رئیس جمهور عراق

رئیس جمهور عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
بارزانی که صبح چهارشنبه وارد بغداد شده بود، ابتدا با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و سپس با محمد حلبوسی رئیس پارلمان و در ادامه با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار کرد. این بیانیه افزود حکیم اظهار داشت خواسته‌های تظاهرات کنندگان مستلزم تشریک مساعی گروه‌های سیاسی است، این خواسته‌های اصلاحی است. بر اساس بیانیه پارلمان عراق، محمد حلبوسی روز چهارشنبه در ساختمان مجلس، جینین پلاسخارت نماینده سازمان ملل متحد در امور عراق را به حضور پذیرفت که در این جلسه، دو معاون حلبوسی و روسای فراکسیون‌های پارلمانی حضور داشتند. بر اساس گزارش السومریه، پلاسخارت هم طی حضور در پارلمان عراق تاکید کرد عراقی‌ها بهای سنگینی را پرداخت کردند که قابل تصور نیست تا صداهایشان شنیده شود. عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟ خبر دیگر اینکه، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خطاب به اعضای یک هیئت اروپایی گفت دستورات سرسختانه‌ای به نیروهای امنیتی داده شده مبنی بر اینکه از خشونت بی‌رویه علیه تظاهرات کنندگان استفاده نکنند.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
بارزانی که صبح چهارشنبه وارد بغداد شده بود، ابتدا با عادل عبدالمهدی نخست وزیر و سپس با محمد حلبوسی رئیس پارلمان و در ادامه با برهم صالح رئیس جمهور عراق دیدار کرد. این بیانیه افزود حکیم اظهار داشت خواسته‌های تظاهرات کنندگان مستلزم تشریک مساعی گروه‌های سیاسی است، این خواسته‌های اصلاحی است. بر اساس بیانیه پارلمان عراق، محمد حلبوسی روز چهارشنبه در ساختمان مجلس، جینین پلاسخارت نماینده سازمان ملل متحد در امور عراق را به حضور پذیرفت که در این جلسه، دو معاون حلبوسی و روسای فراکسیون‌های پارلمانی حضور داشتند. بر اساس گزارش السومریه، پلاسخارت هم طی حضور در پارلمان عراق تاکید کرد عراقی‌ها بهای سنگینی را پرداخت کردند که قابل تصور نیست تا صداهایشان شنیده شود. عبدالمهدی به هیئت اروپایی چه گفت؟ خبر دیگر اینکه، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خطاب به اعضای یک هیئت اروپایی گفت دستورات سرسختانه‌ای به نیروهای امنیتی داده شده مبنی بر اینکه از خشونت بی‌رویه علیه تظاهرات کنندگان استفاده نکنند.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق، صبح امروز چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده، وارد بغداد پایتخت عراق شد. یک منبع در ریاست کردستان عراق هم به خبرگزاری آناتولی گفته است که بارزانی در این سفر قرار است با عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان نیز دیدار و گفت‌وگو کند. این دومین سفر نیچروان بارزانی به بغداد از زمان تکیه بر کرسی ریاست کردستان عراق است. سفر بارزانی در حالی به بغداد انجام می‌شود که پایتخت عراق به همراه چند استان دیگر از ابتدای ماه اکتبر شاهد اعتراضات مردمی است. پیشتر کردستان عراق از دولت مرکزی در مقابل اعتراضات حمایت کرده بود.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
در بیانیه دفتر اطلاع رسانی ائتلاف دولت قانون آمده است: نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، «اوله دایل» سفیر جدید جمهوری فدرال آلمان را در دفتر خود به حضور پذیرفت. جزئیات نشست فراکسیون ائتلاف دولت قانوناز سوی دیگر فراکسیون ائتلاف دولت قانون در نشستی تحولات سیاسی و تظاهراتی را که برخی مناطق عراق شاهد آن است، بررسی کرد. دیدار بارزانی با عبدالمهدینچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق امروز در بغداد با عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور دیدار کرد. بیانیه دفتر نخست وزیر عراق آورده است عادل عبدالمهدی نخست وزیر امروز چهارشنبه نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق را به حضور پذیرفت. بارزانی بلافاصله پس از ورود به بغداد به دیدار عبدالمهدی نخست وزیر عراق رفت و آنگاه با محمد الحلبوسی رئیس پارلمان دیدار کرد.
مهرمهر3 روز قبل
در یک سال گذشتە و در دولت عبدالمهدی حق و حقوق کردها از سهم بودجە و دارایی‌های کشوری تا حدودی پرداخت شدە است. عادل عبدالمهدی در مورد پروندە صادرات نفت با کردها از راه مدارا وارد شدە و حل این معضل را بە مذاکرە و روشهای مسالمت آمیز سپردە است. بعد از گذشت چند هفتە از اعتراضات عراق، «برهم احمد صالح»، رئیس جمهور عراق فدرال در روز ۱۳ آبان بە اقلیم کردستان سفر کرد. کردهای عراق بە رئیس جمهور اعلام کردند کە آمادگی این را دارند در این پروسە با عبدالمهدی و کابینە وی همکاری کنند. البتە شرط کردها برای حمایت این بود کە با اصلاح قانون اساسی عراق، بە تمایت ارضی و سیاسی و همچنین حقوق اقلیم کردستان خدشە وارد نشود و اقلیم کردستان تضعیف نشود.
فارسفارس4 روز قبل
یک رسانه عربی به نقل از مقامات دولت عراق گزارش کرد، مخالفت آمریکا با پیشرفت روند حل و فصل مسئله اعتراضات عراق با کمک ایران، کاخ سفید را واداشته تا برای بین‌المللی کردن مسئله اعتراضات عراق، تلاش کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از منابع نزدیک به عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق از تلاش آمریکا برای بین المللی کردن موضوع اعتراضات در عراق خبر داد. کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار یک بیانیه، ضمن اعلام «نگرانی شدید» آمریکا درباره تحولات عراق، اظهاراتی ضد ایرانی مطرح کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. به گفته این مقام وزارت خارجه عراق، آمریکا در ضمن تلاش‌هایی که برای بین المللی کردن مسئله تظاهرات در عراق بکار بسته است، احتمال دارد معافیت‌ عراق از تحریم‌های ایران برای واردات برق و گاز را تمدید نکند و تهدید کند که عراق یا با ایران قطع رابطه می‌کند و یا تحریم می‌شود. آیا مقصر «قانون پل برمر» حاکم مدنی آمریکا بر عراق در دوره اشغال این کشور نبود؟.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشوبگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از منابع نزدیک به عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق از تلاش آمریکا برای بین المللی کردن موضوع اعتراضات در عراق خبر داد. کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار یک بیانیه، ضمن اعلام «نگرانی شدید» آمریکا درباره تحولات عراق، اظهاراتی ضد ایرانی مطرح کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. به گفته این مقام وزارت خارجه عراق، آمریکا در ضمن تلاش‌هایی که برای بین المللی کردن مسئله تظاهرات در عراق بکار بسته است، احتمال دارد معافیت‌ عراق از تحریم‌های ایران برای واردات برق و گاز را تمدید نکند و تهدید کند که عراق یا با ایران قطع رابطه می‌کند و یا تحریم می‌شود. مرجعیت هم اعلام کرد که مخالف مداخله خارجی در امور ملت عراق است، خواه مداخه فردی یا بین المللی باشد. آیا مقصر «قانون پل برمر» حاکم مدنی آمریکا بر عراق در دوره اشغال این کشور نبود؟.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
سخنگوی دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق اظهار داشت عراق، عراق مرجعیت و عراق تظاهرات کنندگان علیه فساد است نه عراق دخالت آمریکا. سفر کارشناسان سازمان ملل به عراقرئیس کمیته تعدیل قانون اساسی عراق امروز دوشنبه اعلام کرد کارشناسان امور قانون اساسی وابسته به سازمان ملل اوایل هفته جاری برای مشارکت در نشست‌های این کمیته وارد عراق می‌شوند. پارلمان عراق در نشست روز دوشنبه ۲۸ اکتبر خود، تشکیل کمیته پارلمانی برای انجام تعدیل قانون اساسی را تصویب کرد. کمیته تعدیل قانون اساسی، فالح الساری را به عنوان رئیس خود برگزیدیک منبع پارلمانی گفت فالح الساری نماینده پارلمان عراق به عنوان رئیس کمیته تعدیل قانون اساسی انتخاب شده است. محمد تمیم هم به عنوان معاون رئیس کمیته تعدیل قانون اساسی عراق انتخاب شده است.
ایسناایسنا5 روز قبل
کاخ سفید در بیانیه‌ای درباره تحولات و ناآرامی‌های اخیر در عراق به طرح ادعاهایی علیه کشورمان پرداخت. کاخ سفید در ادامه بیانیه خود با اشاره به اینکه مردم عراق علی‌رغم محدودیت‌ها صدای خود را به گوش دیگران رسانده‌اند، خواستار توقف خشونت‌ها علیه معترضان و اجرای وعده رئیس جمهور عراق برای انجام اصلاحات و برگزاری انتخابات زود هنگام شد. این بار نیز آمریکا تلاش کرده است با استفاده از این فرصت به تکرار ادعاهای خود علیه ایران و گروه‌های عراقی مورد حمایت ایران بپردازد. آمریکا مدعی است که ایران در امور داخلی کشورهای همسایه خود همچون عراق دخالت می‌کند. ایران همواره ضمن رد این ادعاهای واهی تاکید دارد که امور کشورها باید توسط مردم آن کشور تعیین شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- کاخ سفید در بیانیه‌‎ای مداخله جویانه ضمن ابراز نگرانی درباره آنچه خشونت علیه معترضان عراقی خوانده شده، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شده است. این بیانیه مدعی است «آمریکا در کنار سازمان ملل از دولت عراق می‌خواهد تا وعده برهم صالح، رئیس جمهور عراق، مبنی بر ایجاد ترمیم در سیستم انتخاباتی این کشور را اجرا کند و انتخابات زود هنگام را برگزار کند.» بیانیه کاخ سفید در حالی منتشر می‌شود که از همان ابتدای ناآرامی‌ها، شواهد حاکی از نقش‌آفرینی مستقیم طرف‎های خارجی و به خصوص آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان در این حوادث بود. نخست وزیر عراق ترمیم کابینه را موضوع مهمی در راستای مطالبات تظاهر کنندگان توصیف کرد و گفت «ما به ترمیم فراگیر کابینه برای پاسخ به مطالبات دست خواهیم زد.» عادل عبدالمهدی در بخش دیگری افزود که طرح‌های زیادی برای اصلاح سیستم انتخاباتی و کمیسیون انتخابات عراق وجود دارد که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.
فارسفارس6 روز قبل
نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان عراق نشستی برگزار و تأکید کردند که ستوراتی برای ممانعت از استفاده از گلوله جنگی و اعمال خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان صادر شده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و «برهم صالح» رئیس جمهور عراق امروز یکشنبه برای بررسی مطالبات معترضان این کشور نشستی برگزار کردند. سران عراق پس از این نشست، بیانیه‌ای صادر و تأکید کردند که دستوراتی برای ممانعت از استفاده از گلوله جنگی و اعمال خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان صادر شده است. دفتر ریاست جمهوری عراق اعلام کرد که عبدالمهدی، الحلبوسی و صالح خواستار بازخواست شدید تمامی کسانی شدند که از خشونت مفرط علیه معترضان استفاده می‌کنند. در حال تکمیل …
افکارنیوزافکارنیوز6 روز قبل
شناسه خبر: ۹۱۵۵۴۷ ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ - ۱۵:۲۰ ۰ Aنخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان عراق نشستی برگزار و تأکید کردند که ستوراتی برای ممانعت از استفاده از گلوله جنگی و اعمال خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان صادر شده است.

تازه‌ترین تحولات میدانی عراق/ مرجعیت و بسیج مردمی چگونه سناریوی ایجاد جنگ داخلی در عراق را به شکست رساندند؟ / اجماع معترضان برای تغییر قانون اساسی با برگزاری تظاهرات آرام + عکس

4+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از خبرگزاری عراق، خانم ایما نیکلسن، عضو مجلس اعیان انگلیس و مدیر اجرایی شورای بازرگانی عراق و انگلیس امروز با برهم صالح، رئیس جمهور عراق دیدار کرد. در این دیدار حمایت بین المللی به منظور تقویت امنیت و ثبات عراق و تحولات سیاسی منطقه و جهان بررسی شد.»
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه، فرماندهی عملیات بغداد تاکید کرد هر فردی که به سوی تظاهرات کنندگان با گلوله جنگی تیراندازی کند، مورد بازخواست قرار خواهد گرفت. درخواست یک کمیسیون پارلمانی از تظاهرات کنندگانکمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق امروز پنجشنبه از تظاهرات کنندگان مسالمت جو خواست تجمعات خود را از وجود کسانی که به خواسته‌های آنها خدشه وارد می‌کنند، دور کنند. هشدار درباره طرح آمریکا برای بازگرداندن بعثی‌ها به حکومت در عراقیک تحلیلگر سیاسی عراقی درباره طرح و نقشه آمریکا برای بازگرداندن بعثی‌های صدامی به حکومت و قدرت هشدار داد. جزئیات نشست عبدالمهدی با فرماندهان امنیتیعادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق بامداد پنجشنبه نشستی را با فرماندهان امنیتی با حضور وزیران دفاع و کشور برگزار کرد. بر اساس بیانیه دفتر عبدالمهدی، این نشست با حضور رئیس و اعضای کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق و با هدف مطلع شدن از آخرین تحولات امنیتی و پاسخگویی به خواسته‌های تظاهرات کنندگان مسالمت جو برگزار شد.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری از شکست تلاش‌ها برای کنار گذاشتن دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خبر می‌دهند. به گزارش این روزنامه، صالح بر روی اینکه صدر در کنارش خواهد بود، حساب باز کرده بود، ولی محاسبات وی بر هم خورد،. با وجود این، رئیس جمهور عراق، قصد دارد فضای سیاسی-رسانه‌ای ایجاد کند که بر اساس آن، خواستار استعفای دولت کنونی شود. مسیر سیاسی، شامل اصلاحاتی است که دولت اجرای آن را آغاز کرده و قصد دارد با آرام شدن وضعیت، آن را اجرایی کند. از نظر میدانی نیز دولت عراق قصد دارد این وضعیت را کنترل کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با حمایت از دولت عادل عبدالمهدی، با برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت کرد و گفت: این مسأله اکنون به صلاح عراق نیست. بارزانی در کنفرانسی مطبوعاتی پس از نشست سران اقلیم کردستان با برهم صالح، رئیس جمهور عراق در اربیل گفت: ما از گام‌های اصلاحی که دولت فدرال عراق اعلام کرده، حمایت می‌کنیم و خواهان تسریع انجام آن هستیم. بارزانی همچنین گفت: ما بر این عقیده نیستیم که مشکلات عراق در طول یکسال و در سایه دولت عادل عبدالمهدی ایجاد شده، بلکه این‌ها مشکلاتی هستند که برای سال‌ها به روی هم انباشته شده بودند. او در ادامه افزود: مشکل از قانون اساسی عراق نیست، بلکه در بی توجهی به آن است. بارزانی گفت: برگزاری انتخابات در زمان کنونی به نفع اوضاع عراق نیست؛ بلکه امور را بدتر خواهد کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در پی دیدار روز سه شنبه با برهم صالح، رئیس جمهور عراق موضعش در قبال اصلاحات پیشنهادی در قانون اساسی عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از فرات نیوز، نیچروان بارزانی، نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق در پی این دیدار گفت: اقلیم کردستان نمی‌تواند نسبت به رخدادهای فعلی در عراق بی‌اهمیت باشد؛ چرا که این مسائل بر کردستان عراق نیز تاثیر گذار است. وی افزود: اقلیم کردستان از اصلاحات دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق حمایت می‌کند و خواهان اجرای فوری آن است. بارزانی در کنفرانس مطبوعاتی که در پی دیدار رهبران اقلیم کردستان با رئیس جمهور عراق در اربیل برگزار شد گفت: ما از گام‌های اصلاحاتی که دولت مرکزی برداشته حمایت می‌کنیم. درباره برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق نیز بارزانی گفت: به نظر من برگزاری انتخابات در شرایط فعلی به نفع عراق نیست بلکه کشور را به شرایطی بدتر سوق می‌دهد.
فارسفارس1 هفته قبل
در جریان نشست سران و طرف‌های سیاسی منطقه کردستان با رئیس جمهور عراق تأکید شد که افراد حاضر در این نشست، از اصلاحات در عراق حمایت می‌کنند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس، نخست وزیر و رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق شامگاه سه‌شنبه با حضور «برهم صالح» رئیس جمهور عراق نشستی برگزار کردند. پس از این نشست، ریاست منطقه کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این نشست با نمایندگان احزاب سیاسی منطقه کردستان در اربیل برای بررسی وضعیت عراق برگزار شد. حاضران با بیان اینکه باید طرفهای سیاسی منطقه کردستان، موضع واحدی اتخاذ کنند، تصریح کردند که هدف از این اقدام، مشارکت فعال در حل مشکلات عراق و دفاع از حقوق منطقه کردستان بر اساس قانون اساسی است. افراد حاضر در این نشست با بیان اینکه اولویت منطقه کردستان، حمایت از منافع این منطقه و عراق و مقابله با تروریسم و تداوم فرآیند اصلاح است، از اصلاحات در عراق اعلام حمایت کردند.
فارسفارس1 هفته قبل
«برهم صالح»، رئیس جمهور عراق در سفر خود به منطقه کردستان نشست مهمی را با روسای سه‌گانه منطقه کردستان برای بررسی سه مسئله مربوط به تحولات عراق و اوضاع داخلی منطقه برگزار کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رؤسای سه‌گانه در منطقه کردستان عراق امروز به منظور بررسی سه مسئله با «برهم صالح» رئیس جمهور عراق تشکیل جلسه دادند. وبگاه خبری موازین نیوز به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد: برهم صالح که به اربیل رفته است، امروز با نمایندگان احزاب داخل منطقه کردستان عراق و روسای سه گانه این منطقه دیدار و درباره مسئله تظاهرات در عراق، اصلاح قانون اساسی و انتخابات زودهنگام گفت‌وگو کرد. هیئت مجلس نمایندگان آمریکا هم که به منظور بررسی تحولات عراق به این کشور سفر کرده است، پس از دیدار با مقامات دولت مرکزی به اربیل رفت و با «نچیروان بارزانی» رئیس منطقه و «مسرور بارزانی» نخست وزیر منطقه کردستان در اربیل ملاقات کرد. در این دیدار دو طرف در باره اوضاع عراق، روابط دوجانبه میان واشنگتن و اربیل، خطر ظهور مجدد داعش و راه‌های پایان دادن به این نگرانی‌ها گفت‌وگو کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
تظاهرکنندگان سه روز است که با بستن راه‌های منتهی به بغداد، شکل دیگری از اعتراض را رقم زده‌اند. حالا دیگر نیروهای امنیتی که تاکنون اصرار داشتند که قصد اعمال خشونت را ندارند، اعلام کرده‌اند که هرج و مرج را به بهانه اعتراض نمی‌پذیرند. به نظر می‌رسد با شرایط کنونی اما هرج و مرج در برخی شهرها از جمله بغداد، ناگریز باشد. فرمانده عملیات بغداد هم تاکید کرد معترضان روابط دوستانه خود با نیروهای امنیتی را از دست داده‌اند. حضور آنها توسط نیروهای امنیتی کنترل شده بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
مقتدی صدر اکنون مهم‌ترین مخالف نخست وزیر عراق یعنی عادل عبدالمهدی است و توانسته خود را در مرکز اجتماعات و تظاهرات قرار دهد. مقتدی صدر؛ چهره مرموز عراقسید مقتدی صدر (زاده ۱۹۷۳ نجف) روحانی شیعه و سیاست‌مدار عراقی و از رهبران شیعیان عراق است. بعد از این در سال ۲۰۰۶ مقتدی صدر با سفر به ایران به مدت ۴ سال در شهر قم زندگی می‌کند. مقتدی صدر نیز در ۱۳ آگوست با صدور بیانیه‌ای عنوان می‌دارد: آبروی خاندان صدر در بوته آزمون قرار دارد. هادی العامری؛ رزمنده‌ای که وارد سیاست شده استدر مقایسه با مقتدی صدر، هادی العامری از پیچیدگی کمتری برخوردار است.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، برهم صالح رئیس جمهور عراق و عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در خصوص تحولات کنونی این کشور با یکدیگر رایزنی کردند. دو طرف در جریان این دیدار بر ضرورت تعجیل در ایجاد اصلاحات در عراق برای ایجاد ثبات و امنیت، تاکید کردند. هم چنین در این دیدار طرفین به بررسی تحولات و تظاهرات روزهای اخیر عراق و رویدادهای مربوط به آن پرداختند. برهم صالح و عمار حکیم خواستار اجرای مطالبات تظاهرات کنندگان عراقی و ایجاد ثبات و امنیت و حفاظت از اموال عمومی و خصوصی در این کشور شدند.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
مقتدی صدر اکنون مهم‌ترین مخالف نخست وزیر عراق یعنی عادل عبدالمهدی است و توانسته خود را در مرکز اجتماعات و تظاهرات قرار دهد. مقتدی صدر؛ چهره مرموز عراقسید مقتدی صدر (زاده ۱۹۷۳ نجف) روحانی شیعه و سیاست‌مدار عراقی و از رهبران شیعیان عراق است. مقتدی صدر نیز در ۱۳ آگوست با صدور بیانیه‌ای عنوان می‌دارد: آبروی خاندان صدر در بوته آزمون قرار دارد. مقتدی صدر در سالهای اخیر در مورد مسائل سیاست خارجی هم مواضع بسیار متفاوتی گرفته است. هادی العامری؛ رزمنده‌ای که وارد سیاست شده استدر مقایسه با مقتدی صدر، هادی العامری از پیچیدگی کمتری برخوردار است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشبرهم صالح رئیس جمهور عراق و عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در خصوص تحولات کنونی این کشور با یکدیگر رایزنی کردند. اخبار بین‌الملل- دو طرف در جریان این دیدار بر ضرورت تعجیل در ایجاد اصلاحات در عراق برای ایجاد ثبات و امنیت، تاکید کردند. هم چنین در این دیدار طرفین به بررسی تحولات و تظاهرات روزهای اخیر عراق و رویدادهای مربوط به آن پرداختند. برهم صالح و عمار حکیم خواستار اجرای مطالبات تظاهرات کنندگان عراقی و ایجاد ثبات و امنیت و حفاظت از اموال عمومی و خصوصی در این کشور شدند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
وی افزود تظاهرات کنندگان لاستیک‌هایی را در نزدیکی ساختمان وزارت دادگستری آتش زدند که برخی رسانه‌ها اعلام کردند این آتش سوزی در وزارت دادگستری رخ داده است. ورود برهم صالح به اربیلخبر دیگر اینکه برهم صالح رئیس جمهوری عراق امشب وارد اربیل در اقلیم کردستان عراق شد تا اوضاع کنونی عراق را بررسی کند. درخواست نیروهای امنیتی از تظاهرات کنندگانالفرات گزارش داد نیروهای امنیتی از تظاهرات کنندگان خواسته‌اند از ادارات و ساختمان‌های دولتی دور شوند و به اماکنی که برای تظاهرات اختصاص یافته برگردند. بیانیه سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق درباره تحولات امنیتی امشب بغدادسخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امشب بیانیه‌ای درباره تحولات امنیتی بغداد صادر کرد. تیراندازی در اربیل در شمال عراقالفرات از تیراندازی در بازاری در شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق خبر داد.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
کارشناس عراقی تاکید کرد که استعفای نخست وزیر و تشکیل دولت انتقالی راه حل بحران امروز عراق نیست؛ سیستم و ساختار سیاسی عراق نیازمند یک جراحی دقیق است و مردم خواهان تغییر قانون اساسی هستند. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، برهم صالح نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور با اعلام استعفای خود موافقت کرده است و خود او نیز با برگزاری انتخابات زودهنگام موافق است. مردم حاضر در خیابان خواهان برگزاری انتخابات نیستند، بلکه آنها خواهان راه حلی ریشه‌ای و تغییر نظام پارلمانی به ریاستی هستند. مردم امروز خواهان تغییر همه چیز هستند و همه می‌دانند که صدای مردم از هرچیزی قوی‌تر است. هیچ نیرویی خالص‌تر از این نیروها وجود ندارد و آنها آینده و وجدان آگاه عراق هستند.
الفالف2 هفته قبل
ایاد علاوی نخست‌وزیر اسبق عراق که تا کنون نام حزب و جریان سیاسی خود را بارها تغییر داده و در حال حاضر با تشکل سیاسی با عنوان المنبر العراقی در صحنه سیاسی عراق فعالیت می‌کند، نامه‌ای برای برهم صالح رئیس جمهور عراق ارسال کرد. علاوی در این نامه نوشته است مسئله در حال حاضر، برکناری نخست‌وزیر و معاونانش نیست، بلکه مسئله اصلی، بهبود اوضاع کشور است. مصیب نعیمی کارشناس مسایل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد تحولات عراق اظهار داشت: بحرانی که در عراق امروز در حال رخ دادن است، بسیار پیچیده است. این کارشناس مسایل خاورمیانه ادامه داد: آمریکا، عربستان و جناح‌های داخلی در حال حاضر هر کدام به نوعی در این تحولات عراق با هم رقابت دارند، عربستان سعودی قطعا آرامش عراق را نمی‌خواهد چراکه این موضوع به نفعش نخواهد بود. نعیمی خاطرنشان کرد: دولت عراق باید به خواسته‌های مردم کشورش احترام بگذارد و مطالبات آنها را جدی بگیرد، به نظر میرسد که بالاخره اوضاع در عراق آرام خواهد شد و همین پارلمان نیز دولت بعدی را تعیین خواهد کرد.
الفالف2 هفته قبل
کبه خاطر نشان کرد خواسته‌های تظاهرات کنندگان از بحث شغل و بهبود شرایط به تغییر دولت و نخست وزیر تغییر کرده است، تظاهرات کنندگان اکنون به قوانین انتخابات نگاه می‌کنند و حتی بحث نفوذ خارجی در کشور را بررسی می‌کنند. اهدای خون از سوی حشد شعبی به تظاهرات کنندگان مجروححشد شعبی از اهدای خون به تظاهرات کنندگان مجروح در بغداد و دیگر استان‌های عراق از سوی نیروهای بسیج مردمی خبر داده است. تظاهرات در استان ذی قارشهروندان عراقی روز گذشته در ناحیه النصر استان ذی قار تظاهرات کردند. شهادت یک نیروی حشد شعبی در الشطرهالفرات گزارش داد یک رزمنده حشد شعبی در تیراندازی عناصر نفوذی به تظاهرات شهر الشطره در استان ذی قار به شهادت رسید. علاوی به برهم صالح چه گفتایاد علاوی نخست‌وزیر اسبق عراق که تا کنون نام حزب و جریان سیاسی خود را بارها تغییر داده و در حال حاضر با تشکل سیاسی با عنوان المنبر العراقی در صحنه سیاسی عراق فعالیت می‌کند، نامه‌ای برای برهم صالح رئیس جمهور عراق ارسال کرد.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
قطعا لبنان نیازمند به میدان آمدن مدیران لایق، صادق و شجاعی است که مسوولیت مردم، اجتماع و اقتصاد را بپذیرند. در پاسخ به این سوال که آیا لبنان به بن بست رسیده باید گفت خیر، بلکه آقای سعد حریری به بن بست رسیده است. وی دراین باره خاطر نشان کرد: همراهی بخش قابل توجهی از احزاب مسیحی و جریانهای مردمی در کنار مقاومت نیز مساله قابل توجهی است. این کارشناس سیاست بین الملل در پایان گفت: به نظر می‌رسد با اقدامات کنونی هفته گذشته آرامش بیشتری حکمفرما خواهد بود. به نظر میرسد دولتمردان هر دو کشور باید با تمام توان در دو حوزه امنیت و رفع مشکلات اقتصادی مردم تلاش مضاعفی داشته باشند تا لبنان و عراق از توطئه چینیهای دشمنان و غرب در امان بماند.

به انتهای لیست رسیدید