رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
در بیانیه ریاست جمهوری روسیه آمده است که ماکرون، پوتین و مرکل بر ضرورت اتخاذ اقدامات عملی علیه گروه‌های تروریستی و حفاظت از غیرنظامیان در مقابل پیامدهای تشدید تنش در ادلب تأکید کردند. در همین حال، ماکرون و مرکل بر آمادگی خود برای کمک به کاهش تنش در شمال غربی سوریه تأکید کردند. طبق این بیانیه، پوتین نیز بر ضرورت خنثی کردن تروریست‌ها در سایه احترام به حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی آن تأکید کرد. طبق این بیانیه، مرکل، ماکرون و پوتین خواستار اجرای کامل توافقنامه آتش‌بس در لیبی و ازسرگیری گفت‌وگوی سیاسی میان طرف‌های درگیر طبق تصمیمات کنفرانس برلین درباره لیبی شدند. مرکل و ماکرون همچنین تأکید کردند که آماده دیدار با پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به منظور یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران ادلب هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 ساعت قبل
رئیس جمهوری روسیه در تماسی تلفنی با همتای فرانسوی خود و صدراعظم آلمان بر حفظ وحدت و یکپارچگی سوریه تأکید کرد. در بیانیه ریاست جمهوری روسیه آمده است که ماکرون، پوتین و مرکل بر ضرورت اتخاذ اقدامات عملی علیه گروه‌های تروریستی و حفاظت از غیرنظامیان در مقابل پیامدهای تشدید تنش در ادلب تأکید کردند. در همین حال، ماکرون و مرکل بر آمادگی خود برای کمک به کاهش تنش در شمال غربی سوریه تأکید کردند. طبق این بیانیه، مرکل، ماکرون و پوتین خواستار اجرای کامل توافقنامه آتش‌بس در لیبی و ازسرگیری گفت‌وگوی سیاسی میان طرف‌های درگیر طبق تصمیمات کنفرانس برلین درباره لیبی شدند. مرکل و ماکرون همچنین تأکید کردند که آماده دیدار با پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به منظور یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران ادلب هستند.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
امیر قطر در تماس تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه در خصوص آخرین تحولات منطقه و جهان گفتگو کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، در تماس میان تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روابط دوجانبه میان دو کشور و راه‌های تقویت و حمایت از این روابط مورد بررسی قرار گرفت. این تماس در سایه تحولات منطقه و در رأس آنها دو پرونده سوریه و لیبی انجام شد. انتهای پیام
نامه‌نیورنامه‌نیور5 ساعت قبل
سران کشورهای آلمان، روسیه و فرانسه در یک گفت‌وگوی تلفنی مشترک درباره حل و فصل مسائل مربوط به «ادلب» سوریه بحث و تبادل نظر کردند. کاخ الیزه اعلام کرد «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان آمادگی خودشان را برای دیدار با روسای جمهور روسیه و ترکیه و گفت‌وگو برای یافتن راه حلی جهت بحران ادلب سوریه اعلام کرده‌اند. پیش از این کاخ کرملین هم اعلام کرده بود «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگو با ماکرون و مرکل بر ضرورت خنثی‌سازی تهدید تروریسم و حفظ وحدت سوریه تأکید کرده است. کرملین همچنین همراستا با بیانیه کاخ الیزه خاطرنشان کرد ماکرون و مرکل به پوتین اطمینان خاطر داده‌اند آماده‌ برگزاری دیداری مشترک با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در خصوص ادلب هستند. اتحادیه اروپا چند روز پس در واکنش به پیشروی‌های ارتش سوریه در عملیات پاکسازی و آزادسازی استان ادلب از تروریست‌ها، تحریم‌ها علیه سوریه را تشدید کرد.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهوری فرانسه طی تماسی تلفنی با رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌وگو کردند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان و «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه طی تماسی تلفنی با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌وگو کردند. مرکل و ماکرون طی این تماس تلفنی به پوتین گفتند که آماده‌اند به گفت‌وگو با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، برای حل بحران ادلب بپیوندند. این خبر را دولت آلمان شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد. رهبران آلماان و فرانسه همچنین بر آمادگی‌شان برای تسهیل تلاش‌ها برای تنش‌زدایی از وضعیت شمال شرقی سوریه تاکید کردند.
مهرمهر10 ساعت قبل
سران آلمان و فرانسه همچنین آمادگی خود را برای تسهیل تلاشها در جهت کاستن از تنشها در شمال غرب سوریه ابراز کردند. سیبرت در اینباره گفت: «صدراعظم مرکل و رئیس جمهور ماکرون گفته‌اند که عمیقا نگران وضعیت فاجعه بار انسانی در استان ادلب سوریه هستند. آنها همچنین خواستار توقف فوری خصومتها و تضمین بدون معطلی دسترسی بشردوستانه به افراد نیازمند شدند. مرکل و ماکرون همچنین آمادگی خود را برای برگزاری یک نشست مشترک با پوتین رئیس جمهور روسیه و اردوغان رئیس جمهور ترکیه با هدف یافتن یک راه حل سیاسی برای این بحران اعلام کردند». گفتنی است که در پی حمله‌های مکرر ارتش ترکیه به نیروهای ارتش سوریه در روزهای اخیر، وضعیت در ادلب وخیم‌تر شده است.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، کاخ الیزه بامداد جمعه به وقت تهران با صدور بیانیه‌ای جزئیات مربوط به تماس تلفنی روز پنجشنبه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه درباره ادلب را منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: ماکرون و مرکل در این تماس تلفنی خواستار توقف فوری درگیری‌ها در ادلب و عدم ممانعت از ورود کمک‌های بشر دوستانه شدند. کاخ الیزه افزود: ماکرون و مرکل به پوتین درباره اوضاع انسانی ساکنان استان ادلب هشدار داده و بر آمادگی خود برای برگزاری هرچه سریعتر نشست با پوتین و اردوغان برای ایجاد راه حلی برای حل بحران ادلب تأکید کردند. کاخ کرملین نیز شامگاه پنجشنبه بیانیه‌ای را در همین رابطه منتشر کرده و در آن اعلام کرد که «مرکل و ماکرون در تماس تلفنی با پوتین بر آمادگی خود برای برگزاری یک نشست مشترک با حضور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کردند تا از این طریق راهکاری برای پایان بخشیدن به خشونت‌ها در استان ادلب سوریه پیدا شود.» بر اساس بیانیه کرملین، پوتین نیز در این گفتگوی تلفنی به رهبران فرانسه و آلمان هشدار داده که باید برای مقابله با تهدیدات گروه‌های تروریستی در سوریه اقداماتی انجام شود. انتهای پیام
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز پنج شنبه از دیدار غیرمنتظره «رجب طیب اردوغان» با «فائز السراج» در استانبول خبر داد. در بیانیه دفتر ریاست جمهوری ترکیه آمده است: «رئیس جمهور رجب طیب اردوغان با رئیس شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی، فائز السراج، در کاخ دولمه باغچه در استانبول دیدار کرد». گفته می‌شود که دیدار مزبور در برنامه کار روز پنج شنبه اردوغان قرار نداشت. دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز جزئیات بیشتری پیرامون گفتگوهای انجام شده در این دیدار ارائه نکرد. گفتنی است که پس از ترور «معمر قذافی» رهبر پیشین لیبی، این کشور آفریقای شمالی درگیر یک جنگ داخلی خونین شده که این کشور را میان دو کانون قدرت- دولت وفاق ملی لیبی به رهبری فائز السراج و ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر- دوپاره کرده است.
ایرناایرنا12 ساعت قبل
به گزارش رویترز، سخنگوی دولت آلمان گفت: رهبران دو کشور نسبت به وضعیت ادلب نگران هستند و برای جلوگیری از فاجعه انسانی خواستار توقف درگیریها شدند. مرکل صدراعظم آلمان و مکرون رییس جمهوری فرانسه هنگام حضور در اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل با رهبر روسیه به طور تلفنی صحبت کردند. به گفته سخنگوی دولت آلمان، رهبران دو کشور در این تماس تلفنی نگرانی خود از وضعیت فاجعه بار انسانی مردم استان ادلب سوریه را ابراز داشتند. در تماس تلفنی همچنین رهبران فرانسه و آلمان خواستار پایان جنگ و احتمال ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم سوریه شدند. در این عملیات همچنین چندین خودرو زرهی و نفربرهای ارتش ترکیه نیز توسط ارتش سوریه منهدم شده است.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری الجزیره، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در خصوص آخرین تحولات ادلب با وی رایزنی کردند. بر اساس بیانیه‌ای که کاخ کرملین در خصوص این گفتگوی تلفنی منتشر کرده، مرکل و ماکرون به پوتین گفته‌اند که آمادگی دارند شرایط را برای برگزاری یک نشست مشترک با حضور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه فراهم کنند تا از این طریق راهکاری برای پایان بخشیدن به خشونت‌ها در استان ادلب سوریه پیدا شود. پوتین نیز در این گفتگوی تلفنی به رهبران فرانسه و آلمان هشدار داده است که باید برای مقابله با تهدیدات گروه‌های تروریستی در سوریه اقداماتی انجام شود. انتهای پیام/.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیاالیوم، «فایز السراج» رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی که به ترکیه سفر کرده است با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد. کشور لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی دخالت نظامی آمریکا و همپیمانان غربی آن بدون مجوز سازمان ملل، صحنه جنگ و درگیری داخلی است. این کشور که پس از سرنگونی معمر قذافی با بحران سیاسی گسترده‌ای مواجه شده است، اکنون به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است و به دنبال آن صف‌بندهای بین‎المللی در حمایت از هر یک از این دولت تشکیل شد. کشورهایی مانند امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از دولت شرق لیبی به نخست‌وزیری «عبدالله الثنی» و ارتش «خلیفه حفتر» به پایتختی طبرق و کشورهایی مانند ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز از دولت غرب لیبی به ریاست «فائز السراج» و به پایتختی طرابلس حمایت می‎کنند. انتهای پیام/
ایرناایرنا15 ساعت قبل
وی اعلام کرد که کشورش به دنبال درگیری با نیروهای روسی در ادلب نیست، بلکه هدف ما درگیری با نیروهای دولتی ارتش سوریه است. وزیر دفاع ترکیه ادامه داد: مشکل زمانی در ادلب حل خواهد شد که روسیه خود را کنار بکشد. در آخرین تحولات از درگیری نیروهای ترکیه و سوریه، دو نظامی ترکیه‌ای کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند. وزارت دفاع ترکیه پنجشنبه شب با تأیید کشته شدن این نظامیان، افزود که این افراد در حملاتی در استان ادلب در شمال غرب سوریه کشته شده‌اند. رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز پیشتر هشدار داده بود که نیروهای سوریه باید از مناطقی که در هفته‌های اخیر آزاد کردند، عقب‌نشینی کنند.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گفته بوگدانف، طرف ایرانی پیشنهاد کرده است که در اوایل ماه مارس اجلاس سران کشورهای ضامن مذاکرات فرمت آستانه در تهران برگزار شود. نماینده پوتین خاطرنشان کرد که در زمان حاضر برگزاری این اجلاس بستگی به موافقت شرکای ترکیه‌ای برای شرکت اردوغان در آن دارد. ما و طرف ایرانی در انتظار پاسخ حکومت ترکیه برای برگزاری این اجلاس هستیم. وی در مورد امکان برگزاری دیدار پوتین و اردوغان برای گفت وگو درباره اوضاع ادلب گفت که از امکان برگزاری چنین دیداری اطلاعی ندارد. تاکنون سران کشورهای ضامن صلح آستانه پنج بار با هم دیدار داشته‌اند که دوبار آن در مسکو، دوبار در استانبول و یک بار به میزبانی تهران برگزار شد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری روسی تاس، ‌وی در مورد واکنش مسکو به عملیات احتمالی ترکیه در سوریه به خبرنگاران گفت: بیایید منتظر واقعیت یافتن بدترین سناریو نباشیم. سخنگوی کرملین افزود: اگر این عملیات علیه مقام‌های قانونی سوریه و نیروهای مسلح این کشور باشد، قطعا بدترین سناریو خواهد بود. وی یادآور شد که روسیه به برقراری تماس با ترکیه ادامه می‌دهد تا از متشنج شدن اوضاع در ادلب جلوگیری به عمل آید. در هفته‌های گذشته تنش‌ها در منطقه ادلب بار دیگر افزایش یافته است. اوضاع منطقه ادلب بر اثر تحرکات تروریست‌ها متشنج شده و در گلوله‌باران مناطق اطراف ادلب از جمله حلب، شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شده و ورود نیروهای ترکیه به این منطقه نیز بر تنش‌ها افزوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید احتمال برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه در اوایل ماه مارس در تهران وجود دارد. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ مسکو از برگزاری احتمالی اجلاس سه جانبه میان «حسن روحانی»، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در اوایل ماه مارس در تهران خبر داد. مسکو از برگزاری احتمالی اجلاس سه جانبه میان «حسن روحانی»، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در اوایل ماه مارس در تهران خبر داد. به گزارش روسیاالیوم، «میخائیل بوگدانف»، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در حوزه غرب آسیا و آفریقا، می‌گوید که احتمال برگزاری اجلاس سه جانبه با حضور طرفین توافق «آستانه» در تهران برای بحث و بررسی اوضاع به گزارش روسیاالیوم، «میخائیل بوگدانف»، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در حوزه غرب آسیا و آفریقا، می‌گوید که احتمال برگزاری اجلاس سه جانبه با حضور طرفین توافق «آستانه» در تهران برای بحث و بررسی اوضاع سوریه وجود دارد. روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه تاکنون سه نشست در مورد اوضاع سوریه برگزار کرده‌اند که آخرین مورد آن در سپتامبر ۲۰۱۹ بوده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهوری فرانسه علاوه بر امتناع از پذیرش امامان جماعت خارجی، از افزایش نظارت بر منابع خارجی مساجد و سازمان‌های غیردولتی اسلامی خبر داد. گفتنی است پایان تدریجی فعالیت امامان جماعت خارجی و محدودیت تامین مالی مساجد از سوی دولت‌های بیگانه از جمله بندهای این طرح دولتی است. البته او مدعی شد این برنامه مسلمانان فرانسه را هدف نمی‌گیرد بلکه با کسانی مقابله می‌کند که قوانین این کشور را نقض می‌کنند. او افزود: امامان خارجی فعلی مساجد فرانسه پس از پایان دوره، این کشور را ترک خواهند کرد. رئیس جمهوری فرانسه همچنین خواستار افزایش نظارت دولت بر منابع خارجی مساجد و سازمان‌های غیردولتی اسلامی فعال در فرانسه شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
لاوروف گفت: «در رابطه با نتیجه مذاکرات روسیه و ترکیه که دیروز و روز قبل از آن در مسکو برگزار شد، آنها به توافق نهایی درباره چگونگی اجرای توافقاتروسای جمهوری دو کشور (ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان) در زمینه حل و فصل اوضاع ادلب نرسیدند. بدین ترتیب ما هیچ شروط جدیدی را برای طرف ترکیه‌ای مطرح نکردیم. لاوروف همچنین تأکید کرد که توافق با ترکیه درباره ادلب به معنای متوقف ماندن اوضاع در منطقه نیست. مسکو از اقدامات ارتش سوریه که به تحریکات نظامی غیرقابل قبول در منطقه ادلب پاسخ می‌دهد، کاملا حمایت می‌کند. البته قصد ندارد روابطش با روسیه را تیره کند، ولی به اعزام وسایل نقلیه نظامی و زرهی به استان ادلب ادامه خواهد داد.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرد که عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه نیروهای ارتش سوریه بدترین سناریو است. اخبار بین الملل- پسکوف در واکنش به تهدید ترکیه برای آغاز حمله علیه نیروهای مسلح سوریه از ادلب گفت: «اگر این یک عملیات نظامی علیه تروریستها در ادلب باشد، قطعا در چارچوب روح توافق روسیه با ترکیه در سوریه است. پسکوف در ادامه افزود: ما از توافق سوچی طی یک سال گذشته راضی بودیم و این رضایت دو طرفه بود. دلیل نارضایتی ما از توافق سوچی نیز همین است. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، با ادعای اینکه موضوع عملیات ادلب مسئله زمان است، تهدید کرد: «عملیات ادلب قریب‌الوقوع است و ما عرصه را به رژیم سوریه که توافق [سوچی] را رعایت نمی‌کند، وانمی‌گذاریم».
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، تاکید کرد که روسیه و ترکیه همکاری خود برای دستیابی به توافق نهایی درباره حل و فصل اوضاع استان ادلب سوریه را ادامه خواهند داد. لازم به یادآوری است که مقامات آنکارا انتظار دارند در جریان سفر هیئت نمایندگی ترکیه به مسکو و در پایان مذاکرات امروز دوشنبه، ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ماه)، توافق نهایی در این باره منعقد شود. چاووش ‌اوغلو توضیح داد: «هنوز کار زیادی در این زمینه انجام نشده است، ما همچنان به طور فعال با طرف روسی درباره این موضوع همکاری می‌کنیم. پاسخ نهایی درباره نتیجه کار را بعد از نشست مقامات دو کشور در مسکو پیدا خواهید کرد. وی، در این صورت دیدار ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه را بعید ندانسته بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
به محض این که کلید آزادسازی ادلب زده شد٬ تنش بین سوریه و ترکیه نیز درگرفت. چرا که اردوغان بر این باور است که در حمله به ادلب٬ غیرنظامیان آسیب می‌بینند. سه موضع شفاف و آشکار تهران در مورد ادلبالف) سخنان معنی‌دار تخت‌ روانچیبه محض پیچیده شدن روند آزادسازی ادلب٬ در شورای امنیت سازمان ملل٬ نشستی در این مورد برگزار شد. تخت روانچی در نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع بررسی اوضاع در ادلب سوریه، سخنانی بر زبان آورد که عمده‌ترین بخش‌های آن چنین بود: ۱. تخت روانچی، خواستار اجرای موافقتنامه سوچی درباره ادلب شد که در نشست‌های روند آستانه نیز بر اهمیت آن تأکید شده است.
ایرناایرنا4 روز قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به محض این که کلید آزادسازی ادلب زده شد٬ تنش بین سوریه و ترکیه نیز درگرفت. چرا که اردوغان بر این باور است که در حمله به ادلب٬ غیرنظامیان آسیب می‌بینند. سه موضع شفاف و آشکار تهران در مورد ادلبالف) سخنان معنی‌دار تخت‌ روانچیبه محض پیچیده شدن روند آزادسازی ادلب٬ در شورای امنیت سازمان ملل٬ نشستی در این مورد برگزار شد. تخت روانچی در نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع بررسی اوضاع در ادلب سوریه، سخنانی بر زبان آورد که عمده‌ترین بخش‌های آن چنین بود: ۱. تخت روانچی، خواستار اجرای موافقتنامه سوچی درباره ادلب شد که در نشست‌های روند آستانه نیز بر اهمیت آن تأکید شده است.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در مورد خشونت‌ها در ادلب سوریه ابراز نگرانی کرده و از روسیه خواسته از بشار اسد حمایت نکند. اخبار بین الملل- آن‌طور که کاخ سفید می‌گوید دونالد ترامپ در جریان گفتگوی تلفنی خود با رجب طیب اردوغان گفته ایالات متحده خواهان آن است که شاهد پایان حمایت روسیه از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه باشد. ترامپ همچنین خواستار یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه شده است. «جاد دیر» معاون سخنگوی کاخ سفید، اظهار داشته که گفتگوی تلفنی روز ۲۶ بهمن به وقت آمریکا انجام شده و ترامپ از اردوغان، برای تلاش‌هایش در جهت جلوگیری از یک فاجعه انسانی، تشکر کرده است.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
سفیر روسیه در ترکیه گفت که پیام‌های بسیار تهدیدآمیزی را در شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده است که به علت حوادث ادلب او را مستحق مرگ می‌دانند. به گزارش خبرگزاری فارس، «الکسی یرخوف» سفیر روسیه در آنکارا گفت که شرایط ادلب در شمال سوریه موجب ایجاد یک جو هیجانی و متخاصم علیه روسیه در شبکه‌های اجتماعی ترکیه شده است. سفیر مسکو در ترکیه افزود: «این نفرت‌پراکنی پنج سال پیش نیز رخ داد و آن زمان به جای ادلب، حلب دچار بحران بود؛ اما در نهایت چه شد؟ بحران هواپیما (انهدام جنگنده روسی توسط ترکیه) و ترور سفیر روسیه «آندره کارلوف» به وجود آمد. آیا تاریخ به کسی درس نمی‌دهد؟» او «عطش خونریزی» در میان برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی پیام‌ها و نفرت‌پراکنی‌ها را موجب مسدود شدن راه تفکر منطقی دانست. ابراز نگرانی سفیر روسیه در ترکیه در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ایران و روسیه را شریک آن‌چه «کشتار غیرنظامیان» در ادلب خواند؛ دانست.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک مقام وزارت خارجه سوریه گفت: تهدیدهایی که از سوی رأس نظام ترکیه در خصوص حمله به ارتش سوریه بیان شده، پوچ و توخالی بوده و تنها از سوی شخصی که از شرایط موجود درکی ندارد اعلام شده است. رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه هشدار داده بود که اگر یک سرباز دیگر ترکیه در ادلب توسط ارتش سوریه زخمی شود، ترکیه نیروهای سوری را در هرجایی هدف قرار خواهد داد. سوریه بارها با محکوم کردن حملات نظامی ترکیه و همپیمانان آن در خاک سوریه اعلام کرده است که اقدامات آنکارا در شمال سوریه نخواهد توانست به احیای مجدد گروه‌های تروریستی کمک کند. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه گذشته در کنفرانسی خبری در آنکارا تاکید کرد که چنانچه پیشروی‌های ارتش سوریه در استان ادلب در شمال این کشور ادامه پیدا کند، ترکیه اقدامات لازم را انجام خواهد داد. استان ادلب ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می‌دهد و نیروهای سوری در ماه‌های اخیر بخش‌های زیادی از جنوب آن را آزاد کرده‌اند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، حضور نیروها، خودروهای زرهی و انتقال تسلیحات و ذخایر نظامی ترکیه از طریق مرزهای سوریه و این کشور وضعیت منطقه ادلب را بسیار بدتر می‌کند. این شکوائیه وزارت دفاع روسیه بعد از تهدیدات مجدد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه منتشر شد. اردوغان پیشتر گفته بود، ارتش ترکیه نیروهای سوریه را که مورد حمایت روسیه هستند در صورتیکه یک سرباز دیگر در جریان عملیات ارتش سوریه در ادلب آسیبی ببیند، در زمین و هوا و در هر مکانی از سوریه هدف می‌گیرد. ترکیه امروز تجهیزات نظامی جدیدی را روانه مرزهای مشترک با سوریه کرد، این تجهیزات شامل آتشبارها بودند؛ ‌ آتشبارهایی که از پادگان‌های نظامی مختلف در ترکیه راهی استان هاتای در هم‌جواری ادلب سوریه شدند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
وزارت دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، حضور نیروها و خودروهای زرهی ترکیه در ادلب سوریه اوضاع بسیار بدتر می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت ارم نیوز، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، حضور نیروها، خودروهای زرهی و انتقال تسلیحات و ذخایر نظامی ترکیه از طریق مرزهای سوریه و این کشور وضعیت منطقه ادلب را بسیار بدتر می‌کند. این شکوائیه وزارت دفاع روسیه بعد از تهدیدات مجدد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه منتشر شد. اردوغان پیشتر گفته بود، ارتش ترکیه نیروهای سوریه را که مورد حمایت روسیه هستند در صورتیکه یک سرباز دیگر در جریان عملیات ارتش سوریه در ادلب آسیبی ببیند، در زمین و هوا و در هر مکانی از سوریه هدف می‌گیرد. ترکیه امروز تجهیزات نظامی جدیدی را روانه مرزهای مشترک با سوریه کرد، این تجهیزات شامل آتشبارها بودند؛ ‌ آتشبارهایی که از پادگان‌های نظامی مختلف در ترکیه راهی استان هاتای در هم‌جواری ادلب سوریه شدند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل ایسنا، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل با مارک اسپر، همتای آمریکایی خود دیدار کرد. طرفین در این دیدار درباره مسائل امنیتی و دفاعی در سوریه و عراق تبادل‌نظر و بر اهمیت مشارکت ملموس‌تر آمریکا و ناتو برای حل بحران ادلب تاکید کردند. وزیر دفاع ترکیه همچنین در این دیدار خرسندی کشورش از اظهارنظرهای مقامات واشنگتن درباره رخدادهای اخیر ادلب را به همتای آمریکایی خود اعلام کرد. وزیر دفاع ترکیه گفت، آمریکا و ناتو به خصوص بعد از تحولات اخیر در ادلب سوریه باید مشارکت‌های بیشتری داشته باشند. پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفته بود، مذاکره با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی او درباره اوضاع ملتهب ادلب سوریه بعید نیست.
ایسناایسنا1 هفته قبل
وزرای دفاع ترکیه و ایالات متحده آمریکا در مقر ناتو در بروکسل با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. طرفین در این دیدار درباره مسائل امنیتی و دفاعی در سوریه و عراق تبادل‌نظر و بر اهمیت مشارکت ملموس‌تر آمریکا و ناتو برای حل بحران ادلب تاکید کردند. وزیر دفاع ترکیه همچنین در این دیدار خرسندی کشورش از اظهارنظرهای مقامات واشنگتن درباره رخدادهای اخیر ادلب را به همتای آمریکایی خود اعلام کرد. وزیر دفاع ترکیه گفت، آمریکا و ناتو به خصوص بعد از تحولات اخیر در ادلب سوریه باید مشارکت‌های بیشتری داشته باشند. پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفته بود، مذاکره با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی او درباره اوضاع ملتهب ادلب سوریه بعید نیست.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
دیدبان موسوم به حقوق بشر سوریه از کشته شدن ۵۴۵ تروریست در نبرد با ارتش سوریه خبر داد. به گزارش ایرنا؛ این نهاد که مقر آن در شهر لندن قراردارد روز چهارشنبه اعلام کرد که این تروریست‌ها در ۱۸ روز گذشته در عملیات‌های ارتش و یا یورش به مواضع نیروهای مسلح این کشور در استان‌های حلب و ادلب کشته شدند. دیدبان حقوق بشر سوریه، شمار کشته‌های ارتش ترکیه در سوریه را نیز در این مدت ۱۳ نفر اعلام کرده است. این درحالی است که رجب طیب اردوغان امروز تعداد نظامیان کشته شده این کشور در سوریه را ۱۴ و شمار مجروحین را ۴۱ نفر اعلام کرد. این توافق به طور کامل اجرا نشد و گروه‌های تروریستی به صورت روزانه به نقض این توافق اقدام کردند و علاوه بر حمله به مواضع ارتش سوریه، غیرنظامیان را نیز در مناطق مختلف هدف قرار دادند که موجب واکنش و اقدام ارتش سوریه برای پاکسازی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها شد.

به انتهای لیست رسیدید