌کرد، گفت که آمریکا به سرعت در حال توسعه نیروی فضایی خود برای عملیات بالقوه در فضا است. پوتین در ادامه گفت که آمریکا فضا را به طور بالقوه یک «عرصه جنگ» در نظر گرفته است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اوائل سال جاری میلادی با امضای فرمانی به وزارت دفاع این کشور دستور داد نیروی فضایی را به عنوان ششمین شاخه نیروهای مسلح آمریکا تشکیل دهد. به نوشته رویترز، رئیس جمهور روسیه در ادامه سخنان خود افزود که مسکو به طور قاطع مخالف نظامی شدن فضاست اما با این اقدام آمریکا، روسیه نیز مجبور به توسعه نیروی نظامی فضایی خود است.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس جمهور روسیه با انتقاد از نظامی کردن فضا از سوی آمریکا گفت، ممکن است که روسیه نیز مجبور به توسعه نیروی فضایی شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور روسیه درباره تلاش‌های‌ آمریکا در نظامی کردن فضا هشدار داد. به نوشته خبرگزاری «رویترز» «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه که در شهر «سوچی» در جنوب روسیه سخنرانی می‌کرد، گفت که آمریکا به سرعت در حال توسعه نیروی فضایی خود برای عملیات بالقوه در فضا است. پوتین در ادامه گفت که آمریکا فضا را به طور بالقوه یک «عرصه جنگ» در نظر گرفته است. (جزئیات بیشتر) به نوشته رویترز، رئیس جمهور روسیه در ادامه سخنان خود افزود که مسکو به طور قاطع مخالف نظامی شدن فضاست اما با این اقدام آمریکا، روسیه نیز مجبور به توسعه نیروی نظامی فضایی خود است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوی روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد: آمریکا فضا را به عنوان میدان عملیات نظامی می‌بیند و چنین عملیاتی را در آنجا برنامه‌ریزی می‌کند. رئیس جمهور روسیه در این باره گفت: کشورهای پیشرو جهان بطور فعال سیستمهای پیشرفته فضایی نظامی و دو منظوره را توسعه داده و ویژگیهای فنی آنها را تکمیل و بهبود می‌بخشند. اما رهبری نظامی - سیاسی آمریکا آشکارا فضا را به مانند یک میدان عملیات نظامی در نظر می‌گیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد آمریکا در حال تسریع روند ایجاد نیرو‌های فضایی خود است. وی افزود روسیه مخالف نظامی سازی فضا است.
فارسفارس1 روز قبل
نظرسنجی جدید در آلمان نشان داد که اکثریت آلمانی‌ها موافق کاهش وابستگی به آمریکا و ایجاد روابط نزدیک‌تر با روسیه هستند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بر اساس نظرسنجی جدید که توسط موسسه نظرسنجی انگلیسی «یوگاو» و به سفارش رسانه‌های خبری آلمان برگزار شده، اکثریت آلمانی‌ها طرفدار کاهش وابستگی به آمریکا و برقراری روابط نزدیک‌تر با روسیه هستند. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» براساس این نظرسنجی، ۵۵ درصد آلمانی‌ها معتقدند که اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید بدون کمک آمریکا، از خود برابر حملات محافظت کنند. چندی قبل نیز این موسسه نظرسنجی در آلمان انجام داد که براساس آن شهروندان آلمانی به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه بیشتر از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعتماد دارند. نتایج این نظرسنجی نشان داد که فقط ۶ درصد پاسخ دهندگان گفتند که به رئیس جمهور آمریکا بیشتر از پوتین اعتماد دارند، در حالیکه ۲۷ درصد معتقد بودند رئیس جمهور روسیه فردی «قابل اعتمادتر» از ترامپ است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سخنگوی کرملین تاکید کرد، روسیه حتی اگر که ائتلاف ناتو اقدام به افزایش بودجه نظامی خود کند وارد رقابت تسلیحاتی با این ائتلاف نخواهد شد. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ائتلاف نظامی ناتو اظهار کرد، اعضای اروپایی همپیمان در این ائتلاف به همراه کانادا از سال ۲۰۱۶ تا کنون مجموعا به میزان ۱۳۰ میلیارد دلار بودجه نظامی خود را افزایش داده‌اند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین امروز (چهارشنبه) گفت، افزایش بودجه نظامی ناتو نگرانی‌های کرملین را تشدید می‌کند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه‌شنبه اظهار کرد، گسترش ناتو و تقویت زیرساختهای نظامی این ائتلاف در نزدیکی مرزهای روسیه امنیت این کشور را تهدید می‌کند. پسکوف تاکید کرد، روسیه قرار نیست با ناتو وارد «رقابت تسلیحاتی یا رقابت بر سر بودجه نظامی» شود چرا که این امر به زیان اقتصاد روسیه خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ نشریه فایننشال پست (چاپ کانادا) در گزارشی نوشت: در حالی که کانادا در اجرای طرح‌های خود تعلل می‌کند، روسیه قرار است یک خط لوله گازی سه هزار کیلومتری را ظرف پنج سال به سوی چین احداث کند. در حالی که سرنوشت چندین طرح کانادا در ارتباط با احداث خط لوله نامشخص است، روسیه و چین در تلاش برای احداث یک خط لوله گاز هستند که تیمینز در اونتاریو را به برنابی متصل می‌کند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ رئیس جمهور چین در ارتباط با احداث این خط لوله به توافق رسیدند که سه هزار کیلومتر طول دارد و سیبری را به شمال شرقی چین وصل می‌کند. پیش بینی می‌شود این خط لوله طی ۳۰ سال ۴۰۰ میلیارد دلار بازده مالی برای روسیه در پی داشته باشد. پوتین در سخنانی گفت: «این یک رویداد تاریخی نه تنها برای بازار انرژی جهانی بلکه برای روسیه و چین است.» این کشور همچنین در حال احداث خط لوله‌هایی است که سبب دسترسی آن به اروپا می‌شود. حجم واردات ال ان جی چین در سال ۲۰۱۹, حدود ۶۳ میلیون تن تخمین زده می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشبر اساس نظرسنجی جدید که توسط موسسه نظرسنجی انگلیسی «یوگاو» و به سفارش رسانه‌های خبری آلمان برگزار شده، اکثریت آلمانی‌ها طرفدار کاهش وابستگی به آمریکا و برقراری روابط نزدیک‌تر با روسیه هستند. اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» براساس این نظرسنجی، ۵۵ درصد آلمانی‌ها معتقدند که اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید بدون کمک آمریکا، از خود برابر حملات محافظت کنند. در زمینه رفع تحریم‌ها علیه روسیه نیز ۳۷ درصد موافق رفع تحریم‌ها علیه این کشور هستند، در حالی که ۳۴ درصد مخالف رفع این تحریم‌ها هستند. چندی قبل نیز این موسسه نظرسنجی در آلمان انجام داد که براساس آن شهروندان آلمانی به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه بیشتر از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعتماد دارند. نتایج این نظرسنجی نشان داد که فقط ۶ درصد پاسخ دهندگان گفتند که به رئیس جمهور آمریکا بیشتر از پوتین اعتماد دارند، در حالیکه ۲۷ درصد معتقد بودند رئیس جمهور روسیه فردی «قابل اعتمادتر» از ترامپ است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جمع سران کشورهای عضو ناتو در لندن انگلیس٬ این بار با تنش‌هایی همراه بود. نتایج نشست چهارجانبهاز مدت‌ها قبل٬ قرار بود روسای جمهور ترکیه٬ آلمان٬ انگلیس و فرانسه در مورد موضوع مهم مهاجرت و آوارگان سوری دیدار و گفت‌وگو کنند. اگر چه مرکل و جانسون نتایج نشست را مثبت ارزیابی کردند اما حرف‌های رئیس جمهور فرانسه اندکی متفاوت بود. توقعات اردوغان از ناتورئیس جمهور ترکیه به شدت از ناتو گله‌مند است. اما استولتنبرگ دبیرکل ناتو٬دیروز یک بار دیگر آشکارا اعلام کرد که سران ناتو در این مورد اتفاق نظر ندارند.

پوتین ناتو را تهدید علیه روسیه می‌داند

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، رئیس جمهور روسیه گفت: نزدیک شدن ناتو به مرز‌های روسیه به منزله تهدید احتمالی علیه امنیت کشورمان است. ولادیمیر پوتین در نشست نظامی در سوچی گفت: ناتو با هدف مقابله با اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد؛ اما با وجود اینکه این اتحاد یا توافق ورشو اکنون وجود ندارد؛ باز هم ناتو همچنان در حال توسعه است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
اخبار بین‌الملل- در این نشست رؤسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی حضور داشتند اما از قزاقستان «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور سابق این کشور و رئیس شورای امنیت ملی فعلی حضور یافت. با وجود استعفای نظربایف از ریاست جمهوری و قدرت، نظربایف فعالانه در فضای سیاسی این کشور حضور دارد. حضور نظربایف به عنوان رئیس شورای امنیت قزاقستان در دیدار روسای دولتهای آسیای مرکزی یک وضعیت غیرقابل درک است. این نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه قزاقستان، نظربایف را به عنوان رئیس جمهور می‌داند. سخنان نظربایف در ژاپن سیاست و مواضع خارجی قزاقستان را بیان می‌کند اما موضوع قابل ملاحظه این که قانون اساسی قزاقستان به شورای امنیت چنین اختیاراتی مبنی بر دخالت بر سیاست خارجی این کشور نداده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «اویکا داچیچ» وزیر خارجه و معاون نخست وزیر صربستان روز سه‌شنبه گفت که این کشور برنامه‌ای برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی ندارد چون اکثر مردم ایم کشور با این ایده مخالف هستند. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهور صربستان چند روز دیگه به روسیه سفر خواهد کرد. اما ما هیچگونه قصدی برای تبدیل این شرایط به عضویت دائم نیستیم.» «الکساندر واچیچ» رئیس جمهور صربستان پیشتر بیانیه بی طرفی سیاسی و نظامی این کشور را مطرح کرده بود. امروز نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هشدار داده بود که توسعه ناتو به سوی مرزهای این کشور تهدیدی برای مسکو به شمار می‌آید. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، ‌ «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در این نشست حضور دارند.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اویکا داچیچ» وزیر خارجه و معاون نخست وزیر صربستان روز سه‌شنبه گفت که این کشور برنامه‌ای برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی ندارد چون اکثر مردم ایم کشور با این ایده مخالف هستند. این سخنان در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهور صربستان چند روز دیگه به روسیه سفر خواهد کرد. اما ما هیچگونه قصدی برای تبدیل این شرایط به عضویت دائم نیستیم.» «الکساندر واچیچ» رئیس جمهور صربستان پیشتر بیانیه بی طرفی سیاسی و نظامی این کشور را مطرح کرده بود. امروز نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هشدار داده بود که توسعه ناتو به سوی مرزهای این کشور تهدیدی برای مسکو به شمار می‌آید. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، ‌ «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در این نشست حضور دارند.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ادامه گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را «بی معنی» خواند. اخبار بین الملل - پوتین در سخنرانی امروز سه شنبه خود در نشست رهبران نظامی روسیه، تاکید کرد گسترش اتحاد نظامی غرب تهدیدی برای روسیه محسوب می‌شود. رئیس جمهور روسیه در سخنان خود همچنین ناتو را به دلیل عمل نادرست و نادیده گرفتن منافع روسیه، مورد انتقاد قرار داد. گفتنی است، عدم هماهنگی آمریکا با سایر کشور‌های اروپایی و نقل‌قول‌های ضدونقیض ترامپ درباره ناتو، چند روز پیش باعث ناراحتی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه شد. وی در این باره گفت: آمریکا به «کشور‌های اروپایی پشت کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز سه‌شنبه گفت که مسکو آماده همکاری با پیمان ‌آتلانتیک شمالی (ناتو) است. به گزارش اینترفکس، رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: «ناتو همچنان وجود دارد و با وجود فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هنوز در حال توسعه است.» وی در ادامه گفت: «روسیه بارها تمایل خود برای همکاری با ناتو را ابراز داشته و انتظار دارم که منافع امنیتی مشترک بر این موضوع فائق آید.» پوتین اضافه کرد که روسیه گام‌هایی را به سوی ناتو برداشته اما پس از سال ۲۰۰۸ همکاری‌ها متوقف شد. وی تاکید کرد که توسعه ناتو یکی از تهدیدات علیه روسیه به شمار می‌آید. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا یکی از حاضران در این نشست است. بودجه مدنی ناتو در سال ۲۰۱۹، حدود ۲۶۰٫۵ میلیون دلار بوده است که در وهله اول صرف دفاتر ناتو می‌شود.
مهرمهر2 روز قبل
بر اساس مصوبه تازه پارلمان روسیه، فروش گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌ها و رایانه هایی که بر روی آنها فهرستی از اپلیکیشن‌های روسی به طور پیش فرض نصب نشده باشند، ممنوع خواهد شد. ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این مصوبه را امروز امضا کرد تا آن را به صورت قانون درآورد. اجرای این قانون از اول جولای سال آینده میلادی آغاز می‌شود و قرار است تا آن زمان دولت روسیه فهرستی از این اپلیکیشن‌های روسی را اعلام کند. البته با توجه به سختگیری‌های برخی شرکت‌های فناوری آمریکایی مانند اپل در زمینه نصب برنامه‌های پیش فرض بر روی تولیداتشان مشخص نیست این طرح چگونه اجرا خواهد شد. برخی صاحب نظران می‌گویند در صورت مقاومت گوگل، اپل و شرکت‌های مشابه در این زمینه امکان اخراج آنها از روسیه وجود خواهد داشت و لذا آنها تابع نظرات دولت روسیه خواهند بود.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ‌ میخائیل بوگدانف، فرستاده ویژه روسیه در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، روز دوشنبه، در دیدار با سفیر عربستان سعودی در مسکو درباره اوضاع سوریه و خلیج فارس رایزنی کرد. به گزارش وبگاه شبکه خبری «روسیا الیوم»، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در دیدار یادشده، مسائل محوری مربوط به دستور کار منطقه‌ با تمرکز بر اوضاع لبنان، لیبی، سوریه، ‌ و خلیج فارس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از ۱۲ سال از آخرین سفر خود به عربستان، روز چهارده اکتبر، به این کشور سفر کرد و با سلمان بن عبد العزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولی عهد این کشور دیدار کرد و گفت‌و‌گو کرد (+). دو طرف در این دیدار در خصوص مهم‌ترین مسائل خاورمیانه و گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی گفت‌و‌گو کردند؛ در این دیدار، چند معامله به ارزش دو میلیارد دلار به امضای طرفین رسید. انتهای پیام/ص
ایسناایسنا2 روز قبل
رهبر اقلیت سنای آمریکا ادعاهای اخیر برخی جمهوری‌خواهان دال بر اینکه اوکراین احتمالا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مداخله کرده را رد و آن را «دروغی» که از سوی رئیس جمهور روسیه حمایت می‌شود، قلمداد کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، چارلز شومر، رهبر اقلیت سنا گفت: برخی جمهوری‌خواهان سنا ادعاهای بسیار عجیبی مطرح کرده‌اند از جمله اینکه اوکراین احتمالا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مداخله کرده است. وی افزود: پوتین این «دروغ» را ساخته تا آب را گل‌آلود کند و توجهات را از مساله مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ منحرف سازد. کمیته اطلاعات پیش‌تر گزارشی را درباره جزئیات مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرد. هیچ مدرکی که نشان دهد اوکراین در این انتخابات مداخله کرده، وجود ندارد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
تاریخ اولیه افتتاح این خط لوله ۲۹ دسامبر بود ولی عملیات ساخت و ساز زودتر از برنامه به پایان رسید. این خط لوله ۳۰۰۰ کیلومتری گاز را از ذخایر بزرگ گازی شرق روسیه به مرزهای چین می‌رساند. بعد به شبکه توزیع گاز چین متصل میشود و گاز را تا سواحل شرقی می‌رساند و نیازهای انرژی روز افزون این کشور را تامین می‌کند. این بزرگترین قرارداد گزپروم و اولین خط لوله گاز طبیعی بین چین و روسیه است. چین بزرگترین وارد کننده نفت و دومین خریدار بزرگ گاز طبیعی در جهان است.
فارسفارس3 روز قبل
در این نشست رؤسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی حضور داشتند اما از قزاقستان «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور سابق این کشور و رئیس شورای امنیت ملی فعلی حضور یافت. با وجود استعفای نظربایف از ریاست جمهوری و قدرت، نظربایف فعالانه در فضای سیاسی این کشور حضور دارد. حضور نظربایف به عنوان رئیس شورای امنیت قزاقستان در دیدار روسای دولتهای آسیای مرکزی یک وضعیت غیرقابل درک است. این نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه قزاقستان، نظربایف را به عنوان رئیس جمهور می‌داند. سخنان نظربایف در ژاپن سیاست و مواضع خارجی قزاقستان را بیان می‌کند اما موضوع قابل ملاحظه این که قانون اساسی قزاقستان به شورای امنیت چنین اختیاراتی مبنی بر دخالت بر سیاست خارجی این کشور نداده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
(خبرگزاری صدا و سیما) // مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: به زودی به ایران سفر خواهد کرد. (خبرگزاری فرانسه) // یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: چین با تحریم سازمان‌های غیردولتی آمریکایی در هنگ کنگ مرتکب اتهام دروغین دخالت خارجی شده است. (خبرگزاری رویترز) // دولت آمریکا روز دوشنبه گفت: ممکن است تعرفه‌های بیشتری تا حدود ۱۰۰ درصد علیه کالا‌های وارداتی از فرانسه به ارزش ۲/۴ میلیارد دلار اعمال کند. (خبرگزاری رویترز) // مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه از ترکیه خواست مانع حمایت از یک طرح دفاعی ناتو برای حوزه بالتیک و لهستان نشود. (خبرگزاری رویترز)
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، این اقدام بعد از آن صورت می‌گیرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: ویکی پدیا غیر قابل اتکاست و باید جایگزین شود. دولت روسیه در مصوبه‌ای اعلام کرد: این اقدام برای مردم این اطمینان را حاصل می‌کند «که اطلاعات قابل اتکایی می‌یابند که دائما بر اساس منابع معتبر دانش به روز می‌شود.» پوتین ماه گذشته میلادی پیشنهاد جایگزین شدن ویکی پدیا را با یک نسخه الکترونیکی دائره المعارف بزرگ روسیه داد. روسیه در سال ۲۰۱۵ نسخه روسی ویکی پدیا را به مدت کوتاهی مسدود کرد. علت این تصمیم مقاله‌ای در ویکی پدیا بود که اطلاعاتی درباره حشیش در بر داشت. این مقاله بر اساس قانون ممنوعیت سایت‌های مرتبط با مواد مخدر در روسیه مسدود شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
به گزارش مشرق، «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز دوشنبه هرگونه بده بستان با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را تکذیب کرده و گفت که موضوع تأمین کمک نظامی به کشورش توسط آمریکا بدون هیچگونه درخواستی در ازای آن بوده است. تحقیقات استیضاح ترامپ در حال بررسی این موضوع است که آیا رئیس جمهور آمریکا کمک نظامی به اوکراین را منوط به انجام تحقیقات درباره «جو بایدن» معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و فرزندش کرده است یا خیر. زلنسکی در ادامه مصاحبه با تایم گفت که کمک نظامی آمریکا به این کشور در شرایط جنگ کنونی با روسیه «بسیار مهم» بوده است. وی گفت در گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ از موضع بده بستان صحبت نکرده است و وی نمی‌خواهد که اوکراین شبیه «گداها» دیده شود. قرار است که زلنسکی هفته آینده با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دیدار کند و انتظار می‌رود که این دیدار نخستین دور گفت‌وگوهای صلح میان دو کشور باشد.
ایسناایسنا3 روز قبل
رئیس جمهوری سوریه و فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه بر لزوم سیطره مسئولان نظام سوریه بر تمامی اراضی شمال شرق کشور تاکید کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که در دیدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با الکساندر لاورنتیو، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه اوضاع در سوریه به ویژه در ادلب و تعدی‌های مکرر گروه‌های تروریستی مستقر در آنجا علیه مناطق مسکونی مجاور مورد بررسی قرار گرفت. در این دیدار، بر موضع مشترک روسیه و سوریه در ادامه دادن به مبارزه با تروریسم و ممانعت از به کارگیری ساکنان منطقه توسط گروه‌های مسلح به عنوان سپرهای انسانی و تبدیل کردن ادلب به پناهگاهی همیشگی برای تروریست‌ها تأکید شد. در حال تکمیل

به انتهای لیست رسیدید