آخرین و مهم‌ترین اخبار شیعه
شیعه

اخبار « شیعه »

رکنارکنا2 هفته قبل
وی با بیان اینکه شیعیان در قطیف، احساء و مدینه منوره از مظلومیت برخوردار هستند، گفت: مظلومیت این شیعیان با برپایی نظام جمهوری اسلامی به گوش جهانیان می‌رسد و شیعیان عربستان از ایران بابت همدردی با آنها پس از اعدام شهدایشان قدردان هستند. طلبه شیعه عربستانی تصریح کرد: رنج‌هایی که شیعیان عربستان از طرف رژیم آل‌سعود متحمل می‌شوند بسیار سخت است، آنها توطئه‌هایی پی‌درپی را از طرف این حکومت متحمل شدند که هدف این توطئه‌ها از بین بردن شیعیان است. زکی الساده اضافه کرد: آخرین جرائم رژیم آل‌سعود در حق شیعیان عربستان اعدام ۳۳ نفر از شیعیان این کشور با تهمت‌های دروغین بود، آنها به‌صورت عادلانه محاکمه نشدند و از داشتن وکلا برخوردار نبودند. وی با اشاره به فشارهای رژیم آل‌سعود علیه شیعیان این کشور ادامه داد: پیکر شهدای عربستان پس از اعدام به خانواده‌هایشان تحویل داده نشد و خانواده‌های این شهدا از برگزاری مراسم عزاداری منع شدند. طلبه شیعه عربستانی با یادآوری اینکه رژیم آل‌سعود در سال‌های اخیر از هولناک‌ترین ابزارهای شکنجه برای آزار شیعیان استفاده کرد، خاطرنشان کرد: رژیم آل‌سعود براساس فتوای علمای وهابی اعمال غیرشرعی در حق شیعیان عربستان را شرعی نشان دادند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت الاسلام رضا مختاری در نشست خبری همایش بین‌المللی مدرسه فقهی کلامی شیعه در لکهنو (هندوستان) که در سالن جلسات بنیاد فرهنگی امامت برگزار شد، اظهار داشت: علمای شیعه در هند و به‌خصوص لکهنو نقش مهمی در ترویج معارف اسلامی داشتند و در این زمینه برخی از خاندان‌های علما نقش پررنگ‌تری دارند. وی افزود: نقش علمای شیعه در ترویج دین در منطقه لکنهو مغفول ماند و در این زمینه مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه وظیفه‌اش ترویج علمای شیعه است که با برنامه‌ریزی فعالیت خود را آغاز کرده است. رئیس مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه ادامه داد: سید علی غفران‌مآب با خاندان کاشف الغطا در عراق قابل مقایسه است، غفران‌مآب ۵ پسر داشته است که درباره این خاندان کتاب‌های متعددی نوشته شده است. مختاری گفت: آثاری که در گذشته تألیف شده ولی احیا نشده بود توسط مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه احیا شد که یکی از این کتاب‌ها آئینه حق‌نما وهمچنین کتاب شرح حال سیدالعلما است. وی خاطرنشان کرد: علمای هند حق بزرگی بر گردن شیعیان دارند و احیا و نشر آثار علمای هند و معرفی خدمات آن‌ها به جهان تشیع مورد تأکید مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
رایزن سابق فرهنگی ایران در تایلند گفت که پیروزی انقلاب اسلامی ایران به تعداد شیعیان تایلند بسیار اضافه کرد و ما وظیفه داریم که خوراک معرفتی این شیعیان را تامین کنیم. رایزن سابق فرهنگی ایران در تایلند گفت: ‌ جمعیت شیعه تایلند قلیل و آسیب پذیر است و با یک طوفان اجتماعی می‌تواند به طور کلی متلاشی شود و از هم بپاشد. تایلند برای زیست شیعه بهتر از مالزی و اندونزی استزینلی همچنین وضعیت فرهنگی کشور تایلند را از نظر راحتی زیست پیروان سایر ادیان خوب و فضای فرهنگی این کشور را گفت‌وگویی معرفی کرد. در بقیه دانشگاه‌های تایلند فلسفه اسلامی یا حتی الهیات اسلامی نه کرسی دارد و نه تدریس می‌شود. رایزنی فرهنگی ایران در تایلند در زمان حضور آقای زینلی یکی از بهترین رایزنی‌های ایران بود.

روحانی: شیعه و سنی نداریم

مهرمهر1 هفته قبل
رئیس جمهور حسن روحانی در دیدار افطاری با علما و فرهیختگان اهل سنت کشور به وحدت و هم‌دلی شیعه و سنی برای توسعه کشور اشاره کرد.
مهرمهر1 ماه قبل
«تکوین نهاد مرجعیت تقلید شیعه»، روند تحولات نهاد روحانیت در سایه تحولات نهاد مرجعیت و ذیل تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران، از آغاز قاجار تا پایان دورة پهلوی اول در ۱۳۲۰ خورشیدی را، بررسی می‌کند. در این دوره، تحولات نهاد روحانیت در سایه روند تمرکز فزاینده در نهاد دولت سنجیده شده که این روند، شکلی ناگزیر از تحولات دولت در عصر جدید است که به شکل عقلانی بوروکراسی سازمانی منتهی می‌شود. محسن صبوریان در اثر خود، منطق شکل‌گیری و نیازی که نهاد مرجعیت در پاسخ به آن پدید آمد را بازشناسی و توضیح داده است. کتاب «تکوین نهاد مرجعیت تقلید شیعه»، در چهارفصل تدوین شده که «چارچوب پژوهش»، «از قراء تا مراجع: شکل‌گیری نهاد مرجعیت تقلید»، «نهاد روحانیت در دورة قاجار»، «نهاد روحانیت در دورة پهلوی اول» عناوین فصل‌های آن را تشکیل می‌دهند. کتاب «تکوین نهاد مرجعیت تقلید شیعه» نوشته محسن صبوریان به‌زودی از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر خواهد شد.

مراسم بزرگداشت ۳۲ شهید شیعه عربستان

13+
مهرمهر3 هفته قبل
فارسفارس1 ماه قبل
مدیر انتشارات جمال در ادامه گفت: تا ۱۵ سال پیش ۹۰ درصد کتاب‌های حوزه کتاب کودک و نوجوان ترجمه بود، برای همین تلاش کردیم مطابق نیازهای جامعه کتاب تولید کنیم، انتشارات جمال بیش از ۳۰۰ جلد کتاب جدی در حوزه کودک و نوجوان و در پنج موضوع چاپ کرده است. وی عنوان کرد: دائرة المعارف‌ها کتاب‌هایی هستند که اطلاعات درونی آن‌ها دسته بندی شده است، برای این که برای نوجوانان هم تمرین شود دائرة المعارف کودکان و نوجوانان هم منتشر کردند تا با تیپ کتاب‌های دائرة المعارف آشنا شوند. حیدری ابهری افزود: متاسفانه در کشور ما همواره شاهد ترجمه دائرة المعارف‌های خارجی هستیم که کمتر با فرهنگ ما سازگاری دارند. مؤلف کتاب دائرة المعارف شیعه گفت: این کتاب در ۱۰ فصل همه اطلاعاتی که یک نوجوان باید از مکتب تشیع بداند را به صورت پرسش و پاسخ در اختیار او قرار می‌دهد، کتاب دارای ۱۰۰ تصویر بوده تا درک محسوس‌تری از هویت شیعه را به مخاطب انتقال دهد. در پایان این مراسم از کتاب دائرةالمعارف شیعه رونمایی شد.
ایسناایسنا2 ماه قبل
نماینده ولی فقیه در هندوستان گفت: در حال حاضر ۴۰میلیون شیعه در هندوستان وجود دارد و ۳۰هزار مسجد و مکان‌های شیعی وجود دارد و بستر مناسبی برای ترویج فرهنگ تشیع در این منطقه است. به گزارش ایسنا، مهدی مهدوی پور صبح امروز در نشست خبری همایش بین المللی مدرسه فقهی-کلامی شیعه در لکنهو هندوستان در قم عنوان کرد: هندوستان یک از پایگاه‌های مهم نشر معارف دینی است و سه منطقه از هندوستان این پایگاه‌های شکل گرفت که یک قسمت در جنوب هندوستان است که ۴۰۰ سال در این منطقه حکومت‌های ایرانی و شیعی بوده، حکمرانی کرده‌اند. وی افزود: دومین پایگاه تشیع در هندوستان، منطقه کشمیر است که بسیار با اهمیت است و با وجود اینکه در دو قرن اخیر بسیاری از آثار از بین رفته، اکنون ۲ هزار نسخ خطی از آثار و کتب دینی در کشمیر وجود دارد. وی گفت: در هندوستان آزادی مذهبی به طور گسترده وجود دارد و هر فرقه و مذهبی می‌تواند برای ترویج فرهنگ خود تلاش کند؛ در حال حاضر ۴۰میلیون شیعه در هندوستان وجود دارد و ۳۰هزار مسجد و مکان‌های شیعی وجود دارد و بستر مناسبی برای ترویج فرهنگ تشیع در این منطقه است. نماینده مقام معظم رهبری در هندوستان در خصوص برگزاری همایش بین المللی مدرسه فقهی-کلامی شیعه در لکنهو هندوستان اظهار کرد: این همایش تنها چند سخنرانی نیست و پشتوانه آن یک کار عظیم پژوهشی و تحقیقاتی است که در سالیان متمادی انجام شده است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت الله سبحانی شامگاه دوشنبه در مراسم رونمایی از تازه‌های نشر گلشن ابرار که در دفتر معظم له برگزار شد، اظهار داشت: معرفی علمای شیعه به جهانیان سبب تحکیم این مذهب است، باید کتاب‌هایی که در خصوص این علما وجود دارد به زبان‌های دیگر همچون عربی ترجمه شود. وی با تاکید بر لزوم معرفی علمای تشیع به جامعه بیان کرد: برخی از علمای شیعه در قرن‌های گذشته برای ما ناشناخته هستند، در زمان علامه حلی در قرن هفتم در شهر حله ۴۰۰ مجتهد زندگی می‌کردند اما اسامی و آثار این مجتهدان به دست ما نرسیده است. مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر اینکه باید شیعه را به جهان معرفی کنیم، ادامه داد: این اقدام باید پاسخی به کسانی باشد که می‌گویند شیعه اصالت ندارد، نگارش مجموعه گلشن ابرار اقدامی در این راستا است. وی با بیان اینکه پیدایش شیعه با پیدایش اسلام یکی است، تصریح کرد: شیعه در جهان ناشناخته است، باید علمای شیعه را به جهان معرفی کنیم تا بدانیم که اسلام همان شیعه و شیعه همان اسلام تحریف نشده است. مرجع تقلید شیعیان کتاب گلشن ابرار را دارای قلم روان دانست و خاطرنشان کرد: در این کتاب زندگی نامه علمای زن شیعه آمده است، علویه اصفهانی سبب افتخار ما است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
اما علم در اسلام علمی است که برای بشر سودآور است. کسانی که بمب اتم می‌سازند جهل بشر را افزایش داده‌اند، چون جهت تخریبی دارد. وی ادامه داد: علمی که باعث جهل و تخریب شود، چنین علمی در اسلام مطرود است. باید شیعه را معرفی کرد تا همگان بفهمند شیعه همان اسلام ناب و تحریف نشده است. پیدایش شیعه با اسلام یکی است. وی افزود: کسانی که گلشن ابرار نوشتند. این کار‌ها باید بیشتر انجام شود. وی اظهار داشت: بعضی شیعه را متهم کردند که شیعه ریشه نداشته است.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
پایگاه خبری «المجد»، در گزارشی به سیر تلاش‌های ساکنان این منطقه برای استیفای حقوق خود پرداخته است. آن‌ها همچنین خواستار لغو سیاست‌های فرقه‌گرایانه و جرم‌انگاری تبعیض دینی و اقدامات تکفیری و ارائه آزادی‌های مذهبی شده بودند. در آن زمان علی رغم وعده‌هایی که حاملان نامه دریافت کردند ولی نا امید بازگشتند. وعده‌های عبدالله بن عبدالعزیز با قول‌هایی که بزرگان شیعه در طول یک قرن گذشته از حاکمان سعودی دریافت کرده‌ بودند تفاوتی نداشت هرچند سخنان عبدالله متواضعانه بود و وعده‌هایش در چارچوب ارائه خدمات عمومی به شیعیان و آزادی‌های مذهبی بود. علاوه بر این عمده مخازن استراتژیک نفت سعودی‌ها نیز در سواحل منطقه الشرقیه قرار گرفته است.
جهان نیوزجهان نیوز1 ماه قبل
به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، شیعیان در منطقه شرقی عربستان کماکان پس از گذشت ۸۷ سال از تأسیس سومین حکومت آل سعود و علی رغم تلاش‌ها و انتفاضه‌ها و نامه‌نگاری‌ها و مذاکرات، از حقوق برابر با دیگر ساکنان عربستان برخوردار نیستند. پایگاه خبری «المجد»، در گزارشی به سیر تلاش‌های ساکنان این منطقه برای استیفای حقوق خود پرداخته است. در این گزارش آمده است در ۳۰ آوریل ۲۰۰۳ هجده تن از بزرگان و شخصیت‌های قطیف و احساء به دیدار «عبدالله بن عبدالعزیز» که در آن زمان ولی‌عهد بود رفتند و نامه‌ای تحت عنوان «شرکای میهن» با امضای ۵۰ عالم دینی، ۴۲ شخصیت دانشگاهی، ۳۱ نویسنده و روزنامه‌نگار، ۱۵۱ تاجر و ۲۴ شخصیت زن به وی دادند. به طور خلاصه نویسندگان این نامه خواستار پایان تبعیض قومیتی و به حاشیه رفتن شیعیان در ادارات دولتی از جمله نهادهای نظامی، امنیتی و دیپلماسی شده بودند. آن‌ها همچنین خواستار لغو سیاست‌های فرقه‌گرایانه و جرم‌انگاری تبعیض دینی و اقدامات تکفیری و ارائه آزادی‌های مذهبی شده بودند. در آن زمان علی رغم وعده‌هایی که حاملان نامه دریافت کردند ولی نا امید بازگشتند. پس از اکتشاف نفت نیز سعودی‌ها تمامی ثروت خدادادی منطقه الشرقیه را تصاحب کردند به طوری که از سال ۲۰۰۸ الی ۲۰۱۴ عربستان سعودی از استخراج نفت درآمدی بالغ بر هفت تریلیون ریال سعودی داشت و از این درآمد افسانه‌ای مردم منطقه علی رغم آسیب‌های زیست محیطی که متحمل می‌شوند، عایدی نداشته‌اند. علاوه بر این عمده مخازن استراتژیک نفت سعودی‌ها نیز در سواحل منطقه الشرقیه قرار گرفته است. در همین راستا در سال‌های اخیر چندین تشکل و گروههای محلی شیعه با هدف اعتراض و اخطار به سیاست‌های نظام سعودی در قبال مناطق شیعه شکل گرفته است از جمله آن‌ها «قطیف الغد» و «صمود من اجل الحدود» هستند که تلاش دارند مخاطرات اقدامات سعودی‌ها در نابودی کشاورزی و محیط زیست دریایی، جا به جایی مرزهای اداری و سیاسی شهرهای شیعه را گوشزد کنند. نویسنده این گزارش در بخش پایانی می‌نویسد که واقعیت امروز مناطق شیعه‌نشین در شرق عربستان بر این موضوع تأکید دارد که عریضه‌نویسی و نامه‌نگاری‌های دوران گذشته تا کنون حاصلی نداشته است و همچنان مخالفان و معترضان دستگیر و شکنجه می‌شوند و تمام قوانین رسمی و نانوشته در قبال شیعیان اجرا می‌شود. در جمله پایانی این گزارش آمده است: «اگر عبدالعزیز و پسرانش در طول دوره‌های گذشته به خواسته‌های شیعیان گوش نکردند، در دوره کنونی شرط‌بندی بر روی نوادگان عبدالعزیز و در رأس آن‌ها، یگانه احمق یعنی محمد بن سلمان بیشتر شبیه یک جنون سیاسی است».
مهرمهر3 ماه قبل
به تعبیر دیگر، ائمه شیعه (ع) هدایتگر امت به سوی توحید و یکتاپرستی هستند و جز اتصال مردم به ولایت الهی هدفی ندارند. این موضوع موجب می‌شود تا ناآگاهان و دشمنان شیعه، تقابلی میان ولایت و توحید ایجاد کنند؛ همچنان‌که بعضی از دوستان ناآگاه نیز در تفسیر ولایت دچار اشتباه شده و به دامن غلو افتند. (من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۲۷۲) حاصل سخن این‌که مبلغین شیعه اگرچه به تبیین معارف ولایی مؤظفند ولی بیشتر از آن، باید به نشر و گسترش معارف توحیدی نیز همت گمارند. باید به گونه‌ای معارف شیعه برای مسلمانان تبیین شود که دوست و دشمن شک نکنند ولایت اهل‌بیت (ع) در طول ولایت خداوند متعال است نه در عرض آن. نباید در مقابل تهمت‌های دشمنان شیعه منفعل بود و اجازه داد آنها با عنوان‌های توحیدی در مقابل شیعه صف‌آرایی کنند، بلکه باید به صورت فعال معارف توحیدی شیعه را در جامعه اسلامی بازگو نمود و توطئه دشمنان را ناکام گذاشت.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشعملیات پیشگیرانه نیروهای امنیتی عربستان در شهرک «تاروت» در استان شیعه نشین «قطیف» صورت گرفته است. در این بیانیه آمده است که محل استقرار این تیم پس از رصد طرف‌های خاص شناسایی و محاصره شد و پس از سرپیچی اعضای این تیم از تسلیم و شلیک به سمت نیروهای امنیتی، تمامی اعضای هشت نفره تیم مذکور که به تازگی تشکیل شده بود، کشته شدند. لازم به ذکر است که این اقدام در منطقه شیعه نشین قطیف صورت گرفته است که به دلیل به حاشیه رانده شدن از نظام عربستان شاکی هستند. همچنین قطیف زادگاه شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته و معترض عربستانی است که پیشتر توسط مقامات عربستان به دروغ به همکاری با «تروریسم» متهم و به دنبال آن اعدام شد.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 هفته قبل
پیام مازند - ساری - یک جوان تبعه ایتالیا با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در مازندران به دین اسلام مشرف شد. به گزارش خبرگزاری مهر، یک جوان تبعه ایتالیا با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان مازندران اعلام کرد با توجه به تحقیقات و بررسی‌هایی که به عمل آوردم به این نتیجه رسیدم تا دین مبین اسلام و مذهب حقه شیعه اثنی عشری را بپذیرم. وی پس از قرائت شهادتین با حضور آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران و پذیرش رسالت و خاتمیت پیامبر اعظم صلی الله و علیه و آله و سلم، امامت و ولایت ۱۲ امام معصوم علیهم السلام به دین مقدس اسلام مشرف شده و نام خود را یوسف گذاشت. آیت الله طبرسی به عنوان هدیه یک جلد کلام الله نفیس به این جوان اهدا کرد.
جام نیوزجام نیوز3 هفته قبل
به گزارش جام نیوز به نقل از المنار، وزارت کشور عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۳۷ نفر را به اتهام تشکیل هسته‌های تروریستی، اخلال در امنیت عمومی و ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای و ناامنی در کشور و آسیب زدن به صلح و امنیت اجتماعی، گردن زده است. به گفته فعالان شبکه‌های اجتماعی، ۳۲ تن از اعدام شدگان از شیعیان و رجال دین و طلاب علوم دینی هستند. کانال اطلاع رسانی مقاومت اسلامی نجباء هم به نقل از «ثوار الشیخ الشهید النمر» شیعه بودن این افراد را تأیید کرده است.
ایرناایرنا2 ماه قبل
امام جمعه شیعه تالش نیز در این نشست گفت: وضعیت این شهرستان با قبل از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و بعد از پیروزی انقلاب، پیشرفت‌های بزرگی را شاهد بوده است. حجت الاسلام امین نقدی افزود: شیعه و سنی ما در کنار یکدیگر در کمال برادری و برابری زندگی می‌کنند و تالش بزرگ، نماد اتحاد و همدلی در ایران اسلامی است. در این نشست، شکوری نیز به عنوان نماینده گروه‌های مذهبی تالش، رفع تبعیض را ضرورتی در حکومت اسلامی دانست و افزایش اهتمام مسئولان اهل سنت در تالش را خواستار شد. وی نبود قاضی اهل سنت را نیز متذکر شد و بر افزایش مساجد و تکایای اهل سنت تاکید کرد. شکوری ادامه داد: توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها بین شیعه و سنی در وحدت آنها تاثیرگذار است و با اعمال نگاه یکسان، روز به روز بر قوام و وحدت اهالی شیعه و سنی تالش افزوده خواهد شد.

(تصاویر) آزادی فوتبالیست شیعه بحرینی در تایلند

7+
فراروفرارو3 ماه قبل
مهرمهر1 ماه قبل
حجت الاسلام سبحانی نسب در بخش دیگری از سخنان خویش با بیان اینکه دایره المعارف شیعه تا کنون توسط هیچیک از انتشارات‌های ایران به چاپ نرسیده است، گفت: دایره المعارف هایی که با موضوعات گوناگون در کتاب فروشی‌ها وجود دارد، وارداتی و ترجمه شده است که بخشی از این کتب با مصادیق دینی ما فاصله بسیاری دارد. به همین دلیل چاپ کتاب دایره المعارف شیعه که برای گروه سنی نوجوانان گردآوری شده از اهمیت والایی برخوردار است. استفاده از ۱۰۰ تصویر رنگی در دایره المعارف شیعهدر بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام غلامرضا اطهری نیز که نویسندگی این کتاب را برعهده داشته است، اظهار کرد: دایره حجم اطلاعات در جهان بسیار است و در این راستا دایره المعارف‌های گوناگونی توسط اندیشمندان جمع آوری و اطلاعات آن دسته بندی شده است. وی با اشاره به اینکه در دایره المعارف شیعه به سوالات اعتقادی کودکان و نوجوانان پاسخ داده شده است، بیان کرد: برای جمع آوری اطلاعات این کتاب از منابع اصیل شیعی و از مقالات اندیشمندان شیعی است. نویسنده کتاب دایره المعارف شیعه ادامه داد: در این کتاب از ۱۰۰ تصویر رنگی استفاده شده استفاده شده تا کودکان و نوجوانان بتوانند به حس خوبی برسند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، یک جوان تبعه ایتالیا با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان مازندران اعلام کرد با توجه به تحقیقات و بررسی‌هایی که به عمل آوردم به این نتیجه رسیدم تا دین مبین اسلام و مذهب حقه شیعه اثنی عشری را بپذیرم. وی پس از قرائت شهادتین با حضور آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در استان مازندران و پذیرش رسالت و خاتمیت پیامبر اعظم صلی الله و علیه و آله و سلم، امامت و ولایت ۱۲ امام معصوم علیهم السلام به دین مقدس اسلام مشرف شده و نام خود را یوسف گذاشت. آیت الله طبرسی به عنوان هدیه یک جلد کلام الله نفیس به این جوان اهدا کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
مهرمهر3 ماه قبل
دادگاه وابسته به رژیم آل خلیفه در اقدامی خصمانه و ضد حقوق بشری ۲ جوان شیعه بحرینی را به دلایل واهی و سیاسی به اعدام محکوم کرد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش ایرنا، نویسنده کتاب دائره المعارف شیعه در آیین رونمایی این کتاب و در یک نشست خبری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این کتاب، یک دوره شیعه شناسی است که به همه جنبه‌های مکتب شیعه می‌پردازد. حیدری با بیان اینکه برای تالیف یک دائره المعارف زحمت‌های بسیاری کشیده می‌شود، اظهار کرد: برای تهیه این کتاب از روایت‌ها، منابع معتبر شیعه و مقاله‌های پژوهشی استفاده شده است. نویسنده کتاب دائره المعارف شیعه تصریح کرد: در انجام کارهای دینی و مذهبی نیازمند توجه به ظرافت‌ها و نکته‌های بسیاری هستیم تا بتوانیم یک خروجی مناسبی را تولید کنیم. * توجه به تولید کتاب برای کودک و نوجوان ضروری استمدیر انتشارات جمال و ناشر کتاب دائره المعارف شیعه نیز در این نشست خبری گفت: تولید کتاب در حوزه کودک و نوجوان از اهمیت بالا و بسزایی برخوردار است و باید دقت‌های لازم در این بخش صورت بگیرد. وی از برگزاری جلسه نقد و بررسی برای کتاب دائره المعارف شیعه استقبال و اظهار کرد: ان شاءالله تلاش خواهیم کرد در آینده جلسه‌ای برای نقد، ارزیابی و بررسی این کتاب برگزار کنیم.

برای راه کربلا، جوانان شیعه ذبح می‌شوند

مهرمهر1 هفته قبل
در پی به شهادت رسیدن تعدادی از شیعیان به دست حکومت عربستان سعودی، حاج میثم مطیعی برای هم‌دردی با خانواده‌های این شهدا نماهنگی را تقدیم آن‌ها کرده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
‌مؤلف دایرةالمعارف شیعه عنوان کرد: این کتاب همه اطلاعات لازمی که یک کودک یا نوجوان راجع به اعتقادات شیعه، تاریخ شیعه، اختلافات فقهی ما با اهل سنت، جایگاه عزاداری و سایر مطالب محوری مکتب تشیع، نیاز دارد را به او منتقل می‌کند. ‌به گزارش ایسنا، غلامرضا حیدری ابهری مؤلف کتاب «دایرةالمعارف شیعه» ظهر امروز در آئین رونمایی از این کتاب که در سالن اجلاس ساختمان فرهنگ و ارشاد استان قم در جمع خبرنگاران برگزار شد، گفت: این کتاب اولین دایرةالمعارف شیعه است که تا کنون نوشته شده است. وی اظهار کرد: این کتاب در ده فصل همه اطلاعات لازمی که یک کودک یا نوجوان راجع به اعتقادات شیعه، تاریخ شیعه، اختلافات فقهی ما با اهل سنت، جایگاه عزاداری و سایر مطالب محوری مکتب تشیع، نیاز دارد را به او منتقل می‌کند. وی ادامه داد: کتاب صد تصویر رنگی دارد که هم منجر به جذابیت آن برای کودکان خواهد شد و هم علاوه بر اطلاع رسانی و جنبه‌ی آموزشی آن، این تصاویر باعث انتقال «حس شیعی» به کودکان می‌شود. حیدری افزود: بخش تصاویر کتاب بر عهده گروه دیگری بوده است که در انتخاب تصاویر صرفا به جنبه‌های بصری و نمادین آن توجه شده‌است و دنبال تبلیغ و ترجیح حوزه یا مکتب خاصی نبوده‌ایم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
حجت الاسلام علیرضا سبحانی‌نسب مدیر انتشارات جمال در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی میزان گفت: کتابی در دست چاپ است که «دایره المعارف شیعه» نام دارد و به قلم غلامرضا حیدری ابحری برای نوجوانان نوشته شده است. وی اظهار کرد: این کتاب در بحث کودک و نوجوان و آشنایی آن‌ها با خدا نوشته شده است که تا یک ماه آینده به چاپ می‌رسد. مدیر انتشارات جمال بیان کرد: «دایره المعارف شیعه» ده فصل دارد و مهم‌ترین سوالاتی که درباره شیعه وجود دارد را به صورت مختصر پاسخ می‌دهد. وی ادامه داد: حیدری ابحری در کتاب «دایره المعارف شیعه» حدود ۱۰۰ پرسش که برای نوجوانان مطرح است را پاسخ می‌گوید. مدیر انتشارات جمال تاکید کرد: «دایره المعارف شیعه» کتاب جذابی است چرا که مصور است و با گرافیک مناسب بر میزان تاثیرگذاری آن افزوده خواهد شد.
ایرناایرنا2 روز قبل
طبق این گزارش با عنوان «گورهای دسته جمعی سری سعودی‌ها»، اعدام شهروندان شیعه سیاست دایمی سعودی‌ها ضد شهروندان شیعه در عربستان است. پایگاه احرار در این گزارش با اشاره به اینکه اجساد فعالان شیعه گروگان، مثله و مورد اهانت قرار می‌گیرد و در گورهای دسته جمعی سری دفن می‌شوند خواستار تحرک جدی برای افشای این گورهای جمعی و بازخواست سعودی‌ها شد. براساس این گزارش در آخرین اقدام در ۱۱ می‌ (۲۱ اردیبهشت) نظامیان سعودی با حمله به شهرک شیعه نشین «السنابس» ۸ جوان از اهالی این شهرک را به ضرب گلوله کشتند و اجساد آنها را به سرقت برده و در گورهای جمعی ناشناس دفن کردند. همچنین آنها ۳۳ فعال از شهروندان شیعه که در زندان‌های سعودی اسیر بودند را در ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) سال ۲۰۱۹ اعدام کردند و اجساد آنها در گورهای دسته جمعی سری دفن شده است. همچنین این نظامیان در ۲۳ آوریل گذشته به محله 'الکویکب' در استان شیعه نشین القطیف این کشور یورش برده و ۳ نفر از اهالی آن را کشتند که اجسادشان تحویل داده نشده است.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
پیشنهاد ماروزنامه نمی‌خوانم حتی مصاحبه‌های خودم را! / تئاترها و کنسرت‌های لاکچری، اشتباهی در عالم هنر است/ متاسفانه در هنر به جای اسپانسر، سرمایه‌گذار داریمفیلتر اینستاگرام بازی در زمین آمریکایی‌هاست/ فیلتر تلگرام موفق نبود اما طرحی برای رفع آن نداریم/ اقتصاد ستاره‌مربع‌ها در صداوسیما شفاف شود/ برنامه نود، موضوع این هفته شورای نظارتتعدد احزاب نشان دهنده روحیه استبداد زدگی است/ مسیح علی‌نژاد زبان گویای جامعه زنان نیست/ لزوم نگرش جنسیتی برای حل آسیب‌های اجتماعیروایت خبرفوری از زندگی‌هایی که به گل نشستند/ «او» که آمد، انگار آخرالزمان شدواکنش هادی غفاری به صحبت‌های جنجالی سعید قاسمی/ امثال ایشان خاله خرسه‌هایی هستند که انقلاب را به زیر می‌کشند/ به مردم بگوید زمان جنگ کجا بوده؟ شعارهای دولت در زمینه زنان قابلیت اجرا نداشت/ آقای روحانی در شرایط یاس مفرط کار را بر عهده گرفت/ دولت باور و اعتقاد قلبی به مشارکت زنان نداشت/ انتخاب خانم ابتکار برای حفظ دوز اصلاح‌طلبی کابینه بود

به انتهای لیست رسیدید

شیعه

شیعه دومین مذهب بزرگ پیروان دین اسلام است. واژه شیعه شکل مختصر «شیعه علی» یعنی پیرو یا حزب علی بن ابیطالب، نخستین امام، می‌باشد. شیعیان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل جمعیت مسلمانان جهان و ۳۸ درصد جمعیت مسلمانان خاورمیانه را تشکیل می‌دهند. هر چند در طول تاریخ شیعه به شاخه‌های متعدد تقسیم شد، اما امروزه تنها سه دسته اصلی شیعه دوازده‌امامی، شیعه اسماعیلی و شیعه زیدی وجود دارد. امامیه یا شیعه دوازده‌امامی بزرگترین شاخه شیعه می‌باشد و اغلب اصطلاح شیعه به‌طور پیش‌فرض برای آن به کار می‌رود. مذهب شیعه مبتنی بر تفسیری از قرآن و سنت محمد می‌باشد که از طریق امامان شیعه بیان و تعلیم شده‌است. در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار شیعه را می‌خوانید. ویکی‌پدیا