سلاح هسته‌ای

سلاح هسته‌ای

نامه‌نیورنامه‌نیور54 دقیقه قبل
آیت‌اللهی خاطرنشان کرد: شخصا از تصمیم دولت برای خروج از NPT در صورت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی استقبال می‌کنم. طبعا کشورهای دارای سلاح هسته‌ای (کلوب هسته‌ای) نگرانند که NPT در هم بریزد و شکست آن آغاز شود. این کارشناس مسایل هسته‌ای تصریح کرد: خروج از NPT با خارج شدن از آژانس متفاوت است و نباید این دو با هم اشتباه گرفته شود. وی افزود: ایران می‌تواند از NPT خارج شود اما عضویتش در آژانس را حفظ کند. اساسا خروج از آژانس به ضرر ماست چرا که نباید تریبون آژانس را برای بیان مواضع‌مان از دست دهیم.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
آیت‌اللهی خاطرنشان کرد: شخصا از تصمیم دولت برای خروج از NPT در صورت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی استقبال می‌کنم. طبعا کشورهای دارای سلاح هسته‌ای (کلوب هسته‌ای) نگرانند که NPT در هم بریزد و شکست آن آغاز شود. این کارشناس مسایل هسته‌ای تصریح کرد: خروج از NPT با خارج شدن از آژانس متفاوت است و نباید این دو با هم اشتباه گرفته شود. وی افزود: ایران می‌تواند از NPT خارج شود اما عضویتش در آژانس را حفظ کند. اساسا خروج از آژانس به ضرر ماست چرا که نباید تریبون آژانس را برای بیان مواضع‌مان از دست دهیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضایی مجلس گفت: اظهارات رییس جمهور فرانسه در خصوص برنامه موشکی کشورمان خلاف موازین حقوق بین الملل و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد است. نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اظهارات مکرون، تکمیل کننده حرف‌های ترامپ است، اظهار کرد: به عبارتی آنها می‌خواهند مسائلی مانند نفوذ سیاسی ایران، مسائل موشکی و غیره را در توافقنامه گنجانده شود. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اظهارات مکرون خلاف موازین حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد است، افزود: مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد چنانچه کشوری مورد هجوم قرار می‌گیرند، می‌تواند از خودش دفاع کنند لذا اذعان کرد غربی‌ها از ابتدا درصدد تضعیف قدرت دفاعی کشورمان بودند. رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد هم اکنون در خاورمیانه رژیم صهیونیستی به موشک و سلاح هسته‌ای مجهز است و غربی‌ها نمی‌توانند بگویند ایران سلاح و موشک نداشته باشد. رییس جمهور فرانسه در فلسطین اشغالی عنوان کرد می‌خواهیم توافق با ایران را به برنامه موشکی بالستیک آن گسترش دهیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
به اعتقاد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، حضور چندین رهبر و شخصیت برجسته جهان در قدس هیچ نتیجه‌ای در رابطه با بزرگ‌ترین دغدغه تل‌آویو یعنی ایران در بر نداشته است. اعتمادآنلاین| به اعتقاد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، حضور چندین رهبر و شخصیت برجسته جهان در قدس هیچ نتیجه‌ای در رابطه با بزرگ‌ترین دغدغه تل‌آویو یعنی ایران در بر نداشته است. به گزارش اعتمادآنلاین، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پایان مراسمی در قدس، که شماری از رهبران جهان از جمله ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون رؤسای جمهور روسیه و فرانسه در آن حضور داشتند، اعتراف کرد هیچ یک از این مسئولان حاضر نشدند موضع قاطعی را در قبال ایران ابراز کنند. نتانیاهو که در آستانه انتخابات کنست به شدت در تکاپوی کسب آرای جامعه صهیونیستی است، اعتراف کرد از اینکه رژیمش نتوانست از فرصت پیش‌آمده برای رسیدن به موضع متحد و قاطعی علیه ایران بهره‌مند شود ناخرسند است. او ایران را دشمن‌ترین کشور یهودیان توصیف کرد و مدعی شد تهران به دنبال توسعه سلاح هسته‌ای برای از بین بردن تنها دولت یهودی جهان است؛ او در واقع تلویحا از اینکه رهبران کشورهای جهان، طی این مراسم در فلسطین اشغالی، حاضر به موضع‌گیری علیه ایران نشدند ابراز ناخرسندی کرد.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
براساس بررسی‌های انجام شده توسط اعضای بولتن دانشمندان اتمی دانشگاه شیکاگو، ساعت آخرالزمان جلو کشیده و به نیمه شب نزدیک‌تر شد. هرچه این ساعت به نیمه شب نزدیک‌تر باشد به این معناست که پایان بشریت نیز نزدیک‌تر است. ساعت آخرالزمان یا ساعت روز قیامت، نمادی است که هرساله احتمال وقوع فجایع جهانی را که زاده عملکرد انسان است، نشان می‌دهد. ساعت آخرالزمان هرچه به نیمه‌شب نزدیک‌تر باشد، نشان می‌دهد که احتمال وقوع فاجعه‌ای جهانی بیشتر شده‌ است. در نوامبر ۲۰۱۸ به دلیل تهدیدات ناشی از تغییرات اقلیمی و افزایش خطر جنگ هسته‌ای، ساعت آخرالزمان ۳۰ ثانیه جلو کشیده شد و به ۲ دقیقه قبل از نیمه شب رسید.
رکنارکنا17 ساعت قبل
معاهده NPT چیست؟ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان. پی. تی (Non-Proliferation Treaty) اول ژولای سال ۱۹۶۸ در اوج جنگ سرد، برای امضا آماده شد و در این تاریخ آمریکا و انگلیس و ۵۹ کشور دیگر آن را امضا کردند. ۱۹۰ کشور عضو NPT هستند و هندوستان، پاکستان، رژیم صهیونیستی و سودان جنوبی به این پیمان نپیوسته‌اند و کره شمالی نیز ۱۰ ژانویه ۲۰۰۳ از این پیمان خارج شده است. ایران چه زمانی به NPT پیوست؟ در پی تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که در همان سال تأسیس به پیمان NPT پیوست. همکاران ایرانی ما به خوبی آگاه هستند که از نظر ما زیر سوال بردن پایبندی ایران به NPT صحیح نیست. ما امیدواریم چنین چیزی (خروج ایران از معاهده) رخ ندهد.» آمریکا نیز ساکت ننشست و واکنش نشان داد.
اصلاحات پرساصلاحات پرس17 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، دیاکو حسینی، درباره اظهارات چند روز پیش وزیر امور خارجه مبنی بر خروج ایران از معاهده عدم اشاعه تسلیحات اتمی (NPT) در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: کشورهای اروپایی آگاه هستند اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، آنگاه مدیریت امور از دست آنها خارج خواهد شد و آنها در مسیری قرار می‌گیرند که آمریکا دست بالا را دارد. معنای خروج ایران از NPT ساخت سلاح هسته‌ای نیستاین کارشناس ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: هشدار ایران برای خروج از NPT در حالی است که ایران از نخستین کشورهایی است که به این معاهده پیوسته و در طول بیش از چهل و اندی سال گذشته، از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشورهای پایبند به آن بوده است اما اگر پرونده ایران مجددا به شورای امنیت ارجاع شود، ممکن است از نگاه ایران ادامه عضویت در NPT معنایش را از دست داده و در آن تجدیدنظر کند. حسینی با بیان اینکه دکترین هسته‌ای ایران استفاده صلح‌آمیز از صنعت هسته‌ای است، تصریح کرد: معنای خروج ایران از معاهده منع اشاعه تسلیحات اتمی رفتن به سمت ساخت سلاح هسته‌ای نیست، هرچند دلیل نرفتن ایران به ساخت تسلیحات اتمی هم NPT نبوده است بلکه به دلیل فتوایی است که رهبری ایران صادر کرده و ساخت، انباشت و استفاده از تسلیحات اتمی را حرام اعلام کرده است. وی اضافه کرد: ایده آنها این است که پس از گام پنجم ایران که پایان تعهدات هسته‌ای ایران در برجام بود، سعی کنند به آمریکا نشان دهند در قبال ایران سخت‌گیر هستند و به همین خاطر، سازوکار حل اختلافات را فعال کرده‌اند. آنها این پیام را می‌دهند که سازوکارهای درونی برجام قادر به پاسخگو کردن ایران است لذا برجام توافقی قابل اتکا است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل
معاهده NPT چیست؟ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان. پی. تی (Non-Proliferation Treaty) اول ژولای سال ۱۹۶۸ در اوج جنگ سرد، برای امضا آماده شد و در این تاریخ آمریکا و انگلیس و ۵۹ کشور دیگر آن را امضا کردند. مواد این معاهده شامل موارد زیر است: ماده ۱ - هر دولت دارای تسلیحات هسته‌ای، در این پیمان متعهد می‌شود از انتقال هرگونه سلاح‌های هسته‌ای یا دیگر ابزارهای انفجار هسته‌ای یا دادن کنترل مستقیم یا غیرمستقیم سلاح‌ها یا ابزارهای انفجار هسته‌ای به دیگران خودداری کند و به هیچ نحوی از انحاء، هیچ یک از کشورهای فاقد سلاح‌های هسته‌ای را یاری، تشویق و ترغیب به ساخت یا دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای یا دیگر ابزارهای انفجار هسته‌ای یا کنترل چنین سلاح‌ها یا ابزارهای انفجاری نکند. ماده ۳ - هر دولت فاقد سلاح‌های هسته‌ای در این پیمان متعهد می‌شود تدابیر حفاظتی را که پس از مذاکرات انجام گرفته با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق خواهد شد بپذیرد. در این پیمان، دولت‌های دارای تسلیحات هسته‌ای به دولت‌هایی گفته می‌شود که پیش از اول ژانویه ۱۹۶۷، مبادرت به تولید و انفجار سلاح هسته‌ای یا هرگونه ابراز انفجار هسته‌ای دیگر کرده‌اند. ایران چه زمانی به NPT پیوست؟ در پی تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که در همان سال تأسیس به پیمان NPT پیوست.
خانه ملتخانه ملت19 ساعت قبل
نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اظهارات مکرون، تکمیل کننده حرف‌های ترامپ است، اظهار کرد: به عبارتی آنها می‌خواهند مسائلی مانند نفوذ سیاسی ایران، مسائل موشکی و غیره را در توافقنامه گنجانده شود. وی با تاکید بر اینکه مسائل موشکی بخشی از قدرت دفاعی ایران محسوب می‌شود، ادامه داد: بر این اساس نه تنها ایران، بلکه کشورهای دیگر نیز قدرت مشروع دفاعی خودشان را به مذاکره نمی‌گذارند. این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: ایران اسلامی طی چند دهه گذشته مورد هجوم کشورهای مختلف بوده از این رو هیچ فردی در کشورمان موضوع مذاکره موشکی را قبول ندارد و اجازه نمی‌دهد این امر مورد مذاکره قرار بگیرد. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اظهارات مکرون خلاف موازین حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد است، افزود: مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد چنانچه کشوری مورد هجوم قرار می‌گیرند، می‌تواند از خودش دفاع کنند لذا اذعان کرد غربی‌ها از ابتدا درصدد تضعیف قدرت دفاعی کشورمان بودند. به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، رییس جمهور فرانسه در فلسطین اشغالی عنوان کرد می‌خواهیم توافق با ایران را به برنامه موشکی بالستیک آن گسترش دهیم.
فارسفارس20 ساعت قبل
(اینجا بخوانید) *معاهده NPT چیست؟ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان. پی. تی (Non-Proliferation Treaty) اول ژولای سال ۱۹۶۸ در اوج جنگ سرد، برای امضا آماده شد و در این تاریخ آمریکا و انگلیس و ۵۹ کشور دیگر آن را امضا کردند. چین در ۹ مارس سال ۱۹۹۲ و فرانسه در ۳ اوت ۱۹۹۲ به عضویت این معاهده درآمدند. *ایران چه زمانی به NPT پیوست؟ در پی تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که در همان سال تأسیس به پیمان NPT پیوست. همکاران ایرانی ما به خوبی آگاه هستند که از نظر ما زیر سوال بردن پایبندی ایران به NPT صحیح نیست. ما امیدواریم چنین چیزی (خروج ایران از معاهده) رخ ندهد.» آمریکا نیز ساکت ننشست و واکنش نشان داد.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
این تهدید از سوی دیپلمات ارشدی که از معماران اصلی برجام بود واکنش و سوالات بسیاری را سبب شده است. خروج دونالد ترامپ از برجام و انفعال اعضای اروپایی برجام در برابر این خروج یک جانبه، بار دیگر سبب ساز دیدگاه‌های مختلف در برابرچگونگی برخورد با کشورهای عضو برجام شده است. یادمان نرود که برجام بیش از آنکه برای ایالات متحده مهم باشد برای اروپا مهم بوده است. اگر برجام برای آمریکا چالش و فرصت سیاسی داشته باشد برای اروپا توجیه امنیتی‌اش از مطلوبیت بیشتری برخوردار است. بیان مواردی چون خروج از NPT سبب می‌گردد حتی بهنگام مذاکرات مجدد احتمالی میان ایران و‌پنج بعلاوه یک، فشارها و مطالبات اروپا از ایران نیز همچو ایالات متحده حداکثری گردد.
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
رسانه دولتی کره شمالی امروز، جمعه تایید کرد که «ری سون گوون» به عنوان وزیر امور خارجه تازه این کشور منصوب شده است. خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که ری سون گوون، یک فرمانده سابق نظامی که تجربه اندکی در زمینه دیپلماتیک دارد و تازه‌ترین مقام نظامی است که تحت رهبری کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ترفیع می‌گیرد، در مراسم شامی به مناسبت سال نو به میزبانی وزارت امور خارجه کره شمالی که برای سفارتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی ترتیب داده شده بود، به عنوان وزیر سخنرانی کرد. یک منبع دیپلماتیک در سئول چندی پیش به خبرگزاری رویترز گفت، کره شمالی به کشورهایی که در پیونگ‌یانگ سفارتخانه دارند، اطلاع داده که ری سون گوون جانشین «ری یونگ هو» به عنوان وزیر امور خارجه کره شمالی شده است. انتصاب این فرد با تجربه محدود در زمینه مسائل هسته‌ای و تعامل با مقلامات آمریکایی همزمان با توقف مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای میان واشنگتن و کره شمالی برای بسیاری تعجب‌برانگیز بوده است. با این حال این وزیر تازه در سال ۲۰۱۸ سرپرستی مذاکرات بلند پایه میان دو کره را بر عهده داشته است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
بعد از چند روز گمانه‌زنی درباره تغییر وزیر امور خارجه کره شمالی، پیونگ‌یانگ امروز (جمعه) رسما عهده‌دار جدید این منصب را اعلام کرد. به نوشته خبرگزاری «رویترز» کره شمالی تایید کرد «ری سان گوان» یکی از فرماندهان پیشین در ارتش این کشور به سمت وزیر خارجه انتخاب شده است. رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی کره شمالی (KCNA) گزارش داد ری شامگاه پنجشنبه (هفته قبل) در ضیافت شام سال نو که برای سفرتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی ترتیب داده شده بود، سخنرانی کرده است. یک منبع دیپلماتیک در کره جنوبی نیز به رویترز گفت پیونگ‌یانگ هفته قبل به سفارتخانه کشورهای مختلف اطلاع داده که ری به عنوان یکی از مسئولان ارشد حزب حاکم کره شمالی، جایگزین «ری یونگ هو» وزیر خارجه پیشین این کشور شده است. گفت‌وگوهای هسته‌ای میان کره شمالی و آمریکا از زمان برگزاری دومین دیدار میان سران دو کشور در هانوی، پایتخت ویتنام در آغاز سال میلادی گذشته به بن‌بست برخورده است.
ایرناایرنا22 ساعت قبل
«دیاکو حسینی» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره اظهارات چند روز پیش وزیر امور خارجه مبنی بر خروج ایران از معاهده عدم اشاعه تسلیحات اتمی (NPT) در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: کشورهای اروپایی آگاه هستند اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، آنگاه مدیریت امور از دست آنها خارج خواهد شد و آنها در مسیری قرار می‌گیرند که آمریکا دست بالا را دارد. معنای خروج ایران از NPT ساخت سلاح هسته‌ای نیستاین کارشناس ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: هشدار ایران برای خروج از NPT در حالی است که ایران از نخستین کشورهایی است که به این معاهده پیوسته و در طول بیش از چهل و اندی سال گذشته، از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشورهای پایبند به آن بوده است اما اگر پرونده ایران مجددا به شورای امنیت ارجاع شود، ممکن است از نگاه ایران ادامه عضویت در NPT معنایش را از دست داده و در آن تجدیدنظر کند. حسینی با بیان اینکه دکترین هسته‌ای ایران استفاده صلح‌آمیز از صنعت هسته‌ای است، تصریح کرد: معنای خروج ایران از معاهده منع اشاعه تسلیحات اتمی رفتن به سمت ساخت سلاح هسته‌ای نیست، هرچند دلیل نرفتن ایران به ساخت تسلیحات اتمی هم NPT نبوده است بلکه به دلیل فتوایی است که رهبری ایران صادر کرده و ساخت، انباشت و استفاده از تسلیحات اتمی را حرام اعلام کرده است. وی اضافه کرد: ایده آنها این است که پس از گام پنجم ایران که پایان تعهدات هسته‌ای ایران در برجام بود، سعی کنند به آمریکا نشان دهند در قبال ایران سخت‌گیر هستند و به همین خاطر، سازوکار حل اختلافات را فعال کرده‌اند. آنها این پیام را می‌دهند که سازوکارهای درونی برجام قادر به پاسخگو کردن ایران است لذا برجام توافقی قابل اتکا است.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
رسانه دولتی کره شمالی امروز، جمعه تایید کرد که «ری سون گوون» به عنوان وزیر امور خارجه تازه این کشور منصوب شده است. به گزارش ایسنا، خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که ری سون گوون، یک فرمانده سابق نظامی که تجربه اندکی در زمینه دیپلماتیک دارد و تازه‌ترین مقام نظامی است که تحت رهبری کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ترفیع می‌گیرد، در مراسم شامی به مناسبت سال نو به میزبانی وزارت امور خارجه کره شمالی که برای سفارتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی ترتیب داده شده بود، به عنوان وزیر سخنرانی کرد. یک منبع دیپلماتیک در سئول چندی پیش به خبرگزاری رویترز گفت، کره شمالی به کشورهایی که در پیونگ‌یانگ سفارتخانه دارند، اطلاع داده که ری سون گوون جانشین «ری یونگ هو» به عنوان وزیر امور خارجه کره شمالی شده است. انتصاب این فرد با تجربه محدود در زمینه مسائل هسته‌ای و تعامل با مقلامات آمریکایی همزمان با توقف مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای میان واشنگتن و کره شمالی برای بسیاری تعجب‌برانگیز بوده است. با این حال این وزیر تازه در سال ۲۰۱۸ سرپرستی مذاکرات بلند پایه میان دو کره را بر عهده داشته است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، خبرگزاری رسمی کره شمالی روز جمعه تأیید کرد که «ری سان گوان» فرمانده دفاعی پیشین کره شمالی که از تجربه دیپلماتیک محدودی برخوردار است، به سمت وزیر خارجه جدید این کشور منصوب شد. این خبرگزاری کره شمالی گزارش داد که ری در مراسم شب سال نو که روز پنج شنبه در وزارت امور خارجه و با حضور مقاماتی از سفارتخانه‌ها و سازمانهای بین المللی برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت. یک مقام دیپلماتیک در سئول به خبرگزاری رویترز گفت که کره شمالی هفته گذشته به کشورهایی که در پیونگ یانگ سفارتخانه دارند، اطلاع داد که ری سان گوان، افسر نظامی پیشین و مقام بلندپایه کنونی در حزب حاکم کارگران، جانشین «ری یانگ هو» وزیر خارجه وقت کره شمالی شده است. این انتصاب برای ناظران امور کره شمالی خبری غافلگیرانه بود زیرا با توجه به بن بست بوجود آمده در گفتگوهای خلع سلاح هسته‌ای میان واشنگتن و پیونگ یانگ، فردی با تجربه‌ای محدود در حوزه دیپلماسی و به ویژه حل و فصل موضوعات هسته‌ای یا گفتگو با مقامات آمریکا به این سمت منصوب شده است. با این حال، این وزیر خارجه جدید کره شمالی در سال ۲۰۱۸ و در منصب رئیس «کمیته اتحاد مجدد و صلح آمیز کشور» هدایت گفتگوهای میان دو کره را در سطوح بالا برعهده داشت.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مقامات کشورمان به سه صورت به مکانیسم ماشه واکنش نشان دادند. برخی از تهدیدات نظامی استفاده کردند؛ برخی دیگر خروج از NPT را پیشنهاد دادند و برخی دیگر نیز تنها خروج از برجام را به عنوان واکنش ایران معرفی کردند. ایران گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را برداشت و اروپا هم در عوض مکانیسم ماشه خود را فعال کرد. اصولا مقامات کشورمان به سه صورت به مکانیسم ماشه اروپا واکنش نشان دادند. به نظر می‌رسد پاسخ احتمالی ایران به مکانیسم ماشه در سه سطح قابل بررسی است: یک سطح شدید نظامی، یک سطح شدید سیاسی و یک سطح ضعیف سیاسی.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
این اولین چالش ایران با غربی‌ها در زمینه فعالیت موشکی بعد از توافق برجام بود و آخری آن نبود و نیست. غربی‌ها به خصوص اروپایی‌ها به بهانه‌های مختلف تلاش دارد توان موشکی ایران را خلاف قطعنامه‌های شواری امنیت سازمان ملل متحد نشان دهند تا به این بهانه، برجام موشکی را رقم بزنند. اما به نظر می‌رسد که فرانسه پیش از آنکه بخواهد برنامه موشک بالستیک ایران را محدود کند باید در راستای کاهش تنش زایی آمریکا در منطقه گام بردارد. از سوی دیگر نیز نمایندگان مجلس با مذاکره و توافق در موضوع توان هسته‌ای بارها مخالفت کرده‌اند. اجماع داخلی درباره عدم مذاکره در زمینه توان و صنایع موشکی ایران، توافق بر سر محدودیت برنامه موشکی‌های بالستیک ایران را به خیال خامی برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تبدیل کرده است و هر چه بیشتر بهانه تراشی کنند چهره واقعی و خصمانه آنان برای افکار عمومی جهان بیشتر از پیش واضح و روشن می‌شود. /پایان پیام
آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
موضع‌گیری مرکل درباره توافق جدید با ایرانتسنیم/ صدراعظم آلمان مدعی شد کشورهای اروپایی برای حفظ برجام تلاش خواهند کرد حتی اگر آن را یک توافق ناقص بدانند. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان روز پنج‌شنبه طی سخنرانی خود در اجلاس داووس مدعی شد که طرف‌های اروپایی برجام همچنان برای حفظ این توافق تلاش می‌کنند. دولت آمریکا به‌ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت‌ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض کرده از آن خارج شد. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
به گزارش رویترز، ‌ «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان روز پنج‌شنبه طی سخنرانی خود در اجلاس داووس مدعی شد که طرف‌های اروپایی برجام همچنان برای حفظ این توافق تلاش می‌کنند. ما برای حفظ برجام تلاش می‌کنیم، حتی اگر یک توافق ناقص باشد.» وی افزود: «این درست نیست که قید یک توافق ناقص را بزنیم، در حالی که هیچ گزینه بهتری در دسترس نداریم.» صدراعظم آلمان در حالی مدعی حمایت از برجام شده است که مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، روسیه، انگلیس) روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مکانیسم موسوم به «سازوکار حل‌وفصل اختلافات» در برجام را به جریان انداخته‌اند. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته‌ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌کند.» آنها در ادامه درباره توافق هسته‌ای برجام نوشتند: «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان‌طور که سران کشورهای ما به‌روشنی ابراز کرده‌اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می‌کند. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، در نزدیکی ساحل گرینلند، بمب افکن بی-۵۲ آمریکا حامل سلاح‌های هسته‌ای سقوط کرد. خبرگزاری «اسپوتنیک در این باره گزارش داد که این حادثه سقوط بمب افکن بی-۵۲ به ۲۱ژانویه ۱۹۶۸ برمی گردد و ۴ بمب هیدروژنی در کف خلیج ستاره شمالی قرار گرفتند. یکی از چهار بمب هسته‌ای هنوز در زیر آب باقی مانده است. این بمب افکن در ۱۱ کیلومتری توله - پایگاه نیروی هوایی آمریکا در شمال گرینلند سقوط کرد. بمب هیدروژنی غرق شده در نزدیکی سواحل گرینلند تنها سلاح هسته‌ای گمشده نیست.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی به تضریح مواضع دولت این کشور درباره مسائل مختلف پیرامون ایران و از جمله توافق هسته‌ای پرداخت. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ با طرح یک ادعای تکراری اقدامات کشورمان را حمایت از تروریسم، عامل بی‌ثباتی در منطقه و گستراندان سرطانی این اقدامات در منظقه متهم کرد. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن‌ها [اروپایی‌ها] هرگز از این اهداف مشترک صرف‌نظر نکرده‌اند. او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. علیرغم ادعاهای پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری ایسنا: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه بلومبرگ با طرح یک ادعای تکراری اقدامات کشورمان را حمایت از تروریسم، عامل بی‌ثباتی در منطقه و گستراندان سرطانی این اقدامات در منظقه متهم کرد. اما اگر شما آن‌چه را که ایران حتی در این چند هفته اخیر انجام داده است را در نظر بگیرید، [متوجه می‌شوید] یک اخاذی هسته‌ای است. من وقتی به آن‌چه رئیس جمهور مکرون [رئیس جمهور فرانسه] دیروز گفت نگاه می‌کنم، مطمئن می‌شوم که منظور او همین است. او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. علیرغم ادعا‌های پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ با طرح یک ادعای تکراری اقدامات کشورمان را حمایت از تروریسم، عامل بی‌ثباتی در منطقه و گستراندان سرطانی این اقدامات در منظقه متهم کرد. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن‌ها [اروپایی‌ها] هرگز از این اهداف مشترک صرف‌نظر نکرده‌اند. من وقتی به آن‌چه رئیس جمهور مکرون [رئیس جمهور فرانسه] دیروز گفت نگاه می‌کنم، مطمئن می‌شوم که منظور او همین است. او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. علیرغم ادعاهای پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ با طرح یک ادعای تکراری اقدامات کشورمان را حمایت از تروریسم، عامل بی‌ثباتی در منطقه و گستراندان سرطانی این اقدامات در منظقه متهم کرد. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن‌ها [اروپایی‌ها] هرگز از این اهداف مشترک صرف‌نظر نکرده‌اند. اما اگر شما آن‌چه را که ایران حتی در این چند هفته اخیر انجام داده است را در نظر بگیرید، [متوجه می‌شوید] یک اخاذی هسته‌ای است. او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. علیرغم ادعاهای پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
ما دیدگاهی متفاوت در یک مسیر درست داریم و آن اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و برنامه موشکی آن‌ها مهار، و این حکومت به عقب رانده شده است. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن‌ها [اروپایی‌ها] هرگز از این اهداف مشترک صرف‌نظر نکرده‌اند. اما اگر شما آن‌چه را که ایران حتی در این چند هفته اخیر انجام داده است را در نظر بگیرید، [متوجه می‌شوید] یک اخاذی هسته‌ای است. او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. علیرغم ادعاهای پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.
ایسناایسنا1 روز قبل
وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی به تضریح مواضع دولت این کشور درباره مسائل مختلف پیرامون ایران و از جمله توافق هسته‌ای پرداخت. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن‌ها [اروپایی‌ها] هرگز از این اهداف مشترک صرف‌نظر نکرده‌اند. اما اگر شما آن‌چه را که ایران حتی در این چند هفته اخیر انجام داده است را در نظر بگیرید، [متوجه می‌شوید] یک اخاذی هسته‌ای است. او همچنین بیان کرد: رئیس جمهور ترامپ، شب پس از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. علیرغم ادعاهای پمپئو درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند گزارش متوالی پایبندی کامل ایران به برجام را تایید کرده بود.

مهمترین موضوعات خبری روزنامه‌های جهان

56+
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
رئیس‌جمهور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه اروپا به عهد و تعهداتش عمل کند، گفت در این صورت ما هم به تعهدات خود پایبند هستیم. مقامات جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این اقدام اروپا را به‌شدت محکوم کرده و وزیرخارجه ایران تاکید کرده بود که مکانیزم ماشه در برجام برای مواقعی است که خطای اولیه رخ بدهد؛ ایران خطای اولیه را انجام نداده است. اکنون نیز بار دیگر اغلب مقامات ایرانی به اروپا هشدار دادند که اگر پرونده ایران به شورای امنیت بازگردد تبعات آن برعهده این کشورها خواهد بود. بوریس جانسون در گفت‌وگو با بخش صبحگاهی شبکه بی‌بی‌سی تکرار کرد که توافق برجام به دلیل آنچه طرف آمریکایی ناقص می‌داند باید با توافق ترامپ جایگزین شود. جانسون درخصوص برجام مدعی شد: «بهتر است با همکاری یکدیگر، «توافق با ترامپ» را جایگزین توافق برجام کنیم.» وی گفت که اگر توافق کنونی (برجام) از دست برود، نیاز به یک جایگزین خواهد بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه لوپوئن، امانوئل مکرون پیش از سفر به فلسطین اشغالی، گفت: از ایران می‌خواهم که به مذاکرات جدید ملحق شود. این سخنان رئیس جمهوری فرانسه، همسو با سیاست اعلامی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس است که اعلام کرده «توافق با ترامپ» جایگزین برجام شود. به گزارش این رسانه فرانسوی، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در دیدار با مکرون، از او خواست به بهانه کاهش تعهدات هسته‌ای ایران (گام‌های اول تا پنجم)، تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کند. وی افزود: به سه کشور اروپایی تاکید می‌کنم که اگر تخلفی کردید و تعهدی را زیرپا گذاشتید، شما مسئول همه پیامدهای آن هستید. رئیس جمهوری گفت: امیدوارم اروپا به عهد و تعهداتش عمل کند در این صورت ما هم به تعهدات خود پایبندیم.

به انتهای لیست رسیدید