عادل عبدالمهدی

عادل عبدالمهدی

ایلناایلنا1 ساعت قبل
فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که در برخی از رستوران‌های شهر بغداد که شاهد تظاهرات‌های ضد دولتی است، توسط افراد ناشناس مواد منفجره دست‌ساز تولید می‌شود. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، سرلشکر «عبد الکریم خلف» سخنگوی نظامی «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق طی نشست خبری اعلام کرد که در برخی از رستوران‌های شهر بغداد که شاهد تظاهرات‌های ضد دولتی است، توسط افراد ناشناس، مواد منفجره دست‌ساز تولید می‌شود. خلف با بیان اینکه این مواد منفجره قادر است به ساختمان‌های مورد هدف و افراد در داخل آنها آسیب برساند، تصریح کرد که معترضانی که در جریان تظاهرات با استفاده از کوکتل مولوتف به نیروهای امنیتی حمله می‌کنند نیز بازداشت خواهند شد. وی همچنین برخی ادعاها مبنی بر پرتاب گاز سمی به سوی معترضان را تکذیب کرد.
ایمناایمنا3 ساعت قبل
ترامپ به خاطر میدان‌های نفتی نیروهای آمریکایی را در سوریه نگاه داشت. تداوم تظاهرات‌ها در پایتخت و استان‌های جنوبی عراقعبدالکریم خلف، سخنگوی نظامی عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از اقدام گروهی که آنها را «متواری» توصیف کرد، برای منفجر کردن یکی از برج‌های مراقبت در شرق بغداد خبر داد. این منبع تصریح کرد، تظاهرکنندگان دیگری نیز مسیر منتهی به میدان نفتی البزرکان را بستند و نیروهای امنیتی مداخله‌ای برای گشودن مسیر نکردند. کمیته حقوق بشر در پارلمان عراق نیز روز یکشنبه آمار قربانیان اعتراضات در عراق را از ابتدای اکتبر ۳۱۹ تن اعلام کرد. گفته می‌شود نیروهای امنیتی میدان البحریه در مرکز بصره را محاصره و نیروهایی را مستقر کرده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 ساعت قبل
هشدار نسبت به بمب‌گذاری در نزدیکی میدان محل تظاهرات‌ها در بغدادسخنگوی عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق نسبت به اقدام طرف‌های ناشناس به ساخت چیزهایی شبیه مواد منفجره در نزدیکی میدان التحریر هشدار داد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
یک مقام عراقی نسبت به اقدام طرف‌های ناشناس به ساخت چیزهایی شبیه مواد منفجره در نزدیکی میدان التحریر هشدار داد. به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، سخنگوی عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق تصریح کرد، طرف‌های ناشناسی اقدام به ساخت چیزهایی شبیه مواد منفجره در ساختمانی در نزدیکی میدان التحریر در مرکز بغداد می‌کنند. میدان التحریر از روزها قبل کانون تظاهرات معترضان عراقی است. انتهای پیام
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
با وجود تحرکات مشکوکی که در برخی شهرهای عراق وجود دارد، اما به نظر می‌رسد فضای کلی تحولات عراق به سمت ثبات و آرامش سیاسی پیش می‌رود. کاهش حقوق مسئولان و مقامات ارشد عراق از جمله تصمیمات گرفته شده در راستای اصلاحات اعلام شده است. کمیته موقت برای پیشنهادهای تعدیل قانون اساسی، پنجم ماه جاری از ادامه حرکت در مسیر تعدیل قانون اساسی بر اساس برنامه زمان بندی مشخص خبر داد و اعلام کرد یک پایگاه اینترنتی ایجاد شده تا نظرات و دیدگاه‌های تمام طیف‌های جامعه عراق از جمله نمایندگان تظاهرات کنندگان درباره تعدیل قانون اساسی دریافت شود. ریاست پارلمان عراق از سازمان‌های جامعه مدنی خواسته است در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی شرکت کند. یک منبع پارلمانی در این باره گفت ریاست پارلمان، سازمان‌های جامعه مدنی را به اعزام نمایندگانشان برای مشارکت در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی دعوت کرده است.
برترین‌هابرترین‌ها7 ساعت قبل
یک مقام عراقی نسبت به اقدام طرف‌های ناشناس به ساخت چیزهایی شبیه مواد منفجره در نزدیکی میدان التحریر هشدار داد. ایسنا: یک مقام عراقی نسبت به اقدام طرف‌های ناشناس به ساخت چیزهایی شبیه مواد منفجره در نزدیکی میدان التحریر هشدار داد. به نقل از اسپوتنیک، سخنگوی عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق تصریح کرد، طرف‌های ناشناسی اقدام به ساخت چیزهایی شبیه مواد منفجره در ساختمانی در نزدیکی میدان التحریر در مرکز بغداد می‌کنند. میدان التحریر از روزها قبل کانون تظاهرات معترضان عراقی است.
جام نیوزجام نیوز7 ساعت قبل
به گزارش جام نیوز، شنیده‌ها حکایت از این دارند که نخست وزیر عراق به زودی تغییرات وسیعی را در کابینه خود انجام داده و شاهد چهره جدیدی از کابینه در عراق خواهیم بود. بر اساس آنچه که در شبکه‌های اجتماعی عراقی هم‌اکنون دست به دست می‌شود عبدالمهدی اعضای جدید کابینه خود را به طور کلی از چهره‌های جدیدی که به هیچ حزبی، نه در گذشته و نه حال، وابستگی ندارند، انتخاب کرده است. در میان اعضای کابینه جدید عبدالمهدی چهره‌های جوان با مدارک عالی به چشم می‌خورند، در حالی‌که نام سه زن در لیست دیده می‌شود. منابع نزدیک به عبدالمهدی خبر دادند قرار است اعضای جدید کابینه در سه مرحله تقدیم پارلمان شده به نحوی که کابینه تا اوایل دسامبر آینده (۲۰ روز دیگر) کاملا تغییر کرده باشد. به گفته این منابع عبدالمهدی در حال بهره‌گیری حداکثری از فشار جامعه است و از این اهرم برای دور کردن احزاب از اطراف کابینه‌اش استفاده می‌کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که عادل عبدالمهدی به زودی تغییرات وسیعی در کابینه خود صورت می‌دهد و شاهد چهره جدیدی از کابینه در عراق خواهیم بود. اعتمادآنلاین| شنیده‌ها حکایت از آن دارد که عادل عبدالمهدی به زودی تغییرات وسیعی در کابینه خود صورت می‌دهد و شاهد چهره جدیدی از کابینه در عراق خواهیم بود. در میان اعضای کابینه جدید عبدالمهدی چهره‌های جوان با مدارک عالی به چشم می‌خورند، در حالی که نام سه زن در لیست دیده می‌شود. منابع نزدیک به عبدالمهدی خبر دادند قرار است اعضای جدید کابینه در سه مرحله تقدیم پارلمان شود، به نحوی که تا اوایل دسامبر آینده (۲۰ روز دیگر) کابینه کاملا تغییر کرده باشد. طبق اعلام این منابع، عبدالمهدی در حال بهره‌گیری حداکثری از فشار جامعه است و از این اهرم برای دور کردن احزاب از اطراف کابینه خویش استفاده می‌کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
مهمترین محورهای سخنان نصرالله: سالروز ولادت حضرت پیامبر اکرم (ص) را به همه مسلمانان تبریک می‌گویم. راهبرد ترامپ خروج از برجام و اعمال تحریم و ارعاب با جنگ بود تا این کشور را به میز مذاکرات بکشاند. ‎مبارزه با فساد نیازمند محاکمه‌های عادلانه و سازوکار استرداد اموال است. ‎در نبرد مبارزه با فساد گفتیم که به دستگاه قضایی رجوع خواهیم کرد. به من بگو که ایران چه فسادی برای لبنان آورده است؟ اگر مفسدانی در کشور لبنان باشند، آنها اهرم‌ها و دوستان شما هستند. نفوذ ایران در لبنان کجاست؟ آیا در بخش بانکی است یا در ارتش لبنان؟ " منظور پامپئو از نفوذ ایران در لبنان، همان مقاومتی است که آنها می‌خواهند دستش را قطع کنند.
برنابرنا8 ساعت قبل
بر اساس این گزارش، دبیرکل اتحادیه عرب همچنین ابراز امیداواری کرده که عراق وارد هرج و مرج بیشتر نشود. ابوالغیط همچنین دخالت‌ها و فشارهای خارجی بر عراق را موضوعی مردود دانسته که باعث پیچیدگی بیشتر شرایط می‌شود. وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه عرب در کنار عراق برای عبور از این مرحله سخت بوده و آماده کمک به این کشور است. ۲۵ اکتبر (سوم آبان) دور دوم اعتراضات در عراق آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی، صدور دستورالعمل‌های مختلف نتوانسته است، آرامش را به کشور بازگرداند. مرحله نخست اعتراضات مردم عراق روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین9 ساعت قبل
دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق ضمن انتقاد از موضع کاخ سفید برای برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق، تأکید کرد که مرجعیت دینی در این کشور، حرف آخر را می‌زند. وی در عین حال خاطر نشان کرد که مرجعیت دینی عراق، پیشتر برگزاری انتخابات زودهنگام را رد و بر برگزاری انتخابات دوره‌ای تأکید کرده بود. سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق تاکید کرد که «پارلمان اکنون وجود دارد و انتخابات زودهنگام هم مربوط به آن می‌شود و بر اساس قانون اساسی انتخابات زودهنگام تنها در صورت انحلال پارلمان برگزار می‌شود». بر اساس طرح پیشنهادی العبادی، ‌باید دولت موقت تشکیل و انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود. این طرح رئیس ائتلاف النصر شامل برکناری نخست‌وزیر کنونی عراق و تشکیل دولت موقت و برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل می‌شود.
فارسفارس10 ساعت قبل
دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق ضمن انتقاد از موضع کاخ سفید برای برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق، تأکید کرد که مرجعیت دینی در این کشور، حرف آخر را می‌زند. وی در عین حال خاطر نشان کرد که مرجعیت دینی عراق، پیشتر برگزاری انتخابات زودهنگام را رد و بر برگزاری انتخابات دوره‌ای تأکید کرده بود. سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق تاکید کرد که «پارلمان اکنون وجود دارد و انتخابات زودهنگام هم مربوط به آن می‌شود و بر اساس قانون اساسی انتخابات زودهنگام تنها در صورت انحلال پارلمان برگزار می‌شود». بر اساس طرح پیشنهادی العبادی، ‌باید دولت موقت تشکیل و انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود. این طرح رئیس ائتلاف النصر شامل برکناری نخست‌وزیر کنونی عراق و تشکیل دولت موقت و برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
این سیاستمدار عراقی در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت، دولت و پارلمان عراق در مدت گذشته سعی کردند با تظاهرات‌کنندگان وارد مذاکره شوند تا خواسته‌های مشروع آنها را محقق کنند. او ادامه داد: این اتفاقات دولت عراق را در برابر وضعیتی جدید قرار داد که می‌بایست بداند چگونه با آن برخورد کند. سیاستمدار عراقی گفت: همین امر احزاب سیاسی را بر آن داشت با اتخاذ موضعی یکپارچه از دولت و ایجاد اصلاحات اساسی حمایت کنند. به گفته این سیاستمدار عراقی حمایت جریان‌های سیاسی اصلی در عراق از عبدالمهدی به دلیل علاقه شخصی به او نبوده، بخصوص که خواسته اولیه بسیاری از آنها برکناری عبدالمهدی از قدرت بود. ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی هم که به نظر می‌رسد حامی برکناری عبدالمهدی بود موضع رسمی در قبال تحولات جدید نداشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
او به تلویزیون رسمی عراق گفت: گروهی متواری در منطقه البلدیات در شرق پایتخت اقدام به منفجر کردن یکی از برج‌های دیده‌بانی برای مخفی کردن جرایم‌شان کردند. نیروهای امنیتی روز شنبه تحصن‌کنندگان در نزدیکی چند پل در مرکز بغداد را متفرق کردند اما تحصن‌کنندگان در میدان التحریر به تجمعات خود ادامه دادند. تظاهرات‌کنندگان در استان ذی قار نیز امروز، دوشنبه سه پل استان را روی مردم و خودروها بستند. کمیته حقوق بشر در پارلمان عراق نیز روز یکشنبه آمار قربانیان اعتراضات در عراق را از ابتدای اکتبر ۳۱۹ تن اعلام کرد. گفته می‌شود نیروهای امنیتی میدان البحریه در مرکز بصره را محاصره و نیروهایی را مستقر کرده‌اند.
فارسفارس11 ساعت قبل
این سیاستمدار عراقی در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت، دولت و پارلمان عراق در مدت گذشته سعی کردند با تظاهرات‌کنندگان وارد مذاکره شوند تا خواسته‌های مشروع آنها را محقق کنند. وی ادامه داد: این اتفاقات دولت عراق را در برابر وضعیتی جدید قرار داد که می‌بایست بداند چگونه با آن برخورد کند. سیاستمدار عراقی گفت: همین امر احزاب سیاسی را بر آن داشت با اتخاذ موضعی یکپارچه از دولت و ایجاد اصلاحات اساسی حمایت کنند. به گفته این سیاستمدار عراقی حمایت جریان‌های سیاسی اصلی در عراق از عبدالمهدی به دلیل علاقه شخصی به او نبوده، بخصوص که خواسته اولیه بسیاری از آنها برکناری عبدالمهدی از قدرت بود. ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی هم که به نظر می‌رسد حامی برکناری عبدالمهدی بود موضع رسمی در قبال تحولات جدید نداشته است.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
فراکسیون سائرون در پارلمان عراق اعلام کرد که تدابیر مربوط به استیضاح نخست‌وزیر در خصوص کشته و زخمی شدن معترضان عراقی را پیگیری می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سومریه‌نیوز، حمد الله الرکابی، سخنگوی فراکسیون سائرون در پارلمان عراق وابسته به مقتدی صدر گفت: ما صراحتا اعلام می‌کنیم که تدابیر مربوط به احضار و پرسش و پاسخ نخست‌وزیر را براساس چارچوب قانون اساسی و اساسنامه داخلی پارلمان ازبابت کشته و زخمی شدن ده‌ها معترض عراقی پیگیری می‌کنیم. ائتلاف النصر نیز امروز (دوشنبه) ‌ مجددا از پیگیری تدابیر مربوط به استیضاح عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در پارلمان خبر داده بود. این ائتلاف اعلام کرد که برخی اقدامات دولت و اظهارات عبدالمهدی اوضاع را پیچیده می‌کند. عراق اخیرا صحنه اعتراضات گسترده علیه فساد و وضعیت اقتصادی است.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
فراکسیون سائرون پارلمان عراق امروز -دوشنبه- از پیشرفت اقدام‌ها برای استیضاح نخست‌وزیر این کشور خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، فراکسیون سائرون پارلمان عراق امروز -دوشنبه- با اعلام پیشرفت اقدام‌های لازم برای استیضاح «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور، تأکید کرد که بر سر اصول ملی و انسانی سازش نخواهد کرد. «حمدالله الرکابی» سخنگوی فراکسیون سائرون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «فراکسیون سائرون به صراحت اعلام می‌کند که اقدام‌‌ها برای استیضاح رئیس‌جمهوری بر اساس چارچوب قانون اساسی و نظام داخلی پارلمان رو به جلو است». وی در ادامه افزود: «مواضع ما بر اساس اصول متناسب با منافع مردم و خواسته‌های قانونی تظاهرکنندگان استوار است و امکان ندارد که ما بر سر اصول ملی و انسانی سازش کنیم». ائتلاف «النصر» عراق نیز امروز مجددا بر پیشرفت اقدام‌ها برای استیضاح عبدالمهدی در پارلمان تأکید کرد و برخی اقدام‌های دولت و بیانیه‌های آن را باعث پیچیده‌تر کردن اوضاع برشمرد.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان پل‌های النصر، الحضارات و الزیتون در مرکز شهر الناصریه را بستند که این اقدام سبب ترافیک شده است. آغاز نشست کمیته تعدیل قانون اساسی با حضور نمایندگان اصنافبرگزاری نشست کمیته تعدیل قانون اساسی با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی از دیگر خبرهای عراق است. کمیته موقت برای پیشنهادهای تعدیل قانون اساسی، پنجم ماه جاری از ادامه حرکت در مسیر تعدیل قانون اساسی بر اساس برنامه زمان بندی مشخص خبر داد و اعلام کرد یک پایگاه اینترنتی ایجاد شده تا نظرات و دیدگاه‌های تمام طیف‌های جامعه عراق از جمله نمایندگان تظاهرات کنندگان درباره تعدیل قانون اساسی دریافت شود. ریاست پارلمان عراق از سازمان‌های جامعه مدنی خواسته است در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی شرکت کند. یک منبع پارلمانی به الفرات گفت ریاست پارلمان، سازمان‌های جامعه مدنی را به اعزام نمایندگانشان برای مشارکت در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی دعوت کرده است.
فارسفارس14 ساعت قبل
بنابراین تحولات این کشور و آنچه که در عراق در حال وقوع است مورد اهمیت و توجه بسیاری از طرف‌های خارجی منطقه‌ای و بین‌المللی قرار داشته و دارد. _ به منظور تحقق خواسته‌های مردمی، دولت مرکزی بغداد، هفته گذشته بسته اصلاحی جدیدی را به تصویب رساند که مورد حمایت احزاب و جریانات سیاسی داخلی عراق هم قرار گرفت. حزب الله عراق، الحشد الشعبی، ائتلاف فتح، سید عمار الحکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق و برخی دیگر از گروه‌ها و جریانات سیاسی داخلی از جمله حامیان اقدامات اصلاحی دولت و البته قانونی دانستن حق اعتراضات مردمی هستند. _ نخست وزیر عراق در یکی از آخرین مواضع خود ضمن تاکید بر اجرای بسته اصلاحات دولت و مجلس، وعده داد که در راستای خواسته‌های تظاهرات کنندگان کابینه را ترمیم کند. «عبدالمهدی» همچنین از بسته اصلاحی جدید که شامل کاهش حقوق مسئولان ارشد به نصف و اصلاح در ردیف حقوقی است، خبر داد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- کاخ سفید در بیانیه‌‎ای مداخله جویانه ضمن ابراز نگرانی درباره آنچه خشونت علیه معترضان عراقی خوانده شده، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شده است. این بیانیه مدعی است «آمریکا در کنار سازمان ملل از دولت عراق می‌خواهد تا وعده برهم صالح، رئیس جمهور عراق، مبنی بر ایجاد ترمیم در سیستم انتخاباتی این کشور را اجرا کند و انتخابات زود هنگام را برگزار کند.» بیانیه کاخ سفید در حالی منتشر می‌شود که از همان ابتدای ناآرامی‌ها، شواهد حاکی از نقش‌آفرینی مستقیم طرف‎های خارجی و به خصوص آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان در این حوادث بود. نخست وزیر عراق ترمیم کابینه را موضوع مهمی در راستای مطالبات تظاهر کنندگان توصیف کرد و گفت «ما به ترمیم فراگیر کابینه برای پاسخ به مطالبات دست خواهیم زد.» عادل عبدالمهدی در بخش دیگری افزود که طرح‌های زیادی برای اصلاح سیستم انتخاباتی و کمیسیون انتخابات عراق وجود دارد که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
بنابراین تحولات این کشور و آنچه که در عراق در حال وقوع است مورد اهمیت و توجه بسیاری از طرف‌های خارجی منطقه‌ای و بین‌المللی قرار داشته و دارد. _ به منظور تحقق خواسته‌های مردمی، دولت مرکزی بغداد، هفته گذشته بسته اصلاحی جدیدی را به تصویب رساند که مورد حمایت احزاب و جریانات سیاسی داخلی عراق هم قرار گرفت. حزب الله عراق، الحشد الشعبی، ائتلاف فتح، سید عمار الحکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق و برخی دیگر از گروه‌ها و جریانات سیاسی داخلی از جمله حامیان اقدامات اصلاحی دولت و البته قانونی دانستن حق اعتراضات مردمی هستند. _ نخست وزیر عراق در یکی از آخرین مواضع خود ضمن تاکید بر اجرای بسته اصلاحات دولت و مجلس، وعده داد که در راستای خواسته‌های تظاهرات کنندگان کابینه را ترمیم کند. «عبدالمهدی» همچنین از بسته اصلاحی جدید که شامل کاهش حقوق مسئولان ارشد به نصف و اصلاح در ردیف حقوقی است، خبر داد.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عدنان عثمان رئیس مجمع ملی جنبش تغییر (از احزاب اصلی اقلیم کردستان عراق) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی عدم موفقیت نظام پارلمانی عراق گفت: عدم موفقیت نظام پارلمانی عراق به اجرایی نشدن کامل آن در فضای سیاسی این کشور برمی گردد. به عبارت دیگر التزامی برای اجرای مفاد مطرح در یک نظام پارلمانی در آنچه که در عراق دیده شده است، وجود نداشته است. می توان گفت که عدم اجرای قانون اساسی عراق نیز موجبات چنین وضعیت و انتقاداتی را برای نظام سیاسی این کشور به دنبال داشته است. وضعیت عراق بیانگر این است که نیرویی برای حرکت این جریان‌ها حول یک محور واحد وجود ندارد، یعنی در پارلمان عراق جبهه واحدی وجود ندارد که از سه جریان اصلی تشکیل و به تحقق اهداف و برنامه‌های عراق در سطح ملی آن بپردازد. با تظاهرات کنونی می‌توان پیش بینی کرد که در صورت تداوم نظام سیاسی پارلمانی در عراق، چیزی به نام سهم خواهی کنونی احزاب و جریان‌های سیاسی وجود نخواهد داشت، یعنی با اجرای قانون اکثریت سیاسی، نظام پارلمانی عراق به مسیر واقعی خود برگردد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از آتش زدن ساختمان دادگستری منطقه باب الشرقی در مرکز بغداد و نیز منفجر کردن یک برج مراقبت در شرق پایتخت خبر داد. در حادثه جداگانه‌ای الخفاجی گفت، بمبی صوتی در نزدیکی پل الجمهوریه در نزدیکی میدان التحریر بغداد منفجر شد که تلفاتی نداشت. نیروهای امنیتی روز شنبه تحصن‌کنندگان در نزدیکی چند پل در مرکز بغداد را متفرق کردند اما تحصن‌کنندگان در میدان التحریر به تجمعات خود ادامه دادند. این منبع تصریح کرد، تظاهرکنندگان دیگری نیز مسیر منتهی به میدان نفتی البزرکان را بستند و نیروهای امنیتی مداخله‌ای برای گشودن مسیر نکردند. همچنین پلیس و امدادرسانان گفتند، ‌ چهار معترص در جنوب یعنی در شهر الناصریه مرکز استان ذی قار کشته شدند.
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
خلف همچنین گفت: ساختمان دادگستری منطقه باب الشرقی در مرکز بغداد دچار حریق شد و تلاش‌هایی از سوی برخی مجرمان برای مانع تراشی جهت رسیدن تیم دفاع مدنی برای اطفای حریق وجود داشت. در این راستا دحام الخفاجی یک افسر پلیس بغداد نیز گفت، آتش‌سوزی در دو طبقه یک ساختمان تجاری هفت طبقه که شامل انبار عطر بود در میدان الخلانی در مرکز بعداد رخ داد. در حادثه جداگانه‌ای الخفاجی گفت، بمبی صوتی در نزدیکی پل الجمهوریه در نزدیکی میدان التحریر بغداد منفجر شد که تلفاتی نداشت. نیروهای امنیتی روز شنبه تحصن‌کنندگان در نزدیکی چند پل در مرکز بغداد را متفرق کردند اما تحصن‌کنندگان در میدان التحریر به تجمعات خود ادامه دادند. همچنین پلیس و امدادرسانان گفتند، ‌ چهار معترص در جنوب یعنی در شهر الناصریه مرکز استان ذی قار کشته شدند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
او در برهه‌ای در کنار معترضان قرار گرفت و خواستار برکناری عادل عبدالمهدی شد اما سپس اعلام شد که او با ادامه‌کار دولت موافق است. به گزارش سومریه‌نیوز عراق، دفتر آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع شیعه بیانیه‌ای را درخصوص توافق ادعا شده برای بقای دولت و پایان اعتراضات منتشر و اینکه مرجعیت دینی طرفی در این توافق باشد را تکذیب کرد. وی درباره حمل تصاویر آیت‌الله سیستانی از سوی برخی گروه‌های امنیتی و در برخی اماکن گفت، آیت‌الله سیستانی راضی به این مساله نیستند قبلا هم چند بار این مساله را شفاف‌سازی کردند هر کسی که محب ایشان است باید دست از این کار بردارد. فرماندهی عملیات بغداد نیز ضمن اعلام کنترل کامل نیروهای امنیتی بر سه پل بغداد گفته بود، تظاهرکنندگان را از میدان التحریر و پل الجمهوریه دور ساخته است. این فرماندهی در عین حال هرگونه اعمال خشونت برای متفرق کردن تظاهرکنندگان را تکذیب کرد.
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو - در پی توافق گروه‌های سیاسی عراق درباره لزوم استمرار دولت فعلی این کشور، طرح پایان دادن به تظاهرات ادامه‌دار در شهر‌های عراق وارد فاز عملیاتی شده است. علاوه بر این، به گفته خبرگزاری فرانسه، رهبران گروه‌های سیاسی عراق در هفته جاری درباره اجرای اصلاحات توسط دولت عبدالمهدی و پایان دادن به اعتراضات به توافق رسیدند. سران عراق، ضمن تاکید بر حق جوانان عراق در برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز، قول دادند که اصلاحات بنیادینی انجام دهند. تظاهرات عراق از اوایل ماه اکتبر شروع شد و پس از یک وقفه کوتاه به خاطر مراسم اربعین حسینی (ع) از سرگرفته شد. بزرگترین تظاهرات عراق پس از سقوط نظام صدام حسین، در همین چهل روز برگزار شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: جوانب مختلف نشان می‌دهد حرکات اعتراضی در عراق، اصیل و واقعی نیستند، تنها از نارضایتی مردم سوءاستفاده شده و پشتیبان اصلی این حرکات رسانه‌های سعودی و اماراتی هستند و می‌خواهند بر موج اعتراضات سوار شوند و خواسته‌های خود را پیش ببرند. وی ادامه داد: هم اینک وجود مشکلات اقتصادی در عراق دیده می‌شود اما اینکه چرا در چنین شرایطی و به این شکل این اعتراضات رخ داده است، عادی نیست. کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: دولت عراق حدود یک سال است که روی کار آمده و همانطور که عادل عبدالمهدی عنوان کرده وارث مشکلات دولت‌های قبل است. وی با بیان اینکه دولت و ملت عراق در طول سال‌های گذشته همواره با موضوعاتی از قبیل تروریسم و جنگ روبرو بوده‌اند، افزود: یک سال اخیر، اولین بازه زمانی بود که کشور عراق فضای آرامی را تجربه می‌کرد و این پدیده اصلا مورد خوشایند دشمنان اماراتی و سعودی آنها نبود. وی بیان کرد: در نظر گیری جوانب مختلف در کشور عراق نشان می‌دهد این حرکات اعتراضی، اصیل و واقعی نیستند و تنها از نارضایتی مردم سواستفاده شده و پشتیبان اصلی این حرکات رسانه‌های سعودی و اماراتی هستند و می‌خواهند بر موج اعتراضات سوار شوند و خواسته‌های خود را پیش ببرند.
فارسفارس1 روز قبل
یک نهاد حقوق بشری عراق اعلام کرد که از آغاز اعتراضات در این کشور، ۳۰۱ نفر جان خود را از دست داده و ۱۵ هزار تن نیز زخمی شده‌اند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیساریای عالی حقوق بشر عراق امروز (یکشنبه) آخرین آمار کشته و زخمی‌های اعتراضات عراق را از ابتدای ماه اکتبر تا کنون اعلام کرد. دولت و مقامات امنیتی عراق تأکید کرده‌اند که به نیروهای امنیتی این کشور اجازه تیرانداری نداده‌اند. کمیساریای حقوق بشر عراق روز گذشته (شنبه) نیز در بیانیه‌ای از تظاهرات‌کنندگان خواست تا به کسانی که می‌خواهند، مسیر تظاهرات‌های مسالمت آمیز منحرف شود، اجازه این کار را ندهند. در مقابل از نیروهای امنیتی نیز خواست که در برخورد با تظاهرات‌کنندگان، اخلاقی و انسانی رفتار کنند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عبدالکریم خلف» سحنگوی «عادل عبدالمهدی» فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست وزیر عراق امروز یکشنبه اخبار حاکی از وقوع تلفات در صفوف تظاهرات‌کنندگان عراقی را تکذیب کرد. خلف در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت: اخبار منتشر شده توسط برخی از طرف‌های مشکوک مبنی بر تلفات در میان تظاهرات‌کنندگان در میدان الخلانی هیچ صحت ندارد و اوضاع در بغداد آرام است. شاهدان عینی در بغداد درباره وضعیت اعتراضات در این شهر می‌گویند که در میدان التحریر پس از درگیری‌های روز گذشته که به نوشته خبرگزاری آناتولی در بغداد هفت کشته بر جای گذاشت، آرامش برقرار شده و کمربندی امنیتی دور میدان «الخلانی» در بغداد ایجاد شده است. این شورا نیروهای امنیتی را ملزم به حفظ امنیت و نظم و متوسل نشدن به «خشونت» علیه معترضین کرد و گفت: تظاهرات‌کنندگان هم باید مسالمت آمیز بودن اعتراضات خود را حفظ کنند. شورای عالی قضایی عراق امروز چهاردهمین جلسه خود رابه منظور بررسی موضوع تظاهرات در این کشور برگزار کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| برهم صالح، رئیس‌جمهوری، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق امروز (یکشنبه) در نشستی تحولات کشورشان را بررسی کردند. طبق این بیانیه، تظاهرات عراق به تحت فشار قرار دادن احزاب سیاسی، دولت، پارلمان و دستگاه قضایی کمک کرد تا مسیر را تغییر دهند و انجام تغییرات مثبت به ویژه در زمینه‌های اصلاح کابینه را بپذیرند. براساس این بیانیه، ‌ در حال حاضر مقدمات گفت‌وگوی ملی برای بازنگری در ساختار دولت و قانون اساسی طبق چارچوب‌های قانونی آغاز شده‌اند. در نشست سران عراق همچنین بر نقش والای مرجعیت دینی و رهنمودهای ایشان برای توجه به امنیت و صلح عراق در شرایط حساس کنونی منطقه تأکید شد. در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است، اعتراضات مردمی که جوانان عراق برای یک زندگی آبرومندانه با اراده ملی آغاز کردند، ساختارهای قانونی را رعایت کرده و منافع کشور را در نظر دارد.

به انتهای لیست رسیدید