سفر بشار اسد به تهران

سفر بشار اسد به تهران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ماه قبل
شامگاه یکشنبه اخبار تاییدنشده‌ای مبنی بر نامه محمدجواد ظریف به رهبر معظم انقلاب و طرح موضوع کناره‌گیری او از وزارت امور خارجه منتشر شد. البته به نظر می‌رسد با توجه به سابقه ظریف در سال‌های تصدی وزارت امور خارجه انتظار رعایت شأن وزیر امور خارجه از او خیلی منطقی نباشد. ساعاتی بعد متن استعفای ظریف خطاب به روحانی نیز منتشر شد که طی آن ظریف عدم حضور در ملاقات رئیس‌جمهور با بشار اسد و عکس‌های منتشر شده در آن را دلیل استعفای خود برشمرده بود. ظریف روز بعد از آن نیز در گفت‌وگو با یک سایت حامی دولت مدعی شد: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز دیگر محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه در جهان اعتباری ندارد»! علاوه بر اینها دی‌ماه سال گذشته نیز یک بار دیگر موضوع استعفای ظریف در رسانه‌ها منتشر شده بود که البته همان زمان و توسط رئیس دفتر روحانی تکذیب شد.
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
شامگاه یکشنبه اخبار تاییدنشده‌ای مبنی بر نامه محمدجواد ظریف به رهبر معظم انقلاب و طرح موضوع کناره‌گیری او از وزارت امور خارجه منتشر شد. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: لازم به یادآوری است که ما در شرایط جنگ روانی، علاوه بر تروریسم اقتصادی قرار داریم. البته به نظر می‌رسد با توجه به سابقه ظریف در سال‌های تصدی وزارت امور خارجه انتظار رعایت شأن وزیر امور خارجه از او خیلی منطقی نباشد. علاوه بر اینها دی‌ماه سال گذشته نیز یک بار دیگر موضوع استعفای ظریف در رسانه‌ها منتشر شده بود که البته همان زمان و توسط رئیس دفتر روحانی تکذیب شد. از جمله نکاتی که همواره طی سال‌های اخیر پیرامون ظریف مطرح بوده، حفظ نکردن شأن وزارت امور خارجه از سوی وی بوده است.
برترین‌هابرترین‌ها7 ماه قبل
با پیروزی این گروه در انتخابات، مجادلات رسانه‌ای برای اینکه هویت دولت یازدهم مشخص شود، فزونی یافت. این شیخ اصولگرا از چهره‌های اصلی نخستین دولت محمود احمدی‌نژاد (وزارت کشور) بود که البته پیش از انجام انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ دولت را رها کرد. تولد دولت اعتدالیهمین ترکیب دولت کافی بود تا همگان نظر رئیس جمهور روحانی را در تشکیل دولتی اعتدالی با استفاده از تمام ظرفیت‌های سیاسی و مدیریتی کشور، تایید کنند. واعظی از وزارت ارتباطات دولت یازدهم به رئیس دفتر رئیس جمهوری در دولت دوازدهم تغییر پست داد و وزارت سابقش را به وزیری جوان و معتمد خود سپرد. اما آنچه مهم است؛ احساس رضایت توام با حس نارضایتی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان از دو دولت روحانی است که هر جا به نظر اقدام درستی انجام شده باشد، مالکیت دولت را به خود ربط می‌دهند و هر جا که سخن از ناکارآمدی باشد، از دولت تبری می‌جویند.
فراروفرارو8 ماه قبل
یکی از این راه‌ها، جایگزینی نفت روسیه به جای نفت ایران است که برای اسد بدون هزینه نخواهد بود. راه دوم جایگزینی نفت روسیه به جای نفت ایران است که برای بشار اسد هزینه سیاسی بالایی خواهد داشت. ایران علاوه بر حمایت نظامی، بزرگترین منبع تامین نفت برای سوریه بود، اما با تشدید تحریم‌ها انتقال نفت به سوریه دشوار شده است. کانال‌هایی که ایران از سال ۲۰۱۳ برای انتقال نفت به سوریه تدارک دیده بود قطع شده است و سال گذشته میلادی کشتی‌های ایران در مسیر انتقال نفت به سوریه متوقف شدند. روسیه با تامین نفت سوریه می‌تواند بشار اشد را وادار کند بیشتر در راستای منافع روسیه حرکت کند تا ایران.
یورونیوزیورونیوز8 ماه قبل
بالاخره در آمریکا هم زندانیانی از ایران وجود دارند که آزادی آن‌‍‌ها برای جمهوری اسلامی اهمیت دارد. اگر زندانیان طرفین مبادله شوند، همین برای جمهوری اسلامی کفایت می‌کند و مبادله و مذاکره‌ای در ابعاد کلان‌تر مطرح نیست. برعکس، ممکن است مردم درک کنند که این بار حق با دولت ایران است و باید در برابر فشارهای ایران مقاومت کنند. به هر حال تا پایان دور اول ریاست جمهوری ترامپ، احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا بسیار کم است. ثانیا نظام سیاسی ایران باید قانع شود که اگر وارد مذاکره شد، از این امر در داخل و خارج ایران بوی ضعف نظام سیاسی به مشام نخواهد رسید.
فارسفارس9 ماه قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) ‌ در رأس هیأتی سیاسی و در راستای رایزنی‌های مستمر ایران و سوریه وارد دمشق شد، در ادامه دیدارها با مقامات این کشور با «عماد خمیس» نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. نخست‌وزیر سوریه این سفر را نقطه روشن دیگری در تقویت روابط دو کشور برشمرد. ظریف پیش از این با ولید المعلم وزیر خارجه و بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز دیدار و به رایزنی درباره تحولات منطقه و مناسبات دوجانبه و آخرین اوضاع سوریه پرداخت بود. (اینجا بخوانید) وزیر خارجه همچنین به زیارت بارگاه مقدس حضرت زینب کبری (س) و حضرت رقیه (س) نیز رفت. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در دومین مقصد این سفر قرار است به آنکارا برود تا با مقامات ترکیه ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.
الفالف9 ماه قبل
خیلی‌ها از حالا در حال آماده کردن خود برای انتخابات هستند؛ هم انتخابات مجلس و هم ریاست‌جمهوری. پایان سال ۹۸ و برگزاری انتخابات مجلس یازدهم کارزار مهمی برای نقش‌آفرینی محمدرضا عارف خواهد بود. محمدباقر قالیباف با وجود ناکامی در ۹۲ و ۹۶، همچنان نماد کارآمدی اصولگرایان است. از این رو اگرچه در انتخابات سال ۹۲ وی به علت عدم رای‌آوری از سوی هم‌جریانی‌هایش مجبور به کناره‌گیری به نفع روحانی شد، ولی امروز کارآمدی‌اش بیش از پیش زیر سوال رفته است. با این تفاوت که دولت روحانی این روزها مانند رئیس دولت اصلاحات در سال ۸۲ نیز در گفتمان استقلال می‌لنگد و مانند دو سال پایانی احمدی‌نژاد، کارآمد نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ماه قبل
چرا که آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب صراحتا به نخست وزیر عراق فرمودند: کاری کنید نظامیان آمریکایی هرچه‌زودتر از عراق خارج‌شوند. چرا که ترامپ رئیس جمهور کشوری ابرقدرت بود که در شب کریسمس دزدانه وارد عراق شد! برخی تحلیلگران معتقدند ایالات متحده برای سد نفوذ و قدرت ایران در منطقه این تصمیم را گرفته است. در کنار این مسائل، اقدام ترامپ علیه ایران از یک جنبه بسیار حائز اهمیت است. دو ائتلاف مهم، ایران در ماه‌های اخیر به منطقه و جهان مخابره کرد.
عصر ایرانعصر ایران9 ماه قبل
تحریم‌ها می‌توانند رکود همراه با تورم را به اقتصاد ما تحمیل کنند. در نتیجه رشد اقتصادی منفی خواهد بود و کسری بودجه نیز به افزایش بیشتر تورم خواهد انجامید. افزایش نقدینگی در مقیاس بزرگ، همراه با رکود و نظام چند قیمتی به طور طبیعی به گسترش فساد و رانت جویی و افزایش نابرابری خواهد انجامید. اقتصاددانان معتقدند فشار ناشی از ابرچالش‌های اقتصادی در کنار دیگر چالش‌های نوظهور در اقتصاد ایران می‌توانند زمینۀ برخاستن پوپولیسم چپ از گور باشند. با این همه آرزو می‌کنیم آنچه در ابتدا و به عنوان تصویر اقتصاد ایران در سال ۹۸ نقل شد تحقق نیابد و شک نداریم نویسنده یا نویسندگان هم خود چنین آرزویی دارند چون در همین جامعه زندگی می‌کنند!

مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم

21+
خبر فوریخبر فوری9 ماه قبل

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم

22+
تسنیمتسنیم9 ماه قبل
فراروفرارو9 ماه قبل
عده‌ای معتقدند ممکن است ایران و این ائتلاف مثلث وارد تقابلی نظامی در سال ۹۸ شوند، آیا این امکان را محتمل می‌دانید؟ سال ۹۸ چگونه سالی برای ایران خواهد بود سال جنگ است، یا سال صلح؟ سال ۹۸ به باور من سال «داغ» برای ایران است. سال ۹۸ سال ایجاد وحدت بیشتر میان کشور‌های عربی و تلاویو علیه ایران خواهد بود. سال ۹۸ سال تحریم‌های شدید نفتی، کاهش فروش نفت و به طبع ایجاد فضایی است که مسائل اقتصادی در کشور را به عنوان محور اصلی تاثیر گذار در سال ۹۸ تحت تاثیرقرار خواهد داد. بسیاری از دیدگاه‌های خوشبینانه درباره سال ۹۸ در سال ۹۱ هم با قرائت رسمی بیان شد و اکنون هم بیان می‌شود. در کنار وضعیت اقتصادی پیچیده (تورم، رکود، کسری بودجه) که برای سال ۹۸ پیش بینی می‌شود، مسائل اجتماعی بالا رفتن آمار ناهنجاری‌های اجتماعی، مسائل زیست بومی ایران همچون کمبود آب و مشکلات آلودگی هوا و … وجود دارد که سال ۹۸ را تبدیل به سال داغی کرده است که می‌تواند حرارتش اجزای این سال را با بحران‌های آتش گونه روبه رو سازد.
الفالف9 ماه قبل
یک کارشناس مسائل منطقه‌ای می‌گوید: مبادله موازنه سیاسی، نظامی در منطقه غرب آسیا به نحوی به نفع ایران تغییر کرد و به ضرر رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی تمام شد که سرآغاز فصل جدیدی از معادلات حاکم بر منطقه است. در منطقه‌، کلید قلع و قمع داعش و پایان حرکت‌های تکفیری که از سال ۹۶ آغاز شده بود، در سال ۹۷ به پایان رسید. *سوریهوی تصریح کرد: در سال ۹۶ با فتح آزادسازی ابوکمال پرچم داعش فروریخت و در سال ۹۷ ما شاهد آغاز اجرای راه‌حل‌‌های سیاسی در سوریه بودیم. ایران و عراق در حال حاضر به سمت گسترش روابط به پیش می‌روند که این موضوع موجب شد تا توطئه‌های دشمنان این دو کشور خنتثی شود. این کارشناس مسائل منطقه‌ای خاطرنشان کرد: مبادله موازنه سیاسی، نظامی در منطقه غرب آسیا به نحوی به نفع ایران تغییر کرد و به ضرر رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی تمام شد که سرآغاز فصل جدیدی از معادلات حاکم بر منطقه است.
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ماه قبل
روس‌ها با تردید و با فاصله‌ای بعد از ما وارد شدند و از آن مقطع به بعد شرایط خاص سوریه همپوشانی روشن و ملموسی بین دو کشور ایجاد کرد. با از بین رفتن داعش همپوشانی کمتر نمی‌شود؟ جابری انصاری: این موضوع بعنوان یک موضوع اصلی همپوشانی خاتمه می‌یابد. سیاست دولت قبلی آمریکا در سوریه مداخله آشکار برای سرنگونی دولت مرکزی نبود بلکه بسترهای پیشرونده سرنگونی دولت سوریه را دنبال می‌کرد. در دوران اوباما در زمینه مداخله جنگی ورود به عملیات جنگی مستقیم علیه دولت سوریه اتفاقی نیفتاد. اما این به این معنا نیست که موضع دولت آمریکا در موضوع سوریه کمک به بسترهای پیشرونده سرنگونی دولت سوریه نبود.
ایرناایرنا10 ماه قبل
** ایرنا: با از بین رفتن داعش همپوشانی کمتر نمی‌شود؟ **جابری انصاری: این موضوع بعنوان یک موضوع اصلی همپوشانی خاتمه می‌یابد. اولین نیروی خارجی که باید از سوریه خارج شود، نیروی اشغالگری است که از جنگ ۱۹۷۳ در مناطق وسیعی از خاک سوریه - بلندی‌های جولان و قنیطره - بعنوان نیروی اشغالگر حضور پیدا کرده و تا به امروز خارج نشده است. سیاست دولت قبلی آمریکا در سوریه مداخله آشکار برای سرنگونی دولت مرکزی نبود بلکه بسترهای پیشرونده سرنگونی دولت سوریه را دنبال می‌کرد. در دوران اوباما در زمینه مداخله جنگی ورود به عملیات جنگی مستقیم علیه دولت سوریه اتفاقی نیفتاد. اما این به این معنا نیست که موضع دولت آمریکا در موضوع سوریه کمک به بسترهای پیشرونده سرنگونی دولت سوریه نبود.
ایرناایرنا10 ماه قبل
به گزارش سازمان «میدل ایست مانیتور»، «لوان دژاگاریان» در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد، گزارش رسانه‌ها درباره نارضایتی مسکو از سفر 'بشار اسد' به تهران، بی اساس است. دژاگاریان افزود: هدف از انتشار چنین گزارش هایی ایجاد شکاف در روابط ایران، روسیه و سوریه است اما، این رسانه هایی که چنین گزارش هایی منتشر می‌کنند، به هدف خود نمی‌رسند. روسیه و ایران قرار است در نشست آتی کمیته مشترک روسیه و ایران در ماه ژوئن، درباره توسعه همکاری دو جانبه اقتصادی گفت و گو کنند. بشار اسد اوایل اسفند ماه گذشته به تهران سفر کرد و در این سفر با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. میدل ایست مانیتور یک سازمان غیرانتفاعی است که تحولات خاورمیانه را رصد می‌کند.
الفالف10 ماه قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت‌و‌گو با تسنیم، می‌گوید که روسیه آماده است به سازوکار حمایت از تبادلات تجاری اروپایی‌ها با ایران (اینستکس) بپیوندد، اما اروپایی‌ها تاکنون هیچ دعوتی از آن‌ها نکرده‌اند. به گفته سفیر روسیه در ایران، هدف و منظور برخی رسانه‌های عربی و غربی از انتشار چنین اخباری، تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود. ما انتظار داشتیم که اوکراین در سفارت خود در مسکو و همچنین در کنسول‌گری‌هایش در کشور روسیه این حوزه‌های انتخاباتی [حوزه‌های رای‌گیری] تاسیس کند، برای اینکه شهروندان اوکراین بتوانند در انتخابات شرکت کنند. به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.
عصر ایرانعصر ایران10 ماه قبل
پیش از این موضوع برخی شایعات به دخالت دفتر ریاست‌جمهوری در اقدامات و سازوکارهای وزارت امور خارجه معطوف شده بود. رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: به دلیل مسائل امنیتی تصمیم‌گیری در خصوص سفر بشار اسد به تهران لحظه‌ای صورت گرفت. بنده نیز همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد محوطه ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما چه کسی است. او ادامه داد: حضور آقای ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد که اینکه گفته شود خطایی در دفتر رئیس‌جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است ارزش کمتری برای من دارد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین در واکنش به این شایعه که گفته شده سید محمد خاتمی به رئیس‌جمهور گفته است اگر نمی‌توانی کشور را اداره کنی استعفا بده، گفت: من این نقل قول را تایید نمی‌کنم.
عصر ایرانعصر ایران10 ماه قبل
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده پیرامون استعفای وزیر امور خارجه و عدم حضور او در جلسه دیدار رؤسای جمهور ایران و سوریه با بیان اینکه دفتر رئیس جمهوری از این سفر اطلاع نداشت، اظهار کرد: من زمانی که آقای اسد وارد حیاط ریاست جمهوری شدند از موضوع مطلع شدم. رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهوری هیچ کسی مطلع نبود اظهار کرد: این حرفی که زده می‌شود مبنی بر اینکه دفتر رئیس جمهوری باید با آقای ظریف موضوع را اطلاع می‌داد باید بگویم که خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت. یعنی من همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد حیاط ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما کیست. بر همین اساس فکر می‌کنم که در این قصه در دفتر رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری هیچ کسی نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است. رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار کرد: سال آینده دو موضوع بسیار مهم پیش رو داریم که عبارتند از حل و فصل مسائل اقتصادی کشور و مشکلاتی که امروز مردم با گرانی و مشکلات معیشتی مواجه هستند و دیگری درباره مقابله با تحریم‌ها و فشارهای خارجی.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ماه قبل
وی افزود: سفر بشار اسد به تهران به دلیل مسائل امنیتی، سفری بود که لحظه‌ای درباره آن تصمیم گیری شد؛ نه قرار بر آن بود که در داخل سوریه کسی متوجه شود و در داخل ایران نیز دو سه نفر بیشتر مطلع نبودند. رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهور هیچ کس مطلع نبود، اظهار داشت: این حرفی که زده می‌شود مبنی بر اینکه دفتر رئیس جمهوری باید با آقای ظریف موضوع را اطلاع می‌داد باید بگویم که خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت، یعنی من همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد حیات ریاست جمهوری شد متوجه شدم که میهمان ما کیست. واعظی اضافه کرد: دلیل آنکه من تا کنون در این باره صحبت نکرده‌ام آن است که نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم که در آن به دنبال مقصر باشم؛ حضور ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد که اینکه گفته شود خطایی در دفتر رئیس جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است ارزش کمتری برای من دارد. وی گفت: بر همین اساس فکر می‌کنم که در این قصه در دفتر رئیس جمهور و نهاد ریاست جمهوری هیچ کسی نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است. ادامه دارد…
ایلناایلنا10 ماه قبل
بنده نیز همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد محوطه ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما چه کسی است. وی ادامه داد: به دلیل مسائل امنیتی تصمیم‌گیری در خصوص سفر بشار اسد به تهران لحظه‌ای صورت گرفته است. بنده نیز همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد محوطه ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما چه کسی است. رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: دلیل آنکه من تا کنون در این رابطه صحبت نکرده‌ام آن است که نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم که در آن به دنبال مقصر بگردیم. بر همین اساس فکر می‌کنم که در این قصه در نهاد ریاست جمهوری هیچکس نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ماه قبل
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده پیرامون استعفای وزیر امور خارجه و عدم حضور او در جلسه دیدار رؤسای جمهور ایران و سوریه با بیان اینکه دفتر رئیس جمهوری از این سفر اطلاع نداشت، اظهار کرد: من زمانی که آقای اسد وارد حیات ریاست جمهوری شدند از موضوع مطلع شدم. رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهوری هیچ کسی مطلع نبود اظهار کرد: این حرفی که زده می‌شود مبنی بر اینکه دفتر رئیس جمهوری باید با آقای ظریف موضوع را اطلاع می‌داد باید بگویم که خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت. یعنی من همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد حیات ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما کیست. واعظی افزود: دلیل آنکه من تا کنون در این باره صحبت نکرده‌ام آن است که نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم که در آن به دنبال مقصر باشم؛ حضور آقای ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد که اینکه گفته شود خطایی در دفتر رئیس جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است ارزش کمتری برای من دارد. بر همین اساس فکر می‌کنم که در این قصه در دفتر رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری هیچ کسی نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ماه قبل
واعظی: رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده پیرامون استعفای وزیر امور خارجه و عدم حضور او در جلسه دیدار رؤسای جمهور ایران و سوریه با بیان اینکه دفتر رئیس جمهوری از این سفر اطلاع نداشت، اظهار کرد: من زمانی که آقای اسد وارد حیات ریاست جمهوری شدند از موضوع مطلع شدم. رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهوری هیچ کسی مطلع نبود اظهار کرد: این حرفی که زده می‌شود مبنی بر اینکه دفتر رئیس جمهوری باید با آقای ظریف موضوع را اطلاع می‌داد باید بگویم که خود دفتر نیز از موضوع اطلاع نداشت. یعنی من همان لحظه‌ای که آقای اسد وارد حیات ریاست جمهوری شد متوجه شدم که مهمان ما کیست. واعظی افزود: دلیل آنکه من تا کنون در این باره صحبت نکرده‌ام آن است که نمی‌خواستم به هیچ وجه وارد فضایی شوم که در آن به دنبال مقصر باشم؛ حضور آقای ظریف در دولت آنقدر برای من اهمیت دارد که اینکه گفته شود خطایی در دفتر رئیس جمهوری یا نهاد ریاست جمهوری شده است ارزش کمتری برای من دارد. بر همین اساس فکر می‌کنم که در این قصه در دفتر رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری هیچ کسی نه مقصر است و نه از موضوع اطلاع داشته است.
الفالف10 ماه قبل
سلیمی‌نمین، همچنین با معرفی سردار سلیمانی به عنوان چهره سال گفت: با توجه به تحولات منطقه‌ای و تلاش‌های محور مقاومت در شکست تروریست‌ها، می‌توان سردار سلیمانی را به عنوان چهره سال دانست. شکست تروریست‌ها در منطقهآقای حسین شیخ‌الاسلام، کارشناس امور سیاسی نیز، سردار سلیمانی را به عنوان چهره سال معرفی کرد و گفت: سردار سلیمانی به دلیل دریافت نشان «ذوالفقار» و شکست تروریست‌ها در منطقه، چهره سال‌۹۷ است. FATF؛ مهم‌ترین اتفاقآقای مسعود رضایی، تاریخ‌پژوه نیز درباره مهم‌ترین رویداد سال گفت: به نظرم موضوعات مرتبط با FATF که بسیار بحث‌برانگیز هم شد اتفاق مهم سال است. وی درباره چهره سال نیز اظهار داشت: علی لاریجانی را از منظر تاثیراتی که روی مباحث مربوط به FATF و تصویب آن در مجلس و نهایتا ارسال به مجمع تشخیص داشت، مهم‌ترین چهره سیاسی سال می‌دانم. خروج آمریکا از برجامآقای حسین کمالی، فعال اصلاح‌طلب و دبیرکل حزب اسلامی کار، خروج آمریکا از برجام را مهم‌ترین رویداد سال و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه را مهم‌ترین چهره سیاسی سال دانست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ماه قبل
تاثیرپذیری حرکت‌های افراط گرایانه در نیوزیلند از جریان اسلام هراسی وارداتی غرب به ویژه استرالیا، بسیار پررنگ است. این سفر دومین سفر خارجی بشار اسد از سال ۲۰۱۱ و شروع بحران این کشور به شمار می‌رود. مهم‌ترین پیام این سفر این بود که طرح ائتلاف غربی- عربی در مورد دو کشور شکست خورد. حضور سوریه در نشست پارلمان‌های عربی نیز گام بزرگ کشورهای عربی برای عادی‌سازی با سوریه به شمار می‌رود. نشست اتحادیه پارلمان‌های عربی برای اولین بار بعد از هشت سال با حضور سوریه در اردن برگزار شد.
فراروفرارو10 ماه قبل
وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با یک شبکه عربی به مسائل مختلفی از جمله سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق، سفر بشار اسد به تهران، روابط ایران و عربستان، روابط ایران و روسیه و برخی دیگر از مسائل منطقه‌ای و جهانی پرداخت. این به نفع هر دو کشور و منطقه است. ما راهبردی منطقه‌ای به نام «منطقه قوی» داریم نه کشور یا مردان قوی. من امروز مطمئن هستم که وزارت خارجه مسئول سیاست خارجی کشور است و جامعه بین‌المللی باید این مسأله را بداند، امیدوارم این پیام به آنها رسیده باشد. ظریف در پایان در پاسخ به پرسشی درباره اینکه نتانیاهو از استعفای او استقبال کرده بود، گفت: از بخت بدشان است.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ماه قبل
به گزارش نامه نیوز، در ادامه این گزارش آمده است: در این میان، تصمیمات آمریکا علیه ایران و هماهنگی روسیه با ترکیه و اسرائیل، فرصتی تاریخی را به روسها داده است تا سوریه را تحت اشغال خود درآورند. اکنون، شکافها بین روسیه و ایران افزایش یافته به نحوی که هماهنگی بین روسیه و اسرائیل، شامل اخراج نیروهای خارجی (ایرانی) از سوریه می‌شود و رژیم صهیونیستی حق بمباران تمام مناطق نفوذ ایران در سوریه را از روسها دریافت کرده است. این در حالی است که تحریمهای آمریکا ضد ایران شدیدتر شده و آمریکا نیز به دنبال تشکیل یک ائتلاف نظامی گسترده علیه ایران است. ایران با در نظر گرفتن تمام این تحولات، برای کاهش سرعت و شتاب شکل گیری ائتلافهای مخالف، تحرکاتی در سطح منطقه و جهان دارد. در این شرایط، روسیه در حالی که با ایران اختلاف داشته و با اسرائیل هماهنگ است، خود را ناچار از تشکیل یک گروه بین المللی برای انتقال اوضاع سوریه به سمت توافقهای سیاسی جدید، یافته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ماه قبل
بعد از این سفر نتانیاهو چند بار از توافق با ولادیمیر پوتین برای اخراج ایران از سوریه سخن گفته است. سخنگوی کرملین هم گفته است که این کارگروه برای بررسی مساله خروج نیروها از سوریه، نابودی تروریسم و برقراری استقرار تشکیل می‌شود. گل‌عنبری: نزدیک‌ترین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که مسکو از نتایج این روند راضی نیست و به دنبال جایگزینی برای آن است. دوم این که روسیه روند آستانه را برای حل نهایی مساله سوریه ناکافی می‌داند و به این خاطر به دنبال کارگروه بین‌المللی است. با این حساب سرنوشت اتحاد مثلث در سوریه را با محوریت ایران سوریه روسیه چطور می‌بینید؟ گل‌عنبری: ببینید شاید دقیق‌تر باشد از واژه همکاری استفاده کنیم.
فارسفارس10 ماه قبل
سفیر پیشین ایران در بغداد با اشاره به تأکید مقامات عراقی بر گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران و مخالفت با خواسته‌های نامشروع آمریکا گفت: شاهد شکست، ناکامی و افول قدرت و ابهت آمریکا در عراق بودیم. به همین خاطر هم می‌بینید سیاست ایران از ابتدا کمک به عراق در شکل‌‌دهی نظام سیاسی جدید، کمک به ثبات، امنیت، استقلال و شکوفایی آن بوده است. به گفته کاظمی قمی هر چه دو ملت ایران و عراق نزدیک شوند و رفت و آمدها قویتر شود، طرح‌های دشمن برای تخریب روابط ایران و عراق تضعیف شده و به شکست می‌انجامد. وی اضافه کرد: در حال حاضر با پیروزی جبهه مقاومت می‌توان گفت که ساختار امنیتی تحمیلی آمریکا بر منطقه فروریخته و امروز منطقه نیازمند به یک معماری برای نظم جدید امنیتی در منطقه است. وی گفت: سفر روحانی به عراق می‌تواند پیامد چنین بحثی را برای ایجاد یک نظم جدیدی داشته باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ماه قبل
بر همین اساس هم امروز ما شاهد آن هستیم که یک اعتماد بسیار قوی نسبت جمهوری اسلامی ایران بوجود آمده است. با توجه به شرایط منطقه از جمله ناکامی‌های آمریکایی‌ها در منطقه و پیروزی‌های جبهه مقاومت، امروز زمینه همکاری میان کشورهای منطقه فراهم شده است. با پیروزی‌های جبهه مقاومت امروز کشورهای منطقه می‌توانند معماری نظم جدید در منطقه را ایجاد کنند. استراتژی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر امنیت منطقه در گرو همکاری‌های منطقه‌ای به دور از حضور و دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای شکل گرفته است. بنابراین سفر دکتر روحانی می‌تواند به ایجاد چنین معماری در شکل گیری نظم نوین امنیتی در سطح منطقه موثر باشد.

به انتهای لیست رسیدید