طالبان

طالبان

ایرناایرنا1 روز قبل
رسانه‌های پاکستان پنجشنبه شب این اظهارات را به نقل از مصاحبه «عمران خان» با شبکه آلمانی «دیوچه وله» در اسلام آباد عنوان کردند. نخست وزیر پاکستان با اشاره به اوضاع خاورمیانه و نقش اسلام آباد برای کمک به تنش‌زدایی گفت: منطقه دیگر تحمل جنگ و درگیری جدیدی را ندارد. وی تأکید کرد: پاکستان و جمهوری اسلامی ایران همواره از روابط بسیار خوبی برخوردار هستند و مصمم به جلوگیری از هرگونه تنش میان کشورها در منطقه هستیم. وی ابراز امیدواری کرد که صلح دائمی در افغانستان با مشارکت و همکاری دولت کابل، طالبان و آمریکا احیا شود. در حالی که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشمیر یک منطقه مورد مناقشه میان پاکستان و هند است.
ایرناایرنا1 روز قبل
با جرات می‌توان گفت که در داخل کشور نباید به دنبال دشمن گشت، بلکه دشمن در خارج از مرزها است و باید روی آن متمرکز شد. دشمنی با مردم ایران، راهبرد آمریکا است و فرقی ندارد که چه حزبی، در این کشور قدرت را در اختیار داشته باشد. دشمن اصلی آمریکا است و نمی‌توان از سویی مردم ایران و از سوی دیگر نیروهای امنیتی و نظامی را دشمن تلقی کرد. نامحرم دانستن مردم و پنهانکاری و ارائه اطلاعات خلاف واقع، بدترین ضربه را به وحدت ملی و اعتماد عمومی زده و مردم را در مقابل ارگان­های حاکمیتی قرار می‌دهد. متاسفانه امروز افراد و مراکزی در زمین دشمن اصلی (رژیم تروریستی آمریکا) بازی می‌کنند که ادعای مبارزه با آمریکا را هم دارند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی افزود: طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان اعلام آمادگی کرده است که این اقدام پیشرفتی در مسیر توافق صلح است. قریشی گفت که افغانستان، پاکستان و منطقه به فضای امن و باثبات نیاز دارد و ما خوشحالیم که مسئولیت خود را در روند صلح به درستی انجام داده‌ایم. وزیرخارجه پاکستان ابراز امیدواری کرد که در نتیجه تامین امنیت در منطقه، مردم افغانستان و پاکستان نیز نفع ببرند. چندی قبل زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان پس از دهمین دور مذاکرات قطر از طالبان خواسته بود تا خشونت‌ها در افغانستان را کاهش دهد که این اظهارات با واکنش دولت افغانستان روبرو شد. صدیقی در توئیتی نوشت: طرح دولت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، تامین آتش‌بس است.

:: کابل- تاکید مردم افغان برخروج آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کابل، افزایش نا امنی، کشتار ده‌ها هزار غیرنظامی، تاراج منابع زیرزمینی، گسترش کشت و تولید مواد مخدر و نیز ترویج فساد مالی از مهمترین پیامد‌های حضور آمریکا در افغانستان است. مردم افغانستان با اشاره به پیامد‌های شوم حضور آمریکا در دو دهه اخیر، خواستار خروج بی قید و شرط آمریکایی‌ها از کشورشان هستند. ازسال دوهزارویک میلادی تاکنون صد‌ها هزار نظامی آمریکایی درافغانستان حضور یافته و به کشورشان بازگشته‌اند، کارشناسان افغان نیز معتقدند: تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان در دو دهه اخیر هیچ وقت مشخص نبوده چرا که هیچ نظارتی بر رفت و آمد این نیرو‌ها وجود نداشته است. آمریکا نیز پس از حدود دو دهه حضور نظامی در افغانستان اکنون در باتلاق این کشور گیر افتاده و به دنبال رهایی از این باتلاق است، به همین دلیل دور تازه‌ای از مذاکرات خود را با طالبان در قطر ازسرگرفته است، اما طالبان نیز به چیزی جز خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان راضی نیست.
ایسناایسنا1 روز قبل
مقام‌های مطلع طالبان امروز (پنجشنبه) گفتند، طالبان سندی را به نماینده ایالات متحده ارائه کرده‌اند که پیشنهاد آن‌ها برای آتش‌بس موقت در افغانستان را که بین هفت تا ۱۰ روز خواهد بود، مشخص می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به گفته منابع مطلع در طالبان، این پیشنهاد آتش‌بس شامگاه چهارشنبه در قطر تحویل زلمای خلیل زاد، فرستاده آمریکا برای مذاکرات با این شبه‌نظامیان شد. خلیلزاد مدت‌هاست به دنبال برقراری آتش‌بس است اما هنوز مشخص نیست که با این پیشنهاد طالبان گفت‌وگوهای آن‌ها با آمریکا که هدفش عقد توافق صلح بود، دوباره از سر گرفته شود. یک مقام طالبان گفت بی‌اعتمادی از مدت‌ها قبل در مذاکرات ایالات متحده و طالبان مشخص بود و شبه‌نظامیان هم نسبت به ارائه آتش‌بس دائمی‌تر بدون اینکه نخست نیروهای آمریکایی خارج شوند، تردید داشتند. این مقام مطلع طالبان که خواست نامش فاش نشود، گفت تفکری در میان رده‌های طالبان وجود دارد مبنی بر اینکه سازماندهی مجدد شبه‌نظامیان پس از توقف درگیری‌ها دشوار خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، هفت پلیس افغان براثر حمله طالبان به یک پاسگاه پلیس در استان قندوز در شمال شرق افغانستان کشته شدند. ژنرال «عبدالرشید بشیر» فرمانده پلیس استان قندوز امروز اعلام کرد: افراد طالبان به یک پاسگاه پلیس در شهرستان «خان آباد» استان قندوز حمله کردند و هفت پلیس را کشتند. وی افزود: دراین درگیری ۱۰ نفر از اعضای طالبان نیز کشته و زخمی شدند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، به حمایت واشنگتن از افراد جنگ سالار و مقامات فاسد در افغانستان اذعان کرد. وی اظهار داشت که آمریکا با حمایت از این افراد در افغانستان، اهداف راهبردی خود را تضعیف کرده و ناخواسته سبب تقویت طالبان شده است. همچنین «فرانک واگل» از بنیانگذاران سازمان «شفافیت بین‌الملل» در نشستی اعلام کرده بود که فقدان حاکمیت قانون و فساد اداری از عوامل اساسی بحران در افغانستان است. وی اظهار داشت که اخاذی در نهادهای قضایی، پلیس و سطوح مختلف دولت افغانستان سبب افزایش حمایت مردم از طالبان شده است. به گفته واگل، به دلیل وجود فساد اداری در دولت افغانستان وعده طالبان برای تامین عدالت اجتماعی در این کشور سبب شده تا مردم از آنها حمایت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پنج کارمند شرکت دولتی برق افغانستان براثر انفجار ظهر امروز در استان زابل درجنوب شرق این کشور کشته شدند. ، «گل اسلام سیال» سخنگوی استانداری زابل اعلام کرد: براثر وقوع انفجار درمسیر خودروی کارمندان شرکت برق دولتی افغانستان (برشنا) که در نزدیکی شهر «قلات» مرکز استان زابل به وقوع پیوست، پنج کارمند این شرکت کشته شدند و یکی از آنها زخمی شد. این نخستین بار است که کارمندان شرکت برق دولتی در استان زابل افغانستان هدف انفجار قرار می‌گیرند. خبر دیگر اینکه دو نیروی ارتش افغانستان براثر انفجار امروز درشهر قندهار در جنوب این کشور زخمی شدند. همچنین منابع امنیتی در قندهار اعلام کردند: نیروهای پلیس از وقوع ۹ انفجار در این استان جلوگیری کردند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مقامات محلی در ولایت قندوز گفته‌اند که طالبان پس از حمله به یک پاسگاه در شهرستان «خان آباد» این ولایت، تجهیزات نظامی را نیز با خود برده‌اند. «انعام الدین رحمانی» سخنگوی پلیس قندوز نیز به «آوا» گفته است که طالبان نیمه شب به یک پاسگاه در شهرستان خان آباد حمله کردند اما پس از دو ساعت درگیری و رسیدن نیروی کمکی، آنها عقب نشینی کردند. از سوی دیگر برخی منابع نیز گفته‌اند که در حمله طالبان ۲ افسر و ۱۰ نیروی پلیس افغان در حمله طالبان کشته شده‌اند. یفتلی گفته بود که در این حمله ۱۰ نیروی امنیت ملی، یک پلیس محلی و یک نظامی ارتش کشته شدند. حملات طالبان در حالی ادامه دارد که آمریکا و دولت افغانستان از این گروه درخواست کاهش خشونت و آتش‌بس کرده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، منابعی اعلام کردند که «ملا هبت الله» رهبر طالبان تاکید کرده است که در برابر کاهش خشونت ۷ روزه باید آمریکا پس از امضای توافقنامه صلح، نیروهای خارجی را از افغانستان خارج کند. طلوع به نقل از منابعی نوشت: رهبر طالبان کاهش درگیری‌ها در شهرهای مهم افغانستان را هنگامی عملی دانسته است که آمریکا در پی امضای توافقنامه صلح، نیروهای خارجی از این کشور را خارج کند. منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که کاهش خشونت‌ها به این معنا است که طالبان به شهرها حمله نمی‌کنند، حمله‌های انتحاری انجام نمی‌دهند و نیز بزرگراه‌های افغانستان را مسدود نمی‌کنند. «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در دهلی‌نو گفت که «آتش‌بس روند صلح پایدار را در افغانستان سرعت می‌بخشد؛ زیرا مردم این کشور با جدیت ‌خواستار آن هستند». با این حال، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفته است که طالبان پذیرفته‌اند که در صورت امضای توافقنامه صلح با آمریکا، یک آتش‌بس ابتدایی را با دولت افغانستان نیز بپذیرند.
ایلناایلنا1 روز قبل
طالبان به نماینده آمریکا در امور افغانستان پیشنهاد آتش‌بس ارائه کرده است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، طالبان مدرکی را در اختیار نماینده آمریکا در امور افغانستان قرار داده است که در آن تلاش‌شان برای ارائه آتش‌بسی هفت الی ۱۰ روزه در این کشور مشخص شده است. این خبر را مقام‌های آگاه امروز -‌پنج‌شنبه- گزارش داده‌اند. این پیشنهاد آتش‌بس شامگاه گذشته در قطر به «زلمای خلیل‌زاد»، نماینده آمریکا در امور افغانستان، ارائه شده است. مشخص نیست که آیا این پیشنهاد برای آغاز دوباره مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان کافی باشد یا نه.
فارسفارس1 روز قبل
وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد که افغانستان و پاکستان هر دو به صلح نیاز داشته و طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان آماده هستند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه پاکستان، امروز پنجشنبه (۲۶ دی) در یک پیام ویدئویی تاکید کرد که افغانستان و پاکستان به ثبات نیاز دارند و پیشرفت خوبی در این زمینه حاصل شده است چراکه طالبان نشان می‌دهند که برای کاهش خشونت آماده هستند. شاه محمود قریشی در این پیام ویدئویی گفت: مذاکرات میان آمریکا و طالبان ادامه یافته و پاکستان خواهان پیشرفت به سمت صلح است زیرا هر دو کشور به صلح نیاز دارند. وی افزود: پاکستان نقش خود را بازی کرده و امیدوار است که کل منطقه به دنبال صلح باشد. روز گذشته برخی منابع از موافقت «ملاهبت‌الله آخوند زاده» رهبر طالبان با کاهش یک هفته‌ای خشونت در افغانستان به شرط امضای توافق صلح خبر دادند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، منابعی اعلام کردند که «ملا هبت الله» رهبر طالبان تاکید کرده است که در برابر کاهش خشونت ۷ روزه باید آمریکا پس از امضای توافقنامه صلح، نیروهای خارجی را از افغانستان خارج کند. طلوع به نقل از منابعی نوشت: رهبر طالبان کاهش درگیری‌ها در شهرهای مهم افغانستان را هنگامی عملی دانسته است که آمریکا در پی امضای توافقنامه صلح، نیروهای خارجی از این کشور را خارج کند. منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که کاهش خشونت‌ها به این معنا است که طالبان به شهرها حمله نمی‌کنند، حمله‌های انتحاری انجام نمی‌دهند و نیز بزرگراه‌های افغانستان را مسدود نمی‌کنند. «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در دهلی‌نو گفت که «آتش‌بس روند صلح پایدار را در افغانستان سرعت می‌بخشد؛ زیرا مردم این کشور با جدیت ‌خواستار آن هستند». با این حال، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفته است که طالبان پذیرفته‌اند که در صورت امضای توافقنامه صلح با آمریکا، یک آتش‌بس ابتدایی را با دولت افغانستان نیز بپذیرند.
ایرناایرنا1 روز قبل
رسانه‌های پاکستانی به نقل از اظهارات امروز «شاه محمود قریشی» که هم اکنون برای انجام سفر رسمی در آمریکا بسر می‌برد، افزودند: طالبان آمادگی خود را برای کاهش خشونت‌ها اعلام کرده و این خواسته‌ای بود که پیشتر از جانب دیگر طرف‌های فرآیند صلح افغانستان اعلام شده بود. قریشی که قرار است طی امروز و فردا با وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی دولت ترامپ دیدار کند، گفت: کاهش خشونت‌ها در افغانستان گامی بلند در مسیر پیمان صلح در این کشور خواهد بود. وی با اشاره به آنچه که تداوم تلاش‌های پاکستان برای تسهیل در مسیر فرآیند صلح افغانستان خواند، افزود: صلح در منطقه، خواسته پاکستان است زیرا تنها با صلح منافع افغانستان و مردم پاکستان تامین می‌شود. وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: قریشی امروز و فردا دیدارهای مهمی با مقامات آمریکایی از جمله «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه و «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی ترامپ در واشنگتن خواهد داشت. ناظران سیاسی در پاکستان می‌گویند: افغانستان برای اسلام آباد از حساسیت خاصی برخوردار است و تحولات اخیر در خصوص فرآیند صلح و همزمان حوادث خاورمیانه نگرانی‌های جدی را میان مقام‌های پاکستان مبنی بر تبعات سنگین تنش‌ها در خاورمیانه بر مسئله افغانستان به وجود آورده است.
ایرناایرنا1 روز قبل
وی افزود: تحولات اخیر در همسایگی افغانستان حکایت از آن دارد که باید برای کاهش تنش‌ها در منطقه و مسوولیت پذیری هرچه بیشتر تلاش کرد. محب در ارتباط با مذاکرات صلح با طالبان گفت: افغانستان اکنون به دنبال برقراری صلح و خواهان ایجاد فرصت‌های اقتصادی فراتر از مرزهای خود است. دولت و نیروهای امنیتی افغانستان در مبارزه با گروه‌های تروریستی مانند داعش بسیار موفق بوده‌اند. وی با بیان اینکه دولت افغانستان برای پایان خشونت‌ها، گفت وگوهای صلح را مورد تائید قرار داده افزود: ما آتش بس را به عنوان اصل لازم برای ایجاد یک فضای مثبت و سازنده برای انجام مذاکرات تاکید می‌کنیم. کابل علاقه مند به مذاکره مستقیم با طالبان است اما اگر آنها به این درخواست دولت و ملت افغانستان پاسخ ندهند، این گروه باید عواقب این تصمیم را بپذیرند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
با این حال، نکته ویژه‌ای در مورد اقدام خونین آمریکا علیه ایران وجود دارد. آمریکا درگیر یک عقده روحی خطرناک در رابطه با ایران است که حدودا ۴۰ سال قدمت دارد و اخیرا دو کشور را در آستانه جنگ با یکدیگر قرار داده است. تمرکز افراطی آمریکا بر ایران، ریشه در وقوع انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) دارد. آنچه که اغلب افکار عمومی آمریکا و نخبگان سیاسی این کشور درک نمی‌کنند این نکته است که ایالات متحده آمریکا، در مقایسه با ایران، به مراتب جنایات بیشتری را بر علیه این کشور (ایران) مرتکب شده است. اول از همه، در سال ۱۹۵۳، آمریکا و انگلستان دولت دموکراتیک ایران به نخست وزیری محمد مصدق را سرنگون کردند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
این روزها در کابل و در کل افغانستان علاوه بر انفجارهای متعدد طالبان و داعش و نیروهای کوهستانی آن‌ها، سرما نیز پی در پی از مردم تلفات می‌گیرد. محمد حسین جعفریان/این روزها در کابل و در کل افغانستان علاوه بر انفجارهای متعدد طالبان و داعش و نیروهای کوهستانی آن‌ها، سرما نیز پی در پی از مردم تلفات می‌گیرد. آنچه اکنون مهم است رأی نهایی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات است. نظر به نزدیک بودن آرا و پیروزی بسیار شکننده آقای غنی، حتی جابه‌جایی چند هزار رأی می‌تواند کل نتایج را تغییر داده و انتخابات را به دور دوم ببرد. بی‌شک این انتخابات پیامدهای بی‌سابقه و غیرقابل پیش‌بینی را با خود خواهد داشت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دفتر مطبوعاتی والی هرات در بیانیه‌ای اعلام کرد ژنرال میلر فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در دیدار با «عبدالقیوم رحیمی» والی هرات به راه اندازی عملیات نظامی علیه طالبان تاکید کرده است. بر اساس این بیانیه، میلر در دیدار با رحیمی درباره تقویت نیروهای امنیتی افغان نیز گفت‌وگو کرده است. والی هرات نیز ضمن درخواست افزایش حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان اظهار داشت توانایی‌ نیروهای امنیتی افغان برای سرکوب طالبان افزایش یافته است. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که سرنوشت دهمین دور از مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر با ابهام روبرو است. دیلی تایمز پاکستان هفته جاری خبر داد که آمریکا از طالبان خواسته تا خشونت‌ها را کاهش دهند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
عمران خان، نخست وزیر پاکستان تصمیم گرفت میان تهران و واشنگتن میانجی‌گری کند و به بجوا دستور داد تا به ایران سفری داشته باشد. قابل درک است که حتی دولت افغانستان نیز به سرعت ظرفیت‌های خود برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا را به کار گرفت. او همچنین اضافه کرده است: برخی از عناصر سودجو که منتظر چنین لحظه‌ای هستند، ممکن است سعی داشته باشند تا روند صلح افغانستان را مختل کنند. سوم، در صورت وقوع جنگ یا تنش در ایران، ممکن است سیلی از پناهندگان از ایران وارد استان نسبتا بی ثبات بلوچستان پاکستان شوند. بنابراین، کاهش تنش فعلی بین آمریکا و ایران بسیار به نفع پاکستان است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با بیان اینکه شهید سلیمانی یک پدیده بود بیان کرد: سردار سلیمانی به‌لحاظ خصوصیات فردی و اجتماعی دارای ویژگی‌های ممتازی بود که با بسیاری از آیات قرآن کریم مطابقت داشت. رمضانی یکی از ویژگی‌های برجسته سردار سلیمانی را اخلاص دانست و ابراز داشت: خداوند اخلاص را به بندگانی اعطا می‌کند که دوستشان داشته باشد و کسی که از این نعمت برخوردار است چشمه‌های حکمت بر دل و جان او جاری می‌شود. دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) خط قرمز سردار سلیمانی را انقلاب عنوان کرد و بیان داشت: تنها شخصی همچون سردار سلیمانی می‌تواند فرمانده جبهه مقاومت باشد و فهم ایشان به جایگاه نظام در عرصه بین‌الملل بسیار عمیق بود و خود را از فداییان اسلام می‌دانست. عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه سردار سلیمانی با همرزم خود شهید ابومهدی در خاک عراق به شهادت رسید خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی با دستور محور شرارت در دنیا به شهادت رسید زیرا او نماد مقاومت در عرصه بین‌الملل بود. عضو مجلس خبرگان رهبری سردار سلیمانی را نماد امنیت در عرصه بین‌الملل خواند و گفت: مقام معظم رهبری به‌عنوان یک فقیه و مجتهد در گذشته سردار سلیمانی را تحسین می‌کردند اما امروزه به ایشان تعظیم می‌کنند زیرا این شهید مجاهد اهل عمل بود و قطعا اگر شخصیتی همچون حاج قاسم در گذشته بود کسی جرأت جسارت به حضرت زهرا (س) را نداشت.
فارسفارس1 روز قبل
قرار بود در مورد ترانزیت محموله‌های نظامی برای نظامیان آمریکایی در افغانستان و امکان استقرار زیرساخت‌های نظامی آمریکایی در منطقه بحث شود. سفر به تاجیکستان «الیس ولز» نماینده شناخته شده وزارت امور خارجه آمریکا در منطقه آسیای مرکزی می‌باشد. دلیل تغییراتدر چارچوب سفر ولز به تاجیکستان آمریکا از مذاکره با دولت‌های منطقه از موضع قدرت دوری کرد. نگرانی واشنگتن از نقش غالب مسکو در منطقهبا این حال، در گزارش ستاد مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی از توانایی‌های محدود نظامی این کشور در آسیای مرکزی و نقش غالب «مسکو» ابراز نگرانی شده است. وزارت امور خارجه ممکن است انتظار داشته باشد که دیپلمات‌ها و کارشناسان منطقه آسیای مرکزی درک خوبی از وضعیت دشواری که آمریکا دچار شده، نداشته باشند و مانور در آنجا در برابر مناطق دیگر آسان‌تر و «ارزانتر» خواهد بود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشاداره ملی مبارزه با حوادث افغانستان اعلام کرد که به دلیل شرایط بد آب و هوایی در این کشور از روز یکشنبه تاکنون دستکم ۳۹ نفر جان خود را دست دادند. اخبار بین الملل - این وزارتخانه افزود که در این چهار روز به دلیل بارش شدید برف، سیلاب و نیز رانش زمین حدود ۳۰۰ خانه آسیب دیده‌اند. در روز دوشنبه نیز دمای هوای کابل به منفی ۱۵ درجه سانتیگراد کاهش یافت و مردم برای رفت و آمد در جاده‌های پوشیده در برف دچار مشکل بودند. براساس این گزارش، مقامات برای بازکردن راه‌های مواصلاتی و بزرگراه‌ها که به دلیل بارش شدید برف و بهمن مسدود شده تلاش می‌کنند و بالگردهای نظامی در حال تخلیه مردم هستند. بارش شدید برف در حالی جریان دارد که به گفته «سید حسین عالمی بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در افغانستان به دلیل جنگ و حوادث طبیعی از خانه‌های خود آواره هستند و دستکم ۹۵ هزار خانوار آسیب‌پذیر محسوب می‌شوند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، گروه طالبان از کشته شدن حداقل ۷ سرباز نیروهای نظامی افغانستان در جریان حملات اخیر در مناطق مختلف افغانستان خبر دادند. این خبر را وبگاه مجاهدین که اخبار مرتبط با گروه طالبان را منتشر می‌کند، اعلام کرده است. براساس این خبر، حداقل ۲ سرباز در منطقه «چمتال» واقع در ولایت بلخ کشته شدند و ۲ سرباز دیگر نیز دوشنبه شب به دنبال حمله طالبان در منطقه «چاربولک» واقع در همان ولایت بلخ کشته شده‌اند. روز سه شنبه نیز یک سرباز دیگر در همین منطقه کشته شده است. طالبان همچنین اعلام کرده‌اند که ۲ سرباز دیگر نیروهای دولتی نیز در روز سه شنبه در همان مناطق شمالی ولایت بلخ کشته شده‌اند.
ایرناایرنا2 روز قبل
اما این بیانیه رسمی نگرانی‌های بزرگ و همچنین هزینه‌ بالایی که ازبکستان درصورت رویارویی نظامی ایران و آمریکا متحمل می‌شد را پنهان کرد. ایران بهترین مسیر برای کشور محصور در خشکی ازبکستان به منظور دسترسی به بازارهای جهانی است و مسیرهای ایران به ازبکستان اجازه می‌دهد که مسیرهای حمل و نقلی خود را متنوع بسازد. در این دستور برخی مسیرها از جمله کریدور ازبکستان – ترکمنستان – ایران – عمان و کریدور چین – قرقیزستان – ازبکستان و همچنین کریدورهای از مسیر افغانستان (ترانس‌افغان) بطور مشخص مورد تاکید قرار گرفته بود. ایران نقش برجسته‌ای در فهرست مسیرهای حمل و نقلی آینده دارد و نقطه ورودی به بنادر دریایی است. هر ساله در حدود ۴۰ هزار کامیون از ازبکستان و از مسیر ترکمنستان به بندرعباس ایران آمد و شد می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از کابل، سازمان دیده بان حقوق بشر امروز در تازه‌ترین گزارش خود که وضعیت جنگ و ناامنی را در ۱۰۰ کشور جهان ارزیابی کرده است، اعلام کرد: در ۶ ماه نخست سال گذشته میلادی، شمار تلفات غیرنظامیان افغان براثر حملات نظامیان آمریکایی و افغان بیشتر از آمار تلفات غیرنظامیان براثر حملات طالبان بود. سازمان دیده بان حقوق بشر بدون اشاره به آمار تلفات غیرنظامیان افغان افزود: نیرو‌های ویژه امنیتی افغان که در حمایت سازمان سیا قرار دارند، مرتکب خودسری‌های متعددی شده و غیرنظامیان زیادی را کشته‌اند. این سازمان، کشتن ۱۱ عضو یک خانواده در استان پکتیا را نمونه‌ای از کشتار غیرنظامیان در حملات نیرو‌های ویژه افغان اعلام کرده است. همچنین حدود ۴ ماه قبل نظامیان آمریکایی، کشاورزان افغان را در استان ننگرهار هنگام جمع آوری محصولات «چلغوزه» هدف حملات هوایی قرار دادند که براثر آن چهل و پنج غیرنظامی کشته شدند. چند روز قبل نیز نظامیان آمریکایی منطقه‌ای از شهرستان «شیندند» استان هرات را بمباران کردند که براثر آن بیش از چهل غیرنظامی جان خود را از دست دادند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت: اعتمادسازی برای صلح و اظهار نیت صادقانه طرف مقابل برای صلح یک ضرورت اساسی است. وی افزود: آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به مالکیت افغان‌ها با محوریت دولت افغانستان و نیز اعلام آتش‌بس عمومی و سراسری، سه ضرورت جدی برای اعتمادسازی و سه نقطه بزرگ و کلیدی برای موفقیت پروسه صلح است. براساس بیانیه منتشر شده توسط دفتر رسانه‌ای دانش، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان تاکید می‌کند که بدون این سه اصل نه اعتمادی به وجود می‌آید و نه برای یک صلح پایدار می‌توان امیدی داشت. «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز امروز در نشست امنیتی «رایزینا» تصریح کرد که آتش‌بس تسریع کننده صلح پایدار است اما طالبان در رابطه با صلح جدی نیستند. این در حالی است که باوجود تاکید دولت افغانستان برای درج آتش‌بس به عنوان بخشی از توافق آمریکا با طالبان، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که در این توافقنامه هیچ چیز جدید وارد نشده است.
فارسفارس2 روز قبل
محب، در بخش دیگر از سخنانش بر همکاری کشورهای منطقه برای کاهش خشونت‌ها و تأمین صلح در افغانستان تأکید کرد و گفت: در این زمان دشوار برای جامعه جهانی، افغانستان فرصت کمیاب برای اقدام مشترک پیش آمده است. ما به عنوان دولت در خط مقدم جنگ با تروریسم، موفقیت ما یک پیروزی مشترک جهانی را به وجود می‌آورد. وی ادامه داد: مردم و دولت افغانستان برای شرکت و دخیل‌شدن در مذاکرات صلح آماده هستند. اما اگر آن‌ها از پاسخ دادن به این فراخوان امتناع می‌ورزید، آماده مواجه به نیروی عمومی ملت افغانستان باشد. مشاور امنیت ملی افغانستان، همچنین بر کاهش تنش‌ها میان آمریکا و ایران تأکید کرد و گفت: حوادث هفته‌های اخیر از جامعه جهانی می‌طلبد که اصول تنش‌زدایی، حل مسالمت آمیز منازعه، همسایگی و دولتداری مسؤول را به رسمیت شناخته و به آن متعهد باشند.
ایسناایسنا2 روز قبل
دیده‌بان حقوق بشر در گزارش جهانی ۲۰۲۰ خود اظهار کرد، حملات همه طرف‌ها در درگیری مسلحانه افغانستان در سال ۲۰۱۹ تلفات مخربی در میان غیرنظامیان داشته است. پاتریشیا گاسمن، معاون مدیر بخش آسیا در دیده‌بان حقوق بشر اظهار کرد، همه طرف‌های درگیری افغانستان نسبت به قوانین جنگی بی‌توجهی نشان داده‌اند و آسیب قابل توجهی را به غیرنظامیان وارد کرده‌اند. با وجود مذاکرات صلح در سال ۲۰۲۰ زندگی مردم عادی افغان به پایبندی طرف‌ها به حفاظت از غیرنظامیان و رعایت حقوق بشر بستگی خواهد داشت. دولت افغانستان در کاهش شکنجه در برخی تاسیسات بازداشتی پیشرفت داشته اما نیروهای امنیتی و شخصیت‌های سیاسی را برای سوء استفاده‌ از حقوق بشر از جمله تعرض جنسی مواخذه نکرده است. اتهاماتی مبنی بر تقلب گسترده نیز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ افغانستان را تحت تاثیر قرار داد و با گذشت دو ماه از این انتخابات، نتایج آن هنوز اعلام نشده است.
ایلناایلنا2 روز قبل
دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد که درگیری‌های نظامی در افغانستان طی سال ۲۰۱۹ «خسارات ویرانگری» بر غیرنظامیان داشته است. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی طلوع نیوز، دیده‌بان حقوق بشر روز گذشته -‌سه‌شنبه- گزارش داد که درگیری‌های نظامی در افغانستان طی سال ۲۰۱۹ «خسارت‌های ویرانگری» بر غیرنظامیان داشته است. در این گزارش آمده است که این اولین‌بار است که شمار تلفات ناشی از عملیات نیروهای آمریکایی و دولت افغانستان از تلفات حملات طالبان بالاتر است. این دیده‌بان دلیل این امر را افزایش چشمگیر حملات هوایی آمریکا اعلام کرد. در این گزارش همچنین آمده است: «طالبان دست به حملات گسترده‌ای زد، به‌ویژه پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه سپتامبر.

به انتهای لیست رسیدید