سودان

سودان

ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
جام ملت‌های آفریقا با قهرمانی الجزایر به پایان رسید و این تیم توانست دومین قهرمانی خود را این رقابت‌ها به‌دست آورد. الجزایری‌ها در مسیر قهرمانی، تیم‌های بزرگی مانند سنگال، ساحل‌عاج و نیجریه را پشت سر گذاشتند و توانستند بعد از ۲۹ سال جام قهرمانی را به خانه ببرند. نکته قابل توجه درباره قهرمانی جنگجویان صحرا این بود که آن‌ها در خانه مصر، رقیب سنتی‌شان موفق شدند به جام طلایی دست یابند و به‌نوعی دشمن دیرینه‌شان را تحقیر کنند. مصر، میزبان رقابت‌ها، دشمن اول جنگجویان صحرا در فوتبال محسوب می‌شود و ریشه این دشمنی به دهه‌های قبل برمی‌گردد. طرفداران آن‌ها شور زیادی را به فوتبال تزریق می‌کنند، استعدادهای زیادی دارند و با نتایجی هم که در زمین می‌گیرند لایق لقب بهترین تیم آفریقا هستند.

ترامپ از آمریکا متنفر است

7+
ایمناایمنا7 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
چنین گزارشی دستمایه خوبی برای برخی مطبوعات داخلی شده که آنرا زانوزدن امارات توصیف نموده و اقتدار موضع ایران و قاطعیت و ظفرمندی آنرا به تصویر بکشند. در غیاب هر گونه توضیح رسمی در باره تحولات اخیر در روابط دو کشور تصویر مزبور می‌تواند به عنوان تنها روایتگر این تحول عمل نماید. این کارشناس نوشت: چنین تصویری از (تحول اخیر) روابط ایران و امارات می‌تواند برای اقشار وسیعی -به ویژه آنها که نگاهی تخصصی و دوراندیش به دنیای سیاست ندارند- پرجاذبه و غرورانگیز باشد. و اگر روابط ایران با کشورهای منطقه بهبود نیابد چگونه می‌توان منافع و امنیت کشور را تامین نمود. تاریخ منطقه بویژه تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد هرگاه کشورهای منطقه از هم دور شدهاند اسرائیل موقعیت بهتر و مستحکم‌تری بدست آورده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
علیرضا جوادی: جام ملت‌های آفریقا با قهرمانی الجزایر به پایان رسید و این تیم توانست دومین قهرمانی خود را این رقابت‌ها به‌دست آورد. الجزایری‌ها در مسیر قهرمانی، تیم‌های بزرگی مانند سنگال، ساحل‌عاج و نیجریه را پشت سر گذاشتند و توانستند بعد از ۲۹ سال جام قهرمانی را به خانه ببرند. نکته قابل توجه درباره قهرمانی جنگجویان صحرا این بود که آن‌ها در خانه مصر، رقیب سنتی‌شان موفق شدند به جام طلایی دست یابند و به‌نوعی دشمن دیرینه‌شان را تحقیر کنند. مصر، میزبان رقابت‌ها، دشمن اول جنگجویان صحرا در فوتبال محسوب می‌شود و ریشه این دشمنی به دهه‌های قبل برمی‌گردد. طرفداران آن‌ها شور زیادی را به فوتبال تزریق می‌کنند، استعدادهای زیادی دارند و با نتایجی هم که در زمین می‌گیرند لایق لقب بهترین تیم آفریقا هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
حال اگر بخواهیم ترامپ را با معیارهای خودش بسنجیم، شاید زمان آن رسیده باشد که خودش آمریکا را ترک کند و «به خانه‌اش برگردد». در ادامه به بیان چند نمونه از انتقادات ترامپ علیه آمریکا می‌پردازیم. ترامپ در این کتاب نوشته است: ایده «بزرگی آمریکایی» و رهبری آمریکا بر جهان آزاد و غیر آزاد ناپدید شده است. قتل عام آمریکاییدر سال ۲۰۱۷ در روزی که دونالد ترامپ ریاست جمهوری خود را آغاز کرد، تصویری از آمریکا ارائه داد که شبیه به یک کابوس پادآرمان‌شهری بود. قاتل‌های بسیاروقتی در سال ۲۰۱۷ در جریان مصاحبه‌ای از ترامپ در باره تحسین پوتین سوال شد و مجری برنامه پوتین را «قاتل» توصیف کرد، ترامپ در پاسخ به او گفت: قاتل‌های بسیاری وجود دارند.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
رئیس شورای نظامی سودان اعلام کرد که این شورا هرگز عمر البشیر، رئیس جمهور برکنار شده سودان را به دیوان کیفری بین‌المللی تحویل نخواهد داد. به گزارش ایسنا، عبدالفتاح البرهان، رئیس این شورا در گفتگو با شبکه خبری بی. بی. سی عربی ضمن تاکید بر اینکه شورای نظامی سودان هرگز عمر البشیر را برای محاکمه به دیوان کیفری بین‌المللی تحویل نخواهد داد، اظهار کرد: عمر البشیر در داخل لیبی محاکمه خواهد شد زیرا دستگاه قضایی سودان شایسته و قادر به انجام آن هست. البرهان در ادامه فاش کرد: درباره تحصن در مقابل فرماندهی کل ارتش در خارطوم در ژوئن گذشته دستورالعمل‌هایی از سوی رهبران شورا برای برهم زدن این تحصن که بیش از ۱۰۰ کشته داشت، صادر نشد. وی افزود: برخی از فرماندهان نظامی در این حمله دست داشتند و مسؤولان سودان با بازجویی از آنها مقدمات ارجاع آنها به دادگاه را فراهم کرده‌اند. رئیس شورای نظامی سودان پیش‌بینی کرد، هیئت‌های مذاکره‌کننده در مرحله دوم مذاکرات به توافقی فوری درباره اعلامیه قانون اساسی دست یابند، تا این لحظه درباره بخش بزرگی از این سند توافق شده است.
موجموج10 ساعت قبل
امروز می‌خواهم برای شما فیلم «بلال» را نشان دهم که خودم آن را ساخته‌ام. این فیلم مستند بلند هست، ولی ما برای پخش در این کارگاه کمی آن را کوتاه کردیم. سرنگی درباره فیلم «بلال» توضیح داد: این فیلم درباره کودک سه ساله ایست که پدر و مادرش نابینا هستند. این مستندساز هندی درباره سختی‌های ساخت مستند «بلال» توضیح داد: برای من ساخت این به لحاظ رعایت مسائل اخلاقی سخت بود. این عکاس عکس هایی را در شرایط سخت گرفت.
برترین‌هابرترین‌ها10 ساعت قبل
دادستانی کل سودان طی نامه‌ای به مدیریت زندان «کوبر» به منظور تحویل شان به دادستانی برای انجام تحقیقات از آنها شده بود اما مدیریت زندان در پاسخ به نامه دادستانی اعلام کرد که البشیر و نافع جزو محکومانی که در این زندان نگهداری می‌شوند نیستند. جماران: دادستانی کل سودان طی نامه‌ای به مدیریت زندان «کوبر» به منظور تحویل شان به دادستانی برای انجام تحقیقات از آنها شده بود اما مدیریت زندان در پاسخ به نامه دادستانی اعلام کرد که البشیر و نافع جزو محکومانی که در این زندان نگهداری می‌شوند نیستند. یک منبع سودانی گف که دادستانی کل سودان درخواست تحویل «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان برای انجام تحقیقات با وی را داشت اما مسئولانی زندانی که رئیس جمهور مخلوع در آن به سر می‌برد اعلام کردند که البشیر در این زندان به سر نمی‌برد. این منبع افزود که در نامه زندان کوبر آمده است البشیر و نافع توسط شورای نظامی حاکم بر سودان نگهداری می‌شوند به همین دلیل دادستانی کل طی نامه‌ای دیگر از شورای نظامی سودان خواستار تحویل این افراد شد و شورای نظامی نیز نامه تحویل آنها را امضا کرده است. بنابر این گزارش، هیأتی از وکلای مدافع برجسته سودان شکایتی به دادستانی کل سودان علیه «جبهه ملی اسلامی» به اتهام کودتا علیه دولت مشروع، تضعیف نظام قانون اساسی و انحلال موسسات و سندیکاها در کشور در سال ۱۹۸۹ ارائه کرده بودند.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی سودان گفت که هرگز البشیر را تحویل دادگاه لاهه نخواهند داد و در داخل کشور وی را محاکمه خواهند کرد. دادگاه لاهه از سال ۲۰۰۹ البشیر را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی و جنایت‌های ضد بشری و نسل‌کشی در دارفور واقع در غرب سودان، تحت تعقیب قرار داده است. البرهان در مصاحبه با شبکه بی بی سی افزود که دستگاه قضایی سودان شایستگی و توانایی محاکمه البشیر را دارد و وی در داخل کشور محاکمه خواهد شد. وی افزود که برخی فرماندهان نظامی در حادثه حمله به معترضان دست داشته‌اند که تحقیقات از آن‌ها برای ارجاع به دادگاه انجام شد. در جریان حمله به تحصن‌کنندگان در مقابل مقر فرماندهی ارتش سودان در خارطوم، دستکم ۱۰۰ نفر کشته شدند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وزیر خارجه ایران در واکنش به طرح این ادعا که ایران اقدامات تحریک آمیز انجام می‌دهد گفت ما در منطقه خودمان هستیم. وزیر خارجه کشورمان افزود رئیس جمهور ترامپ آشکارا اعلام کرد که در یک جنگ اقتصادی با ایران حضور دارد. جنگ اقتصادی جنگی است که شما در آن شهروندان عادی را هدف قرار می‌دهید. در یک جنگ نظامی, شما پرسنل نظامی را هدف قرار می‌دهید, و گاهی اوقات شهروندان, غیر نظامیان اهداف جانبی محسوب می‌شوند و خسارت‌های جانبی به غیر نظامیان تحمیل می‌شود. اما در یک جنگ اقتصادی, شما نمی‌توانید ارتش را هدف قرار دهید, شما نمی‌توانید مقامات را هدف قرار دهید و شما مردان و زنان عادی را در خیابان‌ها هدف قرار می‌دهید چه با داروهای مرتبط با سرطان, یا داروهای ام اس, یا کودکانی که به سبب ابتلا به اپیدرمولیز بولوز به درمان نیاز دارند. وزیر خارجه کشورمان درباره زمان پایان یافتن جنگ یمن گفت ما شاهد لحظات بسیاری برای پایان دادن به این جنگ در یمن بوده‌ایم.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
در قطعنامه پنج روز پیش شورای امنیت، مأموریت نیروهای ناظر سازمان ملل تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ - ۲۵ دی ۹۸- تمدید گردید. براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. چشم بستن سازمان ملل بر تجاوز خارجی به یک عضو خود از یک توافق جهانی برای انهدام یمن حکایت می‌کند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل
ساعت ۲۴-وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، رویکرد فشار حداکثری را ناشی از مشاوره‌های بیمارگونه به ترامپ دانست و گفت فکر نمی‌کنم این رویکرد او را به جایزه مذاکره با تهران برساند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: قاچاق بسیاری از مرزهای دریایی و زمینی وجود دارد و ما آنها را به طور مرتب تعقیب می‌کنیم. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: شما نمی‌توانید گروه‌های تروریستی را مسلح کنید و انتظار داشته باشید آنها بر مقاومت مردم پیروز شوند، این ناممکن است. اینستکسوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اینستکس هم اظهار کرد: بارها گفته‌ایم که اینستکس مقدمه‌ای برای اجرای تعههدات اتحادیه اروپا است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ادامه داد: در نیکاراگوئه و بولیوی درباره همکاری‌های سیاسی و اقتصادی صحبت می‌کنیم.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
رئیس شورای نظای سودان اعلام کرد که این شورا رئیس‌جمهوری مخلوع این کشور را به دادگاه بین‌المللی کیفری که وی را به ارتکاب جنایت‌­های جنگی در «دارفور» متهم می‌­کند، ‌ تحویل نخواهد داد. به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «عبدالفتاح البرهان»، رئیس شورای نظامی سودان اعلام کرد که این شورا از تحویل «عمر البشیر»، رئیس‌جمهوری مخلوع این کشور به دادگاه بین‌المللی کیفری که وی را به ارتکاب جنایت­‌های جنگی در منطقه «دارفور» متهم می‌­کند، خودداری خواهد کرد. وی در مصاحبه با شبکه «بی بی سی» تأکید کرد که البشیر در داخل کشور محاکمه خواهد شد؛ چراکه دستگاه قضایی سودان شایسته و قادر به انجام این محاکمه است. برهان گفت: «هیچ دستوری از سوی فرماندهی شورا برای شکست اعتصاب در مقابل مقر فرماندهی ارتش در ماه ژوئن گذشته صادر نشد و یگا‌ن‌­های شبه نظامی به اعتصاب‌کنندگان حمله کردند و بیش از ۱۰۰ نفر را کشتند». وی گفت: ‌ «برخی از فرماندهان نظامی در این حادثه نقش داشتند و مقام‌های کشور از آنها به منظور انجام مقدمات محاکمه بازرسی می‌­کنند».
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
بنابراین، دلایل التماس بی‌پرده عربستان از ایران اسلامی برای پایان دادن به جنگ یمن را می‌توان به شرح ذیل احصاء کرد. براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. جنگ یمن فعلا چشم‌انداز رسیدن به نقطه پایان ندارد و این نشان می‌دهد که یمنی‌ها باید فشار بیشتری روی عربستان به‌عنوان تنها بازمانده ائتلاف وارد نمایند. روز پنج شنبه ترامپ ادعا کرد که یک پهپاد ایران از سوی یک ناو آمریکایی سرنگون شده است.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان در گفت‌وگو با «بی‌بی‌سی» اعلام کرد این شورا «عمر البشیر» رئیس‌جمهور مخلوع را به دادگاه کیفری بین‌المللی، که متهم به ارتکاب قتل عام و جنایات ضد بشری در دارفور است، تحویل نخواهد داد. عبدالفتاح تأکید کرد، محاکمه البشیر در سودان انجام خواهد شد؛ چرا که سیستم قضایی کشور واجد شرایط و قادر به انجام این کار است. وی افزود، رهبری شورای نظامی دستور سرکوب تحصن مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم در ماه ژوئیه گذشته را صادر نکرد. البرهان احتمال دارد که هیئت‌های مذاکره‌کننده درباره مرحله گذار، یعنی جریان اپوزیسیون «نیروهای آزادی و تغییر» و شورای نظامی، به توافقی فوری درباره اعلامیه قانون اساسی دست یابند. شورای نظامی انتقالی و جریان «نیروهای آزادی و تغییر» اخیرا درخصوص اقدامات مرحله انتقالی، یک توافق‌نامه سیاسی امضا کردند که بر تشکیل شورای حاکمیتی تصریح دارد.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی سودان اعلام کرد که برخی از مقامات نظامی در خصوص حادثه حمله به تحصن کنندگان سودانی در ژوئن گذشته نقش دارند. وی افزود: دستور متفرق کردن تحصن کنندگان از سوی فرماندهی ارتش سودان صادر نشده بود. در جریان این واقعه دهها نفر از معترضان کشته شدند. البرهان اعلام کرد: تحقیقات در خصوص این مسأله ادامه دارد و کسانی که در این واقعه دست داشتند محاکمه می‌شوند. وی در خصوص عمر البشیر رئیس جمهوری سابق سودان نیز گفت: وی در داخل کشور محاکمه می‌شود و ما البشیر را به دادگاه جنایی بین المللی تحویل نمی‌دهیم.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
در قطعنامه پنج روز پیش شورای امنیت، مأموریت نیروهای ناظر سازمان ملل تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ - ۲۵ دی ۹۸- تمدید گردید. براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. چشم بستن سازمان ملل بر تجاوز خارجی به یک عضو خود از یک توافق جهانی برای انهدام یمن حکایت می‌کند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
در قطعنامه پنج روز پیش شورای امنیت، مأموریت نیروهای ناظر سازمان ملل تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ - ۲۵ دی ۹۸- تمدید گردید. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست. دیدار چهارشنبه گذشته ائمه جمعه با رهبر انقلاب فرصتی برای بازخوانی نقش ائمه جمعه در جامعه ما و مروری بر وظایف و مأموریت‌های آنها بود. رهبر انقلاب در تبیین جایگاه ائمه جمعه و نیز نماز جمعه چند جمله کلیدی دارند که باید با تأمل در آنها جایگاه ائمه جمعه و نماز جمعه‌ها را به رسمیت بشناسیم. ***دیدار ائمه جمعه با رهبر معظم انقلاب درباره توشه بایدها و نبایدهای جایگاه رفیع نماز جمعه دستاورد بزرگی برای ائمه جمعه بود.
برنابرنا16 ساعت قبل
نشست تخصصی «اخلاق در مستندسازی» با حضور سوراو سرنگی، مستندساز هندی در دومین روز از هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر در پردیس سینماگالری ملت برگزار شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، نشست تخصصی «اخلاق در مستندسازی» با حضور سوراو سرنگی، مستندساز هندی در دومین روز از هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر، جمعه ۲۸ تیر در سالن ۵ پردیس سینماگالری ملت برگزار شد. امروز می‌خواهم برای شما فیلم «بلال» را نشان دهم که خودم آن را ساخته‌ام. این فیلم مستند بلند هست، ولی ما برای پخش در این کارگاه کمی آن را کوتاه کردیم. سرنگی درباره فیلم «بلال» توضیح داد: این فیلم درباره کودک سه ساله ایست که پدر و مادرش نابینا هستند.
طرفداریطرفداری21 ساعت قبل
پ. ن ۲: در سال‌های ۱۹۵۹ و ۱۹۷۶ تیم‌ها به صورت دوره‌ای بازی کردند و مسابقه فینالی برگزار نشد. تمامی قهرمانان: مصر (۷)، کامرون (۵)، غنا (۴)، نیجریه (۳)، ساحل عاج (۲)، جمهوری دموکراتیک کنگو (۲)، الجزایر (۲)، زامبیا (۱)، تونس (۱)، سودان (۱)، مراکش (۱)، اتیوپی (۱)، آفریقای جنوبی (۱) و کنگو (۱) موفق به کسب قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا شده‌اند. پر گل‌ترین دوره مسابقات: سال ۲۰۰۸ با به ثمر رسیدن ۹۹ گل، پر گل‌ترین جام تاریخ این رقابت‌ها بوده است. بهترین گلزنان تاریخ مسابقات: ساموئل اتوئو (۱۸ گل - کامرون)، لورنت پوکو (۱۴ گل - ساحل عاج)، رشیدی یکینی (۱۳ گل - نیجریه)، حسن الشاذلی (۱۲ گل - مصر)، پاتریک امبوما (۱۱ گل - کامرون)، دیدیه دروگبا (۱۱ گل - ساحل عاج) و حسام حسن (۱۱ گل - مصر) بهترین گلزنان تاریخ جام ملت‌های آفریقا هستند. بیشترین میزبانی: مصر با پنج دوره و غنا با چهار دوره میزبانی، بیشترین میزبانی مسابقات را بر عهده داشته‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. چشم بستن سازمان ملل بر تجاوز خارجی به یک عضو خود از یک توافق جهانی برای انهدام یمن حکایت می‌کند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست. ۳- جنگ یمن فعلا چشم‌انداز رسیدن به نقطه پایان ندارد و این نشان می‌دهد که یمنی‌ها باید فشار بیشتری روی عربستان به‌عنوان تنها بازمانده ائتلاف وارد نمایند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
بدون شک، ایران از نظر پتانسیل، بزرگ‎ترین بازار سیگار منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. این روند منجر به هجوم برندهای خارجی سیگار به ایران شد؛ برندهایی که تا پیش از آن تنها به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شد. در حال حاضر، شرکت ژاپنی JTI بیشترین سهم از بازار دخانیات ایران را در دست دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد، سهم شرکت JTI از بازار دخانیات ایران کمی بیش از ۵۰ درصد است. شرکت‌های خارجی در حالی در بازار دخانیات ایران سودهای کلان به جیب می‌زنند که ایران تحت سخت‌ترین تحریم‌ها از سوی آمریکا قرار دارد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دو نفر از رهبران مخالفان سودانی اعلام کردند که مذاکرات امروز جمعه با شورای نظامی این کشور به تعویق افتاده است. دوطرف همچنین برای تشکیل یک کمیته تحقیق ملی مستقل درخصوص خشونت‌های روی داده از روز ۱۱ آوریل گذشته توافق کرده‌اند. در بیانیه دفتر ریاست جمهوری الجزایر آمده است: این گفت وگوی ملی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را شخصیت‌های سالم، مستقل و برخوردار از اعتبار سرپرستی خواهند کرد که در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. دفتر ریاست جمهوری الجزایر همچنین از محتوای پیشنهاد تشکل مدنی تغییر الجزایر استقبال کرد. دفتر ریاست جمهوری الجزایر در بیانیه خود این پیشنهاد را گامی مثبت در مسیر تلاش‌ها دانسته است.
فارسفارس1 روز قبل
برخی منابع سودانی گزارش دادند که بروز اختلافات بین شورای نظامی و معارضان باعث شد نشست مربوط به بررسی متمم قانون اساسی به تعویق بیفتد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس آنکه شورای نظامی سودان و ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (احزاب آزادی و تغییر) روز چهارشنبه گذشته توافق سیاسی امضا کردند، اختلافاتی بین گروه‌های مختلف سودانی به وجود آمد. از سوی دیگر «منذر ابوالمعالی» از رهبران احزاب آزادی و تغییر گفت که برگزاری نشست شورای نظامی و معارضان برای بررسی متمم قانون اساسی به تعویق افتاد. شورای نظامی سودان و ائتلاف احزاب آزادی و تغییر روز چهارشنبه گذشته پس از چندین ساعت مذاکره تحت نظارت میانجی‌ اتحادیه آفریقا و اتیوپی، سند توافق سیاسی را امضا کردند. به دنبال این حمله مذاکرات معارضان و شورای نظامی به تعلیق درآمد و اخیرا با وساطت اتحادیه آفریقا ازسر گرفته شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
فرستاده اتحادیه آفریقا به سودان امروز (جمعه) اعلام کرد، به منظور دیدار با نمایندگان گروه‌های مسلح سودان برای آگاهی از مطالبات آنها و حمایت از توافق‌ نهایی میان ائتلاف آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی به اتیوپی می‌رود. هیئتی از ائتلاف اپوزیسیون مذکور از چند روز پیش در پایتخت اتیوپی با رهبران گروه‌های مسلح در حال رایزنی است تا دیدگاه‌های آنها را درخصوص توافق‌نامه سیاسی تامین کند. ائتلاف آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی سودان روز چهارشنبه توافق‌نامه‌ سیاسی را امضا کردند که مسیر را برای حل بحران دولت انتقالی هموار می‌کند. توافق‌نامه‌ نهایی برای اینکه وارد فاز اجرایی شود، نیازمند توافق‌ بر سر سند دوم قانون اساسی است که قرار بود امروز طی نشستی میان دو طرف مورد بررسی قرار بگیرد اما به تاخیر افتاد. همچنین کمیته مرکزی پزشکان سودان که یکی از گروه‌های اصلی جمعیت شاغلین (اپوزیسیون) است، در بیانیه‌ای اعلام کرد به اعتصاب ۲۰۷ روزه خود شب پنجشنبه پایان داد.

تظاهرات هزاران نفر از مردم سودان در خرطوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، هزاران نفر از مردم سودان در خیابان‌های خرطوم تظاهرات کردند. به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴, هزاران تن از معترضان سودانی برای یادبود قربانیان سرکوب‌های این کشور در خیابان‌های خرطوم تظاهرات کردند. این تظاهرات همچنین اعتراضی به توافق انتقال قدرت بود که میان رهبران مخالفان ائتلاف برای تغییر و ژنرال‌های حاکم بود. دو طرف قرار است روز جمعه مسائلی را که هنوز در مورد آنها اختلاف نظر دارند, نهایی کنند.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی ائتلاف آزادی و تغییر سودان اعلام کرد، بنا به درخواست این ائتلاف و شورای نظامی انتقالی این کشور، نشست دو طرف پیرامون سند دوم قانون اساسی که قرار بود امروز (جمعه) برگزار شود، به تاخیر افتاد. به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، حبیب العبید، یکی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر سودان از مقدمات درج سندی پیرامون مساله صلح در پیش‌نویس سند قانون اساسی خبر داد. در حالی که پیش از این ائتلاف آزادی و تغییر اعلام کرده بود که امضای سند دوم توافق سیاسی که در مورد قانون اساسی است، روز جمعه انجام می‌شود، سخنگوی این ائتلاف اعلام کرد، بنا به درخواست ائتلاف آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی سودان، نشست دو طرف پیرامون سند قانون اساسی که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد. وی زمان برگزاری نشست مجدد را اعلام نکرد. شورای نظامی انتقالی و ائتلاف آزادی و تغییر اخیرا درخصوص اقدامات مرحله انتقالی، یک توافق‌نامه سیاسی امضا کردند که بر تشکیل شورای حاکمیتی تصریح دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین, اتحادیه اصناف در سودان خبر داد, نیروهای وابسته به شورای نظامی انتقالی کشور با استفاده از گاز اشک آور به معترضانی که قصد داشتند در میدان آزادی خرطوم تجمع کنند حمله کردند. این اتحادیه پیش از این با استناد به اینکه اعتراض و تظاهرات حق مردم است, از معترضان خواسته بود در میدان آزادی تجمع کنند.
فارسفارس2 روز قبل
فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در نشست شورای امنیت این سازمان تحولات این کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت که طرفین‌های درگیر تمایل به راه حل سیاسی دارند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که طرف‌های درگیر در این کشور بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی تأکید کرده‌اند. او پنجشنبه (۲۷ تیر) در نشست شورای امنیت گزارشی از آخرین تحولات یمن و دیدارهایی که با مقام‌های این کشور داشته، ارائه کرد. گریفیتس گفت که در دیدارهایی که با طرفین داشته، آن‌ها برای دستیابی به راه‌حلی برای برون‌رفت از بحران این کشور تمایل نشان داده‌اند. «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل نیز از گریفیتس و عملکرد او حمایت کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
وی درباره راهکار مناسب برای مسئله نفت ایران گفت: این بر عهده خودشان است که تصمیم بگیرند. سازوکاری در چارچوب توافق هسته‌ای [برجام] وجود دارد. این گام‌ها قانونی و مطابق توافق هسته‌ای می‌باشند. وی در پاسخ به احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا گفت: ما میز مذاکره را ترک نکردیم. ظریف در پاسخ به این‌که آیا ایران، عدم مذاکره با آمریکا را نوعی شکست در دیپلماسی خود تلقی نمی‌کند؟ اظهار کرد: نه اینطور نیست؛ چراکه ما پیش از این با آمریکا مذاکره کرده‌ایم.

به انتهای لیست رسیدید