شورای عالی اصلاحات

شورای عالی اصلاحات

جام نیوزجام نیوز2 روز قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران طی یادداشتی در شماره امروز (شنبه ۳ اسفند) روزنامه سازندگی ضمن پیش‌بینی نتیجه انتخابات روز گذشته مجلس، به تحلیل دلایل شکست اصلاح‌طلبان در این انتخابات پرداخته است. هرچند هنوز ناامید نیستم و ممکن است دستی از آستین خلق برآید و کاری کند". وی در ادامه تاکید می‌کند: ‌ «ما از اصولگرایان شکست نمی‌خوریم، ما به خود می‌بازیم به کارنامه «امید» و به قهر «مشارکت» اما چه نسبتا توفیق یابیم چه مطلقا شکست بخوریم این تازه آغاز داستان است برای بازسازی جبهه اصلاحات که دیگر نمی‌تواند در میانه بوروکرات‌های راست و رادیکال‌های چپ له شود». این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، با کنایه به محمدرضا عارف، به شکل تلویحی وی را به عنوان یکی از عوامل شکست اصلاح‌طبان در انتخابات مجلس دانسته و نوشته است: "باید شورای عالی اصلاحات که نتوانست تنها وظیفه خود را انجام دهد بازسازی شود. اصلاحات ملک شخصی نیست که هر وقت بخواهند درش را بگشایند یا ببندند اصلاحات زنده است حتی اگر اصلاح طلبان شکست بخورند".
ایلناایلنا1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری کارگزاران سازندگی ایران اسلامی و معرفی فهرست نامزدهای این حزب در انتخابات مجلس صبح امروز برگزار شد. در این نشست محسن هاشمی، در سخنانی گفت: همانطور که مستحضر هستید در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم مجلس نخستین نهادی بود که بعد از انقلاب اسلامی برای مردم‌سالاری پایه‌گذاری شد. رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران ادامه داد: یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دارای اهمیت و حساسیت مضاعف برای کشور است. هاشمی گفت: امروز بحث حضور مردم مطرح است گفته‌ می‌شود مردم شرکت نکنند و یا اقبال عمومی کم باشد اما ما امیدواریم نظر مردم را به سمت لیست یاران هاشمی برگردانیم. این عضو حزب کارگزارن سازندگی درباره لیست یاران هاشمی گفت: مشی آیت الله هاشمی رفسنجانی اولویت مسائل کشور بود و مسائل فردی مطرح نبوده است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
رییس شورای شهر تهران در ادامه به بیان علل ارایه لیست توسط کارگزاران پرداخت و توضیح داد: مهمترین دلیل حضور فعال در انتخابات است و اعلام اسامی کاندیداها در درجه دوم اهمیت بود. هرچند در انتخابات امسال ارایه لیست کار خیلی سخت بود و در لیست معرفی شده می‌بینیم افرادی حضور دارند که عمدتا ارتباط تشکیلاتی با کارگزاران نداشته‌اند. هاشمی درباره علت نامگذاری این لیست با عنوان یاران هاشمی نیز اظهار داشت: عنوان یاران هاشمی به معنی انتساب لیست به آیت‌الله هاشمی یا خانواده نیست. وی پیام‌حزب کارگزاران در ارایه لیست را گفتن نه به افراطیون داخلی و خارجی دانست و افزود: انتظار ما از رسانه ملی و مجریان و ناظران انتخابات این است که با بی طرفی زمینه نشاط و حضور حداکثری مردم را فراهم کنند. حضور در انتخابات به هر شکلی بهتر از عدم مشارکت است و از شهروندان می‌خواهم با حضور در پای صندوق‌های رای صدای خود را به گوش همه علی‌الخصوص حاکمیت برسانند.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
دبیر اجرایی مجمع روحانیون مبارز گفت: شورای عالی سیاست‌گذاری با وجود اینکه تصمیم گرفتند لیستی ارائه ندهند، اعلام کردند احزاب اصلاح‌طلب در صورت آمادگی و صلاحدید می‌توانند لیست مورد نظر خودشان را برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم معرفی کنند. در واقع اصلاح‌طلبان با اجازه شورای عالی لیست می‌دهند. بر همین اساس رایزنی‌هایی صورت گرفته است که کاندیداهای تایید صلاحیت‌شده به نمایندگی از اصلاح‌طلبان و نه شورای عالی اصلاحات در انتخابات مهیای رقابت شوند. من هم به این تشخیص رسیدم که در انتخابات باشم تا از این طریق بتوانم به عنوان چهره‌ای اصلاح‌طلب در حد توان در مناسبات مختلف تاثیرگذار باشم. محروم شدن اصلاحات هزینه‌هایی گزاف خواهد داشتمجید انصاری در پایان صحبت‌هایش گفت: لازم می‌دانم تذکر دهم محروم ماندن اصلاحات از حضوری جدی و بسته شدن‌ دست‌شان برای ارائه لیست کامل حتما هزینه‌هایی گزاف در پی خواهد داشت.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: اینکه شورای عالی اصلاحات از عدم ارایه لیست خبر می‌دهد و گروهی از اصلاح‌طلبان عنوان می‌کنند در جال جمع‌بندی برای معرفی لیست اصلاح‌طلبان پایتخت هستند، جزیی از پازل تبلیغاتی‌شان است تا از طریق مظلوم‌نمایی رای بالای به دست بیاورند. اعتمادآنلاین| صادق کوشکی، فعال سیاسی اصولگرا گفت: طرح بحث رد صلاحیت‌های گسترده و بسته شدن دست اصلاح‌طلبان برای معرفی لیست در شرایطی است که آن‌ها در سال ۹۴ با چهره‌هایی در انتخابات موفق شدند و صدای‌شان در دوره فعلی شنیده شد که مردم فقط تعداد کمی از آن ۳۰ نفر را می‌شناختند. اما بعدا آقای صادقی یا خانم سلحشوری در طول این سه سال و چند ماه کاری نماند که انجامش ندهند و حرفی نماند که نزنند. اصلاح‌طلب‌های مجلس دهم مخصوصا در فضای مجازی رویکردی تهاجمی داشتند و بسیار فعال بودند. محمد صادق کوشکی در پایان صحبت‌هایش گفت: واقعیت مسلم و غیرقبال انکار چیزی جز این نیست، تفکر اصلاح‌طلبی در لایه‌های جامعه رخنه کرده و طرفداران زیادی دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
ساعت۲۴-محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران و از چهره‌های اصلی حزب کارگزاران اعلام کرد احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات لیست ائتلافی خواهند داد. هاشمی در حاشیه جلسه امروز شورای شهر تهران و در پاسخ به خبرنگار خبرآنلاین اعلام کرد احزاب اصلاح طلب لیست انتخاباتی خواهند داد. امروز هم جلسه داریم تا بتوانیم لیست ۳۰ نفره را تکمیل کنیم. هاشمی درباره اعتراض یکی از اعضای شورای شهر به بودجه در اختیار شهردار گفت: ۴ درصد بودجه شهرداری در اختیار شهردار تهران است. شهردار برکنار شده منطقه ۹ با معترضان همدست بودبخش دیگری از سخنان محسن هاشمی به برکناری مفاخریان، شهردار منطقه ۹ مربوط بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
صوفی اضافه کرد: اما ظاهرا شورای عالی استان‌ها نیز امکان بستن لیست در برخی استان‌ها را ندارند. اما شورای عالی اصلاح‌طلبان به این نامزدها چنین توصیه‌ای نکرده است. "به همین مطلب اشاره دارد و می‌خواهد بگوید عدم ارائه لیست به واسطه اطمینان از شکست انتخاباتی است. از همین رو شورای سیاستگذاری دو تصمیم گرفت، نخست عدم ارائه لیست سراسری و دوم عدم ارائه لیست در تهران. بنابراین نمی‌توان عدم ارائه لیست اصلاح‌طلبان را به دلیل اطمینان جناح چپ از شکست آن‌ها در این انتخابات تعبیر کرد.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشمحسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در حاشیه برگزاری جلسه علنی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در جلسه امروز قرار شد دستور العمل تحقیق برای نمای ساختمانی در پهنه مسکونی داشته باشیم، گفت: بودجه سال ۹۹ اوایل اسفند به شورا ارسال و اعضا ۶ روز فرصت دارند که پیشنهادات خود را ارائه دهند. اخبار اجتماعی - او با بیان اینکه امروز روز پنجم است و فردا این فرصت تمام می‌شود، گفت: در صورت تصویب در کمیسیون‌ها، بودجه آن در صحن شورا مطرح می‌شود. هاشمی در ادامه اظهار کرد: بحث دیگری که در جلسه امروز مطرح شد مربوط به موضوع انتخابات بود. او با بیان اینکه بودجه شهری از نظر مصارف انقباضی بسته شده، گفت: بودجه شهری از نظر فعالیت‌های عمرانی انبساطی تصویب و بسته شده است. رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در حوزه عمرانی ۴۴ درصد انبساط بودجه داریم، گفت: این وضع نشان می‌دهد که هدفمان کم کردن هزینه‌هاست و در حوزه عمرانی هم به شرط تأمین اعتبار فعالیت‌هایمان را جدی‌تر انجام می‌دهیم.
ایسناایسنا2 هفته قبل
ایسنا/فارس شورای عالی اصلاحات استان فارس طی بیانیه شماره ۲ خود، ضمن تاکید بر لزوم حضور و مشارکت در انتخابات مجلس، اعلام کرد که لیستی در این دوره نخواهد داشت و تصمیم نهایی برای انتخاب نمایندگان برعهده مردم خواهد بود. شورای عالی جبهه اصلاحات استان فارس با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر، تنها راه رسیدن به اهداف متعالی اصلاح طلبی را صندوقهای رای دانسته و تاکید کرده است که لیستی برای این دوره از انتخابات مجلس ارائه نخواهد داد و تصمیم گیری را بر عهده مردم می‌گذارد. همانگونه که در بیانیه شماره یک (بیانیه سوم بهمن ماه) این شورا به اطلاع شما بزرگواران رساندیم، شورای عالی جبهه اصلاحات استان فارس متشکل از احزاب اصلاح‌طلب، جلسات متعدد و مستمر خود را برای حضور فعال و پرشور در عرصه انتخابات از چند ماه پیش آغاز کرد و با تشکیل کارگروه‌های متعدد نسبت به شناسایی افراد شاخص، متعهد و متخصص جریان اصلاحات اقدام نمود. بر اساس نتایج برآمده از نهادهای رسیدگی کننده به صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و با توجه به حذف همه نیروهای اصیل جریان اصلاح‌طلبی که همگی مومن و معتقد بر دو اصل اساسی نظام که همانا اسلامیت و جمهوریت است، شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که امکان ارائه لیست انتخاباتی و حضور فراگیر در استان فارس برای این شورا مقدور نمی‌باشد لذا تصمیم نهایی به خود مردم واگذار می‌کنیم و نیک معتقدیم که آنها بهترین سرنوشت را رقم خواهند زد. " انتهای پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
در این میان اما اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به علت عدم تاییدصلاحیت برخی چهره‌های خود، مدعی هستند رقابتی در انتخابات شکل نگرفته و شورای نگهبان صرفا اصولگرایان را به میدان بی‌رقیب فرستاده است. اظهارنظرهای تندی که واژه انتصابات را به‌جای انتخابات به‌کار می‌برد و انتظار هم دارد که مردم این اظهارنظر را باور کنند. درعین‌حال ۱۲‌درصد از مردم درگیری‌های بین گروه‌های سیاسی را در اولویت مشکلات می‌دانند و همین هم نشان می‌دهد آنها مشکل را در جای دیگری می‌بینند. نمونه واضح آن هم استان‌هایی مثل اردبیل یا ایلام است که کمتر کسی توانسته از اصولگرایان مجوز حضور خود در انتخابات را بگیرد و پا به میدان بگذارد. این اظهارنظر هم البته می‌تواند علت کاملا مشخصی داشته باشد و آن چیزی نیست جز هزینه سنگینی که ناکارآمدی دولت و فراکسیون امید مجلس برای این جریان سیاسی داشته است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
تاسیس حزب اتحاد ملت در چنین بستری رقم خورد. حزب «کارگزاران سازندگی» از جمله احزابی است که همواره به حضور شخصیت‌های غیرحقوقی به‌ویژه اعضای حزب اتحاد ملت در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان انتقاد کرده است. این در حالی است که اعضای حزب اتحاد ملت، انتقادها در خصوص آنچه را «قیم‌مآبی» این حزب در شورای عالی خوانده می‌شود غیرمنصفانه و غیر واقعی می‌دانند. «حسین نورانی‌نژاد» سخنگوی حزب اتحاد ملت چندی پیش در گفت‌وگویی رسانه‌ای در خصوص نسبت‌هایی چون روابط «پدرسالارانه» حزب اتحاد ملت با سایر تشکل‌های اصلاح‌طلب گفت: ما حزبی هستیم که در چارچوب خود فعالیت می‌کنیم. در این میان حتی صلاحیت «علی شکوری راد» دبیرکل حزب اتحاد ملت هم از سوی شورای نگهبان احراز نشده است.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
دبیر کل حزب اراده ملت ایران (حاما) مواضع این تشکل سیاسی درباره انتخابات دوم اسفند را تشریح کرد. وی در بخشی از این این نشست با ابراز این عقیده که «فکر می‌کنیم افکار عمومی درباره وضعیت بررسی صلاحیت‌ها قانع نشده است»، افزود: اینکه به فردی عدم التزام به جمهوری اسلامی یا اسلام نسبت داده می‌شود، قضاوت است. دبیر کل حاما در ادامه به بیان مواضع حزب متبوع خود در انتخابات پیش رو پرداخت و اعلام کرد: ما در چارچوب مجموعه اصلاح طلبان کار می‌کنیم و خواهیم کرد و طبیعتا با هر تصمیمی که از سوی مجموعه اصلاح طلبان اتخاذ شود، همراهی خواهیم کرد. از حاما حدود ۳۲ نفر شامل ۲۵ عضو و نزدیکان حزب در انتخابات ثبت نام کردند، که تنها ۴ نفر از سمنان، گلستان، خراسان جنوبی و لرستان تأیید صلاحیت شده‌اند. وی با تاکید بر اینکه در موضوع مشارکت افزایی برای انتخابات، کار همه طرفه است، خاطر نشان کرد: قرار نیست که وظیفه اصلاح طلبان فقط ایجاد شور باشد و سایرین برای افزایش مشارکت و شور انتخابات کاری نکنند؛ ما به این روندها کاملا معترضیم.
ایسناایسنا3 هفته قبل
دبیر کل حزب اراده ملت ایران (حاما) مواضع این تشکل سیاسی درباره انتخابات دوم اسفند را تشریح کرد. دبیر کل حاما در ادامه به بیان مواضع حزب متبوع خود در انتخابات پیش رو پرداخت و اعلام کرد: ما در چارچوب مجموعه اصلاح طلبان کار می‌کنیم و خواهیم کرد و طبیعتا با هر تصمیمی که از سوی مجموعه اصلاح طلبان اتخاذ شود، همراهی خواهیم کرد. از حاما حدود ۳۲ نفر شامل ۲۵ عضو و نزدیکان حزب در انتخابات ثبت نام کردند، که تنها ۴ نفر از سمنان، گلستان، خراسان جنوبی و لرستان تأیید صلاحیت شده‌اند. وی با تاکید بر اینکه در موضوع مشارکت افزایی برای انتخابات، کار همه طرفه است، خاطر نشان کرد: قرار نیست که وظیفه اصلاح طلبان فقط ایجاد شور باشد و سایرین برای افزایش مشارکت و شور انتخابات کاری نکنند؛ ما به این روندها کاملا معترضیم. انتهای پیام
همشهریهمشهری3 هفته قبل
باید گفت رفتارهایی که در مورد این دوره از انتخابات صورت می‌گیرد انتخابات را بلا موضوع و نامفهوم می‌کند. شاهد هستید که به مجلس، رئیس مجلس، رئیس جمهور و احزاب عملا می‌گویند شما حق نظر و داوری ندارید. زمانی می‌گفتند نظارت استصوابی اما امروز نظارت فرهنگی، سیاسی، امنیتی زیر مجموعه این نظارت تعریف می‌شود. اصولگرایان یک لیست ۱۵۰ نفر دارند که می‌توانند به کشورهای دیگر صادر کنند. کاملا مشخص است هنگامی که افراد پاکدست را ممنوع و محدود می‌کنیم جای آنان را چه کسانی می‌گیرند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 هفته قبل
باید گفت رفتارهایی که در مورد این دوره از انتخابات صورت می‌گیرد انتخابات را بلا موضوع و نامفهوم می‌کند. شاهد هستید که به مجلس، رئیس مجلس، رئیس جمهور و احزاب عملا می‌گویند شما حق نظر و داوری ندارید. به نظر می‌آید مفهوم انتخابات در حال آسیب دیدن است و امیدواریم تا فرصت باقی است شورای نگهبان تجدیدنظر کند و انتظار است مقام معظم رهبری نسبت به این اتفاقات ورود کنند. *سخنگوی شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت افراد را مفاسد اقتصادی بیان می‌کند، این‌گونه سخنان چه تاثیری در افکار عمومی دارد در صورتی که خود نمایندگان اعلام می‌کنند دلایلی که برای رد صلاحیت‌شان عنوان شده است غیر مسائل مالی است. با این اتفاقات عجیبی که رخ داده است می‌توان گفت در بررسی‌ها قانون مدنظر بوده است؟ سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید ۹۰ نفر از نمایندگان فعلی دارای پرونده اقتصادی هستند، اصلا حرف ایشان درست.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 هفته قبل
باید گفت رفتارهایی که در مورد این دوره از انتخابات صورت می‌گیرد انتخابات را بلا موضوع و نامفهوم می‌کند. شاهد هستید که به مجلس، رئیس مجلس، رئیس جمهور و احزاب عملا می‌گویند شما حق نظر و داوری ندارید. به نظر می‌آید مفهوم انتخابات در حال آسیب دیدن است و امیدواریم تا فرصت باقی است شورای نگهبان تجدیدنظر کند و انتظار است مقام معظم رهبری نسبت به این اتفاقات ورود کنند. اصولگرایان یک لیست ۱۵۰ نفر دارند که می‌توانند به کشورهای دیگر صادر کنند. با این اتفاقات عجیبی که رخ داده است می‌توان گفت در بررسی‌ها قانون مدنظر بوده است؟ سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید ۹۰ نفر از نمایندگان فعلی دارای پرونده اقتصادی هستند، اصلا حرف ایشان درست.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس، اکثر چهره‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب از رد صلاحیت کاندیداهای منتسب به این جریان خبر دادند. به طوری که به گفته فاطمه راکعی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بیش از ۹۰ درصد از چهره‌های حزبی این جریان از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند. همواره این موضوع برقرار بوده است و این جریان در کشور در روند کار شورای نگهبان با این پدیده آشنایی قبلی دارد". چهار سال گذشته اصلاح‌طلبان از یک لیست حمایت کرد و رمز پیروزی نیز همین حمایت همه جانبه از یک لیست بود. البته از نگاه بنده به اندازه پر شدن لیست، کاندیداهای اصلاح طلب تایید صلاحیت شدند بر خلاف برخی ادعاها و فضاسازی‌های معتقدم با فقدان و فقر کاندیدای اصلاح طلب روبرو نیستیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
جهانبخش خانجانی گفت: اگر همین چهره‌هایی هم که اعلام حضور کرده‌اند تایید صلاحیت شوند، می‌توان به تشکیل مجلس منطقی و معقول در دوره یازدهم امید داشت. در واقع نباید رادیکال‌ها و پوپولیست‌ها را از پیش‌ برنده بدانیم، چون اصلاح‌طلبان و اصولگریان معتدل از شرایط لازم برای رأی‌آوری برخوردار هستند. چون برخی از مسئولان رسمی مصاحبه‌هایی کردند که ماحصل صحبت‌هایشان رد صلاحیت حتمی افرادی بود که پیش از این هم رد صلاحیت شده بودند. خانجانی افزود: با وجود این، لازم به تاکید است عرصه سیاسی را نباید به دلیل شانتاژ گروهی تندرو واگذار کرد. البته اگر همین چهره‌هایی هم که اعلام حضور کرده‌اند تایید صلاحیت شوند، می‌توان به تشکیل مجلس منطقی و معقول در دوره یازدهم امید داشت.
ایلناایلنا2 ماه قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی ثمره انقلابی بود که مردم در آن هم پایه مقبولیت و هم مشروعیت هستند و اینگونه نیست که تصور شود پایه مشروعیت چیز دیگری است و مردم فقط پایه مقبولیت و فقط زینت‌الملک هستند. وی با اشاره به اعتراضات آبان ماه تصریح کرد: حوادث و ناآرامی‌های اخیر غمی در دل مردم ایران نشانده است و خانواده‌های داغدار و خانواده بزرگ انقلاب اسلامی و یاران امام را به شدت ناراحت کرده است. سخن اعتراضات به اندازه کافی برای کسانی که خود را به خواب نزده باشند و بخواهند از خواب گران بیدار شوند آشکار بوده است. وی ادامه داد: می‌گویند که منابع چهارگانه قبول نیست و باید تحقیقات محلی و نظارت بر عملکرد آنها هم توجه شود. افرادی خودشان مرجع بررسی صلاحیت‌ها و از طرفی نیز مسئول تعیین لیست انتخاباتی هستند که این جای نقد دارد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، جامعه اسلامی، فضایی است که در آن هر یک از اعضا، دارای نقش و وظیفه‌ای هستند. این نقش‌ها و وظایف در حوزه فردی و در صحنه اجتماعی و سیاسی، مکمل یکدیگر بوده و در راستای تعالی و سعادت جامعه باید بهر‌کارگیری ‌شود. در مقاطع بحرانی، ضرورت هم‌افزایی، ایثار و درک مشترک از سوی آحاد جامعه و به طریق اولی از سوی نخبگان سیاسی- اجتماعی برای مدیریت شرایط، بیشتر و بیشتر می‌شود. بسیاری هنوز عکس «عباس جدیدی» با مرحوم «منصور پورحیدری» و نیز برخی هنرمندان با جسم نیمه‌جان مرحوم «استاد مشایخی» را در خاطر دارند. پیروزی در گرو اغتشاشات پیشا - پسا انتخاباتی: در روزها و هفته‌های اخیر، تحلیل‌های گوناگونی از چرایی و حکمت تصمیم طرح دولت برای اصلاح (!)
ایمناایمنا2 ماه قبل
از سوی دیگر انتخابات مجلس با انتخابات ریاست جمهوری هم به لحاظ گستره جغرافیایی و هم به لحاظ مؤلفه‌های موثر در مشارکت، تفاوت‌های ماهوی دارد. امروز نظارت استصوابی غالب بر منظومه انتخابات است و مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی، بیشتر توسعه پیدا کرده. در سال ۷۸ که انتخابات مجلس ششم برگزار شد ما کمترین رد صلاحیت را در سطح کلان داشتیم. امروز نظارت استصوابی غالب بر مجموعه و منظومه انتخابات است، به عنوان کسی که وزارت کشوری و معاون وزیر بودم، میگویم با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد. یعنی اگر ما نتوانیم به لیست واحد انتخاباتی مثلا در پایتخت برسم، فلسفه وجودی شورای عالی اصلاحات زیر سوال می‌رود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
طی روزهای اخیر شاهد بروز اعتراضاتی بعد از افزایش قیمت بنزین بودیم، اتفاقی که به فاصله‌ای کوتاه تا انتخابات مجلس رخ داد. از سوی دیگر انتخابات مجلس با انتخابات ریاست جمهوری هم به لحاظ گستره جغرافیایی و هم به لحاظ مؤلفه‌های موثر در مشارکت، تفاوت‌های ماهوی دارد. در سال ۷۸ که انتخابات مجلس ششم برگزار شد ما کمترین رد صلاحیت را در سطح کلان داشتیم. اصلاح طلبان از تعامل با هیچ فرد یا جریان مرجعی برای کاستن از موانع فرا روی اجتناب نخواهد کرد. یعنی اگر ما نتوانیم به لیست واحد انتخاباتی مثلا در پایتخت برسم، فلسفه وجودی شورای عالی اصلاحات زیر سوال می‌رود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ماه قبل
مشروح گفتگو با این عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در کافه خبرگزاری خبرآنلاین را در ادامه بخوانید؛ *****آقای رسولی! از سوی دیگر انتخابات مجلس با انتخابات ریاست جمهوری هم به لحاظ گستره جغرافیایی و هم به لحاظ مؤلفه‌های موثر در مشارکت، تفاوت‌های ماهوی دارد. بنابراین به عنوان عضو شورای عالی اصلاحات عرض میکنم که طرح به بعد موکول نشده و عقب نیفتاده است. اصلاح طلبان از تعامل با هیچ فرد یا جریان مرجعی برای کاستن از موانع فرا روی اجتناب نخواهد کرد. یعنی اگر ما نتوانیم به لیست واحد انتخاباتی مثلا در پایتخت برسم، فلسفه وجودی شورای عالی اصلاحات زیر سوال می‌رود.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
مشروح گفتگو با این عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در کافه خبرگزاری خبرآنلاین را در ادامه بخوانید؛ *****آقای رسولی! شخصیت هایی مثل آیت الله امامی‌کاشانی یا آقایان ناطق نوری، ابوترابی و علی اکبری امام جمعه تهران می‌توانند واسطه بین اصلاح طلبان و حاکمیت باشند. بنابراین به عنوان عضو شورای عالی اصلاحات عرض میکنم که طرح به بعد موکول نشده و عقب نیفتاده است. طبعا از ایشان به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و فصل مشترک جریان اصلاحات با حاکمیت چنین انتظاری است. یعنی اگر ما نتوانیم به لیست واحد انتخاباتی مثلا در پایتخت برسم، فلسفه وجودی شورای عالی اصلاحات زیر سوال می‌رود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
عبدالرضا هاشم زایی، عضو فراکسیون امید مجلس، گفت: حتی اگر اصلاح طلبان نتوانستند در شهری مثل تهران، روی تمام ۳۰ نفر به تفاهم برسند، باز هم باید مستقل وارد انتخابات شوند. به نظر من، ما باید با کسانی که حتی در اصول پایه هم با آنان مشکل داریم صرفا به خاطر پیروزی در انتخابات وارد ائتلاف شویم. وی در ادامه افزود: حتی اگر اصلاح طلبان نتوانستند در شهری مثل تهران، روی تمام ۳۰ نفر به تفاهم برسند، باز هم باید مستقل وارد انتخابات شوند. به نظر من، ما باید با کسانی که حتی در اصول پایه هم با آنان مشکل داریم صرفا به خاطر پیروزی در انتخابات وارد ائتلاف شویم. تا پیش از آن، شورای نگهبان وظیفه نظارتی بر عهده داشت؛ به عبارت دیگر، اگر کاندیدایی در هیأت‌های اجرایی صلاحیتش رد می‌شد، برای آنکه دولت‌ها اعمال نفوذ نکنند، شورای نگهبان وارد می‌شد و احقاق حق می‌کرد.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
دبیرکل حزب اسلامی کار با اشاره به اهمیت انتخابات مجلس یازدهم گفت: شورای نگهبان با تجدیدنظر در نوع تعیین صلاحیت‌ها شرایط لازم را برای برگزاری انتخاباتی فراهم کند. اما مشکل این است که شورای نگهبان که اساسا وظیفه نظارت بر دولت و سایر نهادها را دارد، ‌ اقدام‌هایی فراقانونی انجام می‌دهد. کمالی ادامه داد: ‌ جایگاه شورای نگهبان جایگاهی پدری است نه برادری. در واقع مسئولیت مهم شورای نگهبان رفع ظلم از مظلوم است. یا در انتخابات مجلس ۲ هزار نفر را به عنوان کاندیدا معرفی کنند تا ۲۰۰ نفرشان نماینده مجلس شوند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
حسین کمالی گفت: سرد بودن انتخابات، که به ثبت رأی‌های حداقلی منجر خواهد شد، به طور ملموسی باعث افزایش جمعیت خاموش و بیشتر شدن تعداد ناراضی‌ها خواهد شد. اما مشکل این است که شورای نگهبان که اساسا وظیفه نظارت بر دولت و سایر نهادها را دارد، ‌ اقدام‌هایی فراقانونی انجام می‌دهد. در واقع مسئولیت مهم شورای نگهبان رفع ظلم از مظلوم است. یا در انتخابات مجلس ۲ هزار نفر را به عنوان کاندیدا معرفی کنند تا ۲۰۰ نفرشان نماینده مجلس شوند. حسین کمالی در پایان سخنانش گفت: سرد بودن انتخابات، که به ثبت رأی‌های حداقلی منجر خواهد شد، به طور ملموسی باعث افزایش جمعیت خاموش و بیشتر شدن تعداد ناراضی‌ها خواهد شد.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 ماه قبل
‌ایراد اصلی شما به شورای عالی سیاستگذاری چیست؟ سوابق عملکردی و چیدمان اعضاء شورای عالی حکایت از نوعی ارادت‌سالاری و حامی‌پروری دارد و متاسفانه هیچ نیرویی که در بین جامعه دارای مقبولیت و کارآمدی باشد، نتوانسته از سلیقه‌ها و گزینش مبتنی بر منافع فردی اعضای تصمیم‌گیر شورای عالی عبور کند. عدم امکانی برای ارائه نظر و نگاه بدنه اصلاحات در خصوص نهاد شورای سیاست‌گذاری بسیار جای سوال دارد؛ که متاسفانه نه تنها این امکان فراهم نشده، بلکه مبنای مشروعیت‌دهنده‌اش شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شده است. به نظر می‌آید زمانی که مشروعیت این سامانه با نهاد مسئله‌دار شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان (شعسا) تعریف شده، با هدف تاثیرگذاری بیشتر شعسا است نه محدودیت و کنترل آن. و از این رو می‌توان گفت که «سرا به دنبال وجهه‌سازی دموکراتیک برای شورای عالی اصلاح‌طلبان» است. بنابراین مهندسی‌اش بدین‌گونه هست که لایه اول شورای عالی (غیر ‌از نمایندگان احزاب –آن هم دو تا سه حزب که به نوعی دارای ساختار بالنسبه تشکیلاتی هستند) احزابی هستند که برای گرفتن رای و داشتن کرسی سهم‌خواهی در شورای عالی عضو شده‌اند.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
‌ایراد اصلی شما به شورای عالی سیاستگذاری چیست؟ سوابق عملکردی و چیدمان اعضاء شورای عالی حکایت از نوعی ارادت‌سالاری و حامی‌پروری دارد و متاسفانه هیچ نیرویی که در بین جامعه دارای مقبولیت و کارآمدی باشد، نتوانسته از سلیقه‌ها و گزینش مبتنی بر منافع فردی اعضای تصمیم‌گیر شورای عالی عبور کند. عدم امکانی برای ارائه نظر و نگاه بدنه اصلاحات در خصوص نهاد شورای سیاست‌گذاری بسیار جای سوال دارد؛ که متاسفانه نه تنها این امکان فراهم نشده، بلکه مبنای مشروعیت‌دهنده‌اش شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شده است. به نظر می‌آید زمانی که مشروعیت این سامانه با نهاد مسئله‌دار شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان (شعسا) تعریف شده، با هدف تاثیرگذاری بیشتر شعسا است نه محدودیت و کنترل آن. و از این رو می‌توان گفت که «سرا به دنبال وجهه‌سازی دموکراتیک برای شورای عالی اصلاح‌طلبان» است. بنابراین مهندسی‌اش بدین‌گونه هست که لایه اول شورای عالی (غیر ‌از نمایندگان احزاب –آن هم دو تا سه حزب که به نوعی دارای ساختار بالنسبه تشکیلاتی هستند) احزابی هستند که برای گرفتن رای و داشتن کرسی سهم‌خواهی در شورای عالی عضو شده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
موافقان این طرح بیشتر یاران و همفکران حزب اتحاد ملت هستند. طرح سرا - سامانه رأی‌ﺳﻨﺠﯽ اصلاح‌طلبان- طرحی است که مکانیزم آن توسط حزب اتحادملت طراحی شده و به شورای عالی اصلاح‌طلبان پیشنهاد شده و این شورا نیز آن را پذیرفته است. هر عضو باید مشخصات کامل خود را، اعم از شماره‌ی ملی و … در اختیار سامانه قرار دهد. هر عضو به طور پیش‌فرض در همان حوزه‏ انتخابیه ‏ای عضو سامانه می‌شود و حق رای خواهد داشت که دعوت ‏کننده ‏اش به سامانه عضو آن بوده است. پذیرش عضو در سامانه تا ده روز قبل از انتخاب مقدماتی امکان‏پذیر است. اینکه نتایج پیش یا پس از اعلام صلاحیت‏ها توسط شورای نگهبان اعلام عمومی شود، منوط به تصمیم شورای عالی سیاست‏گذاری است.

به انتهای لیست رسیدید