سازمان بورس اوراق بهادار

سازمان بورس اوراق بهادار

ایران‌جیبایران‌جیب1 هفته قبل
رشد روزافزون شاخص کل بورس این روزها سهامداران را خوشحال اما حرفه‌ای‌های بازار سرمایه را نگران کرده است. آیا تجربه بازار در مهر ماه سال …رشد روزافزون شاخص کل بورس این روزها سهامداران را خوشحال اما حرفه‌ای‌های بازار سرمایه را نگران کرده است. به نظر می‌رسد افزایش سرسام‌آور حجم نقدینگی و خواب بازارهای سرمایه‌گذاری جایگزین، عامل اصلی اقبال مردم به بازار سهام در شرایط فعلی است. این کارشناس با ابراز نگرانی از ورود نقدینگی به بازار سهام اضافه می‌کند: اکنون روزی بیش از هزار میلیارد تومان نقدینگی در اقتصاد ایران تولید می‌شود و فعلا جای دیگری جز بازار سهام برای رفتن ندارد. این افراد عمدتا کسانی هستند که اصلا با بازار سرمایه آشنایی ندارند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
این سوال مطرح است که چه کسانی به دنبال عدم پیشرفت و زمین خوردن یک مجموعه مهم اقتصادی که حمل کالای اساسی را بر عهده دارد می‌باشند. به گزارش قدس آنلاین، به نقل از افکار نیوز، موضوع واگذاری شرکتهای دولتی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی یکی از موضوعاتی است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. فلذا اقدامات حمایتی و پیشگیرانه از هر زمان دیگری ضروری‌تر به نظر می‌رسد. اما در این راستا بنگاه‌های واگذار شده‌ای نیز هستند که پس از واگذاری با رشد روزافزون روبرو بوده‌اند و شرایط آنها همواره با پیشرفت روبرو بوده است. در حال حاضر این سوال مطرح است که خبرگزاری ایلنا که از قضا وابسته به خانه کارگر هم هست با چه هدفی بدون توجه به سیاستهای کلی اصل ۴۴ در حال تحریک احساسات کارگران در آستانه انتخابات است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
واقعیت این است که تصدی بخش خصوصی در برخی از این واگذاری‌ها آن طوری که باید توقعات را بر آورده نکرده و در نتیجه موجب بروز اعتراض کارگران این مجموعه‌ها شده که این موضوع مورد توجه معاندین نظام نیز قرار گرفته است. فلذا اقدامات حمایتی و پیشگیرانه از هر زمان دیگری ضروری‌تر به نظر می‌رسد. اما در این راستا بنگاه‌های واگذار شده‌ای نیز هستند که پس از واگذاری با رشد روزافزون روبرو بوده‌اند و شرایط آن‌ها همواره با پیشرفت روبرو بوده است. در حال حاضر این سوال مطرح است که خبرگزاری ایلنا که از قضا وابسته به خانه کارگر هم هست با چه هدفی بدون توجه به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در حال تحریک احساسات کارگران در آستانه انتخابات است. بیشتر بخوانید: جوابیه شرکت بازرگانی دولتی به یک خبر داناانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
معاملات زیرزمینی سهام عدالت این روزها بازار داغی به‌هم زده است. شاپور محمدی، رییس سازمان بورس اوراق بهادار در واکنش به زمان قطعی آزادسازی سهام عدالت به تجارت‌نیوز می‌گوید که مردم فعلا منتظر این اتفاق نباشد. به عقیده او عرضه سهام عدالت در بورس پیچیدگی زیادی دارد و به نظر نمی‌رسد که این پیچیدگی‌ها به سرعت رفع شود. او توضیح می‌دهد که برای سازوکار آزادسازی سهام عدالت سه تفکر وجود دارد. به جز این سهام عدالت ترکیبی از سهام کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف است و همین منفک نبودن سهام شرکت‌ها و وضعیت سود و زیان آنها معامله سهام عدالت را در بورس دشوار می‌کند.
الفالف2 هفته قبل
«روسازی بتنی؛ جایگزین مناسب آسفالت» نیز یادداشتی می‌باشد که توسط مهندس بابک فروتن مهر؛ عضو هیات مدیره شرکت فهاب بتن به رشته تحریر در آمده است. مطلبی از علی حیدری؛ کارشناس بازار سرمایه با عنوان «چشم‌انداز اقتصاد روسیه» از دیگر مطالب بخش اقتصاد بازار می‌باشد. «فرصت طلایی توسعه با جوان‌گرایی در مدیریت کشور» یادداشتی است که به تحریر مرتضی فغانی؛ عضو اتاق بازرگانی تهران در آمده است. «برترین شهرهای جهان در حوزه حمل‌ونقل عمومی»، «زیباترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری» و «آشنایی با شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در دنیا» از مطالب خواندنی این شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» است که شما مخاطبان را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم. سی و هشتمین شماره ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در ۱۰۴ صفحه با قیمت ۱۵ هزار تومان از طریق اشتراک و نیز پایگاه خبری این نشریه به نشانی www. dsg-m. ir در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
در جدیدترین شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» فعالان اقتصادی به جوان‌گرایی در مدیریت کشور برای تحقق رونق تولید تاکید کرده و راهکارهای آن را برشمردند. مطلبی از علی حیدری؛ کارشناس بازار سرمایه با عنوان» چشم‌انداز اقتصاد روسیه» از دیگر مطالب بخش اقتصاد بازار می‌باشد. «فرصت طلایی توسعه با جوان‌گرایی در مدیریت کشور» یادداشتی است که به تحریر مرتضی فغانی؛ عضو اتاق بازرگانی تهران در آمده است. «برترین شهرهای جهان در حوزه حمل‌ونقل عمومی»، «زیباترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری» و «آشنایی با شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در دنیا» از مطالب خواندنی این شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» است که شما مخاطبان را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم. سی و هشتمین شماره ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در ۱۰۴ صفحه با قیمت ۱۵ هزار تومان از طریق اشتراک و نیز پایگاه خبری این نشریه به نشانی www. dsg-m. ir در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
و به این افراد پیشنهاد میکنیم در بورس سرمایه گذاری نکنند:۱) افرادی که انگیزه کافی برای معامله کردن ندارند. آشنایی با بازار بورس: به طور خلاصه در بازار بورس اوراق بهادار همانند هر بازار دیگری یک سمت خریدار وجود دارد و سمت دیگر فروشنده (عرضه و تقاضا). آموزش بورس تهرانبرای موفقیت در بازار بورس همانند هر کسب و کار دیگری باید دانش و تجربه کافی را داشته باشید. کدام سهام بورس خوب است؟ در بورس سهام خوب و بد نداریم. (البته ماه‌ها از این مصوبه گذشته اما هنوز معاملات بسته نشده‌اند) صندوق سرمایه گذاری چیست و چگونه میتوان در آن سرمایه گذاری کرد؟ یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک هستند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
شرکت کلرپارس جزو زیر مجموعه دارویی تامین (تیپیکو) متعلق به سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) است و با سرمایه اولیه ۲۵ میلیارد ریال تاسیس و پس از چند مرحله افزایش سرمایه به ۳۲۷ میلیارد ریال رسیده است. کارخانه کلر پارس یکی از شرکتهای پیشرو در صنعت کلر آلکالی است و سه محصول کلر، هیدروژن و سود سوزآور محصولات اصلی آن را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر ظرفیت فعلی تولید کلر ۵۰ تن در روز است که پس از اجرای کامل پروژه، این مقدار به ۱۰۰ تن در روز افزایش خواهد یافت. رویه فروش محصولات نهایی کلرپارس به مشتریان خود در سال‌های اخیر نقدی و به صورت پیش خرید و تحویل محصول در آینده‌ای نزدیک است. اصلی‌ترین رقبای شرکت کلرپارس در داخل کیمیا کلر کبودان ارومیه، نیرو کلر اصفهان کلران سمنان و در خارج از کشور کرومای ترکیه و شرکت‌های چینی و هندی می‌باشند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
در آن شرایط افزایش نرخ قیمت خودرو را مقطعی می‌دانستند و بر این باور بودند درصورتی که قیمت دلار به نرخ واقعی خود۴ بازگردد قیمت خودرو نیز کاهش می‌یابد. فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا اتفاقات بازار ارز می‌تواند بر روی بازار خودرو اثرگذار باشد یا خیر، به «ابتکار» گفت: در ابتدا باید رابطه بین بازار ارز و بازار خودرو را بررسی کنیم. دیگر دستگاه‌های سیاستگذار که بیشترین اعتبار تملک دارایی سرمایه‌ای ملی از محل منابع عمومی دارند به ترتیب وزارت نیرو با اعتباری معادل ۸۰ هزار میلیارد ریال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعتباری معادل ۳۲ هزار میلیارد ریال، وزارت آموزش‌وپرورش با اعتباری معادل ۳۱ هزار میلیارد ریال، وزارت جهاد کشاورزی با اعتباری معادل ۲۵ هزار میلیارد ریال، وزارت کشور با اعتباری معادل ۱۹ هزار میلیارد ریال، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اعتباری معادل ۱۹ هزار میلیارد ریال، وزارت علوم با اعتباری معادل ۱۸ هزار میلیارد ریال، دادگستری با اعتباری معادل ۱۶ هزار میلیارد ریال و وزارت صنعت با اعتباری معادل ۱۵ هزار میلیارد ریال قرار می‌گیرند. در ردیف‌های بعدی وزارت نیرو با اعتبار ۵/۲۱ هزار میلیارد ریال، وزارت امور اقتصادی و دارایی با اعتبار ۵/۱۷ هزار میلیارد ریال، وزارت امور خارجه با اعتبار ۴/۲ هزار میلیارد ریال، دادگستری با اعتبار دو هزار میلیارد ریال، سازمان ‌برنامه‌وبودجه با اعتبار یک هزار میلیارد ریال، وزارت جهاد کشاورزی با اعتبار ۹/۰ هزار میلیارد ریال، وزارت بهداشت با اعتبار ۹/۰ هزار میلیارد ریال، وزارت راه‌وشهرسازی با اعتبار ۵/۰ هزار میلیارد ریال و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با اعتبار ۴/۰ هزار میلیارد ریال قرار می‌گیرند. به این ترتیب در شرایطی که این فعال بازار خودرو معتقد است عوامل افزایشی شدن قیمت خودرو را باید در بازار خودرو جست‌وجو کرد برخی دیگر بر نقش عوامل خارج از بازار خودرو در تعیین قیمت‌ها تاکید دارند.

گردشگران چینی کرونا یا ارز آور

3+
ایرناایرنا3 هفته قبل
رکنارکنا3 هفته قبل
به گزارش گروه اجتماعی رکنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چند بند از ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی و تصویب کردند. مطابق با بند ۱۲ این ماده، صدور، ابطال و نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار از پرداخت مالیات و عوارض معاف می‌باشند. همچنین بر اساس بند ۱۶ ماده مذکور خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر، مهمان‌پذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه‌های ذی ربط از پرداخت عوارض و مالیات معاف شدند. گفتنی است وکلای ملت بند ۱۳ این ماده را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
وانانیوزوانانیوز3 هفته قبل
خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر از پرداخت مالیات و عوارض معاف شدخدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر از پرداخت مالیات و عوارض معاف شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر و مهمانپذیرها را از پرداخت مالیات و عوارض معاف کردند. به گزارش وانانیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس، بند ۱۲ و ۱۳ و ۱۶ ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کردند. بر اساس بند ۱۲ این ماده صدور و ابطال و نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار از پرداخت مالیات و عوارض معاف می‌باشند. بر اساس بند ۱۶ این ماده خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایین‌تر مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه‌های ذی ربط از پرداخت عوارض و مالیات معاف شدند. در ادامه نمایندگان بند ۱۳ این ماده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
از طرف دیگر، شرکت ایران‌خودرو نیز در پایان سال مالی۹۷، حدود۳۹۷ میلیارد تومان، در پایان سال ۹۶ حدود ۲۷۰ میلیارد تومان و در سال ۹۵ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان فروش انواع دارایی‌ها را داشته‌ است. زیان انباشته شرکت‌های خودروساز را می‌توان به‌عنوان دومین عامل داخلی در زمینه افزایش قیمت خودرو مطرح کرد. راهکار کاهش قیمت در شرایط فعلیهمان طور که اشاره شد عوامل داخلی و خارجی روی قیمت خودرو تاثیر گذار است. علاوه بر این محاسبات کارشناسی نشان می‌دهد که فقط در بخش مشاغل تخصصی و اصناف، حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد و رقم کل فرار مالیاتی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. میزان معافیت مالیاتی نیز در شرایط فعلی اقتصاد ایران حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.
آخرین خبرآخرین خبر1 ماه قبل
دولتی‌تر شدن اقتصاد کشور با «بازار باز» ایمنا/ بازار باز در سیستم بانکی به عنوان یکی از ابزارهای کنترلی دولت در نظام اقتصادی، از ابتدای هفته جاری عملیاتی شد؛ مخالفان این طرح معتقدند بازار باز، اقتصاد ایران را دولتی‌تر می‌کند در حالی که موافقان آن می‌گویند دولت با اجرای این عملیات به ثبات اقتصادی، رونق تولید و جبران کسری بودجه دست می‌یابد. «بازار باز»، اقتصاد ایران را دولتی‌تر می‌کندستار عزیزی، کارشناس پولی و بانکی معتقد است؛ اجرای عملیات بازار باز در نظام اقتصادی بیمار ایران، دست دولت و دستگاه‌های اقتصادی وابسته به آن را در نظارت محسوس‌تر بر بازار تبادلات بین بانکی باز می‌گذارد و موجب گسترش فساد در شبکه‌های بانکداری کشور می‌شود. وی می‌افزاید: اجرایی کردن عملیات بازار باز تنها زمانی نتیجه می‌دهد که دستگاه‌های مدیریت کننده یک نظام اقتصادی دیگر از ابزارهای مستقیم خود برای دخالت در بازار استفاده نکنند و تنها به استفاده از ابزارهای این عملیات اکتفا کنند؛ اجرای عملیات بازار باز در کنار ابزار‌های نظارتی مستقیم بانک مرکزی در شبکه تبادلات اقتصادی، نظارت بر بازار را دوقبضه و اقتصاد را دولتی‌تر می‌کند. عزیزی اضافه می‌کند: بهتر است بانک مرکزی ابتدا تمام ابزارهای دخالت مستقیم خود در بازار‌های پولی و ارزی کشور را کنار بگذارد تا مردم با نرخ واقعی ارزهای شاخص در بازار آزاد همچون دلار، یورو و پوند آشنا شوند و سپس با مشورت با کارشناسان بانکی کشور، عملیات بازار باز را بر اساس استاندارد‌های بانک جهانی اجرایی کند تا نتیجه و محصول این عملیات نیز در اقتصاد ایران مثبت باشد. قابل ذکر است که تجربه نظام‌های اقتصادی توسعه یافته در اجرای عملیات بازار باز نشان داده این طرح نه تنها موجب کنترل نقدینگی به صورت غیرمستقیم از سوی دستگاه‌های اقتصادی دولت می‌شود بلکه بازار سرمایه و معاملات اوراق بهادار در کشور را نیز با رونق چشمگیری مواجه می‌کند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
عملیات بازار باز چه وظایفی دارد؟ رئیس کل بانک مرکزی در حکم اعضای کمیته عملیات بازار باز این بانک آورده است: «تدوین و پیگیری سیاست پولی، رصد و پایش انتقال پولی، تدوین و پیگیری برنامه‌های اعلام موضع، برنامه‌ریزی و نظارت بر بازار بین بانکی، برنامه‌ریزی، نظارت و اجرای عملیات بازار باز و پیشنهاد مقررات سیاست پولی و الگوی نظارت آن از جمله مهم‌ترین وظایف این کمیته محسوب می‌شود.» همچنین بهانه‌های جدیدی برای بانکداران می‌سازد تا فشار بیشتری به فعالان اقتصادی و مردم در مبادلات اقتصادی بیاورند. وی خاطر نشان می‌کند: اقدام دولت برای کنترل میزان نقدینگی موجود در بازار و مساعدت بانک مرکزی در این خصوص، قابل تقدیر است زیرا دستگاه‌های اقتصادی دولت اسبق توجه چندانی به نقدینگی و میزان تولید اسکناس و مسکوکات در کشور نداشتند. در حقیقت این عملیات رشد ارزش پول ملی بدون چاپ اسکناس را در دستور کار دارد و این یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران است. قابل ذکر است که تجربه نظام‌های اقتصادی توسعه یافته در اجرای عملیات بازار باز نشان داده این طرح نه تنها موجب کنترل نقدینگی به صورت غیرمستقیم از سوی دستگاه‌های اقتصادی دولت می‌شود بلکه بازار سرمایه و معاملات اوراق بهادار در کشور را نیز با رونق چشمگیری مواجه می‌کند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 ماه قبل
امیر هامونی، هماهنگی بانک مرکزی و سازمان بورس را در اجرای عملیات بازار باز بسیار خوب توصیف کرد و گفت: بی‌شک بازار سرمایه و دیگر بازارها از این هماهنگی فرادستگاهی منتفع خواهند شد. مدیرعامل فرابورس ادامه داد، از شنبه این هفته نیز عملا بازار باز در بازار صکوک فرابورس و در بازارهای ابزارهای نوین مالی فرابورس راه اندازی شده است. هامونی درخصوص مکانیسم عملیات بازار باز نیز گفت: در این طرح، بانک مرکزی برای تنظیم نرخ در بازار صکوک و اسناد خزانه دولتی یا اوراق دولت ورود می‌کند و هرگاه نرخ بخواهد از هدف سیاستی که بانک مرکزی دارد عدول کند، بانک مرکزی با عملیات بازار باز اقدام به ورود در بازار صکوک می‌کند. به گفته هامونی، علاوه بر اینکه بازار صکوک می‌تواند در تنظیم‌گری نرخ به بانک مرکزی کمک کند به صورت غیرمستقیم در بازار سهام نیز تاثیر گذار است. بنابراین بانک مرکزی در بازاری ورود می‌کند که بازیگران اصلی، خود بانک‌ها هستند و عموما در سفارش‌هایی که در سامانه ثبت می‌شود، طرف مقابل می‌تواند بانک باشد و این بانک‌ها هستند که می‌توانند با بانک مرکزی معامله کنند.
فارسفارس1 ماه قبل
به‌عبارت روشن‌تر، در میانه‌های متن بانک مرکزی مجاز به وثیقه‌گیری شده، اما در ادامه بیان شده در پایان سال، باید حداقل ۵۰ درصد بدهی بانکها را وثیقه‌دار کند. در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ وثیقه‌گیری به‌صورت مطلق و بدون تعیین حداقل یا سقف بیان شده بود، اما در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ حداقل ۵۰ درصد برای وثیقه‌گیری از بدهی‌های بانکها به بانک مرکزی الزام شده است. یعنی به جای اینکه بانک ملزم باشد به‌عنوان مثال ۱۰۰ واحد ذخیره نزد بانک مرکزی نگه دارد، بتواند ۹۰ واحد پول بانک مرکزی و معادل ۱۰ واحد اوراق دولتی نگهداری کند. تقریبا تمامی بانکهای مرکزی، اوراق دولتی را به‌عنوان وثیقه تسهیلات اعطایی به بانکها تعریف کرده‌اند. دو کارکرد اصلی برای سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی عنوان می‌شود:۱. احتیاطی، ۲. سیاست پولی.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز روز یکشنبه در گزارشی باعنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ۵۰. سازمان بورس اوراق بهادار مکلف به همکاری در توثیق اوراق بدهی خزانه نزد بانک مرکزی است. این گزارش خاطرنشان کرد: به‌عبارت روشن‌تر، در میانه‌های متن بانک مرکزی مجاز به وثیقه‌گیری شده، اما در ادامه بیان شده در پایان سال، باید حداقل ۵۰ درصد بدهی بانک‌ها را وثیقه‌دار کند. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تفاوت متن لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با قانون بودجه سال ۱۳۹۸ در اصل وثیقه‌گیری نیست، بلکه تعیین کردن حداقلی برای وثیقه‌گیری است. در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ وثیقه‌گیری به‌صورت مطلق و بدون تعیین حداقل یا سقف بیان شده بود، اما در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ حداقل ۵۰ درصدی برای وثیق‌گیری از بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی الزام شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
وی در ادامه معاملات الگوریتمی و معاملات با بسامد بالا را عاملی در جهت ایجاد تغییرات شدید در زیرساخت‌های بازار سرمایه دانست و افزود: این موضوع سبب خواهد شد تا شاهد افزایش نقد‌شوندگی در بازار سرمایه باشیم. وی در ادامه با تاکید بر اینکه آینده بازار سرمایه با توسعه ارتباطات بین‌الملل همراه است، گفت: توسعه معاملات الگوریتمی بخشی از الزامات توسعه بازار سرمایه است. همچنین توسعه معاملات الگوریتمی گامی در جهت توسعه اقتصاد هوشمند خواهد بود. به گفته امیری، درحال‌حاضر می‌توان عنوان کرد که بازار سرمایه از هر دو جنبه‌شفافیت و نقدشوندگی در وضعیت مناسبی قرار دارد. معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در ادامه اظهاراتش به توسعه بازار سرمایه در سال‌های اخیر و افزایش حجم و ارزش معاملات اشاره کرد و گفت: باید فرهنگ‌سازی بیشتری در بازار سرمایه صورت گیرد تا شاهد تعمیق هرچه بیشتر بازار سرمایه و همچنین توسعه معاملات الگوریتمی در این بازار باشیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
بحث‌ها پیرامون یک تبصرهکمیسیون تلفیق در حال حاضر بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال آینده کل کشور را در دستور کار دارد. به گونه‌ای که در پایان سال حداقل ۵۰ درصد بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی توثیق به اوراق بدهی منتشره به خزانه باشد. همچنین سازمان بورس اوراق بهادار را نیز مکلف به همکاری در توثیق اوراق بدهی خزانه نزد بانک مرکزی می‌کند. بند «ر» تبصره ۵یکی از محل‌های بحث جدی، بند «ر» تبصره ۵، بند جدیدی است که به این تبصره افزوده شده است. یکی از پیش‌نیازهای مطرح شده از سوی نظام کارشناسی، تعمیق بازار بدهی است که یکی از مجاری تعمیق بازار، فعالیت بیشتر صندوق‌ها در بازار بدهی و خرید اوراق دولتی است.
ایمناایمنا1 ماه قبل
آریاراد خاطرنشان کرد: در سال جاری به دلیل کاهش ارزش سرمایه گذاری در در بازارهای موازی به بورس شاهد ورود سرمایه به بازار سهام هستیم که این امر باعث رونق بورس و کسب سودهای چشمگیر توسط سرمایه گذاران شده است. وی با تاکید بر اینکه اکثر کارشناسان بازار سرمایه نوسان را ذات بازار سرمایه می‌دانند، گفت: هرگونه تغییر در ارزش سهام در نتیجه دلایل تحلیلی و بر پایه اخبار و نحوه دیدگاه سهامداران بر عرضه یا تقاضا صورت می‌گیرد. آریاراد خاطرنشان کرد: برخی از سرمایه‌گذاران به خصوص افراد تازه وارد به بورس با اتکا و اعتماد به تحلیل‌های انجام شده در فضای مجازی و گاهی با پرداخت وجه به تحلیل‌گران ناآشنا و بدون مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار در شبکه‌های اجتماعی، اقدام به خرید سهام کرده و انتظار بازدهی و سود از سهام خریداری شده را دارند. این کارشناس اقتصادی گفت: در نتیجه با ترکیدن حباب سهم، ضرور زیان‌هایی برای سهامداران در سطوح مختلف ایجاد می‌شود که باعث از بین رفتن پس اندازها و سرمایه‌های خانگی در این بخش خواهد شد. آریاراد توصیه خود به سرمایه‌گذاران در بورس را اینگونه بیان کرد: سرمایه‌گذاران بهتر است تا از طریق مطالعه بیشتر و مشورت گرفتن از کارشناسان معرفی شده از طرف سازمان بورس اوراق بهادار اقدام کرده و سرمایه خود را با تحلیل‌های ارائه شده از طریق شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های فضای مجازی به خطر نیندازند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
رتبه جهانی ایران در «شاخص آزادی اقتصادی» نیز بیانگر دولتی بودن اقتصاد کشور و ضعف آن در رقابت‌های بین‌المللی است. یکی دیگر از شاخص‌های جهانی که می‌توان به عنوان شاخصی مکمل (در کنار شاخص آزادی اقتصادی) دولتی بودن اقتصاد و اثرات منفی آن بر توان تولید و رقابت بین‌المللی کشور را نشان دهد شاخص رقابت صنعتی است. در جدول زیر رتبه و جایگاه ایران از نظر توان رقابت صنعتی آمده است. امتیاز و رتبه ایران در شاخص رقابت صنعتی سال ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ ۲۰۱۶ تعداد کشور ۱۴۸ ۱۴۸ ۱۴۸ ۱۵۰ ۱۵۰ رتبه ۶۲ ۶۱ ۵۹ ۵۸ ۵۳بنابراین، طبق شواهد موجود توان رقابت صنعتی و به طور کل وضعیت رقابت‌پذیری اقتصاد کشور زیاد نیست. بنابراین، می‌توان گفت که از یک طرف دولتی بودن اقتصاد توان رقابت را کاهش می‌دهد و از طرف دیگر پایین بودن قدرت رقابت فرایند خصوصی‌سازی را با مشکل مواجه می‌کند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
این دو نهاد دو شرکت دولتی هستند که وظیفه انتشار اوراق مالی اسلامی و وظیفه تملک دارایی‌های دولت و انتشار اوراق را بر عهده خواهند داشت. این نهادها صرفا با هدف تملک و مولدسازی اموال دولتی و انتشار اوراق مالی اسلامی تاسیس می‌شوند. حضور تمامی نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس اعم از شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره در بازار اولیه اوراق مالی اسلامی مجاز است. بازار اولیه نیز مشتمل بر هم بازار پول و هم بازار سرمایه خواهد شد که عرضه اولیه اوراق در آنها انجام می‌شود. در صورتی که بازار اولیه اوراق، بازار پول باشد، سازمان بورس موظف است همزمان با عرضه اولیه، نسبت به پذیرش اوراق منتشره در بازار ثانویه به نحوی که بلافاصله، معامله ثانویه اوراق قابل انجام باشد، اقدام کند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
در حالی که در صورت‌های مالی زیان دارند و بندهایی در حسابرسی دارند که باید تعیین تکلیف شود. مدیر بازار اولیه سازمان بورس در ادامه بیان داشت: ما باید در صورت‌های مالی به دنبال جزییات باشیم. یادداشت‌ها و اسناد مالی شرکت باید در صورت‌های مالی شرکت دیده شود زیرا نگاه به صورت‌های مالی از بعد اقتصادی، وضعیت بدهی‌های گذشته را مشخص می‌کند، همه این‌ها در بحث‌های مالی تعریف دارد. طبق قانون تجارت سرمایه و سهام شرکت به مردم عرضه می‌شود، بنابراین سرمایه باید افزایش پیدا کند که بتوان سهام را به مردم عرضه کرد. بیک زاده با بیان اینکه ما بیشترین تعداد صنایع را در بورس داریم افزود: جای شرکت‌های ورزشی در بورس خالی است که اگر درآمدزایی و شفافیت مالی آنها بررسی و مشخص شود می‌توانند در بورس عرضه شوند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
بررسی‌ها نشان می‌دهد که تا ۲۳آذرماه سال‌جاری سهم اوراق بهادار بادرآمد ثابت در پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به ۳۵ درصد می‌رسد. ضمن اینکه سازمان بورس اوراق بهادار نیز با این بخش از لایحه بودجه مخالف بوده و نظر کارشناسی خود را به دولت انتقال داده است. امری که در صورت تحقق می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به این نهادهای فعال در بازار سرمایه (صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمدثابت) به‌دنبال داشته باشد. از سوی‌دیگر با توجه به ترکیب صندوق‌ها، این اقدام می‌تواند حتی به کوچک شدن صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز منجر شود. به گفته حسینی‌مقدم، برخلاف آن چیزی که دولت فکر می‌کند که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، نصف اوراق دولت را خریداری می‌کند، وضعیت در عمل این‌گونه نخواهد بود.
فارسفارس1 ماه قبل
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: نمی شود که استقلال و پرسپولیس را خصوصی سازی کرد اما بقیه باشگاه‌ها همچنان به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در دست دولت باشند. واگذاری‌ها از همان موقع آغاز شد و اعضای هیئت مدیره نیز مکلف به فراهم کردن زمینه واگذاری باشگاه‌ها از بخش دولتی به بخش خصوصی شدند. مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران ادامه داد: تا حدود شش سال، زیرساخت هایی برای خصوصی سازی این دو باشگاه فراهم شد اما به یکباره این زیرساختها فروخته شد. مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران بیان داشت: مسیر پیشنهادی مرکز پژوهشها برای واگذاری، مدیریت پیمان است. طبق قانون تجارت سرمایه و سهام شرکت باید به مردم واگذار شود که بدین منظور باید سرمایه باشگاه‌ها به میزان کافی برسد.
ایبناایبنا1 ماه قبل
طبیعی است اگر بانک‌های دولتی این میزان درآمد را برای دولت در سال ۱۳۹۹ تحصیل نکنند کسر بودجه بانک‌های دولتی اجتناب ناپذیر خواهد بود. به این ترتیب اولین تکلیف شبکه بانکی کشور البته در بخش بانک‌های دولتی محقق کردن درآمد مورد انتظار دولت است. اما دولت در لایحه بودجه تکالیف دیگری نیز برای شبکه بانکی کشور پیش بینی کرده است. وی افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است امکان دسترسی به اطلاعات سامانه مذکور را به صورت برخط برای سازمان برنامه و بودجه کشور و دیوان محاسبات کشور فراهم کند. وی افزود: این قانون به آن معناست که نظام بانکی کشور در مورد تسهیلات ارزی و ریالی درون و برون شهری باید فقط به تضمین وزارتخانه یا سازمان ذیربط اکتفا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
ایمان جوکار، کارشناس بازار سرمایه، دراین‌باره می‌گوید: «اگر دولت بخواهد این حجم از سپرده‌ها را باطل کند هرج و مرج عظیمی در بازار پولی اتفاق می‌افتد. در سال‌های اخیر سازمان بورس تلاش کرده است که سهم سپرده را در دارایی‌های آنها کاهش دهد، اما خیلی موفق نبوده است. به‌هرحال من فکر می‌کنم اوراق را همه ارکان بازار خواهند خرید نه صرفا صندوق‌ها؛ هم بازار بورس، هم شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هم بانک‌ها اوراق را می‌خرند. بخش زیادی از اوراق را بازار جذب خواهد کرد و نیازی به ابطال سپرده‌ها نیست. اگر دولت بخواهد این حجم از سپرده‌ها را باطل کند هرج و مرج عظیمی در بازار پولی اتفاق می‌افتد.
تابناکتابناک1 ماه قبل
به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از نبض بورس، شرکت توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) در تاریخ ۱۴ دی‌ ماه ۱۳۴۹ تحت نام شرکت سهامی خاص توسعه صنایع آرین و به شماره ۱۴۳۹۳ در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات صنعتی تهران به ثبت رسید. حالا بعد از گذشت حدود ۷۵ روز از معارفه صادق الحسینی به عنوان مدیرعامل شرکت توسعه صنایع بهشهر خبر رسیده است که وی با نظر آقای سدیدی از این سمت کنار رفته است. در خبر کنار گذاشتن صادق الحسینی که در مورخه ۴ دی ماه ۱۳۹۸ منتشر شد آمده است، بنابر تصمیم هیأت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر، سعید خدامرادی در هلدینگ توسعه صنایع بهشهر جایگزین صادق الحسینی مدیرعامل سابق بهشهر شد. دوم اینکه نباید معاون اول رئیس جمهور که همواره منتقد عزل و نصب‌های سریع در دولت قبلی بود خود وارد این ماجرا می‌شد و دستور بازگشت صادق الحسینی و عزل سدیدی را صادر می‌کرد. سوم اینکه معاون اول رئیس جمهور که اعلام کرده بود حتی اجازه عزل مسئول دفتر خود را ندارد چگونه است که هم اکنون وارد این ماجرای عزل و نصب هلدینگ توسعه صنایع بهشهر شده است؟ به هر صورت باید تا فردا منتظر ماند و دید ماجرای اخیر هلدینگ توسعه صنایع بهشهر به کجا خواهد رسید.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
به گزارش «روابط عمومی اتاق تهران» در این نشست، نظرات بخش خصوصی در مورد «پیش‌نویس لایحه اصلاح و ارتقای بازار سرمایه» در حضور نمایندگانی از سازمان بورس و اوراق بهادار تبیین شد. در ابتدای این جلسه آرش ابجدپور، کارشناس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به آنچه تعدد متون قانونی راجع به بازار سرمایه ‌می‌خواند، گفت: تجمیع کلیه قوانین بازار سرمایه تحت عنوان یک قانون از جمله نیازهای این بازار است. فراخوان برای ارائه نظراتپس از آن، امین بدیع صنایع، رئیس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه با ارائه این توضیح که فرآیند تغییر قوانین بازار سرمایه از دو سال پیش آغاز شده است، عنوان کرد که لایحه ارتقای بازار سرمایه پس از تدوین برای نظرخواهی روی سایت سازمان قرار گرفت و برای آن فراخوان عمومی اعلام شد. او خطاب به رئیس و اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اعلام کرد که از پیشنهاد‌های کمیسیون برای اصلاح لایحه استقبال ‌می‌کند. در ادامه، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران اعلام کرد که مباحث مطرح شده، حاکی از آن است که دو طرف، نسبت به رفع ایرادات وارده به لایحه ارتقای بازار سرمایه عزم جدی دارند.

به انتهای لیست رسیدید