عاشورا

عاشورا

فارسفارس40 دقیقه قبل
به گفته عبداللهی، این جشنواره شامل دو بخش اصلى شامل قالب هاى کلاسیک، شعر طنز، ترانه و سرود و شعر کودک و نوجوان و بخش ویژه شامل گویش‌هاى محلى با محوریت هجو استکبار و جاهلیت مدرن است. دبیر جشنواره با بیان اینکه تعداد آثار ارسالى به دبیرخانه جشنواره حدود٢٠٠٠ اثر بوده است که با توجه به اتمام مهلت فراخوان، هیئت داوران جشنواره متشکل از اساتید برجسته کشورى، مشغول بررسى آثار و جمع بندى نهایى است، ابراز داشت: با توجه به زمان بندى محدود فراخوان ولى بسیارى از شاعران جوان، پیشکسوت و برجسته شعر انقلاب و دفاع مقدس، به فرمایشات مقام معظم رهبرى در بیانیه گام دوم انقلاب، لبیک شاعرانه گفتند و با ارسال آثار ارزشمند خود، زینت بخش فراخوان شعر «در امتداد فجر» شدند که جا دارد از یکایک شاعران و اساتید تشکر کنیم. وی ادامه داد: اختتامیه جشنواره ملى شعر «در امتداد فجر» همزمان با هفته بسیج در تاریخ ٩٨/٩/٣ در شهر مذهبى یزد برگزار خواهد شد که طى آن از ٣٠ برگزیده جشنواره در بخش‌هاى اصلى و ویژه تقدیر به عمل می‌آید. عبداللهی درباره مراسم پایانی هم توضیح داد: آیین اختتامیه مراسم، با حضور اساتید و شاعران برجسته کشورى برگزار می‌شود؛ همچنین از کتاب‌هاى «زنان فصل بیدارى» (گزیده آثار چهل بانوى برجسته شعر انقلاب)، «در امتداد فجر» (گزیده آثار شاعران برجسته و پیشکسوت شعر انقلاب) و مجموعه شعر «برگزیدگان در امتداد فجر» پیرامون محورهاى بیانیه گام دوم انقلاب نیز رونمایى خواهد شد. انتهای پیام/

روایتی متفاوت از سخت‌ترین روز خانواده‌ موشکی ایران

7+
الفالف1 ساعت قبل

روایتی متفاوت از سخت‌ترین روز خانواده‌ موشکی ایران+ عکس

7+
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
ایسناایسنا18 ساعت قبل
واقعا دوستان ما در حوزه وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی در هماهنگی رسانه‌ها همکاری زیادی داشتند و حتی این همکاری فراتر از آن چیزی که می‌خواستیم صورت گرفت. ماهیت اصلی اربعین کاملا فرهنگی است/رسانه‌ها کنار ما باشنداحمد محمدی‌فر دبیر ستاد اربعین نیز در ادامه در سخنانی گفت: خود ماهیت اربعین یک ماهیت رسانه‌ای است و انتقال پیام را در دل خود دارد. اما امروز نقشی که رسانه‌ها در اربعین ایفا می‌کنند، برای جهانی شدن گام برداشته‌اند و در دنبال کردن این هدف رسانه‌ها پرچم‌دار هستند و آن رساندن پیام اربعین به همه جهانیان است. این اسیران همان خبرنگارانی بودند که در طول مدت قیام امام را همراهی می‌کردند و از همه ماجرا مطلع بودند. اگر به دقت به این معنا بیندیشیم که پیروزی قیام امام حسین (ع) در روز اربعین اعلام شده، به معنای کلام زیبای امام حسن عسکری (ع) پی خواهیم برد که فرمودند، یکی از علامت‌های مومن زیارت اربعین امام حسین (ع) است.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیین تجلیل از رسانه‌های برخط فعال در اربعین پیش از ظهر امروز برگزار شد. آنچه امسال شاهد بودیم همکاری بی نظیر و ارزشمند رسانه‌ها به همت دو مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت کشور بود. وی گفت: در وزارت کشور کمیته فضای مجازی تشکیل شد که سبب شد از انجام کارهای موازی جلوگیری شود. در واقع اربعین نشان دهنده پیروزی امام حسین (ع) است و آنچه از قیام ایشان برای ما باقی مانده ناشی از فعالیت ۸۲ خبرنگار همراه امام حسین (ع) بود. بنابراین معتقدم باید اربعین را به سراسر دنیا مخابره کردو ما نیز باید با خبرنگاران امام حسین (ع) همراه شویم.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
در شب تیره، دیوانه‌ای کاو / دل به رنگی گریزان سپرده / در دره‌ی سرد و خلوت نشسته / همچو شاخه گیاهی فسرده / می‌‌کند داستانی غم آورتمام افسانه نیما داستان روایت همین غم است! همین‌ها اصلی‌ترین مضامین و محتواهای شعر افسانه نیما هستند. و نیما دو سال بعد شعر افسانه را در سال ۱۳۰۱ منتشر کرد. افسانه نیما دعوت مردم است به اندیشیدن به سیاه روزی خویش. چگونه ممکن است شاعری روستایی که در شعر افسانه و باقی اشعارش همواره ستایشگر روستا و جلوه‌های زندگی سنتی است، اصلی‌ترین نماینده مدرنیته فرض شود؟!
آناجآناج22 ساعت قبل
فرمانده سپاه عاشورا در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛ نیازهای اساسی زلزله‌زدگان تا پایان هفته تامین می‌شود/ بسیج تا رفع مشکلات در کنار مردم استسردار عابدین خرم گفت: به امید خدا تمام نیازهای اساسی زلزله‌زدگان تا چند روز آینده رفع شده و پس از آن قرار است ساخت‌وسازها شروع شود. وی افزود: پس از این کار در طول مدت چند روز گذشته در دو شهرستان میانه و سراب، چند اقدام اساسی صورت گرفته است. خرم گفت: اولین اولویت سپاه تامین زیست خواب برای زلزله‌زگان است. نیاز اصلی زلزله زدگان تامین وسایل گرمایشی و سرپناه بود که موقتا، بخاری‌های برقی در اختیار مردم قرار داده شده است. وی در پایان تاکید داشت: امروز با رصد مشکلات و پایش آن‌ها در روستاهایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، برای رفع مشکلات مردم قدم برخواهیم داشت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
بنابراین نباید وحدت را صرفا میان شیعه و سنی دید بلکه باید آن را در طیف همه انسان‌ها در نظر گرفت. وحدت همه این طیف‌ها را شامل می‌شود، این موضوع پس از پیروزی انقلاب اسلامی در در سراسر جهان مطرح شد. در حقیقت باید ولایت را میزان قرار گرفتن افراد در حوزه وحدت قرار دهیم. وی با اشاره به موضوع وحدت در زیارت عاشورا گفت: در زیارت عاشورا می‌خوانیم «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» رمز وحدت در همینجا است، ما در این عبارت چنین اعلام می‌کنیم که یا امام حسین! امروز منادی اصلی وحدت در جهان اسلام جمهوری اسلامی ایران و منادی تفرقه و نفاق عربستان سعودی و دیگر مستکبران عالمند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
البته روحانی پاسخ این افراد را به تندی داد. رئیس‌جمهور با جواب‌هایی که به معترضان داد بیشتر سبب افزایش شعارهای آنان علیه دولت شد. این در حالی است که آمریکا پس از نقض‌های مکرر برجام، اردیبهشت‌ماه سال گذشته به‌طور رسمی‌ از برجام خارج شد. رئیس‌جمهور همچنین روز گذشته در مراسم افتتاح کارخانه احیای مستقیم و شروع عملیات اجرایی طرح توسعه فولاد بافت، گفت: پیامبر با کافران هم پیمان می‌بست؛ وقتی آنها پیمان اول را زیر پا می‌گذاشتند، پیمان دوم را می‌بست. همچنین با دستور روحانی عملیات اجرایی فاز ۲ مجتمع احیاء استیل فولاد بافت به منظور گندله‌سازی به ظرفیت ۲/۵ میلیون تن در سال و تولید بریکت گرم به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال، آغاز شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، سردار حسین معروفی فرمانده سپاه نینوا گلستان عصر امروز در مراسم افتتاح حسینیه عاشقان ثارالله سپاه نینوای اظهارداشت: در ساخت این حسینیه همه جهادی اقدام کردند و با یک کار انقلابی، کاری که شاید چند سال طول می‌کشید را چند ماهه به پایان رساندند. فرمانده سپاه نینوا گلستان اظهار کرد: بسیجیان ما، عاشورا را در کربلای ۵ مشق کردند و امروز حسینیه عاشقان ثارالله به یاد آنها افتتاح شده است. سردار معروفی افزود: این مکان می‌تواند مرکز ثقلی برای فعالیت‌های انقلابی و اسلامی در استان باشد. فرمانده سپاه نینوا گلستان گفت: این حسینیه متعلق به سپاه نیست و در این مرکز هیچ تریبونی خارج از تقویت انقلاب اسلامی و مردم ایران حرفی نخواهد زد چرا که اینجا محل معراج شهداست. سردار معروفی افزود: حسینیه عاشقان ثارالله ۳۰آبان با برگزاری یادمان شهدای ورزشکار استان کار فرهنگی خود را آغاز می‌کند و بقیه برنامه‌ها، عاشورایی و مناسبتی خواهد بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین معروفی عصر دوشنبه در مراسم افتتاح حسینیه عاشقان ثارالله سپاه نینوا اظهارکرد: در ساخت این حسینیه همه همت جهادی داشتند و یک کار چند ساله را چند ماهه تمام کردند. معروفی ادامه داد: بسیجیان ما، عاشورا را در کربلای پنج مشق کردند و امروز حسینیه عاشقان ثارالله به یاد آن‌ها افتتاح شده است. وی ادامه داد: امیدوارم همه با هم همچون رزمندگان دفاع مقدس که عاشقان ثارالله بودند حسینی وار از انقلاب اسلامی خود دفاع کنیم. در ادامه مدیر پروژه ساخت حسینیه عاشقان ثارالله سپاه نینوا گلستان گفت: بعد از اقدام جهادی این پروژه به ثمر نشست و در آینده پیکر یک شهید خوشنام در اینجا دفن خواهد شد. علیرضا وردان اظهار کرد: این حسینیه می‌تواند میزبان برنامه‌های فرهنگی و مذهبی و پایگاهی برای برنامه‌های جبهه انقلاب اسلامی باشد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/قم استاد حوزه بیان کرد: سبک زندگی دینی، از تلفیق وضعیت کنونی زندگی با محوریت مفاهیم دینی شکل می‎گیرد. وی با اشاره به برگزاری سلسله جلسات ۵گانه سبک زندگی در این مرکز، افزود: قرار است در این نشست‎ها مفهوم سبک زندگی به عنوان مفهوم عام و سبک زندگی دینی اسلامی به عنوان مفهوم خاص تبیین شود، خوشبختانه حوزه علمیه خواهران در این زمینه بخشی از تولید علم در زمینه سبک زندگی دینی را به عهده دارد. وی گفت: سبک زندگی به دو نوع شکل غربی و شرقی تقسیم می‌شوند، سبک زندگی غربی خود محور، لذت گرا و منکر اعتقاد ماورایی است؛ گسترش مهدکودک‌ها و سرای سالمندان وسراهای شبانه روزی و پانسیون‌ها نیز خروجی این سبک زندگی است. وی افزود: تمامی تحقیقات نشان می‎دهند که سبک زندگی شرقی، سلامت روان بیشتری نسبت به سبک زندگی غربی دارد، البته بسیاری از خلاقیت‏ها در سبک زندگی شرقی کاهش می‎یابد زیرا از پیرامون خود و پرورش فرزند و … لذت زیادی می‎برند و وقت آنها صرف همین مسایل می‎شود. هادی تصریح کرد: در تقسیم بندی دیگر، سبک زندگی علمی و غیر علمی رخ نمایی می‌کند که در سبک زندگی علمی همه فعالیت‌ها باید همراه با استدلال باشد، سبک زندگی مدرن و سنتی نیز از دیگر اقسام سبک زندگی است.
آناجآناج1 روز قبل
مسئول بسیج اصناف استان در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛ ارسال ۱۰تن مواد غذایی به مناطق زلزله‌زده توسط بازاریان تبریزندیمی گفت: اصناف تبریز به مدت ۱۵ روز تامین مواد غذایی آسیب‌دیدگان زلزله را برعهده خواهند داشت. وی گفت: اصناف تبریز به مدت ۱۵ روز تامین مواد غذایی آسیب‌دیدگان زلزله را برعهده خواهند داشت، اتحادیه بنک‌داران مواد غذایی، ۱۰ تن انواع مواد غذایی اعم از برنج، روغن و حبوبات به منطقه ارسال کرده‌اند. همچنین مقرر شده تعداد ۱۰ واحد کانکس نیز توسط بازاریان تبریز خریداری و در اختیار زلزله‌زدگان قرار دهد. ندیمی خاطرنشان کرد: اصناف تبریز متعهد شدند که ساخت ۱۰ واحد مسکونی را به صورت کامل برعهده بگیرند. مسئول بسیج اصناف استان یادآور شد: سازمان بسیج اصناف کشور هم آمادگی خود را برای حضور در بازسازی مناطق زلزله‌زده آذربایجان اعلام کرده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس روایات، عصر حکومت و پادشاهی امام عصر (عج) همراه با بهترین ثمرات و برکات مادی و معنوی است. حضور ملائک برای خدمت‌رسانی به مؤمنان، درختانی با میوه‌های چهار فصل، نمایان شدن گنج‌های زمین، نزول برکت‌های آسمانی و زمینی و زدوده شدن غم‌ها و بیماری‌ها تنها گوشه‌ای از این برکات است. به عنوان مثال امام محمد باقر علیه‌السلام در روایتی با اشاره به آخرین خطبه امام‌حسین (ع) در روز عاشورا و به نقل از آن حضرت، با اشاره به برخی مصادیق برکت‌های آسمان و زمین در عصر ظهور می‌فرماید «(در آن دوران) در روى زمین شخص نابینا و زمین‌‏گیر و مبتلایى نخواهد بود مگر اینکه خداوند به وسیلۀ ما اهل‌‏بیت بلا را از او برطرف مى‌‏کند و به قدرى برکت از آسمان به سوی زمین نازل مى‏‌شود که شاخه درخت از زیادى میوه مى‌‏شکند! میوه زمستانى در تابستان و میوه تابستانى در زمستان خورده مى‌‏شود‌؛ و لا یبقى على وجه الأرض أعمى و لا مقعد و لا مبتلى إلا کشف الله عنه بلاءه بنا أهل البیت و لینزلن البرکة من السماء إلى الأرض حتى إن الشجرة لتقصف بما یزید الله فیها من الثمرة و لتأکلن ثمرة الشتاء فی الصیف و ثمرة الصیف فی الشتاء» (الخرائج و الجرائح قطب راوندی، ص۸۴۸) همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) در دیگر روایت اشاره دارند: «در میان واپسین امتم، مهدى ظهور مى‌کند. انتهای‌پیام/
مهرمهر1 روز قبل
وی با اشاره به تاثیرگذاری اعتقاد به امام در زندگی انسان‌ها تصریح کرد: ‌ این مهم در گذشته در زندگی فردی خیلی مهم بود به نحوی که افراد با توسل به امام زمان (عج) معنویت می‌یافتند. آیت الله میرعمادی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اعتقاد به امام و مهدویت نه فقط در زندگی فردی بلکه در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ما نقش آفرین و برجسته شد. وی افزود: اکنون این اعتقاد و باور به منصه ظهور رسیده که انقلاب زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) است و تا به امروز نیز با این هدف پیش رفته‌ایم. آیت الله میرعمادی تصریح کرد: در گام دوم باید بحث هدایت انقلاب به سمت ظهور و آمادگی، تلاش و جهت دهی فعالیت‌ها سوق داده شود. نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: اثر این اقدام، تداوم انقلاب، معنویت مردم و توجه جامعه به امام زمان (عج) است.

اینجا تجهیزات رزمی نزاجا جان دوباره می‌گیرند+عکس

20+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

گزارش تسنیم از بزرگترین مرکز نوسازی نزاجا|اینجا تجهیزات رزم زمینی ارتش جان دوباره می‌گیرند

20+
تسنیمتسنیم1 روز قبل
همشهریهمشهری2 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین پیش‌تر در نشست خبری این همایش عنوان شده بود که این همایش به مناسبت چهلمین سال رحلت آیت‌الله طالقانی برگزار می‌شود ولی به دلیل اینکه زمان دقیق رحلت ایشان شهریورماه با ایام تاسوعا و عاشورا تقارن داشت، تصمیم گرفته شد که این همایش در آبان‌ماه که برابر با آزادی‌شان از زندان است، در صبح و بعدازظهر طی چهار جلسه برگزار می‌شود. از دیگر اقدامات هیئت اجرایی در حین برگزاری همایش ویژه نامه‌ای درباره آیت‌اله طالقانی، برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد کمتر منتشر شده از ایشان برای ارائه چهره‌ای روشن‌تر از این اندیمشند برای نسل جدید خواهد بود. هادی خانیکی، محسن‌ آرمین، حسین رفیعی، اعظم طالقانی، مقصود فراستخواه، محمدمهدی جعفری و هاشم‌آغاجری به عنوان اعضای کمیته علمی همایش طالقانی و زمانه ما معرفی شده‌اند. مکان برگزاری همایش طالقانی در سالن قلم به نشانی بزرگراه شهید حقانی (غرب به شرق)، بلوار کتابخانه ملی، مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
وی افزود بزرگترین برنامه دختران انقلاب اجتماع ۴۰ هزار نفره ورزشگاه شیرودی در ۲۰ تیرماه امسال در تهران و همچنین اجتماع ۲۰ هزارنفره در شهر اصفهان بود که ۲۷ تیرماه با استقبال گسترده مردمی برگزار شد. وی افزود آخرین برنامه دختران انقلاب «موکب‌های حجاب دختران انقلاب» در دهه اول ماه محرم بود که مختص خانمها بود و به دست خود آنها اداره می‌شد. وی افزود در مجموعه دختران انقلاب بانوانی حضور دارند که طلاهای خود را می‌فروشند و نذر انجام کار فرهنگی می‌کنند. دستور مؤکد و مطالبه رهبری از اوایل دهه ۶۰ اجرای امر به معروف و نهی از منکر است و از آن با عنوان واجب فراموش یاد می‌کنند. با این تفاوت که نماز حکم واجبی است که قضا دارد ولی امر به معروف قضا هم ندارد.
مهرمهر2 روز قبل
*وحدت اسلامی از چه زمانی برای امت اسلامی تبدیل به مسئله و دغدغه شد؟ اینطور که پژوهشگران تحقیق کردند از سده ۱۳ هجری یعنی ۱۹ میلادی بحث وحدت یا همسازگری اسلامی مطرح بود. جنبش اتحاد اسلام همزمان با جنبش اتحاد اسلاو و اتحاد ژرمن در اروپا پدید آمد اما با آن دو جنبش تفاوت ماهوی داشت. *چه تعاریفی از وحدت اسلامی وجود داشته است؟ مقبولترین و شاید وجیه‌ترین تعریف از وحدت و تقریب که معمولترین آن نیز می‌باشد، وحدت پیروان مذهب اسلامی، به معنای هم زیستی هواخواهانه آنان نسبت به یکدیگر است، به عبارتی دیگر …. همدلی و همسازگری و همگرایی اسلامی است. و این برگردان همان تعریفی است که داعیه داران اتحاد اسلام، از «وحدت اسلامی» به معنای «اتحاد بین مذاهب» داشتند. تعریف دیگری از وحدت اسلامی، در آمدن تمامی مسلمانان به یکی از مذاهب اسلامی است، ایجاد وحدت اسلامی با تک مذهبی ساختن مسلمانان.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
نمایشگاه عکس‌های تاکنون منتشر نشده و کمتر دیده شده از دوره ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا شده است. چمدان: تصاویر کپی ۳۱ قطعه عکس منتخب آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین بار در این نمایشگاه به‌ نمایش درآمده است. این عکس‌ها مربوط به دوره قاجار است و شامل مظفرالدین‌شاه و گرامافون، کالسکه، تلسکوپ و مظفرالدین‌شاه، روز عاشورا، انبار ذخیره قورخانه از تفنگ و فشنگ و … می‌شود. عکسی از ناصرالدین شاه نیز به چشم می‌خورد که گویا سلفی این شاه قاجاری در آینه از خودش است که همراه با کپشنی با مضمون «صورت خودم در آینه - دیوانخانه تهران» متعلق به سال۱۲۵۹ هجری قمری منتشر شده است. این نمایشگاه در حاشیه آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با تأکید بر شعار یونسکو مبنی بر «پیوند با گذشته از طریق صداها و تصاویر» با حضور اشرف بروجردی رئیس کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو در ایران و به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وحید قاسمی شاعر و نویسنده و مداح اهل بیت (ع) است. این همه سایت شعر آیینی و صفحات مجازی و کتاب، با اشعار یکبار مصرف و سطحی محصول همین وضعیت است. وحید قاسمی شاعر و نویسنده و مداح اهل بیت (ع) است. «رحل نی» هفتمین دفتر شعر وحید قاسمی، سال نود و شش توسط انتشارات جمهوری روانه بازار نشر شده است. تا به حال در شعر آیینی و زیرمجموعه‌های آن مورد استفاده قرار نگرفته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
اعتمادآنلاین| سعید شمس- سید حسین فاطمی که از نزدیکان و همراهان خاص دکتر مصدق بود، بعد از کودتای ۲۸ مرداد مخفی شد و چند باری خانه عوض کرد. مصدق، فاطمی را افتخار ملی شدن می‌دانستمحمدصادق قاضی‌طباطبایی به مناسبت سالروز شهادت دکتر حسین فاطمی به اعتمادآنلاین گفت: اسم دکتر فاطمی را حسین گذاشته بودند به این خاطر که آن مرحوم روز عاشورا به دنیا آمده بود. به طوری که مرحوم دکتر مصدق گفته بود که اگر ملی شدن نفت افتخاری دارد، متعلق به کسی جز دکتر فاطمی، به عنوان طراح این اتفاق مهم، نیست. محمدصادق قاضی‌طباطبایی در پایاین سخنانش گفت: تاسف‌‌آور است که فاطمی هنوز هم مظلوم است. در واقع نام میدان فاطمی را جهاد گذاشته‌اند تا کسی دکتر فاطمی را به یاد نیاورد.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نمایشگاه عکس‌های تاکنون منتشر نشده از دوره ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا شد. بر این اساس تصاویر کپی ۳۱ قطعه عکس منتخب آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین بار به‌ نمایش درآمد. این عکس‌ها مربوط به دوره قاجار بوده و شامل مظفرالدین‌شاه و گرامافون، کالسکه، تلسکوپ و مظفرالدین‌شاه، روز عاشورا، انبار ذخیره قورخانه از تفنگ و فشنگ و … می‌شود. همچنین در این میان عکسی از ناصرالدین شاه به چشم می‌خورد به گونه‌ای که می‌توان گفت سلفی این شاه قاجاری در آینه از خودش است که همراه با کپشنی با مضمون «صورت خودم در آینه- دیوانخانه تهران» متعلق به سال۱۲۵۹ه. ق است. این نمایشگاه در حاشیه آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با تأکید بر شعار یونسکو مبنی بر «پیوند با گذشته از طریق صداها و تصاویر» با حضور اشرف بروجردی- رییس کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو در ایران و به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.
مهرمهر2 روز قبل
آیت الله علما گفت: رسول خدا خلیفه اول و پشتوانه اسلام است، محور همه خیرات و برکات است لذا اسلام شکست ندارد و این دین تاکنون زنده مانده و برای دنیا سخن دارد. آیت الله علما عنوان کرد: دین منطق دارد با دین نمی‌توان جنگید لذا همه برای دین فدا شدند تا جایی که رجز معروف حضرت عباس (ع) در روز عاشورا مبنی بر اینکه «والله اگر دستهای مرا قطع کنید من دین مصطفی را یاری می‌کنم» بر همین موضوع دلالت دارد. وی افزود: امروزه اسلام لحظه به لحظه خود را نشان می‌دهد و این ناشی از بصیرت مردم و نسل جوان است و شاهد رویش‌های فراوانی هستیم زیرا دین اسلام جاذبه دارد. آیت الله علما با بیان اینکه زمانی کرمانشاه جولانگاه آمریکایی‌ها بوده است، عنوان کرد: تا زمانی که در برابر دشمنان وحدت داشته باشیم کسی نمی‌تواند در مقابل ما بایستد. آیت الله علما با بیان اینکه همگی باید برای اعتلای کلمه «لا اله الا الله» دست به دست هم دهیم، گفت: خداوند پیغمبر (ص) را برای ما اسوه قرار داده بنابراین باید در تمام کارها آن را سرلوحه قرار دهیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه عکس‌های تاکنون منتشر نشده و کمتر دیده شده از دوره ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا شد. بر این اساس تصاویر کپی ۳۱ قطعه عکس منتخب آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین بار به‌ نمایش درآمد. این عکس‌ها مربوط به دوره قاجار بوده و شامل مظفرالدین‌شاه و گرامافون، کالسکه، تلسکوپ و مظفرالدین‌شاه، روز عاشورا، انبار ذخیره قورخانه از تفنگ و فشنگ و … می‌شود. در تصاویر به تازگی منتشر شده عکسی مربوط به روز عاشورا از شاهزاده نصرالله خان تلگرافچی بوده که پای دستگاه خوابش برده است که متعلق به دوره قاجار- ناصری ۱۳۱۲ه. ق می‌شود. همچنین در این میان عکسی از ناصرالدین شاه به چشم می‌خورد به گونه‌ای که می‌توان گفت سلفی این شاه قاجاری در آینه از خودش است که همراه با کپشنی با مضمون «صورت خودم در آینه- دیوانخانه تهران» متعلق به سال۱۲۵۹ه. ق است.
مهرمهر2 روز قبل
منصور طبیعی با بیان اینکه اجرای همایش دولت قرآن در شورای فرهنگ عمومی استان فارس مطرح و تصویب شد، افزود: قرار است در راستای این همایش عمده فعالیت‌ها و فضای فیزیکی شهر را با نمادها و المان‌های قرآنی همگام کنیم. وی قرآن و حافظ را محور اول این طرح فراگیر ذکر و اضافه کرد: ضمن ارج نهادن به همه حافظ پژوهان، هدف این همایش تکمیل مطالعات در زمینه تاثیرپذیری حافظ از قرآن است. دبیر نخستین همایش ملی دولت قرآن، خوانش قرآنی از حافظ و روایت قرآنی از او از دیگر اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد: انس عمیق حافظ با قرآن به لحاظ محتوا متاثر از قرآن بوده است. به گفته رئیس بنیاد فارس شناسی، آیین گشایش همایش یادشده بعدازظهر روز چهارشنبه ٢٢ آبان ساعت ۱۸٫۳۰ در مرکز اسناد و کتابخانه‌های ملی استان فارس برگزار خواهد شد. طبیعی اضافه کرد: بعد ازظهر پنج شنبه ٢٣ آبان نشیت علمی نخستین همایش ملی دولت قرآن با سخنرانی آقایان حجت الاسلام قادر فاضلی با موضوع «دولت بیدار، دولت قرآن»، دکتر محمدهادی همایون با موضوع «عاشورا در شعر حافظ» و محمدکاظم کاوه پیشقدم با موضوع «تاثیر قرآن بر سبک غزل‌های حافظ» به پایان می‌رسد.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/فارس نخستین همایش ملی دولت قرآن با محوریت بازگشت به قرآن به میزبانی شیراز طی روزهای ٢٢ و ٢٣ آبانماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار می‌شود. دبیر نخستین همایش ملی دولت قرآن یکشنبه ١٩ آبان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که همایش ملی دولت قرآن با محوریت بازگشت به قرآن، با همکاری نهاد نمایندگی ولی‌فقیه، اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی، اداره کل میراث فرهنگی، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، اداره کل آموزش و پرورش، مرکز اسناد و کتابخانه ملی و صدا و سیمای مرکز فارس و دانشگاه شیراز و شهرداری شیراز و انجمن عرفان اسلامی ایران، به میزبانی شیراز برگزار خواهد شد. او با بیان اینکه اجرای همایش دولت قرآن در شورای فرهنگ عمومی استان فارس مطرح و تصویب شده است، عنوان کرد: قرار است در راستای این همایش عمده فعالیت‌ها و فضای فیزیکی شهر را با نمادها و المان‌های قرآنی همگام کنیم. دبیر نخستین همایش ملی دولت قرآن، خوانش قرآنی از حافظ و روایت قرآنی از او هدف دیگر برگزاری این همایش عنوان و اضافه کرد: انس عمیق حافظ با قرآن به لحاظ محتوا متاثر از قرآن بوده است. او خاطرنشان کرد: بعد ازظهر پنج‌شنبه ٢٣ آبان نشست علمی نخستین همایش ملی دولت قرآن با سخنرانی آقایان حجت‌الاسلام قادر فاضلی با موضوع «دولت بیدار، دولت قرآن»، دکتر محمدهادی همایون با موضوع «عاشورا در شعر حافظ» و محمدکاظم کاوه پیشقدم با موضوع تاثیر قرآن بر سبک غزل‌های حافظ" ادامه پیدا خواهد کرد.
مهرمهر3 روز قبل
اولین سخنران این نشست علمی محمود فروزبخش، معاون پژوهشی خانه مشروطه اصفهان بود که موضوع صحبت او «نقش و تأثیر اربعین برای ملت عراق» بود. وی در ابتدای کلام خود خاطرنشان کرد: مراسم اربعین حقیقتی دارد که در سه ظرف متجلی شده است. این نویسنده با بیان آن که معمولا بعد ملت عراق در تحلیل‌ها مغفول می‌ماند، بیان کرد: مراسم اربعین به فرایند ملت سازی عراق کمک می‌کند و در ادامه این ملت سازی عراق هم به بهتر برگزار شدن اربعین کمک می‌رساند. این در حالی است که حزب بعث به واسطه عنصر ناسیونالیسم عربی سعی در ملت سازی داشت و این ملت سازی اخیر عراقی‌ها کاملا با تلاش‌های مرسوم در جهان عرب متفاوت است. فروزبخش با اشاره به مشهود بودن عکس‌های شهدای عراقی در مراسم اربعین ادامه داد: یکی از راه‌های ملت سازی تأکید بر مقاومت است.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی پورمحمدی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران به میزبانی ارشاد اسلامی سمنان، بابیان اینکه ویژه ایام اربعین سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) مسابقه کتاب‌خوانی «اشک‌ها و عبرت‌ها» در استان برگزار شد، تأکید کرد: ۱۷۰ نفر در این رویداد فرهنگی حضور یافتند که از این تعداد، ۱۲۳ نفر حدنصاب امتیاز کامل را کسب کردند. وی بابیان اینکه محور مسابقه کتاب‌خوانی اشک‌ها و عبرت‌ها کتاب «پس از ۵۰ سال؛ پژوهشی تازه پیرامون قیام حسین (ع)» اثر جعفر شهیدی بوده است، افزود: زندگی و قیام امام حسین (ع) محور اصلی این کتاب و طبیعتا مسابقه کتاب‌خوانی مذکور بوده است. صدور گواهینامه برای برگزیدگان مسابقه کتابخوانیمسئول دفتر قرآن و عترت اداره کل ارشاد اسلامی استان سمنان بابیان اینکه نحوه برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی «اشک‌ها و عبرت‌ها» به‌صورت الکترونیکی بوده است، تأکید کرد: این رقابت فرهنگی برای تمام سنین در طول یک روز برگزار شد. پورمحمدی تصریح کرد: شرکت‌کنندگانی که حدنصاب نمره را کسب کردند گواهی‌نامه با عنوان مردم‌سالاری دینی به مدت ۱۲ سال را دریافت خواهند کرد. وی بابیان اینکه تحلیل و علت شناسی عاشورا در حقیقت جان‌مایه کتاب مورد منبع واقع‌شده مسابقه کتاب‌خوانی استان سمنان بوده است، گفت: هدف از این رویداد فرهنگی آشنایی نسل جوان با واقعه عاشورا و فلسفه آن است.

به انتهای لیست رسیدید