سوزان رایس

سوزان رایس

همیشه پای آمریکا در میان است/ اسم عملیات: براندازی؛ رمز عملیات: ترور، جاسوسی و تحریم

5+
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
وی در بخشی از این کتاب به جریان‌های داخلی ارگ ریاست جمهوری افغانستان و کشمکش‌های کرزی با آمریکا پرداخته است. خرم می‌نویسد که در جریان سال ۲۰۱۲ روابط کرزی با آمریکا بر سر انتقال زندانیان بگرام دچار تنش شد زیرا کرزی تاکید می‌کرد که آمریکا باید زندانیان افغان را هرچه سریعتر به دولت افغانستان تحویل دهد. اما ژنرال «جان‌آلن» فرمانده وقت نیروهای آمریکایی و ناتو در مخالفت با این موضوع، خواستار ادامه نگهداری زندانیان توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان بود. وی همچنین به گفت‌وگوی «رنگین دادفر اسپنتا» مشاور امنیت ملی زمان این کشور با حامد کرزی پرداخته است. در بخش دیگری از این کتاب آمده است که از نظر حامد کرزی، اشرف غنی در آن زمان فرد مناسبی برای ریاست جمهوری در افغانستان بود.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت سابق آمریکا با انتقاد از دولت کنونی این کشور به دلیل خروج از توافق هسته‌ای با ایران، گفت واشنگتن باید طرح پیشنهادی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران را مورد بررسی قرار دهد. ظریف دو هفته پیش از سفر به نیویورک، گفت تهران حاضر است تصویب پروتکل الحاقی پادمان‌های آژانس را همین حالا انجام دهد. این دو گام متقابل، بر اساس برجام باید در سال ۲۰۲۳ انجام شود، اما به گفته ظریف، ایران حاضر است طرح «بیشتر در برابر بیشتر» را اجرایی کند. رایس که هفته گذشته در نشستی به میزبانی اندیشکده «اسپن» صحبت می‌کرد، با انتقاد از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل آمریکا از توافق هسته‌ای، در مورد پیشنهاد ظریف گفت: «قابل توجه است که ایرانی‌ها از طریق محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، برای اولین بار دارند پیشنهادی را مطرح می‌کنند. و به نظر نمی‌رسد که این دولت در حال بررسی راهی برای بازگشت به توافق باشد.» وی سپس به ترامپ توصیه کرد که پیشنهاد ظریف را مورد بررسی قرار دهد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
برخی دیگر استدلال می‌کردند که هیچ‌گونه سیاست «مشارکتی» هرگز به‌طور کامل با چین به اجرا در نیامده است. یک نمونه روشن همان استراتژی امنیت ملی سال ۲۰۱۸ است که فضای بین‌المللی فعلی را صحنه «رقابت سیاسی بنیادین» میان جوامع سرکوبگر و جوامع آزاد نامیده بود. اعضای کنگره آمریکا و نامزدهای دموکرات ریاست‌جمهوری هم به اتفاق رویکرد تندی نسبت به مواضع چین اتخاذ کرده‌اند. زمانی که پای مسائل حساس سیاسی مانند انسجام سرزمینی چین – به‌طور خاص تایوان یا سیاست‌های داخلی چین- به میان می‌آید این مساله به‌طور خاص مطرح می‌شود. چنین است که «گلوبال تایمز» می‌نویسد «رسانه و دیپلمات‌های چینی فعالانه می‌خواهند واقعیات عریان را در مورد تعصبات غربی برای همگان روشن سازند.»
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
رایس افزود: «از گزارش‌های اخیر نگران شده است اما اگر ترامپ صادقانه به دنبال جنگ با ایران نیست می‌توان امیدوار بود.» با این حال سوزان رایس نوشت: «خطر جنگ با ایران واقعی باقی مانده است.» وی گفت: «روی زمین چه کار می‌توانیم بکنیم وقتی رئیس جمهور بدون اینکه عواقب آن را سنجیده باشد ۱۰ دقیقه با یک جنگ ابلهانه فاصله داشته است. براساس گزارش رسانه‌های آمریکا، جان بولتون که از تندروترین چهره‌های جمهوریخواه است نقش زیادی در رویکرد ترامپ در قبال ایران داشته است. هرچند که ترامپ اخیرا در یک مصاحبه تاکید کرد به غیر از بولتون افراد دیگری نیز هستند که تندرو نیستند و او از مشورت آنها نیز استفاده می‌کند. رایس با اشاره به این موضوع تصریح کرد که رئیس جمهور باید خطوط قرمز خود را در استفاده از گزینه نظامی تعیین و مشخص کند. بامداد پنج‌شنبه گذشته، یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سرنگون شد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا با انتقاد از تصمیم‌های ترامپ، بر تلاش برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا تاکید کرد. جان هزاران نفر آمریکایی و نیروهای متحد ما به خطر می‌افتاد و همینطور اقتصاد جهانی تحت تاثیر قرار می‌گرفت. من باور نمی‌کنم چنین تصمیماتی را بتوان در یک لحظه گرفت و یک لحظه بعد از آن پشیمان شد. وی افزود: ترامپ باید برای کاهش تنش، دو جنگ‌طلب در کابینه خود یعنی جان بولتون و پمپئو را اخراج کند ترامپ باید از فردی که کارکشته و با سیاست ایران آشناست، برای مذاکره با ایران استفاده کند. ما اکنون باید از اشتباهاتمان درس بگیریم و تمایل خود را برای کاهش تنش‌ها به صورت عملی نشان دهیم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
در این دیدار عراقچی از سیاست‌های انگلیس در مورد ایران و منطقه به تندی انتقاد کرد. همچنین هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است. وی همچنین گفت: رئیس جمهور ترامپ برای آزمودن چشم‌انداز کاهش تنش می‌بایست با شفافیتی غیر قابل انتظار و عزم و اراده عمل کند. رعایت حقوق انسانی مبنای هر تصمیم و اقدام در جمهوری اسلامی ایران است. * مهمترین اخبار، مصوبات و دستور کارهای امروز (دوشنبه) سوم تیر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی را نیز می‌توانید اینجا دنبال کنید.
رکنارکنا1 ماه قبل
آقای ترامپ مدعی است که در این باره بهتر فکر کرده است. آقای ترامپ به هر دلیلی تصمیم گرفته باشد به ایران حمله نکند، می‌تواند از این خویشتنداری به عنوان یک گشایش دیپلماتیک بهره ببرد. رئیس جمهور ترامپ برای آزمودن چشم‌انداز کاهش تنش می‌بایست با شفافیتی غیر قابل انتظار و عزم و اراده عمل کند. همچنین لازم است که آقای ترامپ به کنگره اطمینان دهد که آمریکا جنگی غیر ضروری علیه ایران آغاز نخواهد کرد. ممکن است آقای ترامپ جرئت این را نداشته باشد که از دیپلماسی واقعی بهره ببرد یا فشارها را کاهش دهد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
تمام این هیاهویی که در ماجرای تصمیم گیری و انصراف از حمله به ایران پیش آمد؛ ناشی از اشتباه خروج «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای بود. رایس در این یادداشت می‌نویسد: اگر اظهارات رئیس جمهوری آمریکا را باور کنیم، ارزیابی مان این است که این کشور تنها ۱۰ دقیقه تا راه انداختن جنگ با ایران فاصله داشت. به هر دلیل، ترامپ تصمیم گرفت به ایران حمله نکند. او باید به وضوح مشخص کند که سه عامل است که پاسخ نظامی آمریکا را احراز می‌کند. ترامپ توافق هسته‌ای را قربانی کرد و در ازائش هیچ چیز بدست نیاورد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
** ماکسین واترزرئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا یکی از این افراد بود که در چندین یادداشت توئیتری خود خطاب به ترامپ نوشت: "ترامپ! هیچ سوالی در ذهنم در این باره نیست که ساکن فعلی کاخ سفید، رئیس جمهوری ترامپ، باعث وقوع این رویداد شده است. وی تاکید کرد: اگر رئیس جمهوری ترامپ صادق است، او قبل از دستور حملات نظامی، خطرات و پیامدهای عملیات نظامی را نسنجیده است. پمپئو و بولتون باید تهاجم خود را نسبت به ایران متوقف کنند و با متحدان خود برای پیروی از صلح همکاری کنند. هاس افزود: جنگ با ایران تنها در صورتی متوقف می‌شود که ترامپ به ایران یک دیپلماسی منطقی بدون گریز ارائه دهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صدای واحد مقاومت، بروید آن طرف دعوا کنید!، احضار ارواح، دولت شگفتی‌ها!، با‌شگاه بیلدربرگ حاکمیت نامرئی بر جهان، میانجی‌ها نگران منافع خود هستند، هیچ پیامی در کار نیست، واعظ پایتخت، «مقاومت فعال» راهکار تأدیب دشمن غدار و … گزیده‌ای از سرمقاله و یادداشت‌های امروز است که در ادامه می‌خوانید. آل سعود نیز پس از پشتیبانی از تروریست‌های تکفیری، همچنان به دنبال آتش‌افروزی برای ایجاد برادرکشی و سیطره بر این کشور ثروتمند اسلامی است. و در میدانی با این مختصات، پذیرش میانجیگری از سوی ایران اسلامی غیر از تسلیم چه مفهوم و معنای دیگری خواهد داشت؟! کارکرد مسئولین، نوع گفتار و رفتار آن‌ها است که می‌تواند مردم انقلابی ایران اسلامی را به آینده روشن، امیدوارتر کند. دیروز تولیدکنندگان حوزه طیور تاکید داشتند کنجاله وارد شده با دلار ۴۲۰۰ با قیمت‌های بسیار بالاتر به دست آنان می‌رسد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
برخی اعضای دموکرات کنگره نیز می‌گویند که مقام‌های ارشد دولت ترامپ باید نشست‌های علنی و همگانی در این مورد برگزار کنند. او ابراز امیدواری کرد که جلسه‌ای برای توضیح مقام‌های دولت ترامپ به نمایندگان کنگره در مورد موضوع ایران برگزار شود. این شبکه خبری می‌نویسد: "پس از اعلام خروج کارکنان دیپلماتیک امریکا از عراق، نگرانی‌ها در میان نمایندگان امریکایی بیشتر شده است. او گفت که برای اعزام ۱۲۰ هزار نیروی نظامی امریکایی به منطقه، تایید کنگره و مشورت دولت با نمایندگان الزامی است. این مشاوران ارشد او هستند که تمایل بیشتری در مقایسه با شخص او برای درگیری نظامی با ایران دارند".
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
به گزارش خبرآنلاین، ترامپ ۱۵ فوریه فرمان اعلام وضعیت فوق العاده در مزرهای جنوبی را به بهانه افزایش ناامنی صادر کرد اما بسیاری از دموکراتها و برخی از جمهوری خواهان این کار ترامپ را نکوهیدند. سپس ۱۶ ایالت به رهبری کالیفرنیا طرح شکایت کرده و ترامپ را وارد چالشی حقوقی کردند. در این میان اسامی ۶۲ نفر از سیاسیون در این شکایت دیده می‌شود که جان کری، مادلین آلبرایت، سوزان رایس، لئون پانه‌تا، جیمز کلاپر، چاک هاگل و … دیده می‌شود. روز جمعه اولین جلسه استماع برگزار خواهد شد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ» در مطلبی نگاهی انتقادی به اقدامات تحریک آمیز ترامپ علیه ایران داشته و نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واقع می‌خواست آمریکا را از نقش پلیس جهانی آزاد کند. این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: یکی از مهمترین تصمیمات استراتژیک دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری باراک اوباما روی آوردن به غرب اقیانوس آرام به عنوان منطقه‌ای که چین در آن به صورت فزاینده نظم تحت سلطه آمریکا را به چالش می‌کشید بود. اما دولت ترامپ اولویت‌های دیگری را مدنظر قرار داد. خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تلاش‌های آشکار برای پایان دادن به سیاست‌های منطقه‌ای و گسترده تهران تنش‌های بین ایران و آمریکا را تشدید کرده است. برای جمهوریخواهان در کنگره و شخص ترامپ موفقیت انتخاباتی این حزب بسیار مهم‌تر از رفاه کل این کشور است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
با این وجود، بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که ما با منطق نامتناقضی مواجه هستیم؛ تم پیوسته سیاست خارجی ترامپ خدمت به سیاست داخلی است. در هفته‌های اخیر، ترامپ اقدامات متعددی را انجام داده است که به استراتژی‌های منسجم ختم نمی‌شوند و نتایج مورد نظر را تحویل نمی‌دهند؛ اگر قرار باشد این نتایج از نظر اهداف سیاست خارجی آمریکا سنجیده شود. در عوض، آنها ممکن است تنها به اندازه‌ای به آنها کمک کند که ترامپ را به انتخاب مجدد در انتخابات از طریق تقویت پایگاه جمهوری‌خواهان برساند. با توقف این کمک، ترامپ ابتکارعملی اثرگذار و دوحزبی دوران اوباما را که جلوی سیل مهاجرتی به سمت ایالات متحده را می‌گرفت، نابود کرد. بسیاری از رئیس‌جمهورهای پیش از ترامپ، مرتکب اشتباهات جدی و گاها فاجعه‌بار در سیاست خارجی شدند اما تعداد اندکی از آنها تصمیماتی گرفتند که جنبه‌های سیاست خارجی را با هدف کمک به انتخاب مجدد خودشان تقویت کند.
افکارنیوزافکارنیوز5 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشمحکومیت اقدام ترامپ از سوی ۵۸ مقام امنیت ملی سابق آمریکا به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری پولیتیکو، یک گروه ۵۸ نفره از مقامات امنیتی سابق آمریکا در بیانیه‌ای مشترک که قرار است امروز علنی اعلام شود، اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای اعلام حالت فوق العاده در این کشور را محکوم کردند. مقامات سابق آمریکا گفتند اقدامات رئیس جمهور با شواهد بسیار موجود در اسناد عمومی از جمله اطلاعات و برآورد‌های دولتی در تعارض و عجیب است. قرار است امروز دوشنبه بیانیه انتقادی مقامات سابق آمریکا که اولین بار روزنامه واشنگتن پست آن را اعلام کرد، به صورت علنی اعلام و در اسناد رسمی کنگره وارد شود. چندین نماینده جمهوری‌خواه پیش از این در خصوص تصمیم رئیس جمهور برای دور زدن قانونگذاران این کشور ابراز نگرانی کردند. در ۱۸ فوریه، ۱۶ ایالت آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور بابت اعلام وضعیت اضطراری جهت تأمین بودجه دیوار مرزی با مکزیک شکایت کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ماه قبل
الیزا کاتالانو ایورز کارشناس مسائل خاورمیانه و از مدیران پیشین همین حوزه در شورای امنیت ملی آمریکا است. ایلان گلدنبرگ مدیر برنامه خاورمیانه در اندیشکده آمریکای نو است. مدیر برنامه خاورمیانه در اندیشکده آمریکای نو است. نیکولاس هراس علاوه بر مرکز آمریکای نو از کارشناسان بنیاد جیمزتاون در حوزه مسائل خاورمیانه است. علاوه بر مرکز آمریکای نو از کارشناسان بنیاد جیمزتاون در حوزه مسائل خاورمیانه است.

به انتهای لیست رسیدید