سرگئی لاوروف

سرگئی لاوروف

فارسفارس13 ساعت قبل
قزاقستان خبر داد، پیشنهاداتی برای برگزاری دور بعدی مذاکرات حل بحران سوریه موسوم به «آستانه» در اوایل ماه دسامبر (اوایل تا اواسط آذر) وجود دارد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مختار تیلوبردی» وزیر خارجه قزاقستان از احتمال برگزاری دور تازه مذاکرات حل بحران سوریه موسوم به «مذاکرات آستانه» ظرف چند هفته آینده خبر داد. «مختار تیلوبردی» به خبرنگاران گفت: «طرح‌ها و پیشنهاداتی برای (برگزاری دور تازه مذاکرات روند آستانه) در اوایل دسامبر (اوایل و اواسط آذر ماه) وجود دارد. به گفته این مقام قزاقستانی، کشورش منتظر دریافت درخواست رسمی روسیه، ایران و ترکیه به منظور برگزاری دور جدید مذاکرات است؛ کشورهایی که ضامنان روند آستانه هستند. پیش از این قرار بود اواخر اکتبر (اوایل آبان) مذاکرات روند آستانه به میزبانی قزاقستان برگزار شود اما این نشست به تعویق افتاد.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 روز قبل
تازه‌ترین تغییر رویه در روس‌ها به چند روز اخیر بر می‌گردد چرا که برخلاف گذشته مقامات روسیه درباره گزارش اخیر مبنی بر دخالت روسیه در فرآیندهای سیاسی انگلیس هیچ اظهار نظری نکرده‌اند. مقامهای روسیه ازجمله دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه رویکرد مشابهی داشتند و بارها هر گونه مداخله روسیه در امور داخلی آمریکا را رد کردند. پس از آن مساله مرگ «الکساندر لیتویننکو» افسر سابق سازمان امنیت فدرال روسیه در انگلیس مطرح شد و لندن سازمان‌های اطلاعاتی روسیه را مسئول مرگ این مخالف دولت روسیه خواند. نخست وزیر انگلیس روز جمعه در اظهارنظری جنجالی تایید کرد هیچ مدرکی دال بر دخالت روسیه در فرآیندهای سیاسی این کشور وجود ندارد. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود که روز پنجشنبه برگزار شد، درباره اتهام مداخله روسیه در امور داخلی انگلیس چیزی نگفت.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
براساس این گزارش که امروز جمعه منتشر شد، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که روسیه بالگردها و سربازان خود را در پایگاه‌های خالی آمریکا در شمال سوریه فرود آورده است. خبرگزاری دولتی تاس در این باره گزارش داده بود: بالگردهای نیروی هوافضای روسیه در پایگاه نظامی الطبقه در استان رقه فرود آمدند. آمریکا تا یک ماه پیش حدود ۱۹ پایگاه نظامی در سوریه داشت اما ترامپ به یکباره اعلام کرد که نظامیان آمریکا باید سوریه را ترک کنند. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز در واکنش اعلام کرد: آمریکا با درآمد حاصل از فروش نفت سوریه، از گروه‌های مسلح وفادار به خود حمایت می‌کند. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیزگفت: آمریکا ماهانه بیش از ۳۰ میلیون دلار نفت استخراج می‌کند.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «دمیتری پولیانسکی» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در سخنرانی در نشست شورای امنیت درباره اوضاع سوریه، اعلام کرد که حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه باید متوقف شود، به‌رغم آنکه طرف آمریکایی به میادین نفتی این کشور علاقه‌مند است. پیش از این «مارک اسپر» رئیس پنتاگون وعده داده بود که آمریکا کنترل خود بر میادین نفتی سوریه را حفظ خواهد کرد. خبرگزاری «آناتولی» ترکیه نیز از ساخت دو پایگاه نظامی جدید آمریکا در استان دیرالزور سوریه در نزدیکی مناطق نفت خیز خبر داد. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در تفسیر این مسئله اعلام کرد که اقدامات آمریکا برای جداسازی شرق رود فرات از سایر مناطق سوریه، با هدف ادامه کنترل بر میادین نفتی این کشور صورت می‌گیرد. کاملا واضح است که این اقدامات با هدف کنترل بر میادین نفتی سوریه انجام می‌شود.

سیاست خارجی در یک هفته؛ از سفر ظریف به آنتالیا و نورسلطان تا انتشار گزارش جدید آژانس

3+
فارسفارس4 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
به گزارش مشرق، دیپلمات‌های بلژیکی و سوئدی دیروز و امروز (سه‌شنبه و چهارشنبه) در تهران در دیدار با دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع کنونی یمن، سوریه و همچنین تحولات برجام به گفتگو نشستند. وی پس از دیدار با عراقچی در صفحه توئیترش نوشت که تبادل نظرات ارزشمندی با معاون وزیر خارجه ایران درباره برجام و ثبات در منطقه داشته است. در دیدار دیپلمات بلژیکی با خاجی درباره آخرین تحولات یمن و ضرورت پایان بخشیدن به بحران یمن از طریق گفتگوی سیاسی نیز مشورت شد. *دیپلمات سوئدی در تهران «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن هم که به تهران سفر کرده امروز (چهارشنبه) ۲۲ آبان ماه به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آمد و با علی‌اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار کرد. «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن مهر ماه سال گذشته (۱۳۹۷) نیز در سفر به تهران با حسین جابری‌انصاری دستیار سابق وزیر خاجه در امور ویژه سیاسی دیدار و درباره اوضاع یمن گفتگو کرده بود.
قدس آنلاینقدس آنلاین5 روز قبل
اوضاع یمن، سوریه و آخرین تحولات برجام محور گفتگوی دیپلمات‌های بلژیکی و سوئدی با مقامات وزارت امور خارجه ایران بود. قدس آنلاین: دیپلمات‌های بلژیکی و سوئدی دیروز و امروز (سه‌شنبه و چهارشنبه) در تهران در دیدار با دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع کنونی یمن، سوریه و همچنین تحولات برجام به گفتگو نشستند. در همین خصوص «اکسل کنس» دبیرکل امور چندجانبه وزارت امور خارجه بلژیک که کشورش در حال حاضر عضو غیردائم شورای امنیت است و برای دیداری دو روزه در تهران به سر می‌برد، رایزنی‌هایی را با تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی صورت داد. وی پس از دیدار با عراقچی در صفحه توئیترش نوشت که تبادل نظرات ارزشمندی با معاون وزیر خارجه ایران درباره برجام و ثبات در منطقه داشته است. در دیدار دیپلمات بلژیکی با خاجی درباره آخرین تحولات یمن و ضرورت پایان بخشیدن به بحران یمن از طریق گفتگوی سیاسی نیز مشورت شد.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری النشره، سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه در کنفرانس صلح پاریس تاکید کرد: مسکو از تلاش‌های سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان برای تشکیل دولت حمایت می‌کند؛ اما از نظر من ایده تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان غیرواقعی است. انتهای پیام/
فارسفارس5 روز قبل
اوضاع یمن، سوریه و آخرین تحولات برجام محور گفتگوی دیپلمات‌های بلژیکی و سوئدی با مقامات وزارت امور خارجه ایران بود. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، دیپلمات‌های بلژیکی و سوئدی دیروز و امروز (سه‌شنبه و چهارشنبه) در تهران در دیدار با دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع کنونی یمن، سوریه و همچنین تحولات برجام به گفتگو نشستند. در همین خصوص «اکسل کنس» دبیرکل امور چندجانبه وزارت امور خارجه بلژیک که کشورش در حال حاضر عضو غیردائم شورای امنیت است و برای دیداری دو روزه در تهران به سر می‌برد، رایزنی‌هایی را با تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی صورت داد. در دیدار دیپلمات بلژیکی با خاجی درباره آخرین تحولات یمن و ضرورت پایان بخشیدن به بحران یمن از طریق گفتگوی سیاسی نیز مشورت شد. *دیپلمات سوئدی در تهران «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن هم که به تهران سفر کرده امروز (چهارشنبه) ۲۲ آبان ماه به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آمد و با علی‌اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار کرد.
صدا و سیماصدا و سیما5 روز قبل
برای حفظ توافق هسته‌ای همه مسوولیت‌ها باید بین همه اعضای این توافق تقسیم شود. روسیه همواره بر حفظ توافق هسته‌ای برجام و نیز رعایت مفاد این توافق از سوی همه اعضا تاکید کرده است. این موضع روسیه با حمایت دیگرعضو طیف شرقی برجام یعنی چین نیز برخوردار شده است. روسیه بر قابل درک بودن کاهش تعهدات برجامی ایران تاکید کرده و آن را حاصل بی مسئولیتی اروپا در عمل نکردن به تعهدات خود در چارچوب برجام دانسته است. البته روسیه تنها بر موضع گیری لفظی اکتفا نکرده بلکه درصدد است تا به همراه چین گام‌های عملی برای حفظ برجام بردارند.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
علاوه بر این، آمریکا نگران سرنوشت میادین نفتی در مناطق شمال شرق سوریه است که تاکنون کنترل آنها در در دست کردهای سوری قرار داشت. رئیس جمهوری ترکیه قبل از سفر خود به آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی در فرودگاه آنکارا درباره اقدامات مسکو و واشنگتن در سوریه به تندی صحبت کرد. لاوروف معتقد است، کاملا آشکار است که این اقدامات با هدف کنترل بر میادین نفتی سوریه انجام می‌شود. وی گفت: «در رابطه با سوریه، آمریکا آشکارا نشان داده که مهمترین مسئله برای آنها میادین نفتی این کشور است. البته سرنوشت میادین نفتی سوریه در تفاهم نامه سوچی مورد بحث قرار گرفته و این مسئله همچنان مورد نگرانی مقامات مسکو قرار دارد.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
آزمایشگاه‌های ارمنستانی با بودجه ایالات متحدهاز سال ۲۰۰۸ و با مشارکت پنتاگون، ده‌ها آزمایشگاه بیولوژیکی در ارمنستان ایجاد شد. نخست وزیر ارمنستان اظهار داشت که فکر می‌کند که متخصصان روسی در این مورد قانع شده‌اند (۲). وی هم چنین تاکید کرد که حل و فصل این مناقشه بدون در نظر گرفتن نظر مردم جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی غیرممکن است. موافقت نامه‌های نهایی باید منافع ارمنستان، قره باغ و آذربایجان را در نظر بگیرد» (۵). وزیر امور خارجه روسیه معتقد است هیچ دلیلی وجود ندارد که کسی خواهان آغاز جنگ میان این دو کشور باشد.
ایسناایسنا5 روز قبل
به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری دویچه‌وله، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه میزبان اجلاس موسوم به مجمع صلح پاریس در کشورش است که با غیبت قابل توجه اعضای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برگزار شده است. رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی خود نسبت به بالاگرفتن بحرانی بی سابقه در صحنه بین المللی هشدار داد. به گفته ماکرون، این اتفاقات باعث ظهور چالش ملی‌گرایی حتی در میان «آنهایی که به عنوان آخرین نگهبانان نظام بین‌المللی در نظر گرفته می‌شوند» شده است. وانگ کیشان، معاون رئیس جمهور چین نیز در این اجلاس شرکت کرده است. ماکرون با اشاره مشخص به سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: این وسوسه که تنها به خودمان اهمیت بدهیم امری بسیار پرخطر است.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، دیدار دوجانبه سرگئی لاوروف و «ژان-ایو لودریان» روز سه شنبه در حاشیه دومین اجلاس صلح پاریس صورت گرفت. وزرای خارجه دو کشور اوضاع در سوریه، به‌خصوص آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه که در ژنو آغاز به کار کرده را بررسی کردند. در جریان مباحثات، مجری هیئت مدیره اجلاس از لاوروف خواست تا اظهارات درباره اینکه «روسیه ژاندارم خاورمیانه» شده است را توضیح دهد. وزیر خارجه روسیه گفت: «چنین موضع گیری در باره نقش روسیه بعنوان «پلیس جهانی» منحصرا زاییده تفکر غربی‌هاست. توضیح لاوروف درباره علت عدم توافق روسیه و آمریکا برای حل بحران سوریه در سال ۲۰۱۳وی یادآور شد: «ما در سال ۲۰۱۳ بسیار نزدیک به امضای توافقنامه‌ای با ایالات متحده برای چگونگی حل و فصل مناقشه سوریه بودیم.
ایمناایمنا6 روز قبل
نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت، ‌ دور جدید درگیری بین اسرائیل و غزه احتمالا زمان بر باشد. آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نیز پس از این جلسه اعلام کرد: اگر ناگزیر شویم وارد مرحله ترورها خواهیم شد. ارتش اشغالگر صهیونیستی صبح امروز، سه‌شنبه از عملیات هدفگیری ساختمانی در غزه خبر داده بود که برجسته‌ترین فرمانده جنبش جهاد اسلامی در غزه در آن حضور داشت. کیم سونگ در ادامه گفت: این مساله کاملا به دلیل اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا در زمینه نظامی و سیاسی است. ارتش اشغالگر صهیونیستی صبح امروز (سه‌شنبه) از عملیات هدفگیری ساختمانی در غزه خبر داده بود که برجسته‌ترین فرمانده جنبش جهاد اسلامی در غزه در آن حضور داشت.
عصر ایرانعصر ایران6 روز قبل
وزیر خارجه روسیه در سخنانی از قصد آمریکا برای ایجاد یک شبه دولت در منطقه شرق فرات سوریه خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس صلح پاریس با اشاره به اقدامات آمریکا در شمال سوریه، اظهار کرد: آنها (آمریکایی‌ها) برای ایجاد یک منطقه شبه دولت شرق فرات دست به هر اقدامی می‌زنند. وی افزود: در همین راستا، آمریکایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری گسترده کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای ایجاد «دولت خودمختار» توسط نیروهای سوریه دموکراتیک، کردها، یگان‌های مدافع خلق و دیگران هستند. آنها همچنین قصد جدا کردن این منطقه از سوریه و تسلط بر میادین نفتی آن را دارند. وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به تحولات اخیر لبنان نیز افزود: مسکو تلاش‌های سعد حریری، (نخست‌وزیر مستعفی لبنان) برای تشکیل دولت را تأیید و از آن حمایت می‌کند اما ایده تشکیل دولت تکنوکرات یک مسأله غیر واقعی است.
ایسناایسنا6 روز قبل
وزیر خارجه روسیه در سخنانی از قصد آمریکا برای ایجاد یک شبه دولت در منطقه شرق فرات سوریه خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس صلح پاریس با اشاره به اقدامات آمریکا در شمال سوریه، اظهار کرد: آنها (آمریکایی‌ها) برای ایجاد یک منطقه شبه دولت شرق فرات دست به هر اقدامی می‌زنند. وی افزود: در همین راستا، آمریکایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری گسترده کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای ایجاد «دولت خودمختار» توسط نیروهای سوریه دموکراتیک، کردها، یگان‌های مدافع خلق و دیگران هستند. آنها همچنین قصد جدا کردن این منطقه از سوریه و تسلط بر میادین نفتی آن را دارند. وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به تحولات اخیر لبنان نیز افزود: مسکو تلاش‌های سعد حریری، (نخست‌وزیر مستعفی لبنان) برای تشکیل دولت را تأیید و از آن حمایت می‌کند اما ایده تشکیل دولت تکنوکرات یک مسأله غیر واقعی است.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
دیپلمات ارشد روسیه روز سه‌شنبه (امروز) اعلام کرد که آمریکا می‌خواهد یک شبه‌دولت جداگانه‌ای در شرق فرات در سوریه ایجاد کند. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، دمشق، مسکو، آنکارا و دیگر کشورها، به طور مکرر از تلاش آمریکا برای ادامه تصرف مناطق نفت‌خیز سوریه، انتقاد کرده‌اند و تاکید می‌کنند که این گونه اقدامات نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه (امروز) در سخنرانی خود در مجمع صلح پاریس، گفت، آمریکا به دنبال جداسازی غیرقانونی مناطق شرق فرات و ایجاد یک شبه‌دولت جداگانه است. وی افزود: «آنها (آمریکا) هر کاری را برای ایجاد یک شبه‌دولت در سواحل رود فرات انجام می‌دهند و از کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌خواهند تا برای ایجاد یک حکومت محلی بر پایه نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها)، سرمایه‌گذاری کنند. وزیر خارجه روسیه در پایان تاکید کرد، من شک ندارم که راه حل برای سوریه فقط زمانی حاصل خواهد شد که منافع کردها و همه دیگر اقوام و گروههای سوری مورد ملاحظه قرار بگیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 روز قبل
«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، در حاشیه دومین نشست همایش بین‎المللی «پاریس برای صلح»، به تشریح تازه‌ترین تحولات سوریه و نقش مخرب آمریکا در این منطقه پرداخت. به گزارش اسپوتنیک، لاوروف می‎گوید: «آمریکا به دنبال ایجاد شبه دولت غیرقانونی در شرق سوریه است.» وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری با انتقاد از مواضع آمریکا در تحولات اخیر در شمال شرق سوریه گفت: «آمریکا به دنبال جداسازی غیرقانونی سرزمین‌های سوریه در ساحل شرقی فرات و ایجاد کشوری با شبه دولتی غیرقانونی درآنجا است.» وزیر خارجه روسیه گفت: «کرد‌ها اطمینان داشتند که همواره از طرف آمریکا مورد حمایت قرار می‌گیرند.» وی تاکید کرد: «راه حل تحولات سوریه تنها از طریق تامین منافع کرد‌ها و تمامی اقوام سوری قابل دستیابی است.»
فارسفارس6 روز قبل
وزیر امور خارجه روسیه ضمن درخواست از کردها برای مشارکت در روند سیاسی سوریه و لزوم ثابت قدم بودن در مواضع خود تاکید کرد که واشنگتن به دنبال تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دیپلمات ارشد روسیه روز سه‌شنبه (امروز) اعلام کرد که آمریکا می‌خواهد یک شبه‌دولت جداگانه‌ای در شرق فرات در سوریه ایجاد کند. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه (امروز) در سخنرانی خود در مجمع صلح پاریس، گفت، آمریکا به دنبال جداسازی غیرقانونی مناطق شرق فرات و ایجاد یک شبه‌دولت جداگانه است. وی افزود: «آنها (آمریکا) هر کاری را برای ایجاد یک شبه‌دولت در سواحل رود فرات انجام می‌دهند و از کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌خواهند تا برای ایجاد یک حکومت محلی بر پایه نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها)، سرمایه‌گذاری کنند. وزیر خارجه روسیه در پایان تاکید کرد، من شک ندارم که راه حل برای سوریه فقط زمانی حاصل خواهد شد که منافع کردها و همه دیگر اقوام و گروههای سوری مورد ملاحظه قرار بگیرد.
ایسناایسنا6 روز قبل
رسانه‌های روس از گفت‌وگو میان مقامات مسکو و سوریه برای ایجاد یک پایگاه نظامی جدید توسط روسیه در شهر قامشلی خبر دادند. این روزنامه هدف از این اقدام را استقرار سیستم‌های پدافند هوایی روسیه در فرودگاه قامشلی برای رصد تحرکات آمریکا در عراق عنوان کرد. طبق این گزارش، در محافل کارشناسان و برخی رسانه‌ها گفته می‌شود که روسیه برای تحقق منافع خود در منطقه ممکن است یک پایگاه نظامی دیگر در شمال سوریه اجاره کند. منابع مذکور همچنین بعید نمی‌دانند که روسیه در آنجا مرکز هدایت موشک‌ها برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا ایجاد کند. در همین راستا، یک منبع در پدافند موشکی روسیه که نخواست نامش فاش شود، گفت: آمریکا با ترک مرزهای شمالی سوریه از مناطق راهبردی که اکنون توسط روسیه کنترل می‌شود، چشم‌پوشی می‌کند.
ایلناایلنا6 روز قبل
وزیر خارجه روسیه، آمریکا را به جلوگیری از سرمایه‌گذاری دیگر کشورها برای بازسازی سوریه متهم کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، امروز -‌سه‌شنبه- گفت که آمریکا بنا دارد به‌طور غیرقانونی تروریست‌ها را در کرانه شرقی رود فرات جدا کرده و یک شبه‌ایالت مجزا در این منطقه تاسیس کند. وی گفت: «در کرانه شرقی رود فرات، آنان [آمریکایی‌ها] همه کار می‌کنند تا ساختار این شبه‌ایالت را پی بریزند و از کشورهای حوزه خلیج فارس می‌خواهند تا در آنجا سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در راستای ایجاد ساختاری مبتنی بر نیروهای دموکراتیک سوریه، کردها و یگان‌های مدافع خلق و دیگران شکل دهند. هدف از این کار جدا کردن این قسمت از سوریه و قبضه میدان‌های نفتی آن است.» لاوروف همچنین آمریکا را به جلوگیری از سرمایه‌گذاری دیگر کشورها برای بازسازی سوریه متهم کرد.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با اعلام این مطلب گفت: آمریکا تلاش دارد تا در سوریه و در منطقه شرق فرات این شبه دولت را ایجاد کند. مقامات روسیه در روزهای اخیر انتقادهای تندی را متوجه آمریکا کرده و این کشور را متهم به سرقت نفت سوریه نموده‌اند. آمریکا هنوز به این اظهارات لاوروف واکنشی نشان نداده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
به گزارش نیوزویک، وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت استقرار نیروهای دونالد ترامپ در میادین نفتی سوریه غیر قانونی است و نشانه خوبی برای آینده این کشور جنگ زده نیست. ۶۰۰ نیروی آمریکایی در حال حاضر در میادین نفتی سوریه در شرق این کشور مستقر هستند تا از آن محافظت کنند. ترامپ در مورد استقرار آمریکا در مناطق نفتی سوریه کاملا واضح بود. ماه گذشته ترامپ گفت قصد داشته اکسون موبیل و سایر شرکت‌های آمریکایی را برای کار در این میادین نفتی به سوریه بیاورد. وی تاکید کرد که نیروهای ترامپ نفت را از شمال شرق سوریه بیرون میبرند و این عمل مجرمانه خود را با ادعای جنگ علیه داعش پوشش می‌دهند.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نیوزویک، وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت استقرار نیروهای دونالد ترامپ در میادین نفتی سوریه غیر قانونی است و نشانه خوبی برای آینده این کشور جنگ زده نیست. ۶۰۰ نیروی آمریکایی در حال حاضر در میادین نفتی سوریه در شرق این کشور مستقر هستند تا از آن محافظت کنند. ترامپ در مورد استقرار آمریکا در مناطق نفتی سوریه کاملا واضح بود. ماه گذشته ترامپ گفت قصد داشته اکسون موبیل و سایر شرکت‌های آمریکایی را برای کار در این میادین نفتی به سوریه بیاورد. وی تاکید کرد که نیروهای ترامپ نفت را از شمال شرق سوریه بیرون میبرند و این عمل مجرمانه خود را با ادعای جنگ علیه داعش پوشش می‌دهند.

نگاهی به عناوین روزنامه‌های جهان

48+
صدا و سیماصدا و سیما6 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما6 روز قبل
(خبرگزاری رویترز از بروکسل) گامبیا// دولت گامبیا به نیابت از سازمان همکاری اسلامی، با ثبت شکوائیه در عالی‌ترین دادگاه سازمان ملل، میانمار را به نسل کشی ضد اقلیت مسلمان روهینگیا متهم کرد. (خبرگزاری رویترز) // سازمان کشور‌های قاره آمریکا در بیانیه‌ای گفت: نشست ویژه‌ای به درخواست آمریکا، برزیل، کانادا، کلمبیا و دیگر کشور‌ها درباره وضعیت بولیوی راس ساعت ۳ عصر سه شنبه در واشنگتن برگزار می‌کند. (خبرگزاری رویترز) // جمعی از تظاهر کنندگان طرفدار اوو مورالس در جاده منتهی به طرف لاپاز به راه افتاده‌اند. (خبرگزاری رویترز) // اوو مورالس رئیس جمهور کنار رفته بولیوی در پیامی در توئیتر نوشت در حال ترک این کشور به سمت مکزیک است و وعده داد «با قدرت و انرژی بیشتر» باز خواهد گشت. (خبرگزاری رویترز)
ایمناایمنا1 هفته قبل
ترامپ به خاطر میدان‌های نفتی نیروهای آمریکایی را در سوریه نگاه داشت. تداوم تظاهرات‌ها در پایتخت و استان‌های جنوبی عراقعبدالکریم خلف، سخنگوی نظامی عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از اقدام گروهی که آنها را «متواری» توصیف کرد، برای منفجر کردن یکی از برج‌های مراقبت در شرق بغداد خبر داد. این منبع تصریح کرد، تظاهرکنندگان دیگری نیز مسیر منتهی به میدان نفتی البزرکان را بستند و نیروهای امنیتی مداخله‌ای برای گشودن مسیر نکردند. کمیته حقوق بشر در پارلمان عراق نیز روز یکشنبه آمار قربانیان اعتراضات در عراق را از ابتدای اکتبر ۳۱۹ تن اعلام کرد. گفته می‌شود نیروهای امنیتی میدان البحریه در مرکز بصره را محاصره و نیروهایی را مستقر کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ایتارتاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد روسیه در تماس با مقامات آمریکایی به درخواست خود از آمریکا برای محقق کردن وعده این کشور مبنی بر خروج از سوریه ادامه می‌دهد. لاوروف خاطر نشان کرد: ما همچنان گفتگویی روراست با آمریکایی‌ها داریم و همچنین در میان نظامیان نیز مرتبا تماس وجود دارد. ما همچنان بر لزوم تحقق وعده آن‌ها مبنی بر خروج از سوریه تاکید می‌کنیم. وی تصریح کرد: این امر به ویژه به منطقه اطراف شهر التنف مربوط می‌شود که به منطقه‌ای امن برای افراط گرایان و تندرو‌ها تبدیل شده است. وزیر امور خارجه روسیه که در ارمنستان سخن می‌گفت در پایان افزود: اردوگاه پناهندگان الرکبان که شهرت بدی دارد در این منطقه قرار داشته است، جایی که روند اسکان دوباره در آن در حال آغاز شدن است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
ساعت ۲۴- وزیر خارجه روسیه، حضور نظامیان آمریکایی در سوریه و میادین نفتی این کشور را «راهزنی و غیرقانونی» خوانده و بر لزوم استقرار ارتش سوریه در تمام مناطق این کشور تاکید کرده است. سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در جریان کنفرانس خبری با همتای ارمنستانی ضمن انتقاد شدید از مواضع آمریکا در قبال سوریه، از اصرار مسکو برای استقرار ارتش سوریه در تمامی مناطق این کشور سخن گفته است. بنا بر گزارش رسانه‌های روس از قبیل «تاس» و «اسپوتنیک»، وزیر خارجه روسیه که برای دیدار با مقام‌های ارمنستان در ایروان حضور دارد، در کنفرانس خبری مشترک با «زهراب منتساکانیان» وزیر خارجه این کشور، حضور نیروهای آمریکایی در شمال سوریه با ادعای تلاش برای حفظ ایمنی چاه‌های نفت را «راهزنی» خوانده است. وزیر خارجه روسیه سپس گفت: «چند کلمه درباره کارهایی که ایالات متحده در شمال سوریه در حال انجام بوده است، می‌گویم. وی افزود: «ما (دولت روسیه) درباره حضور هر چه سریعتر ارتش سوریه در تمام سرزمین این کشور اصرار خواهیم کرد و تنها این کار به راه‌حل سیاسی نهایی و پایان دادن قابل اعتماد به تروریسم کمک خواهد کرد».

به انتهای لیست رسیدید