آخرین و مهم‌ترین اخبار سید محمد خاتمی
سیدمحمد خاتمی

اخبار « سید محمد خاتمی »

تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- علیرغم ‌آنکه اصلاح‌طلبان حضور روشنی در ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم داشته‌اند، اما نزاع‌های پس از ثبت‌نام برخی عناصر این جناح نشان می‌دهد که با مسائل عدیده‌ای روبرو هستند. بلافاصله پس از پایان ثبت‌نام‌ها آقای محمد قوچانی سردبیر روزنامه سازندگی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران نوشت که حتی از ناراحتی نتوانسته برای روزنامه‌اش تیتر بزند! او در مطلبی که در اینستاگرامش منتشر کرد عملا آقای عارف را مسئول این نابسامانی در اصلاح‌طلبان توصیف کرد و نوشت که آنچه در ثبت‌نام‌ها بر اصلاح‌طلبان گذشته را حاصل «بی‌کفایتی شورای عالی اصلاح طلبان» در راهبری انتخاباتی آنان می‌داند. اصلاح‌طلبان در درون خود می‌گویند شورای عالی سیاستگذاری باید بابت مجلسی که بسته و شورای شهری که عملا منتظر باد است و صرفا به فکر نامگذاری! را بپذیرد و بداند که محوریت او در قبال تعیین لیست و مسائل ثبت‌نامی اصلاح‌طلبان پذیرفته نیست؛ اما این شورای عالی دقیقا همانگونه با طیف‌های منتقد اصلاح‌طلب مواجه می‌شود که اصلاح‌طلبان با سیستم و مردم مواجهند!
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
هرکسی ایران را در بهار ۹۲ دیده باشد، به خاطر دارد که آن روز‌ها جامعه در حالی به سمت انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می‌رفت که چشمش از حوادث ۸۸ به شدت ترسیده بود. عباس عبدی، روزنامه‌نگار، فعال و تحلیلگر سیاسی و از نزدیکان فکری سیدمحمد موسوی خویینی، آن روز‌های سرنوشت‌ساز نیز از مهمترین مخالفان حضور هاشمی و خاتمی در انتخابات بود. مخالفت عبدی با خاتمی ریشه در پیش از سال ۸۰ داشت که خروج از حاکمیت را تئوری‌پردازی می‌کرد، اما اختلافات او با هاشمی رفسنجانی ریشه در سرآغاز حضور او در صحنه سیاسی داشته و دارد. این مصاحبه چنان به مذاق رقیب خوش آمد که پایین کشیدن کرکره تحلیل عبدی، آنان را نگران کرده بود. کیهان در مورخ ۲۸ اردیبهشت ۹۲ در حمایت از عبدی نوشت: «ایجاد فضای اختناق و مجبور کردن فردی با مختصات عباس عبدی به سکوت و عدم ارائه تحلیل مخالف با سیاست‌های حزب مشارکت و اصلاح‌طلبان در حالی است که طی روز‌های گذشته بیانیه‌هایی با امضای «حزب مشارکت»، «سازمان مجاهدین انقلاب» و مجمع روحانیون، با مضمون حمایت همه‌جانبه از به صحنه آمدن و نامزدی آقای هاشمی رفسنجانی منتشر شد.
وانانیوزوانانیوز23 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، به نقل از روزنامه فایننشال پست، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، روز دوشنبه گفت که توکیو در حال مذاکره درباره سفر احتمالی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به ژاپن در ماه جاری است و این تلاشی برای حل کردن بن‌بست هسته‌ای ایران با آمریکا است. آبه گفت که ژاپن می‌خواهد هر تلاش ممکنی را در راستای ارتقای صلح خاورمیانه انجام بدهد. در صورت انجام این سفر، این اولین بار از سال ۲۰۰۰ خواهد بود که یک رئیس جمهور ایران به ژاپن می‌رود. محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران در اکتبر ۲۰۰۰ به ژاپن سفر کرده بود. این منابع همچنین به کیودو گفتند که آمریکا موافقت خود را با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ژاپن نشان داده و از توکیو خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن را به اطلاع واشنگتن برساند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
دبیر کل حزب اتحاد ملت ساعاتی بعد از این بیانیه، در ساختمان وزارت کشور حاضر شد و برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کرد. حضرتی در حال ثبت‌نام در محل وزارت کشور گفته بود: «به دستور کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی برای انتخابات مجلس یازدهم آمدم. ثبت‌نام پنج عضو مجمع تشخیص مصلحت در انتخابات مجلسغلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز روز گذشته برای انتخابات مجلس آینده ثبت‌نام کرد. مجید انصاری، مصطفی میرسلیم و حسین مظفر نیز از دیگر از اعضای مجمع تشخیص هستند که برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند. عبدالرضا داوری، از دیگر نزدیکان احمدی‌نژاد که اخیرا نیز بازداشت‌شده است، نیز در انتخابات مجلس ثبت‌نام کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دبیر کل حزب اتحاد ملت ساعاتی بعد از این بیانیه، در ساختمان وزارت کشور حاضر شد و برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کرد. ثبت‌نام پنج عضو مجمع تشخیص مصلحت در انتخابات مجلسغلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز روز گذشته برای انتخابات مجلس آینده ثبت‌نام کرد. مجید انصاری، مصطفی میرسلیم و حسین مظفر نیز از دیگر از اعضای مجمع تشخیص هستند که برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند. صف طویل مدیران احمدی‌نژادهرچند از مدت‌ها قبل گمانه‌زنی‌هایی برای احتمال ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اسبق در انتخابات مجلس و یا لیست دهی او مطرح‌شده بود، او برای انتخابات مجلس کاندیدا نشد. عبدالرضا داوری، از دیگر نزدیکان احمدی‌نژاد که اخیرا نیز بازداشت‌شده است، نیز در انتخابات مجلس ثبت‌نام کرد.
فراروفرارو1 روز قبل
هر سه این سیاستمداران پیشتر تلاش‌هایی ناموفق برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری داشته‌اند، حالا با کنار کشیدن آن‌ها از انتخابات مجلس این گمانه تقویت شده است که آن‌ها به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری هستند. این اندیشه پس از انتخابات سال ۹۲ از سوی برخی نزدیکان و همراهان او مطرح شد و در جریان انتخابات سال ۹۶ به اوج خود رسید. احتمالا خود را برای بازی بزرگتری آماده می‌کند، بازی انتخابات ریاست جمهوری. حالا هم ظاهرا تقسیم کار این دو سیاستمدار اصولگرا به اینجا رسیده که قالیباف در انتخابات مجلس نامزد شود و جلیلی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده نماید. قالیباف پس از سه بار شکست در انتخابات ریاست جمهوری حالا شانس خود را برای انتخابات مجلس امتحان می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
***********کیهانروحانی چرا تیم اقتصادی دولت را با وجود تحمیل انواع بحران‌ها تغییر نمی‌دهد؟! یک روزنامه حامی دولت با انتقاد از روحانی تصریح کرد او قصد تغییر و اصلاح تیم اقتصادی ناکارآمد خود را ندارد. انتخاب نوشت: هسته اقتصادی دولت حسن روحانی از سال ۹۲ تاکنون با تغییراتی مواجه شده است؛ به‌طور مثال علی طیب‌نیا در پی اختلاف‌نظرهایی با سیاست اقتصادی دولت، در دولت دوم روحانی حاضر نشد. نوبخت از دولت اول روحانی تاکنون ریاست سازمان برنامه و بودجه را بر عهده‌دارد و تا اوایل دولت دوم روحانی، سخنگوی دولت نیز بود. دولت نباید بدون اصلاحات اقتصادی فقط بنزین را گران می‌کردیک کارشناس اقتصادی می‌گوید دولت، افزایش قیمت بنزین را بدون انجام اصلاحات ضروری انجام داد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
اعتمادآنلاین؛ با سیدمصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و معاون وزیر کشور دولت محمد خاتمی درباره اعتراضات به افزایش قیمت بنزین و مسائل روز گفتگو کرده است. اعتمادآنلاین؛ با سیدمصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و معاون وزیر کشور دولت محمد خاتمی درباره اعتراضات به افزایش قیمت بنزین و مسائل روز گفتگو کرده است. بخشی از گفتگو با تاجزاده: * رهبری و ریاست‌جمهوری باید ادغام شوند و دوره‌ای شود، البته با اختیارات محدود و روشن. * مردم می‌گویند آن بالا همه مشغول بخور بخور هستند و کسی به فکر ما نیست. * هر بهانه دیگری می‌تواند جامعه را دچار تنش کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه ژاپن‌تایمز به نقل از منابع دیپلماتیک در توکیو گزارش داد که واشنگتن به ژاپن برای میزبانی از رئیس‌جمهور ایران چراغ سبز نشان داده است. این منابع گفته‌اند که مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای روز ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) برنامه‌ریزی کرده‌اند. این اولین سفر یک رئیس‌جمهور ایران به ژاپن از زمان سفر سیدمحمد خاتمی در اکتبر سال ۲۰۰۰ است. او گفته بود که مقدمات سفر رئیس‌جمهور به ژاپن درحال انجام است تا یک تاریخ دقیق برای این دیدار مشخص شود. همزمان رسانه ژاپنی کیودو نیز به نقل از «منابع دیپلماتیک» گزارش داد که آمریکا از ژاپن خواسته است نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه در سفر احتمالی رئیس‌جمهوری ایران به ژاپن را به اطلاع آمریکا هم برساند.
ایسناایسنا1 روز قبل
یک رسانه ژاپنی به نقل از «منابع دیپلماتیک» گزارش داد که آمریکا از ژاپن خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه در سفر احتمالی رئیس جمهوری ایران به ژاپن را به اطلاع آمریکا هم برساند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری کیودو، این منابع که نامی از آن آورده نشده می‌گویند که آمریکا موافقت خود را با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ژاپن نشان داده و از توکیو خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن را به اطلاع واشنگتن برساند. به گفته این منابع، مقامات ایران و ژاپن در حال فراهم کردن مقدمات سفر روحانی به توکیو هستند که احتمالا در تاریخ ۲۰ دسامبر انجام خواهد شد. محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران در اکتبر ۲۰۰۰ به ژاپن سفر کرده بود. شینزو آبه در ماه ژوئن به ایران سفر و با رهبری و مقامات ارشدکشورمان دیدار کرد.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 روز قبل
این منابع گفته‌اند که مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای روز ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) برنامه ریزی کرده‌اند. این اولین سفر یک رئیس جمهور ایران به ژاپن از زمان سفر سید محمد خاتمی در اکتبر سال ۲۰۰۰ است. روزنامه ژاپنی در ادامه نوشت: آبه شینزو که یکی از رهبران نزدیک به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا است در ماه ژوئن به ایران سفر کرده بود تا در زمینه اختلافات میان تهران و واشنگتن ماینجیگری کند. به گفته منابع دیپلماتیک، نخست وزیر ژاپن احتمالا در این دیدار از ایران خواهد خواست که به برجام پایبند بماند. وی گفته بود که مقدمات سفر رئیس‌جمهور به ژاپن در حال انجام است تا یک تاریخ دقیق برای این دیدار مشخص شود.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 روز قبل
انتخابات هفتم مجلس و بازگشت اصولگرایان به مجلسمهمترین ویژگی انتخابات مجلس هفتم، استفاده اصولگرایان از فرصت افتراق در اردوگاه رقیب و به میدان نیامدن چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب بود. این انتخابات در اسفندماه سال ۸۲ برگزار شد و مجلس هفتم از خردادسال بعد آغاز به کار کرد. در رقابت‌های انتخاباتی مجلس هفتم، «جامعه روحانیت مبارز» که سال‌ها محوریت فعالیت‌های سیاسی جریان راست را برعهده داشت با گروه‌های همسو از ائتلاف «آبادگران ایران اسلامی» اعلام حمایت کرد. یکی از اصلی‌ترین الگوهای عمل این جریان سیاسی بر مبنای ائتلاف موسوم به ۵+۶ پیش رفت و موفقیت انتخاباتی را برای آن‌ها به دنبال داشت. در مجلس هشتم چهار وزیر احمدی نژاد استیضاح و دو نفر از آنان عزل شدند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 روز قبل
این اختلافات در آستانه برگزاری انتخابات مجلس هفتم نمایان‌تر شد. بسیاری از ناظران در خصوص انتخابات مجلس هفتم و ترکیب آن، رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان را مهمترین عامل پیروزی رقیب این جریان میدانند. تکرار ناکامی در مجلس هشتماصلاح‌طلبان که برای مجلس هشتم همچنان نظارت استصوابی شورای نگهبان را مانعی پیش روی خود می‌دانستند سعی کردند از وضعیت تشتت دوره هفتم دور شوند. نتیجه رایزنی‌های تشکل‌های اصلاح‌طلب برای انتخابات اسفندماه سال ۸۶، اعلام فهرستی مشترک با عنوان «یاران خاتمی» بود. در دور دوم انتخابات مجلس هشتم که اردیبهشت سال ۸۷ برگزار شد، اصلاح‌طلبان ترجیح دادند از عنوان دور نخست استفاده نکنند.
فراروفرارو2 روز قبل
احمد توکلی معتقد است باید اصلاح طلبان واقعی از اصلاح طلبان بدلی جدا شوندفرارو- نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و از چهره‌های شاخص اصولگرایان اخیرا انتقاد‌های زیادی از اصلاح طلبان و عملکرد این گروه سیاسی مطرح می‌کند. احمد توکلی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و از چهره‌های شاخص اصولگرایان اخیرا انتقاد‌های زیادی از اصلاح طلبان و عملکرد این گروه سیاسی مطرح می‌کند. توکلی همزمان با نگارش این نامه در گفت و گویی با اعتماد آنلاین باز هم از عملکرد اصلاح طلبان در اعتراضات آبان ماه انتقاد کرد. اصلاح طلبان با بحران ریزش آرا دست و پنجه نرم می‌کنندمسئله توکلی و مشکل اصلاح طلباناین سخنان احمد توکلی نشان می‌دهد، نگرانی‌هایی درباره میزان مشارکت مردمی در انتخابات دارد. در حالی که محکومیت‌های کیفری تنها یکی از موانع قانون انتخابات مجلس است و موانع دیگری نیز در قانون ذکر شده.

چند غیرعلنی شائبه برانگیز! / مهار دولت، اولویت اول

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
شاید عدم حضور عارف برای انتخابات مجلس را بتوان برنامه وی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ پیش بینی کرد یا شاید با انصراف عارف در سال ۹۲، او امروز با خود فکر می‌کند که بتواند با حضور در انتخابات ۱۴۰۰ جبران مافات کند. در دولت دوم سید محمد خاتمی او به عنوان معاون اول وی تا سال ۱۳۸۴ مشغول به کار بود. در این انتخابات تمام سی کرسی تهران به فهرست اصلاح طلبان به سرلیستی وی رسید. البته در برابر این گونه انتقاد‌ها محمد رضا عارف معتقد است؛ که «با سخنان تند و آتشین می‌شود یک شبه قهرمان شد». شاید عدم حضور عارف برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را بتوان برنامه وی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ پیش بینی کرد یا شاید با انصراف عارف در سال ۹۲ او امروز با خود فکر می‌کند که بتواند با حضور در انتخابات ۱۴۰۰ جبران مافات کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
پیش از این محمد علی وکیلی روز جمعه هنگام ثبت‌نام در انتخابات از احتمال عدم حضور عارف در انتخابات مجلس یازدهم خبرداده بود. عارف دومین چهره شاخص مجلس دهم است که پس از علی لاریجانی، رئیس مجلس تصمیم گرفته داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم نشود. به این ترتیب شهردار اسبق تهران عصرروز گذشته به‌طور رسمی به‌عنوان کاندیدای مجلس یازدهم ثبت‌نام کرد. یاران احمدی‌نژاد و اصولگرایاناما به غیر از نمایندگان اصولگرای مجلس دهم، دیگر چهره‌های اصولگرا هم در آخرین روز ثبت‌نام حضور گسترده‌ای برای ثبت‌نام درانتخابات مجلس یازدهم داشتند. به گزارش «ایسنا» او با انتشار بیانیه‌ای انتقادی نسبت به آنچه تحدید جایگاه مجلس خواند گفت که تصمیم به عدم شرکت در انتخابات مجلس یازدهم گرفته است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
ژاپن و ایران روابط حسنه طولانی دارند که عمدتا بر واردات نفت از ایران استوار است. با این حال، این مساله مانع ادامه روابط حسنه تهران و توکیو نشد. درحال‌حاضر، ژاپن، نه از منظر مناسبات تجاری با ایران، بلکه بیشتر از لحاظ امکان وساطت میان تهران و واشنگتن اهمیت دارد. سفر آبه که روزهای ۲۲ و ۲۳ خرداد به تهران انجام گرفت، نخستین سفر یک نخست‌وزیر ژاپنی طی ۴۱ سال گذشته و بعد از انقلاب اسلامی ایران بود. پیش‌تر «تاکئو فوکودا» در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷ شمسی مدت کوتاهی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی) به ایران سفر کرده بود.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
حتی حاجی بابایی رئیس کنونی فراکسیون ولایی مجلس هم می‌تواند یک گزینه برای این کرسی باشد. فهرست احتمالی دبیرها و ناظران هیئت رئیسهبرای دیگر کرسی‌های هیئت رئیسه، در بخش ناظران هیئت رئیسه، اصلاح طلبان چهره هایی مانند الهام امین زاده که زمانی معاون حسن روحانی بود یا مولاوردی معاون دیگر او را دارند. وکیلی که اکنون هم عضو هیئت رئیسه است و یا قدرت الله علیخانی هم می‌توانند از دیگر گزینه‌ها باشند. در میان دبیران هیئت رئیسه هم اصلاح طلبان الیاس حضرتی، رئیس فعلی کمیسیون اقتصادی مجلس یا مصطفی کواکبیان را دارند. کم نیستند کسانی که در این دوره، شانس لیست‌های غیرسیاسی را برای ورود به مجلس بالا می‌دانند و شاید همین مستقل‌ها معادلات هیئت رئیسه را نیز دچار تغییراتی کنند.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
یک نماینده اصلاح طلب مجلس از توصیه جدی رئیس دولت اصلاحات به اصلاح طلبان برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبر داد. با بالا گرفتن تب ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم در آخرین روز ثبت نام‌ها، یک خبر گوش به گوش می‌چرخد «سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در تماس با اصلاح طلبان خواستار کاندیداتوری و حضور پررنگ در ستادهای انتخاباتی برای اعلام نامزدی شده است.»
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین، با بالا گرفتن تب ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم در آخرین روز ثبت نام‌ها، یک خبر گوش به گوش می‌چرخد «سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در تماس با اصلاح طلبان خواستار کاندیداتوری و حضور پررنگ در ستادهای انتخاباتی برای اعلام نامزدی شده است.» در همین راستا، «قاسم میرزایی نکو» نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس دهم بعد از اعلام کاندیداتوری در گفتگو با خبرآنلاین این زمزمه خبری را تایید کرد. مشروح این گفتگوی کوتاه را بخوانید؛ **********گفته می‌شود آقای خاتمی، در تماس با اصلاح طلبان درخواست کرده‌اند که همه کاندیدا شوند، این خبر صحت دارد؟ بله به همه سفارش کردند. یعنی خودشان تماس گرفتند و سفارش کردند؟ در جلسات مختلفی که برگزار شد، سفارش جدی کردند که حتما اصلاح طلبان کاندیدا شوند. یعنی اخیرا هم جلسه‌ای برگزار شده است؟ اخیرا را نمی‌دانم ولی در جلسه‌ای که دوستان با ایشان داشتند پیشنهاد کردند که حتما ثبت نام کنند. گفته می‌شود به وزرای دولت خودشان تماس گرفتند که کاندیدا شوند؟ از این موضوع اطلاعی ندارم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
به گزارش مشرق، اظهارات رئیس دولت اصلاحات در حمایت از نظام تنها یک هفته پس از آنکه حاکمیت را به سرکوب اعتراضات متهم کرده بود مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و این چرخش ۱۸۰ درجه‌ای هم موجب تعجب شد و هم …. اما به هر حال تحلیل‌ها هرچه بود، در نتیجه تاثیری نداشت و رئیس دولت اصلاحات با آن صحبت‌ها دوباره فاصله خود با نظام و حاکمیت را بیشتر کرد و مانند سال ۸۸ تا جایی که در دایره نظام حضور نداشته باشد پیش رفت. همین ماجرا هم باعث شده تا رئیس دولت اصلاحات و دیگر فعالان سیاسی اعتراف کنند «تکرار می‌کنم» دیگر جوابگو نیست و نمی‌تواند به حمایت حداکثری بدنه اجتماعی جریان اصلاحات از تصمیمات راس این جریان منجر شود. همین انگاره بود که خیلی زود جمع‌بندی رئیس دولت اصلاحات را تغییر داد و تغییری ۱۸۰ درجه‌ای را در مواضع او رقم زد. پیش‌بینی رئیس دولت اصلاحات تا حد زیادی هم درست از آب درآمد.
ایمناایمنا3 روز قبل
وی در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی میان جنبش دانشجویی امروز و جنبش دانشجویی دهه ۷۰ و ۸۰ وجود دارد؟ گفت: ارتباط نسلی در میان تشکل‌های جنبش دانشجویی دهه ۷۰ و ۸۰ کاملا برقرار بود و هیچگاه با تعطیلی رو به رو نشده بودند. دولت اصلاحات نسبت به اعمال خود پاسخگو بود و یاس و ناامیدی در بدنه جامعه و جنبش دانشجویی وجود نداشت و این تفاوت عمده‌ای است که میان جنبش دانشجویی امروز با جنبش دانشجویی دهه ۷۰ و ۸۰ وجود دارد. حیدری تصریح کرد: اما با گسترش فضای مجازی، کاری که در جنبش دانشجویی فعلی صورت می‌گیرد با نوع کاری که جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ انجام می‌داد متفاوت است و به همین دلیل ما نمی‌توانیم بگوییم که امروز جنبش دانشجویی نسبت به جنبش دانشجویی دهه ۷۰ و ۸۰ ضعیف‌تر عمل می‌کند. وی خاطرنشان کرد: جنبش دانشجویی در اواخر دهه ۷۰ و ۸۰ به هیج عنوان قابل مقایسه با جنبش دانشجویی در دهه ۹۰ نیست. اگر به خوبی این سه برهه را بررسی کنیم به جواب سوال این مصاحبه که وضعیت فعلی جنبش دانشجویی و تفاوتش با جنبش دانشجویی دهه ۷۰ و ۸۰ است می‌رسیم.
الفالف3 روز قبل
بر همین اساس در روزهای گذشته شاهد اعتراف به اشتباه و پشیمانی هواداران و حامیان حسن روحانی هستیم. شرمندگی و خجالت حامیان روحانیدر این گذرگاه می‌توان مروری به موضع گیری دو نماینده حاشیه ساز پارلمان در قبال دولت داشت. سلحشوری می‌گوید: رئیس‌جمهور شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که حامیانشان در حاشیه قرار گرفتند و از مردم خجالت می‌کشند. باور کنید که رویم نمی‌شود در چشم کسانی که با تشویق من به روحانی رأی دادند، نگاه کنم؛ شرمنده آنهایم. موارد ذکر شده نشان می‌دهد، حامیان حسن روحانی و دولت اعتدال به صورت سریالی به انتخاب «اشتباه» خود اعتراف می‌کنند و با فریاد «پشیمان هستیم» سعی می‌کنند از مردمی که به تبع آنها به روحانی رای دادند معذرت خواهی کنند.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
روزنامه اصولگرای فرهیختگان در یادداشتی به نقد مواضع رئیس دولت اصلاحات درباره حوادث آبان ماه پرداخت. درباره اینکه چرا محمد خاتمی ناگهان تند می‌شود و ناگهان باز می‌گردد نکات مهمی وجود دارد که برخی از آنها را ذکر می‌کنیم. اما به هر حال تحلیل‌ها هرچه بود، در نتیجه تاثیری نداشت و رئیس دولت اصلاحات با آن صحبت‌ها دوباره فاصله خود با نظام و حاکمیت را بیشتر کرد و مانند سال ۸۸ تا جایی که در دایره نظام حضور نداشته باشد پیش رفت. پسرزبندی مشخص کارگزارانی‌ها و برخی دیگر از اصلاح‌طلبان در علن و در خفا با محمد خاتمی عاملی شد بر اینکه او در مسیر حرکت خود تجدیدنظر کند. * مساله همان چسبندگی سفت و سخت خاتمی به دولتی است که با حمایت اصلاح‌طلبان روی کار آمده است.
اصلاحات پرساصلاحات پرس5 روز قبل
وی بیان کرد: اما در این سه دهه شاهد ترکیب کاملا یک دست از فقهای شورای نگهبان بودیم. عضو بنیاد باران خاطرنشان کرد: ‌ با نگاه جانبدارانه و اظهارنظرهای سیاسی به هیچ‌وجه نمی‌توان تفسیرکننده قانون‌اساسی بود. رئیس‌جمهور طبق قانون‌اساسی نماد حاکمیت ملی و مجری قانون اساسی است بنابراین اگر مرجعی هم باید قانون اساسی را تفسیر کند رئیس جمهور است. عضو بنیاد باران در پایان گفت: نمی‌شود رئیس‌جمهور مدیر جامعه ۸۰ میلیونی و مجری قانون اساسی و نفر دوم کشور باشد و همه مسئولیت‌ها متوجه او باشد اما کمتر از ۵۰ درصد از اقتصاد ملی کشور در اختیارش باشد. تا اصلاحات اساسی شکل نگیرد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
ساعت۲۴-رئیس دولت اصلاحات گفته است: در ماجرای بنزین، دولت باید بسیار سپاسگزار رهبری باشد. حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در اظهاراتی بعد از افزایش قیمت بنزین، گفت: جایگاه رهبری به‌عنوان شخص اول مملکت در قانون اساسی کاملا مشخص است که باید آن را ارج نهاد. وی افزود: در همین مورد اخیر دولت باید بسیار سپاسگزار رهبری باشد که با موضع گیری خود امواج مخرب سازمان داده شده علیه دولت و ملت را به محاق بردند. خاتمی تاکید کرده است: در دوره جدید رئیس محترم قوه قضائیه رویکردهای امیدبخشی در زمینه نحوه برخورد با جرائم سیاسی یا عفو محکومان امنیتی و سیاسی و مطبوعاتی داشته‌اند که جای سپاس دارد. این نخستین بار است که این حرکت خوب هرچند کوچک انجام می‌گیرد، در حالی‌که سلف ایشان اصلا منکر وجود مجرمان سیاسی بودند
خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در اظهاراتی بعد از افزایش قیمت بنزین، گفت: جایگاه رهبری به‌عنوان شخص اول مملکت در قانون اساسی کاملا مشخص است که باید آن را ارج نهاد. این جایگاه سبب می‌شود در پیش آمدهای ناگوار ناگهانی کشور از بحران به در آید. وی افزود: در همین مورد اخیر دولت باید بسیار سپاسگزار رهبری باشد که با موضع گیری خود امواج مخرب سازمان داده شده علیه دولت و ملت را به محاق بردند. خاتمی تاکید کرده است: در دوره جدید رئیس محترم قوه قضائیه رویکردهای امیدبخشی در زمینه نحوه برخورد با جرائم سیاسی یا عفو محکومان امنیتی و سیاسی و مطبوعاتی داشته‌اند که جای سپاس دارد. این نخستین بار است که این حرکت خوب هرچند کوچک انجام می‌گیرد، در حالی‌که سلف ایشان اصلا منکر وجود مجرمان سیاسی بودند.
ایلناایلنا5 روز قبل
یک کنشگر سیاسی اصلاح طلبی معتقد است با نگاه جانبدارانه و اظهارنظرهای سیاسی به هیچ‌وجه نمی‌توان تفسیرکننده قانون‌اساسی بود. وی بیان کرد: اما در این سه دهه شاهد ترکیب کاملا یک دست از فقهای شورای نگهبان بودیم. عضو بنیاد باران خاطرنشان کرد: ‌ با نگاه جانبدارانه و اظهارنظرهای سیاسی به هیچ‌وجه نمی‌توان تفسیرکننده قانون‌اساسی بود. رئیس‌جمهور طبق قانون‌اساسی نماد حاکمیت ملی و مجری قانون اساسی است بنابراین اگر مرجعی هم باید قانون اساسی را تفسیر کند رئیس جمهور است. وی اضافه کرد: یک شورایی خارج از ساختار حاکمیت که هم حاکمیت را نمایندگی کند و هم مهمتر از آن جامعه مدنی را نمایندگی کند، بهترین مرجع برای تفسیر قانون اساسی است.

به انتهای لیست رسیدید

سیدمحمد خاتمی

سیّد محمّد خاتمی (زادهٔ ۲۱ مهر ۱۳۲۲- اردکان یزد) محقق، روحانی، سیاست‌مدار اصلاح طلب و پنجمین رئیس‌جمهور ایران است که طی دو دوره بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ این مسئولیت را عهده‌دار بود. او سومین فرزند سید روح‌الله خاتمی است. در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار سید محمد خاتمی را می‌خوانید. ویکی‌پدیا