سازمان برنامه و بودجه

سازمان برنامه و بودجه

وانانیوزوانانیوز19 دقیقه قبل
این سازمان طی ۲۰ سال گذشته به بررسی این موضوع پرداخته و دریافته است که در ۴۳ پهنه کشور، دچار فرونشست شده‎ایم. شفیعی از تقسیم کار میان دو سازمان نقشه برداری کشور و سازمان زمین شناسی یاد کرد که بر اساس آن، تعیین نرخ فرونشست بر عهده سازمان نقشه برداری است و ترسیم نقشه خطر فرونشست بر عهده سازمان زمین شناسی است. از این رو سازمان نقشه برداری کشور در جریان انجام پروژه‎های عمرانی در مناطق تحت تاثیر فرونشست قرار ندارد که هشدارهای لازم را ارائه دهد. اینکه فرونشست در برخی نقاط کشور به بیش از ۳۰ سانتیمتر در سال رسیده است، یک بحران است. حسین‎زاده با ابراز خرسندی از اینکه پای سازمان نقشه برداری کشور به مجلس باز شده، ابراز امیدواری کرد که از مطالعات این سازمان در تصمیم گیری‎های مجلس، استفاده شود.
جام نیوزجام نیوز32 دقیقه قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، نگاهی به نقشه راه و مراحل تصویب و اجرا برنامه اصلاح ساختار بودجه که از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شده نشان می‌دهد، در حالی که حدود ۴ ماه از ابتدای سال می‌گذرد، هنوز وضعیت و نحوه اجرایی شدن این برنامه مشخص نیست. بر این اساس، در حالی که ابلاغ مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار بودجه در آذر ماه سال گذشته صورت گرفت، تهیه چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه در بهمن ۹۷ انجام شد. بر اساس زمان بندی انجام شده از سوی سازمان برنامه تکلیف برنامه‌های کوتاه مدت اصلاح ساختار بایستی در تیر ماه ۹۸ تعیین تکلیف شود. بررسی برنامه اصلاح ساختار بودجه نشان می‌دهد، برای اجرایی شدن مفاد این برنامه، بایستی ۱۰ قانون از جمله، قانون بدهی دولت، قانون مالیات بردرامد و …در دستور کار قرار گیرد. قانون بدهی دولت، قانون مالیات بر درامد، قانون هدفمندی یارانه‌ها، اساسنامه صندوق توسعه ملی، قانون مشارکت عمومی و خصوصی، قانون برنامه و بودجه، قانون ساماندهی بدهی دولت، قانون اصلاح صندوق بازنشستگی، قانون اصلاح نظام بانکی در این برنامه در دستور کار قرار خواهد گرفت. تسنیم۲۰۲۵
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز36 دقیقه قبل
قاضی کشکولی همچنین از نجفی خواست از میان ۳ سلاح آورده شده به جلسه دادگاه‌، اسلحه متعلق به خود را شناسایی کند که نجفی این کار را انجام داد. البته در این میان قاضی کشکولی با مذاح به نجفی گفت که به سمت ما شلیک نکنی. قاضی کشکولی در ادامه خطاب به نجفی گفت: سازمان حفاظت اطلاعات ارتش مجوز حمل سلاح را برای شما صادر کرده، آیا این موضوع صحت دارد که نجفی این موضوع را تایید کرد. این کارشناس اسلحه افزود: زمانی که گلوله به دست بخورد و از دست خارج شود و بر روی سینه نشیند به آن برخورد غیرمستقیم می‌گوییم. قاضی کشکولی در این لحظه خطاب به نجفی گفت که تیرها چگونه از اسلحه خارج شد که وی گفت: مطالب ارائه شده توسط کارشناس اسلحه تایید مطالب من است کارشناس اسلحه می‌گوید ۴ گلوله از ۵ گلوله به خانم استاد اصابت نکرده و یک گلوله به وی خورده.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز45 دقیقه قبل
نزدیکی به تعطیلات نوروز، عاشقان کتاب را منتظر اجرای طرح عیدانه کتاب گذاشت، اما این اتفاق نیفتاد و به گفته نیکنام حسین‌پور، مدیرعامل خانه کتاب، چون با کتابفروشی‌ها تسویه طرح پاییزه انجام نشده بود، طرح عیدانه اجرا نشد. در این طرح‌ها، علاقه‌مندان می‌توانند با تخفیف از کتابفروشی‌ها کتاب بخرند و کتابفروشی‌ها میزان تخفیف را از وزارت ارشاد دریافت کنند. استان تهران با ثبت‌نام ۹۷ کتابفروشی، اصفهان با ۸۰ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۶۶ کتابفروشی بیشترین مشارکت را در طرح «تابستانه کتاب۹۸» داشته‌اند. مطمئنا در این طرح قرار نیست شما هر نوع کتابی را که می‌خواهید، بخرید؛ برای خرید کتاب الزاماتی وجود دارد. حالا و در آستانه طرح تابستانه کتاب ۹۸ باید دید این مشکلات همیشگی حل خواهد شد یا اینکه باز هم بعد از پایان طرح تازه به یاد حل این مشکلات خواهیم افتاد.
خبرآنلاینخبرآنلاین52 دقیقه قبل
این سازمان طی ۲۰ سال گذشته به بررسی این موضوع پرداخته و دریافته است که در ۴۳ پهنه کشور، دچار فرونشست شده‎ایم. شفیعی از تقسیم کار میان دو سازمان نقشه برداری کشور و سازمان زمین شناسی یاد کرد که بر اساس آن، تعیین نرخ فرونشست بر عهده سازمان نقشه برداری است و ترسیم نقشه خطر فرونشست بر عهده سازمان زمین شناسی است. از این رو سازمان نقشه برداری کشور در جریان انجام پروژه‎های عمرانی در مناطق تحت تاثیر فرونشست قرار ندارد که هشدارهای لازم را ارائه دهد. اینکه فرونشست در برخی نقاط کشور به بیش از ۳۰ سانتیمتر در سال رسیده است، یک بحران است. حسین‎زاده با ابراز خرسندی از اینکه پای سازمان نقشه برداری کشور به مجلس باز شده، ابراز امیدواری کرد که از مطالعات این سازمان در تصمیم گیری‎های مجلس، استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین56 دقیقه قبل
وی افزود: در حالیکه می‌دانیم دولت در تنگنای اقتصادی خاصی قرار دارد اما از آنها تقاضای مساعدت داریم و مقرر شد در یک کارگروه مشترک موارد مطالبات و کسری‌ها فصل‌بندی شود و آقای نوبخت هم برای پرداخت مطالبات قول مساعد دادند. پرداخت مطالبات با اولویت حق‌التدریس‌ها و پاداش بازنشسته‌هامعاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش که «براساس فصل بندی‌های انجام شده، قرار است پرداخت مطالبات به تدریج و براساس اولویت‌بندی انجام شود؟» گفت: بله، اولویت در پرداخت مطالبات مربوط به حق‌التدریس‌ معلمان و پاداش پایان خدمت بازنشسته‌ها است که رقم پاداش آنها حدود ۴ هزار میلیارد تومان است، در سال ۹۷ میزان تخصیص‌های آموزش‌وپرورش بالای ۱۰۰ درصد بود و بخشی از مطالبات مربوط به سال ۹۷ است اما بیشتر آنها مربوط به سال‌های ۸۲ تا ۹۷ است. کدام بخش از مطالبات تا مهر ماه پرداخت می‌شود؟ علی عسگری در پاسخ به این پرسش که «آیا مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی آموزش‌وپرورش تا پایان سال پرداخت می‌شود؟» عنوان‌کرد: بنده گفتم که امیدواریم و تلاش می‌کنیم بخشی از مطالبات قبل از مهر پرداخت شود که شامل موارد اولویت‌دار از جمله حق‌التدریس معلمان است که باعث آرامش خاطر آنها می‌شود و اولویت دیگر پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته‌ها است، مصوبه کمیسیون آموزش با امضای آقای عارف به آموزش‌وپرورش و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است. تهاتر برای پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیاردیوی گفت: در بحث پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی فرهنگیان تا پایان سال باید بگویم این مسئله به شرایط دولت بستگی دارد و ضمن اینکه به مجموعه خود -آموزش‌وپرورش- فکر می‌کنیم به امکان دولت برای پرداخت این رقم نیز توجه داریم که آیا می‌تواند یا خیر البته آقای نوبخت قول داده‌اند برای پرداخت این مطالبات از بودجه‌های اجتماعی و از بعضی ردیف‌های دیگر تهاتر کنند. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «منظور از تهاتر برای پرداخت بدهی‌ها چیست؟» عنوان‌کرد: تأمین اعتبار و درآمد از برخی ردیف‌هایی که دولت در نظر دارد یا برخی مجوزهایی که به ما می‌دهند مثلا از حوزه املاک بتوانیم مطالبات را پرداخت کنیم
فردا نیوزفردا نیوز1 ساعت قبل
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه امسال ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می‌شود، گفت: دولت ۸ برنامه کلان برای فعال کردن بخش تولید تدوین و اجرایی کرده است. خانه ملت: محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست مشترک مجلس و دولت برای حمایت از رونق تولید ملی، با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای تحقق رونق تولید در کشور، اظهار داشت: در این راستا تبصره ۱۸ قانون بودجه فعال شد و خوشبختانه در سال‌های گذشته مجلس به خوبی به بخش‌های تولید و اشتغال توجه کرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه دولت ۸ برنامه کلان برای فعال کردن بخش تولید تدوین و اجرایی کرده است، گفت: نوسازی بافت فرسوده، بخش کشاورزی، میراث فرهنگی، صنعت و مدن و فرهنگ و هنر جزء بخش‌هایی است که در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است. نوبخت ادامه داد: دولت به دنبال آن است که با اجرای برنامه‌های مربوطه، در حوزه صنعت و معدن حدود ۲۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود و در این رابطه سازمان برنامه با تمام دستگاه‌ها هماهنگی و توافق کرده است. وی گفت: بر اساس برنامه ریزی دولت با تحقق برنامه‌های صورت گرفته، حدود ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری در کشور ایجاد می‌شود، از طرف دیگر یکی از اقدامات مثبت دولت، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است و در این رابطه با مصوبه مجلس، یک و نیم میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
با حضور وزیر بهداشت، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، معاون اجرایی پلیس راهور، معاونین بهداشت و درمان وزارت بهداشت، نمایندگانی از وزارت کشور و راه و شهرسازی، قوه قضاییه و رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیک برگزار شد. به گزارش ایلنا، سعید نمکی در این نشست اظهار داشت: نمی‌توانیم از مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح در کنار بیماری‌های غیرواگیر غفلت کنیم و به دلیل آمار بالای جان باختن بر اثر پرفشاری خون، امسال با این اولویت اقدامات پیشگیرانه را در قالب طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اجرا کردیم. نمکی یادآور شد: در نظر گرفتن نقش آموزش، ایمنی خودروها و جاده‌ها، پلیس راهور و انتقال مصدومان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح بسیار مهم است که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم و امیدواریم که تهیه و تصویب سند ملی سلامت و امنیت ترافیک به عنوان یک کار بزرگ ملی و بین بخشی را به سرانجام برسانیم. تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک با مشارکت همه دستگاه‌های درگیر، میسر می‌شودوزیر بهداشت اظهار داشت: بهترین مدل برای تهیه این سند ملی، اقدامی است که برای تهیه سند نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش آموزی یا نماد کردیم چون در آن سند، تمام دستگاه‌های مربوطه با مشارکت همدیگر، اقدام به تهیه یک سند ملی کردند و نقش هر دستگاه مشخص شد. وی با اشاره به تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک در مرحله مقدماتی، گفت: انتظار داریم این سند برای بررسی بیشتر به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و پس از آن با مشارکت همه دستگاه‌های درگیر، تکمیل و برای تصویب به هیات دولت، مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارسال شود.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
سهمیه آب روستائیان تا ۲ برابر افزایش یابدمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز روز گذشته در شورای مدیریت بحران استان با گلایه از متولیان آب گفت: سهمیه آب خانوارها در آبرسانی روستایی دو برابر افزایش یابد. تنش آبی در ۱۰۰ روستای استانمدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی نیز گفت: از ابتدای تیرماه امسال آبرسانی پایدار به ۳۰ روستای استان انجام شده است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی عنوان کرد: سالانه چهار میلیارد تومان برای آبرسانی سیار به روستاهای استان نیاز است و تا پایان سال جاری ۲۳ روستای استان با اجرای طرح‌های آبرسانی پایدار از چرخه آبرسانی سیار حذف خواهند شد. برخی روستاهای استان حداقل نیم ساعت و حداکثر سه ساعت آب دارندصفوی‌نژاد با بیان اینکه آبرسانی سیار به روستاهای استان به وسیله ۳۸ دستگاه تانکر انجام می‌شود گفت: متولی حمل آب به روستاهای استان اتحادیه دهیاران خراسان جنوبی است. امید است با این مهلت دو روزه‌ای که استاندار خراسان جنوبی برای متولیان آب تعیین کرده شاهد افزایش حجم آبرسانی در تابستان گرم امسال در روستاهای محروم و کم برخوردار استان باشیم.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
قاضی کشکولی همچنین از نجفی خواست از میان ۳ سلاح آورده شده به جلسه دادگاه‌، اسلحه متعلق به خود را شناسایی کند که نجفی این کار را انجام داد. البته در این میان قاضی کشکولی با مذاح به نجفی گفت که به سمت ما شلیک نکنی. این کارشناس اسلحه افزود: زمانی که گلوله به دست بخورد و از دست خارج شود و بر روی سینه نشیند به آن برخورد غیرمستقیم می‌گوییم. در مجموع ۳ گلوله به دیوار یک گلوله و یک گلوله به دست و سپس به سینه مقتول اصابت کرده است. کشکولی از نجفی پرسید که در آن شرایط می‌دانستی که چه می‌کنی، که نجفی گفت: خیر و پاسخ داد حتی در بازداشتگاه نمی‌توانستم دقیقا صحنه را بازسازی کنم.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست مشترک مجلس و دولت برای حمایت از رونق تولید ملی، با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای تحقق رونق تولید در کشور، اظهار داشت: در این راستا تبصره ۱۸ قانون بودجه فعال شد و خوشبختانه در سال‌های گذشته مجلس به خوبی به بخش‌های تولید و اشتغال توجه کرده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه دولت ۸ برنامه کلان برای فعال کردن بخش تولید تدوین و اجرایی کرده است، گفت: نوسازی بافت فرسوده، بخش کشاورزی، میراث فرهنگی، صنعت و مدن و فرهنگ و هنر جزء بخش هایی است که در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است. نوبخت ادامه داد: دولت به دنبال آن است که با اجرای برنامه‌های مربوطه، در حوزه صنعت و معدن حدود ۲۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود و در این رابطه سازمان برنامه با تمام دستگاه‌ها هماهنگی و توافق کرده است. وی گفت: بر اساس برنامه ریزی دولت با تحقق برنامه‌های صورت گرفته، حدود ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری در کشور ایجاد می‌شود، از طرف دیگر یکی از اقدامات مثبت دولت، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است و در این رابطه با مصوبه مجلس، یک و نیم میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
استاندار البرز اضافه کرد: دولت تدبیر و امید توجه خاصی را به البرز معطوف کرده و ظرف کمتر از ۸ ماه شاهد حضور بیش از ۷۰ مسئول ملی در استان بوده‌ایم. وی افزود: این استان از ابتدا زیرساخت‌های ضعیفی داشته و بلحاظ بودجه و اعتبار نیز مورد توجه قرار نگرفته ولی امسال با تلاش‌های صورت گرفته اعتبارات عمرانی البرز برای نخستین بار برای ارتقا زیربناها بیش از ۱۵ درصد افزایش یافت. شهبازی خاطرنشان کرد: البرز با سرعت در مسیر رشد و توسعه حرکت می‌کند و در این راستا بخش خصوصی حضور فعال و موثری دارد. وی گفت: تمامی متولیان استان با گفتمانی مشترک و در سایه تعامل، تفکر، همدلی و هم افزایی درصدد سرعت بخشی به مسیر تعالی البرز هستند. شهبازی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد تولید داروی کشور در البرز صورت می‌گیرد، گفت: فعالیت اولین شهرک دارویی کشور در البرز آغاز شده و کنسرسیوم‌های بزرگ اروپایی در آن فعالیت دارند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ساعت قبل
درکنار ۴ محور اصلی و ۹ برنامه عملیاتی این طرح، یکی از بخش‌های مهم این طرح، دوسالانه شدن بودجه است. حال برای تغییر این پارادایم در کنار تغییراتی که باید در قوانین برای دوسالانه شدن بودجه صورت گیرد، آثار این تحول نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. بودجه به برنامه تبدیل می‌شودمحمد نصر اصفهانی استاد دانشگاه خوارزمی دراین باره گفت: اصلاح ساختار بودجه موضوعی است که از دهه ۷۰ شمسی به‌صورت جدی مطرح شد، اما هیچگاه به مرحله اجرا نرسید. وی با اشاره به اینکه ساختار بودجه کشور نیاز به اصلاحات اساسی دارد افزود: هم‌اکنون بودجه از شفافیت لازم برخوردار نیست. ضمن اینکه بخش مهمی از اقتصاد نیز خارج از حیطه اختیارات دولت قرار دارد و درآمدها و هزینه‌های آن در قالب بودجه لحاظ نمی‌شود.
خانه ملتخانه ملت2 ساعت قبل
حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح دومین نشست رییس مجلس و روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس با وزرای اقتصادی دولت، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و بخش خصوصی برای حمایت از رونق تولید، گفت: در این جلسه دستگاه‌های اجرایی گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته برای تحقق رونق تولید ارائه کردند. گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی درباره راهکارهای رونق تولید ماه آینده در صحن علنی قرائت می‌شودنماینده مردم در اصفهان در مجلس افزود: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گزارشی درباره آسیب‌شناسی رونق تولید با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه کرده است که ماه آینده در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود. چالش‌های و راهکارهای رونق تولید در بخش صنعت، معدن، انرژی، مسکن، روستایی و عشایری مورد بررسی قرار گرفتبررسی مسائل نظام مالیاتی، مسائل بیمه‌ای و گمرکیوی اظهار کرد: مسائل نظام مالیاتی، مسائل بیمه‌ای، گمرکی، صادارت، نظام ارزی، فضای کسب و کار در حوزه تامین مالی و مسائل پولی و بانکی بررسی شد. این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: چالش‌های و راهکارهای رونق تولید در بخش صنعت، معدن، انرژی، مسکن، روستایی و عشایری مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد؛ این جلسات به صورت موضوعی با دستگاه‌های اجرایی مربوطه برگزار شود تا چالش‌ها و راهکارها مورد بررسی قرار گیرد؛ مسئولیت جمع‌بندی و هماهنگی این جلسات با کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی است. رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی ادامه داد: گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی برای رونق تولید آماده شده و به معاونت نظارت مجلس ارسال شده است و در ماه آینده در صحن قرائت می‌شود. /پایان پیام
ایسناایسنا2 ساعت قبل
وزیر بهداشت با اشاره به مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث، بر لزوم تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک با مشارکت همه دستگاه‌های مربوطه تاکید کرد. دکتر سعید نمکی - وزیر بهداشت در این نشست اظهار داشت: نمی‌توانیم از مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح در کنار بیماری‌های غیرواگیر غفلت کنیم و به دلیل آمار بالای جان باختن بر اثر پرفشاری خون، امسال با این اولویت اقدامات پیشگیرانه را در قالب طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اجرا کردیم. نمکی یادآور شد: در نظر گرفتن نقش آموزش، ایمنی خودروها و جاده‌ها، پلیس راهور و انتقال مصدومان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح بسیار مهم است که باید برای آنها برنامه‌ریزی داشته باشیم و امیدواریم که تهیه و تصویب سند ملی سلامت و امنیت ترافیک به عنوان یک کار بزرگ ملی و بین بخشی را به سرانجام برسانیم. تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک با مشارکت همه دستگاه‌های مربوطهبنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت اظهار داشت: بهترین مدل برای تهیه این سند ملی، اقدامی است که برای تهیه سند نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش آموزی یا نماد کردیم چون در آن سند، تمام دستگاه‌های مربوطه با مشارکت همدیگر، اقدام به تهیه یک سند ملی کردند و نقش هر دستگاه مشخص شد. انتهای پیام
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
ساعت۲۴ -رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران از تصویب کلیات لایحه «کمک به ساماندهی پسماندها» در مجلس شورای اسلامی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که رای موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مواد ۵ و ۶ این لایحه زمینه‌ساز تحول مثبتی در حوزه‌ی محیط ‌زیست، توسعه‌ی پایدار و اقتصاد سبز کشورمان باشد. اما حالا به نظر می‌رسد که بالاخره بعد از سال‌ها قانونی در شرف تصویب است که می‌تواند جان تازه‌ای به صنایع بازیافت دهد. همچنین ماده ۶ لایحه «کمک به ساماندهی پسماندها» ماده دیگری است که اتحادیه صنایع بازیافت ایران خواستار تصویب آن است. به گفته وی، تصویب ماده ۵ لایحه «کمک به ساماندهی پسماندها»، بدون اعمال تبعیض میان تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی و سایر حلقه‌های زنجیره مدیریت پسماند، بهانه‌ها برای عدم شفافیت فعالان فاقد مجوز را در این حوزه سلب می‌کند و زمینه‌ساز اعمال نظارت‌های بهداشتی و محیط‌زیستی بر فعالیت آن‌ها خواهد شد. صدرنژاد در پایان خاطرنشان کرد که صنایع بازیافت ایران با قابلیت تولید سالانه ۱۰ میلیارد دلار ارزش‌افزوده ضمن جلوگیری از انتشار سالانه ۲۲ میلیون تن گاز گلخانه‌ای، می‌تواند در سطح کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار موقعیت شغلی پایدار ایجاد کند.
مهرمهر2 ساعت قبل
وی با بیان اینکه البرز مولد در محصولات کشاورزی، تولیدات دارو و صنایع مختلف است، گفت: درصد بالایی از تولیدات دارویی کشور در استان البرز تولید می‌شود. وی با اشاره به اینکه چالش خاصی در استان نداریم، ادامه داد: ۱۲ شهرک صنعتی فعال در استان البرز مستقر هستند و توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند. استاندار البرز با بیان این مطلب که البرز جز سه استان برتر در بحث جذب سرمایه گذار است، عنوان کرد: طرح گازرسانی بوئین زهرا به البرز هفته آتی توسط معاون اول رئیس جمهور با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان کلنگ زنی خواهد شد. شهبازی با بیان این مطلب که مسئولان استانی وحدت و همدلی خوبی با هم دارند، افزود: منابع مالیاتی استان افزایش پیدا کرده است. وی با بیان اینکه رتبه برتر امنیت در کشور از آن استان البرز شده است، افزود: تمامی این ظرفیت‌ها برای استان البرز در راستای سرفرازی کشور به کارگیری خواهد شد.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
وی افزود: با توجه به الگویی که از پایتخت براساس منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اتحاد و انسجام برای حل مشکلات مردم داریم، مجموعه مدیران استان البرز نیز متحد و منسجم در این راستا نقش‌آفرینی می‌کنند. استاندار البرز با بیان اینک در حضور مسئولان ملی در البرز، همواره همدلی و هم افزایی حاکم در این استان حاکم بوده است، بیان کرد: علی‌رغم اینکه رنگین کمانی از اقوام مختلف در البرز به عنوان ایران کوچک زندگی می‌کنند، مردم البرز با تمام توان و هم‌گرایی در توسعه استان سهیم هستند. استاندار البرز با بیان اینکه دولت توجه خاصی به البرز دارد، عنوان کرد: ظرف کمتر از ۸ ماه شاهد حضور بیش از ۷۰ مسئول ملی در استان بوده‌ایم. وی گفت: در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طی یک روز ۴۲۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های راه‌سازی البرز تخصیص یافته و ابلاغ شد که این امر تنها یکی از دستاوردهای حضور مسئولان ملی در استان محسوب می‌شود. وی عنوان کرد: در سه ماهه اول سال ۹۸ شاهد رشد ۶۰ تا ۷۰ درصدی صادرات البرز نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم، همچنین نرخ بیکاری این استان در بهار ۹۸ نسبت به ۹۷ حدود ۱٫۶ درصد کاهش یافته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به پرداخت مطالبات اولویت‌دار فرهنگیان مانند حق‌التدریس‌ها تا قبل از مهر ماه گفت: آقای نوبخت قول داده‌اند برای پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیاردی از بودجه‌های اجتماعی و از بعضی ردیف‌های دیگر تهاتر کنند. وی افزود: در حالیکه می‌دانیم دولت در تنگنای اقتصادی خاصی قرار دارد اما از آنها تقاضای مساعدت داریم و مقرر شد در یک کارگروه مشترک موارد مطالبات و کسری‌ها فصل‌بندی شود و آقای نوبخت هم برای پرداخت مطالبات قول مساعد دادند. کدام بخش از مطالبات تا مهر ماه پرداخت می‌شود؟ علی عسگری در پاسخ به این پرسش که «آیا مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی آموزش‌وپرورش تا پایان سال پرداخت می‌شود؟» عنوان‌کرد: بنده گفتم که امیدواریم و تلاش می‌کنیم بخشی از مطالبات قبل از مهر پرداخت شود که شامل موارد اولویت‌دار از جمله حق‌التدریس معلمان است که باعث آرامش خاطر آنها می‌شود و اولویت دیگر پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته‌ها است، مصوبه کمیسیون آموزش با امضای آقای عارف به آموزش‌وپرورش و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است. تهاتر برای پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیاردیوی گفت: در بحث پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی فرهنگیان تا پایان سال باید بگویم این مسئله به شرایط دولت بستگی دارد و ضمن اینکه به مجموعه خود -آموزش‌وپرورش- فکر می‌کنیم به امکان دولت برای پرداخت این رقم نیز توجه داریم که آیا می‌تواند یا خیر البته آقای نوبخت قول داده‌اند برای پرداخت این مطالبات از بودجه‌های اجتماعی و از بعضی ردیف‌های دیگر تهاتر کنند. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «منظور از تهاتر برای پرداخت بدهی‌ها چیست؟» عنوان‌کرد: تأمین اعتبار و درآمد از برخی ردیف‌هایی که دولت در نظر دارد یا برخی مجوزهایی که به ما می‌دهند مثلا از حوزه املاک بتوانیم مطالبات را پرداخت کنیم.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران از تصویب کلیات لایحه «کمک به ساماندهی پسماندها» در مجلس شورای اسلامی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که رای موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مواد ۵ و ۶ این لایحه زمینه‌ساز تحول مثبتی در حوزه‌ی محیط ‌زیست، توسعه‌ی پایدار و اقتصاد سبز کشورمان باشد. اما حالا به نظر می‌رسد که بالاخره بعد از سال‌ها قانونی در شرف تصویب است که می‌تواند جان تازه‌ای به صنایع بازیافت دهد. همچنین ماده ۶ لایحه «کمک به ساماندهی پسماندها» ماده دیگری است که اتحادیه صنایع بازیافت ایران خواستار تصویب آن است. به گفته وی، تصویب ماده ۵ لایحه «کمک به ساماندهی پسماندها»، بدون اعمال تبعیض میان تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی و سایر حلقه‌های زنجیره مدیریت پسماند، بهانه‌ها برای عدم شفافیت فعالان فاقد مجوز را در این حوزه سلب می‌کند و زمینه‌ساز اعمال نظارت‌های بهداشتی و محیط‌زیستی بر فعالیت آن‌ها خواهد شد. صدرنژاد در پایان خاطرنشان کرد که صنایع بازیافت ایران با قابلیت تولید سالانه ۱۰ میلیارد دلار ارزش‌افزوده ضمن جلوگیری از انتشار سالانه ۲۲ میلیون تن گاز گلخانه‌ای، می‌تواند در سطح کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار موقعیت شغلی پایدار ایجاد کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشوردر جمع معاونان، مدیران و کارکنان این سازمان و سازمان‌های تابعه و نیز سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها که از طریق ویدئوکنفرانس، شنونده این جلسه بودند، گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور در میان سازمان‌ها و نهادهای مختلف، با توجه به شرایط حساسی که بر کشور حاکم است، مسوولیت ممتاز و شاخصی دارد و ما باید بتوانیم در این مقطع تاریخی، نقش و مأموریت‌مان را ایفا کنیم. نوبخت با بیان این مطلب افزود: با توجه به محدودیت منابع امسال باید بتوانیم به گونه‌ای برنامه‌ریزی و تدبیر کنیم که منابع و مصارف کشور با هم تناسب داشته باشند. وی اظهار داشت: من از مجموعه همکارانم در این سازمان و سازمان‌های تابعه و نیز سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها قدردانی می‌کنم که با تلاش و اهتمام دلسوزانه‌ای که انجام دادند، خود را در برابر تمام مسایل و مشکلات کشور مسئول می‌دانند و به شایستگی، مأموریت‌های محول را ایفا می‌کنند که باعث مباهات است. نوبخت در ادامه اظهارات خود با اشاره به تحریم‌های شدیدی که از سوی دشمنان ملت ایران وضع شده، گفت: بی‌تردید و به یاری خداوند متعال و با اتحادی که بین مردم و مسئولان هست، این روند گذار را با موفقیت طی خواهیم کرد. رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه اظهارات خود با اشاره به ضرورت انجام اصلاحات ساختاری بودجه اظهار داشت: دغدغه ما این است که چگونه برنامه‌ریزی کنیم که میزان اتکا به منابع نفتی به صفر برسد و این امر امکان‌پذیر نخواهد بود مگر آن که سند مالی قوی و همه‌جانبه‌ای تنظیم کنیم.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
وی افزود: در حالیکه می‌دانیم دولت در تنگنای اقتصادی خاصی قرار دارد اما از آنها تقاضای مساعدت داریم و مقرر شد در یک کارگروه مشترک موارد مطالبات و کسری‌ها فصل‌بندی شود و آقای نوبخت هم برای پرداخت مطالبات قول مساعد دادند. کدام بخش از مطالبات تا مهر ماه پرداخت می‌شود؟ علی عسگری در پاسخ به این پرسش که «آیا مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی آموزش‌وپرورش تا پایان سال پرداخت می‌شود؟» عنوان‌کرد: بنده گفتم که امیدواریم و تلاش می‌کنیم بخشی از مطالبات قبل از مهر پرداخت شود که شامل موارد اولویت‌دار از جمله حق‌التدریس معلمان است که باعث آرامش خاطر آنها می‌شود و اولویت دیگر پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته‌ها است، مصوبه کمیسیون آموزش با امضای آقای عارف به آموزش‌وپرورش و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است. تهاتر برای پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیاردیوی گفت: در بحث پرداخت مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی فرهنگیان تا پایان سال باید بگویم این مسئله به شرایط دولت بستگی دارد و ضمن اینکه به مجموعه خود -آموزش‌وپرورش- فکر می‌کنیم به امکان دولت برای پرداخت این رقم نیز توجه داریم که آیا می‌تواند یا خیر البته آقای نوبخت قول داده‌اند برای پرداخت این مطالبات از بودجه‌های اجتماعی و از بعضی ردیف‌های دیگر تهاتر کنند. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «منظور از تهاتر برای پرداخت بدهی‌ها چیست؟» عنوان‌کرد: تأمین اعتبار و درآمد از برخی ردیف‌هایی که دولت در نظر دارد یا برخی مجوزهایی که به ما می‌دهند مثلا از حوزه املاک بتوانیم مطالبات را پرداخت کنیم. انتهای پیام/
فردا نیوزفردا نیوز3 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم: کانون تربیت اسلامی به بهانه معرفی وزیر جدید برای وزارت آموزش‌وپرورش در قالب نشستی به نقد و بررسی عملکرد مدیریت آموزش‌وپرورش در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت. وقتی وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای وزیر آموزش‌وپرورش ناز می‌کنند! آنوقت بنده باید با رئیس سازمان برنامه و بودجه دعوا کنم که می‌گوید حقوق ۲۰ میلیون تومانی نداریم همچنین بازنشسته‌ای داریم که ۲۹ میلیون حقوق می‌گیرد و ۵ میلیون هم به حقوقش اضافه شده است در این شرایط به هر فردی که پایین‌ترین حقوق را می‌گیرد از ۱۰ درصد افزایش ۲٫۷ درصد دادها‌ند و به بالاترین حقوق ۱۶ درصد! در ادامه این نشست، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس به سؤالات فرهنگیان پاسخ داد. وی در پایان با اشاره به اینکه مشکلات اصلی آموزش و پرورش نتیجه سیاسی‌کاری است، افزود: تغییراتی که دهه ۷۰ در آموزش و پرورش شروع شد آن را منفجر کرد و پیش‌دانشگاهی و پنجره‌های باز بزرگترین ضربه را به آموزش و پرورش زدند.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
نمایندگان تهران و آباده در مجلس شورای اسلامی اصلاح نظام اخذ مالیات را از مهمترین راهکارها برای افزایش درآمدهای دولت دانسته و گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره اصلاح ساختار بودجه را فاقد قابلیت اجرای واقع بینانه دانستند. زارع افزود: این رقم حدود ۵ برابر درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه است و اگر بخواهیم سرانه یارانه پرداختی به مردم را محاسبه کنیم مبلغی حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. این نماینده مجلس افزود: این درحالی است که همین درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه نیز محقق نمی‌شود. موسوی بار دیگر این طرح را یک متن تئوری توصیف کرد و افزود: متاسفانه برای اجرای آن نیز اراده و اجماعی نیست. نمایندگان تهران و آباده، اصلاح نظام اخذ مالیات را از مهمترین راهکارها برای افزایش درآمدهای دولت دانستند.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
منوچهر جمالی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت از تخصیص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای ادامه احداث پروژه سد دیورش رودبار خبر داد و اظهار داشت: با وجود تخصیص ۱۷ میلیارد تومان منابع مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، مطالبات معوقه پیمانکار پروژه سد دیورش هنوز پرداخت نشده است. نماینده مردم رودبار در مجلس به یکی از مهم‌ترین مصوبات سفر اخیر رئیس جمهور به استان گیلان اشاره کرد و بیان داشت: در سفر هیئت دولت به گیلان ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای سال ۹۸ و ۲۵ میلیارد تومان دیگر برای سال ۹۹ جهت تکمیل و ادامه روند ساخت پروژه سد دیورش شهرستان رودبار تخصیص پیدا کرد. دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشرفت فیزیکی حدود ۳۰ درصدی پروژه سد دیورش رودبار را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: این طرح بزرگ در صورت بهره‌برداری آب مورد نیاز شهرهای توتکابن، رستم‌آباد، منجیل، رودبار، لوشان و حدود ۲۸ تا ۳۰ روستایی پایین دست خود را تأمین خواهد کرد. وی از تصمیم جدیدی که در مورد سد آیت‌الله بهجت در حوزه آبرسانی به روستاهای بخشی از شهرستان رودبار اتخاذ شده است اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس این تصمیم قرار است به‌زودی ۱۴ روستای دهستان بلوکات رودبار که سد آیت‌الله بهجت در آن‌جا احداث شده از منابع آب آن بهره‌مند شوند. انتهای پیام/ن
موجموج5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک مجلس و دولت برای بررسی راه‌کارهای حمایت از رونق تولید با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه برای حمایت از رونق تولید در کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی دو برنامه کلان در بخش‌های حمل و نقل و مسکن برای حمایت از تولید کشور تدوین کرده است از این رو خوشبختانه با هماهنگی و تفاهم با سازمان برنامه و بودجه، اعتباری حدود ۲ هزار میلیارد تومان میان ۲۵ شرکت تولیدکننده تجهیزات مربوط به بخش حمل و نقل ریلی اختصاص داده شده است که خوشبختانه معدل پیشرفت تعهدات تا تیر ماه به ۱۵ درصد خواهد رسید. وی ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته برای نخستین بار کارخانجات تولید لوکوموتیو و خودروسازی فعال شده‌اند، از طرف دیگر حجم بار موجود در حمل و نقل ریلی تا پایان سال ۹۶ حدود ۳۱ میلیون تن بوده، خوشبختانه این میزان تا پایان سال ۹۷ به ۵۲ میلیون تن رسیده است. اسلامی ادامه داد: با توجه به تحریم‌های صورت گرفته، ساخت قطعات مربوط به حمل و نقل ریلی در دستور کار شرکت‌های دانش بنیان قرار دارد. همچنین در مباحث مربوط به رونق تولید در حوزه هوایی و فرودگاهی توجه قابل قبولی به صنایع دانش بنیان برای تولید تجهیزات مربوطه شده است.
موجموج5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست مشترک مجلس و دولت برای بررسی راه‌کارهای حمایت از رونق تولید که امروز برگزار شد، با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای تحقق رونق تولید در کشور، اظهار داشت: در این راستا تبصره ۱۸ قانون بودجه فعال شد و خوشبختانه در سال‌های گذشته مجلس به خوبی به بخش‌های تولید و اشتغال توجه کرده است. دولت ۸ برنامه کلان برای فعال کردن بخش تولید تدوین و اجرایی کرده استوی با بیان اینکه دولت ۸ برنامه کلان برای فعال کردن بخش تولید تدوین و اجرایی کرده است، گفت: نوسازی بافت فرسوده، بخش کشاورزی، میراث فرهنگی، صنعت و مدن و فرهنگ و هنر جزء بخش هایی است که در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است. نوبخت ادامه داد: دولت به دنبال آن است که با اجرای برنامه‌های مربوطه، در حوزه صنعت و معدن حدود ۲۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود و در این رابطه سازمان برنامه با تمام دستگاه‌ها هماهنگی و توافق کرده است. وی گفت: بر اساس برنامه ریزی دولت با تحقق برنامه‌های صورت گرفته، حدود ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری در کشور ایجاد می‌شود، از طرف دیگر یکی از اقدامات مثبت دولت، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است و در این رابطه با مصوبه مجلس، یک و نیم میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.
خانه ملتخانه ملت5 ساعت قبل
سیدمهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت کارخانه هپکو، گفت: خریدار هپکو در سال ۹۶ نتوانست منابع مالی مورد نیاز این شرکت را تامین کند در نتیجه هپکو در سال ۹۷ تنها ۴۷ دستگاه تولید کرد و در سال ۹۸ نیز تاکنون تولیدی نداشته است. نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: کاهش تولید در کارخانه هپکو به دلیل عدم خریداری تجهیزات و ماشین آلات جدید است، درواقع سهامدار انگیزه و توان مالی کافی برای خرید تجهیزات جدید را ندارد. خریدار هپکو در سال ۹۶ نتوانست منابع مالی مورد نیاز این شرکت را تامین کند در نتیجه هپکو در سال ۹۷ تنها ۴۷ دستگاه تولید کرد و در سال ۹۸ نیز تاکنون تولیدی نداشته استوی اظهار کرد: اگرچه حقوق پرسنل هپکو تاکنون پرداخت شده، اما این موضوع کفایت نمی‌کند و باید تدابیر ویژه‌ای برای رفع مشکلات اصلی این واحد تولیدی در نظر گرفته شود. پرونده‌های قضایی گذشته هپکو مورد بررسی قرار می‌گیردوی با بیان اینکه در جلسه با رئیس قوه قضاییه مقرر شد؛ پرونده‌های قضایی گذشته هپکو مورد بررسی قرار گیرد، ادامه داد: وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی باید تدابیری اتخاذ کنند تا سهام هپکو به فردی واگذار شود که بتواند منابع مورد نیاز را به این واحد تولیدی تزریق کند. تسریع در واگذاری پروژه تولید ۲۴۰۰ دستگاه موردنیاز راهداری به هپکواین نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه باید از ظرفیت هپکو بیشتر استفاده شود، بیان کرد: در سال گذشته وزرای راه و شهرسازی، کشور و صنعت، معدن و تجارت وعده‌هایی مبنی بر واگذاری پروژه تولید ۲۴۰۰ دستگاه انواع ماشین‌های راهسازی به هپکو را دادند اما این پروژه تاکنون از سازمان برنامه و بودجه خارج نشده است.
فارسفارس5 ساعت قبل
زارع افزود: این رقم حدود ۵ برابر درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه است و اگر بخواهیم سرانه یارانه پرداختی به مردم را محاسبه کنیم مبلغی حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. این نماینده مجلس افزود: این درحالی است که همین درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه نیز محقق نمی‌شود. زارع نیز با بیان اینکه بعد تئوریک این برنامه پررنگ‌تر از امکان اجرایی آن است، افزود: ما در سال ۸۱ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و این کسری بودجه در سال ۹۷ به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. موسوی بار دیگر این طرح را یک متن تئوری توصیف کرد و افزود: متاسفانه برای اجرای آن نیز اراده و اجماعی نیست. نمایندگان تهران و آباده، اصلاح نظام اخذ مالیات را از مهمترین راهکارها برای افزایش درآمدهای دولت دانستند.

به انتهای لیست رسیدید