سیدعلیرضا حائری

سیدعلیرضا حائری

مهرمهر4 ماه قبل
در این مراسم علما، روحانیون، نمایندگان بیوت مراجع تقلید، تعدادی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجلس خبرگان رهبری، تعدادی از مسئولان استان قم حضور داشتند. آیت‌الله مشکینی و حجت‌الاسلام حائری بهترین الگو برای طلاب جوان هستندآیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در این مراسم با گرامیداشت مرحوم آیت الله مشکینی، از شخصیت علمی و اخلاقی این عالم ربانی تجلیل کرد. وی مرحوم آیت‌الله مشکینی و حجت‌الاسلام حائری را دو اسوه اخلاق، اخلاص و عبودیت دانست و گفت: این دو عالم وارسته از بهترین الگوها برای طلاب جوان هستند. وی با بیان اینکه نام آیت الله مشکینی همچنان در بین حوزویان می‌درخشد، گفت: درس اخلاق این عالم شریف، مجاهد و پارسا تیر بسیاری بر شاگردان وی داشت. آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله مشکینی فقیهی ساده زیست بود، اظهار داشت: کتاب‌های تألیف شده توسط آیت الله مشکینی در مسائل اخلاقی، اجتماعی و خانواده در بسیاری از مشکلات راه‌گشا و مؤثر است.
ایلناایلنا4 ماه قبل
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با صدور پیامی ارتحال «آیت‌الله سیدعلیرضا حائری» را تسلیت گفت. به گزارش ایلنا، متن پیام آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیمانالله و انا الیه راجعونقال رسول الله (ص): إذا مات العالم ثلم فی الإسلام ثلمة لایسدها شیء إلی یوم القیامةخبر ارتحال عالم وارسته آیت الله آقای حاج شیخ سید علی رضا حائری موجب تأسف و تاثر شد. اینجانب ضایعه درگذشت این عالم بزرگوار را به محضر حضرت بقیه الله (عج)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، شاگردان و بیت معظم ایشان تسلیت می‌گویم وضمن طلب علو درجات و رحمت واسعه الهی برای آن فقید سعید، صبر جمیل واجرجزیل برای بازماندگان از درگاه حضرت حق مسئلت دارم.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، خبر ناگهانی ارتحال آیت‌الله سیدعلیرضا حائری (ره) که در صبح پنجشنبه بیست و ششم تیرماه منتشر شد برای بسیاری از حوزویان و عموم کسانی که با این عالم متخلق آشنایی داشتند، بسیار سخت و ناگوار است. در توصیف منزلت علمی آیت‌الله سید علیرضا حائری که از نخبگان حوزه‌های نجف و قم محسوب می‌شدند همین بس که سال‌ها محضر درس حضرات آیات عظام امام خمینی (ره)، سید ابوالقاسم خویی، وحید خراسانی و شهید سید محمد باقر صدر را درک کرده‌­اند و مراتب فضل و دانش ایشان برای خواص حوزویان مبرهن و محرز است. از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت و مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود به‌طوری که هر گاه وارد جلسه و یا جمعی می‌شد با وزانت خود زینت بخش آن جلسه و محیط و فضا می‌گشت. مرحوم حائری هیچ گاه درصدد بهره‌مندی و استفاده از تشخص دیگران نبود، او با این که داماد مرحوم آیت‌الله مشکینی ریاست مجلس خبرگان رهبری بود، هیچ وقت به‌دنبال انتفاع از این نسبت نبود و حتی برخی افراد بعد از ارتحال آیت‌الله مشکینی در مجلس ختم وی متوجه شدند که ایشان داماد معظم له بوده است و این معنا نهایت استقلال ایشان را می‌رساند. مرحوم حائری یکی از دوستان بسیار نزدیک حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی داماد آیت‌الله العظمی سیستانی (مدظله) بود که معمولا در تمامی سفرهای علمی، تبلیغی و ایام حج ایشان را همراهی می‌کرد و از حلقه اول وفاداران ایشان محسوب می‌شد.
فارسفارس4 ماه قبل
آیت‌الله حائری (ره) از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم‌النفس و متخلق بود و همواره شخصیتی وزین داشت و مراتب کمالات وی برای همه پدیدار بود. به گزارش خبرگزاری فارس، مرتضی نجفی‌ قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی، در نوشتاری کوتاه نسبت به ارتحال آیت‌الله سید علیرضا حائری (ره) ادای دین کرده و اینچنین نوشت: بسم الله الرحمن الرحیم «للذین استجابوا لربهم الحسنی‏ …» (سوره رعد، آیه ١٨) برای کسانی که دعوت پروردگارشان را أجابت کردند، بهترین سرانجام است. خبر ناگهانی ارتحال آیت‌الله سیدعلیرضا حائری (ره) که در صبح پنجشنبه بیست و ششم تیرماه منتشر شد برای بسیاری از حوزویان و عموم کسانی که با این عالم متخلق آشنایی داشتند، بسیار سخت و ناگوار است. در توصیف منزلت علمی آیت‌الله سید علیرضا حائری که از نخبگان حوزه‌های نجف و قم محسوب‌ می‌شدند همین بس که سال‌ها محضر درس حضرات آیات عظام امام خمینی، سیدابوالقاسم خویی، وحید خراسانی و شهید سیدمحمد باقر صدر را درک کرده‌اند و مراتب فضل و دانش ایشان برای خواص حوزویان مبرهن و محرز است. مرحوم حائری یکی از دوستان بسیار نزدیک حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی داماد معظم حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی (مد ظله) بود که معمولا در تمام سفرهای علمی، تبلیغی و ایام حج، ایشان را همراهی‌ می‌کرد و از حلقه اول وفاداران ایشان محسوب‌ می‌شد.
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی نجفی‌قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی، به مناسبت ارتحال آیت الله سید علیرضا حائری (ره) یادداشتی نگاشته است که در ادامه می‌آید؛ بسم الله الرحمن الرحیم «للذین استجابوا لربهم الحسنی‏ …» (سوره رعد، آیه١٨) برای کسانی که دعوت پروردگارشان را أجابت کردند، بهترین سرانجام است. خبر ناگهانی ارتحال آیت الله سیدعلیرضا حائری (ره) که در صبح پنجشنبه بیست و ششم تیرماه منتشر شد برای بسیاری از حوزویان و عموم کسانی که با این عالم متخلق آشنایی داشتند، بسیار سخت و ناگوار است. در توصیف منزلت علمی آیت الله سید علیرضا حائری که از نخبگان حوزه‌های نجف و قم محسوب می‌شدند همین بس که سالها محضر درس حضرات آیات عظام؛ امام خمینی، سید ابوالقاسم خویی، وحید خراسانی و شهید سید محمد باقر صدر را درک کرده ­اند و مراتب فضل و دانش ایشان برای خواص حوزویان مبرهن و محرز است. مرحوم حائری یکی از افراد اصلی تشکیل دهنده دایره المعارف فقه اسلامی بر مذهب أهل بیت علیهم السلام بود که برای این مهم سالها با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی همکاری نزدیکی داشت و بعد از ارتحال ایشان نیز از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله) مسئولیت اداره این لجنه علمی به ایشان واگذار شد. مرحوم حائری یکی از دوستان بسیار نزدیک حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی داماد معظم حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله) بود که معمولا در تمامی سفرهای علمی، تبلیغی و ایام حج، ایشان را همراهی می‌کرد و از حلقه اول وفاداران ایشان محسوب می‌شد.
ایسناایسنا4 ماه قبل
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیام‌های جداگانه درگذشت آیت‌الله سیدعلیرضا حائری رئیس موسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی و درگذشت آیت‌الله حسین حقانی را تسلیت گفت. به گزارش ایسنا متن پیام‌های تسلیت علی لاریجانی به شرح زیر است: «بسم الله الرحمن الرحیمانالله و اناالیه راجعوندرگذشت آیت الله سید علیرضا حائری، رییس مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامی موجب تأسف و تاثر گردید. ایشان‌ از شخصیت‌های توانمند و خبره در علوم حوزوی و دینی و دارای منزلت علمی و شایستگی وافر در تهیه دائره المعارف فقه اسلامی بودند که از سوی رهبرمعظم انقلاب، این مسئولیت علمی را به عهده داشتند و خدمات ارزشمند فراوانی عرضه نمودند. علی لاریجانیرییس مجلس شورای اسلامی» «بسم الله الرحمن الرحیمانالله و اناالیه راجعون‌درگذشت آیت الله حسین حقانی، متولی مدرسه علمیه حقانی قم موجب تأسف و تأثر گردید. علی لاریجانیرییس مجلس شورای اسلامی» انتهای پیام
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت ارتحال آیت‌الله سید‌علیرضا حائری مدیر فقید مؤسسه دایرةالمعارف فقه اسلامی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه پیامی صادر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمانا لله و انا الیه راجعونخبر ارتحال عالم متعهد و محقق اندیشمند، حضرت آیت‌الله حاج سیدعلیرضا حائری (رحمة الله علیه)، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدیرمؤسسه دایرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت «علیهم‌السلام» موجب تألم و تأثر گردید. این استاد محقق و دانشمند از شاگردان برجسته و ممتاز فقیه متفکر شهیدآیت الله سید محمد باقر صدر (ره) بودند و سالها در عرصه تحقیق و تدریس در زمینه‌ی علوم اسلامی و فقه اهل‌بیت «علیهم‌السلام»، عمر گرامی خود را صرف کرده و همچنین همکاری و مشارکتی فعال در تدوین اثر برجسته دائرةالمعارف فقه اسلامی داشته‌اند که گویای عمق فکری و منزلت علمی وافر آن مرحوم بود. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم محقق را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم (عجل‌الله‌ تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده، برای آن فقید سعید رحمت و مغفرت الهی و برای باز ماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماید. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاتهمحمد یزدیرئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قمانتهای پیام/ ز
فارسفارس4 ماه قبل
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله حاج سید علیرضا حائری (ره) گفت: این عضو جامعه مدرسین سالها در عرصه تحقیق و تدریس در زمینه‌ی علوم اسلامی و فقه اهل‌بیت «علیهم‌السلام»، عمر گرامی خود را صرف کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس از قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی درگذشت آیت الله حاج سید علیرضا حائری (ره) را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی ارتحال آیت الله حاج سید علیرضا حائری (ره) به این شرح است: خبر ارتحال عالم متعهد و محقق اندیشمند، حضرت آیت الله حاج سیدعلیرضا حائری (رحمة الله علیه)، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدیر مؤسسه دایرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت «علیهم‌السلام» موجب تألم و تأثر گردید. در ادامه این پیام آمده است: این استاد محقق و دانشمند از شاگردان برجسته و ممتاز فقیه متفکر شهید آیت الله سید محمد باقر صدر (ره) بودند و سالها در عرصه تحقیق و تدریس در زمینه‌ی علوم اسلامی و فقه اهل‌بیت «علیهم‌السلام»، عمر گرامی خود را صرف کرده و همچنین همکاری و مشارکتی فعال در تدوین اثر برجسته دائرةالمعارف فقه اسلامی داشته‌اند که گویای عمق فکری و منزلت علمی وافر آن مرحوم بود. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم محقق را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم (عجل‌الله‌ تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده، برای آن فقید سعید رحمت و مغفرت الهی و برای باز ماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ماه قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی ارتحال آیت الله حاج سید علیرضا حائریپیام تسلیتی را منتشر کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی ارتحالپیام تسلیتی را منتشر کرد. متن پیام به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم (انا لله و انا الیه راجعون) خبر ارتحال عالم متعهد و محقق اندیشمند، حضرت آیت الله حاج سیدعلیرضا حائری (رحمة الله علیه)، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدیرمؤسسه دایرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت «علیهم‌السلام» موجب تألم و تأثر گردید. این استاد محقق و دانشمند از شاگردان برجسته و ممتاز فقیه متفکر شهیدآیت الله سید محمد باقر صدر (ره) بودند و سال‌ها در عرصه تحقیق و تدریس در زمینه‌ی علوم اسلامی و فقه اهل‌بیت «علیهم‌السلام»، عمر گرامی خود را صرف کرده و همچنین همکاری و مشارکتی فعال در تدوین اثر برجسته دائرةالمعارف فقه اسلامی داشته‌اند که گویای عمق فکری و منزلت علمی وافر آن مرحوم بود. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم محقق را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت‌برکاتهم»، حوزه‌های علمیه، و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده، برای آن فقید سعید رحمت و مغفرت الهی و برای باز ماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماید؛ و السلام علیکم و رحمه الله و برکاتهمحمد یزدیرئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قمانتهای پیام/
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سیدعلیرضا حائری، رئیس مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامی در پی سکته مغزی در بیمارستان ولی‌عصر (عج) قم درگذشت. براساس این گزارش: حجت‌الاسلام حائری از سه روز قبل به دلیل سکته مغزی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ولیعصر (عج) بستری بود. لازم به ذکر است که مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در پیامی درگذشت حجت الاسلام حائری را تسلیت گفت. از خداوند منان برای این عالم وارسته رحمت واسعه‌الهی و برای بیت محترم‌شان، شاگردان و ارادتمندان ایشان صبر توأم با اجر مسألت می‌نمایم. گفتنی‌است: در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی شاهرودی، با حکم رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام حائری از اردیبهشت‌ماه ۹۸ عهده‌دار مسئولیت مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامی شده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا حائری، مدیر موسسه دائره‌المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت (ع) که از سه روز قبل به دلیل سکته مغزی در بیمارستان ولیعصر (عج) قم بستری شده بود، صبح امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر)، به دیار حق شتافت. حجت‌الاسلام و المسلمین حائری از اردیبهشت ۹۸ با حکم رهبر معظم انقلاب، عهده‌دار مسئولیت مؤسسه دائره‌المعارف فقه اسلامی شده بود.
افکارنیوزافکارنیوز4 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشحجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا حائری، رئیس مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامی در پی سکته مغزی در بیمارستان ولی‌عصر (عج) قم درگذشت. اخبار سیاسی- براساس این گزارش، حجت‌الاسلام ‌و المسلمین سیدعلیرضا حائری از سه روز قبل به دلیل سکته مغزی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ولیعصر (عج) بستری بود. گفتنی‌است، در پی ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی، با حکم رهبرمعظم‌انقلاب، حجت‌الاسلام ‌و المسلمین حائری از اردیبهشت ماه ۹۸ عهده دار مسئولیت مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی شده بود.
مهرمهر6 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران و مؤسس و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در این پیام، بر آمادگی حوزه‌های علمیه تهران و نیز واحدهای علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برای همکاری در زمینه نظام‌پردازی فقهی بر حسب اقتضائات عصری و رفع نیازمندی‌های نظام جمهوری اسلامی تاکید کرده است. بهره‌گیری از نظرات افق‌گشای فقیه متفکر و اصولی مبتکر، صدر الشهدا آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر (قده)، که مع الاسف چندان که باید مورد توجه کافی قرار نگرفته است، دیگر نکته مورد تاکید در این پیام است. متن پیام آیت‌الله رشاد به شرح زیر است: حضرت آیت‌الله حاج سیدعلیرضا حائری (مازال موفقا) ریاست مکرم مرکز دایره المعارف فقه اهل بیت (س). بی‌شک با توکل به ساحت سبحانی و توسل به ذیل عنایات اهل بیت (س)، و در سایه‌ی تدابیر کارگشا و مراتب فضل و سوابق علمی ارزشمند خویش، این فرصت فرخنده را به مجالی مغتنم برای تقویت و ارتقا این مرکز علمی فقهی معتبر و موفق تبدیل خواهید فرمود. چنان که انتظار می‌رود: نظام‌پردازی فقهی و صورت‌بندی فقه غنی و قویم شیعه را، که میراث هزارساله‌ی سلف صالح است، حسب اقتضائات اجتماعی سیاسی عصری، خاصه در جهت تأمین نیازمندی‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی، در اولویت اقدامات آن مرکز قرار خواهید داد.
ایسناایسنا6 ماه قبل
در پی انتصاب آیت‌الله حاج سیدعلیرضا حائری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به سمت ریاست مرکز دائره المعارف فقه اهل بیت (س)، آیت‌الله رشاد، طی پیامی این انتصاب را به وی تبریک گفت. بهره‌گیری از نظرات افق‌گشای فقیه متفکر و اصولی مبتکر، صدر الشهدا آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر (قده)، که مع الاسف چندان که باید مورد توجه کافی قرار نگرفته است، دیگر نکته مورد تاکید در این پیام است. بی‌شک با توکل به ساحت سبحانی و توسل به ذیل عنایات اهل بیت (س)، و در سایه‌ی تدابیر کارگشا و مراتب فضل و سوابق علمی ارزشمند خویش، این فرصت فرخنده را به مجالی مغتنم برای تقویت و ارتقا این مرکز علمی فقهی معتبر و موفق تبدیل خواهید فرمود. چنان که انتظار می‌رود: نظام‌پردازی فقهی و صورت‌بندی فقه غنی و قویم شیعه را، که میراث هزارساله‌ی سلف صالح است، حسب اقتضائات اجتماعی سیاسی عصری، خاصه در جهت تأمین نیازمندی‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی، در اولویت اقدامات آن مرکز قرار خواهید داد. انتهای پیام
تسنیمتسنیم9 ماه قبل
از این جهت، هدف کتاب «انقلابی تراز» کمک به مخاطبانان برای آشنایی اجمالی با ویژگی‌های مؤمن انقلابی است. این اثر برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب در سال‌‌های اخیر است. اگرچه کتاب در موضوع انقلابی تهیه شده است، اما می‌توان آن را به‌نوعی یک فرهنگ‌نامه مختصر از منظومه‌ فکری رهبر معظم انقلاب درباره‌ ۶۸ عنوان دانست. *هدف و انگیزه‌تان از تدوین کتاب انقلابی تراز چه بوده است؟ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ دو گفتمان در میان خواص، شکل گرفت. براین اساس بود که گفتمانهایی همچون حوزه‌ انقلابی، نمازجمعه و مسجد انقلابی، دانشگاه، دانشجو و استاد دانشگاه انقلابی را مطرح کردند و به انقلابی ماندن نهادهای حکومتی همچون شورای عالی امنیت ملی، سپاه و بسیج و ارتش و دیگر نهادها تأکید کردند.

به انتهای لیست رسیدید