عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی

الفالف21 ساعت قبل
کاهش قیمت خودروقیمت بسیاری از محصولات بازار خودرو این هفته کاهش یافت. در حال حاضر در میان‌ مدل‌های پراید سایپا، پراید ۱۱۱ با قیمت ۴۷ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ با قیمت ۴۲ میلیون تومان و پراید ۱۳۲ نیز با قیمت ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. پژو ۲۰۷ با گیربکس ساده، ۱۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و با گیربکس اتوماتیک ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲، ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و تیپ ۵ نیز ۹۳ میلیون تومان در بازار موجود است. دانگ‌فنگ H۳۰، ۱۳۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۰۸ نیز از سوی فروشندگان با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان به خریداران عرضه شد.
تابناکتابناک1 روز قبل
پیش‌بینی روند صعودی طلا در سال آیندهتحلیلگران بانک استاندارد چارترد پیش‌بینی کردند سرمایه‌گذاران خرده پا موج بعدی رشد قیمت طلا را هدایت خواهند کرد. کاهش قیمت در بازار خودروقیمت بسیاری از محصولات بازار خودرو این هفته کاهش یافت. در حال حاضر در میان‌ مدل‌های پراید سایپا، پراید ۱۱۱ با قیمت ۴۷ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ با قیمت ۴۲ میلیون تومان و پراید ۱۳۲ نیز با قیمت ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. پژو ۲۰۷ با گیربکس ساده، ۱۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و با گیربکس اتوماتیک ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. دانگ‌فنگ H۳۰، ۱۳۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۰۸ نیز از سوی فروشندگان با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان به خریداران عرضه شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از شانا، در اجرای مفاد بند «۳» ماده «۴» قانون اصلاح قانون نفت مصوب ۹۰/۳/۲۲ مجلس شورای اسلامی، سیزدهمین نشست هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی با حضور محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارائی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، بیژن زنگنه، وزیر نفت، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و محسن پاکنژاد، معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت برگزار و قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری میدان‌های نفتی آبان، پایدار غرب، سپهر و جفیر بررسی و ارزیابی شد. در این نشست پس از بررسی و ارزیابی متن، حجم مالی، تعهدها، مقدار محصول و زمان اجرای قرارداد‌های توسعه میدان‌های یادشده، امضای قرارداد‌ها را در جهت صیانت از تولید و عواید حاصل از انفال عمومی دانست و امکان اجرای آن‌ها را تایید کرد. بر اساس این گزارش، نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه نفت و گاز، نظارت بر اجرای سیاست‌های راهبردی و برنامه‌های مصوب وزارت نفت در فرآیند صیانت از منابع نفت و گاز و نظارت بر قرارداد‌های مهم نفت و گاز بخشی از وظایف هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی است. انتهای پیام/
ایلناایلنا1 روز قبل
قراردادهای طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های نفتی آبان، پایدار غرب، سپهر و جفیر در سیزدهمین نشست هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی بررسی و ارزیابی شد. به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت نفت، در اجرای مفاد بند «۳» ماده «۴» قانون اصلاح قانون نفت مصوب ۹۰/۳/۲۲ (۲۲ خردادماه ۹۰) مجلس شورای اسلامی، سیزدهمین نشست هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی با حضور محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارائی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، بیژن زنگنه، وزیر نفت، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و محسن پاکنژاد، معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت روز چهارشنبه (۲۴ مهرماه) برگزار و قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری میدان‌های نفتی آبان، پایدار غرب، سپهر و جفیر بررسی و ارزیابی شد. در این نشست پس از بررسی و ارزیابی متن، حجم مالی، تعهدها، مقدار محصول و زمان اجرای قراردادهای توسعه میدان‌های یادشده، امضای قراردادها را در جهت صیانت از تولید و عواید حاصل از انفال عمومی دانست و امکان اجرای آنها را تایید کرد. بر اساس این گزارش، نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه نفت و گاز، نظارت بر اجرای سیاست‌های راهبردی و برنامه‌های مصوب وزارت نفت در فرآیند صیانت از منابع نفت و گاز و نظارت بر قراردادهای مهم نفت و گاز بخشی از وظایف هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا، در اجرای مفاد بند «۳» ماده «۴» قانون اصلاح قانون نفت مصوب ۹۰/۳/۲۲ (۲۲ خردادماه ۹۰) مجلس شورای اسلامی، سیزدهمین نشست هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی با حضور محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارائی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، بیژن زنگنه، وزیر نفت، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و محسن پاکنژاد، معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت روز چهارشنبه (۲۴ مهرماه) برگزار و قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری میدان‌های نفتی آبان، پایدار غرب، سپهر و جفیر بررسی و ارزیابی شد. این هیئت پس از بررسی و ارزیابی متن، حجم مالی، تعهدها، مقدار محصول و زمان اجرای قراردادهای توسعه میدان‌های یادشده، امضای قراردادها را در جهت صیانت از تولید و عواید حاصل از انفال عمومی دانست و امکان اجرای آنها را تایید کرد. بر اساس این گزارش، نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام در حوزه نفت و گاز، نظارت بر اجرای سیاست‌های راهبردی و برنامه‌های مصوب وزارت نفت در فرآیند صیانت از منابع نفت و گاز و نظارت بر قراردادهای مهم نفت و گاز بخشی از وظایف هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در یادداشتی اعلام کرد: کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، متنوع سازی درامدهای ارزی، تعیین نقشه راه برای صادرات کشور و از همه مهمتر ثبات در سیاست‌ها از اهم موضوعات سیاست‌گذاری در کشور است. رئیس کل بانک مرکزی گفت در این‌ راستا دو موضوع مهم در جلسه روز قبل هیات دولت مطرح شد:۱- توجه بیشتر به مسئله اصلاح و ارتقا فضای کسب و کار۲- ثبات در مقررات صادراتی و اجتناب از صدور بخشنامه‌های موردی در مقاطع مختلف سال برای منع صادرات با هدف تنظیم بازاررئیس شورای پول و اعتبار همچنین افزود: نقشه راه برای رونق صادرات، تعیین کشورهای هدف صادراتی، مشخص کردن سهم هرکدام از کالاهای صادراتی در سبد صادراتی و تعیین یک برنامه هدفمند حداقل ۵ ساله برای کشورمان اقدامی ضروری است. وی گفت: در این راستا و در کنار گسترش تعامل با کشورهای مختلف، باید بطور جدی تلاش شود محدودیت‌های تحریم‌های خصمانه را که آثار منفی زیادی بر اقتصاد کشور و وضعیت اقتصادی مردم دارد به فرصتی جهت رونق تولید و جهش صادرات غیرنفتی تبدیل کنیم. فارس/برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بازگشت ارز صادراتی یکی از موضوعاتی است که از سوی مقامات مختلفی زیر ذره‌بین قرار گرفته است. بازخوانی آمار غلط وزیر اقتصاد که از سوی بانک مرکزی اصلاح شدبار اولی که فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، آمارهای مرتبط با ارز صادراتی را اعلام کرد، نهم اردیبهشت ۹۸ بود. او به این نکته هم اشاره کرده بود که ۷۵ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته است. » خطای دوباره وزیر اقتصاد در اعلام آمار بازگشت ارز صادراتیحال فرهاد دژپسند برای دومین بار دچار این خطای استراتژیک شده است. نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: لذا محاسبه کردن و ادعای اینکه ۴۵ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است و نیمی دیگر نیامده، غلط انداز است.
تابناکتابناک4 روز قبل
در بازار ارز، یوآن چین ۰٫۳۴ درصد در برابر دلار آمریکا رشد کرد و به نرخ برابری ۷٫۰۶۲۳ رسید. دلار آمریکا که روز یکشنبه ۳۵ تومان از ارزش خود را از دست داده بود، راس ساعت ۱۶ دیروز تن به افت ۵۰ تومانی داد و در قیمت ۱۱ هزار و ۳۹۰ تومانی معامله شد. بهای معاملات این بازار هفته گذشته یک درصد کاهش پیدا کرده بود و قیمتها برای سه روز متوالی روند نزولی داشتند. مبادلات تجاری چین با آمریکا به شدت افت کردسخنگوی وزارت کالای چین اعلام کرد که در بازه ژانویه تا سپتامبر، صادرات به مقصد و واردات از مبدا آمریکا به شدت افت کرده است. سخنگوی وزارت کالا، لی کویون، گفت: تنش‌های تجاری چین و آمریکا به تجارت چین فشار آورده است، هرچند مذاکرات تجاری چین و آمریکا باعث به دست آمدن نتایج مطلوبی در برخی حوزه‌ها شده است.
فردا نیوزفردا نیوز4 روز قبل
آنچه می‌خوانید گوشه‌ای از حاشیه‌های نشست خبری رئیس دولت «تدبیر و امید» است: - نشست خبری ساعت ۱۶ با ورود رئیس جمهور آغاز شد. - سوال خبرنگاران از رئیس جمهور پیش از برگزاری نشست خبری به صورت الکترونیکی ثبت شد. - ۷۱ رسانه خارجی از ۲۲ کشور و ۸۰ رسانه داخلی در نشست خبری رئیس جمهور شرکت کرده بودند. - خبرنگار روزنامه کیهان نیز سئوال خود را که درباره هدر رفتن ارز ۴۲۰۰ تومانی بود با «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» آغاز کرد. البته قبول دارم این زمان طولانی شده است.» - ساعت ۱۷:۴۵ سیزدهمین نشست خبری رئیس جمهور با خبرنگاران پایان یافت و روحانی به سرعت سالن شهید بهشتی را به سمت ساختمان سفید پاستور ترک کرد.
فردا نیوزفردا نیوز4 روز قبل
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شاهد کنترل نرخ ارز و تورم هستیم، گفت: در صورت عدم رشد نقدینگی، تورم کنترل و شرایط برای بهبود اشتغال بیش از پیش فراهم می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی افزود: به لحاظ صنعتی آمارها نشان از نرخ رشد مثبت دارند و در بخش کشاورزی نیز ۶ درصد رشد مثبت بود را شاهد بودیم و روابط منطقه‌ای بهبود پیدا کرده است. رئیس کل بانک مرکزی در اصفهان: مبنای ارزش پول ملی «تولید ملی» است؛ شرایط فعلی ارزی را تا ثبات نرخ ارز ادامه می‌دهیموی در ادامه با اشاره به تعهدات استان تهران در بانک مرکزی گفت: برای اثرگذاری استان تهران در کشور شخصی را تعیین می‌کنیم تا به عنوان مسئول دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران، اقدامات استان را پیگیری کند. همتی همچنین ادامه داد: در مورد مشاغل خانگی و افزایش سهم استان تهران در این حوزه نیز بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد تا در مورد اعتبارات آن تجدیدنظر شود. رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های استان تهران خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا تهران به الگویی در زمینه اقتصاد مقاومتی تبدیل شود و پروژه‌ها با سرعت بیشتری محقق شوند.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی با مرور شرایط ویژه کشور به دلیل اعمال تحریم‌های ناعادلانه گفت: علیرغم فشار حداکثری دشمنان، خوشبختانه با همت و تلاش مجموعه دولت و اقدامات بانک مرکزی ثبات نسبی در بازار ارز و اقتصاد کشور ایجاد شده است. رئیس کل بانک مرکزی افزود: اگرچه این اقدامات در شرایط فعلی حائز اهمیت است، لکن نباید به این حد قائل شویم و لازم است تلاش‌ها مضاعف‌تر شود. همتی کنترل نقدینگی را از اهم سیاست‌های بانک مرکزی برشمرد و گفت: کنترل نقدینگی از سیاست‌های اصلی و ویژه بانک مرکزی است چرا که با مدیریت این موضوع، به تبع تورم نیز کنترل و شرایط معیشتی نیز بهبود می‌یابد. همتی موضوع بدهی به بانک‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: بدهی به بانک در واقع بدهی به مردم است؛ چرا که منابع بانک‌ها از سپرده‌های مردمی تامین می‌شود و لازم است بدهکاران بانکی در ایفای تعهدات خود مسئولانه عمل نمایند. در این جلسه همچنین رییس کل بانک مرکزی به موضوعات چک‌های برگشتی و ساز و کار ارزیابی وثائق بانکی پرداخت و اصلاحاتی در این زمینه‌ها را لازم و ضروری دانست.
جام نیوزجام نیوز4 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، یک کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت اقتصاد کشور در نیمه دوم سال گفت: دولت عادت کرده است کسری بودجه را با استقراض از بانک مرکزی بپوشاند که تبعات آن در سال بعد با رشد شدید تورم خود را نشان خواهد داد. دولت در امسال با کسری بودجه مواجه است. دولت بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده که این استقراض چون پایه پولی را افزایش داده و با فاصله زمانی نسبتا کمی تبدیل به افزایش حجم نقدینگی و نرخ تورم می‌شود، بنابراین وضعیت تورم در سال بعد بدتر خواهد شد. وی درباره اثرگذاری روش‌های دولت برای کسری بودجه بر بازارها عنوان: نرخ ارز خروجی سه بازار محصول، پول و دارایی‌ها است. باید دید با توجه به هشدارهایی که کارشناسان به دولت در خصوص روش‌های تامین کسری بودجه داده‌اند، دولت تغییری در مسیر خود خواهد داد یا خیر؟ گسترش نیوز۲۰۲۵
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 روز قبل
آنچه امروز در اقتصاد ایران می‌بینیم، کاهش نسبی تنش‌ها و تلاطم‌های سال قبل است و بسیاری از بازارها از مشکلات سال ۹۷ دور شده‌اند. تحریم‌های امریکا، چه سهمی در مشکلات امروز اقتصاد ایران دارند؟ تحریم‌ها به سمت نقاط آسیب‌پذیر نشانه می‌روند و وقتی امریکا هدف خود را ضربه به اقتصاد ایران اعلام کرده، یعنی در این حوزه ضعف دیده است. در سال‌های ۷۶ تا ۸۰ این شفافیت افزایش یافت و در سال‌های ۸۰ تا ۸۴ به اوج خود رسید. بررسی عملکرد اقتصادی ما در طول این سال‌ها نشان می‌دهد که بهترین کارنامه اقتصادی در تمامی بخش‌ها در این دوره ثبت شده است، زیرا دولت در آن زمان پاکدست‌تر و شفاف‌تر عمل می‌کرد. وقتی تصویر آنچه در اقتصاد کشور رخ می‌دهد روشن شود، می‌توان به‌طور دقیق دید که کدام بخش‌ها با مشکلات بیشتری رو‌به‌رو هستند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز5 روز قبل
به گزارش تجارت‌نیوز، دولت در سال جاری با کسری بودجه مواجه است. اما به گفته کارشناسان مشکل تامین کسری بودجه در نیمه دوم سال خود را بیشتر نشان می‌دهد، در این خصوص علی مروی، کارشناس اقتصادی و مدیر اندیشکده­‌ مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف درباره اثرات کسری بودجه بر اقتصاد کشور در آینده گفت: همانطور که خیلی از اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کردند دولت در سال ۹۸ کسری بودجه بالایی دارد، بخشی از این کسری بودجه نیز در چند ماه ابتدایی سال جاری محقق شده است. وی در خصوص اثرات کوتاه‌مدت کسری بودجه عنوان کرد: تبعات کوتاه‌مدتی نیز دارد، دولت ممکن است از روش‌های دیگری نیز در کنار استقراض از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه خود استفاده کند. مطالعه بیشتر: سه راه برای تامین کسری بودجهوی درباره اثرگذاری روش‌های دولت برای کسری بودجه بر بازارها عنوان: نرخ ارز خروجی سه بازار محصول، پول و دارایی‌ها است. باید دید با توجه به هشدارهایی که کارشناسان به دولت در خصوص روش‌های تامین کسری بودجه داده‌اند، دولت تغییری در مسیر خود خواهد داد یا خیر؟
تابناکتابناک5 روز قبل
در مرداد ماه سال جاری بانک مرکزی طی نامه‌ای از تخلفات ارزی ۲۰ شرکت واردکننده دارو و کالای اساسی رونمایی کرد. بانک مرکزی هرگز در مقام پاسخگویی به این ادعا شرکت‌ها تاکنون بر نیامده است و افکار عمومی همچنان منتظر روشن شدن ابعاد این ماجرا هستند. این گروه، انتشار لیست کامل همه بدهکاران ارزی و شرکت‌های در سایه را از بانک مرکزی مطالبه نموده بودند که بانک مرکزی این مطالبه را نیز بی پاسخ گذاشت. در مورخه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ مرحوم اسدالله عسگراولادی در انتقاد از عملکرد بانک مرکزی گفت: ۳ ماه است صادراتی نداشته و با ندانم کاری بانک مرکزی، صادرات کشور قفل شده است. وی ادامه داد: این‌ها دروغ می‌گویند، چیکارش کنم؟ بانک مرکزی می‌خواهد با این حرف‌ها، سربه‌سر من بگذارد.
جام نیوزجام نیوز5 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، پس از آنکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام‌گذاری شد، بانک مرکزی وظیفه ویژه‌ای یافت تا تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی را انجام دهد و در همین راستا منابعی برای پرداخت تسهیلات به بخش تولید از سوی بانک‌ها در نظر گرفته شد. با این حال هنوز برخی از واحدهای اقتصادی نسبت به عدم تامین سرمایه در گردش و منابع موردنیازشان شکایت دارند و معتقدند که نقدینگی لازم برای بهبود وضعیت تولید وجود ندارد. اغلب اقتصاددانان نیز بر این باورند که حجم بالای نقدینگی سرگردان کشور باید به سمت بخش‌های مولد کشور حرکت کند، حال آن‌که عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی گفته بود که نقدینگی سرگردان در کشور وجود ندارد و در واقع نقدینگی به سمتی می‌رود که بازدهی بیشتری داشته باشد. بر همین اساس بود که سال گذشته بخش عمده‌ای از نقدینگی مردمی وارد بازار ارز شد و نوسانات و التهابات بازار ارز را نیز رقم زد و بانک مرکزی در همین راستا تصمیم گرفت تا با ایجاد ثبات در بازار نقدینگی را از این بخش خارج کند، چراکه سرمایه‌گذاری در بازار ارز و سکه تورم‌زاست. برخی کارشناسان می‌گویند که دلیل اصلی ورود نکردن بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه، عدم آگاهی دقیق از آن و زمان‌بر بودن این فرآیند است، به این ترتیب می‌توان با اطلاع‌رسانی درست که واحدهای تولیدی و ایجاد تسهیلاتی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادر که در حال حاضر سخت‌گیری‌های زیادی دارد و بروکراسی اداری این فرآیند هم پیچیده شده است، برای ورود بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه فراهم کند. تیتر۲۰۲۰۲۵
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
افزایش هزینه تأمین مواد اولیهدو مقام مسئول دو سخن متضاد درباره تأمین غذا و داروی ایران اعلام کرده‌اند. مواد اولیه دارویی به هر شکل تأمین می‌شود، ولی با سختی این کار انجام می‌شود. به گفته سعیدلو، با وجود تمام مشکلات و تحریم‌ها تاکنون مواد اولیه دارو تأمین شده است و مردم نباید نگرانی‌ای در این رابطه داشته باشند، اما اگر فشارها ادامه یابد، در آینده به مشکل برمی‌خوریم. باوجود اینکه گفته می‌شود دارو و غذا شامل تحریم‌ها نمی‌شود اما عملا هیچ‌کس در قالب همکاری‌های انسان‌دوستانه هم برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی به ایران کمک نمی‌کند و دچار مشکل هستیم. با تحریم نفت، ارزی که باید برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی ایران تخصیص داده شود، با سختی بیشتری تأمین می‌شود.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز6 روز قبل
برآوردها از عملکرد اقتصاد ایران در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که همچنان روند رو به رشد نقدینگی ادامه دارد و این شاخص برای نخستین‌بار در شهریور امسال از مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته است. در شرایطی که اقتصاد ایران در سال‌ها و ماه‌های گذشته، با تورم بالای ۴۰ درصد دست و پنجه نرم کرده، تداوم روند رو به رشد نقدینگی این خطر را به وجود می‌آورد که کاهش تورم دشوار خواهد شد و همین مساله باعث شده در ماه‌های گذشته بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی نسبت به روند رو به رشد نقدینگی در اقتصاد ایران هشدار بدهند. در صورت تداوم این روند در تابستان امسال، اقتصاد ایران، تابستان امسال را با نقدینگی بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان پشت سر گذاشته است. آخرین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی نیز به خرداد امسال باز می‌گردد که در آن، رقم نهایی تورم حدودا ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. در صورتی که روند رشد روزانه بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی تورم در تابستان امسال ادامه پیدا کند، در پایان شهریور عدد نقدینگی به مرز ۲۰۸۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 روز قبل
در دوره حدودا ۵ ساله ریاست بهمنی در بانک مرکزی، بیش از ۳۲۴ هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی کشور افزوده شد. در ابتدای کار وی، حجم نقدینگی در کشور حدود ۴۹۲ هزار میلیارد تومان بود که در تیرماه سال ۱۳۹۷ که سیف کنار رفت، رقم نقدینگی از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان بالاتر رفت. در دوره سیف حجم نقدینگی حدود ۱۱۱۰ هزار میلیارد تومان اضافه شد. به عبارتی در ۱۱ ماه نخست فعالیت همتی ۳۷۷ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شده است. این در حالی است که در حدود ۵ سال ریاست بهمنی، ۳۲۴ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه شده بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عبدالناصر همتی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه در خصوص تحریم جدید بانک مرکزی و الصاق تگ SDGT به بانک مرکزی گفت: در تحریم جدید از این نظر که تگ SDGT لحاظ شده مباحث آقای ظریف درست بوده و دشمنان تلاش کردند که محدودیت ایجاد کنند. وی با بیان اینکه تمهیداتی از سوی بانک مرکزی برای مقابله با این اقدام در دستور کار قرار گرفته است، تأکید کرد، ‌ واردات دارو و غذا از مسیر بانک مرکزی انجام نمی‌شود و با تمهیدات صورت‌گرفته مشکلی در این خصوص ایجاد نخواهد شد. همتی با یادآوری اینکه یکی از مهمترین چالشها در آن برهه بحث خروج سرمایه بود گفت: وقتی بانک مرکزی بر ریال کنترل نداشته باشد برای جلوگیری از خروج سرمایه هم نمی‌تواند اثر گذار باشد. همتی ادامه داد، بر اساس یک بررسی برخی از این چکهای تضمینی وصول‌نشده تا روزی ده بار معامله می‌شد که با تدبیر صورت‌گرفته در نهایت معضل این چکها کنترل شدند. همتی با رد نظر کارشناسانی که با اشاره به سرکوب تقاضا در ماه‌های اخیر شرایط ارزی کشور را تحلیل کرده‌اند گفت: در شش‌ماهه اول امسال ۱۹ میلیارد تومان تأمین ارز برای کالاهای اساسی و واسطه‌ای صورت گرفته است و به هیچ عنوان تقاضا سرکوب نشده است.
ایسناایسنا6 روز قبل
در شرایطی که منابع بانکی برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی محدود است، این بنگاه‌ها می‌توانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی خود را انجام دهند، اما باید انضباط و شفافیت مالی را رعایت کنند. به گزارش ایسنا، پس از آنکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام‌گذاری شد، بانک مرکزی وظیفه ویژه‌ای یافت تا تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی را انجام دهد و در همین راستا منابعی برای پرداخت تسهیلات به بخش تولید از سوی بانک‌ها در نظر گرفته شد. اما بازار سرمایه تنها برای سرمایه‌گذاری مردم نیست و واحدهای تولیدی که نیاز به تامین مالی دارند هم باید بدانند که می‌توانند از این طریق تامین مالی خود را انجام دهند. برخی کارشناسان می‌گویند که دلیل اصلی ورود نکردن بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه، عدم آگاهی دقیق از آن و زمان‌بر بودن این فرآیند است، به این ترتیب می‌توان با اطلاع‌رسانی درست که واحدهای تولیدی و ایجاد تسهیلاتی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادر که در حال حاضر سخت‌گیری‌های زیادی دارد و بروکراسی اداری این فرآیند هم پیچیده شده است، برای ورود بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه فراهم کند. البته بنگاه‌های اقتصادی باید بدانند که شفافیت در بازار سرمایه بسیار بالاست و برای تامین مالی از طریق این بازار، شفافیت را در معاملات خود افزایش داده و از سوی دیگر انضباط مالی داشته باشند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 روز قبل
این رابطه - رابطه افزایش قیمت مسکن و کاهش تمایل به زادوولد - در شهرهای بزرگ، کلان‌شهرها و به‌خصوص شهر تهران عینیت بیشتری دارد. کاهش نرخ باروری کل مطابق با تجربه‌های سال‌ها و دهه‌های گذشته بیشتر نشات گرفته از تحولات فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی است تا تحولات اقتصادی. نمی‌توان گفت زمان‌های قدیم که گرایش به فرزندآوری و زاد و ولد زیاد بود، این موضوع حاصل شرایط اقتصادی خوب و سطح مناسب قیمت مسکن بود. وی گفت: یکی دیگر از عوامل فرهنگی در کاهش نرخ باروری کل، افزایش سواد و تحصیلات، به‌ویژه در زنان است. آن سال دولت سهمیه بندی با کارت سوخت را آغاز کرد.
الفالف6 روز قبل
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مباحث وزیر امور خارجه در خصوص تحریم بانک مرکزی، گفت: هر چند دشمنان به دنبال ایجاد محدودیت بودند اما با تدابیر صورت گرفته مشکلی در حوزه واردات غذا و دارو وجود ندارد. گروه اقتصادی الف، ۲۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۱ ۳۹۸۰۷۲۰۰۲۶عبدالناصر همتی در گفتگو با تسنیم، در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه در خصوص تحریم جدید بانک مرکزی و الصاق تگ SDGT به بانک مرکزی گفت: در تحریم جدید از این نظر که تگ SDGT لحاظ شده مباحث آقای ظریف درست بوده و دشمنان تلاش کردند که محدودیت ایجاد کنند. وی با بیان اینکه، تمهیداتی از سوی بانک مرکزی برای مقابله با این اقدام در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد، ‌ واردات دارو و غذا از مسیر بانک مرکزی انجام نمی‌شود و با تمهیدات صورت گرفته مشکلی در این خصوص ایجاد نخواهد شد. گفتنی است، ظریف وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات آمریکا در حوزه تروریسم اقتصادی گفته بود: تحریم جدید بانک مرکزی به‌معنای تحریم غذایی و دارویی ایران است و جنایت جنگی به‌حساب می‌آید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 روز قبل
ساعت۲۴ - رئیس کل بانک مرکزی ادعا کرد، بدون تلف کردن ذخایر ارزی نوسانات بازار فردوسی مدیریت شده است. به گفته عبدالناصر همتی، ۴ عامل در مهار نوسان بازار نقش داشتند: «افزایش کنترل بر ریال و ممانعت از خروج سرمایه»، «توجه به نیروهای بازار»، «ایجاد ساختار انگیزشی برای برگشت ارز صادرکنندگان» و «حضور دائمی و هدفمند به‌عنوان بازارساز در بازار ارز». چهار عامل مهار بازار ارزرئیس‌کل بانک مرکزی راهبردهای اصلی این بانک در مدیریت بازار ارز را معرفی کرد. همتی مدعی است که بانک مرکزی بدون از دست دادن ذخایر ارزی به کنترل نرخ ارز و ثبات بازار ارز دست یافته است. البته منظور همتی از تقویت ارزش پول ملی مشخص نیست فشار برای کاهش نرخ ارز است یا کاهش تورم.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، عبدالناصر همتی که به ارومیه سفر کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای سفر به مرکز استان آذربایجان‌غربی، اظهار داشت: جلسه چهار ساعتی با فعالان اقتصادی برگزار شد که کلیات و جزئیات موضوعات مورد بررسی قرار گرفت. وی با اشاره به این که سه موضوع مهم محور مشکلات مطرح شده در این جلسه بود گفت: نحوه برگشت ارز صادرات یکی از مسائل بود که ۵۰ درصد برگشتی به صورت ارز موافقت شد و موضوع دوم نقدینگی واحدهای تولیدی است که منابع خاصی از طریق بانک‌ها تامین می‌شود تا نیازهای نقدینگی برطرف شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: موضوع سوم معوقات، چک‌های برگشتی است که بر اساس دستورالعمل جدید چک در قالب ستاد تسهیل یا ستاد استان موارد خود را مطرح کرده و مساعدت‌هایی دریافت کنند. وی با بیان این که در شش ماهه نخست سال بیش از ۹۰۰ میلیون دلار صادرات به ثبت رسانده گفت: با این روند تا پایان سال این رقم به بیش از ۲ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. همتی بیان کرد: واحدهایی که نتیجه تولیدی و صادراتی دارند در ردیف نخست کمک‌ها قرار دارند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
گزارش‌های جدید نشان می‌دهد: از ابتدای مرداد ماه، یعنی آغاز ریاست عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه (بانک مرکزی تا این ماه آمار متغیرهای پولی را منتشر کرده است)، روزانه ۱۱۵۰ میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده شده و از ۱۶۰۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به ۱۹۷۹ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان رسیده است. در صورت تداوم این روند در تابستان امسال، اقتصاد ایران، تابستان امسال را با نقدینگی بیش از ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان پشت سر گذاشته است. آمارهای رسمی منتشرشده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که رقم کل نقدینگی اقتصاد ایران در تیرماه ۹۷، ‌۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که این عدد در پایان سال ۹۷، به مرز ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. آخرین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی نیز به خرداد امسال باز می‌گردد که در آن، رقم نهایی تورم حدودا ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. در صورتی که روند رشد روزانه بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی تورم در تابستان امسال ادامه پیدا کند، در پایان شهریور عدد نقدینگی به مرز ۲۰۸۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی جمعه شب در گفتگو با خبرنگاران در خصوص نتایج سفر یک روزه به آذربایجان غربی اظهارداشت: در این سفر نشست چهار ساعته با سه دستور کار نحوه برگشت ارز صادرات، بررسی مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی و معوقات بانکی برگزار کردیم. وی ادامه داد: بر اساس نتایج این نشست مقرر شد ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش برای رفع موانع تولید و کمک به واحدهای صادراتی مشکل دار استان انجام گیرد و در صورت نیاز بانک مرکزی آماده اختصاص مبلغ زیادتری نیز است. همتی با اشاره به حجم بالای صادرات استان طی سالجاری تا مرز دومیلیارد دلار عنوان کرد: صاحبان واحدهای تولیدی و صادراتی استان خواستار بازگشت ارز به صورت اسکناس بودند که اعلام شد فعلا ۵۰ درصد اولیه را به صورت اسکناس بازگردانند. همتی مهمترین مشکل واحدهای تولیدی در استان را عدم نقدینگی برشمرد و افزود: یکی از مهمترین درخواست‌های واحدهای تولیدی و صادرات محور آذربایجان‌غربی نبود نقدینگی بود که مقرر شد واحدهای نیازمند در این خصوص از سوی استانداری احصا شده و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد تا زمینه اعطای تسهیلات به آنها فراهم شود. رئیس کل بانک مرکزی ایران امروز درسفری یک روزه ضمن بازدید از واحدهای تولیدی آذربایجان غربی طی نشستی مسایل و مشکلات اقتصادی و ارزی استان را بررسی و راهکارهای لازم در این زمینه را اتخاذ کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «عبدالناصر همتی» در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: ‌ به استناد صحبت‌های خود تحریم کنندگان، شرایط و اهداف آنها و کاری که ما در مقابل باید انجام دهیم بسیار عمیق‌تر و حساس‌تر از آن چیزی است که در ظاهر به آن توجه می‌کنیم. وی با اشاره به اتفاقات شهریور سال گذشته و شرایط اقتصاد ایران و برنامه‌های آمریکا و متحدانش در منطقه، ‌ادامه داد: ‌ از دو طرف هم انتظارات تورمی را تشدید می‌کردند و هم شوک منفی عرضه که منجر به پایین آمدن تولید حقیقی و در انتها رکود و بیکاری می‌شد را دامن می‌زدند. رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه باید بر مبنای اصول با تحریم مقابله کنیم، ‌ گفت: اگر قضاوت منصفانه باشد، با توجه به شرایط موجود کشور که آن را تحویل گرفتیم و رقم و فشاری که وجود داشت، ‌ موفق بودیم. همتی تاکید کرد: در شرایطی که قرار داشتیم بر مبنای یک سری اصول توانستیم بازار را کنترل کرده و ثبات نسبی را بدست آوریم و جمهوری اسلامی استوار و محکم باقی مانده است. حتی خود ترامپ به یکی از ریسان جمهوری کشورها گفته بود که گمان می‌کردیم اگر نفت و بانک تحریم شود ایران سقوط می‌کند اما به این نتیجه رسیدم که جمهوری اسلامی به این شکل ساقط نمی‌شود و شما کمک کنید که به برجام برگردیم.
مهرمهر1 هفته قبل
وی با اشاره به اینکه مشکلات فعلی کشورمان قابل حل است عنوان کرد: در یکسال گذشته خوشبختانه ذخایر اسکناس ارزی‌مان نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش نیز داشته است و امسال بخش مهمی از ارز مورد نیاز کشور برای واردات از طریق صادرات غیرنفتی تامین شد. همتی در ادامه افزود: براساس صحبت هایمان به عقیده من عمده مشکلات شما به صادرات باز می‌گردد. حل مشکلات شما برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است. شما تا همین امروز مبلغ قابل توجهی صادرات داشتید، این حجم از صادرات در شرایط فعلی برای اقتصاد کشور بسیار مهم است. در پایان این نشست، همتی با تعدادی از تولید کنندگان استان جداگانه ملاقات و مسائل آنها را بررسی و دستورات لازم برای حل مشکلات آنها صادر کرد.

به انتهای لیست رسیدید