سازمان‌ملل

سازمان‌ملل

برترین‌هابرترین‌ها4 ساعت قبل
بازرسان سازمان ملل متحد پس از بازگشت از عربستان در گزارشی اعلام کردند که هیچ دلیل و شواهد قانع کننده‌ای که ایران در حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان نقش داشته است، بدست نیاورده‌اند. ایرنا: بازرسان سازمان ملل متحد پس از بازگشت از عربستان در گزارشی اعلام کردند که هیچ دلیل و شواهد قانع کننده‌ای که ایران در حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان نقش داشته است، بدست نیاورده‌اند. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بازرسان سازمان ملل در سفر به عربستان برای بررسی نقش احتمالی ایران در حملات هوایی به تاسیاست نفتی عربستان در گزارشی اعلام کردند که آن‌ها هنوز نمی‌توانند ادعای آمریکا و سعودی را تأیید کنند که ایران در این حملات نقش داشته است. در گزارش سازمان ملل آمده است که بازرسان توانسته‌اند بقایای سیستم‌های تسلیحاتی مورد استفاده در حمله به فرودگاه بین المللی «ابها» در ماه مه (خرداد) و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر (مهرماه) را پیدا کنند. و گزارش بازرسان سازمان ملل نیز هم اکنون تاییدی بر اظهارات مقامات ایرانی و جریان سازی‌های برخی کشورهای عربی و غربی برای اجرای پروژه ایران هراسی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
سخنگوی دولت یونان اعلام کرد که از ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی به سازمان‌ملل شکایت کرده است. اعتمادآنلاین| استلیوس پتساس (Stelios Petsas) سخنگوی دولت یونان امروز سه شنبه اعلام کرد: آتن در اعتراض به توافق غیرقانونی و مغایر حقوق بین‌ المللی امضاء شده فیمابین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی (GNA) در سازمان ملل طرح شکایت کرده است. بر اساس اعلام این خبرگزاری، سخنگوی دولت یونان در این خصوص ادعا کرد: این توافقنامه با سوءنیت انجام شده و نیز حقوق دریاهای سازمان ملل را نقض می‌ کند. گفتنی است، یونان هفته گذشته در واکنش به امضای این توافقنامه دریایی، سفیر دولت وفاق ملی لیبی را از آتن اخراج کرده بود.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الشرق الاوسط، «استلیوس پتساس» (Stelios Petsas) سخنگوی دولت یونان امروز سه شنبه اعلام کرد: آتن در اعتراض به توافق غیرقانونی و مغایر حقوق بین‌ المللی امضاء شده فیمابین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی (GNA) در سازمان ملل طرح شکایت کرده است. بر اساس اعلام این خبرگزاری، سخنگوی دولت یونان در این خصوص ادعا کرد: این توافقنامه با سوءنیت انجام شده و نیز حقوق دریاهای سازمان ملل را نقض می‌ کند. گفتنی است، یونان هفته گذشته در واکنش به امضای این توافقنامه دریایی، سفیر دولت وفاق ملی لیبی را از آتن اخراج کرده بود.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: سازمان ملل در جدیدترین گزارش از سلسله گزارش‌های توسعه انسانی از افت ۲ پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی توسعه انسانی خبر داد. *نزول ۲ پله‌ای رتبه ایران در رده‌بندی توسعه انسانیگزارش توسعه انسانی ۲۰۱۹ که بر پایه آمار و اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۸ تهیه شده است نشان می‌‌‌‌دهد کیفیت توسعه انسانی در ایران طی این سال نسبت به سال قبل افت محسوسی داشته است. در گزارش این سازمان کشورهای جهان از نظر میزان توسعه انسانی به چهار گروه تقسیم بندی شده‌اند که عبارتند از کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا، کشورهای دارای توسعه انسانی بالا، ‌ کشورهای دارای توسعه انسانی متوسط و کشورهای دارای توسعه انسانی پایین. * ایران توسعه‌یافته‌تر از چین، برزیل، لبنان و مصر در حوزه شاخص‌های انسانیبر اساس این گزارش، توسعه انسانی ایران از ۱۲۴ کشور جهان بیشتر است. * رتبه ۱ توسعه انسانی جهان به نروژ رسیدگزارش توسعه انسانی سازمان‌ملل، کشور نروژ را به‌عنوان توسعه یافته‌ترین کشور جهان در حوزه انسانی معرفی کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
این در حالی است که «جوسپ بورل» مسوول جدید سیاست خارجی اروپا دیروز در صفحه مجازی خود بر اهمیت برجام تاکید کرده و حفظ توافق هسته‌ای را مسوولیت همه طرف‌ها دانسته‌است. ما مسوولیت جمعی برای حفظ توافق ایران داریم. بنابراین در قطعنامه، موشک‌های بالستیک مطرح شده‌اند که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای داشته‌باشند. این در حالی است که به گفته مسوولان جمهوری اسلامی، موشک‌های ایران با چنین هدفی طراحی نشده و بیشتر جنبه دفاعی دارند. ضمن این که در قطعنامه مذکور برای فعالیت‌های موشکی ایران نیز محدودیتی هشت‌ساله لحاظ شده و بعد از این زمان، فعالیت‌های ایران در این زمینه به شرایط عادی بازخواهد گشت.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
«آنگ سان سوچی» رهبر غیرنظامی میانمار امروز (یکشنبه) میانمار را به مقصد شهر لاهه هلند برای دفاع از اتهام نسل‌کشی کشورش علیه مسلمانان «روهینجا» در استان راخین میانمار ترک کرد. کشور آفریقایی کوچک «گامبیا» (کشوری با اکثریت مسلمان در غرب آفریقا) در ماه نوامبر گذشته از دولت میانمار بابت نسل‌کشی اقلیت قومی روهینجا به دادگاه لاهه شکایت کرده است و سوچی بابت دفاع از موضع کشورش درباره این اتهام در دادگاه لاهه حاضر خواهد شد. دیروز هزاران نفر از هواداران خانم سوچی در شهر «نایپیداو» میانمار تظاهرات کرده و برای او بابت دفاع از منافع میانمار در دادگاه لاهه دعا کردند. از زمان اعلام خانم سوچی مبنی بر حضور در دادگاه لاهه برای دفاع از اتهام نسل‌کشی هزاران نفر از حامیان او در شهرهای مختلف میانمار در حمایت از او تظاهرات کرده‌اند. مجلس کانادا هم پس از وقایع استان راخین اعلام کرد شهروندی افتخاری خانم سوچی را پس گرفته است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز6 روز قبل
البته شاید انتخاباتی خوش‌یمن در انتظار ترامپ نباشد: هوش مصنوعی که ما (اکونومیست) از او مشورت می‌گیریم، روی باخت ترامپ حساب باز کرده است. در این میان بریتانیایی‌ها نیز احتمالا فرصت می‌یابند درخصوص آینده بوریس جانسون تصمیم بگیرند. ۲- نبرد اقتصادها با نرخ‌های منفی: بانک‌ها، به‌خصوص در اروپا، سال آینده را در تقلا با نرخ‌های بهره منفی خواهند بود. ترسناک‌تر از پروژه اماراتی‌ها، رهبری دور جدید نشست‌های «گروه ۲۰» است که سال آینده به‌طور کاملا نامانوس به عربستان سعودی محول خواهد شد (۲۰۱۹ ژاپن میزبان این گروه بود). ۹- فراز و فرودهای تکنولوژی: تاکسی‌های پرنده، سوپرخودروهای برقی و پزشکی شخصی‌شده در اوج فناوری‌های سال آینده قرار خواهند داشت؛ درحالی‌که غول‌های تکنولوژی خود را برای غل‌وزنجیر‌های مقرراتی، مالیاتی و بازرسی‌های گسترده‌تر آماده می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 روز قبل
به گزارش مشرق، ‌ نشریه انگلیسی «اکونومیست» سی‌وچهارمین نسخه از سلسله گزارش‌های سالانه خود پیرامون پیش‌بینی سال میلادی جدید را تحت عنوان «جهان در ۲۰۲۰» منتشر کرد. البته شاید انتخاباتی خوش‌یمن در انتظار ترامپ نباشد: هوش مصنوعی که ما (اکونومیست) از او مشورت می‌گیریم، روی باخت ترامپ حساب باز کرده است. ۲- نبرد اقتصادها با نرخ‌های منفی: بانک‌ها، به‌خصوص در اروپا، سال آینده را در تقلا با نرخ‌های بهره منفی پسری خواهند کرد. ۳- چین، مثبت‌ها را برجسته می‌کند: در ۲۰۲۰ دولت پکن ادعا خواهد کرد به هدف «رفاه متوسط» خود رسیده است. به‌علاوه این پروژه بیانگر جاه‌طلبی‌های مقامات اماراتی است، کشوری که وزارت هوش مصنوعی دارد و در ۲۰۱۹ اولین فضانورد خود را راهی فضا کرد.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری السومریه مجمع عمومی سازمان‌ملل قطعنامه‌ای را صادر کرد که به موجب آن رژیم صهیونیستی باید ارتفاعات جولان اشغالی را ترک کند. خبرگزاری نوووستی گزارش داد که ۹۱ کشور این قطعنامه را تصویب و ۹ کشور رد کرده‌اند و ۶۵ عضو نیز رای ممتنع داشتند. به موجب این قطعنامه٬ رژیم صهیونیستی باید همه مناطق جولان اشغالی را ترک کند. انتهای پیام/
قدس آنلاینقدس آنلاین6 روز قبل
ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن از آغاز تجاوزات خود در این کشور اهداف و طمع‌ورزی‌های مختلفی در یمن داشت که برای تحقق آنها در سه خط موازی عمل می‌کرد. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، اخیرا فصل جدیدی از سلسله تجاوزات ائتلاف متجاوز سعودی- آمریکایی ضد یمن افشا شده است. روند شکست برنامه‌های ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن در ابتدا با کشف دو هسته وابسته به این ائتلاف و دستگیری تعدادی از عناصر آن آغاز شد. بارزترین اهداف امنیتی جبهه داخلی یمن همان کاری بود که علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق این کشور انجام داد. در بیانیه وزارت داخلی یمن آمده است که سرویس‌های اطلاعاتی دشمن در تلاش برای نفوذ به جبهه داخلی یمن به منظور برهم زدن صلح و ثبات امنیتی کشور بودند.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، اخیرا فصل جدیدی از سلسله تجاوزات ائتلاف متجاوز سعودی- آمریکایی ضد یمن افشا شده است. روند شکست برنامه‌های ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن در ابتدا با کشف دو هسته وابسته به این ائتلاف و دستگیری تعدادی از عناصر آن آغاز شد. در این سالها انواع هواپیماهای مدرن این ائتلاف متجاوز در یمن ساقط شد که آخرین آنها بالگرد آپاچی عربستان بود که از مدرن‌ترین سلاح‌های ارتش آمریکا محسوب می‌شود. وزارت کشور یمن در اول دسامبر جاری اعلام کرد که سرویس‌های امنیتی ویژه پس از شناسایی دقیق و پیگیری‌های مستمر توانستند نقشه‌های خطرناک سرویس‌های اطلاعاتی دشمن را در این کشور شناسایی کنند. در بیانیه وزارت داخلی یمن آمده است که سرویس‌های اطلاعاتی دشمن در تلاش برای نفوذ به جبهه داخلی یمن به منظور برهم زدن صلح و ثبات امنیتی کشور بودند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
البته شاید انتخاباتی خوش‌یمن در انتظار ترامپ نباشد: هوش مصنوعی که ما (اکونومیست) از او مشورت می‌گیریم، روی باخت ترامپ حساب باز کرده است. ۲- نبرد اقتصادها با نرخ‌های منفی: بانک‌ها، به‌خصوص در اروپا، سال آینده را در تقلا با نرخ‌های بهره منفی خواهند بود. ۳- چین، مثبت‌ها را برجسته می‌کند: در ۲۰۲۰ دولت پکن ادعا خواهد کرد به هدف «رفاه متوسط» خود رسیده است. با وجود تابش خورشید بر تمام جغرافیای این کشور، هنوز اما ژاپن در سطح جهانی به چشم نمی‌آید. به‌علاوه این پروژه بیانگر جاه‌طلبی‌های مقامات اماراتی است، کشوری که وزارت هوش مصنوعی دارد و در ۲۰۱۹ اولین فضانورد خود را راهی فضا کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
بر این اساس دو اقتصاد آسیایی که بیشترین شتاب توسعه اقتصادی را طی می‌کنند، با رشد قیمت کالاهای اساسی مواجه شده‌اند. اقتصاددانان شرکت مالی «نامورا» ژاپن به تازگی در رابطه با محرک‌های احتمالی افزایش قیمت موادغذایی، شوک‌های قیمتی برخاسته از تغییرات و آب‌و‌هوایی و افزایش بهای نفت هشدار داده‌ و تاکید کرده‌اند که اقتصاد‌های نوظهور در سطح ریسک بالاتری قرار دارند چراکه در این کشورها، هزینه‌ موادغذایی بخش بیشتری از درآمد مشتریان را به خود اختصاص می‌دهد. به گفته کارشناسان این موسسه تحقیقاتی، نکته کلیدی آن است که آیا افزایش قیمت موادغذایی موجب شکل گرفتن انتظارات تورمی بلند‌مدت توسط مصرف‌کنندگان خواهد شد یا خیر؛ امری که می‌تواند افزایش درآمدها و نیز درنهایت تورم پاندولی را در پی‌ داشته باشد. این یک دوراهی جدی برای سیاست‌گذاری بانک‌های مرکزی است. اکنون بانک‌های مرکزی در این کشورها با افزایش نرخ تورم موادغذایی برخاسته از اقتصاد عرضه-‌محور و افول همزمان رشد اقتصادی، مواجه شده‌اند.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، رسانه‌های از وقوع تیراندازی‌ هائی در نزدیکی یک پایگاه سازمان ملل متحد در شهر «بنی» (Beni) واقع در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو خبر می‌دهند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، تیراندازی‌ها به دنبال کشتار جدید غیرنظامیان در این کشور روی داده است. گفتنی است، پس از آنکه شورشی‌‌ها در آخرین حمله خود، ۸ نفر را کشته و ۹ نفر را ربودند، معترضان خشمگین در شهر بنی در شرق کنگو به ساختمان تالار شهر حمله ور شده بودند.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، وقوع انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان تا کنون به یک کشته و ۶ زخمی منتهی شده است. بر اساس اعلام این رسانه، حادثه مذکور در حوزه نهم امنیتی شهر کابل روی داده‌ است. به گزارش افق، در این حادثه خودرو متعلق به سازمان ملل در کابل را هدف قرار گرفته است. نصرت رحیمی سخنگوی وزارت کشور افغانستان در این خصوص در توییتر خود نوشت: این انفجار حوالی ساعت ۶:۲۰ غروب امروز روی داد. تا کنون اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 هفته قبل
در گزارش سازمان ملل عنوان شده که کودکان باید به عنوان اقدام آخر، بازداشت شوند و مدت زمان بازداشت شان نیز، کمترین زمان ممکن باشد. نواک، جداسازی کودکان از والدینشان در مرز مکزیک – آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» را رفتاری غیرانسانی خواند و گفت که این اقدام، در کنوانسیون دفاع از حقوق کودکان ممنوع اعلام شده است. مقام‌های آمریکایی هنوز به گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل واکنشی نشان نداده‌اند. وی تاکید کرد که آمریکا معاهدات بین المللی مهمی چون معاهده تضمین حقوق مدنی و سیاسی و منع شکنجه را تاییدکرده، اما تنها کشوری است که پیمان دفاع از حقوق کودکان را تصویب نکردهاست. کارشناس سازمان ملل با اشاره به این که آمریکا به طور متوسط، از هر یکصد هزار کودک، ۶۰ نفر را حبس می‌کند، ‌ این رقم را بالاترین رقم در سراسر جهان خواند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سازمان ملل خواستار بازگرداندن اینترنت در ایران شد و بر حق اعتراضات مسالمت آمیز و آزادی بیان در ایران تاکید کرد. براساس گزارش رویترز، سخنگوی سازمان ملل مدعی شده است که گزارشهایی درباره کشته شدن دهها نفر در اغتشاشات ایران دریافت کرده‌اند. در حالیکه سخنگوی قوه قضاییه ایران از بازگشت آرامش به کشور خبر داده است سخنگوی سازمان ملل مدعی شده است که اوضاع در ایران نگران کننده است. سازمان ملل همچنین درباره نقض قوانین بین‌المللی از سوی مقامات ایران در جریان اغتشاشات ابراز نگرانی کرده است. «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه نیز درباره امور داخلی ایران بیانیه‌ صادر کرده بود.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کره شمالی روز یکشنبه (امروز) اعلام کرد، هنگامی که مذاکره با آمریکا از سرگرفته شود، مسائل هسته‌ای مورد بحث قرار نخواهد گرفت مگر اینکه آمریکا از «سیاست خصمانه» خود عقب‌نشینی کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه وزارت امور خارجه کره شمالی آمده، تصویب قطعنامه‌های اخیر سازمان‌ملل در خصوص حقوق بشر پیونگ‌یانگ، یک تحریک سیاسی به سرپرستی آمریکا بوده است. کره شمالی پیش از این، انتقادات سازمان ملل را به عنوان محصولی از سیاست خصمانه آمریکا توصیف کرده است. از طرفی «تارو کونو» وزیر دفاع ژاپن روز یکشنبه (امروز) به همتایان آمریکایی و کره جنوبی خود گفت: «هیچ کسی نمی‌تواند نسبت به کره شمالی خوش‌بین باشد. کره شمالی در سال جاری بیش از ۲۰ موشک پرتاب کرده که از جمله آن انواع جدیدی از موشک‌های بالستیک و پرتاب موشک بالستیک از زیردریایی است.» «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ و در کشور سنگاپور مذاکراتی را برگزار کردند که نتیجه‌ای نداشت.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
ایران در پالایش بنزین به خودکفایی رسیده و با برنامه‌ریزی رو به جلو، همکاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را آغاز کرده است. تهران حتی با احتمال «ترک پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» و غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد نیز با آمریکا مقابله کرده است. با این وجود رویکرد «از فروشنده به مشتری» ایران به توافق هسته‌ای ممکن است خطرناک باشد. تا به امروز، سیاست ترامپ در قبال ایران محدود و پایدار بوده است - پاداش‌هایی ارائه می‌دهد و مجازاتی را اعمال می‌کند. در نتیجه، شرایط برای احیای برجام یا مذاکره درباره توافق هسته‌ای جدید به این زودی‌ها به وجود نمی‌آید.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
ایران همچنان اطمینان دارد که موشک‌های بالستیک این کشور به‌خوبی در برابر یورش هوایی آمریکا مقاومت می‌کند. تهران حتی با احتمال «ترک پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» و غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد نیز با آمریکا مقابله کرده است. با این وجود رویکرد «از فروشنده به مشتری» ایران به توافق هسته‌ای ممکن است خطرناک باشد. تا به امروز، سیاست ترامپ در قبال ایران محدود و پایدار بوده است - پاداش‌هایی ارائه می‌دهد و مجازاتی را اعمال می‌کند. در نتیجه، شرایط برای احیای برجام یا مذاکره درباره توافق هسته‌ای جدید به این زودی‌ها به وجود نمی‌آید.
رجانیوزرجانیوز4 هفته قبل
گروه سیاسی-رجانیوز: گرای بی‌عملی دولت روحانی در مقابل خدعه و نقض عهدهای غرب به همین چند روز ختم نمی‌شود. حسن روحانی در سخنرانی روز گذشته خود در کرمان به دولت‌های غربی اطمینان داد که تا سال آینده هم از برجام خارج نخواهد شد. ترامپ همان تحریم ویزایی را علیه ایران به اجرا گذاشت که زیرساخت قانونی آن را دولت اوباما مهیا کرده بود. دولت روحانی که می‌توانست طبق همان برجام تعهدات خود را به حالت تعلیق درآورد اعلام کرد برجام را با اروپا ادامه می‌دهد! حال مشخص نیست بر طبق کدام قاعده عقلی بهانه رفع تحریم تسلیحاتی برای ماندن در برجام را عنوان می‌کند.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری السومریه نائل زامل یک از فعالان تظاهرات‌های اخیر عراق تاکید کرد که برنامه سازمان‌ملل برای حل بحران عراق هیچ اهمیتی برای ما ندارد و معترضان ٬ هرگز آن را قبول نمی‌کنند. وی همچنین بر ضرورت استعفای دولت و محاکمه آن تاکید کرد. جلسه پارلمان عراق به چهارشنبه موکول شدیک منبع پارلمانی عراق گزارش داد که جلسه دیروز پارلمان لبنان به چهارشنبه آینده موکول شد و قرار است٬ جنین هنیس پلاسچارت نماینده سازمان‌ملل در عراق برای مشخص کردن چشم‌انداز سازمان ملل در خصوص تحقق مطالبات مردمی عراق نیز در آن حضور داشته باشد. باید اشاره کنیم که از روز جمعه ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ تظاهرات‌‌های مردمی در عراق به منظور بهبود خدمات و ایجاد فرصت شغلی به اضافه انجام اصلاحات در عراق به راه افتاده است که در جریان این اعتراضات تعدادی از تظاهرات کنندگان به اضافه نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند. انتهای پیام/
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
اکنون در تازه‌ترین فاز کمپین صلح هرمز، حسن روحانی که یکبار پیشتر نیز در سال ۸۴ زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود با ملک عبدالله، پادشاه پیشین سعودی در عربستان دیدار کرده بود، این‌بار دست به قلم شده است تا پیام جمهوری اسلامی ایران برای ارتقا صلح و ثبات منطقه‌ای را با «دیپلماسی نامه‌نگاری» به گوش رهبران منطقه‌ای عرب برساند. اما ارسال این نامه ضمن خنثی‌سازی تلاش برخی برای ترسیم تصویر جنگ‌طلبانه از ایران در منطقه، می‌تواند حسن‌نیت کشورمان را برای گشایش‌های دیپلماتیک نشان دهد. از سوی دیگر این طرح چه در همین چارچوب یا در مقیاسی گسترده‌تر می‌تواند رویای دیرینه کشورهای منطقه برای تامین امنیت منطقه خلیج‌فارس به دست خودشان را تحقق بخشد. در پایان این گزارش آمده است: ایران و عربستان سعودی حدود چهار دهه است که رقبای منطقه‌ای هستند؛ به‌نظرمی رسد نقطه عطف این رقابت پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود. تشکیل یک جمهوری آن هم از نوع اسلامی در منطقه از همان ابتدا بذر نگرانی را در دل حکام سعودی که پایه‌های مشروعیت خود را بر خلافت اسلامی بنا کرده بودند، کاشت.
ایلناایلنا4 هفته قبل
رئیس مرکز عربی مطالعات ایران گفت: ایالات متحده و سازمان ملل به صورت جداگانه در حال بایکوت نخست‌وزیر عراق هستند و علاوه بر هدف گرفتن منافع ایران، نوعی مداخله سیاسی به حساب می‌آید. اینکه موضع مرجعیت عراق در مورد طرح سازمان ملل چه خواهد بود فعلا نامشخص است. اما باید توجه داشت که طرح سازمان ملل با دولت آ‌مریکا هماهنگ است؛ چراکه بیانیه کاخ‌سفید به نوعی با آن هم‌پوشانی دارد. در آنجا مطمئنا اختلاف‌هایی بر سر طرح وجود خواهد داشت اما مشکل فقط این طرح نیست بلکه همانطور که گفته شد مشکل اصلی بیانیه کاخ‌سفید است. از این جهت کاملا مشخص است که موضع و راهبرد ایالات متحده در مورد وضعیت فعلی عراق چیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
بازرسان آژانس و اطلاعاتی که از سوی آنها جمع‌آوری می‌شود پیش از این هم البته برای ایران دردسرساز شده بود. فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی چند سال قبل دراین‌باره توضیح داده بود که در آژانس کارمندانی مشغول به‌کار هستند که اساسا از آژانس حقوق نمی‌گیرند و حقوق خود را از کشور خودشان دریافت می‌کنند. بازرسان آژانس چشم‌های ما هستند! روایت نیویورک‌تایمز از جاسوسی بازرسانسال ۲۰۰۵ روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در بخشی از تحلیل خود درباره راه‌حل‌های برخورد با برنامه اتمی ایران از جاسوسی بازرسان آژانس برای آمریکایی‌ها پرده برداشت. بازرسان آژانس اطلاعات‌شان را به سرویس‌های جاسوسی می‌دهندموضوع جاسوسی بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران را اکبر اعتماد، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی هم تایید می‌کند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
نماینده اسکان بشر سازمان ملل متحد: نماینده اسکان بشر سازمان ملل متحد گفت: در اوایل اعمال تحریم‌ها علیه ایران مشکلاتی برای سازمان ملل ایجاد شد و خیلی سختی کشیدیم، چرا که ورود درآمد‌ها به ایران با چالش اساسی همراه بود،، اما خوشبختانه به تدریج این مساله را حل کردیم. «مهمت آکدوغان» نماینده اسکان بشر سازمان ملل متحد در خصوص برنامه سازمان ملل متحد درباره ساماندهی مسکن خانواده‌های ایرانی با توجه به رشد حاشیه‌نشینی در شهر تهران بر اثر تحریم‌های آمریکا، اظهار داشت: برنامه اسکان بشر سازمان ملل در کشورها بر اساس خواسته‌های شهرهاست. او ادامه داد: سازمان ملل از طریق رایزنی با نهادهای دولتی در حال هماهنگی برای اجرای برنامه‌هایی است که در کشورهای دیگر بسیار موفق بوده است. این نقطه بسیار مهمی است که سازمان ملل و دولت جمهوری اسلامی درباره آن تلاش می‌کند. نماینده اسکان بشر سازمان ملل در ایران تاکید کرد: سازمان ملل این آمادگی را دارد که به ایران کمک کند و سیستم‌ها و روش‌های کمک‌رسانی به ایران به ویژه در حوزه‌های شهری و سلامت پس از تحریم‌ها کم کم در حال بهبود است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
راهبرد «کمپین صلح هرمز» که دولت روحانی در آخرین دور از تلاش‌ خود برای عملیاتی ساختن آن، دیپلماسی نامه‌نگاری را بکار گرفته است می‌تواند رویای دیرینه کشورهای منطقه برای تامین امنیت منطقه خلیج‌فارس به دست خودشان را تحقق بخشد. اما ارسال این نامه ضمن خنثی‌سازی تلاش برخی برای ترسیم تصویر جنگ‌طلبانه از ایران در منطقه، می‌تواند حسن‌نیت کشورمان را برای گشایش‌های دیپلماتیک نشان دهد. از سوی دیگر این طرح چه در همین چارچوب یا در مقیاسی گسترده‌تر می‌تواند رویای دیرینه کشورهای منطقه برای تامین امنیت منطقه خلیج‌فارس به دست خودشان را تحقق بخشد. روابط پرفراز و نشیب تهران-ریاضایران و عربستان سعودی حدود چهار دهه است که رقبای منطقه‌ای هستند؛ به‌نظرمی رسد نقطه عطف این رقابت پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود. آن‌ها دو بار در کنفرانس یران کشورهای اسلامی یک‌بار در سنگال و نوبت دوم در پاکستان دیدار کردند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری القدس العربی، آگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار محاکمه عناصر تکفیری داعش که در زندان‌های سوریه و عراق هستند٬ در کشورهای خودشان شد. کالامارد در این راستا اظهار داشت محاکمه داعش‌های زندانی در سوریه و عراق به دلیل عدم وجود قانون انتقالی در منطقه که می‌تواند به جنایات بین‌المللی رسیدگی کند٬ باید در کشورهای خودشان صورت بگیرد. آگنس کالامارد٬ با اشاره به اینکه داعشی‌های زندانی درعراق و سوریه در معرض شکنجه هستند٬ اظهار داشت این کشورها شرایط مناسب برای محاکمه این عناصر تکفیری را ندارند. کالامارد در خصوص خطراتی که بازگشت عناصر داعش به کشورهایشان دارد٬ خاطرنشان کرد که این مشکل و نگرانی‌های موجود درباره اقدام به ترویج ایدئولوژی‌های داعش توسط این عناصر پس از بازگشت به کشورشان را درک می‌کنم. این مسئول سازمان‌ملل با تأکید بر اینکه همه کشورهای جهان بخشی از ائتلاف ضد داعش بودند٬ به ضرورت همبستگی جامعه بین‌المللی به‌ویژه کشورهای غربی در راستای تحقق امنیت جهانی اشاره کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
در مقابل اما این دست از اقدامات ایران با کمترین پاسخ ایالات‌متحده آمریکا و جامعه بین‌المللی همراه شد. در نبود هیچ پاسخ متناسبی به این اقدامات ایران، نردبان تنش‌ها بین ایران و آمریکا به یک الگوی جدید و تکرارشونده تبدیل شده است. الگوی قدیمی «تک» و «پاتک» تبادل تنش بین تهران و واشنگتن را دیگر نمی‌توان برای شرایط امروز به‌کار برد. شیفتگی دولت ترامپ به وابسته‌شدن استراتژیک ایران تنها با تحریم‌های اقتصادی و کنار گذاشتن دیپلماسی همزمان موجب تضعیف پیامدهای سیاسی ابزار تحریم نسبت به ایران شده است. با وجود پیش‌بینی پذیر نبودن دولت ترامپ و سیاست آن در برابر ایران، تیره شدن بی‌سابقه روابط فراآتلانتیکی، می‌تواند مانع هرگونه تلاش برای کنترل یا تعدیل رفتار ایران شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
۴- «امنیت» گم شده امروز کشور عراق است. عربستان قطعا به دنبال بهبود شرایط اقتصادی عراق نیست. حکومت‌های مرتجع منطقه و آمریکا و اسرائیل قصد دارند با تبلیغات مسموم، مردم عراق را مقابل یکدیگر قرار دهند. نزدیک به دو دهه جنگ و ناامنی در عراق‌ و ضعف قدرت مرکزی، نهادهای اجتماعی عراق را ضعیف و بعضا متلاشی کرده است. بنابراین از منظر تحولات سیاست داخلی ایران، راهبرد فشار حداکثری نه‌تنها به بی‌ثباتی در ایران منجر نشد، بلکه ساخت داخلی نظام را مستحکم‌تر کرد.

به انتهای لیست رسیدید