اخبار سمنان - آخرین و مهم ترین اخبار سمنان از خبرگزاری‌های ایران | خبری
سمنان

سمنان

مسافران نوروزی سمنان

40+
مهرمهر1 ماه قبل
فارسفارس3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، صبح امروز در جلسه ستاد توسعه و پشتیبانی فرودگاه سمنان با حضور شماری از مسؤولان این استان، روند آماده‌سازی فرودگاه و استقرار ایستگاه هواشناسی مورد تصویب قرار گرفت و اعتبار سه میلیارد ریالی برای احداث ساختمان آن تأمین شد. جلسه ستاد پشتیبانی فرودگاه سمنان با حضور نماینده سمنان در مجلس، فرماندار سمنان، شهردار سمنان, مدیرکل برنامه‌ریزی استانداری سمنان، معاون فرودگاه سمنان، مدیرکل هواشناسی، رئیس شورای شهرستان و مدیرعامل سازمان عمران شهرداری سمنان و شماری از مسؤولان در استانداری سمنان برگزار شد. اولین پرواز فرودگاه سمنان به سمت مشهد مقدس ویژه خانواده شهدا انجام شد و مسؤولان می‌گویند: این فرودگاه حق مردم سمنان بوده تا فرودگاهی داشته باشند و از پروازها استفاده کنند. در همین حال، سیدشهاب‌الدین چاوشی استاندار سابق سمنان در گفت‌وگو با فارس معتقد است: فرودگاه سمنان به خاطر فاصله نزدیک سمنان به تهران برای شرکت‌های هواپیمایی از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر نبود. استاندار سابق سمنان تأکید کرد: پروازهای فرودگاه سمنان از سمنان به مشهد و برعکس و به برخی نقاط کشور هم برنامه‌ریزی شده بوده است.
ایلناایلنا4 ماه قبل
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: یکی از مولفه‌های اصلی برای رشد و توسعه گردشگری، وجود فرودگاه است. فعالیت دائمی فرودگاه سمنان می‌تواند نقش موثری در رشد گردشگری استان داشته باشد. وی با اشاره به قابلیت‌های گردشگری شهرستان سمنان گفت: با آزادسازی کاروانسرای مرکزی سمنان و انتقال زندان سمنان از کاوانسرا، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های گردشگری سمنان به روی علاقمندان گشوده می‌شود. «سیدعباس دانایی» با تاکید بر توجه ویژه به بخش گردشگری، افزود: گام‌های خوبی در حوزه گردشگری استان سمنان برداشته شده و این مسیر باید ادامه پیدا کند. فرماندار سمنان در خصوص پروازهای فرودگاه سمنان نیز ابراز امیدواری کرد: پروازهای دائمی فرودگاه سمنان تا پیش از نوروز سال جدید دایر شود.
فارسفارس1 ماه قبل
سرهنگ تقی کبیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از نیروهای پلیس راه استان سمنان، هم‌اکنون ترافیک در همه جاده‌های این استان پرحجم است. رئیس پلیس راه استان سمنان با بیان اینکه مردم در حال بازگشت از مقاصد گردشگری خود هستند، مسیرهای مهم با ترافیک نیمه‌سنگین در استان را چهار محور اعلام کرد. کبیری بیان کرد: هم‌اکنون محورهای ارتباطی شهمیرزاد- سمنان، بنه‌کوه – گرمسار، چشمه‌علی- دامغان و بسطام- شاهرود در استان سمنان شاهد ترافیک نیمه‌سنگین خودروهای عبوری است. پلیس راه استان سمنان با ۴۰ دوربین سرعت‌سنج ثابت بر تردد خودروها در محورهای ارتباطی استان نظارت دارد. حدود ۶۰۰ کیلومتر از محور تهران-مشهد در استان سمنان واقع شده است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
**مشخصات کتابکتاب «یادمانده‌های معماری سنتی سمنان» با موضوع معماری بومی در ۱۴۴ صفحه و در قطع رحلی چاپ شده که شامل مجموعه طرح هایی از بناها و عمارت‌ها و کوچه پس کوچه‌های شهر سمنان است. ۷۵ طرح در این کتاب، حال و هوای سه دهه قبل شهر سمنان را زنده می‌کند و نویسنده درباره این آثار می‌گوید: «آن‌ها را از یادمانده‌های ذهنی و مشاهدات مستقیم نقش زدم». **شرح حال کوتاه از نویسندهمحمد حسن جواهری، شاعر، نقاش و داستان‌نویس حوزه کودکان در سال ۱۳۳۴ در سمنان متولد شد. وی دانش آموخته رشته اتومکانیک از انیستیتوی تکنولوژی سمنان و از نقاشان نسل دوم نوگرا و اهل سمنان است، او نقاشی را از دو معلم دلسوز این نسل در سمنان یعنی استاد یدالله درخشانی و استاد اسدالله شریعت پناهی که دانش آموخته رشته هنر بودند، آموخته‌است. از محمد حسن جواهری، کتاب ‌های یادمانده‌های معماری سنتی فیروزکوه، بیان تجربی خطوط، ژرف نمایی و هفت خوان پیاز نرگس، نیز در بازار کتاب موجود است.
ایرناایرنا2 ماه قبل
وی خاطرنشان کرد: آموزش رکن اساسی در توسعه گردشگری عشایر است که اداره کل میراث فرهنگی در این بخش با اداره کل امور عشایری استان همکاری کند. ** شناسایی ۳۲ منطقه سمنان برای توسعه گردشگری عشایرمدیرکل امور عشایری استان سمنان گفت: ۳۲ منطقه ییلاقی و قشلاقی بخش عشایری سمنان برای توسعه گردشگری شناسایی شده است. **سیاه چادرهای عشایری سمنان در نوروز برپا می‌شودمدیرکل امور عشایری سمنان گفت: در نوروز پیش رو ۱۲ چادر عشایری در نقاط مختلف استان سمنان از ایوانکی گرمسار تا منطقه عباس آباد میامی برپا می‌شود. ** ظرفیت‌های گردشگری عشایر سمنان نیازمند معرفیمدیرکل امور عشایری استان سمنان گفت: ظرفیت‌های گردشگری عشایر استان سمنان با وجود ظرفیت‌های مختلف اقتصادی نیازمند معرفی است. مدیرکل امور عشایری استان سمنان تصریح کرد: گردشگری عشایری در استان سمنان در چند سال گذشته مغفول بوده است که ایجاد تحول در این بخش نیازمند اجرای طرح‌های مختلف اقتصادی است.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
این استان از جانب شمال به استان مازندران، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران می‌رسد و این قرار گرفتن بر کریدور شمال شرق کشور موقعیتی ویژه برای این استان رقم ‌زده است. ایوانکیگردشگرانی که از تهران می‌خواهند به استان سمنان سفر کنند برای رسیدن به این استان باید وارد بزرگراه امام رضا (ع) شوند. سرخهبعد از گذر از شهرستان آرادان به سمت شهرستان سمنان، با طی ۹۹ کیلومتر ‌به شهرستان سرخه می‌رسید. سمناناز شهرستان سرخه تا شهر سمنان ۲۱ کیلومتر راه است و بعد از طی این مسیر به شهر سمنان می‌رسید. حالا اگر به شهر شاهرود وارد شدید، مسجد شیخ علی‌اکبر را حتما ببینید که از زیباترین بناهای تاریخی شهر شاهرود است.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا، ۴۰ درصد نوع بارش‌ها در استان سمنان در دوره بلند مدت ۲۵ ساله رگباری و پراکنده بود که این رقم اکنون به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است. طبق پیش بینی‌های فصلی، هوای تابستان ۹۸ در استان سمنان نسبت به بلندمدت تا یک و نیم درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود. سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در استان سمنان آب تولید می‌شود که با افزایش خشکسالی‌‌های متوالی، این استان با کمبود حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب مواجه است. مصطفوی ادامه داد: سمنان در بین استان‌های کشور در شاخص درصد تغییر بارش نسبت به بلندمدت، در شرایط بهتر از میانه‌های جدول کشوری قرار دارد. سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان بیان کرد: دمای کل کشور در فروردین امسال نسبت به بلند مدت مشابه ۰٫۶ درجه سانتی گراد افزایش یافته است.
ایسناایسنا3 هفته قبل
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: مرحله دوم مرمت چاپارخانه ارمیان انجام شد. وی گفت: پیش از این نیز کار مرمت چاپارخانه روستای ارمیان با هدف حفاظت و استحکام‌بخشی و بازسازی این بنا انجام شده بود. رضویان با بیان اینکه این چاپارخانه در ادامه جاده ابریشم و مسیر شاه‌عباسی و در حد فاصل بین دو کاروانسرای میامی و دهملا واقع شده، تصریح کرد: مشابه این چاپارخانه در خارتوران نیز وجود دارد. مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی با اشاره به اهمیت روستای ارمیان اضافه کرد: تعدد بناهای تاریخی و همچون وجود این چاپارخانه در روستای ارمیان نشان از اهمیت ارمیان در دوره‌های مختلف و از جمله در عصر صفوی دارد و نشان می‌دهد که این روستا در آن دوره محل تردد بسیاری از مسافران بوده است. بافت تاریخی، چنار کهنسال، بقعه ارمیای نبی، چاپارخانه و باغ‌ها و کوچه‌باغ‌های زیبا و…از جاذبه‌های روستای ارمیان میامی است.
فارسفارس1 ماه قبل
مسجد امام یا مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان واقع شده و یکی از مهم‌ترین و زیباترین بناهای تاریخی و مهم سمنان است. به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، مسجد امام دارای چهار در بزرگ ورودی از شمال، جنوب، شرق و شمال غربی است. در شمال غربی به دالان درازی باز می‌شود که در انتهای آن تکیه پهنه است. درهای شمال، جنوب و شرق دارای هشتی دالان و دهلیز هستند. در هشتی‌های شمالی، جنوبی و شرقی تاق‌های آجری گنبددار با طاق‌نماهای متعدد با لچکی کاشی‌کاری شده مشاهده می‌شوند.

بازار شب عید سمنان

16+
مهرمهر2 ماه قبل
فارسفارس2 ماه قبل
اینجا زیباست|دروازه ارگ سمنان + فیلمدروازه ارگ سمنان که دروازه شمالی و تنها باقی مانده ارگ سمنان است، در زمان بهمن میرزای بهاءالدوله فرزند فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. از نوشته کتیبه روی آن برمی‌آید که ساختمان آن در سال ۱۳۰۲ ه. ق در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و حکمرانی انوشیروان میرزا حکمران سمنان، دامغان، شاهرود و بسطام به اتمام رسیده؛ اما دروازه ارگ فعلی در واقع دروازه شمالی مجموعه ارگ دولتی قدیم سمنان بوده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشاسحاق جهانگیری در بدو ورود به استان سمنان مورد استقبال استاندار سمنان، نماینده مردم گرمسار و آرادان و دیگر مسئولان ارشد استان قرار گرفت. وزیر دفاع معاون اول رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کند. در سفر امروز معاون اول رئیس‌جمهور چندین طرح صنعتی و تولیدی از جمله بزرگترین واحد صنعتی و معدنی مکانیزه سرب کشور به بهره‌برداری می‌رسد. فاز اول اکتشاف و بهره‌برداری از معدن مس طرود و نوسازی قدیمی‌ترین واحد ذوب مس کشور از واحدهایی است که با حضور جهانگیری افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد. معاون اول رئیس‌جمهور در این سفر یک روزه به شهرستان‌های گرمسار و آرادان سفر می‌کند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
وی بیان کرد: بارش باران و برف و مه آلودگی در نواحی سردسیر و کوهستانی استان سمنان پیش بینی می‌شود. حسنی غربا ادامه داد: دمای هوای استان سمنان به طور نسبی از فردا تا پنجشنبه بین سه تا ۶ درجه سانتیگراد افزایش و از اواخر وقت پنجشنبه به طور مجدد کاهش می‌یابد. مدیرکل هواشناسی استان سمنان خاطرنشان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، نردین با سه درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین و ایوانکی، گرمسار و آرادان با ۱۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقاط استان سمنان بود. حسنی غربا اظهار داشت: در این مدت، کمینه دمای هوای شهر سمنان پنج درجه و بیشینه دما ۱۵ درجه سانتیگراد بود. مدیرکل هواشناسی سمنان یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته، بیشترین سرعت وزش باد در استان مربوط به دامغان با ۴۳ کیلومتر بر ساعت بود.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، پایانه مسافربری سمنان امشب به دنبال تشدید بارش‌ها، لغزندگی جاده‌ها و احتمال وقوع سیلاب در محورهای مواصلاتی استان سمنان تعطیل شد. به دنبال مسدود شدن ورودی و خروجی غرب سمنان، پایانه مسافربری این شهر به حالت تعطیل درآمده است. با تلاش کارکنان اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان سمنان و نیروهای امدادی، انتظامی و نظامی، دقایقی پیش محور جنوبی گرمسار به سمنان بازگشایی شد. پلیس راه استان سمنان با ۴۰ دوربین سرعت‌سنج ثابت بر تردد خودروها در محورهای ارتباطی استان نظارت دارد. حدود ۶۰۰ کیلومتر از محور تهران-مشهد در استان سمنان واقع شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
اکثر کشورهایی که گونه‌هایی از گربه‌سانان را در طبیعت خود دارند برنامه‌های ویژه‌ای در حمایت از گونه‌های ارزشمند اجرایی می‌کنند. خوشبختانه در حال حاضر هر هشت گربه‌سان فعلی در زیستگاه‌های استان سمنان زیست می‌کنند. گربه کاراکال یکی از مهمترین گربه‌سانان طبیعت ایران است که نام آن نیز در لیست حمایت حفاظت محیط زیست قرار دارد. رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان طول بدن این گربه سان را کمتر از یک متر و بین ۵۵ تا ۹۰ سانتیمتر ارزیابی کرد و گفت: بلندی کاراکال‌ها معمولا ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر است. اسفندیاری با بیان اینکه گربه کارکال شتری رنگ است اضافه کرد: طول بدن این گربه سان ارزشمند ۵۵ تا ۹۰ سانتیمتر، طول دم ۲۲ تا ۳۴ سانتیمتر و ارتفاع بدن آن ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
وی با بیان اینکه باید با استفاده از تمام امکانات بر اساس تکنولوژی نوین برای استان برنامه‌ریزی شود، افزود: استان بهره‌مند از سه هزار و ۳۶۰ عضو هیئت‌علمی در دانشگاه‌های استان سمنان است که این ظرفیتی بسیار مهم و مطلوب در راستای توسعه و پیشرفت است. استاندار سمنان با اشاره به وضعیت مطلوب استان در بخش‌های صنعت معدن و گردشگری گفت: بدون شک این ظرفیت می‌تواند زمینه‌های مناسبی را در راستای رشد و توسعه چشمگیر استان سمنان فراهم آورد. آشناگر با اشاره به اینکه متأسفانه تاکنون ظرفیت‌های فراوان استان سمنان در دنیا به‌خوبی معرفی نشده است؛ بر لزوم معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌های توسعه‌ای این استان به‌ویژه در بخش گردشگری تأکید کرد. وی گفت: اگر توانمندی‌های استان سمنان تبلیغ و معرفی شود؛ بدون شک شاهد حضور بیش‌ازپیش سرمایه‌گذاران در استان خواهیم بود. استاندار سمنان تصریح کرد: در نظر داریم موضوع ایجاد شهرهای هوشمند را به‌عنوان پایلوت در سطح کشور و در این استان در قالب تفاهم‌نامه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی کنیم.
ایرناایرنا3 ماه قبل
وی بیان کرد: همچنین دمای هوا تا فردا جمعه بیست وششم بهمن، افزایش و از شنبه تا اواسط هفته آینده بین چهار تا هشت درجه کاهش نسبی می‌یابد. مدیرکل هواشناسی استان سمنان اظهارداشت: در ۲۴ ساعت گذشته فولادمحله با هشت درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین و آرادان با ۱۴ درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقاط استان سمنان بود. وی خاطرنشان کرد: کمینه دمای هوای شهر سمنان در این مدت، سه و بیشینه دما ۱۱ درجه سانتیگراد بوده است. مدیرکل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: بیشترین سرعت وزش باد در استان در ۲۴ ساعت گذشته، مربوط به دامغان، گرمسار و رضوان با ۲۵ کیلومتر بر ساعت بود. به گزارش ایرنا، سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی استان سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان سمنان دارای ۹ ایستگاه سینوپتیک، ۱۵ ایستگاه اقلیم شناسی و ۵۰ ایستگاه باران سنجی در نقاط مختلف است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
علی سعدالدین مدیرکل گمرک استان سمنان روز شنبه به خبرنگار ایرنا، گفت: ۳۰۰ هزار تن کالا در سال ۹۷ از استان سمنان به ۴۵ کشور جهان صادر شد. انجام نخستین پرواز خارجی فرودگاه بین المللی شاهرود روز پنجشنبه به مقصد نجف اشرف از مهمترین خبرهای اقتصادی استان سمنان در هفته گذشته بود. مجتبی جانعلی مدیرکل ورزش و جوانان استان سمنان روز چهارشنبه در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان استان در سالن یادگار امام استانداری سمنان، گفت: سمنان با داشتن ۶۵ سازمان مردم نهاد فعال در حوزه جوانان رتبه دوم کشور را داراست. افتتاح خانه بهداشت روستای اعلا واقع در شهرستان سمنان عصر جمعه از دیگر رخدادهای مهم استان سمنان در هفته گذشته بود. محمد دستورانی مدیر کل آموزش و پرورش استان سمنان روز دوشنبه در چهارمین جشنواره خیران مدرسه ساز شرق استان سمنان که در بیارجمند برگزار شد، گفت: ۵۸۰ میلیارد ریال از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به ساخت، تجهیز و استانداردسازی گرمایشی مدارس استان سمنان اختصاص یافت.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا، ۴۰ درصد نوع بارش‌ها در استان سمنان در دوره بلند مدت ۲۵ ساله رگباری و پراکنده بود که این رقم اکنون به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است. طبق پیش بینی‌های فصلی، هوای تابستان ۹۸ در استان سمنان نسبت به بلندمدت تا یک و نیم درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود. سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در استان سمنان آب تولید می‌شود که با افزایش خشکسالی‌‌های متوالی، این استان با کمبود حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب مواجه است. مصطفوی ادامه داد: سمنان در بین استان‌های کشور در شاخص درصد تغییر بارش نسبت به بلندمدت، در شرایط بهتر از میانه‌های جدول کشوری قرار دارد. سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان بیان کرد: دمای کل کشور در فروردین امسال نسبت به بلند مدت مشابه ۰٫۶ درجه سانتی گراد افزایش یافته است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
اگر خانم مارپل اینجا بود، معمای فوت بابا حل می‌شد/ چرا برخی گذاشتند و بعد از فوت به سخنان بابا جواب دادند؟ آدم شک می‌کند/ اصلاح‌طلبان به شعارهایشان پایبند نبودند/ اعظم طالقانی را تحسین می‌کنم

به انتهای لیست رسیدید

سمنان

سمنان، یکی از شهرهای ایران، مرکز استان سمنان و شهرستان سمنان است. این شهر، در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر، در راه تهران به خراسان، قرار گرفته‌است. این شهر از سوی خاور با شهرستان‌های دامغان و شاهرود، از شمال به درجزین، مهدی‌شهر و شهمیرزاد، و از باختر با سرخه همسایه است. در طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۲۳ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۴ دقیقه، واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا، ۱۱۳۰ متر است. همچنین، فاصله آن تا تهران، ۲۱۶ کیلومتر است و به راه‌آهن سراسری تهران_مشهد، متصل می‌باشد و دارای فرودگاه است. سمنان پرجمعیت‌ترین شهر استان سمنان می‌باشد. آب و هوای آن، خشک و معتدل است. نژاد مردم سمنان ایرانی است و به زبان فارسی و زبان سمنانی، سخن می‌گویند. ویکی‌پدیا