سازمان نظام پزشکی

سازمان نظام پزشکی

رکنارکنا8 ساعت قبل
به گزارش رکنا، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به گزارشگر ویژه تاثیرات منفی اقدامات قهری یک جانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر سازمان ملل، توجه وی را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب کرد. در متن نامه دکتر محمدرضا ظفرقندی خطاب به ادریس جزایری آمده است: «به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهادهای اصلی قانونگذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب نمایم. [تحریم‌هایی که] در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مه ۲۰۱۸ اعمال شده است. همه کودکان، اعم از آن که در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند گردند. [لذا خواهشمند است] برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ نماید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مه ۲۰۱۸ اعمال شده است. همه کودکان، اعم از آن که در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند گردند. محدودیت‌های فعلی در امور بانکی و حمل و نقل، به طور قابل توجهی واردات داروها و کالاهای ضروری را متأثر ساخته و منجر به بحران جدی در حوزه سلامت مردم ایران گردیده است. دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که این حق را هدف قرار دهد، در تضاد با مفاد اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است. لذا خواهشمند است برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ نماید.
ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به گزارشگر ویژه تاثیرات منفی اقدامات قهری یک‌جانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر توجه وی را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب کرد. تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مه ۲۰۱۸ اعمال شده است. همه کودکان، اعم از آن که در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند گردند. دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که این حق را هدف قرار دهد، در تضاد با مفاد اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است. لذا خواهشمند است برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ نماید.
برنابرنا1 روز قبل
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به ادریس جزایری گزارشگر ویژه تاثیرات منفی اقدامات قهری یک جانبه بر بهره مندی از حقوق بشر سازمان ملل متحد، نوشت: اثرات زیانبار تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران را باید مورد توجه قرار داد. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ در متن نامه محمدرضا ظفرقندی خطاب به ادریس جزایری آمده است: به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهادهای اصلی قانونگذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌هایی که در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مه ۲۰۱۸ اعمال شده، بر سلامت مردم ایران جلب کنم. وی در نامه خود خاطرنشان کرده است: مادران و کودکان حق دارند که از کمک و مراقبت ویژه برخوردار شوند، همه کودکان، اعم از آنکه در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند شوند، محدودیت‌های فعلی در امور بانکی و حمل و نقل، به طور قابل توجهی واردات داروها و کالاهای ضروری را متأثر ساخته و منجر به بحران جدی در حوزه سلامت مردم ایران شده است. وی در این نامه یادآور شده است: دسترسی به فرآورده‌های دارویی و پزشکی ضروری، حق اساسی مردم است و هر گونه تحریمی که این حق را هدف قرار دهد، در تضاد با مفاد اعلامیه رسمی حقوق بشر و اصول اخلاقی پذیرفته شده است. در این نامه ظفرقندی از جزایری خواسته است که رای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل تمامی تدابیر لازم را اتخاذ کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به گزارشگر ویژه تاثیرات منفی اقدامات قهری یک جانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر سازمان ملل، توجه وی را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب کرد. به گزارش ایسنا و بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در متن نامه دکتر محمدرضا ظفرقندی خطاب به ادریس جزایری آمده است: «به عنوان رئیس کل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران که یکی از نهادهای اصلی قانونگذار حوزه سلامت و مدافع حقوق بیماران است، می‌خواهم توجه شما را به اثرات زیان‌آور تحریم‌های وضع شده بر سلامت مردم ایران جلب نمایم. [تحریم‌هایی که] در پی خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک در ۸ مه ۲۰۱۸ اعمال شده است. همه کودکان، اعم از آن که در پی ازدواج یا بی‌ازدواج زاده شده باشند، حق دارند از حمایت اجتماعی یکسان بهره‌مند گردند. [لذا خواهشمند است] برای نجات جان مردم و جلوگیری از فاجعه انسانی، سازمان ملل کلیه تدابیر لازم را اتخاذ نماید.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسن اکبری عصر امروز در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان خراسان جنوبی در بیرجند اظهار داشت: کمیته‌های تخصصی پسماند شامل صنعتی و معدنی، پسماند کشاورزی، پسماند پزشکی، پسماند صنعت نفت و پسماند عادی در این کارگروه هستند. وی گفت: یکی از معضلات سال گذشته نیز پسماند پزشکی بوده که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دبیرخانه کارگروه و سازمان نظام پزشکی نیز در مدت زمان سه ماه حدود ۹۰ درصد پسماند پزشکی مرکز استان ساماندهی شد. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: حدود ۷۰ اخطار زیست محیطی برای مطب‌های پزشکی صادر شده که در نهایت نیز معضل پسماند پزشکی در مرکز استان برطرف شده است. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: از مراکز غیرمجاز خرید، جمع آوری و نگهداری پسماند و ضایعات در سطح استان بازدید انجام شده که در نتیجه آن نیز ۳۰ اخطار زیست محیطی صادر شده است. اکبری اظهار کرد: خراسان جنوبی در تولید زباله پایین‌ترین سرانه را دارد اما در دفن زباله‌گاه‌ها شرایط مناسبی ندارد و این اولویت شهرداری‌ها نیست.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، برای اولین بار در کشور سازوکار آموزشی «کانال انتقال نظام مند تجربیات بحرانی» (CREST) توسط معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری سازمان پزشکی قانونی کشور و سازمان نظام پزشکی کشور در حال طراحی است. کانال انتقال نظام مند تجربیات بحرانی Critical Experiences Transfering Channel، در راستای رویکرد سیستماتیک حوزه معاونت آموزشی دانشگاه و برنامه‌های ارتقای کیفیت آموزشی برای اولین بار در کشور طراحی می‌شود. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: در فاز بعدی برنامه نیز پیامدهای مراقبت از بیمار، رضایت بیمار و رضایت فراگیران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وی با اشاره به اهمیت توجه به پیامدهای سلامت بیمار، رضایت بیمار و رضایت فراگیران از دیدگاه نظام آموزشی، در مورد «کانال انتقال نظام مند تجربیات بحرانی» (CREST) توضیحاتی ارایه کرد. دکتر سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی کشور نیز با تاکید بر ضرورت وجود سازوکاری برای استفاده آموزشی از مجموعه پرونده‌های شکایت نظام پزشکی، با اشاره به راه اندازی دفتر ارتباط با دستیاران در سازمان نظام پزشکی کشور استفاده از نظرات دستیاران را در این زمینه مفید برشمرد.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، «کمبود متخصص در همدان» سوژه‌ای است که مردم در فارس من ثبت کرده‌اند، در این سوژه عنوان شده تعداد متخصصان ارولوژی، روماتولوژی و برخی تخصص‌های مهم دیگر در همدان کمتر از انگشتان دست است. رئیس سازمان نظام پزشکی همدان در این خصوص اظهار کرد: قبول دارم که در زمینه در همدان کمبود داریم چراکه این رشته فوق تخصصی بوده و فوق تخصص روماتولویست کم داریم. رئیس سازمان نظام پزشکی همدان ادامه داد: برخی از متخصصان روماتولوژیست قبلا در همدان فعالیت داشتند اما امروز اینجا را ترک کرده‌اند و به همین دلیل کمبود احساس می‌شود. مدرکیان با اشاره به اینکه شاید متخصص جراحی ارولوژی در همدان نسبت به سایر رشته‌ها کم باشد اما مشکل جدی نیست اظهار کرد: برای حل مشکل متخصص روماتولوژی در همدان نیازمند همکاری علوم پزشکی هستیم. رئیس سازمان نظام پزشکی همدان گفت: تعدادی از پزشکان نیز ممکن است در خارج از کشور جراحی داشته باشند و در این موضوع ممنوعیتی وجود ندارد.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشعلیرضا سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: آموزش همگانی سلامت یکی از موضوعات مهم محسوب می‌شود، زیرا بسیاری از افراد برای رفع بیماری خود به اینترنت مراجعه و سعی کرده یک روش درمانی را برای خود انتخاب کنند به همین دلیل آموزش همگانی سلامت بسیار اهمیت دارد. سلیمی با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی در راستای ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر با مردم اقدام به تدوین بانک اطلاعاتی در حوزه سلامت کرده است، تاکید کرد: سازمان نظام پزشکی در حال بررسی گسترده است تا با ابزار‌های موجود بتواند اقدام به تولید محتوا در حوزه مسائل بهداشتی درمانی مردم کند و این کار با همکاری سازمان‌های مربوطه انجام می‌شود. معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی بیان کرد: آموزش همگانی دارای ابعاد مختلفی است که یکی از آن‌ها موضوع سلامت است به طوری که سازمان نظام پزشکی در بخش‌های مختلف حوزه سلامت قصد تدوین محتوای آموزشی دارد که یکی از آن‌ها بررسی راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر و غیر واگیر است. وی گفت: آموزش همگانی سلامت می‌تواند باعث کاهش آمار مبتلایان به عارضه فشار خون بالا و در نتیجه کاهش مرگ‌های زودرس در بین مردم شود از این رو سازمان نظام پزشکی به صورت جدی در زمینه آموزش عموم مردم در حوزه سلامت ورود کرده است. سلیمی افزود: از مسائلی که سازمان نظام پزشکی با آن ارتباط دارد بحث امضای الکترونیکی در پرونده الکترونیک سلامت و خدماتی مانند سیستم‌های نوبت‌دهی است.
انتخابانتخاب3 روز قبل
گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد «خودتجویزی» دارو از طریق یک گشت و گذار ساده در اینترنت راه جدیدی برای خودش پیدا کرده است. داروهای ضد درد، قطره چشم و آنتی بیوتیکی‌ها بیشترین میزان را در بین داروهای خودتجویزی از آن خود کرده‌اند. مقاومت میکروبی، پاسخ نگرفتن از درمان و مسمومیت دارویی در صدر مهم‌ترین علائم خودتجویزی دارو هستند. مسئول فنی یکی از داروخانه‌ها در تبریز به ما می‌گوید: بیشتر جوانان برای مشکل بی خوابی به ما مراجعه می‌کنند. شاید این داروها را بدون نسخه پزشک به افراد مسن بدهیم اما برای جوانان هرگز داروی خواب‌آور نمی‌دهیم.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 روز قبل
سلامت نیوز: رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، نسبت به ارائه چهره جامعه پزشکی در برنامه‌های رسانه ملی انتقاد کرد. سوادکوهی گفت: همچنین در این مناظره در مورد پرداختی و کارانه پزشکان نیز سخنانی مطرح شد که با واقعیت تطابق نداشت. اینکه گفته شود پزشکان ۱۰ برابر مهندسان و ۱۵ برابر کارگران حقوق می‌گیرند تنها احساسات مردم را جریحه دار می‌کند و این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد. وی بیان داشت: جامعه پزشکی در حال حاضر مظلوم واقع شده و تنها ممکن است درصد اندکی از جامعه پزشکی کارانه‌های صد میلیونی دریافت کنند که البته این افراد نیز وابسته به سازمان‌هایی هستند که می‌توانند این سه درصد را در بخش دولتی دریافت کنند و این موضوع برای سایر پزشکان به هیچ عنوان صادق نیست. وی در ادامه به دیگر برنامه‌های رسانه ملی در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: حدود پنج ماه پیش جلسه‌ای با حضور ۴۵ نفر از رؤسای انجمن‌های علمی پزشکی، ایرج فاضل رئیس سابق سازمان نظام پزشکی و سید جلیل حسینی از وزارت بهداشت با رئیس رادیویی سازمان صدا و سیما در ساختمان صدا برگزار شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
این آمار در بین دانشجویان ۶۷ درصد، در خانوارهای ایرانی ۳۶ درصد و در بین سالمندان ۶۸ درصد گزارش شده است. ۶۷ درصد دانشجویان خوددرمانی می‌کنندآمارها می‌گوید خودتجویزی در بین دانشجویان شایع‌تر از دیگر افراد است. شیوع خودتجویزی در بین دانشجویان ۶۷ درصد و بالاتر از نرخ متوسط مردم است. خوددرمانی نگران کننده سالمندانشیوع خودتجویزی در سالمندان ایرانی ۶۸ درصد گزارش شده، این رقم در بین سالمندان در دنیا ۳۸ درصد است. به اعتقاد دکتر محمد جهانگیری؛ کاهش بار مراجعه مردم به پزشک به دلیل هزینه‌های سلامت نیست.
برنابرنا3 روز قبل
رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به انتقاد جامعه پزشکی از رسانه ملی به دلیل پخش برخی از برنامه‌های غیر علمی و غیر واقع در حوزه پزشکی گفت: این مشکلات علاوه بر گلایه‌مندی پزشکان، سبب بروز عوارض زیادی برای مردم و بیماران می‌شود. سوادکوهی گفت: همچنین در این مناظره در مورد پرداختی و کارانه پزشکان نیز سخنانی مطرح شد که با واقعیت تطابق نداشت. اینکه گفته شود پزشکان ۱۰ برابر مهندسان و ۱۵ برابر کارگران حقوق می‌گیرند تنها احساسات مردم را جریحه دار می‌کند و این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد. سوادکوهی ضمن گلایه مندی و انتقاد نسبت به پخش برخی از برنامه‌های ضد پزشک گفت: انجمن‌های علمی پزشکی همگی در این زمینه هم نظر بوده و باید اقدامات موثر جهت رفع این مسئله انجام گیرد. وی در ادامه به دیگر برنامه‌های رسانه ملی در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: حدود پنج ماه پیش جلسه‌ای با حضور ۴۵ نفر از روسای انجمن‌های علمی پزشکی، دکتر ایرج فاضل رئیس سابق سازمان نظام پزشکی و دکتر جلیل حسینی از وزارت بهداشت با رئیس رادیویی سازمان صدا و سیما در ساختمان صدا برگزار شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
در مرحله دوم، طرح تحول نظام سلامت را با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کردیم. وزیر بهداشت با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یادآور شد: خوشبختانه شهرستان فیروزکوه در این طرح یکی از رتبه‌های اول را کسب کرد. شناسایی دو میلیون و ۷۰۰ هزار فرد مبتلا به فشار خون بالاوی افزود: از ۴۰ میلیون جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال، موفق به کنترل فشارخون ۷۵ درصد شدیم و دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که مدت‌ها به فشار خون بالا مبتلا بودند اما از آن خبر نداشتند. وزیر بهداشت افزود: ما برای این حدود ۱۴ میلیون نفر برنامه ریزی ملی کردیم تا بتوانیم در مراحل بعدی کمتر به تخت‌های سی سی یو و آی سی یو نیازمند باشیم. وزیر بهداشت یادآور شد: درباره شهرستان فیروزکوه امیدواریم بتوانیم تا پایان سال آینده کمبودهای منطقه در حوزه بهداشت و درمان از جمله کادر درمان را بر طرف کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
وزیر بهداشت در ادامه گفت: در سال‌های پس از انقلاب دستاوردهای بزرگی در عرصه نظام سلامت داشتیم. نتیجه ارزیابی ما در نظام سلامت چه از درون و چه از نگاه کارشناسان از بیرون، دستاوردهای ارزنده‌ای است که در سطح جهان قابل عرضه است. در مرحله دوم، طرح تحول نظام سلامت را با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کردیم. وزیر بهداشت با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یادآور شد: خوشبختانه شهرستان فیروزکوه در این طرح یکی از رتبه‌های اول را کسب کرد. شناسایی دو میلیون و ۷۰۰ هزار فرد مبتلا به فشار خون بالاوی افزود: از ۴۰ میلیون جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال، موفق به کنترل فشارخون ۷۵ درصد شدیم و دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که مدت‌ها به فشار خون بالا مبتلا بودند اما از آن خبر نداشتند.
ایسناایسنا5 روز قبل
وزیر بهداشت در ادامه گفت: در سال‌های پس از انقلاب دستاوردهای بزرگی در عرصه نظام سلامت داشتیم. نتیجه ارزیابی ما در نظام سلامت چه از درون و چه از نگاه کارشناسان از بیرون، دستاوردهای ارزنده‌ای است که در سطح جهان قابل عرضه است. در مرحله دوم، طرح تحول نظام سلامت را با تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کردیم. وزیر بهداشت با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یادآور شد: خوشبختانه شهرستان فیروزکوه در این طرح یکی از رتبه‌های اول را کسب کرد. شناسایی دو میلیون و ۷۰۰ هزار فرد مبتلا به فشار خون بالاوی افزود: از ۴۰ میلیون جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال، موفق به کنترل فشارخون ۷۵ درصد شدیم و دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که مدت‌ها به فشار خون بالا مبتلا بودند اما از آن خبر نداشتند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام و المسلمین محسن کرمی دادستان مرکز استان زنجان در جلسه و نشست صمیمی با رئیس سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکان استان زنجان ضمن تشکر از زحمات و تلاش پزشکان به عنوان حافظان امنیت سلامت جامعه گفت: صحت و امنیت دو نعمتی است که تا وقتی آن‌ها را داریم قدردان آن نیستیم. دادستان زنجان در رابطه با تعداد پرونده‌های قصور پزشکی نیز اظهار کرد: بیش از ۱۴۰ پرونده با موضوع قصور پزشکی در این مرجع مطرح است که از این تعداد ۱۱۵ پرونده منتظر اعلام نظر کمیسیون‌های پزشکی است و متاسفانه میانگین رسیدگی به این پرونده‌ها در کمیسیون‌های نظام پزشکی بسیار طولانی و نزدیک به ۱۱ ماه است که به هیچ وجه قابل قبول نبوده و در نوع خود فاجعه است. وی افزود: سازمان نظام پزشکی می‌بایست با اتخاذ تدابیر لازم و کار جهادی علاوه بر کاهش زمان میانگین رسیدگی پرونده‌ها موجودی خود را نیز کاهش دهد. وی در پایان تصریح کرد: باید برای تسهیل حضور بیماران به خصوص مراجعین ارتوپد، مناسب سازی مطب‌ها از جمله وجود آسانسور مد نظر قرار گیرد. در پایان این نشست رییس نظام پزشکی استان و پزشکان حاضر در جلسه نظرات و مشکلات خود را مطرح کردند.
فارسفارس5 روز قبل
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: توزیع ناعادلانه پزشک متخصص در کشور داریم به نحوی که در برخی شهرها تعداد متخصصین بیش از حد نیاز است اما در مناطق محروم کمبود پزشک و متخصص احساس می‌شود. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به توزیع ناعادلانه پزشک متخصص در کشور گفت: این واقعیت وجود دارد که در برخی از شهرها تعداد متخصصین بیش از حد نیاز است ولی در مناطق محروم کمبود پزشک و متخصص احساس می‌شود. وی افزود: با قانون عدالت آموزشی مشکل متخصصین در سراسر کشور مشکل پوشش پزشک در مناطق محروم برطرف خواهد شد و رقابت‌های بی مورد از بین خواهد رفت. وی تصریح کرد: اختلاف دریافتی بین پزشکان در مناطق مختلف و مناطق محروم باید چشمگیر باشد چرا که برای کار یک پزشک در مناطق محروم نیاز به ایجاد انگیزه است. عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: با توجه به اینکه سیستم نظارتی در حوزه بهداشت و درمان بر عهده سازمان نظام پزشکی است اما در بخش نظارت ضعیف هستیم و مشکل داریم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان از ورود مدعی العموم در راستای احقاق حقوق عامه به جهت حفظ سلامت عمومی خبر داد و بیان کرد: با توجه به گزارش بازپرس ویژه جرایم پزشکی، مشخص شد که در اغلب مواردی که منجر به طرح شکایت از ناحیه شهروندان در راستای ارائه خدمات پزشکی بر مبنای شاخص‌های اعلامی وزارت بهداشت می‌گردد، در این حوزه است که در تعدادی از داروخانه‌ها مسئول فنی حضور ندارد و این امر سبب بروز مشکلاتی شده است. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز خاطرنشان کرد: همچنین دریافت گزارشاتی در خصوص اورژانس ۱۱۵ مبنی بر اینکه به علت عدم وجود تجهیزات کامل در جهت انتقال بیمار به مراکز درمانی، در راستای احقاق حقوق عامه به جهت جلوگیری از بروز موارد مشابه و حفظ سلامت عمومی جامعه و بررسی و نظارت بر امور درمانی جامعه، دستورات لازم به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و دادستان انتظامی پزشکی داده شد تا موضوع به فوریت تحت بررسی قرار گیرد و مقرر شد جوابیه کتبی به دادستانی منعکس شود. وی اذعان کرد: همچنین پیرو دستورات صادره از طرف دادستانی به سازمان نظام پزشکی استان البرز مبنی بر ارائه گزارش در خصوص وضعیت نحوه ارائه خدمات و مشکلات موجود در داروخانه‌ها و اورژانس ۱۱۵ استان البرز گزارش کاملی در این خصوص اخذ شد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما5 روز قبل
یک علت کمبود پزشک کمبود درامد، علت دیگر فراهم نبودن امکانات سخت افزاری برای فعالیت پزشک و علت دیگر این است که متخصصان تمایلی برای کار در شرایط سخت ندارند. معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کمبود پزشک متخصص داریم اما مبنای تعیین کمبود پزشک متفاوت است. ایرج حریرچی افزود: دفتر مدیریت مطالعه بالینی بر این مبنای ایده آل که پزشک متخصص ما به اندازه یک نفر کار کند و اگر هر پزشک متخصص در هر ساعت ۸ مریض، فوق متخصص ۴ مریض و به ازای هر ۸ داخلی یک پزشک متخصص داشته باشیم می‌توان به فرمول ایده آل رسید. نقشه راه درمان ۱۴۰۴ نیاز به ۵۲ هزار و ۱۱۳ هزار پزشک متخصص را نشان می‌دهد. حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم گفت: واقعیت این است که توزیع ناعادلانه پزشک متخصص در کشور داریم به نحوی که در برخی شهرها تعداد متخصصین بیش از حد نیاز است اما در مناطق محروم کمبود پزشک و متخصص احساس می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 روز قبل
به دنبال فوت یک پزشک در بیمارستان امام خمینی (ره) نمایندگان صنفی دانشکده‌های پزشکی کل کشور نسبت به تبدیل شدن رزیدنت‌ها به نیروی کار ارزان، ایجاد اردوگاه اجباری کار برای رزیدنت‌ها و ساعات کار طاقت فرسا در بیمارستان‌ها هشدار دادند. حقایقی تلخ از زندگی رزیدنت‌ها و دستیاران پزشکی در کشوردر ادامه این نامه از حقایق تلخ نظام پزشکی از جمله لگدمال شدن سرمایه انسانی با طرح تحول سلامت، تبدیل شدن رزدینت‌ها به نیروی کار ارزان، ایجاد اردوگاه اجباری کار برای رزدینت‌ها و ساعات کار طاقت فرسا نسبت به استاندارد جهانی در کشور پرده برداشته شده است؛ موضوعی که نیازمند رسیدگی مسئولان برای بهبود وضعیت سلامت در جامعه است. یعنی عددی بیشتر از اردوگاه‌های کار اجباری. تنها همین بی‌خوابی‌ها، فشار فکری و روانی بر رزیدنتها و اینترن‌ها کافی است تا کاهش انگیزه، افزایش افسردگی و به خصوص افزایش خطاهای پزشکی را موجب شود. پس از این اجبار بود که خطاهای پزشکی کاهش یافت، آموزش رزیدنت‌ها بهتر شد و رضایت بیماران نیز افزایش چشمگیر یافت.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
حقایقی تلخ از زندگی رزیدنت‌ها و دستیاران پزشکی در کشوردر ادامه این نامه از حقایق تلخ نظام پزشکی از جمله لگدمال شدن سرمایه انسانی با طرح تحول سلامت، تبدیل شدن رزدینت‌ها به نیروی کار ارزان، ایجاد اردوگاه اجباری کار برای رزدینت‌ها و ساعات کار طاقت فرسا نسبت به استاندارد جهانی در کشور پرده برداشته شده است؛ موضوعی که نیازمند رسیدگی مسئولان برای بهبود وضعیت سلامت در جامعه است. یعنی عددی بیشتر از اردوگاه‌های کار اجباری. تنها همین بی‌خوابی‌ها، فشار فکری و روانی بر رزیدنتها و اینترن‌ها کافی است تا کاهش انگیزه، افزایش افسردگی و به خصوص افزایش خطاهای پزشکی را موجب شود. پس از این اجبار بود که خطاهای پزشکی کاهش یافت، آموزش رزیدنت‌ها بهتر شد و رضایت بیماران نیز افزایش چشمگیر یافت. انحصار در حوزه پزشکی و ایجاد فجایع بعدی!
مهرمهر6 روز قبل
رئیس انجمن خدمات بین‌المللی سلامت ایران و معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی بیان کرد: از طرف دیگر متخصصین بسیار خوبی در حوزه پزشکی در شرق کشور و خراسان‌جنوبی داریم که این مهم نیز بسیار قابل تأمل است. جهانگیری ادامه دارد: اما نکته مهم این است که ما نتوانسته‌ایم علی‌رغم خدمات خود یک بسته جامع و با نظم و هارمونی ارائه دهیم. وی افزود: شاید یک بیمارستان و آژانس گردشگری به تنهایی در حوزه گردشگری کار خود را به درستی انجام داده باشد ولی باید بین خدمات این دو یک هماهنگی و تعامل وجود داشته و در حقیقت یک بسته جامع خدمت ارائه شود. وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری باید به صورت حرفه‌ای کار و تلاش کنیم، ادامه داد: دو بیمارستان ولی عصر (عج) و امام رضا (ع) در خراسان‌جنوبی مجوز پذیرش بیمار خارجی را دارند و بیمارستان رازی نیز مراحل کار دریافت مجوز را پیگیری می‌کند. رئیس انجمن خدمات بین‌المللی سلامت ایران و معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: یکی از استان‌های همسایه خراسان جنوبی یعنی خراسان‌رضوی یکی از قطب‌های گردشگری سلامت است که می‌توان از تجربیات آن استفاده کرد.
مهرمهر6 روز قبل
رئیس انجمن خدمات بین‌المللی سلامت ایران و معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور گفت: ۱٫۲ میلیارد دلار درآمد ما در حوزه گردشگری سلامت در سال گذشته بوده است در حالی که می‌توانستیم بیش از این میزان درآمد زایی داشته باشیم. جهانگیری با اشاره به اینکه گردشگری سلامت تنها چهار بیمارستان و خدمات پزشکی نیست، اظهار کرد: تنها ۳۰ درصد گردشگری سلامت به خدمات پزشکی برمی‌گردد و بخش مهم دیگر آن آب‌های گرم معدنی و سایر مؤلفه‌های مهم مرتبط با بازتوانی و سلامت است. جهانگیری با بیان اینکه بیش از قیمت ارائه خدمت و کیفیت خدمت در گردشگری سلامت حائز اهمیت است، گفت: در گردشگری سلامت همه چیز بر محوریت کار حرفه‌ای، تکنولوژی بالا و بر اساس تخصص است. در گردشگری سلامت اصل کیفیت ارائه خدمت استوی اظهار کرد: کیفیت خدمات گردشگری سلامت نیز تنها به آنچه در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود محدود نیست بلکه مواردی چون حمل و نقل مطمئن نیز دارای اهمیت است. رئیس انجمن خدمات بین‌المللی سلامت ایران و معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: در حوزه گردشگری سلامت باید بر برند سازی، معرفی ظرفیت‌ها و بیمارستان‌های برجسته به صورت دقیق و حرفه‌ای کار کنیم.
ایسناایسنا6 روز قبل
رئیس سازمان نظام پزشکی استان مرکزی گفت: در استان قریب به ۱۷۰۰ پزشک وجود دارد که افزون بر ۹۵۰ نفر از این تعداد پزشک عمومی و دندانپزشک هستند. طاهراحمدی افزود: خوشبختانه حضور پزشکان فوق تخصص در مرکز استان نظیر نفرولوژی بزرگسال و اطفال بیشتر شده و چندین پزشک فوق تخصص در این رشته به بیماران خدمات لازم را ارائه می‌دهند. وی به حضور تنها یک پزشک جراح عروق در استان اشاره کرد و افزود: حضور تنها یک پزشک جراح عروق در استان ناکافی است و در آینده به دلیل انتقال پزشک متخصص خون، در این رابطه نیز با کمبود مواجه خواهیم بود. طاهراحمدی با اشاره به برخی کمبودهای حوزه پزشکی در شهرهای مختلف استان گفت: در برخی شهرهای استان مرکزی حتی با کمبود پزشک متخصص مغز و اعصاب، اطفال، زنان و بیهوشی مواجه هستیم. در شهرستانی نظیر دلیجان و سایر شهرهای استان شاهد حضور متخصص ارتوپد، اورولوژی، چشم، قلب و رادیولوژی هم هستیم.
ایسناایسنا6 روز قبل
دولت الکترونیکی یک نرم‌افزار یا دیتاسنتر و یک پروژه نیست بلکه شیوه نوینی از حکمرانی دولت و ارتباط دولت با دولت، دولت با مردم به منظور بهینه‌سازی شیوه‌ها و شفاف‌سازی فرآیندها و مقابله با فساد است. با این اوصاف، به گفته کارشناسان آنچه که امروز برای توسعه دولت الکترونیکی نیاز داریم، اعتقاد و عزم ملی است اما برخی از مدیران به‌دلیل عدم اعتقاد و تصور واحد از اهمیت استقرار دولت الکترونیکی هم‌چنان در برابر این عزم ملی مقاومت می‌کنند. نتایج پنجمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی اخیرا در حالی اعلام شد که تحقق بلوغ الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی کشور به ۶۲ درصد رسید. ارزیابی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام پزشکی نیز به علت عدم همکاری برای ارائه اطلاعات لازم بر اساس آنچه از درگاه سازمان قابل رؤیت بوده انجام گرفته است. وزارت نیرو، سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و سازمان اداری استخدامی کشور هم خواستار عدم حضور در این نوبت از ارزیابی شدند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
دادستان عمومی و انقلاب زنجان گفت: بیش از ۱۴۰ پرونده با موضوع قصور پزشکی در دادسرای زنجان مطرح است. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محسن کرمی در جلسه با رییس سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکان استان، گفت: صحت و امنیت دو نعمتی است که تا وقتی آنها را داریم قدردان آن نیستیم. دادستان عمومی و انقلاب زنجان تصریح کرد: پر واضح است نوع مراجعان به نظام پزشکی نیز همانند دستگاه قضایی متفاوت بوده و افراد با یک مشکل و بیماری و دغدغه خاطر برای دادخواهی در هیئت بدوی و یا تجدیدنظر و شورای حل اختلاف نظام پزشکی حضور می‌یابند؛ لذا می‌بایست با کاهش اطاله رسیدگی و دقت و جدیت در بررسی قصورات پزشکی احساس آرامش و عدالت در رسیدگی را به آنها منتقل کرد. وی در رابطه با تعداد پرونده‌های قصور پزشکی نیز گفت: بیش از ۱۴۰ پرونده با موضوع قصور پزشکی در این مرجع مطرح است که از این تعداد ۱۱۵ پرونده منتظر اعلام‌نظر کمیسیون‌های پزشکی است و متاسفانه میانگین رسیدگی به این پرونده‌ها در کمیسیون‌های نظام پزشکی بسیار طولانی و نزدیک به ۱۱ ماه است که به هیچ‌وجه قابل قبول نبوده و در نوع خود فاجعه است و سازمان نظام پزشکی می‌بایست با اتخاذ تدابیر لازم و کار جهادی علاوه بر کاهش زمان میانگین رسیدگی پرونده‌ها موجودی خود را نیز کاهش دهد. انتهای پیام
سلامت نیوزسلامت نیوز1 هفته قبل
سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پزشک و متخصص اخلاق پزشکی با بیان اینکه: «همه متخصصین پیوند اعضا اذعان داشتند که پیوند زدن موضوع اعدام به بحث پیوند عضو به لحاظ اخلاق حرفه‌ای تعارضاتی را ایجاد می‌کند.» خاطر نشان کرد: «از جمله دلایل مخالفت با پیوند عضو از محکومین اعدامی در ایران این است که ممکن است روی موارد بخشش قصاص از سوی اولیای دم تاثیر منفی بگذارد و این تصور بوجود آید حالا که قرار است این فرد اعدام شود و اعضای بدنش برای پیوند اهدا شود‌، نباید از حکم قصاص وی چشم پوشی شود لذا ممکن است از سوی اولیای دم، فرد محکوم به قصاص بخشیده نشود.» دکتر احسان شمسی گوشکی در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز درباره آیین نامه قوه قضاییه برای پیوند عضو از محکومین اعدامی، گفت: «خوشبختانه رسانه‌ها به خوبی به این موضوع پرداختند و دستگاه قضایی هم این مسئله را پذیرفت که پیوند عضو از محکومین اعدامی به این سادگی نیست و این مسئله نیازمند بررسی‌های فنی، اخلاقی و حقوقی بیشتری است. اخیرا رییس قوه قضاییه نیز تاکید کردند عملیاتی شدن این موضوع فعلا منتفی است.» وی افزود «این مسئله فعلا حل شده و باید هم از کسانی که واکنش‌های به موقع در برابر پیوند عضو از محکومین اعدامی نشان دادند و علت مخالفت خود با این مسئله را عنوان کردند و هم از قوه قضاییه که این توضیحات را شنیدند و به آن پاسخ دادند، تشکر کرد. این مسئله نمونه‌ای از تعامل خوب جامعه پزشکی، قوه قضاییه و رسانه‌ها است.» این پزشک و متخصص اخلاق پزشکی خاطرنشان کرد: «تصور می‌کنم افرادی که این آیین نامه را تهیه کردند نیت خوبی داشتند و فکر می‌کردند کاری خوبی را انجام می‌دهند و به حوزه پیوند خدمت می‌کنند اما واکنش هایی که انجمن پیوند اعضاء، دکتر ایرج فاضل رییس انجمن جامعه جراحان، دکتر علی جعفریان رئیس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره)، دکتر علی ملک حسینی رییس بخش پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر باقری لنکرانی وزیر اسبق بهداشت و برخی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس و بسیاری از متخصصین به این مسئله نشان دادند همه اینها اذعان داشتند که پیوند زدن موضوع اعدام به بحث پیوند عضو به لحاظ اخلاق حرفه‌ای تعارضاتی را ایجاد می‌کند.» وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در دنیا نیز موضوع پیوند عضو از محکومین به اعدام چندان پذیرفتنی نیست، گفت: «از جمله دلایل مخالفت با پیوند عضو از محکومین اعدامی در ایران این است که ممکن است روی موارد بخشش قصاص از سوی اولیای دم تاثیر منفی بگذارد و این تصور بوجود آید حالا که قرار است این فرد اعدام شود و اعضای بدنش برای پیوند اهدا شود‌، نباید از حکم قصاص وی چشم پوشی شود لذا ممکن است از سوی اولیای دم، فرد محکوم به قصاص بخشیده نشود.» دکتر شمسی گوشکی افزود: «از دیگر دلایل مخالفان پیوند عضو از محکومین به اعدام این است که ممکن است این کار به صورت غیرمستقیم در برخی موارد بر تصمیمات قضایی تاثیر منفی بگذارد و باعث شود راحت‌تر حکم اعدام برای افراد صادر شود در حالی که در نظام قضایی صدور حکم اعدام کار سختی است و با مجوزهای خاصی انجام می‌شود. از طرف دیگر در نگاه عمومی حرفه پزشکی، حرفه مقدسی است و مردم به جامعه پزشکی اعتماد دارند لذا استفاده از اعضای بدن محکوم به اعدام ممکن است بر روی اعتماد عمومی نسبت به پزشکان تاثیرات منفی بگذارد بنابراین این کار را نظام‌های اخلاق حرفه‌ای نمی‌پذیرند و در دنیا این کار مرسوم نیست. بنده کشوری را نمی‌شناسم که در حال حاضر از این روش برای افزایش تعداد پیوند استفاده کند.» وی با بیان اینکه رییس قوه قضاییه در دیدار با رییس کمیسیون بهداشت مجلس موضوع پیوند عضو محکومین اعدامی را موکول به بررسی‌های بیشتری کردند، گفت: «این پاسخ نشان می‌دهد که رییس قوه قضاییه هم انتقادات وارد شده را مد نظر قرار داده‌اند و به لزوم توجه به جنبه‌های اخلاقی اذعان داشته‌اند. خوشبختانه در حال حاضر معضلی در این زمینه نمی‌بینم و تصور می‌کنم این مسئله به خوبی مدیریت شده است.» عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «پیشنهاد می‌کنم وقتی قرار است در مواردی که مربوط به موضوع سلامت بخصوص در زمینه ارائه خدمات پزشکی است قانون و یا بخشنامه‌ای صادر شود، این بخشنامه‌ها و قوانین حتی قبل از طرح و صدورشان به لحا‌ظ اخلاقی بررسی شوند، این کار، موضوع انتزاعی یا پیچیده‌ای نیست.» وی خاطرنشان کرد: «از طرف دیگر باید به پیامدهای چنین مواردی بر روی جامعه و سلامت مردم و اعتماد عمومی به جامعه پزشکی توجه کرد بنابراین به نظر می‌رسد این تجربه‌ای است که می‌تواند به ما کمک کند که در آینده در موارد مشابه ذی نفعان مختلف را در تدوین و ابلاغ چنین دستورالعمل هایی در نظر بگیرند.» دکتر شمسی گوشکی افزود: «به عنوان مثال وقتی قرار است در بحث پیوند یک بخشنامه‌ای صادر و یا اظهار نظری شود باید با سازمان‌های مربوطه از جمله وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، انجمن‌های علمی مربوطه از جمله انجمن پیوند یا جامعه جراحان ومتخصصین این حوزه به لحاظ پزشکی و همچنین نهادهای متولی اخلاق پزشکی در کشور از جمله شورای عالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، شورای عالی پیوند وزارت بهداشت، کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت بهداشت، کمیسیون مشورتی اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی، کمیته ملی اخلاق در علوم و فناوری کشور، انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری و یا گروه اخلاق پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی، به تناسب موضوع مطروحه مشورت شود.» وی در پایان تاکید کرد: «نهادهای مورد اشاره، نهادهایی هستند که بر اساس موضوع می‌توانند به دولت، قوه قضاییه و مجلس نظر مشورتی بدهند و بهتر است که تمام نهادهای تصمیم ساز و قانونگذار وقتی که صحبت از سلامت و حرفه پزشکی است از این نهادها به عنوان مشاور خود استفاده کنند و نظر مشورتی این نهادها را در نظر بگیرند و در تحلیل نهایی مد نظر قرار بدهند. مطمئن هستم اگر قبل از ابلاغ این بخشنامه چنین مشورتی با نهادهای نامبرده انجام شده بود احتمالا
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از نقل دادگستری استان زنجان، حجت الاسلام محسن کرمی در نشست با رئیس سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکان استان ضمن تشکر از زحمات و تلاش پزشکان بعنوان حافظان امنیت سلامت جامعه، افزود: صحت و امنیت دو نعمتی است که تا وقتی آنها را داریم قدردان نیستیم. وی ضمن تاکید بر اهمیت نقش سازمان نظام پزشکی بر صیانت از سلامت امر درمان، ادامه داد: ما احساس امنیت را مهمتر از خود امنیت می‌دانیم و این اهمیت بر مجموعه نظام پزشکی نیز صادق است و عملکرد این سازمان باید به گونه‌ای باشد تا در جامعه و علی الخصوص در بین بیماران و مراجعین به نظام پزشکی به عنوان ملجاء سلامت و درمان استان، احساس رسیدگی سریع و عادلانه در تظلم خواهی وجود داشته باشد. کرمی با تاکید بر موضوع نظارت بر درمان اضافه کرد: نظام پزشکی استان باید در مجموعه خود اهرم رسمی بازرسی ایجاد و تنها به گزارشات شفاهی یا کتبی و اعلام شکایت مراجعین بسنده و اکتفا نکند در همین راستا بی تردید ما رعایت شأن و منزلت طبابت را بر خود فرض می‌دانیم ولیکن رسیدگی به تخلفات احتمالی پزشکان معدود نیز علاوه بر افزایش احساس امنیت امر درمان منجر به ارتقاء این جایگاه خواهد شد. دادستان زنجان در رابطه با تعداد پرونده‌های قصور پزشکی اظهار داشت: بیش از ۱۴۰ پرونده با موضوع قصور پزشکی در این مرجع مطرح است که از این تعداد ۱۱۵ پرونده منتظر اعلام نظر کمیسیون‌های پزشکی است.

به انتهای لیست رسیدید