عصر کتاب

عصر کتاب

ایسناایسنا4 ماه قبل
ایسنا/فارس معاون فرهنگی جهاددانشگاهی فارس و استاد دانشگاه، تاکید کرد که استاد سید محمدمهدی جعفری بی تردید حکیمی است که علم و عمل را به شکل توامان دارد. استاد بزرگوار نجیب و عزیز و حبیب ما دکتر محمدمهدی جعفری این گونه‌اند. وی همچنین کتاب‌های آشنایی با نهج البلاغه، سیر رضی، آموزش نهج البلاغه، پرتوئی از نهج البلاغه در ۵ مجلد، نهج البلاغه شناخت، همای رحمت سیری در زندگی حضرت مولا (ع)، بار دیگر شریعتی و … را از دیگر آثار استاد جعفری برشمرد و یاد آور شد که خاطرات شفاهی استاد نیز در دو مجلد منتشر شده که مصاحبه و تدوین آن بر عهده قاسم یاحسینی بوده است. خالصی همچنین گفت: تصحیح شرح نهج البلاغه میرزا محمد باقر نواب لاهیجانی، فقیه و محدث دوره قاجار نیز از دیگر کارهای علمی استاد جعفری به شمار می‌رود. به گزارش ایسنا، در این مراسم از استاد سید محمدمهدی جعفری، استاد اکبر نحوری و استاد محمدرضا آل‌ابراهیم تجلیل و قدردانی شد.
همشهریهمشهری4 ماه قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، اخبار این‌هفته با خبر مربوط به تعطیلی دو کتابفروشی در تهران آغاز می‌شود و با گمانه‌زنی‌ها درباره رئیس جدید کتابخانه ملی ادامه پیدا می‌کند. این‌هفته یک‌انتصاب هم بین ناشران رخ داد و مدیر شرکت چاپ و نشر بین‌الملل با حکم رئیس سازمان تبلیغات منصوب شد. خبرهای خرید جدید وزارت ارشاد از ناشران و معرفی نامزدهای نهایی جایزه کتاب سال از دیگر اخبار مهم این‌هفته بودند که در ادامه گزارش به آن‌ها می‌پردازیم. انتشار اخبار تعطیلی کتابفروشی‌هاپس از انتشار خبر تعطیلی کتابفروشی طهوری تا پیش از عید نوروز، که در رسانه‌های دیگر منتشر شد، مهر نیز این‌هفته خبر تعطیلی غریب‌الوقوع کتابفروشی نشر افراز را منتشر کرد. همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز این مبلغ را از ۵۰ میلیون ریال به یک‌صد میلیون ریال افزایش داد.

مراسم تجلیل مفاخر فرهنگی فارس برگزار شد/تجلیل از سه فعال فرهنگی

5+
ایسناایسنا4 ماه قبل
مهرمهر4 ماه قبل
شیرازی‌ها در ورود دستگاه چاپ به ایران پیشقدم بودندحسینی‌پور با اشاره به نقش بسیار مهم و پراثر شیرازی‌ها در چاپ و نشر، گفت: شیرازی‌ها در زمان قاجار در زمینه چاپ قرآن بسیار تلاش کردند. می‌توان گفت که استاد جعفری، کتاب و کتابخانه را بر همه چیز ترجیح داده و جهانش در کتاب خلاصه شده است‌. حسینی‌پور افزود: ایشان برنده کتاب سال ولایت برای پرتوی از نهج‌البلاغه در سال ۷۹ بوده‌اند. ایشان، برنده جایزه بیست و ششمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای ترجمه نهج‏البلاغه و برنده جایزه هجدهمین دوره کتاب فصل برای کتاب آفرینش‌های ادبی در گفتار نبوی بوده است. او در حیطه فرهنگ ایرانی و مشخص‌تر در فرهنگ فارس، رجال‌شناس فرهنگی خیلی خوب و با اطلاع هستند.
مهرمهر4 ماه قبل
گزارش این‌هفته با خبر مربوط به تعطیلی دو کتابفروشی در تهران آغاز می‌شود و با گمانه‌زنی‌ها درباره رئیس جدید کتابخانه ملی ادامه پیدا می‌کند. این‌هفته یک‌انتصاب هم بین ناشران رخ داد و مدیر شرکت چاپ و نشر بین‌الملل با حکم رئیس سازمان تبلیغات منصوب شد. در ادامه مشروح این‌گزارش را می‌خوانیم: انتشار اخبار تعطیلی کتابفروشی‌هاپس از انتشار خبر تعطیلی کتابفروشی طهوری تا پیش از عید نوروز، که در رسانه‌های دیگر منتشر شد، مهر نیز این‌هفته خبر تعطیلی غریب‌الوقوع کتابفروشی نشر افراز را منتشر کرد. گمانه‌زنی‌ها درباره انتصاب رئیس جدید کتابخانه ملیطبق یکی از خبرهایی که این‌هفته در مهر منتشر شد، گزینه‌هایی چون حجت‌الله ایوبی، نجفقلی حبیبی و رسول جعفریان ازطرف نمایندگان و مشاوران رئیس جمهور، برای تصدی ریاست کتابخانه ملی مطرح شده‌اند. همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز این مبلغ را از ۵۰ میلیون ریال به یک‌صد میلیون ریال افزایش داد.
مهرمهر4 ماه قبل
در این مراسم عنایت رحیمی استاندار فارس با بیان اینکه تکریم بزرگان علم و ادب، بسیار مهم و ضروری است، گفت: باید در طول حیات بزرگان فرهنگ، این الگوهای فرهنگی را بزرگ بداریم و قدردان‌شان باشیم. در پایان این مراسم محمد عسلی هم در سخنانی کوتاه با ستایش از خدمات فرهنگی محمدرضا آل‌ابراهیم گفت: این پژوهشگر در اعتلای فرهنگ مردم استهبان و حفظ فرهنگ عامه مردم این شهر، شاخص بوده است. مدیرمسئول روزنامه عصر مردم افزود: آل‌ابراهیم فروتن و مردمی است و افزون بر پژوهشگری، معلمی نیز کرده است. از آن جایی که استاد آل‌ابراهیم، تمام خاطرات و پیشینه این دیار را آموخته و ده‌ها اثر درباره فرهنگ زادگاهش خلق کرده است‌، می‌توان او را یک «فرهنگ بان» نامید. از جمله تصحیح‌های مهمی که او دارد، تصحیح شیرازنامه زرکوب و برزونامه است که در حوزه تاریخ‌نگاری محلی اثری کم نظیر است.
مهرمهر4 ماه قبل
در چاپ قرآن در زمان قاجار شیرازی‌ها بسیار اهتمام ورزیدندحسینی‌پور با اشاره به نقش بسیار مهم و پراثر شیرازی‌ها در چاپ و نشر، گفت: در چاپ قرآن در زمان قاجار شیرازی‌ها بسیار اهتمام ورزیدند. در ورود دستگاه چاپ هم باز شیرازی‌ها پیشقدم بودند؛ دستگاه پرس کوچکی که میرزا صالح شیرازی از لندن خریداری و همراه خودش به ایران آورد، نمونه‌ای است بر این مدعا. وی جزو دومین گروه محصلین اعزامی توسط عباس میرزا به فرنگ بود و البته باید متذکر شد که اصلیت ایشان کازرونی بود. در واقع شیرازی‌ها انسان‌هایی خونگرم و خردمند هستند و هیچگاه اهل جنجال و ستیهندگی نبوده‌اند. انجمن‌های ادبی که در شیراز شکل گرفتند و نسل‌پروری کردند، پاتوق‌های فرهنگ و هنر و کتابفروشی‌های مهم مثل مرحوم بلادی و غیره، همه تأثیرگذار بودند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ماه قبل
خبرگزاری میزان- ششمین برنامه عصر کتاب استانی به تجلیل از سید محمد مهدی جعفری پژوهشگر حوزه نهج البلاغه، اکبر نحوی پژوهشگر حوزه زبان شناسی و محمدرضا آل ابراهیم پژوهشگر حوزه فرهنگ عامه در شیراز اختصاص دارد. محمد رضا آل ابراهیم، پژوهشگر و نویسنده، در سال ۱۳۳۰ در شهرستان استهبان در استان فارس به دنیا آمد. پژوهش‌های آل ابراهیم در زمینه فرهنگ، ادبیات و تاریخ شهرستان استهبان در قالب بیش از ۵۰ جلد کتاب به انتشار رسیده‌است. سلسله برنامه‌های عصر کتاب استانی در راستای برنامه‌های سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تحقق شعار ایران فقط تهران نیست و توجه موسسه خانه کتاب به اهالی قلم، مفاخر و ظرفیت‌های فرهنگی استان‌ها برگزار می‌شود. موسسه خانه کتاب پیش از این در برنامه‌های عصر کتاب استانی از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی فر، زنده یاد حاج داراب بدخشان، احمد عضدی، حسین مسرت، بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی، حسین دوستی، محمدرضا بایرامی و بیوک جامعی تجلیل کرده است.
ایسناایسنا4 ماه قبل
ایسنا/فارس معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام کرد که در ششمین عصر کتاب ایران از آقایان دکتر سید محمد مهدی جعفری، اکبر نحوی و محمد رضا آل ابراهیم سه نفر از بزرگان حوزه نویسندگی، مترجمی و پژوهش تجلیل خواهد شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ارشاد فارس، محمدمهدی امیدبخش با اشاره به اینکه این فرهیختگان از ادیبان و مفاخر حوزه فرهنگ و ادب و پژوهش هستند، بیان کرد: دوم بهمن ماه امسال از بزرگان ادب در راستای تکریم اهالی فرهنگ و به پاس سال‌ها فعالیت پژوهشی و نویسندگی در فرهنگ ایرانی و متون دینی تجلیل خواهد شد. او با تاکید بر اینکه استاد سیدمحمدمهدی جعفری پژوهشگر برجسته در حوزه نهج البلاغه، استاد اکبر نحوی پژوهشگر نامی حوزه زبان شناسی و استاد محمدرضا آل ابراهیم پژوهشگر و برتر در حوزه فرهنگ عامه هستند، افزود: در این مراسم که با حضور اصحاب فرهنگ، ادب و هنر و اهالی رسانه و مسئولان فرهنگی برگزار خواهد شد، به شرح و مرور آثار ادبی و فرهنگی این فرهیختگان پرداخته می‌شود و زندگی و تاثیرات فعالیتی آنها در قالب‌های سخنرانی و کلیپ ارائه و در پایان نیز به رسم ادب و شایستگی با اهدای لوح و هدایایی تجلیل به عمل خواهد آمد. معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس همچنین با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب ایران متولی برپایی مراسم یاد شده هستند، خاطرنشان کرد: این برنامه به میزبانی تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، عصر روز چهارشنبه دوم بهمن ماه امسال ساعت ۱۶در ششمین عصر کتاب ایران در فارس برگزار می‌شود و ورود برای همه علاقه مندان آزاد و رایگان است. انتهای پیام
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مهدی امیدبخش با اشاره به اینکه این فرهیختگان از ادیبان و مفاخر حوزه فرهنگ و ادب و پژوهش هستند، بیان کرد: قرار است در روز مذکور این بزرگان ادب در راستای تکریم اهالی فرهنگ، مورد تجلیل قرار گرفته و از سال‌ها فعالیت پژوهشی و نویسندگی در فرهنگ ایرانی و متون دینی که داشتند، در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، ساعت ۱۶ تقدیر گردد. معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با تاکید بر اینکه محمدمهدی جعفری پژوهشگر برجسته در حوزه نهج البلاغه، اکبر نحوی پژوهشگر نامی حوزه زبان شناسی و محمدرضا آل ابراهیم پژوهشگر و برتر در حوزه فرهنگ عامه هستند، افزود: در این مراسم که با حضور اصحاب فرهنگ، ادب و هنر و اهالی رسانه و مسئولان فرهنگی برگزار خواهد شد، به شرح و مرور آثار ادبی و فرهنگی این فرهیختگان پرداخته می‌شود و زندگی و تأثیرات فعالیتی آنها در قالب‌های سخنرانی و کلیپ ارائه و در پایان نیز به رسم ادب و شایستگی با اهدا لوح و هدایایی تجلیل به عمل خواهد آمد. امید بخش با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مؤسسه خانه کتاب ایران متولی برپایی مراسم یاد شده هستند، یادآوری کرد: این برنامه به میزبانی تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، روز چهارشنبه دوم بهمن ماه امسال ساعت ۱۶ در ششمین عصر کتاب ایران در فارس برگزار و و ورود برای همه علاقه مندان آزاد است.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ماه قبل
گوش‌دادن به کتاب صوتی به‌اندازۀ خواندن کتاب کاغذی خوب نیست. پس عادلانه نیست که نبود کتاب چاپی را عامل پریشان‌خاطری، بی‌صبری و سطحی‌نگری جهان دیجیتال بدانیم. پرایس: اگر نگاهی به آیکون کیندل آمازون بیندازید، تصویر کسی است که در طبیعتی زیبا زیر درختی نشسته و غرق در خواندن کتاب است. وقتی کتاب چاپی را آرمان می‌کنیم، ‌ در واقع نوعی از خود را می‌ستاییم، ‌ نوعی خواننده که آرزو داریم جای او بودیم. البته، کتاب صوتی کمتر از کتاب چاپی این سو و آن سو می‌رود.
مهرمهر5 ماه قبل
خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: دومین هفته آذرماه امسال، از حیث تعداد اخبار حوزه کتاب و نشر، هفته پرخبری ارزیابی می‌شود. معرفی مهمان ویژه نمایشگاه پیش‌روی تهران و اعلام پایان طرح پاییزه کتاب، چند خبر از جایزه جلال و دو خبر از اعلام نامزدهای جوایز ادبی کشور هم از دیگر اخباری هستند که در ادامه مرورشان می‌کنیم. اعلام پایان طرح پاییزه کتاببا اعلام پایان طرح فصلی پاییزه کتاب ۹۸ در ۶۰۸ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور، مشخص شد ۳۲۱هزار و۸۲ نسخه کتاب به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۶۱۳ میلیون و ۹۶ هزار و ۳۹۷ ریال توسط ۶۵هزار و ۳۴۷نفر خریداری شده است. افتتاح نمایشگاه استانی کتاب جیرفتمراسم افتتاحیه هفتمین دوره نمایشگاه کتاب جیرفت (جنوب کرمان) صبح دوشنبه ۱۱ آذر با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در محل حسینیه شهدای شهر جیرفت برگزار شد. برگزاری مراسم رونمایی از رمان «هتل» رمان ایرانی «هتل» نوشته هنگامی مظلومی هم روز چهارشنبه ۱۳ آذر در کتابفروشی نشر ثالث رونمایی شد.
مهرمهر5 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه‌خانه کتاب در راستای شعار ایران فقط تهران نیست، برنامه تجلیل از محمدرضا بایرامی و بیوک جامعی را در قالب پنجمین عصر کتاب استانی، روز چهارشنبه ۱۳ آذر با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل برگزار می‌کند. وی با کتاب «کوه مرا صدا زد» از قصه‌های سبلان، توانست جایزه خرس طلایی، جایزه کبرای آبی سوییس و نیز جایزه کتاب سال سوییس و برای نگارش رمان «لم‌یزرع»، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را کسب کند. بیوک جامعی در سال ۱۳۲۴ در محله طوی اردبیل در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی به دنیا آمد. وی از چهره‌های فرهنگی استان اردبیل است که نزدیک به نیم قرن فعالیت در حوزه فرهنگی این استان دارد. آیین بزرگداشت محمدرضا بایرامی و بیوک جامعی چهارشنبه ۱۳ آذر از ساعت ۱۷:۳۰ در اردبیل، میدان بسیج، دانشگاه آزاد اسلامی، سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران6 ماه قبل
گوش‌دادن به کتاب صوتی به‌اندازۀ خواندن کتاب کاغذی خوب نیست. یک مدت خیلی‌ها پایان عصر کتاب را اعلام می‌کردند، درست است؟ لیا پرایس: وقتی مردم از مرگ کتاب حرف می‌زنند، ‌ اغلب دربارۀ دو چیز کاملا متفاوت سخن می‌گویند. پس عادلانه نیست که نبود کتاب چاپی را عامل پریشان‌خاطری، بی‌صبری و سطحی‌نگری جهان دیجیتال بدانیم. البته، کتاب صوتی کمتر از کتاب چاپی این سو و آن سو می‌رود. وب‌سایت ترجمان آن را در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۸ با عنوان «پیش از عصر دیجیتال هم آدم‌های زیادی کتاب نمی‌خوانده‌اند» و ترجمۀ نجمه رمضانی منتشر کرده است.
تسنیمتسنیم6 ماه قبل
وی با تاکید بر میزان استفاده مردم از رسانه‌ها افزود: هم‌اکنون در کشور به طور کلی در هر روز هر فرد ۳ ساعت از فضای مجازی و بیش از ۱ ساعت از تلوزیون استفاده می‌کند در حالی که میزان مطالعه کتاب بسیار پایین است به طوری که بهتر است ارائه آمار آن بماند تا به آمار خوب و قابل قبولی دست یابیم. اسحاقی با اشاره به برنامه‌های هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی در سطح استان اردبیل تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی اعم از نهادها و ادارات دولتی و غیر دولتی در هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی برنامه‌هایی برای اجرا دارند که فهرست آنها در سایت هفته کتاب به طور جداگانه به آدرس http: //hafteyeketab. ketab. ir آمده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از برگزاری آیین عصر کتاب در استان اردبیل خبر داد و بیان کرد: بمناسبت گرامیداشت هفته کتاب و کتابخانه آیین عصر کتاب در استان اردبیل با حضور مقامات و مسئولان کشوری برگزار می‌شود که این مراسم از فعالان عرصه قلم سطح استان اردبیل تجلیل می‌شود. وی اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۲۱۵ میلیون تومان کتاب به کتابخانه‌های دستگاه‌های دولتی، کانون‌های فرهنگی- هنری مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها تحویل داده‌ایم که در ۶ ماهه دوم نیز این روند ادامه خواهد داشت. انتهای پیام/ ۱۴۶/ز
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ماه قبل
خبرگزاری میزان- در سومین روز از هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» به موضوعات همچون جشن امضا کتاب توسط مولفان برتر کشور در هفته کتاب، برگزاری نشست «هم‌اندیشی گسترش ترجمه و نشر آثار ایرانی»، تجلیل از قاسمعلی فراست در سومین روز هفته کتاب و اهدای کتاب از سوی سازمان محیط زیست به مناطق سیل‌زده، پرداخته خواهد شد. ***مراسم بزرگداشت قاسمعلی فراستقاسمعلی فراست متولد ۱۳۳۸ و دانش‌آموخته زبان و ادبیت فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبر از زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران اینجا کلیک کنید. ***تولید محتوای آموزشی برای کودکان و نوجوانسرپرست دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه‌های این سازمان در بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را اعلام شد. گفتنی است، بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.
تسنیمتسنیم6 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ‌ به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مصطفی رحماندوست، رضا امیرخانی، مجید قیصری، قاسمعلی فراست و نیکنام حسینی‌پور به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab. ketab. ir بارگذاری شده است. جشن امضا کتاب توسط مولفان برتر کشور در هفته کتابمدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برنامه‌های این موسسه در بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. قادر آشنا درباره برنامه‌های این موسسه در هفته کتاب گفت: برگزاری ایستگاه‌های نقاشی با محوریت کتاب در نمایشگاه کتاب استانی، برگزاری کارگاه‌های قصه‌گویی در برنامه‌های جنبی نمایشگاه کتاب، ایجاد فضایی جهت نوشتن جملات توسط بازدیدکنندگان با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی از جمله برنامه‌های موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در هفته کتاب خواهند بود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab. ketab. ir بارگذاری شده است.
ایسناایسنا6 ماه قبل
در بیست و یکمین عصر کتاب و همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از قاسمعلی فراست، نویسنده داستانی ادبیات دفاع مقدس تجلیل خواهد شد. به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم بزرگداشت قاسمعلی فراست روز شنبه (۲۵ آبان‌ماه) در سرای اهل قلم برگزار می‌شود و در آن مصطفی رحماندوست، رضا امیرخانی، مجید قیصری، قاسمعلی فراست و نیکنام حسینی‌پور سخنرانی می‌کنند. قاسمعلی فراست متولد ۱۳۳۸ و دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است. بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab. ketab. ir بارگذاری شده است.
مهرمهر6 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بزرگداشت قاسمعلی فراست روز شنبه (۲۵ آبان ۱۳۹۸) در سرای اهل قلم برگزار می‌شود و در آن مصطفی رحماندوست، رضا امیرخانی، مجید قیصری، قاسمعلی فراست و نیکنام حسینی‌پور به ارایه سخنرانی خواهند پرداخت. قاسمعلی فراست متولد ۱۳۳۸ و دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است. فراست از سال ۱۳۵۶ به طور جدی داستان‌نویسی را آغاز کرد. او یکی از نویسندگان پیشگام در حوزه داستان‌نویسی دفاع مقدس است و مهم‌ترین اثر او به نام «نخل‌های بی سر» تاکنون بارها تجدید چاپ شده است. بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود
ایسناایسنا7 ماه قبل
ایسنا/لرستانمدیر عامل خانه کتاب ایران با اشاره به ظرفیت لرستان در حوزه تالیف و نشر کتاب، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون ۱۵۶۸ عنوان کتاب در لرستان به چاپ رسیده که آمار مطلوبی است اما ظرفیت استان بیش از این تعداد است. مدیر عامل خانه کتاب ایران سپس با حضور در سطح شهر، از کتابفروشی‌های خسارت دیده از سیل بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات این واحدهای فرهنگی قرار گرفت. مدیر عامل خانه کتاب ایران و هیئت همراه هم‌زمان با حضور در پلدختر با تعدادی از فعالان حوزه کتاب و نشر این شهرستان نیز دیدار کردند. حسینی‌پور همچنین در دیدار با فعالان حوزه کتاب لرستان، تصریح کرد: ناشران به‌عنوان حلقه واسط بین نویسنده و جامعه مخاطب، باید نقش دروازه‌بانی را به‌خوبی ایفا نموده و از انتشار کتاب‌های بی‌محتوا جلوگیری کنند. وی با اشاره به ظرفیت لرستان در حوزه تالیف و نشر کتاب، خاطرنشان کرد: بنا بر آمار در حال حاضر ۲۹ ناشر در لرستان پروانه انتشار دارند و از ابتدای انقلاب تاکنون ۱۵۶۸ عنوان کتاب در لرستان به چاپ رسیده که آمار مطلوبی است اما ظرفیت استان بیش از این تعداد است.
مهرمهر7 ماه قبل
ویژگی بارز گزارش این‌هفته تعدد خبرهای حضور ایران در بازار جهانی نشر است که می‌توان آن را در خبرهایی از نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بلگراد، لایپزیک و بلونیا مشاهده کرد. گزارش با خبری از جایزه جلال آل احمد آغاز می‌شود و سپس وارد خبرهای مربوط به حضور ایران در بازار جهانی کتاب می‌شود. ۳ خبر بعدی مربوط به حضور ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد و همچنین حضور فرهنگی ایران در بلغارستان است. دعوت رئیس نمایشگاه لایپزیک از ایراناولیور تیله رئیس نمایشگاه کتاب لایپزیک با حضور در غرفه ملی ایران در فرانکفورت و دیدار با قادر آشنا به‌صورت رسمی از ایران برای حضور در نمایشگاه کتاب لایپزیک دعوت کرد. آغاز نمایشگاه بلگرادشصت و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد از روز یکشنبه ۲۸ مهر آغاز شد و تا ۵ آبان برپاست.
ایسناایسنا7 ماه قبل
مراسم بزرگداشت حجت‌الاسلام والمسلمین حسین واثقی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، بیستمین برنامه «عصر کتاب» به پاس سال‌ها تلاش خستگی‌ناپذیر حجت‌الاسلام والمسلمین حسین واثقی در احیای آثار امامیه در سرزمین وحی، ساعت ۱۶ سه‌شنبه (۳۰ مهرماه) توسط خانه کتاب و در سرای کتاب موسسه خانه کتاب (واقع در خیابان انقلاب، بین خیابان فلسطین و برادران مظفرجنوبی، پلاک ۱۰۸۰، طبقه منهای ۲) برگزار می‌شود. در معرفی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین واثقی عنوان شده است: حسین واثقی احیاگر آثار امامیه در سرزمین وحی در سال ۱۳۳۶ شمسی در قم متولد شد. از جمله آثار او می‌توان به کتاب‌های «تحفه الابرار»، «شرح دعاء الامام الحسین (ع) فی یوم عرفه بعرفات»، «همگام با پیامبر بر حجه الوداع»، «دیوان السید محمد بن علی بن حیدر»، «حجه الوداع کمارو اها اهل بیت (ع)»، «خطباء المنبر الحسینی فی المدینه المنور» و «التراث المکی: الاجازات، المستنسخات، المولفات، التصحیحات، المتکلمات و …» اشاره کرد. انتهای پیام
مهرمهر7 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین حسین واثقی فردا سه‌شنبه ۳۰ مهر در قالب بیستمین برنامه «عصر کتاب» در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود. حسین واثقی احیاگر آثار امامیه در سرزمین وحی، در سال ۱۳۳۶ شمسی در قم متولد شد. از جمله آثار وی می‌توان به کتاب‌های «تحفه الابرار»، «شرح دعاء الامام الحسین (ع) فی یوم عرفه بعرفات»، «همگام با پیامبر بر حجه الوداع»، «دیوان السید محمد بن علی بن حیدر»، «حجه‌الوداع کمارو اها اهل بیت (ع)»، «خطباء المنبر الحسینی فی المدینه المنور»، «التراث المکی: الاجازات، المستنسخات، المولفات، التصحیحات، المتکلمات و …» اشاره کرد. برنامه تقدیر از این چهره فرهنگی فردا سه‌شنبه ۳۰ مهر از ساعت ۱۶ در سرای کتاب موسسه خانه کتاب واقع در خیابان انقلاب، بین فلسطین و خیابان برادران مظفرجنوبی، پلاک ۱۰۸۰، طبقه منهای ۲ برگزار می‌شود.
مهرمهر9 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر، کتاب «نور عقل» نوشته سیدمحمد بنی هاشمی را با شمارگان هزار نسخه، ۲۳۶ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان منتشر کرد. بخش اول به «شناخت نور عقل» براساس وجدان و تذکرات اهل بیت اختصاص یافته که در ضمن آن، رابطه میان نور علم و نور عقل نیز مورد بحث قرار گرفته است. بخش دوم کتاب با عنوان «بررسی نظریات مشهور در تعریف عقل» به نقد و بررسی تعاریف فلسفی و نگاه فیلسوفان به مساله عقل اختصاص پیدا کرده است. در بخش پایانی کتاب، تحت‌عنوان «نقص و کمال بهره مندی از نور عقل» به ترتیب زمینه‌های بهره‌مندی بیشتر از «نور عقل» و زمینه‌های محجوب شدن از «نور عقل» معرفی شده‌اند. بنابراین برای شناخت صحیح عقل باید آنچه را که به غلط عقل پنداشته می‌شود، مورد شناسایی قرار داد.
مهرمهر9 ماه قبل
البته تفاوت دیگر گزارش این‌هفته و هفته گذشته، تنها افزایش دوخبر به آمار نیست. گزارش این‌هفته با دو خبر مهم درباره کاغذ، ترخیص محموله‌هایش از گمرک و هیات رسیدگی به تخلفات آن آغاز می‌شود. سومین خبر، درباره سرقت سردیس قیصر امین‌پور و خبرهای چهارم و پنجم درباره فعالیت‌های موسسه خانه کتاب هستند. سرقت سردیس قیصر امین‌پورسردیس زنده‌یاد قیصر امین‌پور شاعر فقید کشور روز یکشنبه ۳ شهریور در بلوار سعادت‌آباد تهران به سرقت رفت که واکنش‌های مختلفی را در رسانه‌های رسمی و فضای مجازی به دنبال داشت. این سردیس مهرماه سال گذشته در محل میدان قیصر امین‌پور در سعادت‌آباد تهران رونمایی شد.
مهرمهر9 ماه قبل
ما در خانه کتاب و در حوزه کتابت اگر بخواهیم از تاریخ کتاب فارسی حرف بزنیم سطر اول را از آذربایجان و تبریز شروع می‌کنیم. در حوزه نشر هم سالیان سال بسیاری از متون فارسی در آذربایجان منتشر شده‌ است. در این میان البته نقش تاریخی استان آذربایجان شرقی و خاصه تبریز آشکار است. تجلیل امروز ما از شخص ایشان و هم به نوعی تجلیل از خاندان سلطان‌القرایی به‌دلیل کارهای پربار و خدمات پراثر ایشان به آذربایجان و ایران در حوزه فرهنگ و کتاب است. سعید جلالی مدیر انتشارات ستوده هم چهارمین سخنران این برنامه بود که گفت: بزرگانی مانند عزبدفتری، دوستی و سلطان‌القرایی منتظر قهر و مهر جامعه نبوده‌اند و کار خود را در حوزه فرهنگ انجام داده‌اند.
مهرمهر9 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی در قالب چهارمین برنامه «عصر کتاب استانی» فردا سه شنبه ۵ شهریور در تبریز برگزار می‌شود. این مراسم توسط موسسه خانه کتاب با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود. بهروز عزبدفتری متولد ۱۳۱۷در تبریز و دانشیار زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه تبریز است. موسسه خانه کتاب پیش از این در برنامه «عصر کتاب استانی» از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی فر، زنده یاد حاج داراب بدخشان، احمد عضدی و حسین مسرت تجلیل کرده است. آیین بزرگداشت مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان شرقی فردا سه‌شنبه ۵ شهریور از ساعت ۱۸ در تالار خاقانی شهر تبریز، واقع در خیابان امام خمینی (ره)، نرسیده به چهار راه آبرسان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.
ایسناایسنا9 ماه قبل
در چهارمین برنامه «عصر کتاب استانی» از بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی از مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان شرقی تجلیل می‌شود. خلیل سلطان القرایی متولد سال ۱۳۲۹ در شهر تبریز است. از جمله آثار او می‌توان به کتاب‌های «مرزبان‌نامه»، «فلسفه تعلیم و تربیت و آرای تربیتی»، «یادنامه میرزا جعفر سلطان القرایی» و «در جست‌وجوی معنای زندگی» اشاره کرد. پیش‌تر در برنامه «عصر کتاب استانی» از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی‌فر، زنده‌یاد حاج داراب بدخشان، احمد عضدی و حسین مسرت تجلیل شده است. آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی سه شنبه (۵ شهریورماه) ساعت ۱۸ در تبریز، خیابان امام خمینی (ره)، نرسیده به چهارراه آبرسان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، تالار خاقانی برگزار می‌شود.
مهرمهر9 ماه قبل
گزارش این‌هفته با ۲ خبر درباره موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران آغاز می‌شود و با خبری که مربوط به تشکیل هیات رسیدگی به تخلفات حوزه کاغذ نشر کتاب می‌شود، ادامه پیدا می‌کند. پس از انتشار گفتگوی جعفری اقدم با مهر، روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به اظهارات مدیر آژانس ادبی پل درباره حضور ایران در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور واکنش نشان داد و روابط عمومی این موسسه، یادداشتی را منتشر کرد. آغاز نمایشگاه کتاب پکن با حضور ایرانخبر دیگری که مربوط به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی کشور بود، آغاز به کار ایران در نمایشگاه کتاب پکن بود. همچنین، شیوه‌نامه رسیدگی به تخلفات کاغذ نشر در حال تدوین است که به زودی همراه با اعضای هیات رسیدگی به تخلفات حوزه کاغذ نشر کتاب اعلام خواهد شد. اعضای شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران عبارتند از: علیرضا بهشتی، محمود آموزگار، علیرضا مختارپور، علی اصغر سیدآبادی، حجت‌الاسلام ارزانی، دکتر عبدالهی، هانیه گرایلی و ابراهیم حیدری.
همشهریهمشهری9 ماه قبل
چنین شد که زهرایی کتاب را به او تحویل داد و از انتشارش صرف نظر کرد. این مترجم با بیان اینکه برای زهرایی هر کار به نوعی آخرین شکار بود، ادامه داد: کار برای زهرایی موضوعیت داشت، کتاب غایت او بود. زهرایی در کار نشر دارای شخصیتی چندبعدی و در کار نشر دقیق و خوش سلیقه و مدیری عاشق و توانمند بود. زهرایی در مرحله تولید هنری کتاب نوگرا و فعال بود. خانیکی در ادامه سخنانش گفت: زهرایی اگر با دولت در تعامل بود هیچ‌وقت بخش خصوصی را فراموش نمی‌کرد.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

ارشاد
خراسان شمالی
فرهنگی