شهلا کاظمی‌پور

شهلا کاظمی‌پور

ایسناایسنا1 هفته قبل
علت بارش‌های شدید جنوب کشور چیست؟ احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور دو عامل «تغییر پذیری آب و هوا» و «تغییرات اقلیمی» را علت تغییر الگوی بارش‌ها و بارش‌های شدید در جنوب کشور می‌داند. پرواز بالگردهای اورژانس در مناطق سیل زده /۳ کشته در سیلمجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور از فعال شدن بالگردهای اورژانس در استان‌های درگیر سیل و آبگرفتگی خبر داد. از دیگر گروه‌های خونی نادر می‌توان به گروه خونی پی‌نول، کی‌نول، ORH نول، چلانو منفی، Ss منفی و … اشاره کرد. در گروه خونی چلانو ۱۰ نفر دارنده این خون شناسایی شده‌اند و از گروه خونی ORH نول تنها دو نفر اهداکننده شناسایی شدند که به این معنی است که بسیار نادر است و در هر ۴۰ میلیون نفر یک نفر دارنده این گروه خونی هستند. به این گروه خونی، خون طلایی نیز می‌گویند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
یک استاد جمعیت‌شناسی تمایل افراد به ادامه تحصیل را یکی از دلایل ترجیح آنها به تاخیر در ازدواج دانست. طبیعی است که وقتی خانواده‌ها درس خواندن فرزندانشان را ترجیح می‌دهند، ازدواج فرزندان هم به تاخیر می‌افتد. در حال حاضر بخشی از اختلافات خانواده‌ها ناشی از افزایش تعداد خانواده‌ها و افزایش سطح سواد افراد است. این استاد جامعه شناسی مادی گرایی و چشم و هم چشمی را در کاهش ازدواج و سخت شدن زندگی موثر دانست و افزود: ازدواجی که بر اساس چانه زنی شروع شود آخرش طلاق است. به گفته وی، شاخص‌های توسعه همچون شهرنشینی، افزایش سواد و نوع اشتغال بر کاهش نرخ باروری موثر هستند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
یک استاد جمعیت‌شناسی تمایل افراد به ادامه تحصیل را یکی از دلایل ترجیح آنها به تاخیر در ازدواج دانست. طبیعی است که وقتی خانواده‌ها درس خواندن فرزندانشان را ترجیح می‌دهند، ازدواج فرزندان هم به تاخیر می‌افتد. در حال حاضر بخشی از اختلافات خانواده‌ها ناشی از افزایش تعداد خانواده‌ها و افزایش سطح سواد افراد است. این استاد جامعه شناسی مادی گرایی و چشم و هم چشمی را در کاهش ازدواج و سخت شدن زندگی موثر دانست و افزود: ازدواجی که بر اساس چانه زنی شروع شود آخرش طلاق است. به گفته وی، شاخص‌های توسعه همچون شهرنشینی، افزایش سواد و نوع اشتغال بر کاهش نرخ باروری موثر هستند.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
در کشور ما نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با تشکیل سازمان نهضت سوادآموزی تلاش بسیاری صورت پذیرفت تا نرخ بی‌سوادی در کشور کاهش یافته و به این وسیله مقدمات پیشرفت در تمامی شئون اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فراهم شود. شاپور محمدزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی می‌گوید: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نرخ باسوادان بالاتر از ۶ سال فقط ۴۷٫۵ درصد بود، در حالی که این آمار در سال ۹۵ به ۸۷٫۶ درصد رسید. شاپور محمدزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به مشکلات در این حوزه می‌گوید: آموزشیاران ما حتی کتک هم خورده‌اند، چرا که برخی خانواده‌ها سماجت به خرج می‌دهند؛ بنابراین یک مقدار انگیزه‌ها برای سوادآموزی کم شده بود که مراکز یادگیری محلی را توسعه بخشیدیم. این در شرایطی است که شاپور محمد زاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از کاهش ۳۷ درصدی بودجه این سازمان در سال ۹۹ می‌گوید و اینکه در سال‌های اخیر نیز این بودجه تا ۷۰ درصد تحقق پیدا کرده است. آنچه می‌ماند آن است که نباید فراموش نکنیم رفع نیاز و نگرانی معلمان و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی و حفظ شأن و حرمت معلمی، پیش‌نیازی ضروری برای مقابله با بی‌سوادی و اجرای برنامه‌های توسعه در بخش آموزشی است.
ایمناایمنا2 ماه قبل
دکتر فاطمه محمدنجار، یکی از متخصص‌های زنان و زایمان است که از تعداد زیاد مراجعه زنان باردار شهرهای مختلف به کلینیکی در شمال شهر تهران گلایه می‌کند. به‌ گفته دکتر محمدنجار اخیرا به جز انتخاب تاریخ تولدهای لاکچری، صرف هزینه‌های میلیونی برای تزئین اتاق زایمان، برگزاری جشن «تاتی‌تاتی» و جشن «گرفتن بچه از پوشک» به فهرست تولدهای لاکچری، محل تولد فرزند نیز اضافه شده است. اصلی‌ترین علت مراجعه این زنان فقط ثبت محل تولد تهران در شناسنامه فرزندشان است. بچه نباید خجالت بکشد که قزوین یا کرج به دنیا آمده است؛ چرا که همین لاکچری کردن تولد فرزند روی نرخ ازدواج و طلاق هم تأثیر می‌گذارد. در واقع به جای آن که رسالت فرهنگی را انتقال دهیم برخی فرهنگ‌های حاشیه‌ای در جامعه اشاعه پیدا می‌کند.»
سلامت نیوزسلامت نیوز2 ماه قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، گروهی از متخصصان زنان و زایمان معتقدند؛ توهم هویت بخشی زنان پا به ماه را از شهرهای دور به پایتخت می‌کشاند تا به باور خودشان فرزندشان شناسنامه تهرانی داشته باشد. دکتر فاطمه محمد نجار یکی از متخصص‌های زنان و زایمان است که از تعداد زیاد مراجعه زنان باردار شهرهای مختلف به کلینیکی در شمال شهر تهران گلایه می‌کند. به‌گفته دکتر محمد نجار، اخیرا به جز انتخاب تاریخ تولدهای لاکچری، صرف هزینه‌های میلیونی برای تزئین اتاق زایمان، برگزاری جشن «تاتی تاتی» و جشن «گرفتن بچه از پوشک» به فهرست تولدهای لاکچری، محل تولد فرزند نیز اضافه شده است. او با بیان اینکه این روزها لاکچری بازی سر درازی پیدا کرده است، می‌گوید: از چند ماه گذشته میزان مراجعه زنان پا به ماه بویژه از شهرستان‌های قزوین، کرج، رشت، کرمانشاه، ایلام و بندرعباس به بیمارستان‌های شمال شهر تهران افزایش یافته است. اصلی‌ترین علت مراجعه این زنان فقط ثبت محل تولد تهران در شناسنامه فرزندشان است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
۱۰ میلیون نفر از مردان ایران «جوان» هستنداین جامعه‌شناس با بیان اینکه حدود ۱۰ میلیون نفر از مردان، جوان هستند، یادآور شد: تعداد مردان ۱۵- ۱۹ ساله دو میلیون و ۷۸۰ هزار نفر، تعداد مردان ۲۰-۲۴ ساله سه میلیون و ۲۴۰ هزار نفر و تعداد مردان ۲۵-۲۹ ساله چهار میلیون و ۱۴۰ هزار نفر است. تنها ۷۱ درصد از پسران ۱۵ تا ۱۹ ساله محصل‌اندبه گفته کاظمی‌پور، ۷۱ درصد از جمعیت مردان جوان در گروه سنی ۱۵-۱۹ ساله، ۳۲ درصد از جمعیت ۲۰-۲۴ ساله و ۱۱ درصد از جمعیت (۲۵-۲۹) ساله محصل هستند، این درحالیست که در کشورهای در حال توسعه همه مردان جوان ۱۵-۱۹ ساله و ۸۰ درصد از جوانان ۲۰-۲۴ در حال تحصیل هستند. ۲۱ درصد مردان دارای تحصیلات عالیهوی با اشاره به اینکه ۹۲ درصد از جمعیت مردان (۱۰ سال به بالا) باسواد هستند، تصریح کرد: از این میان ۲۰ درصد دارای تحصیلات ابتدایی (کم‌سواد)، ۲۰ درصد دارای تحصیلات راهنمایی، ۹٫۵ درصد دارای تحصیلات متوسطه، ۲۱ درصد دارای دیپلم و ۲۱ درصد دارای تحصیلات عالیه هستند. بنابر اظهارات این جامعه‌شناس ۱۵ درصد از جمعیت جوانان مرد ۱۵-۱۹ ساله، ۳۷ درصد از جمعیت مرد ۲۰-۲۴ ساله و ۶۷ درصد از جمعیت ۲۵-۲۹ ساله شاغل هستند، این درحالیست که شش درصد از جمعیت جوانان مرد ۱۵-۱۹ ساله، ۱۶ درصد از جمعیت مرد ۲۰-۲۴، ۱۸ درصد از جمعیت ۲۵-۲۹ ساله بیکارند. ۳۵ درصد مردان هنوز ازدواج نکرده‌اندوی در ادامه با اشاره به وضعیت تاهل جامعه مردان (۱۰ ساله به بالا) بیان کرد: ۶۳ درصد از مردان (۱۰ ساله به بالا) دارای همسر، ۳۵ درصد مجرد یا هرگز ازدواج نکرده‌اند و ۱٫۲ درصد بدون همسر در اثر طلاق و یک درصد بدون همسر در اثر فوت هستند.
برنابرنا2 ماه قبل
کارگاه ملی توان افزایی دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان، برخی از متخصصین و کارشناسان ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها برگزار شد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ اعظم کریمی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه برگزاری این کارگاه‌ها طی سال گذشته در غالب گردهمایی بوده، گفت: برای اولین بار کارگاه ملی توان افزایی دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان برگزار شده است. او با اشاره به لزوم برگزاری کارگاه‌های توان افزایی اظهار کرد: احساس نیاز برای برگزاری این کارگاه وجود داشت چراکه در چارت دفتر برنامه‌ریزی تغییر ایجاد شده و باید کارشناسان در حوزه برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی، دانش کافی را به دست بیاورند. در بحث برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان از دکتر شهلا کاظمی‌پور، استاد دانشگاه تهران و جامعه‌شناس و جمعیت‌شناس، دعوت شد و ایشان موارد خوبی را بیان کردند که مورد استقبال قرار گرفت. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: به دنبال افزایش آمار ازدواج و کاهش طلاق هستیم و تنها ارائه آمار از فعالیت‌های انجام شده برای‌مان کافی نیست، از این رو معتقدم کیفی‌سازی باید محور کارها باشد.
برنابرنا2 ماه قبل
در این گزارش مهم‌ترین اخباری که طی هفته گذشته در رسانه‌ها منتشر شده است را با هم خواهیم خواند. ***ساعت ۱۱ روز دوشنبه ۶آبان یک زن میانسال از پل عابر پیاده میدان رسالت در شرق تهران، اقدام به خودکشی کرد. ***مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران برنامه نوسازی تاکسی‌های فرسوده پایتخت با وام ۴۰میلیون تومانی قرض الحسنه را تشریح کرد. ***بیمه تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که بیمه تامین اجتماعی خویش فرما یکی از آن‌هاست. بیمه تامین اجتماعی خویش فرما خود به دو دسته اختیاری و صاحبان حرفه و مشاغل آزاد تفکیک می‌‌شود.
برنابرنا2 ماه قبل
مهرداد فلاطونی گفت: همواره در خانه بودن و انجام فعالیت‌هایی که هر روزه در برنامه یک زن قرار دارد پس از مدتی یکنواختی را به وجود می‌آورد چون هیچ‌گونه هیجانی درون این برنامه‌ها نهفته نیست و نمی‌توان هیچ چیزی را پیش‌بینی کرد چون طبق روال یک‌سری برنامه به صورت مستمر تکرار می‌شود، این زمان است که فرسودگی گریبانگیر زنان می‌شود. اصرار و پافشاری بر کار زن در خانه و اجبار به یکجانشینی او قطعا تبعاتی را می‌تواند از ابعاد مختلف به همراه داشته باشد. طبق آمار نظرسنجی موسسه گالوپ ریسک ابتلا به افسردگی در زنان خانه‌دار بیشتر از زنانی است که خارج از خانه کار می‌کنند و این نمونه بارزی از تبعاتی است که می‌تواند گریبانگیر قشر زنان خانه‌دار شود. این پژوهشگر افزود: زمانی که این افسردگی روز به روز در روح و روان زنان رخنه کند، خواهیم دید میزان در خود فرورفتگی آن‌ها افزایش می‌یابد و با افزایش این مبحث اصلی‌ترین عامل برای زندگی هر فرد که انگیزه است از بین می‌رود. متاسفانه این موضوع بیشتر در بین زنانی که وارد دوران میانسالی شده‌اند رخ می‌دهد و دلیل آن نیز تکرار مداوم کارهای روزمره‌ای است که به آن اشاره شد.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
هرچند آمارها از کاهش بالا رفتن سن ازدواج و افزایش تعداد خانوارهای تک نفره حکایت دارد، اما این به معنای عدم تمایل به ازدواج و یا گرایش به سبک زندگی مجردی نیست. بررسی ریشه‌های این تحولات می‌تواند بخش‌هایی از زوایای ناپیدای زندگی جمعی را هویدا سازد که برای زندگی اجتماعی بسیار مهم تلقی می‌شود. مناسبات اقتصادی و رشد فردیتزیمل جامعه‌شناس آلمانی معتقد بود که برای بررسی جهان اجتماعی باید به انتخاب از میان پدیده‌ها بر مبنای نظم خاص پرداخت. شهر در نظر او یک مجموعه پویا است که افراد در آن در حال کنش متقابل دایمی هستند. مطابق با سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، هم‌اکنون جمعیت قابل توجهی از جوانان در کلانشهرهای کشور تنها زندگی می‌کنند.
برنابرنا3 ماه قبل
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شناخت آسیب‌های اجتماعی درون هر جامعه‌ای نیاز به تحقیق، پژوهش و شناخت ریشه‌های آن آسیب دارد. یعنی می‌بینند و می‌شنوند و همواره ادعا دارند که می‌توانند موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را ریشه‌کن کنند اما در انتها هیچ‌گاه به ادعاهای خود جامه عمل نمی‌پوشانند. در واقع برای مسئولین اجرایی هنوز تببین نشده تعیین برنامه در قالب‌های مختلف و در بازه‌های زمانی کوتاه و بلند موجب رشد و توسعه و از بین بردن معضلات و آسیب‌های اجتماعی می‌شود. پس به همین دلیل است که می‌گوئیم باید برنامه‌های مختلف در شکل‌های گوناگون به صورت مستمر تهیه و تدوین شود. البته باید گفت لازمه این دو مبحث چیزی نیست جز برنامه‌ریزی مستمر و مدون که باید در اولویت قرار گیرد.
همشهریهمشهری3 ماه قبل
چرا جوانان فضای مجازی را انتخاب می‌کنند؟ کاظمی‌پور با اشاره به این که انواع استفاده جوانان از فضای مجازی تابع محدودیت‌های اجتماعی و فرهنگی است، اظهار کرد: در واقع نحوه استفاده از فضای مجازی یک معلول اجتماعی است. جوانان به این دلیل استفاده از فضای مجازی را انتخاب می‌کنند که در آن از محدودیت‌های دنیای واقعی خبری نیست و گزینه‌های متعددی را به آنها عرضه می‌کند. وی با تاکید بر این که برای محاسبه میزان ازدواج و طلاق باید میزان خالص این دو واقعه جمعیت‌شناختی محاسبه شود، گفت: میزان ازدواج در سال ۸۵ حدود ۸۰۰ هزار مورد، در سال ۹۰ حدود ۸۹۰ هزار مورد و در سال ۹۵ حدود ۷۰۰ هزار مورد بوده است اما با محاسبه میزان خالص ازدواج یعنی تعداد ازدواج‌های یک سال به مجردان همان سال شاهد هستیم که میزان خالص ازدواج در ایران افزایش یافته است. روند ازدواج کاهش نیافته استبه گفته‌ی وی، همچنین تعداد مجردان در سال ۸۵ حدود ۱۸ میلیون در سال ۹۰ نیز ۱۷ تا ۱۸ میلیون و در سال ۹۵ حدود ۱۳ میلیون شده است. مراسم ازدواج دانشجویی تنها برگزاری یک جشن ازدواج استکاظمی‌پور در ادامه تاکید کرد: ‌ وام ازدواج حتی اگر تعداد ازدواج‌ها را زیاد کنند به استحکام و انسجام خانواده کمک نمی‌کند.
ایسناایسنا3 ماه قبل
هشت درصد زنان روستایی همسرشان فوت کرده است۲۳ سالگی؛ میانگین سن ازدواج زنان روستاییکاظمی‌پور در ادامه درباره میانگین سن ازدواج زنان کشور گفت: میانگین سن ازدواج زنان در کشور ۲۴٫۵ سال است که این عدد در نقاط روستایی ۲۳ و در نقاط شهری ۲۵ سال است. همچنین براساس آمارهای سال ۹۵ حدود ۶۵ درصد زنان روستایی دارای همسر، حدود هشت درصد بدون همسر در اثر فوت، حدود ۰٫۲ درصد بدون همسر در اثر طلاق و حدود ۲۶ درصد مجرد بوده‌اند. هفت درصد زنان روستایی شاغل هستندوی در ادامه به وضعیت اشتغال زنان روستانشین نیز اشاره کرد و گفت: تنها هفت درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۵ ساله زنان روستایی شاغل هستند. حال آنکه تعداد زیادی از زنان روستایی با وجود فعالیت خانه‌داری در کشاورزی، دام‌داری و دام‌پروری نیز مشارکت دارند و خود را خانه‌دار اعلام می‌کنند. تفکیک مرگ و میر در نقاط شهری و روستایی اما حاکی از آن است که میزان مرگ و میر در نقاط شهری کمتر از نقاط روستایی است.
انتخابانتخاب3 ماه قبل
براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران حدود ۱۶٫۸ میلیون نفر از مردان و ۱۶٫۵ میلیون نفر از زنان ایران در بازه سنی ۳۰ تا ۵۹ سال قرار دارند که براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد جمعیت میانسالان ایران تا سال ۱۴۲۰ از ۳۶ میلیون نفر به ۴۰ میلیون نفر می‌رسد اما پس از آن مجددا نرخ میانسالان روندی کاهش را طی می‌کند. شهلا کاظمی‌پور- جمعیت‌شناس و جامعه‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در بررسی وضعیت سنی جمعیت کشور به چهار گروه کودک و نوجوان، جوان، میانسال و سالخورده تقسیم می‌شود، اظهار کرد: براساس این تقسیم‌بندی بازه سنی زیر ۱۵ سال کودک و نوجوان، ۱۵-۲۹ سال جوان، ۳۰-۵۹ سال میانسال و افراد بالای ۶۰ سال سالخورده محسوب می‌شوند که آمارهای سال ۹۵ مرکز آمار ایران نشان می‌دهد حدود ۴۲ درصد از جمعیت کشور در دامنه سنی ۳۰- ۵۹ سال قرار دارند، یعنی حدود ۳۳ میلیون نفر از جمعیت کشور میانسال هستند و از این مقدار حدود ۱۶٫۸ میلیون نفر مرد و ۱۶٫۵ میلیون نفر زن هستند. افزایش هفت میلیون نفری جمعیت «میانسال» تا ۱۴۲۰به گفته این عضو هیات‌ علمی دانشگاه‌ تهران، ساختار سنی جمعیت به موالید، مرگ و میر و مهاجرت بستگی دارد، باتوجه به اینکه تعداد موالید در ایران در دوره‌های پیشین بالا بوده است، پیش‌بینی می‌شود جمعیت میانسال ایران تا سال ۱۴۲۰ به ۴۰ میلیون نفر برسد، یعنی نسبت به سال ۹۵ حدود هفت میلیون نفر به جمعیت میانسال افزوده می‌شود، اما از سال ۱۴۲۰ به بعد این آمارها تاحدودی کاهش پیدا می‌کند. وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از میانسالان، فاقد فرزند هستند؟ بیان کرد: حدود سه الی چهار درصد از میانسالان فرزندی ندارند که عموما ممکن است این نرخ، میانسالانی را در برگیرد که در سال‌های ابتدایی میانسالی قرار دارند. بیماری‌های صعب‌العلاج و سوانح؛ عامل اصلی مرگ و میر میانسالاناین جمعیت‌شناس با اشاره به وضعیت سلامت میانسالان نیز اظهار کرد: به طور کلی میزان مرگ و میر در ایران حدود شش در هزار است که عموما اغلب مرگ و میرها در سال اول زندگی یا دوران میانسالی اتفاق می‌افتد.
برنابرنا3 ماه قبل
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ جرم یا بزه، هرگونه رفتار و یا ترک رفتاری است که قانون را نقض می‌کند و برای آن در قانون مجازات تعیین شده است. هرگاه این ۳ عنصر در کنار یکدیگر قرار بگیرند و شرایط لازم را وقوع جرم آماده باشد، آن‌گاه می‌توان فرد مرتکب به جرم را مجازات کرد. بر اساس آخرین آمارهایی که در خصوص میزان جرم و جنایت وجود دارد. هرچه جامعه کوچک‌تر باشد میزان جرم کمتر استکاظمی‌پور در خصوص دلایل به وجود آمدن جرم در یک جامعه به خبرنگار برنا گفت: در این رابطه باید گفت چندین مبحث کلان و خرد وجود دارد که جامعه شناسان و روانشناسان اشاره‌هایی را به آن دارند. زمانی که به این انحرافات دامن زده می‌شود شاهد رشد بی رویه میزان جرم و جنایت خواهیم بود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
همچنین هیچ‌ نوع رقم و مبلغی از سوی پلیس در این زمینه اعلام نشده است و ما براساس اصل محرمانگی اطلاعات اینچنینی را بیان نمی‌کنیم. اگر این وعده محقق شود تا پایان سال کارت تمامی افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند صادر خواهد شد. رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا اعلام دادنحوه صدور گذرنامه زیارتی موقت/ افزایش ساعات کار «پلیس+۱۰» برای اربعینرییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا از افزایش ساعات کار دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰ و پلیس مهاجرت در ایام اربعین خبرداد. دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰ نیز تا ساعت ۲۰ فعال بوده و موظفند که کار مردم در حوزه گذرنامه را انجام دهند. این پیش‌بینی‌ها در حالی مطرح می‌شود که میانگین امید زندگی در ایران حدود ۷۴ سال و امید زندگی توام با سلامت کمتر از ۵۰ سال است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
دکتر محسن شتی، رئیس اداره سالمندی وزارت بهداشت نسبت به موج سالمندی متولدین دهه ۶۰ هشدار می‌دهد. دکتر شتی می‌گوید: بین ۳۰ تا ۳۳ درصد سالمندان کشور تحت پوشش بیمه تکمیلی‌اند و ۹۴ درصدشان از بیمه پایه برخوردارند. البته سرعت رشد و میزان نرخ رشد جمعیت سالمند در استان‌های البرز و مازندران بالاست یعنی رشد شدن جمعیت‌شان زیاد است. مناطق ۳و ۴ تهران پیرترین جمعیت را دارندتوزیع و ترکیب جمعیت سالمندی در نقاط مختلف تهران نیز متفاوت است. به گفته فعالان حوزه سالمندی، حداکثر ۳۰ درصد سالمندان مشکلات سلامت دارند اما از آن طرف اغلب سالمندان و بازنشستگان مشکلات رفاهی و توانبخشی دارند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
اما نکته آنجاست که با ادامه چنین روندی تا سه دهه آینده، ۳۰ درصد جمعیت کشور یعنی حدود ۲۴ میلیون نفر سالمند می‌شوند. دکتر محسن شتی، رئیس اداره سالمندی وزارت بهداشت نسبت به موج سالمندی متولدین دهه ۶۰ هشدار می‌دهد. دکتر شتی می‌گوید: بین ۳۰ تا ۳۳ درصد سالمندان کشور تحت پوشش بیمه تکمیلی‌اند و ۹۴ درصدشان از بیمه پایه برخوردارند. البته سرعت رشد و میزان نرخ رشد جمعیت سالمند در استان‌های البرز و مازندران بالاست یعنی رشد شدن جمعیت‌شان زیاد است. مناطق ۳و ۴ تهران پیرترین جمعیت را دارندتوزیع و ترکیب جمعیت سالمندی در نقاط مختلف تهران نیز متفاوت است.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 ماه قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
آخرین آمارهای سرشماری کشور در سال ۹۵ نشان می‌دهد، حدود ۱۰‌درصد از جمعیت کل کشور سالمند هستند. او با بیان آنکه بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته تا سال ۱۴۰۵، سه‌میلیون نفر به جمعیت ۶۰ سال به بالای کشور افزوده خواهد شد، گفت: در ۱۰ سال آینده جمعیت سالمندان بالای ۶۰ سال کشور به ۱۰٫۵‌میلیون نفر برابر با ۷/۱۰‌درصد جمعیت کشور می‌رسد. بازهم مشکلی به نام دهه ۶۰وی همچنین خاطرنشان می‌کند: ‌ مهم‌ترین عاملی که باعث افزایش روند پیری جمعیت در ایران شد، رشد جمعیت در دهه ۶۰ است. همه این اتفاقات دست به دست هم داد تا در ۳ دهه آینده، ۳۰‌درصد از جمعیت کشور سالمند شود. اگر جمعیت کشور ۹۰‌میلیون نفر باشد، ۳۰میلیون نفر از این تعداد سالمند خواهند بود.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
یک جمعیت‌شناس: طی ۳۰ سال اخیر با کاهش تعداد اعضای خانوار و ورود وسایل ارتباط جمعی کانون گرم خانواده کمرنگ شده است. بنابر اظهارات این جمعیت‌شناس، میانگین تعداد اعضای خانوارها در سال ۹۵ حدود ۳٫۳ نفر است، یعنی در هر خانوار به طور متوسط حدود سه نفر زندگی می‌کنند. این جامعه‌شناس در پاسخ به این سوال که چه عواملی در تغییرات ساختار خانواده موثر است؟ افزود: زمانی که نیاز به همکاری‌های اقتصادی در خانواده‌ها احساس نشود تعداد خانواده‌های هسته‌ای بیشتر خواهد بود. در سال ۴۵ خانواده گسترده در ایران قالب نبوده و آنچه تغییر یافته آن است که فقط خانواده هسته‌ای با بعد وسیع خود کوچکتر شده است. وی با تاکید بر اینکه خانواده‌ها باید با یکدیگر در تعامل باشند، یادآور شد: زمانی که تکنولوژی جدیدی وارد هر جامعه‌ای می‌شود نوعی ولع برای استفاده از آن وجود دارد.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
بنابر اظهارات این جمعیت‌شناس، میانگین تعداد اعضای خانوارها در سال ۹۵ حدود ۳٫۳ نفر است، یعنی در هر خانوار به طور متوسط حدود سه نفر زندگی می‌کنند. این جامعه‌شناس در پاسخ به این سوال که چه عواملی در تغییرات ساختار خانواده موثر است؟ افزود: زمانی که نیاز به همکاری‌های اقتصادی در خانواده‌ها احساس نشود تعداد خانواده‌های هسته‌ای بیشتر خواهد بود. در سال ۴۵ خانواده گسترده در ایران قالب نبوده و آنچه تغییر یافته آن است که فقط خانواده هسته‌ای با بعد وسیع خود کوچکتر شده است. وی با تاکید بر اینکه خانواده‌ها باید با یکدیگر در تعامل باشند، یادآور شد: زمانی که تکنولوژی جدیدی وارد هر جامعه‌ای می‌شود نوعی ولع برای استفاده از آن وجود دارد. منبع: ایسناانتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
بنابر اظهارات این جمعیت‌شناس، میانگین تعداد اعضای خانوارها در سال ۹۵ حدود ۳٫۳ نفر است، یعنی در هر خانوار به طور متوسط حدود سه نفر زندگی می‌کنند. این جامعه‌شناس در پاسخ به این سوال که چه عواملی در تغییرات ساختار خانواده موثر است؟ افزود: زمانی که نیاز به همکاری‌های اقتصادی در خانواده‌ها احساس نشود تعداد خانواده‌های هسته‌ای بیشتر خواهد بود. در سال ۴۵ خانواده گسترده در ایران قالب نبوده و آنچه تغییر یافته آن است که فقط خانواده هسته‌ای با بعد وسیع خود کوچکتر شده است. مرگ‌ومیر و طلاق؛ عوامل موثر در افزایش خانواده‌های «تک والد» این جامعه‌شناس در ادامه در پاسخ به این سوال که امروزه نهاد خانواده با چه معضلات و مشکلاتی مواجه است؟ نیز اینطور توضیح داد: از دیدگاه آماری افزایش مرگ‌ومیر و طلاق باعث شده تعداد خانواده‌های تک والد افزایش یابد، این روند روزبه روز در حال افزایش است و اگر حمایت‌های اجتماعی در این زمینه مد نظر قرار نگیرد خانواده‌های تک والد از نظر مالی در زیر خط فقر قرار گیرند. وی با تاکید بر اینکه خانواده‌ها باید با یکدیگر در تعامل باشند، یادآور شد: زمانی که تکنولوژی جدیدی وارد هر جامعه‌ای می‌شود نوعی ولع برای استفاده از آن وجود دارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز4 ماه قبل
هفت درصد خانواده‌های ایرانی «تک‌والد» هستندوی براساس جدیدترین دسته‌بندی انواع خانواده که توسط مرکز آمار ایران انجام شده است، تصریح کرد: از میان ۲۴ میلیون خانوار، حدود ۶۱ درصد را خانواده هسته‌ای (خانواده‌ای که در آن والدین با فرزندان خود زندگی می‌کنند)، حدود ۴ درصد را خانواده گسترده (خانواده‌ای که در آن والدین با فرزندان ازدواج کرده و نوه‌ها زندگی ‌می‌کنند)، حدود هفت درصد را خانواده تک‌والد (خانواده‌ای که یکی از زوجین به دلیل فوت، طلاق یا مهاجرت حضور ندارند)، حدود ۲۵ صدم درصد را خانواده فرزند سرپرست، حدود هفت درصد را خانواده تک‌نفره، حدود ۱۵ درصد خانواده زوجی و حدود ۶٫۵ درصد را سایر موارد شامل می‌شود که البته خانوارهای دسته‌جمعی که شامل ساکنان آسایشگاه‌ها، زندان‌ها و … هستند در آمارگیری خانوارها دسته‌بندی نمی‌شوند. ۸۷ درصد خانوارهای ایران، در قالب «خانواده» زندگی می‌کننداین جمعیت‌شناس با اشاره به انواع خانواده گفت: خانواده زن و شوهری بدون فرزند، زن و شوهر با فرزندان و زن و شوهر با فرزندان ازدواج کرده «خانواده» هستند که می‌توان گفت فارغ از خانوارهای تک‌نفره و سایر، بقیه خانوارها، خانواده تلقی می‌شوند؛ به عبارتی دیگر ۸۷ درصد از خانوارهایی که در ایران زندگی می‌کنند، خانواده هستند. این جامعه‌شناس در پاسخ به این سوال که چه عواملی در تغییرات ساختار خانواده موثر است؟ افزود: زمانی که نیاز به همکاری‌های اقتصادی در خانواده‌ها احساس نشود تعداد خانواده‌های هسته‌ای بیشتر خواهد بود. کاظمی‌پور یکی دیگر از تغییرات عمده‌ای بر ساختار خانواده رخ داده را ناشی از تغییر سبک زندگی خانواده‌ها دانست و گفت: زمانی که وضع فعالیت خانواده‌ها از بخش کشاورزی به سمت صنعت و خدمات متمایل شود به تبع نوع خانواده نیز از سمت خانواده گسترده به سمت هسته‌ای متمایل می‌شود. در سال ۴۵ خانواده گسترده در ایران قالب نبوده و آنچه تغییر یافته آن است که فقط خانواده هسته‌ای با بعد وسیع خود کوچکتر شده است.
ایسناایسنا4 ماه قبل
بنابر اظهارات این جمعیت‌شناس، میانگین تعداد اعضای خانوارها در سال ۹۵ حدود ۳٫۳ نفر است، یعنی در هر خانوار به طور متوسط حدود سه نفر زندگی می‌کنند. این جامعه‌شناس در پاسخ به این سوال که چه عواملی در تغییرات ساختار خانواده موثر است؟ افزود: زمانی که نیاز به همکاری‌های اقتصادی در خانواده‌ها احساس نشود تعداد خانواده‌های هسته‌ای بیشتر خواهد بود. در سال ۴۵ خانواده گسترده در ایران قالب نبوده و آنچه تغییر یافته آن است که فقط خانواده هسته‌ای با بعد وسیع خود کوچکتر شده است. مرگ‌ومیر و طلاق؛ عوامل موثر در افزایش خانواده‌های «تک والد» این جامعه‌شناس در ادامه در پاسخ به این سوال که امروزه نهاد خانواده با چه معضلات و مشکلاتی مواجه است؟ نیز اینطور توضیح داد: از دیدگاه آماری افزایش مرگ‌ومیر و طلاق باعث شده تعداد خانواده‌های تک والد افزایش یابد، این روند روزبه روز در حال افزایش است و اگر حمایت‌های اجتماعی در این زمینه مد نظر قرار نگیرد خانواده‌های تک والد از نظر مالی در زیر خط فقر قرار گیرند. وی با تاکید بر اینکه خانواده‌ها باید با یکدیگر در تعامل باشند، یادآور شد: زمانی که تکنولوژی جدیدی وارد هر جامعه‌ای می‌شود نوعی ولع برای استفاده از آن وجود دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ماه قبل
این افراد تن به طلاق صوری می‌دهند تا پس از ثبت طلاق حقوقی به همسرشان تعلق گیرد یا زن مبلغ ماهانه‌ای از پدرش که مستمری‌بگیر بوده و فوت کرده دریافت کند؛ بنابراین انگیزه اصلی آن‌ها برای طلاق صوری مسائل و منافع مالی است. طمع‌ورزانی در محضر ازدواجاین جامعه‌شناس عقیده دارد مبنای اصلی ازدواج‌های صوری مسائل اقتصادی و طمع‌ورزی زوجین است. مقصر کیست؟ این آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است که بخشی از این شیوه‌های طلاق و ازدواج صوری ناشی از فقر است و برخی دیگر ناشی از فرصت‌طلبی. این امر باعث می‌شود تا کسی که تحت پوشش یک بیمه است نتواند از دو بیمه حقوق بگیرد. همچنین زنانی که به امید مستمری پدر طلاق صوری می‌گیرند هم بیشتر زنان خانه‌داری هستند که تأمین مالی مناسبی ندارند و بدون بیمه‌اند.
سلامت نیوزسلامت نیوز5 ماه قبل
این افراد تن به طلاق صوری می‌دهند تا پس از ثبت طلاق حقوقی به همسرشان تعلق گیرد یا زن مبلغ ماهانه‌ای از پدرش که مستمری‌بگیر بوده و فوت کرده دریافت کند؛ بنابراین انگیزه اصلی آن‌ها برای طلاق صوری مسائل و منافع مالی است. طمع‌ورزانی در محضر ازدواجاین جامعه‌شناس عقیده دارد مبنای اصلی ازدواج‌های صوری مسائل اقتصادی و طمع‌ورزی زوجین است. مقصر کیست؟ این آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است که بخشی از این شیوه‌های طلاق و ازدواج صوری ناشی از فقر است و برخی دیگر ناشی از فرصت‌طلبی. این امر باعث می‌شود تا کسی که تحت پوشش یک بیمه است نتواند از دو بیمه حقوق بگیرد. همچنین زنانی که به امید مستمری پدر طلاق صوری می‌گیرند هم بیشتر زنان خانه‌داری هستند که تأمین مالی مناسبی ندارند و بدون بیمه‌اند.

به انتهای لیست رسیدید