شرکت آب منطقه‌ای اصفهان

شرکت آب منطقه‌ای اصفهان

ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/اصفهان معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از تحویل حقابه کشاورزان شرق و غرب اصفهان از فردا ۲۱ آبان ماه به مدت ۲۰ روز خبر داد و گفت: حجم آب توزیعی زاینده‌رود برای کشاورزان در این مدت ۱۲۰ میلیون مترمکعب است. حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: امروز دوشنبه ۲۰ آبان ماه ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۴۲۵ میلیون مترمکعب و ورودی آن ۱۳ و خروجی سد ۲۴ مترمکعب بر ثانیه است. وی تأکید کرد: خروجی سد زاینده از فردا سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه جهت توزیع آب کشت پاییزه کشاورزان غرب و شرق اصفهان به مدت ۲۰ روز افزایش پیدا خواهد کرد. وی در خصوص تحویل حقابه زیست محیطی زاینده‌رود نیز، توضیح داد: تحویل حقابه زیست محیطی زاینده‌رود و جریان آب در اصفهان ارتباط مستقیمی با بارش‌های پاییزه و زمستانه دارد. ساسانی یادآور شد: تا امروز از بند شاخ کنار بیش از ۵ میلیون مترمکعب آب روانه تالاب گاوخونی شده است.
اصفهان امروزاصفهان امروز19 ساعت قبل
۲۰ آبان ۱۳۹۸, ۱۲:۲۰ / کد خبر:۷۷۳۸۴ معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از تحویل حقابه کشاورزان شرق و غرب اصفهان از فردا ۲۱ آبان ماه به مدت ۲۰ روز خبر داد و گفت: حجم آب توزیعی زاینده‌رود برای کشاورزان در این مدت ۱۲۰ میلیون مترمکعب است. حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: امروز دوشنبه ۲۰ آبان ماه ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۴۲۵ میلیون مترمکعب و ورودی آن ۱۳ و خروجی سد ۲۴ مترمکعب بر ثانیه است. وی تأکید کرد: خروجی سد زاینده از فردا سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه جهت توزیع آب کشت پاییزه کشاورزان غرب و شرق اصفهان به مدت ۲۰ روز افزایش پیدا خواهد کرد. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه حجم آب توزیعی برای کشاورزان شرق و غرب اصفهان ۱۲۰ میلیون مترمکعب است، افزود: بعدازاین مدت با توجه به نیاز آبی کشاورزان و همچنین بارش‌های زمستانه و دمای هوا، به احتمال زیاد آب در اواخر اسفندماه برای نوبت دوم آبیاری تحویل کشاورزان داده خواهد شد. وی در خصوص تحویل حقابه زیست محیطی زاینده‌رود نیز، توضیح داد: تحویل حقابه زیست محیطی زاینده‌رود و جریان آب در اصفهان ارتباط مستقیمی با بارش‌های پاییزه و زمستانه دارد. ساسانی با تأکید بر اینکه متأسفانه در سال آبی جاری تاکنون بارش‌های خوبی در سرشاخه‌های کوهرنگ نداشته‌ایم، اظهار کرد: در حال حاضر میزان بارش‌ها در ایستگاه شاخص زاینده‌رود (چلگرد) ۵۹ میلیمتر است که در مدت مشابه سال گذشته ۷۷ میلیمتر و در متوسط بلندمدت ۱۱۹ میلیمتر بوده است. وی با بیان اینکه میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۴۸ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: در شرایط فعلی بارش‌ها نیازمند صرفه‌جویی در مصرف آب بخش‌های شرب، بهداشت، کشاورزی و صنعت هستیم. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص حقابه تالاب گاوخونی در سال آبی جدید، اظهار کرد: مصمم به تأمین حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی هستیم، اما این مشروط به میزان بارش‌ها و حجم مخزن سد زاینده‌رود دارد و امیدواریم با شروع بارش‌های مطلوب بتوانیم حقابه زیست محیطی زاینده‌رود را تأمین کنیم. وی با تأکید بر اینکه آب همچنان وارد تالاب گاوخونی می‌شود، گفت: زمانی که توزیع آب کشاورزی می‌شود، آب به دشواری به پایین‌دست و تالاب می‌رسد، چراکه آب به شبکه‌های آبیاری کشاورزی هدایت می‌شود، اما در تلاشیم تا شرایط را تا زمان توزیع آب کشت پاییزه برای گاوخونی حفظ کنیم. ساسانی یادآور شد: تا امروز از بند شاخ کنار بیش از ۵ میلیون مترمکعب آب روانه تالاب گاوخونی شده است. وی با تأکید بر اینکه امیدواریم با توجه به میزان پایین بارش‌ها مشکلی برای تأمین آب شرب پیش نیاید، تصریح کرد: آب یک کالا و سرمایه ملی است، در این شرایط چه باشد و چه نباشد، صرفه‌جویی در مصرف آن در تمام بخش‌ها الزامی است.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، زاینده‌رود تنها یک جاذبه گردشگری و رودخانه‌ای دلچسب برای تفریح نیست، در زاینده‌رود زندگی جاری است و تعداد بسیار زیادی از مردم از راه همین رودخانه به امرار معاش می‌پردازند و به کشاورزی مشغول هستند. اگر برای زاینده رود مشکلی پیش آید حیات عده زیادی از انسان‌ها نیز به خطر می‌افتد. آن گونه که معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان می‌گوید از ۲۲ تا ۲۵ آبان آب زاینده‌رود برای کشت به‌هنگام پاییزه کشاورزان شرق و غرب اصفهان رها سازی می‌شود. وی درباره میزان آبی که برای کشت پاییزه رهاسازی می‌شود، ادامه داد: مجموع میزان حجم توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب تعیین شده است. احیای زاینده‌رود؛ راهی که همچنان بن بست استاما در مجموع احیای زاینده‌رود موضوع مهمی است که نمایندگان اصفهان نیز پیگیر آن هستند.
ایمناایمنا20 ساعت قبل
به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «حسن ساسانی» با بیان اینکه برنامه‌ریزی توزیع و تاریخ دقیق رهاسازی به‌زودی اعلام خواهد شد، اظهار کرد: توزیع آب کشاورزی شبکه‌های غرب و شرق استان اصفهان در بازه زمانی ۲۲ تا ۲۵ آبان ماه و به مدت ۱۸ روز انجام خواهد شد و مجموع حجم توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب از سد زاینده‌رود در نظر گرفته شده است. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: میزان ذخیره کنونی سد زاینده رود ۴۲۸ میلیون متر مکعب است، میزان حجم آب ورودی به این سد ۱۳ و خروجی آن ۲۴ متر مکعب بر ثانیه است. وی افزود: برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای خواهد بود که حجم مخزن سد زاینده‌رود در پایان سال آبی و پایان شهریور سال ۹۹ از ۴۵۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا نکند. ساسانی یادآور شد: خوشبختانه با بارش‌های مناسب، از اسفند سال ۹۷، آب در رودخانه زاینده‌رود به‌طور مداوم در جریان بوده و بعد از دوازدهم مهر ۹۸ آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی رسید.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت نیرو، «حسن ساسانی» با بیان اینکه برنامه‌ریزی توزیع و تاریخ دقیق رهاسازی به‌زودی اعلام خواهد شد، افزود: توزیع آب کشاورزی شبکه‌های غرب و شرق استان اصفهان در بازه زمانی ۲۲ تا ۲۵ آبان ماه و به مدت ۱۸ روز انجام خواهد شد و مجموع حجم توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب از سد زاینده‌رود در نظر گرفته شده است. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: میزان ذخیره کنونی سد زاینده رود ۴۲۸ میلیون متر مکعب است، میزان حجم آب ورودی به این سد ۱۳ و خروجی آن ۲۴ متر مکعب بر ثانیه است. برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای خواهد بود که حجم مخزن سد زاینده‌رود در پایان سال آبی و پایان شهریور سال ۹۹ از ۴۵۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا نکند. ساسانی یادآور شد: خوشبختانه با بارش‌های مناسب، از اسفند سال ۹۷، آب در رودخانه زاینده‌رود به‌طور مداوم در جریان بوده و بعد از دوازدهم مهر ۹۸ آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی رسید.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
۱۹ آبان ۱۳۹۸, ۱۷:۲۰ / کد خبر:۷۷۳۵۴ آب زاینده رود برای کشت به هنگام پاییزه کشاورزان شرق و غرب اصفهان رها سازی می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: برای کشت به هنگام پاییزه کشاورزان شرق و غرب اصفهان بین تاریخ ۲۲ تا ۲۵ آبان، آب زاینده رود به مدت ۲۰ روز از سد زاینده رود رهاسازی می‌شود. حسن ساسانی افزود: مجموع میزان حجم توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب از سد زاینده رود است. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه میزان ذخیره کنونی سد زاینده رود ۴۲۸ میلیون متر مکعب است افزود: میزان حجم آب ورودی به این سد ۱۳ و خروجی آن ۲۴متر مکعب بر ثانیه است. ساسانی افزود: برنامه ریزی شده است با این توزیع آب، حجم مخزن سد زاینده رود در پایان سال آبی و پایان شهریور سال ۹۹ از ۴۵۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا نکند. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: خوشبختانه با بارش‌های مناسب از اسفند سال ۹۷، آب در رودخانه زاینده رود به طور مداوم در جریان بوده و بعد از دوازدهم مهر ۹۸ آب به تالاب بین المللی گاو خونی رسید.
مهرمهر1 روز قبل
احمدرضا صادقی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لایروبی رودخانه‌ها و آزادسازی حریم رودخانه‌ها به ویژه پس از سیل بهاره اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان برای اجرای طرح‌های مطالعاتی درباره حریم و بستر رودخانه‌ها و به ویژه زاینده رود وارد عمل شده است. آغاز آزادسازی رودخانه در شرق و ادامه آزادسازی‌ها در غرب استانمدیر دفتر مهندسی رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از سال ۱۳۹۳ و بر اساس اختیارات حاصله از تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب و با توجه به کارشناسی‌های انجام شده و تشکیل تیم ساماندهی اولین آزادسازی اراضی بستر زاینده رود را از شرق اصفهان شروع کرد و نزدیک به ۴۰ کیلومتر از این اراضی آزاد شد. وی ادامه داد: این کار با جدیت و قاطعیت تمام‌تر ادامه پیدا کرد و از سال ۱۳۹۵ ساماندهی در غرب اصفهان در محدوده شهر فلاورجان و هم اکنون در شهرستان مبارکه و آزادسازی بستر زاینده رود در حال امتداد است. آزادسازی ۴۵۰ هکتار در بالادست زاینده رودصادقی با بیان اینکه در بالادست زاینده رود و دریاچه سد زاینده رود به مساحت ۴۵۰ هکتار آزادسازی انجام شده است، تصریح کرد: آزادسازی بستر سرشاخه‌های زاینده رود از جمله رودخانه دامنه به طول تقریبی هفت کیلومتر که به طور کامل تصرف شده بود و آزادسازی رودخانه مرغاب به طول ۸۰ کیلومتر از اقدامات مهمی است که در آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان اصفهان انجام شده است. وی افزود: علی رغم تمام موانع و با انعقاد مجدد قرارداد با صنف کشاورزی در آزادسازی و ساماندهی رودخانه‌های استان اصفهان با سرعت و دقت در حال پیشروی هستیم و شهرستان مبارکه ایستگاه بعدی آزادسازی خواهد بود.
ایسناایسنا1 روز قبل
به گزارش ایسنا، چندی پیش خبر انتقال پساب یک کارخانه تولید کاغذ در شهرستان لنجان استان اصفهان، به آب زاینده رود، رسانه‌ها و شبکه‌های مختلف اجتماعی منتشر شد. نیاز وحدت پور در خصوص آلودگی این کارخانه کاغذسازی از طریق انتقال پساب این کارخانه به زاینده رود و آب شرب، تاکید کرد که سازمان محیط زیست متولی برخورد قانونی با این کارخانه است و اداره کل محیط زیست در خصوص آلایندگی این کارخانه کاغذسازی در منطقه لنجانات، به مراجع قضایی شکایت کرده است. فاطمه محمدی با بیان اینکه پساب این کارخانه، به طور مداوم به رودخانه نمی‌ریزد، تصریح کرد: در حال حاضر پساب این کارخانه وارد رودخانه نمی‌شود و وقتی حجم فاضلاب یا تولید کاغذ بالا باشد، به میزان محدود در سال وارد زاینده رود می‌شود. البته تصفیه اولیه بر روی پساب خروجی این کارخانه انجام می‌شود و به محیطی با حفره‌های نیزاری وارد می‌شود، البته اغلب مواقع این پساب اصلا به زاینده رود نمی‌رسد. رئیس اداره محیط زیست شهرستان لنجان، گفت: مطابق با ضوابط موجود، برخورد قانونی با این کارخانه انجام شده و طی چند جلسه خواستار بازچرخانی آب در مجموعه اترک هستیم.
مهرمهر2 روز قبل
حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام بازگشایی دریچه‌های سد زاینده رود برای توزیع آب کشاورزی در شبکه‌های غرب و شرق اظهار داشت: بدون تردید زمان توزیع آب کشاورزی شبکه‌های غرب و شرق استان اصفهان در بازه زمانی ۲۲ تا ۲۵ آبان ماه و به مدت ۲۰ روز خواهد بود. مجموع میزان حجم توزیع آب کشاورزی ۱۲۰ میلیون متر مکعبوی با اشاره به اعلام تاریخ دقیق زمان بازگشایی سد زاینده رود برای کشت پاییزه در آینده نزدیک افزود: مجموع میزان حجم توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب از سد زاینده رود است. میزان حجم سد زاینده رود ۴۲۸ میلیون متر مکعبمعاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: میزان ذخیره کنونی سد زاینده رود ۴۲۸ میلیون متر مکعب است. میزان حجم آب ورودی به این سد ۱۳ و خروجی آن ۲۴ متر مکعب بر ثانیه است. ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب در پایان سال آبی در مخزن سد محفوظ بماندوی افزود: برنامه ریزی‌ها به گونه‌ای خواهد بود که حجم مخزن سد زاینده رود در پایان سال آبی و پایان شهریور ۹۸ از ۴۵۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا نکند.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
وی همچنین بر مدیریت صحیح منابع آب تاکید کرد و افزود: عدم تعادل بین مصارف و منابع آب که بزرگترین چالش حوضه آبریز زاینده‌رود است با حکمرانی صحیح آب حل می‌شود. ابراهیمی افزود: حکمرانی صحیح آب به این معنا که تمامی بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور و استان کار خود را در مقوله آب به درستی انجام دهند و مشکلات رخ داده را تنها به گردن متولیان آب یعنی وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای نیندازند. وی ادامه داد: نمایندگان مجلس، استانداران، فرمانداران و دیگر مسئولان در مسائل مربوط به آب دخیل هستند و باید این نکته را همواره مد نظر قرار داد که آب مقوله‌ای چند وجهی است. هر آن کس که در حوزه آب قدرت اعمال نفوذ و تصمیم دارد در چرخه و فرایند حکمرانی آب می‌گنجد و سوء مدیریت‌هایی که از آن به وفور یاد می‌شود متوجه چنین شخصی نیز خواهد بود. ابراهیمی اضافه کرد: طیفی از نظام‌های سیاسی، اجتماعی، اداری و اقتصادی که در فرایند تصمیم‌گیری صاحب نظر هستند باید بیش از گذشته به پایداری منابع آبی توجه کنند و تنها توسعه و مصرف را مد نظر قرار ندهند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/اصفهان معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه باید به دنبال سوء مدیریت در بخش حکمرانی آب باشیم، گفت: آب، موضوع چند وجهی است که عوامل سیاسی مختلف از جمله فرمانداران، استانداران، نمایندگان و … در آن اعمال نظر می‌کنند و در تصمیم گیری‌های کلان یک حوضه حضور دارند. به گزارش ایسنا، بابک ابراهیمی امروز (شنبه) در اختتامیه دوره آموزشی روزنامه نگاری آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، اظهار کرد: فارغ از تمام مباحث موجود در زاینده رود و پیامدهایی که در این حوضه با آن مواجه هستیم، امروز شاهد عدم تعادل بین منابع و مصارف آب هستیم. وی با تاکید بر اینکه اگر به دنبال سوء مدیریت هستیم باید به دنبال سوء مدیریت در بخش حکمرانی آب باشیم، تصریح کرد: حکمرانی آب به طیفی از نظام‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اداری اطلاق می‌شود که برای توسعه و مدیریت منابع آب و همچنین عرضه خدمات آبی در سطوح مختلف دایر شده است. معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اعتقاد بر اینکه رسانه‌ها در بخش مشارکت و شفافیت، مساوات و حاکمیت قانون در حوزه یک حکمرانی خوب آب می‌توانند موثر عمل کنند، گفت: رسانه‌ها می‌توانند در بحث پاسخگویی مدیران در حوزه مدیریت حکمرانی آب کمک کننده باشند. وی با بیان اینکه باید در حوزه حکمرانی آب شفاف عمل شود، تاکید کرد: حکمرانی موثر آب باید منجر به مساوات شود و مسئولان نسبت به نقش خود پاسخگو باشند.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 هفته قبل
۱۱ آبان ۱۳۹۸, ۱۵:۳۶ / کد خبر:۷۷۰۷۵ مدیر برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: بخش اندکی از خشکی زاینده‌رود و چالش‌هایی که برای این حوضه آبریز رخ داده به عوامل اقلیمی مانند تغییر در الگوی زمان و نوع بارش‌ها باز می‌گردد و عمده آن متوجه عوامل انسانی است. محمد شفایی اضافه کرد: این دوره با عناوین و سرفصل‌های مختلف و همچنین بازدیدهای میدانی از حوضه آبریز، طرح‌ها و منابع آبی منطقه ادامه خواهد داشت. وی شمار خبرنگاران و روزنامه نگاران حاضر در این دوره را ۱۰ نفر اعلام کرد و گفت: تعامل با رسانه‌ها، شفافیت و پاسخگویی از جمله مواردی است که سبب افزایش آگاهی عمومی و پیشبرد اهداف در حوزه آب می‌شود. به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه‌‌های زاگرس مرکزی سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد. این رودخانه در دهه‌های اخیر بدلیل خشکسالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست در بیشتر ایام سال بویژه فصول گرم با خشکی مواجه می‌شود که این موضوع مشکلات بسیاری را برای بخش‌های آشامیدنی، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست استان اصفهان بوجود آورده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
میر محمد صادقی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: از دوازدهم مهر تاکنون حدود چهار میلیون متر مکعب آب از سد رودشتین واقع در شرق اصفهان وارد تالاب بین المللی گاوخونی شده است. وی گفت: تاکنون حدود سه الی چهار درصد تالاب گاوخونی آبگیری شده است. وی افزود: احیای تالاب بین المللی گاوخونی مطالبه ملی است و بر اساس مصوبه وزارت نیرو، ۱۷۶ میلیون متر مکعب حقآبه محیط زیست برای رودخانه، اکو سیستم آن و تالاب بین المللی گاوخونی در نظر گرفته شده است. وی گفت: تمامی تلاش ما بر این است که با توجه به فاصله ۸۵ کیلومتری شبکه‌های آبیاری و تالاب، با صرفه‌جویی و جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز حداکثر آب به تالاب بین المللی گاوخونی برسد. تالاب بین المللی گاوخونی به وسعت ۴۷۶کیلومتر مربع در ۱۶۷کیلومتری جنوب شرق اصفهان و در کنار شهر ورزنه واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا هزار و ۴۷۰متر و بیشینه عمق آن ۱۵۰سانتی‌متر است.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 هفته قبل
۷ آبان ۱۳۹۸, ۱۹:۲۹ / کد خبر:۷۶۹۷۳ معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: زمان رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان بر اساس توافق بین صنف کشاورزان، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای است اما در خصوص مقدار آب در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود به زودی تصمیم‌گیری می‌شود. حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایمنا در خصوص زمان دقیق رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان، اظهار کرد: زمان آن بر اساس توافقی خواهد بود که بین صنف کشاورزان، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در جلسه روز چهارشنبه مشخص می‌شود. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب سد زاینده‌رود ۲۷ مترمکعب و خروجی ۲۴ مترمکعب در ثانیه است، افزود: ذخیره سد زاینده‌رود امروز به ۴۳۵ میلیون مترمکعب رسید. ساسانی گفت: تا زمان رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان، آب به سمت گاوخونی جریان خواهد داشت. سد مخزنی کوچری گلپایگان از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی است که در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید.
ایمناایمنا1 هفته قبل
حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا در خصوص زمان دقیق رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان، اظهار کرد: زمان رهاسازی آب براساس توافقی خواهد بود که بین صنف کشاورزان، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در جلسه روز چهارشنبه مشخص می‌شود. ساسانی تصریح کرد: تا زمان رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان، آب به سمت گاوخونی جریان خواهد داشت. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان افزود: خط انتقال آب شرب به قم از سد کوچری با ظرفیت ۲۱۲ میلیون مترمکعب سال گذشته به بهره برداری رسید و بهبود کیفیت آب شرب قم نیز ناشی از این انتقال آب است. به گزارش ایمنا، سد مخزنی کوچری گلپایگان از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی است که در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. این سد مخزنی ۲۰۷ میلیون مترمکعب گنجایش دارد و از طرح‌های بزرگ انتقال آب از سرچشمه‌های دز به قمرود است.
اصفهان امروزاصفهان امروز2 هفته قبل
۴ آبان ۱۳۹۸, ۱۵:۴۰ / کد خبر:۷۶۸۹۶ جمعی از کشاورزان شرق اصفهان روز شنبه با حضور در میدان پزوه خوراسگان واقع در شرق این کلان‌شهر، اعلام زمان افزایش خروجی سد زاینده‌رود به منظور آغاز کشت پاییزه را خواستار شدند. نماینده این کشاورزان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با وجود اینکه چند روزی از آبان ماه می‌گذرد، مسئولان هنوز زمان تخصیص آب کشت پاییزه به کشاورزان را اعلام نکرده‌اند و این امر در فعالیت کشاورزان مشکل ایجاد می‌کند. محمود کریمی اضافه کرد: جمعی از کشاورزان شرق و غرب اصفهان همچنین قصد دارند با حضور در شهر باغبهادران از توابع شهرستان لنجان در غرب استان، خواهان جلوگیری از افزایش برداشت آب زاینده رود به وسیله کارخانه‌های فولاد مبارکه و ذوب آهن شوند. وی به خواسته دیگر کشاورزان اشاره کرد و افزود: ادامه ساماندهی رودخانه نیز از درخواست‌های کشاورزان به شمار می‌رود زیرا این امر از هدررفت آب جلوگیری می‌کند. اواخر مهر امسال معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفته بود که جریان کنونی آب در رودخانه زاینده‌رود تا زمان تصمیم‌گیری برای کشت پاییزه کشاورزان ادامه دارد.
مهرمهر2 هفته قبل
حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با تاکید بر ضرورت ساماندهی رودخانه زاینده رود در راستای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز اظهار داشت: ساماندهی مسیر رودخانه زاینده رود از سال ۱۳۹۳ آغاز شد و در مدت پنج سال ۴۵ کیلومتر از مسیر رودخانه زاینده رود در شرق اصفهان آزادسازی شده است. آزادسازی و ساماندهی زاینده رود در غرب اصفهانمعاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه آزادسازی و ساماندهی رودخانه زاینده رود در غرب استان اصفهان هم از سال ۱۳۹۵ آغاز شد، ادامه داد: در غرب استان اصفهان، ۵۰ کیلومتر از محدوده مسیر زاینده رود آزادسازی شد و در دو طرف رودخانه زاینده رود هم ۲۵ کیلومتر جاده‌های دسترسی احداث شده است؛ تاکنون ۲۵ کیلومتر از مسیر رودخانه زاینده رود در غرب اصفهان تسطیح شده است. تخصیص اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریالی برای ساماندهی زاینده رودوی افزود: برای ساماندهی رودخانه زاینده رود در شرق و غرب استان اصفهان اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است. ساسانی با تاکید بر ضرورت انضباط در برداشت آب از حوضه زاینده رود تصریح کرد: آزادسازی، ساماندهی و ایجاد جاده‌های دسترسی پیرامون رودخانه زاینده رود امری اجتناب ناپذیر است؛ در سالهای اخیر، شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با هماهنگی موثر صنف کشاورزان استان اصفهان نسبت به آزادسازی و ساماندهی حریم و بستر رودخانه اقدام کردند. معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تاکید بر تامین اعتبارات لازم برای پیشبرد آزادسازی و ساماندهی رودخانه زاینده رود ابراز داشت: با تامین اعتبارات ملی و استانی و حمایت صنف کشاورزی می‌توان ساماندهی رودخانه را به طور مستمر پیش برد و در جهت انضباط برداشت از حوضه زاینده رود اقدام موثری انجام داد؛ البته آزادسازی و ساماندهی حریم و بستر رودخانه زاینده رود همراهی تمام دستگاه‌های ذی ربط را می‌طلبد.
ایمناایمنا2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، گمانه زنی‌ها در مورد توقف تولید پراید، خداحافظی با این خودرو و همچنان ادامه یافتن تولید آن باعث شد تا بالاخره وزیر صنعت، معدن و تجارت از توقف تولید چهار خودرو در سال ۱۳۹۸ و ابتدای سال ۱۳۹۹ سخن به میان آورد. در این راستا تولید پژو ۴۰۵ glx بنزینی تا پایان امسال متوقف می‌شود. وی همچنین با بیان اینکه تولید سه نوع پراید نیز در ماه‌های آینده متوقف خواهد شد، افزود: تولید این سه محصول نیز در دی‌ماه ۹۸، اردیبهشت و تیرماه ۹۹ متوقف می‌شود. ** رییس سازمان چای کشور گفت: امسال ۲۸ هزار تن چای خشک تولید شد که در مقایسه با تولید سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است. رادکانی تصریح کرد: تعداد مشترکین رومر دیتا نیز نسبت به اربعین سال گذشته به میزان ۱۴۰ درصدی (۱٫۴) برابری افزایش داشته است.
مهرمهر2 هفته قبل
حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به شبکه آبیاری و زه کشی رودشتین که انتهایی‌ترین شبکه آبیاری حوضه زاینده رود است اظهار داشت: سد رودشتین آخرین بند انحرافی بر روی رودخانه است و از ابتدای مهرماه به مدت یک ماه حجم عبوری آب از سد رودشتین به سمت تالاب گاوخونی حدود ۷ و نیم میلیون مترمکعب بوده است و در یک ماه گذشته، بیشینه دبی که از سد رودشتین عبور کرده به ۱۴ متر مکعب بر ثانیه رسید. ورود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب از ایستگاه شاخ کنار به گاوخونیوی افزود: در یک ماه اخیر آبی که از بندشاخ کنار وارد تالاب گاوخونی شده بالغ بر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب است؛ به این معنا که حدود ۷۰ درصد آبی که از سد رودشتین تخلیه شده به تالاب گاوخونی رسیده است. بیشینه دبی که از بند شاخ کنار عبور کرده ۸ و نیم مترمکعب برثانیه بوده است و در حال حاضر این دبی به ۳ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. تامین چهار و نیم درصد از حقابه تالاب گاوخونیمعاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه در یک ماه اخیر نزدیک به چهارو نیم درصد از حقابه تالاب از سد رودشتین به سمت گاوخونی روانه شده تصریح کرد: در یک ماه اخیر حدود ۳ درصد حقابه تالاب گاوخونی از بند شاخ کنار عبور کرده است و چنانچه بارندگی‌ها در سرشاخه‌ها مطلوب باشد تا کشت پاییزه کشاورزان آب روانه تالاب گاوخونی خواهد شد. به گفته معاون بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان مخزن سد زاینده رود ۴۳۸ میلیون متر مکعب و ورودی به سد ۱۳ مترمکعب بر ثانیه و خروجی از سد ۲۴ مترمکعب برثانیه است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از تداوم جریان آب زاینده‌رود به سمت تالاب بین المللی گاوخونی تا زمان توزیع آب کشت پاییزه خبر داد و گفت: تا پایان مهر ماه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب وارد تالاب بین‌المللی گاوخونی شده است. به‌ گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مسعود میرمحمد صادقی در جلسه کارگروه صیانت از منابع آب استان اصفهان، اظهار کرد: روزانه به‌طور متوسط در ورودی تالاب بین‌المللی گاوخونی نزدیک به سه مترمکعب بر ثانیه آب وارد می‌شود و فعلا رهاسازی آب به سمت این تالاب با توجه به وجود حداقل حجم آب شرب مطمئن در مخزن سد زاینده‌رود تا توزیع آب کشاورزی پاییزه ادامه خواهد داشت. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی مطالبه ملی است، افزود: طبق مصوبه وزارت نیرو ۱۷۶ میلیون مترمکعب حقابه محیط زیست برای رودخانه، اکوسیستم آن و تالاب بین‌المللی گاوخونی در نظر گرفته شده است و تمام تلاش ما این است که با توجه به فاصله ۸۵ کیلومتری شبکه‌های آبیاری و تالاب با صرفه‌جویی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز، حداکثر آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی برسد. وی تاکید کرد: احیای گام به گام تالاب بین‌المللی گاوخونی با مشارکت تمام دستگاه‌های درگیر در کارگروه‌هایی نظیر صیانت از منابع آبی استان عملی می‌شود. میر محمد صادقی با تاکید بر اینکه رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی و محیط زیست تا زمان توزیع آب کشت پاییزه ادامه دارد، یادآور شد: زمان مناسب برای رهاسازی آب کشت پاییزه، نیمه دوم آبان ماه است.
ایمناایمنا2 هفته قبل
به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «مسعود میرمحمد صادقی» در جلسه کارگروه صیانت از منابع آب استان اصفهان، اظهار کرد: روزانه به‌طور متوسط در ورودی تالاب بین‌المللی گاوخونی نزدیک به سه متر مکعب بر ثانیه آب وارد می‌شود و فعلا رهاسازی آب به سمت این تالاب با توجه به وجود حداقل حجم آب شرب مطمئن در مخزن سد زاینده‌رود تا توزیع آب کشاورزی پاییزه ادامه خواهد داشت. میرمحمد صادقی با بیان اینکه احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی مطالبه ملی است، اظهار کرد: طبق مصوبه وزارت نیرو ۱۷۶ میلیون متر مکعب حقابه محیط زیست برای رودخانه، اکوسیستم آن و تالاب بین‌المللی گاوخونی در نظر گرفته شده است و تمامی تلاش ما بر این است که با توجه به فاصله ۸۵ کیلومتری شبکه‌های آبیاری و تالاب با صرفه‌جویی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز، حداکثر آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی برسد. وی افزود: احیای گام به گام تالاب بین‌المللی گاوخونی با مشارکت تمامی دستگاه‌های درگیر در کارگروه‌هایی نظیر صیانت از منابع آبی استان عملی می‌شود. میر محمد صادقی با تاکید بر اینکه رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی و محیط زیست تا زمان توزیع آب کشت پاییزه ادامه دارد، یادآور شد: زمان مناسب برای رهاسازی آب کشت پاییزه، نیمه دوم آبان ماه است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه مؤسسه تحقیقات آب در سال آبی جدید بارش‌های نرمال را در سرشاخه‌های زاینده‌رود پیش‌بینی کرده است، افزود: یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مصرف آب در بخش کشاورزی است و با توجه به تدوین الگوی کشت و تحول در بخش کشاورزی امیدواریم انضباط آبی را به بهترین شکل در استان شاهد باشیم.
ایمناایمنا2 هفته قبل
وی افزود:: براساس آمارها وقتی حال زاینده رود خوب است مردم اصفهان روحیه بهتری دارند و حتی آمار تخلفات رانندگی در شش ماهه اول سال که زاینده رود آب دارد کمتر است. در حالی که زاینده رود با کیفیت زندگی همه ما در ارتباط است باید بتوانیم با عدد و رقم روشنگری کنیم. حقیقت را برای مصلحت ذبح نکنیدمدیرکل سابق دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ابهامات آماری در حوضه زاینده رود وجود دارد که برخی سعی می‌کنند این ابهامات بماند زیرا اگر ابهامات روشن شود مردم یقه مدیرانی که بیست سال گذشته در اصفهان حکومت کردند، خواهند گرفت. این کنشگر محیط زیست با تاکید بر لزوم تشکیل دادگاه‌های تخلفات زیست محیطی، اظهار کرد: این دادگاه‌ها باید تشکیل شود تا افراد پاسخگوی تصمیمات اشتباه شان در حوزه محیط زیست باشند که منجر به تخریب‌های غیرقابل جبران شده است. درحالی که می‌گوییم بالادست آب را برداشت می‌کنند و شرق اصفهان آب ندارد.
مهرمهر2 هفته قبل
منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ساماندهی حریم و بستر رودخانه نقش مهمی در پیشگیری از وقوع سیلابها دارد، اظهار داشت: با برگزاری جلسات متعدد بر آزادسازی و ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌های استان اصفهان در کنترل و پیشگیری از سیلاب تاکید شد. وی افزود: مطالعات یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه‌های استان اصفهان توسط شرکت آب منطقه‌ای اصفهان انجام و به سازمان‌های مختلف ابلاغ شد. آزادسازی ۵۱۴ کیلومتر از اراضی حریم و بستر زاینده رودمدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با موظف دانستن استعلام از حریم و بستر رودخانه توسط دستگاه‌های ذی ربط تصریح کرد: تاکنون بالغ بر ۵۱۴ کیلومتر از اراضی بستر و حریم رودخانه زاینده رود توسط شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان آزاد سازی شده است که این آزادسازی در بستر و حریم رودخانه‌های دیگر استان اصفهان به ۳۹۵ هکتار می‌رسد. وی افزود: تیم‌های گشت و نظارت در پایش شبانه روزی به پاکسازی حریم و بستر رودخانه‌ها مشغول هستند. لایروبی ۵۲۰ کیلومتر از مسیل رودخانه‌های استان اصفهانشیشه فروش با اشاره به لایروبی ۵۲۰ کیلومتر از مسیل رودخانه‌های استان اصفهان گفت: تاکنونساماندهی ۲۴۵ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه‌های فصلی در استان اصفهان و ۷۰ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه زاینده رود انجام شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 هفته قبل
ایسناایسنا3 هفته قبل
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: به زودی وزارت نیرو پیش از نیمه آبان ماه در خصوص کشت پاییزه کشاورزان اصفهان تصمیم‌گیری خواهد کرد. وی در خصوص نحوه توزیع آب برای کشت پاییزه، گفت: هنوز شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود درباره نحوه توزیع آب کشت پاییزه برای سال آبی جدید تشکیل جلسه نداده و به‌طورقطع بعد از هرگونه تصمیم‌گیری، استان اصفهان همان‌گونه عمل خواهد کرد. به گفته معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، به‌زودی وزارت نیرو پیش از نیمه آبان ماه در خصوص کشت پاییزه کشاورزان اصفهان تصمیم‌گیری خواهد کرد. ساسانی درباره آخرین زمان تحویل حقابه گاوخونی، اظهار کرد: در حال حاضر حداقل آب جاری در زاینده‌رود، به سمت تالاب در حرکت خواهد بود و تاکنون از بند رودشت بیش از سه میلیون مترمکعب و از بند شاخ کنار به بعد نزدیک سه میلیون مترمکعب روانه گاوخونی شده است. وی افزود: با توجه به عرف معمول، نیمه دوم آبان ماه کشت پاییزه آغاز می‌شود و طبیعتا تا حدود ۱۵ آبان نیز حقابه گاوخونی تحویل داده می‌شود.
ایمناایمنا3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، در هفته‌ای که گذشت صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران برای سال ۲۰۱۹ را ۳٫۵ درصد نسبت به گزارش قبلی کاهش داده است. بر این اساس صندوق بین المللی پول دلیل تعدیل قابل توجه پیش بینی خود در مورد نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران را تاثیرات ناشی از تشدید تحریم‌های آمریکا عنوان کرده است. صندوق بین المللی پول همچنین نرخ تورم در ایران در سال ۲۰۱۹ را ۳۵٫۷ درصد پیش بینی کرده است اما در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته و به ۳۱ درصد می‌رسد. ** مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری اصفهان گفت: ۸۵۲ روستا در استان اصفهان دارای دهیاری است و ۸۴۶ نفر دهیار و ۱۲۲ نیروی فنی در این دهیاری‌ها مشغول به فعالیت هستند. ** رئیس سازمان امور عشایر ایران از راه‌اندازی ۳۶۰ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در سراسر کشور برای توسعه فعالیت‌های تولیدی آنان خبر داد.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، فروردین‌ماه امسال بود که بارش‌های مطلوب بهاری پس از سال‌ها بستر خشکیده تالاب گاوخونی را سیراب کرد. اردیبهشت امسال عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفری که به اصفهان داشت از وضعیت تالاب گاوخونی نیز بازدید کرد. حالا با گذشت ۵ ماه، سرانجام بخشی از وعده‌ای که برای احیای تالاب گاوخونی داده شده بود محقق گشت و آب برای دومین بار در سال جاری به تالاب گاوخونی رسیده است. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان درباره رسیدن جریان آب به تالاب گاوخونی گفت: توزیع آب کشاورزی در شبکه رودشتین متوقف شده است. بنابراین میزان آب رهاسازی شده برای احیای تالاب کافی نیست اما می‌تواند مدتی بستر خشکیده تالاب را مرطوب سازد.
مهرمهر4 هفته قبل
سید مهدی میرباقری در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی یکی از مهمترین عوامل ایجاد فرونشست سطح زمین در دهه‌های اخیر است، اظهارداشت: نشست زمین باعث ایجاد شکاف‌های عمیق در سطح زمین، کج شدن لوله‌های چاه، خرابی ساختمان‌ها و لوله زایی چاه‌ها می‌شود. وی افزود: پدیده فرونشست زمین در دشت‌های مهیار، کاشان، اصفهان، برخوار، اردستان، دامنه داران و فلاورجان مشاهده شده و در آینده نزدیک یکی از معضلات عمده استان اصفهان خواهد بود. مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه عامل فرونشست در دشت‌های اصفهان برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و خارج از توان آبخوان در سه دهه گذشته است، تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد آبهای زیرزمینی در استان اصفهان در بخش کشاورزی مصرف شده است. دشت مهیار، نجف آباد، دامنه و برخوار بیشترین فرونشست زمین را داشته استوی اضافه کرد: دشت مهیار، نجف آباد، دامنه و برخوار بیشترین میزان فرونشست زمین را در استان اصفهان داشته‌اند. وی با بیان اینکه فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در محدوده فرونشست ۴ الی ۵ سانتیمتر در سال قرار دارد، تصریح کرد: جمعیت متاثر از فرونشست اصفهان با نرخ بیش از ۱۰ سانتیمتر بالغ بر سه هزار و ۱۶۰ نفر است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 هفته قبل
زاینده‌رود به گاوخونی رسیداز سد رودشتین تا ورودی تالاب گاوخونی ۱۳۰ کیلومتر راه است و آنگونه که حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان می‌گوید: ۶ روز پس از باز شدن دریچه این سد، آب به دهانه تالاب گاوخونی رسیده است. احیای گاوخونی یعنی احیای چشمه‌های کرماندر شرق اصفهان افسانه‌های زیادی درباره تالاب گاوخونی سینه‌به‌سینه نقل می‌شود که هرکدام برگرفته از خصوصیات این تالاب است. ساکنان این منطقه می‌گویند جنگل گز تالاب گاوخونی، در زمان‌های دور شکارگاه بهرام گور بوده است. در این میان حکایتی هم از ارتباط تالاب گاوخونی و چشمه‌های کرمان مطرح می‌شود. محلی‌ها می‌گویند روزگاری چوبدستی گران‌قیمت یک تاجر در بند شاخ‌کنار، ۱۰ کیلومتر مانده به تالاب گاوخونی، به آب می‌افتد و کسی نمی‌تواند آن را بگیرد.
ایمناایمنا4 هفته قبل
به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مسعود میرمحمد صادقی اظهار کرد: مرحله دوم انتقال آب به تالاب گاوخونی، هم‌زمان با روزهای پایانی توزیع آب در شبکه‌های شرق و خاتمه دوره توزیع آب کشاورزی در شبکه‌های غرب اصفهان، با بازگشایی سد رودشتین از روز ۱۱ مهرماه آغاز و با خاتمه توزیع آب در شبکه این سد در روز ۱۳ مهرماه به بیشینه خود رسید. وی افزود: با توجه به خشکی مسیر ۱۳۰ کیلومتری رودخانه زاینده‌رود از محل سد رودشتین تا تالاب گاوخونی و نیز خشکی آن در فصول گرم سال به مدت شش ماه متوالی، در نهایت آب رهاسازی شده پس از شش روز به ورودی تالاب گاوخونی رسید. صادقی ادامه داد: علاوه انتقال آب به تالاب، مناطق پایین‌دست سد رودشتین، به‌صورت کامل احیا شده و آثار روانی و زیست محیطی مفیدی برای ده‌ها شهر و روستای پایین‌دست از جمله مهم‌ترین آنها شهرهای «اژیه» و «ورزنه» داشته است. وی یادآور شد: مرحله اول انتقال آب به تالاب گاوخونی از اواسط اسفند ۱۳۹۷ آغاز و تا یازدهم فروردین ماه ۱۳۹۸ (زمان شروع توزیع آب کشاورزی در شبکه‌های شرق اصفهان) ادامه یافت. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: در آن دوره نیز با استفاده از رواناب‌ ناشی از سیلاب‌های بهاره زاینده‌رود، حجم آب قابل ملاحظه‌ای روانه تالاب شد.

به انتهای لیست رسیدید