ریزگرد

ریزگرد

مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا جمشیدیان پیش از ظهر امروز در آیین کاشت ۳۵۰ هزار نهال در خوزستان با شعار ملی نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز اظهار کرد: ۱۴ میلیون نهال در کشور غرس می‌شود که سهم خوزستان دو هزار و ۴۵۰ هکتار است و این کار را از محل اعتبارات صندوق توسعه در ریزگرد و کشاورزی، اعتبارات استانی و ملی انجام می‌دهیم. وی با اشاره به اینکه امروز به صورت نمادین ۳۰۰ هکتار از اراضی در حدود هشت شهر استان با ۴۳ هزار اصله نهال غرس کاری می‌شود، افزود: ۱۴ آذر یک روز نمادین است ولی اقدامات از یک ماه گذشته شروع و تاکنون یک هزار هکتار زیر کشت رفته و تا پایان فصل کشت مابقی عرصه را زیر کشت می‌بریم. مدیرکل منابع طبیعی خوزستان شعار امروز نهال کاری همگانی را برای سرسبزی ایران دانست و تصریح کرد: در این مکان یک کار مشارکتی و متفاوت با توجه به تقاضای انجمن داروسازان خوزستان انجام می‌شود؛ برای توسعه فضای سبز استان این انجمن در عرصه‌ای با مساحت ۲۰ هکتار درخت کاری و تا سه سال از آن مراقبت و نگهداری می‌کنند. جمشیدیان ابراز امیدواری کرد: امید می‌رود که این حرکت انجمن داروسازی خوزستان با توجه به منابع محدود دولت سرلوحه‌ای برای دیگر انجمن‌های استان باشد تا بتوانیم از ظرفیت‌های انجمن‌ها و نهادهای مردمی در توسعه فضای سبز خوزستان استفاده کنیم. جمشیدیان در پایان با تقدیر از حضور نهادهای مردمی و انجمن‌های دانش آموزی در مراسم نهال کاری ۱۴ آذر خوزستان گفت: در عرصه‌های بیابانی نیز نهال‌هایی به صورت متفاوت با آستانه تحمل بالاتر مثل شورگز، کنار و کهور کشت می‌کنیم.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی ظهر امروز در آیین کاشت ۳۵۰ هزار نهال در خوزستان با شعار ملی نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز اظهار کرد: در طرح مقابله با ریزگردها در طول چند سال گذشته اقدامات مؤثر خوبی انجام دادیم و تاکنون بیش از ۴۰ هزار هکتار را کنترل کردیم؛ یعنی برای ۲۵ هزار هکتار کشت نهال با درصد موفقیت‌های متفاوت کاشته شده و حدودا ۱۲ هزار هکتار را قرق، مدیریت و کنترل کردیم؛ بیش از ۲۰ هزار هکتار کانون شن‌های روان را مالچ پاشی و نهال کاری کردیم. وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت رفته بیابان‌ها و کنترل شن‌های روان طی سه سال اخیر به بالای ۵۰ هزار هکتار می‌رسد، افزود: برنامه ریزی سه سال برای حدود ۸۰ هزار هکتار بود که شاید تمام آن محقق نشود ولی به حدود ۶۰ هزار هکتار می‌رسیم. شریعتی اضافه کرد: سازگاری و ایستادن در مقابل ریزگردها را با خرید این تجهیزات افزایش می‌دهیم؛ در عین حال نیز نسبت به نهال کاری به منظور کنترل کانون‌های ریزگردها اقدام کردیم. استاندار خوزستان با اشاره به اینکه نهال کاری‌های انجام شده در بهبود هوای استان تأثیرگذار است، بیان کرد: شرایط زندگی استان را توسعه و ارتقا می‌دهد، همچنین توسعه پایدار و سبز را برای خوزستان رقم می‌زند. وی در پایان گفت: نگهداری به مدت سه سال از این اراضی را نیز خود انجمن داروسازان استان خوزستان برعهده گرفته و از تمام مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد نیز تقاضا داریم تا در امر خیریه درختکاری مشارکت داشته باشند.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: آمار و ارقام و رویکردی که وزارت جهاد کشاورزان در این حوزه داشته در طول تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است و امروز بهترین سیستم نوین در مزارع کشور ایجادشده و بیشترین اعتبارات در حوزه آب هزینه می‌شود. طلایی خاطرنشان کرد: در استان قم سطح اجرای آبیاری تحت‌فشار ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار بود اما امروز سیستم‌های آبیاری نوین و تحت‌فشار در قم ۵ هزار هکتار از اراضی را پوشش داده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: متأسفانه حوزه خاک در حفظ محیط‌زیست مورد کم‌توجهی قرار گرفته است، دراین‌باره نخستین اقدام در جهاد کشاورزی ایجاد دفتر خاک بود و در همایشی با موضوع خاک، مباحث حفظ و مزایای خاک برای محیط‌زیست مطرح شد. معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: فقر سفره‌های آبی، یک خطر جدی است و قم را تهدید می‌کند باید همه در توسعه فضای سبز با گیاهان کم‌مصرف مشارکت کنیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اعتبارات خوبی در این بخش هزینه شد و اصل کار که پخش سیلاب در مسئله بوده انجام شد و این هدیه‌ای به مردم قم در کاهش ریزگردهاست.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین20 ساعت قبل
استاندار خوزستان خبر داد: پیام خوزستان - اهواز- استاندار خوزستان گفت: نصب سامانه لیدار و سیستم آی ال اس (ILS) در فرودگاه اهواز به زودی، سازگاری استان برای مقابله با ریزگردها را ارتقا و توان پیش‌بینی ما از زمان وقوع پدیده ریزگرد را متحول خواهد کرد. شریعتی همچنین گفت: در طرح مقابله با ریزگردها در سالهای گذشته اقدامات موثری انجام شده و تاکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار از کانونهای ریزگرد کنترل شده است. وی افزود: همچنین در ۲۵ هزار هکتار کشت نهال انجام شده که درصد موفقیت نهالکاری در این اراضی متفاوت است و در نقاطی نیز این نهال کاری موثر نبوده و باید مجدد نهال کاری صورت گیرد. شریعتی بیان کرد: عمده فعالیتهای ما در کانون جنوب شرق اهواز بوده چرا که این منطقه جزو فعال‌ترین کانون‌های ریزگرد استان به شمار می‌رود. برچسب‌هااستانداری خوزستان خوزستان اهواز
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین21 ساعت قبل
مدیرکل منابع طبیعی خوزستان: پیام خوزستان - اهواز مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفت: در ۱۴ آذر که یک روز نمادین است، ۴۳ هزار اصله نهال در هشت شهر استان خوزستان غرس کاری می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا جمشیدیان پیش از ظهر امروز در آیین کاشت ۳۵۰ هزار نهال در خوزستان با شعار ملی نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز اظهار کرد: ۱۴ میلیون نهال در کشور غرس می‌شود که سهم خوزستان دو هزار و ۴۵۰ هکتار است و این کار را از محل اعتبارات صندوق توسعه در ریزگرد و کشاورزی، اعتبارات استانی و ملی انجام می‌دهیم. جمشیدیان ابراز امیدواری کرد: امید می‌رود که این حرکت انجمن داروسازی خوزستان با توجه به منابع محدود دولت سرلوحه‌ای برای دیگر انجمن‌های استان باشد تا بتوانیم از ظرفیت‌های انجمن‌ها و نهادهای مردمی در توسعه فضای سبز خوزستان استفاده کنیم. مدیرکل منابع طبیعی خوزستان با اشاره به انجام این حرکت عام المنفعه برای اولین بار در استان بیان کرد: در شهرهای زاگرسی از جمله گتوند و هفتکل نیز کار انجام می‌شود و در این حوزه از گونه‌های بومی مثل بنه، کلخونگ، بلوط و کنار استفاده می‌شود. جمشیدیان در پایان با تقدیر از حضور نهادهای مردمی و انجمن‌های دانش آموزی در مراسم نهال کاری ۱۴ آذر خوزستان گفت: در عرصه‌های بیابانی نیز نهال‌هایی به صورت متفاوت با آستانه تحمل بالاتر مثل شورگز، کنار و کهور کشت می‌کنیم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین21 ساعت قبل
استاندار خوزستان: پیام خوزستان - اهواز- استاندار خوزستان گفت: بیش از ۴۰ هزار هکتار بیابان در چند سال اخیر در استان کنترل شده است. وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت رفته بیابان‌ها و کنترل شن‌های روان طی سه سال اخیر به بالای ۵۰ هزار هکتار می‌رسد، افزود: برنامه ریزی سه سال برای حدود ۸۰ هزار هکتار بود که شاید تمام آن محقق نشود ولی به حدود ۶۰ هزار هکتار می‌رسیم. شریعتی اضافه کرد: سازگاری و ایستادن در مقابل ریزگردها را با خرید این تجهیزات افزایش می‌دهیم؛ در عین حال نیز نسبت به نهال کاری به منظور کنترل کانون‌های ریزگردها اقدام کردیم. استاندار خوزستان با اشاره به اینکه نهال کاری‌های انجام شده در بهبود هوای استان تأثیرگذار است، بیان کرد: شرایط زندگی استان را توسعه و ارتقا می‌دهد، همچنین توسعه پایدار و سبز را برای خوزستان رقم می‌زند. وی در پایان گفت: نگهداری به مدت سه سال از این اراضی را نیز خود انجمن داروسازان استان خوزستان برعهده گرفته و از تمام مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد نیز تقاضا داریم تا در امر خیریه درختکاری مشارکت داشته باشند.
مهرمهر22 ساعت قبل
محمدرضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینکه طرح نهضت جنگل‌کاری مشارکتی هم‌زمان با سراسر کشور در شاهرود نیز برنامه‌ریزی‌شده است، ابراز داشت: در این راستا ۴۰هزار نهال‌کاری تاغ در ۳۰۰ هکتار روستای دستجرد بخش بیارجمند شاهرود کاشته خواهد شد. وی بابیان اینکه در این روز ۵۰۰تاغ به عنوان نمادین در منطقه کاشته می‌شود، افزود: تاغ نقش بسیار مهمی در حفظ خاک و جلوگیری از ریزگرد در روستاهای ساکن این مناطق دارد. رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه امسال و سال قبل ۴۰۰هکتار تاغ کاری در شهرستان صورت گرفته است، ابراز داشت: تاغ گیاهی مقاوم به خشکی و شوری است که با توجه به کمبود منابع آبی می‌تواند مناسب‌ترین گونه در مناطق بیابانی باشد. کشاورزیان اضافه کرد: یکی از اقدامات منابع طبیعی دخیل کردن جوامع بومی در احیا و حفظ مناطق جنگلی و بیابانی است و معتقدیم هر چه میزان مشارکت‌های اجتماعی در این حوزه افزایش بیشتری یابد به همان میزان شاهد حفظ عرضه‌های منابع طبیعی خواهیم بود.
مهرمهر1 روز قبل
وی بابیان اینکه طی مدت مذکور دو هزار و ۴۱۵ کیلوگرم چوب گز در شاهرود از متخلفان شناسایی‌شده است، افزود: گیاه گز مقاومت بسیار بالایی نسبت به خشکی و شوری خاک دارد که نقش آن در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک غیر قابل انکار است. رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه طی این مدت نیز ۳٫۲ متر مکعب انواع چوب جنگلی کشف‌شده است، ابراز داشت: این درختان جنگلی شامل سرخدار، اوجا، ممرز و غیره می‌شود که البته باید گفت قاچاقچیان چوب به ازای هر کیلوگرم چوب و زغال جریمه نقدی خواهند شد. کشاورزیان بابیان اینکه طی ۹ ماهه گذشته از سال‌جاری ۳۰ قاچاقچی چوب درختان جنگلی، تاغ و گز در شاهرود دستگیر شدند، تصریح کرد: برای همه این افراد تشکیل پرونده قضایی صورت گرفته است. وی با تاکید بر اینکه آسیب وارده به محیط‌زیست و منابع طبیعی به هیچ عنوان قابل جبران نیست، گفت: گشت‌های موتوری و خودرویی در عرصه‌های ملی، جنگلی و بیابانی شهرستان به صورت ۲۴ ساعت فعال است. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود همچنین افزود: با توجه به وسیع بودن عرصه تلاش شد تا از افراد محلی نیز برای مشارکت در حفاظت عرصه‌های منابع طبیعی و مقابله با قاچاق چوب و زغال تاغ استفاده شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، حامد فرضی در نشست خبری با اصحاب رسانه که بعد از ظهر امروز در سالن اجتماعات اداره کل منابع طبیعی استان البرز برگزار شد، اظهار داشت: فراخوان عمومی در زمینه کاشت ۱۴ میلیون نهال در روز پنجشنبه آغاز می‌شود. وی افزود: اجرای پروژه جنگل کاری در حوزه‌های منابع طبیعی استان البرز در چهار شهرستان کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ، اشتهارد وبخشی از شهرستان طالقان در غالب پروژه بذر کاری اجرایی می‌شود. مدیرکل منابع طبیعی استان البرز با بیان اینکه ۲۰۰ هکتار بذرکاری در شهرستان طالقان انجام می‌شود، گفت: ۱۰۰ هکتار درخت کاری در حد فاصل شهرستان اشتهارد و اشتهارد انجام می‌شود که مقدمات اولیه کار که شامل حفرچاله‌ها انجام و نهال به عرصه‌ها منتقل شده است. وی با بیان اینکه گونه‌هایی که وارد عرصه‌های ۱۰۰ هکتاری جنگل کاری شده در فاز اول ۱۰۰ هکتار است، عنوان کرد: در فاز دوم ۷۲ هکتار در بوستان بزرگ امام حسن عسگری (ع) به این عرصه اضافه می‌شود. وی با بیان اینکه استان البرز تراکم جمعیت بالایی دارد و در یک گستره محدود در حال زندگی هستند، خاطرنشان کرد: باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کرد که همه مردم شرایط پایدار از حیث سکونت و محیط زیست برای مردم فراهم شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/البرز مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: در البرز ۲۴ هزار هکتار کانون ریزگرد بیابان وجود دارد و با توجه به برداشت بی رویه از منابع آبی متاسفانه شاهد پیشرفت عرصه‌های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی البرز هستیم. به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: در این قالب این شاهد جنگل کاری در کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ و اشتهارد هستیم. وی توضیح داد: بدون شک کاشت این درختان در این‌ عرصه نقش مهمی در توسعه فضای سبز استان البرز و پوشش منطقه‌ای آنجا دارد. این مسئول ادامه داد: در البرز ۲۴ هزار هکتار کانون ریزگرد بیابان وجود دارد و با توجه به برداشت بی رویه از منابع آبی متاسفانه شاهد پیشرفت عرصه‌های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی البرز هستیم. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز تاکید کرد: در سال‌های قبل اقدامات بسیار بزرگی برای بیابان زدایی در سطح ۱۲ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی استان صورت گرفته است.
مهرمهر1 روز قبل
وی با اشاره به اهمیت پروژه‌های جنگل کاری، گفت: در حوزه منابع طبیعی اجرای پروژه‌های جنگل کاری در سطح شهرستان کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ و اشتهارد دنبال می‌شود. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: پروژه بذرکاری در ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان طالقان اغاز شده است. فرضی ادامه داد: در استان البرز کانون ریزگرد را در سطح ۲۴ هزار هکتار عرصه بیابانی داریم و با توجه به برداشت بی رویه از منابع آبی متاسفانه شاهد پیشرفت عرصه‌های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی هستیم. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی و آگاهی مردم از خطراتی که منابع طبیعی را تهدید می‌کند، گفت: البرز استانی صنعتی تلقی می‌شود اما ظرفیت‌های خوبی در گردشگری و یا کشاورزی دارد که توجه به آن نقش مهمی در توسعه استان دارد. وی ادامه داد: یکسری ادوات و آلات نیز منابع طبیعی در اختیار دهیاری‌ها و شوراهای روستایی قرار داده تا اگر آتش سوزی در سطح جنگل‌ها داشتیم بتوانند به موقع ورود کرده و اقدام کنند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، جلال حسن شاهی پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: سازمان جنگلها و مراتع کشور طرح سراسری کاشت چهار میلیون نهال در سراسر کشور را با شعار «نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز» روز ۱۴ آذر اجرا می‌کند. وی افزود: در اجرای طرح سراسری کاشت نهال با شعار ننهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز» کاشت چهار میلیون نهال درسراسر کشور در ۱۴ آذرماه در عرصه‌های منابع طبیعی انجام می‌شود. وی ادامه داد: سهمیه رفسنجان در این طرح ۴ هزار گونه گیاهی تاغ است که این تاغ‌ها روز ۱۴ آذرماه در مسیر «کبوترخان – رفسنجان» کاشت می‌شود که از پنج روز قبل این طرح در شهرستان آغاز شده و تا پایان ۱۵ دیماه ۳۰ هزار نهال کاشته خواهد شد. ضمن اینکه سرویس ایاب و ذهاب ساعت ۸ صبح روز ۱۴ آذرماه از محل اداره منابع طبیعی رفسنجان مهیا است. حسن شاهی اظهار کرد: منطقه پیشنهادی رفسنجان برای اجرای این طرح مسیر رفسنجان- کبوترخان است، از آنجایی که این منطقه حساس به فرسایش بادی است برای کاهش اثرات ریزگرد، فرسایش بادی و کاهش خسارت به مناطق پایین دستی، تاسیساتی و روستایی نیازمند پوشش گیاهی در این مناطق هستیم.
ایمناایمنا2 روز قبل
انواع بیماری‌های ریه بینابینیتمامی انواع بیماری ریه بینابینی باعث ضخیم‌شدن انترستیس می‌شوند؛ این ضخیم‌شدن ممکن است به علت التهاب، زخم، یا تجمع مایع اضافی ایجاد شود. بعضی از اشکال بیماری ریه بینابینی کوتاه مدت بوده، در حالی که بعضی دیگر مزمن و جبران‌ناپذیر است. پنومونی یا پولمونیت بینابینی: نوعی بیماری ریه بینابینی بوده که اغلب با بیماری‌های خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی یا اسکلرودرمی همراه است. پنومونی بینابینی دسکواماتیو: یک بیماری ریه بینابینی که تا حدودی ناشی از سیگار کشیدن است. مصرف داروهایی مانند نیتروفورانتوئین، آمیودارون، بلومویسین نیز در ایجاد بیماری ریه بینابینی نقش دارند؛ البته تنها درصد کمی از بیماری‌های ریه بینابینی ناشی از این عوامل بوده و علت اکثر این بیماری‌ها ناشناخته است.
فارسفارس2 روز قبل
مخترع ایلامی موفق به اختراع ماسکی ضد ریزگرد شده که هیچ‌گونه نمونه مشابه در داخل و خارج کشور ندارد. اختراع این ماسک هیچ‌گونه مشابه داخلی و خارجی نداردعلی فتاحی، مخترع ایلامی در توضیح اختراع خود می‌گوید: این ماسک بر اساس جذب ذرات به رطوبت عمل می‌کند، ذرات معلق موجود در داخل هوای ورودی جذب لایه‌های مرطوب نانو در داخل فیلتر می‌شود و در نتیجه هوای تمیز وارد ریه‌ها می‌شود. این مخترع ایلامی تصریح کرد: این ماسک هیچ‌گونه نمونه مشابه در داخل و خارج کشور ندارد و مزیت آن نسبت به سایر ماسک‌ها قیمت پایین، کارایی بالا و تنفس راحت‌تر است. وی ادامه داد: در صورت حمایت مسوولان و سرمایه‌گذاری مناسب، می‌توان این ماسک را با برند ایرانی، نه تنها در داخل کشور بلکه در کل منطقه به فروش رساند و سبب تولید ثروت و ایجاد اشتغال شد. سرمایه‌گذاری بر نخبگان کشور و توجه به نیروی داخلیسرمایه انسانی عامل موثری در رشد و توسعه اقتصادی، پر کردن شکاف عمیق تکنولوژیکی، کاهش نقش مزیت نسبی طبیعی و افزایش نقش مزیت نسبی اکتسابی کشورهای در حال توسعه، محسوب می‌شود.
رکنارکنا2 روز قبل
به گفته فرماندار ریگان در حال حاضر علاوه بر اینکه ریزگردها بلای سلامتی آحاد مردم این شهرستان بخصوص نونهالان شده، بیش از هزاران دانش آموز در مدارس غیر استاندارد و خشتی و گلی در مقابل کمترین زلزله و یا سیل بنیان کن جانشان در معرض تهدید قرار دارد. باقری با اشاره به محرومیت شهرستان خواستار ساخت واحد‌های آموزشی مقاوم توسط خیرین در این شهرستان شد. فرماندار ریگان اضافه کرد: با توجه به مهاجرت پذیری در شهرستان ریگان رشد جمعیتی دانش آموزان در مدارس این شهرستان نیز افزایش یافته است. باقری بیان داشت: دانش آموزان امسال در شهرستان از ۱۴هزار نفر به ۱۶هزار نفر افزایش یافته است. ریگان به عنوان یکی از قطب‌های نخیلات استان کرمان در ۲۸۵کیلومتری شرق این استان قرار گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
لذا معاونت و ستاد برای بومی‌سازی این فناوری‌ها برنامه راه تهیه کرده و بر اساس آن نیز حرکت می‌شود. دستیابی به فناوری‌های با مصرف انرژی کمتر و بالاترین راندمان از دیگر برنامه‌های این ستاد است. با ارائه، تصویب و اجرای طرح­‌های فناورانه قطعا بومی‌­سازی، ثروت آفرینی و کارآفرینی در زیست بوم آب کشور را شاهد خواهیم بود. در این کارگروه بر اساس بررسی و روندی که دارند، تاکنون ۲ مالچ زیستی تولیدشده مورد تایید قرار گرفته است. استحصال آب از باراندبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست گفت: در تهران هر فرد در شبانه‌روز حدود ۲۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند که متوسط مصرف جهانی نصف این میزان است.
ایسناایسنا3 روز قبل
«امیر زواری» یکی از کشاورزان منطقه «رودابان» وسعت اراضی کشاورزی این منطقه در قسمت جنوبی و جنوب‌غرب ساوه را قریب به سه هزار هکتار بیان کرد که در سالجاری افزون بر ۱۲۰۰ هکتار از اراضی آن زیر کشت پائیزه رفته است. برای روستای الوسجرد حقابه از سدالغدیر تخصیص یافته و برای رودابان قطره‌ای آب نمی‌دهند و جالب اینکه کشاورزان روستای الوسجرد مازاد آبی که از سدالغدیر سهم دارند را با قیمت بالایی به کشاورزان منطقه رودابان می‌فروشند. وی افزود: این بی‌عدالتی است که سهمی از آب الغدیر برای رودابان در نظر گرفته نمی‌شود و باید برای تامین آب مورد نیاز اراضی، آب را از بهره‌برداران خریداری کنند. این ذرات که با نام «ریزگرد» شناخته می‌شوند، چند سالی است که گریبان شهر ساوه را نیز گرفته‌اند. هدایت فاضلاب جنوب شهر ساوه به رودابان موجب شده است که حتی عده‌ای فرصت طلب نیز وسوسه شده و اقدام به کشت محصولات زراعی با آب فاضلاب کنند که خطر جدی برای سلامت انسان به شمار می‌رود.
ایسناایسنا4 روز قبل
لذا معاونت و ستاد برای بومی‌سازی این فناوری‌ها برنامه راه تهیه کرده و بر اساس آن نیز حرکت می‌شود. دستیابی به فناوری‌های با مصرف انرژی کمتر و بالاترین راندمان از دیگر برنامه‌های این ستاد است. با ارائه، تصویب و اجرای طرح­‌های فناورانه قطعا بومی‌­سازی، ثروت آفرینی و کارآفرینی در زیست بوم آب کشور را شاهد خواهیم بود. در این کارگروه بر اساس بررسی و روندی که دارند، تاکنون ۲ مالچ زیستی تولیدشده مورد تایید قرار گرفته است. استحصال آب از باراندبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست گفت: در تهران هر فرد در شبانه‌روز حدود ۲۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند که متوسط مصرف جهانی نصف این میزان است.
مازن آنلاینمازن آنلاین4 روز قبل
براساس این گزارش با به زیرآب رفتن بخش زیادی از این اراضی خشک تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران، دست تالاب خواران نیز از تصاحب این اراضی نسبت به گذشته کوتاه شد. براساس این گزارش میزان بارش باران مازندران در سال زراعی ۹۸-۹۷ حدود ۸۵۴ میلی متر و ۳۳۷ میلی متر بیشتر از سال آبی ۹۶-۹۷ بود. پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی میانکاله مشتمل بر شبه ‌جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده در جنوب غربی دریای خزر است. شبه جزیره و پناهگاه حیات وحش میانکاله زیستگاه زمستان‌گذرانی و جوجه‌آوری حدود یکصد گونه پرنده آبزی و کنار آبزی است. برچسب‌هااداره کل حفاظت محیط زیست مازندران تالاب میانکاله خشکسالیپروندهٔ خبریچالش در میانکاله
همشهریهمشهری5 روز قبل
وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه طی یک هفته گذشته در رقم یک‌ هزار و ۲۷۱ متر و ۲۴ سانتی‌متر ثابت مانده است، اظهار داشت: ارتفاع دریاچه نسبت به سال گذشته ۹۱ سانتی‌متر و نسبت به هفته گذشته یک‌ سانتی‌متر افزایش دارد. سرخوش با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با کمترین سطح ثبت شده برای آن یک‌متر و ۲۲ سانتی‌متر افزایش یافته است، افزود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در برخی نقاط تا ۱۱۳ سانتی‌متر عمیق‌تر شده و همین امر در کنار بارش‌های مناسب و کاهش محسوس دما، میزان تبخیر آب در تابستان گذشته را کاهش داده است. وی ادامه داد: قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد. سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌های آینده و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها سالانه نزدیک به یک‌ متر افزایش پیدا می‌کند. هر چند تراز یک‌ هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده است ولی این دریاچه در تراز یک‌ هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه ولیعصر (عج) خوزستان با اشاره به اینکه بسیج سازندگی خوزستان بیابان‌زدایی و مبارزه با ریزگرد‌ها را از سال ۱۳۹۴ با کشت ۷۵۰ هکتار از گونه‌های مقاوم در منطقه هندیجان آغاز کرد، گفت: در سال ۱۳۹۵ با کشت سه هزار و صد هکتار در منطقه فوق بحرانی جنوب شرق اهواز ادامه داد که در حال حاضر در حال نگهداری و مراقبت است. وی ادامه داد: این سازمان افتخار دارد با بکارگیری بسیجیان و جهاد گران گروه‌های جهادی و همچنین استفاده از ظرفیت نیروی کار بومی و متخصص منطقه درمجموع با بیابان‌زدایی بیش از ۴ هزار هکتار گام مؤثری هم در مبارزه با ریزگرد و ایجاد اشتغال برای اهالی آن مناطق بردارد. وی در رابطه با پروژه‌های عمرانی گفت: احداث و تعمیر مسکن برای مددجویان، احداث و تعمیر زیرساخت‌های روستایی شامل راه، پل، آب‌رسانی، کانال آبیاری و لایروبی انهار، احداث و تعمیر اماکن فرهنگی، ورزشی و مذهبی مانند مساجد حسینیه‌ها، مزار شهدا، خانه‌ی عالم و مجموعه‌های ورزشی روباز، احداث و تعمیر اماکن آموزشی (حوزه‌های علمیه و مدارس)، احداث و تعمیر اماکن بهداشتی و درمانی (خانه‌ی بهداشت و درمانگاه) از جمله پروژه‌های عمرانی صورت گرفته هستند. وی اضافه کرد: مدیریت حرکت‌های جهادی بسیج سازندگی خوزستان با ثبت، سازماندهی و هدایت ۶۵۰ گروه جهادی در عرصه‌های مختلف عمران، فرهنگی، آموزشی، مشاوره و روانشناسی، خدمات اجتماعی، پزشکی و درمانی، امور خیریه و.. اقدامات شایان و مؤثری را به نیازمندمان ارائه می‌نماید. مسئولسازمان بسیج سازندگی سپاه ولیعصر (عج) خوزستان با بیان اینکه حداقل ۴۵۰ گروه جهادی از ابتدای سال به مناطق محروم اعزام و بیش از ۴۰۰ پروژه عمرانی دادند، تصریح کرد: در مجموع ۶۶۱ پروژه قابل افتتاح در هفته بسیج هستندانتهای پیام/ ۳۳۱/ز
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان سردار غلامرضا سلیمانی عصر امروز در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی انتقال و ساخت روستای برفیان اظهار داشت: خوشحالیم این توفیق نصیب سپاه همدان شد تا عملیات اجرایی احداث واحدهای مسکونی روستا در مکانی جدید را شروع کند. وی تصریح کرد: روستاها محور اصلی در اقتصاد مقاومتی را تشکیل می‌دهند و نقشی سازنده در این عرصه دارند. رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور بیان کرد: با توجه به رفع تنگناهایی که برای روستاها وجود دارد امیدواریم شاهد زندگی بهتر با شرایط مطلوب‌تر برای مردم روستا باشیم. وی ابراز کرد: در طرح همگام با کشاورز در تلاشیم با انتقال الگوهای علمی میزان بهره برداری از محصولاتی مانند گندم، جو، کلزا و برنج را افزایش دهیم. رییس سازمان بسیج مستضعفین کشور تصریح کرد: در تلاشیم میزان بهره برداری از این شرایط را برای ملت ایران به حداکثر برسانیم و در رونق تولید و مبارزه با بیکاری سال آینده برنامه بلند و چابکی را داشته باشیم.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/قزوین مدیر کل سازمان حفاظت محیط‌ زیست استان قزوین گفت: در حال حاضر تالاب الله‌آباد خشک شده و هر روز بر میزان خشکی آن بیشتر می‌شود و یکی از کانون‌های ریزگرد در کشور است اما با استفاده از فن‌آوری‌های موجود می‌توان جلوی خشک شدن آن را گرفت. عباس‌نژاد تصریح کرد: ایران به‌اندازه کل قاره اروپا منابع گیاهی دارد و یا در استان قزوین ۲۰ قلاده پلنگ شناسایی شده این در حالی است که در کشور ارمنستان تنها ۱۲ پلنگ سرشماری شده است. به گزارش ایسنا، مدیر کل سازمان حفاظت محیط‌زیست استان قزوین تأکید کرد: باید صنایع ما به سمت تکنولوژی‌هایی برود که ضمن تولید و بهره‌وری بالا بتواند سازگاری بیشتری با محیط‌زیست و منابع طبیعی داشته باشد. این مسئول افزود: در حال حاضر تالاب الله‌آباد خشک شده و هر روز میزان خشکی آن بیشتر می‌شود و یکی از کانون‌های ریزگرد در کشور است اما با استفاده از فن‌آوری‌های موجود می‌توان جلوی خشک شدن آن را گرفت. مدیر کل سازمان حفاظت محیط‌زیست استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: نیازهای نسل امروز و آینده را باید در نظر گرفت و نسبت به انجام تعهدات بین‌المللی توجه لازم را داشت.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، جلسه زیست‌بوم استان با حضور مدیرکل محیط‌زیست قم، محسن بهشتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم، مهران حیدری مدیرکل هواشناسی قم و برخی از مسئولان و کارشناسان عرصه محیط‌زیست استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد. مدیرکل هواشناسی قم عنوان کرد: در استان قم بیش از ۱۰۵ هزار هکتار کانون اصلی گردوغبار و ۱۶ کانون تولید گردوغبار در محدوده قم شناسایی‌شده است. نصب و فعال‌سازی دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهرک پردیسان و شکوهیه مورد تاکید باشدوی افزود: نصب و فعال‌سازی دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهرک پردیسان و شهرک صنعتی شکوهیه به‌شدت احساس می‌شود. اوروجی گفت: درحال حاضر مهم‌ترین چالش زیست‌محیطی این استان، گردوغبار است که مسئولان با حساسیت این موضوع را پیگیری می‌کنند. مدیرکل محیط‌زیست قم با انتقاد از عدم اجرای درست رهاسازی‌های زیست‌محیطی گفت: سد الغدیر ساوه به‌شرط رهاسازی زیست‌محیطی احداث شد اما بعد از بهره‌برداری رهاسازی‌های پیش‌بینی‌شده به دست فراموشی سپرده‌شده است.
ایلناایلنا2 هفته قبل
نماینده مردم مرودشت در مجلس با بیان اینکه سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب آب از مرزهای کشور خارج می‌شود، یادآور شد: کشورهای عربی امروز ۸ میلیارد مترمکعب آب توسط آب شیرین‌کن‌ها از خلیج فارس برداشت می‌کنند اما ایران کمتر از ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از این دریا برداشت می‌کند. برومندی یادآور شد: ما سالانه ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر داریم که این آمار مربوط به ۱۵ سال اخیر است از سوی دیگر حدود ۶۲ میلیارد مترمکعب در حوزه آب چاه‌ها، چشمه و قنوات استفاده می‌شود، همچنین حدود ۳۷ میلیارد مترمکعب در حوزه آب‌های سطح استفاده می‌کنیم و حدود ۵۲ میلیارد مترمکعب حجم سدها بوده که ۳۷ میلیارد مترمکعب آن قابل تنظیم است و از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب نیزسالانه ۹۵ میلیارد مترمکعب مصرف می‌کنیم. وی عنوان کرد: در استان فارس سالانه ۱٫۵ میلیارد مترمکعب به سمت خلیج فارس می‌رود که با ایجاد سد بشارتنگسرخ می‌توانیم مانع از هدررفت این میزان آب شویم. وی افزود: در کشور ۸ میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می‌شود که ۷۵ درصد آن از طریق اجرای سیستم‌های تصفیه‌خانه و فاضلاب قابل برگشت به چرخه مصرف است که هم اکنون از این میزان ۱٫۲ میلیارد مترمکعب به چرخه برمی‌گردد که نشان‌ می‌دهد هنوز می‌توانیم ۵ میلیارد مترمکعب از این طریق و پساب تصفیه شده صنعتی تولید کنیم. این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: هم اکنون کشورهای عربی از آب خلیج فارس به وسیله آب شیرین‌کن‌ها ۸ میلیارد مترمکعب برداشت می‌کنند اما ایران کمتر از ۲۰۰میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کند و این در حالی است که می‌توان آب مورد نیاز استان فارس و بوشهر را از طریق آب شیرین‌کن‌ها از خلیج فارس برداشت کرد چرا که امارات متحده عربی با تصفیه‌خانه جدیدی که راه‌اندازی کرده روزانه ۵ میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس برداشت می‌کند و عربستان سعودی نیز روزانه ۱۰میلیون مترمکعب از این منبع آبی برداشت می‌کند که به اکوسیستم دریا لطمه وارد می‌کند.
خانه ملتخانه ملت2 هفته قبل
برومندی یادآور شد: ما سالانه ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر داریم که این آمار مربوط به ۱۵ سال اخیر است از سوی دیگر حدود ۶۲ میلیارد مترمکعب در حوزه آب چاه‌ها، چشمه و قنوات استفاده می‌شود، همچنین حدود ۳۷ میلیارد مترمکعب در حوزه آب‌های سطح استفاده می‌کنیم و حدود ۵۲ میلیارد مترمکعب حجم سدها بوده که ۳۷ میلیارد مترمکعب آن قابل تنظیم است و از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب نیزسالانه ۹۵ میلیارد مترمکعب مصرف می‌کنیم. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بخشی از سوال بنده به آب‌های مرزی برمی گردد چرا که سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب آب از مرزهای کشور خارج می‌شود که این یک مسئله قابل توجه است که مقام معظم رهبری نیز به این موضوع عنایت ویژه داشتند چرا که اگر بتوانیم از خروج این آب‌ها جلوگیری کنیم بسیاری از نابسامانی‌های حوزه آب به پایان خواهد رسید. وی عنوان کرد: در استان فارس سالانه ۱٫۵ میلیارد مترمکعب به سمت خلیج فارس می‌رود که با ایجاد سد بشارتنگسرخ می‌توانیم مانع از هدررفت این میزان آب شویم. وی افزود: در کشور ۸ میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می‌شود که ۷۵ درصد آن از طریق اجرای سیستم‌های تصفیه‌خانه و فاضلاب قابل برگشت به چرخه مصرف است که هم اکنون از این میزان ۱٫۲ میلیارد مترمکعب به چرخه برمی‌گردد که نشان‌ می‌دهد هنوز می‌توانیم ۵ میلیارد مترمکعب از این طریق و پساب تصفیه شده صنعتی تولید کنیم. این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: هم اکنون کشورهای عربی از آب خلیج فارس به وسیله آب شیرین‌کن‌ها ۸ میلیارد مترمکعب برداشت می‌کنند اما ایران کمتر از ۲۰۰میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کند و این در حالی است که می‌توان آب مورد نیاز استان فارس و بوشهر را از طریق آب شیرین‌کن‌ها از خلیج فارس برداشت کرد چرا که امارات متحده عربی با تصفیه‌خانه جدیدی که راه‌اندازی کرده روزانه ۵ میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس برداشت می‌کند و عربستان سعودی نیز روزانه ۱۰میلیون مترمکعب از این منبع آبی برداشت می‌کند که به اکوسیستم دریا لطمه وارد می‌کند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی خواستار جلوگیری از کوچک‌شدن سفره کشاورزان شد. دستکاری بشر در اکوسیستم نیز باعث می‌شود بحران بعدی بحران‌ آب باشد؛ به خصوص که کشور ما جزو مناطق خشک و نیمه‌خشک است و متوسط بارندگی در آن ۲۴۰ میلی‌متر است. ما ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر داریم و ۵۲ میلیارد مترمکعب حجم سدهای ماست. وی با بیان این‌که کشورهای عربی هفت تا هشت میلیارد مترمکعب آب از خلیج فارس شیرین می‌کنند، گفت: این درحالی است که ایران کمتر از ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب برمی‌دارد. به همین میزان هم سفره کشاورزان کوچک می‌شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 هفته قبل
سلامت نیوز: ساکنان «کوی علوی»، «پردیس»، «کوی مشعلی» و «عین‌ دو» اهواز باران دوست ندارند؛ مردم «کوت عبدالله» و «قلعه‌کنعان» کارون هم. دیو بدبوی خفته زیر پوست شهر بیدار می‌شود تا شهر را تصرف کند. شب‌های بدبوی کارونباران که می‌بارد، شهر می‌شود پارکینگ ماشین‌هایی که در ترافیک پشت‌به‌پشت هم ایستاده‌اند. «تا به امروز اقدام ملموسی نبوده و مدفون‌شدن خیابان‌ها و کوچه‌‌های شهر، خود گواه نبود اراده‌ای برای ساماندهی فاضلاب اهواز است. مشکل فاضلاب بارها مطرح شده، البته کارهایی هم انجام شده است.
همشهریهمشهری2 هفته قبل
آلودگی‌های ناشی از خودروهای هیبرید الکتریکیکی از اصلی‌ترین آثار منفی خودروها بر محیط زیست سوخت‌های مولد مه‌دود است. یک اثر منفی این خودروها روی محیط زیست، به نوع منبعی که انرژی مورد نیاز برای شارژ این خودروها را تامین می‌کند وابسته است. در این موارد استفاده از خودروهای پلاگین هیبرید آلاینده‌هایی را در هوا رها می‌کند که به اندازه خروجی اگزوز (و شاید بیشتر) برای محیط زیست مضر هستند. پژوهش‌های متعددی نشان داده باتری‌های سنتی سربی اسیدی مقادیر بالایی سرب سمی دارند که یه محیط زیست نشت خواهد کرد. این عملیات به محیط زیست صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند.
مهرمهر2 هفته قبل
خبرگزاری مهر، گروه جامعه: اغلب درباره خودروهای هیبرید الکتریک گفته شده که این خودروها کارایی انرژی بالاتری دارند و برای محیط زیست مفید به شمار می‌روند. آلودگی‌های ناشی از خودروهای هیبرید الکتریکیکی از اصلی‌ترین آثار منفی خودروها بر محیط زیست سوخت‌های مولد مه‌دود است. به طور میانگین، خودروهای هیبرید کوچک تنها ۱۰ درصد کمتر گازهای آلاینده مولد مه‌دود تولید می‌کنند. یک اثر منفی این خودروها روی محیط زیست، به نوع منبعی که انرژی مورد نیاز برای شارژ این خودروها را تامین می‌کند وابسته است. پژوهش‌های متعددی نشان داده باتری‌های سنتی سربی اسیدی مقادیر بالایی سرب سمی دارند که یه محیط زیست نشت خواهد کرد.

به انتهای لیست رسیدید