شرکتهای دانش بنیان

شرکتهای دانش بنیان

مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت سهامی نمایشگاههای بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، بهمن حسین زاده، گفت: ایران به عنوان یکی از ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه تولید قیر، این محصول را به ۱۹ کشور جهان صادر می‌کند. وی با بیان اینکه در سال ۹۸، صادرات قیر برای ایران ۴۵۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است، افزود: یازدهمین نمایشگاه قیر، آسفالت، عایق‌ها و ماشین آلات وابسته می‌تواند بر افزایش این میزان کمک کند؛ ضمن اینکه ۱۲۵ شرکت ایرانی تا ششم بهمن، آخرین دستاوردها و فناوری‌ها در حوزه راه و شهرسازی را در این قالب، در معرض دید مسئولان، علاقمندان و متخصصین این حوزه قرار می‌دهند. حسین زاده همچنین به حضور شرکتهای دانش بنیان نیز اشاره کرد و اظهارداشت: این شرکت‌ها موجب شده‌اند که فرایندهای برش، تخریب، نخاله برداری در آسفالت منجر به کاهش مصرف قیرو آسفالت تا میزان ۶۰ درصد کاهش هزینه‌های ترمیم را تجربه کنند. وی در پایان در مورد شرکت استارت آپ هایی در زمینه نفوذپذیری قیر، اندازه گیری نقطه نرمی قیر و نقطه اشتعال در این نمایشگاه اعلام کرد: این استارت آپ‌ها پروژه‌های زیادی با مشارکت دانشگاه‌های صنعتی شریف و امیرکبیر آماده کرده‌اند که می‌تواند به روند اجرای پروژه‌های راهسازی و عمرانی بسیار کمک کند. همچنین استارت آپ‌های دیگری نیز در این رویداد حصور دارند که با تکیه بر فن آوری نانو در اجرای آسفالت و چسب آسفالت جهت جلوگیری از بازسازی کامل جاده‌ها بر پایه کاهش هزینه‌ها و سهولت در اجرا اقدام کرده‌اند.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با نمایندگانی از شرکتهای دانش بنیان به آنکارا پایتخت جمهوری ترکیه سفرکرد. شرکت‌های حاضر در ترکیه با این هیئت از حوزه‌های مانند سلامت، فناوری ارتباطات و اطلاعات، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و مواد پیشرفته هستند. پس از آن در دومین روز از این سفر معاون علمی و فناوری کشورمان به استانبول می‌رود. استانبول بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور میزبان نشست تجاری و فناوری شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و ترک می‌شود. شرکت‌های ایرانی و ترک روابط و تعاملات خوبی با یکدیگر دارند و در این سفر توسعه این تعاملات دنبال می‌شود.

فهرست اولویتهای دارویی دانش بنیانها/ داروهایی که تا ۱۴۰۰ می‌آیند

13+
مهرمهر4 روز قبل
ایرناایرنا4 روز قبل
به گزارش ایرنا، شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش با حضور سازندگان و متخصصان صنعت نفت ایران با مشارکت بیش از ۱۴۰ شرکت داخلی و نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان، دست اندرکارا صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، برق و انرژی در مرکز نمایشگاههای بین المللی کیش برپا شده که به گفته معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد نیمی از شرکت کنندگان در این نمایشگاه را موسسه‌های دانش بنیان و شتاب دهنده تولید تشکیل می‌دهند. ناصر آخوندی در گفتگو با ایرنا، مهمترین رویکرد شانزدهمین نمایشگاه انرژی کیش را تقویت موسسه‌های دانش بنیان اعلام کرد و افزود: طبق بازدیدهای انجام شده، اکثر شرکت کنندگان در این نمایشگاه را موسسه‌های دانش بنیانی تشکل می‌دهند که کالاها و محصولات راهبردی و صادراتی تولید می‌کنند و این روند نشان می‌دهد که سیاستگذاری سازمان منطقه در حال تقویت است. ناصر آخوندی اضافه کرد: در قالب این تسهیلات، سالنی به وسعت ۳ هزار متر در یکی از شهرکهای صنعتی کیش، طراحی، بخش بندی و آماده ارائه به موسسه‌های دانش بنیان است. معاون اقتصادی منطقه آزاد کیش در پایان از مجموعه موسسه‌ها و شرکتهای دانش بنیان شرکت کننده در نمایشگاه انرژی دعوت کرد تا در مرکز نوآوری و دانشبنیان منطقه آزاد کیش حضور یابند. شانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش، شامگاه دوشنبه با رویکرد معرفی ظرفیت‌های داخلی و راهکارهای مقابله با آثار تحریم‌ در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی ایران با حضور ناصر آخوندی معاون اقتصادی و سرمایه ­گذاری سازمان منطقه آزاد کیش، مسئولان و مدیران معاونت اقتصادی، حوزه‌های مختلف مجموعه سازمان، محسن مظلوم فارسی مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، محمد رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با حمایت وزارت نفت و نیرو، در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی کیش گشایش یافت.
مهرمهر4 روز قبل
دکتر اسماعیل قادری فر در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص کارخانه‌های نوآوری گفت: کارخانه‌های نوآوری استارت آپ کمپ‌هایی هستند که در راستای حمایت از ایده‌ها و تربیت نیروی انسانی و متخصص برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان ایجاد شده‌اند. وی تاکید کرد: معاونت علمی برای تقویت زیست بوم نوآوری در کشور سعی دارد با بازسازی و بهسازی پهنه‌های صنعتی متروکه و پرهیز از ایجاد زیرساخت‌های زائد در دل شهر زیست بوم نوآوری را ایجاد کند. وی با اشاره به راه اندازی کارخانه نوآوری فارس گفت: شیراز دومین شهری است که دارای کارخانه نوآوری می‌شود. قادری فر عنوان کرد: پیش بینی شده این کارخانه با حضور مقامات رسمی کشور رسما افتتاح شود و در اختیار زیست بوم نوآوری قرار بگیرد. به گفته وی، برنامه ریزی کرده‌ایم که در همه استان‌هایی که این مزیت وجود دارد کارخانه نوآوری راه اندازی کنیم؛ بر اساس برنامه ریزی‌ها، تا پایان شهریور سال آینده، ۸ کارخانه دیگر راه اندازی شود.
ایمناایمنا6 روز قبل
قانون هوای پاک پس از تصویب جایگزین همه قوانین، آیین نامه‌ها و طرح‌های قبلی از جمله طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها شده و این در حالی است که طی دوسال گذشته هنوز ردیف بودجه‌ای برای این قانون مهم در نظر گرفته نشده است. به گفته کارشناسان بیشترین تاثیر آلودگی هوا در کلانشهرها ناشی از وجود ذرات معلق ۲٫۵ میکرون است که بر افزایش شاخص کیفی هوا اثر می‌گذارد. هر چند که هدف از تصویب قانون نفس افزایش روزهای سالم و پاک بوده اما جزیره‌ای عمل کردن سازمان‌ها و نهادهای مسئول این قانون را به سرنوشت قوانین متروکه دچار کرده است؛ بی دلیل نیست که شعار امسال روز ملی هوای پاک را «هوای پاک؛ اقدام وعمل» نامگذاری کرده‌اند. اشجعی می‌گوید: بیش از ۷۰ درصد قانون هوای پاک به دلیل تامین نشدن اعتبار برخی مصوبات پروژه‌ها و در اولویت نبودن آن، عملکرد سلیقه‌ای برخی مسئولان و نبود هماهنگی بین دستگاهها و سازمانها اجرا نشده است. وی خاطرنشان می‌کند: راهکار کاهش روزهای آلوده همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی برای تحقق قانون هوای پاک است چرا که در این قاانون محورها و راهکارهای مختلف پیش بینی شده است.
ایمناایمنا1 هفته قبل
وجود آلاینده‌های نوپدید در پساب را اثبات کردیمسیدی پور با اشاره به برگزاری نشست جامع کیفی منابع آب در هفته‌های اخیر، ادامه داد: موضوع پسماند از بین همه عوامل آلودگی منابع آب که استانهای مختلف در آن نشست ارائه کردند، مورد توجه آقای مهندس رجایی مدیرکل دفتر نظامهای بهره برداری و حفاظت منابع آب و آبفای وزارت نیرو قرار گرفت و بر چاره اندیشی برای جلوگیری از ورود آلودگی پسماندها به منابع آب سطحی و زیرزمینی تاکید کردند. مدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان این مطلب، خاطرنشان کرد: در زمینه پساب توانستیم آلودگی رودخانه‌ها را به دلیل وجود آلایندههای دارویی و هورمونی اثبات کنیم زیرا این آلایندهها نشانگرهای پساب شناخته می‌شود اما هنوز برای اثبات انتقال آلودگی پسماندها به منابع آبهای زیرزمینی و سطحی دستهایمان بسته است. وی اضافه کرد: با وجود این قرار است با کمک دانشگاهیان و شرکتهای دانش بنیان پروژهای را پیگیری کنیم که مارکرها «نشانگر» آلودگیهای پسماند در منابع آبی تعریف و تعیین شود؛ اگر این پروژه اجرا شود نفوذ شیرابه‌ها و آلودگی آن به منابع آب زیرزمینی و سطحی استان را می‌توان اثبات کرد. مدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با تاکید بر اینکه وجود پسماندها منابع آب و سلامت مردم را تهدید می‌کند، گفت: ما برای جلوگیری از این معضل در حد توان اقداماتی داشتیم از جمله می‌توان به شناسایی و معرفی محلهایی برای دفن پسماندهای شهری و روستایی اشاره کرد که در حریم منابع آبی استان نیستند. پایش سایت پسماند اصفهان در دستور کار استمدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا درخصوص وضعیت سایت کارخانه پسماند اصفهان و جلوگیری از نفوذ شیرابه‌ها به منابع آب زیرزمینی مطالعاتی انجام شده است یا خیر؟ گفت: در سالهای اخیر در سایت پسماند اصفهان در این زمینه اقدامی نشده است اما پایش این سایت نیز در دستور کار قرار دارد؛ البته مسئله نفوذ شیرابه این سایت به منابع آب به تحقیق و بررسی دقیق و مطالعات زمین شناسی نیاز دارد زیرا نمی‌دانیم وضعیت ساختار زمین شناسی محل به چه شکلی هست و آیا در انتقال شیرابه‌های موجود مکانیزم و رفتار ساختار‌های زمین شناسی به چه نحوی عمل می‌کند.
مهرمهر1 هفته قبل
حافظی با اشاره به این مطلب، بیان کرد: در حال حاضر دو تیم کارگزاری در جاکارتا مسئولیت راهبری و هدایت شرکت‌های علاقه‌مند به صادرات در کشور اندونزی را بر عهده دارند. حافظی بیان کرد: تجهیزات پزشکی پیشرفته ایران در اندونزی از نظر قیمتی رقابتی است و توانایی تولید مشترک این تجهیزات در اندونزی وجود دارد. همچنین در حوزه محصولات پلیمری، مستربچ و کامپاند نیز ایران دارای مزیت رقابتی در اندونزی است و می‌توان برای صادرات این محصولات نیز اقدام کرد. دفاتر کارگزاری معاونت در این کشورها آمادگی کامل برای ارائه خدمات بازاریابی و توسعه صادرات را دارند. وی ادامه داد: مساله مهم دیگری که در اندونزی مشهود است برنامه ویژه دولت برای توسعه راه‌های مواصلاتی در این مجمع الجزایر است.
ایمناایمنا1 هفته قبل
وی انقلاب چهارم صنعتی را موضوع جدیدی دانست و گفت: مشکلات فرآروی حوزه صنعت، معدن و تجارت را از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان باید حل کرد. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه سامانه تاپ سال گذشته رونمایی شد، افزود: عملکرد سامانه تاپ در استان‌ها را داریم، هدف گذاری از بنگاه‌های فعال انجام داده‌ایم و درصدی از بنگاه‌های فعال را مشخص کرده‌ایم. قبادیان در خصوص ارکان طرح تاپ نیز تشریح کرد: واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان واحدهای تقاضا محور ثبت نام کرده‌اند که می‌خواهیم رفع نیازهای فناورانه و تخصصی آنها را با حداقل هزینه انجام دهیم. وی گفت: در طرف عرضه نیز اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: هدف گذاری شده که حداکثر ۱۰ درصد از طرح را به صورت پایلوت در سال ۹۸ اجرا کنیم و ۱۰ استان اول از جمله اصفهان، فارس، آذربایجان غربی و شرقی، خوزستان، سمنان، هرمزگان بنگاه‌های خود را ثبت نام کردند.
مهرمهر1 هفته قبل
برای کاهش میزان آلودگی هوا دو راهکار اساسی وجود دارد؛ یکی حذف عامل آلاینده‌ها و منابع انتشار و دیگری به کارگیری فناوری‌های کاهش آلودگی‌های ناشی از مصرف. دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: ستاد از هر طرح فناورانه‌ای که بتواند مشکل‌گشای این معضل باشد، حمایت می‌کند. هر طرح فناورانه که منجر به کاهش آلاینده‌ها، کاهش منابع مصرفی سوخت‌های فسیلی اعم از سیستم‌های ثابت و متحرک شود می‌تواند مورد حمایت ستاد قرار گیرد. به گفته قانعی، استفاده از سوخت‌های زیستی نظیر گازوئیل و بنزین سوختی آلودگی هوا را کاهش می‌دهد. این یکی از طرح‌های ستاد توسعه زیست‌فناوری برای کاهش آلاینده‌ها است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدرتامین (تاصیکو) گفت: اولین شتابدهنده بخش معدن با همکاری و مشارکت شرکتهای دانش بنیان تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود. به گفته وی هم اکنون شرکتهای تابعه با تکیه به دانش جوانان ایرانی مانع از خروج ارز از کشور شده‌اند و براساس اعلام صاحبنظران و متخصصان قطعات بومی سازی شده کیفیتی مشابه قطعات وارداتی دارند. بنا به گفته سلیمانی، پس از برگزاری جلسات متعدد و کاربردی با هیات مدیره و مدیران تاصیکو تصمیم به راه اندازی شتابدهنده بخش معدن با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان گرفته شد و اولین شتاب دهنده تا پایان امسال راه اندازی می‌شود. وی درباره عملکرد ۹ ماهه شرکتهای تابعه تاصیکو نیز اظهار کرد: بررسی عملکرد شرکتهای تابعه به پایان رسیده است و گزارش آن طی روز‌های آینده از سوی روابط عمومی صدرتامین به رسانه‌ها اعلام خواهد شد. تمامی مدیران تاصیکو براساس برنامه اقدامات را در دستور کار خود قرار داده‌اند و سهامداران با خیال آسوده از سهم خود نگهداری کنند.
مهرمهر1 هفته قبل
وی با اشاره به همکاری شهرداری و معاونت علمی برای استفاده از پهنه‌های متروکه و تغییر کاربری آنها به کارخانه‌های نوآوری گفت: از سال گذشته زمینه ایجاد کارخانه‌ای نزدیک به میدان آزادی در کارخانه متروکه‌ای فراهم شد و امسال به مرحله رونمایی رسمی رسید. قادری فر افزود: کارخانه نوآوری آزادی در فضای ۱۸ هزار متری که از سال گذشته تیم‌های استارت آپی در آن آغاز به کار کرده بودند اکنون محلی برای استقرار جوانان مستعد است. متروکه نساجی در یزد محل تجمع استارت آپ‌ها می‌شودقادری فر افزود: همچنین سومین کارخانه نوآوری نیز قرار است در یزد راه اندازی شود که استارت آن نیز خورده است؛ کارخانه نوآوری یزد در محل کارخانه متروکه نساجی درخشان با ۱۰هزار متر مربع ایجاد خواهد شد. وی همچنین به کارخانه نوآوری در مشهد که در مجاورت دانشگاه فردوسی مشهد است اشاره کرد و افزود: کارخانه نوآوری مشهد در محل کارخانه نوشابه سازی با ۱۵هزار متر مربع ایجاد خواهد شد. وی تاکید کرد: ما در حال برنامه ریزی هستیم که در تمام استانهایی که ظرفیت کارخانه نوآوری دارند این مکان را راه اندازی کنیم.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
کاهش ارزبری ۵۰۰ میلیون یورویی در اولین میز تعمیق ساخت داخل فولادوی ساخت داخل را جزو استراتژی‌های کشور دانست و گفت: امروز اولین میز تعمیق ساخت داخل فولاد با یک تفاهم نامه به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو بسته می‌شود. معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین گفت: اطلاعات دقیق از میزان نیاز واحدها و اطلاعات لازم در خصوص توان ساخت داخل را در حوزه فولاد باید به دست آوریم. غریب پور فولاد را از ظرفیت‌های درخشان کشور دانست که دشمن آن را بشدت مورد حمله قرار داده است و بیان کرد: ساختار ساخت داخل در ایمیدرو تشکیل شده است و فولادسازان هم باید ساختار ساخت داخل ایجاد کنند. وی با بیان اینکه تفاهم نامه‌های امسال در حوزه ساخت تجهیزات فیزیکی است، گفت: انجمن قطعه سازان صنعت فولاد همانند انجمن تولیدکنندگان فولاد باید ایجاد بشود. گفتنی است که در بخش اول این مراسم ۳ تفاهم نامه مختلف به صورت جداگانه میان ۶ بخش مختلف در راستای حمایت از داخلی سازی و ساخت داخل به امضا رسید.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود برومند، ظهر یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات پارک علم و فناوری شیراز در مورد شرایط سختی که در مقابل فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد، اظهار داشت: آنچه باید رخ دهد، حس درک متقابل است و اگر نمی‌توانیم اقدامی برای بهبود شرایط این شرکت‌ها انجام دهیم، حداقل کارشان را سخت‌تر نکنیم. وی بیان کرد: در شرایط تحریم‌ها گردش مالی شرکت‌ها خوب نیست و سازمان‌های دولتی باید شرکت‌های دانش بنیاد را حمایت کنند. معاون وزیر علوم عنوان کرد: باید نگاه راهبری به این موضوع داشته باشیم و فکر کنیم که در استان و منطقه چه کارهایی برای بهبود عملکرد این شرکت‌ها می‌توان انجام داد. برومند بیان کرد: شرکت‌های بزرگی از قبل وجود دارند که در حال حاضر نمی‌توانند به راحتی به عرصه رقابت وارد شوند و در این زمینه باید قابلیت این شرکت‌های بزرگ بازسازی شود. وی گفت: در بحث تحقیق و توسعه به علت تحریم‌ها نمی‌توان کاری انجام داد و تنها سه درصد از سرانه کشور به بحث تحقیق و توسعه تخصیص یافته است و حتی باید ذکر کرد که تولید دانش و مقالات با کیفیت آی اس آی نیز کم شده است.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحسین شاهوردی امروز در حاشیه افتتاح برج فناوری رویان گفت: ماموریت اصلی پژوهشگاه رویان تحقیق و پژوهش است که سعی و تلاش شده پژوهش‌های ما براساس نیاز جامعه انجام بگیرد. شاهوردی با اشاره به برج فناوری رویان که در مجاورت با مرکز خدمات درمانی تخصصی و مراکز تحقیقاتی است، گفت: هر پژوهشکده در کنار خود مراکز خدمات تخصصی دارد و اولین استفاده کننده نتایج تحقیق مرکز خدمات تخصصی ما به شمار می‌روند. رئیس پژوهشگاه رویان ادامه داد: برخی از محصولات این مجموعه قابلیت تجاری سازی دارد و با تمام توان در تلاش هستیم تا این موضوع محقق شود. شاهوردی افزود: بدین واسطه می‌توانیم شاهد ورود محصولات تجاری سازی در بازار باشیم. وی خاطرنشان کرد: یکی از شرکتهای دانش بنیان رویان توانسته پروژه هایی را در حوزه سلول‌های بنیادی دنبال کند که به تولیداتی دست یافته و در صدد است دانش فنی خود در زمینه سلول‌های بنیادی را به کشورهایی مانند اندونزی بفروشد.
مهرمهر1 هفته قبل
وی با بیان اینکه برج فناوری رویان دانشمندان زیادی همچون دکتر بهاروند دارد، افزود: زیست بوم علم و فناوری باید در این مجموعه ایجاد شده و به واسطه آن شرکتهای دانش بنیان متشکل از جوانان راه اندازی شوند. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: برج فناوری رویان نقطه عطفی است برای ایجاد شرکتهای دانش بنیانی که جوانان و فارغ التحصیلان مدیران آنها هستند. وی با اشاره به راه اندازی برج فناوری رویان افزود: این باعث می‌شود که رویان بخشی از درآمد خود را به واسطه برج فناوری بدست آورد و کمتر به بودجه دولتی وابسته باشد و تحولات بنیادی را با کارهای خودش انجام دهد که نشان دهنده تحول رویان است. وی در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از برج فناوری رویان گفت: هر موقع که به پژوهشگاه رویان می‌آیم، کارهای جدیدی انجام داده‌اند. این برج در راستای ایجاد یک اکوسیستم فناوری است که حرکت بسیار قابل توجهی به شمار می‌رود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 هفته قبل
راضیه علی رضایی مدیر بومی سازی شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان در گفتگو با اقتصادنیوز، با اعلام این مطلب گفت: در این راستا سیاست اتخاذ شده به سه بخش فرهنگ سازی، آموزش و افزایش ریسک¬پذیری مدیران و اعتماد به تولیدکنندگان داخلی تقسیم شده است. وی افزود: بومی سازی نه به معنای صرف مهندسی معکوس تجهیزات خارجی و استخراج دانش نهفته در آن بلکه در معنای گسترده­تر، بهینه و به­روزرسانی اقلام مورد نیاز، منطبق با نیازها و شرایط داخلی است. مدیر بومی سازی شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان تاکید کرد: بومی کردن بیش از ۶۰۰۰ قطعه مورد استفاده در زنجیره تولید فولاد با توجه به شرایط اقلیمی و مهندسی داخلی در مدت زمان ۴ سال از برنامه­‌های شرکت سرمایه گذاری پارسیان در حوزه بومی سازی است که از خروج میلیون­ها دلار ارز از کشور جلوگیری می­کند. در این رابطه بیش از ۲۵۰۰ دفترچه ساخت که عموما مربوط به قطعاتی با فناوری­های برتر بوده تهیه شده و در اختیار سازندگان داخلی قرارداده شده است. وی خاطر نشان کرد: امیداست با حمایت مدیران، شرکتهای دانش بنیان بزودی کشورمان را به عنوان یک عرضه کننده خدمات فنی و مهندسی عرصه فولاد در منطقه معرفی کند.
مهرمهر2 هفته قبل
وی در رابطه با نحوه استفاده شرکت‌های دانش بنیان از این خدمات اظهار کرد: شرکت‌ها می‌توانند برای استفاده از پیشخوان خدمات مشاوره، خدمات توانمندسازی و تجاری‌سازی و حضور در نشست‌های پرسش و پاسخ در سامانه bizservices. ir درخواست خود را ثبت کنند. پیشخوان مشاوره توسعه فنی تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمیبا توجه به اهمیت صنایع نفت گاز و پتروشیمی، شرکت‌های دانش بنیان بسیاری در این حوزه فعال هستند. پیشخوان شرکت‌های دانش بنیان حوزه الکترونیک، مخابرات، قدرت، لیزر، تجهیزات پزشکی و داروبا هدف توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه‌های الکترونیک، مخابرات، قدرت، لیزر، سامانه‌های هوشمند و تجهیزات پزشکی پیشخوان تخصصی در این زمینه راه اندازی شده است. پیشخوان مشاوره فنی محصولات حوزه دارو و محصولات در حوزه موادپیشرفته در سرفصل‌های نانوفناوری، متالورژی استخراجی، متالورژی صنعتی (انتخاب مواد، ریخته‌گری، جوشکاری، شکل‌دهی و حفاظت مواد و خوردگی)، سرامیک از دیگر پیشخوان‌های راه اندازی شده هستند. «نفت»، «گاز»، «پتروشیمی»، «الکترونیک»، «مخابرات»، «قدرت»، «لیزر»، «سامانه‌های هوشمند»، «تجهیزات پزشکی»، «دارو»، «نانوفناوری»، «متالورژی» و «سرامیک» حوزه‌های هستند که در آنها پیشخوان تخصصی و فنی راه اندازی شده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمایشگاه تکنولوژی عمان یکی از رویدادهای پرمخاطب در حوزه فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات است که هر سال به میزبانی مسقط پایتخت عمان برپا می‌شود. در این نمایشگاه بین‌المللی فعالان و علاقه‌مندان به این حوزه از سراسر دنیا مشارکت می‌کنند و آخرین دستاوردهای خود را به نمایش می‌گذارند. تعداد بازدیدکنندگان اعلام شده نشان می‌دهد که این نمایشگاه بالاترین رکورد جذب مخاطبان طی ۲۵ سال گذشته را داشته است. با توجه به اهمیت بالای این اتفاق، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حضور مستقل دانش‌بنیان‌ها در این نمایشگاه حمایت می‌کند. این نمایشگاه ۲۵ فروردین سال آینده برپا می‌شود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، صاحبان ایده و استارت‌آپها را به تاسیس تعاونی‌های دانش بنیان و حمایت از آنها دعوت کرد. وی ادامه داد: بخش تعاون همواره ورود به عرصه‌های نو اقتصادی را به عنوان استراتژی توسعه گرا مدنظر قرار داده و تلاش کرده از ارائه الگوی پیش برنده در عرصه‌های نوین سرمایه‌گذاری به عنوان ابزار ترویجی عملی بهره ببرد. ارائه الگوی روستا تعاون، ‌ ایجاد تعاونی‌های خدماتی و بهداشتی، تعاونی‌های دهیاری و تعاونی‌های توسعه عمران شهرستانی از جمله الگوهای پیشرو در فضای عمومی کشور بوده‌اند. مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون خاطرنشان کرد: به منظور توسعه و تقویت مراکز نوآوری در بخش تعاون، به تامین تضامین اعتباری مورد نیاز تعاونی‌های دانش بنیان کمک کرده و طرح‌های خلاقانه و نوآور در تسهیلات و منابع اعتباری را در اولویت قرار داده‌ایم. تشویق صاحبان ایده به تشکیل تعاونی‌های دانش بنیانمحمدی از جمله وظایف مراکز نوآوری را، شناسایی نخبگان و پژوهشگران توانمند، تشکیل گروههای پژوهشی و تشویق افراد به تاسیس شرکتهای دانش بنیان ذکر و اظهار کرد: مراکز نوآوری ضمن ایجاد زمینه مهارت آموزی و بروز خلاقیت و فراهم کردن بستر رشد و پرورش ایده‌های نو، بستر مناسب برای کارآفرینی و اشتغال و تجاری سازی محصولات تعاونی‌ها را به وجود می‌آورند. وی گفت: بخش تعاون برای بروز شدن و پوس اندازی، ناگزیر از ورود به عرصه اقتصاد دانش محور و استارت‌آپی است از این رو افراد صاحب ایده و استارت‌آپها را به تاسیس تعاونی‌های دانش بنیان و حمایت از آنها تشویق و دعوت می‌کنیم.
مهرمهر3 هفته قبل
دکتر مصطفی قانعی در خصوص بودجه ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری به خبرنگار مهر گفت: بودجه‌ای که برای این ستاد پیشنهاد شده نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است. وی با بیان اینکه این بودجه متعلق به ستاد توسعه زیست فناوری است، بیان کرد: اما توسعه شرکتهای دانش بنیان زیست فناوری به واسطه بودجه ستاد امکان پذیر نیست. دبیر ستاد زیست فناوری گفت: این بودجه‌ها باعث توسعه واکسن، دارو، کشت بافت و فعالیت شرکتهای دانش بنیان حوزه زیست فناوری می‌شود. وی با اشاره به دیگر رویکرد بودجه‌ای در حوزه زیست فناوری گفت: یکی از اقدامات ما در حوزه زیست فناوری ارائه گزارشی به شورای عالی انقلاب فرهنگی بود؛ در این گزارش تاثیر زیست فناوری در اقتصاد کشور را مشخص کرده‌ایم. قانعی با تاکید بر تاثیر اقتصاد زیستی در اقتصاد کشور گفت: سازمان برنامه و بودجه می‌تواند بعد از اختصاص این میزان بودجه، پیگیری کند و ببیند سال به سال تا چه حد زیست فناوری در اقتصاد کشور تاثیر گذار بوده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر جلیل کوهپایه زاده در پیامی ویدیویی به مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: خوشحالم که بعد از دو سال، شاهد ثمرات حرکت پژوهشگران و کارکنان دانشگاه در مسیر رسیدن به دانشگاه نسل سوم هستیم و وظیفه همه ماست که به رغم همه مضیقه‌های مالی، زمینه تداوم فعالیت پژوهشگران و فناوران دانشگاه را با کمترین چالش فراهم کنیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به این که این دانشگاه از دو سال پیش حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم را آغاز کرده و در این مسیر موفقیت‌های قابل توجهی داشته است تحقق این هدف بزرگ را مستلزم نوعی دگردیسی فرهنگی عنوان کرد. وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال کمبودهای مالی در این حوزه تا حد زیادی برطرف شود و با اعتباراتی که به صورت وام یا کمک سازمان‌های مردم نهاد، ارتباط با صنعت و … تامین می‌شود، منابع مالی مورد نیاز پژوهشگران تامین شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلام پیگیری ایجاد حداقل یک مرکز رشد در هر یک از دانشکده‌های دانشگاه به منظور توسعه فعالیت‌های پژوهشی و استارتاپی اظهار داشت: تلاش داریم با ارتباطاتی که با صندوق‌ها و سایر مجموعه‌های دولتی برقرار می‌کنیم و همچنین از طریق فن بازارها زمینه تجاری سازی دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان دانشگاه را فراهم کنیم. وی با تاکید بر ضرورت گسترش پژوهش‌های کاربردی ابراز امیدواری کرد که در آینده علاوه بر محصولات و دستاوردهای تحقیقاتی شاهد گسترش حوزه‌های اولویت دار فناوری نظیر علوم شناختی، طب بازساختی و نانوفناوری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز باشیم که علاوه بر انتشارات کیفی با استنادات بالا و ارتقای رتبه علمی دانشگاه در مسیر تحقق اهداف دانشگاه نسل سوم نیز مثمرثمر خواهد بود.
مهرمهر3 هفته قبل
در کارخانه نوآوری آزادی نیز تعداد قابل توجهی از جوانان تحصیل کرده با انگیزه و علاقه برای پیشرفت کشور در حال تلاش هستند که قابل تقدیر است. وی ادامه داد: دولت، مجلس و قوه قضاییه باید حمایت‌های حقوقی و قانونی از شرکت‌های دانش‌بنیان را داشته باشند. در برخی از بخش‌هایی که این شرکت‌ها فعال هستند خلاهای قانونی و نبود بستر حقوقی وجود دارد که باید رفع شود. امیری بیان کرد: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشکلات حقوقی این شرکت‌ها جمع آوری می‌شود تا در بخش‌های مربوط به دولت با تصویب‌نامه یا لوایح جدید اقدام کنیم. به گفته وی، راه اندازی این کارخانه نوآوری اقدامی ارزشمند برای توسعه، رونق تولید، اشتغالزایی و ارتقای سطح معیشت مردم است و همه باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات این حوزه را رفع کنیم.
مهرمهر4 هفته قبل
اهمیت شبکه ملی اطلاعات در حدی است که پیش از این نیز مقام معظم رهبری بارها بر لزوم ایجاد شبکه ملی اطلاعات تاکید داشته‌اند و کوتاهی در این خصوص را گوشزد کرده‌اند. * با وجود اینکه از زمان مسئولیت شما در وزارت ارتباطات به عنوان وزیر ارتباطات دولت دهم، موضوع شبکه ملی اطلاعات مطرح بوده، اما همچنان پیاده سازی کامل این شبکه با اما و اگرهایی مواجه است. به عنوان نخستین سوال، هدف از اجرای شبکه ملی اطلاعات چه بوده و روند اجرای این پروژه ملی چگونه پیش می‌رود؟ شبکه ملی اطلاعات از سال ۸۹ در برنامه پنجم توسعه به تصویب رسید و دو هدف اصلی را دنبال می‌کرد. اما به هر حال کم و کاستی‌های مشخصی نیز در ارائه خدمات شبکه ملی اطلاعات دیده شد. چرا که هم اکنون «شبکه ملی ارتباطات» محقق شده است؛ اما زمانی که در مورد «شبکه ملی اطلاعات» حرف می‌زنیم منظورمان زیرساختهای اطلاعاتی شامل مراکز داده، نرم افزارها و خدمات پایه‌ای مانند نقشه، پیام رسان، موتورجستجو و مسیریاب است.
مهرمهر4 هفته قبل
دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع بدون نیاز به برق شهر و عملکرد توسط باتری بوده و دارای میکرو کنترلر صنعتی هوشمند است. تصفیه هوا و بخارساز خانگی HVAPدستگاه تصفیه هوا و بخارساز خانگی HVAP با ابعادی متوسط توانایی جذب ذرات و تصفیه هوا با راندمانی بالا را دارد. بدین‌صورت که فیلترهای موجود در این دستگاه ذرات معلق فوق ریز با ابعاد بالای دهم میکرون را با راندمان ۹۹ درصد تصفیه می‌کند. این دستگاه دارای قابلیت ارسال داده‌های پایش آلودگی هوا از محل نصب خود (به کمک سیستم GPRS) به فضای اینترنت می‌باشد. این دستگاه به منظور پایش هوای محیط کارخانجات، سطح شهر و دیگر محیط‌های بسته به کار می‌رود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
کارشناسان امور اقتصادی، افزایش تولید و خودکفایی کشور، ماندگاری جمعیت در روستاها، کاهش حاشیه نشینی و پیامدهایی مانند مشاغل کاذب، فقر و آسیب‌های اجتماعی را از پیامدهای توسعه اقتصادی روستا‌ها و مناطق محروم می‌دانند می‌دانند. از سوی دیگر بانک پارسیان با مبلغ ۳، ۶۰۰ میلیارد ریال در طرح تأمین مالی گازرسانی به مناطق مختلف به خصوص مناطق روستایی وارد شده است. این بانک در سال ۹۸ مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال، در سال۹۶ مبلغ ۸، ۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات را به شرکت ارائه کرده است. همچنین در سال ۹۵ از سوی بانک پارسیان مبلغ ۵، ۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت بازرگانی دولتی تعلق گرفته که در حال حاضر این مبلغ تسویه شده است. این شرکت‌ها با ساختار متفاوت اشتغال، کم‌‌تر در برابر شوک‌های اقتصادی آسیب‌ پذیرند و به دلیل انگیزه‌های کارآفرینی و نوآوری بیش‌تر، موجب رشد فعالیت‌های مولد اقتصادی و توسعه فناوری می‌شوند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، عیسی منصوری امروز سه شنبه در حاشیه سومین کنفرانس ملی کارآفرینی در دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: از نظر ما نظام اجرایی و حکمرانی کشور وارد موج کارآفرینی نشده و علیرغم آنکه از کارآفرینی سخن می‌گوییم در حوزه سیاستگذاری وارد دوره کارآفرینی نشده‌ایم و بسیاری از قواعد و قوانین ما در این حوزه متعلق به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل است. معاون وزیر کار با بیان اینکه نظام آموزش عالی کشور فاصله زیادی با نظام کارآفرینی دارد، گفت: ما در وزارت کار به دنبال این هستیم که به عنوان سیاستگذار، کارآفرینی اختصاصی را نهادینه و برای جبران محدودیتهای پیش رو بر ایجاد اکوسیستم اختصاصی کارآفرینی تمرکز کنیم. طرح کارورزی از سر گله‌مندی نظام آموزش رسمی اجرا شدمنصوری تصریح کرد: به دلیل گله‌مندی که از نظام آموزش رسمی داشتیم اموری مثل کارورزی را پیشنهاد کردیم. وی گفت: متاسفانه در حوزه توسعه کارآفرینی اتفاق مطلوبی رخ نداده و فرصت تجربه کردن را فراهم نکرده‌ایم از این رو امیدواریم با مجموعه اقدامات صورت گرفته در زمینه راه اندازی کافه‌های کارآفرینی، بنیادهای ملی کارآفرینی و آموزش از دوران پیش از مدرسه بتوانیم به توسعه فعالیتهای کارآفرینی و شکوفایی استارت‌آپها کمک کنیم. با این وجود بسیاری از همسایگان ما مثل ترکیه در رتبه جهانی کارآفرینی جلوتر هستند ولی ما در سالهای اخیر جزو ۵ کشور اولی بودیم که به یکباره ۱۲ رتبه پیشرفت کردیم.
مهرمهر1 ماه قبل
وی با بیان اینکه این آلودگی هوا یک موضوع پیچیده‌ای است که با یک نسخه واحد، قابل حل نیست، عنوان کرد: برای کاهش میزان آلودگی هوا دو راهکار اساسی وجود دارد؛ یکی حذف عامل آلاینده‌ها و منابع انتشار و دیگری به کارگیری فناوریهای کاهش آلودگی‌های ناشی از مصرف. اسماعیلی با اشاره به طرح هایی که مد نظر ستاد برای حمایت در راستای کاهش آلودگی هاست خاطر نشان کرد: هر طرح فناورانه که منجر به کاهش آلاینده‌ها، کاهش منابع مصرفی سوخت‌های فسیلی اعم از سیستمهای ثابت و متحرک شود می‌تواند مورد حمایت ستاد قرار گیرد. به گفته وی، ضمانت اجرایی این طرح‌های فناورانه در حوزه آلودگی هوا به سیستم‌های دولتی بر می‌گردد. طرحهای فناورانه‌ای که از سوی سازمان‌های بهره‌بردار پیشنهاد و حمایت شوند در اولویت حمایت ستاد نیز قرار خواهند گرفت. استاد دانشگاه تربیت مدرس (گروه محیط زیست) خاطر نشان کرد: تفاهم نامه‌ای با سازمان محیط زیست داریم که امیدواریم منجر به همکاری‌های خوبی در حوزه کاهشی آلودگی هوا و آب در محیط زیست شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
معاون وزیر کار درآمد حاصل از فروش شرکتهای دانش بنیان در ایران را بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: نظام اجرایی و حکمرانی کشور وارد دوره کارآفرینی نشده و قواعد و قوانین کارآفرینی ما متعلق به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل است. به گزارش ایسنا، عیسی منصوری امروز سه شنبه در حاشیه سومین کنفرانس ملی کارآفرینی در دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرد: از نظر ما نظام اجرایی و حکمرانی کشور وارد موج کارآفرینی نشده و علیرغم آنکه از کارآفرینی سخن می‌گوییم در حوزه سیاستگذاری وارد دوره کارآفرینی نشده‌ایم و بسیاری از قواعد و قوانین ما در این حوزه متعلق به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل است. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در راه‌اندازی این بنیادها گفت: اینکه دست استارت‌آپها را یک به یک بگیریم خوب است ولی معتقدیم در حوزه آموزش و توسعه کارآفرینی باید محوریت کار را به دست بخش خصوصی سپرد و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد. وی افزود: به دلیل گله‌مندی که از نظام آموزش رسمی داشتیم اموری مثل کارورزی را پیشنهاد کردیم. کارورزی بیش از آنکه یادگیری یک مهارت باشد تمرین عملی تجربه کارآفرینی است و در این راستا کار دیگری که آغاز کردیم شروع کارآفرینی از دوره ما قبل مدرسه است تا خلاقیت از آن دوره منتقل و تجربه شود.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
پیام خوزستان - اهواز- رییس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: اثرگذاری دانشگاه‌ها در جامعه و به خصوص در بخش صنعت باید لمس شود و آن زمان است که جامعه و دولتمردان قدر ارزش‌های دانشگاه را می‌دانند. رییس پارک علم و فناوری خوزستان ادامه داد: برگزاری جشنواره‌های ایتاپ (ایده تا پدیده) می‌تواند در زمینه شناسایی استعدادهای برتر و سوق دادن آن‌ها به سمت صنعت و پارک علم و فناوری موثر باشد. رییس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: زنجیره هدایت و حمایت دانشگاهیان برای تبدیل علم آن‌ها به فناوری باید تکمیل شود؛ پارک علم و فناوری در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد و همواره در حامی استعدادهای برتر است. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: شرکت‌های مرکز رشد و دانش بنیان نهال‌های نوپایی بوده که نیازمند توجه بیشتری هستند. برچسب‌هاخوزستان اهواز پارک علم و فناوری

به انتهای لیست رسیدید