شکاف زمین

شکاف زمین

تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس آمار سازمان زمین‌شناسی ایران ۳۰۰ دشت در ۱۷ استان کشور با پدیده فرونشست روبه‌رو هستند، استان فارس یکی از مناطقی است که پدیده فرونشست در آن به حالت بحران درآمده است. محمدعلی قلندری، مدیرعامل آبفای استان در مردادماه امسال اعلام کرده است که «برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی موجب شده استان فارس با بحران فرونشست‌های اراضی روبه‌رو شود و این بحران به حد‌ی است که این استان در جهان مقام اول فرونشست زمین را به خود اختصاص داده است». پدیده فرونشست در استان فارسطهمورث یوسفی، مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور در گفت‌وگو با تسنیم به تشریح وضعیت استان فارس در زمینه پدیده فرونشست، شکاف زمین و فروچاله پرداخت. به گفته یوسفی در مجموع استان فارس جزء ۵ -۶ استانی استکه تحت تاثیر فرونشست شدید قرار دارد. سونامی فرونشست در کشورمهم‌ترین مشکل پدیده فرونشست زمین، نابودی سفره‌های زیرزمینی است، موضوعی که سیدحسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس و نماینده مردم اقلید در مجلس نیز به آن اشاره کرده است.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
پدر کویر شناسی ایران گفت: دولت به هشدار من در خصوص عدم ساخت قطار سریع السیر در مسیر شکاف زمین ورامین توجه نکرد. به گزارش مشهد فوری، پروفسور پرویز کردوانی از حفر چاه‌های بی‌رویه در تهران خبر داد و اظهار داشت: حفر چاه در بعضی از مکان‌های تهران سبب ایجاد شکاف‌های خطرناک و فرونشست زمین شده است. وی گفت: در حال حاضر در شهرستان ورامین، صد متر مانده به راه آهن تهران – مشهد شکاف عظیمی در حال پیشروی است که به کانال آبی که در شمال این شهرستان واقع شده رسیده است.
فردا نیوزفردا نیوز5 ماه قبل
شهری که همواره به‌واسطه وجود باغات فراوان از آن به‌عنوان ریه تنفسی تهران نام برده می‌شد که سرسبزی و زمین‌های کشاورزی آن پیش از این شرایط نسبتا امنی را برای هوای پایتخت ایجاد کرده بود اما اینک به نفس افتاده است و حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بی‌رویه، آب از شیره جان زمین‌های شهریار کشیده و هر روز شاهد عمق شکاف‌های بیشتر در این منطقه از استان تهران هستیم. موضوع فرونشست زمین به‌ویژه در منطقه کردامیر و یبارک دو روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان شهریار این روزها شدت بسیاری پیدا کرده و با وجود بارش‌های متعددی که در ابتدای سال جاری شاهد آن بودیم این روند با وجود گودال‌های لکه لکه در این دو منطقه در حال پیشروی است و سبب ایجاد ناهمواری‌های بسیاری در منطقه شده است. فرونشست و به‌تعبیری دیگر شکاف زمین در این منطقه در حالی روز به روز در حال گسترش است که بلوار امام حسین (ع) همجوار با این شکاف است و در مسافتی کوتاه دو روستا با جمعیت بسیار در معرض آسیب‌های مربوط به فرونشست زمین قرار دارند و در صورت عدم توجه جدی قطعا ادامه این روند کابوس وحشتناکی را ایجاد می‌کند. در این راستا مهری محمودخانی فعال محیط زیست در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به پدیده فرونشست زمین، تغییرات اقلیمی را مهم‌ترین عامل ایجاد خشکسالی عنوان می‌کند که این موضوع با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشکی و مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی تبعاتی همچون بی‌آبی، کم‌آبی، بیابان‌زایی، فرونشست و ریزگردها را به‌دنبال دارد که متأسفانه بحران‌های بسیاری را ایجاد می‌کند. این فعال محیط زیست با بیان اینکه گریزی از عوامل جبری نیست بر موضوع عدم مدیریت آب، خاک و حکمرانی نادرست آب که منجر به انتقال آن به پایتخت شده و حقابه کمتری سهم منطقه می‌شود اشاره و تأکید کرد: عوامل مهم دیگر در ایجاد پدیده فرونشست وجود دارد که از جمله این موارد برداشت افراطی از سفره‌های آب‌ زیرزمینی و فشار بر منابع آب زیرزمینی به‌هرنحو و توسط هر فرد و مجموعه‌ای است.
رکنارکنا6 ماه قبل
از شب گذشته نیروهای امدادی شرکت آب و فاضلاب در تلاشند تا با ترمیم نشت خط لوله معیوب آب شرب شهری در محله وصفناردمنطقه۱۷ از هدر رفت بی رویه آب جلوگیری و جریان آب را وصل نمایند؛ اما این تلاش‌ها باعث آسیب به تاسیسات گاز و فاضلاب شهری نیز شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایرناایرنا7 ماه قبل
حالا هم که راهش را به سمت خوزستان کج کرده است. روایت‌هایی که از آن روزها باقی مانده، ما را یاد «جهاد» می‌اندازد؛ مقدس است و عجیب. کارمند مخابرات که اما لحظه‌ای کار و تجهیزاتش را رها نکرد تا نکند یک لحظه ارتباط قطع شود. اهمیت ارتباطات به این شکل است که اگر ارتباط قطع شود، سدها نمی‌توانند اطلاعات‌شان را آنالیز کنند و همین ممکن است اتفاقات ناگواری را رقم بزند. برای استان خوزستان چهار استان معین تعیین شده است که استان اصلی برای کمک‌رسانی استان تهران است.
ایرناایرنا7 ماه قبل
میرمحمد غراوی اظهار داشت: تلاش شبانه روزی ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه و قرارگاه خاتم الانبیا که با امکانات مورد نیاز در مناطق سیل زده گلستان حاضر شده‌اند؛ قابل تقدیر است. وی یادآور شد: در هر کدام از مناطق استان که روستاهای آن خالی از سکنه شده باشند این اقدام صورت می‌گیرد تا گاز وارد منزل نشود. مدیرکل آموزش و پرورش قزوین هم از تشکیل ستاد هماهنگی جمع آوری کمک‌های فرهنگیان و دانش آموزان قزوین برای مردم سیل زده کشور خبر داد. ابراهیم اصلانی در گفت وگو با ایرنا افزود: بیشترین خسارت به بخش مسکن، کشاورزی و راه‌های روستایی وارد شده است. مهرداد تابش نژاد در گفت وگو با ایرنا افزود: سارقان از خاموشی شبانه روستاها سوء استفاده و این مقدار سیم را به سرقت بردند.
ایرناایرنا7 ماه قبل
علی رحمانی شامگاه پنجشنبه در واکنش به خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر فرونشست زمین در خان آباد بویین زهرا به خبرنگار ایرنا گفت: پدیده فوق در رده فرونشست‌ها طبقه بندی نمی‌شود و باید آن را نوعی شکاف زمین به حساب آورد. وی با بیان اینکه ماه‌ها پیش در منطقه فتح آباد نیز فرونشست زمین را شاهد بوده‌ایم، افزود: طی بررسی کارشناسان، برداشت غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی باعث شده تا در این مناطق شاهد چنین پدیده هایی باشیم و این موضوع ارتباطی به بارش‌های اخیر و جاری شدن سیلاب ندارد. این مسئول خاطرنشان کرد: تیم‌های کارشناسی در تلاش هستند تا بتوانند راهی برای جلوگیری از فرونشست‌ها و شکاف‌های زمین در این مناطق پیدا کنند. شهرستان بویین زهرا در ۵۵ کیلومتری جنوب قزوین واقع شده است. ۹۹۲۵* ۶۱۰۱انتهای پیام /*
ایرناایرنا7 ماه قبل
به گزارش ایرنا، از روزهای پایانی سال گذشته مردم بخش کالپوش میامی دچار بحران برف و کولاک شدید، قطع آب و برق شده و رانش زمین در کوه مجاور حسین آباد هم این مشکلات را چند برابر کرد. علیرضا مسعودی یکی دیگر از اهالی روستای تلوبین تصریح کرد: اکنون مردم روستا از وضعیت موجود هراس داشته وساخت و ساز و فعالیت‌های عمرانی نیز در این منطقه انجام نمی‌شود. رضا غلامی دهیار تلوبین هم با اشاره به مکاتبات متعدد درسال‌های گذشته در باره رانش‌های زمین، به ایرنا گفت: ۱۵۰ منزل مسکونی با شکاف‌های زیاد روبرو شده و قابل سکونت نمی‌باشد. بخش کوهستانی کالپوش میامی به مرکزیت روستای رضوان شامل ۱۲ روستاست که حدود ۲۰ هزارنفر در آن‌ها زندگی کرده و شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است. روستای تلوبین در ۱۰۰ کیلومتری شهرستان میامی و ۴۰ کیلومتری مرکز بخش کالپوش قرار دارد.
ایرناایرنا8 ماه قبل
مردم این استان در قسمت شمالی در منطقه سیستان به زبان فارسی و گویش سیستانی (زابلی) و مردم منطقه بلوچستان به زبان بلوچی سخن می‌گویند. رودخانه زیبای دامن که از مجاورت روستایی با همین نام می‌گذرد از دیگر مواهب طبیعی بکر منطقه بلوچستان به شمار می‌رود. رودخانه بمپور از رودخانه‌های دائمی و پر آب بلوچستان محسوب می‌شود که از ارتفاعات کارواندر که در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی ایرانشهر واقع شده سرچشمه گرفته است. -قلعه سباین قلعه از زیباترین و سالمترین قلعه‌های دوران اسلامی بلوچستان است که در روستایی با همین نام واقع شده. **شهرستان نیکشهرنیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد و از نواحی کم نفوس ایران اسلامی محسوب شده و ویژگی خاص آن ترکیب قومی و ایلی است.
ایرناایرنا8 ماه قبل
مردم این استان در قسمت شمالی در منطقه سیستان به زبان فارسی و گویش سیستانی (زابلی) و مردم منطقه بلوچستان به زبان بلوچی سخن می‌گویند. رودخانه زیبای دامن که از مجاورت روستایی با همین نام می‌گذرد از دیگر مواهب طبیعی بکر منطقه بلوچستان به شمار می‌رود. رودخانه بمپور از رودخانه‌های دائمی و پر آب بلوچستان محسوب می‌شود که از ارتفاعات کارواندر که در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی ایرانشهر واقع شده سرچشمه گرفته است. -قلعه سباین قلعه از زیباترین و سالمترین قلعه‌های دوران اسلامی بلوچستان است که در روستایی با همین نام واقع شده. **شهرستان نیکشهرنیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد و از نواحی کم نفوس ایران اسلامی محسوب شده و ویژگی خاص آن ترکیب قومی و ایلی است.

به انتهای لیست رسیدید