رکود اقتصادی

رکود اقتصادی

دنیای خودرودنیای خودرو9 ساعت قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، تصدی‌گری حداقلی دولت درتمام امور اجرایی کشور می‌تواند نقش نظارتی قوه مجریه را درسطح کشور پررنگ کند. درهمین‌راستا، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درراستای احیای کسب‎وکار صنف بزرگ واردات خودرو با ۱۷هزار نفر نیروی شاغل ازارسال بسته پیشنهادی جدید این انجمن برای آزادسازی واردات خودرو برای رئیس‎جمهور و نمایندگان مجلس ازجمله هیات‎رئیسه، کمیسیون صنایع‎ومعادن مجلس و کمیسیون اصل۹۰ خبر داد. واردات برای کاهش مصرف سوخت و نوسازی ناوگان عمومیدادفر بابررسی چهار پیشنهاد جدید (علاوه‌بر چهار پیشنهاد پیشین انجمن واردکنندگان خودرو) درخصوص امکان آزادسازی واردات خودرو گفت: «کاهش مصرف سوخت به‎نوعی پایین‎آوردن میزان هزینه‌های دولت درسطح عمومی کشور است. ازاین‌رو، به‌عنوان پنجمین پیشنهاد ارائه‎شده به‌هیات‌دولت و کمیسیون صنایع مجلس، انجمن واردکنندگان خودرو خواسته شرایطی برای واردات خودروهایی بامصرف ترکیبی ۷٫۵لیتر و کمتر دردستور کار قرار گیرد.» وی درخصوص پیشنهاد ششم عنوان کرد: «خودروهای حمل‌ونقل عمومی بیش‌ترین نقش را درتولید آلودگی‌ هوا دارند. اما هنوز سرمایه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به‌مسیر تولید هدایت کرد.» وی افزود: «دو گروه خودروسازی کشور هم درشرایط کنونی حال ‎و روز مناسبی ندارند.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
کسبه بازار سنگ کوهک تاکید دارند که مشکلاتشان در رابطه با ادعاهای نداجا (نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) و بنیاد مستضعفان بر سر تملک زمین‌های این بازار ادامه دارد و حتی مصائب جدیدی هم اضافه شده‌اند. به گزارش خبرنگار ایلنا، اختلافی که بین نیروی دریایی ارتش و بنیاد مستضعفان بر سر تملک زمین‌های بازار سنگ کوهک که از سال‌ها قبل ایجاد شده همچنان پابرجاست. از این رو سال گذشته مقابل بنیاد مستضعفان دست به تجمع زدند. این کسبه از جلساتی که نمایندگان بازار سنگ کوهک با فرماندار تهران داشتند خبر دادند و افزودند: این مذاکرات، رفتار مناسب فرماندار تهران برای حل مشکلات کسبه بازار سنگ کوهک بود. کسبه بازار سنگ کوهک گفتند: متاسفانه طرف‌های ما خلاف توافق گذشته عمل کردند و با قطع برق که رگ حیاتی بازار سنگ است و بستن مسیر ورود و خروج در شمالی بازار، کار را برای کسبه مشکل کرده‌اند.
ایران‌جیبایران‌جیب13 ساعت قبل
به دنبال کاهش نرخ بهره در آمریکا از یک‌سو و اختلال عرضه نفت عربستان به دلیل حمله به تاسیسات این کشور، قیمت نفت در معاملات روز …به دنبال کاهش نرخ بهره در آمریکا از یک‌سو و اختلال عرضه نفت عربستان به دلیل حمله به تاسیسات این کشور، قیمت نفت در معاملات روز گذشته اندکی افزایش یافت. به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز، به دنبال این حملات از یک‌سو و کاهش نرخ بهره در آمریکا از سوی دیگر قیمت نفت در معاملات روز گذشته اندکی افزایش یافت. همچنین هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت با دو سنت افزایش با قیمت ۵۸٫۱۳ دلار معامله شد. به گفته تحلیلگران، در حال حاضر ظرفیت مازاد تولید در کشورهای تولیدکننده اندک است که این مساله احتمال گران شدن قیمت نفت را افزایش می‌دهد. این روند خود می‌تواند دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت باشد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز13 ساعت قبل
به دنبال کاهش نرخ بهره در آمریکا از یک‌سو و اختلال عرضه نفت عربستان به دلیل حمله به تاسیسات این کشور، قیمت نفت در معاملات روز گذشته اندکی افزایش یافت. همچنین هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت با دو سنت افزایش با قیمت ۵۸٫۱۳ دلار معامله شد. به گفته تحلیلگران، در حال حاضر ظرفیت مازاد تولید در کشورهای تولیدکننده اندک است که این مساله احتمال گران شدن قیمت نفت را افزایش می‌دهد. این روند خود می‌تواند دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت باشد. جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‎توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ دو روزنامه نگار ترکیه‌ای خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ که پس از انتشار مقاله‌ای درباره سقوط ارزش لیره ترکیه به تلاش برای ضربه به اقتصاد ترکیه متهم شده بودند روز جمعه در دادگاهی در استانبول محاکمه شدند. این دو روزنامه نگار از جمله دهها متهمی هستند که در همان دادگاه محاکمه شدند. کریم کاراکایا و فرکان یالینکیلیچ دو روزنامه نگار بلومبرگ پس از شکایت «آژانس نظارت و ارزیابی بخش بانکی (BDDK)» به «ضربه به ثبات اقتصادی ترکیه» متهم شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از استانبول، یک دادستان ترکیه در ماه ژوئن مجازات تا پنج سال زندان را برای این دو روزنامه نگار درخواست کرد. وی این رسانه‌ها به ویژه فایننشال تایمز را که مطلبی درباره بانک مرکزی ترکیه منتشر کرده بود، به بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ترکیه متهم کرد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
شرکت سرمایه گذاری جدوا Jadwa عربستان با اشاره به کاهش ۱۳۲ هزار نفر از کارگران خارجی در سه ماهه دوم سال کنونی اعلام کرد، از آغاز ۲۰۱۷ تاکنون نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار کارگر مهاجر، با احتساب ۲۲ درصد کاهش، این کشور را ترک کرده‌اند. شمار کارگران خارجی شاغل در بخش‌های عمومی و خصوصی عربستان سعودی از ۸٫۵۵ میلیون نفر در پایان ۲۰۱۶ به ۶٫۶۶ میلیون نفر در پایان ژوئیه سال کنونی کاهش یافت. فعالیت اقتصادی عربستان سعودی با تولید روزانه ده میلیون بشکه نفت از اواسط ۲۰۱۴ به شدت تحت تاثیر سقوط بهای نفت خام قرار گرفته است. مقامات ریاض در ژوئیه ۲۰۱۷، ماهانه ۱۰۰ ریال (۲۶ دلار) هزینه بر کارگران خارجی مستقل اعمال کردند که این رقم به تدریج به ۴۰۰ ریال تا ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت. دو سوم جمعیت ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری عربستان سعودی از شهروندان این کشور به شمار می‌روند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرکت سرمایه گذاری جدوا Jadwa عربستان با اشاره به کاهش ۱۳۲ هزار نفر از کارگران خارجی در سه ماهه دوم سال کنونی اعلام کرد، از آغاز ۲۰۱۷ تاکنون نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار کارگر مهاجر، با احتساب ۲۲ درصد کاهش، این کشور را ترک کرده‌اند. شمار کارگران خارجی شاغل در بخش‌های عمومی و خصوصی عربستان سعودی از ۸٫۵۵ میلیون نفر در پایان ۲۰۱۶ به ۶٫۶۶ میلیون نفر در پایان ژوئیه سال کنونی کاهش یافت. فعالیت اقتصادی عربستان سعودی با تولید روزانه ده میلیون بشکه نفت از اواسط ۲۰۱۴ به شدت تحت تاثیر سقوط بهای نفت خام قرار گرفته است. مقامات ریاض در ژوئیه ۲۰۱۷، ماهانه ۱۰۰ ریال (۲۶ دلار) هزینه بر کارگران خارجی مستقل اعمال کردند که این رقم به تدریج به ۴۰۰ ریال تا ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت. دو سوم جمعیت ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری عربستان سعودی از شهروندان این کشور به شمار می‌روند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
مطابق این مصوبه، بانک مرکزی اروپا متعهد شده تا زمانی که نیاز باشد به خرید اوراق قرضه و دارایی‌های مالی کشورهای منطقه یورو ادامه دهد. بانک مرکزی اروپا همچنین کاهش نرخ بهره به زیر صفر درصد را نیز تصویب کرد. به‌طوری که دونالد‌ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار توییتی از سرعت عمل بانک مرکزی اروپا در کاهش نرخ بهره تمجید کرد. البته او بانک مرکزی اروپا را به تضعیف تعمدی یورو در برابر دلار با هدف ضربه زدن به صادرات آمریکا متهم کرد. آقای ترامپ در ادامه این توییت خود، بانک مرکزی آمریکا را به نهادی منفعل تشبیه کرد که تنها به کسب نرخ سود از طریق اعطای وام‌ عادت کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
مصطفی مهرآیین، جامعه‌شناس معتقد است، این شیوه زندگی از زمانی سراغمان آمده که «چقدر داشتن» از «چه کسی بودن» مهم‌تر شد. در چنین شرایطی حتی دولت هم از مردم می‌خواهد مایحتاج خود را به خاطر نداشتن پول کافی نادیده نگیرند و قسطی خرید کنند. قبر هم قسطی شدبرای خرید خیلی چیزها ممکن است ناچار شیوه قسطی را انتخاب کنیم. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند زندگی به شیوه قسطی، می‌تواند شرکت‌ها و کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را در دوران رکود، از ورشکستگی نجات دهد. احمد جلالی، کارشناس جامعه‌شناسی، معتقد است زندگی قسطی موجب شده ما در جامعه مدرن دچار بحران‌های عصبی، افسردگی و اختلالات روانی شویم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
بر این اساس، هر زمان که بازار سهام به دلیل عوامل بنیادی در شرایط ارزندگی قرار داشته، سخت‌ترین بحران‌ها و تهدید‌های سیاسی نه تنها نتوانسته باعث افت قیمت‌ها شود بلکه برخی از سریع‌ترین دوره‌های رشد بورس تهران در دوران نااطمینانی محیطی محقق شده است. در نقطه مقابل، بعد از دی ماه ۹۲ و با آغازمذاکرات برجام و ایجاد چشم انداز گشایش سیاسی، بورس تهران وارد یکی از طولانی‌ترین دوره‌های رکود خود شد که به لحاظ عمق و دوام، بی‌سابقه‌ترین رکود تاریخ این بازار را رقم زد. با یادآوری این الگوی تاریخی و تعمیم آن به شرایط حاضر می‌توان گفت که سیاست در بین عوامل تاثیر گذار بر فضای بورس تهران همواره در حاشیه (و نه متن) قرار داشته است. ضرورت اصلاح از منظر نسبت‌های مقایسه‌ایحتی پیش از اصلاح پر شتاب قیمت‌ها در دو روز گذشته، برخی نسبت‌های مقایسه‌ای از روند هیجانی رشد بورس و نزدیک شدن به قله‌های تاریخی حکایت می‌کرد. نسبت مقایسه‌ای دیگر ارزش دلاری بورس تهران است که در روز دوشنبه به مرز ۱۰۰ میلیارد دلار رسید که به پیک‌های تاریخی ده ساله (محدوده ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار) بسیار نزدیک است.

مجله آنلاین خودرو با عصرایران (بروزرسانی هفته آخر شهریور)

43+
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
تا اواسط ۲۰۱۹، دیزنی، کام‌کست و ای‌تی‌اند‌تی ۲۱۵‌میلیارد دلار، تایم‌وارنر ۱۰۴‌میلیارد دلار، اسکای که یک پخش‌کننده اروپایی است، ۴۰‌ میلیارد دلار و کمپانی فاکس قرن بیست‌ویکم ۷۱ ‌میلیارد دلار برای به‌دست آوردن دل مخاطبانشان هزینه کرده‌اند و تا سال ۲۰۲۰ هر کدام سرویس استریمینگ اختصاصی خود را راه‌اندازی خواهند کرد. سریال‌ها به‌ویژه سریال‌های شبکه نمایش خانگی توانسته‌اند محبوبیت قابل‌توجهی کسب کنند. در چند سال اخیر برخی از بازیگران سینمای ایران برای بازی در سریال‌های شبکه نمایش خانگی مبالغی بیش از رقم بازی در فیلم‌های سینمایی طلب می‌کنند. پس از این اتفاق‌ها، فیلمسازان و سرمایه‌گذاران بسیاری تلاش کردند تا در بازار نوپای نمایش خانگی به سود برسند. نکته مهم این است که سریال‌های شبکه نمایش خانگی در ایران بیش از آنکه سینما را تحت‌تاثیر قرار بدهند، تلویزیون رسمی کشور و به‌ویژه مجموعه‌های نمایشی سیما را به حاشیه کشانده است.
زوم‌جیزوم‌جی3 روز قبل
«سهره» درکنار «کیچن» (۱۵ میلیون دلار از ۳۸ میلیون دلار بودجه) و «نور کورکننده» (۱۱ میلیون دلار از ۱۵ میلیون دلار بودجه) قرار می‌گیرد. چند هفته‌ی آینده نشان خواهند داد که آیا «فصل دوم» دوامی شبیه به «ملاقات» (۶۵ میلیون دلار از ۲۵ میلیون دلار افتتاحیه) خواهد داشت یا «هالووین» (۱۵۹ میلیون دلار از ۷۷ میلیون دلار افتتاحیه). رقمی که آن را بالاتر از «حرامزاده‌های لعنتی» (۳۲۱ و نیم میلیون دلار) و پایین‌تر از «جنگوی زنجیربریده» (۱۶۲/۸ میلیون دلار / ۴۲۵/۴ میلیون دلار جهانی) در جایگاه دوم پرفروش‌ترین فیلم‌های کوئنتین تارانتینو قرار می‌دهد. یا «آستین پاورز» که از ۵۳ میلیون دلار به ۲۰۵ میلیون دلار و بعد ۲۱۵ میلیون دلار رسید. استثناهایی وجود دارند، اما در بین دنباله‌های مرسوم، رشد فروش «جان ویک» حتی بهتر از سه‌گانه‌ی «ارباب حلقه‌ها» (۳۱۷ میلیون دلار به ۳۴۱ میلیون دلار به ۳۷۷ میلیون دلار)، سه‌گانه‌ی اورجینال «افراد ایکس» (۱۵۷ میلیون دلار به ۲۱۴ میلیون دلار به ۲۳۵ میلیون دلار) و سه‌گانه‌ی اول «بورن» (۱۲۸ میلیون دلار به ۱۵۲ میلیون دلار به ۲۲۷ میلیون دلار) داشت.

وقتی آرامکو آرامش ندارد

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
در این شرایط که سرمایه گذاران خارجی در عربستان به علت ناامنی با چالش جدی مواجه شده‌اند در سطح بین المللی نیز کارشناسان از احتمال رسیدن قیمت نفت به مرز صد دلار می‌گویند از چالش افزایش سوخت و رکود اقتصادی در دنیا و از به خطر افتادن ذخایر راهبردی نفت جهان. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این شرایط که سرمایه گذاران خارجی در عربستان به علت ناامنی با چالش جدی مواجه شده‌اند در سطح بین المللی نیز کارشناسان از احتمال رسیدن قیمت نفت به مرز صد دلار می‌گویند از چالش افزایش سوخت و رکود اقتصادی در دنیا و از به خطر افتادن ذخایر راهبردی نفت جهان.
مهرمهر4 روز قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل محمد قادری: دکترین ترامپ تحت عنوان «آمریکا اول»، برای ایجاد یک نظام تک قطبی جهانی به رهبری آمریکا تدوین شده و مبنای آن بی اثر کردن منافع چندجانبه گرا در مناسبات متداول جهانی بود. با شروع به کار ترامپ در کاخ سفید، کشورهای برخوردار از اقتصاد و تجارت جهانی برای حفظ موقعیت و دستاوردهای جهانی خود، مجبور بودند تا حدی با ترامپ همراه باشند. به همین دلیل، کشورها با تاکید بر استمرار نظام تجارت جهانی و موافقتنامه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بین المللی، دکترین ترامپ را به چالش کشیدند. حال با ایستادگی اتحادیه اروپا و چین در مقابل سیاست‌های ابهام آمیز اقتصادی ترامپ، آمریکا چاره‌ای جز عقب نشینی و یا اعلام جنگ اقتصادی علیه چین و اتحادیه اروپا ندارد. ترامپ با به چالش کشیدن نظم لیبرالی اقتصاد جهان و ابهاماتی که در تجارت جهانی ایجاد کرده به همان میزان هم سیاست خارجی آمریکا را متاثر نمود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 روز قبل
در ایران متخصصان رشته‌های متنوعی به این روش کار می‌کنند و این میزان در حال افزایش است. میزان سودآوری اقتصادی انجام پروژه‌ها بسیار متغیر است. این موضوع همچنین می‌توانست خوراک علمی و اقتصادی را برای هزاران متخصص داخلی و خارجی فراهم کند. در کنار این، مانعی که بیشتر متخصصان داخلی را از همکاری با بخش دولتی محروم کرده و باعث ایجاد انحصار برخی شرکت‌ها شده برخورداری از «کد اقتصادی» است. پر شدن این حفره‌ها علاوه بر مبارزه با فساد اداری و رانت باعث توانمند سازی بخش زیادی از متخصصان بیکار در ایران می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 روز قبل
به نوشته گاردین، بهای نفت خام برنت، امروز ۱۹ درصد افزایش یافت که در پی حمله به عربستان سعودی اتفاق افتاد و ۵ درصد از نفت مورد نیاز جهان را از بازار خارج ساخت. گاردین نوشت این بیش‌ترین اختلال در تامین نفت جهان در تاریخ است که با جهش تاریخی بهای نفت انجامید و ظرف چند ساعت قیمت نفت به حدود بیست درصد افزایش یافت. گاردین نوشت ارزش سهام شرکت‌های نفت و گاز، پس از حملات به عربستان سعودی، افزایش یافت. ارزش سهام شرکت نفت بریتانیا (BP) در بازار بورس لندن، ۳ و ۸ دهم درصد بالا رفت؛ ارزش سهام شرکت رویال داچ سل نیز ۲ و ۸ دهم درصد بیشتر شد افت و ارزش سهام شرکت‌های کوچک نفت و گاز نیز بالا رفت. همچنین نگرانی‌های امنیتی موجب شد ارزش سهام شرکت جنگ افزار سازی بی ای ئی سیستمز (BAE Systems) انگلیس، ۷ دهم درصد بالاتر رود اما در مجموع، ۵ دهم درصد از ارزش سهام شرکت‌های انگلیسی در بازار بورس لندن، کاهش یافت.
مهرمهر5 روز قبل
وی ادامه داد: با تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد بستر لازم برای تولید و جلوگیری کردن از تعطیلی بنگاه‌ها می‌توان به سمت عرضه اقتصاد در جهت روان شدن تولید کمک کرد. دهقان دهنوی گفت: اگر منابع مالی محدود را در قالب زنجیره تولید بین بنگاه‌ها داشته باشیم با تامین مالی، بهره وری بهتری از منابع مالی خواهیم داشت. معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه بخش هایی از اقتصاد صدمه دیده و باید سرمایه گذاری‌ها به سمت مزیت‌های جدید اقتصادی برود، افزود: شناسایی مزیت‌ها به وسیله بخش خصوصی به دقت انجام می‌شود و ما باید با مهیا کردن شرایط و برداشتن موانع فضای کسب و کار را تسهیل کنیم. وی ادامه داد: با ابلاغ بخش نامه‌های گمرک و تولید موانع شناسایی شد بنابراین با فراهم کردن زمینه رشد اقتصادی و برداشتن موانع فعال اقتصادی به سمت تولید خواهد رفت. دهقان دهنوی گفت: بنگاه‌های کوچک در همه جای دنیا زمینه اشتغال و تولید هستند که نیاز به حمایت دارند بنابراین آرامش در اقتصاد نتیجه سیاست‌های بانک مرکزی است.
سلامت نیوزسلامت نیوز5 روز قبل
آیا مزد نباید هزینه‌های حداقلی زندگی کارگر را پوشش بدهد؟ آیا راهکار بهتری سراغ دارند؟! او ادامه می‌دهد: اصلا سن چه نقشی در تعیین دستمزد دارد؟! کدام قانون جهانی یا کدام کشور مبتنی بر سن، دستمزد تعیین می‌کند؟! ارائه‌دهندگان گزارش و منتقدان حداقل دستمزد نمی‌دانند که باید «فرایندی» به موضوع دستمزد نگاه شود؛ دستمزد، فرایندی اجتماعی است که تاثیرات بسیار روی همه ارکان جامعه دارد. به گفته‌ی حبیبی، گروهی در تلاشند قانون کار مصوب سال ۶۹ را از بین ببرند؛ در دهه ۷۰، امنیت شغلی و قراردادهای دائم را هدف قراردادند، حالا هم حداقل دستمزد و ماده ۴۱ قانون کار را!
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
یکی از این موارد، تعیین حداقل حقوق و دستمزد نیروی کار است و هدف از آن، عمدتا حمایت از نیروی کار شاغل و افزایش قدرت خرید، توان چانه‌زنی و شرایط رفاهی آنهاست. او ادامه می‌دهد: اصلا سن چه نقشی در تعیین دستمزد دارد؟! کدام قانون جهانی یا کدام کشور مبتنی بر سن، دستمزد تعیین می‌کند؟! ارائه‌دهندگان گزارش و منتقدان حداقل دستمزد نمی‌دانند که باید «فرایندی» به موضوع دستمزد نگاه شود؛ دستمزد، فرایندی اجتماعی است که تاثیرات بسیار روی همه ارکان جامعه دارد. به گفته‌ی حبیبی، گروهی در تلاشند قانون کار مصوب سال ۶۹ را از بین ببرند؛ در دهه ۷۰، امنیت شغلی و قراردادهای دائم را هدف قراردادند، حالا هم حداقل دستمزد و ماده ۴۱ قانون کار را!
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی غیر از اینکه عرضه جهانی نفت خام را ۵ درصد کاهش داد، درس‌های بسیاری هم برای همه داشت. هنوز مشخص نیست حملات روز شنبه به تاسیسات آرامکوی عربستان را چه کسی و چگونه انجام داده است. حملات روز شنبه نگرش بازار را تغییر داد و حالا همه در مورد میزان افزایش قیمت نفت خام صحبت می‌کنند. همه چیز بستگی به مدت زمان متوقف بودن فعالیت تاسیسات نفتی عربستان دارد که تخمین زده می‌شود چندین هفته طول بکشد. دونالد ترامپ روز یکشنبه اجازه آزاد سازی ذخایر نفت استراتژیک آمریکا را داد که مانع افزایش بیش از حد قیمت نفت شد.
ایلناایلنا5 روز قبل
یکی از این موارد، تعیین حداقل حقوق و دستمزد نیروی کار است و هدف از آن، عمدتا حمایت از نیروی کار شاغل و افزایش قدرت خرید، توان چانه‌زنی و شرایط رفاهی آنهاست. او ادامه می‌دهد: اصلا سن چه نقشی در تعیین دستمزد دارد؟! کدام قانون جهانی یا کدام کشور مبتنی بر سن، دستمزد تعیین می‌کند؟! ارائه‌دهندگان گزارش و منتقدان حداقل دستمزد نمی‌دانند که باید «فرایندی» به موضوع دستمزد نگاه شود؛ دستمزد، فرایندی اجتماعی است که تاثیرات بسیار روی همه ارکان جامعه دارد. به گفته‌ی حبیبی، گروهی در تلاشند قانون کار مصوب سال ۶۹ را از بین ببرند؛ در دهه ۷۰، امنیت شغلی و قراردادهای دائم را هدف قراردادند، حالا هم حداقل دستمزد و ماده ۴۱ قانون کار را!
برترین‌هابرترین‌ها5 روز قبل
کمپانی‌های Disney، ATandT، Comcast، Netflix، Amazon و Apple برای سرگرمی‌سازی می‌جنگند، اما کدام موفق‌ترند؟ میلیارد‌ها دلار پول برای سرگرمی‌های بصری هزینه می‌شود و شرکت‌های بزرگ روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. آیا نتفلیکس، غول جدید صنعت سرگرمی فروخته خواهد شد؟ حدس‌ها و شایعات در سال‌های اخیر، همزمان با قدرت‌گرفتن نتفلیکس زیاد شده است. اپل، یک خریدار همیشگی با پول نقد یا توزیع‌کنندگان بزرگی مانند آمازون یا حتی کام‌کست و ای‌تی‌اند‌تی. شخصیت‌های مارول‌ها، جنگ ستارگان و دیگر ابرقهرمانان این کمپانی، برای دیزنی در این رقابت نفسگیر شمشیر خواهند زد. ۱۳ Reasons Why و Money Heist از این دست سریال‌ها هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 روز قبل
ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا نخستین بسته تحریم‌ها را در سال ۲۰۱۴، پس از ضمیمه کردن شبه‌جزیره کریمه از سوی مسکو، علیه روسیه تصویب و اعمال کردند. از آن زمان، سیاست‌گذاران روسی یک دژ مالی و پولی را نه به منظور رشد بیشتر، بلکه برای برقراری ثبات اقتصادی بنا کردند تا اقتصاد این کشور در برابر تحریم‌ها مقاوم کند و به گفته کارشناسان و تحلیلگران مسکو فراتر از انتظار تحریم‌ها را مدیریت کرده است. صادرات عمده روسیه نفت است و اساس تقلا و جنگ روسیه در این حوزه است. کرملین در نظر دارد برای تحریک اقتصادی روسیه پروژه‌های ملی چند تریلیون روبلی برقرار کند اما بعید است به رشد اقتصادی قابل‌توجهی برسد. سیاست‌گذاران و سیاستمداران در اروپا و ایالات‌متحده همچنان به بحث و گفت‌وگو درباره بهترین رویکرد برای مبارزه با انتقام‌جویی روسیه ادامه خواهند داد اما آنها نمی‌توانند برج و باروی اقتصادی پوتین و سیاست‌هایی را که برای مبارزه با تحریم‌ها اتخاذ می‌کند، نادیده بگیرند.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، در ماه گذشته، شاخص تجاری آفریقای جنوبی که توسط اتاق بازرگانی و صنعت این کشور ارائه می‌شود، از ۹۲ واحد در ماه جولای، به ۸۹٫۱ واحد سقوط کرد، که این پایین‌ترین سطح آن از آوریل ۱۹۸۵ تا کنون است. رشد اقتصادی ضعیف، سقوط شدید حجم صادرات و افت ارزش ارز این کشور، در کنار رشد بدهی و نرخ ۲۹ درصدی بیکاری، همچنان به حال‌وهوای آفریقای جنوبی آسیب می‌رساند. طبق داده‌های بانک مرکزی، صنعتی‌ترین اقتصاد آفریقا که به سختی از دومین رکود اقتصادی خود فرار کرده، درگیر طولانی‌ترین دوره افول خود از ۱۹۴۵ تا کنون شده است. داده‌های دیگری از سوی اداره تحقیقات اقتصادی نشان می‌دهد که شاخص اعتماد به نفس تجاری بانک تجارت رند (واحد پول آفریقای جنوبی)، در ۳ ماهه سوم، به پایین‌ترین سطح خود در ۲ دهه اخیر سقوط کرده است.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
ماحصل تدابیری از این دست تعیین دستمزد توسط کارفرما و اجحاف علنی در حق کارگر است چرا که در جامعه‌ای با بیکاری گسترده دستمزدها در حداقل معیشت تعیین می‌شود و حتی می‌تواند زیر خط فقر باشد. استاد اقتصاد اظهار داشت: تا زمانی که تولید و اقتصاد اولویت اول کشور نباشد و به اندازه مورد نیاز محصولات تولید نشود، دستمزد کارگر در بدترین و کمترین میزان تعیین می‌شود. در واقع استثمار کارگر تنها از ناحیه کارفرما صورت نمی‌گیرد بلکه نتیجه نامتعادل بودن وضعیت اقتصاد کشور است. در حالی که تعادل اقتصادی منجر به منفعت بری کارفرما و دریافت دستمزدی متعادل برای کارگر خواهد شد. رکود اقتصادی و عدم رونق در اقتصاد کشور و عدم ایجاد ارزش افزوده در تولید مانع از باز بودن دست کارفرما برای افزایش حقوق کارگران می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
این در حالی است که بلومبرگ نوشته نرخ بهره منفی، خود می‌تواند به مشکلی دردسرساز تبدیل شود. اما تهدید یک رکود اقتصادی می‌توانست فدرال رزرو را ترغیب کند که در نهایت نرخ بهره را به زیرصفر برساند.» دونالد ترامپ معتقد است که نرخ بهره منفی باعث صرفه‌جویی دولت در پرداخت بدهی‌های خود خواهد شد. این احتمال هم وجود دارد که بازارها دریافته‌اند که نرخ بهره منفی به‌راستی به اقتصاد آسیب می‌زند. نرخ بهره منفی قطعا برای بانک‌ها خوب نیستند، چرا که آنها از طریق وام دادن و دریافت بهره کسب درآمد می‌کنند. زیرا نرخ بهره منفی یک کشور، کشورهای دیگر را وادار می‌کند تا همان مسیر را طی کنند.
ایمناایمنا6 روز قبل
به‌ویژه آنکه بنا به گفته این فعالان، صنایع استان اصفهان در سهمیه‌بندی و هدف‌گذاری که برای دریافت مالیات از واحدهای تولیدی در نظر گرفته‌ می‌شود معمولا نسبت به صنایع سایر استان‌ها مالیات بیشتری پرداخت می‌کند به‌طوری‌که میزان مالیات پرداختی این واحدهای تولیدی نسبت به درآمد آن‌ها بیشتر است. به‌این‌ترتیب به دلایلی نظیر رکود اقتصادی و سخت‌گیری‌های مالیاتی در اصفهان، صنعتگران و کارخانه‌های تولیدی بسیاری، در حال فرار از این استان هستند. همچنین حمایت از واحدهای تولیدی و رفع مشکلات مالیاتی آنان از اولویت‌های اداره کل امور مالیاتی استان به‌شمار می‌آید. مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان ادامه می‌دهد: ضمن آنکه قرار شده است تا آخر شهریورماه کارکرد بسته حمایتی مالیاتی اصفهان اعلام شود و بسیاری از بخش‌های تولیدی و صنعتی نیز از بندهای این بسته تشویقی استقبال کرده‌اند. وی می‌افزاید: درخواست واقعی تولیدکنندگان از سازمان مالیاتی، حذف مالیات نیست بلکه اصولی کردن روند دریافت آن است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
بازیگر فیلم سینمایی «لاتاری» درباره غیبت بازیگران خوب سینما در آثار کمدی اذعان کرد: متاسفانه سینمای کمدی امروز کاملا هجو است و به همین خاطر بازیگران خوب ما می‌ترسند در چنین آثاری بازی کنند. «حضرت زینب (س)» در پاسخ به ابن زیاد فرمودند: خدای را سپاس که ما را از خاندان «پیامبر (ص)» قرار داد و گرامی داشت. موسوی افزود: ابن زیاد دستور داده بود تا سر‌های شهدای کربلا در شهر کوفه گردانده شود و اسرا را در حالی که با طناب به هم متصل شده بودند وارد قصر ابن زیاد کنند و در مقابل ابن زیاد آنان را ایستاده نگه دارند. «حضرت زینب (س)» در پاسخ به ابن زیاد فرمودند: خدای را سپاس که ما را از خاندان «پیامبر (ص)» قرار داد و گرامی داشت، این خاندان از پلیدی‌ها پاک است. ابن زیاد از سخنان دندان شکن «حضرت زینب (س)» خشمگین شد و دستور قتل ایشان را داد، اما فردی به نام عمرو بن حریث، ابن زیاد را آرام کرد و از این کار منعش کرد.

به انتهای لیست رسیدید