ریاض

ریاض

خبر فوریخبر فوری26 دقیقه قبل
در حالی که امیر قطر اعلام کرده در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت نمی‌کند معاون وزیر خارجه کویت اعلام کرد که کشورش همچنان به حل بحران کشورهای حاشیه خلیج فارس خوشبین است. خالد جارالله، معاون وزیر خارجه کویت خاطرنشان کرد: ما نسبت به آغاز فضای تلاش‌ها با هدف پایان دادن به اختلافات نگران نیستیم و خوشبین هستیم که این اختلافات به زودی حل خواهند شد. خالد جارالله همچنین تصریح کرد: کویت همچنان به حل بحران کشورهای حاشیه خلیج (فارس) خوشبین است و گام‌های آشتی و کانال‌ها برای پایان دادن به اختلافات بر اساس اقدامات ثابت و رو به جلو در مسیر مثبتی قرار دارند. در همین راستا، عبدالخالق عبدالله، یکی از شخصیت‌های آکادمیک اماراتی خاطرنشان کرد، به حل اختلافات میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و قطر خوشبین هستیم و نشست ریاض همان مکان مناسب و کلید حل اختلافات است. عربستان، امارات، بحرین و مصر از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ به اتهام حمایت قطر از «تروریسم» روابط‌شان با این کشور را قطع کرده‌اند و اردن نیز همزمان با این سه کشور، سفیر خود را از دوحه فراخوانده بود.
فارسفارس33 دقیقه قبل
رئیس بخش سیاست خارجی ریاست جمهوری قرقیزستان از سفر «جین بیک‌اف» به عربستان و امارات خبر داد. «جین بک اف» در آستانه سفر به عربستان و اماراتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «دنیار صدیق‌اف» رئیس بخش سیاست خارجی ریاست جمهوری قرقیزستان از سفر «سارانبای جین بیک اف» به عربستان و امارات متحده عربی خبر داد. به گفته وی سفر رسمی به دعوت «محمد بن زید آل نهیان» ولیعهد «ابوظبی» سال جاری برگزار می‌شود. صدیق‌اف گفت: قرار است جین بیک اف در این سفر با «رشید آل مکتوم» نخست وزیر امارات برای بررسی مسائل توسعه تعاملات دوجانبه دیدار کند. این مقام تصریح کرد: رئیس جمهور قرقیزستان همچنین با شهروندان قرقیز مقیم در امارات و عربستان دیدار می‌کند.
مهرمهر45 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، مسئولان و روسای هیات‌های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ریاض وارد شده‌اند تا در چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در پایتخت عربستان مشارکت کنند. بر اساس این گزارش؛ فهد بن محمود آل سعید معاون نخست وزیر در امور کابینه عمان وارد ریاض شده است و ملک سلمان در فرودگاه به استقبال وی رفته است و به وی و هیات همراهش خوش آمد، گفته است. همچنین عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر قطر در راس هیاتی وارد عربستان شده و با ملک سلمان دیدار کرده است. این دیدار در داخل فرودگاه ریاض انجام شده است و اولین از نوع خود از زمان بحران ژوئن ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
در حالی که امیر قطر اعلام کرده در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت نمی‌کند معاون وزیر خارجه کویت اعلام کرد که کشورش همچنان به حل بحران کشورهای حاشیه خلیج فارس خوشبین است. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه کویتی «النهار»، خالد جارالله، معاون وزیر خارجه کویت خاطرنشان کرد: ما نسبت به آغاز فضای تلاش‌ها با هدف پایان دادن به اختلافات نگران نیستیم و خوشبین هستیم که این اختلافات به زودی حل خواهند شد. خالد جارالله همچنین تصریح کرد: کویت همچنان به حل بحران کشورهای حاشیه خلیج (فارس) خوشبین است و گام‌های آشتی و کانال‌ها برای پایان دادن به اختلافات بر اساس اقدامات ثابت و رو به جلو در مسیر مثبتی قرار دارند. در همین راستا، عبدالخالق عبدالله، یکی از شخصیت‌های آکادمیک اماراتی خاطرنشان کرد، به حل اختلافات میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و قطر خوشبین هستیم و نشست ریاض همان مکان مناسب و کلید حل اختلافات است. عربستان، امارات، بحرین و مصر از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ به اتهام حمایت قطر از «تروریسم» روابط‌شان با این کشور را قطع کرده‌اند و اردن نیز همزمان با این سه کشور، سفیر خود را از دوحه فراخوانده بود.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
وزیر مشاور در امور خارجه امارات نسبت به آشتی کشورهای خلیج فارس که برخی منتظر طلوع آن در نشست ریاض هستند، ابراز تردید کرد. قرقاش پیش از اعلام رسمی غیاب «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر در خبرگزاری رسمی این کشور و دستور به نخست‌وزیر برای حضور در این نشست در توئیتی نوشت: «تشخیص وضعیت شورای همکاری برای کسی که می‌خواهد صادق و امین باشد، در اولویت دادن مصلحت شوراست». چند روز پس از اظهارات «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر خارجه قطر درباره پیشرفت تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران، قرقاش شب گذشته با انتشار توئیتی نوشت: «مسئولیت از کسی آغاز می‌شود که با اتخاذ سیاست‌های اشتباه و منزوی کردن خود، عامل بحران بوده است. وی تأکید کرده بود که سیاست خارجی قطر مستقل است و مستقل باقی خواهد ماند و معتقد نیستیم که امور داخلی و خارجی کشورمان محل مذاکره با هر کسی باشد. آل ثانی گفته بود: «نگرانی همسایگانمان را درک و آن را بررسی خواهیم کرد اما به عنوان یک کشور با حاکمیت مستقل از بایدها و نبایدها سخن نخواهیم گفت».
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ساعت قبل
«آشتی‌ با قطر، کوچکترین کاری است که جبهه کشورهای عربی خلیج فارس برای حفظ اتحاد هرقدر ظاهری‌ شان در برابر ایران، به آن نیاز دارند.» قدس آنلاین: به گزارش جام نیوز، قرار است چهلمین اجلاس سران کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز سه‌شنبه در ریاض برگزار شود. بی بی سی دوشنبه شب در این باره گزارش داد: نشست چهلم اعضای شورای همکاری خلیج فارس در حالی برگزار می‌شود که همچنان بحران «قطر» نفس این سازمان منطقه‌ای را گرفته و موجودیتش را تحت‌تأثیر قرار داده است. رسانه دولتی انگلیس ادامه می‌دهد: وضعیت این شورا به‌گونه‌ای است که حتی اگر قطر بی‌هیچ اما و اگری به مسیر هم‌گرایی بازگردد، باز هم ترمیم چهره آسیب‌دیده این سازمان، مدت‌ها زمان خواهد برد. بی بی سی خاطرنشان ساخته است: ایجاد توازن قوا از سوی کشورهای عربی در برابر ایران هرگز آسان نبوده؛ سقوط صدام، بهار عربی، جنگ‌های داخلی فرسایشی در سوریه و یمن و تثبیت قدرت سپاه و آیت‌الله خامنه‌ای در ساختار جمهوری اسلامی در سه دهه اخیر، همه عواملی هستند که این کار را سخت‌تر هم ‌کرده است. در پایان این گزارش تأکید شده است: آشتی‌ با قطر، کوچکترین کاری است که جبهه کشورهای عربی خلیج فارس برای حفظ اتحاد هرقدر ظاهری‌ شان در برابر ایران، به آن نیاز دارند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی قطر اعلام کرد که هیأت اعزامی این کشور به جلسه سران شورای همکاری که در عربستان برگزار می‌شود، به ریاست نخست‌وزیر خواهد بود نه امیر این کشور. قدس آنلاین؛ چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در سایه بحران در روابط قطر و عربستان، تا ساعاتی دیگر در ریاض آغاز می‌شود. نشست مقدماتی در سطح وزیران شورای همکاری خلیج فارس دیروز پس از بحث بر سر نامزدی «نایف الحجرف» برای تصدی منصب دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس به کار خود پایان داد. به گزاری خبرگزاری رسمی قطر، هیأت اعزامی قطر به ریاست «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این نشست حضور خواهد داشت. «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت هم گفته است که کشورش همچنان به حل بحران خلیج فارس خوشبین است.
مهرمهر2 ساعت قبل
همین مسأله موجب شد تا «یوسف سلطان» از مقامات وزارت خارجه قطر سخنانی را پیرامون بحران میان دوحه و کشورهای تحریم کننده مطرح کند. این مقام قطری تأکید کرده بود: «همچنان محاصره غیرقانونی علیه قطر توسط کشورهای تحریم کننده ادامه دارد». بنابراین، در این زمینه نیز شاهد مواضع دوگانه و معیارهای متناقض کشورهای تحریم کننده و در رأس آن‌ها عربستان سعودی هستیم. علیرغم تمامی آنچه که گفته شد، مقامات قطری همچنان به نشان دادن چراغ سبز به کشورهای تحریم کننده به منظور حل و فصل بحران خلیج فارس ادامه می‌دهند. وزیر خارجه قطر همچنین خاطرنشان کرد که اخوان المسلمین در کشورش حضور رسمی ندارد.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از القبس، «خالد الجار الله» معاون وزیر خارجه کویت، روز گذشته اعلام کرد که در نشست شورای وزیران شورای همکاری خلیج‌فارس بر سر نامزدی «نایف الحجرف» برای تصدی دبیرکل این شورا اجماع شکل گرفته است. الجار الله در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که در نشست شورای وزیران با معرفی نایف الحجرف، وزیر پیشین دارایی کویت برای تصدی پست دبیرکلی توافق انجام شده و این نشست، توصیه خود را برای تصویب به اجلاس سران، که سه‌شنبه (امروز) در ریاض برگزار می‌شود، ارجاع خواهد داد. در همین حال، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» نیز گزارش داد که احتمال می‌رود وزیران کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس، روز سه‌شنبه نایف الحجرف را برای تصدی پست دبیرکلی به چهلمین اجلاس سران کشورهای عضو این شورا معرفی می‌کنند. در صورت موافقت با این گزینه، الحجرف جانشین «عبداللطیف بن راشد الزیانی» خواهد شد که دوره فعالیت وی به عنوان دبیرکلی شورای همکاری خلیج‌فارس سال آینده میلادی پایان خواهد یافت. انتهای پیام/
ایلناایلنا2 ساعت قبل
معاون وزیر امور خارجه کویت اعلام کرد که وزیر سابق دارایی این کشور به عنوان دبیر کل شورای همکاری خلیج‌فارس انتخاب شده است. به گزارش ایلنا به نقل از القبس، ‌ «خالد جارالله» معاون وزیر امور خارجه کویت با حضور در مراسم جشن عید ملی قطر اعلام کرد که «نایف الحجرف»، ‌ وزیر سابق دارایی این کشور در نشست مقدماتی وزرا در ریاض به عنوان دبیر کل شورای همکاری کشورهای خلیج‌فارس انتخاب شده و پیش‌نویس آن امروز- سه شنبه- برای تصویب به شورا ارائه می­‌شود. جار الله با بیان اینکه کویت همچنان به حل بحران خلیج‌فارس خوش‌بین است، ‌ گفت: «اقدام‌های آشتی‌جویانه و کانال­‌های پایان دادن به اختلاف، روند مثبتی را دارد و کویت امیدوار است که این اختلاف به زودی مرتفع شده و به تاریخ بپیوندد».
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در سایه بحران در روابط قطر و عربستان، تا ساعاتی دیگر در ریاض آغاز می‌شود. نشست مقدماتی در سطح وزیران شورای همکاری خلیج فارس دیروز پس از بحث بر سر نامزدی «نایف الحجرف» برای تصدی منصب دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس به کار خود پایان داد. به گزاری خبرگزاری رسمی قطر، هیأت اعزامی قطر به ریاست «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این نشست حضور خواهد داشت. «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت هم گفته است که کشورش همچنان به حل بحران خلیج فارس خوشبین است. «عبداللطیف الزیانی» دبیر کل شورای همکاری هم گفته است که مرحله آتی شاهد توسعه بزرگ در روابط شورای همکاری با بسیاری از کشورهای دنیا خواهد بود و مذاکرات تجارت آزاد و تقویت شراکت راهبردی با کشورهای دوست از سر گرفته می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در سایه بحران در روابط قطر و عربستان، تا ساعاتی دیگر در ریاض آغاز می‌شود. نشست مقدماتی در سطح وزیران شورای همکاری خلیج فارس دیروز پس از بحث بر سر نامزدی «نایف الحجرف» برای تصدی منصب دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس به کار خود پایان داد. به گزاری خبرگزاری رسمی قطر، هیأت اعزامی قطر به ریاست «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این نشست حضور خواهد داشت. شاه عربستان اخیرا از «تمیم بن حمد» امیر قطر دعوت کرد که در این اجلاس شرکت کند. «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت هم گفته است که کشورش همچنان به حل بحران خلیج فارس خوشبین است.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی قطر، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت نمی‌کند. بر اساس این گزارش، هیأت اعزامی قطر به ریاست «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر قطر در این نشست حضور خواهد داشت. این در حالی است که پادشاه عربستان از تمیم بن حمد آل ثانی برای مشارکت در نشست مذکور دعوت به عمل آورده بود. گفتنی است، چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس امروز در ریاض برگزار می‌شود. نشست مقدماتی در سطح وزیران شورای همکاری خلیج فارس روز گذشته برگزار شده بود.
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت درباره حل بحران در روابط اعضای شورای همکاری خلیج فارس ابراز خوش‌بینی کرد. الجارالله گفت که طرح‌های آشتی و پایان دادن به اختلافات در مسیر مثبت و بر اساس طرح‌های ثابت و پیشرفته در جریان است. به نوشته روزنامه کویتی «القبس»، این مقام کویتی ابراز امیدواری کرد که این اختلافات بزودی پشت سر گذاشته شود. الجارالله همچنین روز دوشنبه (دیروز) در مراسم عید ملی قطر گفت که معرفی «نایف الحجرف» وزیر دارایی سابق کویت برای تصدی منصب دبیرکلی شورای همکاری خلیج فارس در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورا در ریاض بررسی شد و همه اعضا درباره تعیین وی به عنوان دبیرکل جدید اتفاق نظر داشتند. انتهای پیام/م
فارسفارس3 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی قطر اعلام کرد که هیأت اعزامی این کشور به جلسه سران شورای همکاری که در عربستان برگزار می‌شود، به ریاست نخست‌وزیر خواهد بود نه امیر این کشور. نخست‌وزیر به جای امیر قطر به عربستان می‌رودبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در سایه بحران در روابط قطر و عربستان، تا ساعاتی دیگر در ریاض آغاز می‌شود. نشست مقدماتی در سطح وزیران شورای همکاری خلیج فارس دیروز پس از بحث بر سر نامزدی «نایف الحجرف» برای تصدی منصب دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس به کار خود پایان داد. به گزاری خبرگزاری رسمی قطر، هیأت اعزامی قطر به ریاست «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این نشست حضور خواهد داشت. شاه عربستان اخیرا از «تمیم بن حمد» امیر قطر دعوت کرد که در این اجلاس شرکت کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «احمد حجر»، دستیار رئیس شورای عالی سیاسی یمن، می‌گوید: سیاست عربستان سعودی به فریب و دروغ عادت کرده است. وی که با شبکه المسیره مصاحبه کرده، گفت که ابتکار صلح یمن برای توقف درگیری‌ها و لغو محاصره آشکار است. بیشتر بخوانید: محاصره یمن از سوی ائتلاف عربستان بحران شدید مواد غذایی و دارو در این کشور را در پی داشته است. با وجود ادعا‌های مطرح شده از سوی آمریکا، عربستان سعودی و دیگر متحدان ریاض در خصوص ایجاد صلح در یمن، اما این کشور‌ها عملا تمایلی به ایجاد صلح واقعی ندارند. سخنگوی وزارت بهداشت یمن نیز روز یکشنبه گزارش داد که در جریان ۱۷۰۰ روز گذشته تجاوز‌های ائتلاف سعودی علیه یمن ۷۵۰۰ کودک یمنی قربانی شدند.
الفالف3 ساعت قبل
این رقم تقریبا ۲٫۵ برابر کسری بودجه امسال این کشور است. محمد الجعدان، وزیر دارایی عربستان نیز با تاکید بر روی توسعه بخش خصوصی گفت که فعلا نیازی به افزایش مالیات‌ها وجود ندارد. پیش‌تر عربستان بخشی از سهام شرکت‌آرامکو را در بازار سهام برای نخستین بار عرضه کرده بود. دولت عربستان هم ‌چنین با هدف کاهش نرخ بیکاری خود، بیشترین بودجه را به بخش آموزش اختصاص داده است که ۱۹۳ میلیارد ریال سعودی خواهد بود. انتظار میرود نرخ بیکاری عربستان تا پایان امسال به ۱۲٫۳ درصد کاهش یابد که هنوز یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری در بین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز3 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمسئولان و روسای هیات‌های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ریاض وارد شده‌اند تا در چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در پایتخت عربستان مشارکت کنند. اخبار بین‌الملل- بر اساس این گزارش؛ فهد بن محمود آل سعید معاون نخست وزیر در امور کابینه عمان وارد ریاض شده است و ملک سلمان در فرودگاه به استقبال وی رفته است و به وی و هیات همراهش خوش آمد، گفته است. همچنین عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر قطر در راس هیاتی وارد عربستان شده و با ملک سلمان دیدار کرده است. این دیدار در داخل فرودگاه ریاض انجام شده است و اولین از نوع خود از زمان بحران ژوئن ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ساعت قبل
ساعت۲۴-دولت عربستان از لایحه جدید بودجه خود با تاکید بر خصوصی سازی رونمایی کرد. این رقم تقریبا ۲٫۵ برابر کسری بودجه امسال این کشور است. محمد الجعدان، وزیر دارایی عربستان نیز با تاکید بر روی توسعه بخش خصوصی گفت که فعلا نیازی به افزایش مالیات‌ها وجود ندارد. دولت عربستان هم ‌چنین با هدف کاهش نرخ بیکاری خود، بیشترین بودجه را به بخش آموزش اختصاص داده است که ۱۹۳ میلیارد ریال سعودی خواهد بود. انتظار میرود نرخ بیکاری عربستان تا پایان امسال به ۱۲٫۳ درصد کاهش یابد که هنوز یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری در بین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خبرگزاری رسمی قطر تأکید کرد: شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در نشست سران شورای همکاری در ریاض شرکت نخواهد کرد. این رسانه قطری اعلام کرد: امیر قطر، نخست‌وزیر را راهی ریاض خواهد کرد. ملک سلمان رسما از امیر قطر برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود و عدم حضور شیخ تمیم نشان می‌دهد که همچنان بحران و اختلاف میان قطر و چهار کشور محاصره کننده‌اش به سرکردگی عربستان پابرجاست؛ این در حالی است که طی روزهای اخیر برخی رسانه‌ها مدعی نشانه‌هایی مبنی بر نزدیک بودن آشتی میان عربستان و قطر شده بودند، اما عدم حضور امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض از تداوم اختلافات حکایت دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ نشست سران کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز سه‌ شنبه برگزار می‌شود. نشست امروز، چهلمین نشست شورای همکاری خلیج فارس به شمار می‌رود و این در حالی است که بسیاری از نگاه‌ها به حضور و یا عدم حضور امیر قطر در این نشست معطوف شده بود. بر اساس این گزارش، امیر قطر، هیئتی از وزرای این کشور را برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس به «ریاض» اعزام کرده است. با این وجود خودداری امیر قطر از شرکت در این نشست حاکی از ادامه اختلافات در میان کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس است. ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ نیز نشست‌های سه گانه سران اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی به ابتکار عربستان برگزار شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
علی‌رغم دعوت عربستان از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، او در این نشست شرکت نخواهد کرد. اعتمادآنلاین| شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت نخواهد کرد. امیر قطر هفته گذشته از طرف ملک سلمان، پادشاه عربستان، برای شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در ریاض دعوت شد. بلومبرگ در این‌باره نوشت این دعوت پیشرفتی احتمالی برای تلاش‌های جدی محسوب می‌شود که به منظور پایان دادن به دشمنی ۳۰ ماهه بین قطر و برخی کشور‌های همسایه آن در جریان است. عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر در سال ۲۰۱۷ [۱۳۹۶] روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با قطر قطع کردند.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
دولت عربستان از لایحه جدید بودجه خود با تاکید بر خصوصی سازی رونمایی کرد. این رقم تقریبا ۲٫۵ برابر کسری بودجه امسال این کشور است. محمد الجعدان، وزیر دارایی عربستان نیز با تاکید بر روی توسعه بخش خصوصی گفت که فعلا نیازی به افزایش مالیات‌ها وجود ندارد. دولت عربستان هم ‌چنین با هدف کاهش نرخ بیکاری خود، بیشترین بودجه را به بخش آموزش اختصاص داده است که ۱۹۳ میلیارد ریال سعودی خواهد بود. انتظار میرود نرخ بیکاری عربستان تا پایان امسال به ۱۲٫۳ درصد کاهش یابد که هنوز یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری در بین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.
فارسفارس4 ساعت قبل
شهر عدن در جنوب یمن که تحت اشغال نواب عربستان و امارات است، طی ده روز اخیر شاهد ترور بیست شخصیت بوده که بیشتر آنها نظامی هستند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عدن» در جنوب یمن، پایتخت موقت دولت مستعفی این کشور نامیده می‌شود؛ دولتی که در «ریاض» مستقر و با متحدان امارات در عدن درگیر است. نهم آذرماه بود که افراد مسلح ناشناس «صلاح حجیری» مدیر اداره تحقیقات جنایی در شهر «المنصوره» عدن را ترور کردند و پس از آن، درباره ترور دیگر افراد نظامی نیز مرتب اخباری منتشر شد. این موضوع جنوب یمن را به آغاز یک جنگ داخلی دیگر مانند جنگ ۱۳ ژانویه ۱۹۸۶ تهدید می‌کند و باید با آن مقابله کرد. افراد مسلح یک روز قبل «محمد صالح الردفانی» از نیروهای الحزام الامنی وابسته به اماراتی را در منطقه «عمائر الجیش» المنصور ترور کرده بودند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عربستان سعودی در روز دوشنبه بودجه ۱٫۰۲ تریلیون ریالی (۲۷۲ میلیارد دلاری) خود را برای سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. پس از سه سال افزایش هزینه‌ها با هدف تقویت رشد اقتصادی، حالا در این بودجه هزینه‌ها پایین آمده است. ‌بینی می‌شود درآمدهای عربستان در ۲۰۲۰، ۸۳۳ میلیارد ریال باشد که کسری بودجه آن را به ۱۸۷ میلیارد ریال معادل ۶٫۴ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رساند. اسناد بودجه نشان می‌دهند کسری بودجه عربستان در ۲۰۱۹، ۱۳۱ میلیارد ریال معادل ۴٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است. انتظار می‌رود درآمد نفتی عربستان تا ۵۱۳ میلیارد ریال در ۲۰۲۰ کاهش یابد، در حالیکه در ۲۰۱۹، ۶۰۲ میلیارد ریال تخمین زده شده بود.
ایلناایلنا4 ساعت قبل
خبرگراری رسمی قطر از غیاب امیر این کشور در نشست کشورهای شورای همکاری خیلج فارس و اعزام نخست‌وزیر در رأس هیأت قطری خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رسمی قطر، «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر در چهلمین اجلاس کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس حاضر نشده و «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست‌وزیر این کشور را در صدر هیأت قطری به ریاض فرستاده است. اجلاس کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس قرار است تا ساعتی دیگر در ریاض برگزار شود.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رسمی قطر تاکید کرد شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در نشست سران شورای همکاری در ریاض شرکت نخواهد کرد. این رسانه قطری اعلام کرد امیر قطر، نخست وزیر را راهی ریاض خواهد کرد. ملک سلمان رسما از امیر قطر برای شرکت در این نشست دعوت کرده بود و عدم حضور شیخ تمیم نشان می‌دهد که همچنان بحران و اختلافات میان قطر و چهار کشور محاصره کننده‌اش به سرکردگی عربستان پابرجاست. این در حالی است که طی روزهای اخیر برخی رسانه‌ها مدعی نشانه‌هایی مبنی بر نزدیک بودن آشتی میان عربستان و قطر شده بودند که عدم حضور امیر قطر بر ادامه اختلافات تاکید می‌کند. انتهای پیام/
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، طی ساعات آتی نشست‌های چهلمین اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز می‌شود. این در حالی است که خبرگزاری قطر اعلام کرد امیر این کشور در این نشست‌ها شرکت نمی‌کند. بر اساس این گزارش، قرار است نخست وزیر قطر به جای امیر این کشور در نشست‌های مذکور شرکت کند. با وجود آنکه این اجلاس در ریاض برگزار می‌شود اما امارات ریاست چهلمین دوره آن را برعهده خواهد داشت. به نظر می‌رسد بررسی بحران منطقه خلیج فارس میان کشورهای عربی و قطر یکی از محورهای اصلی این اجلاس باشد.
افکارنیوزافکارنیوز4 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «عدن» در جنوب یمن، پایتخت موقت دولت مستعفی این کشور نامیده می‌شود؛ دولتی که در «ریاض» مستقر و با متحدان امارات در عدن درگیر است. نهم آذرماه بود که افراد مسلح ناشناس «صلاح حجیری» مدیر اداره تحقیقات جنایی در شهر «المنصوره» عدن را ترور کردند و پس از آن، درباره ترور دیگر افراد نظامی نیز مرتب اخباری منتشر شد. در ادامه این یادداشت با عنوان «عدن، پایتخت ترورها» آمده است: «در روزهای گذشته و قبل از آنکه امارات خارج کردن نیروهایش از عدن و استان‌های جنوبی را اعلام کند، شهر عدن شاهد ترورهای سازماندهی شده از سوی اشغالگر اماراتی بود و هدف این ترورها، سران و شخصیت‌های وابسته به حزب اصلاح و مخالف با حضور امارات در جنوب یمن بود. این موضوع جنوب یمن را به آغاز یک جنگ داخلی دیگر مانند جنگ ۱۳ ژانویه ۱۹۸۶ تهدید می‌کند و باید با آن مقابله کرد. افراد مسلح یک روز قبل «محمد صالح الردفانی» از نیروهای الحزام الامنی وابسته به اماراتی را در منطقه «عمائر الجیش» المنصور ترور کرده بودند.

به انتهای لیست رسیدید