سینما و تئاتر

سینما و تئاتر

مهرمهر5 ساعت قبل
ایده اولیه ما به نوعی تاسیس «پژوهشکده مطالعات تئاتر ایران» بود که به چیزی فراتر از ظرفیت و امکانات کانون نیاز داشت و سمینار مطالعات اجرا در این راستا به نوعی کوچک شده همین ایده اصلی است. این شد که به سمینار «مطالعات اجرا» فکر کردیم، ضمن اینکه من و دیگر دوستان متوجه بودیم حتی در نهادهای آکادمیک ما نیز تصور دقیق و درستی از بحث مطالعات اجرا وجود ندارد و با میزانی ابهام و سردرگمی مواجه هستیم. وی یادآور شد: برگزاری سمینار «مطالعات اجرا» در چنین وضعیتی ابتدا بعنوان شکلی از آموزش و توسعه شناخت کارکرد می‌یابد. علاوه بر این در سمینار شاهد یک پنل گفتگو با مدیریت علی‌اصغر دشتی و همکاری بهنام نوائی خواهیم بود که به موضوع «سوتفاهمات مطالعات اجرا: مروری بر نحوه مواجهه با اجرا در تئاتر ایران» می‌پردازد. نخستین «سمینار مطالعات اجرا» به همت کانون تئاتر دانشگاهی اداره کل هنرهای نمایشی در روزهای ۶، ۷ و ۸ مرداد در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود.
سینماپرسسینماپرس8 ساعت قبل
سینماپرس: تهیه کننده سریال «حکایت‌های کمال» گفت: سریال ما تا حدودی طنز است و به این دلیل مناسب پخش قبل از ماه محرم و صفر نبود چراکه تعداد قسمت‌های آن زیاد است و با محرم تلاقی می‌کرد. به گزارش سینماپرس، «محسن شایانفر» تهیه کننده سریال «حکایت‌های کمال»، درباره تعویق در زمان پخش این سریال به فارس گفت: در اعلام قبلی از پخش در نیمه تیرماه خبر داده بودند اما به تازگی مطلع شدیم که قرار است این سریال بعد از محرم و صفر پخش شود. وی درباره این موضوع ادامه داد: سریال ما تا حدودی طنز است و به این دلیل مناسب پخش قبل از ماه محرم و صفر نبود چراکه تعداد قسمت‌های آن زیاد است و با محرم تلاقی می‌کرد. «حکایت‌ کمال» اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته محمد میرکیانی محسوب می‌شود که قهرمان داستان یک نوجوان به نام کمال است. سریال ۱۵۰ قسمتی «حکایت‌های کمال» به تهیه کنندگی محسن شایانفر و کارگردانی قدرت‌الله صلح میرزایی برای شبکه دو سیما تولید شده است.
برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
ایران آرت: سر پل مک‌کارتنی فاش کرده است که در حال حاضر روی تهیه نسخه موزیکال از فیلم «زندگی شگفت‌انگیز است» کار می‌کند. «زندگی شگفت‌انگیز است» یک داستان جهانی است که همه ما می‌توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم". کنرایت می‌گوید: «کار کردن با پل روی فیلمنامه» زندگی شگفت‌انگیز است" رؤیایی است که به واقعیت تبدیل شده است. این یک فیلم موزیکال است - اما هنر مک‌کارتنی در همه بخش‌های آن حضور دارد". انتظار می‌رود که فیلم موزیکال زندگی شگفت‌انگیز است اواخر سال ۲۰۲۰ اکران شود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
تدوین فیلم سینمایی «گواهی امضاء» به کارگردانی شهرام اسدزاده به پایان رسید. به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، تدوین فیلم سینمایی «گواهی امضاء» به نویسندگی و کارگردانی شهرام اسدزاده که همزمان با آخرین روزهای فیلمبرداری توسط بنیامین قچاق آغاز شده بود، به پایان رسید و این فیلم به زودی وارد مرحله صداگذاری و اصلاح رنگ می‌شود. امیر آقایی، نسیم ادبی، نادر فلاح، هامون سیدی، علیرضا استادی، نازنین صلح جو، سیامک اطلسی، آسیه اسدزاده، داریوش آهنچیان، علیرضا مهران، بهزاد خلج، حامد جوادی، پویا صفدرپور، پوریا اصلان، حامد طوسی، پریا گوران، ایمان ده یادگاری، شهروز شهبازی، سپیده صادقی، دنا شهبازی، علی طایفه و مهنا پیراسته بازیگران فیلم تازه اسدزاده هستند. «گواهی امضاء» روایت متقاطع و پیچیده یک شبانه روز از زندگی فریبرز و محبوبه است که تصادف دختر بچه ۵ ساله‌شان (تینا) با اتومبیل گروه فاسدان، آنها را سر راه زوج دیگری به نام‌های اشکان و ندا قرار می‌دهد. در میان این هیاهو و درگیری‌ها هر کس به فکر نجات زندگی خودش از یک چند ضلعی تعقیب و گریز است تا گواهی برای تار و پود افکارش به دست آورد.
مهرمهر1 روز قبل
این اثر نمایشی «هارشدگی» نام دارد و در حال حاضر تمرین‌های خود را آغاز کرده‌ایم. وی ادامه داد: این اثر نمایشی برخلاف نمایشنامه اصلی که سه پرسوناژ داشت، ۴ شخصیت دارد. برخلاف متن اصلی که نقش قربانی و ظالم کاملا مشخص است در این نمایش مدام جای ظالم و مظلوم عوض می‌شود و روی تم انتقام که متن روی آن متمرکز است کمتر مکث شده است. ماجرای نمایشنامه «مرگ و دوشیزه» در کشوری بی‌نام می‌گذرد. در سینمای ایران نیز بیژن میرباقری پیش از این فیلم سینمایی «روز برمی‌آید» را با اقتباس از این متن کارگردانی کرده است.
ایسناایسنا2 روز قبل
آیا «لات بازی» و «رجز خوانی» نوعی اجراگری است؟ آیا «لات‌ها» و «لوطی‌ها» یک اجراگر هستند؟ این‌ها سوالاتی است که در مقاله‌ای با عنوان «لات‌بازی؛ اجراگری و مرافعه آیینی» به نوشته و با سخنرانی علی شمس در قالب سمینار «مطالعات اجرا» کانون تئاتر دانشگاهی پاسخ داده می‌شود. کانون تئاتر دانشگاهی بنا دارد مرداد امسال سمیناری با مساله چیستی اجرا (Performance) و با عنوان «مطالعات اجرا» برگزار کند و علی شمس یکی از سخنرانان این سمینار است. او افزود: مهمترین چیزی که ما در این کشور با آن روبر هستیم و بخشی از یک خرده فرهنگ عظیم است، خرده فرهنگ لاتی و اوباشگری و لات‌بازی است که این‌ افراد به درست یا غلط خود را به فرهنگ عیاری و زورخانه‌ای و ورزشکاری مرتبط می‌دانند. این‌ها معمولا با توحه به جذاب بودن امر خشونت عناوینی مثل جوانمردی را جعل می‌کنند. به گزارش ایسنا، این سمینار با ارائه مقالات متعدد از تاریخ پنجم تا هفتم مردادماه در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار می‌شود.
موجموج2 روز قبل
لذا، بعد از آن دیگر مقام معظم رهبری هم به مساله ورود نکردند و خیلی از علما و بزرگان هم گفتند که از این دولت، بیش از این هم نباید توقع داشت. این نگاه وجود داشت که اگر در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کردیم، می‌توانست پشتوانه سیاست خارجی ما باشد. باور به فعالیت‌های فرهنگی وجود نداردحسینی ادامه داد: وقتی اینها را کنار بزنیم و بودجه لازم در اختیار نباشد کاری از پیش نمی‌رود. همانگونه که شاهدیم در بسیاری از نقاط دنیا رایزن فرهنگی ما حضور دارد اما هیچ اعتبار فرهنگی که بتواند بر اساس آن فعالیت کند ندارد. می خواهم بگویم که‌ام المصائب همین است که اصولا اعتقادی به مسائل فرهنگی وجود ندارد.
موجموج3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، نخستین نشست هم‌اندیشی هنرمندان موسیقی ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه اول مرداد ماه در محل سازمان توسعه تجارت ایران، واقع در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود. این نشست در راستای بحث، بررسی و جمع بندی قابلیت‌ها، راهکارها و امکانات فعالان رشته‌های مختلف موسیقی و همچنین به منظور افزایش امکان گسترش و عرضه این هنر در عرصه تجارت بین الملل تشکیل می‌شود. مهمترین راهکارهای افزایش حضور موثر و فرهنگی هنرمندان عرصه موسیقی در دنیا، اصلی‌ترین موانع عرضه محصولات موسیقایی و تولیدات هنری و فرهنگی در زمینه موسیقی در جهان، شیوه‌ها و ساز و کار گسترش تولیدات موسیقایی و فعالیتهای هنری در زمینه‌های متنوع مرتبط با هنر فاخر موسیقی ایرانی در کشورهای جهان، مهمترین و موثرترین راهکارها، موانع، الگوها و شیوه‌های کمک به توسعه فعالیت هنرمندان موسیقی در سطح بین المللی، مناسبترین، فرهنگی‌ترین و سودآورترین کشورها در سطح دنیا برای صادرات تولیدات موسیقایی و حضور هنرمندان، بهترین الگوهای صادرات آثار هنری، فرهنگی و ملی در دنیا و تلاش برای ایجاد فرصتهای تولید مشترک با کشورهای برتر صاحب موسیقی در دنیا از جمله مباحث مطرح در این هم اندیشی تخصصی است. دبیرخانه نشست تخصصی و هم اندیشی سازمان توسعه و تجارت ایران اعلام کرده این نشست با حضور محمد رضا مودودی ریاست و همچنین معاونین سازمان توسعه تجارت ایران و تعدادی از خوانندگان، نوازندگان، آهنگسازان، ناشران، پیشکسوتان و هنرمندان کانون‌های مهم موسیقی کشور درمحل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود. در طول یک ماه گذشته سازمان توسعه و تجارت ایران میزبان متخصصین و هنرمندان هفت گروه تخصصی فرهنگ و هنر از جمله هنرمندان رشته‌های تجسمی شامل نقاشی، خوشنویسی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، مجسمه سازی و همچنین شاخه‌های مختلف عرصه سینما و تئاتر بوده است تا با برگزاری این نشست‌های مشترک، امکان رفع موانع و مشکلات صادرات آثار هنری هنرمندان و حضور بیش از پیش فعالان اقتصادی رشته‌های مختلف فرهنگی در عرصه جهانی را افزایش دهد.
ایلناایلنا3 روز قبل
مهمترین راهکارهای افزایش حضور موثر و فرهنگی هنرمندان عرصه موسیقی در دنیا، اصلی‌ترین موانع عرضه محصولات موسیقایی و تولیدات هنری و فرهنگی در زمینه موسیقی در جهان، شیوه‌ها و ساز و کار گسترش تولیدات موسیقایی و فعالیت‌های هنری در زمینه‌های متنوع مرتبط با هنر فاخر موسیقی ایرانی در کشورهای جهان، مهمترین و موثرترین راهکارها، موانع، الگوها و شیوه‌های کمک به توسعه فعالیت هنرمندان موسیقی در سطح بین‌المللی، مناسب‌ترین، فرهنگی‌ترین و سودآورترین کشورها در سطح دنیا برای صادرات تولیدات موسیقایی و حضور هنرمندان، بهترین الگوهای صادرات آثار هنری، فرهنگی و ملی در دنیا و تلاش برای ایجاد فرصت‌های تولید مشترک با کشورهای برتر صاحب موسیقی در دنیا از جمله مباحث مطرح در این هم اندیشی تخصصی است. دبیرخانه نشست تخصصی و هم‌اندیشی سازمان توسعه و تجارت ایران اعلام کرده این نشست با حضور محمدرضا مودودی ریاست و همچنین معاونین سازمان توسعه تجارت ایران و تعدادی از خوانندگان، نوازندگان، آهنگسازان، ناشران، پیشکسوتان و هنرمندان کانون‌های مهم موسیقی کشور در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود. در طول یک ماه گذشته سازمان توسعه و تجارت ایران میزبان متخصصان و هنرمندان هفت گروه تخصصی فرهنگ و هنر از جمله هنرمندان رشته‌های تجسمی شامل نقاشی، خوشنویسی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، مجسمه‌سازی و همچنین شاخه‌های مختلف عرصه سینما و تئاتر بوده است تا با برگزاری این نشست‌های مشترک، امکان رفع موانع و مشکلات صادرات آثار هنری هنرمندان و حضور بیش از پیش فعالان اقتصادی رشته‌های مختلف فرهنگی در عرصه جهانی را افزایش دهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
خبرگزاری میزان- بازیگر فیلم «چ» گفت: تئاتر چه خوب و چه بد در شرایط فعلی برای بقا و فروش به چهره معروف و سلبریتی نیاز دارد، شاید اثر افتضاح هم باشد، اما با حضور دو چهره می‌بینید که به راحتی هفته به هفته پیش فروش خوبی برای نمایش انجام می‌شود. وی ادامه داد: در این میان هستند آثاری که بدون چهره و با کیفیت خود مخاطب را جذب سالن می‌کنند اما اگر یک کارگردان بخواهد با بازیگران تئاتر جوان و حتی کار کرده و پیشکسوت این هنر اثری را روی صحنه ببرد، به سختی می‌تواند تهیه کننده و یا سرمایه گذار جذب کند. بازیگر فیلم «چ» در ادامه افزود: برخی تماشاگران امروز تئاتر تنها برای تماشای چهار یا پنج بازیگر به سالن نمایش می‌روند، به همین ترتیب است سرمایه‌گذار به دلیل اینکه صرفا هزینه‌های تولید را از فروش تامین میکند تنها به سراغ همین بازیگران می‌رود. دلاوری خاطرنشان کرد: تئاتر چه خوب و چه بد در شرایط فعلی برای بقا و فروش به چهره معروف و سلبریتی نیاز دارد، شاید آن اثر افتضاح باشد باشد اما با حضور دو چهره می‌بینید که به راحتی هفته به هفته پیش فروش می‌شود، فراموش نکنیم که تئاترهای خوبی هم با حضور چهره‌ها روی صحنه رفته اما موضوع عمومیت یک مسئله است و نمی‌توان با استثناعات کفایت کرد. انتهای پیام/
همشهریهمشهری4 روز قبل
افشین هاشمی، لادن مستوفی، ارسطو خوش رزم و مژگان خالقی بازیگران این اثر نمایشی هستند. حمیدرضا آذرنگ، بهرام افشاری، علی سرابی و نوید محمدزاده در این اثر نمایشی ایفای نقش می‌کنند. پویان فریدونی، نگین تهمتن، فرزاد نام آوری، حانیه رضایی و رعنا شبانکاره در این اثر نمایشی ایفای نقش می‌کنند. وحید منتظری، شقایق امیرشاه‌رخ، پویان محمودی، سپهرانصاری، محمدرضا هلال‌زاده و نیما سیاری در این اثر نمایشی ایفای نقش می‌کنند. این اثر نمایشی ساعت ۱۸:۴۵ با بازی سیامک زین الدینی، فرزاد آیتی، اصغر شیرزاد و محمدمهدی رضائیان در این تالار نمایشی اجرا می‌شود.

فیلم | ماجرای جالب ازدواج دوم هدایت هاشمی

خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
هدایت هاشمی بازیگر سینما و تئاتر درباره ازدواج دومش می‌گوید: «همسرم شاگرد من بود و قرار بود یکی دیگر از شاگردانم با ایشان ازدواج کند و من مشاور آنها بودم. وقتی فهمیدم با دوستم ازدواج نکرده مخش را زدم.»

ماجرای جالب ازدواج دوم هدایت هاشمی

برترین‌هابرترین‌ها5 روز قبل
هدایت هاشمی بازیگر سینما و تئاتر درباره ازدواج دومش می‌گوید: «همسرم شاگرد من بود و قرار بود یکی دیگر از شاگردانم با ایشان ازدواج کند و من مشاور آنها بودم. وقتی فهمیدم با دوستم ازدواج نکرده مخش را زدم.»
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
ساعت ۲۴-بازیگر نقش دایی نورالدین، دایی عبدالمالک ریگی در «شبی که ماه کامل شد» از شرطی می‌گوید که برای حضور در این پروژه داشت. امین میری بازیگر اهل سیستان‌وبلوچستان فیلم «شبی که ماه کامل شد» است. او که نقش دایی عبدالمالک ریگی را بازی می‌کرد، دلیل حضورش در این پروژه را اینطور بیان می‌کند: «مهمترین بخش برایم جداسازی مالک از طایفه ریگی و قوم بلوچ بود. حتی اگر خروجی این نمی‌شد و من بازی هم کرده بودم، مصاحبه می‌کردم و می‌گفتم من این کار را قبول ندارم.» میری سپس از شرطی می‌گوید که برای نرگس آبیار کارگردان این فیلم گذاشت: «روز اول من به خانم آبیار گفتم که اگر این فیلم ضد استان من باشد، من نیستم. پیش از این هم کار و نقش‌هایی بوده که بی‌دلیل می‌خواستند بلوچ باشد و قاچاقچی بوده و من نپذیرفتم و نرفتم.»
خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
بازیگر نقش دایی نورالدین، دایی عبدالمالک ریگی در «شبی که ماه کامل شد» از شرطی می‌گوید که برای حضور در این پروژه داشت. امین میری بازیگر اهل سیستان‌وبلوچستان فیلم «شبی که ماه کامل شد» است. او که نقش دایی عبدالمالک ریگی را بازی می‌کرد، دلیل حضورش در این پروژه را این‌طور بیان می‌کند: «مهمترین بخش برایم جداسازی مالک از طایفه ریگی و قوم بلوچ بود. حتی اگر خروجی این نمی‌شد و من بازی هم کرده بودم، مصاحبه می‌کردم و می‌گفتم من این کار را قبول ندارم.» میری سپس از شرطی می‌گوید که برای نرگس آبیار کارگردان این فیلم گذاشت: «روز اول من به خانم آبیار گفتم که اگر این فیلم ضد استان من باشد، من نیستم. پیش از این هم کار و نقش‌هایی بوده که بی‌دلیل می‌خواستند بلوچ باشد و قاچاقچی بوده و من نپذیرفتم و نرفتم.»
خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امین میری بازیگر اهل سیستان‌وبلوچستان فیلم «شبی که ماه کامل شد» است. او که نقش دایی عبدالمالک ریگی را بازی می‌کرد، دلیل حضورش در این پروژه را اینطور بیان می‌کند: «مهمترین بخش برایم جداسازی مالک از طایفه ریگی و قوم بلوچ بود. حتی خود مالک هم قربانی است. قبل از این دیده بودم که کسی اگر با لباس بلوچی بود یک واهمه‌ای ایجاد می‌شد. حتی اگر خروجی این نمی‌شد و من بازی هم کرده بودم، مصاحبه می‌کردم و می‌گفتم من این کار را قبول ندارم.» میری سپس از شرطی می‌گوید که برای نرگس آبیار کارگردان این فیلم گذاشت: «روز اول من به خانم آبیار گفتم که اگر این فیلم ضد استان من باشد، من نیستم.
خبر فوریخبر فوری6 روز قبل
جزئیات برگزاری نخستین جشنواره تصویر صادرات با رویکرد فرهنگی و هنری و حوزه‌های مرتبط اعلام شد. به گفته وی همچنین درصدد هستیم تا اتاق فکر صادرات صنایع خلاق با حضور کارشناسان و متخصصان هر حوزه اعم از فرهنگی، هنری و دیگر صنایع خلاق شکل بگیرد. از این رو باید همگان دست در دست هم دهیم تا راههای توسعه صادرات صنایع خلاق را بازگشایی کنیم. رئیس میز صنایع خلاق و نوآورانه و دبیر اجرایی جشنواره تصویر صادرات تصریح کرد: باید به مالکیت فکری و معنوی ارج بنهیم تا جشنواره صنایع خلاق به بهترین شکل ممکن برگزار شود. نخستین جشنواره تصویر صادرات صنایع خلاق با حضور حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، تجسمی‌، رسانه‌های دیجیتال، صنایع دستی و گردشگری، سینما، تئاتر و دیگر فعالیت‌ها در این راستاو مرتبط، اسفندماه ۹۸ برگزار می‌شود.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
کمالی: زمانی که روی نمایش کار می‌کردم، داشتم تصور می‌کردم که این بچه تصویر ذهنیش از خودش چیست. به این شکل بوده که به نفع بچه‌های اوتیسم نمایش داده باشند یا نمایشگاه نقاشی برگزار شده است. همین دو، سه روز پیش خانمی آمده و گفته بود که سه سال با انجمن اوتیسم کار کرده و توانسته یک مستند بسازد. اوتیسم هم موضوعی که فکر می‌کنم کار نشده است، تا دلتان بخواهد راجع به شیزوفرنی کار شده است. حالا یک بچه اوتیسمی می‌خواهد با شما صحبت کند، ذهنش به شدت درگیر این قضیه است.
پارس نیوزپارس نیوز6 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشرها حاجی‌زینل، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، که این روزها نمایش «کرونوس» را روی صحنه دارد، درباره دلیل کم کاری خود در عرصه بازیگری اضافه کرد: «یکی از دلایل اصلی کم کاری من نداشتن فیلمنامه و نمایشنامه خوب است، طی این سال‌ها شاهد باز اجرای بسیاری از متون تکراری خارجی هستیم و این اتفاق من را ناامید می‌کند، مسئله وقتی بدتر می‌شود که بازیگران قدیمی و چهره ما هم بدون معطلی سراغ متن‌های دم دستی و راحت می‌روند.» حاجی‌زینل در همین رابطه تاکید کرد: «اتفاق دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که در اکثریت گروه‌های تئاتری جا افتاده که برای فروش اثر حتما باید از سلبریتی‌ها و چهره‌ها استفاده کرد و همین عاملی می‌شود که سراغ من و بازیگرانی همچون من نروند، امروز همه چیز در تئاتر فروش و گیشه شده و همین دلیل اصلی کم کاری بازیگران جوان و حتی پیشکسوتان خوب تئاتر است.» وی درباره بروز و ضهور سانتی‌مانتالیسم در سینما افزود: «متاسفانه سینما و تئاتر در انتخاب بازیگر به شدت درگیر ظواهر شده و شاید آخرین المان انتخاب بازیگر توسط کارگردانان کیفیت بازی است، متاسفانه ظاهر، تمام دلیل انتخاب بازیگران سینما شده و ماحصل این نوع انتخاب‌ها را به خوبی می‌توان هر روز بر پرده سینما مشاهده کرد.» این بازیگر گفت: «همکاری با فریدون جیرانی همیشه برای من مثل کلاس آموزش است، همیشه سرم بالاست که فریدون جیرانی به من اعتماد کرد و به نوعی مهمترین حضور سینمایی ام کنار وی رقم خورد، وقتی جلوی دوربین وی قرار می‌گیرم با تمام وجود به ایفای نقش می‌پردازم، ارادت من به جیرانی تا حدی است که حتی یک تک پلان ساده را هم برای وی بازی می‌کنم، از نظر من جیرانی از جمله کارگردانان سالم سینمای ایران است که به خوبی و بر اساس کیفیت بازیگری بازیگران خود را انتخاب می‌کند.» وی با اشاره به بی‌توجهی کارگردانان سینما به تئاتر اضافه کرد: «از نظر من کارگردانان سینما خودشان و یا دستیاران می‌توانند با یک جستجوی ساده در تئاتر بهترین بازیگران را کشف کنند، اما نمی‌دانم چرا هیچ اراده‌ای وجود ندارد و همه بازیگران از طریقی دیگر انتخاب می‌شوند، البته همیشه این طریق نادرست و اشتباه نیست، اما قطعا برآورد آن طی سال‌های گذشته برآورد مثبتی نبوده است.»
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
رها حاجی‌زینل، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، که این روزها نمایش «کرونوس» را روی صحنه دارد، درباره دلیل کم کاری خود در عرصه بازیگری اضافه کرد: «یکی از دلایل اصلی کم کاری من نداشتن فیلمنامه و نمایشنامه خوب است، طی این سال‌ها شاهد باز اجرای بسیاری از متون تکراری خارجی هستیم و این اتفاق من را ناامید می‌کند، مسئله وقتی بدتر می‌شود که بازیگران قدیمی و چهره ما هم بدون معطلی سراغ متن‌های دم دستی و راحت می‌روند.» حاجی‌زینل در همین رابطه تاکید کرد: «اتفاق دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که در اکثریت گروه‌های تئاتری جا افتاده که برای فروش اثر حتما باید از سلبریتی‌ها و چهره‌ها استفاده کرد و همین عاملی می‌شود که سراغ من و بازیگرانی همچون من نروند، امروز همه چیز در تئاتر فروش و گیشه شده و همین دلیل اصلی کم کاری بازیگران جوان و حتی پیشکسوتان خوب تئاتر است.» وی درباره بروز و ضهور سانتی‌مانتالیسم در سینما افزود: «متاسفانه سینما و تئاتر در انتخاب بازیگر به شدت درگیر ظواهر شده و شاید آخرین المان انتخاب بازیگر توسط کارگردانان کیفیت بازی است، متاسفانه ظاهر، تمام دلیل انتخاب بازیگران سینما شده و ماحصل این نوع انتخاب‌ها را به خوبی می‌توان هر روز بر پرده سینما مشاهده کرد.» این بازیگر گفت: «همکاری با فریدون جیرانی همیشه برای من مثل کلاس آموزش است، همیشه سرم بالاست که فریدون جیرانی به من اعتماد کرد و به نوعی مهمترین حضور سینمایی ام کنار وی رقم خورد، وقتی جلوی دوربین وی قرار می‌گیرم با تمام وجود به ایفای نقش می‌پردازم، ارادت من به جیرانی تا حدی است که حتی یک تک پلان ساده را هم برای وی بازی می‌کنم، از نظر من جیرانی از جمله کارگردانان سالم سینمای ایران است که به خوبی و بر اساس کیفیت بازیگری بازیگران خود را انتخاب می‌کند.» وی با اشاره به بی‌توجهی کارگردانان سینما به تئاتر اضافه کرد: «از نظر من کارگردانان سینما خودشان و یا دستیاران می‌توانند با یک جستجوی ساده در تئاتر بهترین بازیگران را کشف کنند، اما نمی‌دانم چرا هیچ اراده‌ای وجود ندارد و همه بازیگران از طریقی دیگر انتخاب می‌شوند، البته همیشه این طریق نادرست و اشتباه نیست، اما قطعا برآورد آن طی سال‌های گذشته برآورد مثبتی نبوده است.» ۵۷۵۷
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 روز قبل
طی این مدت پیش تولید ابتدا به امر قرار بود که من کارگردانی نمایش را بر عهده داشته باشم. وی ادامه داد: حال با این نگاه یعنی وقتی من زنی را با رفتار‌های مردانه بازی می‌کردم، همه چیز تغییر می‌کرد، زیرا من هم به اندازه تمامی کاراکتر‌های مرد این اثر باید خشن می‌بودم. وی درباره بروز و ضهور سانتی مانتالیسم در سینما افزود: متاسفانه سینما و تئاتر در انتخاب بازیگر به شدت درگیر ظواهر شده و شاید آخرین المان انتخاب بازیگر توسط کارگردانان کیفیت بازی است، متاسفانه ظاهر تمام دلیل انتخاب بازیگران سینما شده و ماحصل این نوع انتخاب‌ها را به خوبی می‌توان هر روز بر پرده سینما مشاهده کرد. علاوه بر این اثر، نمایش مربع را از گروه تئاتر سه گانه در برنامه داریم که به امید خدا مذاکرات آن برای اجرا در تماشاخانه ایرانشهر در حال وقوع است. حاجی زینل در همین رابطه اضافه کرد: علاوه بر این در زمان اجرای نمایش کرونوس چند پیشنهاد بازی در سینما و تلویزیون داشتم که فعلا در حد صحبت‌های اولیه هست و هنوز چیزی قطعی نشده است، اما در عرصه تئاتر اجرای دو نمایش فرمالیته و مربع بعد از استراحتی کوتاه قطعی است.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
پوستر زادروز زنده یاد داود رشیدی همزمان با ۲۵ تیر و در سالروز ۸۶ سالگی این هنرمند فقید منتشر شد. ۲۵ تیرماه سالروز تولد داود رشیدی یکی از بازیگران قدیمی سینما و تئاتر است که سه سال پیش چشم از جهان فروبست. پس از درگذشت این هنرمند هر سال نشان داود رشیدی از سوی خانواده وی به چند هنرمند منتخب در عرصه‌های فرهنگی و هنری اهدا می‌شود که امسال نیز برای سومین بار، نشان داود رشیدی در ۷ شهریور و در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی اهدا خواهد شد. داود رشیدی پنجم شهریورماه سال ۱۳۹۵ درگذشت. رشیدی در مجموعه‌های تلویزیونی گوناگونی مانند «ولایت عشق»، «هزار دستان»، «آوای فاخته» و «عطر گل یاس» هم بازی کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
پوستر زادروز زنده یاد داود رشیدی همزمان با ۲۵ تیر و در سالروز ۸۶ سالگی این هنرمند فقید منتشر شد. به گزارش ایسنا، ۲۵ تیرماه سالروز تولد داود رشیدی یکی از بازیگران قدیمی سینما و تئاتر است که سه سال پیش چشم از جهان فروبست. پس از درگذشت این هنرمند هر سال نشان داود رشیدی از سوی خانواده وی به چند هنرمند منتخب در عرصه‌های فرهنگی و هنری اهدا می‌شود که امسال نیز برای سومین بار، نشان داود رشیدی در ۷ شهریور و در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی اهدا خواهد شد. داود رشیدی پنجم شهریورماه سال ۱۳۹۵ درگذشت. رشیدی در مجموعه‌های تلویزیونی گوناگونی مانند «ولایت عشق»، «هزار دستان»، «آوای فاخته» و «عطر گل یاس» هم بازی کرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، برنامه تلویزیونی «اقیانوس آرام» که پس از سال‌ها به طور اختصاصی برای نوجوانان طراحی شده، در پنجمین هفته از سری جدید خود میزبان محلا مومن‌زاده، خانم دیباج و پیام دهکردی است. در بخش مهمان، چهارشنبه شب محلا مومن‌زاده تکواندوکار ایرانی که با کسب مدال نقره، عنوان دومین مدال‌آور تاریخ تکواندو بانوان ایران را به نام خود ثبت کرده است به گفتگو با نوجوانان خواهد پرداخت. همچنین پنجشنبه شب، خانم دیباج کارشناس مسائل نوجوانان پیرامون الگو داشتن نوجوان و اقتضاعات آن گفتگو می‌کند و به سوالات و دغدغه‌های نوجوانان پاسخ می‌دهد. جمعه شب نیز پیام دهکردی بازیگر سینما و تئاتر و مدرس فن بیان و بازیگری که در سریال گاندو در نقش «جیسون رضائیان» نقش‌آفرینی کرد مهمان برنامه می‌شود و از موفقیت‌ها و تجربیات دوره نوجوانی خود سخن می‌گوید. «اقیانوس آرام» محصول مرکز اوج کودک و نوجوان به کارگردانی هادی نعمت اللهی است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید پژوهشکده هنر، عصر روز یکشنبه (۲۳ تیرماه ۱۳۹۸) با حضور علیرضا اسماعیلی (سرپرست فرهنگستان هنر)، مدیران این فرهنگستان و اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده هنر برگزار شد. در این مراسم علیرضا اسماعیلی، از هادی ربیعی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و رئیس سابق پژوهشکده هنر)، برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی که در مدت مدیریت وی به انجام رسید، قدردانی کرد. وی همچنین، با اشاره به سوابق مدیریتی و علمی و اجرایی عبدالحسین لاله برای وی آرزوی توفیق روزافزون کرد. او تدریس در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد اسلامی (تهران‌مرکز)، دانشکده صداوسیما، دانشکده خبر، دانشگاه هنر تبریز و دانشکده نبی‌اکرم تبریز را در کارنامه خود دارد. مدیریت گروه ادب و هنر شبکه دو سیما از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲، ریاست دبیرخانه شورای هنر از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱، ریاست دفتر رئیس فرهنگستان هنر از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰، ریاست مرکز تحقیقات مردم‌شناسی (انجوی) صداوسیما از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ از جمله سوابق اجرایی عبدالحسین لاله است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- تماشاخانه‌های شهر تهران در پایان هفته میزبان آثار مختلفی از کارگردانان با سابقه و جوان تئاتر است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به نمایش «این یک اعتراف است» با بازی فرزین محدث اشاره کرد. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، تماشاخانه‌های شهر تهران در پایان هفته میزبان آثار مختلفی از کارگردانان با سابقه و جوان تئاتر است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به نمایش «پدر» با بازی مسعود کرامتی و مهدی پاکدل اشاره کرد. علاوه بر این دو بازیگر بازیگر سینما و تئاتر، نکته جالب دیگر نمایش پدر حضور نسرین نصرتی بازیگر محبوب سریال پایتخت در این نمایش است، پدر تاکنون مورد استقبال تماشاگران واقع شده است. خونین زارمکان: پردیس تئاتر شهرزاد - سالن سهزمان: ۲۷ تیر تا ۰۴ مردادساعت: ۱۹:۱۵مدت زمان: ۵۰ دقیقهبها: ۳۵,۰۰۰ توماننویسنده و کارگردان: سهراب حسینیبازیگران: نسیم ادبیتهیه کننده: سهراب حسینیخلاصه: دختری جوان به تهران مهاجرت می‌کند و با مشکلاتی دست به گریبان می‌شود. صدای خنده حضار
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید پژوهشکده هنر، عصر روز یکشنبه (۲۳ تیرماه ۱۳۹۸) با حضور علیرضا اسماعیلی (سرپرست فرهنگستان هنر)، مدیران این فرهنگستان و اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده هنر برگزار شد. در این مراسم علیرضا اسماعیلی، از هادی ربیعی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و رئیس سابق پژوهشکده هنر)، برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی که در مدت مدیریت وی به انجام رسید، قدردانی کرد. وی همچنین، با اشاره به سوابق مدیریتی و علمی و اجرایی عبدالحسین لاله برای وی آرزوی توفیق روزافزون کرد. او تدریس در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد اسلامی (تهران‌مرکز)، دانشکده صداوسیما، دانشکده خبر، دانشگاه هنر تبریز و دانشکده نبی‌اکرم تبریز را در کارنامه خود دارد. مدیریت گروه ادب و هنر شبکه دو سیما از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲، ریاست دبیرخانه شورای هنر از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱، ریاست دفتر رئیس فرهنگستان هنر از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰، ریاست مرکز تحقیقات مردم‌شناسی (انجوی) صداوسیما از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ از جمله سوابق اجرایی عبدالحسین لاله است.
فراروفرارو1 هفته قبل
عبدالحسین لاله، عضو هیئت‌ علمی و رئیس گروه چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر، طی حکمی از سوی سرپرست فرهنگستان هنر به سمت سرپرست پژوهشکده هنر منصوب شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید پژوهشکده هنر، عصر روز یکشنبه (۲۳ تیرماه ۱۳۹۸) با حضور علیرضا اسماعیلی (سرپرست فرهنگستان هنر)، مدیران این فرهنگستان و اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده هنر برگزار شد. در این مراسم علیرضا اسماعیلی، از هادی ربیعی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و رئیس سابق پژوهشکده هنر)، برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی که در مدت مدیریت وی به انجام رسید، قدردانی کرد. وی همچنین، با اشاره به سوابق مدیریتی و علمی و اجرایی عبدالحسین لاله برای وی آرزوی توفیق روزافزون کرد. او تدریس در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد اسلامی (تهران‌مرکز)، دانشکده صداوسیما، دانشکده خبر، دانشگاه هنر تبریز و دانشکده نبی‌اکرم تبریز را در کارنامه خود دارد.
ایلناایلنا1 هفته قبل
عبدالحسین لاله، عضو هیئت‌ علمی و رئیس گروه چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر، طی حکمی از سوی سرپرست فرهنگستان هنر به سمت سرپرست پژوهشکده هنر منصوب شد. به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید پژوهشکده هنر، عصر روز یکشنبه (۲۳ تیرماه ۱۳۹۸) با حضور علیرضا اسماعیلی (سرپرست فرهنگستان هنر)، مدیران این فرهنگستان و اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده هنر برگزار شد. در این مراسم علیرضا اسماعیلی، از هادی ربیعی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و رئیس سابق پژوهشکده هنر)، برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی که در مدت مدیریت وی به انجام رسید، قدردانی کرد. وی همچنین، با اشاره به سوابق مدیریتی و علمی و اجرایی عبدالحسین لاله برای وی آرزوی توفیق روزافزون کرد. او تدریس در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد اسلامی (تهران‌مرکز)، دانشکده صداوسیما، دانشکده خبر، دانشگاه هنر تبریز و دانشکده نبی‌اکرم تبریز را در کارنامه خود دارد.
ایلناایلنا1 هفته قبل
عبدالحسین لاله، عضو هیئت‌ علمی و رئیس گروه چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر، طی حکمی از سوی سرپرست فرهنگستان هنر به سمت سرپرست پژوهشکده هنر منصوب شد. به گزارش ایلنا، مراسم تودیع رئیس پیشین و معارفه سرپرست جدید پژوهشکده هنر، عصر روز یکشنبه (۲۳ تیرماه ۱۳۹۸) با حضور علیرضا اسماعیلی (سرپرست فرهنگستان هنر)، مدیران این فرهنگستان و اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده هنر برگزار شد. در این مراسم علیرضا اسماعیلی، از هادی ربیعی (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و رئیس سابق پژوهشکده هنر)، برای انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی که در مدت مدیریت وی به انجام رسید، قدردانی کرد. وی همچنین، با اشاره به سوابق مدیریتی و علمی و اجرایی عبدالحسین لاله برای وی آرزوی توفیق روزافزون کرد. او تدریس در دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد اسلامی (تهران‌مرکز)، دانشکده صداوسیما، دانشکده خبر، دانشگاه هنر تبریز و دانشکده نبی‌اکرم تبریز را در کارنامه خود دارد.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

محب اهري