عربستان

فارسفارس1 ماه قبل
بریتانیا که تبادلات تجاری و تسلیحاتی بالایی با ریاض دارد، از ورود عربستان سعودی به لیست سیاه پول‌شویی کمیسیون اروپا ابراز نگرانی کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از آن‌که کمیسیون اروپا عربستان‌سعودی و چند کشور دیگر را به لیست سیاه پول‌شویی اضافه کرد، بریتانیا که تبادلات تجاری و تسلیحاتی بالایی با عربستان‌سعودی دارد به این اقدام واکنش منفی نشان داد و در تلاش است سعودی‌ها را از لیست سیاه حذف کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» افزوده شدن عربستان سعودی، نیجریه و چند کشور دیگر به لیست سیاه پول‌شویی توسط کمیسیون اروپا، موجب انتقاد برخی کشورهای اعضو اتحادیه اروپا از جمله بریتانیا شد. این کشورهای اروپایی بابت آینده روابط اقتصادی خود با کشورهای قرار گرفته در لیست سیاه پول‌شویی، به‌خصوص عربستان سعودی ابراز نگرانی کردند. برخلاف اعتراض‌های «ریاض»، کمیسیون اروپا با تایید گزارشی از خبرگزاری رویترز در ماه ژانویه، عربستان سعودی را وارد لیست سیاه پول‌شویی کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
مشابه جایزه ملی تعالی گردشگری ایران، در عربستان نیز وجود دارد. اما دامنه شمول جایزه ملی تعالی گردشگری در ایران شامل کلیه سازمان‌ها، نهادها، موسسات و شرکت‌های فعال در صنعت گردشگری می‌شود. تجربه سعودی‌هاچنانچه اشاره شد تنها کشور منطقه که تا پیش از این جایزه ملی تعالی گردشگری داشته، عربستان سعودی است. جایزه تعالی گردشگری عربستان‌سعودی درواقع فرصتی را برای حمایت از توسعه گردشگری در این کشور فراهم می‌سازد. حضور چشمگیر دولتی‌ها در دوره اولاما جایزه ملی تعالی گردشگری ایران قرار است به‌صورت سالانه برگزار شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
عربستان سعودی با تلاش برای ادامه روابط دوستانه دیرینه خود با واشنگتن و همزمان بستن پیمان‌های جدید با مسکو که عمدتا بر مبنای همکاری در بازارهای نفت است، خود را در موقعیت ژئوپلیتیکی خطرناکی قرار می‌دهد. آرامکو سعودی اخیرا با سرمایه گذاری در دارایی‌های پایین دستی از جمله مجتمع موتیوا در تگزاس که بزرگترین پالایشگاه آمریکا است، دارایی‌های خود را در بسیاری از کشورهای جهان متنوع کرده است. امین ناصر، مدیرعامل آرامکو سعودی در حاشیه اجلاس مجمع اقتصادی جهان به رویترز گفت: این شرکت قصد دارد ۱۰ میلیارد دلار دیگر در مجتمع موتیوا سرمایه گذاری کند. بازی در هر دو طرفبا وجود روابط نزدیک عربستان سعودی با آمریکا که قدمت آن به زمان ریاست جمهوری فرانکلین روزولت در طول جنگ جهانی دوم بازمی گردد، ریاض با مسکو نیز روابط نزدیکتری را ایجاد می‌کند. به این ترتیب گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس به ریاست روسیه و عربستان سعودی متولد شد.
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشعربستان سعودی تلاش می‌کند با پرداخت پول چهره مخدوش خود را در اروپا بهبود بخشد، اما به منزوی‌ترین کشور جهان تبدیل شده است. جریان‌های مختلف در پارلمان اروپا به عربستان سعودی در زمینه تبدیل به بدترین و منزوی‌ترین کشور جهان هشدار دادند. یکی از کارشناسان امور راهبردی در این زمینه گفت: «اهمیت عربستان سعودی کاهش یافته است و جایگاهی همانند گذشته ندارد. عربستان در حال حاضر به منزوی‌ترین کشور جهان تبدیل شده است». کمیساریای اروپا عربستان سعودی را در فهرست سیاه کشور‌های فعال در زمینه پولشویی و تامین هزینه‌های تروریسم قرار داده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز6 روز قبل
اقتصادنیوز؛ «ثامر السبهان» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خلیج فارس، با فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق دیدار کرد. حشدالشعبی متشکل از نیروهای شیعه عراق است که روابط نزدیکی با تهران دارد. با توجه به سفر اخیر رئیس‌جمهوری ایران به عراق، این ملاقات می‌تواند فصل جدیدی در روابط میان عربستان‌سعودی با شعیان عراق، و حتی با ایران بگشاید. فدعم گفت: در ملاقات مقام سعودی با الفیاض مسائل متعددی از جمله همکاری امنیتی و اطلاعاتی و مبادلات تجاری و مسائل متعدد میان دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. دولت عراق در آگوست ۲۰۱۶ ثامر السبهان را که سفیر وقت عربستان در عراق بود به اتهام مداخله علنی در امور عراق از این کشور اخراج کرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان، فردا (دوشنبه) برای انجام سفر رسمی وارد عربستان سعودی می‌شود. این نخستین سفر وی از زمان تشکیل دولت کنونی‌اش است. منابعی در ریاض به خبرگزاری آلمان اعلام کردند سفر الحریری به عربستان سعودی ۲ روز طول خواهد کشید و وی در جریان این سفر، با «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن‌سلمان» ولیعهد دیدار خواهد کرد. به گفته منابع مذکور، الحریری در جریان این سفر، درباره پاره‌ای از مسائل مهم از جمله اوضاع داخلی لبنان و نیز مشکلات اقتصادی این کشور گفت‌وگو خواهد کرد. نخست‌وزیر لبنان اخیرا اعلام کرد که عربستان سعودی به محض تشکیل دولت جدید، به لبنان کمک‌های اقتصادی ارائه خواهد کرد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
عربستان سعودی اولین ماهواره مخابراتی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، اولین ماهواره مخابراتی عربستان سعودی به نام SGS۱ از «گویان فرانسه» واقع در آمریکای جنوبی، با موفقیت به فضا پرتاب شد. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این ماهواره، خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپا، آفریقای زیرصحرا و آسیای میانه را با برای اهداف تجاری پوشش خواهد داد. ماهواره مخابراتی SGS۱ با همکاری شهرک علم و تکنولوژی عبدالعزیز عربستان سعودی و شرکت لاک‌هد مارتین ایالات متحده آمریکا ساخته شده است.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنگنده‌های ائتلاف سعودی دیروز پنجشنبه منطقه «صفان» واقع در شرق صنعاء پایتخت یمن را هدف قرار دادند. بنا به گفته شاهدان عینی٬ جنگنده‌های ائتلاف سعودی-اماراتی بعد از این حملات تا یک ساعت در آسمان صنعا پرواز می‌کردند. ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی گفت که «این عملیات علیه مواضع انصارالله و انبارهای پهپادی آنها»، صورت گرفته است. حملات متجاوزان به شمال یمن پس از سفر مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن به صنعاء صورت گرفته است. ائتلاف سعودی و اماراتی از چهارشنبه گذشته فاز جدید بمباران استان الحدیده را بر خلاف توافق سوئد آغاز کرده است؛ حال آنکه «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل هم‌زمان در یمن حضور دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
البته ظاهرا این قراداد ائتلافی درهای پشتی را برای این گونه صادرات تسلیحات برای آلمان باز گذاشته است. نتیجه این گزارش نشان می‌دهد که همچنین مصوبات صادرات تسلیحات آلمان به الجزایر و پاکستان هم بالا بوده و در مجموع همچنان نیمی از مصوبات صادرات تسلیحات آلمان (۵۲ درصد) به کشورهای مستبد جهان سوم خارج از ناتو و اتحادیه اروپا بوده است. صادرات آلمان به کشورهای دیکتاتور درگیر جنگ علیه عربستان همواره مورد انتقاد بخصوص اپوزیسیون آلمان بوده است. حزب سبز آلمان سال‌هاست که خواستار تشدید قوانین صادرات تسلیحات به این گونه کشورها بوده و حزب چپ هم خواستار توقف این گونه صادرات تسلیحات بحث‌برانگیز است. چند روز پیش هم روزنامه «دی ولت» آلمان از افزایش صادرات تسلیحات آلمان به عربستان و ترکیه در سال ۲۰۱۸ خبر داد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
هنوز مقام‌های سعودی و سفارت عربستان در واشنگتن به این خبر واکنشی نشان نداده و اطلاعاتی در اختیار آسوشیتدپرس نگذاشته‌اند. یکی از کارشناسانی که تصاویر ماهواره‌ای به‌دست آمده از سایت موشکی عربستان را بررسی کرده برنامه موشکی حکومت سعودی را «نگران‌کننده» خوانده و گفته است: «جاه‌طلبی‌های موشکی دولت ریاض را نباید دست‌کم گرفت.» این تصاویر از منطقه‌ای در نزدیکی شهر الدوادمی واقع در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض دو روز پیش در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد، اما نخستین بار هفته‌نامه نظامی «جینز دیفنس» در سال ۲۰۱۳ آن را افشا کرده بود. این هفته‌نامه در آن زمان نوشته بود که دو سکوی پرتاب موشکی در این پایگاه که عربستان آنها را از چین خریده است، به سوی ایران و اسرائیل نشانه‌گیری شده‌اند. بنابراین برنامه موشکی می‌تواند راهی برای خلاصی عربستان از این نگرانی‌ها باشد.» موسسه پژوهشی آمریکایی استراتفور با انتقاد از برنامه موشکی عربستان می‌گوید درحالی‌که آمریکا و متحدان غربی‌اش به‌دنبال محدود کردن برنامه موشکی ایران هستند، فعالیت موشکی عربستان تنها وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند. در واقع چنانچه عربستان سعودی به مرحله آزمایش موشکی برسد، آمریکا تحت فشار قرار خواهد گرفت که همان تحریم‌های ایران را علیه دولت پادشاهی سعودی نیز به کار گیرد.
فارسفارس3 هفته قبل
اردن، تولیت بر اماکن مقدس شهر بیت‌المقدس را حق قانونی خود می‌داند و در همین حال بیم آن را دارد که عربستان سعودی بخواهد اردن را در مسأله فلسطین به حاشیه برده و این حق را از آن خود کند. اردن روز گذشته بشدت به این اقدام صهیونیست‌ها اعتراض و به حق قانونی خود برای اداره مسجدالاقصی تأکید کرد. اما به نوشته روزنامه الکترونیکی رأی‌الیوم، رسانه‌های صهیونیستی خبر از طرح بزرگ‌تری علیه اردن داده‌اند؛ طرحی که دولت اردن را در ساعات گذشته به جنب‌وجوش وسیعی برای ممانعت از عملی شدن آن وادار کرده است و آن هم گرفتن حق قانونی اردن در اداره مسجدالاقصی و سپردن آن به عربستان سعودی است. شاه اردن نیز بارها هشدار داده است که نقض حق قانونی این کشور در اداره اماکن مقدس قدس شریف «خط قرمز» محسوب می‌شود. رأی‌الیوم در پایان می‌نویسد که آخرین نشانه‌های اوج‌گیری اختلاف میان اردن و عربستان سعودی را می‌توان در نشست ورشو دنبال کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
چارلز میشل نخست وزیر بلژیک ادامه تقابل ایران و عربستان را عاملی برای بی‌ثباتی در منطقه و حتی اروپا دانست. اعتمادآنلاین| چارلز میشل امروز دوشنبه اعلام کرد که رقابت مداوم منطقه‌ای میان ایران و عربستان‌سعودی امنیت در اروپا را به خطر انداخته‌ است و ادامه این روند منجر به ناامنی می‌شود. به گزارش ایندین وایر، میشل در حاشیه اولین نشست بین اتحادیه کشورهای عربی و اروپایی به خبرنگاران گفت: از زمان جنگ سرد، رقابتی بین عربستان‌سعودی و ایران وجود دارد که بر بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه تاثیر می‌گذارد، این وضعیت بر اروپا هم تاثیرگذار است. نخست‌وزیر بلژیک افزود: برای مثال ادامه‌دار شدن جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه باعث افزایش میزان ویرانی در برخی کشورهای این منطقه و در نتیجه افزایش تعداد مهاجران قانونی و غیرقانونی به اروپا شده است. چارلز میشل در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر اروپا نمی‌تواند دنبال مقصر باشد بلکه باید با تشکیل ائتلافی سیاسی به دنبال حل این مساله و برقراری آرامش در خاورمیانه باشد.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
جدیدترین آمار سازمان JODI‌ نشان داد که صادرات نفت عربستان سعودی در ماه نوامبر به بالاترین حجم در دو سال گذشته رسید. عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، در نوامبر ۸٫۲۳۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد که ۵۳۴ هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر افزایش داشت. طبق آمار JODI، این بالاترین سطح صادرات نفت عربستان سعودی از نوامبر سال ۲۰۱۶ پیش از امضای نخستین توافق کاهش تولید بود که در ژانویه سال ۲۰۱۷ به اجرا درآمد. با در نظر گرفتن مجموع صادرات، فعالیت پالایشگاه‌ها و تولید نیرو، عربستان سعودی ۱۱٫۳۹۹ میلیون بشکه در روز نفت در نوامبر سال ۲۰۱۸ عرضه کرده است. برداشت از ذخایر نفت در نوامبر، برای دوازدهمین ماه در ۱۳ ماه گذشته انجام گرفت و ذخایر نفت عربستان سعودی در نوامبر در ۲۰۸٫۲۱۸ میلیون بشکه ایستاد که ۱۶٫۶ درصد افت سالانه داشت.
الفالف2 هفته قبل
منندز افزود: اگر ترامپ در اتخاذ تصمیمات مربوط به مجازات عربستان {درباره خاشقچی} با شکست مواجه شود، کنگره باید این اقدام را انجام دهد. بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند. عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. روایت عربستان سعودی که با هدف تبرئه عوامل رده بالای حکومتی از مشارکت در قتل روزنامه‌نگار منتقد طراحی شده بود با تردید عمومی در دنیا مواجه شد. وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.
فارسفارس2 هفته قبل
منندز افزود: اگر ترامپ در اتخاذ تصمیمات مربوط به مجازات عربستان {درباره خاشقچی} با شکست مواجه شود، کنگره باید این اقدام را انجام دهد. بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند. عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. روایت عربستان سعودی که با هدف تبرئه عوامل رده بالای حکومتی از مشارکت در قتل روزنامه‌نگار منتقد طراحی شده بود با تردید عمومی در دنیا مواجه شد. وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.
فراروفرارو1 ماه قبل
محمدعلی ابطحی در شرق نوشت: دیدار پاپ از عربستان و امارات، بازی سیاست با دین است. حضور عالی‌جناب پاپ در دو کشور امارات متحده عربی و عربستان‌سعودی یک اتفاق بی‌سابقه و مهم است. اما بازی سیاسی با دین را آفت همه ادیان می‌دانم. دعوت از پاپ برای دیدار از عربستان‌سعودی در شرایط فعلی یک بازی دوطرفه با دین برای نادیده‌گرفتن مبانی اعتقادی است که هم مسیحیان اصیل و هم مسلمانان سعودی و منطقه قانون این بازی را می‌فهمند و از حراج‌کردن مسیحیت و اسلام برای سیاست رنج می‌برند. از مسیحیان، یهودیان و پیروان همه ادیانی که فرزندان این منطقه هستند باید حمایت شهروندی کرد، اما از دین نباید برای بازی‌های سیاسی منطقه‌ای استفاده کرد.
عصر ایرانعصر ایران4 هفته قبل
به گزارش ایسنا، هیأت سعودی که مدیران ارشد آرامکو در آن حضور دارند روز پنجشنبه در راستای تور آسیایی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی وارد پکن شدند. این سرمایه‌گذاری‌ها کمک خواهد کرد عربستان سعودی جایگاه خود به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین را بازیابد. هند اولویت شماره یک سرمایه‌گذاری انرژی عربستانخالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی نیز چهارشنبه هفته جاری اعلام کرد عربستان سعودی به دنبال تحکیم روابط نفتی خود با هند است که به اولویت شماره یک سرمایه‌گذاری خارج از این کشور تبدیل شده است. واردات نفت هند از عربستان سعودی همزمان با افت واردات از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، رشد مستمری داشته است. به گفته مدیرعامل آرامکو، هند حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز نفت از عربستان سعودی وارد کرده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
نمایندگان مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب طرحی را معرفی کرده‌اند که خواستار تنبیه عربستان سعودی به دلیل جنایت‌هایش در جنگ یمن و همچنین ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی است. طرح سناتورها به دنبال ممنوع کردن فروش برخی سلاح‌ها به عربستان سعودی و متوقف کردن سوخت‌رسانی‌ آمریکا به جنگنده‌های ائتلاف متجاوز به یمن است. بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند. عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. روایت عربستان سعودی که با هدف تبرئه عوامل رده بالای حکومتی از مشارکت در قتل روزنامه‌نگار منتقد طراحی شده بود با تردید عمومی در دنیا مواجه شد.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
رئیس‌جمهور ترکیه جمعه از عربستان سعودی بابت «وقت‌کشی» در محاکمه عاملان ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی انتقاد کرد و گفت ریاض تا کنون هیچ کسی را در این پرونده محاکمه نکرده است. خبرگزاری فارس: «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه جمعه از عربستان سعودی بابت «وقت‌کشی» در محاکمه عاملان ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی انتقاد کرد. به گزارش الجزیره، اردوغان گفت: «عربستان سعودی در محاکمه قاتلان خاشقچی وقت‌کشی می‌کند و تا کنون هیچ کسی را محاکمه نکرده است.» در حال تکمیل …
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
عربستان سعودی کارخانه تولید موشک‌های بالستیک ساخته است. به گزارش عصرایران، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد عربستان سعودی اولین کارخانه تولید موشک‌های بالستیک را ساخته است. البته هنوز مشخص نیست که این کارخانه به وضعیت تولید موشک رسیده است. سخنگوی سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در واکنش به پیگیری این روزنامه آمریکایی، از پاسخگویی درباره این تاسیسات خودداری کرد. کارشناسان گفته‌اند که عربستان سعودی هم اکنون سلاح هسته‌ای ندارد اما موشک‌های تولیدشده در کارخانه عربستان سعودی عنصر سرنوشت سازی در برنامه هسته‌ای سعودی در آینده خواهد بود.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشیک مقام سعودی گفت عربستان در نظر دارد تا صادرات نفت خود را در ماه آوریل به کمتر از ۷ میلیون بشکه در روز برساند و در عین حال، میزان تولید نفت خود را زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز نگه دارد. این مقام عربستانی گفت آرامکو، شرکت دولتی نفت عربستان برای ماه آوریل روزانه ۶۳۵ هزار بشکه نفت کمتر از درخواست مشتریان اختصاص داده است. این مقام سعودی افزود: آنچه آرامکو برای ماه آوریل اختصاص داده است ۶۳۵ هزار بشکه در روز از درخواست مشتریان کمتر است. «که این اقدام میزان تولید این کشور را کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل نگه می‌دارد». این رقم از ۱۰٫۳۱۱ میلیون بشکه در روز که عربستان با اوپک برای کاهش توافق کرده نیز کمتر است.
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
السبهان گفته است که حکیم تا کنون پنج بار برای سفر به عربستان سعودی دعوت شده اما این دعوت‌ها را به دلایل طایفه‌ای رد کرده است. این مقام جنجالی سعودی در گفت‌وگو با رادیو ریاض مدعی شده است عربستان سعودی کانال‌های ارتباطی و همکاری‌های خود با عراق را افزایش داده و تعدادی از چهره‌های سیاسی عراق را برای سفر به عربستان دعوت کرده که برخی از آنها دعوت ولیعهد عربستان را پذیرفته‌اند، اما کسانی دیگر تلاش کرده‌اند که از این دعوت برای دخالت در امور داخلی عربستان استفاده کنند. السبهان ادعا کرد که حکیم در پاسخ دعوت عربستان در پی دخالت آشکار در امور عربستان برآمده و خواستار آن شد که به شهروندان ساکن مناطق شرقی عربستان اجازه ساخت حسینیه داده شود و آنها بتوانند مراسم مذهبی شیعی را آزادانه اجرا کنند. به گفته السبهان خواسته دیگر حکیم از عربستان سعودی آن بود که در قبال مجوز افتتاح کنسولگری عربستان در نجف اشرف، عربستان هم اجازه افتتاح کنسولگری عراق در دمام را بدهد. وی مدعی شد که الفیاض در دیدار خود با مقامات عربستانی تأکید کرده که عراق خود را متعهد به منافع عربستان می‌داند و اجازه نمی‌دهد که هیچ گروه تابع عراق یا ایران به منافع عربستان آسیب برساند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
کاندیدای دونالد ترامپ برای تصدی سفارت واشنگتن در ریاض از روابط میان آمریکا و عربستان سعودی دفاع کرد. این در حالی است که ابی زید در این جلسه با طرح اظهاراتی به دفاع از روابط آمریکا و عربستان سعودی پرداخت. او در عین حال خواستار مسئولیت‌پذیری در ماجرای قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد سعودی شد و همچنین براهمیت حمایت از حقوق بشر در عربستان سعودی تاکید کرد. وی نقش عربستان در جنگ با تروریسم را نقشی کلیدی ارزیابی کرد و کار برای تقویت روابط میان عربستان و آمریکا را باعث افتخار دانست. جیم ریچ، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تصریح کرد: عربستان سعودی در اقداماتی دخیل بوده که به هیچ وجه قابل قبول نیست.
الفالف2 هفته قبل
این در حالی است که ابی زید در این جلسه با طرح اظهاراتی به دفاع از روابط آمریکا و عربستان سعودی پرداخت. او در عین حال خواستار مسئولیت‌پذیری در ماجرای قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد سعودی شد و همچنین براهمیت حمایت از حقوق بشر در عربستان سعودی تاکید کرد. ابی زید تاکید کرد: روابط ما با عربستان بزرگ‌تر و مهم‌تر از رابطه با یک ولیعهد است. وی نقش عربستان در جنگ با تروریسم را نقشی کلیدی ارزیابی کرد و کار برای تقویت روابط میان عربستان و آمریکا را باعث افتخار دانست. جیم ریچ، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تصریح کرد: عربستان سعودی در اقداماتی دخیل بوده که به هیچ وجه قابل قبول نیست.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
شرکت آرامکوی سعودی قصد دارد در سفر ولیعهد عربستان به چین، در دو مجتمع پالایش نفت و پتروشیمی در این کشور سرمایه‌گذاری کند. به هیأت سعودی که مدیران ارشد آرامکو در آن حضور دارند روز پنجشنبه در راستای تور آسیایی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی وارد پکن شدند. این سرمایه‌گذاری‌ها کمک خواهد کرد عربستان سعودی جایگاه خود به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین را بازیابد. واردات نفت هند از عربستان سعودی همزمان با افت واردات از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، رشد مستمری داشته است. به گفته مدیرعامل آرامکو، هند حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز نفت از عربستان سعودی وارد کرده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
ولیعهد عربستان امروز (یک‌شنبه) در چارچوب سفر رسمی خود به پاکستان، وارد اسلام‌آباد شد. به گزارش ایسنا، محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان تور آسیایی خود را برای سفر به پاکستان، هند و چین آغاز کرد. بر اساس اعلام دیوان پادشاهی سعودی، بن سلمان در دیدارهای دوجانبه خود با سران این سه کشور در خصوص موضوعات مشترک گفت‌وگو خواهد کرد. از سوی دیگر تدابیر شدید امنیتی در پاکستان که به مدت دو روز میزبان ولیعهد عربستان سعودی خواهد بود، اتخاذ شده است. در حال تکمیل…
انتخابانتخاب1 ماه قبل
طبق گزارش رسانه آمریکایی، مواضع «محمدبن سلمان» و سرکوب‌گری‌های او سبب افزایش شدید میزان مهاجرت و پناهندگی اتباع عربستان سعودی شده است. این دختر ۱۸ ساله دو روز پس از رسیدنش به کانادا در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی استرالیایی، در مورد وضعیت زندگی زنان در عربستان سعودی گفت: «با ما زنان، مانند برده رفتار می‌شود». سی‌ان‌ان در ادامه گزارش با اشاره به پناهندگی این دختر عربستان سعودی نوشت: «فعالان حقوق بشر و تحلیلگران می‌گویند که کارزار محمد بن سلمان ولی‌عهد برای سرکوب مخالفان و منتقدان در پادشاهی (عربستان سعودی)، سبب افزایش میزان پناهندگی شده است. «یحیی الاسیری» یک تبعه منتقد عربستان سعودی که در لندن ساکن است، در مصاحبه با سی‌ان‌‌ان درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول و نگرانی‌اش از حضور در سفارت عربستان سعودی سخن گفته است. سی‌ان‌ان گزارش داد: «بیشترین میزان افزایش تعداد مهاجرت و پناهندگی در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت، سالی که محمد بن سلمان شاهزاده‌ ۲۹ ساله سعودی در صحنه سیاسی پادشاهی (عربستان سعودی) سر برآورد».
ایرناایرنا3 هفته قبل
بر اساس توییت این وب‌سایت، 'جین هذلول' یکی از زندانیان زن عربستان است که به شدت مورد شکنجه و تجاوز در زندان‌های عربستان قرارگرفته و به هیچ ‌یک از خویشاوندان وی اجازه بازدید از او نمی‌دهند. وی تحصیلات عالی خود را در دانشگاه بیرمنگام انگلیس پشت سر گذاشت و در فوریه سال ۲۰۰۸ شروع به مطلب نوشتن در وبلاگ زنان عربستان با محوریت جایگاه زنان عربستان در جامعه و فرهنگ عربستان کرد. ایمان التفجان یکی از زنان فعال سعودی است که بارها در مطالبی نسبت به جایگاه زن در عربستان سعودی انتقاد کرده و خواهان اصلاح این جایگاه در جامعه سعودی است. سازمان عفو بین‌الملل تاکنون چندین بیانیه علیه وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی صادر کرده و از حکام سعودی می‌خواهد تا فعالان و حقوقدانان این کشور را مورد سرکوب نیروهای امنیتی قرار ندهد. بر اساس بیانیه سازمان عفو بین‌الملل اکثر فعالان زنان سعودی در زندان ذهبان تحت بدترین شرایط حقوق بشری نگهداری می‌شوند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر که چهارشنبه منتشر شد بدون نام بردن از «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی از قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی انتقاد کرد. بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند. عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. روایت عربستان سعودی که با هدف تبرئه عوامل رده بالای حکومتی از مشارکت در قتل روزنامه‌نگار منتقد طراحی شده بود با تردید عمومی در دنیا مواجه شد. وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
پس از بازگشت هیات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران از چین، ولیعهد عربستان سعودی روز پنج‌شنبه وارد چین ‌شد؛ مساله‌ای که به گفته سردبیر یک روزنامه سعودی، شاید برای میانجیگری پکن بین ریاض و تهران باشد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران درباره این سفر گفته بود که «چین یکی از شرکای ایران در حوزه‌های مختلف بوده و خواهد بود و حجم همکاری‌های ما بسیار است. این درحالی است که هند از خریداران اصلی نفت ایران و پاکستان مشتری گاز ایران است. امکان‌سنجی میانجیگری چیندرخصوص امکان میانجیگری چین بین ایران و عربستان سعودی دکتر محسن شریعتی‌نیا، استادیار پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای شرق در دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: «موضوع میانجیگری چین در رسانه‌های چینی انعکاسی نیافته است و پیش‌تر نیز این بحث مطرح شده بود و راه به جایی نبرد. رئیس‌‌جمهوری ایران و وزیر خارجه ما بارها گفته‌اند آماده مذاکره با عربستان به‌ویژه درباره مشکلاتشان با ایران هستیم.» صالحی تاکید کرد: «ایران هیچ نظری به سرزمین و ثروت‌های عربستان سعودی ندارد.

به انتهای لیست رسیدید