صادرات نفت

اخبار « صادرات نفت »

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| آمار رفینیتیو آیکان و منابع آگاه نشان داد صادرات نفت ایران در فوریه به ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد. بر اساس گزارش رویترز، نرخ بالای صادرات نفت ایران روی قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت که خلاف میل اوپک خواهد بود. صادرات بالاتر از سوی ایران ممکن است باعث شود آمریکا تلاش‌ها برای کاهش صادرات نفت ایران را تشدید کند با این حال چنین اقدامی بازار را در معرض کمبود شدید عرضه قرار داده و قیمت‌های نفت را به شدت افزایش خواهد داد که خلاف میل واشنگتن است. برخی پیش‌بینی کرده بودند که صادرات نفت ایران در ماه میلادی گذشته پایین یک میلیون بشکه در روز خواهد بود. واشنگتن به هشت خریدار بزرگ نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت صادر کرده که همگی این کشورها در فوریه نفت ایران را خریداری کردند.
آخرین خبرآخرین خبر1 ماه قبل
صادرات نفت ایران افزایش یافتایسنا/ صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، به دلیل افزایش خرید برخی از مشتریان، در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود و ماه میلادی جاری نیز ثابت خواهد ماند. آمار رویترز آیکان و منابع آگاه نشان داد صادرات نفت ایران در فوریه به ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد. بر اساس گزارش رویترز، نرخ بالای صادرات نفت ایران روی قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت که خلاف میل اوپک خواهد بود. صادرات بالاتر از سوی ایران ممکن است باعث شود آمریکا تلاش‌ها برای کاهش صادرات نفت ایران را تشدید کند با این حال چنین اقدامی بازار را در معرض کمبود شدید عرضه قرار داده و قیمت‌های نفت را به شدت افزایش خواهد داد که خلاف میل واشنگتن است. واشنگتن به هشت خریدار بزرگ نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت صادر کرده که همگی این کشورها در فوریه نفت ایران را خریداری کردند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
او معتقد است، قبل از خروج امریکا از خاورمیانه، طی کمتر از یکسال آینده، آمریکا با ایران توافق می‌کند و تحریم‌ها را لغو می‌کند. تلاش برای افزایش فروش نفت آمریکا به قیمت تحریم نفتی ایران و ونزوئلاآمریکا با تحریم ایران چه هدفی را دنبال می‌کند؟ ادیب: کاهش تولید نفت ایران با هدف ایجاد ظرفیت برای افزایش تولید نفت آمریکا می‌تواند قابل تامل باشد. افزایش نفت آمریکا وقتی در بازار ظرفیت فروش خواهد داشت که صادرات برخی کشور‌ها کاهش یابد از جمله صادرات نفت ایران و ونزوئلا، تحریم نفتی ایران و ونزوئلا را اینگونه نیز می‌توان دید. * افزایش ۴ برابری صادرات نفت و گاز آمریکا به کره در ۲۰۱۸ریشه افزایش واردات نفت و گاز به کره، تلاش ترامپ برای کاهش کمبودهای تجاری آمریکا با شرکای تجاری اصلی اشتحریم صادرات نفت ایران به کره آیا برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا به کره است؟ ادیب: تحریم صادرات نفت ایران به کره که مشخصا و با دلائل آشکار برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا بود. این کاهش در تراز تجاری آمریکا و کره به سبب قطع صادرات ایران به کره و جایگزین شدن آمریکا به جای کره است به صورت بسیار صریح، اگر در هدف آمریکا از تحریم نفت ایران به جهان جای شبهه باشد در مورد صادرات نفت ایران به کره هیچ شبهه‌ای نیست.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 هفته قبل
وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای کاهش صادرات نفتی ایران، با روسای شرکت‌های نفتی ایالات متحده دیدار می‌کند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، منابع آگاه اعلام کردند «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا امروز-سه‌شنبه- با روسای شرکت‌های نفتی آمریکایی دیدار می‌کند تا راهکاری برای کاهش صادرات نفتی ایران پیدا کند. پمپئو در این دیدار قرار است درباره افزایش صادرات نفت آمریکا به آسیا و پیشبرد سیاست‌های این کشور در منزوی کردن ایران مذاکره کند. این منابع که نخواستند نامشان فاش شود از کارمندان شرکت‌هایی هستند که پمپئو قرار است با روسای آنها دیدار کند. پمپئو قرار است پس از دیدار خصوصی با روسای شرکت‌های نفتی آمریکا، در نشست شرکت‌های نفت و گازی ایالات متحده سخنرانی کند.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
اما حساب باز کردن ایران روی مقابله با طرح به صفر رساندن صادرات نفت ایران بر این اساس استوار است که ایران، نیازهای بازار جهانی را می‌شناسد. همانطور که محمد علی خطیبی، رئیس فعلی کمیسیون تعاملات نفتی با دولتهای خارجی و نماینده سابق ایران در اپک در گفتگو با الاخبار می‌گوید: محال است که صادرات نفت ایران به صفر برسد. امروز، با کاهش تولید نفت ونزوئلا، یکی از اعضای اپک و بحرانی شدن اوضاع بین آن و آمریکا، و کاهش ذخایر نفتی به طور کلی، در هیچ مکانی، نفت اضافی وجود ندارد، امری که باعث حفظ جایگاه ایران در زمینه صادرات جهانی نفت می‌شود. بنابراین، آمریکا تلاش می‌کند در طول سالهای طولانی، به نفت دولتها دست پیدا کند و با فشار بر آنها برای افزایش تولید نفت، نقش ایران در بازار جهانی نفت را محدود کند. پس از ورود تحریمهای جدید آمریکا به ماه دومش، و با وجود کاهش صادرات نفت ایران، تهران تصمیم دارد تولید نفت خود را افزایش دهد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
بر اساس گزارش‌های حاصله صادرات نفت ایران علیرغم تحریم‌ها افزایش یافته و در شرایط پایداری قرار گرفته است. به گزارش ایلنا به نقل از تایمز آو ایندیا، صادرات نفت خام ایران در ماه ژانویه و فوریه بیشتر از حد انتظار بود با توجه به معافیت‌های نفتی اعطایی از سوی آمریکا به خریداران نفت ایران، صادرات نفت این کشور در شرایط پایداری قرار گرفته‌است. این در حالی است که در ماه فوریه صادرات ایران ۱٫۱ میلیون بشکه در روز محاسبه شد. همچنین صادرات ایران در ماه ژانویه حدود ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بود که تفاوت چندانی با ماه فوریه نداشت. عده‌ای پیش‌بینی کرده بودند که صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید که این اتفاق رخ نداد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
وزارت منابع طبیعی اقیلم کردستان از توقف صادرات نفت خام و فراورده به ایران علی رغم توافقات قبلی که بین ایران و اقلیم کردستان وجود داشت خبر داد. پرویزخان سخنگوی رسمی این وزارت خانه اعلام کرد توقف این کار براساس تصمیمی است که در دولت اقلیم کردستان اتخاذ شده است. همچنین پیشتر وزارت اقتصاد اقلیم کردستان خواستار توقف صادرات نفت و فراورده‌های نفتی به دلیل مشکلاتی که از تحریم برای ایران پیش آمده است شده بود. با این حال دولت رسمی عراق اعلام کرده است هنوز روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت تولیدی از میدان کرکوک به سمت ایران منتقل می‌شود وعراقی‌ها اعلام کرده‌اند هیچ فشار خارجی موجب نمی‌شود تا آنها تبادلات اقتصادی خود را با ایران قطع کنند و حتی این کشور نیاز به گاز ایران دارد زیرا این گاز را تبدیل به برق می‌کنند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش ایرنا، رویترز به نقل از منابع صنعت نفت گزارش داده است مشتریان نفت ایران که از تحریم آمریکا معافیت گرفته‌اند، خرید نفت خود را افزایش دادند. رویترز افزود: میزان بالای صادرات نفت ایران بر قیمت نفت تاثیر گذاشته، به طوری که سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) می‌خواهد در سال جاری ۲۰۱۹ (۱۳۹۷-۱۳۹۸) میزان عرضه نفت را کاهش دهد. از ماه نوامبر گذشته (آبان و آذرماه گذشته) که آمریکا تحریم نفتی ایران را آغاز کرده، صادرات نفت ایران به شکل نامحسوسی صورت می‌گیرد. در شرایطی که اکثرا بر این باورند که صادرات نفت ایران کاهش چشمگیری داشته اما جریان حمل و نقل نفت ایران نشان می‌دهد این صادرات چند صد هزار بشکه در روز بیشتر از حد پیش بینی است و این قیمت نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به هر حال صادرات ماه ژانویه گذشته (دیماه گذشته) بیش ازحدس و گمان‌های اولیه بوده.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از اویل پرایس، آمریکا احتمالا معافیت هایی را که به هشت کشور واردکننده نفت ایران داده است تمدید می‌کند ولی باید خرید نفت از ایران را کاهش دهند. بیشتر بخوانید احتمال تمدید معافیت ۴ کشور از تحریم نفتی ایرانهدف نهایی واشنگتن تغییر نکرده است: صفر کردن صادرات نفت ایران. طبق گفته یک منبع آگاه، فعلا هدف آمریکا کاهش صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز است. وی اضافه کرد واشنگتن نگران است در صورت تسریع روند صفر کردن صادرات نفت ایران، قیمت نفت افزایش یابد. به نظر می‌رسد از نظر وزیر نفت هند هم قیمت نفت بالاتر از این، مناسب نیست.
انتخابانتخاب5 روز قبل
ترامپ بارها هشدار داد همه مشتریان نفت ایران باید تا زمان سر رسیدن مهلت ۱۸۰ روزه چهارم نوامبر خرید نفت از ایران را متوقف کنند زیرا عواقب بدی در انتظار آنها خواهد بود. بنابراین، گام به گام در سیاست تحریم نفتی ایران عقب نشینی کرد تا این که در نهایت، منابع خبری از موافقت آمریکا با معافیت هشت کشور از تحریم نفتی خبر دادند. رویترز در گزارشی با پرداختن به موضوع صادرات نفت ایران اعلام کرد: آمریکا احتمالا معافیت از تحریم نفت ایران که در ماه مه (اردیبهشت) به پایان می‌رسد را برای شماری از مشتریان نفت ایران تمدید کند. ** صادرات نفت ایران در سکوت خبریراز موفقیت صادرات نفت در زمان تحریم، محرمانه بودن جزئیات آن برای دشمنان و بیگانگان است. بیژن زنگنه تاکید می‌کند: خواب آمریکا برای قطع صادرات و به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچ گاه محقق نخواهد شد.
فارسفارس1 ماه قبل
شبکه العین امارات اعلام کرد ایران به دنبال بازارهای جدید نفت است که این موضوع موجب می‌شود تا صادرات نفت ایران صفر نشود. ایران به دنبال بازارهای جدید نفت است/ صادرات نفت ایران صفر نمی‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس به نقل از شبکه العین امارات، بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران موجب شده است تا زندگی اقتصادی ایرانی‌ها با بحران مواجه شود این تحریم‌ها به ویژه در صنعت نفت ایران مشهود است، زیرا که منابع مهم از درآمد کشور ایران است. آنچه که مشخص است و سازمان اوپک نیز به آن اشاره کرده است کاهش تولید نفت ایران از اکتبر ۲۰۱۸ آغاز شد به طوریکه تولید نفت ایران به در ان ماه به ۳ میلیون ۳۳۰ هزار بشکه در روز رسید. آمریکا تحریم‌های نفتی علیه ایران را از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ پیاده سازی کرد و هدفش صفر کردن صادرات و تولید نفت ایران است. با این شرایط ایران چاره‌ای جز کاهش تولید نفت خود ندارد؛ هر چند که با سیاستهایی به دنبال این است تا صادرات نفتش صفر نشود که البته تا کنون نیز موفق بوده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
برایان هوک، نماینده امور ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، اوایل ماه میلادی جاری با اشاره به تمایل دولت آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اظهار کرد ما به مسیر خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران ادامه می‌دهیم. اما دولت ترامپ ممکن است در اقدام برای اعمال فشار مضاعف بر ایران دچار محدودیت شود و این عدم انعطاف پذیری ناشی از سیاست‌های خود دولت آمریکا است. هنوز زود است درباره میزان صادرات نفتی که از تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا متأثر می‌شود صحبت شود اما حداقل ۵۰۰ هزار بشکه در روز صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا در معرض خطر فوری قرار گرفته است. این ریسک وجود دارد که افت تولید نفت ونزوئلا به دلیل عدم توانایی این کشور برای فرآوری نفت سنگین خود شتاب پیدا کند. بر اساس گزارش اویل پرایس، قیمت نفت در ماه‌های آینده به دلیل تلاش‌های آمریکا برای مختل کردن صادرات نفت ونزوئلا ممکن است افزایش پیدا کند و ایران ممکن است برای بار دوم شاهد عقب نشینی آمریکا از مواضع خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران شود.
عصر ایرانعصر ایران3 هفته قبل
ممنوعیت اولیه صادرات، به علت فشار ایالات متحده بر مقامات کرد برای جلوگیری از صادرات نفت به ایران بود. سخنگوی حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد این منطقه نیمه خودمختارعراق، با وجود تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، صادرات نفت و روابط اقتصادی خود با ایران را همچنان حفظ می‌کند. به گفته این مقام اقلیم کردستان عراق، این منطقه از عراق و ایران دارای منافع اقتصادی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی مشترک هستند. حدود ۲ هفته پیش، پس از اعتراضات مکرر دولت ایالات متحده به حکومت اقلیم کردستان عراق درباره صادرات نفت به ایران علی رغم تحریم‌های آمریکا، دولت اقلیم کردستان عراق دستور داد که تمام صادرات نفت خام و صادرات محصولات نفتی از کردستان به ایران متوقف شود. یک منبع مطلع نفتی کردستان عراق هم به این خبرگزاری کردی گفته، تصمیم به ازسرگیری صادرات نفت به ایران همچنان با مخالفت دولت ایالات متحده آمریکا مواجه است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ به بازارهای آسیایی به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۸ به کمترین میزان در سه سال گذشته رسید. آمار کشورهای خریدار نفت ایران نشان می‌دهد صادرات نفت این کشور به بازارهای آسیایی در سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش چشمگیری بوده و به کمترین میزان در سه سال گذشته رسیده است. آمریکا از اواخر سال گذشته تحریم‌های نفتی علیه ایران را بازگردانده و در تلاش است تا صادرات نفت این کشور را به صفر برساند. در ماه دسامبر با توجه به افزایش خرید نفت توسط چین و هند صادرات نفت ایران به ۷۶۱ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. در ماه دسامبر خرید نفت ایران توسط چین به ۵۰۰ هزار بشکه و هند هم به ۳۰۲ بشکه در روز افزایش یافت.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
برایان هوک، نماینده امور ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، اوایل ماه میلادی جاری با اشاره به تمایل دولت آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اظهار کرد ما به مسیر خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران ادامه می‌دهیم. اما دولت ترامپ ممکن است در اقدام برای اعمال فشار مضاعف بر ایران دچار محدودیت شود و این عدم انعطاف پذیری ناشی از سیاست‌های خود دولت آمریکا است. هنوز زود است درباره میزان صادرات نفتی که از تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا متأثر می‌شود صحبت شود اما حداقل ۵۰۰ هزار بشکه در روز صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا در معرض خطر فوری قرار گرفته است. این ریسک وجود دارد که افت تولید نفت ونزوئلا به دلیل عدم توانایی این کشور برای فرآوری نفت سنگین خود شتاب پیدا کند. بر اساس گزارش اویل پرایس، قیمت نفت در ماه‌های آینده به دلیل تلاش‌های آمریکا برای مختل کردن صادرات نفت ونزوئلا ممکن است افزایش پیدا کند و ایران ممکن است برای بار دوم شاهد عقب نشینی آمریکا از مواضع خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران شود.
ایلناایلنا1 ماه قبل
رویترز در گزارشی به بررسی صادرات نفت ایران در چند ماهه گذشته پرداخت و نوشت: با وجود کاهش خرید نفت خام ایران توسط چهار خریدار بزرگ نفتی آسیایی، در ماه دسامبر چین و هند واردات نفت ایران را افزایش داده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، واردات نفت خام ایران توسط چهار خریدار بزرگ نفتی آسیایی به کمترین مقدار خود در چهار سال گذشته با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران رسیده است. اما چین و هند واردات نفت ایران را در ماه دسامبر به دلیل معافیت‌های نفتی اعطایی آمریکا افزایش دادند. این در حالی است که مقام‌های آمریکایی مدعی هستند که قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. هند یکی از مهم‌ترین خریداران نفت ایران در حال حاضر به عنوان یک اقدام احتیاطی به دنبال گسترش گزینه‌های خرید نفت خود است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز سه شنبه در پیش بینی ماهانه خود اعلام کرد انتظار دارد تولید نفت خام آمریکا در سال جاری ۱٫۴۵ میلیون بشکه افزایش یابد و سال آینده ۷۹۰ هزار بشکه در روز بیشتر باشد‌. افزایش ۲٫۲۴ میلیون بشکه‌ای تولید نفت آمریکا که پیش بینی می‌شود طی دو سال آینده محقق شود تقریبا برابر با صادرات نفت ایران پیش از بازگشت تحریم‌ها بوده است. پیش‌بینی می‌شود تولید نفت آمریکا در سال جاری به رکورد ۱۲٫۴۱ میلیون بشکه در روز برسد. تولید نفت این کشور ناگهان افزایش یافته است. مصرف بنزین احتمالا ۴۰ هزار بشکه در روز بالا می‌رود و به ۹٫۳۵ میلیون بشکه می‌رسد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
در این صورت کل تولید نفت آمریکا به ۱۳٫۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. افزایش ۲٫۲۴ میلیون بشکه‌ای تولید نفت آمریکا که پیش بینی می‌شود طی دو سال آینده محقق شود تقریبا برابر با صادرات نفت ایران پیش از بازگشت تحریم‌ها بوده است. پیش‌بینی می‌شود تولید نفت آمریکا در سال جاری به رکورد ۱۲٫۴۱ میلیون بشکه در روز برسد. تولید نفت این کشور ناگهان افزایش یافته است. مصرف بنزین احتمالا ۴۰ هزار بشکه در روز بالا می‌رود و به ۹٫۳۵ میلیون بشکه می‌رسد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «برایان هوک» نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران روز چهارشنبه بار دیگر به صفر رساندن صادرات نفت ایران را هدف واشنگتن خواند، اما گفت آمریکا می‌خواهد بین تحقق این هدف و حفظ ثبات بازار نفت توازن ایجاد کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، هوک که در کنفرانس انرژی «سراویک» (CERAWeek) در هیوستون آمریکا صحبت می‌کرد، گفت با توجه به عرضه مازادی که در بازار نفت وجود دارد، ایالات متحده می‌تواند طرح‌های خود برای «به صفر رساندن» صادرات نفت ایران را تسریع کند. این مقام ارشد آمریکایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت تحریم‌هایی که از سال ۲۰۱۷ علیه ایران وضع شده، تاکنون حدود ۱۰ میلیارد دلار از درآمدهای ایران کاسته و توانسته میزان صادرات نفت ایران را روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه کاهش دهد. این معافیت‌ها اردیبهشت ماه سال آینده به پایان می‌رسند، اما متحدان آمریکا از حالا رایزنی برای تمدید مجوز واردات نفت از ایران را آغاز کرده‌اند. وی گفت در همین راستا آمریکا تلاش می‌کند تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند.
فارسفارس1 ماه قبل
صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ به بازارهای آسیایی به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۸ به کمترین میزان در سه سال گذشته رسید. به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز، آمار کشورهای خریدار نفت ایران نشان می‌دهد صادرات نفت این کشور به بازارهای آسیایی در سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش چشمگیری بوده و به کمترین میزان در سه سال گذشته رسیده است. آمریکا از اواخر سال گذشته تحریم‌های نفتی علیه ایران را بازگردانده و در تلاش است تا صادرات نفت این کشور را به صفر برساند. در ماه دسامبر با توجه به افزایش خرید نفت توسط چین و هند صادرات نفت ایران به ۷۶۱ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. در ماه دسامبر خرید نفت ایران توسط چین به ۵۰۰ هزار بشکه و هند هم به ۳۰۲ بشکه در روز افزایش یافت.
فراروفرارو2 ماه قبل
فرارو - چند ماه پیش، در آستانه اجرای دور دوم تحریم‌های آمریکا، که صادرات نفت ایران را هدف قرار گرفت، با هر اظهارنظر آمریکایی‌ها درباره قطع کامل صادرات نفت ایران، قیمت‌های جهانی نفت بالا می‌رفت. اکنون، پس از اجرای تحریم‌ها، آمریکا بار دیگر بر صفر کردن صادرات نفت ایران اصرار می‌کند، اما بازار‌های نفت واکنشی نشان نمی‌دهند. قیمت‌های امروز نفتهوک در روز‌های اخیر حداقل دو بار بر صفر کردن صادرات نفت ایران تاکید کرده است. این مقام آمریکایی تصریح کرده که آمریکا بسیار تلاش کرده که در عین حذف مقدار زیادی از صادرات نفت ایران، قیمت‌های نفت افزایش نیابد. این بدان معناست که حتی با وجود کاهش یا قطع صادرات نفت ایران، قیمت‌های بازار‌های نفت به طور اساسی تغییر نخواهد کرد.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
در نتیجه تنوع‌سازی در روش‌های صادرات نفت در سازوکاری غیر از «مدل سنتی فروش نفت» اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. در این بین یکی از راهکارهای موجود برای تنوع‌سازی روش‌های فروش نفت جهت خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی؛ عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت است. در این راستا می‌توان با ایجاد یک ساختار مجزا و ضابطه‌مند برای خرید نفت ایران توسط شرکت‌های خصوصی، میزان صادرات نفت کشور را افزایش داد. در واقع وزارت نفت نمی‌خواهد انحصار فروش نفت کشور را از دست بدهد و شرکت‌های خصوصی داخلی نیز از طریق سازوکار بورس انرژی وارد تجارت نفت کشور شوند. این موضوع در حالی است که شواهد از کاهش بی‌سابقه‌ صادرات نفت کشور حکایت دارد که در صورت تداوم انفعال وزارت نفت کشور را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
پس از آغاز تحریم نفت ایران در ماه نوامبر، آمریکا با صدور معافیت هایی برای هشت کشور خریدار نفت ایران، بازارهای نفتی را شگفت زده کرد. کاهش معافیت‌های نفتی ایران موجب محدود شدن صادرات نفت ایران - چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک - خواهد شد اما بعید است که آمریکا بتواند هدف خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را محقق سازد. تحلیلگران همچنین می‌گویند که سایر اولویت‌های ژئوپلتیک بخصوص در ارتباط با چین و هند - دو خریدار اصلی نفت ایران - موجب تعدیل خواست دولت آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران خواهد شد. با این حال بعید است که آمریکا نفت ایران را بطور کامل از بازار حذف کند زیرا چنین اقدامی احتمالا موجب افزایشی در بهای نفت می‌شود که از لحاظ سیاسی قابل تحمل نخواهد بود. 'مایک تران' تحلیلگر گروه 'آر بی سی کپیتال' گفت: با توجه به علاقه ترامپ به بهای پایین نفت و دشواری راضی کردن کشورهایی مانند چین و هند به توقف کامل خرید نفت از ایران، کاخ سفید احتمالا از هدف ادعایی صفر کردن صادرات نفت ایران صرفنظر می‌کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، پایانه نفتی یا ترمینال نفتی تأسیسات صنعتی هستند که از آن‌ها برای ذخیره‌سازی، انتقال، بارگیری نفت، فرآورده‌های نفتی، گاز یا محصولات پتروشیمی استفاده می‌شود. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، پایانه نفتی یا ترمینال نفتی تأسیسات صنعتی هستند که از آن‌ها برای ذخیره‌سازی، انتقال، بارگیری نفت، فرآورده‌های نفتی، گاز یا محصولات پتروشیمی استفاده می‌شود. پایانه نفتی خارک، پایانه میعانات گازی عسلویه، پایانه نفتی شمال (بهشهر)، پایانه نفتی ماهشهر، پایانه گازی جاسک تعدادی از پایانه‌های نفتی فعال در کشور هستند. پایانه نفتی جاسک یکی از ترمینال‌هایی است که هدف از ساخت آن تنوع‌بخشی به پایانه‌های صادرات نفت کشور بوده که ضرورت ساخت آن به عنوان بازوی کمک رسان در نزدیکی پایانه نفتی خارک از سال‌ها قبل احساس شده بود. آنچه مسلم است، در صورت بهره برداری از این پایانه نفتی جاسک به عنوان دومین پایانه بزرگ صادرات نفت ایران ظرفیت صادرات حدود روزانه یک میلیون بشکه نفت خام فراهم خواهد شد که این موضوع در افزایش صادرات نفتی تاثیر گذار خواهد بود.
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
خبرگزاری ایسنا: شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا از زمان قطعی برق هفته گذشته، نتوانسته است صادرات نفت را در بندر اصلی خود ازسربگیرد. منتقدان مادورو قطعی برق را نتیجه بیش از یک دهه فساد و سوءمدیریت می‌دانند. قطعی برق همچنین روی فعالیت پالایشگاه پوئرتو لاکروز که پیش از این هم با حداقل ظرفیت کار می‌کرد تأثیر گذاشت. مشکلات مربوط به فعالیت سد هیدرولیکی گوری، فعالیت میدان‌های نفتی که به این شبکه متکی هستند را متوقف کرد. قطعی اخیر برق در ونزوئلا نسبت به گذشته گسترده‌تر و طولانی‌تر بوده است.
انتخابانتخاب2 ماه قبل
تارنمای آمریکایی ' سی ان بی سی ' در گزارشی از احتمال تمدید معافیت‌های نفتی ایران از سوی امریکا خبر داد و نوشت: دولت ترامپ به دنبال اجازه دادن به ادامه صادرات نفت ایران است تا شرایط لازم برای بهای پایین‌تر نفت در پایان سال جاری میلادی ایجاد شود. در این گزارش آمده است: «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اخیرا از اظهارنظر مطمئن در این ارتباط که کاخ سفید تحریم‌های شدیدتری را علیه بخش صادرات نفت ایران اعمال می‌کند، خودداری کرد. سی ان بی سی نوشت: وی (هوک) با این موضع گیری، درها را برای تمدید معافیت‌های نفتی برای ایران باز گذاشت که بدین ترتیب برخی از بزرگترین مشتریان نفتی ایران می‌توانند از این کشور نفت خام خریداری کنند. مایکل کوهن یک تحلیلگر امور نفتی در این زمینه گفت: فکر می‌کنم رابطه‌ای میان بهای جهانی نفت و مسئله اجرای تحریم‌ها وجود دارد. در حقیقت وعده‌های وزارت خارجه آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نقش مهمی در افزایش بهای جهانی نفت در سراسر سال گذشته میلادی داشت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
از سویی دیگر یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری، جلوگیری از خام فروشی نفت و خودکفایی در تکمیل زنجیره ارزش فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده بالاست. این در حالی است که وزیر نفت در نشست خبری اخیر خود با انتقاد از موضوع صادرات فرآورده‌های نفتی به‌جای نفت خام، گفت: «عده‌ای به‌سادگی می‌گویند صادرات فرآورده ساده‌تر از نفت خام است و معلوم نیست با چه توجیهی این مطالب را مطرح می‌کنند. در حال حاضر صادرات فرآورده‌های نفتی سخت‌تر از صادرات نفت خام است.» از سویی دیگر اما مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که پیرامون طرح «افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» منتشر کرده به تفاوت نفت خام و فرآورده‌های پتروپالایشی در تجارت و تحریم پذیری پرداخته است. در مجموع می‌توان به این نتیجه رسید که باتوجه به شواهد صادرات فرآورده‌های نفتی نه تنها سخت‌تر از صادرات نفت خام نیست که بلکه می‌تواند در شرایط خاص جایگزین صادرات نفت خام هم باشد. وی همچنین افزود: در رابطه با مسله انرژی، نفت و برون رفت از برنامه‌های خام فروشی و استقرار در جایگاه ایجاد ارزش افزوده عزم جدی در دولت و مجلس نیست.
مهرمهر3 هفته قبل
در ماه ژانویه خریداران نفتی ایران باید با موضوعات کشتیرانی و پرداخت‌ها دست و پنجه نرم می‌کردند که از سرگیری صادرات نفت ایران به ژاپن و کره جنوبی را به تاخیر انداخت. در ماه ژانویه ژاپن اولین محموله نفتی از ایران را بعداز تحریم‌ها بارگیری و در ماه فوریه تحویل گرفت؛ ضمن اینکه کره جنوبی هم واردات نفت از ایران را بعداز ۴ ماه وقفه از سر گرفت؛ اما صادرات نفت ایران به این کشورها ۷۵ درصد کمتر از مدت زمان مشابه سال قبل بود. انتظار می‌رود صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه گذشته میلادی یعنی فوریه با تقریبا ۲ برابر افزایش به ۱٫۳۸ میلیون بشکه در روز برسد. همچنین چین بزرگترین خریدار نفتی ایران در ماه ژانویه روزانه ۳۷۷ هزار و ۳۸ بشکه نفت از ایران خریداری کرد که بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در مقایسه با ماه دسامبر ۲۰۱۸ میلادی کاهش نشان می‌دهد. هند هم در ماه ژانویه روزانه ۲۷۰ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت از ایران خریداری کرد که ۳۰۰ هزار بشکه کمتر از مجوز واردات نفت اعطاء شده به این کشور توسط آمریکا است.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
صادرات نفت خام عربستان سعودی از ۷٫۶۸۷ میلیون بشکه در روز در دسامبر به ۷٫۲۵۴ میلیون بشکه در روز در ژانویه کاهش پیدا کرد. به گزارش ایسنا، عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت اوپک است، در ژانویه ۱۰٫۲۴۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۰٫۴ میلیون بشکه در روز در مقایسه با دسامبر کاهش داشت. آمار رسمی نشان داد ذخایر نفت این کشور در ژانویه ۴٫۵۴۲ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و به ۲۰۰٫۸۳۴ میلیون بشکه رسیده است. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی یکشنبه هفته جاری اظهار کرده بود ذخایر نفت با وجود افت تولید ایران و ونزوئلا، رشد کرده است. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در باکو گفت: نرخ پایبندی به توافق اوپک پلاس در مارس بالای ۱۰۰ درصد خواهد بود و تولید نفت عربستان قرار نیست تا ابد، سایر تولیدکنندگان را جبران کند.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشیک مقام سعودی گفت عربستان در نظر دارد تا صادرات نفت خود را در ماه آوریل به کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز برساند و در عین حال، میزان تولید نفت خود را زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز نگه دارد. این مقام عربستانی گفت آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان برای ماه آوریل روزانه ۶۳۵ هزار بشکه نفت کمتر از درخواست مشتریان اختصاص داده است. این مقام سعودی افزود: آنچه آرامکو برای ماه آوریل اختصاص داده است ۶۳۵ هزار بشکه در روز از درخواست مشتریان کمتر است. «که این اقدام میزان تولید این کشور را کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل نگه می‌دارد». این رقم از ۱۰٫۳۱۱ میلیون بشکه در روز که عربستان با اوپک برای کاهش توافق کرده نیز کمتر است.

به انتهای لیست رسیدید

صادرات نفت

در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار صادرات نفت را می‌خوانید