سفته بازان

سفته بازان

اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 روز قبل
از طرفی عنوان می‌شود تمایل افراد برای خرید سکه نسبت به دلار بالاتر است و البته در زمینه عرضه، سمت بازار ارز قوی‌تر از بازار سکه است. در واقع در بازار ارز، بازارساز از طریق مجموعه صرافی‌ها اقدام به عرضه می‌کند، ولی در بازار سکه چنین امکانی وجود ندارد. آخرین قیمت دلار و ارزهای رایجامروز قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین ۱۳۵۲۰ و ۱۳۶۳۰ تومان نوسان داشت و ساعت ۷ عصر بین ۱۳۵۷۰ و ۱۳۶۰۰ تومان ثبت شد. همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۳۲۰ تومان، دلار استرالیا ۹۲۳۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۱۰۰ تومان، یوان چین ۱۹۵۵ تومان و لیر ترکیه ۲۳۱۰ تومان بوده است. بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز به ۱۵۵۰ دلار رسید که نسبت به روز قبل، حدود ۶ دلار افزایش یافته است.
چرخانچرخان4 روز قبل
به گزارش چرخان، وضعیت بازار خودروهای داخلی و خارجی در سال اخیر بهم ریختگی عجیبی را نشان می‌دهد که البته با بهبود وضعیت خودروسازان کشورمان در تولید و عرضه خودرو نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد. اما از جمله دلایلی که کارشناسان در رابطه با آن سخن می‌گویند این است که یکی از عناصر بهم ریختگی وضعیت فعلی بازار خودرو دلالانی هستند که عملا نقدینگی موجود در بازار را می‌بلعند و هزاران میلیارد سود را روانه جیب خود می‌کنند. اما مساله اینجاست که با تصویب مصوبه مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها مشکل دلالی در بازار خودرو بلکه در بسیاری از بازارهای دیگر مانند بازار سکه و ارز نیز برچیده خواهد شد تا اثرات این بازار پرتلاطم نیز بر بازار خودرو تحمیل نگردد. اما همه امیدها به نمایندگان مجلس است تا با اضافه کردن این بند به درآمدهای دولت، وضعیت بازار را بهبود ببخشند و از سوی دیگر یک منبع درآمدی بی نظیر برای دولت ایجاد نمایند. اما همه این اتفاقات به همت نمایندگانی وابسته است که با تصویب مالیات بر عایدی سرمایه مشروط به شرایط خاص، وضعیت بازار را بهبود ببخشند.
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
رودیوم به روند صعودی چند ساله خود ادامه داده و از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ۳۲ درصد رشد قیمت داشته است. همچنین سفته بازی از سوی سرمایه گذارانی که روی افزایش قیمت رودیوم حساب باز کرده‌اند، روند رشد قیمت این فلز را تشدید کرده است. روند رشد قیمت رودیوم در چهار سال گذشته ۱۲ برابر شده و به دلیل رشد تقاضا از سوی صنعت خودروسازی، از اکثر کالاهای بزرگ پیشی گرفته است. قیمت رودیوم چهارشنبه گذشته تا مرز ۸۲۰۰ دلار پیش رفته بود. این افزایش قیمت بود که یک دهه پیش باعث شد تولیدکنندگان کاتالیزور خودرو به استفاده از پلاتین و پالادیوم روی بیاورند.
مهرمهر6 روز قبل
در این بین اگر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یابد رشدی بیشتری در قیمت نفت داریم. وی تصریح کرد: روند افزایشی قیمت نفت در حال حاضر برآمده از فاکتورهای متعدد اقتصادی، سیاسی و مالی است. به طور کلی بهتر است بازار روند افزایشی خود را حفظ کند چرا که این روند افزایشی برای صنایع حوزه نفت مفید است. البته این افزایش قیمت برای اقتصاد امریکا وهمچنین حفظ روند تولید نفت شیل (سرمایه گذاری کافی در این صنعت) نیز لازم است. حسینی گفت: افزایش قیمت بیشتر از ۷۰ دلار برای نفت وست تگزاس خیلی غیرواقعی است چون در بازار فیزیکی کمبود عرضه وجود ندارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
در چنین شرایطی، مدیریت بازارساز کم هزینه‌تر می‌شود. راهکار چهارم: تشکیل بازار متشکل ارزیراهکار دیگری که به نظر می‌رسد بازارساز برای مدیریت نوسانات بازار و شفاف سازی بیشتر معاملات در پیش گرفته است، تشکیل بازار متشکل ارزی است. آخرین قیمت دلار و ارزهای رایجروز شنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۸ در بازار آزاد دلار آمریکا بین ۱۳۵۶۰ تا ۱۳۱۶۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۱۸۰ و ۱۳۲۰۰ تومان قیمت خورد. یورو نیز نهایتا بین ۱۵۶۰۰ تا ۱۵۷۰۰ تومان و پوند انگلیس بین ۱۸۰۰۰ تا ۱۸۲۰۰ تومان قیمت خورد. اونس طلا در بازار جهانی حدود ۱۵۶۲ دلار قیمت داشت.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
ما پس از تحریم‌ها فشار زیادی را تحمل کرده‌ایم و بانک‌مرکزی در خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل این فشارها بود و تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شد. برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا۴۰یا۴۵هزار تومان نرخ ارز بانک مرکزی با برنامه و امکانات ‌و وجود بانکها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد یم و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند. مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالی که ارز مازاد در بازار توسط بانک‌مرکزی جمع آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی ‌ اسکناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال گذشته بی سابقه است. صرافان‌ باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد. احساس من این است که فعالیت کانون جدی شده و من تقاضا دارم تا به گونه کار شود.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 هفته قبل
رییس کل بانک مرکزی، افزود: از اوایل سال گذشته تاکنون ۳۶ میلیارد دلار برگشت ارز صادرکنندگان را داشته‌ایم که عمدتا از چرخه صرافان بانکی و سایر صرافان بخش خصوصی بوده است. هرگاه شرایطی برای حمایت از صرافان وجود دارد حضورا به آن‌ها سر میزنم زیرا در شرایط خاص اقدامات و تصمیمات صرافان حائز اهمیت است. برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا۴۰یا۴۵هزار تومان نرخ ارز بانک مرکزی با برنامه و امکانات ‌و وجود بانکها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد یم و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند. مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالی که ارز مازاد در بازار توسط بانک‌مرکزی جمع آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی ‌ اسکناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال گذشته بی سابقه است. صرافان‌ باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد.
ایمناایمنا1 هفته قبل
ما پس از تحریم‌ها فشار زیادی را تحمل کرده‌ایم و بانک‌مرکزی در خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل این فشارها بود و تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شد. برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا۴۰یا۴۵هزار تومان نرخ ارز بانک مرکزی با برنامه و امکانات ‌و وجود بانکها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد یم و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند. مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالی که ارز مازاد در بازار توسط بانک‌مرکزی جمع آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی ‌ اسکناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال گذشته بی سابقه است. صرافان‌ باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد. احساس من این است که فعالیت کانون جدی شده و من تقاضا دارم تا به گونه کار شود.
فارسفارس1 هفته قبل
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برخی تصور می‌کردند، در تحولات اخیر نرخ ارز از کنترل بانک مرکزی خارج می‌شود، گفت: با تدبیر بانک مرکزی و از طریق کنترل ریال، شاهد ثبات در بازار ارز هستیم و این مقدمه رشد اقتصادی است. برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ۲۰ تا۴۰یا۴۵هزار تومان نرخ ارز بانک مرکزی با برنامه و امکانات ‌و وجود بانکها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد یم و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند. مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالی که ارز مازاد در بازار توسط بانک‌مرکزی جمع آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی ‌ اسکناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال گذشته بی سابقه است. صرافان‌ باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد. احساس من این است که فعالیت کانون جدی شده و من تقاضا دارم تا به گونه کار شود.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، عبدالناصر همتی در سخنانی مهم در باره بازار ارز و نحوه مدیریت تلاطم‌های ارزی در این بازار، اظهار داشت: بانک مرکزی خط مقدم تحریم‌های امریکاست؛ ولی ما توانستیم در مقابل بی سابقه‌ترین تحریم‌های تاریخ بایستیم. * شایعات توخالی برای دلار ۲۰ تا ۴۵ هزار تومانی/ ارز مدیریت شدوی افزود: برخلاف انتظارات و شایعات مبنی بر نرخ ارز ۲۰ تا۴۰یا۴۵هزار تومانی، بانک مرکزی با برنامه و امکانات ‌و وجود بانکها وصرافان به عنوان بازوی این بانک از نوسانات پیشگیری کرد و همانطور که شاهد بودیم، نرخ‌ها کنترل شد و ارز نوسان چشمگیری نداشت که این نشان می‌دهد مردم ازتمهیدات بانک مرکزی مطمئن بودند. * ارز پاشی نداریم/ ذخایر ارزی نسبت به سال‌های قبل بی سابقه استهمتی ادامه داد: مردم فکر می‌کنند بانک مرکزی در حال تزریق ارز به بازار ارز است در حالی که ارز مازاد در بازار توسط بانک‌مرکزی جمع آوری شد و اکنون وضع ذخایر ارزی ‌ اسکناس ماخیلی بهتر ونسبت به چند سال گذشته بی سابقه است. صرافان‌ باید توجه داشته باشند که فروش بلند مدت ارز نداشته باشند زیرا ریسک دارد و ممکن است دارایی افراد مورد خطر قرار بگیرد. رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات قیمت ارز اشاره کرد و افزود: خیلی‌ها می‌گفتند نمی‌توانیم ارز را کنترل کنیم ولی ما توانستیم با کمک صرافان این کار را انجام دهیم. همتی تأکید کرد که قیمت ارز بیش از این کاهش خواهد یافت و ادامه داد: از دیروز نرخ ارز صدها تومان کاهش یافته و این روند تا رسیدن به قیمت واقعی ادامه خواهد یافت.

شرایط ارزی کشور خوب است

صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
وی گفت: سامانه نیما بسیار روان است و صادرکنندگان همکاری خوبی با بانک مرکزی داشتند و ارز صادرکنندگان به کشور بر می‌گردد. همتی با اشاره به اینکه راه‌های بهتری برای تامین ارز و فروش نفت پیدا کردیم گفت: مشکلی در فروش نفت نداریم و پول آن را دریافت می‌کنیم و امریکا و متحدین آن نمی‌توانند کاری انجام دهند. وی افزود: از دیشب تاکنون نرخ ارز کاهش یافته و دلار به ثبات رسیده است. همتی در مورد بازار متشکل ارزی گفت: بازار متشکل ارزی در حال تست است و کار آزمایشی خود را انجام می‌دهد این بازار رابط بین صرافی‌ها و بانک است و این روز‌ها به صورت رسمی آغاز آن اعلام خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: ما اقدامات زیادی را برای روان کردن مبادلات بین مردم، بازرگانان و صادرکنندگان انجام می‌دهیم.
انتخابانتخاب1 هفته قبل
رییس کل بانک مرکزی گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم که شرایط اقتصادی کشور نه تنها بد نیست، بلکه با شیوه‌های بهتری که برای تامین ارز و فروش نفت یافته‌ایم وضعیت بسیار خوبی داریم. از دیشب تاکنون نرخ ارز کاهش خوبی داشته و مطمئن هستم این کاهش تا ارزش ذاتی ارز ادامه خواهد یافت. قهرمانی که خدمات وی به جمهوری اسلامی و مقاومت اسلامی منطقه بسیار بزرگ بود. همتی خاطرنشان کرد: اقتدار جمهوری اسلامی ایران با ظهور سردار شهید به منصه ظهور رسید و جهانیان این عظمت و قدرت را درک کردند. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما به ثبات بازار که کمک کننده به رشد اقتصادی کشور است بیشتر اهمیت می‌دهیم.
تابناکتابناک1 هفته قبل
از دیشب تاکنون نرخ ارز کاهش خوبی داشته و مطمئن هستم این کاهش تا ارزش ذاتی ارز ادامه خواهد یافت. قهرمانی که خدمات وی به جمهوری اسلامی و مقاومت اسلامی منطقه بسیار بزرگ بود. همتی خاطرنشان کرد: اقتدار جمهوری اسلامی ایران با ظهور سردار شهید به منصه ظهور رسید و جهانیان این عظمت و قدرت را درک کردند. وی ادامه داد: کاهش فروش نفت به معنای کاهش درآمدهای نفتی و کاهش واردات است که به طبقات متوسط و ضعیف جامعه فشار وارد می‌کند. همتی بیان داشت: در حالی که برخی به اشتباه فکر می‌کنند بانک مرکزی شبانه روز در حال تزریق ارز به بازار است، اما اتفاقا ارز کشور در این مدت زیاد شده و در عمل قدرت بانک مرکزی افزایش یافته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
عربستان به تنهایی ۱۰ درصد نفت جهان را تأمین می‌کند که نبودن این حجم نفت در بازار باعث می‌شود تقاضا برای نفت افزایش یابد. به گفته وی گرید نفت در قیمت نفت تأثیر قابل توجهی دارد. آمریکا سود می‌کند یا زیان؟ این کارشناس انرژی ادامه داد: اروپایی‌ها و آسیایی‌ها بیشترین تأثیر منفی از افزایش قیمت نفت را می‌گیرند. حذف چنین حجم نفتی از بازار بی شک در کوتاه مدت موجب افزایش قیمت نفت می‌شود. این آسیب میزان نفت سنگین بازار را به دلیل عدم حضور ایران و ونزوئلا، به شدت کاهش می‌دهد.
مهرمهر1 هفته قبل
عربستان به تنهایی ۱۰ درصد نفت جهان را تأمین می‌کند که نبودن این حجم نفت در بازار باعث می‌شود تقاضا برای نفت افزایش یابد. به گفته وی گرید نفت در قیمت نفت تأثیر قابل توجهی دارد. آمریکا سود می‌کند یا زیان؟ این کارشناس انرژی ادامه داد: اروپایی‌ها و آسیایی‌ها بیشترین تأثیر منفی از افزایش قیمت نفت را می‌گیرند. حذف چنین حجم نفتی از بازار بی شک در کوتاه مدت موجب افزایش قیمت نفت می‌شود. این آسیب میزان نفت سنگین بازار را به دلیل عدم حضور ایران و ونزوئلا، به شدت کاهش می‌دهد.
جام نیوزجام نیوز2 هفته قبل
دلالانی که معمولا این خانه‌ها را خالی نگه می‌دارند تا در دوره رونق به فروش برسانند هم از سهم خانه‌های اجاره‌ای پایتخت می‌کاهند و هم شرایط اجاره مسکن را برای صاحبخانه‌های واقعی سخت‌تر می‌کنند. چرا که افزایش خانه‌های خالی به معنای کاهش عرضه در برابر تقاضا و رشد بیشتر قیمت‌های اجاره در پایتخت است. گفته می‌شود حجم قابل توجهی از واحدهای خالی در مناطق یک تا پنج پایتخت است و سهم قابل توجهی از واحدهای کلیدنخورده در آگهی‌های ملکی مربوط به این ۵ منطقه می‌شود که به فروش می‌رود اما اجاره داده نمی‌شود. وزیر راه و شهرسازی بعد از انتشار گزارش دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن این وزارتخانه که از رشد قیمتی ۵ میلیونی در منطقه یک پایتخت خبر می‌داد این وضعیت را متاثر از شرایط کلی اقتصاد کشور دانست که باعث هجوم مقطعی از سوی سفته‌بازان به بازار مسکن منطقه یک شده است. البته افزایش قیمت‌ها در سایر مناطق تهران در هر متر مربع یک میلیون تومان بود که منطقه چهار ۸٫۸ درصد، منطقه پنج ۷٫۴ درصد، منطقه هفت ۶٫۶ درصد، منطقه ۱۴ ۵٫۱ درصد و منطقه ۱۵ معادل ۷٫۹ درصد نسبت به آبان ماه افزایش قیمت داشت.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، نگاهی به مؤلفه‌های بازار نفت در روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی، نشان می‌دهد که امسال تقریبا سال روشنی برای بازار نفت و فعالان این حوزه بوده است. به گفته کارشناسان، آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی قیمت نفت بالاتر، اما روند قیمت نزولی بود و کاهش قیمتی حدود ۲۳ درصد را شاهد بودیم. در دوره اول که از ژانویه تا انتهای آوریل ادامه داشت، قیمت نفت روندی صعودی را تجربه کرد. البته در این بین می‌توان به علل دیگری از جمله افزایش تولید نفت آمریکا و حضور نفت ایران در بازار خاکستری اشاره کرد. بر این اساس به نظر می‌رسد حداقل تا اتفاق و خبری دیگر، روند افزایش قیمت نفت حفظ شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
علت تغییرات در قیمت طلا و سکه با دلایل مختلفی قابل تبیین است؛ مسائل سیاسی داخلی و بین‌المللی و تکانه‌های روانی که در مسائل سیاسی داخلی در روزهای اخیر پس از اغتشاشات ایجاد شده است. احمد وفادار، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران/علت تغییرات در قیمت طلا و سکه با دلایل مختلفی قابل تبیین است؛ مسائل سیاسی داخلی و بین‌المللی و تکانه‌های روانی که در مسائل سیاسی داخلی در روزهای اخیر پس از اغتشاشات ایجاد شده، برخی را به سمت خالی کردن حساب‌های بانکی خود و خرید سکه و طلا روانه بازار طلا کرده است؛ افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر ناشی از تقاضای فراوانی بود که در بازار سکه شکل گرفت؛ بنابراین حباب گرانی سکه با ثبات مسائل سیاسی داخلی و خارجی خود به خود می‌شکند. افزایش قیمت سکه و طلا علاوه بر مسائل روانی سیاسی و اخبار سیاسی که بازارهای اقتصادی ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در هفته اخیر ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی دلار بود؛ افزایش ۷ دلاری نرخ طلا در بازارهای جهانی بر بازارهای داخلی طلا و سکه ایران نیز بی تأثیر نبود؛ بنابراین بخشی از این گرانی یا افزایش نرخ ناشی از مبادلات و تبادلات مالی طلا در بعد جهانی و بین‌المللی است. ثبات نرخ ارز در ماه‌های گذشته منجر به کاهش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی شد؛ به نحوی که ثابت ماندن نرخ ارز حباب‌های ایجاد شده در بازار طلا و سکه را خالی کرد؛ افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر همانند خبرهای سیاسی که به طور مستقیم بر نرخ ارز تأثیر گذار است، بر افزایش قیمت طلا هم تأثیر گذار بوده است؛ تثبیت قیمت ارز موجب تثبیت قیمت طلا و سکه می‌شود؛ هر چند نمی‌توان حضور سودجویان و دلالان در بازار سکه و طلا را نادیده گرفت، امید می‌رود مردم بازی سفته بازان و دلالان و شایعه افکنی‌های آن‌ها را جدی نگیرند؛ چرا که با خالی شدن حباب‌های ایجادشده به دست دلالان مردم متضرر می‌شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، هر اسکناس آمریکایی با قیمت ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومانی معامله می‌شد که ۸۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز یک شنبه بود. آخرین قیمت دلار و ارزهای رایجیکشنبه دلار آمریکا در بازار آزاد بین ۱۳۰۷۰ تا ۱۳۴۲۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۱۲۰ و ۱۳۱۵۰ تومان قیمت خورد و یورو بین ۱۴۳۰۰ تا ۱۴۴۰۰ تومان معامله شد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی ۱۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به میانه محدوده ۴٫۵ میلیون تومان رسید. عصر یکشنبه سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید و سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
با این حال، برخلاف انتظار این گروه از حدود ساعت یک بعدازظهر فضای بازار تغییر کرد و فروشندگان کم کم دست بالا را در بازار به‌دست آوردند. صحبت‌های فعالان درحوالی ساعت ۴ بعدازظهر دیروز به‌گونه‌ای بود که انتظار داشتند در آغاز معاملات امروز شاهد کاهش بیشتر قیمت سکه و دلار باشیم. عده‌ای نیز حرکت رفت و برگشتی حواله درهم را به‌عنوان متغیری مطرح می‌کردند که نوسانات بازار ارز داخلی را تحت‌تاثیر قرار داد. در واقع از نگاه این دسته، بازار ارز داخلی دقیقا مطابق با نوسانات درهم تغییرات خود را به ثبت رساند. به باور برخی بازیگران ارزی، این نوع قیمت‌گذاری نشان می‌داد که بازارساز حاضر نبوده است که کانال ۱۳ هزار تومانی را به رسمیت بشناسد و سعی کرده است با فروش ارز، قیمت بازار آزاد را به زیر مرز ۱۳ هزار تومانی بازگرداند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
سیاست پولی و پایین بودن نرخ بهره دو عامل اصلی برای افزایش قیمت طلا در شش ماه دوم ۲۰۲۰ خواهد بود. بر اساس این گزارش، سرمایه گذاران زیادی در بازار طلا حضور دارند که برخی ترجیح می‌دهند طلا را به صورت فیزیکی خریداری کنند و برخی دوست دارند در صندوق‌های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا سرمایه گذاری نمایند. برخی سرمایه گذاران طلا را به عنوان مکان نهایی امن سرمایه گذاری می‌خرند. وی تاکید کرد: سرمایه گذارانی که طلا را به عنوان مکان امن سرمایه گذاری می‌خرند، سرمایه گذاران صبور خواهند بود. در صورت انتشار اخبار مثبت در خصوص مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا شاهد نزول در قیمت طلا خواهیم بود.
تابناکتابناک1 ماه قبل
دلار ۱۲۰۰ تومان عقب نشینی کرددر معاملات امروز (چهارشنبه بیستم آذرماه ۹۸) بازار ارز، کرکره صرافی‌های بانکی با کاهش نرخ ارز بالا رفت. همتی تاکیدکرد: بانک مرکزی در بازار حضور محکم دارد و توانایی و ذخایر ارزی هم دارد. اگر بیانیه بانک مرکزی آمریکا نشان دهد سیاستگذاران آمریکایی موضع تسهیلی خواهند داشت، ارزش دلار ضعیف می‌شود که به نفع طلا خواهد بود. بانک مرکزی آمریکا بیانیه سیاست پولی دسامبر را در اواخر روز چهارشنبه اعلام خواهد کرد. اگرچه پیش بینی می‌شود بانک مرکزی آمریکا در نرخ‌های بهره تغییری ندهد، اما سرمایه گذاران مایلند دورنمای بانک مرکزی آمریکا برای اقتصاد را که از جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن آسیب دیده است، مشاهده کنند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
سرمایه گذاران دیگری هستند که از نوسانات قیمت طلا سود می‌برند. این بانک هلندی افزود: افزایش تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا برای سفته بازی و دلالی، عامل اصلی نوسانات شدید قیمت این فلز گرانبها در سال‌های اخیر است. به عبارت دیگر، تقاضای سفته بازی و دلالی موجب نوسان بیشتر قیمت طلا شده است. وی تاکید کرد: سرمایه گذارانی که طلا را به عنوان مکان امن سرمایه گذاری می‌خرند، سرمایه گذاران صبور خواهند بود. هفته گذشته این بانک هلندی چشم انداز امیدوارکننده‌ای درباره قیمت جهانی طلا منتشر و پیش بینی کرد قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۶۰۰ دلار خواهد رسید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
در واقع بعد از مصیبت‌های کشورهای جنوب شرق آسیا در دهه نود و کشورهای امریکای لاتین در دفاع از نرخ ارز، و شکست فاجعه بار آنها، بسیاری از کشورها اساسا تصمیم گرفتند که از بازار ارز خارج شوند و تعیین نرخ ارز را به بازار بسپارند، برخی هم همچنان حضور خود را در بازار ادامه دادند ولی اینبار بجای دفاع از نرخ ارز، به دفاع از منابع ارزی روی آوردند. نتیجه این فرآیند، روزگار امروز است که تقریبا نرخ ارز (اسمی) چندان در میان متغیرهای اصلی کشورهای دنیا نقش جدی ندارد و کشورها بیشتر بدنبال کنترل نرخ تورم و ایجاد رشد اقتصادی هستند. در هفته‌های اخیر دو شوک بزرگ به اقتصاد وارد شد: شوک افزایش قیمت بنزین و شوک بودجه سال آینده. مردم فکر می‌کنند که با افزایش قیمت بنزین قیمت بقیه کالاها هم افزایش می‌یابد، در واقع از دید آنها، همان عواملی که باعث افزایش قیمت بنزین شد، بقیه قیمت‌ها را هم تغییر می‌دهد. با همین استدلال فعالان اقتصادی یک افزایش نرخی را در قیمت ارز پیش بینی می‌کنند و در نتیجه برخی به خرید ارز روی آورده و تقاضا را افزایش می‌دهند و در نتیجه نرخ ارز افزایش می‌یابد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
عصر امروز هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۲۱۰ تا ۱۳ هزار و ۲۳۰ تومان خرید و فروش می‌شد. این گروه به ادامه افزایش قیمت دلار خوش‌بین هستند و معتقدند در صورتی که قیمت در روز شنبه کاهشی نیز می‌شد، تنها یک اصلاح موقت در جهت آمادگی برای صعود بعدی بود. ریشه اصلی؛ تقاضای احتیاطی + تقاضای تجاریالبته مسلما این‌ها دلیل اصلی افزایش قیمت دلار نبوده‌اند و بیشتر حکم تشدید کننده افزایش قیمت را داشته‌اند. با این حال، آنچه برای فعالان اقتصادی اهمیت دارد، ثبات بازار و قیمت هاست و نه افزایش و کاهش‌های غیرمترقبه. آخرین قیمت دلار و ارزهای رایجروز گذشته دلار آمریکا در بازار آزاد بین ۱۳۰۱۰ تا ۱۳۳۰۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر شنبه بین ۱۳۲۱۰ تا ۱۳۲۳۰ تومان قیمت خورد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 ماه قبل
وی گفت: تقاضای مس با تولیدات صنعتی ارتباط نزدیکی دارد و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ دوباره به حالت اول بازگردد. به گفته وی، رشد تقاضای جهانی مس ۱٫۴ درصد پیش بینی شده است و رشد تقاضای مس جهان به استثنای چین ۰٫۹ درصد خواهد بود. در حالی که بازار خودروهای برقی، چشم انداز نوید بخشی برای تقاضای مس در درازمدت محسوب می‌شود، اما CRU آن را دارای تاثیر قابل توجهی بر تقاضای مس تا اواسط دهه ۲۰۲۰ نمی‌داند. پیش بینی معدنی هاCRU پیش بینی کرده که رشد عرضه مس در جهان طی سال ۲۰۲۰ میلادی با رشد ۱٫۴ درصدی همراه خواهد شد. CRU، قیمت مس در سال ۲۰۲۰ میلادی را ۵۹۰۰ دلار در هر تن پیش بینی کرده است.
تابناکتابناک1 ماه قبل
ما محاسبه کردیم که اگر دولت به اندازه دولت چین مالیات از املاک و مستغلات دریافت کند آنگاه به اندازه نصف بودجه کنونی دولت (۲۰۰ هزار میلیارد تومان) درآمد خواهد داشت. به گزارش تابناک اقتصادی، هشت روز از آغاز سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین می‌گذرد اما همچنان حرف و حدیث‌ها پیرامون این تصمیم ادامه دارد. وی در مورد دلایل خود مبنی بر اینکه این سیاست برنامه ریزی شده بوده است، گفت: دلیل اصلی افزایش قیمت بنزین، کسری بودجه دولت بوده است و این دلیل پشت ژست حمایتی دولت از طبقه محروم و متوسط مخفی شده است. پس این تصمیم برخلاف گفته دولت به نفع طبقات ضعیف و متوسط نیست و افزایش قیمت بنزین بر روی این طبقات بیشتر از دهک‌های ثروتمند تاثیرگذار است. سلطانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین هدفی جز تامین کسری بودجه دولت ندارد، گفت: طبق آمار گمرک در سال گذشته ۱۱۸ میلیون تن (به ازای هر ایرانی ۱٫۵ تن) صادرات غیرنفتی داشتیم.
تابناکتابناک1 ماه قبل
بازار ارز در اولین روز هفته، شاهد ثبات نرخ گذاری در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور است. بازار ارز در اولین روز هفته، شاهد ثبات نرخ گذاری در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور است. به گزارش بازار ارز در اولین روز هفته، شاهد ثبات نرخ گذاری در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور است. همچنین هر اسکناس یورو در بازار امروز، به نرخ ۱۲۹۰۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۳۰۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود. نرخ رسمی ۴۷ ارز به روایت بانک مرکزی
روزنوروزنو2 ماه قبل
در چند روز گذشته نرخ دلار دوباره پس از حدود صد روز به کانال ۱۲ هزار تومان وارد شده است. با رشد قیمت دلار حالا برخی‌ها این انگیزه را یافته‌اند که برای کسب سود به بازار ارز وارد شوند. حالا پرسش این است که آیا قیمت بنزین با نرخ دلار رابطه دارد؟ آیا با رشد قیمت دلار در این چند روز، این ارز گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است؟ بهای دلار تابع نرخ بنزین نیستاصغر سیفی رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان روز شنبه مورخه ۲۵ آبان ماه سال جاری طی مصاحبه‌ای با اشاره به برخی ادعاها برای بالا بردن نرخ دلار به بهانه افزایش نرخ بنزین گفت: «افزایش نرخ دلار می‌‌تواند نرخ بنزین را بالا ببرد اما رابطه معکوس وجود ندارد، بهای دلار تابع نرخ بنزین نیست». ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز همچنان بالاست! دلالانی که هدف آن‌ها دمیدن در قیمت دلار برای کسب سود بیشتر است و نگران عواقب افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی و تاثیر آن بر اقتصاد و زندگی مردم نیستند!
قدس آنلاینقدس آنلاین2 ماه قبل
اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، اصناف و تولیدکنندگان نیز از این طرح حمایت کردند تا افزایش قیمت در هیچ بخشی سبد معیشت مردم را تهدید نکند. وی یادآور شده است: نگرانی اصلی مردم این است که تصمیم افزایش نرخ بنزین، تبعاتی در سایر قیمت‌ها داشته باشد که کمیسیون اقتصادی مجلس این امر را پیگیری خواهد کرد. جاماندگان کارت سوخت چه کنند؟ اما افرادی که هنوز کارت سوخت ندارند نیز نباید نگران سهمیه آبان ماه بنزین خود باشند، زیرا سهمیه بنزین برای تمام وسایل نقلیه، در نظر گرفته شده و محفوظ است. بنا به گفته فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران، همچنان می‌توان با مراجعه به مراکز پلیس+۱۰ برای درخواست کارت سوخت اقدام کرد. اما کسانی که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند تا پایان آذر می‌توانند به صورت پیش فرض، چهار شماره آخر کد ملی خود (فردی که نامش بر کارت سوخت درج شده) را ‌به عنوان رمز کارت سوخت وارد کنند.

به انتهای لیست رسیدید