اخبار عربستان - آخرین و مهم ترین اخبار عربستان از خبرگزاری‌های ایران | خبری

عربستان

فارسفارس3 ماه قبل
بریتانیا که تبادلات تجاری و تسلیحاتی بالایی با ریاض دارد، از ورود عربستان سعودی به لیست سیاه پول‌شویی کمیسیون اروپا ابراز نگرانی کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از آن‌که کمیسیون اروپا عربستان‌سعودی و چند کشور دیگر را به لیست سیاه پول‌شویی اضافه کرد، بریتانیا که تبادلات تجاری و تسلیحاتی بالایی با عربستان‌سعودی دارد به این اقدام واکنش منفی نشان داد و در تلاش است سعودی‌ها را از لیست سیاه حذف کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» افزوده شدن عربستان سعودی، نیجریه و چند کشور دیگر به لیست سیاه پول‌شویی توسط کمیسیون اروپا، موجب انتقاد برخی کشورهای اعضو اتحادیه اروپا از جمله بریتانیا شد. این کشورهای اروپایی بابت آینده روابط اقتصادی خود با کشورهای قرار گرفته در لیست سیاه پول‌شویی، به‌خصوص عربستان سعودی ابراز نگرانی کردند. برخلاف اعتراض‌های «ریاض»، کمیسیون اروپا با تایید گزارشی از خبرگزاری رویترز در ماه ژانویه، عربستان سعودی را وارد لیست سیاه پول‌شویی کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
مشابه جایزه ملی تعالی گردشگری ایران، در عربستان نیز وجود دارد. اما دامنه شمول جایزه ملی تعالی گردشگری در ایران شامل کلیه سازمان‌ها، نهادها، موسسات و شرکت‌های فعال در صنعت گردشگری می‌شود. تجربه سعودی‌هاچنانچه اشاره شد تنها کشور منطقه که تا پیش از این جایزه ملی تعالی گردشگری داشته، عربستان سعودی است. جایزه تعالی گردشگری عربستان‌سعودی درواقع فرصتی را برای حمایت از توسعه گردشگری در این کشور فراهم می‌سازد. حضور چشمگیر دولتی‌ها در دوره اولاما جایزه ملی تعالی گردشگری ایران قرار است به‌صورت سالانه برگزار شود.
فارسفارس1 هفته قبل
یکی از مبلغان معروف سعودی که در گذشته حامی افراطگرایی و سلفی‌گری در عربستان‌سعودی بود، از مواضع قبلی خود عذرخواهی کرد و گفت که موافق اسلامی است که ولی‌عهد سعودی منادی آن است. این مبلغ سعودی با ادعای اینکه او «اولین مبلغ اعتدال و میانه‌رو» در عربستان سعودی است، گفت که او با «اسلام میانه‌رو» است که ولی‌عهد سعودی به آن دعوت می‌کند. به گزارش شبکه سی‌ان. ان، القرنی گفت که یکی از اشتباهات دوران «بیداری اسلامی» در عربستان سعودی این بود که «خنده و روح سرور و شادی» را از جامعه سعودی گرفت. این مبلغ سعودی بی‌طرفی در این مسئله را خیانت خواند و گفت که هر کسی از عربستان سعودی دفاع نکند نه کرامتی دارد و نه مردانگی‌. این اختلافات بعد از آن شروع شد که محور عربستان سعودی، قطر را به حمایت مالی از تروریسم در منطقه و نزدیکی به ایران متهم کرد.
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
احمد سالک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برگزاری نشست اعضای ائتلاف اسلامی به اصطلاح ضد تروریسم به سرکردگی عربستان سعودی گفت: وقتی فرودگاه‌های عربستان علیه مردم یمن به عملیات و بمباران پرداختند این موضوع نشان می‌دهد که حکومت عربستان سعودی اگر نگوییم مزدور اسرائیل و آمریکا است؛ بلکه مرتبط با آنهااست و این ارتباطات استراتژیک و قوی است. بن سلمان از ارتباط عربستان‌سعودی با صهیونیست‌های بین المللی پرده برداری کردنماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، افزود: ما با مدت‌ها درباره ارتباط حکومت سلطنتی، موروثی و عشایری عربستان‌سعودی با صهیونیست‌های بین المللی مطالعه می‌کردیم؛ تا این که بن سلمان از این موضوع پرده برداری کرد و ارتباط عربستان سعودی و دولت قبل و بعدش را با اسرائیل اعلام کرد و این مطلب بسیار است. بیشتر بخوانید: نشست مبارزه با تروریسم در ریاض بهانه‌ای برای تقویت ایران هراسیعضوفراکسیون ولایی مجلس با تاکید براینکه عربستان سعودی عامل اجرایی آنچه که نتانیاهو و ترامپ مطرح می‌کند، در منطقه است، مطرح کرد: از جمله این نشست در عربستان برای مقابله با تروریسم، بهانه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران است؛ به این معنا که ایران هراسی و اسلام هراسی را تقویت کنند؛ این در حالی است که داعش، طالبان القاعده و ده‌ها گروه مزدور داخل کشورهای عربی، منطقه و خارج از آن را با مدیریت اسرائیل و آمریکا، پشتیبانی مالی کرده است. وی با بیان اینکه ائتلاف به اصطلاح ضدتروریسم سعودی نه تنها اقدامی را در راستای مبارزه با تروریسم انجام نداده، بلکه به هدف پشت پرده و اصلی خود یعنی مقابله با ایران نیز دست نیافته است، تاکید کرد: آل سعود با مدیریت اسرائیل و آمریکا، هزاران انسان را در عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان یمن و دیگر کشورهای منطقه به قتل رسانده و فجایع بسیاری را ایجاد کرده است. حکومت عربستان دیر یا زود فرو می‌پاشدعضوکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تروریست پروری آل سعود، ادامه داد: یک تشکیلاتی که خودش تروریست پرور است و عامل اجرای جنگ‌های نیابتی در منطقه اسلامی بوده، چگونه می‌تواند نشستی برگزار کند و حدود ۴۰ نفر از کشورهای اسلامی دعوت شده‌اند که ۱۳کشور هم بیشتر نیامدند و این نشان می‌دهد، عربستان سعودی جایگاهی درموضوع مبارزه با تروریسم ندارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 روز قبل
تا کنون هیچ مرجع و مقام رسمی در عربستان سعودی و آمریکا به این گزارش واکنش نشان نداده‌‏اند. منطق چنین بازی ساده است: «اگر دنیا نتواند جلوی برنامه موشکی و هسته‌‏ای ایران را بگیرد، عربستان سعودی و کشورهای دیگری در منطقه نیز به دنبال پروژه‏‌های موشکی بالستیک و احتمالا ایجاد ظرفیت تولید سلاح هسته‌‏ای خواهند رفت. بر اساس سناریوی دیگری، افشای مسئله تولید موشک‏‌های بالستیک توسط عربستان سعودی ممکن است در ادامه موج فشاری باشد که بعد از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌‏نگار سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه به وسیله رسانه‏‌هایی مانند واشینگتن‏‌پست و نیویورک‏‌تایمز به راه افتاد و هنوز هم کمابیش ادامه دارد. برنامه موشکی بالستیک عربستان و ایرانیکی از اهداف اصلی برنامه موشکی بالستیک عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران است. با توجه به پیشرفت‏‌های سال‏‌های اخیر در برنامه موشکی ایران، سعودی‏ها توان دفاع موشکی خود را افزایش داده‌‏اند و کاملا محتمل است که به دنبال تولید موشک‌‏های بالستیک برای هماوردی با جمهوری اسلامی ایران باشند.
ایسناایسنا3 ماه قبل
عربستان سعودی با تلاش برای ادامه روابط دوستانه دیرینه خود با واشنگتن و همزمان بستن پیمان‌های جدید با مسکو که عمدتا بر مبنای همکاری در بازارهای نفت است، خود را در موقعیت ژئوپلیتیکی خطرناکی قرار می‌دهد. آرامکو سعودی اخیرا با سرمایه گذاری در دارایی‌های پایین دستی از جمله مجتمع موتیوا در تگزاس که بزرگترین پالایشگاه آمریکا است، دارایی‌های خود را در بسیاری از کشورهای جهان متنوع کرده است. امین ناصر، مدیرعامل آرامکو سعودی در حاشیه اجلاس مجمع اقتصادی جهان به رویترز گفت: این شرکت قصد دارد ۱۰ میلیارد دلار دیگر در مجتمع موتیوا سرمایه گذاری کند. بازی در هر دو طرفبا وجود روابط نزدیک عربستان سعودی با آمریکا که قدمت آن به زمان ریاست جمهوری فرانکلین روزولت در طول جنگ جهانی دوم بازمی گردد، ریاض با مسکو نیز روابط نزدیکتری را ایجاد می‌کند. به این ترتیب گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس به ریاست روسیه و عربستان سعودی متولد شد.
افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ روزنامه نیویورک تایمز در خبری در همین رابطه نوشت: دستکم ۳۳ نفر از اعدام شدگان به اقلیت شیعه این پادشاهی تعلق داشتند. یازده نفر از اعدام شدگان از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد به اتهام جاسوسی بازداشت شدند و دو یا سه سال قبل از آغاز جلسات محاکمه شان، به زندان افتادند. چهارده نفر دیگر از این اعدام شدگان، به دلیل شرکت در اعتراض‌های ضد دولتی در سال ۲۰۱۲، بازداشت شدند و جلسات محاکمه شان در سال ۲۰۱۵ شروع شد. در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸)، ۱۴۸ نفر در عربستان اعدام شدند. در همین حال، «حسین قریبی» دستیار وزیر امور خارجه کشورمان از اعدام همزمان ۳۷ نفر در عربستان انتقاد کرد.
فارسفارس3 هفته قبل
در پی اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی در یک روز، جراید پرتیراژ آمریکایی بار دیگر اتحاد دولت ترامپ با «ریاض» را به باد انتقاد گرفتند. روزنامه واشنگتن‌پست که از منتقدان سیاست‌های آمریکا در منطقه است در سرمقاله خود نوشت، عربستان‌سعودی بارها آتش‌بس در یمن را نقض کرده است. این روزنامه نوشت، با این حال ترامپ با نادیده گرفتن این حقایق هفته گذشته قطعنامه کنگره آمریکا در راستای پایان دادن به دخالت آمریکا در جنگ یمن را وتو کرد. این حقیقت، بر شریک‌جرم بودن دولت ترامپ در قساوت‌های اخیر ائتلاف نام‌برده نظیر بمباران بیمارستان و مدرسه دلالت دارد. اندکی پس از سفر او، این مؤسسه به نمایندگی از شرکت نفت سعودی «آرامکو» اقدام به فروش اوراق قرضه کرد.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشعربستان سعودی تلاش می‌کند با پرداخت پول چهره مخدوش خود را در اروپا بهبود بخشد، اما به منزوی‌ترین کشور جهان تبدیل شده است. جریان‌های مختلف در پارلمان اروپا به عربستان سعودی در زمینه تبدیل به بدترین و منزوی‌ترین کشور جهان هشدار دادند. یکی از کارشناسان امور راهبردی در این زمینه گفت: «اهمیت عربستان سعودی کاهش یافته است و جایگاهی همانند گذشته ندارد. عربستان در حال حاضر به منزوی‌ترین کشور جهان تبدیل شده است». کمیساریای اروپا عربستان سعودی را در فهرست سیاه کشور‌های فعال در زمینه پولشویی و تامین هزینه‌های تروریسم قرار داده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ماه قبل
اقتصادنیوز؛ «ثامر السبهان» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خلیج فارس، با فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق دیدار کرد. حشدالشعبی متشکل از نیروهای شیعه عراق است که روابط نزدیکی با تهران دارد. با توجه به سفر اخیر رئیس‌جمهوری ایران به عراق، این ملاقات می‌تواند فصل جدیدی در روابط میان عربستان‌سعودی با شعیان عراق، و حتی با ایران بگشاید. فدعم گفت: در ملاقات مقام سعودی با الفیاض مسائل متعددی از جمله همکاری امنیتی و اطلاعاتی و مبادلات تجاری و مسائل متعدد میان دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. دولت عراق در آگوست ۲۰۱۶ ثامر السبهان را که سفیر وقت عربستان در عراق بود به اتهام مداخله علنی در امور عراق از این کشور اخراج کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
وزیر دفاع فرانسه، از ورود یک کشتی باری عربستانی برای بارگیری سلاح‌های فرانسوی خبر داد وی به ماهیت و نوع این سلاح‌ها اشاره‌ای نکرد. وی بدون اشاره به ماهیت این سلاح‌ها و مقصدشان گفت: طبق قرارداد تجاری با عربستان، محموله‌ای از سلاح به این کشتی باری عربستانی تحویل خواهد شد. پارلی تاکید کرد: هیچ مدرکی دال بر اینکه سلاح‌های فرانسوی باعث مرگ غیرنظامیان در جنگ یمن شده باشد وجود ندارد، و هیچ مدرکی هم وجود ندارد که این سلاح‌ها در جنگ یمن استفاده شود. وی ادامه داد: فروش این سلاح‌‌ها جزو قرارداد بلند مدت با عربستان و امارات متحده عربی است و فرانسه در این منطقه منافعی دارد. طبق برآورد‌های سازمان ملل، جنگ یمن تا به امروز هزاران کشته بر جای گذاشته است.

لحظه آتش‌سوزی تأسیسات نفتی عربستان سعودی

برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
از آنجایی که تنها دارایی و اقتصاد عربستان سعودی، وجود چاه‌های نفت می‌باشد، این کشور بدون وجود نفت شاید نتواند یک ماه هم دوام بیاورد و آسیب دیدن تاسیسات نفتی عربستان می‌تواند به منزله اتمام حیات این کشور باشد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
رئیس انجمن ملی خرمای ایران تصریح کرد: سال گذشته ۳۰۰ هزارتن خرما به ارزش ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار به کشورهای هدف از جمله آمریکای شمالی، اتحادیه اروپا، روسیه، هند و چین صادر شد. وی با بیان این که محدودیت در صادرات شامل همه ارقام خرما می‌شود اظهارداشت: بخش عمده خرمای صادراتی ایران از نوع «دونم» با شیرینی کمتر و ماندگاری بیشتر است. به گفته رئیس انجمن خرما، بخش عمده خرمای صادراتی ایران به کشورهای متقاضی شامل زاهدی، پیارم، استعمران، خاصویی و مضافتی است. وی ادامه داد: البته تاکنون دستور العملی برای اعمال محدودیت صادرات خرما به گمرکات جمهوری اسلامی ایران ابلاغ نشده است. به گزارش ایرنا، سه شنبه دهم اردیبهشت خبری منتشر شد که بر مبنای آن، ستاد تنظیم بازار، صادرات خرما را با هدف کنترل بازار این کالای پرمصرف در ماه رمضان ممنوع اعلام کرده‌اند.
جام نیوزجام نیوز3 هفته قبل
وزارت کشور عربستان سعودی وز سه‌شنبه سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل)، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۳۷ نفر را به اتهام فعالیت‌های تروریستی، گردن زده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد این اعدام‌های دسته‌جمعی را «شوکه کننده» خوانده و آن را به‌شدت محکوم کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، با انتشار یک پست توییتری، از سکوت آمریکا در ارتباط با نقض حقوق بشر در عربستان انتقاد کرده است. افزون بر آن، سه نفر از کسانی که اعدام شده‌اند، در زمان صدور حکم محکومیت‌شان زیر سن قانونی قرار داشته‌اند. اتحادیه اروپا نیز در واکنش به این اقدام آل سعود، درباره عادلانه بودن محاکمه این افراد در عربستان سعودی ابراز تردید جدی کرده است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان، فردا (دوشنبه) برای انجام سفر رسمی وارد عربستان سعودی می‌شود. این نخستین سفر وی از زمان تشکیل دولت کنونی‌اش است. منابعی در ریاض به خبرگزاری آلمان اعلام کردند سفر الحریری به عربستان سعودی ۲ روز طول خواهد کشید و وی در جریان این سفر، با «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن‌سلمان» ولیعهد دیدار خواهد کرد. به گفته منابع مذکور، الحریری در جریان این سفر، درباره پاره‌ای از مسائل مهم از جمله اوضاع داخلی لبنان و نیز مشکلات اقتصادی این کشور گفت‌وگو خواهد کرد. نخست‌وزیر لبنان اخیرا اعلام کرد که عربستان سعودی به محض تشکیل دولت جدید، به لبنان کمک‌های اقتصادی ارائه خواهد کرد.
ایلناایلنا3 ماه قبل
عربستان سعودی اولین ماهواره مخابراتی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، اولین ماهواره مخابراتی عربستان سعودی به نام SGS۱ از «گویان فرانسه» واقع در آمریکای جنوبی، با موفقیت به فضا پرتاب شد. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این ماهواره، خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپا، آفریقای زیرصحرا و آسیای میانه را با برای اهداف تجاری پوشش خواهد داد. ماهواره مخابراتی SGS۱ با همکاری شهرک علم و تکنولوژی عبدالعزیز عربستان سعودی و شرکت لاک‌هد مارتین ایالات متحده آمریکا ساخته شده است.
فارسفارس3 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنگنده‌های ائتلاف سعودی دیروز پنجشنبه منطقه «صفان» واقع در شرق صنعاء پایتخت یمن را هدف قرار دادند. بنا به گفته شاهدان عینی٬ جنگنده‌های ائتلاف سعودی-اماراتی بعد از این حملات تا یک ساعت در آسمان صنعا پرواز می‌کردند. ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی گفت که «این عملیات علیه مواضع انصارالله و انبارهای پهپادی آنها»، صورت گرفته است. حملات متجاوزان به شمال یمن پس از سفر مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن به صنعاء صورت گرفته است. ائتلاف سعودی و اماراتی از چهارشنبه گذشته فاز جدید بمباران استان الحدیده را بر خلاف توافق سوئد آغاز کرده است؛ حال آنکه «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل هم‌زمان در یمن حضور دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 ماه قبل
البته ظاهرا این قراداد ائتلافی درهای پشتی را برای این گونه صادرات تسلیحات برای آلمان باز گذاشته است. نتیجه این گزارش نشان می‌دهد که همچنین مصوبات صادرات تسلیحات آلمان به الجزایر و پاکستان هم بالا بوده و در مجموع همچنان نیمی از مصوبات صادرات تسلیحات آلمان (۵۲ درصد) به کشورهای مستبد جهان سوم خارج از ناتو و اتحادیه اروپا بوده است. صادرات آلمان به کشورهای دیکتاتور درگیر جنگ علیه عربستان همواره مورد انتقاد بخصوص اپوزیسیون آلمان بوده است. حزب سبز آلمان سال‌هاست که خواستار تشدید قوانین صادرات تسلیحات به این گونه کشورها بوده و حزب چپ هم خواستار توقف این گونه صادرات تسلیحات بحث‌برانگیز است. چند روز پیش هم روزنامه «دی ولت» آلمان از افزایش صادرات تسلیحات آلمان به عربستان و ترکیه در سال ۲۰۱۸ خبر داد.
فراروفرارو1 ماه قبل
فرزندان جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد دولت عربستان سعودی که توسط نیروهای امنیتی ریاض در استانبول به قتل رسید، از سوی مقامات عربستان سعودی خانه‌های میلیون دلاری دریافت کرده‌اند و همچنین حقوق چند هزار دلاری ماهانه به آنها پرداخت می‌شود. در جریان قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸، نام محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی بعنوان متهم ردیف اول مطرح شد. با این حال مقامات عربستان سعودی و شخص ولیعهد دست داشتن در این قتل را انکار کرده‌اند. دادستان عربستان سعودی ۱۱ نفر را در ارتباط با قتل این روزنامه نگار منتقد دولت عربستان سعودی متهم کرده است. ۱۵ نیروی امنیتی عربستان سعودی که از ریاض به این کنسولگری آمده بودند در این ماجرا دست داشتند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
هنوز مقام‌های سعودی و سفارت عربستان در واشنگتن به این خبر واکنشی نشان نداده و اطلاعاتی در اختیار آسوشیتدپرس نگذاشته‌اند. یکی از کارشناسانی که تصاویر ماهواره‌ای به‌دست آمده از سایت موشکی عربستان را بررسی کرده برنامه موشکی حکومت سعودی را «نگران‌کننده» خوانده و گفته است: «جاه‌طلبی‌های موشکی دولت ریاض را نباید دست‌کم گرفت.» این تصاویر از منطقه‌ای در نزدیکی شهر الدوادمی واقع در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض دو روز پیش در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد، اما نخستین بار هفته‌نامه نظامی «جینز دیفنس» در سال ۲۰۱۳ آن را افشا کرده بود. این هفته‌نامه در آن زمان نوشته بود که دو سکوی پرتاب موشکی در این پایگاه که عربستان آنها را از چین خریده است، به سوی ایران و اسرائیل نشانه‌گیری شده‌اند. بنابراین برنامه موشکی می‌تواند راهی برای خلاصی عربستان از این نگرانی‌ها باشد.» موسسه پژوهشی آمریکایی استراتفور با انتقاد از برنامه موشکی عربستان می‌گوید درحالی‌که آمریکا و متحدان غربی‌اش به‌دنبال محدود کردن برنامه موشکی ایران هستند، فعالیت موشکی عربستان تنها وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند. در واقع چنانچه عربستان سعودی به مرحله آزمایش موشکی برسد، آمریکا تحت فشار قرار خواهد گرفت که همان تحریم‌های ایران را علیه دولت پادشاهی سعودی نیز به کار گیرد.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصر خبر، در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه واشنگتن قصد دارد فناوری اتمی را بدون رعایت پروتکل‌های امنیت هسته‌ای در اختیار ریاض قرار دهد.
فارسفارس2 روز قبل
رئیس‌جمهور مصر ضمن استقبال از سفیر سعودی در قاهره گفت که این کشور برای تحقق امنیت عربستان و ثبات خلیج فارس، در کنار ریاض قرار دارد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر که شنبه‌شب میزبان «اسامه بن احمد نقلی» سفیر سعودی در قاهره بود، با وی در رابطه با امنیت خلیج فارس گفت‌وگو کرد. در همین راستا، «بسام راضی» سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت که سفیر سعودی در این دیدار، دعوتنامه پادشاه سعودی برای شرکت السیسی در چهاردهمین اجلاس سازمان همکاری اسلامی را تسلیم وی کرد». دولت عربستان سعودی هم گفت که دو نفتکش آن که در حال عبور در دریای عمان بودند، در این عملیات به شدت آسیب دیدند. این در حالی است که مقامات ایران می‌گویند، امنیت منطقه اولویت آنها است و این نیروهای آمریکایی هستند که امنیت منطقه را به خطر می‌اندازند.
فراروفرارو1 ماه قبل
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: دو خواهر سعودی که از عربستان فرار کرده‌اند، از طریق شبکه‌های اجتماعی خواهان کمک برای دریافت پناهندگی از انگلیس شدند. به گزارش دیلی میل، پس از ماجرای رهف محمد قنون، دختر سعودی که از دست خانواده خود فرار کرد و به کانادا پناهنده شد، به نظر می‌رسد داستان فرار دختران سعودی همچنان ادامه دارد. این دو خواهر به نامهای «مها السبیعی» ۲۸ ساله و «وفا السبیعی» ۲۵ ساله، اعلام کرده‌اند پس از فرار در گرجستان گیر کرده‌اند. این دو خواهر سعودی همچنین در حساب توییتری خود گفته‌اند در صورت بازگشت به عربستان، ممکن است کشته شوند. گفتنی است پیشتر نیز رهف محمد قنون، دختر ۱۸ ساله سعودی که از دست خانواده خود فرار کرده بود، موفق به دریافت پناهندگی کانادا شد.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
عبدالمهدی پس از سفر به تهران عازم ریاض می‌رود؛ عراق، میانجی ایران و عربستان سعودی؟ اقتصادنیوز؛ مساله سفر قریب‌الوقوع «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به عربستان پس از سفر اخیر وی به ایران، مورد توجه رسانه‌های عرب‌زبان قرار گرفته است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ به گفته مقامات عراقی تصمیم آقای عبدالمهدی برای سفر به عربستان گرفته شده، اما اینکه این سفر قرار است چه زمانی صورت بگیرد، مشخص نیست. در این رابطه، منابع آگاه در عراق دیروز گفته بودند که وی قرار است چهارشنبه هفته جاری به ریاض برود. یک منبع آگاه به پایگاه خبری «بغدادالیوم» گفت که یک هیات بلندپایه عراقی به ریاست عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور چهارشنبه هفته جاری قرار است در یک سفر رسمی به عربستان سعودی برود. این در حالی است که نخست وزیر عراق چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که طی هفته جاری به عربستان می‌رود تا برخی مسائل و پروژه‌های اقتصادی مورد اهتمام دو کشور را بررسی کند.
خبر ورزشیخبر ورزشی3 هفته قبل
به گزارش خبرورزشی، فدراسیون فوتبال اسپانیا با دولت عربستان سعودی وارد مذکره شده تا مقدمات برگزاری سوپرجام فوتبال باشگاهی این کشور را در خاک سعودی‌ها برگزار کند. طبق این گزارش پیشنهادی برای برگزاری ۶ دوره از سوپرجام اسپانیا در عربستان سعودی که به موجب آن، هر سال ۳۰ میلیون یورو برای اسپانیایی‌ها درآمد خواهد داشت، ارائه شده که طرفین هنوز بر سر آن در حال مذاکره هستند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و هنوز چیزی قطعی نشده است. پیشنهاد اولیه ۶ ساله بوده اما این احتمال وجود دارد که قراردادی طولانی مدت بسته شود و شهر‌های میزبان بازی سوپرجام اسپانیا هم متغیر باشد. این منوط به تأیید نهایی هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اسپانیا است.

صحبت‌های تحقیرآمیز ترامپ درباره عربستان سعودی

مهرمهر3 هفته قبل
فارسفارس2 ماه قبل
اردن، تولیت بر اماکن مقدس شهر بیت‌المقدس را حق قانونی خود می‌داند و در همین حال بیم آن را دارد که عربستان سعودی بخواهد اردن را در مسأله فلسطین به حاشیه برده و این حق را از آن خود کند. اردن روز گذشته بشدت به این اقدام صهیونیست‌ها اعتراض و به حق قانونی خود برای اداره مسجدالاقصی تأکید کرد. اما به نوشته روزنامه الکترونیکی رأی‌الیوم، رسانه‌های صهیونیستی خبر از طرح بزرگ‌تری علیه اردن داده‌اند؛ طرحی که دولت اردن را در ساعات گذشته به جنب‌وجوش وسیعی برای ممانعت از عملی شدن آن وادار کرده است و آن هم گرفتن حق قانونی اردن در اداره مسجدالاقصی و سپردن آن به عربستان سعودی است. شاه اردن نیز بارها هشدار داده است که نقض حق قانونی این کشور در اداره اماکن مقدس قدس شریف «خط قرمز» محسوب می‌شود. رأی‌الیوم در پایان می‌نویسد که آخرین نشانه‌های اوج‌گیری اختلاف میان اردن و عربستان سعودی را می‌توان در نشست ورشو دنبال کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، «دونالد ترامپ» در تازه‌ترین اظهاراتش در جمع هوادارن خود در ایالت «فلوریدا» بار دیگر به تحقیر عربستان پرداخت. ترامپ با لحنی تحقیر آمیز می‎گوید: کشور‌هایی مانند عربستان سعودی بسیار ثروتمند هستند، اما فقط پول دارند. ترامپ اواخر ماه آوریل نیز در جمع هواداران خود در ویسکانسین گفته بود که "به عربستان سعودی نگاه کنید، یک کشور بسیار ثروتمند. شما می‌دانید که افرادی می‌خواهند ما ارتباط با عربستان سعودی را قطع کنیم. آن‌ها ۴۵۰ میلیارد دلار برایمان آوردند من نمی‌خواهم این را از دست بدهم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
چارلز میشل نخست وزیر بلژیک ادامه تقابل ایران و عربستان را عاملی برای بی‌ثباتی در منطقه و حتی اروپا دانست. اعتمادآنلاین| چارلز میشل امروز دوشنبه اعلام کرد که رقابت مداوم منطقه‌ای میان ایران و عربستان‌سعودی امنیت در اروپا را به خطر انداخته‌ است و ادامه این روند منجر به ناامنی می‌شود. به گزارش ایندین وایر، میشل در حاشیه اولین نشست بین اتحادیه کشورهای عربی و اروپایی به خبرنگاران گفت: از زمان جنگ سرد، رقابتی بین عربستان‌سعودی و ایران وجود دارد که بر بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه تاثیر می‌گذارد، این وضعیت بر اروپا هم تاثیرگذار است. نخست‌وزیر بلژیک افزود: برای مثال ادامه‌دار شدن جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه باعث افزایش میزان ویرانی در برخی کشورهای این منطقه و در نتیجه افزایش تعداد مهاجران قانونی و غیرقانونی به اروپا شده است. چارلز میشل در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر اروپا نمی‌تواند دنبال مقصر باشد بلکه باید با تشکیل ائتلافی سیاسی به دنبال حل این مساله و برقراری آرامش در خاورمیانه باشد.

به انتهای لیست رسیدید