شرکت نفتی آرامکو

شرکت نفتی آرامکو

قدس آنلاینقدس آنلاین4 ساعت قبل
در همین راستا دونالد ترامپ روز گذشته در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس نمایندگان این کشور، با تهدید خواندن ایران، تأیید کرد ۳هزار نظامی آمریکایی در عربستان مستقر خواهند بود. در راستای این تصمیم قرار است سامانه‌های موشکی و راداری و دو اسکادران جنگنده برای افزایش توان دفاعی عربستان به این کشور اعزام شود. به اذعان ترامپ این نیروها مادامی که حضورشان برای اجرای مأموریت‌های ذکر شده لازم باشد، در عربستان مستقر خواهند ماند. با احتساب این نیروهای اضافی، تعداد کل پرسنل نیروهای مسلح آمریکا در ریاض به نزدیک ۳هزار تن خواهد رسید. اما همزمان با مهر تأیید سلمان بن عبدالعزیز بر افزایش نظامیان آمریکایی در خاک کشورش، پنتاگون اعلام کرده بود سرپرست وزارت دفاع این کشور مجوز اعزام نیرو و تجهیزات به عربستان را صادر کرده است.
فارسفارس22 ساعت قبل
شاه سعودی شیوه با تمجید از آنچه «دستاوردهای توسعه» در عربستان خواند، کشورداری «پادشاهی عربستان سعودی» را بر اساس «اجرای شرع خدا» و «اقدامه عدل و استقلال در تصمیم‌گیری» توصیف کرد. تأسیسات نفتی آرامکو در دو منطقه بقیق و خریض شهریور گذشته هدف حملات پهپادی ارتش یمن قرار گرفت. ارتش یمن اعلام کرد که با ده پهپاد به تأسیسات وابسته به آرامکو در تلافی حملات سعودی به یمن، حمله کرده است. طبق گزارش‌های خبری، اخیرا عربستان سعودی مذاکراتی محرمانه با طرف یمنی برای توقف حملات موشکی و پهپادی یمن انجام داده است. پس از حمله یمن به آرامکو، طرح عرضه سهام شرکت آرامکو به تعویق افتاد و کارشناسان این حمله را سبب کاهش ارزش کلی آن دانستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
منابع روسیه در دیدار آینده با اوپک بعید است با کاهش بیشتر تولید نفت موافقت کند اما ممکن است در همراهی با عربستان سعودی، برای تمدید توافق کاهش تولید متعهد شود. مسکو استدلال کرده که کاهش داوطلبانه تولید نفت برای این کشور در طول ماههای سرد زمستان به خصوص در غرب سیبری که دو سوم تولید نفت روسیه از این منطقه است و عمده دکلهای حفاری در آنجا واقع شده‌اند، دشوار است. هنگامی که دور جدید محدودیت عرضه در اول ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز شد روسیه محدودیت عرضه خود را به تدریج اجرایی کرد و در ماه مه به پایبندی کامل رسید. به گفته یک منبع آگاه، روسیه در نوامبر تولید نفت خود را به ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز افزایش داد و سقف تولید خود را نقض کرد. یک منبع صنعتی اظهار کرده که شرکتهای روسی به دنبال تقویت تولید نفت خود در سال ۲۰۲۰ برای حمایت از بودجه دولتی هستند.
ایسناایسنا1 روز قبل
منابع روسیه در دیدار آینده با اوپک بعید است با کاهش بیشتر تولید نفت موافقت کند اما ممکن است در همراهی با عربستان سعودی، برای تمدید توافق کاهش تولید متعهد شود. مسکو استدلال کرده که کاهش داوطلبانه تولید نفت برای این کشور در طول ماههای سرد زمستان به خصوص در غرب سیبری که دو سوم تولید نفت روسیه از این منطقه است و عمده دکلهای حفاری در آنجا واقع شده‌اند، دشوار است. هنگامی که دور جدید محدودیت عرضه در اول ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز شد روسیه محدودیت عرضه خود را به تدریج اجرایی کرد و در ماه مه به پایبندی کامل رسید. به گفته یک منبع آگاه، روسیه در نوامبر تولید نفت خود را به ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز افزایش داد و سقف تولید خود را نقض کرد. یک منبع صنعتی اظهار کرده که شرکتهای روسی به دنبال تقویت تولید نفت خود در سال ۲۰۲۰ برای حمایت از بودجه دولتی هستند.
ایلناایلنا3 روز قبل
کارشناس مسائل غرب‌آسیا گفت: خروجی سیاسی و میدانی جنگ یمن برای عربستان فقط هزینه‌های گزاف بوده و حالا به دنبال برون‌رفت از این وضعیت است. «سیدرضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل غرب‌آسیا با اشاره به دلایل و پیامدهای دیدار احتمالی ولیعهد عربستان و انصارالله یمن در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: تحولات یمن پس از گذشت چهار سال شرایطی را پدید آورده که انصارالله یمن توانست دست برتر سیاسی را در معادلات این کشور داشته باشد. در مقابل، هدف قرار گرفتن شرکت نفتی آرامکو هزینه‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی گزاف به سعودی‌ها تحمیل کرد که در نهایت موجب بروز اختلاف در بدنه حاکمیت آل‌سعود شد. وی ادامه داد: تمامی این مولفه‌ها موجب شد که اخیرا خالد بن سلمان (برادر ولیعهد عربستان) بحث مذاکره با انصارالله را مطرح کند. لذا باید متوجه بود که در هفته‌های آینده احتمالا فعل و انفعال‌هایی در حوزه سیاسی با محوریت پرونده یمن صورت خواهد گرفت که خروجی آن می‌تواند تا حدودی به آرام‌سازی شرایط موجود بینجامد.
ایمناایمنا1 هفته قبل
بسیاری از کارشناسان علت اصلی گرایش این کشور به اقتصاد غیرنفتی را تاثیرپذیری قیمت شاخص‌های انرژی از تحولات سیاسی می‌دانند. به نظر می‌رسد، نوسانات اخیر نرخ نفت و گاز در بازارهای جهانی به نوعی دستگاه اقتصادی حکومت سعودی را کلافه کرده و اکنون نظام اقتصادی بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان به فکر رهایی از وابستگی به صادرات نفت افتاده است. قربانی اضافه می‌کند: ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای شاخص نفتی، این اقدام را تاحدودی انجام داده و برای بهبود استفاده از درآمدهای حاصل از این محصول، ۲۰ تا ۳۰ درصد از درآمد‌های نفتی کشور را به صندوق توسعه ملی اختصاص داده است. در حقیقت نفت سرمایه‌ای در زیر زمین است که باید پس از استخراج صرف مشکلات و معضلات جامعه همچون اشتغال و توسعه شود. وی ادامه می‌دهد: در حقیقت نگاه ما به درآمد‌های نفتی باید نگاه به یک موقوفه باشد که می‌توان از آن به صورت احسن استفاده کرد اما خرج کردن آن به صورت کامل جایز نیست.
فارسفارس1 هفته قبل
چیزی که باید به آن توجه کرد این است که عرضه فیس بوک از عرضه آرامکو کوچکتر بود اما در بورسی اتفاق افتاد که بیش از ۴ دهه تجربه و سابقه مبادله داشت. وی می‌گوید: برای یک بورس در بازار نوظهوری شبیه عربستان عرضه سهام آرامکو بسیار مخاطره‌ آمیزتر از عرضه آن در بورس یک کشور با زیرساخت‌های بازار سرمایه پیشرفته‌تر است. قرار است ۵ روز دیگر و در روز ۱۷ نوامبر بخش کوچکی از سهام شرکت نفت دولتی آرامکوی عربستان در بورس داخلی این کشور عرضه شود. سعودی‌ها مدت‌هاست که تصمیم گرفته‌اند که بخشی از سهام آرامکو را عرضه کنند و از محل عرضه این سهام میلیاردها دلار منابع مالی تأمین کنند. عرضه اولیه سهام آرامکو اصلی‌ترین بخش از برنامه چشم انداز اصلاحات اقتصادی ۲۰۳۰ در عربستان است که از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور مطرح شده و پیگیری می‌شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایران هفته جاری خبر کشف یک میدان نفتی جدید را اعلام کرد که ذخایر نفت کشور را به میزان ۵۳ میلیارد بشکه افزایش خواهد داد. به گزارش ایسنا، میدان نفتی جدیدی در حد فاصل بستان تا امیدیه استان خوزستان کشف شده که حجم ذخایر نفت درجای این میدان بالغ بر ۵۳ میلیارد بشکه اعلام شده است. اعلام کشف این میدان جدید با آماده شدن عربستان سعودی برای عرضه اولیه عمومی سهام شرکت نفتی آرامکو همزمان شده است. وب سایت مارکت رئالیست در گزارشی با اشاره به این موضوع، مدعی شده است اعلام خبر کشف میدان نفتی از سوی ایران ممکن است تاثیر منفی روی قیمتهای نفت بگذارد و با پایین بردن قیمتهای نفت، ارزش گذاری شرکت آرامکوی سعودی را کمتر کند. عرضه سهام آرامکو در سه سال گذشته چندین بار بر سر پیچیدگی آماده سازی فاینانس و عملیاتش که مدتها محرمانه نگه داشته شده بود، به تاخیر افتاد و در حالی که محمد بن سلمان تمایل داشت معامله سهام آرامکو علاوه بر بازار داخلی، در یک بازار سهام برجسته‌تر انجام گیرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| خانواده‌های ثروتمند عربستانی مجبورند بخش‌هایی از سهام شرکت نفتی آرامکو را خریداری کنند. به گزارش اعتمادآنلاین، روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی در این رابطه خبر داد: دولت عربستان به بهانه وظیفه ملی، خانواده‌های ثروتمند در این کشور را مجبور به خرید سهام شرکت نفتی آرامکو می‌کند. به نوشته این نشریه اقتصادی، موسسات خارجی نسبت به خرید سهام آرامکو دچار تردید هستند و دخالت مستقیم ریاض در امور راهبردی این شرکت نفتی را عامل دور شدن سرمایه‌گذاران قلمداد می‌کنند. به اعتقاد سرمایه‌گذاران خارجی، ناتوانی‌ای که دولت عربستان در زمان حمله موشکی یمنی‌ها به تاسیسات این شرکت در ۱۴ سپتامبر از خود نشان داد یکی دیگر از دلایل این عدم تمایل است.
ایلناایلنا1 هفته قبل
آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان و بزرگترین شرکت نفت جهان و تحت مالکیت دولت این کشور است، بلومبرگ ارزش آن را ۱۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده است. بر اساس داده‌هایی که شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو منتشر کرده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۴ میلیارد دلار بوده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دو سال پیش از عربستان سعودی دعوت کرد که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند. او گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین بار در ایالات متحده عرضه شود و او از 'عرضه اولیه سهام' آرامکو در نیویورک سپاسگزار خواهد شد. بهروز نامداری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی عرضه سهام آرامکو اظهار داشت: اینکه عربستان چه درصدی از سهام را عرضه می‌کند، اهمیت دارد.
ایبناایبنا1 هفته قبل
به گزارش ایبنا، در صورتی که ارزشگذاری قیمت سهام مطابق انتظار دولت عربستان باشد، انتظار می‌رود که عرضه سهام آرامکو بزرگترین موردی باشد که تاکنون در بازار بورس دیده شده است. عرضه سهام آرامکو بخشی از برنامه تحول اقتصادی مورد نظر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است. در سال ۱۹۸۸ شرکت نفت عربستان سعودی تاسیس شد و تمامی تاسیسات و فعالیت‌های آرامکو سعودی در اختیار این شرکت قرار گرفت. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، دو سال پیش از عربستان سعودی دعوت کردکه سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند. وی گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین بار در ایالات متحده عرضه شود و او از عرضه اولیه سهام آرامکو در نیویورک سپاسگزار خواهد شد.
رکنارکنا2 هفته قبل
به گزارش رکنا، یک مسئول سعودی روز چهارشنبه (امروز) اذعان کرد که کشورش برای تمام کردن جنگ علیه یمن که آن را از حدود پنج سال پیش آغاز کرده، با صنعاء در حال گفت‌وگو است. عربستان سعودی با مشارکت امارات و حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، جنگ علیه یمن را از فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز کرده و یمن را از هوا و زمین و دریا در محاصره قرار داده است. حمله تلافی‌جویانه یمن به شرکت نفتی آرامکو بامداد شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۸ رخ داد. همان روز «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تأیید کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داده است. این حمله ضربه سختی به اعتبار نظامی آمریکا و همچنین ضربه دردناکی به تولید نفت عربستان سعودی زد.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
عربستان سعودی با مشارکت امارات و حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، جنگ علیه یمن را از فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز کرده و یمن را از هوا و زمین و دریا در محاصره قرار داده است. یک مسئول سعودی روز چهارشنبه (امروز) اذعان کرد که کشورش برای تمام کردن جنگ علیه یمن که آن را از حدود پنج سال پیش آغاز کرده، با صنعاء در حال گفت‌وگو است. عربستان سعودی با مشارکت امارات و حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، جنگ علیه یمن را از فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز کرده و یمن را از هوا و زمین و دریا در محاصره قرار داده است. حمله تلافی‌جویانه یمن به شرکت نفتی آرامکو بامداد شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۸ رخ داد. همان روز «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تأیید کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داده است.
فراروفرارو2 هفته قبل
یک مسئول سعودی اذعان کرد، کشورش برای پایان دادن به جنگ پنج ساله علیه یمن، با صنعاء در حال گفت‌وگوست. به گزارش فارس، یک مسئول سعودی روز چهارشنبه (امروز) اذعان کرد که کشورش برای تمام کردن جنگ علیه یمن که آن را از حدود پنج سال پیش آغاز کرده، با صنعاء در حال گفت‌وگو است. عربستان سعودی با مشارکت امارات و حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، جنگ علیه یمن را از فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز کرده و یمن را از هوا و زمین و دریا در محاصره قرار داده است. حمله تلافی‌جویانه یمن به شرکت نفتی آرامکو بامداد شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۸ رخ داد. همان روز «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تأیید کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داده است.
فارسفارس2 هفته قبل
یک مسئول سعودی اذعان کرد، کشورش برای پایان دادن به جنگ پنج ساله علیه یمن، با صنعاء در حال گفت‌وگوست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مسئول سعودی روز چهارشنبه (امروز) اذعان کرد که کشورش برای تمام کردن جنگ علیه یمن که آن را از حدود پنج سال پیش آغاز کرده، با صنعاء در حال گفت‌وگو است. خبرگزاری فرانسه به نقل از این مسئول سعودی که نامش را ذکر نکرد نوشت: «ما از سال ۲۰۱۶ کانالی باز با حوثی‌ها [جنبش انصارالله] داریم و این تماس‌ها را برای حمایت از صلح در یمن ادامه می‌دهیم». عربستان سعودی با مشارکت امارات و حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، جنگ علیه یمن را از فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز کرده و یمن را از هوا و زمین و دریا در محاصره قرار داده است. حمله تلافی‌جویانه یمن به شرکت نفتی آرامکو بامداد شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۸ رخ داد.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
او پیش از انتصاب به این سمت ۲۰ سال (۱۹۹۶- ۲۰۱۶) وزیر دارایی عربستان سعودی و نزدیک به عبدالله بن‌عبدالعزیز‏، پادشاه پیشین و محمد بن نایف، ولیعهد برکنارشده، بود. «فیصل بن‌فرحان» کسی است که پادشاه عربستان سعودی او را به‌عنوان وزیر امور خارجه جدید منصوب کرد. پنجمین ویژگی که او دارد نزدیکی زیاد او به محمد بن‌سلمان‏ ولیعهد عربستان سعودی است. افزون بر این، عضو شورای عالی نظامی عربستان سعودی نیز است و در زمینه سرمایه‌گذاری با شرکت هواپیمایی «بوئینگ» آمریکا نیز فعالیت داشت. در کنار گزاره‌های پیش‌گفته، باید به این نکته‌ حائز اهمیت اشاره کرد که اکنون یکی از مهم‌ترین موضوع‌ها و چالش‌های فراروی عربستان سعودی، ایران است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
سود سالیانه شرکت آرامکو به ۵ میلیارد دلار می‌رسد و تلاش‌هایی برای افزایش چند برابری این رقم در سال آینده صورت می‌گیرد تا بیشتر مورد قبول سرمایه‌گذاران خارجی واقع شود. ارزش سهام شرکت آرامکو همچنین پس از حملات اخیر به تأسیسات نفتی در مناطق «بقیق» و «خریس» و پیش از آن به میدان نفتی «الشیبه» در منطقه «الربع الخالی» کاهش یافت. خصوصی‌سازی شرکت‌های بزرگ و فروش سهام آن، تجربه‌ای نادر در منطقه خاورمیانه است. مرسوم بود که این شرکت‌ها ملی باشند و نه اینکه سهام آن‌ها به دیگر سرمایه‌گذاران عرضه شود. آیا مقام‌های سعودی هم در خصوص سهام‌های رامکو اینگونه عمل خواهند کرد؟ انتهای پیام/
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ ‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎در پی حمله به تأسیسات نفتی آرامکو، ارزش سهام این شرکت نسبت به زمان قبل از حملات، حدود ۵۰۰ میلیارد پوند افت کرد. محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه سعودی قصد دارد سهام این شرکت را با ارزش تقریبی ۱/۱ هزار میلیارد پوند بفروشد. بر اساس گزارش نشریه «اینترنشنال بیزینس تایمز» در ماه آوریل، ارزش سهام آرامکو در نیمه نخست سال جاری، بیش از ۱/۵ هزار میلیارد پوند بود. کاهش در ارزش سهام آرامکو به اقتصاد ریاض ضربه جدی وارد کرده است. در پی این آتش‌سوزی، آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان سعودی) مجبور شده تولید نفت خود را تا ۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد که معادل نصف کل تولید نفت عربستان است.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
بر اساس این گزارش عربستان سعودی، سهام بزرگترین دارائی دولتی خود – شرکت نفتی آرامکو – را در بازار بورس عرضه کرده تا با عواید حاصل از آن اقتصادش را دگرگون سازد، اما به خاطر حمله به تأسیسات این شرکت، ارزش آن به شدت افت کرده است. محمد بن سلمان ولیعهد پادشاه سعودی قصد دارد سهام این شرکت را با ارزش تقریبی ۱/۱ هزار میلیارد پوند بفروشد. بر اساس گزارش نشریه «اینترنشنال بیزینس تایمز» در ماه آوریل، ارزش سهام آرامکو در نیمه نخست سال جاری، بیش از ۱/۵ هزار میلیارد پوند بود. کاهش در ارزش سهام آرامکو به اقتصاد ریاض ضربه جدی وارد کرده است. در پی این آتش‌سوزی، آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان سعودی) مجبور شده تولید نفت خود را تا ۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد که معادل نصف کل تولید نفت عربستان است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 هفته قبل
در چارچوب این طرح، ایران از کشورهای عراق، عربستان سعودی، قطر، کویت، عمان، امارات و بحرین خواسته‌ است در قالب این پیشنهاد، «پیمان عدم مداخله و عدم تجاوز» امضا کنند. محمدجواد ظریف هم اواسط مهرماه جاری در دو مقاله که در روزنامه الرای کویت و نشریه فایننشال تایمز منتشر شد، از کشورهای منطقه خاورمیانه خواست به طرح «صلح هرمز» بپیوندند. خبر روزنامه الجریدهاظهارات سید عباس موسوی درخصوص تایید ارسال نامه روحانی یک روز پس از خبر روزنامه کویتی الجریده صورت می‌گیرد. در ادامه واکنش مقامات سعودی به طرح ایران، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی دوم آبان گفته بود، مقام‌های دولتی در ایران حرف از مذاکره بین تهران و ریاض می‌زنند اما «قدرتی ندارند». در ادامه این تنش‌ها دو تاسیسات مهم نفتی عربستان سعودی روز ۲۳ شهریور هدف حمله موشکی و پهپادی قرار گرفت و باعث کاهش نیمی از تولید نفت این کشور شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
در حالی که پذیره نویسی سرمایه گذاران داخلی واگذاری سهام آرامکو آغاز شد، قیمت اولیه سهام برای واگذاری در بازار بورس ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) اعلام می‌شود. نکته قابل توجه اظهارنظر‌های اولیه مبنی بر عدم فروش بین المللی سهام آرامکو است. بازار خارجی محل فروش سهام آرامکو هنوز اعلام نشده است. نخستین پیامد پذیره نویسی سهام آرامکو به عنوان گام نخست فروش سهام این شرکت، کاهش ارزش بازار بورس عربستان بوده است. سقوط ۲٫۴ درصدی شاخص بورس عربستان اگرچه قابل پیش بینی بود، در عین حال آسیب پذیری اقتصادی عربستان را نیز نشان می‌دهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ رسانه‌های سعودی می‎گویند که واگذاری سهام شرکت نفتی «آرامکو» در بازار بورس عربستان سعودی از روز یکشنبه آغاز می‌شود. بازار سرمایه عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت خود ضمن اعلام این خبر، افزود: هیئت مدیره بازار سرمایه قطعنامه تایید واگذاری سهام آرامکو در بازار بورس را تصویب کرده و پذیره نویسی از سرمایه‌گذاران در این طرح آغاز می‌شود. هفته گذشته شبکه العربیه به نقل ازمنابع آگاه گزارش داد که قیمت سهام آرامکو برای واگذاری در بازار بورس روز ۱۷ نوامبر اعلام خواهد شد. واگذاری سهام این شرکت در بازار بورس عربستان سعودی در حالی انجام می‌شود که تاسیسات این شرکت اخیرا هدف حمله پهپادی نیرو‌های یمنی قرار گرفت و آرامکو خسارات بسیاری را متحمل شد. اما اکنون احتمال تعویق عرضه سهام تا پایان سال ۲۰۱۹ سبب شده تا گمانه زنی‌ها در مورد خاتمه این روند تقویت شود.
فارسفارس3 هفته قبل
وزیر انرژی عربستان گفت عرضه اولیه عمومی سهام شرکت دولتی آرامکو به زودی انجام خواهد شد و تصمیم آن توسط محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی گرفته خواهد شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، وزیر انرژی عربستان گفت عرضه اولیه عمومی سهام شرکت دولتی آرامکو به زودی انجام خواهد شد و تصمیم آن توسط محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی گرفته خواهد شد. عبدالعزیر بن سلمان، در سخنرانی در کنفرانس ابتکار سرمایه‌گذاری در آینده در ریاض گفت: «این کار به زودی انجام می‌شود … اما در زمان و با رویکرد درست و قطعا با تصمیم درستی صورت خواهد گرفت.» وی افزود: «این اقدام نخستین و مهمترین تصمیم عربستان خواهد بود.» روز گذشته رویترز به نقل از ۳ منبع آگاه نوشت: شرکت نفتی آرامکو عربستان عرضه اولیه سهام خود را در سوم نوامبر آغاز خواهد کرد. (جزئیات بیشتر) همچنین شبکه العربیه نیز در اخبار فوری خود اعلام کرد: آرامکو پذیره نویسی سرمایه گذاران برای شرکت در عرضه اولیه سهام خود را از ۴ دسامبر آغاز خواهد کرد. انتهای پیام/
تابناکتابناک3 هفته قبل
نمودار زیر نشان می‌دهد نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه سال جاری در ۱۵ استان کشور پایین‌تر و در ۱۶ استان کشور بالاتر از نرخ تورم سالانه کل کشور بوده است. همتی: کاهش قیمت دلار علیرغم تداوم فشار حداکثریعبدالناصر همتی در پستی ایستاگرامی اظهار کرد که طی شش ماه اخیر علیرغم تداوم فشار حداکثری، روند نرخ دلار کاهشی بوده است. همچنین هر دلار با ۰٫۱۵ درصد افزایش نسبت به روز دوشنبه به ۱۰۸٫۹۴ ین رسید. طبق اعلام گوگل، پس از سخنان رئیس جمهور چین، جستجوی عبارات «بیت کوین» و «بلاک چین» در این کشور افزایش یافته است. واکنش مقام مسئول به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «نارندرا مودی» نخست وزیر هند روز سه شنبه گفت که عربستان سعودی در راستای شراکت راهبری میان دو کشور قرار است در صنایع پایین دست نفت و گاز هند سرمایه گذاری کند. اخبار بین الملل- بر اساس گزارش رویترز، این اقدام می‌تواند عربستان سعودی، که یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان است، را از نظر مشتری پایدار نفتی تامین کند. طی سفر مودی به ریاض، قرار است توافقهایی میان دو کشور در بخش نفت و گاز امضا شود. به دنبال خروج آمریکا از توافق هستهای و بازاعمال غیرقانونی تحریمهای نفتی علیه ایران، هند که یکی از خریداران بزرگ نفت ایران است به دنبال جاگزینی برای تامین نفت مورد نیاز پالایشگاههای خود بوده است. عربستان سعودی یکی از کشورهای تامین کننده نفت هند بعد از کاهش صادرات نفت ایران است.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، رویترز به نقل از ۳ منبع آگاه نوشت: شرکت نفتی آرامکو عربستان عرضه اولیه سهام خود را در سوم نوامبر آغاز خواهد کرد. یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، گفت: این شرکت نفتی در حال کار بر روی بیانیه‌ای است که یک شنبه آینده منتشر خواهد کرد. همچنین شبکه العربیه نیز امروز در اخبار فوری خود اعلام کرد: آرامکو پذیره نویسی سرمایه گذاران برای شرکت در عرضه اولیه سهام خود را از ۴ دسامبر آغاز خواهد کرد. به گزارش فارس، با حملات پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در ۱۴ سپتامبر برابر با ۲۳ شهریور و نصف شدن تولید نفت این کشور، عرضه سهام آرامکو نیز به تعویق افتاد. در واقع این حمله عامل خطر یا ریسک جدیدی را برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواستند، سهام آرامکو را خریداری کنند، ایجاد کرده است.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
خبرگزاری فارس: رویترز به نقل از ۳ منبع آگاه نوشت: شرکت نفتی آرامکو عربستان عرضه اولیه سهام خود را در سوم نوامبر آغاز خواهد کرد. همچنین شبکه العربیه نیز امروز در اخبار فوری خود اعلام کرد: آرامکو پذیره نویسی سرمایه گذاران برای شرکت در عرضه اولیه سهام خود را از ۴ دسامبر آغاز خواهد کرد. به گزارش فارس، با حملات پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در ۱۴ سپتامبر برابر با ۲۳ شهریور و نصف شدن تولید نفت این کشور، عرضه سهام آرامکو نیز به تعویق افتاد. به طوریکه وال استریت ژورنال نوشت حمله به تاسیسات شرکت آرامکوی عربستان در منطقه البقیق این کشور توسط یمنی‌ها باعث شده که مقامات این شرکت به فکر به تعویق انداختن عرضه اولیه سهام آن بیفتند. در واقع این حمله عامل خطر یا ریسک جدیدی را برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواستند، سهام آرامکو را خریداری کنند، ایجاد کرده است.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «نارندرا مودی» نخست وزیر هند روز سه شنبه گفت که عربستان سعودی در راستای شراکت راهبری میان دو کشور قرار است در صنایع پایین دست نفت و گاز هند سرمایه گذاری کند. بر اساس گزارش رویترز، این اقدام می‌تواند عربستان سعودی، که یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان است، را از نظر مشتری پایدار نفتی تامین کند. طی سفر مودی به ریاض، قرار است توافقهایی میان دو کشور در بخش نفت و گاز امضا شود. به دنبال خروج آمریکا از توافق هستهای و بازاعمال غیرقانونی تحریمهای نفتی علیه ایران، هند که یکی از خریداران بزرگ نفت ایران است به دنبال جاگزینی برای تامین نفت مورد نیاز پالایشگاههای خود بوده است. عربستان سعودی یکی از کشورهای تامین کننده نفت هند بعد از کاهش صادرات نفت ایران است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
ما اکنون از یک رابطه خریدار و فروشنده در حال حرکت به سوی یک همکاری راهبردی نزدیک‌تر هستیم و این شامل سرمایه گذاری عربستان سعودی در پروژه‌های نفتی و گازی هند می‌شود. در طول سفر سال ۲۰۱۶ وی، پادشاه عربستان سعودی بالاترین مدال این کشور را به نخست وزیر هند اهدا کرد. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ماه فوریه سال جاری میلادی به هند سفر کرده بود. نارندرا مودی در ادامه برنامه‌های امروز خود با سلمان بن عبد العزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار‌های دوجانبه خواهد داشت. هند همچنین ماهانه حدود ۲۰۰ هزار تن گاز ال پی جی از عربستان سعودی خریداری می‌کند.
تابناکتابناک3 هفته قبل
این در حالی است که کسری بودجه ماه آگوست سال گذشته ۱٫۸۸ میلیارد دلار کانادا اعلام شده بود. برای ۵ ماه اول سال مالی ۲۰۱۹/۲۰۲۰ کانادا با کسری بودجه ۵٫۲۲ میلیارد دلار کانادایی روبرو شد. این در حالی است که در بازه مشابه سال مالی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ کانادا با مازاد بودجه ۲٫۵۶ میلیارد دلار کانادایی روبرو شده بود. اوایل امسال آرامکو موافقت کرده بود تا «سابیک» را به قیمت ۶۹٫۱ میلیارد دلار خریداری کند. بر این اساس، ۲۹٫۶ درصد تعداد چک‌های برگشتی کشور و ۴۴٫۸ درصد ارزش این چک‌ها مربوط به تهران بوده است.

به انتهای لیست رسیدید