سعد الحریری

سعد الحریری

تابناکتابناک51 دقیقه قبل
«حسان دیاب»، نخست‌وزیر جدید لبنان، رئیس‌جمهور این کشور را در جریان ترکیب دولت خود قرار داد. شبکه المیادین لبنان شامگاه سه‌شنبه گزارش داد که دیاب عصر امروز در کاخ ریاست‌جمهوری حاضر شده و «میشل عون»، رئیس‌جمهور را در جریان ترکیب و اسامی کابینه‌اش قرار داده است. خبرنگار این شبکه دقایقی بعد گزارش داد که نشست دیاب و عون در کاخ ریاست‌جمهوری همچنان ادامه دارد. منابع سیاسی آگاه عصر امروز گفتند که اختلافات بر سر تشکیل کابینه جدید لبنان حل شده و احتمال دارد امشب اسامی وزرای دولت جدید اعلام شود. وب‌سایت «لبنان دیبایت» نیز گزارش داد که نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز به جمع دیاب و میشل عون پیوسته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کابینه دولت لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» رسما با ۲۰ وزیر تشکیل شد. به گزارش شبکه المنار، «محمود مکیه»، دبیر کل شورای وزیران لبنان دقایقی پیش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که کابینه جدید دیاب مورد موافقت و تأیید «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان قرار گرفته است. ترکیب و اسامی کابینه جدید لبنان بدین شرح است: حسان دیاب، نخست‌وزیرزینه عکر، معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع (زن) ناصیف حتی، وزیر امور خارجهرؤول نعمه، وزیر اقتصادحمد حسن، وزیر بهداشتمنال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانیمحمد فهمی، وزیر کشورعماد حب‌الله، وزیر صنعتغازی وزنی، وزیر داراییمیشال نجار، وزیر خدمات‌ عمومی و حمل و نقللمیا یمین، وزیر کار (زن) ریمون غجر، وزیر انرژی و آبرمزی مشرفیه، وزیر گردشگری و امور اجتماعیفارتی اوهانیان، وزیر جوانان و ورزش (زن) طارق المجذوب، وزیر آموزش و پرورشدمیانوس قطار، وزیر محیط زیست و امور توسعه اداریعباس مرتضی، وزیر کشاورزیغاده شریم، وزیر امور لبنانی‌های خارج‌نشین (زن) طلال حواط، وزیر ارتباطات، ماری کلود نجم، وزیر دادگستری (زن) دولت سابق لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری ۳۰ وزیر داشت که به دلیل اعتراض‌ها کابینه جدید کوچکتر شده است.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
کابینه دولت لبنان با ۲۰ وزیر که ۵ تن از آن‌ها زن هستند، به نخست‌وزیری حسان دیاب رسما تشکیل شد. خبرگزاری فارس: کابینه دولت لبنان به نخست‌وزیری «حسان دیاب» رسما با ۲۰ وزیر تشکیل شد. به گزارش شبکه المنار، «محمود مکیه»، دبیر کل شورای وزیران لبنان دقایقی پیش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که کابینه جدید دیاب مورد موافقت و تأیید «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان قرار گرفته است. ترکیب و اسامی کابینه جدید لبنان بدین شرح است: حسان دیاب، نخست‌وزیرزینه عکر، معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع (زن) ناصیف حتی، وزیر امور خارجهرؤول نعمه، وزیر اقتصادحمد حسن، وزیر بهداشتمنال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانیمحمد فهمی، وزیر کشورعماد حب‌الله، وزیر صنعتغازی وزنی، وزیر داراییمیشال نجار، وزیر خدمات‌ عمومی و حمل و نقللمیا یمین، وزیر کار (زن) ریمون غجر، وزیر انرژی و آبرمزی مشرفیه، وزیر گردشگری و امور اجتماعیفارتی اوهانیان، وزیر جوانان و ورزش (زن) طارق المجذوب، وزیر آموزش و پرورشدمیانوس قطار، وزیر محیط زیست و امور توسعه اداریعباس مرتضی، وزیر کشاورزیغاده شریم، وزیر امور لبنانی‌های خارج‌نشین (زن) طلال حواط، وزیر ارتباطات، ماری کلود نجم، وزیر دادگستری (زن) دولت سابق لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری ۳۰ وزیر داشت که به دلیل اعتراض‌ها کابینه جدید کوچکتر شده است.
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشخبرگزاری «رویترز» شامگاه سه‌شنبه گزارش داد که تشکیل دولت جدید لبنان به زودی معرفی می‌شود. اخبار بین الملل- این رسانه به نقل از دو منبع سیاسی در لبنان گزارش داد که همه اختلافاتی که مانع تشکیل کابینه جدید در لبنان می‌شد، حل شده است. این دو منبع ارشد لبنانی به رویترز گفته‌اند که دولت جدید به نخست‌وزیری «حسان دیاب» ۲۰ وزارتخانه خواهد داشت. «حسن خلیل»، وزیر دارایی در دولت‌ پیش‌برد امور لبنان نیز ساعتی پیش گفت که دولت جدید این کشور تا چند ساعت دیگر تشکیل خواهد شد. «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان نیز گفته که اختلافات بر سر تشکیل کابینه تمام شده و به‌زودی کابینه جدید تشکیل خواهد شد.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
نخست‌وزیر موقت لبنان تأکید کرد تفسیرهایی که از سناریوهای مرتبط با مانع‌تراشی در مسیر تشکل دولت برای بازگشت وی به نخست‌وزیری سخن می‌گوید، کذب محض است. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، «سعد الحریری» نخست‌وزیر دولت موقت لبنان تأکید کرد که تفسرهایی که از مانع‌تراشی در مسیر تشکیل دولت برای بازگشت وی به نخست وزیری سخن می­‌گوید و می­‌خواهد وی را مسئول اختلافات سیاسی جلوه دهد، توهمی بیش نیست. الحریری در ادامه افزود: «تصمیم من قاطع است و صندلی قدرت را به کناری نهاده‌­ام. استعفای من در پاسخ به خشم مردم بود تا راه را برای ورود به مرحله جدید و تشکیل دولتی کارآمد و توانمند برای در هم پیچیدن طومار دولت موقت باز کند اما خطاب به همه کسانی که از چنین سناریوهایی بیمناک هستند و می‌­گویند که یکی از افراد بزرگ نمی‌­خواهد که الحریری در صحنه باشد، می‌­گویم که من تصمیمم را گرفته‌­ام و کلید آن را در دست دارم … به دنبال کسی باشید که کلیدهای تشکیل دولت را به یغما برده و مانع تشکیل دولت است».
فارسفارس11 ساعت قبل
نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان اعلام کرد، برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه سنگ‌اندازی در تشکیل دولت لبنان به تلاش برای بازگشت وی به نخست‌وزیری مرتبط است، چیزی جز توهم نیست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، طیف‌های لبنانی همچنان در حال چانه‌زنی بر سر کرسی‌های وزارتی دولت جدید هستند و این دولت هنوز تشکیل نشده است. الحریری در ادامه تصریح کرد، تصمیمش برای کنار گذاشتن کرسی نخست‌وزیر قطعی است و بر اساس خواست مردم استعفا داده تا مسیر برای مرحله جدید دولت جدید باز شود. «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» دیشب با سعد الحریری دیدار و پس از این دیدار اعلام کرد، التقدمی الاشتراکی، حزب «المستقبل»، «القوات اللبنانیه» و حزب «الکتائب» گفته‌اند که در دولت آتی شرکت نخواهند کرد. از سوی دیگر «محمد نصرالله» نماینده پارلمان لبنان و وابسته به ائتلاف «التنمیه و التحریر» (وابسته به نبیه بری) به خبرگزاری «آناتولی» گفت، فضا برای تشکیل دولت واقعا مثبت است و حکایت از تشکیل دولت در زمان نزدیک دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان، از احتمال تشکیل دولت جدید این کشور در روز سه شنبه خبر داد. رئیس پارلمان لبنان می‌گوید: «در صورتی که اتفاقی غیرعادی روی ندهد در حال حاضر مانعی در برابر تشکیل دولت جدید در این کشور وجود ندارد.» «بری» در ادامه افزود که «دولت جدید لبنان پس از تشکیل، باید بر اصلاح امور اقتصادی این کشور متمرکز شود.» وی تاکید کرده که «اعضای دولت جدید در لبنان تکنوکرات و مستقل خواهند بود.» بیشتر بخوانید: با این وجود برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که اختلاف نظر‌هایی بر سر تشکیل دولت جدید وجود دارد. شبکه اسکای نیوز گزارش داد که در حال حاضر اختلافاتی بر سر توزیع سهم وزارتخانه‌ها میان احزاب سیاسی این کشور به وجود آمده است. علاوه بر این گفته می‌شود که اختلاف نظر‌هایی نیز درباره تعداد پست‌های وزارتی جدید وجود دارد. از سوی دیگر خبر‌ها حاکی از ناتوانی «حسان دیاب»، نخست وزیر جدید لبنان در تشکیل کابینه بدون حضور احزاب «المستقبل»، «القوات اللبنانیه» و «سوسیالیست ترقی خواه» است.
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان درباره تشکیل دولت جدید این کشور در امروز (سه شنبه) ابراز امیدواری کرد. بر اساس گزارش «النشره»، وی گفت: چیزی وجود ندارد که مانع تشکیل دولت در امروز شود مگر آنکه امری غیرعادی رخ دهد که مانع آن شود که امیدواریم اینطور نشود. بری ادامه داد، دولت جدید پس از تشکیل، یک مأموریت اساسی یعنی حل وضعیت مالی کنونی را دارد زیرا اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند نتایج فاجعه‌باری خواهد داشت. وی درباره دولت آینده گفت: این دولت یک دولت تکنوکرات کامل خواهد بود حتی اگر ما اکنون از حامیان آن باشیم. دولت لبنان از هفتم آذر با استعفای «سعد الحریری» به دولت پیشبرد امور تبدیل شد و دیاب از بیست و هشتم آذر هنوز موفق به تشکیل دولت جدید نشده است.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، رایزنی‌های سیاسی در لبنان برای تشکیل کابینه جدید این کشور ادامه دارد. بر اساس این گزارش، «سعد الحریری» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با «ولید جنبلاط» رئیس حزب «سوسیالیست ترقی خواه» درباره تشکیل کابینه جدید گفتگو کرده است. این درحالی است که پیشتر منابعی فاش کرده بودند جنبلاط عدم تمایل خود برای مشارکت در دولت جدید لبنان را به اطلاع مقامات این کشور رسانده است. پیشتر نیز سعد الحریری رایزنی هایی را با جبران باسیل و نبیه بری در خصوص تشکیل کابینه جدید انجام داده است.
افکارنیوزافکارنیوز19 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان درباره تشکیل دولت جدید این کشور در امروز (سه شنبه) ابراز امیدواری کرد. اخبار بین الملل- وی گفت: چیزی وجود ندارد که مانع تشکیل دولت در امروز شود مگر آنکه امری غیرعادی رخ دهد که مانع آن شود که امیدواریم اینطور نشود. بری ادامه داد، دولت جدید پس از تشکیل، یک مأموریت اساسی یعنی حل وضعیت مالی کنونی را دارد زیرا اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند نتایج فاجعه‌باری خواهد داشت. وی درباره دولت آینده گفت: این دولت یک دولت تکنوکرات کامل خواهد بود حتی اگر ما اکنون از حامیان آن باشیم. دولت لبنان از هفتم آذر با استعفای «سعد الحریری» به دولت پیشبرد امور تبدیل شد و دیاب از بیست و هشتم آذر هنوز موفق به تشکیل دولت جدید نشده است.
فارسفارس1 روز قبل
نخست‌وزیر مکلف لبنان که همواره بر تشکیل دولتی با ۱۸ وزیر تأکید داشته، امروز پس از دیدار با برخی مقامات این کشور اعلام کرد، اگر طرح دولتی متشکل از ۲۰ وزیر راه‌حلی برای بحران فعلی باشد آن را خواهد پذیرفت. بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، هدف از دیدار امروز تلاش برای افزایش تعدادی وزرای دولت آتی از ۱۸ وزیر به ۲۰ وزیر و کسب موافقت دیاب در این مورد بود. در ادامه این گزارش آمده، دیاب در این دیدار اعلام کرده، علیرغم میل باطنی‌اش اگر طرح بیست وزیر، برون‌رفتی برای بحران فعلی لبنان باشد، آن را خواهد پذیرفت. حسان دیاب دیروز نیز با «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان دیدار داشت و درباره همین طرح حضور بیست وزیر در کابینه آینده بحث و تبادل نظر کرد. هفته گذشته رسانه‌های لبنانی اعلام کردند، نهایتا تا جمعه تشکیل دولت جدید به نخست‌وزیری حسان دیاب اعلام خواهد شد اما این موضوع عملی نشد (جزئیات بیشتر).
ایلناایلنا1 روز قبل
نخست وزیر مستعفی لبنان امروز- دوشنبه- تأکید کرد که ادامه فعالیت دولت موقت لبنان، راهکار حل بحران نیست و باید هرچه سریع‌تر دولت تشکیل شودبه گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، «سعد الحریری»، نخست‌وزیر موقت لبنان در توئیتی نوشت: «ارتش و همه نیروهای امنیتی مسئولیت خود را در اجرای قوانین و منع اخلال در صلح داخلی بپذیرند، آنها مسئول درگیری‌های روزانه با تحرکات مردمی هستند و ادامه مقابله نیروهای امنیتی با مردم به مفهوم عبور از بحران و اصرار بر انکار واقعیت جدید سیاسی است». الحریری در ادامه افزود: «دولت ما در مسیر انتقال به دولت جدید که با متغیرهای مردمی هم سو باشد، استعفا داد اما تعطیلی مستمر از ۹۰ روز پیش کشور را به سمت سرنوشتی نامعلوم و مبهم پیش می‌برد و گروه مرتبط به تشکیل دولت وقت خود را در جست‌وجوی جنس کابینه از دست می‌دهد». وی در پایان نوشت: «باید دولتی جدید به سرعت تشکیل شود که شکاف ایجاد شده را در پائین‌ترین سطح مسدود کرده و زنجیره سقوط و پیامدهای اقتصادی و امنیتی را که روز به روز تشدید می‌شود، متوقف کند. ادامه دولت موقت راهکار نیست؛ باید از اتلاف وقت جلوگیری شده و دولتی مسئولیت‌پذیر تشکیل شود».
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل برخی منابع رسانه‌ای لبنان روز دوشنبه اعلام کردند که «حسان دیاب»، نخست وزیر جدید لبنان پیشنهاد مقام‌های سیاسی برای گنجاندن ۲۴ وزیر در کابینه‌ی خود برای حل مشکل دولت جدید را نپذیرفت، اما با تشکیل کابینه با حضور ۲۰ وزیر موافقت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما روز دوشنبه اعلام کردند که «حسان دیاب»، نخست وزیر جدید لبنان پیشنهاد مقام‌های سیاسی برای گنجاندن ۲۴ وزیر در کابینه‌ی خود برای حل مشکل دولت جدید را نپذیرفت، اما با تشکیل کابینه با حضور ۲۰ وزیر موافقت کرد. این منابع افزودند، در دیدار یک شنبه شب حسان دیاب با «میشل عون»، رئیس جمهور و «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، آنان پیشنهاد افزایش شمار وزیران از ۱۸ به ۲۴ را مطرح کردند، اما نخست وزیر منتخب عدد ۲۴ را رد و با ۲۰ وزیر به شکل مشروط موافقت کرد. برخی دیگر از منابع رسانه‌ای اعلام کردند، حسان دیاب به شرطی کابینه‌ای با ۲۰ وزیر اختصاص وزیر دوم به طایفه‌های «دروزیان» و «کاتولیک‌ها» و تامین درخواست این دو طایفه تشکیل می‌دهد که دو مشکل دیگر احزاب «المرده» و «سوری قومی اجتماعی» حل شود و رئیس مجلس هم قول حل این دو مشکل را داده است. فراکسیون «گردهمایی ملی» در مجلس لبنان به ریاست «طونی فرنجیه» ۵ نماینده در این مجلس دارد و حسان دیاب وزارت خدمات عمومی به ریاست «لمیا یمین الدویهی» را به این حزب داده است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان امروز (دوشنبه) به دیدار «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور در کاخ ریاست‌جمهوری «بعبدا» رفت. بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، زاسپکین درباره آخرین تحولات بحث و تبادل نظر کرد و برهمبستگی روسیه با لبنان و ملت این کشور در شرایط کنونی لبنان تأکید کرد. وی پیش‌تر از تمایل روسیه برای تشکیل هر چه سریعتر دولت لبنان خبر داده و گفته بود، مسکو تلاش می‌کند لبنان را از بحران‌های خارجی دور نگه دارد (جزئیات بیشتر). از سوی دیگر تظاهرات لبنان از هفته گذشته تنش بیشتری را تجربه کرده است. بنا به اعلام صلیب سرخ لبنان در روز شنبه ۲۲۰ نفر و در روز یکشنبه ۱۴۵ نفر زخمی شدند که تعدادی از آنها به بیمارستان اعلام شدند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از المیادین، نیروهای امنیتی لبنان، روز یکشنبه یک روزنامه‌نگار آمریکایی را در حین فیلمبرداری از صحنه درگیری‌های اطراف پارلمان لبنان در مرکز بیروت، بازداشت کردند. این روزنامه‎نگار آمریکایی که نامش فاش نشده است، فیلم‌های خود را برای روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» ارسال می‌کرد. این روزنامه عبری‌زبان روز گذشته از طریق «فیسبوک لایو» صحنه‌های مستقیمی را از درگیری‌های اطراف پارلمان لبنان میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان منتشر می‌کرد. ارتش و پلیس ضد شورش تجهیزات خود را در مرکز بیروت مستقر کرده‌اند جایی که تظاهرات کنندگان در ورودی خیابان‌های منتهی به مقر پارلمان در نزدیکی میدان «الشهداء» تجمع کرده‌اند. ولی معترضان با تداوم حضور در خیابان‌ها خواستار کنار رفتن دیاب و مامور شدن شخصیتی مستقل برای تصدی نخست‌وزیری هستند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، نیروهای امنیتی لبنان، روز یکشنبه یک روزنامه‌نگار آمریکایی را در حین فیلمبرداری از صحنه درگیری‌های اطراف پارلمان لبنان در مرکز بیروت، بازداشت کردند. این روزنامه‎نگار آمریکایی که نامش فاش نشده است، فیلم‌های خود را برای روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» ارسال می‌کرد. این روزنامه عبری‌زبان روز گذشته از طریق «فیسبوک لایو» صحنه‌های مستقیمی را از درگیری‌های اطراف پارلمان لبنان میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان منتشر می‌کرد. ارتش و پلیس ضد شورش تجهیزات خود را در مرکز بیروت مستقر کرده‌اند جایی که تظاهرات کنندگان در ورودی خیابان‌های منتهی به مقر پارلمان در نزدیکی میدان «الشهداء» تجمع کرده‌اند. تظاهرات در لبنان در اعتراضات به وضعیت بد اقتصادی وارد چهارمین ماه خود شده است.
فارسفارس2 روز قبل
نخست‌وزیر مأمور به تشکیل دولت جدید لبنان امروز با «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور درباره تشکیل کابینه متشکل از ۲۰ وزیر بحث و گفت‌وگو کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حسان دیاب» نخست‌وزیر مأمور به تشکیل دولت جدید لبنان روز یکشنبه ضمن دیدار با «میشل عون» رئیس‌جمهور این کشور، با وی در خصوص تشکیل کابینه‌ای متشکل از ۲۰ وزیر رایزنی کرد. پس از رایزنی‌های بسیار سرانجام حسان دیاب در بیست و هشتم آذرماه مأمور به تشکیل دولت جدید شد. دیاب دارای مدرک لیسانس با افتخارات ارتباطات، کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های رایانه‌ای و دکترای مهندسی کامپیوتر از سال ۱۹۸۵ است. وی در سال ۱۹۸۵ به دانشگاه آمریکایی بیروت پیوست و استاد مهندسی برق و کامپیوتر در کالج مهندسی و معماری است.
جام نیوزجام نیوز2 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه این مطلب امتیاز دهیدبه گزارش جام نیوز، سعد الحریری خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت و اجرای اصلاحات لازم برای جلوگیری از ناآرامی‌ها شد. پایگاه النشره در این باره گزارش داد که نخست وزیر مستعفی لبنان، خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت و اجرای اصلاحات لازم برای جلوگیری از ناآرامی‌ها شد. الحریری در توییتر خود نوشت: "راهی برای آرام کردن طوفان مردم وجود دارد. هدر دادن زمان را متوقف کنید، دولت تشکیل دهید و فرصت هایی برای تصمیم گیری‌های سیاسی و اقتصادی ایجاد کنید. " این سیاستمدار تأکید کرد که «قراردادن ارتش و پلیس در وضعیت رویارویی با تظاهرکنندگان چرخیدن در حاشیه‌ها است، نه یک راه حل».
فارسفارس2 روز قبل
نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در واکنش به درگیری‌های شدید بیروت اعلام کرد، باید از هدر دادن وقت جلوگیری کرد و دولت هر چه زودتر تشکیل شود. بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، «سعد الحریری» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در واکنش به این اتفاقات اعلام کرد: راهی برای آرام کردن طوفان مردمی وجود دارد؛ از هدر دادن وقت جلوگیری کنید، دولت را تشکیل دهید و درها را به روی راه‌حل‌های سیاسی و اقتصادی باز کنید. الحریری افزود: باقی ماندن ارتش، نیروهای امنیتی و تظاهرات‌کنندگان در حالت رویارویی تنها چرخیدن در مشکل است نه راه‌حل آن. بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، درگیری‌های دیشب میان نیروهای امنیتی و معترضان که خشونت‌آمیزترین آنها از زمان آغاز تظاهرات در لبنان بوده است. سعد الحریری در هفتم آبان استعفا داد و حسان دیاب در بیست و هشتم آذر مأمور به تشکیل دولت شد. گرچه گمانه‌زنی مبنی بر تشکیل دولت تا جمعه (دو روز پیش) مطرح شده بود اما این موضوع در عمل تحقق پیدا نکرد.
ایلناایلنا2 روز قبل
نخست وزیر موقت لبنان خواستار عدم اتلاف وقت و تشکیل هر چه سریع‌تر دولت لبنان برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی شد. به گزارش ایلنا به نقل النشره، «سعد الحریری»، نخست وزیر موقت لبنان در شبکه‌های اجتماعی تصریح کرد: «راهی برای برقراری آرامش و خاموش کردن طوفان مردم وجود دارد. وقت را هدر ندهید، هر چه سریع‌تر دولت را تشکیل دهید و راه را برای حل مشکلات اقتصادی و سیاسی باز کنید». الحریری تقابل ارتش و نیروهای امنیتی با تظاهر کنندگان را باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع خواند. دوستان ناباب را رها کنید و از آنچه دشمنان برای تخریب پایتخت می‌خواهند بر حذر باشید».
ایلناایلنا2 روز قبل
آرامش عصر روز گذشته- شنبه- پس از وقوع خشونت‌بارترین درگیری‌ها از زمان آغاز اعتراض‌های لبنان به بیروت بازگشت. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، آرامش عصر روز گذشتته- شنبه- پس از وقوع درگیری‌های شدید بین نیروهای امنیتی و معترضان که خشن‌ترین نوع درگیری‌ها از زمان آغاز اعتراضات بوده است، به بیروت بازگشت. آتش‌سوزی در یک پارکینگ و فروشگاه‌های تجاری و چادرهای معترضان در مرکز شهر بیروت رخ داد. فرماندهی پلیس پارلمان اخبار موجود مبنی بر آتش زدن چادرهای معترضان در دو میدان «الشهداء» و «ریاض الصلح» در مرکز بیروت توسط نیروهای خود را تکذیب و آن را انحراف افکار عمومی توصیف کرد. انجمن لبنانی‌ها خواستار پیوستن به تحرک‌های اعتراض‌آمیز در بیروت برای استعفای «حسان دیاب»، نخست‌وزیر مکلف و تعیین یک چهره مستقل هم‌سو با خواسته‌های مردم شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- منابع لبنانی می‎گویند درگیری شدید شنبه شب در لبنان میان معترضان و نیرو‌های امنیتی که سبب زخمی شدن بیش از ۱۶۰ نفر شد، پایان یافته و آرامش به بیروت بازگشته است. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «بیروت»، پایتخت «بیروت»، پایتخت لبنان پس از درگیری شدید میان نیرو‌های امنیتی و تظاهرکنندگان در شنبه شب، شاهد بازگشت آرامش است. در درگیری شب گذشته نیرو‌های امنیتی لبنان و تظاهرکنندگان دستکم ۱۶۰ نفر زخمی شدند که ۸۰ نفر از آنان به بیمارستان منتقل شدند. ۵۹ نفر از مجروحان از نیرو‌های امنیتی هستند. نیرو‌های امنیتی که برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گلوله‌های پلاستیکی، ماشین آبپاش و گاز اشک آور استفاده کردند، آتش زدن چادر‌ها را توسط این نیرو‌ها رد می‌کنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 روز قبل
صلیب سرخ لبنان از زخمی شدن ۲۲۰ نفر در درگیری‌های دیشب بیروت و انتقال ۸۰ نفر آنها به بیمارستان خبر داد. بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، این درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و معترضان که خشونت‌آمیزترین آنها از زمان آغاز تظاهرات در لبنان بود، دیشب پس از ساعاتی آرام گرفت. نیروهای امنیتی هم برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و آب فشار قوی استفاده کردند و حصاری از سیم خاردار در ورودی‌های مقر پارلمان لبنان و برخی سازمان‌ها ایجاد کردند. گروه «لحقی» که از جمله گروه‌های حامی برگزاری تظاهرات در لبنان است، از مردم این کشور خواسته با شرکت در تظاهرات خواستار کنار رفتن «حسان دیاب» نخست‌وزیر مکلف و مأمور شدن شخصیتی مستقل شوند. تظاهرات در لبنان در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی از بیست و پنجم مهرماه آغاز و اکنون وارد چهارمین ماه خود شده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 روز قبل
رئیس جمهور لبنان از ارتش و فرماندهان امنیتی این کشور خواست تا وارد عمل شده و آرامش را به پایتخت این کشور بازگردانند. وی هشدار داد: «بیروت عرصه‌ای برای مزدوران و سیاست‌های تعمدی برای از بین بردن تظاهرات مسالمت‌آمیز ملت نخواهد شد.» صدها نفر امروز با تجمع در برابر پارلمان لبنان تلاش کردند که وارد محوطه پارلمان شوند. این معترضان به خودروهای نیروهای امنیتی حمله کرده و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند. رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب پاش کردند. لبنان از هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ (۲۸ مهر) صحنه اعتراضات مردمی است که خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی هستند.
فارسفارس3 روز قبل
رئیس جمهور لبنان از ارتش و فرماندهان امنیتی این کشور خواست تا وارد عمل شده و آرامش را به پایتخت این کشور بازگردانند. وی هشدار داد: «بیروت عرصه‌ای برای مزدوران و سیاست‌های تعمدی برای از بین بردن تظاهرات مسالمت‌آمیز ملت نخواهد شد.» صدها نفر امروز با تجمع در برابر پارلمان لبنان تلاش کردند که وارد محوطه پارلمان شوند. این معترضان به خودروهای نیروهای امنیتی حمله کرده و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند. رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب پاش کردند. لبنان از هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ (۲۸ مهر) صحنه اعتراضات مردمی است که خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی هستند.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
وی هشدار داد: «بیروت عرصه‌ای برای مزدوران و سیاست‌های تعمدی برای از بین بردن تظاهرات مسالمت‌آمیز ملت نخواهد شد.» صدها نفر امروز با تجمع در برابر پارلمان لبنان تلاش کردند که وارد محوطه پارلمان شوند. این معترضان به خودروهای نیروهای امنیتی حمله کرده و به سوی آنها سنگ پرتاب کردند. رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از خودروهای آب پاش کردند. به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، صلیب سرخ لبنان شنبه شب اعلام کرد که تا این لحظه ۷۵ نفر در درگیری میان تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی در مقابل پارلمان، زخمی و راهی بیمارستان شده‌اند. لبنان از هفدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ (۲۸ مهر) صحنه اعتراضات مردمی است که خواستار مبارزه با فساد و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی هستند.
انتخابانتخاب5 روز قبل
معترضان لبنانی با نامیدن هفته جاری به «هفته خشم»، پس از دو هفته آرامش نسبی بار دیگر تظاهرات خود را از سر گرفتند و در پی درگیری‌های سه‌شنبه شب (دو شب) پیش ۵۹ نفر از آنها در خیابان «الحمرا» بیروت بازداشت شدند. چهارشنبه شب (دیشب) بار دیگر تعداد زیادی زیادی از معترضان در برابر محل بازداشت معترضان پیشین در محله «کورنیش المزرعه-مار الیاس» در غرب بیروت جمع شدند و این اعتراض به درگیری کشیده شد. هلال احمر لبنان در صفحه توییتر خود از انتقال ۳۵ زخمی به بیمارستان و مداوای ۱۰ زخمی در محل اعتراضات خبر داد. بر اساس این گزارش، ۱۰ نفر از ۵۹ نفری که سه‌شنبه شب در خیابان الحمرا بازداشت شده بودند، آزاد شدند اما دیشب بار دیگری تعدادی از معترضان بازداشت شدند. این شبکه خبری به نقل از منابع کابینه لبنان اعلام کرد توافق نهایی درباره ساختار دولت روز پنجشنبه (امروز) حاصل می‌شود و انتظار می‌رود که روز جمعه ترکیب کابینه جدید لبنان اعلام شود.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، «حسان دیاب» نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه فردا با «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور دیدار خواهد کرد تا آخرین شرایط تشکیل کابینه را بررسی کند. بنا بر اعلام این پایگاه، دیاب سپس به کاخ بعبدا خواهد رفت تا ترکیب کابینه خود را اعلام کند و اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد روز پنج شنبه دولت جدید لبنان تشکیل خواهد شد. گفتنی است که پس از اعتراضات چندماه اخیر لبنان، سعد الحریری نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا کرد و حسان دیاب مامور تشکیل دولت جدید شده است.
فارسفارس6 روز قبل
این شبکه خبری به نقل از منابع کابینه لبنان اعلام کرد توافق نهایی درباره ساختار دولت روز پنجشنبه حاصل می‌شود و انتظار می‌رود که روز جمعه ترکیب کابینه جدید لبنان اعلام شود. پست‌های وزارتی کلیدی چهار گانه در لبنان شامل (وزارت کشور، امور خارجهف دفاع و امور مالی) است. پایگاه خبری «النشره» لبنان هم اعلام کرد: «احتمالا حسان دیاب مامور تشکیل کابینه لبنان فردا به دیدار نبیه بری رئیس پارلمان این کشور می‌رود تا حالا که همه موانع تشکیل کابینه رفع شده او را در جریان جدیدترین ترکیب پیشنهادی از کابینه قرار دهد». بنا به این گزارش دیاب سپس به کاخ ریاست جمهوری لبنان در بعبدا می‌رود تا ترکیب کابینه را اعلام کند. حسان دیاب قول داده بود دولت جدید را ظرف چهار تا شش هفته تشکیل دهد و تا حالا چهار هفته از سقف زمانی تعیین شده گذشته است.
برترین‌هابرترین‌ها6 روز قبل
خبرگزاری فارس: شبکه «المیادین» از توافق میان گروه‌های سیاسی لبنان بر سر توزیع پست‌های کلیدی وزارتی در کابینه پیش روی لبنان خبر داد. این شبکه خبری به نقل از منابع کابینه لبنان اعلام کرد توافق نهایی درباره ساختار دولت روز پنجشنبه حاصل می‌شود و انتظار می‌رود که روز جمعه ترکیب کابینه جدید لبنان اعلام شود. پایگاه خبری «النشره» لبنان هم اعلام کرد: «احتمالا حسان دیاب مامور تشکیل کابینه لبنان فردا به دیدار نبیه بری رئیس پارلمان این کشور می‌رود تا حالا که همه موانع تشکیل کابینه رفع شده او را در جریان جدیدترین ترکیب پیشنهادی از کابینه قرار دهد». بنا به این گزارش دیاب سپس به کاخ ریاست جمهوری لبنان در بعبدا می‌رود تا ترکیب کابینه را اعلام کند. حسان دیاب قول داده بود دولت جدید را ظرف چهار تا شش هفته تشکیل دهد و تا حالا چهار هفته از سقف زمانی تعیین شده گذشته است.

به انتهای لیست رسیدید