عصر کتاب

عصر کتاب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
خبرگزاری میزان- مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفت: تلاش خانه کتاب افزایش ظرفیت به منظور تولید محتوا و کتاب بوده و همچنین بازگرداندن کتاب به چرخه زندگی و اجتماعی جامعه از جمله سایر برنامه‌های این موسسه محسوب می‌شود. نیکنام حسینی پور مدیر عامل موسسه خانه کتاب در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با اشاره به آمار‌های ضد و نقیض از میزان کاهش تعداد کتاب گفت: کاهش انتشار کتاب حقیقتی انکارناپذیر است، اما شرایط درخصوص کاهش میزان کتاب آنگونه که بیان می‌شود نیست. وی با اشاره به افزایش قیمت کتاب اظهار کرد: قیمت کتاب طی سه ماه نخست امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدود ۶۵ درصد افزایش داشته (از ۱۸۶۰۰۰ ریال برای هر کتاب به ۳۰۷۰۰۰ ریال) که تاثیر قابل توجهی را بر روی حوزه نشر گذاشته است. حسینی پور دلایل افزایش قیمت کتاب را مرتبط با تحولات اقتصادی دانست و بیان کرد: افزایش قیمت کاغذ و مواد اولیه چاپی بزرگترین تاثیر را بر حوزه کتاب گذاشت، به همین دلیل شاهد افزایش ۶۵ درصدی قیمت کتاب هستیم ولی با این همه کتاب نسبت به سایر کالا‌ها افزایش قیمت چندانی نداشته است. البته باید بر قیمت کاغذ و کتاب نظارت بیشتری انجام شود تا شاهد ثبات در بازار قیمت کاغذ و کتاب باشیم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد افزود: استاد مسرت آئینه تمام‌نمای یک یزدی تمام عیار در طول تاریخ است. اگر بخواهیم سنخ آرمانی از یک یزدی در طی صدها سال ایجاد کنیم، نمونه زنده آن استاد مسرت است. علاقه استاد ایرج افشار به مسرت بسیار زیاد بود و ارتباطی صمیمی بین این دو وجود داشت و همین انگیزه‌ای بزرگ برای استاد مسرت بود. مسرت نگران فرهنگ آشتی کنان با اتوبان‌ها و دوربین‌های کنترل استاحمد ترحمی - معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد - نیز در این مراسم گفت: کار مسرت از جنس کاسبی فرهنگ و مقالات کیلویی نیست بلکه از جنس درد دغدغه و از جنس عشق به دیار و فرهنگ و ادبیات این فرهنگ است. در این مراسم از تلاش‌های حسین مسرت، نویسنده و پژوهشگر یزدی تجلیل و از دو کتاب «کاریز فرهنگ» و «یادگار قلم» رونمایی شد.
مهرمهر1 ماه قبل
خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: پس از هفته‌های متوالی کم‌خبر حوزه کتاب و نشر، این هفته خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر به ۱۴ خبر رسید که در گزارش پیش رو مرورشان می‌کنیم. بین خبرهای داخلی این گزارش، ۴ خبر مربوط به فعالیت‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و یک خبر هم درباره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است. این جایزه فرهنگی نیاز به تبلیغات بیشتر به ویژه در فضای مجازی دارد تا آثار برگزیده معرفی شود و مورد حمایت قرار گیرد. برگزاری مراسم تقدیر از برگزیدگان خلق کتاب تصویری دستانمعرفی برگزیدگان پنجمین دوره مسابقه «خلق کتاب تصویری دستان» هم از دیگر خبرهای حوزه کتاب و نشر این هفته بود که به وزارت ارشاد مربوط می‌شد. معرفی فینالیست‌های جایزه جورج اورولنامزدهای نهایی جایزه جورج اورول ۲۰۱۹ روز دوشنبه این هفته دهم ژوئن معرفی شدند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم بزرگداشت حسین مسرت، نویسنده و پژوهشگر یزدی امشب در سالن همایش‌های هلال احمر یزد برگزار و از دو کتاب وی رونمایی شد. این مراسم با همکاری انجمن‌های ادبی استان یزد در قالب برنامه عصر کتاب با عنوان کاریز فرهنگ برگزار شد و دو کتاب این نویسنده شامل کاریز فرهنگ و یادگار قلم رونمایی شد. وی از حسین مسرت به عنوان مبدع هفته کتاب یاد کرد و افزود: او خدمات ارزشمندی به کتاب و کتابخوانی استان و کشور کرده است. وی عنوان کرد: باقیمانده فرهنگ یزد، فردی اهل کار و دردمند مانند حسین مسرت را تربیت خواهد کرد و امثال حسین مسرت با همه محدودیت‌هایی که وجود دارد، بدون هیچ حقوقی منت بر سر فرهنگ یزد می‌گذارند. در این مراسم از تلاش‌های حسین مسرت، نویسنده و پژوهشگر یزدی تجلیل شد و مستندی در مورد وی نیز به نمایش درآمد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مجید جوادیان زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، امشب در مراسم تجلیل و بزرگداشت محقق و نویسنده یزدی، حسین مسرت اظهار داشت: گرامیداشت اهالی فرهنگ و هنر و معرفی مفاخر حوزه فرهنگ، الگوسازی برای نسل جوان را به دنبال خواهد داشت. وی عنوان کرد: امسال این مراسم با عنوان عصر کتاب در یزد کلید خورده و قصد داریم با همکاری انجمن‌های ادبی، مراسم‌های بزرگداشتی برای اساتید اهل قلم برگزار کنیم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد از نویسندگان به عنوان مهندسان فرهنگ جامعه یاد کرد و افزود: افراد همچون حسین مسرت باید به تمام افراد جامعه معرفی و تجلیل شوند تا این شخصیت‌ها و اقدامات آنها در عرصه فرهنگ و هنر ماندگار بماند. به گزارش مهر، در این مراسم با حضور جمعی از نویسندگان شهیر کشور و اساتید دانشگاه و جمعی از مسئولان استان از حسین مسرت، چهره فاخر ادبی استان یزد است تجلیل شد. در این مراسم لوحی نیز به امضای معاون وزیر ارشاد به همراه کتابی نفیس به وی اهدا شد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم تجلیل از حسین مسرت به پاس سال‌ها تلاش در حوزه کتاب و اندیشه، در قالب سومین عصر کتاب استانی، تحت عنوان «کاریز فرهنگ» روز چهارشنبه ۲۲ خرداد در شهر یزد برگزار می‌شود. این برنامه موسسه خانه کتاب با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد برگزار می‌شود. در این برنامه همچنین از کتاب‌های «کاریز فرهنگ»، ارج‌نامه استاد حسین مسرت و «یادگار قلم»، کارنامه پژوهشی حسین مسرت نیز رونمایی می‌شود. حسین مسرت از پژوهشگران، مصححان متون کهن، کتابشناسان و یزدشناسان شناخته شده کشور، دوم شهریور ۱۳۳۹ در یک خانواده مذهبی یزدی متولد شد. آیین بزرگداشت حسین مسرت روز چهارشنبه ۲۲ خرداد از ساعت: ۲۰:۳۰ در یزد، قاسم آباد، سالن هلال احمر برگزار می‌شود.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره ارشاد استان یزد، مجید جوادیان زاده اظهار داشت: خانه کتاب با هدف گرامیداشت اهالی فرهنگ و هنر برای شناسایی مفاخر حوزه فرهنگ به منظور الگوسازی برای نسل جوان با رویکرد «ایران، تهران نیست» طرحی با عنوان عصر کتاب برگزار می‌کند که بزرگداشت حسین مسرت نیز در همین زمینه برگزار می‌شود. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد ادامه داد: از برنامه‌های این همایش رونمایی از کتاب‌های یادگار قلم و ارج نامه کاریز فرهنگ از آثار دکتر مسرت همچنین مستند زندگانی وی با عنوان عشق من دایره المعارف اثر محمدرضا حاجی غلامی مستند ساز یزدی است. جوادیان زاده گفت: سخنرانان ویژه این مراسم علی اصغر دادبه و فرید قاسمی از اساتید دانشگاه و همچنین نیکنام حسینی پور مدیر عامل موسسه خانه کتاب ایران و شخصیت‌های فرهنگی کشوری هستند. وی بیان کرد: این مراسم به همت خانه کتاب ایران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی یزد، انجمن اهل قلم، انجمن دوستداران کتاب و صدا و سیما مرکز یزد برگزار می‌شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
مراسم بزرگداشت حسین مسرت در سومین برنامه عصر کتاب استانی با عنوان «کاریز فرهنگ» برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، این مراسم از ساعت ۲۰:۳۰ روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد در سالن هلال احمر قاسم آباد یزد برپا می‌شود. در این مراسم از کتاب‌های «کاریز فرهنگ»، «ارج نامه استاد حسین مسرت» و «یادگار قلم»، کارنامه پژوهشی حسین مسرت نیز رونمایی می‌شود. حسین مسرت از پژوهشگران، مصححان متون کهن، کتابشناسان و یزدشناسان شناخته شده کشور در دوم شهریور ۱۳۳۹ در یک خانواده مذهبی یزدی متولد شد. از جمله آثار او می‌توان به «آب‌انبارهای شهر یزد» (درآمدی بر پیشینه، کارکرد و ساختار آن‌ها)، «آقارضا سعیدی» (مشاهیر نشر کتاب ایران)، استاد ایرج افشار، «یزد: حوزه هنری یزد» (دانشنامه فرهنگ وتمدن استان یزد)، «در آیینه روزها»، «درنگی برکتاب روزها اثر دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن» و… اشاره کرد.
ایرناایرنا2 ماه قبل
با این حال فکر می‌کنم چیزی را که در کتاب‌های باارزش می‌شود پیدا کرد، در اینترنت نمی‌شود یافت. به همین صورت کتاب‌ها هستند و نمود و حضور بارزی دارند و خیلی هایشان هم در ایران ترجمه می‌شوند. **نبود کاغذ؛ رکود عرصه نشر «رحمانی» مسوول اجرایی یکی از انتشارت مرجع سینمایی در اشاره به وضعیت انتشار آثار سینمایی بیان داشت: براساس وضعیت خودمان و آنچه که در نمایشگاه کتاب متوجه شدم امسال خیلی تولید جدیدی در حوزه رسانه و سینما نبوده است. مساله این است که اکثر کتاب‌های حوزه فیلم و سینما در حال حاضر ترجمه شده است. «پرفروش‌ترین کتاب امسال ما یک کتاب تالیفی است که حدود سه سال از مولفش زمان گرفته است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ پیکر شاعر آئینی استان خراسان شمالی٬ حاج داراب بدخشان٬ امروز با حضور با شکوه مردم و جمعی از مسئولان و فعالان فرهنگی استان در بجنورد تشییع شد. در این مراسم با شکوه٬ مردم استان خراسان شمالی با پدر معظم شهید و شاعری از جنس عاشورا و حماسه که مورد تجلیل مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته بود وداع کرده و نماینده ولی فقیه در استان بر پیکر مطهر وی نماز خواند. مرحوم حاج داراب بدخشان در سال ۱۳۱۴ متولد شد و پدر شهید علی بدخشان بود. وی در سال ۹۵ ه‌عنوان پیرغلام حسینی در کنگره بزرگ پیرغلامان در زنجان مورد تقدیر قرار گرفت. این شاعر آئینی و پیرغلام اهل بیت در صبح روز میلاد حضرت ابالفضل (ع) دار فانی را وداع گفت.
ایرناایرنا4 ماه قبل
وی افزود: از مجموع پروانه‌های صادر شده شاید حدود پنج هزار ناشر داشته باشیم که باز هم بخشی از آنها فعال هستند و هم اینک فقط کمتر از ۵۰۰ ناشر به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند. حسینی پور گفت: نشر در کشور ما چاره‌ای جز حرکت به سمت حرفه‌ای شدن برای حضور در بازارهای خارجی و ادامه حیات در بازار داخلی ندارد. وی گفت: در کنار این مساله باید برای افزایش ترجمه در حوزه کتاب نیز فکر اساسی کرد زیراکه اکنون بیشتر ترجمه‌ها به سمت کتاب‌های کودک و نوجوان رفته است. وی افزود: ترجمه خوب است ولی باید دوطرفه باشد و به سایر حوزه‌ها نیز تعمیم داده شود. حسینی پور با تاکید بر اینکه فرهنگ در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، گفت: باید بیشتر از این به این مقوله مهم در کشور توجه شود.
ایرناایرنا4 ماه قبل
وی افزود: از مجموع پروانه‌های صادر شده شاید حدود پنج هزار ناشر داشته باشیم که باز هم بخشی از آنها فعال هستند و هم اینک فقط کمتر از ۵۰۰ ناشر به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند. حسینی پور گفت: نشر در کشور ما چاره‌ای جز حرکت به سمت حرفه‌ای شدن برای حضور در بازارهای خارجی و ادامه حیات در بازار داخلی ندارد. وی گفت: در کنار این مساله باید برای افزایش ترجمه در حوزه کتاب نیز فکر اساسی کرد زیراکه اکنون بیشتر ترجمه‌ها به سمت کتاب‌های کودک و نوجوان رفته است. وی افزود: ترجمه خوب است ولی باید دوطرفه باشد و به سایر حوزه‌ها نیز تعمیم داده شود. حسینی پور با تاکید بر اینکه فرهنگ در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، گفت: باید بیشتر از این به این مقوله مهم در کشور توجه شود.
ایرناایرنا4 ماه قبل
وی افزود: این ظرفیت فرهنگی که در خراسان شمالی وجود دارد همانند فرش دستبافی است که با تار و پود و رنگ‌های متفاوت عجین شده است و عامل نگهدارنده آن همان فرهنگ است. حسینی پور با تاکید بر ضرورت قدردانی از مفاخر، گفت: باید با الگوسازی این مفاخر، آنها را به درستی به نسل جوان معرفی کنیم. مدیرعامل خانه کتاب، برنامه‌های عصر کتاب را در راستای تجلیل از مفاخر فرهنگ و ادب مکتوب کشور دانست و افزود: امروز با توجه به وضعیت جامعه و گسست اجتماعی ایجاد شده می‌توان از این مفاخر و سرمایه‌های اجتماعی برای کاهش این گسست کمک گرفت. حسینی پور اظهار داشت: متاسفانه نگاه ما به این مفاخر سلبی است در حالی که باید آنها را برای زمان بحران حفظ کنیم. وی افزود: استاد عضدی نیز از ناشران خوب و پرتوان استان و عاشق و مجنون کتاب هستند که کتاب‌های خوبی در حوزه شعر و ادب و مفاخر استان قلم زده‌اند.
ایرناایرنا4 ماه قبل
وی افزود: این ظرفیت فرهنگی که در خراسان شمالی وجود دارد همانند فرش دستبافی است که با تار و پود و رنگ‌های متفاوت عجین شده است و عامل نگهدارنده آن همان فرهنگ است. حسینی پور با تاکید بر ضرورت قدردانی از مفاخر، گفت: باید با الگوسازی این مفاخر، آنها را به درستی به نسل جوان معرفی کنیم. مدیرعامل خانه کتاب، برنامه‌های عصر کتاب را در راستای تجلیل از مفاخر فرهنگ و ادب مکتوب کشور دانست و افزود: امروز با توجه به وضعیت جامعه و گسست اجتماعی ایجاد شده می‌توان از این مفاخر و سرمایه‌های اجتماعی برای کاهش این گسست کمک گرفت. حسینی پور اظهار داشت: متاسفانه نگاه ما به این مفاخر سلبی است در حالی که باید آنها را برای زمان بحران حفظ کنیم. وی افزود: استاد عضدی نیز از ناشران خوب و پرتوان استان و عاشق و مجنون کتاب هستند که کتاب‌های خوبی در حوزه شعر و ادب و مفاخر استان قلم زده‌اند.
ایسناایسنا4 ماه قبل
دومین «عصر کتاب استانی» ویژه بزرگداشت محمودرضا اکرامی‌فر، داراب بدخشان و احمد عضدی در خراسان شمالی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین بزرگداشت محمودرضا اکرامی‌فر، داراب بدخشان و احمد عضدی از مفاخر فرهنگ و ادب استان خراسان شمالی در راستای تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست» به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی پنج‌شنبه (۱۶ اسفندماه) در بجنورد برگزار می‌شود. محمودرضا اکرامی‌فر متولد سال ۱۳۳۸ در روستای جوشان اسفراین (خراسان شمالی) است. آیین بزرگداشت محمودرضا اکرامی‌فر، داراب بدخشان و احمد عضدی از مفاخر فرهنگ و ادب خراسان شمالی پنج‌شنبه (۱۶ اسفند) ساعت ۱۸:۳۰ در بجنورد، میدان کارگر، سالن آمفی‌تئاتر سرپرستی بانک ملی ایران برگزار می‌شود. موسسه خانه کتاب پیش‌تر در اولین برنامه «عصر کتاب استانی» از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، پیشکسوتان فرهنگ و ادب چهار محال و بختیاری تجلیل کرده است.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

ارشاد
خراسان شمالی
فرهنگی