زاینده رود

زاینده رود

تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
همچنین بیشتر مشکلات تالاب گاوخونی مربوط به کل حوضه آبریز است. این تالاب با وجود بارش‌های فراوان در اوایل امسال همچنان خشک و بی‌آب بود و فقط ۲۰ درصد تالاب گاوخونی آبگیری شد و همین میزان در حال فرو نشستن بوده و تا فعال شدن فاصله بسیاری داشت. در این شرایط خبرهای منتشر شده در فضای رسانه‌ها حاکی بسته شدن مجدد آب زاینده‌رود در آخر خرداد ماه بود. وی درباره اینکه تامین حقابه زیست محیطی و نگرانی از تالاب گاوخونی یکی از مهمترین دغدغه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان است، افزود: زاینده رود با احیای ۱۳۰ کیلومتر مسیر خشک رودخانه به تالاب گاوخونی رسیده است. مشکلات زیست‌ محیطی تالاب گاوخونی مربوط به امروز و دیروز نیست.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
ایسنا/یزد نمایشگاه ایرانشناسی تاریخی محیط زیست ایران به همت دانشجویان کارشناسی ارشد رشته‌های ایران‌شناسی، تاریخ و انجمن علمی در دانشگاه یزد دایر شد. در این نمایشگاه که تا ۲۶ آذرماه دایر خواهد بود، گزارشی از کاوش و تحقیقات شانزده دانشجوی دانشگاه یزد که در قالب چند گروه روی موضوعاتی نظیر روستاهای خاص ایران، کوه‌ها و دره‌ها، آب‌ها و رودها، سفرنامه‌های جهانگردان خارجی که از ایران عبور کردند، گونه‌های گیاهی و جانوری و میوه‌های ایران با درنظر گرفتن سوابق تاریخی، انجام شده، به نمایش درامده است. ارائه گزارشی از احجار باستانی و وضعیت کنونی گونه‌های جانوری نظیر یوزپلنگ، قوچ، شوکا، مرال، عقاب، هما، سمندر و غیره و گیاهی مانند سرو ایرانی از دیگر ویژگی‌های این نمایشگاه است. همچنین در این نمایشگاه، وجه تسمیه، جایگاه تاریخی و گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در دریاچه‌ها و رودهای تاریخی ایران مانند خزر، ارومیه، بختگان، هامون، هیرمند، پریشان، زریبار، گهر، زاینده رود و سفیدرود که مورد مطالعه قرار گرفته، ارائه شده است. بازدید از نمایشگاه ایرانشناسی تاریخی محیط زیست ایران که در جنب ساختمان معاد دانشگاه یزد دایر شده، برای عموم آزاد است.
سینماپرسسینماپرس19 ساعت قبل
سینماپرس: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: نکته‌ای که متأسفانه در اکثر سریال‌ها و فیلم‌های ما توجه نمی‌شود؛ همه در ایفای نقش و نوع سوژه و موضوع به تکرار افتاده‌اند. این روزها هم در سریال «بیگانه‌ای با من است» مشغول به کار است و به تعبیر خودش در سریال جدید ابوالقاسم طالبی ایفای نقش می‌کند. آثار کارنامه‌ام کم‌تعدادند اما افتخار دارندمن اعتقاد دارم اگر در کاری قرار بگیرم که از آن لذت نبرم قطعا به هیچ‌کس هم نمی‌توانم لذتش را انتقال بدهم. الان در کار بازیگری ما همینطور شده، ‌ کسی که نقش دزد را خوب بازی کند می‌گویند یک نقش دزد داریم به فلانی بگویید بازی کند. همه در ایفای نقش، سوژه و موضوع به تکرار افتاده‌اندسریال «یادآوری» را دوست داشتم و خوشحالم این نقش را پذیرفتم؛ کار با حجت قاسم‌زاده اصل دلنشین بوده و باز هم پیشنهادی باشد جلوی دوربینش قرار می‌گیرم.
مهرمهر1 روز قبل
حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه از تاریخ پانزدهم آذرماه آب جاری در زاینده رود به سمت تالاب گاوخونی هدایت شده است، اظهار داشت: با اتمام توزیع آب کشاورزی در شبکه‌های آبشار و رودشتین جهت کشت پاییزه، آب جاری موجود در سد رودشتین به سمت تالاب گاوخونی روانه شده است. وی با تاکید بر اینکه تامین حقابه زیست محیطی و نگرانی از تالاب گاوخونی یکی از مهمترین دغدغه هاست، تصریح کرد: مخزن سد زاینده رود در روز شنبه ۳۰۵ میلیون متر مکعب رسیده است و میزان بارش ۲۴ ساعت گذشته در چلگرد ۴۹ میلیمتر بوده است و ورودی به سد زاینده رود ۲۱ و خروجی از آن ۱۵ متر مکعب بر ثانیه است.
ایلناایلنا1 روز قبل
وقتی رندوم تیم‌های دیگر را نگاه می‌کنیم تیم ایران به لحاظ گرفتن عنوان‌های نخست در آسیا، تیم دوم قرار دارد. به ستاره نیست و ما چیزهایی می‌بینیم که ما را از فوتبال آسیا جدا کرده است. شما نگاه کنید الهلال عربستان قهرمان آسیا می‌شود و سه پله در بهترین لیگ‌های آسیا صعود می‌کند و ما پنجم می‌شویم. تیم قطر را قبلا محاکمه می‌کردیم به خاطر وقت تلف کردن اما حالا چطور از روی ما رد می‌شود. این تیم قهرمان آسیا که با خون دل درست شده بود تمام ابرقدرتهای آسیا را شکست داده بود.
ایمناایمنا2 روز قبل
حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به اتمام توزیع آب کشاورزی در شبکه‌های آبشار و رودشتین برای کشت پاییز اظهار کرد: از ساعت چهار بامداد روز شنبه ۱۶ آذرماه آب جاری در رودخانه زاینده رود از سد رودشتین با حجم ۱۲ مترمکعب در ثانیه به سمت تالاب گاوخونی روانه شده است. وی با بیان اینکه توزیع آب برای کشت پاییزه دوم کشاورزان اصفهان از اواخر اسفندماه خواهد بود، افزود: رهاسازی حداقلی آب به سمت تالاب گاوخونی به احتمال قوی تدوام جریان آب به سمت تالاب گاوخونی متعاقبا اعلام می‌شود. وی گفت: ذخیره کنونی سد زاینده رود ۳۰۵ میلیون مترمکعب ورودی به آن ۲۸ مترمکعب و خروجی از آن ۱۵ مترمکعب در ثانیه است. به گزارش خبرنگار ایمنا، این دومین بار در پاییز امسال است که به منظور تامین بخشی از حقابه تالاب بین المللی گاوخونی، زاینده رود به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی می‌شود. ۱۱ مهرماه امسال نیز پس از توقف توزیع آب برای کشت تابستانه، جریان زاینده رود از سد رودشتین به سمت تالاب گاوخونی روانه شد و در مدت ۳۹ روز حدود ۱۱ میلیون و چهارصد هزار مترمکعب آب وارد تالاب بین المللی گاوخونی شد.
ایمناایمنا2 روز قبل
حسن ساسانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در پاسخ به این که با وجود کاهش خروجی زاینده رود از بامداد ۱۳ آذرماه اما همچنان آب در بستر رودخانه جاری است، اظهار کرد: خروجی سد زاینده رود از ۱۵ آذر ماه کاهش یافت اما بروز اثرات این کاهش خروجی طبیعتا زمان‌بر خواهد بود همچنین به دلیل شرایط آب و هوا (فصل سرد سال) کاهش آب در رودخانه سریع انجام نمی‌پذیرد. وی افزود: بی شک نمی‌توانیم دقیقا مشخص کنیم که چه زمانی آب رودخانه قطع می‌شود زیرا رفتار رودخانه در یک چرخه طبیعی شکل می‌گیرد و باید اجازه بدهیم روند خودش را طی کند. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان اضافه کرد: برای ادامه بازگشایی دوباره آب، طبیعی است که باید وضعیت بارش‌ها در استان پایش شود، البته امیدواریم که بارش‌ها در ماه آتی، مطلوب باشد. ساسانی گفت: قطعا در جلسه شورای هماهنگی در خصوص نحوه و چگونگی رهاسازی هر تصمیمی اتخاذ شد، انجام می‌شود. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان یادآور شد: در حال حاضر حجم سد ۳۰۵ میلیون مترمکعب و خروجی از آن ۱۵ مترمکعب بر ثانیه است.
اصفهان امروزاصفهان امروز3 روز قبل
۱۶ آذر ۱۳۹۸, ۱۳:۱۵ / کد خبر:۷۸۰۵۹ پرنده کشیم گردن سیاه پس از تیمار و درمان در سواحل رودخانه زاینده رود رها سازی شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهین شهر و میمه گفت: پرنده ماده کشیمی گردن سیاه به علت ضعف شدید جسمانی از ادامه مسیر مهاجرت خود جا مانده بود که شهروند شاهین شهری دوستدار محیط زیست این گونه پرنده را برای تیمار به این اداره تحویل داد. مهدی پور قاسم افزود: این پرنده زیبا با هدف تیمار، درمان و بازگشت دوباره به آغوش طبیعت را اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان شاهین شهر و میمه به انجمن پرنده نگری آوای بوم تحویل داد و پس از دریافت مراقبت‌های لازم و اطمینان از سلامتی، با حضور کارشناس این اداره و اعضای آوای بوم با موفقیت در ساحل رودخانه زاینده رود رهاسازی شد. کشیم گردن سیاه با نام علمی (Podiceps nigricollis) از راسته کشیم سانان است که به صورت گروه‌های کوچک پراکنده در کنارآب و نیزارهای کم عمق آبگیرها، دریاچه‌ها و مرداب‌های ساحلی آشیانه می‌سازد. کشیمیان غواصان ماهری هستند و کمتر پرواز می‌کنند و با زندگی آبی سازش کامل دارند.

فیلم | زاینده رود هم آب دارد و هم پرنده مهاجر

خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
هزاران پرنده مهاجر پس از حیات دوباره زاینده رود، در آن فرود آمدند تا در شادی زاینده رود نشینان شرکت کنند. به برکت بارش‌های پاییزی امسال تعداد پرندگان مهاجر به نصف جهان، ۲ برابر شده است.
مهرمهر4 روز قبل
رئیس قوه قضائیه به بازدید دو ساعته خود از زندان مرکزی استان اصفهان اشاره کرد و افزود: باید مشکلاتی که در این زندان وجود دارد برطرف شود، امیدوار هستم تصمیماتی که در زمینه رفع مشکل نیروی انسانی، تجهیزات، امکانات، ساختمان، گسترش فناوری و دیگر مشکلات تصمیم گیری شد منجر به تسهیل در حل مشکلات پرونده مردم عزیز استان اصفهان منجر شود. آیت الله رئیسی ادامه داد: شورای حل اختلاف کشاورزان باعث می‌شود اختلافات کشاورزان با ریش سفیدی خود آنها برطرف شده و نیاز به تشکیل پرونده قضایی و ورود به دادگستری نباشد، این شورا ظرف چند روز آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. رییس قوه قضائیه با اشاره به طولانی شدن مشکلات حق آبه زاینده رود، به قابل حل بودن این مشکلات اشاره کرد و گفت: باید دنبال راهکارهای لازم برای حل این مشکلات باشیم، مشکلات نباید آنقدر ادامه داشته باشد که برای مردم تبدیل به یک دغدغه همیشگی شود و باعث آزار مردم باشد. ضرورت استفاده از نخبگان برای حل مشکلات استان اصفهانوی بر ضرورت استفاده از نخبگان استان اصفهان برای حل مشکلات استان تأکید کرد و افزود: نشستی با فعالان اقتصادی استان اصفهان داشتیم، اصفهان یک قطب صنعتی مهم در کشور است و باید به ظرفیت‌ها و دغدغه‌های این استان توجه شود، زمانی که رهبر معظم انقلاب چند ساعت با فعالان اقتصادی دیدار و برای حل مشکلات راهکار ارائه می‌کنند تکلیف همه ما به خوبی مشخص است. آیت الله رئیسی پیگیری مطالبات و راهبردهای رهبری در عرصه اقتصادی توسط همه دستگاه‌ها و مسؤولان را چاره حل مشکلات اقتصادی کشور دانست و اظهار کرد: دستور تشکیل شورای حل اختلاف ویژه امور اقتصادی نیز صادر گردید تا حتی الإمکان اختلافات این حوزه نیز به دادگستری کشیده نشود.
ایمناایمنا4 روز قبل
لازم به ذکر است این اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار می‌تواند توسعه خوبی در بازار بورس پدید آورد و فصل جدیدی را به روی بازار سرمایه کشور بگشاید. **معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: خروجی سد زاینده رود از بامداد سیزدهم آذرماه برای کشاورزان شرق اصفهان کاهش می‌یابد. **در راستای توسعه صنعت فضایی کشور، سازمان فضایی ایران اقدام به انتشار دو فراخوان شناسایی پیمانکار طراحی، ساخت و تحویل در مدار ماهواره‌های سنجش از دور راداری و اپتیکی نمود. **رئیس اتاق ایران گفت: تصمیم گیر در مورد صادرات زیاد است ولی یک پاسخگو در برابر این تصمیمات نداریم چون متولی مشخصی وجود ندارد. **رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان از تفویض اختیارات صدور کارنه آ. ت. آ به اتاق اصفهان و امکان صدور دفترچه آ. ت. آ در این استان تا پایان آذرماه خبر داد.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
اصفهان در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در رتبه دوم قرار دارد. تونل بهشت‌آباد و انتقال آب از خلیج فارس راه حل مشکل آباستاندار اصفهان تداوم کمبود آب زاینده‌رود را بحرانی تمام عیار عنوان کرد و افزود: کمبود آب زاینده‌رود آثار مخربی در ابعاد ملی دارد که آب شرب ۶ میلیون نفر و ۶۸ درصد تولید فولاد و ۲۶ درصد تولید فراوده‌های نفتی کشور را با مشکل مواجه می‌کند و آثار تاریخی این استان را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. وی راه‌های انتقال آب از خلیج فارس و یا تونل بهشت آباد را راه‌حل مشکل آب دانست و گفت: طرح انتقال آب از فلات مرکزی گزینه اول است که حداقل ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از طریق تونل بهشت آب بدون پمپاژ صورت می‌گیرد و مشکل آب آشامیدنی حل می‌شود. تونل سوم تا هفته آینده به اتمام می‌رسد. رضایی یادآور شد: اصفهان دولایه دارد یک لایه محرومیت و توسعه نیافته به دلیل آلاینده‌ها، کمبود آب و خشکسالی است و امیدواریم که به همت مسئولان مربوطه مرتفع شود.
ایسناایسنا5 روز قبل
ایسنا/اصفهان امام جمعه اصفهان گفت: یکی از مشکلات اقتصادی اصفهان، مسئله آب است. آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد عصر امروز (پنج شنبه) در جلسه شورای اداری اصفهان که با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد، اظهار کرد: اگر آب اصفهان تامین شود، اصفهان و اصفهانی چیز دیگری نمی‌خواهند و با هنر خودشان، کاری که لازم باشد را انجام می‌دهند. وی افزود: مردم اصفهان انتظار دارند تا کاری که برای دریاچه ارومیه انجام شد برای اصفهان نیز انجام شود. به گزارش ایسنا، نماینده ولی فقیه در اصفهان افزود: مشکلات دستگاه قضایی در اصفهان زیاد است. از شما درخواست داریم در بخش آب اصفهان را یاری کنید.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد عصر پنجشنبه در شورای اداری استان اصفهان که با حضور آیت الله رئیسی برگزار شد، با تأکید بر ضرورت حل مشکل آب استان اصفهان، اظهار داشت: اگر آب اصفهان تأمین شود دیگر اصفهان و اصفهانی چیزی از دولت نمی‌خواهند و مابقی مسائل با توان اصفهانی‌ها و ظرفیت‌های این استان برطرف خواهد شد. استان اصفهان منتظر این توجه دولت به مشکلات آب استان اصفهان استوی افزود: رهبر معظم انقلابی زمانی که مشکلات آب اصفهان و ضرورت توجه به حوضه آبریز زاینده رود مانند دریاچه ارومیه را به ایشان گفتم فرمودند باید دولت از من بخواهد تا من دستورات لازم را در این زمینه صادر کنم، اکنون استان اصفهان منتظر این توجه دولت به مشکلات آب استان اصفهان است. نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به وجود برخی مشکلات جا نمایی نهادهای قضایی اصفهان، تصریح کرد: استان اصفهان به اندازه چند استان مالیات پرداخت می‌کند اما چون برچسب برخوردار به این استان زده شده است از پرداخت‌های دولت و بودجه‌ها همواره سهم حداقلی دارد و این موضوع مشکلات بسیاری را برای استان اصفهان به دنبال داشته است. مشکلات آب استان اصفهان باید با همت مسئولان به ویژه دولت و دستگاه قضایی برطرف شودوی خاطرنشان کرد: مشکلات آب استان اصفهان باید با همت مسئولان به ویژه دولت و دستگاه قضایی برطرف شود و امیدوار هستیم رئیس قوه قضاییه به حل مشکلات اصفهان توجه ویژه داشته باشد. امام جمعه بیان داشت: استان اصفهان در همه عرصه‌ها جایگاهی خاص در کشور دارد و همواره پیشتاز در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و خدمت به مملکت بوده است.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام موسوی لارگانی، عصر پنج شنبه در شورای اداری استان اصفهان که با حضور آیت الله رئیسی برگزار شد، با تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی در عرصه مبارزه با فساد، اظهار داشت: آیت الله رئیسی قوه قضاییه را به قوه قضاییه تراز انقلاب اسلامی باز گرداننده است و انتصابات بسیار شایسته‌ای در استان اصفهان داشته است. مردم انتظار دارند روند مبارزه با فساد با قوت ادامه پیدا کندوی افزود: مردم انتظار دارند روند مبارزه با فساد با قوت ادامه پیدا کند، در بحث مبارزه با فساد به مجلس فعلی هیچ امیدی نیست، در برخی صنایع و مجموعه‌های دولتی و خصولتی بحث مفسده اقتصادی وجود دارد و لازم است قوه قضاییه به موضوعات مالی این مجموعه‌ها ورود پیدا کند. برخی صنایع با حداکثر ۳۰ درصد نیروها مشغول به کار هستندرئیس مجمع نمایندگان استان اصفها با بیان اینکه مهمترین مشکل استان اصفهان تأمین آب است، تصریح کرد: اگر در گذشته برنامه ریزی‌ها و تدابیر لازم برای آب اصفهان در نظر گرفته شده بود، امروز دچار مشکلات شدید در حوزه آبی نبودیم، در بحث صنایع استان اصفهان بانکها و برخی سازمان‌ها مشکل ایجاد کرده‌اند و اکنون برخی صنایع با حداکثر ۳۰ درصد افراد مشغول به کار هستند. وی با اشاره به مشکلات گسترده استان اصفهان، نظیر آلودگی هوا، بیان داشت: سالیانه دومین مالیات کشور توسط اصفهان پرداخت می‌شود اما آنچه به استان باز می‌گردد چیزی نیست که ما نیاز داریم، در بحث آب باید استان اصفهان را یاری کرد، مصوبات شورای عالی آب را قبول داریم، این مصوبات بارگذاری جدید را ممنوع کرده اما امسال شاهد بارگذاری جدید در این حوزه هستیم.
مهرمهر5 روز قبل
وی ادامه داد: هشت هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی با اشتغال بیش از ۲۶۱ هزار نفر در استان مشغول به فعالیت هستند، فولاد و محصولات فولادی، فرش دست بافت و ماشینی، خودرو و لوازم یدکی از جمله این صنایع استان اصفهان هستند و برخی از اینها در کشور دارای رتبه برتر است. وی خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌های اصفهان ۲۶۲ هزار دانشجو در ۲۳۱ مرکز علمی فرهنگی و دانشگاهی با بیش از ۶۲۰۰ عضو هیأت علمی مشغول هستند که این یکی از ظرفیت‌های ویژه و مؤثر استان اصفهان است که باید نسبت به آن توجه داشت. اصفهان بالاترین تعداد نخبگان در کل کشور به نسبت جمعیت محسوب می‌شود. بحران کمبود آب در حوضه زاینده رود مهمترین چالش‌ استان اصفهان استاستاندار اصفهان با تأکید بر ضرورت فروش فناوری و جذب سرمایه گذاری در عرصه تجاری سازی تکنولوژی و استفاده از ظرفیت‌های این عرصه، اظهار کرد: مهمترین چالش‌ها و مشکلات استان اصفهان بحران کمبود آب در حوضه زاینده رود است، عدم تخصیص و تأمین حق آبه زیست محیطی رودخانه و تالاب بین المللی گاوخونی از مشکلات مهم استان اصفهان است. رضایی در ادامه افزود: متأسفانه برخی مسئولان تالاب گاوخونی را تنها از نظر توریستی می‌بینند، اما تالاب گاوخونی یک مسأله زیست محیطی است و بنابر اذعان کارشناسان اگر این تالاب خشک شود، به دلیل ریزگردها و آلاینده‌ها زندگی را در استان اصفهان و استان‌های مجاور ناممکن خواهد ساخت و این موضوع باید مورد توجه تمام مسؤولان واقع شود.
ایمناایمنا5 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا سید ناصر موسوی لارگانی در شورای اداری استان اصفهان که با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل استان اصفهان تامین آب است، اظهار کرد: از دستور صادر شده مبنی بر تشکیل شورای ویژه رسیدگی به مشکلات حوضه آبریز زاینده رود قدردانی می‌کنیم. وی ادامه داد: امسال شاهد بارش‌های خوبی بودیم که نتوانستیم آن را مدیریت کنیم و این آب از استان خارج شد و علت آن بهره برداری نشدن تونل بهشت آباد بود. رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه برخی بر صنایع استان اصفهان با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند، ادامه داد: باید مشکل صنایع حل شود، باید تسهیلات در اختیار صنایع قرار گیرد و نظارت بیشتر قضایی در این زمینه را شاهد باشیم.
ایمناایمنا5 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در شورای اداری استان اصفهانکه با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد با بیان اینکه بزرگترین مشکل مردم اصفهان آب است و اگر آب تامین شود دیگر توقعی وجود نخواهد داشت، اظهار کرد: مردم اصفهان می‌خواهند همانطور که به دریاچه ارومیه رسیدگی شد به زاینده رود نیز رسیدگی شود. وی ادامه داد: در این خصوص با رهبر معظم انقلاب نیز صحبت کردم و ایشان آمادگی خود برای تخصیص بودجه برای حل مشکل آب را اعلام کردند، اما گفتند که باید دولت در این زمینه درخواستی داشته باشد که گویا هنوز در این زمینه درخواستی به ایشان اعلام نشده است. نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه انتظار طرح مشکلات آب نزد رهبر معظم انقلاب و جلسه سران قوا را داریم، ادامه داد: اصفهان شهر خاصی است و در همه کشور یک دهم هستیم، در همه مشکلات کمک می‌کنیم و انتظار توجه بیشتر به مشکل آبی استان را داریم.
ایمناایمنا5 روز قبل
استاندار اصفهان با بیان اینکه ۵۸ بیمارستان در اصفهان فعال است، اضافه کرد: ظرفیت پذیرش توریست درمانی را داریم که هنوز ضعف پذیرش گردشگر را در این خصوص داریم. رضایی با بیان اینکه دو هزار و ۸۰۰ نخبه در استان اصفهان ثبت نام کرده‌اند، اضافه کرد: بعد از تهران، اصفهان بیشترین تعداد نخبه را دارد. رضایی با بیان اینکه افت سطح آب‌ در دشت‌های بزرگ اصفهان بسیار قابل توجه است، ادامه داد: این امر تهدید بزرگی برای استان اصفهان در اکثر شهرستان‌ها است، در اطراف فرودگاه اصفهان نیز فرونشست را داریم که در وضعیت بدی به سر می‌برد. وی با بیان اینکه ما نگران آب هستیم، اضافه کرد: این امر خواسته اصلی مردم اصفهان برای نجات همه بخش‌های اصفهان است. استاندار اصفهان انتقال آب از خلیج فارس و انتقال آب از تونل بهشت آباد را راهکارهای حل بحران آب در اصفهان دانست و ادامه داد: طرح انتقال آب به میزان ۲۵۰ میلیون متر مکعب را ضروری دانست و باید مورد توجه قرار گیرد.
اصفهان امروزاصفهان امروز5 روز قبل
۱۴ آذر ۱۳۹۸, ۱۹:۰۰ / کد خبر:۷۸۰۴۲ استاندار اصفهان با اشاره به آثار مخرب کاهش آب زاینده‌رود گفت: راه حل این مشکل طرح انتقال آب از فلات مرکزی از طریق تونل بهشت آباد و انتقال آب از خلیج فارس است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس رضایی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان با حضور رئیس قوه قضاییه با ارائه مشخصات و ظرفیت‌های استان اصفهان اظهار داشت: ۸ هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی با ۲۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲۶۱ هزار نفر در اصفهان وجود دارد که سهم استان نسبت به کشور ۱۱ درصد است. وی در ادامه افزود: بعد از ۱۲ سال امسال در سال ۹۷ و ۹۸ در تابستان آب زاینده رود جاری بود و در سال پر باری اگر آب داشته باشیم، در سال حداقل ۲۷۰ هزار تن سطح زیر کشت و تولید ۳٫۲ از سطح کل کشور را خواهیم داشت، اما در شرایط کم آبی این میزان به کمتر از ۱۴۸ هزار تن می‌رسد که رقم بسیار قابل توجهی برای رسیدگی بیشتر است. استاندار اصفهان با اشاره به برنامه‌های آتی بخش کشاورزی و پتانسیل‌های این حوزه گفت: تولید پایه‌های بذر محصولات گلخانه‌ای و کشت بافت سیب زمینی که در راستای کاهش وابستگی به خارج کشور است و حتی صادرات محصولات گلخانه‌ای را در دستور کار داریم. در زمینه توریست درمانی کم کاری شده استوی خاطرنشان کرد: در استان با ۵۸ بیمارستان و با تعداد کارکنان ۲۸ هزار نفر در ۲۳ شبکه استان زمینه توریست درمانی وجود دارد که در این زمینه کم کار کردیم و نیازمندی‌های خاصی داریم. رضایی با اشاره به نخبگان و ظرفیت دانشگاه و نخبه پروری این استان گفت: ۲ هزار و ۸۰۰ نفر نخبه در استان ثبت نام شده‌اند که بعد از تهران بالاترین تعداد نخبگان کل کشور را داریم و اصفهان موسس پارک‌های علم و فناوری و شهرک علمی و تحقیقاتی است. اصفهان در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در رتبه دوم قرار دارد. وی در خصوص تالاب گاوخونی به عنوان یکی از چالش‌های استان تصریح کرد: گاو خونی و خطر محیط زیستی آن و همچنین کمبود منابع آب زیرزمینی اولویت اصلی چالشی این استان است که نه تنها اصفهان بلکه استان‌های همجوار را در گیر می‌کند. تونل بهشت‌آباد و انتقال آب از خلیج فارس راه حل مشکل آباستاندار اصفهان تداوم کمبود آب زاینده‌رود را بحرانی تمام عیار عنوان کرد و افزود: کمبود آب زاینده‌رود آثار مخربی در ابعاد ملی دارد که آب شرب ۶ میلیون نفر و ۶۸ درصد تولید فولاد و ۲۶ درصد تولید فراوده‌های نفتی کشور را با مشکل مواجه می‌کند و آثار تاریخی این استان را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. وی راه‌های انتقال آب از خلیج فارس و یا تونل بهشت آباد را راه‌حل مشکل آب دانست و گفت: طرح انتقال آب از فلات مرکزی گزینه اول است که حداقل ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از طریق تونل بهشت آب بدون پمپاژ صورت می‌گیرد و مشکل آب آشامیدنی حل می‌شود. تونل سوم تا هفته آینده به اتمام می‌رسد. رضایی یادآور شد: اصفهان دولایه دارد یک لایه محرومیت و توسعه نیافته به دلیل آلاینده‌ها، کمبود آب و خشکسالی است و امیدواریم که به همت مسئولان مربوطه مرتفع شود.

عکس/ پاییز هزار رنگ حاشیه زاینده رود

12+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
ایسناایسنا5 روز قبل
ایسنا/اصفهان معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: هر جا احساس کنیم که آب شرب مردم با مشکل مواجه می‌شود، حتما خروجی سد زاینده‌رود کاهش پیدا کرده و تدابیری برای رفع این مشکل اندیشیده می‌شود. حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر ذخیره سد زاینده‌رود به ۳۰۴ میلیون مترمکعب رسیده و ورودی سد ۲۱ و خروجی آن ۵۸ مترمکعب بر ثانیه است. وی با اشاره به اینکه آب شرب، خط قرمز وزارت نیرو است، تصریح کرد: هر جا احساس کنیم که آب شرب با مشکل مواجه می‌شود، حتما خروجی سد کاهش پیدا یافته و تدابیری برای رفع این مشکل اندیشیده می‌شود. سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت یک ۱٫۴ میلیارد متر مکعب بهره برداری شد. انتهای پیام
ایمناایمنا5 روز قبل
استاندار اصفهان با بیان اینکه فولاد و محصولات فولادی، فرش، نساجی و پوشاک، محصولات شیمیایی، سیمان، سنگ و آجر از جمله صنایع استان اصفهان است، ادامه داد: ۸ درصد برق و ۲۶ درصد از فرآورده‌های نفتی کشور نیز در استان تولید می‌شود. وی با بیان اینکه ۶۸ درصد از فولاد کشور در اصفهان تولید می‌شود، تصریح کرد: همچنین در حوزه تولید لوازم خانگی نیز رتبه اول را داریم. استاندار اصفهان با بیان اینکه هماهنگی کامل با مجموعه دستگاه قضایی در استان اصفهان وجود دارد، اضافه کرد: به نظر می‌رسد راه‌اندازی هیئت‌های منصفه اقتصادی می‌تواند برای حل فعالان اقتصادی کمک کننده باشد. رضایی با بیان اینکه راه حل مشکلات مزمن اقتصادی در استان اصفهان طرح مسایل در جلسه سران سه قوه است، ادامه داد: می‌توان با این روش مشکلات حل نشدنی را احصا و حل و فصل کرد. استاندار اصفهان با بیان اینکه برخی از صنایع استان اصفهان دارای مشکلات ویژه هستند، ادامه داد: چنانچه به صورت پایلوت ستاد ویژه تدابیر اقتصادی را به صورت پایلوت در استان اصفهان تشکیل و اختیارات ویژه‌ای را به این ستاد ارایه شود با تعیین قاضی ویژه می‌توان برخی از مشکلات را برطرف کرد.

پاییز هزار رنگ حاشیه زاینده رود

17+
باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران5 روز قبل
اصفهان امروزاصفهان امروز5 روز قبل
۱۴ آذر ۱۳۹۸, ۱۱:۲۹ / کد خبر:۷۸۰۳۰ با تامین آب نوبت اول کشت پاییزه، خروجی سد زاینده رود اصفهان بامداد امروز کاهش یافت. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: با تامین آب نوبت اول کشت بهنگام پاییزه به میزان ۱۲۰ میلیون مترمکعب، خروجی سد زاینده رود از بامداد امروز از ۶۲ به ۱۵ مترمکعب برثانیه کاهش یافت. حسن ساسانی افزود: توزیع آب در دشت برخوار و مهیار به پایان رسیده است و توزیع مراحل بعدی آب کشاورزی بستگی به شرایط جوی و بارش‌های ماه‌های آینده دارد. وی، ذخیره کنونی مخزن سد زاینده‌رود را ۳۱۸ میلیون مترمکعب برثانیه اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال آبی امسال میزان بارش‌ها ۱۱۲ میلی‌متر گزارش شده که این میزان در سال آبی گذشته ۳۷۵ میلی‌متر و در متوسط بلندمدت ۲۲۸ میلی‌متر بوده که درمقایسه با مدت مشابه۷۰ درصد و درمقایسه با بلند مدت ۵۱درصد بارندگی‌ها کمتر شده است. سد زاینده رود سال ۱۳۴۹ در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور با ظرفیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب ساخته شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
در همین چند روز که گل من به عنوان کاندیدای مطرح شده، لطف مردم بار دیگر به من ثابت شد. چنین اتفاقی به سود فوتبال کشورمان است و باعث تبلیغ برای فوتبال ایران می‌شود و می‌توانیم نظرات کارشناسان در کشورهای دیگر را به سوی کاری که انجام می‌دهیم، جلب کنیم. حالا که به اینجا رسیده‌ایم امیدوارم بیش از اینها مورد حمایت طرفداران قرار بگیرم و بتوانم ایران را صاحب چنین جایزه‌ای کنم. این مدافع در مورد عدم انتخاب علیرضا بیرانوند به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا، اضافه کرد: ما این طور فکر می‌کنیم و معتقدیم که بیرانوند بهترین گلر آسیا و بهترین بازیکن آسیا است. البته او می‌توانست در سال گذشته به این عنوان برسد که به هر حال انتخاب کنفدراسیون فوتبال آسیا فرد دیگری بود.
ایمناایمنا6 روز قبل
سنت را اگر از یک‌ ملت بگیرید یعنی هویت آن را گرفتید، پایه‌های آینده ما سنت‌ها هستند. وی افزود: سنت مجموعه رفتارهای ما است که‌ به مرور زمان به عنوان آداب انسانی در فضای زیستی شکل می‌گیرد. نعمت‌اللهی تصریح کرد: در تعریف سنت مشکل وجود دارد و هنوز تعریف دقیقی برای این واژه ارائه نشده است. مفهوم سنت در جامعه ما اشتباه ترجمه شده، سنت در بار معنایی خود مفهومی سیال دارد، نه جلوی جریان را گرفتن. این پژوهشگر با بیان اینکه «در اصفهان، سنت ایستا و مانع است» تاکید کرد: البته برخی استادان در تلاش هستند تا با نگاهی پویا با سنت برخورد کنند.
ایمناایمنا6 روز قبل
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکان پذیر نیست، افزود: باید در کشاورزی به خودکفایی برسیم، در استان اصفهان تولیدات در مقام‌های بالا هستند و تضمین وجود دارد که اگر به کشاورزی این استان توجه شود می‌توان حرفی برای گفتن داشت. وی با بیان اینکه کشاورزان نیازمند پشتوانه‌ و حمایت قانونی هستند، ادامه داد: همچنین حمایت مالی و پرداخت تسهیلات مورد نیاز این قشر امری ضروری است و کشاورزی باید در کشور در اولویت قرار گیرد. وی با بیان اینکه ضرورت حمایت دولت از کشاورزی برکسی پوشیده نیست، ادامه داد: همه سیاست‌ها باید در جهت حمایت دولت ار کشاورزی صورت گیرد، کشاورزان نیز باید با دانش نوین همراه شوند و در راستای کاهش مصرف آب گام بردارند. رئیسی با بیان اینکه حق آبه با مشارکت کشاورزان به رسمیت شناخته شود، اضافه کرد: قانون باید از این امر حمایت کند و پیگیر این امر باشد. ادامه دار د …
ایمناایمنا6 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا غلامحسین محسنی اژه‌ای شامگاه چهارشنبه در جلسه دیدار رئیس قوه قضائیه با انجمن صنفی کشاورزان استان اصفهان با بیان اینکه وقتی که به کشاورزی توجه نمی‌شود مجبور به دست دراز کردن روی بیگانگان هستیم، اظهار کرد: کشاورزان انتظار حداقلی از جمله توجه به قانون، عدم تبعیض و عمل به وعده‌های داده شده را دارند. وی با بیان اینکه به عنوان یک کشاورز زاده عرق شرم باید از پیشانی بریزم که نتوانستیم در ابعاد مختلف به کشاورزان توجه کنیم، افزود: البته برخی از مشکلات کشاورزی مربوط به کل کشور و برخی تنها مربوط به کشاورزان استان اصفهان است که باید این دو مساله از هم جدا شود. معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه نمی‌توان از زمان محدود همه عقب ماندگی‌ها را جبران کرد، اضافه کرد: باید همه مشکلات اولویت بندی و برای رفع آنها گام به گام برنامه داشته باشیم. وی با بیان اینکه توجه به مسایل قضایی برای کشاورزان در استان اصفهان و دیگر استان‌ها را ضروری دانست و افزود: باید به یک هیئت ویژه در قوه قضائیه ماموریت و اختیاری داده شود که مسایل مربوط به حوضه آبریز زاینده رود را پیگیری کند تا جایی که مشکلات این چند استان برطرف شود. محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز کشاورزان اصفهان شرایط اقتصادی خوبی را ندارند و برخی از آنها حتی کرایه راه را ندارند، ادامه داد: باید به کشاورزان کمک شود، دولت در این زمینه باید همکاری داشته باشد.

به انتهای لیست رسیدید