ساز چنگ

ساز چنگ

ایلناایلنا1 ماه قبل
مریم سورنامهر (نخستین بانوی سازنده ساز چنگ در ایران) امروز سه‌شنبه، ۵ آذرماه با حضور تعدادی از هنرمندان و اهالی موسیقی کارگاه ساخت ساز خود را افتتاح می‌کند. به گزارش ایلنا، مریم سورنامهر از امروز سه شنبه ۵ آذرماه با حضور تعدادی از هنرمندان و اهالی موسیقی کارگاه ساخت ساز خود را افتتاح می‌کند. مریم سورنامهر که تحصیل کرده رشته صنایع دستی است، پس از آشنایی با رشته ساز سازی موفق به راه‌اندازی این رشته تخصصی حوزه موسیقی در دانشگاه سوره شد. سورنامهر که از او به عنوان نخستین بانوی سازنده چنگ یاد می‌شود، در هجدهمین جشنواره موسیقی فجر لوح افتخار ساخت ساز هارپ (چنگ) را از آن خود کرده است. کارگاه آموزشی «ساز آوا» ساعت ۱۵ روز سه شنبه ۵ آذر در بوستان رازی تهران افتتاح می‌شود.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مریم سورنا مهر (سیافی) اولین بانوی سازنده ساز چنگ از روز سه شنبه پنجم آذر ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و اهالی موسیقی کارگاه ساز سازی خود را با عنوان «ساز آوا» افتتاح خواهد کرد. این در حالی است که موضوع پایان نامه او هم با عنوان «سیر تحول و تکامل ساز چنگ در صنایع دستی و موسیقی» موفق به دریافت نمره بیست شد. این هنرمند که از او به عنوان اولین بانوی سازنده ساز چنگ یاد می‌کنند، همچنین از هجدهمین جشنواره موسیقی فجر لوح افتخار برای ساخت ساز هارپ (چنگ) گرفت. وی که با ساخت سازهای سه تار، قانون، عود، آشنایی دارد ولی مدتی است به صورت تخصصی در ساخت کمانچه و چنگ فعالیت می‌کند. کارگاه آموزشی «ساز آوا» ساعت ۱۵ روز سه شنبه ۵ آذر در بوستان رازی تهران افتتاح می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 ماه قبل
موسیقی افغانستان تحت تاثیر موسیقی کدام کشورهاست؟ در میان کشورهای همسایه موسیقی افغانستان از تنوع بسیاری برخوردار است و دلیل این تنوع، وجود قوم‌ها و زبان‌های مختلفی چون دری و پشتو است که ریشه‌شان فارسی است. برخی معتقدند، موسیقی افغانستان نسبت به دیگر کشورهای همسایه، کمتر تحت تاثیر موسیقی غربی بوده و تا حدودی اصالت خود را حفظ کرده است. اهالی افغانستان، شهر کابل را مرکز فرهنگی این کشور می‌دانند و شهر هرات نیز وطن موسیقی سنتی افغانستان به حساب می‌آید و موسیقی آن نسبت به سایر ولایت‌های دیگر این کشور به موسیقی ایرانی نزدیک‌تر است. عبدالوهاب مددی (منتقد هنری اهل افغانستان) نیز درباره احیای موسیقی فولکوریک افغانستان می‌گوید: «حراست از اصالت موسیقی محلی اهمیت زیادی دارد و این امر در صورتی امکان پذیر است که به موازات اشاعه و پخش آهنگ‌ها و سرودهای فولکلوریک، از آلات موسیقی بومی و اصیل نیز استفاده شود.» حیدر نیساز (دیگر آهنگساز اهل افغانستان) نیز درباره نحوه زنده نگه داشتن موسیقی محلی افغانستان با عبدالوهاب مددی هم نظر است. موسیقی مذهبی افغانستان و گونه‌های مختلف آنهمانطور که گفته شد موسیقی مذهبی در افغانستان بر اساس اعتقادات دینی مردم این سرزمین شکل گرفته است.

گونه‌های متنوع و عجیب موسیقی افغانستان+ویدئو

ایلناایلنا6 ماه قبل
در میان کشورهای همسایه موسیقی افغانستان از تنوع بسیاری برخوردار است و دلیل این تنوع وجود قوم‌ها و زبان‌های مختلف است. موسیقی افغانستان تحت تاثیر موسیقی کدام کشورهاست؟ در میان کشورهای همسایه موسیقی افغانستان از تنوع بسیاری برخوردار است و دلیل این تنوع، وجود قوم‌ها و زبان‌های مختلفی چون دری و پشتو است که ریشه‌شان فارسی است. برخی معتقدند، موسیقی افغانستان نسبت به دیگر کشورهای همسایه، کمتر تحت تاثیر موسیقی غربی بوده و تا حدودی اصالت خود را حفظ کرده است. یکی دیگر از گونه‌های مورد توجه اهالی افغانستان، موسیقی مذهبی است که ریشه در اعتقادات مردم مسلمان این کشور دارد. موسیقی فولکوریک افغانستانموسیقی محلی در افغانستان مانند ایران انواع مختلف دارد و در دهه‌های گذشته از موسیقی کشور هند تاثیرات بسیار گرفته است.
همشهریهمشهری6 ماه قبل
این مدارکی که من گفتم، به‌طور مشخص فقط و فقط شعر جاهلی را دربرمی‌گیرد و حتی شامل قرآن مجید نیز نمی‌شود. بر همین اساس باید بگویم که در این دوران هیچ جمله و مضمون شعری نزدیک به زبان فارسی، در زبان تازی پیش از اسلام وجود ندارد. سلمان در تکلم زبان عربی دچار مشکلات اساسی بود و جمله‌بندی‌های دقیقی از زبان عربی عرضه نمی‌کرد. ایرانیان نیز، زبان عربی نمی‌دانستند و شاید معدودی از تجار و کارکنان دستگاه‌ها و دیوان حکومتی می‌توانستند به زبان عربی برای امور تجاری و یا به اصلاح امروزی، دیپلماتیک، مکالمه کنند. در اثر الکامل فی التاریخ ابن اثیر، امکان تطور زبان عربی با زبان فارسی بسیار متمایز دانسته شده و عنوان شده که زبان فارسی و عربی دو مسیر کاملا متمایز برای تطور را دنبال می‌کنند.
ایلناایلنا6 ماه قبل
در این یکصد و شش واژه‌ای که من از شعر عربی جاهلی استخراج کردم، از منظر معناشناسی، باید بررسی صورت می‌پذیرفت. سلمان در تکلم زبان عربی دچار مشکلات اساسی بود و جمله‌بندی‌های دقیقی از زبان عربی عرضه نمی‌کرد. ثانیا، سلمان برای کدام بخش از مردمان ایران، قرآن را ترجمه کرد؟ ایران که در آن زمان فتح نشده بود! ایرانیان نیز، زبان عربی نمی‌دانستند و شاید معدودی از تجار و کارکنان دستگاه‌ها و دیوان حکومتی می‌توانستند به زبان عربی برای امور تجاری و یا به اصلاح امروزی، دیپلماتیک، مکالمه کنند. در اثر الکامل فی التاریخ ابن اثیر، امکان تطور زبان عربی با زبان فارسی بسیار متمایز دانسته شده و عنوان شده که زبان فارسی و عربی دو مسیر کاملا متمایز برای تطور را دنبال می‌کنند.
ایلناایلنا6 ماه قبل
ایلچی که گروه موسیقی پاپ بانوان «سولاریس» یا «ستاره قطبی» را نیز تاسیس کرده درباره نحوه فعالیت گروه و اهداف آن نیز توضیح داد. یعنی می‌توان گفت عدم تجربه استفاده از ساز هارپ باعث مهجوریت آن است؟ بله کاری در این زمینه رخ نداده است. همانطور که می‌دانید چنگ سازی اصیل و ایرانی و باستانی است اما از مقطعی به بعد رها شده است. گروه موسیقی پاپ «ستاره قطبی» یا «سولاریس» چگونه اداره می‌شود؟ گروه «سولاریس» را طی این مدت به لحاظ مالی خودمان تامین کرده‌ایم. گروه موسیقی «ستاره قطبی» تنها گروه موسیقی پاپ بانوان است؟ گروه ما اولین گروه پاپ بانوان بود که در ایران با گروه حرکت روی صحنه رفت و تفکری پشت این اتفاق بود.
تسنیمتسنیم11 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، آیین اختتامیه سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان گلستان با حضور معاون استاندار گلستان و شماری دیگر از مسئولان و هنرمندان و دوستداران هنر موسیقی در تالارفخرالدین اسعد گرگانی برگزار و از سرپرستان گروه‌های شرکت کننده در جشنواره، اعضای سابق انجمن موسیقی استان گلستان و جمعی از فعالان و پیشکسوتان این عرصه قدردانی شد. در این مراسم از ساز چنگ دست ساخته هنرمند گلستان، یک کتاب درباره خوانندکی موسیقی پاپ رونمایی شد. عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در این مراسم گفت: از دیدگاه مولانا نوای موسیقی از آنجا بر دل ما می‌نشیند که یک‌بار در بهشت آن را ما شنیده‎ایم. کشمیری در ادامه به مفاخر بزرگ استان گلستان همچون زنده نام «محمد رضا لطفی» اشاره کرد و افزود: موسیقی هنر است و هنر یک ودیعه الهی است که می‎تواند ایجاد سرگرمی و نشاط کند و می‎تواند روح انسان را تعالی دهد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان بابیان اینکه افرادی که از اسم کنسرت وحشت دارند تنها بعد ابتذال آن را نگاه می‎کنند، افزود: به دنبال موسیقی متعالی هستیم و در کاهش موسیقی مبتذل تلاش می‎کنیم قدم برداریم.

به انتهای لیست رسیدید