شورای روابط خارجی آمریکا

شورای روابط خارجی آمریکا

ایسناایسنا2 روز قبل
هر گونه توافق تجاری با چین نگرانیها پیرامون تقاضا برای نفت را برطرف کرده و بنابراین برای بازارهای نفت بسیار خوش بینانه خواهد بود. تحولات پیرامون مذاکرات تجاری آمریکا و چین، عامل کلیدی برای بازار نفت بوده است. کاهش شمار دکلهای حفاری نفت فعال آمریکا برای چهارمین هفته متوالی هم از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد. اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضا برای نفت این گروه در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند. طبق پیش بینی اوپک، تقاضا برای نفت این گروه در سال میلادی آینده به ۲۹٫۵۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۱٫۱۲ میلیون بشکه در روز کمتر از سال ۲۰۱۹ است.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
بر این اساس، قیمت‌گذاری سهام آرامکو از روز ۲۶ آبان آغاز و در روز ۱۳ آذر بسته می‌شود. عرضه سهام آرامکو، می‌تواند بزرگترین عرضه سهام دولتی در تاریخ باشد. فروش سهام آرامکو و موانع فراروی آنروزنامه «القدس العربی» چاپ لندن نوشت به تعویق انداختن پی در پی طرح عرصه سهام شرکت آرامکو سوال‌های بسیاری را ایجاد کرده‌است. روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «محمود البازی» در خصوص روند عرضه سهام آرامکو آورد: این روند با ابهام‌های بسیاری روبرو است. «عبدالعزیز المرزوق» کارشناس مسائل نفتی در این زمینه به العربی الجدید گفت: صندوق‌های جهانی از طرح آرامکو چشم پوشی می‌کنند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
حمایت از گروه القاعده نیز از جمله دیگر نقاط تاریک در کارنامه حمایت از تروریسم عربستان سعودی به شمار می‌رود. درست به همین دلیل است که از عربستان سعودی به عنوان پدر تروریست‌ها یاد می‌شود. دفاع تمام قد از «تروریسم دولتی» علاوه بر آنچه که گفته شد، عربستان سعودی همواره طی دهه‌های گذشته حامی تمام قد رژیم صهیونیستی به عنوان مصداق بارز ترویج «تروریسم دولتی» بوده است. علاوه براین، سلسله دیدارهای متعدد محرمانه میان مقامات عربستان با رژیم صهیونیستی، حاکی از همراهی خاندان سعودی با مصداق بارز تروریسم دولتی یعنی رژیم صهیونیستی در جهان است. آنچه که گفته شد، تنها بخشی کوچک از حمایت‌های عربستان سعودی از تروریسم در سراسر جهان محسوب می‌شود و درحال حاضر نیز گزارش‌های متعددی در خصوص ترویج فرهنگ ترور، تروریسم، وهابیت و افراطی‌گری توسط عربستان سعودی در آسیای شرقی و آفریقا منتشر شده است.
ایلناایلنا1 هفته قبل
سناتور آمریکایی بر لزوم بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد و گفت: معتقدم دیپلماسی می‌تواند مجددا پیروز شود. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شورای روابط خارجی آمریکا، «الیزابت وارن» سناتور آمریکایی در مورد برجام گفت: اگر ایران به عمل بر تعهدات خود در برجام بازگردد آمریکا نیز باید به برجام بازگردد. من با همکاری با تمام متحدانمان با استفاده از دیپلماسی سخت و اصولی، هم آمریکا و هم ایران را به برجام بازمی‌گردانم. وارن در ادامه گفت: اقدام نسنجیده و غیرمنطقی دونالد ترامپ برای خروج از برجام ما را در موضع ضعف قرار داد و برای پیشرفت ما نیاز داریم تا حمایت بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را جلب کنیم. معتقدم دیپلماسی می‌تواند مجددا پیروز شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
نامزد کلیدی حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، در مصاحبه‌ای از لزوم بازگشت به برجام در صورت پیروزی در این رقابت‌ها خبر داد. اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند من در مشارکت با تمام متحدانمان با اتخاذ دیپلماسی سخت و اصولی، هم آمریکا و هم ایران را به این توافق بازمی گردانم. وی افزود: برجام فقط آغاز بود. ما نیاز داریم تا همچنان محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران بعد از سپری شدن بند «غروب آفتاب» ادامه بیابد. با توجه به زمان و قدرت نفوذ، خسارت جبران شده و دیپلماسی می‌تواند مجددا پیروز شود.
مهرمهر1 هفته قبل
این تلاش مذبوحانه عربستان سعودی درحالی است که درحال حاضر دیگر کمتر کسی در ترویج فرهنگ «ترور و تروریسم»، «افراطی‌گری»، «وهابیت» و «خشونت‌گرایی» توسط خاندان آل سعود تشکیک می‌کند. حمایت از گروه القاعده نیز از جمله دیگر نقاط تاریک در کارنامه حمایت از تروریسم عربستان سعودی به شمار می‌رود. درست به همین دلیل است که از عربستان سعودی به عنوان پدر تروریست‌ها یاد می‌شود. علاوه براین، سلسله دیدارهای متعدد محرمانه میان مقامات عربستان با رژیم صهیونیستی، حاکی از همراهی خاندان سعودی با مصداق بارز تروریسم دولتی یعنی رژیم صهیونیستی در جهان است. آنچه که گفته شد، تنها بخشی کوچک از حمایت‌های عربستان سعودی از تروریسم در سراسر جهان محسوب می‌شود و درحال حاضر نیز گزارش‌های متعددی در خصوص ترویج فرهنگ ترور، تروریسم، وهابیت و افراطی‌گری توسط عربستان سعودی در آسیای شرقی و آفریقا منتشر شده است.
مهرمهر1 هفته قبل
اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند من در مشارکت با تمام متحدانمان با اتخاذ دیپلماسی سخت و اصولی، هم آمریکا و هم ایران را به این توافق بازمی گردانم. وی افزود: برجام فقط آغاز بود. ما نیاز داریم تا همچنان محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران بعد از سپری شدن بند «غروب آفتاب» ادامه بیابد. وارن گفت: همانطور که پیش بینی شده بود اقدام نسنجیده دونالد ترامپ در خروج از این توافق به روشنی ما را در موضع ضعیفتری قرار داد و برای پیشرفت ما نیاز داریم تا حمایت بازیگران منطقه‌ای و بین المللی را که منافع آنها با این موضوع گره خورده جلب کنیم. با توجه به زمان و قدرت نفوذ، خسارت جبران شده و دیپلماسی می‌تواند مجددا پیروز شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
این درحالی است که عربستان‌سعودی پس از صرف میلیاردها دلار در جنگ یمن و کشتار هزاران غیرنظامی، بازنده بیرون آمده است. در ابتدای این جنگ، رویترز تخمین زد که هزینه‌های جنگ یمن درنهایت برای سعودی‌ها، ۱۷۵ میلیون دلار در ماه آب می‌خورد. این گزارش ۲۱۷ صفحه‌ای با عنوان «شبکه نفوذ ایران در خاورمیانه» تمامی جزئیات نحوه استفاده تهران از گروه‌های هم‌پیمان در سراسر منطقه، منافع و اثرات استراتژیک سیاست‌خارجی آن را بررسی کرده است. پنتاگون در گزارش سالانه ۲۰۱۵ خود پیرامون استراتژی نظامی ایران می‌نویسد: «دکترین نظامی ایران دفاعی است. در ابتدای این جنگ، رویترز تخمین زد که هزینه‌های جنگ یمن درنهایت برای سعودی‌ها، ۱۷۵ میلیون دلار در ماه آب می‌خورد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
برای نیل به این هدف ایران توان نظامی نامتقارن، نظیر تاکتیک‌های تهاجمی دسته‌ای، استفاده از پهپادها و حملات سایبری را توسعه داده است. با این حال در اواخر سال نخست جنگ، عربستان، بودجه نظامی خود را ۵٫۳ میلیارد دلار افزایش داد. این گزارش ۲۱۷ صفحه‌ای با عنوان «شبکه نفوذ ایران در خاورمیانه» تمامی جزئیات نحوه استفاده تهران از گروه‌های هم‌پیمان در سراسر منطقه، منافع و اثرات استراتژیک سیاست‌خارجی آن را بررسی کرده است. پنتاگون در گزارش سالانه ۲۰۱۵ خود پیرامون استراتژی نظامی ایران می‌نویسد: «دکترین نظامی ایران دفاعی است. با این حال همان‌طور که موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک تاکید کرده است، ایران توانسته است تا از خاکسترهای شعله‌های جنگ در خاورمیانه به‌عنوان پیروز بیرون‌ آید.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در یادداشتی به قلم آملیا چاتهام تحت عنوان «پشت پرده اعتراضات مردمی در شیلی چیست؟» به بررسی روند اعتراضات مردمی در این کشور آمریکایی لاتین پرداخته و نوشت: ناآرامی‌های سیاسی چند هفته‌ای می‌شود که شیلی را فرا گرفته است؛ زیرا نابرابری و گسست اقتصادی در یکی از مرفه و پایدارترین کشورهای آمریکای لاتین هر روز بیشتر از گذشته نمایان می‌شود. خالدی/اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در یادداشتی به قلم آملیا چاتهام تحت عنوان «پشت پرده اعتراضات مردمی در شیلی چیست؟» به بررسی روند اعتراضات مردمی در این کشور آمریکایی لاتین پرداخته و نوشت: ناآرامی‌های سیاسی چند هفته‌ای می‌شود که شیلی را فرا گرفته است؛ زیرا نابرابری و گسست اقتصادی در یکی از مرفه و پایدارترین کشورهای آمریکای لاتین هر روز بیشتر از گذشته نمایان می‌شود. در ادامه این گزارش آمده است: اعتراضات خیابانی در شیلی تاکنون دست‌کم ۲۰ کشته و بیش از هزار نفر زخمی بر جای گذاشته است. این آشفتگی از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) و با اعتراضات دانشجویان به افزایش کرایه مترو کلید خورد. از سوی دیگر شیلی اقتصادی مبتنی بر تجارت است که بسیار وابسته به قیمت جهانی کالاها به ویژه مس است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به نظر من هدفی که از سوی آمریکا دنبال می‌شود تضعیف کامل ایران است. در واقع می‌خواهند که ایران را بدون اینکه متوسل به نیروی نظامی شوند از داخل تضعیف کنند تا اینکه شاید ایران مجبور به نوعی مصالحه و مسامحه شود. به نظرم هدف اصلی و به طور کلی تضعیف ایران است. از نظر شما موقعیت و نفوذ منطقه‌ای ایران بعد از ترامپ چه تغییری خواهد کرد؟ به عقیده من خیلی‌‎ها، گاهی وقت‌ها درباره مسئله نفوذ منطقه‌ای ایران اغراق می‌کنند. عربستان تا حدودی از نظر امنیتی به آمریکا متکی است بنابراین آن‌ها هم از این رابطه بهره می‌برند.
مهرمهر2 هفته قبل
ابوالحسن تنهایی متولد ۱۳۳۰ در اصفهان، متفکر، جامعه‌شناس، دین‌پژوه و رئیس انجمن جامعه‌شناسی تفسیری ایران است. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته روان‌شناسی و فلسفه از دانشگاه اصفهان آغاز کرد. «شوکران» که به اساسی‌ترین مسایل فکری کشور می‌پردازد، محصول مشترک شبکه چهار سیما و حوزه هنری است. این برنامه دوشنبه هرهفته ساعت ۲۱ شامگاه با سردبیری و اجرای پیام فضلی‌نژاد روی آنتن تلویزیون می‌رود. بازپخش «شوکران» روزهای سه‌شنبه ۱۰ صبح، جمعه ۱۴ ظهر، شنبه ۱ بامداد و یکشنبه ۱۹ شامگاه است.

«شوکران» به آنتن بازمی‌گردد/ مهمانان فصل جدید معرفی شدند

مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «شوکران» شامل گفتگوهای چالشی با متفکران ایران امروز است که ۱۹ قسمت آن از مرداد سال گذشته به مدت پنج‌ماه روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. فصل جدید شوکران از ۱۳ آبان ۱۳۹۸ آغاز خواهد شد و طی بیست قسمت تا ۲۶ اسفند ادامه خواهد داشت. «شوکران» که به اساسی‌ترین مسایل فکری کشور می‌پردازد، دوشنبه هر هفته ساعت ۲۱ شامگاه با سردبیری و اجرای پیام فضلی‌نژاد روی آنتن تلویزیون می‌رود و محصول مشترک شبکه چهار سیما و حوزه هنری است. بازپخش این برنامه روزهای سه‌شنبه ۱۰ صبح، جمعه ۱۴ ظهر، شنبه ۱ بامداد و یکشنبه ۱۹ شامگاه است. در آخرین نظرسنجی صداوسیما، شوکران به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه شبکه چهار در سال ۱۳۹۷ معرفی گشت.
ایسناایسنا3 هفته قبل
فصل جدید برنامه تلویزیونی «شوکران» روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. به گزارش ایسنا، فصل جدید برنامه تلویزیونی «شوکران» از دوشنبه (۱۳ آبان‌ماه) با پخش گفت‌وگوی منصوره اتحادیه روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. برنامه «شوکران» شامل گفت‌وگوهایی با شخصیت‌های برجسته ایران امروز است که ۱۹ قسمت آن از مرداد سال گذشته به مدت پنج‌ ماه روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. فصل جدید شوکران از ۱۳ آبان ۱۳۹۸ آغاز خواهد شد و طی ۲۰ قسمت تا ۲۶ اسفند ادامه خواهد داشت. «شوکران» دوشنبه هر هفته ساعت ۲۱ شامگاه با سردبیری و اجرای «پیام فضلی‌نژاد» روی آنتن تلویزیون می‌رود.

متفکران به صحنه باز می‌گردند

افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشدر فصل جدید برنامه شوکران، اندیشمندان برجسته داخلی و خارجی از جمله «سیدحسین نصر» فیلسوف و استاد دانشگاه جرج واشنگتن، «احمد مهدوی دامغانی» اسلام‌شناس و استاد دانشگاه هاروارد و «شیرین هانتر» متفکر سیاسی، عضو شورای روابط خارجی آمریکا برای اولین بار در یک گفتگوی تفصیلی با رسانه ملی شرکت کرده‌اند. «منصوره اتحادیه» مورخ، «کریم مجتهدی» اخبار فرهنگ و هنر-فیلسوف، «حاتم قادری» سیاست‌پژوه، «مهدی محسنیان‌راد» رسانه‌شناس، «باقر ساروخانی» متفکر و پدر جامعه‌شناسی ارتباطات، «سیدمحمد مهدی میرباقری» رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم، «لوریس چکناواریان» موسیقی‌دان، «ابوالحسن تنهایی» جامعه‌شناس به همراه دیگر دانشوران ایرانی از میهمانان فصل جدید برنامه شوکران هستند. «شوکران» که فصل نخست آن سال گذشته پخش شد و پرمخاطب‌ترین برنامه شبکه چهار بود، دوشنبه هر هفته ساعت ۲۱ با سردبیری و اجرای «پیام فضلی‌نژاد» روی آنتن تلویزیون می‌رود و محصول مشترک شبکه چهار سیما و حوزه هنری است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
البته این موضوع در کتاب «چرا کشور ملت‌ها شکست می‌خورند» برای یک دوره دو هزار ساله به خوبی توضیح داده شده است. این اقتصاددان تصریح کرد: در این میان، سیاست‌های اجتماعی نقش کانونی دارد که دارای دو رکن کلیدی است. این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع از کارکرد افتادگی سیستمی در اقتصاد کشور گفت: برآوردها نشان می‌دهد که در اثر بی‌اعتنایی به تاثیرات سیاست‌های تورم‌زا شاهد از کارکرد افتادگی سیستمی هستیم. متاسفانه نگرش چرتکه‌ای به وضوح در نگاه مسئولان سازمان برنامه و بودجه یا نهادهای دیگر نسبت اشتغال دیده می‌شود. همچنین بر اساس مطالعه وزارت مسکن به قیمت‌های سال ۹۵ تقریبا ۲۵۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های ملی در بخش مسکن به صورت بلااستفاده هزینه شده است.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 هفته قبل
البته این موضوع در کتاب «چرا کشور ملت‌ها شکست می‌خورند» برای یک دوره دو هزار ساله به خوبی توضیح داده شده است. این اقتصاددان تصریح کرد: در این میان، سیاست‌های اجتماعی نقش کانونی دارد که دارای دو رکن کلیدی است. وی با تاکید بر نقش اشتغال در اقتصاد کشور گفت: مسئله اشتغال در اقتصاد کشور نقش کانونی دارد و بیشترین امید تحریم کنندگان به تنگناهایی است که موجب اشتغال‌زدایی و تورم‌زایی می‌شود بطوریکه در گزارش‌های خود به ویژه بر روی اشتغال تاکید بیشتری دارند. متاسفانه نگرش چرتکه‌ای به وضوح در نگاه مسئولان سازمان برنامه و بودجه یا نهادهای دیگر نسبت اشتغال دیده می‌شود. همچنین بر اساس مطالعه وزارت مسکن به قیمت‌های سال ۹۵ تقریبا ۲۵۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های ملی در بخش مسکن به صورت بلااستفاده هزینه شده است.
ایلناایلنا3 هفته قبل
البته این موضوع در کتاب «چرا کشور ملت‌ها شکست می‌خورند» برای یک دوره دو هزار ساله به خوبی توضیح داده شده است. این اقتصاددان تصریح کرد: در این میان، سیاست‌های اجتماعی نقش کانونی دارد که دارای دو رکن کلیدی است. مثلا داده‌های مربوط به سرشماری سال‌های ۸۵ و ۹۰ نشان می‌دهد که در این دوره ۶۲۱ میلیارد دلار به اقتصاد کشور تزریق شد در حالی که اثر این تزریق اضافه شدن ۷۳ هزار نفر به اندازه جمعیت شاغل کشور بوده است. متاسفانه نگرش چرتکه‌ای به وضوح در نگاه مسئولان سازمان برنامه و بودجه یا نهادهای دیگر نسبت اشتغال دیده می‌شود. همچنین بر اساس مطالعه وزارت مسکن به قیمت‌های سال ۹۵ تقریبا ۲۵۰ میلیارد دلار از سرمایه‌های ملی در بخش مسکن به صورت بلااستفاده هزینه شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
ایران یک پهپاد (آمریکایی) را در هوا هدف قرار داد. ما (آمریکا) نظامیان‌مان را به عربستان سعودی فرستادیم.» رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به پاسخ ندادن دولت او به سرنگونی پهپاد گلوبال‌ هاوک گفت: «ما سرمایه سیاسی خوبی برای خودمان ساختیم. این حکایت دست‌کم برای ما ایرانیان بسیار مضحک است، چرا که ما شاهد حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی بر فراز خلیج ‌فارس بوده‌ایم و همچنین جنایات بسیار دیگری را از آمریکایی‌ها به یاد داریم. برای نمونه کالج رهبران امنیت ملی آمریکا در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دونالد ‌ترامپ، از تشدید تنش‌ها با ایران ابراز نگرانی کردند. این تجهیزات، محور پدافند هوایی‌ای هستند که می‌تواند ثابت کند در برابر حمله جنگنده‌ها و موشک‌های آمریکا، بسیار وحشتناک [و سرسخت] است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
هانیتی با اشاره به سرنگونی پهپاد گران قیمت و جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا توسط ایران، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من از اینکه شما به ایران حمله نکردید، شگفت‌زده شدم». شان هانیتی مجری فاکس نیوز و ترامپترامپ در پاسخ به شگفتی مجری فاکس نیوز درباره «حمله نکردن به ایران» در پاسخ به سرنگونی گلوبال هاوک گفت: «ما (با حمله نکردن به ایران) حسن نیت زیادی (برای آمریکا) درست کرده‌ایم. ترامپ گفت: «عربستان سعودی دارد پول (اعزام نظامیان آمریکا را) پرداخت می‌کند. باید بگویم که من واقعا برای (حمله به ایران) تحریک شده بودم، اگر افراد دیگری بودند (به ایران) حمله می‌کردند اما من با حمله نکردن، سرمایه (سیاسی و حسن نیت) زیادی درست کردم». اظهارات ترامپ درباره دلیل انفعال دولت آمریکا در برابر سرنگونی پهپاد این کشور در شرایطی مطرح شده که رسانه‌های آمریکایی و برخی مقام‌های این کشور پیشتر گفته‌اند که نگرانی اصلی دولت ترامپ، واکنش ایران به هر گونه حمله آمریکا بوده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
شمخانی در این گفت‌وگو با انتقاد از برجام صراحتا گفت که ایران هرگز نباید توافق هسته‌ای برجام را امضا می‌کرد. شمخانی البته بعد از خروج آمریکا از برجام ازجمله اولین افرادی بود که از حمایت تام‌وتمام از برجام عقب نشست و بعدها نیز درمورد مذاکره با آمریکا مواضع سرسختانه‌ای گرفت. جلسه‌ای که تقریبا در سالگرد اجرای برجام برگزار می‌شد و ازقضا با ایامی همزمان شده بود که آمریکایی‌ها نسبت به اجرای برجام نهایت کم‌کاری‌های خود را داشتند. انتظارت خیلی‌ها از برجام بالاتر از حد معقول آن بود و متاسفانه همه، اعم از موافقان و مخالفان برجام، در بالابردن بی‌دلیل این انتظارات نقش داشته‌اند.» مذاکره با آمریکا دیوانگی است/ ۷ آبان ۹۶خروج آمریکا از برجام اتفاقی بود که اساسا در دستگاه محاسباتی دولتی‌ها قابل پیش‌بینی نبود. بر این مبنا سکوت و خیال‌پردازی درباره برجام تا وقتی که توافق هسته‌ای هندوانه‌ای دربسته بود، توجیه داشت و حالا نیز که شکست آن عیان‌شده، نقدش قابل توجیه است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
شمخانی در این گفت‌وگو با انتقاد از برجام صراحتا گفت که ایران هرگز نباید توافق هسته‌ای برجام را امضا می‌کرد. ازجمله همان سخنان رئیس‌جمهور که حتی آب خوردن مردم و حل مشکلات محیط‌زیستی را هم منوط به مذاکره و توافق می‌کرد. بر این مبنا سکوت و خیال‌پردازی درباره برجام تا وقتی که توافق هسته‌ای هندوانه‌ای دربسته بود، توجیه داشت و حالا نیز که شکست آن عیان‌شده، نقدش قابل توجیه است. او دراین‌باره به روزنامه «همشهری» می‌گوید: «اولا ترامپ رسما اعلام می‌کند که ما فشار می‌آوریم تا اینها تسلیم شوند و بیایند مذاکره کنند! اوباما این‌طور نبود و مذاکره را برای به نتیجه رسیدن می‌خواست اما تیم ترامپ دنبال این نیست که با مذاکره به‌جایی برسد.
فراروفرارو1 ماه قبل
عضویت ترکیه در ناتو به این سازمان کمک می‌کرد تا به جای پایی در نزدیکی خاورمیانه دست یابد. وزیر دفاع وقت ترکیه در سال ۲۰۱۲، در مصاحبه با NATO Review که به مناسبت گرامیدشت شصتمین سال حضور ترکیه در ناتو انجام می‌شد گفت ترکیه با پیوستن به ناتو، راه و امنیت خود را ساخت. وزیر امور اتحادیه اروپا فرانسه نیز گفته است: تعلیق ترکیه از ناتو، گزینه‌ای است که بر روی میز قرار دارد. از منظر ترکیه نیز حضور این کشور در ناتو با سرخوردگی‌ها و سوتفاهم‌های زیادی همراه بوده است. ک" (در دهه ۱۹۹۰) ترکیه را متهم به کشتار غیرنظامیان کرد، آمریکا نیز با رد درخواست ترکیه مبنی بر استرداد فتح الله گولن رهبر شبکه گولن و مغز متفکر کودتای ناکام ترکیه در سال ۲۰۱۶، ترکیه را ناامید کرد.
مهرمهر1 ماه قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه از آغاز رسمی عملیات نظامی در شمال سوریه خبر داد. رئیس جمهور ترکیه با اعلام این که عملیات نظامی در شمال سوریه با نام «چشمه صلح» است، همچنین گفته است که عملیات «چشمه صلح» علیه داعش و پ. ک. ک/ی. پ. گ است. *آیا حمله ترکیه به شمال سوریه از مصادیق تجاوز تعریف شده در قطعنامه تعریف تجاوز به شمار می‌رود؟ اقدام ترکیه مسلما تجاوز به خاک سوریه است. *دلایل موافقت و چراغ سبز آمریکا به این عملیات ترکیه چه بود؟ البته هنوز کاملا مشخص نیست که آمریکا به ترکیه چراغ سبز داده باشد. آمریکا ممکن است حضور ترکیه را به عنوان عمل ایجاد توازن به حضور ایران تلقی کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
در منطقه این نگاه حاکم شده است که در دولت ترامپ، تقریبا دیگر شکی درباره اینکه آمریکا قصدی برای حمایت از متحدانش ندارد وجود ندارد. غیرقابل اعتماد بودن آمریکا البته نه محدود به دوران ترامپ است و نه فقط خیانت به متحدان این کشور را شامل می‌شود. این اشتباه مفتضحانه چند سال بعدتر با خروج دولت «جورج دبلیو بوش» از «پیمان موشک‌های ضد بالستیک» در سال ۲۰۰۲ تکرار شد. دولت آمریکا مشابها در سال ۲۰۰۱ از توافق هسته‌ای عقدشده با کره شمالی در سال ۱۹۹۴ موسوم به «چارچوب توافق» خارج شد. اما تنها چند سال بعدتر، باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا این وعده را نادیده گرفت و در عملیات سرنگونی دولت قذافی مشارکت کرد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
در منطقه این نگاه حاکم شده است که در دولت ترامپ، تقریبا دیگر شکی درباره اینکه آمریکا قصدی برای حمایت از متحدانش ندارد وجود ندارد. غیرقابل اعتماد بودن آمریکا البته نه محدود به دوران ترامپ است و نه فقط خیانت به متحدان این کشور را شامل می‌شود. دولت آمریکا مشابها در سال ۲۰۰۱ از توافق هسته‌ای عقدشده با کره شمالی در سال ۱۹۹۴ موسوم به «چارچوب توافق» خارج شد. اما تنها چند سال بعدتر، باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا این وعده را نادیده گرفت و در عملیات سرنگونی دولت قذافی مشارکت کرد. دولت ترامپ، بدون توجه به اینکه این توافق به تأیید شورای امنیت رسیده و بر خلاف توصیه‌های متحدان اروپایی خود به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داد.
مهرمهر1 ماه قبل
در مناطق شمال سوریه اعراب و کردها ساکن هستند. وی تاکید کرد که دونالد ترامپ کردها را به زیر اتوبوس پرت کرد. فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه در اولین واکنش رسمی دمشق در خصوص تهدید ترکیه به انجام عملیات نظامی علیه کردها در شمال سوریه، کردها را به بازگشت به آغوش وطن دعوت کرد. به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی منافع آمریکا و کردهای سوریه با یکدیگر تعارض پیدا کرده و زمان آن رسیده که آمریکا به ائتلاف خود با آنها پایان دهد. آمریکا با کردهای سوریه بر اساس منافع خود تعامل می‌کند.

هیس! آمریکا دیگر نمی‌تواند فریاد بزند!

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
دونالد ترامپ به کردها خیانت کرد. این تصمیم ترامپ به بزرگترین دغدغه اسرائیل تبدیل شده است. آمریکا گرفتار رئیس جمهوری فروپاشیده استنشریه فارن پالسی با اشاره به عمکلرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، نوشت ترامپ فردی نامناسب برای این سمت محسوب می‌شود. ترامپ به روش خود، کردها را فروختروزنامه واشنگتن پست می‌نویسد: ترامپ کردها را به روش خاص خود فروخت. ترامپ متحدان آمریکا را ناامید کردشبکه الجزیره معتقد است خیانت ترامپ به کردهای سوریه، دیگر متحدان واشنگتن در منطقه را هم ناامید کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
زمانی که جنگ عراق علیه ایران آغاز شد، آمریکا به خود اجازه داد این تعهد خود را در قالب نظامی عملی کند. اولین بار فرانکلین روزولت بود که گفت دفاع از عربستان و منابع سرشار نفتش، راهی برای دفاع از منافع ایالات متحده است. در آن زمان آمریکا روزانه دو میلیون بشکه نفت از کشورهای خلیج فارس وارد می‌کرد و اروپاییان و ژاپن که متحد آمریکا بودند نیز بیش از این نفت منطقه را می‌خریدند. بیش از یک دهه است که آمریکا نفت خودش را تولید می‌کند و کمتر از یک میلیون بشکه از منطقه وارد می‌کند. برای همین طبق نقل فارن‌پالسی سه چهارم بشکه‌های خلیج فارس به مقصد آسیا حمل می‌شود نه اروپا یا آمریکا.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در توئیتر نوشت: اکنون دوست آمریکا بودن خطرناک است. ریچارد هاس نوشت: اکنون دوست آمریکا بودن خطرناک است. دونالد ترامپ به کردها خیانت کرد. بدون اطلاع دولت افغانستان درباره خروج نیروهای آمریکایی از این کشور با طالبان مذاکره کرد. آزمایش‌های موشکی کره شمالی را که بردشان تا ژاپن می‌رسد، نادیده گرفته است و تمایلی برای مقابله با ایران و مبارزه در کنار ناتو ندارد.

به انتهای لیست رسیدید