سعد حریری

سعد حریری

مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، دفتر رسانه‌ای سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: حریری در چارچوب تلاش‌ها برای حل کمبود نقدینگی و تامین ملزومات اساسی شهروندان، نامه‌هایی را برای روسای جمهور و نخست‌وزیران تعدادی از کشورهای برادر و دوست فرستاده و خواهان کمک به لبنان جهت ادامه تامین امنیت غذائی و منابع اولیه تولید در بخش‌های مختلف شده است. دفتر رسانه‌ای حریری اعلام کرد:، این نامه‌ها به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و لی کیک یانگ، نخست وزیر چین و جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا و مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا فرستاده شده است.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
دولت فرانسه امروز جمعه دعوتنامه‌هایی را برای کشورهای عضو گروه «حمایت از لبنان» جهت حضور در نشست بین المللی ۱۱ دسامبر (۱۹ آذر) درباره لبنان ارسال کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، یک منبع آگاه اعلام کرد که پاریس این دعوتنامه‌ها را با هدف تلاش برای حمایت از لبنان در بحران اقتصادی حادی که از زمان جنگ داخلی لبنان بی‌سابقه بوده ارسال کرده است. نشست مذکور قرار است ۱۱ دسامبر جاری برگزار شود. همزمان المیادین به نقل از منابع لبنانی اعلام کرد که سعد حریری درخواست‌هایی را به دولت‌های دوست برای حمایت از واردات لبنان ارسال کرده است. به گفته این منابع حریری از عربستان، فرانسه، روسیه، ترکیه، آمریکا، چین و مصر خواسته از واردات لبنان حمایت کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
تلاش‌ها برای تشکیل کابینه با اختلافات حریری و «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان پیچیده‌تر نیز شده است. پیشنهاد سمیر خطیب برای نخست وزیری لبنان اگرچه با حمایت «سعد حریری»، نخست وزیر مستعفی لبنان، عربستان، امارات و برخی دیگر از کشور‌های عربی مواجه شده، از داخل لبنان با طیف گسترده‌ای از مخالفت‌ها روبرو است. اعتراض مردم، احزاب و سیاستمداران لبنانی به نخست وزیری خطیب به مانعی عمده در مسیر تشکیل کابینه در این کشور در اسرع وقت تبدیل شده است. مردم منطقه «البقاع» لبنان نیز در اعتراض به نخست وزیری خطیب، خواهان دولت تکنو سیاسی و نه تکنوکرات شدند. مقام‌های لبنانی امیدوارند بحران سیاسی در این کشور با تشکیل کابینه پایان یابد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
رئیس جمهوری لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید این کشور در آینده نزدیک به منظور انجام اصلاحات ضروری در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی این کشور رنج می‌برد ابراز امیدواری کرد. اعتمادآنلاین|با گذشت بیش از یک ماه از استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان از این سمت که در نتیجه اعتراضات مردم این کشور صورت گرفت روز دوشنبه و در جریان رایزنی میان نمایندگان پارلمان اسم سمیر الخطیب تاجر لبنانی اهل سنت به عنوان محتمل‌ترین نامزد سمت نخست وزیری لبنان مطرح شد. طبق قانون لبنان نخست وزیر جدید که باید حتما اهل سنت باشد (براساس سهمیه بندی‌های صورت گرفته) پس از تایید و مکلف شدن مذاکرات را برای تشکیل دولت آغاز می‌کند؛ دولتی که پیش بینی می‌شود متشکل از شخصیت‌های سیاسی و تکنوکرات باشد. میشل عون، رئیس جمهور لبنان پنجشنبه در جریان دیدارش با سندیکاهای مشاغل آزاد این کشور گفت الویت دولت جدید باید تحقق اصلاحات ضروری و مبارزه با فساد و رفع خلل در عملکرد ادارات و موسسات دولتی باشد. همزمان یک منبع سیاسی اعلام کرد احزاب بزرگ سیاسی لبنان بر سر معرفی الخطیب برای نامزدی سمت نخست وزیری توافق کرده‌اند و احتمالا به محض معرفی وی دولت جدید تشکیل می‌شود.
برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
رئیس جمهوری لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید این کشور در آینده نزدیک به منظور انجام اصلاحات ضروری در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی این کشور رنج می‌برد ابراز امیدواری کرد. خبرگزاری ایسنا: رئیس جمهوری لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید این کشور در آینده نزدیک به منظور انجام اصلاحات ضروری در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی این کشور رنج می‌برد ابراز امیدواری کرد. طبق قانون لبنان نخست وزیر جدید که باید حتما اهل سنت باشد (براساس سهمیه بندی‌های صورت گرفته) پس از تایید و مکلف شدن مذاکرات را برای تشکیل دولت آغاز می‌کند؛ دولتی که پیش بینی می‌شود متشکل از شخصیت‌های سیاسی و تکنوکرات باشد. میشل عون، رئیس جمهور لبنان پنجشنبه در جریان دیدارش با سندیکاهای مشاغل آزاد این کشور گفت الویت دولت جدید باید تحقق اصلاحات ضروری و مبارزه با فساد و رفع خلل در عملکرد ادارات و موسسات دولتی باشد. همزمان یک منبع سیاسی اعلام کرد احزاب بزرگ سیاسی لبنان بر سر معرفی الخطیب برای نامزدی سمت نخست وزیری توافق کرده‌اند و احتمالا به محض معرفی وی دولت جدید تشکیل می‌شود.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
رئیس جمهوری لبنان نسبت به تشکیل دولت جدید این کشور در آینده نزدیک به منظور انجام اصلاحات ضروری در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی این کشور رنج می‌برد ابراز امیدواری کرد. طبق قانون لبنان نخست وزیر جدید که باید حتما اهل سنت باشد (براساس سهمیه بندی‌های صورت گرفته) پس از تایید و مکلف شدن مذاکرات را برای تشکیل دولت آغاز می‌کند؛ دولتی که پیش بینی می‌شود متشکل از شخصیت‌های سیاسی و تکنوکرات باشد. میشل عون، رئیس جمهور لبنان پنجشنبه در جریان دیدارش با سندیکاهای مشاغل آزاد این کشور گفت الویت دولت جدید باید تحقق اصلاحات ضروری و مبارزه با فساد و رفع خلل در عملکرد ادارات و موسسات دولتی باشد. همزمان یک منبع سیاسی اعلام کرد احزاب بزرگ سیاسی لبنان بر سر معرفی الخطیب برای نامزدی سمت نخست وزیری توافق کرده‌اند و احتمالا به محض معرفی وی دولت جدید تشکیل می‌شود. انتهای پیام
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ منابع آگاه در ریاست جمهوری منابع آگاه در ریاست جمهوری لبنان اعلام کردند نتیجه مذاکرات در مورد انتخاب نخست وزیر روز دوشنبه هفته آینده اعلام می‌شود. همزمان با نزدیک شده به ساعات پایانی مذاکرات پارلمان لبنان در مورد انتخاب نخست وزیر، اختلاف نظر‌ها در مورد گزینه جدی نخست وزیری در سطوح مختلف تشدید شده است. این اعتراض‌ها به حدی جدی شده که احتمال رد نخست وزیری خطیب و طرح مجدد نام «سعد حریری»، نخست وزیر مستعفی برای تشکیل کابینه وجود دارد. نکته قابل تامل اظهارات برخی دیپلمات‌های لبنان مبنی بر تلاش برخی از سیاستمداران این کشور برای تداوم بحران در این کشور است. لبنان در ۲ ماه گذشته شاهد بحرانی سراسری بوده که منجر به استعفای حریری از نخست وزیری شد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
نیروهای ارتش لبنان بامداد پنجشنبه همه‌ی پل‌ها و راه‌های فرعی و اصلی بیروت در مرکز این شهر و نیز به سمت شهرهای صیدا در جنوب و صوفر در جنوب شرقی لبنان که به وسیله‌ی شماری از معترضان بسته شده بود، باز کردند. بر پایه این گزارش، اقدام نیروهای ارتش برای باز کردن مسیرهای یاد شده، که موجب ترافیک شدید شده بود، به درگیری میان آنان و تعدادی از معترضان منجر شد. شماری از معترضان لبنانی دیروز اتوبان بیروت - دمشق در منطقه‌ی سعدنایل در استان بقاع را بستند. در واکنش به این اقدام، ارتش نیروهای خود را به منطقه‌ی یاد شده اعزام کرد و درگیری میان دوطرف ایجاد و اتوبان باز شد. پس از تشدید اعتراض‌های مردم لبنان به وضع موجود، «سعد حریری» نخست وزیر این کشور هفتم آبان ماه گذشته استعفا کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
جبران باسیل که در حال حاضر وزیر خارجه موقت لبنان است، حضورنداشتن خود در کابینه آینده لبنان را تأیید کرده است. درباره خطیب هم می‌توان احتمال داد که با توجه به حمایت سعد حریری، متنفذترین شخصیت سیاسی سنی در لبنان‌، شانس زیادی برای تصدی سمت نخست‌وزیری دارد. معترضان همچنین تعدادی از مسیرها در شمال لبنان و برخی از مسیرهای مناطق اصلی در شرق کشور را نیز مسدود کرده‌اند. تعدادی از مخالفان نیز مقابل منزل خطیب دست به تظاهرات زده و شعارهایی مبنی بر مخالفت با نخست‌وزیری او سر دادند. معترضان می‌گویند با تغییر دولت مشکلی حل نمی‌شود و ساختار فاسد این کشور باید اصلاح و مداخله کشورهای خارجی قطع شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
در همین حال نخست‌وزیر موقت لبنان اعلام کرد: هرگز در دولت آینده شرکت نخواهد کرد و از نامزدی «سمیر خطیب»، تاجر لبنانی برای نخست‌وزیری حمایت می‌کند. نخست‌وزیر موقت لبنان بار دیگر تصریح کرد که هیچ تمایل و رغبتی برای تشکیل دولت جدید ندارد. نخست‌وزیر موقت لبنان همچنین فاش کرد، میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان را به رایزنی‌ها برای تعیین نامزدی جهت تصدی پست نخست‌وزیری و تشکیل دولت جدید ترغیب کرده است. کاخ ریاست‌جمهوری لبنان تکذیب کرده است که سمیر الخطیب که درحال‌حاضر اسمش به‌عنوان نامزد نخست‌وزیری بر سر زبان‌ها افتاده با میشل عون دیداری کرده باشد. همچنین جبران باسیل، وزیر خارجه دولت موقت لبنان ابراز امیدواری کرد مذاکرات تشکیل دولت که با مشکل روبه‌رو شده ختم به خیر شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بیروت؛ ولید سکریه، نماینده اهل سنت مجلس لبنان گفت آمریکا که نتوانسته با خروج از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم، ایران را شکست دهد حالا به سراغ لبنان آمده تا از این طریق، به محور مقاومت ضربه بزند. ولید سکریه در گفتگو با پایگاه خبری النشره، خاطرنشان کرد لبنان در مرکز طوفان و در مرز فلسطین اشغالی قرار گرفته، رژیمی که پایگاه اصلی غرب برای سلطه بر جهان عرب و اسلام در منطقه به شمار می‌رود و به همین دلیل، «امنیت اسرائیل» اولویت مطلق آنهاست. این نماینده مجلس لبنان افزود مقاومت در لبنان همان قدرت بازدارندگی است و چشم‌‎ها به لبنان و چگونگی نابودی مقاومت دوخته شده تا دست اسرائیل باز شود. آن‌ها تلاش کردند نظام سوریه را سرنگون کنند، اما روسیه مداخله کرد، اسرائیل می‌توانست به جنوب سوریه وارد شود، زیرا ارتش درگیر حلب، دمشق و بوکمال بود، اما از ترس جنگ با مقاومت این کار را انجام نداد. ولید سکریه تصریح کرد آن‌ها تلاش کردند که مقاومت را با فتنه داخلی در لبنان از بین ببرند، برخی از داخل لبنان نیز موافق این بودند و بر روی انتخابات پارلمانی حساب کرده بودند تا دولتی یک دست روی کار آید و مقاومت را خلع سلاح کنند، اما حزب‌الله در انتخابات پیروز شد و نبرد به ایران منتقل شد تا این کشور را به عنوان «أم المقاومه» تسلیم کنند، اما با عقب‌نشینی از توافق هسته‌ای و تحریم‌های اقتصادی، موفق به این کار نشدند. وی تاکید کرد شکست در ایران، ممکن است باعث بازگشت آمریکا شده باشد تا لبنان، نقطه آغازین برای ضربه به محور مقاومت باشد. این نماینده مجلس لبنان در پایان، گفت موافق با مطالبات به حق معترضان است، اما سیاسی کردن آن برای اهداف آمریکایی و به حساب مقاومت، درست نیست؛ «بهای نجات لبنان از فروپاشی اقتصادی، سلاح حزب‌الله است» و از این، اصرار «سعد حریری» نخست‌وزیر به تشکیل دولت تکنوکرات مشخص می‌شود.
مهرمهر2 روز قبل
این در حالی است که ساعاتی قبل منابع لبنانی از توافق اولیه بیشتر گروه‌های سیاسی لبنان درباره تشکیل دولت به نخست‌وزیری «سمیر الخطیب» خبر دادند. برخی منابع آگاه از تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید، به الجزیره گفتند که گروه‌های سیاسی درباره تشکیل دولت تکنوسیاسی به نخست‌وزیری سمیر الخطیب به توافق اولیه دست یافته‌اند. به گفته این منابع، دولت احتمالی از اختیارات استثنائی برخوردار نخواهد بود و برای تصویب قانون جدید انتخاباتی و تعیین موعدی برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام تلاش نخواهد کرد. به گفته این منابع، این دولت بین ۶ تا ۹ ماه در قدرت خواهد بود. همزمان علی حسن خلیل وزیر دارایی لبنان اعلام کرد که سعد حریری در دولت سمیر الخطیب مشارکت خواهد داشت.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بیروت، رسانه‌های لبنانی خبر دادند گروه‌های مختلف سیاسی این کشور امتیازاتی را برای تسهیل روند نخست وزیری سمیر خطیب ارائه کردند. نیروهای برجسته سیاسی امتیازات متعددی برای تسهیل روند نخست وزیری سمیر الخطیب ارائه کرده‌اند؛ البته شرطی که در مقابل دارند این است که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به طور علنی از الخطیب حمایت کرده و در تشکیل دولت مشارکت داشته باشد. رسانه‌های لبنانی، احتمال انتخاب سمیر الخطیب به عنوان نخست وزیر دولت جدید لبنان قوت گرفت. رسانه‌های لبنانی خبر دادند گروه‌های مختلف سیاسی این کشور امتیازاتی را برای تسهیل روند نخست وزیری سمیر خطیب ارائه کردند. نیروهای برجسته سیاسی امتیازات متعددی برای تسهیل روند نخست وزیری سمیر الخطیب ارائه کرده‌اند؛ البته شرطی که در مقابل دارند این است که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به طور علنی از الخطیب حمایت کرده و در تشکیل دولت مشارکت داشته باشد. دفتر ریاست جمهوری لبنان بیانیه‌ای در خصوص تلاش‌های رئیس جمهور این کشور برای تشکیل سریع‌تر دولت جدید لبنان صادر کرد.
ایسناایسنا2 روز قبل
نخست‌وزیران پیشین لبنان تأکید کردند: کسی که نامزد پست نخست‌وزیری می‌شود نباید قبل از مکلف شدن وارد مذاکرات درباره ساختار و اعضای دولت شود و این کار نقض قانون و بی‌حرمتی به جایگاه نخست وزیری است. آن‌ها در این بیانیه تأکید کردند: ما از میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان می‌خواهیم به این «نمایش مضحک» پایان دهد و به قانون اساسی و متن آن احترام بگذارد. تجاوز بی‌سابقه به جایگاه نخست‌وزیری «جنایت خطرناکی علیه وحدت مردم لبنان و قانون اساسی» است. در بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری لبنان آمده است: مذاکراتی که رئیس‌جمهور درباره تشکیل دولت انجام می‌دهد نقض قانون اساسی یا توافق‌نامه طائف نیست. قانون اساسی که برپایه توافق طائف تدوین شده مهلت زمانی را برای برگزاری مذاکرات پارلمانی تعیین نمی‌کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
پس از گذشت پنج هفته از استعفای سعد حریری، در حال حاضر صحبت‌هایی درباره برخی تلاش‌های پشت پرده برای تشکیل کابینه‌ای که از موافقت اکثر گروه‌های سیاسی برخوردار باشد، مطرح است. اعتمادآنلاین| برخی منابع که پیگیر تلاش‌ها برای تشکیل کابینه لبنان هستند، در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره فاش کردند: توافق اولیه‌ سر تشکیل کابینه‌ای تکنوسیاسی به ریاست سمیر الخطیب و بدون حضور جبران باسیل، رئیس حزب جریان آزاد ملی (مورد حمایت میشل عون) است. این منابع اعلام کردند، این کابینه هرگز اختیارات استثنایی اعطا نکرده و برای تصویب قانون جدید انتخابات تلاش نخواهد کرد و به همین دلیل تاریخی برای انتخابات زودهنگام پارلمانی تعیین نخواهد شد. منابع یاد شده تاکید کردند، هر گروه سیاسی وزیران خود را معرفی خواهد کرد و این موضوع منحصر به نخست وزیر نخواهد بود بلکه در چارچوب توافقی با او انجام خواهد شد. منبع: ایسنا
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان در حال حاضر با سخت‌ترین شرایط زندگی خود مواجه است. در این میان نظر اصلی حریری یعنی عدم تمایل به اینکه کسی به غیر از وی مامور تشکیل دولت شود٬ مربوط به سرنوشت اوست. در واقع نخست‌وزیری لبنان برای سعد حریری به معنای مصونیت وی در برابر صدها جنگ حقوقی در لبنان و عربستان و امارات و سایر کشورهاست. علاوه بر این‌ها باقی ماندن حریری در سمت نخست‌وزیری مانع از سقوط جایگاه وی در میان تاجران و کارگزاران و شرکت‌هایی می‌شود که از قدرت سعد حریری در تعطیل کردن کسب‌وکارشان می‌ترسند. پیامدهای آزادی مشروط سعد حریری از این بازداشت باعث شد تا او حتی قادر به تشکر از کسی که حریری را البته نه با روشن کردن حقیقتی که او را آزار میداد که با زور از این بحران خارج کرد؛ نباشد!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری العهد منابع به العهد اعلام کردند که نیروهای برجسته سیاسی امتیازات متعددی برای تسهیل روند نخست وزیری سمیر خطیب ارائه کرده‌اند؛ البته شرطی که در مقابل دارند این است که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به طور علنی از خطیب حمایت کرده و در تشکیل دولت مشارکت داشته باشد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد منابع به العهد اعلام کردند که نیروهای برجسته سیاسی امتیازات متعددی برای تسهیل روند نخست وزیری سمیر خطیب ارائه کرده‌اند؛ البته شرطی که در مقابل دارند این است که سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به طور علنی از خطیب حمایت کرده و در تشکیل دولت مشارکت داشته باشد. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان در حال حاضر با سخت‌ترین شرایط زندگی خود مواجه است. در واقع نخست‌وزیری لبنان برای سعد حریری به معنای مصونیت وی در برابر صدها جنگ حقوقی در لبنان و عربستان و امارات و سایر کشورهاست. به عبارت دیگر بگوییم که جایگاه نخست‌وزیری برای حریری به این معناست که او مراکز نفوذ مختلفی در لبنان دارد و می‌تواند در مناطق دور و نزدیک از آن استفاده کند. علاوه بر این‌ها باقی ماندن حریری در سمت نخست‌وزیری مانع از سقوط جایگاه وی در میان تاجران و کارگزاران و شرکت‌هایی می‌شود که از قدرت سعد حریری در تعطیل کردن کسب‌وکارشان می‌ترسند. پیامدهای آزادی مشروط سعد حریری از این بازداشت باعث شد تا او حتی قادر به تشکر از کسی که حریری را البته نه با روشن کردن حقیقتی که او را آزار میداد که با زور از این بحران خارج کرد؛ نباشد!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
همزمان با نزدیک شدن به پایان فرصت پارلمان لبنان برای انتخاب نخست وزیر، برخی از منابع فاش کردند که جلسه نهایی فردا پنجشنبه، با محوریت حمایت از نامزدی خطیب برگزار می‌شود. خطیب از افراد نزدیک «سعد الحریری»، نخست وزیر مستعفی لبنان، است که از حمایت وی برای تشکیل کابینه برخوردار شده است. روزنامه «الاخبار» هم نوشت شانس خطیب برای نخست وزیری لبنان در پی حمایت عربستان و امارات از وی افزایش یافته است. براساس اظهارات این منابع، دولت آتی لبنان شامل ۲۴ وزیر خواهد بود و وزارت دارایی همچنان سهم شیعیان و به ویژه «نبیه بری»، رئیس پارلمان خواهد بود. رئیس جنبش آزاد میهنی لبنان همچنین خواسته است وزارت خارجه این کشور به جای وزارت کشور به این حزب اختصاص یابد، اما هنوز توافقی در این زمینه حاصل نشده است؛ ضمن اینکه وزارت دفاع نیز همچنان سهمیه ریاست جمهوری لبنان باقی خواهد ماند.
ایسناایسنا2 روز قبل
در این راستا نیز نشانه‌هایی در محافل سیاسی لبنان به چشم می‌خورند به شکل ویژه صحبت میشل عون که گفته است، «در روزهای آتی تغییرات مثبتی در راه خواهند بود». به گزارش ایسنا، برخی منابع که پیگیر تلاش‌ها برای تشکیل کابینه لبنان هستند، در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره فاش کردند: توافق اولیه‌ بر سر تشکیل کابینه‌ای تکنوسیاسی به ریاست سمیر الخطیب و بدون حضور جبران باسیل، رئیس حزب جریان آزاد ملی (مورد حمایت میشل عون) است. این منابع اظهار کردند، این کابینه هرگز اختیارات استثنایی اعطا نکرده و برای تصویب قانون جدید انتخابات تلاش نخواهد کرد و به همین دلیل تاریخی برای انتخابات زودهنگام پارلمانی تعیین نخواهد شد. منابع یاد شده تاکید کردند، هر گروه سیاسی وزیران خود را معرفی خواهد کرد و این موضوع منحصر به نخست وزیر نخواهد بود بلکه در چارچوب توافقی با او انجام خواهد شد. انتهای پیام
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری النشره شبکه «NBN» گزارش داد که نشست میان سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان و علی حسن خلیل وزیر دارایی و حسین خلیل معاون سیاسی دبیر کل حزب‌الله فضای مثبتی داشت. تاکید جنبلاط بر عدم مشارکت مستقیم در دولت آیندهولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه پس از دیدار با نبیه‌بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که این حزب در دولت آینده مشارکت نخواهد داشت؛ اما افراد شایسته دروزی را معرفی می‌کنیم که سعد حریری و یا سمیر خطیب آنها را انتخاب می‌کنند. وی درباره آشتی با میشل عون رئیس‌جمهور کشور اظهار داشت که با سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور دیدار خواهم کرد و پس از آن می‌بینم که چه موانعی وجود دارد و بعد درباره آن فکر می‌کنم. وی همچنین با امید به این‌ که همه چیز به خوبی تمام شود٬ از همه کسانی که مشارکت در دولت آینده را رد می‌کنند خواست تا نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کنند. در همین حال سعد حریری با اعلام حمایت از سمیر خطیب برای نخست‌وزیری آینده اظهار داشت که برخی جزئیات نیاز به رایزنی دارد.
ایسناایسنا2 روز قبل
پس از اینکه معترضان در لبنان در اعتراض به نامزدی سمیر الخطیب برای سمت نخست وزیری، مسیرها را بسته و در پل الرینغ در بیروت تظاهرات کردند، نیروهای ضد شورش سه شنبه شب وارد عمل شده و کنترل این پل را به دست گرفتند. تظاهرکنندگان در اعتراض به نامزدی سمیر الخطیب، تاجر لبنانی برای سمت نخست وزیری و سایر مطالبات خود از جمله کناره‌گیری سیاستمداران فعلی در پل الرینغ دست به تظاهرات زدند. این تحولات با بستن مسیری در طرابلس، تعدادی از مسیرها در شمال لبنان و برخی از مسیرهای مناطق اصلی در شرق کشور توسط معترضان همزمان است. پیش از این سعد حریری، نخست وزیر دولت موقت از نامزدی الخطیب حمایت کرده و جبران باسیل، وزیر خارجه این دولت نیز اعلام کرده بود، ممکن است مسائل به یک «پایان خوشحال کننده‌» نزدیک شود. در همین راستا، فعالان در مقابل منزل الخطیب دست به تظاهرات زده و شعارهایی مبنی بر مخالفت با نخست وزیری وی سر دادند.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
یک رسانه لبنانی گزارش داد نشست میان سعد حریری و وزیر دارایی و معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله فضای مثبتی داشت. خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری النشره شبکه «NBN» گزارش داد که نشست میان سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان و علی حسن خلیل وزیر دارایی و حسین خلیل معاون سیاسی دبیر کل حزب‌الله فضای مثبتی داشت. ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه پس از دیدار با نبیه‌بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که این حزب در دولت آینده مشارکت نخواهد داشت؛ اما افراد شایسته دروزی را معرفی می‌کنیم که سعد حریری و یا سمیر خطیب آنها را انتخاب می‌کنند. وی درباره آشتی با میشل عون رئیس‌جمهور کشور اظهار داشت که با سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور دیدار خواهم کرد و پس از آن می‌بینم که چه موانعی وجود دارد و بعد درباره آن فکر می‌کنم. در همین حال سعد حریری با اعلام حمایت از سمیر خطیب برای نخست‌وزیری آینده اظهار داشت که برخی جزئیات نیاز به رایزنی دارد.
ایسناایسنا2 روز قبل
نخست وزیر موقت لبنان شب گذشته اعلام کرد، هرگز در دولت آینده شرکت نخواهد کرد و از نامزدی «سمیر خطیب» برای نخست وزیری حمایت می‌کند. به گزارش ایسنا، ‌ به نقل از شبکه المیادین، سعد حریری، نخست وزیر موقت لبنان بار دیگر تصریح کرد که هیچ تمایل و رغبتی برای تشکیل دولت جدید ندارد. نخست وزیر موقت لبنان همچنین فاش کرد، میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان را به رایزنی‌ها برای تعیین نامزدی جهت تصدی پست نخست وزیری و تشکیل دولت جدید ترغیب کرده است. حریری ادامه داد: هیچ راه حلی برای بحران اقتصادی لبنان جز تشکیل دولتی از متخصصان و کارشناسان وجود ندارد. همچنین جبران باسیل، وزیر خارجه دولت موقت لبنان ابراز امیدواری کرد مذاکرات تشکیل دولت که با مشکل روبه‌رو شده ختم به خیر شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
نخست‌وزیر موقت لبنان اعلام کرد، هرگز در دولت آینده شرکت نخواهد کرد و از کاندیداتوری «سمیر خطیب»، تاجر لبنانی برای نخست‌وزیری حمایت می‌کند. حریری در این دیدار گفت: از نامزدی مهندس سمیر الخطیب برای نخست‌وزیری حمایت می‌کند. نخست‌وزیر موقت لبنان بار دیگر تصریح کرد که هیچ تمایل و رغبتی برای تشکیل دولت جدید ندارد. همچنین جبران باسیل، وزیر خارجه دولت موقت لبنان ابراز امیدواری کرد مذاکرات تشکیل دولت که با مشکل روبه‌رو شده ختم به خیر شود. از سوی دیگر، پیشتر میشل عون تاکید کرده بود، روزهای آینده تحولات مثبتی به همراه خواهند داشت و تلاش جهت ایجاد راه‌حل‌های مناسب برای بحران در جریان است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسعد حریری، نخست وزیر موقت لبنان شب گذشته در بیت الوسط پذیرای ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال پیشرو به همراه وائل ابوفاعور، وزیر صنعت در دولت موقت در حضور غطاس خوری، وزیر سابق بود. حریری در این دیدار گفت، از نامزدی مهندس سمیر الخطیب برای نخست وزیری حمایت می‌کند. نخست وزیر موقت لبنان بار دیگر تصریح کرد که هیچ تمایل و رغبتی برای تشکیل دولت جدید ندارد. همچنین جبران باسیل، وزیر خارجه دولت موقت لبنان ابراز امیدواری کرد مذاکرات تشکیل دولت که با مشکل روبه‌رو شده ختم به خیر شود. باسیل از توافقی بر سر تشکیل دولت آتی به ریاست شخصیتی قابل اعتماد حریری و به معرفی او پرده برداشت و گفت، ‌ او باید فردی متخصص و کاردان باشد.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان از سمیر خطیب نامزد پست نخست‌وزیری اعلام حمایت کرد. حریری در عین حال گفت که برخی جزئیات وجود دارد که باید درباره آن مشورت شود. سمیر خطیب طی روزهای گذشته با طرف‌های مختلف لبنانی از جمله جنبش امل، جریان ملی آزاد، حزب الله و سعد الحریری نخست وزیر دولت موقت لبنان درباره تشکیل کابینه رایزنی کرده بود. سمیر خطیب، ولید علم الدین و فواد مخزومی رئیس حزب گفتگوی ملی لبنان اسامی پیشنهادی حریری برای نخست وزیری لبنان هستند. انتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
گویا میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، به شدت از عملکرد اخیر سعد حریری در تحریک تظاهرات‌کنندگان عصبانی است در حالی که رسانه‌های لبنانی از خوش‌بینی‌ برای تشکیل کابینه خبر می‌دهند. اعتمادآنلاین| گویا میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، به شدت از عملکرد اخیر سعد حریری در تحریک تظاهرات‌کنندگان عصبانی است در حالی که رسانه‌های لبنانی از خوش‌بینی‌ برای تشکیل کابینه خبر می‌دهند. این شخصیت‌ها، با رد وجود اختلاف که منجر به تاخیر در آغاز مشاوره‌های تشکیل کابینه شده، معتقدند لبنان به این تاخیر نیاز داشت تا پیش از آغاز چانه‌زنی‌ها بر سر حل مشکل تشکیل کابینه، اختلافات اساسی بین قدرت‌های سیاسی این کشور حل‌وفصل شود. گفته می‌شود در حال حاضر رایزنی‌ها در مورد تعداد وزرای سیاسی کابینه الخطیب است، در حالی که هم‌اکنون بر سر حضور ۶ شخصیت سیاسی در کابینه او به توافق دست یافته‌اند. شنیده‌های رسانه‌های لبنانی نیز حاکی از آن است که مهلت اعطاشده به نخست‌وزیر مستعفی لبنان رفته‌رفته به پایان می‌رسد و تا چند روز دیگر مساله به طور کامل نهایی خواهد شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
واشنگتن چندی پیش و به عبارت بهتر دو روز پس از استعفای «سعد حریری» از نخست وزیری لبنان، از تعلیق کمک لجستیکی ۱۰۵ میلیون دلاری به ارتش این کشور خبر داد. یک مقام ارشد دولت هم در گفت و گو با بیزنس اینسایدر تایید کرد که ایالات متحده «۱۰۵ میلیون دلار بودجه نظامی خارجی برای نیروهای مسلح لبنان تامین می‌کند». «دیوید هیل» یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه، که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به عنوان سفیر ایالات متحده در لبنان خدمت کرده بود، در شهادت بازرسان استیضاح مجلس اعلام کرد که تصمیم به تعلیق کمک نظامی به لبنان به اواخر ژوئن (خرداد) بازگردد. لبنان ناآرامی‌های سیاسی را تجربه می‌کند که در نتیجه نارضایتی گسترده از نظام و اقتصاد سیاسی این کشور ایجاد شده و نیروهای مسلح لبنان به عنوان یکی از تنها نهادهایی دیده می‌شود که قادر به جلوگیری از بروز هرج و مرج بیشتر در شرایط موجود است. در همین زمینه، «جفری فلتمن» سفیر پیشین دیگر ایالات متحده در لبنان، در شهادت کمیته امور خارجه مجلس در ماه گذشته هشدار داد که تعلیق کمک‌های نظامی ایالات متحده به لبنان، مزایای احتمالی برای ایران و روسیه در پی دارد.

به انتهای لیست رسیدید