شیعه

اخبار « شیعه »

تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت الاسلام رضا مختاری در نشست خبری همایش بین‌المللی مدرسه فقهی کلامی شیعه در لکهنو (هندوستان) که در سالن جلسات بنیاد فرهنگی امامت برگزار شد، اظهار داشت: علمای شیعه در هند و به‌خصوص لکهنو نقش مهمی در ترویج معارف اسلامی داشتند و در این زمینه برخی از خاندان‌های علما نقش پررنگ‌تری دارند. وی افزود: نقش علمای شیعه در ترویج دین در منطقه لکنهو مغفول ماند و در این زمینه مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه وظیفه‌اش ترویج علمای شیعه است که با برنامه‌ریزی فعالیت خود را آغاز کرده است. رئیس مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه ادامه داد: سید علی غفران‌مآب با خاندان کاشف الغطا در عراق قابل مقایسه است، غفران‌مآب ۵ پسر داشته است که درباره این خاندان کتاب‌های متعددی نوشته شده است. مختاری گفت: آثاری که در گذشته تألیف شده ولی احیا نشده بود توسط مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه احیا شد که یکی از این کتاب‌ها آئینه حق‌نما وهمچنین کتاب شرح حال سیدالعلما است. وی خاطرنشان کرد: علمای هند حق بزرگی بر گردن شیعیان دارند و احیا و نشر آثار علمای هند و معرفی خدمات آن‌ها به جهان تشیع مورد تأکید مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه است.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
رایزن سابق فرهنگی ایران در تایلند گفت که پیروزی انقلاب اسلامی ایران به تعداد شیعیان تایلند بسیار اضافه کرد و ما وظیفه داریم که خوراک معرفتی این شیعیان را تامین کنیم. رایزن سابق فرهنگی ایران در تایلند گفت: ‌ جمعیت شیعه تایلند قلیل و آسیب پذیر است و با یک طوفان اجتماعی می‌تواند به طور کلی متلاشی شود و از هم بپاشد. تایلند برای زیست شیعه بهتر از مالزی و اندونزی استزینلی همچنین وضعیت فرهنگی کشور تایلند را از نظر راحتی زیست پیروان سایر ادیان خوب و فضای فرهنگی این کشور را گفت‌وگویی معرفی کرد. در بقیه دانشگاه‌های تایلند فلسفه اسلامی یا حتی الهیات اسلامی نه کرسی دارد و نه تدریس می‌شود. رایزنی فرهنگی ایران در تایلند در زمان حضور آقای زینلی یکی از بهترین رایزنی‌های ایران بود.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت الله سبحانی شامگاه دوشنبه در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر گلشن ابرار که در دفتر معظم له برگزار شد، اظهار داشت: معرفی علمای شیعه به جهانیان سبب تحکیم این مذهب است، باید کتاب‌هایی که در خصوص این علما وجود دارد به زبان‌های دیگر همچون عربی ترجمه شود. وی با تاکید بر لزوم معرفی علمای تشیع به جامعه بیان کرد: برخی از علمای شیعه در قرن‌های گذشته برای ما ناشناخته هستند، در زمان علامه حلی در قرن هفتم در شهر حله ۴۰۰ مجتهد زندگی می‌کردند اما اسامی و آثار این مجتهدان به دست ما نرسیده است. مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر اینکه باید شیعه را به جهان معرفی کنیم، ادامه داد: این اقدام باید پاسخی به کسانی باشد که می‌گویند شیعه اصالت ندارد، نگارش مجموعه گلشن ابرار اقدامی در این راستا است. وی با بیان اینکه پیدایش شیعه با پیدایش اسلام یکی است، تصریح کرد: شیعه در جهان ناشناخته است، باید علمای شیعه را به جهان معرفی کنیم تا بدانیم که اسلام همان شیعه و شیعه همان اسلام تحریف نشده است. مرجع تقلید شیعیان کتاب گلشن ابرار را دارای قلم روان دانست و خاطرنشان کرد: در این کتاب زندگی نامه علمای زن شیعه آمده است، علویه اصفهانی سبب افتخار ما است.
ایسناایسنا4 هفته قبل
نماینده ولی فقیه در هندوستان گفت: در حال حاضر ۴۰میلیون شیعه در هندوستان وجود دارد و ۳۰هزار مسجد و مکان‌های شیعی وجود دارد و بستر مناسبی برای ترویج فرهنگ تشیع در این منطقه است. به گزارش ایسنا، مهدی مهدوی پور صبح امروز در نشست خبری همایش بین المللی مدرسه فقهی-کلامی شیعه در لکنهو هندوستان در قم عنوان کرد: هندوستان یک از پایگاه‌های مهم نشر معارف دینی است و سه منطقه از هندوستان این پایگاه‌های شکل گرفت که یک قسمت در جنوب هندوستان است که ۴۰۰ سال در این منطقه حکومت‌های ایرانی و شیعی بوده، حکمرانی کرده‌اند. وی افزود: دومین پایگاه تشیع در هندوستان، منطقه کشمیر است که بسیار با اهمیت است و با وجود اینکه در دو قرن اخیر بسیاری از آثار از بین رفته، اکنون ۲ هزار نسخ خطی از آثار و کتب دینی در کشمیر وجود دارد. وی گفت: در هندوستان آزادی مذهبی به طور گسترده وجود دارد و هر فرقه و مذهبی می‌تواند برای ترویج فرهنگ خود تلاش کند؛ در حال حاضر ۴۰میلیون شیعه در هندوستان وجود دارد و ۳۰هزار مسجد و مکان‌های شیعی وجود دارد و بستر مناسبی برای ترویج فرهنگ تشیع در این منطقه است. نماینده مقام معظم رهبری در هندوستان در خصوص برگزاری همایش بین المللی مدرسه فقهی-کلامی شیعه در لکنهو هندوستان اظهار کرد: این همایش تنها چند سخنرانی نیست و پشتوانه آن یک کار عظیم پژوهشی و تحقیقاتی است که در سالیان متمادی انجام شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 هفته قبل
اما علم در اسلام علمی است که برای بشر سودآور است. کسانی که بمب اتم می‌سازند جهل بشر را افزایش داده‌اند، چون جهت تخریبی دارد. وی ادامه داد: علمی که باعث جهل و تخریب شود، چنین علمی در اسلام مطرود است. باید شیعه را معرفی کرد تا همگان بفهمند شیعه همان اسلام ناب و تحریف نشده است. پیدایش شیعه با اسلام یکی است. وی افزود: کسانی که گلشن ابرار نوشتند. این کار‌ها باید بیشتر انجام شود. وی اظهار داشت: بعضی شیعه را متهم کردند که شیعه ریشه نداشته است.
مهرمهر1 ماه قبل
به تعبیر دیگر، ائمه شیعه (ع) هدایتگر امت به سوی توحید و یکتاپرستی هستند و جز اتصال مردم به ولایت الهی هدفی ندارند. این موضوع موجب می‌شود تا ناآگاهان و دشمنان شیعه، تقابلی میان ولایت و توحید ایجاد کنند؛ همچنان‌که بعضی از دوستان ناآگاه نیز در تفسیر ولایت دچار اشتباه شده و به دامن غلو افتند. (من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۲۷۲) حاصل سخن این‌که مبلغین شیعه اگرچه به تبیین معارف ولایی مؤظفند ولی بیشتر از آن، باید به نشر و گسترش معارف توحیدی نیز همت گمارند. باید به گونه‌ای معارف شیعه برای مسلمانان تبیین شود که دوست و دشمن شک نکنند ولایت اهل‌بیت (ع) در طول ولایت خداوند متعال است نه در عرض آن. نباید در مقابل تهمت‌های دشمنان شیعه منفعل بود و اجازه داد آنها با عنوان‌های توحیدی در مقابل شیعه صف‌آرایی کنند، بلکه باید به صورت فعال معارف توحیدی شیعه را در جامعه اسلامی بازگو نمود و توطئه دشمنان را ناکام گذاشت.
ایرناایرنا2 هفته قبل
امام جمعه شیعه تالش نیز در این نشست گفت: وضعیت این شهرستان با قبل از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و بعد از پیروزی انقلاب، پیشرفت‌های بزرگی را شاهد بوده است. حجت الاسلام امین نقدی افزود: شیعه و سنی ما در کنار یکدیگر در کمال برادری و برابری زندگی می‌کنند و تالش بزرگ، نماد اتحاد و همدلی در ایران اسلامی است. در این نشست، شکوری نیز به عنوان نماینده گروه‌های مذهبی تالش، رفع تبعیض را ضرورتی در حکومت اسلامی دانست و افزایش اهتمام مسئولان اهل سنت در تالش را خواستار شد. وی نبود قاضی اهل سنت را نیز متذکر شد و بر افزایش مساجد و تکایای اهل سنت تاکید کرد. شکوری ادامه داد: توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها بین شیعه و سنی در وحدت آنها تاثیرگذار است و با اعمال نگاه یکسان، روز به روز بر قوام و وحدت اهالی شیعه و سنی تالش افزوده خواهد شد.

(تصاویر) آزادی فوتبالیست شیعه بحرینی در تایلند

7+
فراروفرارو1 ماه قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
مهرمهر1 ماه قبل
دادگاه وابسته به رژیم آل خلیفه در اقدامی خصمانه و ضد حقوق بشری ۲ جوان شیعه بحرینی را به دلایل واهی و سیاسی به اعدام محکوم کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
حجت الاسلام علیرضا سبحانی‌نسب مدیر انتشارات جمال در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی میزان گفت: کتابی در دست چاپ است که «دایره المعارف شیعه» نام دارد و به قلم غلامرضا حیدری ابحری برای نوجوانان نوشته شده است. وی اظهار کرد: این کتاب در بحث کودک و نوجوان و آشنایی آن‌ها با خدا نوشته شده است که تا یک ماه آینده به چاپ می‌رسد. مدیر انتشارات جمال بیان کرد: «دایره المعارف شیعه» ده فصل دارد و مهم‌ترین سوالاتی که درباره شیعه وجود دارد را به صورت مختصر پاسخ می‌دهد. وی ادامه داد: حیدری ابحری در کتاب «دایره المعارف شیعه» حدود ۱۰۰ پرسش که برای نوجوانان مطرح است را پاسخ می‌گوید. مدیر انتشارات جمال تاکید کرد: «دایره المعارف شیعه» کتاب جذابی است چرا که مصور است و با گرافیک مناسب بر میزان تاثیرگذاری آن افزوده خواهد شد.

روستایی زیبا در روسیه با ساکنان شیعه + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
اعتمادآنلاین| روستایی شیعه‌نشین در داغستان روسیه وجود دارد که ساسانیان آن را بنا نهادند. به این ترتیب روستای مسکنجا در دوره دوم سلطنت قباد یکم، بیستمین پادشاه ساسانی بنا نهاده شده است. بر اساس همین سند، ساکنان مسکنجا در سال ۶۳۲ به اسلام گرویدند. به این ترتیب ساکنان مسکنجا، نخستین روستانشین‌هایی بودند که در داغستان مسلمان شدند. این روستا اکنون در منطقه داکوزپارینسکی داغستان واقع شده، ساکنان آن شیعه هستند و حدود ۳ هزار ۵۰۰ نفر جمعیت دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: فقط با مراجعه به قرآن کریم است که می‌توان از شیعه غربت زدایی کرد و غبار هزاران ساله را از نور اهل بیت (ع) گرفت. اعتمادآنلاین| سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب در محفل قرآنی در بیت الزهرا (س) کرمان با تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران شاهد گسترش اینگونه محافل در سطح کشور هستیم. وی با تاکید بر لزوم تحکیم وحدت بین مسلمانان اظهار کرد: دشمنان به دنبال ایجاد شکاف بین شعیه و سنی هستند که این شکاف با مراجعه به قرآن قابل رفع است. سردار سلیمانی با اشاره به لزوم مراجعه به قرآن و اثرات مثبت آن اظهار کرد: فقط با مراجعه به قرآن کریم است که می‌توان از شیعه غربت زدایی کرد و غبار هزاران ساله را از نور اهل بیت (ع) گرفت. فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به اینکه انقلاب ایران بر پایه قرآن شکل گرفته است، ادامه داد: حیات اسلام ناب با حرکت امام خمینی (ره) تجدید شد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از پاکدشت، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی امروز در مراسم شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) که به میزبانی مصلی امام خمینی (ره) شهرستان پاکدشت برگزار شد اظهار داشت: فاطمیه را بروز تجلی کنید وگرنه دشمنان منکر می‌شوند. وی بیان کرد: چرا مقام معظم رهبری و مراجع تقلید احساس خطر کردند و فاطمیه را عین عاشورا اقامه عزا کردند، چون جوانان سر خود را به چیزهای بی‌خودی گرم نکنند، امروز میدان، میدان مبارزه است، مطالعه کنید تا گول دشمنان را نخورید. رفیعی ادامه داد: در سوره شعرا آیه ۲۳، خداوند می‌فرمایند از بین ۵ پیامبر که درخواستی نداشتند، فقط پیامبر مکرم اسلام (ص) درخواست اجر کرد اجری که امتش اهل مودت شوند که به روش محبت عملی، قلبی، هنری، اخلاقی و اجتماعی و گاهی جانی همچون دفاع شهدای مدافع حرم از اسلام و حرم آل‌‎الله است. وی گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های مودت حضوری است یعنی با حضور در دستجات عزاداری به خیابان‌ها بیایید و اقامه عزا کنید و درب منازلتان پرچم مشکی نصب کنید. انتهای پیام/ش
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید احمد احمدی عصر چهارشنبه در نشست تبیین دستاوردهای چهل ساله نظام اسلامی ایران در مناطق قومی استان بوشهر اظهار داشت: وحدت بین شیعه و سنی یکی از مواردی است که در دین اسلام به آن تاکید بسیاری شده است و ازجمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران نیز بوده است. وی با بیان اینکه برخی دستاورهای انقلاب مانند اجرای پروژه‌های عمرانی قابل دیدن نیستند و باید به مردم بیان شود، افزود: وحدت یکی از این موارد است که توانسته زمینه ساز توسعه و پیشرفت کشور در ابعاد مختلف شود. مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر تصریح کرد: در دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس پیش از ایراد خطبه‌های نماز جمعه، خطبه‌ها بررسی می‌شود اما در ایران اسلامی ائمه جمعه از آزادی کامل برخوردار هستند. حجت‌الاسلام احمدی عنوان کرد: اتحاد بین شیعه و سنی را می‌توان در استان بوشهر به خوبی شاهد بود چرا که در نقاط مختلف استان شیعه و سنی بدون هیچگونه مشکلی در کنار هم زندگی می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: تمدن اسلامی یکی از اهداف مهم و مشترک علمای شیعه و سنی است که این تمدن بر پایه چهار اصل بصیرت و صبر، دکترین مهدویت، منجی و دکترین فرهنگ انتظار است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
حکم اعدام دو جوان شیعه بحرینی صادر شددادگاه وابسته به رژیم آل‌خلیفه در اقدامی خصمانه و ضدحقوق بشری ۲ جوان شیعه بحرینی را به دلایل واهی و سیاسی به اعدام محکوم کرد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی طالقانی، عضو هیئت علمی مرکز تخصصی آخوند خراسانی در دومین کارگاه معرفت شناسی فقه که در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: معرفت شناسی توصیفی عبارت است از توصیف معرفت شناسی دیگران و معرفت شناسی هنجاری یعنی آن گونه که سزاوار است. طالقانی در مورد نقاط مشترک معرفتی اصویان شیعه و سنی گفت: منابع معرفتی کتاب، سنت، اجماع و عقل است. اهل سنت اجماع امت را معصوم می‌دانند و شیعه اجماع همراه با معصوم یا حاکی از رأی معصوم را حجت می‌داند. وی در ادامه افزود: از «العمد» چیزی نخواهیم خواند و در معرفت شناسی عمومی از البرهان در بخش العلوم و مدارک‌ها شروع می‌کنیم. منظور از این علوم، علوم نظری نیست؛ بلکه علوم ضروری یا فطری (و نه بدیهی) است.
مهرمهر2 هفته قبل
اسرار مهم تاریخ ایران و تاریخ تشیع که بعضی از آنها را در عمر کوتاه خود به سینه تاریخ سپرد، اما بسیاری از اسرار تاریخ را در سینه خود مدفون گذاشت. اگر کسی به این اصول مسلط نباشد نمی‌تواند رفتار شیعه را در تاریخ به خوبی تحلیل کند. استعمار و عوامل استعمار و جریان روشنفکری به شیعه کینه بیشتری دارند چون در شیعه، ولایت وجود دارد. غرب نابودی ایران را در دستور کار خود دارد و پیشبرد این راه را در استعمار ایران می‌بیند. بنابراین بعضی به دنبال این هستند که ایران در نظام بین المللی ادغام شود در حالی که روحانیت و مرجعیت شیعه محکم در برابر استعمار ایستاده است.
مهرمهر2 ماه قبل
وی ادامه داد: معتقدم هویت ایرانی سه مرحله داشته است. سومین هویت ما هویت ایران باستانی ما در دنیای قدیم و تخت جمشید و هخامنشیان و … است. آنچه در قرن دهم اتفاق افتاده این بوده که مذهب شیعه به این عناصر فرهنگی شخصیت سیاسی داده است. مذهب شیعه به عناصر فرهنگی گذشته ما جهت داد و ما هویت جدیدی پیدا کردیم. او رسمیت مذهب شیعه را از بین برد و نفرت عجیبی علیه خود به وجود آورد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
پس از آنکه حضرت جواد به بغداد آورده شد، معتصم از خانوادۀ حضرت پرس‌وجو کرد و وقتی شنید پسر بزرگ حضرت جواد، علی‌بن‌محمد، شش سال دارد، گفت این خطرناک است، ما باید به فکرش باشیم. اسم این شخص الجنیدی در تاریخ ثبت است. الجنیدی گفت: بچه؟! من یک مسئله از ادب برای او بیان می‌کنم، او باب‌هایی از ادب را برای من بیان می‌کند که من استفاده می‌کنم! ارتباط این کودک که علی‌الظاهر کودک است، اما ولی‌الله است، «و آتیناه الحکم صبیا» (و او را در کودکی حکمت آموختیم) با این استاد مدتی ادامه پیدا کرد و استاد شد یکی از شیعیان مخلص اهل‌بیت".
مهرمهر1 ماه قبل
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینک انسان موحد در دنیا زیاد است که از توحید در آن‌ها خبری نیست، عنوان داشت: همچنین انسان‌های به اسم مسلمان و شیعه در دنیا فراوان هستند که در آن‌ها اثری از شیعه و مسلمانی نیست. عبادی با تأکید بر اینکه بین شیعه و محب اهل بیت (ع) فرق است، افزود: نظر انسان شناختی و خودشناختی تشیع یک سنخیت نیاز دارد و کسی می‌تواند شیعه باشد که از سنخ علی (ع) باشد. نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه بنابراین ماهیت و هویت انسان را تابلوی شادی و غم مشخص می‌کند، افزود: کسانی که پیرو علی (ع) هستند باید بدانند عامل خوشحال و ناراحتی شیعه وقتی است که احساس کند در کاری خدا راضی است و عدالت اجرا شده هرچند نان شب نیز نصیب خودش نشده است. عبادی اضافه کرد: کسی که از سنخ ایمان انبیاء و اولیای الهی و شیعه امام علی علیه اسلام است از هیچ چیزی نمی‌ترسد و به غیر خدا دل نمی‌بندد همانطور که ابوذر غفاری در مقابل هیچ مشکل و سختی کم نمی‌آورد. وی خطاب به نیروهای تیپ سپاه انصارالرضا علیه السلام استان، گفت: شما نیز هرجا اقتضا کند و رضای خداوند است در مقابل کفر و ستمگران می‌ایستید و پیروزی حق بر باطل شما را خوشحال و سلطه ستمگران بر مظلومان شما را غمناک می‌کند و این معیار شیعیان است.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
مارکو کارنلوس در میدل ایست آی نوشت: یکی از جالب‌ترین پیامدهای قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان، مطرح شدن مسأله رهبری در جهان اسلام بود. ادعای خاندان سعود برای رهبری جهان اسلام به علت قیمومت دو شهر مقدس مسلمانان، مکه و مدینه، بیش از هر زمان دیگری زیر سوال رفته است. البته دهه‌های متمادی است که ارتباط میان اسلام شیعه و اخوان‌المسلمین دور از چشم‌ها وجود داشته است. آثار او تأثیر زیادی در میان جنبش‌های سیاسی جهان اسلام حتی حلقه‌های فکری شیعه داشت. یکی از برجسته‌ترین رهبران جهان شیعه، آیت‌الله محمدباقر صدر بود که حزب الدعوه اسلامی را بنیان گذاشت.
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: امروز شیعه به درستی به جهان معرفی نشده و طلاب باید در این جهت تلاش کنند. به گزارش مهر، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی شامگاه پنج‌شنبه در دیدار جمعی از طلاب و فضلای بوشهری مقیم قم که در بیت این مرجع تقلید برگزار شد، علمای بوشهر را متعهد و شجاع توصیف کرد. آیت الله نوری همدانی همت و اراده بلند را اصل دیگر روحانیت نام برد و ابراز داشت: تحصیل علم و دانش کار پرزحمتی است چرا که اگر پر زحمت نبود همه می‌خواستند فقیه شوند اما تنها انسان‌های کوشا با همت‌های بلند می‌توانند به این درجه برسند. آیت الله نوری همدانی عنوان کرد: توجه به نهج البلاغه بعد از قرآن مهم است چراکه بعد از قرآن کتابی به جامعیت و محکمی نهج البلاغه نیست. آیت الله نوری همدانی افزود: این نکته حائز اهمیت است که در شرایط دنیای کنونی و با وجود شبهات مختلفی که مطرح می‌شود باید بتوان پاسخگوی مسائل مختلف بود.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت الاسلام مهدی مهدوی پور در نشست خبری همایش بین المللی مدرسه فقهی کلامی شیعه در لکهنو (هندوستان) که در سالن جلسات بنیاد فرهنگی امامت برگزار شد، اظهار داشت: این همایش روز ۱۸ اسفندماه در شهر لکنهو که از مراکز مهم شیعه در هندوستان است برگزار می‌شود. وی افزود: در همایش بین المللی مدرسه فقهی کلامی شیعه از آثار گرانسنگی که کار احیای آن‌ها توسط بنیاد فرهنگی امامت انجام شده رونمایی می‌شود. نماینده مقام معظم رهبری در هندوستان تصریح کرد: یکی از پایگاه‌های بسیار مهم نشر معارف دینی کشور هندوستان است و در سه منطقه هندوستان پایگاه شیعی رشد کرده است که یکی از این مناطق جنوب هندوستان بخش حیدرآباد است که ۴۰۰ سال در این منطقه حکومت‌های دینی و شیعی وجود داشته است. نماینده مقام معظم رهبری در کشور هندوستان ادامه داد: علمای زیادی در شهر لکنهو پرورش پیدا کردند، از جمله خاندان‌های عالم این شهر خاندان نجم المله، غفرآن مآب، باقرالعلوم و عبقات هستند. نماینده مقام معظم رهبری در کشور هندوستان خاطرنشان کرد: امروز ۲۵۰ میلیون مسلمان و ۴۰ میلیون شیعه در هندوستان حضور دارند و ۸ حوزه علمیه در شهر لکهنو برای شیعیان وجود دارد و رابطه مسالمت آمیز بین ادیان مختلف هندوستان وجود دارد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
صادقی ادامه داد: اخبار خوب و بد همواره از پاکستان به گوش می‌رسد؛ در دفاع مقدس رزمندگان پاکستانی جانفشانی‌های بزرگی داشتند؛ اکنون هم در جبهه مقاومت شاهد افتخارآفرینی‌های برادران پاکستانی هستیم. وی افزود: در اخبار در سطح جهانی و افکارسنجی موسسه‌های جهانی، ایران محبوب‌ترین کشور نزد پاکستانیان است؛ عربستان با همه هزینه‌هایی که می‌کند به اندازه ایران در پاکستان محبوب نیست. رایزن سابق فرهنگی ایران در پاکستان گفت: در منطقه پاکستان ریشه فرهنگی قوی و غنی وجود دارد که با ورود انگلستان به این مناطق باز هم از علاقه پاکستانیان به ایرانیان کم نشد؛ از نخستین اقدامات انگلستان این بود که به جنگ زبان فارسی رفتند تا بتوانند زبان انگلیسی را جایگزین زبان فارسی کنند. وی تصریح کرد: آرمان آزادسازی فلسطین از همان روزهای اول استقلال پاکستان وجود داشت؛ بعد از نگارش قانون اساسی، پاکستان در ۱۹۵۶ پیشگام حرکت مبارزه با استعمار و استقلال شیعیان پیشگام بودند. رایزن سابق فرهنگی ایران در پاکستان خاطرنشان کرد: پاکستان عمق و امتداد فرهنگ ایرانی و شیعی است؛ تاریخ ایران بخشی از فرهنگ و باور پاکستان است و اگر ما پاکستان را یاری نکنیم، آنها سرشکسته می‌شوند، پاکستان تنها کشور غیرشیعی است که روز تاسوعا و عاشورا تعطیل است.

به انتهای لیست رسیدید

شیعه

شیعه دومین مذهب بزرگ پیروان دین اسلام است. واژه شیعه شکل مختصر «شیعه علی» یعنی پیرو یا حزب علی بن ابیطالب، نخستین امام، می‌باشد. شیعیان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل جمعیت مسلمانان جهان و ۳۸ درصد جمعیت مسلمانان خاورمیانه را تشکیل می‌دهند. هر چند در طول تاریخ شیعه به شاخه‌های متعدد تقسیم شد، اما امروزه تنها سه دسته اصلی شیعه دوازده‌امامی، شیعه اسماعیلی و شیعه زیدی وجود دارد. امامیه یا شیعه دوازده‌امامی بزرگترین شاخه شیعه می‌باشد و اغلب اصطلاح شیعه به‌طور پیش‌فرض برای آن به کار می‌رود. مذهب شیعه مبتنی بر تفسیری از قرآن و سنت محمد می‌باشد که از طریق امامان شیعه بیان و تعلیم شده‌است. در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار شیعه را می‌خوانید. ویکی‌پدیا