سازمان هواشناسی کشور

سازمان هواشناسی کشور

الفالف2 ساعت قبل
سازمان هواشناسی پیش بینی کرده امروز و فردا در غرب کشور شاهد بارندگی خواهیم بود و از امروز تا آخر هفته در مناطق مختلفی در کشور خیزش گرد و خاک انتظار می‌رود. احد وظیفه افزود: فردا دوشنبه همین شرایط برای برخی از نقاط آذربایجان غربی شمال کردستان، برخی نقاط هرمزگان و جنوب استان‌های کرمان و فارس انتظار می‌رود. وی ادامه داد: طی پنج روز آینده در نواحی شرقی کشور به ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید و گرد و خاک پیش بینی شده و در مناطق سمنان، یزد، اصفهان، قم و شرق کرمان وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردو خاک و کاهش دید افقی انتظار می‌رود. به گفته وی هوای تهران از امروز تا پنجشنبه صاف تا کمی ابری گاهی همراه با وزش باد پیش بینی شده و بیشترین دمای هوای پایتخت در این مدت به ۳۷ درجه سانتیگراد خواهد رسید. شهر اهواز طی همین بازه زمانی در گرم‌ترین ساعات دمای ۴۷ درجه سانتیگراد را تجربه خواهد کرد.
مهرمهر2 ساعت قبل
مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر، اعلام کرد: امروز در آذربایجان غربی نیمه غربی آذربایجان شرقی، کردستان، شمال کرمانشاه، ارتفاعات البرز مرکزی، نیمه جنوبی فارس، ارتفاعات استان کرمان و برخی نقاط هرمزگان در بعدازظهر افزایش ابر، بارش باران، گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد پیش بینی می‌شود. احد وظیفه افزود: فردا دوشنبه همین شرایط برای برخی از نقاط آذربایجان غربی شمال کردستان، برخی نقاط هرمزگان و جنوب استان‌های کرمان و فارس انتظار می‌رود. وی ادامه داد: طی پنج روز آینده در نواحی شرقی کشور به ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید و گرد و خاک پیش بینی شده و در مناطق سمنان، یزد، اصفهان، قم و شرق کرمان وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردو خاک و کاهش دید افقی انتظار می‌رود. به گفته وی هوای تهران از امروز تا پنجشنبه صاف تا کمی ابری گاهی همراه با وزش باد پیش بینی شده و بیشترین دمای هوای پایتخت در این مدت به ۳۷ درجه سانتیگراد خواهد رسید. شهر اهواز طی همین بازه زمانی در گرم‌ترین ساعات دمای ۴۷ درجه سانتیگراد را تجربه خواهد کرد.
ایلناایلنا4 روز قبل
وقتی سفر با برنامه‌ریزی و هدفمند باشد، سیاست‌ها می‌تواند مردم را به‌سمت کاهش یا افزایش بسته‌های سفر پیش ببرد. تشکیلات خوبی که می‌تواند این برنامه را در کشور اجرایی کند. درواقع در این طرح می‌خواهیم به بسته سفر برسیم نه پول. باید برای هر استان بسته سفر خوبی ارائه شود که شامل تمام خدماتی است که یک مسافر می‌تواند در هر استان آن‌ها را دریافت کند. قرار بر این است که استاندار در هر استان دو بسته سفر را با مدیریت استاندار و همه دستگاه‌های عضو ستاد اجرایی سفر استان، آماده و برای ما بفرستند.» محمدی همچنین به راه‌اندازی سامانه جامع خدمات سفر اشاره کرد و گفت: «سامانه جامع خدمات سفر از زمان حضور دکتر تیموری در ستاد مطرح شد.
موجموج4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، سیدفخرالدین هاشمی مدیرکل فرودگاه‎های استان اردبیل اظهار داشت: باند دوم فرودگاه اردبیل به سامانه هواشناسی تجهیز می‌شود که در این زمینه تمهیدات لازم انجام یافته و تکمیل این عملیات در اولویت است. وی با اشاره به این که پروژه‎های ترمینال جدید، باند ۳۳-۱۵ و VIP وضعیت مناسبی دارد بیان کرد: بر روی باند ۳۳-۱۵ یک سامانه هواشناسی RVR نصب شده و یکی از مسائل ما نصب سامانه هواشناسی بر روی باند دوم فرودگاه است که به دلیل موقعیت آن، توسط ایستگاه هواشناسی پوشش داده نمی‎شود و در مذاکره‎ای که داشتیم معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور قول داد این موضوع را پیگیری کند. هاشمی در مورد پروژه‎های در حال اجرای فرودگاه گفت: اکنون ترمینال جدید دو منظوره داخلی و خارجی فرودگاه با وسعت هشت هزار و ۱۰۰ مترمربعی و اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریالی به اتمام رسیده است و امید می‌رود در سفر ریاست جمهوری در اوایل مهرماه ۹۸ افتتاح خواهد شد و پاویون دولت نیز به اتمام رسیده است که در همین سفر افتتاح خواهد شد. مدیرکل فرودگاه‎های استان اردبیل افزود: پروژه بهسازی باند ۳۳-۱۵ فرودگاه به پیشرفت ۴۸ درصدی رسیده است که اعتبار در نظر گرفته شده برای بهسازی و تجهیز مجدد آن یک هزار میلیارد ریال است. وی اظهار کرد: درصدد هستیم با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته فرودگاه اردبیل را با مدرن‌ترین تجهیزات آماده‌سازی کنیم که این مسئله برای ما یک اولویت مهم و اساسی بوده و درصدد هستیم با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته در این زمینه به شکل مناسب و قابل قبول عمل کنیم.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سیدفخرالدین هاشمی بعد از ظهر امروز در بازدید رئیس سازمان هواشناسی از فرودگاه اردبیل اظهار داشت: باند دوم فرودگاه اردبیل به سامانه هواشناسی تجهیز می‌شود که در این زمینه تمهیدات لازم انجام یافته و تکمیل این عملیات در اولویت است. وی با اشاره به این که پروژه‎های ترمینال جدید، باند ۳۳-۱۵ و VIP وضعیت مناسبی دارد بیان کرد: بر روی باند ۳۳-۱۵ یک سامانه هواشناسی RVR نصب شده و یکی از مسائل ما نصب سامانه هواشناسی بر روی باند دوم فرودگاه است که به دلیل موقعیت آن، توسط ایستگاه هواشناسی پوشش داده نمی‎شود و در مذاکره‎ای که داشتیم معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور قول داد این موضوع را پیگیری کند. مدیرکل فرودگاه‎های استان اردبیل افزود: پروژه بهسازی باند ۳۳-۱۵ فرودگاه به پیشرفت ۴۸ درصدی رسیده است که اعتبار در نظر گرفته شده برای بهسازی و تجهیز مجدد آن یک هزار میلیارد ریال است. وی اظهار کرد: درصدد هستیم با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته فرودگاه اردبیل را با مدرن‌ترین تجهیزات آماده‌سازی کنیم که این مسئله برای ما یک اولویت مهم و اساسی بوده و درصدد هستیم با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته در این زمینه به شکل مناسب و قابل قبول عمل کنیم. انتهای پیام/ ع
فارسفارس5 روز قبل
با برگزاری آئین تودیع و معارفه مدیران کل هواشناسی استان اردبیل، سیاوش محمدی به‌عنوان مدیرکل جدید این مجموعه معرفی شد. مدیرکل سابق هواشناسی استان اردبیل از سیر صعودی اعتبارات تعلق گرفته به مجموعه هواشناسی اردبیل نیز خبر داد و بیان کرد: در سال‌های اخیر با تخصیص منابع مورد نیاز علاوه بر پرداخت بخشی از مطالبات همکاران در ارتقای زیرساخت‌های هواشناسی نیز گام‌های بزرگی برداشته شد. به گفته محمدی، رادار هواشناسی استان که مهم‌ترین پروژه سازمان هواشناسی در این منطقه محسوب می‌شود طی شهریور ماه سال‌جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. نقش مهم هواشناسی در سیاست‌‌گذاری‌های خرد و کلانمعاون توسعه مدیریت و منابع استانداری اردبیل نیز در جریان آئین تودیع و معارفه مدیران کل هواشناسی استان اردبیل اظهار کرد: فعالیت در سازمان هواشناسی بسیار ارزش‌مند بوده چرا که نقش مهمی را در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلانی که با زندگی روزمره مردم در ارتباط است، خواهد داشت. به گفته وی تجهیز امکانات سازمان هواشناسی و مجهز شدن به دانش نوین و روز، دقت عمل و سرعت مناسب در ارائه اطلاعات هواشناسی را سبب خواهد شد.
انتخابانتخاب5 روز قبل
یک کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: از فردا چهارشنبه افزایش تدریجی دما را برای سواحل شمالی کشور خواهیم داشت که این افزایش می‌تواند تا پنج درجه سانتی‌گراد باشد. افزایش تدریجی دما از فردااین کارشناس هواشناسی افزود: از فردا چهارشنبه برای سواحل شمالی کشور افزایش تدریجی دما را خواهیم داشت که می‌تواند تا ۵ درجه باشد. تبریز پنجشنبه و جمعه دو درجه افزایش دما خواهد داشت و دمای هوای مشهد در روزهای شنبه و یکشنبه سه درجه افزایش خواهد یافت. بیشینه دمای تهران امروز در مهرآباد ۳۴ درجه سانتی‌گراد و کمینه دمای تهران ۲۴ درجه سانتی‌گراد گزارش شده‌است اما در شمیرانات بیشینه ۳۴ و کمینه ۲۲ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. وی همچنین در مورد گرم‌ترین و سردترین نقاط کشور نیز گفت: امروز اهواز با ۵۰ درجه سانتی‌گراد گرمترین و اردبیل و شهرکرد با کمینه دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد سردترین نقاط کشور هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس سازمان هواشناسی نسبت به کاهش کیفیت هوا در نواحی شرقی کشور خبر داد و گفت: هشدار‌های لازم به مردم در خصوص عدم حضور در فضای باز و اجتناب از سفر‌های غیرضرور داده شده است. این کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه از فردا برای سواحل شمال افزایش تدریجی دما پیش بینی می‌شود، افزود: این افزایش دما برای تهران جمعه رخ می‌دهد. وی با تاکید بر اینکه غرب دریای خزر امروز مواج و متلاطم است، گفت: تهران هم تغییرات دمایی ۳۴ درجه و کمینه ۲۴ درجه را پیش بینی خواهد کرد. نقشینه ادامه داد: بعد از ظهر افزایش ابر در تهران خواهیم داشت که منجر به بارش‌های پراکنده خواهد شد. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین از سالم بودن شاخص کیفیت هوا در تهران خبر داد و گفت: اهواز با ۵۰ درجه گرم‌ترین و اردبیل و شهرکرد با ۱۳ درجه خنک‌ترین مراکز استان در کشور بوده‌اند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زابل اظهار داشت: خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های عددی نشان می‌دهد از فردا طوفان و گرد و خاک در منطقه سیستان شامل پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان شدت می‌گیرد. مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه شدت طوفان در شهرستان زابل بیش از دیگر نقاط منطقه سیستان پیش‌بینی شده، گفت: این شرایط جوی نامطلوب موجب کاهش کیفیت هوا و شعاع دید افقی خواهد شد و اختلال در تردد محورهای مواصلاتی منطقه را نیز به دنبال دارد. وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیش‌بینی کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود مردم و به ویژه اقشار آسیب‌پذیر از جمله بیماران، سالمندان و کودکان از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند و در صورت ضرورت حتما از ماسک استفاده کنند. مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در این رابطه سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطاریه جوی شماره ۳۶ هشدارهای لازم را منتشر کرده، گفت: انتظار می‌رود اواخر هفته از سرعت وزش باد در منطقه سیستان به تدریج کاسته شود. انتهای پیام/ ز
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
وی ادامه داد: انتقال برنج‌ها به فضای سر پوشیده، انتقال شلتوک‌ها به شالی کوبی‌ها، محافظت از کندو‌ها، خوداری از برپایی چادر در حاشیه رودخانه‌های، چرای دام در حلاشیه مسیل‌ها و همچنین عدم تردد شناور‌ها سبک در دریای خزر توصیه‌های سازمان هواشناسی به مسافران، کشاورزان و دامداران نوار شمالی کشور است. وی ادامه داد: سه شنبه بارش‌ها پراکنده و محدود به استان‌های گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس مرکزی خواهد شد. این کارشناس سازمان هواشناسی از کاهش دما در روز‌های آتی خبر داد و تصریح کرد: سواحل دریای خزر، شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، استان‌های البرز، تهران، سمنان و شمال خراسان رضوی کاهش ۳ تا ۶ درجه‌ای دمای هوا را تجربه خواهد کرد. نقشینه با بیان اینکه دریای خزر امروز تا سه شنبه مواج است، گفت: در تهران آسمان ابری بعد از ظهر افزایش ابر و وزش باد پیش بینی می‌شود. کارشناس سازمان هواشناشی همچنین یادآور شد: گرم‌ترین مرکز استان اهواز با دمای ۴۶ درجه و خنک‌ترین مرکز استان شهرکرد با ۱۲ است.
انتخابانتخاب1 هفته قبل
سازمان هواشناسی کشور در اطلاعیه‌ای با پیش‌بینی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید در یازده استان و احتمال آبگرفتگی، سیلابی‌شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها و برخورد صاعقه در مناطق مرتفع به هموطنان هشدار داد توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند. ۱) توصیف سامانه بارشی مورد انتظار: وقوع بارش‌های رگباری همراه با وزش باد شدید موقتزمان شروع: بعدازظهر و اوایل شب، روزهای شنبه مورخ ۱۹ مرداد، یکشنبه ۲۰ مرداد و دوشنبه ۲۱ مردادنوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتمنطقه اثر: شنبه ۱۹ مرداد: جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات هرمزگانیکشنبه۲۰ مرداد: جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان، خراسان شمالی، زنجان و ارتفاعات کردستاندوشنبه ۲۱ مرداد: جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات شمال شرق تهران، ارتفاعات شمال غرب سمنان و ارتفاعات کردستانزمان پایان: اواخر وقت همان روزاثر مخاطره: آبگرفتگی و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها و برخورد صاعقه در مناطق مرتفعتوصیه: هموطنان عزیز از تردد و اسکان در کنار مسیل‌ها و رودخانه‌ها و همچنین تردد در مناطق مرتفع این نواحی خودداری فرمایند. ۲) توصیف سامانه‌های بارشی مورد انتظار: وزش باد، بارش باران، رعد و برق و مواج شدن دریازمان شروع: اوایل روز یکشنبه مورخ ۲۰ مردادنوع مخاطره: وزش باد، بارش باران، رعدوبرق و مواج شدن دریامنطقه اثر: استان‌های گیلان، مازندران و گلستانزمان پایان: اواسط روز دوشنبه ۲۱ مرداداثر مخاطره: بالا آمدن آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، مواج شدن و متلاطم بودن دریا، برخورد صاعقه در مناطق مرتفعتوصیه: به منظورجلوگیری از هرگونه سانحه دریایی از قبیل غرق شدگی از شنای افراد در سواحل دریا ممانعت شود و همچنین از تردد با شناورهای سبک ماهیگیری و تفریحی خودداری شود.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
افضلی اظهار داشت: باید با تخصیص بودجه‌های ویژه توسعه زیرساخت‌های استان یک بار برای همیشه این مشکلات را رفع کنیم تا استان در مسیر درست توسعه خود قرار گیرد. بالغ بر ۵۰۰ روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شوندوی مشکل آب را از دیگر قصه‌های پر غصه استان برشمرد و ادامه داد: بالغ بر ۵۰۰ روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شوند. رئیس مجمع نمایندگان استان عنوان کرد: استاندار نیز در این دیدار مطالبه بودجه ویژه در توسعه زیرساخت‌های استان را خواستار شد که فقط در بخش آبرسانی روستایی برآورد شده نیازمند ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم. وی افزود: از این مبلغ ۱۵۰ میلیارد آن خاص دو شهرستان نهبندان و سربیشه است و همین موضوع می‌تواند گواهی بر محرومیت شدید این دو شهرستان باشد. پیگیری بودجه ویژه برای توسعه زیرساخت‌های استان در دستورکار وزیر نیروافضلی یادآور شد: مقرر شد وزیر نیرو پیگیری ویژه در این زمینه و همچنین بازدیدهای میدانی داشته باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
در شرایط مناسب جوی میزان بهره‌وری کشاورزی و تأمین مواد غذایی می‌تواند به شکل قابل توجهی افزایش یابد. در‌واقع استفاده بهینه از امکانات موجود و توجه به زمینه‌های کاربردی داده‌های هواشناسی کشاورزی به صورت جامع می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. برای پیشگیری از افت کمی‌و‌کیفی محصولات کشاورزی، کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی جوی، برطرف کردن ضعف سیستم‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری از اتلاف زمان، انرژی و منابع مالی به دلیل سهل‌انگاری یا نداشتن کارایی کارکنان مؤثر در تولید محصولات هواشناسی کشاورزی، اهمیت پرداختن به ایجاد سامانه‌ای برای توسعه اطلاعات هواشناسی کشاورزی آشکار می‌شود. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید می‌کند با توجه به پتانسیل‌های بخش هواشناسی کشاورزی باید دستگاه‌های مرتبط، حمایت‌های لازم را از این بخش به‌عمل آورند. مجلس شورای اسلامی می‌تواند با وضع قوانین کارآمد کمک شایانی به این بخش کند. همچنین با تأمین اعتبار مناسب جهت گسترش خدمات بخش هواشناسی کشاورزی و ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان، گسترش شبکه اطلاع‌رسانی و تأمین نیروی انسانی متخصص به اعتلای جایگاه این بخش مهم کمک شایانی خواهد کرد. گزارش حاضر برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ منتشر شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، امسال خبرها در رابطه با میزان بارندگی در کل کشور برخلاف سال گذشته بسیار خوب بود. اما سال پربارش به‌عنوان ترسالی و دوره پربارش به عنوان دوره ترسالی در مقایسه با سال خشک در ایران مبنای صحیح ثبت‌شده علمی ندارد. فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود استفریبرز جمال‌زاد فلاح سرپرست پژوهشکده محیط‌زیست جهاد دانشگاهی گفت: ترسالی میانگین‌های سالیانه و میانگین‌های تفاوت پنج ساله را می‌خواهد. اواسط سال ۹۶ بود که منصور رحمانیان در ارتباط با بارش‌های استان البرز گفت: کم بارشی استان البرز نسبت به میانگین بلندمدت منفی ۷۸٫۶ میلیمتر است. بر اساس آمار جدید اداره کل هواشناسی استان البرز شاهد افزایش چشم گیر بارش‌ها در استان هستیم.
مهرمهر1 هفته قبل
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: امروز در سواحل دریای خزر در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان، بارش باران پیش‌بینی می‌شود و دریای خزر مواج خواهد بود. وی ادامه داد: فردا و پس‌فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) بارش پراکنده در سواحل دریای خزر به طور متناوب ادامه داشته و در ساعات بعدازظهر، شاهد رشد ابر، رگبار و رعد و برق موقتی در ارتفاعات البرز شرقی در استان‌های سمنان، گلستان و خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: طی سه روز آینده برای شرق و شمال شرق کشور، کاهش دما در حدود ۴ تا ۶ درجه سانتیگراد و در سواحل شمالی کشور، افزایش دمای ۳ تا ۵ درجه پیش‌بینی می‌شود. همچنین در نوار شرقی کشور به ویژه شمال سیستان و بلوچستان و منطقه زابل، وزش باد شدید همراه با گرد و خاک رخ خواهد داد. شهر اهواز در همین بازه زمانی در گرمترین ساعات، دمای ۴۸ درجه را نیز تجربه خواهد کرد.
برنابرنا1 هفته قبل
کارشناس سازمان هواشناسی وضعیت جوی کشور را تشریح کرد. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ کبری رفیعی کارشناس سازمان هواشناسی، با اشاره به شرایط جوی کشور طی روز‌های آتی گفت: امروز در استان‌های ساحلی خزر و استان اردبیل بارش باران و وزش باد رخ می‌دهد. این کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بیشترین بارش‌ها به استان‌های گیلان و مازندران مربوط می‌شود، گفت: کاهش دما در نوار شمالی و شرقی کشور بین ۴ تا ۷ درجه پیش بینی می‌شود. وی با بیان اینکه در پنج روز آینده در شرق کشور به ویژه منطقه زابل پدیده غالب وزش باد شدید گاهی باد و گرد و خاک خواهد بود، گفت: گرد و خاک به کاهش دید افقی منجر می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین یادآور شد: خنک‌ترین مرکز استان شهرکرد با ۱۱ درجه بوده و اهواز با ۴۶ درجه گرم‌ترین استان کشور است.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
افزایش احتمال رخداد پدیده‌های حدی در خاورمیانهلزوم نگاه ویژه‌ به پیش‌بینی‌های سیلابپیش‌بینی نقطه‌ای سیلاب منحصر به داده‌های هواشناسی نیستتامین منابع برای ملی شدن سامانه‌های پیش‌بینی نقطه‌ای سیلاببه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ​سحر تاجبخش‌مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در هفتمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب که امروز ۱۴ مرداد در دانشگاه تهران برگزار شد، هواشناسی را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های درگیر در بحث سیلاب برشمرد و گفت: اگرچه شاید هواشناسی چندان درگیر مدیریت بحران سیلاب نباشد، اما در مدیریت ریسک کار بسیار حساسی دارد و پیش‌آگاهی و اطلاعاتی که این سازمان به دستگاه‌های مختلف می‌دهد به مدیریت بارش و رخداد سیلاب کمک شایانی می‌کند. وی با اشاره به عملکرد سازمان هواشناسی در سیل فروردین‌ماه تصریح کرد: در طول این حادثه، پیش‌بینی‌های هواشناسی به تخلیه مردم از مناطق درگیر سیلاب کمک فراوانی کرد تا حداقل تلفات را در این رخداد بسیار شدید داشته باشیم. تاجبخش با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مطرح در این کنفرانس موضوع تغییر اقلیم بود افزود: این پدیده با توجه به گرمایش جهانی اتفاق افتاده است و در طول آن، پیوند‌ها یا تله‌کانکشن‌های جوی، رفتار‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند؛ احتمال رخداد پدیده‌های حدی نظیر سیلاب، بارش‌های شدید و وزش باد‌های قابل‌ملاحظه و توفان‌های متنوع به‌خصوص در منطقه خاورمیانه افزایش پیدا کرده است؛ کشور ما نیز متاثر از این تغییرات است و پدیده‌های حدی از جمله خشکسالی در کشورمان زیاد شده است و در نقاط مختلف کشور درگیر پدیده‌هایی نظیر خشکسالی، گرد و خاک و یا ترسالی هستیم. وی با بیان اینکه به طور کلی، بارش در منطقه ما کم شده است، سیلاب را یکی از مهم‌ترین پدیده‌های جوی مرتبط با وضع هوا دانست که بسیاری از مردم را در سراسر دنیا متاثر از خود قرار داده است و گفت: بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به پیش‌بینی‌های سیلاب به‌خصوص برای کاربران متخصص داشته باشیم؛ نیاز امروز کاربر متخصص پیش‌بینی‌های نقطه‌ای است؛ یعنی اینکه ما به‌طور مشخص بدانیم که سیلاب در کدام نقاط اتفاق می‌افتد؛ در سازمان هواشناسی یک نمونه از این سامانه‌ها را برای حوزه کرخه و کارون راه‌اندازی و مدل‌های پیش‌بینی عددی را با مدل‌های هیدرولوژی جفت کردیم و خروجی این اطلاعات پیشبینی سیلاب را به ما می‌دهد. رئیس سازمان هواشناسی با تاکید بر ضرورت به‌روزرسانی و ارتقا این سیستم‌ها افزود: در سیلاب اخیر از این سامانه استفاده کردیم و پیش‌بینی‌های خوبی از بارش‌ها در منطقه انجام دادیم و توانستیم اطلاع‌رسانی دقیقی داشته باشیم. وی اضافه کرد: برای انجام این کار فقط داده‌های هواشناسی لازم نیست؛ بلکه حتما داده‌های سایر دستگاه‌ها نظیر وزارت نیرو در خصوص دبی آب، مسائل هیدرولوژیکی و … مورد نیاز است و برای پیش‌بینی دقیق ضرورت دارد این داده‌ها را نیز در دسترس داشته باشیم تا با انجام یک کار مشترک و مناسب بتوانیم به بهترین نتایج دست پیدا کنیم. معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر بخواهیم سامانه‌های پیش‌بینی نقطه‌ای سیلاب را به صورت ملی برای کل کشور در نظر بگیریم قطعا باید منابع آن را تامین کنیم و دولت پیشنهاد‌هایی برای حمایت از این کار داده است که باید در این خصوص به پیش رویم تا به موفقیت دست پیدا کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
بنابراین بارش سالانه زیادی ندارند ضمن اینکه بسیاری از این مناطق در تابستان حتی شاید یک قطره باران هم نداشته باشند. وی ادامه داد: از این رو عمده‌ترین تغییراتی که فصل تابستان با آن روبرو هستیم در دما یا وزش باد است، در واقع کشور ما در تابستان زیاد بارندگی ندارد به جز جنوب شرق کشور و گاهی هم نوار شمالی که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد دوشنبه و سه‌شنبه همین هفته در این مناطق بارندگی خواهیم داشت. همچنین جنوب سیستان و بلوچستان، بخشی از هرمزگان و جنوب فارس مناطقی هستند که تا حدودی بارش‌های موسمی دارند اما بقیه مناطق در تابستان بارش‌های چشمگیری ندارند. وظیفه اظهار داشت: معمولا در تابستان مناطق کویر مرکزی و جنوب خوزستان مانند استان‌های قم بسیار گرم می‌شوند، مثلا تابستان امسال دمای قم در برخی روزها به ۴۷ درجه هم رسید و یا بسیاری از نقاط خوزستان هم امسال در برخی روزها دمای ۴۹ تا ۵۰ درجه را تجربه کرده است، در واقع این یک اقلیم تابستانه است و این شرایط غیر عادی نیست. وی اظهار داشت: با توجه به گرمایش جهانی، دمای کشور تا یک و نیم حتی دو درجه در برخی جاها بیشتر از نرمال بوده، البته تمام دنیا این گونه است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت جوی کشور طی روز‌های آتی، گفت: برای امروز اکثر مناطق کشور هوای صافی را تجربه خواهند کرد. افزود: برای سه شنبه کاهش نسبی دما در مناطق شمالی کشور همزمان با جریانات شمالی بر روی سواحل را شاهد خواهیم بود. گودرزی همچنین از مواج شدن دریای عمان در طی امروز و فردا خبر داد و تصریح کرد: امروز و فردا شرق دریای عمای مواج و متلاطم خواهد شد. وی با بیان اینکه تهران آسمان صاف را تجربه می‌کند، گفت: بیشینه دما امروز ۴۰ درجه پیش بینی می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین یادآور شد: شهرکرد با ۱۲ درجه و زنجان با ۱۳ درجه خنک‌ترین مراکز استان و اهواز با ۴۸ درجه گرم‌ترین منطقه کشور بوده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشفریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت جوی کشور طی روز‌های آتی، گفت: برای امروز اکثر مناطق کشور هوای صافی را تجربه خواهند کرد. افزود: برای سه شنبه کاهش نسبی دما در مناطق شمالی کشور همزمان با جریانات شمالی بر روی سواحل را شاهد خواهیم بود. گودرزی همچنین از مواج شدن دریای عمان در طی امروز و فردا خبر داد و تصریح کرد: امروز و فردا شرق دریای عمای مواج و متلاطم خواهد شد. وی با بیان اینکه تهران آسمان صاف را تجربه می‌کند، گفت: بیشینه دما امروز ۴۰ درجه پیش بینی می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین یادآور شد: شهرکرد با ۱۲ درجه و زنجان با ۱۳ درجه خنک‌ترین مراکز استان و اهواز با ۴۸ درجه گرم‌ترین منطقه کشور بوده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
شناسه خبر: ۸۸۹۸۱۷ ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ - ۰۵:۵۵ ۰ Aخانه | اجتماعی ایسنا منبع: طبق گزارشی که مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور منتشر کرده، چهار استان فارس، خراسان رضوی، همدان و کردستان گرم‌ترین استان‌های ایران در تیرماه ۱۳۹۸ بوده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، طبق گزارشی که مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور منتشر کرده، چهار استان فارس، خراسان رضوی، همدان و کردستان گرم‌ترین استان‌های ایران در تیرماه ۱۳۹۸ بوده‌اند. در این اینفوگرافی به وضعیت دمای این چهار استان و رکورد آن‌ها در چند دهه اخیر اشاره شده است.
همشهریهمشهری2 هفته قبل
همشهری آنلاین: طبق گزارشی که مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور منتشر کرده، چهار استان فارس، خراسان رضوی، همدان و کردستان گرم‌ترین استان‌های ایران در تیر ۱۳۹۸ بوده‌اند. در این اینفوگرافی به وضعیت دمای این چهار استان و رکورد آنها در چند دهه اخیر اشاره شده است. منبع داده‌ها: مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور کد خبر ۴۵۰۲۰۵
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی کشور در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با اشاره به وضعیت هوای کشور، گفت: برای امروز بعد از ظهر استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش پراکنده داشته و جنوب کشور نیز در جنوب سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی هرمزگان بارش پراکنده پیش بینی می‌شود. گودرزی با بیان اینکه در ۲ روز آینده روند افزایش نسبی دما در حدود ۳ تا ۵ درجه برای نیمه شمالی کشور پیش بینی می‌شود، افزود: برای پنج شنبه بارش‌های پراکنده در استان‌های اردبیل و گیلان آغاز می‌شود. گودرزی با بیان اینکه دریای عمان برای سه روز آینده مواج و متلاطم است، گفت: تهران امروز صاف تا کمی ابری بوده و برای بعدازظهر وزش باد را خواهد داشت. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین گفت: شهرکرد با دمای ۱۰ درجه خنک‌ترین و اهواز با ۴۷ درجه گرم‌ترین منطقه در کشور بوده است. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشفریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به وضعیت هوای کشور، گفت: برای امروز بعد از ظهر استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش پراکنده داشته و جنوب کشور نیز در جنوب سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی هرمزگان بارش پراکنده پیش بینی می‌شود. اخبار اجتماعی- گودرزی با بیان اینکه در ۲ روز آینده روند افزایش نسبی دما در حدود ۳ تا ۵ درجه برای نیمه شمالی کشور پیش بینی می‌شود، افزود: برای پنج شنبه بارش‌های پراکنده در استان‌های اردبیل و گیلان آغاز می‌شود. وی با تاکید بر اینکه جمعه و شنبه شمال آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان و گلستان بارندگی داشته و هوا خنک‌تر می‌شود، تصریح کرد: در سه روز آینده شرق کشور در شمال سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه زابل کاهش باد و گرد و خاک دید پیش بینی شده است. گودرزی با بیان اینکه دریای عمان برای سه روز آینده مواج و متلاطم است، گفت: تهران امروز صاف تا کمی ابری بوده و برای بعدازظهر وزش باد را خواهد داشت. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین گفت: شهرکرد با دمای ۱۰ درجه خنک‌ترین و اهواز با ۴۷ درجه گرم‌ترین منطقه در کشور بوده است.
برنابرنا2 هفته قبل
کارشناس سازمان هواشناسی وضعیت جوی کشور را طی سه روز آینده تشریح کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به وضعیت هوای کشور، گفت: برای امروز بعد از ظهر استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش پراکنده داشته و جنوب کشور نیز در جنوب سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی هرمزگان بارش پراکنده پیش بینی می‌شود. گودرزی با بیان اینکه در ۲ روز آینده روند افزایش نسبی دما در حدود ۳ تا ۵ درجه برای نیمه شمالی کشور پیش بینی می‌شود، افزود: برای پنج شنبه بارش‌های پراکنده در استان‌های اردبیل و گیلان آغاز می‌شود. گودرزی با بیان اینکه دریای عمان برای سه روز آینده مواج و متلاطم است، گفت: تهران امروز صاف تا کمی ابری بوده و برای بعدازظهر وزش باد را خواهد داشت. کارشناس سازمان هواشناسی کشور همچنین گفت: شهرکرد با دمای ۱۰ درجه خنک‌ترین و اهواز با ۴۷ درجه گرم‌ترین منطقه در کشور بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
افزایش نسبی دما طی ۲ روز آینده/هوای تهران سالم استکارشناس سازمان هواشناسی کشور وضعیت جوی کشور را تشریح کرد. مدرسه کانون اصلی تحول است و اگر ورود به مدرسه پیدا نکنیم تمام کارهایمان بی فایده است. روز جهانی ببر روزی تلخ برای ایران/جنگل هیرکانی را حفظ کنیمروز جهانی ببر برای حیات وحش ایران یادآور روز تلخ انقراض یک گونه ارزشمند ببر هیرکانی است. اما گویا سوداگران و قاتلان محیط زیست همچنان سودای انقراض سایر گونه‌های جانوری و طبیعی کشور را در سر دارند. بخش قابل توجهی از جامعه از خدمات اورژانس اجتماعی اطلاعی ندارند/فعالیت ۳۵۱ مرکز اورژانس اجتماعی در کشوررئیس مرکز اورژانس اجتماعی گفت: حدود دو دهه از عمر فعالیت اورژانس اجتماعی در کشور می‌گذرد که در حال حاضر این مرکز یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های حمایت و سلامت اجتماعی از زنان، کودکان، معلولان و سالمندان محسوب می‌شود.
ایمناایمنا2 هفته قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز دوشنبه_ هفتم مردادماه_ در مراسم رونمایی از نقشه خرد اقلیم کشاورزی با بیان این که این نقشه در تصمیمات استراتژیک و کلان بخش کشاورزی بسیار موثری خواهد بود، اظهار کرد: در برنامه ریزی‌های پایدار، تصمیمات کلان مانند الگوی کشت، آمایش سرزمین و پیش بینی بروز آفات و بیماری‌های گیاهی، اطلاعات هواشناسی و تغییرات اقلیمی تاثیر گذارند. کاظم خاوازی اظهار داشت: در اوج دغدغه‌های مربوط به تدارک نهاده‌های کشاورزی همچون تهیه کود، سم و بذر، مهمترین موضوعاتی که می‌تواند سیمای کشاورزی را تغییر دهد پرداختن به مسایل تغییرات اقلیمی و نقش آن در بخش کشاورزی است. وی افزود: همکاری مشترک ما با سازمان هواشناسی کشور برای تهیه نقشه خرد اقلیم کشاورزی در واقع فتح بابی شد تا بتوانیم بسیاری از داده‌های هواشناسی را به صورت اقتصادی تحویل کشاورزان دهیم. خاوازی با اشاره به این که رصدخانه بخش کشاورزی به زودی توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی راه اندازی می‌شود، گفت: سازمان هواشناسی در راه اندازی این رصد خانه می‌تواند همکاری موثری با ما داشته باشد. رونمایی از پیامرسان بخش کشاورزیمعاون وزیر جهاد کشاورزی از راه اندازی نخستین پیام رسان بخش کشاورزی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: اطلاعات هواشناسی از طریق این پیام رسان به ۴ میلیون بهره بردار کشاورزی خواهد رسید.

به انتهای لیست رسیدید