سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا

سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
یک استاد دانشگاه گفت: اروپایی‌ها باید مانع از اقدامات تخریبی و تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی ایالات متحده نسبت به ایران شوند چراکه این مسئله تهدیدی برای هر دو طرف محسوب می‌شود. کاهش تعهدات ایران براساس برجام، قانون مجلس و عرف بین‌المللی استشفیعی ادامه داد: در زمان توافق برجام، مجلس قانونی را تصویب کرد که دولت را ملزوم به انجام اقدامات متناظر می‌کرد. بنابراین اقدامات ایران در کاهش تعهداتش هم براساس برجام، هم قانون مجلس و هم عرف بین‌المللی بوده است. از سوی دیگر، آنها باید مانع از اقدامات تخریبی و تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی ایالات متحده نسبت به ایران شوند چراکه این مسئله تهدیدی برای هر دو طرف محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: با وجود ادعاهای فراوانی که غرب نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح کرد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود اعلام می‌کند که نمی‌تواند مدرکی دال بر انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سمت مسائل نظامی ارائه کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
کاهش تعهدات ایران براساس برجام، قانون مجلس و عرف بین‌المللی استشفیعی ادامه داد: در زمان توافق برجام، مجلس قانونی را تصویب کرد که دولت را ملزوم به انجام اقدامات متناظر می‌کرد. از سوی دیگر، این یک عرف و رویه بین‌المللی است که اقدامات باید متقابل و متناظر با یکدیگر باشند و در صورتی که اقدامات متناظر نباشند، اجرای یکطرفه توافق معنایی ندارد. بنابراین اقدامات ایران در کاهش تعهداتش هم براساس برجام، هم قانون مجلس و هم عرف بین‌المللی بوده است. از سوی دیگر، آنها باید مانع از اقدامات تخریبی و تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی ایالات متحده نسبت به ایران شوند چراکه این مسئله تهدیدی برای هر دو طرف محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: با وجود ادعاهای فراوانی که غرب نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح کرد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود اعلام می‌کند که نمی‌تواند مدرکی دال بر انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سمت مسائل نظامی ارائه کند.
الفالف2 ماه قبل
هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در کنفرانس خبری ضمن تاکید بر پایبندی اروپا به اجرای کامل برجام ابراز امیدواری کرد که نخستین تراکنش اینستکس ظرف چند هفته آینده انجام شود. به گفته خبرنگار واشنگتن پست، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بی میلی از پمپئو استقبال کرد. چرا برجام برای اروپا مهم است؟ اگر برجام از بین برود، اروپایی ‌ها چیزهای زیادی برای از دست دادن خواهند داشت. برجام، تنها دستاورد سیاست خارجی واحد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا تا به امروز است که به امنیت آنها نیز درهم تنیده شده است. امروز اگر برجام سقوط کند، اتحادیه اروپا اعتبار خود به عنوان یک مذاکره ‌کننده و واسطه را از دست خواهد داد.
ایرناایرنا2 ماه قبل
هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در کنفرانس خبری ضمن تاکید بر پایبندی اروپا به اجرای کامل برجام ابراز امیدواری کرد که نخستین تراکنش اینستکس ظرف چند هفته آینده انجام شود. به گفته خبرنگار واشنگتن پست، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بی میلی از پمپئو استقبال کرد. چرا برجام برای اروپا مهم است؟ اگر برجام از بین برود، اروپایی ‌ها چیزهای زیادی برای از دست دادن خواهند داشت. برجام، تنها دستاورد سیاست خارجی واحد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا تا به امروز است که به امنیت آنها نیز درهم تنیده شده است. امروز اگر برجام سقوط کند، اتحادیه اروپا اعتبار خود به عنوان یک مذاکره ‌کننده و واسطه را از دست خواهد داد.
وانانیوزوانانیوز2 ماه قبل
البته این دو اقدام ایران، همه اهرم فشار ایران علیه اروپا نیست. ایران مانع ورود مواد مخدر به اروپا استنخستین برگ برنده ایران، کاروان‌های حامل مواد مخدر است که از افغانستان و پاکستان و از طریق ایران وارد اروپا می‌شوند. اکنون و با وجود تحریم‌های گسترده ترامپ علیه ایران، برای این کشور دشوار است که به تنهایی هزینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را بپردازد. ایران دیگر نمی‌تواند پذیرای افغان‌ها باشددومین برگه برنده ایران، به مسئله مهاجران افغان مربوط می‌شود که تعداد آنها به بیش از ۶ میلیون نفر می‌رسد. برد موشک‌های بالستیک به اروپا می‌رسداما سومین برگه برنده ایران، مربوط به موشک‌های بالستیک می‌شود که همواره مایه نگرانی اتحادیه اروپا است؛ تا جایی که برد این موشک‌ها به اروپا می‌رسد.
ایلناایلنا3 ماه قبل
از دیگر، اتفاقات سیاسی نظیر برنامه موشکی ایران و طرح اتهام حمایت ایران از فعالیت‌های تروریستی در داخل اروپا موجب شد تا روابط ایران و اروپا با تنش‌هایی همراه شود. درخصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا، گفت‌وگویی با علی نصری، تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی داشته‌ایم که مشروح آن در ادامه می‌آید. اروپا خط‌کشی‌های کلی سیاسی‌اش با ایران را نگه داشته استمقامات اروپایی امسال نسبت به سال‌های گذشته انتقادات بیشتری را در مورد برنامه موشکی ایران انتقاد کردند در حالی فعالیت‌های موشکی ایران نسبت به سال‌های گذشته کمتر فعال بود. این اتهامات عمدتا نتیجه رایزنی‌های دولت‌های اسرائیل و عربستان و فشارهای دولت امریکا بود که بعد از جریان پر سروصدای قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه و چشم‌پوشی دولت امریکا و موضع‌گیری‌های ضعیف دولت‌های اروپایی در قبال این جنایت، به حاشیه رانده شد. این همان تحولی است که دکتر ظریف در کتاب «دوران گذار روابط بین‌المللی در جهان پساغرب» به تحلیل آن می‌پردازد.
ایلناایلنا4 ماه قبل
یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: شاهد شکاف اتحادیه اروپا و ایالات متحده درباره ایران هستیم که این مسئله غنیمت باید شمرد و نباید گذاشت اتحادیه اروپا و امریکا در مورد ایران با یکدیگر همراه شوند. این کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه برجام برای اتحادیه اروپا جنبه حیاتی و امنیتی دارد، یادآور شد: ‌ اروپایی‌ها تبعات بحران در خاورمیانه مانند گسترش تروریسم و بحران پناهجویان را تجربه کرده‌اند. این بحران‌ها خود در درون اتحادیه اروپا موجب بروز شکاف‌هایی شده است که برگزیت نمود یکی از این بحران‌ها است. فعالیت‌های هسته‌ای ایران قبلا ممنوع بود اما هم‌اینک شاهد همکاری‌های هسته‌ای اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران هستیم. وی به سفر مدیر اینستکس به تهران اشاره کرد و گفت: ماموریت نخست مدیر اینستکس حفظ مناسبات تجاری و اقتصادی با ایران و سپس فعالتر کردن این همکاری‌ها است.
ایسناایسنا4 ماه قبل
تاخیر ۸ ماهه در پرداخت طلب داروخانه‌هاعبده‌زاده درباره وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه‌ها نیز گفت: میزان پرداخت‌ مطالبات در داروخانه‌ها متفاوت است. بنابراین به طور متوسط حدود هشت ماه عقب‌ماندگی در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها از سوی بیمه‌ها وجود دارد. به هر حال پایان سال است و باید در این مدت باقی‌مانده از سال ۱۳۹۷ به حوزه دارو کمک کنند. خوشبختانه در حوزه تولید داخلی دارو ثبات بیشتری داریم، اما در حوزه واردات دارو وابسته به نقل‌وانتقالات مالی و تامین ارز هستیم. اگر در حوزه نقل و انتقال و تامین ارز سیستم SPV (سازوکار ویژه مالی اتحادیه‌ اروپا با ایران) راه‌ بیفتد، طبعا مشکلات در حوزه دارو کمتر خواهد بود، اما اگر این موضوع فقط در حد حرف باشد، قطعا با دشواری مواجه می‌شویم.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ماه قبل
۲- در صورت تحقق بند فوق میتوان امیدوار بود این روند کنونی دست بخش دیپلماتیک کشور را برای شکل دادن سازه ژله ائی اینستکس بازتر نماید. نصرت‌الله تاجیک با اشاره به راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (اینستکس) گفت: باید واقع‌بین بود. وی افزود: اختلافات میان اروپا و امریکا افزایش یافته است. اوضاع سیاسی اجتماعی کشور نیاز به ثبات و آرامش برای برنامه ریزی مدون و دقیق دارد. وی افزود: نه تنها مهمترین وظیفه دولت ایجاد حداقل شرایط اقتصادی برای گردش چرخ شرکت‌های تولیدی و خدماتی است بلکه حاکمیت هم باید به اثرات دومینوئی تنش‌های اجتماعی توجه داشته باشد که بهمن تحولات سیاسی اجتماعی در سد دولت باقی نمی‌ماند.
ایلناایلنا5 ماه قبل
نصرت‌الله تاجیک در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (اینستکس) گفت: باید واقع‌بین بود. اینستکس می‌تواند سکویی برای خروج ایران از شرایط تحت فشار باشدتاجیک با بیان اینکه اینستکس هر چند یک سازوکار حداقلی است ولی می‌تواند اهرم و سکویی برای خروج ایران از شرایط تحت فشار باشد، خاطرنشان کرد: ما با مشکلات زیرساختی روبرو هستیم. وی افزود: اختلافات میان اروپا و امریکا افزایش یافته است. لذا هم اروپا قائل به قدرت تاثیرگذاری ما هست و هم نمی‌خواهد اوضاع خاورمیانه غیرقابل کنترل و تنش‌ها افزایش پیدا کند. اوضاع سیاسی اجتماعی کشور نیاز به ثبات و آرامش برای برنامه ریزی مدون و دقیق دارد.
ایلناایلنا5 ماه قبل
یک استاد دانشگاه جرج تاون واشنگتن تاکید کرد: اروپا سعی خواهد کرد که با استفاده از سازوکار اینستکس، ایران را تشویق کند که در مورد مسائل دیگر با اروپا و آمریکا مذاکره کند. باید دید اول سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا چگونه عمل می‌کند و آیا در تشویق مبادلات اقتصادی بین ایران و اروپا موفق خواهد بود یا نه. اروپا روابط خود را با آمریکا به خاطر ایران به خطر نمی‌اندازدوی افزود: آنچه مسلم است این است که حداقل در آینده نزدیک، اروپا روابط خود را با امریکا به خاطر ایران به خطر نخواهند انداخت. تنش‌هایی در روابط اروپا و امریکا موجود است اما روابط استراتژیک آنها به خصوص در قبال روسیه هنوز پا برجا است. این دیپلمات سابق اضافه کرد: جامعه بین‌المللی محدودیت‌هایی را به کشورها تحمیل می‌کند اما اینها برای حفظ روابط اقتصادی در سطح جهانی لازم هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ماه قبل
اما با بررسی مواضع رسمی مسئولین دو کشور چین و روسیه، هیچ اثری از اصرار، توصیه یا حتی‌اشاره آنها به تصویب لوایح مربوط به FATF مشاهده نمی‌شود. FATF طرح غربی یا شرقیاز سوی دیگر مسئولین دولتی تلاش بسیار زیادی می‌کنند که نشان دهند دشمنان کشور، مخالف اجرای دستورات FATF هستند. ما باید مصرانه از آنها بخواهیم چنین سیستم قانونی را برای مقابله با پولشویی برقرار کنند تا در این صورت تدابیری علیه بخش‌های مالی ایران وضع شود». اجرای برنامه اقدام FATF، دستور آمریکا و اروپا است و غربی‌ها حداقل ۸ بار در سطوح مختلف و بطور رسمی اعلام کرده‌اند که ایران باید الزامات FATF را اجرا کند! درحقیقت دولت تمایلی ندارد که مردم متوجه شوند اجرای الزامات FATF دستور غرب است!
اصلاحات پرساصلاحات پرس5 ماه قبل
انگلیسی‌ها هم اگرچه چنین راکتورآب سنگین نداشته‌اند اما فردی که در این مسئولیت قرار داده‌اند، در این زمینه تخصص دارد. نباید به اشتباه بیفتیم و نتوانستن اروپایی‌ها را به پای نخواستن آنها بگذاریم. کمالوندی افزود: به هرحال اقتصاد اروپا به اقتصاد آمریکا گره خورده است و فشار زیادی روی آنهاست. برعهده مسئولان رده بالای کشور است که در مورد اقدامات اروپایی‌ها تصمیم بگیرند و همانگونه که گفته شده باید با شتاب بیشتری اقدام کنند. ما امیدواریم این کشورها زیر بار فشار آمریکا نروند.
ایلناایلنا5 ماه قبل
یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: فشارها و تهدیدات ایالات متحده آنقدر سنگین بوده است که موجب واهمه اروپایی‌ها شده و سبب شده تا آنها از خط قرمز ترسیمی از سوی آمریکا عبور نکنند. با این حال، آینده همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا و اینستکس به این مسئله بستگی دارد که تحول جدیدی در روابط تهران و واشنگتن ایجاد شود. ماحصل آن، این شد که اروپایی‌ها وارد محدوده خطر قرمز ایالات متحده نشدند. با این حال، آینده همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا و اینستکس به این مسئله بستگی دارد که تحول جدیدی در روابط تهران و واشنگتن ایجاد شود. ابوالفتح اضافه کرد: تا زمانی که اروپا از خط قرمز تحریمی آمریکا تخطی نکند، ایالات متحده با شکل فعلی همکاری‌ها در قالب اینستکس مشکلی ندارد چراکه اصل اقدام خلاف خواسته واشنگتن نیست و جنس و محدوده کار هم مورد تحریم‌های آمریکا نیست.
ایلناایلنا5 ماه قبل
اقتصاد اروپا در اقتصاد آمریکا ادغام شده و اتحادیه اروپا تاکنون نشان نداده است که نه می‌خواهد و نه می‌تواند رقیب جدی برای آمریکا باشد. وی افزود: اگر اینستکس بخواهد وسیع‌‌تر عمل کند آن وقت آمریکا جلوی اروپا خواهد ایستاد و اروپا در مقابل آمریکا عقب‌نشینی خواهد کرد. استاد علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی در پاسخ به این سوال که سقف تحمل اروپا در برابر اقدامات عملی ایالات متحده تا کجاست؟ یادآور شد: اروپا توانایی مقابله با آمریکا را ندارد. بنابراین سقف تحمل اروپا در برابر اقدامات عملی ایالات متحده بسیار پایین است. انتصار با بیان اینکه امیدوارم که ایران نگاه واقع‌بینانه‌ای به اروپا داشته باشد و دنیایی خیالی از توانایی اروپا در ذهن خود نسازد.
فراروفرارو5 ماه قبل
راه‌اندازی کانال ویژه تجارت اتحادیه اروپا با ایران بازتاب گسترده‌ای در میان مقامات سیاسی و همچنین رسانه‌های جهان داشته است. از طرفی موافقان معتقدند که این کانال مالی که جزو دستاورد‌های برجام است، سبب انزوای آمریکا و شکوفایی مالی ایران می‌شود. اتحادیه اروپا تاکنون اراده خوبی برای حفظ برجام داشته و هر چند با تأخیر داشته، ولی توانسته اراده خود را عملیاتی کند. بازتاب و واکنش رسانه‌ایخبرگزاری رویترز و برخی از رسانه‌های خارجی گزارش راه‌اندازی رسمی سازوکار مبادله مالی با ایران را بازتاب دادند. رویترز دراین‌باره نوشت که هدف از این سازوکار مالی حفظ منافع اقتصادی ایران تحت توافق هسته‌ای است.
ایلناایلنا5 ماه قبل
نهادی که هدف از آن حفظ و گسترش همکاری اقتصادی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مقابله با تحریم‌های یکجانبه امریکا اعلام شده است. کمی زمان لازم است تا رفته‌رفته این سازوکار را - در چارچوب اهداف راهبردی خود - در درون اتحادیه اروپا گسترش دهند. سازوکار مالی اروپا اولین اقدام عملی برای خنثی‌سازی تحریم‌هاستروزنامه واشنگتن‌پست با اشاره به راه‌اندازی اینستکس، آن را چالشی بزرگ در برابر «قدرت اقتصادی» آمریکا و تحریم‌های این کشور توصیف کرده است. مادام هم که این عزم وجود داشته باشد، چه بسا اروپا در مقابل هر مانع‌تراشی آمریکا یک پاتک جدید پیدا کند. نباید اجرایی کردن FATF را یک «امتیاز» به اروپا تلقی کرددر بیانیه راه‌اندازی اینستکس از ایران خواسته شده تا هرچه زودتر FATF را اجرایی کند.
آخرین خبرآخرین خبر5 ماه قبل
جزئیات «اینستکس» از زبان خانم حقوقدانایلنا/ معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: فعلا قرار است صندوق اینستکس برای اقلام، پزشکی، دارویی و کشاورزی باشد ولی همانطور که در بیانیه تاسیس آمده می‌تواند به امور دیگر تسری یابد و کشورهای دیگر هم به آن الحاق شود. بهانه دولت آمریکا این است که توافق هسته‌ای ناقص است و مدت توافق هم کم است. اتحادیه اروپا برای جلوگیری از این مسئله، مقررات بازدارنده تحریم‌ها را روزآمد کرده است. جنیدی ادامه داد: براساس مقررات انسداد تحریم‌های اتحادیه اروپا، شرکت‌های اروپایی نباید قوانین سرزمینی کشورها را اجرا کند و از طرفی مانع از تحقیقات اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا) می‌شود. وی به راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا اشاره کرد و یادآور شد: این نهاد، یک نهاد اعتباری است که فروشندگان و خریداران ایرانی از آن استفاده کنند.
ایلناایلنا5 ماه قبل
بهانه دولت آمریکا این است که توافق هسته‌ای ناقص است و مدت توافق هم کم است. جنیدی با بیان اینکه آمریکا تحریم‌های ثانویه را که به خاطر برجام متوقف شده بود، مجددا اعمال کرده است، ابراز داشت: بازگرداندن تحریم‌ها فراسرزمینی است. اتحادیه اروپا برای جلوگیری از این مسئله، مقررات بازدارنده تحریم‌ها را روزآمد کرده است. جنیدی ادامه داد: براساس مقررات انسداد تحریم‌های اتحادیه اروپا، شرکت‌های اروپایی نباید قوانین سرزمینی کشورها را اجرا کند و از طرفی مانع از تحقیقات اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا) می‌شود. وی به راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا اشاره کرد و یادآور شد: این نهاد، یک نهاد اعتباری است که فروشندگان و خریداران ایرانی از آن استفاده کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ماه قبل
وی خاطرنشان کرد: خروج امریکا از توافق هسته‌ای هم نقض ماهوی و هم نقض شکلی از برجام است. آژانس طی گزارش‌های خود تأیید کرده است که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است ولی امریکا بدون دلیل از این توافق هسته‌ای خارج شده است. بهانه دولت امریکا این است که توافق هسته‌ای ناقص است و مدت توافق هم کم است. وی افزود: مسیر خروج از برجام استفاده از ماده‌های ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای است ولی امریکا از این مسیر استفاده نکرده و این مسئله نشان می‌دهد که خروج امریکا غیرقانونی است. معاون حقوقی رئیس‌جمهور افزود: این سازوکار، یک شرط ماهوی دارد که این سازوکار تا زمانی کار می‌کند که ایران به برجام پایبند باشد.
ایسناایسنا5 ماه قبل
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: خروج آمریکا از برجام موجب شده است که سایر طرف‌های برجام هم نتوانند تعهدات خود را اجرایی کنند. وی خاطرنشان کرد: خروج امریکا از توافق هسته‌ای هم نقض ماهوی و هم نقض شکلی از برجام است. بهانه دولت امریکا این است که توافق هسته‌ای ناقص است و مدت توافق هم کم است. وی افزود: مسیر خروج از برجام استفاده از ماده‌های ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای است ولی امریکا از این مسیر استفاده نکرده و این مسئله نشان می‌دهد که خروج امریکا غیرقانونی است. این اقدام امریکا نقض برجام نیز است و به صورت دو فاکتو موجب توقف فعالیت‌ها و تعهدات کشورهای دیگر و نقض غیرمستقیم برجام از سوی آنها نیز شده است.
ایلناایلنا5 ماه قبل
دیاکو حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا با اشاره به راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا گفت: راه‌اندازی اینستکس شروع خوبی از فرایندی است که باید در آینده ادامه پیدا کند. اتحادیه اروپا تاکنون اراده خوبی برای حفظ برجام داشته و هرچند با تاخیر داشته ولی توانسته اراده خود را عملیاتی کند. اینستکس بازگشت مستقلانه اروپا به ترتیبات امنیتی اوراسیایی استحسینی با بیان اینکه اینستکس ادغام مجدد اتحادیه اروپا با اوراسیا است، تصریح کرد: اتحادیه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم به امریکا ملحق شد و این تصور را که اروپا از آسیا جداست را تقویت کرد. با این حال، امریکایی‌ها منتطر نحوه کار اینستکس است تا براساس نحوه کار، سیستم کار این سازوکار را مختل کند. در این چارچوب، آنها به صورت بالقوه متهم به این هستند که ایران را برای حمایت از تروریسم تامین مالی می‌کنند.
ایلناایلنا5 ماه قبل
دیاکو حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا با اشاره به راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا گفت: راه‌اندازی اینستکس شروع خوبی از فرایندی است که باید در آینده ادامه پیدا کند. اتحادیه اروپا تاکنون اراده خوبی برای حفظ برجام داشته و هرچند با تاخیر داشته ولی توانسته اراده خود را عملیاتی کند. اینستکس بازگشت مستقلانه اروپا به ترتیبات امنیتی اوراسیایی استحسینی با بیان اینکه اینستکس ادغام مجدد اتحادیه اروپا با اوراسیا است، تصریح کرد: اتحادیه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم به امریکا ملحق شد و این تصور را که اروپا از آسیا جداست را تقویت کرد. با این حال، امریکایی‌ها منتطر نحوه کار اینستکس است تا براساس نحوه کار، سیستم کار این سازوکار را مختل کند. در این چارچوب، آنها به صورت بالقوه متهم به این هستند که ایران را برای حمایت از تروریسم تامین مالی می‌کنند.
ایلناایلنا5 ماه قبل
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: راه‌اندازی SPV چالشی جدی در سیاست انزواسازی آمریکا علیه ایران است و می‌تواند تاثیرات مهمی بر تنش‌‌زدایی و تعامل ایران با دیگران داشته باشد. مکی با بیان اینکه راه‌اندازی SPV تاثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه دارد، ابراز داشت: بی‌تردید این اقدام اروپا محدود به ایران نخواهد بود. این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: در واقع راه‌اندازی SPV چالشی جدی در سیاست انزواسازی آمریکا علیه ایران است و می‌تواند تاثیرات مهمی بر تنش‌‌زدایی و تعامل ایران با دیگران داشته باشد. این کارشناس مسائل اروپا ادامه داد: ما نباید مطالبات حداکثری را از SPV انتظار داشته باشیم. تاثیرات SPV بیشتر سیاسی هستند و به همین خاطر، ما باید از این مسئله بهره‌برداری لازم را انجام داده تا دیگر کشورها با سیاست تحریمی آمریکا همراه نشوند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ماه قبل
در ادامه این گزارش به نقل از «افراد مطلع» آمده است که سه کشور اروپایی فرآیند ثبت این شرکت را آغاز کرده‌اند. بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا درباره ایران، جدا از سازوکار ویژه مالی است که گفته می‌شود ثبت آن در روزهای آینده اعلام خواهد شد. نورمن نوشته اطلاعات او حاکی از آن است که اتحادیه اروپا قرار است در بیانیه جمع‌بندی درباره برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کند. ما نمی‌توانیم بپذیریم که افرادی یک گروه غیررسمی درست کنند و سپس وانمود کنند که این گروه‌های غیررسمی دستور کاری از طرف کل اتحادیه اروپا دارند». SPV یک پروژه فرانسوی انگلیسی آلمانی است که مورد حمایت اتحادیه اروپا است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ماه قبل
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با تاخیری که در ارائه و اجرای سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا صورت گرفته، نمی‌توان در باره آن محاسبات راهبردی داشت؛ امیدواریم اجرای آن با چالش‌های مبتنی بر قدرت و بده بستان‌های سیاسی روبرو نشود. این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که SPV چه مزایا و امکانات مالی برای کشور به همراه خواهد داشت، گفت: باید متن SPV و هم روند اجرایی شدن آن را ببینیم. باید مدت زمانی از اجرایی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام بگذرد و سپس در این باره نظر دهیم؛ روند اجرایی SPV ممکن است گرفتار چالش‌های مبتنی بر قدرت شود. SPV گرفتار چالش‌های مبتنی بر قدرت و بده بستان‌های سیاسی نشود. منبع: ایرنا
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ماه قبل
اکنون نیز منتظر می‌مانیم تا رسما توسط اروپا این موضوع اعلام شود. طبق اطلاع من، این بیانیه خواهد گفت اتحادیه اروپا درباره اقدامات موشکی ایران نگرانی‌های جدی دارد.» او همچنین نوشته است: «سردرگمی‌های زیادی درباره جمع‌بندی ایران، اتحادیه اروپا و SPV وجود دارند. SPV یک پروژه فرانسوی-انگلیسی-آلمانی است که مورد حمایت اتحادیه اروپا است. به‌نظر او نگرانی دوم آمریکا این است که دیگر کشورها هم شاید بخواهند با توسل به کانال مالی اروپا، تحریم‌های آمریکا را دور بزنند. به گفته او این سومین نگرانی واشنگتن در قبال سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران است.
ایلناایلنا5 ماه قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر معاون وزیر امور خارجه درباره متحد نبودن ایران خاطرنشان کرد: نباید با واژگان سیاسی کلنجار رفت. اگر از نظر حقوقی به واژه متحد نگاه کرد، یک معنا دارد و از نظر عرفی یک معنا دارد. واکنش به اظهارات معاون وزیر خارجه روسیهوی درباره اظهارات اخیر معاون وزیر امور خارجه درباره متحد نبودن ایران خاطرنشان کرد: نباید با واژگان سیاسی کلنجار رفت. اگر از نظر حقوقی به واژه متحد نگاه کرد، یک معنا دارد و از نظر عرفی یک معنا دارد. برداشت ما از واژه متحد، برداشت عرفی است.
ایلناایلنا5 ماه قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر معاون وزیر امور خارجه درباره متحد نبودن ایران خاطرنشان کرد: نباید با واژگان سیاسی کلنجار رفت. واکنش به اظهارات معاون وزیر خارجه روسیهوی درباره اظهارات اخیر معاون وزیر امور خارجه درباره متحد نبودن ایران خاطرنشان کرد: نباید با واژگان سیاسی کلنجار رفت. ایشان در دورانی که وزارت امور خارجه مسئولیت داشتند و منشا خدمات بسیاری در کشور داشتند، برداشت دیگری داریم. با سخنان‌ ظریف در مجمع با رضایت کامل برخورد شده استوی درباره احتمال تحریم‌های اروپا نسبت به ایران بیان کرد: من قصاص قبل از جنایت نمی‌کنم. موضع رسمی از سوی وزارت امور خارجه بیان می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید