آخرین و مهم‌ترین اخبار صادرات نفت
صادرات نفت

اخبار « صادرات نفت »

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اعتمادآنلاین| آمار رفینیتیو آیکان و منابع آگاه نشان داد صادرات نفت ایران در فوریه به ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد. بر اساس گزارش رویترز، نرخ بالای صادرات نفت ایران روی قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت که خلاف میل اوپک خواهد بود. صادرات بالاتر از سوی ایران ممکن است باعث شود آمریکا تلاش‌ها برای کاهش صادرات نفت ایران را تشدید کند با این حال چنین اقدامی بازار را در معرض کمبود شدید عرضه قرار داده و قیمت‌های نفت را به شدت افزایش خواهد داد که خلاف میل واشنگتن است. برخی پیش‌بینی کرده بودند که صادرات نفت ایران در ماه میلادی گذشته پایین یک میلیون بشکه در روز خواهد بود. واشنگتن به هشت خریدار بزرگ نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت صادر کرده که همگی این کشورها در فوریه نفت ایران را خریداری کردند.
آخرین خبرآخرین خبر3 ماه قبل
صادرات نفت ایران افزایش یافتایسنا/ صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، به دلیل افزایش خرید برخی از مشتریان، در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود و ماه میلادی جاری نیز ثابت خواهد ماند. آمار رویترز آیکان و منابع آگاه نشان داد صادرات نفت ایران در فوریه به ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد. بر اساس گزارش رویترز، نرخ بالای صادرات نفت ایران روی قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت که خلاف میل اوپک خواهد بود. صادرات بالاتر از سوی ایران ممکن است باعث شود آمریکا تلاش‌ها برای کاهش صادرات نفت ایران را تشدید کند با این حال چنین اقدامی بازار را در معرض کمبود شدید عرضه قرار داده و قیمت‌های نفت را به شدت افزایش خواهد داد که خلاف میل واشنگتن است. واشنگتن به هشت خریدار بزرگ نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت صادر کرده که همگی این کشورها در فوریه نفت ایران را خریداری کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
در کوتاه مدت، این تاکتیک فشار تاثیر بسیاری خواهد داشت، چرا که مانع صادرات نفت و دریافت درآمد از سوی ایران می‌شود. خریداران بزرگ نفتی هنوز در برخی کشورها همچنان در حال انجام معاملات نفتی با ایران هستند که یا خواهان تمدید این معافیت‌ها می‌شوند و یا در نهایت به دنبال جایگزین‌های دیگری برای نفت ایران می‌گردند. در عین حال امکان اینکه این کشورها بخواهند با ادامه خرید نفت از ایران، خطر مجازات‌های آمریکا را بپذیرند، کم است. آنچه راهبرد کاخ سفید در حال حاضر در پی آن است، حتی اگر موقتی باشد، رساندن صادرات نفت ایران به صفر است. برای شروع، باید گفت این هدف تنها زمانی بدست می‌آید که بیشتر بازیکنان بزرگ در ماه‌های آینده از معاملات نفتی ایران خارج شوند. اما صادرات نفت ایران همچنان به راه خود ادامه می‌دهد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
خرید نفت آسیا از ایران در ماه مارس به بالاترین میزان در ۸ ماه گذشته رسید و ۴ خریدار بزرگ نفت ایران روزانه ۱٫۵۷ میلیون بشکه نفت از ایران خریدند. خرید نفت آسیا از ایران در ماه مارس به بالاترین میزان در ۸ ماه گذشته رسید و ۴ خریدار بزرگ نفت ایران روزانه ۱٫۵۷ میلیون بشکه نفت از ایران خریدند. مجموع حجم وارداتی نفت ایران برای سه ماهه نخست نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد کمتر است. آمریکا به ۸ خریدار نفت ایران در ماه نوامبر، معافیت از تحریم‌های نفتی این کشور را داد تا به خرید نفت از ایران ادامه دهند اما هفته گذشته اعلام کرد که از اول می‌این معافیت‌ها تمدید نخواهد شد. مقامات آمریکایی مدعی هستند که عرضه کافی برای جایگزینی نفت ایران با نفت عربستان و امارات وجود دارد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
او معتقد است، قبل از خروج امریکا از خاورمیانه، طی کمتر از یکسال آینده، آمریکا با ایران توافق می‌کند و تحریم‌ها را لغو می‌کند. تلاش برای افزایش فروش نفت آمریکا به قیمت تحریم نفتی ایران و ونزوئلاآمریکا با تحریم ایران چه هدفی را دنبال می‌کند؟ ادیب: کاهش تولید نفت ایران با هدف ایجاد ظرفیت برای افزایش تولید نفت آمریکا می‌تواند قابل تامل باشد. افزایش نفت آمریکا وقتی در بازار ظرفیت فروش خواهد داشت که صادرات برخی کشور‌ها کاهش یابد از جمله صادرات نفت ایران و ونزوئلا، تحریم نفتی ایران و ونزوئلا را اینگونه نیز می‌توان دید. * افزایش ۴ برابری صادرات نفت و گاز آمریکا به کره در ۲۰۱۸ریشه افزایش واردات نفت و گاز به کره، تلاش ترامپ برای کاهش کمبودهای تجاری آمریکا با شرکای تجاری اصلی اشتحریم صادرات نفت ایران به کره آیا برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا به کره است؟ ادیب: تحریم صادرات نفت ایران به کره که مشخصا و با دلائل آشکار برای ایجاد ظرفیت برای صادرات نفت آمریکا بود. این کاهش در تراز تجاری آمریکا و کره به سبب قطع صادرات ایران به کره و جایگزین شدن آمریکا به جای کره است به صورت بسیار صریح، اگر در هدف آمریکا از تحریم نفت ایران به جهان جای شبهه باشد در مورد صادرات نفت ایران به کره هیچ شبهه‌ای نیست.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
بر اساس گزارش‌های موجود، خریداران نفت ایران زیر سایه ابهامی که دولت ترامپ در زمینه تمدید معافیت‌ها ایجاد کرده است، مشغول کاهش خرید نفت ایران هستند. چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن و ترکیه ممکن است باردیگر موفق به دریافت مجوز خرید نفت ایران شود. جغرافیای مشتریان نفت ایران؛ چینبا وجود تاکید چندباره بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، بر محرمانه بودن آمار صادرات نفت خام ایران در دوران تحریم، موسسات بین‌المللی مختلف با استفاده از آمار رسمی منتشر شده از سمت کشورهای خریدار نفت ایران یا ردیابی نفتکش‌های حامل نفت ایران، تلاش می‌کنند میزان صادرات نفت خام ایران را تخمین بزنند. به معنای دیگر، توقف این بار خرید نفت ایران از سمت ژاپن، از وقفه قبلی بسیار کوتاه‌ترخواهد بود. با وجود استفاده خریداران آسیایی نفت ایران (به استثنای تایوان) از فرصت معافیت‌‌ها، کشورهای خریدار نفت ایران در اروپا که در لیست کشورهای معاف شده از تحریم‌های نفتی ایران قرار دارند از اکتبر گذشته تا کنون، ‌ محموله‌ای از ایران وارد نکرده‌اند.
الفالف2 هفته قبل
سی‌‌ان‌ان به نقل از تحلیل‌گران و مقامات دولتی آمریکا نوشت صادرات نفت ایران متوقف نمی‌شود و کشورها راه‌هایی را برای دور زدن تحریم‌ها پیدا خواهند کرد. گروه سیاسی الف، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۹:۴۲ ۳۹۸۰۲۱۳۰۳۵به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تحلیل‌گران و مقامات دولتی آمریکا ضمن ابراز نگرانی نسبت به نحوه پاسخ ایران به بازگشت تحریم‌های جدید نفتی اذعان کردند کاخ سفید نمی‌تواند آنگونه که انتظار دارد صادرات نفت ایران را متوقف کند. یک مقام دولتی آمریکا در گفتگو با سی‌ان‌ان نسبت به نحوه پاسخ ایران به تحریم‌های نفتی و همچنین هدف‌ قرارگرفتن منافع و دارایی‌های آمریکا در خاورمیانه ابراز نگرانی کرده است. الیزابت روزنبرگ، مشاور ارشد پیشین وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گفته است: «فکر نمی‌کنم جریان صادرات نفت ایران متوقف شود». اما در آبان‌ماه گذشته و موعد برگشت تحریم‌های اصلی علی‌رغم تبلیغات رسانه‌ای سنگین برای صفر کردن صادرات نفت ایران، واشنگتن معافیت‌هایی را به مدت شش ماه برای هشت کشور واردکننده نفت و انرژی از ایران از جمله هند، چین و کره جنوبی صادر کرد.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان اعلام کرد که بیشترین میزان نفت باکیفت پائین از ایران وارد این کشور می‌شود و در ۳ ماه گذشته بیش از ۵ هزار تن نفت بی‌کیفیت به ایران بازگشت داده شده است. این اداره تاکید کرد که با جلوگیری از واردات نفت بی‌کیفیت؛ میزان صادرات نفت ایران به افغانستان کاهش یافته است. افغانستان بیشترین نفت مورد نیازش را نسبت به کشورهای آسیای میانه، از ایران وارد می‌کند و صادرات نفت ایران به افغانستان از تحریم‌های آمریکا نیز استثنا قرار داده شده است. اما از ۳ ماه پیش تاکنون میزان واردات نفت از ایران کاهش یافته است. «احمد جاهد جوهری» معاون فنی اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان در این رابطه گفت که مسوولیت تثبیت کیفیت مواد نفتی در ۶ بندر این کشور؛ به این اداره سپرده شده و در ۳ ماه گذشته تنها از مرزهای اسلام قلعه، نیمروز و میل هفتاد و هشت بیش از ۵ هزار تن نفت بی‌کیفیت ایرانی دوباره به این کشور مسترد شده است. از ۳ ماه پیش تاکنون، معیارهای مواد نفتی وارداتی در بندرهای افغانستان تغییر کرده است. براساس این معیارها، به مواد نفتی با کیفیت پائین اجازه ورود به داخل افغانستان داده نمی‌شود. جان آقا نوید سخنگوی اتاق تجارت افغانستان نیز گفت که افغانستان از کشورهای گوناگون نفت وارد می‌کند و کاهش صادرات نفت ایران به افغانستان تاثیر منفی ندارد. سالانه افغانستان ۳ میلیون تن مواد نفتی از کشورهای آسیای میانه و روسیه نفت وارد می‌کند که سهم ایران در تامین نیازمندی‌های مواد نفتی این کشور یک و نیم میلیون تن در سال است.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تصمیم آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفتی ایران شکست خواهد خورد. به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین، محمدابراهیم رضایی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصمیم جدید ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت‌های نفتی ایران، اظهار داشت: تلاش‌های آمریکا در به صفر رساندن صادرات ایران به جایی نخواهد رسید. چراکه مسئولین و متخصصین ما برای این موضوع خود را آماده کرده‌اند و با تدابیر اندیشیده شده این بار نیز آمریکا شکست خواهد خورد. وی با بیان اینکه هر چند آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا با فضاسازی رسانه‌ای القا کنند که فروش نفت ایران به صفر می‌رسد، گفت: آنها در این کار موفق نمی‌شوند، چرا که ایران همواره مشتری نفت خود را در دنیا داشته و دارد و کشوری است که سال‌های طولانی به‌ عنوان صادرکننده‌ نفت شناخته شده است. منبع: تسنیمانتهای‌پیام/
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ماه قبل
وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش برای کاهش صادرات نفتی ایران، با روسای شرکت‌های نفتی ایالات متحده دیدار می‌کند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، منابع آگاه اعلام کردند «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا امروز-سه‌شنبه- با روسای شرکت‌های نفتی آمریکایی دیدار می‌کند تا راهکاری برای کاهش صادرات نفتی ایران پیدا کند. پمپئو در این دیدار قرار است درباره افزایش صادرات نفت آمریکا به آسیا و پیشبرد سیاست‌های این کشور در منزوی کردن ایران مذاکره کند. این منابع که نخواستند نامشان فاش شود از کارمندان شرکت‌هایی هستند که پمپئو قرار است با روسای آنها دیدار کند. پمپئو قرار است پس از دیدار خصوصی با روسای شرکت‌های نفتی آمریکا، در نشست شرکت‌های نفت و گازی ایالات متحده سخنرانی کند.
افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
اگر این موفقیت ایران نبود، اوباما مجبور به عقب نشینی و امضای توافق هسته‌ای با ایران نمی‌شد. شاید نخستین اولویت، ادامه استخراج نفت ایران و صادرات آن باشد. چرا که واشنگتن قصد دارد با هدف در هم شکستن قدرت ایران و توقف حمایت آن از هم پیمانانش، صادرات نفت این کشور را متوقف کند. ۲ - تفاهم با چین، که بزرگترین وارد کننده نفت ایران است، برای انتقال نفت به واسطه کانتینر‌های چینی از طریق بنادر صادرات ایران در ساحل خلیج شرقی چین. ۳ - تفاهم با وارد کنندگان نفت ایران برای پرداخت بهای نفت با ارزی غیر از دلار، یا مبادله کالا به کالا.
موجموج2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از CNN، آمریکا تهدید کرده است که کشورهای خریدار نفت ایران را از امروز تحریم می‌کند اما کارشناسان بر این باورند که کاخ سفید با چالش‌های بسیار سخت‌تر از آن چیزی که تصور می‌کرد برای حذف نفت ایران از بازار جهانی روبروست. صادرات نفت ایران صفر نمی‌شوددرگیر بودن کاخ سفید با مناقشات بین‌المللی گوناگون از یکسو و اولویت‌های مختلف سیاست خارجی این کشور در کنار تمرکز شدید ترامپ بر قیمت بنزین می‌تواند در خود آمریکا رویکرد کاخ سفید برای صفر کردن صادرات نفت ایران را کم رنگ کند. الیزابت روزنبرگ مشاور ارشد سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید من فکر نمی‌کنم صادرات نفت ایران متوقف شود. وی می‌گوید: ‌اگرچه آمریکا توانسته صادرات ایران را کاهش دهد اما صادرات این کشور صفر نخواهد شد. کارشناسان می‌گویند: ‌ این رویکرد آمریکا در قبال ایران برخلاف دیگر اولویت‌های سیاست خارجی آمریکاست.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
با وجود افزایش قیمت نفت به‌نظر می‌رسد چین همچنان به ذخیره نفت در تأسیسات استراتژیک و اقتصادی خود به‌میزان بالا در سه‌ماهه اول سال ادامه داده است. با کم کردن تولید پالایشگاهی از کل نفت خام در دسترس، ۱٫۳ میلیون بشکه نفت اضافه می‌آید و این همان نفتی است که وارد تانکرهای ذخیره می‌شود. این افزایش جریان ذخیره نفت در چین در زمانی اتفاق افتاده که قیمت نفت خام افزایش یافته است. شاخص نفت برنت ۳۳ درصد نسبت به پایان ۲۰۱۸ بالا رفته و به ۷۱٫۶۲ دلار در هر بشکه رسیده است. هنوز مشخص نیست افزایش اخیر قیمت نفت باعث جریان کندتر ذخیره نفت در چین شود ولی فاصله بین تولید پالایشگاهی و کل نفت در دسترس در چین به ۶۹۰ هزار بشکه کاهش یافته است. عامل تأثیرگذار دیگر در واردات نفت خام چین، ادامه تلاش‌های اوپک و متحدانش از جمله روسیه برای محدود کردن تولید نفت به‌منظور افزایش قیمت آن است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
چین، بزرگترین وارد کننده نفت جهان در ماه مارس ۲٫۳ میلیون تن معادل حدود ۵۴۱۱۰۰ بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد که نسبت به ۵۰۹۷۰۰ بشکه در روز ماه فوریه ۶ درصد افزایش داشت. آمریکا روز دوشنبه از خریداران نفت ایران خواست تا ماه می‌واردات از ایران را متوقف کنند وگرنه تحریم می‌شوند و با این کار به معافیت‌های شش ماهه‌ای که به هشت خریدار نفت ایران داده بود پایان داد. چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است که میانگین کل واردات نفت آن از ایران در سال گذشته ۴۰۰ ۵۸۵ بشکه در روز بود. اطلاعات گمرک چین واردات نفت خام و میعانات گازی را تایید می‌کند. چین ۱٫۰۶ میلیون تن نفت خام از ونزوئلا وارد کرد که ۴۲ درصد نسبت به سال قبل و ۲٫۰۳۳ میلیون تن ماه فوریه کاهش داشت.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
با وجود تحریم‌های آمریکا برای خرید نفت از ایران، صادرات نفت در ماه گذشته میلادی ۱۲ درصد بیشتر شده و خریداران آسیایی نفت بیشتری خریده‌اند. تحریم‌های آمریکا علیه فروش نفت ایران و تلاش این کشور برای به صفر رساندن صادرات از ماه اکتبر، باعث شد تا حجم صادرات نفت ایران کاهش پیدا کند و برخی از مشتریان مانند اروپایی‌ها، به طور کامل خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. در حالی که تولید نفت ایران همچنان رو به کاهش است اما در اسفند ماه (ماه مارس میلادی) و با وجود تولید ۲ میلیون و ۶۹۸ میلیون بشکه‌ای نفت در این ماه، صادرات ایران افزایش چشمگیری را ثبت کرده است. در واقع مشتریان آسیایی نفت ایران که نگران عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران توسط آمریکا هستند، در تلاشند تا در ماه‌های باقی مانده از این معافیت استفاده کنند تا زمان بیشتری برای هماهنگ کردن پالایشگاه‌های خود با نفتی به جز نفت ایران داشته باشند. سایه خلاء نفت ایران و ونزوئلا در بازاردلیل دیگری که باعث افزایش صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی شده، کمبود نفت ترش در بازار است که به دلیل بحران در تولید نفت ونزوئلا و تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران بوجود آمده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ولادیمیر پوتین» در اظهارات خود افزود: امیدوارم با وجود تلاش‌های آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران، صادرات نفت این کشور همچنان ادامه داشته باشد. وی در مورد تصمیم عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر برای جبران کمبود به وجود آمده در بازار نفت به دلیل تحریم نفت ایران گفت: من از هر گونه تصمیم عربستان برای افزایش تولید نفت بی اطلاع هستم. پوتین در ادامه گفت: امیدوارم چنین چیزی (افزایش تولید نفت عربستان برای جبران تحریم نفتی ایران) رخ ندهد اما اگر بخواهیم به صورت تئوریک صحبت کنیم ما و اوپک توافق کرده‌ایم که سقف تولید را افزایش ندهیم. وی در مورد واکنش‌های جهانی به تحریم نفتی ایران نیز گفت: من در مورد اینکه بازار جهانی انرژی چه واکنشی را به تحریم نفتی ایران نشان می‌دهد اطلاعی ندارم. آمریکا مدعی شده که امارات و عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که کمبود بوجود آمده در بازار جهانی نفت که در پی تحریم نفتی ایران بوجود می‌آید، جبران می‌کنند.
افتصادنیوزافتصادنیوز4 هفته قبل
در پی پایان معافیت‌های نفتی ایران، تحریم‌های نفتی ثانویه ونزوئلا به تعویق می‌افتداقتصاد نیوز: تحلیلگران بر این باورند که با تصمیم اخیر واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت و میعانات ایران، احتمالا آمریکا وضع تحریم‌های ثانویه علیه صادرات نفت ونزوئلا را به تعویق خواهد انداخت. به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، فرانسیسکو مونالدی، کارشناس سیاست انرژی آمریکای لاتین در مؤسسه سیاست عمومی بیکر دانشگاه رایس بر این باور است که احتمال وضع تحریم‌های ثانویه علیه صادرات نفت ونزوئلا حداقل برای مدتی کمرنگ خواهد شد. تحلیلگران شرکت «کلیر ویو انرژی پارتنرز» نیز در یادداشتی اعلام کردند وضع تحریم‌های ثانویه علیه صادرات نفت ونزوئلا که تجارت نفت میان شرکت PDVSA و شرکت‌های غیرآمریکایی را ممنوع خواهد کرد، حداقل برای مدتی بعید خواهد بود. مقامات دولت ترامپ روز دوشنبه اظهار کردند که عربستان سعودی با اقدام آمریکا در عدم تمدید معافیت‌ها علیه صادرات نفت ایران در دوم ماه مه، تولید و صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد. آمریکا همچنان سرگرم بررسی راه‌هایی برای افزایش فشار روی مادورو است اما وی حاضر نشد درباره وضع تحریم‌های ثانویه علیه صادرات نفت ونزوئلا اظهارنظر کند.
انتخابانتخاب3 ماه قبل
اما حساب باز کردن ایران روی مقابله با طرح به صفر رساندن صادرات نفت ایران بر این اساس استوار است که ایران، نیازهای بازار جهانی را می‌شناسد. همانطور که محمد علی خطیبی، رئیس فعلی کمیسیون تعاملات نفتی با دولتهای خارجی و نماینده سابق ایران در اپک در گفتگو با الاخبار می‌گوید: محال است که صادرات نفت ایران به صفر برسد. امروز، با کاهش تولید نفت ونزوئلا، یکی از اعضای اپک و بحرانی شدن اوضاع بین آن و آمریکا، و کاهش ذخایر نفتی به طور کلی، در هیچ مکانی، نفت اضافی وجود ندارد، امری که باعث حفظ جایگاه ایران در زمینه صادرات جهانی نفت می‌شود. بنابراین، آمریکا تلاش می‌کند در طول سالهای طولانی، به نفت دولتها دست پیدا کند و با فشار بر آنها برای افزایش تولید نفت، نقش ایران در بازار جهانی نفت را محدود کند. پس از ورود تحریمهای جدید آمریکا به ماه دومش، و با وجود کاهش صادرات نفت ایران، تهران تصمیم دارد تولید نفت خود را افزایش دهد.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
حال که یک سال از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد بار دیگر واشنگتن تصمیم گرفته است که صادرات نفت ایران را به صفر برساند و در تصمیم جدید خود معافیت‌های خرید نفت ایران را تمدید نکرد و تأکید بر صفر شدن صادرات نفت ایران دارد. در همین راستا بلومبرگ که رسانه مشهوری در حوزه انرژی است، بتازگی در گزارشی عنوان کرد که هزینه تحریم نفت ایران را رانندگان آمریکایی پرداخت می‌کنند. این بدان معناست که صفر شدن صادرات نفت ایران برای خود آمریکا هم کم هزینه نیست. البته آمریکایی‌ها از کاهش درآمدهای نفتی ایران تا آنجا که منجر به افزایش بیش از حد قیمت نفت نشود، استقبال می‌کنند؛ اما تأکید پیاپی بر صفر شدن صادرات نفت ایران هدف مهم‌تر دیگری دارد. تأثیر مستقیم و منفی پایین آمدن درآمد نفتی کشور متوجه بودجه کشور است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
وزارت منابع طبیعی اقیلم کردستان از توقف صادرات نفت خام و فراورده به ایران علی رغم توافقات قبلی که بین ایران و اقلیم کردستان وجود داشت خبر داد. پرویزخان سخنگوی رسمی این وزارت خانه اعلام کرد توقف این کار براساس تصمیمی است که در دولت اقلیم کردستان اتخاذ شده است. همچنین پیشتر وزارت اقتصاد اقلیم کردستان خواستار توقف صادرات نفت و فراورده‌های نفتی به دلیل مشکلاتی که از تحریم برای ایران پیش آمده است شده بود. با این حال دولت رسمی عراق اعلام کرده است هنوز روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت تولیدی از میدان کرکوک به سمت ایران منتقل می‌شود وعراقی‌ها اعلام کرده‌اند هیچ فشار خارجی موجب نمی‌شود تا آنها تبادلات اقتصادی خود را با ایران قطع کنند و حتی این کشور نیاز به گاز ایران دارد زیرا این گاز را تبدیل به برق می‌کنند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
بر اساس گزارش‌های حاصله صادرات نفت ایران علیرغم تحریم‌ها افزایش یافته و در شرایط پایداری قرار گرفته است. به گزارش ایلنا به نقل از تایمز آو ایندیا، صادرات نفت خام ایران در ماه ژانویه و فوریه بیشتر از حد انتظار بود با توجه به معافیت‌های نفتی اعطایی از سوی آمریکا به خریداران نفت ایران، صادرات نفت این کشور در شرایط پایداری قرار گرفته‌است. این در حالی است که در ماه فوریه صادرات ایران ۱٫۱ میلیون بشکه در روز محاسبه شد. همچنین صادرات ایران در ماه ژانویه حدود ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بود که تفاوت چندانی با ماه فوریه نداشت. عده‌ای پیش‌بینی کرده بودند که صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید که این اتفاق رخ نداد.
ایرناایرنا3 ماه قبل
به گزارش ایرنا، رویترز به نقل از منابع صنعت نفت گزارش داده است مشتریان نفت ایران که از تحریم آمریکا معافیت گرفته‌اند، خرید نفت خود را افزایش دادند. رویترز افزود: میزان بالای صادرات نفت ایران بر قیمت نفت تاثیر گذاشته، به طوری که سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) می‌خواهد در سال جاری ۲۰۱۹ (۱۳۹۷-۱۳۹۸) میزان عرضه نفت را کاهش دهد. از ماه نوامبر گذشته (آبان و آذرماه گذشته) که آمریکا تحریم نفتی ایران را آغاز کرده، صادرات نفت ایران به شکل نامحسوسی صورت می‌گیرد. در شرایطی که اکثرا بر این باورند که صادرات نفت ایران کاهش چشمگیری داشته اما جریان حمل و نقل نفت ایران نشان می‌دهد این صادرات چند صد هزار بشکه در روز بیشتر از حد پیش بینی است و این قیمت نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به هر حال صادرات ماه ژانویه گذشته (دیماه گذشته) بیش ازحدس و گمان‌های اولیه بوده.
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشسید ناصر موسوی لارگانی با بیان اینکه آمریکا قطعا نمی‌‌تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند، گفت: با عدم تمدید معافیت خرید نفت برخی از کشورها، فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید، زیرا راه‌هایی برای فروش نفت به کشورهای دیگر وجود دارد. وی با اشاره به اینکه در صورتی که با قطع صادرات نفت از ایران تولید نفت توسط سایر صادرکنندگان افزایش نیابد قیمت نفت افزایش می‌یابد، اظهار داشت: همین موضوع هم باعث می‌شود که کشورها واردکننده نفت که الان سکوت کرده‌اند، به آمریکا بگویند، اگر شما با کشور ایران مشکل دارید، چرا ما باید تاوان این مسئله را پرداخت کنیم و نفت را گران‌تر بخریم. * دلایلی که صادرات غیرنفتی جایگزین درآمدهای نفتی نشدموسوی لارگانی در پاسخ به این سوال که در شرایط کنونی با توجه به اینکه، یکی از راه‌های جبران درآمدهای نفتی، توسعه صادرات غیرنفتی است، چگونه می‌توان صادرات غیر نفتی را توسعه داد، گفت: سالهاست دولت‌های مختلف شعار فاصله گرفتن بودجه از درآمدهای نفتی را می‌دهند، اما در عمل نسبت به این کار اقدام نکرده‌اند. وی بیان داشت: این دلبستگی‌ها باعث غفلت ما از بازارهای صادراتی منطقه شد، به طوری که اکنون در صادرات مشکلاتی وجود دارد. وی در مورد تاثیر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بر مسئله تولید و رونق تولید اظهار داشت: قطعا اگر در بحث توسعه صادرات یک تصیم گیرنده واحد وجود داشته باشد، اثرات مثبتی خواهد داشت و تفکیک وزارتخانه می‌تواند مشکلات جدی برای صادرات به وجود آورد.
الفالف4 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۸:۵۷ ۳۹۸۰۲۲۷۰۵۲در موضوع تحریم‌های نفتی ایران، چیزی که بیش از خود تحریم‌ها به چشم می‌آید اتحاد قابل‌توجه تمامی نهادهای آمریکایی برای به صفر رساندن میزان صادرات نفت ایران است. به سادگی صادرات نفت خام قابل رصد و تحریم‌پذیری است، ولی فرآورده­‌های نفتی اینطور نیست. اولین ثمره‌ی این طرح خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی از طریق پایان دادن به خام فروشی نفت است. با توجه به آنچه گفته شد و با عنایت به کاهش میزان صادرات نفت کشور، لازم است مجلس هر چه سریعتر اقداماتی جدی در راستای گذر از خام‌فروشی نفت و افزایش تولید و صادرات فراورده‌های نفتی انجام دهد. تسریع در تصویب طرح توسعه‌ ظرفیت پالایشی در بهارستان، میتواند گامی مهم در راستای بسته‌ شدن پرونده‌ی تحریم‌های نفتی آمریکا باشد.
جام نیوزجام نیوز1 ماه قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گز ارش سرویس سیاسی جام نیوز، پایگاه خبری_تحلیلی سی‌ان‌بی‌سی نیوز از شکست تلاش‌های دولت ترامپ برای قطع صادرات نفت ایران خبر داده است. این رسانه آمریکایی همچنین تاکید کرده که ادعاهای قبلی کاخ سفید درباره وضعیت بازار نفت و توان به صفر رساندن صادرات نفت خام ایران، خالی از واقعیت بوده است. سی‌ان‌بی‌سی نیوز نوشت: ترامپ قصد دارد صادرات نفت خام ایران را به صفر برساند اما بازار نفت با او همراهی نمی‌کند. بر اساس این گزارش، مقامات دولت ترامپ مدعی بودند شرایط ذخایر نفتی جهان خوب بوده و این امر، به صفر رساندن صادرات نفتی ایران را آسان می‌کند اما تحولات بازار نفت و افزایش قیمت‌ها نشان داد که واقعیت چیز دیگری است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
الیزابت روزنبرگ مشاور سابق وزارت خزانه داری آمریکا در این باره گفت: تصور نمی‌کنم جریان صادرات نفت ایران متوقف شود. البته من انتظار کاهش زیاد صادرات نفت ایران را دارم ولی صادرات نفت به صفر نخواهد رسید. در عین حال ایران احتمالا به صادرات نفت از طریق یافتن مسیرهایی از پاکستان، عراق و افغانستان یا سایر کشورها ادامه خواهد داد. روزنبرگ گفت: واقعیت‌های بازار نفت دلیل دیگری است که می‌تواند سخت بودن قطع جریان صادرات نفت ایران را توجیه کند. این در شرایطی است که تحریم‌های نفتی آمریکا با مخالفت هایی نیز روبرو شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
وزیر نفت: صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی با وجود برخی مشکلات به خوبی در حال انجام است و تحریم‌ها خللی در این زمینه وارد نکرده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بیژن زنگنه در دیدار با نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران گفت: صادرات فرآورده‌های نفتی با تلاش شبانه‌روزی همکارانمان شرایط مطلوبی دارد، البته برخی مشکلات وجود دارد که لاینحل نیست. زنگنه صادرات نفت و میعانات گازی را به دلیل تحریم آمریکا یکی از مشکلات وزارت نفت عنوان کرد و افزود: تلاش‌مان این است هیچ رقمی از صادرات نفت و میعانات گازی عنوان نشود و تاکنون نیز در این زمینه موفق بودیم، زیرا اعلام رقم صادرات نفت سبب سوء استفاده دشمنان می‌شود. وی تاکید کرد: ما توانایی صادرات این مقدار نفت را برخلاف عده‌ای که عنوان می‌کنند به دلیل ناکارآمدی نداریم، داریم. مشکل کنونی صادرات نفت سیاسی و امنیتی است، نه عملیاتی. کار بزرگی بود که از سوی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران انجام شد.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در راستای جوسازی روانی علیه ایران مدعی شد که بازار جهانی نفت آماده به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، چراکه این بازار برای ممانعت از اختلال در قیمت‌ها به خوبی تأمین شده است. با این حال واشنگتن برای هشت کشور اصلی خریدار نفت ایران، معافیت شش ماهه از این تحریم‌ها در نظر گرفت. بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران کشورهای چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه هستند. چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است و به همین دلیل اعمال مجدد تحریم نفتی ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داد. برایان هوک در ادامه گفت که اطمینان دارد چین می‌تواند جایگزینی مناسب برای نفت ایران پیدا کند.
فارسفارس3 هفته قبل
سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه آمریکا قطعا نمی‌‌تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند، گفت: با عدم تمدید معافیت خرید نفت برخی از کشورها، فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید، زیرا راه‌هایی برای فروش نفت به کشورهای دیگر وجود دارد. وی با اشاره به اینکه در صورتی که با قطع صادرات نفت از ایران تولید نفت توسط سایر صادرکنندگان افزایش نیابد قیمت نفت افزایش می‌یابد، اظهار داشت: همین موضوع هم باعث می‌شود که کشورها واردکننده نفت که الان سکوت کرده‌اند، به آمریکا بگویند، اگر شما با کشور ایران مشکل دارید، چرا ما باید تاوان این مسئله را پرداخت کنیم و نفت را گران‌تر بخریم. * دلایلی که صادرات غیرنفتی جایگزین درآمدهای نفتی نشدموسوی لارگانی در پاسخ به این سوال که در شرایط کنونی با توجه به اینکه، یکی از راه‌های جبران درآمدهای نفتی، توسعه صادرات غیرنفتی است، چگونه می‌توان صادرات غیر نفتی را توسعه داد، گفت: سالهاست دولت‌های مختلف شعار فاصله گرفتن بودجه از درآمدهای نفتی را می‌دهند، اما در عمل نسبت به این کار اقدام نکرده‌اند. وی بیان داشت: این دلبستگی‌ها باعث غفلت ما از بازارهای صادراتی منطقه شد، به طوری که اکنون در صادرات مشکلاتی وجود دارد. وی در مورد تاثیر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بر مسئله تولید و رونق تولید اظهار داشت: قطعا اگر در بحث توسعه صادرات یک تصیم گیرنده واحد وجود داشته باشد، اثرات مثبتی خواهد داشت و تفکیک وزارتخانه می‌تواند مشکلات جدی برای صادرات به وجود آورد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق به نقل از اویل پرایس، آمریکا احتمالا معافیت هایی را که به هشت کشور واردکننده نفت ایران داده است تمدید می‌کند ولی باید خرید نفت از ایران را کاهش دهند. بیشتر بخوانید احتمال تمدید معافیت ۴ کشور از تحریم نفتی ایرانهدف نهایی واشنگتن تغییر نکرده است: صفر کردن صادرات نفت ایران. طبق گفته یک منبع آگاه، فعلا هدف آمریکا کاهش صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز است. وی اضافه کرد واشنگتن نگران است در صورت تسریع روند صفر کردن صادرات نفت ایران، قیمت نفت افزایش یابد. به نظر می‌رسد از نظر وزیر نفت هند هم قیمت نفت بالاتر از این، مناسب نیست.

به انتهای لیست رسیدید

صادرات نفت

در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار صادرات نفت را می‌خوانید