سازمان فضایی ایران

سازمان فضایی ایران

ایمناایمنا1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، مرتضی براری با انتشار یک پست در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: "فناوری فضایی با سرعت در حال پیشرفت است و در کنار فرصت‌های بی‌نظیری که ازین راه ایجاد شده، چالش هایی نیز بوجود اومده. این چالش‌ها منحصر در حوزه فنی نیست و در حوزه حقوق و سیاست گذاری فضایی نیز قابل توجه هست. سازمان فضایی ایران علاوه بر کنشگری فعال و موثر در نشست‌های سال‌های اخیر کوپوس، با هدف تقویت این روند، به دنبال افزایش هم‌افزایی بیش از پیش صاحبنظران و متخصصان حوزه حقوق فضا کشور در این عرصه است. از این رو با برگزاری نشست‌های کارگروه حقوق و دیپلماسی شورایعالی فضایی، نشست‌های فصلی حقوق فضا و دعوت از نخبگان و اساتید حوزه حقوق فضا تلاش کرده است تا ضمن طرح مسائل چالشی این حوزه از نظرات و رهنمودهای آنها بهره مند شود. با همکاری دانشکده حقوق دانشگاه‌های برتر کشور «سلسه نشست‌های فصلی بررسی چالش‌های حقوق فضا» را برگزار خواهیم کرد تا ازین گذار و در محیطی آکادمیک و تعامل محور به پاسخی دقیق و کارآمد برای چالش‌های موجود در حوزه حقوق فضا دست پیدا کنیم. "
ایسناایسنا1 روز قبل
آذری جهرمی همچنین درباره این دیدار گفت: روابط دوجانبه ایران و آذربایجان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به خوبی در حال پیشرفت است. هولین ژائو همچنین از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در اجلاس‌های بین‌المللی و کمک به توسعه دانش در حوزه ارتباطات تقدیر کرد. بخشی مهمی از اقتصاد آینده متعلق به حوزه فضایی استوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در ادامه دیدارهای خود با رشاد نبی‌اف -رییس شرکت آژانس فضایی جمهوری آذربایجان- دیدار کرد. آذری جهرمی با بیان اینکه دانش فضایی و ساخت ماهواره اهداف مختلفی دارد، گفت: بخش اعظم اقتصاد آینده متعلق به حوزه فضایی است. وی تاکید کرد که آمادگی دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای آغاز گفت‌وگوهای دوجانبه میزبان رییس سازمان فضایی ایران در باکو باشد.
ایمناایمنا1 روز قبل
لازم به ذکر است این اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار می‌تواند توسعه خوبی در بازار بورس پدید آورد و فصل جدیدی را به روی بازار سرمایه کشور بگشاید. **معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: خروجی سد زاینده رود از بامداد سیزدهم آذرماه برای کشاورزان شرق اصفهان کاهش می‌یابد. **در راستای توسعه صنعت فضایی کشور، سازمان فضایی ایران اقدام به انتشار دو فراخوان شناسایی پیمانکار طراحی، ساخت و تحویل در مدار ماهواره‌های سنجش از دور راداری و اپتیکی نمود. **رئیس اتاق ایران گفت: تصمیم گیر در مورد صادرات زیاد است ولی یک پاسخگو در برابر این تصمیمات نداریم چون متولی مشخصی وجود ندارد. **رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان از تفویض اختیارات صدور کارنه آ. ت. آ به اتاق اصفهان و امکان صدور دفترچه آ. ت. آ در این استان تا پایان آذرماه خبر داد.
مهرمهر2 روز قبل
وزیر ارتباطات در این دیدار بر ابراز تمایل جمهوری اسلامی ایران برای آغاز همکاری‌های مشترک با جمهوری آذربایجان در حوزه فضایی تاکید کرد. وی با بیان اینکه دانش فضایی و ساخت ماهواره اهداف مختلفی دارد، گفت: حتما شما هم معتقدید که بخش اعظم اقتصاد آینده متعلق به حوزه فضایی است. وزیر ارتباطات تاکید کرد: در این رابطه از هر نوع همکاری دوجانبه و چندجانبه استقبال می‌کنیم و سازمان فضایی ایران این آمادگی را دارد تا باب همکاری مشترک با آژانس فضایی جمهوری آذربایجان را باز کند. رشاد نبی اف هم در این دیدار با ابراز خشنودی از تمایل جمهوری اسلامی برای همکاری گفت که جمهوری آذربایجان هم از شکل گیری همکاری مشترک استقبال می‌کند. وی تاکید کرد که آمادگی دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای آغاز گفتگوهای دوجانبه میزبان رییس سازمان فضایی ایران در باکو باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
محمد جواد آذری جهرمی روز چهارشنبه در این دیدار با اشاره به تمایل جمهوری اسلامی ایران به آغاز همکاری مشترک با جمهوری آذربایجان در حوزه فضایی گفت: دانش فضایی و ساخت ماهواره اهداف مختلفی دارد که الزاما اقتصادی نیست. وی افزود: بخش اعظم اقتصاد آینده به حوزه فضایی تعلق دارد. وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه ایران در رابطه با حوزه فضایی از هر نوع همکاری استقبال می‌کند، گفت: سازمان فضایی ایران این آمادگی را دارد تا زمینه همکاری مشترک با آژانس فضایی جمهوری آذربایجان را فراهم نماید. «رشاد نبی‌اف» هم در ادامه این دیدار با ابراز خشنودی از تمایل جمهوری اسلامی برای همکاری تاکید کرد جمهوری آذربایجان هم از شکل‌گیری همکاری مشترک استقبال می‌کند. او در پایان گفت آمادگی دارد تا در سریع‌ترین زمان ممکن برای آغاز گفت و گوهای دوجانبه میزبان رئیس سازمان فضایی ایران در باکو باشند.
تکراتوتکراتو4 روز قبل
در رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند و در راستای حمایت از کشاورزان و دامداران کشور در مقابل حوادث ناگهانی سازمان فضایی ایران و صندوق بیمه کشاورزی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم‌نامه همکاری برای ایجاد بسترهای مناسب استفاده از فناوری‌های پیشرفته فضایی در راستای کاهش و جلوگیری از آسیب‌های طبیعی به کشاورزان و دامداران منعقد شده است. بر مبنای این تفاهم نامه میان سازمان فضایی ایران و صندوق بیمه کشاورزی که روز ۱۰ آذرماه ۹۸ با بهره‌گیری از فناوری‌های سازمان فضایی از کشاورزان و دامداران حمایت خواهد شد. این تفاهم‌نامه را دکتر مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران و مهندس محمد ابراهیم حسن نژاد، قائم و مقام و عضو هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزی امضاء کردند. برمبنای این تفاهم‌نامه سعی خواهد شد از توان بخش خصوصی استفاده خواهد شد تا بستر لازم برای استفاده از آخرین پیشرفت‌های حوزه فضایی برای پیشگیری، مشاوره، اجرا و تعیین خسارت به بیمه گذاران را مهیا می‌کند.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، این تفاهم نامه همزمان با رویداد راهکارهای پیاده سازی کشاورزی هوشمند و به منظور حمایت از کشاورزان و دامداران کشور در مقابل حوادث قهری و ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده از فناوری‌های پیشرفته فضایی به منظور کاهش و جلوگیری از آسیب‌های طبیعی به کشاورزان و دامداران، امضا شد. بر اساس این تفاهم نامه که به امضای مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران و محمد ابراهیم حسن نژاد، قائم و مقام و عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی رسید، تلاش خواهد شد تا با استفاده از توان بخش خصوصی، بستر لازم برای استفاده از آخرین پیشرفت‌های حوزه فضایی برای پیشگیری، مشاوره، اجرا و تعیین خسارت به بیمه گذاران مهیا شود. حمایت از شکل گیری بخش خصوصی متخصص در تحلیل داده‌های ماهواره‌ای برای تولید مشاوره‌های فنی در کشاورزی دقیق شامل توانمندسازی، ارزیابی صلاحیت، در اختیارگذاری زیرساخت‌ها، شبکه سازی و غیره، با هدف همکاری در راستای پیشگیری و مساحی اراضی، تلاش حداکثری برای تأمین داده‌های ماهواره‌ای غیرحاکمیتی، نظارت و مشاوره کلان در مباحث تخصصی فناوری فضایی در حوزه کشاورزی و دامداری، فراهم کردن شرایط تشویقی برای بیمه گذاران به منظور استفاده از خدمات مشاوره و مدیریت مزارع ارائه شده توسط بخش خصوصی، استفاده از خدمات بخش خصوصی به منظور مشاوره، پیشگیری، برآورد حق بیمه، برنامه ریزی، برآورد ریسک و خسارت وارده و ترویج و اطلاع رسانی به کشاورزان و بهره برداران در خصوص خدمات شرکت‌های فضاپایه از مفاد این تفاهم نامه است.
ایمناایمنا1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، صفحه رسمی سازمان فضایی ایران در اینستاگرام با انتشار یک پست نوشت: "در راستای توسعه صنعت فضایی کشور، سازمان فضایی ایران اقدام به انتشار دو فراخوان شناسایی پیمانکار طراحی، ساخت و تحویل در مدار ماهواره‌های سنجش از دور راداری و اپتیکی نمود. پس از ثبت نام اولیه و بررسی مدارک و ارزیابی کیفی، مجموعا هفت کنسرسیوم (سه کنسرسیوم برای ماهواره سنجش از دور اپتیکی و چهار کنسرسیوم برای ماهواره سنجش از دور راداری) واجد شرایط شناخته شدند که پس از ارزیابی فنی، کنسرسیوم منتخب معرفی و نسبت به آغاز مراحل اجرایی به زودی اقدام خواهد شد. با حضور بخش خصوصی باانگیزه و متخصص، آینده‌ای روشن پیش روی صنعت فضایی خواهد بود. "
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران با اعلام این خبر، در اینستاگرام نوشت: بیش از ۱۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی و باغ در کشور، تشنه ورود فناوری‌های نوین برای افزایش بهره‌وری هستند. وی افزود: در سال یکسال گذشته استارت‌آپ‌های حوزه فناوری فضایی به ارائه خدمات در حوزه کشاورزی پرداخته‌اند که در مدیریت صحیح منابع و افزایش بهره‌وری این حوزه تاثیر بسیار مثبتی داشته‌اند. براری با بیان اینکه رشد و توسعه صنعت فضایی هدفی است که همه با هم برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد، ادامه داد: در این راستا اولین نشست با عنوان «رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند» در روز یکشنبه ۱۰ آذرماه در تهران برگزار خواهد شد. ارائه توانمندی‌های شرکتهای حوزه اینترنت اشیاء، شرکتهای فضاپایه، شرکتهای کشاورزی دقیق و شرکتهای پهپادی در کشاورزی هوشمند از جمله محورهای این نشست است که در مرکز مطالعات بهره وری سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود. بررسی پیشرفت تفاهم نامه میان وزارت ارتباطات و وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کشاورزی دقیق نیز از دیگر برنامه‌های این رویداد است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
رئیس سازمان فضایی در توئیتی اعلام کرد: یک گام دیگر به ساخت ماهواره عملیاتی و کاربردی نزدیک شده‌ایم. به گزارش ایسنا، در متن توئیت مرتضی براری معاون وزیرارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران آمده است: فناوری تعیین و کنترل وضعیت ماهواره با قابلیت تشخیص و تصحیح عیب هم توسط جوانان متخصص ایرانی توسعه داده شد. یک موفقیت دیگر برای افزایش حداکثری ضریب اطمینان انجام ماموریت و دسترس پذیری ماهواره‌ها در مدار یک گام دیگر به ساخت ماهواره عملیاتی و کاربردی نزدیک شدیم. انتهای پیام
مهرمهر1 هفته قبل
در طول‌ سال‌های اخیر تلاش کرده‌ایم تا روند توسعه این صنعت را سرعت ببخشیم. رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای در مدار قرار دادن ماهواره ادامه داد: بعد از دو ماهواره سال گذشته، کمیته کاری بین تیم ساخت ماهواره و ماهواره‌بر، تشکیل و مشکلات بخش شناسایی و رفع شد و تکمیل ۳ ماهواره جدید شتاب گرفت و تصمیم گرفته شد که امسال ماهواره مخابراتی ناهید ۱، ماهواره‌های سنجش‌از دور ظفر و پارس ۱ فرایند تکمیل و در مدار قرار گرفتن را طی کنند. همچنین تلاش داریم از ظرفیت بخش خصوصی در کل زنجیره صنعت فضایی استفاده کنیم. رئیس سازمان فضایی ادامه داد: محور دوم در سازمان فضایی توسعه کاربردهای فناوری فضایی در بخش پایین‌دست است و در همین زمینه تلاش داریم تا افراد خلاق، کارآفرین و سرمایه‌گذار باهدف کاربردی کردن صنعت فضایی وارد این عرصه شوند. وی تأکید کرد: توسعه صنعت فضایی نیازمند تعاملات دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی است و ما اعتقاد داریم که اگر زبان تعامل با جهان را بدانیم، می‌توانیم باب تعاملات و همکاری‌های بین‌المللی را باز کنیم.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، این سازمان در راستای تحقق هدف توانمند سازی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های سنجش از دور، موضوع برگزاری کارگاه‌های آموزشی طیف‌سنجی و کاربردهای آن و مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور را در دستور کار قرار داد. در این زمینه دوره‌های آموزشی «طیف‌سنجی و کاربردهای آن» در محل مرکز فضایی ماهدشت و «مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور» در ساختمان مرکزی سازمان فضایی ایران برگزار شد. در کارگاه آموزشی طیف سنجی و کاربردهای آن، آزمایشگاه ملی سنجش از دور معرفی و مقدمه‌ای بر طیف‌ سنجی، آشنایی با مفاهیم فیزیک سنجش از دور در طیف‌ سنجی، اصول انجام طیف سنجی آزمایشگاهی و میدانی تشریح شد. همچنین معرفی کاربردهای طیف سنجی در حوزه‌های سنجش از دور و انجام مشاهدات طیفی به صورت عملی از دیگر بخش‌های این کارگاه بود که توسط کارشناسان سازمان فضایی ایران ارائه شد. تداوم برگزاری این کارگاهها در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار دارد.
ایلناایلنا2 هفته قبل
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر در گذشته متوقف شویم، مطمئنا با چالش‌هایی روبرو خواهیم شد، تاکید کرد: در علم و فناوری شکست معنا ندارد و تا به بن‌بست نرسیم پیشرفت نخواهیم کرد. کسانی که از شکست صحبت می‌کنند یا از فناوری سررشته‌ای ندارند و یا توقعات بیجا از این حوزه دارند. این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اگر در گذشته متوقف شویم، مطمئنا با چالشهایی روبرو خواهیم شد، تاکید کرد: در علم و فناوری شکست معنا ندارد و تا به بن بست نرسیم پیشرفت نخواهیم کرد. کسانی که از شکست صحبت می‌کنند یا از فناوری سررشته‌ای ندارند و یا توقعات بیجا از این حوزه دارند. عارف با اشاره به بازدیدی که از توانمندی‌ها و فعالیت‌های پژوهشگران فناوری فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران داشته، تصریح کرد: ما امیدواریم با انجام این فعالیت‌ها به جایگاهی که در شأن ایران است در دنیا برسیم.
ایسناایسنا3 هفته قبل
سامانه ناوبری ملی با مشارکت فعالان بخش خصوصی در بخش تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرا ایجاد خواهد شد. به گزارش ایسنا، مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در نشست بررسی الزامات ایجاد ناوبری ملی کشور که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با اشاره به برنامه ۱۰ ساله کشور تا سال ۱۴۰۴ گفت: هفت سرفصل در نقشه راه فضایی کشور وجود دارد. وی با تاکید بر اینکه بسیار با اهمیت است که سیاست خودمان را در زمینه شبکه ناوبری در دنیا شفاف‌سازی کنیم، گفت: باید بدانیم می‌خواهیم شبکه ناوبری ملی را توسعه بدهیم یا نیاز داریم به شبکه ناوبری جهانی ملحق شویم که خدمات پایدار ارائه کند. استفاده از سامانه‌های بین‌المللی نیز با محدودیت‌هایی در سرویس‌دهی و پایداری سرویس همراه است که امنیت ملی کشور را دخیل می‌کند. با این روش می‌توان برای میان مدت سامانه‌های زمین پایه را برای رفع نیازهای کشور توسعه داد تا برای بلندمدت و به صورت همزمان برای ایجاد سامانه ناوبری فضاپایه برنامه‌ریزی کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
معاونت سنجش از دور سازمان فضایی ایران، تصاویر ماهواره‌ای از تخریب بخشی از ساختمان‌های شهرستان‌های آذربایجان شرقی در اثر زلزله ۱۷ آبان ماه را منتشر کرد. زمین لرزه ۱۷ آبان ماه در آذربایجان شرقی به همراه حداقل ۶۰ پس لرزه، سبب خسارات مالی و جانی و آسیب به ساختمان‌ها شد. این سازمان اعلام کرد که در راستای همکاری‌های بین المللی سازمان فضایی ایران، تصاویر و محصولات ماهواره‌ای زلزله ۱۷ آبان ۹۸ استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. نقشه فوق، تخریب ساختمان‌ها را در شهر میانه با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا نشان می‌دهد که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای قبل (تصویر ماهواره Pleiades-۱A/B) و بعد (تصویر ماهواره WorldView-۱) از زلزله تهیه شده است. بررسی تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از وقوع زلزله ۱۷ آبان ماه ۹۸ در برخی محدوده‌های شهری و روستایی شهرستان سراب، نشان از عدم خسارت ناشی از زلزله در این منطقه بوده است.
فارسفارس3 هفته قبل
معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران گفت: با بررسی ماهواره سنجشی دیگر کشورها به دنبال این هستیم که در آینده اپراتورها با استفاده از پتانسیل شرکت‌های بومی بتوانند از ماهواره‌های سنجشی ساخت ایران بهره ببرند. مرتضی براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره روند تولید ماهواره‌های سنجشی توضیح داد: سازمان فضایی از لحاظ کارشناسی و تنظیم ماهواره‌ها مشغول فعالیت و بررسی برای تولید ماهواره‌های سنجشی با طراحی داخلی است؛ البته این آزادی در فاز اول وجود دارد تا اپراتورها بتوانند از ماهواره‌های سنجشی دیگر کشور‌ها استفاده کنند. فاز اول ماهواره‌های سنجشیوی ادامه داد: لذا در فاز اول از ماهواره‌های سنجشی ساخته شده توسط سایر کشورها استفاده می‌کنیم که این کار در صنعت هواپیما نیز انجام شده و در این صنعت هم از ظرفیت سایر کشورها بهره بردیم. معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: در زمانی که هواپیما در کشور وجود نداشت شرکت‌های هواپیمایی شکل گرفتند و امروز توانسته‌ایم در این صنعت نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم. وی در پایان خاطرنشان کرد: با بررسی ماهواره سنجشی دیگر کشورها به دنبال این هستیم که در آینده اپراتورها با استفاده از پتانسیل شرکت‌های بومی بتوانند از ماهواره‌های سنجشی ساخت ایران بهره ببرند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از سازمان فضایی، زمین لرزه ۱۷ آبان ماه در آذربایجان شرقی به همراه حداقل ۶۰ پس لرزه، سبب خسارات مالی و جانی و آسیب به ساختمان‌ها شد. این سازمان اعلام کرد که در راستای همکاری‌های بین المللی سازمان فضایی ایران، تصاویر و محصولات ماهواره‌ای زلزله ۱۷ آبان ۹۸ استان آذربایجان شرقی توسط آژانس فضایی اروپا در اختیار این سازمان قرار گرفته است. در این نقشه ۱۷ ساختمان بطور کامل (رنگ قرمز) و ۱۱ ساختمان بصورت جزئی (رنگ نارنجی) تخریب و ۳۴ ساختمان نیز احتمالا دچار آسیب شده‌اند. نقشه فوق، تخریب ساختمان‌ها را در شهر میانه با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا نشان می‌دهد که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای قبل (تصویر ماهواره Pleiades-۱A/B) و بعد (تصویر ماهواره WorldView-۱) از زلزله تهیه شده است. بررسی تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از وقوع زلزله ۱۷ آبان ماه ۹۸ در برخی محدوده‌های شهری و روستایی شهرستان سراب، نشان از عدم خسارت ناشی از زلزله در این منطقه بوده است.

تصاویر ماهواره‌ای از تخریب ساختمانها در زلزله ۱۷ آبان منتشر شد

12+
مهرمهر3 هفته قبل
فراروفرارو3 هفته قبل
سازمان فضایی ایران با انتشار تصاویری از پوسته زمین از اقدام برای سنجش میزان تخریب زلزله دو روز گذشته استان آذربایجان شرقی با استفاده از نقشه سریع برنامه کوپرنیک آژانس فضایی اروپا خبر داد. به گزارش مهر، سازمان فضایی ایران اطلاعات تکمیلی از پایش ماهواره‌ای زمین لرزه ۵٫۹ ریشتری استان آذربایجان شرقی را منتشر کرد. این زمین لرزه به همراه حداقل ۶۰ پس لرزه، سبب خسارات مالی و جانی و آسیب به ساختمان‌ها شده است. کارشناسان اداره‌کل سنجش از دور سازمان فضایی در حال پایش تصاویر ماهواره‌ای در خصوص مناطق تحت تاثیر زلزله هستند. تصویر زیر جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله ۱۷ آبان ۹۸ آذربایجان شرقی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای راداری سنتینل-۱ را در راستای دید ماهواره پایین‌رو نشان می‌دهد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
کتاب آثار برتر بخش داستان کوتاه علمی‌تخیلی سومین رقابت کشوری «رؤیای کهکشانی من» در دست چاپ است و تا پایان سال رونمایی خواهد شد. بخش رقابت جشنواره نیز به نقاشی اختصاص داشت که دبیرخانه جشنواره ۱۵۰ اثر تا ۲۰ مهر از سراسر کشور دریافت کرد. فخیمی خاطرنشان کرد: داوری آثار روز شنبه ۴ آبان توسط اساتید دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد و در پایان ۱۰ اثر برتر و ۲۵ اثر نمایشگاه انتخاب شد. به گفته فخیمی، کتاب آثار برتر بخش داستان کوتاه علمی‌تخیلی سومین رقابت کشوری «رؤیای کهکشانی من» در دست چاپ است و تا پایان سال رونمایی خواهد شد. در پایان اختتامیه و با حمایت سازمان فضایی ایران، به برندگان بخش نقاشی و آثار راه یافته به نمایشگاه هدایایی ارزنده اهدا شد.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عصرگاه دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ پدیده نجومی گذر سیاره تیر (عطارد) از مقابل خورشید رخ خواهد داد. دیاگرام گذر عطارد از مقابل خورشید و زمان تماس‌ها و چگونگی میزان مشاهده در مراکز استان‌ها به شرح زیر است. از این رو سازمان فضایی ایران از عکاسان علاقه مند به عکاسی از این پدیده نجومی خواسته است که عکس‌های خود را به همراه مشخصات صاحب اثر به ایمیل info@isa. ir ارسال کنند. سازمان فضایی ایران درهمین حال از فراهم کردن امکان رصد زنده گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید برای عموم مردم خبر داده و از رصدخانه‌های کشور خواسته در این طرح شرکت کنند. سیاره عطارد بین زمین و خورشید قرار دارد و گفته می‌شود که فقط در اردیبهشت ماه (ماه مه) یا آبان ماه (ماه نوامبر) از دید ناظر زمینی، از برابر قرص خورشید عبور می‌کند.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) در شهر اولان باتار مغولستان آغاز به کار کرد. در این مراسم، سازمان فضایی ایران خواستار تقویت همکاری‌های فضایی و برنامه‌های عملیاتی با سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) در جهت خنثی سازی تحریم‌های آمریکا شد. در مراسم افتتاحیه این نشست، محمدمصطفی فتوحی معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران ضمن ارائه گزارشی از اخرین برنامه‌ها و دستاوردهای کشور ذیل این سازمان منطقه‌ای، بر توسعه برنامه‌های عملیاتی اپسکو تاکید کرد. در بیانیه‌ای نیز که از سوی سازمان فضایی ایران قرائت شد، ایران ضمن محکوم ساختن اقدامات خصمانه و نامشروع دولت آمریکا در تحریم سه نهاد فضایی کشور، آن را تلاشی برای محروم ساختن مردم ایران از کاربردهای بشردوستانه فناوری فضایی دانست و از سایر کشورهای عضو اپسکو خواست تا با حمایت و تقویت برنامه‌های عملیاتی این سازمان منطقه‌ای، موجب خنثی شدن این گونه اقدامات شوند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سازمان فضایی ایران با اعلام فراخوانی برای رصدخانه‌های کشور از آنها خواست در این طرح شرکت کنند. این سازمان اعلام کرد که در نظر دارد تا به منظور ایجاد امکان رصد زنده گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید برای عموم مردم و معرفی رصدخانه‌های ایران، این رخداد را به صورت زنده از طریق رصدخانه‌های کشور و از بستر مهیا شده در سایت سازمان فضایی ایران پخش کند. براین اساس از تمام رصدخانه هایی که علاقمند به همکاری هستند دعوت شده است که به منظور هماهنگی حداکثر تا روز جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ تمایل خود را به سازمان فضایی ایران اعلام کنند. به گزارش مهر، عبور سیاره عطارد (تیر) از مقابل قرص خورشید از آن جهت اهمیت دارد که این عبور در هر قرن تا ۱۳ بار روی می‌دهد. سیاره عطارد بین زمین و خورشید قرار دارد و گفته می‌شود که فقط در اردیبهشت ماه (ماه مه) یا آبان ماه (ماه نوامبر) از دید ناظر زمینی، از برابر قرص خورشید عبور می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران گفت: در ادامه عملیاتی شدن برنامه دوم ۱۰ ساله توسعه فضایی کشور سه ماهواره در حال تکمیل و قرار گرفتن در مدار است. مرتضی براری امروز یکشنبه در نشست تخصصی کسب و کار فضاپایه با فعالان گلستانی این حوزه در گرگان اظهار کرد: برنامه دوم ۱۰ ساله توسعه فضایی کشور از سال ۹۵ آغاز و تا ۱۴۰۴ ادامه خواهد داشت که مهمترین برنامه آن طی ایجاد زیرساخت‌های بومی فضایی است. وی افزود: داده‌های ماهواره‌ای که نشات گرفته از صنعت فضایی کشور است می‌تواند در ۹۰ درصد از خسارت‌ مخاطرات طبیعی به غیر از زلزله، نشست زمین و آتش‌سوزی مدیریت هزینه داشته باشد. در این نشست مدیر پارک علم و فناوری گلستان هم گفت: باید در کشور توسعه متوازن برقرار باشد و برنامه‌ها فقط در تهران متمرکز نباشد تا شاهد اتفاقات خوبی در شهرستانها باشیم. دکتر مهدی غفاری افزود: نیازمند آن هستیم که شرکت‌های دانش بنیان تهرانی، پایه‌ها و شرکت هایی در شهرهای دیگر تاسیس و آن را در اختیار متخصصان محلی قرار دهند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، خلیل ساعی امروز در جلسه شورای فرهنگی احیای دریاچه ارومیه گفت: با توجه به بارش‌های سال گذشته و اقدامات زیربنایی که انجام گرفته است، تراز دریاچه ارومیه در سال جاری وضعیت خوبی را نشان می‌دهد و باید گفت تراز دریاچه ارومیه یک متر افزایش را از خود نشان می‌دهد ‌. وی افزود: همواره از سال ۱۳۸۴ به بعد، تراز دریاچه روند منفی داشت اما از زمانی که ستاد احیا دریاچه ارومیه شکل گرفت؛ ستاد احیا دریاچه ارومیه با همکاری عوامل ذی ربط و جوامع محلی توانست در دو سال اول تثبیت موفق باشد. ساعی، تراز دریاچه ارومیه را ۱۲۷۱٫۲۳ اعلام کرد و ادامه داد: حجم آب موجود در دریاچه، ۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون متر مکعب است. وی با اشاره بر مطالعات رفتارسنجی بستر دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۷ افزود: بر اساس مطالعات سازمان فضایی کشور با توجه به ورود آب شیرین به بستر دریاچه، انحلال نمک رخ داده و دریاچه عمیق‌تر شده است. ساعی بیان کرد: بحثی که در رابطه با مطالعات در مورد عمق سنجی بستر دریاچه وجود داشت این بود که دریاچه روز به روز حالت گودی خود را از دست داده و به حالت تخت درمی‌آید این در حالی است که ستاد احیا دریاچه ارومیه، مطالعات رفتار سنجی بستر دریاچه را از طریق سازمان فضایی ایران انجام داد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین|‌ سازمان فضایی ایران نقشه پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر را منتشر کرد. برمبنای داده‌های ماهواره سنجش از دور، بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی این دریاچه است. همچنین تغییرات و دگرگونی‌های غیرعادی دمای آب دریاها عاملی در شناخت دگرگونی‌ها و تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود. پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر در ۱۳ مهرماه مطابق نقشه بالا صورت گرفته است. این تصویر نشان می‌دهد که بخش شمالی دریای خزر دارای حداقل مقادیر دمایی بوده و بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی و سواحل دریا است.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سازمان فضایی ایران نقشه پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر را منتشر کرد. برمبنای داده‌های ماهواره سنجش از دور، بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی این دریاچه است. همچنین تغییرات و دگرگونی‌های غیرعادی دمای آب دریاها عاملی در شناخت دگرگونی‌ها و تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود. پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر در ۱۳ مهرماه مطابق نقشه بالا صورت گرفته است. این تصویر نشان می‌دهد که بخش شمالی دریای خزر دارای حداقل مقادیر دمایی بوده و بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی و سواحل دریا است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، دمای سطح آب دریاها، اقیانوس‌ها و دریاچه‌ها (Sea Surface temperature)، یکی از شاخص‌های سنجش ویژگی‌های اقیانوس‌شناسی و هواشناسی است. همچنین تغییرات و دگرگونی‌های غیرعادی دمای آب دریاها عاملی در شناخت دگرگونی‌ها و تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود. پایش ماهواره‌ای دمای سطح آب دریای خزر در ۱۳ مهرماه مطابق نقشه بالا صورت گرفته است. این تصویر نشان می‌دهد که بخش شمالی دریای خزر دارای حداقل مقادیر دمایی بوده و بیشترین مقادیر دمای دریای خزر مربوط به بخش جنوبی و سواحل دریا است. این داده‌ها توسط مرکز ملی پایش ماهواره‌ای زمین و برمبنای تصاویر دریافتی از سنجنده مادیس ماهواره سنجش از دور اکوآ - ترا به دست آمده است.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجرای بند (۷) آیین نامه کارگروه تخصصی امور دولت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بر اساس پیشنهاد مشاور وزیر در امور دولت، اعضای کارگروه تخصصی امور دولت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رامنصوب کرد. حمید رضا گاموری معاون توسعه مدیریت، هماهنگی و امور پشتیبانی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات، محمد جعفر نعناکار مدیر کل دفتر حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران، عبدالرضا هدایتی مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و قراردادهای شرکت ملی پست ایران، مهدی باطنی سرپرست دفتر مهندسی سیستم و معاماری سازمانی سازمان فضایی ایران، مهدیه حسن درویش معاون اداره کل حوزه مدیریت پست بانک ایران، محمود حیدری مشاور مدیر عامل و مدیر کل دفتر حقوقی شرکت خدمات هوایی پیام، بهمن طهماسبی مشاور معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، زین العابدین عابدی مشاور رییس پژوهشگاه فضایی ایران، بهنام حسینجانی مشاور معاونت فناوری و نوآوری، محمد جواد فراهانی مشاور معاونت وزیر، رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، جعفر رمضانی مشاور معاونت توسعه مدیریت، هماهنگی و امور پشتیبانی، افشین اکبری رئیس گروه امورد دولت و مجلس، محسن پازری مشاور در امور مربوز به حقوق و مقررات فاوای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یونس رحیمی کارشناس د فتر وزارتی، علیرضا لاجوردی معاون دفتر حقوقی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صارم شیری دستیار معاونت فناوری و نوآوری و سعید شاخص عضو هیات علمی پژوهشگاه فضایی ایران به مدت ۲ سال عضو کارگروه تخصصی امور دولت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شدند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وی افزود: تأکید بر اجرای طرح‌های سازمان برای دانش آموزان مناطق محروم و همچنین دانش‌آموزان بی‌بضاعت مدارس سمپاد و خانواده‌های آن‌ها است. رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان خاطرنشان کرد: استفاده از فرصت اجرای طرح روشنا و توانمندی روحانی مجری طرح، در تبیین و ارتباط جذاب اسرار خلقت در آموزش‌های مرتبط با نجوم در مدارس استعدادهای درخشان ضروری و مورد تأکید مرکز است. بازنگری در المپیاد نجوموی با اشاره به لزوم برگزاری شب رصدی برای دانش‌آموزان المپیادی توسط سازمان اظهارکرد: زمینه بازنگری در المپیاد نجوم از طریق اجرای رویدادهای نجومی در مناطق کم برخوردار ایجاد خواهد شد. در ادامه این نشست براری، رئیس سازمان فضایی ایران، تصریح کرد: روز ۲۱ تا ۲۸ آبان ماه تحت عنوان هفته جهانی نجوم در مدارس نامگذاری شده است. براری تأکید کرد: سازمان فضایی ایران جهت اجرای فعالیت‌های عملیاتی برای دانش‌آموزان مدارس سمپاد و همچنین ازنظر محتوایی و نرم‌افزاری جهت اجرای آموزش آنلاین آمادگی همکاری با مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان را دارد.

به انتهای لیست رسیدید