شیعیان عربستان

شیعیان عربستان

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- دیده بان حقوق بشر سازمان ملل در گزارش سالانه خود با اشاره به اینکه عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ دست به سرکوب گسترده مخالفان زده است می‎گوید ریاض همچنین قوانین بین المللی و حقوق بشری را در یمن نقض کرده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ دیده بان حقوق بشر سازمان ملل در گزارش سالانه خود به وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی پرداخته و می‌نویسد: «مقام‎های عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ اقدام به سرکوب گسترده علیه مخالفان و فعالان کرده که این اقدام شامل ۲ مورد بازداشت جمعی است.» «مایکل پیج»، معاون بخش غرب آسیا در سازمان دیده بان حقوق بشر، ضمن اشاره به برخی موارد اصلاح امور ادعایی از سوی عربستان سعودی می‌گوید: «این اقدامات نمی‌تواند آزار و اذیت گسترده و بازداشت فعالان را بپوشاند؛ اگر عربستان سعودی امیدی به احیای چهره مخدوش خود دارد باید فورا تمامی افرادی را که به خاطر انتقادات مسالمت آمیز زندانی شده‌اند را آزاد کند.» بیشتر بخوانید: بخشی از این گزارش می‎گوید: «بسیار مضحک است که زنان در عربستان سعودی از برخی آزادی‌های جدید برخوردار شوند و کسانی که برای این آزادی‎ها تلاش کرده‌اند پشت میله‌های زندان باشند و یا در دادگاه‌های ناعادلانه محاکمه شوند.» دیده بان حقوق بشر در بخش دیگری از گزارش خود به جنایات عربستان سعودی در یمن اشاره کرده و می‌نویسد: «عربستان سعودی به عنوان رئیس ائتلاف نظامی که در سال ۲۰۱۵ وارد جنگ یمن شد، موارد بسیاری از نقض قوانین بین المللی و حقوق بشری را مرتکب شده است.» انتهای پیام/
الفالف1 هفته قبل
با وجود گذشت ۴ ساعت از مراسم خاکسپاری شهید حاج قاسم سلیمانی همچنان گلزار شهدای کرمان مملو از جمعیت است. همچنین مراسم عزاداری نیز هم زمان در مهدیه گلزار شهدای کرمان در حال برگزاری است. براساس این گزارش، اعلام شد شیعیان عربستان از امروز در گلزار شهدای کرمان حضور پیدا خواهند کرد. مراسم گرامیداشت شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید حسین پورجعفری صبح امروز از ساعت ۹ صبح در گلزار شهدای شهر کرمان برگزار خواهد شد ضمن آنکه مراسم سوم شهیدان قاسم سپهبد قاسم سلیمانی و سردار جعفری پور نیز روز جمعه ۲۰ دیماه در جوار مزار این شهیدان در گلزار شهدای کرمان برگزار خواهد شد. همچنین تا مراسم چهلم این شهیدان، هر روز در گلزار شهدای کرمان مراسم عزاداری برگزار می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
دادستانی عربستان سعودی با این وجود مهره‌های اصلی این پرونده را تبرئه و مدعی نبودن مدارک کافی علیه آنها شد. گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل همچنین نشان می‌دهد که ۲۴ نفر دیگر در معرص اعدام حتمی در عربستان قرار دارند. تنها در یک مورد رژیم سعودی در ماه آوریل ۳۷ نفر را به بهانه‌های واهی به قتل رسانده است. بیشتر بخوانید: بر اساس گزارش نهاد‌های حقوق بشری، عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۶۰۰ نفر را در این کشور اعدام کرده که بیشتر این افراد جرایم غیر خشونت‌باری را مرتکب شده‌اند. موضوع دیگری که درباره حقوق بشر در عربستان سعودی مطرح است احکام سنگین برای کودکان و نوجوانانی است که برخی از آن‌ها در زمان بازداشت زیر سن قانونی بوده‌اند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
خبرگزاری میزان- کاربران سعودی با اشاره به شهادت ۲ جوان شیعه از سوی نیرو‌های امنیتی عربستان سعودی در شرق این کشور، می‌گویند ادعای مطرح شده مبنی بر تحت تعقیب بودن این افراد واهی است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، رسانه‎های سعودی روز چهارشنبه گذشته گزارش دادند که نیرو‌های امنیتی عربستان «عملیاتی امنیتی» را در شرق این کشور به اجرا گذاشتند. نیرو‌های امنیتی سعودی منطقه «الدمام» را در شرق عربستان سعودی هدف حمله قرار دارند که در پی این حمله ۲ جوان به شهادت رسیدند. بیشتر بخوانید: بنابر گزارش‎ها، «احمد عبدالله آل سوید» و «عبدالله حسین النمر» در شهر «العنود» به شهادت رسیدند و آنها تحت تعقیب نبودند. طی سال‎های اخیر منطقه شیعه نشین قطیف در شرق عربستان شاهد یورش‌های مکرر عمال سعودی و بازداشت‌های گسترده جوانان این منطقه بوده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
با این مقدمه نظری تلاش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای رساندن سطح همکاری امنیتی به «دفاع دسته جمعی» بهتر قابل تبیین خواهد بود. برای فهم این موضوع بررسی اهداف شکل گیری شورای همکاری خلیج فارس کمک کننده خواهد بود. بر این اساس اهداف تاسیس شورای همکاری خلیج فارس عبارت است از تحقق همکاری و تکامل میان کشورهای عضو در همه زمینه‌ها. اما در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و در بیانیه پایانی آن آمده است: هر گونه حمله به هر کشور شورای همکاری خلیج فارس به مثابه حمله به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلقی می‌شود. منطقه خلیج فارس باید در برابر اقدامات خصمانه ایران متحد باشد و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید خود را از گزند حملات با موشک‌های بالستیک مصون بدارند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
اما همیشه سرمداران سیاسی کشور از یک سو و بعد هم مردم ایران و ملت ایران از سوی دیگر نمی‌گذاشتند. ایت الله سیستانی! ملت عراق نباید تصور کنند که اگر این گلوگاه بسته شود وضعیت عراق می‌تواند بهتر از این شود! ایت الله سیستانی می‌گوید دولت موظف است که به خواسته‌های مردم پاسخ دهد. چرا که ما خودمان را از ملت عراق جدا نمی‌بینیم و آنها هم خودشان را جدا نمی‌بینند.
فارسفارس1 ماه قبل
اعدام «شیخ باقر النمر» در سال ۲۰۱۶ را می‌توان اوج سرکوب دولت سعودی دانست. در این میان دولت سعودی همواره به شیعیان به دید کانالی برای نفوذ ایران در داخل جامعه عربستان نگریسته و هر صدای اعتراضی را با اتهام و ادعای ارتباط با ایران سرکوب کرده است. بلومبرگ همچنین نوشت که این تغییرات با سیاست بن سلمان برای بسط هویت ملی‌گرایی سعودی همراه شده است و دولت سعودی تلاش کرده جلوی خطیبانی را که علیه شیعیان سخنرانی می‌کنند بگیرد و اجازه تدریس و آموزش به برخی از شیعیان منطقه بدهد. دولت سعودی همچینین اقدام به ساخت منطقه جدیدی در مرکز شهر العوامیه کرده‌اند. «کامران بخاری» مدیر مرکز پژوهش‌های «سیاست جهانی» در واشنگتن در این باره به بلومبرگ گفت که اقدامات جدید دولت سعودی به علت ترس از جذب شیعیان عربستان به سمت ایران صورت می‌گیرد.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
دستگاه قضایی عربستان سعودی که متهم کردن منتقدان به «تروریسم» و اعدام آن‌ها سابقه‌ای طولانی دارد، امروز ۳۸ نفر دیگر را با همین اتهام روبرو کرده است. خبرگزاری فارس: دادگاه کیفری ریاض روز سه‌شنبه ۳۸ نفر را به اتهام آنچه حمایت از تروریسم و ارتکاب اعمال تروریستی اعلام‌شده، محاکمه کرده است. عربستان سعودی اردیبهشت ماه هم ۳۷ نفر را به جرم «تشکیل هسته‌های تروریستی» و «اخلال در امنیت عمومی» اعدام کرد. بعدا مشخص شد که ۳۲ نفر از این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند. آنطور که مراکز حامی حقوق بشر گزارش داده‌اند، اغلب این افراد صرفا به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به حمایت از تروریسم متهم شده بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، دادگاه کیفری ریاض روز سه‌شنبه ۳۸ نفر را به اتهام آنچه حمایت از تروریسم و ارتکاب اعمال تروریستی اعلام‌شده، محاکمه کرده است. به نوشته پایگاه سعودی «الأخباریه»، دادگاه کیفری یکی از متهمان را به تأسیس گروه تروریستی مخفی و به کارگیری تعدادی از بازداشت‌شدگان برای فعالیت در این گروه با هدف «اخلال در امنیت داخلی» متهم کرد. عربستان سعودی اردیبهشت ماه هم ۳۷ نفر را به جرم «تشکیل هسته‌های تروریستی» و «اخلال در امنیت عمومی» اعدام کرد. بعدا مشخص شد که ۳۲ نفر از این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند. آنطور که مراکز حامی حقوق بشر گزارش داده‌اند، اغلب این افراد صرفا به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به حمایت از تروریسم متهم شده بودند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ماه قبل
دستگاه قضایی عربستان سعودی که متهم کردن منتقدان به «تروریسم» و اعدام آن‌ها سابقه‌ای طولانی دارد، امروز ۳۸ نفر دیگر را با همین اتهام روبرو کرده است. دادگاه کیفری ریاض روز سه‌شنبه ۳۸ نفر را به اتهام آنچه حمایت از تروریسم و ارتکاب اعمال تروریستی اعلام‌شده، محاکمه کرده است. عربستان سعودی اردیبهشت ماه هم ۳۷ نفر را به جرم «تشکیل هسته‌های تروریستی» و «اخلال در امنیت عمومی» اعدام کرد. بعدا مشخص شد که ۳۲ نفر از این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند. آنطور که مراکز حامی حقوق بشر گزارش داده‌اند، اغلب این افراد صرفا به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به حمایت از تروریسم متهم شده بودند.
الفالف2 ماه قبل
دستگاه قضایی عربستان سعودی که متهم کردن منتقدان به «تروریسم» و اعدام آن‌ها سابقه‌ای طولانی دارد، امروز ۳۸ نفر دیگر را با همین اتهام روبرو کرده است. گروه جهان الف، ۲۱ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۵۷ ۳۹۸۰۸۲۱۱۸۵به گزارش فارس، دادگاه کیفری ریاض روز سه‌شنبه ۳۸ نفر را به اتهام آنچه حمایت از تروریسم و ارتکاب اعمال تروریستی اعلام‌شده، محاکمه کرده است. عربستان سعودی اردیبهشت ماه هم ۳۷ نفر را به جرم «تشکیل هسته‌های تروریستی» و «اخلال در امنیت عمومی» اعدام کرد. بعدا مشخص شد که ۳۲ نفر از این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند. آنطور که مراکز حامی حقوق بشر گزارش داده‌اند، اغلب این افراد صرفا به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به حمایت از تروریسم متهم شده بودند.
فارسفارس2 ماه قبل
دستگاه قضایی عربستان سعودی که متهم کردن منتقدان به «تروریسم» و اعدام آن‌ها سابقه‌ای طولانی دارد، امروز ۳۸ نفر دیگر را با همین اتهام روبرو کرده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دادگاه کیفری ریاض روز سه‌شنبه ۳۸ نفر را به اتهام آنچه حمایت از تروریسم و ارتکاب اعمال تروریستی اعلام‌شده، محاکمه کرده است. به نوشته پایگاه سعودی «الأخباریه»، دادگاه کیفری یکی از متهمان را به تأسیس گروه تروریستی مخفی و به کارگیری تعدادی از بازداشت‌شدگان برای فعالیت در این گروه با هدف «اخلال در امنیت داخلی» متهم کرد. عربستان سعودی اردیبهشت ماه هم ۳۷ نفر را به جرم «تشکیل هسته‌های تروریستی» و «اخلال در امنیت عمومی» اعدام کرد. آنطور که مراکز حامی حقوق بشر گزارش داده‌اند، اغلب این افراد صرفا به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به حمایت از تروریسم متهم شده بودند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سازمان ملل و زیرمجموعه‌های آن از هزینه‌های هنگفت عربستان ارتزاق می‌کنند و به همین دلیل نباید انتظار تعدیل سرکوب‌گری در ریاض را داشته باشیم. به عنوان مثال ایالات متحده در حدود یک میلیارد دلار به سازمان ملل کمک کرده که اخیرا دبیرکل آن اعلام کرده که فقط تا ژانویه ۲۰۲۰ می‌تواند حقوق کارمندان خود را پرداخت کند. این بدان معناست که ملل متحد همچنان تحت تسلط کشورهایی خواهند بود که مبلغ بیشتری به بزرگترین نهاد بین‌المللی پرداخت می‌کنند. در این میان عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که بخش قابل توجهی از بودجه سازمان ملل را پرداخت می‌کند و به همین دلیل نفوذ قابل ملاحظه‌ای در سازمان ملل دارد. بنابراین اگرچه شورای امنیت و جامعه ملل همچنان به مسائل عربستان با دید منفی نگاه می‌کنند، اما نباید انتظار داشت ریاض را مورد هجمه و فشار خود قرار دهند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ماه قبل
ساعت۲۴-رابطه ایران و عربستان در تاریخ معاصر ایران همواره با چالش و اما و اگرهایی همراه بوده است. ایران نیز طی این سال‌ها، ضمن محکوم کردن اقدامات عربستان، از رزمندگان یمن حمایت کرده است؛ در مقابل نیز عربستان ایران را متهم به حمایت نظامی از انصارالله می‌کند. دومین حادثه، حج آن سال را چنان خونین کرد که پرونده آن تا دو سال برای ایران بسته شد. روابط نه‌چندان گرم اما باثباتهرچند از سال ۹۶ ایرانی‌ها مجدد در مراسم حج حضور یافتند، اما روابط ایران و عربستان چندان گرم نیست. وی ادامه داد: اگر آتش‌بس شود یکی از گره‌های منطقه‌ای باز می‌شود همینطور در روابط ایران و عربستان؛ طرح ائتلاف امید امروز برای هشت کشور منطقه ارسال شده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ماه قبل
گفتنی است سرکوب شیعیان شهر قطیف در سالهای اخیر شتاب بیشتری گرفته است. قطیف شهری است در استان شرقی عربستان سعودی و یکی از شهرهای تاریخی این کشور. مسجد امام علی (ع)، حسینیه باب الحوائج و «الملتقی الحسینی» از جمله مراکز مذهبی شیعیان در این شهر است. موقعیت استراتژیک استان شرقی عربستان به دلیل وجود نفت، توجه مضاعف سعودی‌ها را به دنبال داشت. در مقابل، وضع اقتصادی نابسامان شیعیان در مقطعی که درآمد نفت سعودی بسیار بالا رفته بود، عامل جدی‌تری برای بالا گرفتن اعتراضات شیعیان بود.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی صنایع استان نپرداختن به مراکز پژوهشی و فناوری و از طرفی تمرکز بر مونتاژکاری است درحالی که صنعت ما صنعت مونتاژ است و کالای چینی‌ها را مونتاژ می‌کنیم. دری‌نجف‌آبادی عنوان کرد: بنابراین ما که توان ساخت موشک داشته و دارای چنین استعداد و ظرفیتی هستیم باید از این استعداد بهره گرفته و به جای پرداختن به واردات و فروش نفت به سمت تولید و خودکفایی برویم. وی ادامه داد: مردم باید هوشیار باشند و انتخابشان بر‌‌اساس مبانی اسلامی شکل بگیرد و این دست پول‌ها نیز در مراکز پژوهشی هزینه شود. البته ظرفیت‌های خوبی نیز دارند که می‌توانند به آن توجه کنند. انتهای پیام/ش
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
خبرگزاری میزان- نیرو‌های امنیتی عربستان روز چهارشنبه با خودرو‌های زرهی و نظامی منطقه العوینه در عوامیه را هدف حمله قرار دادند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، منابع محلی از یورش نیرو‌های امنیتی عربستان به منطقه شیعه نشین «عوامیه» خبر می‌دهند. بر اساس گزارش پایگاه العهد، نیرو‌های امنیتی عربستان منطقه «العوینه» در شمال غرب عوامیه را با استفاده از خودرو‌های نظامی و زرهی هدف حمله قرار دادند. کاربران می‌گویند خودرو‌ها و تجهیزات نظامی و زرهی عربستان نزدیک مسجد امام حسن (ع) العوینه مستقر شده‌اند. طی سال‎های اخیر منطقه شیعه نشین قطیف در شرق عربستان شاهد یورش‌های مکرر عمال سعودی و بازداشت‌های گسترده جوانان این منطقه بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، نشریه «فیگارو» در یادداشتی با موضوع اوضاع کنونی منطقه، عربستان سعودی را «مرد بیمار» منطقه توصیف کرده و نوشته است که ریاض در سه جبهه سیاسی، دیپلماتیک و نظامی شکست خورده است و اکنون موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران تغییر یافته است. عربستان «مرد بیمار» منطقه است «رنو ژرار» تحلیلگر فیگارو در ابتدای این یادداشت نوشته است: «دو سال و نیم پیش، پادشاهی عربستان سعودی به لطف ثروت و ائتلاف‌هایی که داشت، می‌توانست خود را قدرتی بخواند که می‌تواند وضعیت راهبردی خاورمیانه را تغییر دهد. اکنون این پادشاهی مانند «مرد بیمار» خاورمیانه به‌نظر می‌رسد و از نظر نظامی، سیاسی و دیپلماتیک، در موضع ضعف قرار دارد.» نویسنده در مورد بعد نظامی نوشته است: «از منظر نظامی، آن‌ها اخیرا با ضربه‌هایی عظیم روبه‌رو شده‌اند. ارتش عربستان سعودی با وجود تجهیزات نظامی گران‌قیمت، نشان داده است که از شکست دادن این شبه‌نظامیان ناتوان است. ژرارد نوشته است: «شیعیان عربستان سعودی هرگز شاهزادگان خود را به‌دلیل اعدام شیخ نمر باقر النمر نخواهند بخشید.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
آن زمان، رئیس‌جمهور قدرتمندترین کشور جهان یعنی ایالات‌متحده در اولین سفر خارجی خود به عربستان رفت. اکنون این پادشاهی مانند «مرد بیمار» خاورمیانه به‌نظر می‌رسد و از نظر نظامی، سیاسی و دیپلماتیک، در موضع ضعف قرار دارد.» نویسنده در مورد بعد نظامی نوشته است: «از منظر نظامی، آنها اخیرا با ضربه‌هایی عظیم روبه‌رو شده‌اند. ارتش عربستان سعودی با وجود تجهیزات نظامی گران‌قیمت، نشان داده است که از شکست دادن این شبه‌نظامیان ناتوان است. ژرارد نوشته است: «شیعیان عربستان سعودی هرگز شاهزادگان خود را به‌دلیل اعدام شیخ نمر باقر النمر نخواهند بخشید. در ادامه این گزارش آمده، تحلیلگران تصمیم بن‌سلمان را مرتبط با قصد امارات برای کاهش حضور نظامی در یمن می‌دانند.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
نشریه «فیگارو» در یادداشتی با موضوع اوضاع کنونی منطقه، عربستان سعودی را «مرد بیمار» منطقه توصیف کرده و نوشته است که ریاض در سه جبهه سیاسی، دیپلماتیک و نظامی شکست خورده است. خبرگزاری فارس: نشریه «فیگارو» در یادداشتی در مورد وضعیت عربستان سعودی در منطقه، نوشته است که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد این کشور عملا در هر سه جبهه نظامی، سیاسی و دیپلماتیک شکست خورده و اکنون موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران تغییر یافته است. «رنو ژرارد» تحلیلگر فیگارو در ابتدای این یادداشت نوشته است: «دو سال و نیم پیش، پادشاهی عربستان سعودی به لطف ثروت و ائتلاف‌هایی که داشت، می‌توانست خود را قدرتی بخواند که می‌تواند وضعیت راهبردی خاورمیانه را تغییر دهد. ارتش عربستان سعودی با وجود تجهیزات نظامی گرانقیمت، نشان داده است که از شکست دادن این جنگجویان ناتوان است. او نوشته است: «شیعیان عربستان سعودی هرگز شاهزادگان خود را به دلیل اعدام شیخ نمر باقر النمر نخواهند بخشید.
فارسفارس3 ماه قبل
پژوهشگر تاریخ گفت: در وضعیتی که جامعه عراق با فقر دست و پنجه نرم می‌کند، فداکاری بزرگی ‌را در اربعین از سوی آن‌ها می‌بینیم که روح برادری را زنده کرده است. پژوهشگر تاریخ ادامه داد: در وضعیتی که جامعه عراق با فقر دست و پنجه نرم می‌کند، فداکاری بزرگی ‌را در اربعین از سوی آن‌ها می‌بینیم که روح برادری را زنده کرده است. وی با اشاره به مشاهدات خود از شرکت‌کنندگان در آیین جهانی پیاده‌روی اربعین گفت: باشکوه‌ترین جمعیتی که مشاهده کردم، شیعیان عربستان بودند. اتحادیه‌ای که به گفته توکلی، می‌تواند نظمی جدید ایجاد کند؛ همچنان که اربعین، آرام و بی‌سر و صدا یک لشکر جهانی ایجاد کرده است. باید در کنار فضای قدسی که اربعین و عاشورا در کشور ایجاد کرده است، به موضوع فساد مالی توجه کنیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
هفته دفاع مقدس و ۸ سال قدرت نمایی با اتکا به خدا را در این فرصت تبریک عرض می‌کنم. خطیب نماز جمعه این هفته تهران خاطرنشان کرد: روایت داریم اگر حاجتی دارید ابتدا صدقه بدهید و خدا را بدهکار کنید بعد چیزی بخواهید. حقوق بشر بی محتوا برای مظلومان کشمیر هیچ حرکتی نداردوی با بیان اینکه عشق به شهادت را جنگ ۸ ساله به فرهنگ تبدیل کرد، عنوان کرد: شعار امام جنگ جنگ تا پیروزی بود. اگر این جنگ ۴۰ سال هم طول می‌کشید این مردم زیر پرچم امام دست از جنگ برنمی داشتند. خطیب نماز جمعه تهران افزود: امروز قضیه شش ماهه، در عالم جهانگیر شده و بیش از ۴۰ کشور همایش حضرت علی اصغر را داشتند.
فراروفرارو3 ماه قبل
محمد بن سلمان در پاسخ گفت: «من مقام‌ها و وزرایی دارم که امور را دنبال می‌کنند و آن‌ها مسئول هستند. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، سیاستمداری جنجالی است که در سه سال اخیر با اقدامات و سیاست هایش به یکی خبرسازترین چهره‌های جهان تبدیل شده است. انتخاب محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان او را کاملا به یک مهره مخالف تبدیل کرد. بسیاری از منتقدان مسئولیت قتل خاشقجی را متوجه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان می‌دانند و رسانه‌های ترکیه همواره به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور، قتل جمال خاشقجی را به مأموران اعزامی از سوی محمد بن سلمان نسبت داده‌اند. اما این اعتراف چه تبعاتی خواهد داشت؟ بعید است این اعتراف بن سلمان تبعاتی برای او یا کشورش داشته باشد.

حاشیه‌های دیدار موکب‌داران عراقی با رهبرانقلاب/ دست‌خطی برای دعوت به اسلام +عکس

8+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
فراروفرارو4 ماه قبل
علاوه بر این، تاسیسات نفتی بقیق، از منظر صادرات نفت عربستان به دیگر کشورها، خصوصا بحرین، اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر حملات بقیق و خریص از خاک یمن انجام شده، قطعا حاصل مدت‌ها کار اطلاعاتی و میدانی بوده‌اند. فاصله مکانی اهداف تا خاک یمن، نیز نشان می‌دهد که توانمندی حوثی‌ها در آسیب زدن به زیرساخت‌های نفتی عربستان متحول شده است. پاکستان، بریتانیا، مصر، اردن، الجزایر، افغانستان و کویت حملات شرق عربستان را محکوم کردند. وی مدعی شد حملات شرق عربستان در امتداد حملات نفتکش‌ها در دریای عمان هستند.
فارسفارس4 ماه قبل
عربستان سعودی یک روحانی شیعه را به ۱۲ سال زندان و پس از آن ۵ سال ممنوعیت از سفر محکوم کرده است. عربستان سعودی، یک روحانی شیعه را به ۱۲ سال زندان محکوم کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حساب توییتری «المعتقلی الرای» (زندانی فکر و اندیشه) که معمولا اخباری از بازداشت‌شدگان در عربستان سعودی منتشر می‌کند، از صدور حکم حبس علیه «محمد الحبیب» از روحانیون شیعه خبر داد. در این توییت آمده است: «مقامات سعودی روحانی و فعال حقوقی «محمد الحبیب» را به ۱۲ سال زندان و پنج سال ممنوعیت سفر محکوم کردند؛ این احکام پس از سه سال از تمدید بازداشت خودسرانه وی به خاطر اندیشه و عقیده صادر شده است.» گفته می‌شود محمد الحبیب از نزدیکان شیخ «نمر باقر النمر» رهبر معنوی شیعیان عربستان سعودی بوده است. شیخ نمر در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۴ به اتهام تلاش برای انجام اقدامات تروریستی در این کشور، اعدام شد و به شهادت رسید. (جزئیات بیشتر) انتهای پیام/ق

فیلم | مسجد شیعیان مدینه را ببینید

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
این مسجد تنها مسجدی درعربستان است که در اذانش «اشهد علی ولی الله» به گوش میرسد و تنها مسجدی که سجده گاه نمازگذارانش بر تربت کربلاست. در ماه مبارک رمضان، ایام حج عمره و تمتع نماز جماعت توسط حجت الاسلام و المسلمین الشیخ کاظم العمری رهبر شیعیان مدینه و فرزند رهبر فقید شیعیان عربستان، برگزار میشود. گزارش: نسرین وزیری۲۵۶۲۶۳
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
برخی گزارش‌ها این جنایت را اعمال تروریسم دولتی از سوی رژیم سعودی توصیف کردند. تروریسم دولتی رژیم سعودی به خاشقجی محدود نبود بلکه دامن خود شاهزادگان سعودی را نیز در سه سال گذشته گرفت. این شاهزادگان به انتقاد از رژیم سعودی مشهور بودند. رژیم سعودی به همین حد نیز اکتفا نکرده است، بلکه به عناصر شبکه القاعده برای حذف فیزکی سه شاهزاده خاندان حاکم متوسل شده است. این مکانیزم از رژیم سعودی خواست تا در پرونده العباد و همه پرونده‌های اعدام کنونی بازنگری کند تا حداقل استانداردهای بین المللی تضمین شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ماه قبل
یکی دغدغه­ وجوب شرعی آن را دارد، یکی به قصد معنویت افزون به این سفر می­‌رود، دیگری نه به قصد زیارت که برای سیاحت این سفر را تجربه می­‌کند. داستان و ماجرای حج زمانی می‌­تواند موشکافانه‌­تر مورد بررسی قرار گیرد که سفرنامه­‌های حج را تورق کنیم. جلال آل‌احمد از جمله افرادی بود که به حج رفت و سفرنامه­ خود را به رشته تحریر در آورد. او بسیاری از مکان‌ها و انسان‌ها را با ریزترین توصیفات به تصویر می­‌کشد و خواننده را در فضای حج قرار می­‌دهد. یکی به کشف سفر، دیگری به کشف کعبه و دیگری به کشف خود کشف.
ایلناایلنا5 ماه قبل
به گزارش خبرنگار ایلنا، روابط منطقه‌ای ایران با همسایگانش همواره به عنوان یک سوژه جذاب در مطالعات منطقه‌ای و سایر متون میان‌رشته‌ای علوم انسانی، مطرح بوده است. به همین دلیل، برای پی‌جویی اثرگذاری ایران بر همسایگانش، مطالعات گسترده تاریخی لازم است ولی سنجه مطالعات تاریخی به تنهایی تکافوی توضیح آنچه که امروز در منطقه می‌گذرد را نمی‌کند! تدین تمامی کشورهای همسایه ایران (منهای ارمنستان) به دین اسلام و دسترسی گسترده کشورهای حوزه خلیج فارس به منابع سوخت‌های فسیلی باعث شده تا پارامترهای مختلفی در تصمیم‌گیری‌های سیاسی ایران برای تنظیم روابطش با کشورهای منطقه، در دستور کار تاریخی ایران واقع شود. بررسی ریشه‌های تاریخی آنچه که در روابط ایران و همسایگانش حائز اهمیت بوده، شاید بتواند پرتوی بر تاریک‌خانه عکس‌های ظهور نایافته از روابط ایران با همسایگانش را به دست بدهد. دهه آینده، سرنوشت تاریخی خاورمیانه و توازن قوا در آن را مشخص خواهد کرد.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

شیعیان عربستان