صنایع دستی

صنایع دستی

خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
همه زیبایی جنگل و دریای شمال را دیده‌اند، اما برای سفر به تاریخ گیلان، باید سراغ شهر فومن بروید. شهر فومن فاصله کمی با جنگل‌های انبوه مسیر ماسوله دارد که در پاییز غوغای رنگ‌ها، منظره جادویی در جنگل ایجاد می‌کند. خود شهر فومن پر از ساختمان‌های قدیمی با شیروانی‌های سفالی است که یادآور قدمت وتاریخ این شهر است. قلعه رودخان دژی در میان جنگل‌های انبوهاگر به فیلم‌های تاریخی علاقه دارید سفر به قلعه رودخان بهترین فرصت برای تجربه حضور در چنین مکانی است. یک دژ و قلعه تاریخی که در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن و بالای روستای رودخان در ارتفاعات البرز بنا شده است.
کرد آنلاینکرد آنلاین3 ساعت قبل
فرزاد پیشکاری افزود: در زمان سازندگی نیز زنان با دستان پولادی، اندیشه، خرد و والای خود کشور را همراه با مردان دوباره ساختند و امروز نیز بخشی از پویایی شکوفایی و استقلال میهن در زمینه‌های مختلف مرهون تلاش‌های جامعه زنان است. وی اضافه کرد: از این رو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روی این برنامه متمرکز شده که زنان را برای حضور در تشکیل، راه اندازی و مدیریت تعاونی‌ها آن‌ها را تشویق کند. وی تاکید کرد: فرصت سازی در استان برای حضور زنان در عرصه اقتصادی انجام شده در این راستا فرهنگ‌سازی نیاز اصلی است تا نقش زنان در عرصه‌های اقتصادی استان وضعیت پررنگ‌تری به خود بگیرد. ثروتیاری اضافه کرد: دولت در این راستا بین زن و مرد هیچ تفاوتی قائل نیست در صورتی که با توجه به شرایط خاص زنان در جامعه ما باید به زنان نگاه ویژه‌ای داشت و مشوق هایی نیز برای آنان منظور کرد. وی یادآور شد: در هیچکدام از این اصول تفاوتی در بین زن و مرد وجود ندارد هر شخصی به عنوان زن یا مرد وارد تعاونی بشود می‌تواند در تمامی زمینه‌ها حضور داشته باشند.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، نادر فلاحی شامگاه امروز در جلسه تشکل‌های گردشگری استان اردبیل اظهار داشت: هم‌اکنون توسعه و پیشرفت حوزه‌های مرتبط با میراث فرهنگی و صنایع دستی و به ویژه در حوزه گردشگری قابل مشاهده است و این توسعه و پیشرفت نتیجه اقدامات قابل قبول در این حوزه در سال‌های گذشته است. وی با بیان اینکه گردشگری استان اردبیل با شتاب توسعه می‌یابد افزود: باتوجه به اقدامات بسیار خوب و قابل قبولی که در سال‌های گذشته در حوزه گردشگری سطح استان اردبیل انجام گرفته است گردشگری استان اردبیل با شتاب توسعه می‌یابد. فلاحی با اشاره به اینکه اردبیل میزبان کنفرانس بین المللی اکوتوریسم در سال ۲۰۲۰ است افزود: اردبیل میزبان کنفرانس بین المللی اکوتوریسم در سال ۲۰۲۰ است اقدامات انجام شده در استان اردبیل در حوزه گردشگری باعث شده است اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو انتخاب شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از اجرای حدود ۱۰۰ جشنواره در سطح استان اردبیل خبر داد و تصریح کرد: حدود ۱۰۰ جشنواره در سطح استان اردبیل اجرا شده است و تک تک برنامه‌های اجرا شده با هدفگذاری جذب گردشگر و افرایش ماندگاری گردشگر بوده است. انتهای پیام/
مهرمهر11 ساعت قبل
وی ادامه داد: برگزاری این قبیل جشنواره‌ها در حوزه گردشگری و توسعه اشتغال پایدار تاثیر گذار است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: درصدد هستیم با برگزاری این جشنواره‌ها زمینه معرفی روستاهای استان بیشتر فراهم شود و توسعه گردشگری روستایی مورد توجه قرار گیرد. ایزدی افزود: مکان هایی مانند روستای هزاوه به سبب محصولات و پیشینه تاریخی و فرهنگی و وجود بزرگانی مانند قائم مقام فراهانی در زمینه توسعه گردشگری روستایی یک برند هستند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطر نشان کرد: این قبیل جشنواره‌ها به صورت متعدد برگزار شده‌ است و همچنان برگزاری آن در بعضی از نقاط استان ادامه دارد. گفتنی است جشنواره انگور هزاوه از امروز ۲۴ مهرماه لغایت ۳۰ مهرماه به مدت یک هفته از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ در روستای هزاوه برای بازدید علاقمندان دایر است.
اصفهان امروزاصفهان امروز12 ساعت قبل
اتخاذ این راهبرد با در پیش بودن تعطیلات سال نو چینی می‌تواند بسیاری از گردشگران چینی را بسوی دیار نصف جهان بکشاند و در همین راستا مسوولان امر این استان یادآور شدند این اصفهان آماده پذیرائی با خدمات ویژه از گردشگران به ویژه چینی هاهست. وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته است در سال ۹۸ برنامه‌های دقیقی برای افزایش گردشگران چینی طراحی‌ شده‌است. به گفته بسیاری از کارشناسان، سفر گردشگران چینی در زمستان همزمان با تعطیلات سال نو چینی شدت می‌گیرد و برنامه ریزی برای جذب آنها بسیار حائز اهمیت است. وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته است در سال ۹۸ برنامه‌های دقیقی برای افزایش گردشگران چینی طراحی‌ شده‌است. در پیش بودن تعطیلات سال نو چینی می‌تواند بسیاری از گردشگران چینی را بسوی اصفهان بکشاند.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی هیئت دولت به ریاست وزیر ارشاد، ضمن ادامه بررسی طرح «ساماندهی و ارتقای خدمات فرهنگی به جامعه روستایی کشور»، ارزیابی سیاست‌ها، زمینه‌ها، پی‌آمد‌ها و برنامه‌های پیش رو درخصوص برگزاری مسابقات فوتبال با حضور بانوان به ویژه دیدار ایران و کامبوج در دستور کار قرار گرفت. به گزارش ایلنا به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه که با سخنان ابوتراب طالبی، دبیر کمیسیون فرهنگی هیئت دولت درخصوص کلیات طرح «ساماندهی و ارائه خدمات فرهنگی به جامعه روستایی کشور (بسته فرهنگی روستا)» آغاز شد با توضیح آخرین فرآیند بررسی کمیسیونی این موضوع ادامه یافت. در ادامه، نماینده دستگاه پیشنهاددهنده، با بیان اینکه تاکنون اقدامات خوبی در زمینه‌های مختلف در روستاهای کشور صورت گرفته، از دغدغه‌های این معاونت در حوزه فرهنگ روستا سخن گفت. در پایان بررسی این موضوع، مقرر شد طی جلسه‌ای با حضور وزیر ارشاد، دبیر کمیسیون فرهنگی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، طرح مورد مطالعه مورد کارشناسی و اصلاح مجدد قرار گیرد. مونسان نیز با تشکر از این اقدام، آن را کاری بزرگ دانست که با مدیریتی خوب به انجام رسید.
مهرمهر13 ساعت قبل
وی افزود: تنها بندر دارای مجوز استان خواجه نفس است و باید همه مسئولان همراهی کنند تا آن را راه اندازی کنیم. اسعدی بیان کرد: به دلیل این که همه طرح‌های در دست اجرا در خلیج گرگان قرار دارد باید مجوز محیط زیستی برای آن‌ها بگیریم. وی گفت: مجوز اسکله پشتیبان خلیج گرگان و میانکاله گرفته شد و برای این که پیوند غرب به شرق برقرار شود باید از آن حمایت کرد. قطار گردشگری خلیج فارس- خزر راه اندازی می‌شودهمچنین در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: طرح گردشگری دریایی خزر و قطار گردشگری خلیج فارس تا خزر آماده شده و باید در خصوص مشخصات فنی و تأمین تسهیلات آن اقدام کرد. ابراهیم کریمی افزود: جلسات متعددی را برگزار کرده و چون این کار زیر نظر اداره کل بنادر است مطالعات مشاور طرح بررسی و بازدید میدانی انجام شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
با هدف حمایت بیشتر از شرکت‌ها و موسسات صنایع دستی مبتکر و نوآور، تفاهم‌نامه‌ای برای حمایت بیشتر از «خانه‌های خلاق» میان دبیر ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منعقد شد. اعتمادآنلاین|‌ صنایع دستی یکی از صنایع اشتغالزا و رو به رشد در فضای فعلی اقتصاد کشور است. بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه مقرر شد که حمایت‌های گسترده‌تری از راه‌اندازی خانه‌های خلاق صورت گیرد تا بستر مناسب جهت توسعه کسب‌وکارهای نو در این حوزه فراهم شود. همچنین استفاده از ظرفیت‌های موجود طرفین به منظور توسعه فناوری‌های نرم و شرکت‌های خلاق در این تفاهم‌نامه مورد توجه قرار گرفت. تخصیص فضای مناسب برای ایجاد خانه‌های خلاق، انواع خدمات مانند مشاوره، آموزش، توسعه تولید، توسعه بازار، جذب منابع مالی و سرمایه‌گذاری و … بخشی از حمایت‌های در نظر گرفته شده در توافق فوق‌الذکر است.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
با هدف حمایت بیشتر از شرکت‌ها و موسسات صنایع دستی مبتکر و نوآور، تفاهم‌نامه‌ای برای حمایت بیشتر از «خانه‌های خلاق» میان دبیر ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منعقد شد. به گزارش ایسنا، صنایع دستی یکی از صنایع اشتغالزا و رو به رشد در فضای فعلی اقتصاد کشور است. بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه مقرر شد که حمایت‌های گسترده‌تری از راه‌اندازی خانه‌های خلاق صورت گیرد تا بستر مناسب جهت توسعه کسب‌وکارهای نو در این حوزه فراهم شود. همچنین استفاده از ظرفیت‌های موجود طرفین به منظور توسعه فناوری‌های نرم و شرکت‌های خلاق در این تفاهم‌نامه مورد توجه قرار گرفت. تخصیص فضای مناسب برای ایجاد خانه‌های خلاق، انواع خدمات مانند مشاوره، آموزش، توسعه تولید، توسعه بازار، جذب منابع مالی و سرمایه‌گذاری و … بخشی از حمایت‌های در نظر گرفته شده در توافق فوق‌الذکر است.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سیف الله فرزانه عصر چهارشنبه در نشست با کارشناسان میراث فرهنگی در زمینه رویدار ساری ۲۰۲۲ ضمن قدردانی از زحمات دکتر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، استاندار مازندران و کارشناسان گفت: برنامه ریزی برای اجرایی شدن این رویداد از سال ٩۶ شروع شد. وی با اشاره به اهمیت سازمان همکاری اقتصادی اکو در منطقه گفت: ١١ و ١٢ آبان ماه سال جاری، مازندران و رامسر میزبان وزرا و روسای رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو خواهد بود که این رویداد، فرصتی مهم برای معرفی مازندران و تبلیغات گسترده «ساری ٢٠٢٢» خواهد بود. مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: نمایشگاه جنبی در این اجلاس، با رویکرد معرفی صنایع دستی خاص مازندران و معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری از برنامه این اداره کل در این اجلاس خواهد بود. فرزانه با اشاره به وجود اشتراکات فرهنگی در بین کشورهای عضو اکو گفت: گردشگری ورزشی یکی از ظرفیت‌های متنوع و جدید است که در رویداد «ساری ٢٠٢٢» توجه ویژه‌ای به آن خواهد شد.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، ولی تیموری عصر چهارشنبه در نشست مشورتی با مدیرکل و کارشناسان مازندران در خصوص رویداد «ساری ٢٠٢٢» پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو، گفت: حضور دبیرخانه اکو در ایران و اشتراکات فرهنگی، قومی و قبیله‌ای از نکات مهم در مناسبات بین المللی در این منطقه است. معاون گردشگری کشور گفت: تفاوت‌های فرهنگی، جاذبه گردشگری ایجاد می‌کند و همچنین با معرفی محصولات و ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و صنایع دستی، می‌توان تمرکز سفر در مازندران را تنوع بخشید. وی افرود: میزبانی ایران از اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ٢٠٢١ و اجلاس کشورهای حاشیه دریای خزر، فرصت خوبی برای ورود به دو سال متوالی «پایتخت گردشگری» خواهد بود. تیموری، ضمن قدردانی از زحمات و پیگیری‌های استاندار مازندران و تیم کارشناسی برای رسیدن به این رویداد مهم، همراهی تمام دستگاه‌ها و سرعت بخشی در امور اجرایی، تبلیغاتی و برنامه ریزی برای رسیدن به نتایج مثبت و هدفمند را خواستار شد. وی ضمن ابراز خرسندی از دریافت فرصت برگزاری پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در دوسال متوالی در ایران، گفت: همراهی استان‌های استان‌های اردبیل و مازندران در این خصوص ضروری است.
مازن آنلاینمازن آنلاین17 ساعت قبل
پیام مازند - نوشهر- استاندار مازندران تاکید کرد باید با صرف بودجه حدود ۸۵ میلیارد تومانی دولت در حوزه پسماند ظرف ۲ سال آینده معضل زباله در این استان گردشگرپذیر حل شود. وی با بیان اینکه همه برای مازندران پاک تلاش کنیم و معضل زباله باید به شکل اساسی و ریشه‌ای حل شود، گفت: تحقق این مهم نیازمند همدلی، همراهی و همکاری همه جانبه مسئولان امر است. وی وعده داد با رایزنی‌های استانی و کشوری بخشی از مشکلات شهر رویان مانند ارتقای آن به بخش، موضوع سند مالکیت زمین‌های متعلق به بنیاد علوی، کمبود آب آشامیدنی حوزه روستایی، فرسودگی شبکه‌های آبرسانی شهر رویان، نوسازی تجهیزات مرکز درمانی و خدمات بهداشتی این منطقه حل شود. رویان یکی از شهرهای شهرستان ۱۳۰ هزار نفری نور در غرب مازندران است که بیش از شش دهه قدمت دارد. استاندار مازندران همچنین در پایان این جلسه از طرح آب رسانی شهر رویان، کمربندی شهرهای نور و رویان و …. بازدید کرد.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اولین فراخوان گردشگری سدهای کشور منتشر شده و بر اساس آن، فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای طرح‌های گردشگری در سد سردشت اعلام شد. در بخشی از متن این فراخوان آمده است: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران پیرو تفاهم‌نامه وزارت نیرو با وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مبنی بر «توسعه گردشگری در حاشیه مخازن سدهای بزرگ کشور»، در نظر دارد نسبت به شناسایی سرمایه‌گذار بخش خصوصی جهت توسعه صنعت گردشگری در قالب بسته طرح‌های مطالعه شده در محدوده سد و نیروگاه برق‌آبی سردشت اقدام نماید. در این فراخوان، به فرصت‌های متعدد ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در یک جغرافیای محدود شامل دهکده توریستی، پارک آبی، ورزش‌ها و تفریحات آبی، زیپ لاین و تله‌سیژ، طبیعت گردی، بوم‌گردی، کشتی تفریحی و مجموعه اقامتی و پذیرایی، به‌عنوان بسته طرح‌های مطالعه شده اشاره شده است. سد و نیروگاه سردشت، در دامنه زاگرس شمالی و در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر سردشت، در مرز استان‌های آذربایجان غربی و کردستان واقع شده است. انتهای پیام/
ایسناایسنا17 ساعت قبل
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۴۰ درصد زنان استان در حوزه مشاغل خانگی در رشته‌های مختلف فعالیت دارند. «پریسا راد»، ‌ در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ۴۰ درصد زنان استان در حوزه مشاغل خانگی در رشته‌های مختلف فعالیت دارند، افزود: برای افراد متقاضی مشاغل خانگی در قالب تسهیلات، کارت صادر شده و به اداره کل کار معرفی کرده‌ایم، ضمن اینکه اداره کار اعلام کرده که طی سال گذشته اعتبار مشاغل خانگی ۱۰۰ درصد جذب شده است. وی اظهارکرد: زنان مسئولیت‌های زیادی ازجمله خانه‌داری، همسرداری و فرزندپروری را عهده‌دار هستند و در منزل می‌توانند با امنیت خاطر کنار خانواده، در حرفه خود کار کنند. معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه‌وبویراحمد با اشاره به بازار محصولات مشاغل خانگی در استان، بیان کرد: در یاسوج یک بازارچه صنایع دستی در ۲۸ غرفه، دستاوردهای زنان هنرمند را به نمایش گذاشته، ضمن اینکه در بهمئی این بازارچه در دست اقدام است و در دیگر شهرستان‌ها بازارچه فصلی وجود دارد. به گزارش ایسنا، طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی با همکاری جهاددانشگاهی استان، اداره‌کل کار تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور زنان و خانواده استانداری در حال برگزاری است.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رئیس‌کل دادگستری استان همدان از تشکیل ستاد تألیف قلوب در استان خبر داد و گفت: این ستاد با هدف فرهنگسازی و جلوگیری از بروز خشونت بین افراد تشکیل شده است. به گزارش ایسنا، محمدرضا عدالت خواه چهارشنبه ۲۴ مهرماه در دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان همدان، اظهار کرد: هدف از تشکیل ستاد تألیف قلوب فرهنگسازی، اطلاع رسانی و جلوگیری از بروز خشونت بین افراد است و این ستاد در مراکز اجتماعی مختلف از جمله مساجد و زندان‌ها ایجاد شده است. وی بر لزوم تبیین اهمیت صلح و سازش تأکید کرد و افزود: از افراد صاحب فکر و نفوذ در اجتماع دعوت به همکاری در طرح ستاد تألیف قلوب می‌کنیم چرا که جلوگیری از بروز مشاجرات مانع تشکیل پرونده‌های قضایی است. مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان همدان نیز در سخنانی بیان کرد: نقشه جامع فرهنگی مطابق با زیست بوم استان همدان نداریم. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز در سخنانی اعلام کرد: بیش از ۷ میلیون گردشگر مذهبی در کشور داریم که گویای امنیت موجود در کشور است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
پس تعاریف در اینجا برای ما حائز اهمیت است تا بدانیم این مساله حقوقی در کدام قوانین جای می‌گیرد. وی سپس به قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان اشاره کرد و ادامه داد: در این قانون، حقوق مالکیت هنری به تفصیل آورده شده است. بیگ‌زاده در ادامه به مالکیت هنری و انواع حقوق پدیدآور اثر هنری پرداخت و خاطرنشان کرد: «مطلب دیگری که در مباحث حقوقی مورد توجه است، مالکیت هنری است. آیا مالک، شخص حقوقی است یا شخص حقیقی؟ انواع حقوق هنری چیست؟ حق مادی است یا حق معنوی؟» وی سپس به شرح و تفصیل این حقوق و ویژگی‌های آنها پرداخت. عضو هیات‎ علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در این کارگاه به موضوعات دیگری چون مقررات مربوط به آثار هنری مورد حمایت قانون‌گذار ایران، استثناهای حمایت از حق هنری، شرایط حمایت از اثر هنری، مدت‌زمان حمایت از اثر هنری، و پایان حق مالکیت هنری پرداخت.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
نخستین نشست راهنمایان گردشگری (فم تریپ) ۱۵ استان کشور به میزبانی شهرکرد برگزار شد. به گزارش ایسنا، فرجام سمیعی ۲۴ مهرماه در نخستین نشست راهنمایان گردشگری ۱۵ استان کشور به میزبانی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: استقبال از راهنمایان گردشگری یا تورلیدرها در سطح ملی و استانی، نقش مستقیمی در جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: در نخستین نشست راهنمایان گردشگری (فم تریپ) ۱۵ استان کشور به میزبانی شهرکرد، ۴۴ تورلیدر از استان‌های لرستان، تهران، مازندران، گیلان، مرکزی، کرمانشاه، کردستان، فارس، قم، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و شهرستان کاشان حضور داشتند. سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بیان کرد: توجه به حوزه گردشگری سلامت، کوهنوردی، صخره‌نوردی، ورزش‌های هیجانی مانند رفتینگ، زیپ‌لاین و بامجی‌جامپینگ از مهم‌ترین برنامه‌های در دستور کار این معاونت است. وی اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری افزایش اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و رونق اقتصادی را به دنبال دارد و وجود جاذبه‌های گردشگری بکر و دست‌نخورده گردشگری در استان موجب شده چهارمحال و بختیاری یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: ۱۶ پروژه پیشران و محرک توسعه گردشگری استان تهیه شده است. وی افزود: به‌منظور جذب سرمایه‌گذار، کتابچه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان تدوین شده است و این کتابچه در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری در مشهد مقدس ارایه شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: این اداره کل برای حمایت از سرمایه گذار بخش خصوصی حوزه گردشگری آمادگی کامل دارد. سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان نیز در این جلسه با بیان اینکه برای هر منطقه گردشگری باید یک طرح راهبردی تهیه شود، گفت: ۲۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری گردشگری در دو ماه گذشته در استان سمنان احصاء شده است. وی گفت: بخشی از این ۱۶ پروژه پیشران شامل مجموعه گردشگری بنه کوه، گرداب سمنان، اکو کمپ خوریان، مجموعه کاروانسرای آهوان، مجتمع گردشگری سمنان، اکوکمپ گردشگری کویر حاج علیقلی، مجتمع گردشگری تلخاب، اکوکمپ پارک ملی کویر، مجموعه کاروانسرای قوشه، معدن گوگرد سمنان، غار دربند و … است.
مازن آنلاینمازن آنلاین19 ساعت قبل
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران: پیام مازند - ساری - مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: مازندران در آبان ماه سال جاری میزان وزرا و روسای رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو خواهد بود. به گزارش خبرنگار مهر، سیف الله فرزانه عصر چهارشنبه در نشست با کارشناسان میراث فرهنگی در زمینه رویدار ساری ۲۰۲۲ ضمن قدردانی از زحمات دکتر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، استاندار مازندران و کارشناسان گفت: برنامه ریزی برای اجرایی شدن این رویداد از سال ٩۶ شروع شد. وی با اشاره به اهمیت سازمان همکاری اقتصادی اکو در منطقه گفت: ١١ و ١٢ آبان ماه سال جاری، مازندران و رامسر میزبان وزرا و روسای رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو خواهد بود که این رویداد، فرصتی مهم برای معرفی مازندران و تبلیغات گسترده «ساری ٢٠٢٢» خواهد بود. مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: نمایشگاه جنبی در این اجلاس، با رویکرد معرفی صنایع دستی خاص مازندران و معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری از برنامه این اداره کل در این اجلاس خواهد بود. فرزانه با اشاره به وجود اشتراکات فرهنگی در بین کشورهای عضو اکو گفت: گردشگری ورزشی یکی از ظرفیت‌های متنوع و جدید است که در رویداد «ساری ٢٠٢٢» توجه ویژه‌ای به آن خواهد شد.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
نخستین کارگاه آموزشی حقوق مالکیت هنری با عنوان «از شناخت حق هنری تا فرایندهای قضایی و قانونی» در فرهنگستان هنر برگزار شد. پس تعاریف در اینجا برای ما حائز اهمیت است تا بدانیم این مساله حقوقی در کدام قوانین جای می‌گیرد. وی سپس به قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان اشاره کرد و ادامه داد: در این قانون، حقوق مالکیت هنری به تفصیل آورده شده است. بیگ‌زاده در ادامه به مالکیت هنری و انواع حقوق پدیدآور اثر هنری پرداخت و خاطرنشان کرد: «مطلب دیگری که در مباحث حقوقی مورد توجه است، مالکیت هنری است. عضو هیات‎ علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در این کارگاه به موضوعات دیگری چون مقررات مربوط به آثار هنری مورد حمایت قانون‌گذار ایران، استثناهای حمایت از حق هنری، شرایط حمایت از اثر هنری، مدت‌زمان حمایت از اثر هنری، و پایان حق مالکیت هنری پرداخت.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا خزائلی در این باره اظهارداشت: به دنبال انجام فصل جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در مجموعه دولتخانه صفوی قزوین، آثار و بقایای حمام تاریخی متعلق به دوره صفوی در محدوده بین دبیرستان پاسداران و سالن تربیت بدنی این مجموعه نمایان شد. وی افزود: به منظور خواناسازی سازه‌های معماری و شناسایی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده مجموعه دولتخانه صفوی پیش از هرگونه اقدام مرمتی، فصل جدید کاوش‌های باستان شناسی برای کشف بقایای صفوی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور به سرپرستی نوذر حیدری و با تامین هزینه از محل اعتبارات ملی در اواخر شهریور ماه سال جاری در ضلع جنوب شرقی این مجموعه آغاز شد. وی یادآورشد: خوشبختانه بخش‌های اصلی این سازه‌ها به صورت سالم به دست آمده که عمق برخی از سازه‌ها از سطح زمین در برخی نقاط به ۳ متر هم می‌رسد. وی اظهارداشت: همچنین بقایای یک جمجمه انسان در زیر یک کف سنگفرش که تعداد ۸ دندان و بخش کوچکی از فک پائین آن باقی مانده و هیچ اثری از سایر اجزاء بدن آن وجود ندارد، از دیگر یافته‌های حاصل از این کاوش به شمار می‌رود. مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین خاطرنشان کرد: با پایان یافتن این فصل از کاوش و دست‌یابی به حجم وسیعی از اطلاعات تازه باب جدیدی در پژوهش، کاوش‌های باستان شناسی و احیاء مجموعه دولتخانه صفوی گشوده شد که امید می‌رود با تکمیل مطالعات باستان شناسی وتبدیل آن به سایت موزه امکان بازدید گردشگران از آثار و بقایای به جا مانده از دوران مختلف تاریخی در این مجموعه فراهم شود.
مازن آنلاینمازن آنلاین19 ساعت قبل
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران: پیام مازند - ساری - مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: مازندران در آبان ماه سال جاری میزان وزرا و روسای رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو خواهد بود. به گزارش خبرنگار مهر، سیف الله فرزانه عصر چهارشنبه در نشست با کارشناسان میراث فرهنگی در زمینه رویدار ساری ۲۰۲۲ ضمن قدردانی از زحمات دکتر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، استاندار مازندران و کارشناسان گفت: برنامه ریزی برای اجرایی شدن این رویداد از سال ٩۶ شروع شد. وی با اشاره به اهمیت سازمان همکاری اقتصادی اکو در منطقه گفت: ١١ و ١٢ آبان ماه سال جاری، مازندران و رامسر میزبان وزرا و روسای رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو خواهد بود که این رویداد، فرصتی مهم برای معرفی مازندران و تبلیغات گسترده «ساری ٢٠٢٢» خواهد بود. مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: نمایشگاه جنبی در این اجلاس، با رویکرد معرفی صنایع دستی خاص مازندران و معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری از برنامه این اداره کل در این اجلاس خواهد بود. فرزانه با اشاره به وجود اشتراکات فرهنگی در بین کشورهای عضو اکو گفت: گردشگری ورزشی یکی از ظرفیت‌های متنوع و جدید است که در رویداد «ساری ٢٠٢٢» توجه ویژه‌ای به آن خواهد شد.
مازن آنلاینمازن آنلاین19 ساعت قبل
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی: پیام مازند - ساری - معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رویداد «ساری ٢٠٢٢» را فرصتی مناسب در راستای جذب گردشگر و معرفی ظرفیت‌های جدید در مازندران برشمرد. به گزارش خبرنگار مهر، ولی تیموری عصر چهارشنبه در نشست مشورتی با مدیرکل و کارشناسان مازندران در خصوص رویداد «ساری ٢٠٢٢» پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو، گفت: حضور دبیرخانه اکو در ایران و اشتراکات فرهنگی، قومی و قبیله‌ای از نکات مهم در مناسبات بین المللی در این منطقه است. معاون گردشگری کشور گفت: تفاوت‌های فرهنگی، جاذبه گردشگری ایجاد می‌کند و همچنین با معرفی محصولات و ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و صنایع دستی، می‌توان تمرکز سفر در مازندران را تنوع بخشید. وی افرود: میزبانی ایران از اجلاس وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در سال ٢٠٢١ و اجلاس کشورهای حاشیه دریای خزر، فرصت خوبی برای ورود به دو سال متوالی «پایتخت گردشگری» خواهد بود. وی ضمن ابراز خرسندی از دریافت فرصت برگزاری پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در دوسال متوالی در ایران، گفت: همراهی استان‌های استان‌های اردبیل و مازندران در این خصوص ضروری است.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، بازارهای محلی گیلان که از آن به نام بازارهای هفتگی گیلان نیز نام برده می‌شود، به‌طور منظم و مستمر از دیر باز با تنوع محصولات کشاورزی، صنعتی و با توجه به فصول مختلف سال در شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاهای بزرگ و مهم گیلان برپا می‌شود. بازارهای هفتگی گیلان، پابرجاترین نوع بازارهای دوره‌ای است که بخشی از یک سنت قدیمی هستند. این بازارها مناسب‌ترین مکان برای خرید و فروش بدون واسطه و خالی گذاشتن جیب دلالان است. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت گیلان ادامه داد: ارزش محصولات لبنی و صنایع دستی هم در بازارهای محلی گیلان، به طور میانگین ۱۵ تا ۳۰ درصد زیر قیمت بازارهای ثابت و فروشگاهها است. خانزاده افزود: در بازارهای محلی، برخی فروشندگان کالاهای صنعتی مثل پارچه را خریده و در این بازارها، دست کم ۵ تا ۱۰ درصد ارزانتر از فروشگاه‌ها، عرضه می‌کنند.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به آغاز مرمت عمارت صدرزاده سیرجان گفت: این عمارت تاریخی با مشارکت شرکت صنعتی و معدنی گل گهر سیرجان به موزه صنعت سنگ آهن تغییر کاربری خواهد داد. به گزارش ایسنا، «فریدون فعالی» در تشریح جزییات مرمت عمارت صدرزاده شهرستان سیرجان اظهار کرد: پس از اتمام مرمت و احیاء عمارت تاریخی صدرزاده سیرجان، موزه صنعت سنگ آهن در این عمارت به بهره برداری می‌رسد. وی با بیان اینکه عمارت صدر زاده در سال ۱۳۹۶ توسط شرکت نظم آوران صنعت و معدن گل گهر سیرجان خریداری شد، افزود: پس از تهیه طرح مرمت و احیاء این بنای تاریخی، عملیات مرمت حفاظتی آن از ابتدای سال۱۳۹۸ آغاز شد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان خاطرنشان کرد: امید است سایر شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی استان کرمان نیز در راستای مسئولیت اجتماعی خود همکاری لازم را با این اداره کل به عمل آورند. انتهای پیام
ایسناایسنا20 ساعت قبل
فرماندار کرمانشاه گفت: کاهش آمار بیکاری به این معنی نیست که مشکل بیکاری کرمانشاه حل شده و دیگر هیچ بیکاری نداریم. رنجبر اضافه کرد: کاهش آمار بیکاری به این معنی نیست که مشکل بیکاری استان حل شده و دیگر هیچ بیکاری در استان نداریم، بلکه نشان از تلاش و تحرک خوب ایجاد شده در حوزه اشتغال در استان و شهرستان کرمانشاه به عنوان بزرگترین شهرستان استان دارد. فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه کاهش آمار بیکاری در فصل تابستان نشان از عزم جدی مدیران در جهت ایجاد اشتغال و خدمت به مردم دارد، گفت: کاهش آماری بیکاری نشان می‌دهد اگر وحدت داشته باشیم، تلاش‌ها برای کاهش آمار بیکاری به ثمر می‌نشیند. رنجبر در ادامه گفت: برای تحقق هدفگذاری کاهش سه درصدی آمار بیکاری در استان و شهرستان کرمانشاه در سال جاری نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی داریم. ضمن اینکه باید بازارهای بومی محلی صنایع دستی را برای حل مشکل اشتغال ایجاد کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی در مورد ترمیم و روکش آسفالت منطقه ۱۸، اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا ۱۴ مهر، سی ودو هزار و ۳۹۰ تن آسفالت در منطقه پخش شده است. شهردار منطقه ۱۸ از پیشرفت ۵۶ درصدی مجتمع شهربانو خبر داد و بیان کرد: این مجتمع در زمینی به مساحت ۱۴۷۸ مترمربع در دو طبقه با کاربری تجاری اداری و خدماتی درحال احداث است. آقای فیاض در مورد مهم‌ترین پروژه این منطقه، گفت: قرار است سطح مثبت یک پل روگذر ۴۵ متری کن واقع در بزرگراه ۷۶ متری شهید بروجردی تا پایان مهر به بهره‌برداری برسد. در گذشته حدود ۶ پل روگذر به بهره‌برداری رسیده که در آینده تعدادی دیگر احداث خواهد شد. شهردار منطقه ۱۸ در مورد احداث یک پارکینگ طبقاتی پارکینگ طبقاتی در محله یافت آباد، گفت: پارکینگ طبقاتی شهید باقری در دل بافت فرسوده همزمان با افتتاح پل روگذر کن کلنگ زنی می‌شود.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
شهرود امیرانتخابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، حمایت از سرمایه‌گذارانی که در استان گیلان قصد سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف گردشگری دارند را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: در صورت افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های جدید گردشگری در استان گیلان برای ۴ هزار و ۲۰۰ نفر شغل ایجاد می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از سرمایه‌گذاری معادل ۱۸ هزار میلیارد ریالی در صنعت گردشگری این استان خبر داد و عنوان کرد: ایجاد اشتغال، توسعه صنعت گردشگری، جذب سرمایه‌گذاران واقعی و توانمند و حمایت از آنان از مهم‌ترین اولویت‌های این دستگاه به شمار می‌آید. امیرانتخابی اجرای بیش از ۳۰۰ پروژه جدید گردشگری در اقصی نقاط استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: این طرح‌ها و پروژه‌های گردشگری شامل ۳۶ هتل، ۱۶ طرح مجتمع گردشگری، ۱۱ طرح هتل آپارتمان، ۱۲۶ طرح بوم گردی، ۳۴ واحد پذیرایی و سفره‌‌‌خانه سنتی و ۵۳ طرح مهمانپذیر است. وی حمایت از متقاضیان جهت راه‌اندازی طرح‌های گردشگری را از اولویت‌های مهم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان خواند و گفت: هم‌اینک در استان گیلان امکانات گردشگری و تفریحی از قبیل ۱۰۵ هتل، ۳۳ هتل آپارتمان، ۸۱ مجتمع گردشگری، ۴۹ مهمانپذیر و هزار و ۶۸۸ مسافرکاشانه وجود دارد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از وجود ۲۰ مجتمع سرگرمی و تفریحی، ۳۸ اقامتگاه بوم‌گردی، یک اسکله مسافربری و دریایی و ۲۸ اسکله گردشگری دریایی در این استان خبر داد و عنوان کرد: با توجه به موقعیت گیلان باید در جهت افزایش ظرفیت‌های گردشگری استان تلاش بیشتری انجام شود.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان اشیاء قدیمی و صنایع دستی با بیان اینکه فرصتهای طلایی در بازارهای صادراتی از دست رفته است، گفت: در تولیدات صنایع دستی تحقیق، بررسی و نوآوری وجود ندارد و خواسته‌های نسل جدید مورد توجه قرار نگرفته است. سیدمحمد عبداللهی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با بازارهای صادراتی و تولید صنایع دستی اظهار کرد: رشد قیمت مواد اولیه، افزایش دستمزد و هزینه‌های جاری تولید، قیمت تمام شده صنایع دستی را به شدت افزایش داده است. رئیس اتحادیه فروشندگان اشیاء قدیمی و صنایع دستی معتقد است برای رفع بسیاری از مشکلات پیش روی تولید و صادرات صنایع دستی، دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط باید اقدامات لازم را انجام دهند. رئیس اتحادیه فروشندگان اشیاء قدیمی و صنایع دستی خاطرنشان کرد: در تولید صنایع دستی باید ارتقا کیفیت و کمیت در نظر گرفته شود که در مسیر این مهم، استفاده از مواد اولیه با کیفیت جایگاه با اهمیتی دارد، از این رو دانشگاه باید برای ارتقا کیفیت مواد اولیه در کنار تولیدکنندگان قرار گیرد. وی یکی از دلایل عمر کوتاه صادرات صنایع دستی در بازارهای هدف را عدم بررسی بازارها بیان کرد و گفت: باید در راستای صادرات پایدار در تعرفه‌های گمرکی، ارائه خدمات مناسب به تجار و تعامل با تجار دیگر کشورها بازنگری صورت گیرد.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری اردبیل گفت: توانمندسازی افراد و ایجاد اشتغال پایدار از راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده‌ها است. به گزارش ایسنا، ابعاد اجرای طرح «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار» مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در جلسه مشاوران بانوان دستگاه‌های اجرایی شهرستان اردبیل در فرمانداری مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری اردبیل اظهار کرد: توانمندسازی افراد و ایجاد اشتغال پایدار از راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده‌ها است. وی مهارت، آموزش و اشتغال را از دغدغه‌های زنان سرپرست خانوار عنوان و تصریح کرد: مهمترین دغدغه فکری زنان سرپرست خانوار تأمین هزینه‌های زندگی است که با توانمندسازی و ایجاد اشتغال می‌توان از آنها حمایت کرد. مهران محمدی با بیان اینکه این طرح راهی برای مهارت‌‌افزایی برای ورود به چرخه اشتغال است، یادآور شد: خروجی این طرح، تولید محصول با بهره‌گیری از هدایت، آموزش و مشاوره‌های مناسب توسط زنان سرپرست خانوار خواهد بود.

به انتهای لیست رسیدید