سلاح هسته‌ای

سلاح هسته‌ای

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
رجب طیب اردوغان که تا به امروز کشور را به شکل قابل توجهی در قبضه خود نگه داشته است با سه چالش بزرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند. اعتمادآنلاین|سید عماد حسینی- رجب طیب اردوغان که تا به امروز کشور را به شکل قابل توجهی در قبضه خود نگه داشته است با سه چالش بزرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند. به گزارش اعتمادآنلاین، روزنامه «صباح» ترکیه در تحلیلی در این زمینه نوشت: رجب طیب اردوغان در حال حاضر با سه چالش بزرگ مواجه است که می‌تواند آینده سیاسی او را هم تحت تاثیر قرار دهد. برهان‌الدین توران، نویسنده این تحلیل، معتقد است: گرچه این سه چالش با یکدیگر متفاوت می‌نمایند اما با تدقیق در آنها می‌توان به رگه‌هایی از ارتباط بین‌شان پی برد. امروز مطالبه هسته‌ای اردوغان به چالشی برای او تبدیل شده است.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
این درخواست کره شمالی موجب کاهش امیدواری‌ها نسبت به آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای بین دو کشور شده است. مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کره شمالی از زمان برگزاری دومین دیدار رهبران دو کشور در فوریه امسال که بدون توافق بود، با بن بست جدی روبرو شده است. کره شمالی اخیرا پیشنهاد داده است که این مذاکرات اواخر سپتامبر برگزار شود و آمریکا نیز از این پیشنهاد استقبال کرده است. ولی کره شمالی پس از اعلام این پیشنهاد اقدام به آزمایش موشک‌های کوتاه برد کرده است. کره شمالی همواره به این مساله تاکید کرده است که ضمانت‌های امنیتی برای دستیابی به هرگونه توافقی لازم و ضروری خواهد بود.
ایلناایلنا7 ساعت قبل
روزنامه کره جنوبی به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک نوشت که رهبر کره شمالی طی نامه‌ای از رئیس‌جمهوری آمریکا برای سفر به «پیونگ یانگ» دعوت کرد. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، روزنامه «جونگ آنگ ایلبو کره جنوبی» به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک نوشت که «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی در ماه آگوست طی نامه‌ای به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا از او برای سفر به «پیونگ یانگ» دعوت کرد. این نامه پیش از عملیات اخیر آزمایش موشکی کره شمالی طی هفته گذشته ارسال شده و دومین نامه‌ای است که ترامپ ماه گذشته در بحبوحه توقف مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای بین دو کشور از کیم دریافت کرده است. روزنامه «چوسان ایلبو» کره‌جنوبی نیز نوشت که کیم در نامه دوم خود به ترامپ در هفته سوم ماه آگوست برای برگزاری نشستی دیگر اعلام آمادگی کرده است. کاخ سفید، ‌وزارت خارجه آمریکا و هیأت نمایندگی کره شمالی در سازمان ملل درباره این خبر هنوز اظهارنظر نکرده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، یک روزنامه کره جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه اوت برای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ارسال کرده، از وی دعوت نموده است تا به پیونگ یانگ سفر کند. این دومین نامه‌ای است که ترامپ از رهبر کره شمالی دریافت کرده است، آن هم پس از آنکه مذاکرات رهبران دو کشور درباره خلع سلاح هسته‌ای با بن بست روبرو شده است. بیشتر بخوانید: تأثیر اخراج بولتون بر مذاکرات آمریکا با کره شمالیاین روزنامه کره جنوبی افزود: در نامه دوم که در هفته سوم اوت تحویل ترامپ شده است، رهبر کره شمالی درباره تمایلش برای دیدار با رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده است. آخرین دیدار ترامپ و کیم در ژوئن امسال در منطقه مرزی بین دو کره بوده است. کره شمالی اخیرا در واکنش به مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، موشک‌های کوتاه برد را آزمایش کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
ترامپ پنجشنبه پیش گفت، ممکن است تا پایان امسال چهارمین نشست را با کیم داشته باشد. ترامپ در ۹ اوت (۱۸ مرداد) از دریافت نامه‌ای زیبا از کیم خبر داده بود. ترامپ و کیم در نشست ۳۰ ژوئن (۹ تیر) در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره با ازسرگیری مذاکرات کارشناسان دو کشور موافقت کردند. ترامپ پس از پایان این نشست اعلام کرد، این مذاکرات به زودی (دو تا سه هفته آینده) ازسرگرفته می‌شود. مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کره پس از نشست بی نتیجه ترامپ و کیم در هانوی ویتنام متوقف شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین9 ساعت قبل
منابع دیپلماتیک از دعوت رهبر کره شمالی از رئیس جمهور آمریکا برای سفر به پیونگ یانگ خبر می‌دهند. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، یک روزنامه کره جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه اوت برای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ارسال کرده، از وی دعوت نموده است تا به پیونگ یانگ سفر کند. این دومین نامه‌ای است که ترامپ از رهبر کره شمالی دریافت کرده است، آن هم پس از آنکه مذاکرات رهبران دو کشور درباره خلع سلاح هسته‌ای با بن بست روبرو شده است. این روزنامه کره جنوبی افزود: در نامه دوم که در هفته سوم اوت تحویل ترامپ شده است، رهبر کره شمالی درباره تمایلش برای دیدار با رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده است. کره شمالی اخیرا در واکنش به مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، موشک‌های کوتاه برد را آزمایش کرده است.
انتخابانتخاب9 ساعت قبل
یک روزنامه کره‌جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد، رهبر کره‌شمالی در نامه‌ای که ماه اوت ارسال شده، از رئیس‌جمهوری آمریکا دعوت کرده است که به پیونگ‌یانگ سفر کند. بر اساس گزارش رویترز، این نامه قبل از آزمایش موشک‌های کوتاه‌برد توسط کره‌شمالی، به ترامپ ارسال شده است. روزنامه جونگانگ ایلبوی کره‌جنوبی به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک نوشت، در این نامه که هفته سوم اوت به ترامپ تحویل داده شده، کیم جونگ اون از تمایل خود برای داشتن ملاقاتی دیگر با رئیس‌جمهوری آمریکا سخن گفته است. رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی گفت، تمایل دارد تا بار دیگر با رهبر کره‌شمالی در راستای از سرگیری مذاکرات خلع سلاح دیدار کند. رهبر کره‌شمالی و ترامپ از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک روزنامه کره جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه اوت برای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ارسال کرده، از وی دعوت نموده است تا به پیونگ یانگ سفر کند. این دومین نامه‌ای است که ترامپ از رهبر کره شمالی دریافت کرده است، آن هم پس از آنکه مذاکرات رهبران دو کشور درباره خلع سلاح هسته‌ای با بن بست روبرو شده است. این روزنامه کره جنوبی افزود: در نامه دوم که در هفته سوم اوت تحویل ترامپ شده است، رهبر کره شمالی درباره تمایلش برای دیدار با رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده است. آخرین دیدار ترامپ و کیم در ژوئن امسال در منطقه مرزی بین دو کره بوده است. کره شمالی اخیرا در واکنش به مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، موشک‌های کوتاه برد را آزمایش کرده است.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
با نگاهی به قدرت نظامی ایران و عربستان متوجه می‌شویم ایران در اکثر زمینه‌ها دست برتر را نسبت به سعودی‌ها دارد. علاوه بر آمریکا، رژیم صهیونیستی هم زیاد دوست ندارد عربستان در منطقه، قدرت هسته‌ای شود. عربستان هسته‌ای و تغییر سیاستهای منطقه‌ای؛ ائتلاف خطرناک سعودی - پاکستانیاینکه عربستان اتمی چه خطری می‌تواند برای کشورهای دیگر ایجاد کند یک مساله است واینکه شرایط استراتژیک منطقه چه تغییری خواهد کرد، مساله‌ای دیگر. دو قدرت اتمی که گرایشات سلفی مختلفی را در خود پرورش می‌دهند می‌تواند شرایط منطقه را به کلی تغییر دهند. با افزایش تنش عربستان و ایران و سرعت گرفتن سفرهای بن سلمان به اسلام آباد، برخی از ایجاد ائتلاف عربستان – پاکستان در مقابل ایران وهند سخن گفتند (گزارش خبر فوری در این رابطه را اینجا بخوانید).
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در گفت‌وگویی با نادر طالب‌زاده در برنامه‌ای با عنوان «نادرشو» که برای مخاطبان خارجی (به‌ویژه آمریکایی) ساخته شده، به توضیح درباره چگونگی سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی در آب‌های ایران پرداخت و توضیح داد که چگونه این پهپاد توسط یک نیروی آتش‌به‌اختیار ساقط شد. حاجی‌زاده افزود: ما حتی درخصوص تجاوز به یک متر از فضای آسمان کشورمان هم حساس هستیم و زدن پهپاد آمریکایی یک هشدار به آنها بود. او البته در ادامه واکنش‌ها به سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور، در توییتی مدعی شد که ایالات متحده در واکنش به این اقدام، قصد حمله به سه هدف در جمهوری اسلامی ایران را داشت. او گفت: ساقط کردن پهپاد متجاوز آمریکایی برای جمهوری اسلامی ایران، قدرت بازدارندگی قاطع ایجاد کرد و بخش زیادی از تهدیدهای دشمن که در ارتفاع بالا وجود داشت، منتفی شد. سردار جلالی همچنین تاکید کرد که سرنگونی پهپاد آمریکایی قدرت سیاسی کشور را نیز افزایش داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
دولت ترامپ بعد از ناکامی‌های پی‌درپی در ونزوئلا به پیشنهاد مذاکره با دولت «مادورو» روی آورده است. عربستان، امارات، بحرین و مصر با پشتیبانی دولت ترامپ فکر می‌کردند می‌توانند حداکثر طی ۲ الی ۳ هفته، قطر را به زانو درآورند. از جمله دیگر تبعات حمایت‌های دولت ترامپ از عربستان سعودی، ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط عوامل وابسته به خاندان آل سعود بود. کشورهای اروپایی هم به نوبه خود با وضع تعرفه‌های گمرکی و مخالفت با سیاست‌های او مخالفت خود را با سیاست‌های آمریکا نشان داده‌اند. چند ماه پیش، کشورهای اروپایی علنا درخواست دولت ترامپ برای پیوستن به یک ائتلاف دریایی علیه ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز را رد کردند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
دولت ترامپ بعد از ناکامی‌های پی‌در‌پی در ونزوئلا به پیشنهاد مذاکره با دولت «مادورو» روی آورده است. عربستان، امارات، بحرین و مصر با پشتیبانی دولت ترامپ فکر می‌کردند می‌توانند حداکثر طی ۲ الی ۳ هفته، قطر را به زانو درآورند. از جمله دیگر تبعات حمایت‌های دولت ترامپ از عربستان سعودی، ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط عوامل وابسته به خاندان آل سعود بود. کشورهای اروپایی هم به نوبه خود با وضع تعرفه‌های گمرکی و مخالفت با سیاست‌های او مخالفت خود را با سیاست‌های آمریکا نشان داده‌اند. چند ماه پیش، کشورهای اروپایی علنا درخواست دولت ترامپ برای پیوستن به یک ائتلاف دریایی علیه ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز را رد کردند.
ایسناایسنا1 روز قبل
"جهان ترامپ همچون خود او بی‌ثبات، غیرقابل پیش‌بینی و تهدیدکننده است. جهان ترامپ همچون خود او بی‌ثبات، غیرقابل پیش‌بینی و تهدیدکننده است. قوانین قدیمی در جهان ترامپ جایی ندارند، اتحادها انتخابی هستند، وفاداری ضعف است و اعتماد قابل تعویض. حالا همه طرف‌ها متعهد شده‌اند که مقابله با یکدیگر را تشدید خواهند کرد و شبه‌نظامیان نیز به دنبال ایجاد اخلال در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی افغانستان هستند. جهان اما همچنان باید پیش از آن که انتخابات ۲۰۲۰ شانسی دوباره به آمریکا بدهد، ۱۶ ماه دیگر را در جهان ترامپ تاب بیاورد.» انتهای پیام
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ حوثی‌های یمن مدعی‌اند با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان صورت داده‌اند. صبح شنبه حوثی‌های یمن مدعی شدند که با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان سعودی صورت داده‌اند. این حملات بامداد روز شنبه، ۱۴ سپتامبر، به دو مرکز مهم نفتی عربستان یعنی پالایشگاه بقیق و میدان نفتی حقل خریص صورت گرفت. ظهران بزرگترین مجموعه پالایشگاهی دنیاست که بیشترین صادرات نفت عربستان در خلیج فارس را نیز انجام می‌دهد. آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان و تحت مالکیت دولت این کشور است.
ایسناایسنا1 روز قبل
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: جا دارد که شرکای اروپایی برجام بار دیگر به جای ابراز نگرانی صرف و درخواست از ایران برای پایبندی یک‌جانبه به تعهدات برجامی، اراده خود را برای جلوگیری از فروپاشی کامل برجام نشان داده و با اقدامات عملی، نشان دهند که قول و عمل‌شان در اهمیت دادن به حفظ برجام یکی است. شرکای اروپایی برجام با وجود درک خطر فروپاشی تدریجی برجام، ضمن نادیده گرفتن واقعیت‌ها و فرار رو به جلو، در نظر نمی‌گیرند که گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش، واکنشی به خروج آمریکا از آن و عدم پایبندی اروپا به تعهدات خود در برجام است. ولی کم کاری و پیمان شکنی آنها حاصلی غیر از خطر فروپاشی برجام نداشته است. امید بر این بود که اروپایی‌ها حسن نیت ایران را بخوبی درک نموده و پاسخ مناسبی به آن دهند. علیرغم همه توانمندیهای موجود تکنولوژیک و دانش فنی بومی، این اراده در جمهوری اسلامی ایران همچنان وجود دارد که بلافاصله پس از اجرای تعهدات شرکای اروپایی برجام، به نقطه مورد توافق و تعهد خود باز گردد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، سید حسین موسویان در یادداشتی که در میدل ایست آی منتشر کرده نوشته: اگر ترامپ دنبال یک معامله دوجانبه است، باز هم شانس وجود دارد اگر امریکا به قوانین بین‌المللی در موضوع هسته‌ای احترام بگذارد. دراین صورت، ایران به جای سیاست فعلی «خروج گام به گام از برجام» باید بلادرنگ از برجام خارج شده و همزمان عضویت خود در معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان پی تی) را به تعلیق درآورده و سپس با ترامپ در مورد یک معامله «حقوق هسته‌ای در برابر تعهدات هسته‌ای» درچارچوب معاهده ان پی تی وارد مذاکره مستقیم شود. نتیجه این مذاکرات هم باید این باشد که امریکا تمام تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای را لغو کند و متقابلا ایران تمام تعهدات هسته‌ای در چارچوب ان پی تی را بپذیرد. سایت تابناک هم در همین باره نوشته است: طبیعتا معامله خوب برای مردم ایران یعنی به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی هسته‌ای، رفع همه تحریم‌های هسته‌ای و حتی غیر هسته‌ای که رئیس جمهوری امریکا اعلام کرده در این زمینه مشکلی ندارد و مدعی شده بیشتر نگران دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است که البته ما از این بابت هیچ مشکلی نداریم، چون بر اساس فتوای رهبر انقلاب، «ایران تلاشی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد کرد، زیرا دسترسی به چنین سلاحی را حرام می‌داند.» همان طور که «حسین موسویان» مذاکره کننده اسبق هسته‌ای و استاد دانشگاه پرینستون امریکا پیشنهاد کرده، اگر ترامپ معامله خوبی با ایران می‌خواهد انجام بدهد، بهتر است جمهوری اسلامی ایران به جای سیاست فعلی «خروج گام به گام از برجام» باید بلادرنگ از برجام خارج شده و همزمان عضویت خود در معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان پی تی) را به تعلیق درآورده و سپس با ترامپ در مورد یک معامله «حقوق هسته‌ای دربرابر تعهدات هسته‌ای» در چارچوب معاهده ان پی تی وارد مذاکره مستقیم شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
عبدالعزیز بن سلمان در عین حال خاطرنشان کرد که عربستان قادر خواهد بود بخشی از کسری تولید را از محل ذخایر نفتی خود جبران کند. به گفته این وزیر سعودی، حملات روز گذشته هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته است و شرکت آرامکو در حال ارزیابی اثرات این حمله بوده و طی ۴۸ ساعت آینده اطلاعات متعاقب و به‌روز رسانی‌شده درباره این اتفاق را اعلام می‌کند. بلومبرگ افزود، شرکت آرامکو عربستان انتظار دارد بخش اعظم تولید نفت طی چند روز آینده از سرگرفته شود. همزمان برخی پیش‌بینی‌ها از افزایش ناگهانی بهای نفت تا حدود ۱۰ دلار در هر بشکه خبر داده‌اند. پامپئو در صفحه شخصی خود در توییتر مدعی شد: ایران در بحبوحه تمام درخواست‌هایش برای کاهش‌تنش، اکنون حمله بی‌سابقه‌ای را علیه این تامین‌کننده انرژی جهان (عربستان سعودی) انجام داده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اما واقعیت این است که آمریکا برجام را نابود کرده و قدرت‌های جهانی هم توان احیاء آن را ندارند. ثالثا، مسئله ما با دولت آمریکا و شخص ترامپ است یا بولتون؟ رابعا رئیس جمهور ما برای چه باید با محلل‌هایی به نام سران برخی کشورهای منطقه‌، با ترامپ عکس یادگاری بگیرد؟! نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در منطقه، منافع بازدارندگی و همچنین نفوذ منطقه‌ای را در اختیار ایران قرار می‌دهند. راغفر: تصمیمات ارزی دولت اقتصاد را به هم ریختیک کارشناس اقتصادی حامی دولت افزایش قیمت ارز را اقدامی متعمدانه می‌داند. سوریه از ایران «باور ۳۷۳» می‌خرد؟ یک رسانه روس گزارش داد، سوریه به دلیل کارایی کم «اس ۳۰۰» روسیه، در نظر دارد که از ایران سامانه پدافندی «باور ۳۷۳» را خریداری کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
علی الصالح در القدس العربی نوشت: با اخراج بولتون، مانع بزرگی که بر سر راه نزدیکی بین ایران و آمریکا بود، برطرف شد. در این میان، پومپئو کسی بود که پس از برکناری بولتون نمی‌توانست خوشحالی خود را پنهان کند. چند ساعت بعد از اخراج بولتون، پمپئو طی صحبتهایی تاکید کرد که ترامپ آماده است تا بدون هیچ پیش شرطی با روحانی دیدار کند. دول خلیج فارس به دنبال جلب رضایت ترامپ هستند و با این حال، وی آنها را تحقیر می‌کند. اعراب خلیج فارس به سمت عادی سازی با اسرائیل حرکت می‌کنند؛ در حالی که ایران تهدید می‌کند و برای دیدار روحانی با ترامپ، شرط می‌گذارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
گفته می‌شود ایران در خلیج فارس مشغول تحرکاتی بوده و در حال حاضر هم اقدامات مشخصی برای کاهش تعهداتش در قبال برجام انجام داده است. در همین حال، ایران برنامه موشکی خود را محدود نکرده و روابطش با بازیگران و گروه‌های منطقه‌ای را دو چندان کرده است. نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در منطقه، منافع بازدارندگی و همچنین نفوذ منطقه‌ای را در اختیار ایران قرار می‌دهند. علاوه بر این، محدوده جغرافیایی این نیرو به‌طور چشمگیری وضعیت را برای ایالات متحده و شرکای آن پیچیده می‌کند. کارشناسان تخمین می‌زنند هزینه جنگ با ایران برای ایالات متحده از هزینه جنگ با عراق بسیار فراتر خواهد رفت.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا به نقل از اسپوتنیک، قرار است وزیر انرژی امریکا در خصوص همکاری اتمی با وزیر انرژی عربستان دیداری داشته باشد. احتمالا موضوع صحبت آنها در مورد طرح ساخت راکتورهای هسته‌ای در ریاض خواهد بود. یک مقام آمریکایی گفت که این دیدار احتمالا در حاشیه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار خواهد شد. عربستان تاکنون در برابر قبول استانداردهایی که مانع از آن خواهد شد تا این کشور برای غنی سازی اورانیوم و فرآوری پلوتونیم بتواند پیشرفت کند، مقاومت کرده است. ریک پری، وزیر انرژی آمریکا اعلام نمود که عربستان قبل از دستیابی به توافق، باید استانداردهای پروتکل‌های منع اشاعه هسته‌ای را بپذیرد. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سال گذشته گفت که کشورش قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را ندارد، ‌ اما در صورت دستیابی ایران به آن، به این کار مبادرت می‌ورزد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
گفتم: مگر ترامپ کدخدای جهان است که از ده‌ها هزار کیلومتر آنطرف‌تر درباره کشورهای منطقه تصمیم بگیرد؟! گفت: این جماعت اگر از همه چیزشان بگذرند از کدخدایی آمریکا و ذلت‌پذیری در مقابل آن نمی‌گذرند! حالا این آقا دور خودش چرخیده و به خیال خود راه تازه‌ای برای مذاکره با آمریکا پیشنهاد کرده! گفتم: یکی از مقامات در بازدید از تیمارستان متوجه شد یکی از بیماران روانی خوب حرف می‌زند، پرسید؛ اگر مرخص بشوی چه می‌کنی؟ گفت؛ می‌روم با سنگ شیشه خانه‌ها را می‌شکنم! سال بعد همان سؤال را کرد و طرف گفت؛ برای تفریح به کنار رودخانه می‌روم، پرسید؛ بعدش چی؟ گفت؛ سنگ‌های قشنگ را جمع می‌کنم و با آن شیشه خانه‌های مردم را می‌شکنم!
ایمناایمنا2 روز قبل
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ابتدا از چشم انداز مذاکره استقبال کرد، اما بعد گفت که پیش شرط مشارکت ایران در گفت و گو لغو تحریم‌های ایالات متحده است. این احتمال وجود دارد که ایران ترجیح دهد منتظر انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده بماند و به شکست ترامپ در انتخابات امید بندد. ایران در سوریه به بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور، کمک کرده و در عراق هم متحد نیروهای شیعه است. اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد، جانشین او باید بداند که نمی‌تواند با صرف بازگشت به توافق هسته‌ای نمی‌تواند سیاست جدید ایالات متحده در قبال ایران باشد. دولت بعدی ایالات متحده باید نشان دهد که آماده است تا با متحدان و شرکایش همکاری کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
واقعیتی که مرور برخی ابعاد آن نشان می‌دهد روند تصمیم‌گیری دولت روحانی چگونه اجرای سناریوی از پیش نوشته شده تندروها علیه ایران را ناکام گذاشت. رویداد بزرگملغمه کارشکنی امریکایی‌ها علیه توافق هسته‌ای در اردیبهشت سال ۹۷ با یک تصمیم، وضعیت پیچیده‌تری به خود گرفت. درست در خلال چنین سال پر تنشی علیه ایران بود که دولت روحانی واکنشی کاملا متفاوت بروز داد. تکاپوی فرانسه برای پیگیری ابتکار عملی که اخیرا از طریق مذاکرات دوجانبه پاریس – تهران به جریان افتاده است ذیل سیاست مداراجویانه دولت ایران و در اختیار گذاشتن فرصتی برای دیپلماسی قابل ارزیابی است. مقابله با روایت ایران ستیزانهدر چنین شرایطی دیپلماسی رسمی و رسانه‌ای ایران طی یک سال گذشته در فراسوی مرزها یکی از فعال‌ترین ادوار خود را تجربه کرد.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا اعلام کرد که روز دوشنبه با وزیر جدید انرژی عربستان دیدار و با وی در مورد طرحهای این کشور ساخت رآکتورهای هسته‌ای گفتگو خواهد کرد. ریک پری همچنین گفت که پیش از دستیابی به هر توافقی، پادشاهی عربستان باید با «استانداردهای منع اشاعه» موافقت نماید. به گفته یک مقام آمریکایی، دیدار وزرای انرژی عربستان و آمریکا احتمالا در حاشیه نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی در شهر وین برگزار می‌شود. گفتنی است که پادشاهی عربستان تاکنون در برابر پذیرش استانداردهای منع اشاعه که توان و ظرفیت این کشور را برای غنی سازی اورانیوم و فرآوری مجدد پلوتونیوم محدود می‌کند، مقاومت کرده است. گفتنی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی سال گذشته ادعا کرد که پادشاهی عربستان خواهان توسعه تسلیحات هسته‌ای نیست؛ اما در صورتی که ایران، رقیب منطقه‌ای عربستان به سلاح هسته‌ای دست یابد، این کشور نیز همین مسیر را طی خواهد کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
بلومبرگ نیز برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا را مرتبط با مخالفت او با کاهش تحریم‌های ایران دانسته است. حسن روحانی و امانوئل مکرون طی چند ماه گذشته بارها درخصوص توافق هسته‌ای و تنش‌های اخیر در خلیج‌فارس تلفنی با هم گفت‌وگو کرده‌اند. در همین خصوص رئیس‌جمهور آمریکا گفت مایک پمپئو، وزیرخارجه، جانشین جان بولتون نمی‌شود. بولتون از جمله سیاستمدارانی بود که پیش از ورود به کاخ سفید از تغییر رژیم در ایران حمایت می‌کرد. حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند و با توجه به تلاش‌های فرانسه برای میانجی‌گری و برکناری جان بولتون از مقام مشاور امنیت ملی، برخی درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ گمانه‌زنی کرده‌اند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
چالش‌های اقتصادی در جهان، فقر و غنا، تروریسم و افراطی‌گری صورت‌های دیگر تهدیدات امنیتی در جهان ما است. سرلشکر باقری همچنین تاکید کرد که ایران هیچ گاه حضور بیش از ۷۰ هزار نیروی نظامی و بیش از ۴۰ پایگاه نظامی آمریکا را در منطقه نپذیرفته و تایید نمی‌کند. او گفت: جمهوری اسلامی ایران با استراتژی مقاومت فعال طی چند سال اخیر بر این دیدگاه خود پافشاری کرده که نمونه آن سقوط هواپیمای RQ۴ آمریکا به‌دلیل نفوذ به فضای آسمانی جمهوری اسلامی ایران در خلیج‌فارس بوده است. سرلشکر باقری اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و به سهم خود امنیت این منطقه حساس را طی سال‌های طولانی تامین کرده و خواهد کرد اما حضور نظامی قدرت‌های خارجی را چالشی عمده برای امنیت این منطقه می‌داند. به گفته رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح دو کشور اینک روابط عمیقی را در ابعاد مختلف دفاعی، علمی - آموزشی، فنی و صنعتی پایه‌ریزی کرده‌اند و در مسیری همگرا و متناسب با اهداف و منافع مشترک گام بر می‌دارند.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از اسلام آباد، نخست وزیر پاکستان گفت: اسلام آباد تا زمان حل مسئله کشمیر فعالیت‌های خود را در عرصه بین المللی ادامه خواهد داد. «عمران خان» روز جمعه در تجمع مردمی در شهر مظفرآباد مرکز کشمیر تحت کنترل پاکستان افزود: از ۴۰ روز گذشته حکومت نظامی در منطقه کشمیر هند جریان دارد و این اقدام نقض فاحش حقوق بشر است. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد نخست وزیر پاکستان در اظهاراتی خطاب به سه هزار نفر از حامیان خود در راهپیمایی کشمیر تحت کنترل پاکستان هشدار داد، اقدام نخست وزیر هند در پنجم اوت واکنش‌هایی در مناقشه این منطقه هیمالیا در پی خواهد داشت. نخست وزیر پاکستان در پیام خود به همتای هندی خود گفت: فقط یک انسان بزدل مردم را سرکوب می‌کند، همانگونه که هند چنین کاری را در کشمیر انجام داده است. از سوی دیگر، ادامه عملیات سرکوب در کشمیر نگرانی‌هایی برای خانواده‌های کشمیری که اقوامشان در منطقه کشمیر هند زندگی می‌کنند به وجود آورده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت، تمایل دارد تا بار دیگر با رهبر کره‌شمالی در راستای از سرگیری مذاکرات خلع سلاح اتمی دیدار کند. کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی و ترامپ سه بار از ژوئن ۲۰۱۸ با یکدیگر دیدار داشته‌اند. چندی پیش وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود، کشورش امیدوار است که طی روزها یا هفته‌های آینده به روند مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با کره‌شمالی برگردد. پس از دومین نشست میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که ماه فوریه در هانوی برگزار شد، مذاکرات میان دو طرف با هدف متوقف کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ به بن‌بست رسید. رهبران این دو کشور باری دیگر در ماه ژوئن در یک منطقه مرزی بین دو کره دیدار و توافق کردند که گفت‌وگوها از سر گرفته شود اما این اتفاق تاکنون به وقوع نپیوسته است.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت، تمایل دارد تا بار دیگر با رهبر کره‌شمالی در راستای از سرگیری مذاکرات خلع سلاح اتمی دیدار کند. خبرگزاری ایسنا: رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت، تمایل دارد تا بار دیگر با رهبر کره‌شمالی در راستای از سرگیری مذاکرات خلع سلاح اتمی دیدار کند. کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی و ترامپ سه بار از ژوئن ۲۰۱۸ با یکدیگر دیدار داشته‌اند. پس از دومین نشست میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که ماه فوریه در هانوی برگزار شد، مذاکرات میان دو طرف با هدف متوقف کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ به بن‌بست رسید. رهبران این دو کشور باری دیگر در ماه ژوئن در یک منطقه مرزی بین دو کره دیدار و توافق کردند که گفت‌وگوها از سر گرفته شود اما این اتفاق تاکنون به وقوع نپیوسته است.

به انتهای لیست رسیدید