شیعیان هند

شیعیان هند

قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، روز‌هایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز شهادت عالم مجاهد شهید آیت الله سید حسن مدرس است. ق شاهد تولد کودکی بود که او را حسن نامیدند و بعد‌ها به سید حسن مدرس معروف شد. از جمله فرزندان حاجی میرعابدین، میرعبدالباقی و فرزند وی سید اسماعیل پدر سید حسن مدرس است. سید حسن در شش سالگی برای تلمذ نزد جدش میرعبدالباقی که از بزرگان آن عصر بود فرستاده شد و هم او بود که در زمان حیات خویش پرورش علمی روحی سید حسن را تا چهارده سالگی به عهده گرفت. بعد از تشرف، حضور حضرت آیت‌الله حاجی میرزا حسن شیرازی «رحمه‌الله‌علیه» به جهت تحصیل توقف در نجف اشرف را اختیار کردم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
دو تن از اساتید قرآنی کشورمان در هند، سادات فاطمی قاری و عابدین زاده حافظ با حضور در مساجد ومحافل دینی و قرآنی مسلمانان در دهلی وبرخی شهرهای دیگر هند به اجرای قرائت و تلاوت قرآن کریم پرداختند. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شرکت واجرای برنامه قرآنی در نماز جمعه دهلی، اجرای برنامه تلاوت وبرپایی کارگاه آموزشی آشنایی با نغمه‌های قرآنی توسط استاد فاطمی نیا در جمع حافظان و قاریان هندی در مدرسه باب العلوم جعفرآباد و مدرسه فیض العلوم، و همچنین اجرای برنامه در جمع ایرانیان و شیعیان هند از برنامه‌های قرآنی بود که طی یک هفته اقامت قاریان قرآن اجرا شد. فاطمی و استاد عابدین زاده از پیشکسوتان رشته قرائت و حفظ کشورمان به منظور داوری در بیستمین دور از مسابقات قرآن کریم با حضور هفتاد تن از قاریان وحافظان قرآن کریم از ۱۷ ایالت هند طی سه روز برگزارگردیده بود به هند سفر کردند. انتهای پیام
ایسناایسنا2 ماه قبل
ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: جذب گردشگر از جامعه ۵۰ میلیونی شیعیان هند با حضور سفیر ایران در این کشور آغاز شد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار کرد: شرکت‌های گردشگری خراسان رضوی با شرکت‌های گردشگری هندی مرتبط خواهند شد و در زمینه جذب گردشگر از هند همکاری خواهند کرد. مکرمی‌فر عنوان کرد: در برنامه جذب گردشگر از هندوستان، تنها زیارت مدنظر نیست بلکه توزیع این گردشگر بین شهرهای دیگر استان مد نظر است. وی تشریح کرد: در ۲۸ شهرستان ظرفیت اقامت وجود دارد و آژانس‌ها نیز فعال‌اند و برای جذب گردشگر و همکاری با آژانس‌های گردشگری هند آماده همکاری هستند. مکرمی‌فر افزود: امیدواریم با همکاری وزارت امور خارجه شاهد حضور مشتاقان بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) درمشهد باشیم.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
استاندار خراسان رضوی گفت: پیگیر راه اندازی پرواز مستقیم بین مشهد و حیدرآباد مرکز ایالت تلنگانا کشور هند خواهیم بود. به گزارش مشهد فوری، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی در دیدار سفیر ایران در هند که در محل دفتر استاندار انجام گرفت، با اشاره به پیگیری راه اندازی پرواز مستقیم بین مشهد و حیدرآباد مرکز ایالت تلنگانا کشور هند، گفت: برای خواهرخواندگی خراسان رضوی و ایالت تلنگانا هند نیز آمادگی داریم. او تصریح کرد: آمادگی داریم در یک زمان مشخص، نمایشگاه فرهنگی و ظرفیت‌های اقتصادی خراسان رضوی در شهر حیدرآباد هند برگزار شود. استاندار خراسان رضوی گفت: برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی به صورت دوجانبه می‌تواند به توسعه همکاری‌های اقتصادی بین خراسان رضوی و ایالت تلنگانا هند کمک کند و در این زمینه آمادگی انجام هرگونه اقدام عملی را داریم. او با بیان اینکه خراسان رضوی زمینه‌های بسیار خوبی برای جذب گردشگر و سرمایه گذار دارد، تصریح کرد: می‌توان نمایشگاهی از فرهنگ و رسوم خراسان رضوی در کشور هند برگزار کرد و در کنار آن صنایع و محصولات استان برای معرفی به نمایش گذاشته شود.

عزاداری شیعیان هند در دهلی نو

صدا و سیماصدا و سیما2 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از دهلی نو، دهها هزار نفر از شیعیان ساکن دهلی نو در شب سالگرد شهادت امام حسن عسکری علیه السلام عزاداری کردند. این مراسم پس از نماز مغرب و عشا و به صورت دسته‌های متراکم سینه زنی برگزار شد. عزاداران از مسجد جامع دهلی قدیم تا منطقه جور باغ دهلی نو پیاده عزاداری کردند‌. این مسیر ۱۷ کیلومتر مسافت دارد. عزاداری شیعیان هند از اول ماه محرم تا هشتم ربیع الاول به مدت ۶۸ روز برگزار می‌شود.
فارسفارس2 ماه قبل
پیگیر راه‌اندازی پرواز مشهد حیدرآباد خواهیم بود/آمادگی برای خواهرخواندگی خراسان رضوی و ایالت تلنگانا هندبه گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند که در محل دفتر استاندار انجام گرفت، گفت: آمادگی داریم در یک زمان مشخص، نمایشگاه فرهنگی و ظرفیت‌های اقتصادی خراسان رضوی در شهر حیدرآباد هند برگزار شود. استاندار خراسان رضوی افزود: برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی به‌صورت دوجانبه می‌تواند به توسعه همکاری‌های اقتصادی بین خراسان رضوی و ایالت تلنگانا هند کمک کند و در این زمینه آمادگی انجام هرگونه اقدام عملی را داریم. وی از پیگیری راه‌اندازی پرواز مستقیم بین مشهد و حیدرآباد مرکز ایالت تلنگانا کشور هند خبر داد و بیان کرد: برای خواهرخواندگی خراسان رضوی و ایالت تلنگانا هند هم آمادگی داریم. سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند نیز در این دیدار بر ظرفیت بالای خراسان رضوی در زمینه جذب تورسیم زیارت و سلامت تاکید کرد و گفت: برای جذب شیعیان هند به‌منظور زیارت بارگاه منور امام رضا (ع) باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گیرد. علی چگنی با بیان اینکه خراسان رضوی زمینه‌های بسیار خوبی برای جذب گردشگر و سرمایه‌گذار دارد، افزود: می‌توان نمایشگاهی از فرهنگ و رسوم خراسان رضوی در کشور هند برگزار کرد و در کنار آن صنایع و محصولات استان برای معرفی به نمایش گذاشته شود.
مهرمهر2 ماه قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی اظهار کرد: شرکت‌های گردشگری خراسان رضوی با شرکت‌های گردشگری هندی مرتبط خواهند شد و درزمینهٔ جذب گردشگر از هند همکاری خواهند کرد. وی یاد آورشد: در برنامه جذب گردشگر از هندوستان، تنها زیارت مدنظر نیست بلکه توزیع این گردشگر بین شهرهای دیگر استان مدنظر است. مکرمی فر گفت: در ۲۸ شهرستان ظرفیت اقامت وجود دارد و آژانس‌ها نیز فعال‌اند و برای جذب گردشگر و همکاری با آژانس‌های گردشگری هند آماده همکاری هستند. او به سابقه تاریخی و ارتباطات فرهنگی بین هند و خراسان اشاره کرد و گفت: خراسان رضوی و مشهد برای جذب زائر و گردشگر از هند در اولویت قرار دارد و مستعدترین استان برای جذب گردشگر از این کشور، خراسان رضوی است. گفتنی است، در این جلسه برقراری پروازهای مستقیم از برخی شهرهای هند به ایران موردبحث و بررسی قرار گرفت.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
نماینده ولی‌فقیه در هندوستان، از کمک ۱۰ میلیاردی مردم هندوستان به سیل‌زدگان خوزستان خبرداد. وی در ادامه نیز از کمک میلیاردی مردم هندوستان به سیل‌زدگان خوزستان سخن گفت و تصریح کرد: مبالغی که از مردم هندوستان برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان جمع‌آوری شده حدود ۱۰ میلیارد تومان است که همگی از فقرا و نیازمندان هندی بوده است و این نکته حاوی پیام بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت. نماینده ولی‌فقیه در هندوستان، با بیان اینکه ۲۵۰ میلیون مسلمان در هندوستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: از میان این تعداد مسلمان که همگی با هم متحد و برادر هستند، ۴۰ میلیون شیعه وجود دارد. وی در بخش دیگری از سخنان خود، با تأکید بر اینکه مقاومت انقلاب اسلامی در برابر استکبار جهانی ستودنی است، اذعان داشت: انسان تا از نزدیک نبیند، نمی‌تواند بفهمد که چقدر انقلاب اسلامی در سطح جهان اثرگذار بوده است به‌طوری‌که مردم دیگر کشورها از ایستادگی ایران مقابل استکبار جهانی تجلیل و قدردانی می‌کنند. وی در پایان هدف از حضور خود در اهواز را ابراز همدلی مسلمانان و شیعیان هندوستان با مردم سیل‌زده خوزستان اعلام کرد.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
حجت الاسلام مهدوی‌پور افزود: انسان تا از نزدیک نبیند نمی‌تواند بفهمد چقدر انقلاب اسلامی از اثرگذاری برخودار است. مقاومت انقلاب اسلامی در حال حاضر در برابر استکبار بسیار ستودنی است. نماینده ولی فقیه در استان خوزستان عنوان کرد: هندوستان، پاکستان و بسیاری از کشورهای اسلامی به ویژه شیعیان هندوستانی به شدت نسبت به انقلاب اسلامی علاقه‌مند هستند. حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد اظهار داشت: امام راحل و رهبرمعظم انقلاب می‌فرمایند که شعارهای انقلاب، شعارهای فطرت انسانی است. حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد گفت: سلام بنده را به مسلمانان و شیعیان در هندوستان برسانید‌.

عزاداری شیعیان هند در چهارمین شب محرم

صدا و سیماصدا و سیما4 ماه قبل
ایمناایمنا4 ماه قبل
شیعیان هند در ماه‌های محرم و صفر و به‌ویژه در دهه عاشورا باعلاقه‌ وصف‌نشدنی، برنامه‌های مختلف و ویژه‌ای را برگزار می‌کنند. آنان به‌منظور برگزاری آیین بزرگداشت ماه محرم، با غبارروبی و نظافت حسینیه‌ها، مساجد و برپایی تکیه‌ها و آماده‌سازی مکان‌های عزاداری چند روز قبل از آغاز ماه محرم با شور و هیجان خاصی به استقبال این ماه می‌روند. بیشتر بخوانید: از ابتدای ماه محرم بسیاری از مسلمانان معتقد و به‌ویژه شیعیان لباس مشکی بر تن می‌کنند. همچنین کسانی که دور از خانه خودشان به سر می‌برند، در آغاز ماه محرم به خانه‌های خودشان برمی‌گردند زیرا مسلمانان هند معتقدند که بایستی در زادگاه خودشان عزاداری کنند. مجالس عزاداری امام حسین (ع) عموما شامل سخنرانی توسط علمای محلی و نیز نوحه‌خوانی به زبان محلی است.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
تدارک «سمت خدا» برای ماه محرممجموعه برنامه سمت خدا در ایام ماه محرم الحرام تدارک ویژه‌ای دیده است. در اولین هفته ماه محرم، این برنامه از اصحاب حضرت سیدالشهداء، در هفته دوم از اهل‌بیت آن حضرت و در سومین هفته ماه محرم از بانوان حاضر در صحنه کربلا تجلیل خواهد شد. تشکیل شورای قرآن و معارف در رادیومعاون صدا در احکام جداگانه‌ای دبیر و اعضای حقیقی و حقوقی شورای قرآن و معارف معاونت صدا را منصوب کرد. داستان زندگی شهدای مدافع حرم سریال رادیویی می‌شودرادیو نمایش با تولید ۳۰ قسمت سریال رادیویی «راه بی پایان» درباره زندگی شهدای مدافع حرم، یاد و خاطره آنان را گرامی می‌دارد. «آخرین دعوت» سریال محرمی آی‌فیلم۲سریال تلویزیونی «آخرین دعوت» به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده از امروز یکشنبه ۱۰ شهریور، به مناسبت فرارسیدن ماه محرم روی آنتن آی‌فیلم۲ می‌رود.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
وی افزود: در فاز دو طرح جامعه فرودگاهی فرودگاه امام این فرودگاه باید در ۱۰ سال به جذب سرمایه‌گذاری و افزایش ظرفیت منابع اقدام کند. مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به آغاز اولین پرواز داخلی در فرودگاه امام در مسیر فرودگاه امام- کیش- مشهد- فرودگاه امام توسط کیش‌ایر گفت: بزودی پرواز فرودگاه امام- مشهد- تاجیکستان را راه‌اندازی خواهیم کرد. وی با اشاره به درخواست سفیر ایران در هند مبنی بر راه‌اندازی خط پرواز داخلی از فرودگاه امام به مشهد افزود: گفته شده است که شیعیان هند برای سفر به مشهد مقدس مجبورند ابتدا به دبی و سپس به مشهد پرواز کنند. مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ادامه داد: البته در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی از فرودگاه امام خمینی رفته‌اند اما شرکت‌های هواپیمایی جای آنها را گرفته‌اند. وی تاکید کرد: همچنان ریاست هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را بر عهده دارد.

بهره برداری از چهار طرح عمرانی

صدا و سیماصدا و سیما4 ماه قبل
وی افزود: بر همین اساس از زمان آغاز فعالیت منطقه آزاد تاکنون بیش از ۱۱۰ سرمایه گذار برای حضور در بخش‌های مختلف شهر فرودگاهی امام اعلام آمادگی کرده‌اند. مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: بر اساس طرح جامع فرودگاه امام که با مشارکت مشاوران داخلی و خارجی به انجام رسید، شهر فرودگاهی امام خمینی در سه دوره ۵، ۱۰ و ۱۵ ساله به هدف نهایی خود یعنی جابجایی ۱۱۰ میلیون مسافر و بیش از ۴ میلیون تن بار خواهد رسید. رستمی اضافه کرد: پرواز مشهد- فرودگاه امام- تاجیکستان نیز در ادامه راه اندازی پروازهای اتصالی قرار هست از دوشنبه هفته آینده برقرار شود. مدیرعامل شهر فرودگاهی حضرت امام خمینی همچنین گفت: درحال حاضر ۳۵ ایرلاین خارجی در شهر فرودگاهی امام خمینی حضور دارند و در ایام عید و تعطیلات، حضور شرکتهای هواپیمایی خارجی در شهر فرودگاهی به بالاتر از ۴۵ شرکت میرسد. وی همچنین گفت: در حال حاضر از فرودگاه امام خمینی به ۶۰ مسیر خارجی پرواز مستقیم برقرار شده است و پیش بینی می‌شود این مسیرها در ۶ ماه دوم سال افزایش یابد.

شیعیان هند عید غدیر خم را جشن گرفتند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ماه قبل
شیعیان هند عید غدیر خم را جشن گرفتند + ویدئومردم هند در شهرهایی مانند، دهلی نو، بمبئی، لکنهو، حیدرآباد و امروهه به مناسبت عید سعید غدیر خم به شادی پرداختند.

تکذیب خبر بازگشت علامه زکزاکی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران5 ماه قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، خبر تصمیم بازگشت دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه از هند تکذیب شد. سید جلال نقوی از شیعیان هند و عضو گروه ویژه سفر دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه به هند، خبر‌های منتشره شده در خصوص تصمیم بازگشت علامه زکزاکی از هند را رد کرد. بیشتر بخوانید: نخستین تصاویر از شیخ زکزاکی در آمبولانس در حال انتقال از فرودگاه به بیمارستانانتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز5 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارش «سید جلال نقوی» از شیعیان هند و عضو گروه ویژه سفر دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه به هند خبر‌های منتشره شده درخصوص تصمیم بازگشت شیخ زکزاکی از هند را تکذیب کرد. اخبار بین الملل-​ شیخ زکزاکی و همسرش روز گذشته برای درمان وارد دهلی‌نو، پایتخت هند شدند. شیخ ابراهیم زکزاکی به همراه همسرش حدود چهار سال است از آسیب‌ها و بیماری‌های جسمی رنج می‌برند. وخامت حال شیخ زکزاکی باعث شد مقامات قضایی نیجریه دستور آزادی وی را صادر کنند و به وی اجازه دهند برای درمان عازم خارج از کشور یعنی هند شود. به گفته وکلای شیخ زکزاکی، او چشم راست خود را از دست داده است و احتمال دارد چشم دیگرش را نیز از دست بدهد.
قدس آنلاینقدس آنلاین5 ماه قبل
در این میان شاید برای بسیاری، این پرسش مطرح باشد که موقوفات حرم مطهر رضوی کجا و چگونه هزینه می‌شوند؟ مرکز توسعه و نظارت بر نذورات و موقوفات آستان قدس رضوی، همان بخشی است که بر هزینه‌کرد موقوفات نظارت کامل دارد. هدف از تشکیل این مرکز هم مدیریت و نظارت مستقیم تولیت محترم آستان قدس رضوی بر امور اجرایی هر سه حوزه بوده است. نذورات کل و خزانه‌داری کل آستان قدس رضوی پیشتر هم زیر نظر تولیت آستان قدس رضوی انجام وظیفه می‌کردند اما با توجه به حساسیت موضوع موقوفات، مقرر شد که این مدیریت هم برای نظارت هر چه بیشتر زیر نظر تولیت معزز آستان قدس رضوی قرار گیرد. آنچه در ادامه می‌خوانید توضیحات بخشی از موقوفات آستان قدس رضوی است که درآمد هر کدام به حساب‌های جداگانه واریز شده و مطابق بندهای مختلف وقف‌نامه هزینه می‌شود. *میرزا سعیدخان موتمن‌الملک موقوفات خود را در سال ۱۲۹۲ هجری قمری برای آستان قدس رضوی وقف کرد.
مهرمهر6 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رابط نماینده مقام معظم رهبری در هندوستان با حضور در کمیته امداد، سومین مرحله کمک‌های شیعیان هندوستان برای مردم سیل‌زده کشورمان را به این نهاد اهدا کرد. این بخش از کمک‌های شیعیان و مردم نیکوکار هندوستان برای سیل‌زدگان ایران معادل ۷۰ هزار دلار وجه نقد به همراه ۱۵ میلیون روپیه، طی چند روز گذشته به رئیس کمیته امداد تحویل شد. شیعیان هندوستان پیش از این در ۲ مرحله مبلغ سه میلیارد تومان به صورت نقدی و ۳۹ قطعه طلا را با تحویل به کمیته امداد، به سیل‌زدگان کشور اختصاص دادنده بودند. در ادامه این نامه، به راه‌اندازی ستادهای جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان اشاره و خاطرنشان شده است: موسسات و سازمانهای مردمی و جوانان منطقه، پشت سر علما و روحانیون اقدام به راه‌اندازی ستادهای جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان ایران کردند و در حد توان، کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را اهدا کردند. به دنبال وصول این نامه، معاونت بین‌الملل دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی مراتب تشکر حضرت آیت الله خامنه‌ای را از احساسات و عواطف ارزشمند مردم متدین و مقاوم کشمیر ابلاغ کرد.
فارسفارس7 ماه قبل
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در کنفرانس «بزرگداشت تنوع در جهان اسلام» در دهلی‌نو «دگر پذیری» را ضرورتی برای رسیدن به وحدت و همدلی دانست و گفت: افراطی‌گری و تندروی از موانع مهم دگرپذیری و رسیدن به وحدت است. وی با اشاره به احادیث نبوی تأکید کرد: این اختلافات حتی می‌توانند منشاء رشد باشند. ما برای رسیدن به وحدت نباید فقط از مشترکات حرف بزنیم حتی نقطه‌های اختلاف نیز می‌تواند ما را به همگرایی و همدلی نزدیک کند. رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به موانع و عوامل دگر‌پذیری اشاره کرد و شناخت ادیان و مذاهب از همدیگر، احترام به همدیگر، از شاخص‌های اصلی‌پذیری برشمرد. مختاری همچنین افراطی‌گری و تندروی را از موانع مهم دگرپذیری و رسیدن به وحدت و همدلی عنوان کرد و گفت: بی‌احترامی به مقدسات و باورهای مذاهب و ادیان دیگر یکی دیگر از عوامل و موانع دگرپذیری است.
ایسناایسنا7 ماه قبل
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در کنفرانس بین‌المللی «بزرگداشت تنوع در جهان اسلام» در دهلی نو با اشاره به این که «دگر پذیری» ضرورت امروز برای رسیدن به وحدت و همدلی است، گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران یکی از نمونه‌های عینی، علمی و عملی دگر پذیری تنوع در باورها و مذاهب است. ما برای رسیدن به وحدت نباید فقط از مشترکات حرف بزنیم حتی نقطه‌های اختلاف نیزمی‌تواند ما را به همگرایی و همدلی نزدیک کند. رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به موانع و عوامل دگر پذیری اشاره کرد و شناخت ادیان و مذاهب از همدیگر، احترام به همدیگر، از شاخص‌های اصلی پذیری برشمرد. مختاری همچنین افراطی‌گری و تندروی از موانع مهم دگرپذیری و رسیدن به وحدت و همدلی عنوان کرد و بی احترامی به مقدسات و باورهای مذاهب و ادیان دیگر را یکی دیگر از عوامل و موانع دگر پذیری معرفی کرد. وی در پایان دانشگاه مذاهب اسلامی را یکی از نمونه‌های عینی، علمی و عملی دگر پذیری تنوع در باورها و مذاهب دانست و گفت: آماده هستیم تجربیات و اندوخته‌های خود را در این زمینه در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورهای مختلف قرار دهیم و به اشتراک گذار بگذاریم.

از کشمیر تا مناطق سیل زده ایران/ کمک هندی‌ها برای بازسازی خانه سیل زدگان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران8 ماه قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، نماینده شیعیان شهر کارگیل از ایالت کشمیر هند عصر دیروز با حضور در سفارت ایران در هند کمک‌های مردم را به سفیر سپرد. سفیر ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با قدردانی از کمک‌های خالصانه شیعیان و اهل تسنن هند اعلام کرد: مردم هند تاکنون در مراحل مختلف و به شیوه‌های گوناگون به سیل زدگان کمک کردند و این هدایای امروز مشت نمونه خروار است. علی چگنی افزود: با اینکه کمک‌های شیعیان هند همچنان ادامه دارد اما علاوه بر کمک‌های غیرنقدی تاکنون بیش از ۱۲ میلیون روپیه معادل ۲۴ میلیارد تومان برای سیل زدگان ایران هدیه شده است. وی افزود: باید از دولت هند نیز تشکر کرد زیرا هم در روز‌های اول حادثه، کمک‌های فوری را با هواپیما، و در چند روز گذشته محموله بزرگی را از طریق کشتی ارسال کرد. بیشتر بخوانید: برگزاری بزرگترین و گران‌ترین انتخابات جهان در هند + فیلمانتهای پیام/
ایرناایرنا8 ماه قبل
به گزارش ایرنا، رضا زینی وند مقدم روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: در این راستا جهت ساخت ۲ فضای آموزشی در مناطق سیلزده استان اقدام می‌شود. وی اظهار داشت: تجهیزات آموزشی، کتب و نوشت افزار هفت هزارو ۵۳۲ دانش آموز مناطق سیلزده این استان از بین رفته است. وی اظهار داشت: با توجه به اینکه کتب درسی بسیاری از دانش اموزان مناطق سیلزده از بین رفته است به تفکیک پایه درخواست کتاب‌های مورد نیاز به سازمان پژوهش ارسال شد. زینی وند مقدم ادامه داد: در شهرستان پلدختر حدود ۱۳ مدرسه غیردولتی با ظرفیت سه هزارو ۵۰۰ دانش آموز به طور کامل تخریب شده است. وی بیان کرد: از مجموع۵۲۰ مدرسه دچار خسارت شده استان براثر سیل، ۸۷ مدرسه تخریب شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ماه قبل
در آغاز به زیارت مقام امام زمان عج مشرف شده ونماز ویژه آن را در نزدیکی محراب بجا آوردم. مقام‌های حضرت مهدی (عج) از اماکن متبرکه‌ای است که در منابع شیعه برای آنها آداب و فضائلی بیان شده است. در روایاتی از امام باقر (ع) و امام صادق (ع)، این مسجد به نام «مسجد بنی‌ظفر»، و یکی از چهار مسجد متبرک کوفه معرفی شده است. دربارۀ محل زندگی حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و حکومت آن حضرت در عصر ظهور، روایات فراوانی وجود دارد. ساعتی را در این مکان مقدس که فضای آن از روحانیتی ویژه برخوردار است، سپری کرده وپس از نماز گزاردن در مقام امام صادق ع، مقام امام زین العابدین ع، مقام حضرت خضر ع، ودیدار با تولیت ودیگر خدمتگزاران آن، از آن گام به برون نهادم.
ایرناایرنا10 ماه قبل
پارسیان مراسم نوروز را شبیه به ایرانیان، اما مختصرتر برگزار می‌کنند. * نوروز یکروزه پارسیانبزرگداشت نوروز برای برخی خانواده‌های پارسیان مهم‌تر از بقیه است. شیعیان هند نوروز را از چشم انداز مذهبی می‌بینند. *برگزاری جشن نوروز در میان ایرانیان مقیم هندخانه تکانی، چهارشنبه سوری، سفره هفت سین، دید و بازدید، سیزده بدر و شعرخوانی توسط ایرانیان مقیم هندوستان از جمله مراسمی است که در طول سال نو برگزار می‌شود. در سیزده بدر ایرانیان به 'نهرو پارک' می‌روند و در کنار یکدیگر آخرین روز عید را سپری می‌کنند.
انتخابانتخاب10 ماه قبل
حمله تروریستی به نیروهای هندی توسط جیش محمد و حمله به نیروهای ایرانی توسط (گروهک تروریستی) جیش العدل انجام شد. ولی آیا تهران واقعا قصد دارد سیاست‌های خود در شبه قاره را تغییر داده و با هند علیه پاکستان متحد شود؟ آیا ایران در خصوص مسأله کشمیر و سایر مسایل در کنار هند می‌ایستد؟ از لحاظ تاریخی ایران و پاکستان روابط گرمی داشته‌اند. در سال ۱۹۴۷ ایران نخستین کشوری بود که استقلال پاکستان را به رسمیت شناخت و پادشاه ایران نخستین رییس حکومتی بود که در سال ۱۹۵۰ از پاکستان دیدار کرد. علی‌رغم حمایت ایران از مجاهدین افغان علیه شوروی، این حمایت شامل گروه‌های متفاوتی از گروه‌های مورد حمایت پاکستان می‌شد. یکی از رهبران برجسته شیعیان هند به نام مولانا کلب جواد، زمانی گفته بود که برای شیعیان جای امن‌تری از هند و ایران وجود ندارد.

به انتهای لیست رسیدید